BUITENLANQ De aankomst van de Experten-Commissies te Berlijn De begrafenis van Lenin De sportfeesten te Chamonix QNZE Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 5 Februari 1924 De eerste deskundigen-commissie heeft zelf een nieuw ontwerp voor een Duitsche Goidnotenbank uitgewerkt. Keulen is nog steeds van verkeer uitgesloten. Verklaringen van Stresemann. Venizelos' af treden definitief? Onder de Telegrammen: Een Duitsche protestnota aan Frankrijk inzake de Palts-kwestie. De kwestie van vertrouwen door Poincaré gesteld inzake de décrets-Iois. Caffandaris Qrieksch premier. Het kabinet af getreden. De nieuwe Russische regeering gekozen. Wilson's be grafenis. GEM. BUiTENL. BERICHTEN. De Olympische spelen te Chamonix. Grompie. Lenin's dood. Lenin's opvolger. Lenin's dood. Mevr. Dr. Aletta Jacobs, FEUILLETON. èfr f;Vff lyjêiff. ^w«*v.y*v. $mS&! De onderzoeks-commissies. Volgens den Duitsche draadloozen dienst melden de bladen, dat de eerste deskundi gen-commissie een eigen ontwerp heeft uit- gewerk voor de oprichting van een Goid notenbank, hetwelk den heer Schacht is voorgelegd. De verkeers-isolatie der Britsche bezettings-zöne. Volgen Duitsche berichten zou de Fransch-Belgische Regie de blokkade der Engelsche zone voortzetten, daardoor het verkeer tusschen de regiespoorlijnen en de zone van Keulen beletten en den handel ern stig benadeelen. In gezaghebbende kringen wordt ver klaard, dat de Regie de Engelsche zone vol strekt niet blokkeert, maar dat zij tengevolge van de onmogelijkheid om tot een akkoord te geraken met de directie de Duitsche spoorwegen, genoodzaakt i slechts twee van de vijf ijnen te gebruiken voor het ver keer noord-zuid door Rijnland, zoodat het mogelijk is da: deze niet alle góederen be stemd voor de Britsche zone kunnen ver voeren. De plaatselijke handel heeft volstrekt van geen blokkade te lijden, terwijl, volgens de verklaringen van den Pruisischen staats raad Klockner de stad Keulen, onlangs nog de duurste van alle Duitsche steden, thans de goedkoopste is. Stresemann aan het woord. In een vergadering van de D. Volkspartij ce Stettin verklaarde volgens een telegram van het W. B. de Duitsche minister van auitenlandsche zaken dr. Stresemann in een •ede over den pblitieken toestand, naar aan leiding van de ziekte van ex-president Wil son, dat het Duitsche volk de beloften van Wilson vertrouwend, geloofde de wapens te kunnen neerleggen. Daarom kan het thans slechts de buitenlandsche politiek van een ontwapend volk voeren, maar het moet met alle kracht zich ertegen verzetten, dat men het de moreele schuld aan den oorlog in de schoenen schuift. Het bijeenkomen van de deskundigen te Berlijn noemde Stresemann een 'üiting van de zorgen en onrust van de wereld wegens de ontwikkeling van den gang van zaken sinds den vrede van Versailles. Wijzend op de daling van den frank wees de minister de beschuldiging af als zoude Duitschland de waarde van zijn eigen betaalmiddelen Zelf hebben doen dalen teneinde zich aan zijn verplichtingen te kunnen onttrekken. De taak der deskundigen is de financieele quaestie op te lossen het onderzoek zal uit wijzen, dat Duitschland geen betalingen kan doen wanneer zijn eenheid wordt ver broken. Stabiliseering is slechts mogelijk door het evenwicht van de begrooting en door internationale credieten om de Duit sche industrie weer op gang te brengen. De kosten der bezetting zijn tot dusver betaald teneinde de bevolking nieuwe kwel lingen te besparen, maar deze betalingen kunnen niet langer gedragen worden, wil men een nieuwe inflatie voorkomen. De Pruisische goudbelas ting. Zooals men weet, heeft de Pruisische Land dag dezer dagen met 212 tegen 104 stemmen de noodverordening betreffende de grond belasting aangenomen. Bedoeling van den maatregel was, de slechte Pruisische finan ciën op de been te helpen. Niet alleen de D.- nationalen, maar ook de agrarische elemen ten uit centrum en D. Vblkspartij boden hef- tigen tegenstand, hoewel de regeering aan merkelijke concessies had gedaan, conces sies, welke zelfs de soc.-dem. er een oogen- blik toe brachten wellicht hun stem aan het voorstel te onthouden en een regeeringscrisis uit te lokken, omdat daardoor de opbrengst h.i. te gering zou worden. Ten slotte echter werd de verordening aangenomen, zij het ook, dat het ontwerp 70 a 80 millioen goud mark minder zal opbrengen, dan het regee- ringsontwerp wilde. Niettemin is het ontwerp nog geen wet de staatsraad n.l. heeft zich met 35 tegen vijf stemmen tegen het ontwerp verklaard. De minderheid bestond uit leden van het centrum en democraten. Soc.-dem. en com munisten hadden voor de stemming de zaal verlaten. Voorloopig blijft nu de noodverordening van 22 Oct. '23 op de grondbelasting van kracht. Volgens de Pruisische grondwet heeft het verzet van den staatsraad practisch slechts het geval, dat het ontwerp den Landdag nog maals voorgelegd moet worden. Neemt deze het ontwerp met 2/3 meerderheid dan weer aan, dan wordt het wet. De leden van de D. Volkspartij in den Staatsraad hebben mèt de D.-nationalen ge stemd tegen het belastingontwerp, dat hun eigen minister van financiën heeft ingediend en hetwelk hun eigen fractie in den Landdag heeft aangenomen. Venizelos' ziekte. Volgens berichten uit Athene hebben de doktoren beslist dat Venizelos moet aftreden. Lenins opvolger. Volgens een bericht uit Rusland, dat wij gisteren reeds vermeldden, is Rykof, de tegenwoordige waarnemende voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, in de plaats van Lenin tot voorzitter benoemd. Het ging bij deze benoeming die de opvolging van Lenin in de regeering betreft, niet die in het bestuur van.de communistische partij, waar het driemandschap Kamenew, Stalin en Zinowjew de plaats van Lenin tijdens diens ziekte innam het ging bij deze benoeming in hoofdzaak tusschen Kamenew en Rykof en het heette, dat men aan de moeilijkheid van de keus een eind zou maken, door ook in dit geval een driemanschap in te stellen. Hier van is nu blijkbaar afgezien. Rykof zal al leen Lenin's erfenis als minister-president aanvaarden, en deze keuze zal wel vooral be paald zijn door het feit, dat Rykof een echte Rus is. Het bezwaar van Kamenews Joodsche afkomst woog ook bij de Sovjetheeren. DE MOORDENAARS VAN ERZBER- GEN IN HONGARIJE. In den Hongaarschen Rijksdag werd Zater dag het bericht verspreid, dat de beide moor denaars van Erzberger, Schultz en Tillesen gearresteerd waren. Naar de correspondent van de „Montagmorgen" uit Boedapest in verband hiermede verneemt, zijn Schultz en Tillesen sedert jaar en dag op een land goed in Hongarije werkzaam. Eenige dagen geleden heeft de Duitsche gezant van hun verblijf aldaar kennis gekregen. Hij heeft de hem gedane mededeelingen naar Berlijn doorgezonden, waarna hij in naam der Duitsche regeering het Hongaarsche Minis terie van Binnenlandsche zaken heeft ver zocht, de beide moordenaars te doen arres teeren. Daarna zou onmiddellijk een ver zoek tot uitlevering worden ingediend. De Hongaarsche autoriteiten hebben tot dusver het verzoek der Duitsche regeering nog niet ingewilligd. HET GEHEIMZINNIGE GEVAL VAN HYPNOSE. Het geval van dr. Aetelis (niet dr. B.), die beschuldigd wordt een jongmensch twee maanden lang gehypnotiseerd en blind ge maakt te hebben, is nog niet opgehelderd. De mededeelingen van Aetelis en de jonge man zijn in volslagen tegenspraak. Dr. Aetalis, die op vrije voeten is gesteld, ont kent in de Berlijnsche pers eenigen hypno- tischen invloed op de betrokken jongen man gehad te hebben. Zelfs verklaarde hij niet te kunnen hypnotiseeren. De jonge man, die hij sinds jaren kent, is een geboren leugenaar. DE „SCHRIK VAN MIDDEN-DUITSCH LAND" GEVANGEN GENOMEN. De „Schrik van Midden-Duitschland," een rooversbende, die sinds jaren Midden- Duitschland onveilig maakte, maar ook Berlijn en omgeving tot haar jachtterrein maakte, is na hevigen strijd door de politie in Torumen gevangen genomen. De bandie ten hebben menige bank leeggeplunderd. Zij traden steeds gemaskerd op en maakten bij hun optreden gebruik van revolvers en handgranaten. De bende werkte haar plannen van te voren uitvoerig uit. Uitvoerig werden daar bij ook alle ontvluchtingsmogelijkheden be studeerd. SCHEURING IN DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ. PERS EN GROOT INDUSTRIE. Er schijnen te Halle onderhandelingen gaande te zijn, om de oude nationaal-liberale partij, (zooals in Beieren de groep-Leut reeds beproefd heeft) te herstellen. Het program der nieuwe partij zou veel overeenstemming vertoonen met dat van de D.-nationale (Con servatieve) partij het doel zou trouwens in het algemeen een nauwe samenwerking van de D.-nationale partij zijn. Bij de a.s. Rijks dagverkiezingen zou men reeds met een eigen lijst uitkomen. De rijksdagafgevaardigde voor de Volks partij (de partij der grootindustrie) moet op het punt staan in de directie van het telegraaf- agentschap Wolff te worden opgenomen. Sinds jaren is hij directeur van het met het W.B. concurreerend agentschap de Tele- graphen-Union, die in nauwe relatie heet te staan met de bekende D.-national? groep- Huzenberg. De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Z." voorziet van een dergelijke benoeming groot opzien in journalistieke en politieke kringen en wellicht ook een verkla ring van de regeering. Want het kan noch het publiek noch de regeering onverschillig zijn, wanneer op een of andere wijze grootindustri- eele invloeden in 't grootste Duitsche nieuws agentschap voet zouden weten te krijgen. De positie der Fransche onder-staatssecretarissen. Het is een publiek geheim, dat Poincaré voornemens is om zoodra hij in het bezit is van de door hem van het partlement geëisch- te decrets-lois (waarbij hij bij decreet bepaal de bestuursmaatregelen kan afkondigen, zon der het parlement er in te kennen), het mee rendeel der thans in functie zijnde onder staatssecretarissen te ontslaan. Alleen de hee- ren Rio (koopvaardij) en Laffont (posterijen) zou worden gehandhaafd. Tegenover het dreigende gevaar, en te vens om den minister-president met een schoon gebaar vóór te zijn, hebben eergis teren verscheiden onder-staats-secretarissen den minister-president hun ontslagaanvraag overhandigd. Poincaré heeft het echter niet aanvaard en hun verzocht te wachten, zonder hun evenwel eenige waarborg voor de toe komst te geven. De sleutels der stad Lyon, Meer dan honderd jaar is het geleden 't was in 1815 dat de Oostenrijkers, na de be zetting van Lyon, de sleutels dier stad mede namen om ze in een der Weensche musea op te bergen. Burgemeester Herriot is er thans door het Ministerie van Buitenlandsche Za ken van in kennis gesteld, dat de stad Wee- nen voornemens is de sleutels dezer dagen terug te geven. Een schietpartij op den openbaren weg. Terecht vragen de bladen wanneer men den verkoop van wapenen eens aan regle menten zal onderwerpen en maatregelen zal treffen om gekken en geëxalteerden te belet ten met een revolver op zak te loopen. Zaterdagmiddag om zes uur, op het uur De Canadeesche kampioenen Miss Cecil Smith (16 jaar) en M. Melville. De Olympische Spelen te Chamonix. Be Amerikaansche hoofdgedelegeerde in de eerste deskundigen-commissie van de I Sonia, Henin, een 12-jarige Noorweegsche, Commissie van Herstel, generaal Dawes, kort na zijn aankomst in Berlijn door een de jongste mededingster in de wedstrijden. regiment persfotografen bestormd. Aankomst der eerste commissie van deskundigen der Commissie van Herstel te Berlijn: van links naar rechts Owen D. Young (met stok), generaal Dawes en verder de gedelegeerden van Italië, België en Engeland V DE VOORBODEN VAN DE LENTE. Onderwijzeres „Noem eens een paar voord boden van de lente, Kees." Kees Verkoudheid, rheumatiek, opeq tramwagens en Meikevers." IN TWIJFEL. Student in het voorjaar „Wat ellendig weer toch vandaag koud, morgen warau Men weet bepaald niet, of men zijn winterjas of demi-saison naar den lommerd moe( brengen." IN NOACH'S ARK. Een jonge snuiter, die reeds verscheidene coupé's van een zeer vollen trein heeft open gegooid, vraagt bij een coupé op spottende wijze „Is hier Noachs ark ook reeds vol V' „Jawel mijnheer," antwoordde een be jaard heer, „behalve de aap, die mankeert nog, komt u maar binnen." VUILE PIJPEN. Is het gezellige pijpje van uw echtgenoot? waaraan hij zoo gehecht is, verstopt, ver ra) hem dan met het eens zelf voor hem scoort te maken. Neem eenvoudig een mengseltje van wat zout, sodia en heet water. Als ge dtit door de pijp laat loopen, is die den volgenden mor gen tot groote verrassing van uw lieven man weer prachtig schoon! i i i - i sjr* dat het boulevardleven op zijn drukst is-, heeft bij de Madeleine te Parijs een vrouw, luk-raak op voorbijgangers, die ze nog nooit had gezien, schoten gelost. Drie jonge man-j nen, een industrieel en twee bankbedienden,! werden ernstig gewond. De vrouw, een 36-jarige naaister, kon vanj haar daad geen verklaring geven. GROOTE BRAND TE BIRMINGHAM. De gebouwen van de papierfabrikanten Smith en Knight te Birmingham zijn Zater dagavond door brand vernield. De schade wordt geschat op verscheiden honderddui zenden ponden sterling. d'ANNUNZIO TOT HERTOG VERHEVEN. Gabrielle d'Annunzio is wegens' zijn „ver3 diensten bij het streven om Fiume voor. Italiëj te behouden, tot hertog van Fiume verhevene bekend successtuk van dien naam. Een mooi geslaagde loto van Dr. Willem Rooyaards in zijn creatie van „Grompie", Naar Moskou overgebracht, wordt Lenin's Hjk onder reusach- Rykoi, die, naar wij gisteren meldden, tot Lenin's tigen volkstoeloop het Sovjet-huis binnengedragen. opvolger is gekozen. Het lijk van Lenin wordt uit het sterfhuis gedragen. Als in een der pioniersters der Nederlandsche Vrou- den communistischen heilstaat alle broeders zoo'n huis wenbeweging, viert aanstaanden Vrijdag haar hebben 70sten verjaardag. 80. Derhalve zweeg hij verder en keek stil toe. De commissaris van politie verscheen ter plaatse, constateerde den dood en maakte proces-verbaal er van op. Hij meende al te vertrekken, toen een boschwachter van het andere gedeelte van bet bosch kwam om inlichtingen te geven omtrent het lüfc van ee^ vrouw, dat in de struiken was aangetroffen. In allerijl begaf de commissaris naar de aangegeven pfaats en maakte ook van het vinden van het tweede lijk, een proces-ver baal op Diefstal scheen de drijfveer van de mis daad niet geweest te zijn, want de doode droeg nog eenige juweelen en een som gelds. Overdekte baren werden besteld te Neuil- ly en de lijken daarheen vervoerd, waar te vens het verslag werd opgemaakt. De Fluwijn was alleen gebleven op de plaats, waar Amedee zoo treurig zijn einde vond. Tegen een boom geleund en de oogen gevestigd op den tak, waaraan enkele oogenblikken geleden de arme Araédee was gevonden. Had ik eigenlijk niet beter gedaan, met te bekennen, dat ik Amedée kende," dacht hij bij zichzelf,Dan had men tenminste zijn ouders kunnen waarschuwen.... Maar dan was ik weer verplicht geweest, in Pa rijs te blijven.... Men zou mij alles ge vraagd hebben.... Aan de vragen zou geen eind gekomen zijn.... Hoe ik heette.... waar ik woonde.wat ik deed.en zoo meer.... allemaal onzin't was een goede jongen, die Amedée.... Hoe zou hij zoo aan zijn eind gekomen zijn.... 't Is eigenaardig, maar enfin.... 't gaat mij niet aan.... Hoe zou hij er zoo toe gekomen zijn zich te verhangenIk kan 't me niet begrijpen.... Hij moet bepaald zin in den strop gehad hebben.... Daar hangt nog een eind.... Ze zeggen wel eens, dat de strop van een gehangene geluk aanbrengt. Als dat waar kan zijn, dan heeft Amedée mij nog niet de slechtste erfenis nagelaten.... 't Had nog minder kunnen zijn." Vlug als een eekhoorn klom de Fluwijn in de boom, legde zich plat op den buik over den tak en maakte den knoop los.... Dan stak hij het touw in den zak en sprong weer in 't gras. Hij nam zijn vischgerij op en wilde weggaan, toen hij eensklaps riep: „Ja, maar.ja maar, de commissaris heeft de kleeren van de lijken onderzocht en niets gevonden.... Waar is dan de medaille gebleven, die Amedée bii zich moest heb ben?".... In gedachten verzonken, liep Boulenois naar de uitgang van het park.... Daar haalde hij de mannen in, die de twee baren droegen.... Nog eenige andere personen Hepen mee. De dragers hielden stil om een oogenblik uit te rusten. Een brigadier kwam naderbij. „Er zijn vannacht twee ongelukken in het bosch gebeurd, hoor ik, maar ik heb verder nog niets daarvan gehoord." „Ja, mijnheer.... Ze liggen op deze baren." „Twee mannen?".... „Neen.... Een man en een vrouw." „Vermoord?". „Neen.... De man heeft zich waarschijn lijk verhangenWat de vrouw betreft Tot nu toe weten we niet, waaraan ze ge storven is, want er is geen spoor van een wonde ontdekt".... „Is ze jong?" „In de twintig, denk ik.... Zie, maar." De drager lichtte een gedeelte van het zeil op, dat de baar bedekte.... De Fluwijn had gelegenheid het gelaat van de vrouw te zien. ,,'t Is Virginie," zei hij bij zich zelf, ver schrikt.... „Ik had er een voorgevoel van".... „Zijn de lijken herkend?" vroeg de bri gadier. „Nog niet.... Er zijn geen papieren in hun bezit gevonden.... De man had een portemonnaie met ongeveer tien francs bij zich de vrouw oorbellen, een verguld zil veren armband, twee ringen en een porte monnaie met ongeveer dertig francs".... „Anders niets?" „Niets." „Niets," herhaalde de Fluwijn bij zich zelf.... „Hoe kan dat dan.... Waar is die medaille gebleven.... Hij opgehangen.... Zij dood..,. De medaille weg'tls al heel eigenaardig.Heel eigenaardig".... De dragers namen de baren weer op en verwijderden zich. Jules Boulenois in gedachten verzonken, ging op een bank zitten. 't Was al volkomen dag geworden en dc eerste wandelaars en rijtuigen vertoonden zich in het park. De Fluwijn keek een tijdlang naar de rijtuigen, die hem passeerden en naar de personen, die er zich in bevonden. XXXVI. Hij stond van zijn bank op en wilde juist het park verlaten, toen hij eensklaps bleef staan bij het zien van een landauer, waarin twee vrouwen gezeten waren. Het rijtuig reed stapvoets. De een was omtrent twintig, de andere ongeveer vijf en veertig jaar.... Ze waren in druk gesprek en letten niet op de voor bijgangers. „Hé.... maar".... zei de Fluwijn bij zich zelf, „die oude dame is de dame van 't „Kasteeltje", aan wie ik pas kort geleden een partij visch heb verkocht.... die andere is de juffrouw, die volgens zeggen van de oude in Amerika zat.... Die oude heeft me dus leelijk beet gehad.... En mijnheer Paul denkt, dat de jongejuffrouw voor altijd ver dwenen is.... Als ik 'them eens ging ver tellen!.... Dat zou geen slecht idéé zijn.... 't Is toch gek van mijnheer Paul om te treu ren over een meisje dat verdwenen is,.... afijn ieder zijn zin't zou de mijne niet zijn.... Maar nu moet ik toch eens weten, waar die wonen".... Terwijl hij zoo sprak was hij het rijtuig gevolgd op een tamelijken afstand.... De landauer reed naar de uitgang van het park. „Honderd tegen een, dat de koetsier er straks als ze de laan uit zijn, een stevigen draf in zet, dan kan ik ze niet meer vol gen Ik zou een rijtuig kunnen nemen Mijnheer Paul zal wel betalen".... De landauer reed het hek uit en de paar den gingen in draf. De Fluwijn liep naar een dichtbijzijnde standplaats. „Zeg eens, vriend, zie je daar dien landauer, met twee paarden bespannen.... Ga hem achterna, en houd hem in 'toog.... Je krijgt een goede fooi".... De Fluwijn ging behaaglijk zitten en het rijtuig reed den landauer achterna. Op 't oogenblik, dat de landauer de Are de Trxomphe bereikte, kwam een regiment, met muziek aan het hoofd, uit de laan der Champs Elysées. Alle rijtuigen waren ver plicht stil te houden bij de halte der tram naar Courbevoie. Een met paarden bespannen tramwagen stond juist klaar om te vertrekken. Verschrikt door het lawaai, begonnen de paarden te steigeren trokken de teugels uit de handen van den koetsier, die hierop niet bedacht was en sprongen vooruit, ter wijl het zware tramrijtuig uit de rails liep. T-'-ee politie-agenten wilden de paarden tot staan brengen, maar werden door de woeste beesten bijna omvergeworpen. De paarden vlogen vooruit, recht op den landauer aan, die door de dichte menigte, die zich op de straat bevond, noch vooruit, noch achteruit kon. Martha en Angèle zagen het gevaarte aankomen. „Rijd door, koetsier, rijd door," riepen ze verschrikt. Maar de koetsier kon niet.... Een le vende muur stond voor hem. Een hevig gekraak weerklonk, gevolgd door twee angstkreten. De dissel van den tramwagen had een der paneelen van het rijtuig verbrijzeld. Angèle was doodsbleek. Martha scheen het bewustzijn verloren te hebben. 1 (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6