SPAARNEBANK I 2\ pCt. PRESBURG'S SCHOENEN GOED CHSC GOEDKOOP J Woensdag 6 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14656 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad it Een nationaal sportpaleis uit vreemde handen UIT DEN OMTREK. EEN ERNSTIG AUTO- ONGELUK TE HILLEGOM. LEIDEN. TER AAR. AARLANDERVEEN. Met ingang van 1 Februari 1924 is de rente vergoeding over credit-saldi in rekening courant met y2 verhoogd en bedraagt derhalve NIEUWKOOP. PURMEREND, HEILO. hebben iets aparts en zijn In Franken's Melkbrood zijn a!l» goede eigenschappen voor het beste brood vereenigd. J. J. WEBER ZOON Opticiens i Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. UITOEFST. VELSEN MARKTNIEUWS. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling "3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertent,en 35 cents per regel Pij contract belangrijke korting. Adverfentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de Ie Pagina's 60 et per regel Vraag* en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Men herinnert zich het geruchtmakende geval van de opdracht voor den bouw van een nieuwe boot ten behoeve van de Maat schappij Nederland, aan ©en Fransche reederij. Daarop kwam «en in draagwijdte minder schokkende, maar principieel gelijke inede- r deeling van de- bestelling van ©en vracht boot bij een Engelsche firma voor Neder- lamdsche rekening. En deze sprekende fei ten waren met tal van kleinere gevallen te vermeerdéren. Dinsdagmorgen ontvingen wij van de direc tie der „Maatschappij Nationaal Sport paleis" te 's 's-Gravenhage het volgende schrijven: Wij achten het van belang U mede te deelen, dat twee groote buitenland- sche bouwondernemingen deze week aan onze architecten hebben aange boden een overdekte wielerbaan te bouwen op de in ons bezit zijnde gronden. De buitengewoon voordeelige voor waarden aan dit aanbod verbonden, hebben ons doen besluiten tot verdere onderhandelingen niet deze firma's. Het is duidelijk, dat wij er de voor keur aan zouden geven, indien het werk aan een Nederlandsche firma kon worden opgedragen, doch wanneer tegenover het. buitenlandsche aanbod geen ongeveer gelijkwaardige voordee lige voorwaarden kunnen worden aan geboden, dan zou, indien met een der genoemde - firma's tot overeenstemming werd gekomen, een openbare aan besteding krachtens den aard der voor waarden niet noodig zijn. Het tot stand komen van een over dekt sportgebouw, tevens geschikt voor landbouw- en andere tentoonstellingen, waarnaar men in Den Haag zoo rijk- halzend uitziet, achten wij van zóó overwegend belang, dat voor ons hoofd zaak moet zijn dit op alle manieren te bevorderen. Wij achten het gewenscht dit ter kennis van de Nederlandsche pers te brengen, opdat ons niet later verweten zou kunnen worden, dat wij geen - po gingen hadden gedaan den bouw door een Nederlandsche firma te doen uit voeren. Wij willen beginnen met onze erkentelijk heid te betuigen voor het besluit van deze maatschappij om bovenstaande waarschu wing tijdig aan de pers te verschaffen. Het erge jn dergelijke gevallen is meestal, dat zulke verklaringen te laat komen. Toch spreekt er in dezen brief jets wat op het kriewelen van het geweten lijkt. Heelemaal in den haak vinden wij de zaak niet. Immers, de maatschappij Nationaal Sportpaleis schrijft niet: „Wij hebben voor den bouw van onze wielerbaan zulke voor deelige buitenlandsche aanbiedingen, dat wij de Nederlandsche industrie willen toe roepen: past op uw tellen!". Neen, zij spreekt van voorwaarden, blijkbaar vooraf getroffen, waaraan buitenlandsche firma's zouden kunnen voldoen en het werk tot zich zouden kunnen trekken, zonder dat een openbaie aanbestedng noodig zou zijn. De zin, waarin deze mededeeling is vervat, is niet erg duidelijk. Maar, wanneer wij er dit uit op mogen maken, dat men op buiten landsche aanbiedingen kan ingaan, zonder die van de eigen, vaderlandsche industrie alle te kennen, dan vinden wij dat toch een zonderlinge manier om een nationaal sportpaleis te bouwen. Daarbij komt nog dit: de minister van arbeid heeft onlaags een zeer goede circu laire uitgevaardigd, waarin er op aange drongen werd, om toch, alvorens tot het seven van een opdracht aan een buiten landsche firma te besluiten, in ieder geval de Commissie voor Werkverruiming te waarschuwen. Het uiterste kan dan worden beproefd om de ramp te verhoeden. Want een ramp noemen wij het, wanneer de toch reeds schrale opdrachten voor het uitvoeren van eenigszins beteekenende wer ken, stuk voor stuk naar bet buitenland gaan, Behalve het onmiddellijk tastbare en be rekenbare verlies, komt daarbij nog dat met lederen slag, welke in dezen tijd van malaise en werkloosheid de Nederlandsche industrie wordt toegebracht, het weer standsvermogen vermindert en de buiten landsche nijverheid al meer overwicht krijgt op opze kwijnende arbeidsmarkt. Moge men zich dus nog wel tien maal bedenken, alvorens den bouw van een Nederlandsch sportpaleis door Franschen of Duitschers te laten uitvoeren! Nabij dé Hyacinthenlaan aan de I«cidsche- straat te HUlegom, heeft een erns 'Jf. auto ongeluk plaats gehad. Een van de richting Amsterdam komende auto, waarin twee da mes en twee heeren gezeten waren, reed, maar men ons mededeelde, met ontzettende snelheid om de gevaarlijke, scherpe bocht daar ter plaatse, met het gevolg, dat door de snelheid de auto in den kant van den weg tegen een daar staanden telefoonpaal van de N. Z. H. T. M. terecht kwam Een heer en een dame werden uit de auto ge slingerd; de dame viel onder den telefoon paal, die inmiddels was afgeknapt De twee andere inzittenden werden in de auto be kneld. De dame werd onder den telefoon paal vandaan gehaald en geheel bewusteloos bij de familie De Kooker binnengedragen. Ook de andere personen werden uit hun benarde positie verlost. De doktoren De Graaf, uit Lisse en Steenmeijer uit Hille- gom, die spoedig ter plaatse waren, consta teerden bij de dame een gebroken arm, de andere dame was inwendig gekneusd, terwijl allen lichte schrammen hadden opgeloopen. De auto was totaal vernield Alle inzitten den werden later binnengebracht bij den heer Oudorf, boekhouder bij de Zandsteen- fabriek „Amoud". De knoeierijen bij den ziekenhuisbouw te Leiden. In verband inet de inbeslagname van goederen en effecten der verdachten van de knoeierij bij den bouw van het Leid- sche ziekenhuis verneemt het „Vad.", dat de Rijksgebouwendienst aan de Justitie, die het onderzoek nog steeds voortzet, had ge vraagd of het niet mogelijk zou zijn. stap pen te doen, opdat het Rijk niet ledig zou uitgaan, indien de van knoeierij verdachte en in hechenis genomen ambtenaren zich werkelijk hebben vergrepen en worden ver oordeeld. Ten gevolge van deze vraag is men tot de inbeslagname overgegaan. Ohbèwoonbiiarve'rklaringen. Onder leiding van mr. de Wilde, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, (de Commissaris der Koningin, baron Sweerts de Landas, was door ongesteldheid verhinderd de zilling te leiden), heeft Maandagmiddag dit college een openbare vergadering gehouden, ter behandeling van een aantal voorzieningen legen onbewoonbaairverklaringen. in deze ge meente. Voor appellanten trad op mr. E. Hollander, die alleen een betoog van algemeene slrekking hield, bedoelende aan te toonen, dat verschil lende peroeelen 10 4 16 jaar geleden onbe woonbaar harkten moeten worden verklaard; thans is het tijdstip der onbewoonbaarverkla ring, in verband met den groolen woning nood, zeer ongelukkig gekozen. Tegen de onteigening van de perceelen Woulershof 2 en 3, Woutershof 4 en 6, Wou- tershof 5 en 7 en Bijleveldshof 15 (eigenaars resp. S. de Jong, A. J. Goddijn en J. Plu), voerde de heer De Jong aan, dal het, van ethisch standpunt bezien, onbillijk is tegen over deze kleine bezitters, dat hun kleine ka pitaal, dat ten dienste van de gemeenschap is gesteld, wordt vernietigd. Behoorlijke verbete ring is in verband met de lage huur onmoge lijk; ontruiming is eveneens onmogelijk, om dat Leiden woningen te kort komt. Hij deelde voorts mede, op verzoek van den lieer Schok king, rapporteur, dat verbetering wel moge lijk is, wanneer de onbewoonbaarverklaring vernietigd wordt, omdat de eigenaar dan door een uitgaaf van 200 per woning zijn kapi taal rendabel kan maken. De heeren Nijk en Van Booven, resp. direc- van Bouw- en Woningtoezicht te Leiden en inspecteur van de Volksgezondheid, meenden, dat de woningen ondanks verbetering „opge lapte krotten" blijven. Verder werden behandeld de voorzienning van L. den Os c.s. tegen de onbewoonbaarver klaring vam Woulershof 5 en 7, Koddesteeg 38 en Bijleveldshof 15; van J. Dirkse, P. J. van Zijp en G. Th. van der Spek, tegen de onbewoonbaarverklaring resp. van Koddesteeg I, Houwelouwensteèg 35 en Groenhazengrachl 7—7a; van Wed. S. P de GraafStikkelorum en J. Plu, tegen de onbewoonbaarverklaring van resp. Groenhazengrachj 25 en Koddesteeg 38; van K. Wielenga Èzn. tegen de onbewoon baarverklaring van Klimmende Leeuwsteeg 5 en 7, en de liewoneTs van Woutershof 1, 2, 3, 4 en- 6 (Jan Vossensteeg) tegen de onbe woonbaarverklaring dier perceelen; van M. .1. Lafeber 'Jr; tegen de ombewoonbaarverklaring van Mirakelsteeg 19, welke woning blijkens mededeeling van den eigenaar door hem was gekocht ónr af te breken, maar die onder dwang en herhaalde bedreiging mei een pro ces verbaal van de zijde der Huurcommissie moest worden verbeterd en verhuurd; een en ander kwam den eigen-aar op f 200. Ten s'olte werden-behandeld de voorzieningen van J. J. Wolff en .1. Buytenweg, tegen de onbewoon baarverklaring dér woningen Uiterste Gracht 154 en 156, welke perceelen volgens den in specteur voor de Volksgezondheid bewoon baar zijn en geen verbetering behoeven, doch die volgens den beer Slijk te klein zijn Verschillende eigenaars opperden bezwaren legen de raadsbesluiten. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. Georganiseerd overleg. Door B. en W. is prae-advies uil gebracht op het verzoek van de hoofdbesturen van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Overheidsdienst en van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond, om over te gaan lot reorganisatie van het georganiseerd overleg. De wenschen waren: le. Vaststelling van een regeling van het overleg, zooals die in de gemeente Amsterdam is getroffen, ten opzichte van de loonregeling voor de gemeentewerklieden; 2e. Uitsluiting van de zoogenaamde cate goriale vercenigingen uit de commission van het georganiseerd overleg. B. en W. deelen echter mede, dat zij aan deze wenschen geen gevo'g kunnen geven. Na kennismaking met dit advies zijn de oorspronkelijke punten aldus gewijzigd: le. In de Algemeene Ambtenaren- en de Algemeene Werkliedenoomimissie zullen ook zilling hebben vijf leden van den Gemeente raad en vijf plaatsvervangers, door dezen vóór I Januari van elk jaar aan te wijzen, resp. één lid en één plaatsvervanger uil de Commissie van Fabrikage. één lid en één plaatsvervanger uit de Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en één lid en één plaatsvervanger uit de Commissie van Beheer over de Gestichten „Endegeest", „Voorgeest", en „Rhijngeest" en twee leden „r. twee plaats vervangers uit zijn midden. 2e. De hoofden van lakken van dienst zul len in den vervolge slechts een adviseerende slem hebben. 3e. Nu ook de leden van den Raad in de algemeene commission zilling zullen nemen, is een andere wijze van stemming, als bij het bestaande reglement van orde voorgeschre ven, noodzake'ijk. Naar de meening van B. en W. is het rationeel,, dat de Wethouder- Voorzitter met de leden van den Raad, als vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur, ééin stem uitbrengt en de vertegenwoordigers van de vcreeniigingen ook te zamen één slem. 4e Naar de meening van B. en W. behoort de -mogelijkheid open te blijven, dat bij één lak van dienst meer dan één dienstcommissie wordt ingesteld. Bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit zijn indertijd op ver zoek van de Directie twee werkliedendicnst- commissies ingesteld, één voor, de Gasfabriek en één voor de Elpctrieileilsfabriek. Uitvoering. Woensdag 20 Feblucri zal alhier de Mandolineclub wederom een uilvoe ring geven, waarna een tooneelspel zal wor den opgevoerd. Een en ander zal geschieden in het café van den heer D. Lulling. Burg. Stand. Geboren: Krijn, z. van P. Hoogendijk en L. C. Sch uiting. Apolonia Maria, d. van P. Th. Hoogeboom en J. M. Vermeulen. Johanna Alida, a. van A. Kij- 1 zer en C. Wennus. Overleden: P. Vink, 77 j. G. Rietveld, j "0 j., wedn. van J. Kleer. Vergadering Volksbond. Woensdagavond vergaderde tiet bestuur van den R'.-K. Volks hond. Besproken werden de verslagen van den secretaris en den penningmeester, op de jaar vergadering uit te brengen, terwijl men besloot om dan drie liesluursleden Ie herkiezen ten vaste persoon werd aangesteld om de contri butie op te halen. Op den 28slen Februari zal voor de tweede maal een uitvoering worden gegeven. Brand. De watermolen van dén. heer P v Vliel is Maandagavond voor een grool deel afgebrand. Velen stonden het vlammenschouw- s-pel gade te slaan. _z. bescherming van haar in de „Slcrre der Zee" om onder haar geleide den tocht over dt Middeiiandsche zee te doen. Op eenvoudige, treffende wijze gal spr. eer, beschrijving van deze kerk, om daarna de inscheping op den reuzenstoomer. een stoomschip van vier verdiepingen te ver halen. De indeeling van zoo'n boot kregen we 'e 'nooren, waarna de reis ter sprake kwam, óver de mooie Middeiiandsche Zee. De eerste haven van aankomst was Napels en van Napels ging de toch naar dt: Tireus Onderweg kreeg het gezelschap 's avonds nog een mooi gezicht op de Stromboli, die juist werkte Athene was nu de rustplaats. Ook hier werden de merkwaardigheden be zichtigd, waarna de reis vervolgd werd oaar Constantinopel. De tocht door de Dardanel les en de Gouden Hoorn werden breedvoe rig besproken evenals een kortstondig ver blijf in Constantinopel zelf, waar ook een bezoek gebracht werd aan de bekende Mos- Directie Mr. Th. WESTERWOUDT, ■llï\"Vv FóiVtjf l.'.T f VA' U ïfC Dienstplicht. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht 1925 bedraagt 26 per sonen. Een ongelukSchipper P. van O. gaf aan het politiebureau kennis van het ver dwijnen van zijn knecht J. van der B, Hij was naar l.hniuiden gegaan en had Maandag avond terug moeten zijn. Daar hij niets van zich bad laten hooren en niet boven water -was gekomen, wordt aan een ongeluk ge- dach t. Aanrijding. Dinsdagmiddag reed de passagiersauto van Hollanalia vanaf den Jaagweg liet Tramplein over. Zekere J. vas L. van Amsterdam kwam met zijn motorrij wiel vanaf den buitenkant, het Tramplein overrijden. Hij gaf signalen, doch de knecht van den heer de J„ die nogal doof is, boor de het niet, zoodat de motorrijder over hem heen reed. Hij kon echter zijn draai niet ge noeg meer nemen, zoodat hij onder het rech tervoorwiel van de auto terecht kwam, waar door de motor groote schade opliep. De mo torrijder vloog door den schoik over het stuur en bekwam eenige kleine wonden aan zijn hoofd. Dit liep dus best af. Vermoed wordt echter, dat dé motorrijder aan den verkeerden kant van de straat reed. De poli tie heeft de zaak in handen. De Hame. Hel nieuwe Bestuur van de R.K. Middcnsland'svereeniging „De Hanze" heeft aan alle niet-leden een circulaire ge stuurd. waarin wordt uiteengezet, hel belang voor aansluiting bij de organisatie. Ook zal binnenkort een vergadering met een spreker worden gehouden. Het Hulppostkantoor te Purmer In ver band met de vragen, van den heer Braai, in zake de omzetting van het hulppostkantoor te Purmer in een station voor post-, telegraaf en telefoondienst heeft de Minister van Water staat het volgende geantwoord: 1. Bij een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat de omvang van het verkeer in de Purmer slechts gering is en het hulppost- telegraaf- en telefoonkantoor aldaar zonder bezwaar, daar een eenvoudiger en daardoor minder koslhare inrichting, een post-, tele graaf- en telefoonstation, zou kunnen worden vervangen. Hiertoe is inmiddels overgegaan. De uitgestrektheid van den polder vormde daartegen geen beletsel, vermits juist door die uitgestrektheid en liet ontbreken van een bebouwde kom van eenigebeleekeuis een groot deel der bewoners hun postzaken reeds met de bestellers tijdens de uitvoering van den besteldienst afdeden. Overigens biedt ook het slation voor den postdienst, zij het dan gedurende een meer beperkt aantal uren, de gelegenheid tol het aankoopen van past- waarden en hel verzenden van aangeleekende stukken, postwissels, enz. Stukken als de vo renbedoelde, voor den polder bestemd, wor den ook in de zoogenaamde bebouwde kom ien liuize van de geadresseerden uilgereikt, respectievelijk uitbetaald; s'echts voor Je enkele zendingen, waarvan liet bedrag of de aangegeven waarde meer dan f tOOO be draagt, rnoel men zich naar het post- en tele graafkantoor te Purmerend, op ongeveer een half uur afstand van het voormalig hulp kantoor gelegen, begeven. De gelegenheid tot het verzenden en ontvangen van telegram men en het voeren van gesprekken heeft uit breiding ondergaan, zoodat door de bewoners te dezen aanzien zelfs een voordeel werd verkregen. 2. Voor zooveel de omzetting ran het hulp kantoor in een sta lion betreft, wordt verwe zen naar het medegedeelde onder 1. Volgens tic ambtsberichten ter zake is de caféhouder volkomen berekend voor de hem opgedragen functie; het telefoontoestel be vindt zich i:n een als gang ongebruikte, ge heel van het café afgescheiden loca'iteit. De aan het slot gedane vraag of de post en telefoonbelangen der bewoners daar vol doende worden gewaarborgd, wordt dan ook bevestigend beantwoord. H. Land. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor werd Zondagavond in het Bruno- gebouw voor een volle zaal een lezing ge houden over de reis van zijn ZeerEerw. naar het H. Land in 't jaar 1922. Moet 't voor den katholiek in 't algemeen wel een groot voorrecht zijn de plaatsen te bezoeken waar onze Goddelijke Zaligmaker geleefd en geleden heeft, waar Hij voor ons den Hemel heeft geopend, voor den Priester is dit on getwijfeld nog grooter. Met den gewijden spr. togen we in den geest op weg en namen de route over Roo- zendaal naar Marseille, waar de eigenlijke reis begon. In de Notre dame de la Garde," een indrukwekkende, mooie Kerk op een heuvel gebouwd, stelde pelgrims zich onder kee, de Aya Sophia. Verschillende zaken welke van belang zijn, om door den vreem deling gezien te worden, werden verteld, o.a. de plaatsing van het bakende beeld Paus Benedidtus XV. Van Constantinopel ging de toch verder naar Smyrna waar nog veel puin en verwoesting te zien was en waar de grootste klappen gevallen waren in de Christenwijk Smyrna had natuurlijk voor de pelgrims een groote aantrekkelijkheid, om dat het is geweest de martelplaats van den H. Policarpus, In Smyrna begon het laatste traject van de zeereis, welke zou eindigen in Beirut, waar het stoomschip verwisseld zou worden voor den trein. In Beirut kregen dc pelgrims dus weer vasten grond onder de voeten, terwijl de tocht, welke nu begon, een prachttocht was. De reis ging nu door het land van den Libanen, met al de weel de van een Oosterschen plantengroei. Si naasappelen, citroënen, dadelpalmen stonden langs de wegén, terwijl bloemen, welke hier met de uiterste zorgvuldigheid in kassen ge kweekt moeten worden, als cyclassen, daar hun pracht in 't wild ten toon spreidden. De Sibann waar de Jordaan ontspringt, gaf reeds een bewijs, dat men het doel van zijn tocht langzamerhand begon te naderen. Ka ravanen kameelen zag men trekken, een ezel voorop. Het gezelschap zat dus in den trein en voort ging het naar Baalbec, met zijn mooi bewaard gebleven ruïnes van de temple van den afgod Baal. Van Baalbec ging de tocht naar Damas cus, onderweg een heerlijk gezicht van de met sneeuw bedekte koppen van den Her- maji. Damuscus was de stad, waar de ipos- tel Paulus heen moest gaan op Gods bevel, toen hij geroepen was tot apostel. Naar het huis van Annanias in de Via Recta. Daar in dat huis is men geweest, daar heeft men ook kunnen zien, hoe de apostel in een mand uit een venster werd gelaten buiten de stads muren. Dat alles moet wel aangrijpend zijn geweest véor de pelgrims, te weten dat zij op Christelijk-historischen grond stonden, om zoo te zeggen, de pladts waar de wieg van het Christendom mee gestaan heeft. Van Dumascus ging de tocht naar hét meer va.n Tiberius, dat weer deed denken aan Christus die hier over de zee wandelde, aan de wonderbare vischvangst, waar ook dc apostel Petrus tot eersten Paus door den Za ligmaker werd aangesteld na de verrijzenis. Het meer van Genezareth, of Tiberias deed zooveel herinneringen voor den geest can de pelgrims komen. Vandaar ging liet naar Na zareth, de woonstede van de H. Familie. Daar heeft het gezelschap gestaan in de wo ning der H. Maagd Maria, 't Is geen huis, maar een grot en nog duidelijk is te zien, dat het twee vertrekken zijn geweest. Daar heeft men gestaan op dc plaats waar de Aartsengel Gabriël de Blijde Boodschap aan Maria bracht. Opmerkelijk was dat, zoolang men in het land van den Libanon was, alles vruchtbaar heid ademde, zoodra was men echter niet in het oude Palestina, of alles was dor en woest. Overal waar de Turk woont is het bedorven, want de Turk werkt niet graag. Toch vonden de pelgrims nog een heerlijk, vruchtbaar stukje grond en wel op den Ta bor. Daar op den berg der gedaante-veran dering is alles vruchtbaar. De berg ligt IK uur van Nazaretb en moet per rijtuig of te paard bestegen worden. Op den top, welke een 400 M. breedte heeft, staat de Kerk van de gedaante verandering. En hiermede sloot de gewijde spreker zijn boeiende, onder ademlooze stilte gehouden lezing om over 14 daden 't tweede gedeelte der reis Jeruzalem, Bethlehem enz. te be handelen. Een daverend applaus dankte den spre ker. Onder de pauze gaf het R. K. Kerkkoor een paar extra mooie zangnummers ten beste. R.-K. Patronaat. Men deelt ons nader mede, dat de opening vam het Patronaat niet plaals heeft den lOen Februari, doch den. 16cn, terwijl op 13 Fébruari «en Oudersavond wor.lt gehouden. „Herwonnen Levenskracht". Door deze vereeniging werd in het Brunogebouw een ledenvergadering gehouden De voorzitter open de met den Ghristelijken groet en heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de nieuw- gekozen leden, de heeren Opdam en Heine. De voorzitter hoopt, dal zij lium besle krachten aan de vereeniging zullen geven. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. sta tuten en reglementen voor de nieusve leden; b. een schrijven van hel Hoofdbestuur, inhou dende mededeeling, dat het bemoedigde mate riaal voor de tentoonstelling zal worden toe- gezonden. Verder werd medegedeeld, dat door de secretaresse een schrijven was verzonden aan den heer Brand, waarin kennisgeving GROOTE HOUTSTRAAT 88 werd gedaan Jat hij getoond heeft, niet de Mangen van het béstuur te Ixrharligen en duaroiii door hetzelve is geroyeerd. Vervolgens werd door me] Ruilenman het jaarverslag voorgelezen, waaruit blijkt, dat in liet afgeloopen jaar 7 vergaderingen zijn ge- hooiden; dat aan tal van zieken, tip medisch advies, versterkende middelen zijn verstrekt. Ter sprake komt hierna de a.s. Fancy fair. Mededeeling werd gedaan, dal van veerschillen de zijden reeds prijzen zijn toegezegd De dag van opening went IrepaaM op Zondag 10 fe bruari, des namiddags 2 uur. Ingekomen is een bericht van „Zang en Vriendschap", dat deze zoo gunstig bekend staande vereenigiing de tentoonstelling mei eenige zangnummers zal opluisteren. Maandag 11 Februari zal vertoond worden hel leven in het Sanatorium ..Berg en Bosch" Voor afwis selink zal op beide dagen een „vroolijk rad' geplaatst worden, benevens een tombola. Hierna sluiting. L. T. B.-vergadering. Maandagavond hield de afdeeling Hciloo van den R.K. Land- en Tuinbouw bond haar jaarvergadering in hel Brunogobouw De voorzitter, de heer Jac. Jengers, opende de vergadering, weike door «m 50 leden bezocht was, met den christe- ijken groet en heette allen hartelijk wel kom. Spr. gedenkt het afgeloopen jaar, dal voor velen, vooral voor de uinders, droevig was Het einde der campagne 192021 gaf een omzetcijfer van ruim 50.000. Bij grooteren aanvoer was tiet eindcijfer 19221923 ruim 17,000 De aardbeien waren een totale mis lukking. De leden der afd. vee- en landbouwers kunnen redelijkerwijze gesproken tevreden zijn. aldus spr. Spr. hoo.pt vervolgens, dat liét jaar, dut voor ons ligt, een gezegend jaar moge zijn. De notulen worden vervolgens voorgelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag wordt door den secretaris uitgebracht. Het is over 't algemeen een klaaglied. In liet verslag wordt vermeld, dat in 't afgeloopen jaar is aangekocht voor ruim f KMX) koemest en voor 700 kunst mest. In het verslag gedenkt d* secretaris den vorigen Zeereerw. adviseur, Pastoor de Jeuïg, en wenscht de afdeeling geluk inetden nieuwen geestelijken adviseur. Hel verslag wordt onder dankzegging goed gekeurd. Thans komt aan de orde de bespreking van mestaankoop door bemiddeling der ge meente. De voorzitter geeft een verklaring van dé bedoeling weike bij dit voorstel voor zit. De bedoeling is, te bewerken* dat het tuindersbedrijf niet ten onder gaat in onze gemeente en spr. zegt, dat men, indien men mest noodig heeft, men door valsche schaam te niet terug moet blijven, 't gaat niet uit een bedeclingskas. Ook de heer Jan Sengers, raadslid, licht het voorste] duidelijk loe. De mest wordt gekocht door de drie or ganisaties in deze gemeente. Breedvoerig wordt dit .voorstel bespro'ken. De heer Jan Sengcrs deelt nog mede naar aanleiding van een desbetreffende vraag dal de eindbeslissing voor de toewijzing bij de raadscommissie berust. Tol Maandag kan men zich opgeven bij dén heer Schuit, secretaris van den L. T. B. Hierna leest de afgevaardigde naar Haar lem, de heer Komen, het verslag dier verga dering voor. De voorzitter dankt den heer Komen voor zijn goed verslag. Aan de orde is nu het rapport van de Centrale Commissie. De commissie rappor teert tot goedkeuring en tot leden der com missie voor 1924 worden benoemd de heeren Wesseling en W. van der Steen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Sengers, voorzitter en Schuit, secretaris, wel ke heeren mei op 1 na algemeene stemmen worden herbenoemd. Beiden nemen de be noeming aan en danken de vergadering voor hel in hen gestelde vertrouwen. Thans heeft een gratis verloting plaats van tuinbouwgereedschappen. k Den eersten prijs won de heer Komen, zijnde een mestvork en den tweeden prijs de heer Klaver, een tuinhaak. Aan de orde is thans punt 8 der agenda: mededeelingen. Dc geesteiijike adviseur zegt, dat ingeko men is een schrijven van den heer Ganzen- boom, propagandist, van den L. T. B. met de vraag of ieder lid een dubbeltje wil ge ven voor de aanschaffing van een vaandel met het oog op de deelneming van den L. T. B. aan het Eucharistisch Congres. Men mag ook meer geven iDe geestelijke adviseur col lecteert en de opbrengst valt mee. m Opgemerkt wordt, dat de afwezige leden de gohee'e week bi; den secretaris hun of fertje nog kunnen brengen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat nog is ingekomen een schrijven van den vrocgeren veilingmeester den lieer Klaassen, die schrijft dat hij op zoek 1: geweest mei nog eenige heeren naar de teelt van witlof., ook in België en daaruit bleek, dat men hier nog wel wat achter is. Door verwarmingsbui zen kan men daar in 12 dagen klaar zijn. De voorzitter zegt, dat tegen het najaar het wel goed' zou zijn, dat dan eens 'n duidelijke uil- een,zetting werd gegeven. Thans komt aan de orde de vaststelling van de contributie. De secre'aris licht het voorstel toe en stelt ten slotte voor de con tributie le bepalen op 3, zijnde f 2,50 voor het hoofdbestuur en 50 cent voor de afdée- ling. Voorgesteld wordt na eenige discussie de contributie te brengen op 3 25. Dit wordt echter met overgroole meerderheid aangenomen. Bij de rondvraag wordt door den heer Westrop gezegd, dat hij op den cursus is geweest van de Holl. Maatschappij v. Land bouw en het zeer betreurt, da' ook hier niet kan gebeuren wat daar wel kan. De ZeerEerw. Heer waardeert ten zeer ste de woorden van dezen spreker en vraagt verschillende inlichtingen. Door den heer Jan Sengers wordt opgemerkt, dat de Ho'll. Manisch van Landbouw elk jaar wat nieuws ■wekt om propaganda voor de maatschappij te maken De toestand is echter niet gelijk. De Geesieiij'ke adviseur stelt daarna voor, dat het bestuur bijtijds maatregelen neme en te vragen wie den volgenden winter deel wenscht te nemen aan een te houden cursus. De voorzitter merkt nog op, dat de schuld bij dé leden zelf schuilt, maar zegt voor het komende najaar de medewerking van het be stuur toe. De heer Komen deelt mede. dat door hem is ontvangen een brochure inzake een nieuwe aardappelvariëleil, de Kampioen, die door hem ook is geteeld en zeer voldaan heeft. De aardappelen zijn verkrijgbaar voor f 4 per 50 K. G. te Sappenneer. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit-^ OPGAVE VAN: 6 FEBRUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p. billioen) 0 062 PARIJS 12.35 BRUSSEL 10.95 WEENEN 037 LONDEN 11.48 STOCKHOLM. 70.10 KOPENHAGEN. 43.65 CHRISTIANIA 36.12';. BAZEL 46.40 NEW-YORK 2.66 V. ROME. t Door den voorzitter, wordt nog medege deeld dat vergeten is op de convocatie te plaatsen dc herneming van oen zaaier. Na eenige discussie wórdt besloten, dat men zich binnen 10 a 14 dagen bij den secretaris voor zaaier kan aanmelden. De geestelijke adviseur, het woord nemen de, zegt, dat door den voorzitter in zijn ope ningswoord een wel wat al te somber beeld is opgehangen betreffende hel komende jaar. Spr. is overtuigd, dal verschillende indus trieën zich weder aan het herstellen zijn, ter wijl ook het buitenland meer begint te koo- pen. Spr. zegt te meenen, dat het een zeer t'.ned jaar zal worden. Maar men ;noet -ri-et vergeten dat alle zegen van den Goeden (k)d komt. Wilt ge Gods zegen, maak! u dien dan waardag, en vooral door een goed, hartelijk gebed. De voorzitter dankte den ZeerEerw. lieer Pastoor voor zijn hoopvol woord voor de toe komst. We rnoeten de woorden van den geestelijken adviseur Ier harte nemen. Ten slotte dankte de voorzitter de verga dering hartelijk voor de opkomst en sluit de vergadering met den Christclijken groet. Burg. Stand. Geboren: Dieuwertje, d. v.m Joannes Nagelhut en Maartje Kooi. Jac- oues. z. ran Jacobus Kaandorp en Catharina Zut. Albert us, z. van Frandscus dc Brei en Diederika Hendrika Kuipers. Jacob, z. van Jacob Karssens en Pelronella Verduin. Anna Bamabé. d. van Cornelis Adrianus Rotte veel en Francina Catharina Kisbart. Jaco- lm.s z. van Nico'aas Schouten en Anna Min. Johanna Gecrtrukla. d. san Martinus Hon- lenbos en Johanna Maria Dekker. Overleden: Johannes Zuurbier, 61 j. Levenloos aangegeven kind van Theodora: Molenaar en Jaooba Brakenhoff. Grie'jf Mors. 79 j., wed. van Gerrit Schouten^ Ondertrouwd: Degenaar de Jager, 29 j. en Neeltje de Croos, 22 j. Getrouwd: Jacobus Molenaar. 59 j. en Maartje Bijwaard, 48 j. Degenaar de Jager en Neeltje de Croos. Gevonden voorwerpen. Een damésporle- monnaie met eenig geld; een dame sta sch je. Verkocht. De boerderij van den heei L. Zonneveld is onderhands verkocht aan den heer P. Admiraal, alhier. Verhuurd. Het weiland van de Begrafenis sociëteit, alhier, vroeger in huur bij den beer H. Teiling, is bij inschrijving verhuurd aan den heer M. Kuyper voor 166. Wel gelukkig. Werd bij den vorigen raad selwedstrijd, uitgeschreven door de „Nieuwe Haarlemsche Courant", een jongensfiets ge-; wonnen door den jongenheer W. v. d. Stok, thans is bij een raadselwedstrijd de eerste prijs, een meisjesfiets, gewonnen door Chris tina Krom. Nieuwland, alhier. Overgeplaatst. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. ran den Too ren, stationsassi stent bij de Ned. Spoorwegen, is als zoodanig over geplaatst naar Santpoort Militie. Voor de lichting 1925 der na-j tionale militie hebben zich voor deze ge meente 292 personen aangemeld. AMSTERDAM, Veemarkt, 212 vette kal veren le kw. 1.151.32, 2e kw. f 1 1.15, 3e kw. f 0.901; 104 nuchtere kalve ren 1424; 423 vette varkens Holl. le kw. 8991, 2e en 3e kw. 8487, over- zeesche en Geldersche 8991.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1