Voor onze Jeugd NEDERLAND^ De audiëntie der Yoego-Slavische ministers Pasjitsj Nisjitsj bij den H- Vader. Een historisch monument te Medemblik in gevaar. Het verkeersvraagstuk in Haarlem. Uit de Pers. De avonturen van heer Aap. OPLOSSINGEN f can onze laatste oefen-raadsels. 29 16 z3 12 24 11 18 30 25 7 19 31 13 8 20 27 14 26 21 28 15 22 9 Nieuwe oefen-opgaven. drukking De avonturen van drie vrienden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 6 Februari 1924 De rijwielbelasting. KUNST EN KENNIS. Uit den Moppentrommel. HET WOORDSPEL. a i i liklW MWMMMdtg: i 1. De helft van een dubbeltje is een stui ver en de helft van een stuiver is een twee- en-een-halve-cent-stuk. 2. 4. Op hoop van regen beginnen we, 5. Kamperfoelie. 1. Het huis hiernaast werd slecht en oud, En daarom wordt het nu verbouwd; Waar denkt ge wel, dat wil 'k u vragen, Dat. de eerste spijker werd geslagen? Ik ben een geducht wapen. Een 1, 2, 3 is een kinderkleedingstub. Een 4, 5, 6, 7 duurt nogal lang. Een 1, 5, 6, 7, 8 is een zeer nuttig flink dier. Wie ben ik? 5 Met een 1, 2, 3, spelen de kinderen. Een 4, 5, 6, vindt men aan bijna ale hui zen. De 8, 7, 3 is een groote rivier. Het geheel vindt men in bijna iedere pro- vincie. door Nico A. XVII. De jongens dachten nog verscheidene da gen aan het voorgevallene met de spookge schiedenis en voelden vooral nog de straf die hun daarvoor was te beurt gevallen. Enkele dagen waren ze kalm, maar dat kon niet lang duren en zoodoende togen ze weer op nieuwe streken uit. Terwijl ze op een zonnigen Zaterdagmid dag, terwijl de wind zachtjes in hun lokken waaide, door het dorp slenterden, kwam Jaap met de vraag „Wat moeten we nu doen, ik heb geen idee om wat te blijven draaien." „Weef je wat dan het beste is antwoord de Kees „dan gaan we naar het landwegje, even buiten het dorp en we gaan daar dan wat kikkers vangen, dan kunnen we er mis schien nog lol mee hebben." Hein werd opeens door die woorden her innerd aan den streek dien ze uitgehaald hadden met den bakker. Hij lachte er nog eens hartelijk om en Kees en Jaap stemden daar mee in. Aan het plan werd geen gevolg gegeven en doelloos slenterden ze weer wat rond toen ze een ruiter ontwaarden die met snellen draf het dorp inreed. Ze zagen hem afstappen en vragend rondkijken. Toen hij de jongens zag, wenkte hij hen en vroeg naar de woning van den burgemeester. Nadat hem die was gewezen, ging hij er in, en spoedig daarna zagen ze hem er weer uit komen, op zijn paard springen en weer wegrijden. Den Maandag daarop zagen ze denzelfden vreemdeling weer in het dorp, maar geheel anders gekleed. Hij had n.l. bruine schoenen met bruine kaplaarzen aan, een rijbroek, een soort van boezeroen en een grooten bruinen hoed. Om zijn hals was een groote doek geknoopt en om zijn schouders hing een gordel met patronen, terwijl om zijn middel een breede riem was bevestigd met eenige revolvertasschen. Hij maakte een krijgshaftigen indruk, hetgeen een der jongens het gezegde ontlokte „Kijk es jonges, da's een cowboy." Werkelijk, de man was een als cowboy verkleede circusartist. Hij nam uit een tasch die aan het zadel van zijn paard hing, eenige vellen papier die hij op verschillende muren plakte. De vellen waren bedrukt met een aan- De „N. R. Crt." meent, dat in de huidige omstandigheden elke nieuwe belasting vooral ook moet beoordeeld worden naar hare ge schiktheid om weer te worden ingetrokken. i Aan deze eisch voldoet, dunkt ons, de voorgestelde rijwielbelasting bij uitstek. Zij is voor afwenteling nauwelijks vatbaar zij kan geleidelijk verminderd of in eens afge schaft worden zonder dat zulk een vermin dering of afschaffing aan iemand een on verwacht nadeel bezorgen zou, of een dou ceurtje in den schoot werpen bij wijze van een lotje uit de loterij. De inning van de belasting vereischt geen nieuwe organisatie of nieuwe ambtenaren, waarmee men bij afschaffing geen raad zoude weten. En de controle over de belastingplichtigen zal geene extra uitgaven met zich brengen. De belasting heeft daarenboven nog een goede zijde. Zij zal hoogst impopulair zijn. Moeite aan het publiek zal zij niet veel geven; men zal geen formulieren behoeven in te vullen, noch waarschuwingen of aanmanin gen hebben te vreezen. Het eenige wat de fietsrijders te doen krijgen is eenmaal per jaar, als gold het een hondenpenning, een fietspenning te koopen, en dien aan het ijze ren paardje om te hangen. En toch zal de belasting zeer impopulair zijn, omdat het rijwiel een verkeersmiddel is geworden, ten aanzien waarvan de gedachte aan luxe zoo goed als geheel verloren gegaan is. We zitten allemaal op de fiets, al sinds jaren, en dat te doen achten wij een van onze natuurlijkste burgerrechten. We zijn zelfs woedend, in dien de overheid niet genoegzaam met dit ons recht rekening houdt, en ons geen mooie rijwielpaden ter beschikking stelt. Daarom zullen we allemaal boos zijn, dat we nu zelfs niet meer vrij fietsen mogen Jaarlijks zullen we de intree van Januari verwenschen, als we opnieuw onze drie gul den moeten gaan storten. En zoo zullen we jaarlijks in September, als de beg: o itmg uitkomt, gaan kijken, of zij nu nog altijd niet sluitende is. We zullen haar napluizen en narekenen, of ze zuinig is opgemaakt, na speuren of regeering en Kamer met in een nieuwen rijkheidsroes zijn geraakt, met subsidies hebben gestrooid, of wel, zij het aardige, dan toch niet dringende uitgaven vastgesteld hebben, in plaats van ons van die beroerde fietsen belasting weer te verlossen. Zoo zal deze belasting een heilzame wer king verrichten. Zeg, voor ons part, zooveel kwaad gi; wilt van de voorgestelde rijwiel- belasting, en wij willen er nog wat aan toe voegen maar waardeer daartegenover wat wij in deze belasting ook voor goeds zien het vooruitzicht van ruim een miljoen bur gers, die bij de overheid op bezuiniging zul len aandringen, opdat die hatelijke penning weer van hun fiets moge verdwijnen. Aanvaardt daarom deze belasting op af rekening van een zuinig bestuur. PRIJSVRAAG. De directie van de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland heeft een prijsvraag uitgeschre ven voor het vervaardigen van eer. nieuw» reclame plaat, ten doel hebbend in Amerik» en Engeland reclame te maken voor bezoek aan Walcheren, en als tekst vermeldender Cheap excursions tot Holland including Walcheren, its quaintest part via Folkestone- Flushing." Voor het beste voor 15 Februar. ingezonden ontwerp wordt f 200 beschikbaar gesteld. Natuurlijk was cr in het Rijk der Dieren öok een zwembad; de heer Aap had daarvoor gezorgd. De apen hadden het meeste pleizier in de poelerij en vooral het diep-duiken van de brug vonden zij heerlijk. Er was natuur lijk voorgeschreven, dat alleen de gasten van het zwembad gebruik mochten maken van het bad, doch niettemin waren er toch wel eens vreemden. Zoo bevond zich op zekeren dag een krokodil in het water, juist terwijl heer Aap bezig was een bad te nemen. Toen heer Aap het geschreeuw van de andere baders hoorde, schreeuwde hij uit: „Geen toegang voor krokodillen hier!" Maar hij was te laat. Eén der apen sprong reeds naar beneden van de levende brug en hij kwam precies terecht in den krokodillen-mond. Al de apen jammerden luid en slechts met de grootste moeite kon heer Aap voorkomen, dat zij hun verloren vriendje achterna sprongen. Hij waar schuwde ze wel duizend keeren en eindelijk verlieten zij woedend het zwembad. Toen ze in veiligheid waren moest heer Aap ze bovendien nog elk een lekkeren kokosnoot present geven, daar zij anders nog kwaadaardig een ingezonden stuk zouden hebben geschreven in de Apenkrant. Dat het moderne verkeer in onze steden steeds moeilijker te vervullen eiscfaen stelt, toonen bovenstaande foto's genomen aan de brug over de Zomervaart (1) te Haarlem en in de Anthoniestraat (2) aldaar. Twee ponten, evea druk en even belangrijk, voor het stadsverkeer als voor het doorgaand verkeer naar en van Amsterdam. De derde foto fs de brug over de Leidsche Vaart, nabij de Zandvoortsche laan onder Heemstede, met een, vooral in den zomer, druk verkeer naar Z andvoort. Het woordspel is een onderhoudend gezelschapsspel. Er kunnen zooveel personen aan deelnemen als men wil. Niemand behoeft dus stil te zitten. Alle deelnemers wapenen zich met een potlood, 'n stuk papier, een opzetstukje dit moet van jederen deelnemer verschillend zijn en het spel kan beginnen. Vooraf bepaalt men een willekeurig woord, laten we b.v. zeggen „Nederland." Nu gooit men om de beurt met één dobbelsteen. Het aantal oogen, dat men werpt, geeft bet vak aan waarop men zijn stuk plaatst. De in het zelfde vak staande letter noteert men op zijn papier. Bij een volgenden worp telt men zooveel vakken verder, als men oogen geworpen heeft. De letter in het vak waar men dan op blijft staan, schrijft men weer op zijn papier. Men neemt de vakken in de volgorde, die de getallen aangeven. Is men op vak 54 gekomen, dan telt men verder op 1, 2, 3 enz. Wie nu het eerst de letters van het vooraf bepaalde woord in dit geval „Nederland" bij elkaar heeft, heeft het spel gewonnen. kondiging dat eerstdaags een circus in het dorp zou komen. Ja werkelijk, op een morgen dat de school zou beginnen trok een groote stoet het dorp binnen. Het was het circus dat komen zoi De jongens leerden natuurlijk dien morgen maar weinig en toen de school om 12 uur uitging was de tent al bijna opgezet. Nog dienzelfden avond had de vertooning plaats. Ook Hein en zijn makkers wilden naar het circus, doch hun ouders waren daar niet op gesteld. Neen, daar kwam dus niets van. Maar Jaap wist raad. Hij ging met zijn vrienden naar het terrein, waar het circus stond en zij boden zich aan om te werken, legen een gratis entree biljet. Een der mannen die schik in de vrijmoedige kereltjes had, nam hen voor een middagje in dienst en gaf hun werk in de stallen, waar ze de paarden moesten verzorgen. Nu, met paarden omgaan konden ze wel. Even later werd hun een plaats aangewezen, bij eenige andere paarden, die los in het veld liepen. Toen kwam bij Hein het plan op, om' met deze gedresseerde paarden een circusvertoo- ning m het dorp te houden. Kees en Jaap stemden meteen toe en de daad bij het woord voegend, sprongen ze ieder op een paard en joegen naar het dorp. (Slot volgt). ANDERS BESCHOUWD. „Jozef", zeide moeder verwijtend, „je moest je schamen met jongens in dezelfde klasse te zitten, die zooveel kleiner zijn dan jij" „Och, moeder", antwoordde Jozef, „ik zie de zaak heel anders in. Het is voor mij een prettig gevoel te zien hoe trotsch de kleine jongens zijn, dat zij met zulk een grooten jongen als ik in dezelfde klasse zitten. IN DE DORPSSCHOOL. Onderwijzer: „Jantje, geef jij eens een zin op, en zet dien dan daarna in de ge biedende wijs". Jantje: „Een os trekt den wagen" Onderwijzer: „Heel mooi Jan, nu in de gebiedende wijs". Jantje: „Huup, vort!" De Yoego-Slavische ministers Pasjitsj en Nisjitsj, gekiekt in het Vaticaan, waar rij voor kort bij hnn terugkeer naar hon land door den H. Vader werden ontvangen. Geheel links Mgr. Pizzardo, substituut bij de Panselijke Staatssecretarie, dan mej. Pasjitsj, naast (niet achter) haar Nisjitsj, dan Pasjitsj (met baard) en mevr. Pasjitsj en naast deze de Yoego-Slavische gezant Swodlenki. De toren te Medemblik, een 60 Meter hoog historisch bouwwerk uit het jaar 1350, levert door zijn verweerden toestand gevaar op voor de omgeving. Onderhandelingen met het Rijk over restauratie zijn sedert lang aanhangig, doch daar het gevaar te groot wordt, zal men de balustra de en andere gevaarlijke deelen voorloopig wegbreken. Een aardige groep meisjes alt het Hongaarsche dorpje Mezökövesd, het Hongaarsch Volendam, waar nog de Hongaarsche dracht van voor vele eeuwen met al zijn klenren- harmonie en originaliteit bewaard bleef. Aan bewerkelijkheid schijnen deze costnnmpjes het nog wel te winnen van onze verscheidene Hollandsche patriarchale drachten, zooals we in Volendam, Friesland, Zeeland en andere streken zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5