SIS BUITENLAND felTf. Het roode testament. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Door de deskundigen-commissie wordt de Duitsche ooriogsbegrooting te hoog geacht. Herleving van de separatistische beweging. De erkenning van Sovjet Rusland door andere Europeesche mogendheden. Concessies aan Spanje inzake Tanger. De nieuwe Russische regeeringsvorm. Onder de Telegrammen: Toenadering van de Vereenigde Staten tot den Volkenbond. Een oplossing van het geschil betreffende de Paltz tusschen Frankrijk en Engeland? Een communiqué der tweede onder zoekcommissie. Een rede van Herriot tegen de décrets-lois. Poincaré's verdediging. De la Huerta, de aanvoerder der Mexicaansche opstande lingen. op de vlucht? VAN ONZ£ ^*.1 f^DRAAOLOOZC 7; TELEFOON De,V. S. en de Volkenbond. De kwestie aan de Palts. De onderzoekscommissies. Samenwerking tusschen Fran sche en Britsche industriëelen in Rahrgebied en Rijnland. De Fransche financi'éele plannen. Het Amerikaansche petroleum schandaal. De Grieksche politieke toestand. De opstandige beweging in Mexico. B1NNENLANDSCH NIEUWS. TWEEDE KAMER. Indische Begrooting. Het opslaan en de aflevering van benzine. FEUILLETON. Dc onderzoekicommissies. Het comité van deskundigen onder leiding van generaal Ea ves acht eenige hoofdstukken ■-an de Duitsche begrooting buitensporig hoog, o.a. de ooriogsbegrooting, welke 450 nillioen goudmark bedraagt, plus 200 mil- loen voor de politie, d.i. totaal drie milliard francs, een bedrag, dat aanmerkelijk het cij fer van het Fransche budget nadert, ofschoon Duitschland theoretisch slechts een leger van 100.000 man bezit. Ramsay MacDonald naar Parijs? Volgens de „Westminster Gazette" heeft Lord Crewe een uitnoodiging van Poincaré nan Ramsay MacDonald medegebracht, om naar Parijs te komen tot het houden van be sprekingen over de Fransch-Britsche ge schillen. De separatistische beweging. Volgens den draadloozen dienst maken -.laden melding van een herleving van de separatistische beweging in de Paltz. In Poi- monteus werden de burgemeester en de helft van de gemeenteraadsleden uit de stad ver dreven. De statistiek wijst uit, dat van de 780.000 inwoners van de Paltz er 22.000 verbannen zijn. De erkenning van Rus land. De regeeringsgezinde pers in Italië noemt het verzoek van de Russische regeering, om den tekst van het handelsverdrag vóór zijn onderteekening nog eens nauwkeurig te mo gen nagaan, een voorwendsel en een in het diplomatieke leven ongekend optreden. In verschillende bladen wordt het vermoeden uitgesproken, dat de plotselinge onvoorwaar delijke erkenning van de Moskousche regee ring door Engeland deze frontverandering heeft teweeggebracht. Zooals men weet zeide Mussolini indertijd in het parlement dat Italië, in ruil voor het feit dat het Rusland als eerste mogendheid mogelijk maakte om in het diplomatieke leven van West-Europa terug te keeren, een goed handelsverdrag met Rusland verkreeg. Het is niet mogelijk, dat Rusland thans, na de erkenning door En geland, zijn concessies aan Italië wat over dreven acht. De quaestie van de erkenning van Sovjet- Rusland door Noorwegen is hangende en het communistisch blad „Christiania", waarvan verondersteld wordt, dat het geïnspireerd wordt door de te Christiania vertoevende Russische handelsdelegatie meldt, dat de er kenning heden zou worden afgekondigd. Afgezien van groote economische voor- Jeelen, hoopt Noorwegen door de erkenning ergoeding te krijgen voor de schade aan Noorsche eigendommen in Rusland en er kenning van Spitsbergen door Rusland als Noorsch gebied. De Noorsche particuliere vorderingen op Rusland bedragen 220 millioen kronen. De onvoorwaardelijke erkenning van de Russische regeering door Groot-Brittannië chijnt dus reeds gevolgen te zullen hebben. Vaar het in bovenstaand bericht heet zou Moorwegen op het punt staan het Britsche oorbzeld te volgen. Maar een ander gevolg zanden door den heer Ramsay Mac Donald ge- danen stap is dit, dat er zooals boven mee gedeeld, bij de onderhandelingen tusschen Italië en Rusland moeilijkheden zijn gere zen. Mussolini hoopte de andere mogendhe den met de erkenning voor te zijn en daar toe een voor Iatlië gunstig? handelsverdrag met Rusland te kunnen sluiten. De onder handelingen hierover waren reeds ver ge vorderd, maar nu is nog weer nader overleg met de heeren te Moskou noodig. Het offi- teuse Italiaansche Telegraaf agentschap, Ste- fani, verklaart dat uit het optreden van een ueuwe regeering te Moskou, maar de de finitieve vervanging van den reeds zoo langen tijd zieken en dus tijdelijk vervangen Le nin, kan toch zeker niet het optreden van een nieuwe regeering worden genoemd. Plausibeler is dan ook de verklaring dat de Russen voor wie door de onvoorwaardelijke de jure erkenning door de Britsche regee ring het isolement tegenover het Westen is verbroken, nu niet meer zoo groot belang hebben bij een erkenning door Italië en dus de door Mussolini gestelde voorwaarden nog wel eens eerst willen herzien. Hun posi tie is sterker geworden, in de nieuwe om standigheden door het besluit der Britsche regeering ontstaan. De crisis in Griekenland. Het Grieksche ministerie, de nieuwe re geering van Venizelos is naar onze berichten van gisteren afgetreden. De geneesheeren heeben den zieken Venizelos rust voorge schreven en op hun advies heeft hij moeten besluiten om het minister-presidentschap neer te leggen. Men weet, dat Venizelos reeds dadelijk groot bezwaar had om naar Griekenland te komen, maar ten slotte voor den op hem geoefenden aandrang is ge zwicht. Achtte Venizelos zich lichamelijk niet meer in staat om in Griekenland een actieve leidersrol te spelen Of vreesde hij zich in het wespennest van de felle Griek sche partijpolitiek te steken In elk geval zal het verzet van de repu blikeinen tegen de door hem voorgestane politiek op zijn gezondheidstoestand wel niet gunstig hebben gewerkt. Nu zal de minister van justitie uit zijn ministerie, Kafandaris, zooals bereids gemeld, als premier optreden. Maar de moeilijkheden zijn daarmee niet uit de wereld en men mag er nu op rekenen, dat de republikeinen die reeds wisten gedaan te krijgen dat de koning het land moest ver laten, nu ook zullen trachten een spoediger beslissing in hun geest te verkrijgen, dan dat langs den door Venizelos aanbevolen weg mogelijk was.' De oude staatsman kon tegen die oppositie blijkbaar niet meer op. Dat een ander gelukkiger zal zijn, is zeker zeer twijfelachtig. En vermoedelijk zullen we in Griekenland wel weer rumoerige dagen mo gen verwachten. Het statuut inzake Tan ger. Men heeft gelezen dat de Spaansche re geering ten slotte heeft besloten de conven tie betreffende het statuut inzake Tanger te teekenen, niettegenstaande zij zich met ver schillende bepalingen niet kan vereenigen. Een poging om deze bepalingen alsnog te harer gunste gewijzigd te krijgen is slechts ten deele gelukt. Spanje's eischen tot her ziening van de Spaansche grenzen om zijn bezittingen van Ceuta en Melilla zijn afge wezen daarentegen zijn tal van concessies gedaan wat betreft de organisatie van het be- stuursstelsel in Tanger, zoowel aangaande de neutralisaties als de toevoeging van een Spaansch ambtenaar aan den Franschen ambtenaar, welke aan het hoofd van den douane-dienst is geplaatst, alsmede aan gaande het handhaven van den huidigen Spaanschen apostoligischen gedelegeerde, mgr. Cervera, voor den duur van twaalf jaar. De nieuwe regeerings vorm in Rusland. Naast den algemeenen uitvoerenden raad der Sovjet-republieken zal een nieuw lichaam benoemd worden, dat slechts een vijfde van het aantal leden van dien raad bestaande uit 440 leden zal tellen en waarin de ver schillende staten, die te zamen den bond van Sovjet-republieken vormen, zullen zijn ver tegenwoordigd door een lid voor elke vijf, die zij naar den algemeenen raad zenden. Uit deze beide colleges wordt een perma nente commissie gevormd van 21 leden. Ze ven hiervan worden benoemd door den al gemeenen raad, zeven door 4en raad van ver schillende nationaliteiten, terwijl de zeven andere direct zullen worden gekozen door de beide raden, daartoe in openbare zitting vereenigd. Het presidium van den centralen uitvoe renden raad zal worden bekleed door Ka- lenin namens de Vereenigde Republieken met Petrowski (Ookraïne), Narimanow (Trans- Kaukasië) en Tsjerniakow (Wit Rusland) als ondervoorzitters. Als algemeen secretaris treedt op Kiselew. DE STRIJD TEGEN DE DRANKSMOK KELARIJ. Naar gemeld wordt heeft president Coo- lidge aan het congres gevraagd om onverwijld 13 millioen dollar toe te staan voor moder niseering en uitbreiding van den kustwacht- dienst, die den.strijd voert tegen de drank smokkelarij. HET PETROLEUMSCHANDAAL. Wij hebben onlangs meegedeeld, dat pre sident Coolidge een republikein en een demo craat, den heer Gregory, had aangewezen om de vervolging te leiden inzake het petro- leumschandaal. Naar thans wordt gemeld, heeft Coolidge in plaats van Gregory den oud-senator Pomerene, van Ohio, aange wezen. Deze wijziging houdt verband met het feit, dat de naam van Gregory, die attor ney-general was in het kabinet-Wilson, ook al genoemd wordt met betrekking tot het petroleumschandaal. COMMUNISTISCHE TYRANNIE. Nadat het communistische parlementslid Bombacci met veel rumoer uit zijn partij was gezet omdat hij zich in de Kamer open lijk aan de zijde der fascistische regeering had |eschaard wat betreft haar politiek te genover Rusland, toog hij onlangs naar Moskou om aldaar voor het Uitvoerend Co- mité der Derde Internationale zijn stand punt te rechtvaardigen. Dit bezoek is hem slecht bekomen. De machthebbers te Moskou hebben besloten Bombacci vast te houden tot na de verkie zingen in Italië, ten einde hem te verhin deren aan den verkiezingsstrijd deel te ne men. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN TIBET. Te Calcutta zijn, volgens den correspon dent van de „Daily Telegraph" aldaar, ge ruchten in omloop betreffende ernstige on geregeldheden in Tibet. Het heet dat het hoofd der regeering, de Tasji Lama, als ge volg dier ongeregeldheden gevlucht is. Deze worden toegeschreven aan een agressieve mi litaire politiek, waarvoor het geld o.a. ge vonden zou worden door een zware belasting van gronden der kerk. Volgens de geruchten zou er een opstand van edellieden op deze belasting, die door hen ondragelijk werd geacht, gevolgd zijn. Naar verluidt zou de Tasji Lama, de partij der opstandelingen gekozen hebben en gevlucht zijn om zich bij de Mongolen aan te sluiten en met 'dezen tegen de regeering van Lahsa op te treden. Volgens andere geruchten zou hij een schuil plaats willen zoeken in Britsch-Indië. HET DOORKRUISEN VAN DE SAHARA. Het zal wellicht niet lang meer duren of de spotprent, welke een Parijsch blad geruimen tijd geleden publiceerde zal werkelijkheid worden een inboorlingenvrouw in de Saha ra, die haar kinderen toestaat buiten de tent in het zand te gaan spelen, waarschuwt „Goed, maar pas op de auto's 1" Inderdaad neemt het autoverkeer in de tot voor kort ondoordringbare woestijn met groote snelheid toe. Op de eerste expeditie- Citroën is een tweede gevolgd, terwijl thans het welslagen van een derde missie wordt ge- gemeld, die met een werkelijke automobiel dus geen „rups-auto" in zes dagen de Sahara heeft doorkruisd. De heer Gradis, administrateur van de Compagnie Trans- saharienne, die den 25en Januari met een speciaal vervaardigde Renault-wagen uit Colomb-Béchar vertrok, is den 31en Januari in Boerem aan de Niger aangekomen, na een afstand van tweeduizend K.M. te hebben afgelegd. Het reisgezelschap bestond, behalve uit den heer Gradis, uit den ingenieur Schwab en drie mecaniciens der Renaultfabrieken. De weg liep van Colomb-Béchar via Adrar, Taoerirt en Tessalit naar Boerem en werd met een snelheid van 45 K.M. per uur afgelegd. V «v.r* •-*<-> O mc> Uit Genève wordt aan de Matin" gemeld, dat het optreden van den Amerikaanschen ambassadeur te Bern, den heer Grew, als Amerikaansch „waarnemer" in den Volken bond, groote vreugde heeft gewekt, daar men er een nieuwen stap der Ver. Staten in ziet in de richting eener mogelijke defini tieve aansluiting bij den Bond, In December 1.1. had de Raad van den Volkenbond de régeering te Washington uitgenoodigd een gedelegeerde te zenden, waartoe deze te elfder ure besloot. De heer Grew was reeds „waarnemer" der Ver. Staten in de confe rentie van Lausanne, om daarna als officieel onderhandelaar met Turkije op te treden. De tegenwoordigheid van den Amerikaan schen gedelegeerde in de commissie voor de ontwapening, die men niet meer verwachtte, wordt tevens v»n belang geacht omdat de Ver. Staten aldus deelnemen aan den oat- wapeningsarbeid, welken de Volkenbond on dernomen heeft. PARIJS, 5 Febr. Eric Phipps, de zaakge lastigde van Groot-Britannië, bracht heden morgen een bezoek aan Perreti della Rocca, directeur van politieke zaken van het minis terie van Buitenlandsche Zaken. In Fran sche kringen heerscht thans de indruk, dat de oplossing van het geschil tusschen Frankrijk en Engeland betreffende de Palts, goede vorderingen maakt. PARIJS, 5 Febr. Men verwacht binnen kort de oplossing van het Fransch-Engcl- sche geschil inzake de Palts. Nu de rust is hersteld, schijnt hel doelloos de separatis tische verordeningen te bekrachtigen, en men zou dientengevolge streven naar den terugkeer van den vroegeren stand van zaken. De door de separatisten verdreven Duit- schers zouden terugkeeren en zij, die door de Rijnlandcommissie zijn verbannen, zou den de beslissing dezer laatste moeten af wachten. BERLIJN, 5 Febr. Het eerste comité van deskundigen heeft in zijn bespreking met dr. Schacht en dr. Luther in hoofdzaak het plan inzake de goudbiljettenbank besproken. De voorzitter van het tweede comité, McKenna, vertrekt Donderdag uit Berlijn, de overige leden Vrijdagavond. Het eerste comité hoopt aan het eind dezer week gereed' te zijn. Het tweede comité publiceert de volgende mededeeling. De opmerkzaamheid van het tweede comité van deskundigen is gevestigd op uitlatingen in de pers, volgens welke het vertrek van het comité aan het einde deze week het gevolg zou zijn van het feit, dat de Duitsche regeering niet in staat is ge weest vragen inzake de Duitsche activa in het buitenland te beantwoorden. Deze mede deeling is volstrekt niet in overeenstemming met de feiten. Het comité had aanvankelijk gehoopt, dat bet zijn onderzoek te Berlijn tegen het eind dezer week kon beëindigen. Een gedeelte van het voor te bereiden mate riaal eischt evenwel meer tijd dan men had verwacht. Het comité heeft zoowel van de Duitsche regeering als van de banken elke mogelijke ondersteuning ontvangen. Het comité maakt van deze gelegenheid gebruik om te verklaren, dat in het door de banken vrijwillig ter beschikking gestelde cijfer materiaal de namen van buitenlandsche cliënten noch gevraagd noch bekend gewor den zijn. Het comité heeft het niet noodig geacht eenïg onderzoek in te stellen, waarbij het bankgeheim wordt geschonden. Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph" zijn te Londen een aantal voorname Fransche industrieelen aangekomen ter vervulling van een niet- officieele missie, doch op instigatie van de Fransche regeering, in de hoop, de Britsche industrieelen en anderen te winnen voor het denkbeeld van samenwerking tusschen En geland en Fratikrijk bij de exploitatie van de industrieën van het Ruhrgebied en Rijn land, of, met andere woorden van de „pro ductieve panden?" PARIJS, 5 Febr. Herriot bestreed in dc Kamer de décrets-lois en verklaarde, dat de republikeinen, zelfs de gematigden, aan ec-n dergelijk wetsontwerp hun stem konden ge ven. Poincaré verzekerde in zijn antwoord, dat de regeering in de verste verte niet dacht aan een dictatuur, doch dat de ge dachten en wii van Frankrijk bezuiniging eischten. De regeering zou de tolk zijn van den wil van het parlement en het land en hem concentreeren, opdat hij niet zou wor den versnipperd. Hef middel der decreten, dat gedurende en na den oorlog is toegepast, was nooit een gevaarlijke nieuwigheid ge weest en men zou zich sterk teleurgesteld gevoelen, zoo het parlemenl niet snel han delde! Poincaré wees er met nadruk op, Jat zij die hem verdachten van het koesteren van anti-constitutioneele bijgedachten, hem on recht aandeden, op dezelfde wijze als dege nen, die fe dezer zake hoop koesterden. „Ik zal hen we! uit den droom helpen," voegde Poincaré hieraan, levendig toegejuicht, toe. Poincaré wees er op, dal de maatregelen ?eëen de belasting-knoeierijen juist ten doel hebben, de nieuwe schandelijke oorlogsnjk- dommen te treffen. Poincaré merkte voortgaande op, dat de uitdrukking „décrel-loi" volkomen onjuist was. De régeering vroeg slechts, haar het recht^ en de middelen te geven om een pro visorisch Initiatief te nemen onder voor behoud van goedkeuring, wanneer de de creten de bestaande wetten zouden nanfas- ten. Poincaré merkte op, dat niet hij het was, die op de gedachte was gekomen bet regime der decreten in te stellen, dat in staat stelde, de uitgaven fe verhoogen, en deed voorlezing van het decreet, waarop hij zinspeelde. Verscheidene afgevaardigden vroegen, wie de auteur van dit decreet was, waarop Poin caré antwoordde, dat het hier een persoon lijkheid betrof die droomde den Rubicon over te steken, hiermede zinspelende op Caillaux, Poincaré bracht in herinnering, dat de regimes der decreten, sedert 1914 toege past, verblijdende resultaten hadden opge leverd. Hij wees op de ontwerpen, die in 1916 door Briand waren- ingediend en de macht van de regeering om bij decreet te handelen,nog moesten uitbreiden. De zitting werd geschorst. Zijn rede voortzettende, toonde Poincaré uitvoerig aan, dat het ontwerp geen enkele beperking der wetgevende macht bevatte. Hij verklaarde, dat het aantai ambtenaren sterk was verlaagd, maar er blijft nog een groote taak te vervullen over met het oog °P j?et nationaal herstel, welke niet mag worden belemmerd door een achterstallige administratie met overtollige ambtenaren. Je administratie mag geen rem zijn voor den economischen vooruitgang der natie. Poincaré acht het mogelijk vele diensten in te krimpen. Organen, die nutteloos zijn geworden mogen niet behouden blijven ten koste van dc schatkist. Hij herinnert er aan, aat hij een ministerie en vele onderstaats secretariaten heeft opgeheven en hij zal na gaan wat er nog meer kan geschieden met het oog op de bezuiniging Wij hebben resultaten noodig, zoo besluit spr., het is in het belang derzelfde republiek e_n der vrijheid, dat wij vragen ons de mid delen te geven om te handelen en de resul taten te verkrijgen, waarop het land met on geduld wacht. Na de rede van Poincaré besloot de Ka mer met 335 tegen 18 stemmen tot sluiting der discussie over art, 1, inhoudende -en minimum-besparing van een milliard op de begrooting van 1924 en waarbij de regce- ring wordt gemachtigd tot het uitvaardigen van decreten voor alle administratieve her vormingen, die de bezuiniging met zich r brengt. Met 335 stemmen tegen 218 werd overeenkomstig Poincaré's verzoek besloten de zitting morgen voort te zetten. WASHINGTON, 5 Febr. Gemeld wordt, dat de speciale regeerings-commissie, zoo dra president Coolidge de onlangs door het Congres aangenomen resolutie-Walsh zal hebben onderteekend, een actie zal instellen om een rechterlijke uitspraak te verkrijgen, die voorkomt, dat aan de verpachte, voor de vloot gereserveerde petroleumgebieden van Teapot Dome en Elkhill verder petro leum wordt onttrokken. ATHENE, 5 Febr. De politieke toestand is hier belangrijk gewijzigd door het aftre den van Venizelos. Deze had voor zijn ver trek naar Athene van de toenmalige Engel- sche regeering de mededeeling ontvangen, dat zij "bereid was een Grieksche republiek te erkennen, mits deze volgens een behoor lijk referendum tot stand zou komen. Daar om werkte Venizelos voortdurend de mili taire dictatuur tegen en hield hij vast aan zijn eisch, dat er een wettelijke volksstem ming zou plaats hebben. De nieuwe Engelsche regeering schijnt thans verklaard te hebben, zich niet in de Grieksche interne aangelegenheden te wil len mengen, m.a.w., dat het haar onverschil lig is hoe de republiek tot stand komt. Door deze gewijzigde houding vervalt ook de laatste reden voor oppositie van de zijde der Venizelisten, Ter zelfder tijd schijnt het alsof een in menging van Zuid-Slavië niet geheel is uit gesloten. Het baart hier eenige onrust, dat Zuid-Slavië voortdurend meer troepen langs de Macedonische grens concentreert, het geen z.g. zou geschieden om de kommitadjis in toom te houden. Men vreest evenwel, dat deze concentratie het voorspel zou kunnen zijn van een nieuwen Balkan-oorlog, waarbij het Zuid-Slavië er om te doen zou zijn zich van Saloniki meester te maken, terwijl tevens dc aandacht Zou worden afgeleid van de binneniandschc spanning in Zuid-Slavië. NEW-TORK, 5 Febr, Uit betrouwbare bron wordt hier vernomen, dat de Mexi caansche rebellenleider De la Huerta en zijn staf per stoomschip Vera Cruz hebben verlaten met onbekende bestemming. Ook wordt gemeld, dat de opstandige troepen Vera Cruz hebben ontruimd. Volgens de jongste berichten uit Mexico- City staan Obregon'stroepen op minder dan vijf mijl van Cordoba, welks verovering, naar men verwacht, de rebellen te Vera Cruz zal isoleeren. Een Reuter-tclcgrom herinnert er aan, dat de haven van Vera Cruz Huerta's hoofd kwartier was en dat deze haven met het omringend land sedert het begin van de tevolutionnaire beweging volkomen in han den was van de opstandelingen. Vergadering van Dinsdag 5 Februari, namiddag 1 uur. Aan de orde is de begrooting van Neder- landsch-Indië voor 1924. Bij de algemeene beschouwingen is tevens aan dc orde: de interpellatie van den heer Alberda in zake de houding der Indische Regeering ten opzichte der volksbewegingen in Indië, mede in verband met de jongste spoorwegstaking, en de daarbij voorgestelde motie van orde van den heer Alberda c.s. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, vult zijn Vrijdag gehouden rede nog even aan. Hij zegt toe den G.-G. een onderzoek te zullen opdragen naar dc be drijfsresultaten van den grootcn landbouw in en buiten Indië, zulks in verband met het buitenlandsch kapitaal, dat zich afzijdig zou houden. Den heer Marcbant deelt spr. mede, dat dc vorm van de Korte Verkla ring hem ook niet heeft bevredigd. Echter dient men ze te bezien in het licht der toe lichting. Nopens de corruptie zegt spr., dat ook hem deze zeer heeft gespeten. Echter moet men daarin nog niet een reden vinden voor een pessimistisch inzicht in de Indische toe standen. De heer ALBERDA (S.D.A.P,) is aller minst tevreden over de antwoorden van den Minister. Hij critiseert weer dc houding van den Minister tegenover de artikelen van den heer Wybrandts, Het is nu geble ken, dat de Minister niet op de hoogte was. De heer WIJNKOOP (C. P.) repliceerend, dient twee moties in. In de eerste vraagt hij de Regeering den G. G. te vervangen door een ander en alle maatregelen in te trekken, die de G. G. nam tegen de Indische bewegin gen en de stakers. In de tweede vraagt hij de Regeering de Indonesische bevolking te beschermen tegen willekeur. De heer GERRITSEN (V. B herhaalt zijn bezwaren tegen het helastingstek tl. De heer LOVINCK (C.-H.) repliceert'. Hij is tegen de motie-Albarda. De heer SCHEURER (A.R.) is ook tegen deze motie evenals tegen dc beide moties- Wijnkoop. De heer MARCHANT (V, D.) bestrijdt den heer Gerritsen, die thans den financiee- len toestand veel donkerder inziet dan vroe ger en allerlei uitlatingen deed die in strijd zijn met vroegere. De heer DRESSENHUYS (V. B.) verdedigt den heer Gerritsen, die door den heer Mar chant is aangevallen. De heer ALBARDA (S. D.) dient een mo- VERSTROOID. Wij herinneren ons de verhalen van een verstrooid man, die zijn parapluie in bed legde en zelf den geheelen nacht achter df deur bleef staan, en van een ander, die zijn pijp niet kon vinden om de eenvoudige reden, dat hij ze in den mond had. Hier laten wij, nog een dergelijk verhaal volgen. Een beroemd professor, die te Birmingham' woonde, haastte zich, nog in gezelschap van? een vriend naar den trein, toen hij plotseling! stilstond met den uitroep „Daar heb ik' mijn horloge in het hotel onder mijn kussen; laten liggen." „Laat ons dan teruggaan en het halen,1 zeide zijn vriend. „Wacht even," antwoordde de professor,) „ik geloof niet, (fat wij tijd genoeg zullen, hebben", en hij haalde het verloren horloge uit zijn zak, keek er oplettend op, telde de. minuten en voegde er bij „Neen, wij heb-j ben geen tijd." Toen haastte hij zich verder" naar het station zeggende „Och, ik denk dat ik dezen éénen dag het wel zortder hor' loge af kan." tie in om een uitspraak over artikel 161 bif te krijgen. Hij vraagt der regeering dat ar tikel (het anti-sfakings-artikel) in te trek-i ken. De Minister van Koloniën, de heer DE) GRAAFF, antwoord nog kort op eenige vra gen en zegt zijn oordeel over de ingediende) moties. i Over de bomaanslagen sprekend, zegt de' Minister het inzicht te hebben, dat deze, aanslagen op zich zelf staande gevallen zijnj en dat zij niets te maken hebben met com-' munistische beginselen. De moties komen in stemming. De motie-Albarda (de antwoorden vaij den Minister zijn onbevredigend) wordt v e r- w o r p e n met 51 tegen 19 stemmen. De motie-Wijnkoop (maatregelen teger» willekeurige behandeling van de Inlandscha bevolking) wordt verworpen met 50 tegen 14 stemmen. De motie-Wijnkoop (vervanging Gouv.- Gen. en intrekking maatregelen tegen Indi sche beweging) wordt verworpen met' 55 tegen 15 stemmen. De motie-Albarda (intrekking art. 161 bisV wordt verworpen met 51 tegen 19 st: Ingekomen is een wetsontwerp van de hee-) ren Staalman c.s., tot wijziging van "de wet op den wettelijken tijd. Aan de orde komen nu de hoofdstukken, Hoofdstuk II afd. V, (Onderwijs, Eere' dienst, Gezondheid). Mevr. DE VRIES-BRUINS bespreekt da kwestie van de instelling van gezondheids-, raden en het rapport dat daarover is ver-j schenen. Het is dringend noodig, dat dc hy- giëne wordt bevorderd, aangezien het -aan tal volksziekten groot is. Er is een nieuwe ziekte aan het licht gekomen, de z.g. hon- ger-ziekte, die het gevolg is van slechte voe ding. De heer GERHARD (S. D. A. P.) houdt be< schouwingen over de bevordering van on derwijs, dal hij in ons eigen land noodig acht,1 ais men Indië inderdaad behouden wil. Nog geen "10 pet. van de bevolking geniet onder wijs, j Dc heer VAN BOETZELAER VAN DUB-; BELDAM (C. H.) wenscht bezuinigingen op onderwijsuitgaven pas in de allerlaatste! plaats. De heer SCHEURER (A, R.) wijst op de1 moeilijkheid om in een land zoo groot als'; Europa den gezondheidsdienst behoorlijk tel verzorgen. Spr. bepleit da instelling van een! medische faculteit in Indië en scholen voorj verplegers-artsen, die de plaats van andere1, artsen kunnen innemen. De heer FEBER (R. K.) gevoelt het meest voor saneejingswerken (waterleidingen, af- voerwerken, enz.) en bepleit het instellen van een onderzoek naar de volkshuisvesting.! Verder acht hij onderwijs noodig, dat den[ godsdienst niet in het midden laai; anders! vervreemden Nederland en Inlander van el kaar. Noodig is het particulier initiatief op het gebied van het onderwijs te steunen. De vergadering wordt hierna verdaagd W Woensdag. De minister van Binnenlandsche Zaken) en Landbouw heeft een circulaire gericht, waarin de aandacht wordt gevestigd op de nieuwe methode van opslaan en aflevering van benzine. De hierbij gebezigde, uit Ame rika afkomstige, installaties, bestaan uit een j ondergrondsche meétporap, waarbij de uit- gepompte vloeistof wordt vervangen door boven in den ketel, door een ventilatiebuis toetredende buitenlucht. Tot het plaatsen van een dergelijke in stallatie is krachtens de hinderwet vergun-' ning noodig, als regel van het gemeentebe., stuur. Aangezien in de practijk bleek, dat tegen over aanvragen om een benzinetank te mo gen vragen, door gemeentebesturen een verschillend standpunt werd ingenomen, heeft de minister van Arbeid door een. commissie naar de bedoelde wijze van op slag een nader onderzoek doen instellen. Deze commissie heeft in haar rapport de voorwaarden geformuleerd, welke, naat haar oordeel, in acht behooren te worden genomen, onderscheidenlijk voor: ainstallaties tot het opslaan van motor- benzine in ondergrondsche voorraadketels; b. het pompen van motorbenzine; i c. het vervoer van benzine per ketelwa-' gen over openbare wegen. De minister van Arbeid acht het, ter ver krijging van meer eenheid, gewenscht, dat 1 bedoeld rapport ter kennis komt van dei I gemeentebesturen. 81. Oogcnblikkelijk kwam een agent van po litie naderbij, gevolgd door een jongeman, die op de treeplank sprong. „Wel verduiveld," mompelde de Fluwijn in zijn rijtuig, „als ik me niet vergis, ken ik dien jongen heer.... 't Is Fabien de Chate- !ox.... Zou hij de dames kennen?.... 't Schijnt toch van niet." Fabien, voorkomend als altijd, had zijn diensten aangeboden en de polsen van Martha met water nat gemaakt, maar toch bleek dit middel niet te helpen. „Ik vrees mevrouw," zeide Fabien, dat de bezwijming zal voortduren.... Denkt u niet, Jat 't goed zal zijn. de juffrouw naar de üchtstbijzijnde apotheek te brengen?" „Als 't volstrekt noodig is, mijnheer," ant- oordde Angèle, zal ik 't doen, doch ik zou duizendmaal liever naar huis rijden Dokter Thompson zal beter dan iemand anders weten, wat er gedaan moet worden." Fabien keek verwonderd op. „Is mevrouw misschien familie van den beroemden geneesheer?" „Ja. mijnheer.... Maar waarom vraagt u dat?.-.. Kent u den dokter?".... „Slechts van naam, mevrouw.... Mijn moeder en ik hadden een uitnoodiging van hem ontvangen tegen Maandagavond".,., „Mag ik dan misschien uw naam weten?" „Graaf Fabien de Chatelux". Angèle boog. Matha maakte een lichte beweging. Met een zakdoek, bevochtigd met water, raakte Fabien Martha's slapen aan. Bij die koude aanraking opende het meisje de oogen en keek verwonderd op. „Hebt ge u bezeerd, lieve Martha?" vroeg Angèle. Martha antwoordde niet. Het meisje vestigde haar groote vragen de oogen op Fabien,... Dan, zich plotse ling herinnerend, antwoordde zij: „Ik ben alleen geschrokkentoen ik het paneel hoorde kraken, dacht ik, dat mijn laatste uur geslagen was." „U is aan een groot gevaar ontsnapt, juf frouw," kwam Fabien tusschenbeide. „Kan 't rijtuig ons naar huis brengen," vroeg Angèle aan den koetsier.... „Zeker mevrouw.... Alleen een der pa- neelen is beschadigd." „Laten we dan gaan." En zich tot Fabien wendend, voegde ze er bij: „Dokter Thompson zal u zeer dankbaar zijn voor uw hulp aan ons betoond.... Ik hoop, dat wij het genoegen hebben, u spoe dig terug te zien." „Ik hoop die eer te mogen hebben, me vrouw" De straat was weer vrij gekomen, Dc koetsier zette zijn paarden aan en hel rij tuig vertrok in vollen draf. De Fluwijn bevond zich te ver van het rijtuig om een enkel woord van het gesprek te kuftnen hooren. Hij zag den landauer wegrijden en waar schuwde zijn koetsier. In de Miromesnilstraat hield de landauer stil voor het huis van dokter Thompson. De dames stapten uit en de koetsier reed een vijftig meter verder door, waar hij de landauer wederom stilhield en een café bin nenging. De Fluwijn betaalde zijn koetsier en richtte eveneens zijn schreden naar het café XXXVII. „We zullen eens zien, of we hem niet aan den praat kunnen krijgen," mompelde de visscher. Hij ging dicht bij den koetsier zitten en bestelde, evenals deze, een glas bier. Naar den landauer wijzend, die door de ramen te zien was, begon hij: „Zeg, koetsier, is dat soms een nieuwe uitvinding?.Een flinke opening, hoor" „Die opening zal de trammaalschappij geld kosten." „Zoo; heeft de tram je dat geleverd.... Stondt je hem in den weg?" „Volstrekt niet.... Ik kwam vanochtend van mijn gewone ochtendrit uit het Bois de Boulogne met de nicht en de pleegdoch ter van den beroemden dokter Thomp son" „D:e n twee dames, waar jë mee terug kwam? onderbrak de Fluwijn. „JaIk kwam bij de tramhalte van de lijn naar Courbevoie, waar ik moest wach ten voor een regiment, dat voorbijkwam" En de koetsier verhaalde het geheele voorval nog eens in den breede aan den visscher, die 'tal lang wist, maar toch schijnbaar met de grootste belangstelling toeluisterde. „Ze zullen ven flinke Vergoeding moeten betalen, merkte de Fluwijn op, toen dc koetsier zijn verhaal geëindigd had. „Woont die dokter Thompson hier in de Miromesnilstraat?" „Ja, t schijnt tenminste zoo." De iuwijn betaalde, nam afscheid en verliet het café. „We zullen eens zien of we in Creteil goed zullen slagen, ik denk 't wel," sprak Jules Boulenois bij zichzelf. De twee lijken, die in het Bois de Bou logne waren gevonden, waren naar het lijkenhuis overgebracht in afwachting van de schouwing, die zou moeten plaats heb ben. Het proces-verbaal werd opgezonden naar het hoofdbureau van politic. Bij aankomst in het lijkenhuis waren de Ü'l -n gebracht naar de snijkamer, waar zich ook nog het stoffelijk overschot van Fauvel bevond. De opzichter van het lijkenhuis beschouw de de twee lichamen die werden neerge- legd. De zonderlinge bleekheid en het ivoor kleurige gelaat van beide lichamen trof hem. „Men zou zeggen, dat die twee op de zelfde wijze gestorven zijn als die daar".... mompelde hij Hij naderde het lijk van Amedée, onder zocht den hals en schrok. Hier was ook een snede in het vleesch zeer goed zichtbaar, die door ^3e strop nog was opengetrokken. Hij haastte zich naar het lichaam van Virginie en constateerde hetzelfde. „Vreeselijk.Drie (noorden door den zelfden moordenaar".... en zonder zich verder den tijd te gunnen iets mede te nemen, snelde hij naar het hoofdbureau, waar dc chef op dat oogenblik inzage nam van het proces-verbaal van het vinden der lijken. „Zoo," ontving hij den opzichter, „komt u het bevel tot teraarde bestelling halen van Antoon Fauvel?" „Neen, mijnheer, ik kom voor een veel gewichtiger zaak".... „Zoo. wat dan." „Er zijn wederom twee lijken ge bracht".. „Gevonden in liet Bois de Boulogne." „Ja, inderdaad".... „Ik wist het.... Ik heb juist het proces verbaal gekregen.... De man schijnt zich verhangen te hebben en dc vrouw schijnt aan een beroerte gestorven te zijn".... „De man was reeds dood, voordat hij! hing, mijnheer.De man en de vrouw: zijn door dezelfde hand vermoord." „Wat zeg je?" „De zuivere waarheid.... U zult het straks met eigen oogen kunnen bevesti gen" „Dus een misdaad" „Een dubbeleof liever een drievou dige misdaad, want Fauvel is ook door de zelfde hand vermoord," „Fauvel had aan den hals een langwer pige snede, waardoor hem al het bloed was afgetapt". „De twee andere lijken dragen aan den! hals juist zulk een snede.... Daarom ben1 ik hier gekomen om het u te zeggen"....: „Dan moeten we met een moordenaars bende te doen hebben." „Ik weet niet met wie we te doen heb. benIk zag alleen maar, wat ik gezier heb." De chef schreef eenige regels op een blac papier, deed het in een enveloppe, schreei t adres en schelde. Een bediende ver scheen, die opdracht kreeg, den brief zoo spoedig mogelijk op zijn bestemming te brengen, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6