Uit de Pers. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. Onze onafhankelijke pers. HENRI BÖREL OVER „KINDER"- PARTIJEN. B.NNENLANDSCH NIEUWS- De betrekkingen tusschen Ned. en Rusland. De nieuwe gezant te Athene. Belgische onderscheidingen. Pater Magister Rijken, t Aartsdioc. Vereen, voor R. K. Nijverheidsonderwijs. Het Scheepvaartmuseum te Amsterdam. LANDBOUW EN VISSCHERIJ; Vereeniging voor de Bijenteelt. Oppositie tegen de leiding. De visscherij op de Waddenzee. Invoering van beperkende bepalingen. HANDEL EN NIJVERHEID. De kleinhandel in visch. Minister-president Ruys, verklaarde bij gelegenheid van het 40-jarig jubilé van den pled. Journalistenkring aan het feestdiner iat ons land er zich op mag roemen een onaf hankelijke pers te bezitten. In het algemeen is deze lofspraak ongetwijfeld verdiend. Het geen intusschen de laatste weken ruchtbaar werd doet twijfel rijzen, of ze op alle Neder- landsche organen zonder onderscheid toe passelijk mag worden verklaard. In dit verband bevat de „Gelderlander" de volgende beschouwingen De onthullingen van de Parijsche Huma- nite hebben ook een Nederlandsch dagblad in opspraak gebracht tot diep leedwezen van allen wien de onkreukbaarheid der Ne- derlandsche dagbladpers een kostbaar goed was. Het Volk heeft het eerst de beschuldi gingen der Humanite overgebracht en wel in een vorm, dat de „Tel." houvast kreeg voor een aanklacht bij de Rechtbank. Op zich zelf bewijst zulk een aanklacht natuurlijk niets zelfs een vonnis zou geen afdoende be slissing brengen. Het is n.l. niet de vraag, of „Het Volk" zich vergrepen heeft aan een of ander artikel van het Wetboek van Straf recht de kwestie is deze en ook daarom [van algemeen belang of de redactie van een Nederlandsch blad aan hare lezers lectuur 'voorzet, voor de plaatsing waarvan het blad jwordt betaald. Lectuur derhalve, die doorgaat voor eigen werk der redactie, als zoodanig wordt uit gegeven en toch uit den koker komt van een ander, die belanghebbende is. Wij hebben de verdediging van de „Tel." »oor ons, doch missen er in een verklaring, welke onder dit opzicht bevredigend is. Midden in den oorlog, in 1916, heeft de St. Peterburgsche korrespondent van de ),Tel." het voorstel overgebracht tot de uit gifte van een Russisch bijvoegsel, en de „Tel." ekening houdende met haar publiciteits- waarde, vroeg voor de uitgifte ervan een som van zestig gulden. De Haagsche Post, die het bijvoegsel heeft gezien, acht dezen prijs veel te hoog, maar dat lijkt ons de hoofdzaak niet Als de Russische regeering dien polis voor deze bijzondere reclame heeft willen betalen, kon de „Tel." hem opstrijken, mits zij duide'ijk aan haar lezers heeft doen blij ken, dat de Russische lectuur niet van haar was, niet op haar verantwoordelijkheid werd uitgegeven, maar uit Rusland was geimpor- teerd en voor rekening bleef der Russische lastgevers. Tot nu toe kon men in de Nederlandsche pers gemakkelijk zien, wat wèl en wat niet betaald werd. Er verschijnen steeds „ingezondén mede- deelingen" of „reclames" tusschen den tekst van een krant, heele opstellen vindt men er soms in, maar dan altijd gemerkt als afkom stig van buiten en betaald. Indien het Russische bijvoegsel ook op die wijze gemerkt is geweest, kan er geen be zwaar tegen gemaakt worden. Of er dan tien of zestigduizend gulden voor betaald is, maakt geen verschil. Maar de lezers moeten weten, wat er be taald is in een krant en wat niet. Een redactie richt naar meening naar het algemeen belang, of naar hetgeen, volgens haar meening, met het algemeen belang wordt vereenzelvigd. Wij hebben ooit een Officier van Justitie op een verweer van een beklaagde, dat hij het algemeen belang had gediend door het schrijven van een artikel hooren antwoor den, dat niet het algemeen doch het partijbe lang door een partijblad wordt gediend, maar deze onderscheiding aanvaarden wij niet, aangezien het belang eener partij in de oogen eener redactie het algemeen belang volkomen dekken kan. De redactie schrijft derhalve in het alge meen belang, de man, die betaalt, in zijn eigen belang. En de lezer, die niet-zien kan, wat betaald is en wat niet, wordt wetens en willens mis leid. Als het betaalde Russische bijvoegsel is uitgegeven zonder duidelijke aanwijziging, dat het betaald is gefeest, dan zijn de lezers van de „Tel." in den waan gebracht, dat het optimistisch inzicht in Ruslands economi- schen toestand, zooals dat omschreven moet zijn in het Russische bijvoegsel, afkomstig was van de redactie. Nu verneemt hij, dat het niet van de re dactie is geweest, doch van 'n ander. Is dat nieuws voor hen, een openbaring, een onthulling, dan moet het vertrouwen van den lezer in de artikelen van de „Tel." vol komen zijn geschokt. Hij moet gaan twijfelen, aan alles, wat hij in dat blad gelezen heeft. Aan alles, wat zijn opinie omtrent men- gchen en dingen heeft gevormd. Was het betaald, of niet betaald Wij begrijpen niet, dat de „Tel'." er niet alles op gezet heeft, om op dit punt de open bare meening te bevredigen. Haar mededeeling, dat zij van de mede werking der Russische regeering melding heeft gemaakt, is niet voldoende wij moeten den vorm van die mededeeling kennen. Jammer genoeg heeft zij het voorstel tot het instellen van een eereraad verworpen, zulk een eereraad zou vooral en misschien alleen dit punt hebben onderzocht. Is de bedoelde mededeeling voldoende, dan komt het er minder op aan, of de Rus- tische regeering tien of twintig duizend gul den voor deze reclame heeft beta-ld. Hoogstens kan men dan zeggen, dat de Rus duur uit is geweest. Dat hem het vel over de ooren is gehaald. Maar als de lezer voor misleiding is be waard, tast dat de eer van de „Tel." niet aan. Is echter de mededeeling van de „Tel." in het bewuste bijvoegsel onvoldoende geweest, is er plaats gebleven voor misleiding van den lezer, dan staat de zaak voor de „Tel." hope loos. Men moet op 't eerste gezicht in èen blad kunnen zien, wat betaald is en wat niet, of men mistrouwt eiken regel druks. Als derhalve de „Tel." geen eereraad wil, laat zij dan het publiek in de gelegenheid stel len een oordeel te vormen. En herdrukken, wat zij in het bijvoegsel van 1916 heeft „meegedeeld" over de „mede werking" der Russische regeering. Weliswaar schrijft de Tel., dat zij in haar bijvoegsel mededeeling heeft gedaan van de medewerking der Russische regeering, maar het is de vraag, hoe. Op welke wijze was die mededeeling in gekleed Heeft zij de lezers behoed tegen misvat ting.? Hebben zij er uit kunnen begrijpen, dat de hun voorgezette lectuur betaald was? Toen Henri Qore] onlangs in Den Haag bij eeo zeer welgestelde familie toevallig een kinderpartij bijwoonde, kwamen, vertelt hij in „De Hoilandsche Lelie", opeens jeugdher inneringen in hem op. „Allemacfaies, wat was dat 'n deftige par tij. Een van de meisjes was jarig, en dat moest gevierd worden, moet u weten. Het kind was twaalf jaar, en ze had een jonger zusje van elf, en een broertje van negen. Ik had gedacht, een partij van kinderen bij te wonen, vol jeugdig jolijt en uitbundige pret, maar het was een receptie van kleine me vrouwtjes en kleine meneertjes. Piekfijn'za gen ze er uit, Ja, ik geloof, dal ze precies wisten, hoeveel hun costuumpjes gekosl had den, en hoeveel hun lakschoentjes en hun colliers en dasspeldjes. Ze kwamen binnen als gentlemen en ladies in miniatuur, die hun enlrée maken in een salon, en ze brachten ieder een erg duur cadleautje mee voor de jarige, die hel aannam met een lief, maar stijf hoofdknikje als wist ze niet beter, of het hóórde zoo. Maar er was nog een andere attractie. Op een groote tafel in een salon naasl de ontvangkamer stond een kleine winkel uitgestald, en ik verzeker u, dat het geen prullen waren, maar diure dingen, die samen eenige honderden- guldens vertegen woordigden. Die kregen de mevrouwtjes en meneertjes als souvenir mede, weet u, en weest er maar zeker van, dat ze de waarde er van met een oogopslag kondien schatten. De gastvrouw, wie iik mijn verwondering hierover betuigde, verzekerde mij, dat dit tegenwoordig „de bon ton'' was. Je kon het eenvoudig niet laten. Immers je kinderen waren onlangs bij die en die en die geweest, en diaar ded-n ze hel ook. En als je een kin derpartij geeft moet je het óf goed doen. óf niet doen, waar of niet? Daar i'k zelden (want ik heb het „en hor reur") mondaine visites of amusementen van welken aard1 ook medemaak, had ,ik zoo iels nog nooit bijgewoond, en stond ik verwon derd over deze manier, waardoor hetgeen in dertijd mijn oude kinderjuffrouw noemde, „die hèb-hèb" wordt opgewekt bij jonge kin deren. En al gauw tracht de eene rijkt fa milie. de andere te overvleugelen dtoor de duurte dier cadeaus. Natuurlijk werd er braaf gestept en ge- foxtrott (of is hel fox-gelrolt?) en zelfs ge- shinuny'd dioor de deftige kleine mannetjes jen vrouwtjes, en óf ze er bedreven, sommi- gen zelfs geraffineerd in waren! lik kon ei genlijk mijn oogen niet gelooven. Ik vind na melijk de moderne dansen de heeren dansmeesters houden nolaibene „congressen" (-11) in Londen en Parijs, waar die nieuwste smakeloosheden onder exotische namen ge lanceerd worden- niet alleen potsierlijk en ridicuul, maar ook stuitend. Ik kan in een fatsoenlijk blad niel eens precies zeggen waarom eigenlijk. En die kleine, als heer tjes en dametjes vermomde kinderen maak ten niet een zekeren kapperachligen zwier die er hij schijnt te behooren, al die smakelooze dansgebaren en bewegingen, met den ernst van geroutineerde oude Lebemanner en mon- dnines. Neen. zooiets heb ik gelukkig niel in mijn Jeugdherinneringen geboekt staan. Ik kon dil onkinderlijke, gekunslelde, gemaniereerde gedoe niet langer aanzien, en heb hef filer a l'Anglaise" toegepast om er aan te ontkomen Hef was „of de duivel er mee speelde", loen ik nog gen week daarna, ondanks alle moeite om er van af te komen, ergens een diner moesl bijwonen (is een diner van meer dan twee met elkaar heel intieme personen niets iets vrééselijks?) en mijn entrée maak te bij een live gastvróuwe die natuurlijk „aan literatuur deed'*. „Nu moet ik u toch eens iets aardigs laten zien", zeide zij, en wal ze mij liet zien was blijkbaar een mij getoonde onderscheiding, dat ik lol „de intiemen" begon le behooren. En ze bracht mij naar het,boudoir" (ja, heusch. zoo heette het) van haar dochtertje, twaalf heele jaren oud, die daar, boven, met drie vriendinnetjes precies hetzelfde diner zou gereserveerd krijgen als de „groote men- schen'' beneden. Er stond een tafel, wel i,s waar klein, maar toch vol zwaar zilver en kristal, er was een aparl gehuurde „diensier' met handschoenen aan, wijn fonkelde in ge slepen karaffen en op een dientafel zag ik een verscheidenheid hors d'oenvres als bij Kern-' per in Royal. „Ze krijgen precies wat wij beneden krij gen", zeide de charmante gastvrouw, „vindt u <Pat nu niel aardig voor de kinderen?'' „O ja, vréóselijk aardig," antwoordde tik, maar opeens kwamen ,mijn eigen jeugdherin neringen boven." J diplomatieken weg zullen ontvangen. De publicatie, enkele maanden geleden van de eerste lijst, was een uitzondering op den regel. Waar deze proeve tot veel klachten aanleiding heeft gegeven, heeft men voor deze nieuwe gelegenheid van dat procédé afgezien. JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. De „Ned." meldt, dat de gezondheidstoe stand van den minister van Staat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, die de laatste weken minder goed was. thans weer wat beter is. OUD-MINISTER KOLKMAN. Omtrent de ziekte van inr. M. J. C. M Kolkman vernemen wij, dat de nacht wat onrustig is geweest; de ochtenduren waren rustiger. De toestand is ernstig, doch direct levensgevaar is er niet. (Msb.) Naar de „Tel." verneemt, overweegt de regeering ernstig de wederaanknooping der handelsrelaties met Moskou, waaruit op den duur wellicht die der diplomatieke betrek kingen zou kunnen voortvloeien. Het oog is reeds gevestigd op een bekend en be kwaam persoon, die Nederland vaak ver tegenwoordigd heeft. NED. VER- VAN HET LEGIOEN VAN EER. Te 's-Gravenhage had de jaarvergadering van het Legioen van Eer plaats onder voor zitterschap van Staatsraad J. J. Rambonnet De secretaris, mr. L. J. Plemp van Duive- land bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental sedert de oprichting op 18 December 1922 was gestegen tot bijna 100 en dat aan de Fransche vereeniging, tot het uitdeelen aan de weduwen en wee zen van in den oorlog gevallen Franschen, een bedrag uitgekeerd bad kunnen worden van 12.000 francs. De penningmeester, mr. P. J. van Wijn gaarden, bracht de rekening en verantwoor ding ter tafel, welke onveranderd werden goedgekeurd De beer Charles Benofst, gezant van Frankrijk, die de vergadering als eerelid der vereeniging bijwoonde, bracht uit naam van de Fransche Regeering dank aan den voorzitter en de leden voor het betoonde initiatief. INVOER VAN VLEESCH. De gemeente Boxmeer is door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, ingevolge de Vleeschkeuringswet, aangewezen als eerste kantoor voor den invoer van vleesch uit het buitenland. Het vervoer van vleesch moet van de grens per spoor over Boxtel naar Boxmeer geschieden. Deze maatregel slaat alleen op invoer van vleesch uit Oostelijk Europa. Binnen korten tijd zullen in de havensteden der gelijke kantoren worden opgericht. Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Athene, de heer C. D. Schuller tot Peursen, thans gezant te Belgrado. Geen oilicieele publicatie. 'De „Maasbode" schrijft; In aansluiting op het bericht betreffende dc Belgische onderscheidingen aan Neder landers deelde men ons op het Ministerie van buitenlanfsche 7akm - .Jat fit-' maal de lijst der voor eene onderscheiding i.. aanmerking komende personen niet offi cieel zal gepubliceerd worden, maar dat de geïnteresseerden de hun toegekende deco ratie, zonder dat er publiciteit -ian vnrde f gegeven, eerstdaags langs den gewonen Over Pater Mag. Alph. Rijken, wiens over lijden op 65-jarigen leeftijd, wij in een groot gedeelte onzer oplaag van Dinsdag nog meld den, lezen we in de „Msb." „Even priester pas, met een uiterlijk, dat een symbool kon zijn van de verrukkelijkste gezondheid, werd hij overvallen door een ge weldig gewrichtslijden, dat hem in enkele jaren tijds maakte tot een huipeloozen man. Tevergeefs zocht hij in Wörishofen bij pas toor Sebastian Kneip genezing voor zijn troostelooze kwaal die aldoor in felheid toe nam, zoodat hij in den bloei zijner mannelijke jaren als een kind moest geholpen worden e zelfs bij het eten amper de hand aan den mond kon brengen. Maar eenmaal zijn droevigen toestand als onherstelbaar aanvaardend heeft hij zijn kruis met een zeldzaam religieuze blijmoedigheid gedragen en heeft hij zijn leven lang zijn lij den bedwongen onder een altijd tegenwoor- digen opgewekten lach. De groote verdiensten van pater Magister Rijken'zijn geweest dat hij zijn pijnlijke lichaamslijden niet over zijn helderen geest en zijn schijnbaar tot^werkloosheid gedoemd le ven heeft laten tnomfeeren. Gewoonlijk aan zijn stoel en kamer gebon den heeft pater Rijken zich toch weten op te werken tot een man van beteekenis, een per soonlijkheid van algemeenen invloed. Hij mocht gelden voor een der meest uni- verseele thomisten der Dominicanerorde. Als professor der Thomistische studiën, gaf hij zijn leerlingen een geestelijke uitrusting mee, /welke zich gelden deed voor heel hun leven. Meer dan één in den lande was hij demo craat, man van zeer geavanceerde beginselen op allerlei gebied, maar beginselen, die altijd degelijk gefundeerd waren op St. Thomas' onvervalschte wetenschap. Veel heeft hij niet gepubliceerd, daar leen de zijn lichaamslijden zich te ongemakkelijk voor maar in „Het Centrum" schreef hij jaren lang artikelen, welke onmiddellijk zijn dwingende logica deden onderscheiden, al stond zijn naam er ook niet ondergeschre ven ook van de oprichting af was hij de werkzame redacteur van „Sobriëtas" want vurig drankbestrijder was hij ook, van na ture en door dispositie. Maar boven alles heeft pater Magister Rij ken zijn leven geteekend als een onaange- stelden maar algemeen erkenden en gewaar- deerden groot-adviseur van Katholiek Ne derland. Eindeloos in getal zijn zijn ongepubliceer- den maar daarom niet minder dankbaar ge lezen schriftelijke rappqrten over bijna alle gewichtige kwesties van dea dag, over middenstandsbeweging, coöperatie, arbei- dersrecht, arbeidsverhouding, kiesrecht, vak-, en standsorganisatie enz. En altijd verraste pater Rijken door zijn frissche denkbeelden, ongemeenen durf, zijn wonder inzicht en vèrzienden blik. Ministers, staatslieden, sociologen, journa listen, leiders en adviseurs van organisaties en vereenigingen, kwamen onvermoeid ter pelgrimmage naar het klooster van Huissen om overleg te plegen met den bewonderens- waardigen man, in wiens wrakke en hulpe- Iooze lichaam een wakkere geest huisde, die een veilig gidsend licht werd voor allen die tot hem kwamen. Te Utrecht in 1859 geboren, reeds Vroeg tijdig naar het klooster gegaan, jong nog in 1886 priester gewijd, heeft hij van de wereld bijna nooit iets anders gezien dan zijn een voudige kloostercel, van waar uit hij met zijn klaren geest en peilenden blik heel het we reldgebeuren overschouwde, tot nut van tal loos-velen die van zijn wetenschap en ken nis kwamen profiteeren. Die misschien deernis voelden voor een talentvollen man, die als een kind de meest primitieve hulp noodig_had, maar hem met een diepe bewondering verlieten, omdat hij in al zijn zielige hulpeloosheid door zijn rijke kennis en ervaring zulk een wondere steun en hulp wist te zijn voor anderen. Bewondering ook voor het voorbeeldig- blijmoedige dragen van eenjmenschelijk zoo hinderlijk lijden, dat, naar hij ootmoedig be greep, God hem misschien had opgelegd als een trens en teugel voor zijn anders misschien al te vooruitstrevenden geest. Zijn lijden heeft hij hier op aarde ruim schoots gehad, moge hij nu in het zien van Gods heerlijkheid de vreugde vinden, waarop hij als wetenschappelijk en geloovig Thomist zoo blij als een kind altijd heeft gehoopt." Onder voorzitterschap van kapelaan H. L. Aveskamp had in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, Maandag de algemeene vergade ring plaats der Aartsdiocesane Vereeniging voor R.K. Nijverheidsonderwijs. Bericht van verhindering was ingekomen van Rector J. G. v. Rijk te Maastricht die aanvankelijk e|ji inleiding zou houden, doch thans vervangen wordt door rector Dr. v. Gils, die, evenals rector de Groot, vertegen woordiger van verschillende jeugdorgani saties in het Aartsbisdom, speciaal door den voorzitter verwelkomd werden. Blijkens verslag der financiën was per 1 Januari '24 van de Aartsdioc. jeugdcommissie binnengekomen een gift van 100 de uit gaven bedragen pl.m. 114,75, zoodat er een tekort zou zijn van 14,75, afgezien van de voorschotten van den penningmeester Rec tor R. W. de Jong, als deze niet vernomen had dat er nog een bedrag van f 50 te vorderen was. Staande deze vergadering traden de diverse opgekomen afdeelingen toe als lid (subs, hos- pitant-lid) dezer vereeniging. Sprekende over aard en doel van deze ver eeniging, memoreerde de voorzitter, dat mede in verband met de malaise die ook zóó veel mooie resultaten der Nijverheids-onder wijswet van 1919 te niet deed gaan deze vereeniging is gekomen als gevolg eener be slissing van het_ Episcopaat, dat alle organi saties en commissies etc. voor nijverheids onderwijs in een ander bisdom bestaande, zich tot één grooten bond moesten vereeni gen. Spr. zette voorts uiteen, hoe de vereeni ging tot nog toe gewerkt heeft, welke moei lijkheden men reeds te overwinnen heeft gehad in verband met Regeeringsmaat- regelen en wat men zoo al in 't oog te houden heeft voor de toekomst, gezien den wankelen toestand die het onderwijs geen voldoende zekerheid meer geeft terwijl in verschillende opzichten, zeer onheilspellend, te veel wille keur woekert i.z. uitlegging van allerlei be sluiten. Spr. spoorde daarom aan tbt een zoo krachtig mogelijke samenwerking. Voorts kon worden medegedeeld, dat in dit Bisdom momenteel tot deze Vereeniging behooren5 nijverheidsdagscholen voor meisjes, 10 idem voor jongens, 8 avond nijverheidsscholen voor meisjes en 5 R.K. Internaten voor meisjes. Aan de orde kwam dan een bespreking van eenige urgente punten door rector Dr. v. Gils, bisschoppelijk inspecteur van nijver heids- en handelsonderwijs te Roermond. Wat er gedaan moet worden Aandringen op groote en nieuwe subsidie is vrijwel on mogelijk maar het vastleggen van diverse bepalingen voor onderdeelen van het onder- wijsbelang is voor de toekomst thans zeer gewenscht. Spr. gaat met het oog op de a.s. technische herziening der Wet in de Kamer, thans het wetsontwerp na, om vast te leggen, wat eigenlijk nog veranderd zou moeten worden. Door den voorzitter werd ernstig leed wezen betuigd over het feit, dat de Regeering subsidie blijkt te zullen weigeren aan de Utrechtsche Jeugdcentrale ondanks haar krachtig werken zelfs ook voor de filiaal cursussen in de omgeving. Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De Weleerw. heer kapelaan Aveskamp, tij delijk voorzitter, zeide deze functie niet langer te kunnen waarnemen in verband met zijn drukke werkzaamheden. In het bestuur hebben krachtens hunne functies reeds zit ting rector R. W. de Jong (Hilversum) voor de R. K. Diocesane Jeugdcommissie en rec tor De Groot van den Diocesanen Bond van Patronaten. Tot nieuwe leden werden benoemd kape- lazn v. d. Berg (Arnhem), de heer Beemer (Hilversum) en Mej. v. Ewijk (Arnhem), terwijl de heer v. Stekelenburg (Utrecht) secretaris blijven zal. De functies zullen in onderling overleg nader worden verdeeld. Na behandeling van nog eenige huishoude lijke aangelegenheden werd de vergadering gesloten Nieuwe aanwinsten. Het Nederlandsch Historisch scheepvaart museum in de Corn. Schuytstraat hoek De Lairessestraat te Amsterdam, mag zich in een geregeld bezoek verheugen. Het ont vangt ook telkens nieuwe aanwinsten van verscheiden aard, hetzij door aankoop, hetzij door schenking of bruikleen. Kort geleden is het Museum in het bezit gekomen van een schilderij, dat in verschillend opzicht betee kenis heeft. Het geeft een levendige voor stelling door Abraham Storck, van het wa terfeest op het IJ, den lsten September 1697, ter eere en in tegenwoordigheid van Peter den Groote. Liefst w rkte hij als Pieter Mi- chaëloff of „Pieterbaas" in stilte op de Com- pagnieswerf en ongaarne vertoonde hij zich in het publiek, maar op zulke vertooningen was hij verzot. Nu werd er als trouwe na bootsing van een zeeslag, een spiegelgevecht geleverd, waaraan alle vaartuigen van de beide Jagthavens (de toemalige zeilvereenigingen) deelnamen. Het ging alles volgens strenge voorschriften onder het oppercommando van een echten vlootvoogd, vice-admiraal Gillis Schey, aan .boord van het groote jacht der O. I. Compagnie. Toen de eskaders elkaar passeerden, werd er furieus geschoten met geschut en musket ten. Bij het voorbijvaren van het jacht met den Tsaar en het geheele Moscovische ge zantschap, bulderde het op de schepen en met heele batterijen van den wal, zoodat Am sterdam en heel Waterland er van daverde en dreunde. Den Tsaar ging het nooit hard genoeg en hij genoot van het gevecht, dat eerst tegen den avond werd afgebroken. Van dit kleurige en schilderachtige vertoon heeft Storck een duidelijk beeld gegeven. Het nieuwe schilderij is in het Museum thans opgenomen in een groep, waarbij eenige daarbij behoorende prenten uit dien tijd en o. a. een ander schilderij van Storck, met de feestelijke indienststelling van het groote jacht „Peter en Paul", voor de O. I. Com pagnie, dat door Peter zelf was gebouwd, bij wijze van proefstuk voor den rang van scheepstimmerman. (Er ligt een afschrift van zijn testimonium). Een ander aanwinst door schenking ver kregen, betreft de merkwaardige geschie denis van de corvet „De Hoop", die op weg naar Batavia, op 8 October 1808, bij Kaap de Goede Hoop door een Engelsch fregat werd veroverd. De geheele bemanning werd krijgs gevangen maar door deHollanders in Kaapstad liefderijk en hartelijk behandeld. Onder lei ding van den luitenant ter zee H. Coopmans maakten eenige matrozen een fraai modelletje van ivoor van een oorlogschip van 48 stukken, dat „Venus" werd gedoopt. De bemanning werd later overgebracht naar Engeland, waar luitenant ter zee Coopmans in Juni 1810 zijn vrijheid verkreeg. Dit blijkt uit een Engel- schen pas, in de verzameling aanwezig. Deze omvat nog verschillende stukken op deze historie betrekkelijk, het fraaie ivoren model letje en het volledige scheepsjournaal van de corvet „De Hoop". Dit alles is in het bezit van de familie Coopmans gebleven en nu door een nazaat van den genoemden zee-officier, den heer H. Coopmans, in den Haag, aan het museum afgestaan. Te Deventer hebben de afdeelingen van de Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt in Nederland een druk bezochte ver gadering gehouden, uitgeschreven door de afd. Deventer en Amsterdam met het doel, een uitspraak te verkrijgen over de leiding der vereeniging. Er waren 25 afdeelingen vertegenwoordigd, terwijl eenige afdeelingen sympathiebetuigingen hadden gezonden. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Amsterdamsche afdeeling, die betoogde, dat de vereeniging, hoewel zij reeds meer dan 25 jaar bestaat, bijna niets presteert. Hij weet dit aan de organisatie, die te wen- schen overlaat, ondanks het feit, dat de ver eeniging besclu'kt over belangrijke fondsen. De vergadering had ten doel, te pogen, van de vereeniging te redden wat mogelijk is. Bij de discussies bleek, dat aan het hoofd bestuur en speciaal aan den voorzitter daar van, wordt verweten, dat niets is gedaan ter bevordering van het gebruik van honing als voedingsmiddel door consumenten. Een en ander zou ten gevolge hebben, dat beroeps- ijmkers hun product moeten verkoopen ver beneden prijzen, die het bedrijf ioonend zouden kunnen maken. Ook de afdeeling „handel" der vereeniging, welke geregeld tekorten oplevert en naar betoogd werd niets doet ten gunste van het honing- debiet, werd aan scherpe critiek onderwor pen. In antwoord op de vraag, of in het hoofd bestuur ook personen zitting hebben, die remmend op den gang van zaken werken, werd van verschillende zijden de algemeene voorzitter aangewezen, onder opmerking, dat de voorzitter niet heeft geschroomd, van de statuten af te wijken, waardoor de justitie zich genoodzaakt zag, in te grijpen. Vooral de hieruit voortgekomen grieven hebben de oppositie tegen het hoofdbestuur verwekt. Als resultaat der vergadering werden de navolgende voorstellen geformuleerd voor de in April a.s. te houden algemeene verga dering der vereeniging. a. De algemeene vergadering benoeme een commissie, welke de mogelijkheid on derzoekt van de afgifte van een actueel maandblad. b. De algemeene vergadering benoeme een commissie, van 5 personen, welke de moge lijkheid van reorganisatie van de afdeeling „handel" onderzoekt en die tot het stichten van een honing- en was-centrale, op een binnen 6 maanden te houden algemeene vergadering komt met desbetreffende voor stellen. c. Het hoofdbestuur doet pogingen, een Nederlandsche vertaling te doen uitgeven van het boek van dr. Gerstung „Der Biene und seine Zucht". d. De algemeene vergadering zegt het hoofdbestuur het vertrouwen op en verzoekt het, af te treden. Ter vergadering werd van verschillende zijden te kennen gegeven, dat, mocht de algem. vergadering de voorstellen, betrekking hebbende op de reorganisatie der vereeniging, niet aannemen, verschillende afdeelingen zullen pogen, een nieuwen bond tot bevorde ring der bijenteelt te stichten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 15 Februari a.s. tot een nader vast te stellen datum, het in onderstaande omschrijving aangegeven gedeelte van de Waddenzee wordt gesloten voor de visscherij. Het visschen binnen dit gedeelte wordt vergund, op voorwaarde, dat met gevischt wordt met een mossel-, oester- of wulken visch tuig, Het districtshoofd kan in bijzondere ge vallen schriftelijk ontheffing verleenen van de gestelde voorwaarde, onder de noodige be palingen ter voorkoming van misbruik. De grenzen van het gesloten gebied wor den gevormd in het Noorden door het ver lengde van de lijn, getrokken van den toren van de Groote Kerk, te Harlingen, over dien van de R.-K. Kerk aldaar, tot het punt waar zij de lijn der zwarte tonnen van het Zuid- oostrak snijdt (bij zwarte ton No. 8, Klaas Oom) vervolgens naar de zwarte ton No. 7. Keeshoek en vandaar Westwaarts (recht wijzend) tot de kust van Texel; in het Zuiden door de lijn, gaande van het kustlicht bij de Ven over de R. Z. H. S. ton No. 12 met kegel van het vaarwater naar Urk, over de Zwarte ton No. 9 van de Hofstede, over de Zwarte ton No. 6 met afgeknotten kegel, van het Vrouwenzand naar den molen op de Roode Klif bij Laaxum. AMSTERDAM, 5 Febr. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f7.75—8, blauwe f7.40—7.50, id. Eigen heimers f 6.507.50, id. Industries f 5.50 5.75, Zeeuwsche Eigenheimers poters f 5 5.25, id. blauwe poters f 5, id. bonte Poters f 5, Drentsche Eigenheimers f 44.60, Roo de Star f 44.50 per H.L.Winter Malta- aardappelen f 15 per 100 K.G. AMSTERDAM, 5 Febr. (Noteering van het Nieuwe Veilinggebouw, expl. De Jong Koene). Goudreinetten extra f 4050, id. 1. f 20—34, zoete appelen f 1524, Court- pendu f 1218, Spruiten f 2030, Witlof Hollandsch f 3140, Witlof Belgisch f 44— 48 per 100 K.G. Bloemen. Seringen f 2539, Prunus f 12 19, Sneeuwballen f 1418, Am. Anjelie- fen f9—13 p. 100 tak; Tulpen f4—7.20, Tulpen darwin f816, Hyacinten f7—12, Callas f 4560, per lOOstuks Mimosa f 3.20 4.80 per mandje Fr. Anjelieren f 0.50— 0.70 per dozijn. Groote aanvoer van tulpen. BODEGRAVEN, 5 Febr. Kaas. Ter markt waren 106 wagens. Prijzen f 5056, rijks- merk le soort f 5862, zwaarder f 65, 2e soort f 5255, Handel flauw. ELST, (Bet.) 4 Febr. Fruitveiling van he den 1ste Goudreinetten 2035, 2de soort 9 V219, 3de soort 2%9, Extra 4146, Bellefleurs 2122, 2de soort 9 3/4—14,3de soort 47)4» Exrta 2733, Paradijs 9—10, Court Pendu 13—16, Holgaten 9 3/4 10, Ra- Rabouwen 67 1/4, Jasappels 13 VI14, Huismans 1112, dubb. Benderzoet 1214, Reinzoet 14—17, Zoete Bellefleurs 13—14, enk. Benderzoet 810, Pomme de Orange 1314 ct., alles per K.G. 1ste Knolselderij per stuk 14—18, 2de soort 9 3/413,3de s. 5y.7 3,4 ct.. Jgieren per 100 stuks f8.30 —§.40. GRONINGEN, 5 Febr. Vee. Kalf- en melkkoeien 1ste soort f 475500, 2e f 400 450, 3e f 300—350, voorjaarskalvende koeien le soort f 350400, 2e f 290325, kalfvaar- zen le soort f 300400, 2e f 250300, vare koeien le soort f 250—275, 2e f 175195, stieren le soort f 11.02, 2e f 0.900.92, slachtvee Ie soort f 1-18——1.20, 2e f 1.04 1.08 per K.G. slacht gewicht, weideschapen le soort f 4050, 2e f 2024, vette schapen le soort f 1.051.10 per K.G. slachtgew., vette kalveren le soort 1 1.401.45, 2e f 1.20 —1.25, melkschapen le soort f 50—57, 2e f 45—50, vette lammeren f 32—37, loopvar kens f 2030, vette varkens f 0.690.70, 2e soort f 0.660.67. Londensche varkens f 0.590.60, zouters f 0.63-0.65, biggen f 9 -15, f 1.50-2.25 per week. Aanvoer 189 vette koeien, 115 vette kalve ren, 236 kalf- en melkkoeien, 48 stieren, 215 schapen 894 vette en Londensche varkens, 468 magere varkens en biggen. Voor het kalf- en melkvee bleven prijzen onveranderd. Het slachtvee werd tegen vas tere prijzen, stieren en vette kalveren tegen lagere prijzen verhandeld. De handel en om zet in wolvee was over het geheel zeer Laag. Vette varkens lager, terwijl in biggen de handel traag was. PURMEREND, 5 Febr. Kaas. Aanvoer 10 stapels fabrieks- f 50.50, met rijksmerk f 55.7 stapels boeren- f 52, met rijksmerk f 57. Boter. Aanvoer 416 K.G. f 2.502.60 per Kilogram. Vee. Aanvoer 320 runderen w.o. 155 vette koeien f 0.90-1.25, melk- en geldekoeien f 175-1400 19 vette kalveren f 1.55—1.70 per K.G. 470 nuchtere kalveren f 10—40; 10 stieren 41 paarden f 200250, 650 schapen en lamm. f 3563, 412 vette var kens f 0.680.74, zouters f 0.640.68 47 magere varkens f 20—40 230 biggen f 14- 22 30 bokken. Handel in runderen en scha pen matig, vette kalveren vlug en varken? stug. Eieren f 88.50 per 100 stuks. ROERMOND, 4 Febr. Eieren. Aanvoe» 710.000 stuks. Hoogste prijs f 10 middel- f 9.15; laagste f 8.30. Eieren. (RotL Consumptie-veiling.) Aan voer 180.000 stuks kippen- f 6.759.80, eenden- f 8.309. (RotL Veiling.) Aanvoer 125.000 stuks, kippen- f 6.959.70. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 242 paarden, 18 veulens, 1028 mageren runderen, 724 vette runderen, 203 vette en graskalveren, 1085 nuchtere kal veren, 44 schapen of lammeren, 36 varkens, 222 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le quai. 115—120 ct., 2e qual. 110 100 ct., 3e qual. 9585 CL; le qual. 105— 110 ct., 2e qual. 10095 ct., 3e qual. 85— 75 cL; stieren le qual. 100105 ct., 2e qual. 9585 cL, 3e qual. 7565 ct.kalveren le qual. 155—180 cL, 2e qual. 135—115 ct., 3e qual. 10090 ct., alles per K.G. melkkoeien f 240425, kalfkoeien f 250450, stieren f 180400, pinken f 140—175, vaarzen f 160210, werkpaarden f 100300, slacht- paarden f 95175, hitten f 90170, nuchtere kalveren f 1418, fokkalveren f 17—30, biggen f 1018, overloopers f 2045. Vet vee over het geheel met matigen han del, prima qualiteit iets vaster. Melk- en kalfkoeien eveneens met matigen omzet, prijshoudend voor prima qualiteit nuchtere kalveren bij redelijken handel iets lager te koop. Biggen en overloopers met goeden handel in de beste soorten, overigens weinig gevraagd. Paarden matifg gevraagd. SNEEK, 5 Febr. Vee. Ter markt waren 176 melk- en kalfkoeien f 350—480 15 vette koeien f 340460 stieren f 6 verte kalveren f 6075 graskalveren f 494 nuchtere kalveren f 10—20 11 pinken f 70— f 125 99 schapen f 4050 lammerem f 600 varkens f 60110 82 biggen f 14 —16. De handel in melk- en kalvekoeien was minder in vette koeien langzaam vette kalveren met goede prijzen graskalveren met goede nuchtere kalveren met flinken handelschapten duur varkens met terug- loopende prijzen biggen kalm. VENLO, 4 Febr. Eieren. (Coöp. Veiling» ver.) Aanvoer 150.000 stuks, kippen f 8 extra zware f 10.30, eenden- f 8. GRONINGEN, 5 Febr. Granen. De laag- ste en hoogste prijzen waren als volgt 5 Febr. 29 Jan. f 9.75-10.85 f 9.50-1035 10.00-11.00 9.50-10.40 8.75-10.20 8.50- 9.85 9.75-11.25 9.50-11.— 10.00-11.25 10.00-11.25 8.50-10.00 8.50-10.00 8.50-11.00 8.50-11.35 8.50-11.00,, 8.50-11.00 16.00-30.00 16.00-31.00 15.00-23.50 15.00-24.0C 15.00-20.00 15.00-20.50 8.00-12.50 8.00-13.00 8.00-12.50,, 8.00-13.00 10.00-17.50 10.00-18.00 Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche id. Koolzaad Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Blauw maanz. 15.00-21.00 15.00-21.00 75.00-130.00 75.00-129.00 16.00-28.00 16.00-30.00 16.00-22.50 15.00-22.50 20.00-20.37 20.00-40.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe n3tuurgewicht 75 K.G. rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. BOVENKARSPEL (STATION), 5 Febr. Aardappelen blauwe f 3.854.40 per baal, aangevoerd 84 baal. Uien groote gele f 4.25 4.70 per baal, aangevoerd 430 baalroode kool f 5.909.50 per 100 K.G., aangevoerd 16.600 K.G. gele kool f 5.30—8 per 100 K.G., aangevoerd 6500 K.G.witte kool f 3.104.40 per 100 K.G., aangevoerd 8000 K.G.spruitkool f 2.053.10 per 15 K.G., aangevoerd 80 zak. DEVENTER, 5 Febr. Vee. Dragende koeien f 300400, guste idem f 225275, dragende vaarzen f 250325, dragende pin ken f 175250, guste pinken f 150270, graskalveren f 40—75, nuchtere kalveren f 8—20, stieren per K.G. f 0.850.90, vette koeien f 1.051.15. Handel traag. Aanvoer 58 stuks. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Febr. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr.) Aan gevoerd 16.575 K.G. Prijzen f 2.13 a f 2.30. ROOSENDAAL, 5 Febr. Boter. Aanvoer 15.475 K.G. Prijzen hoogste f 2.32, midden- f 2.28, laagste f 2.24. VEENENDAAL, 5 Febr. (Weekmarkt). Eieren f 7.759 per 100. Aangevoerd 130.000 stuks. Handel vlug. Biggen f 8—16, zware tot f 20. Aanvoer 130 stuks. Hand* traag. VISSCHERIJ. URK, 4 Febr. Heden werd hier de eerste voorjaarsharing, 1400 stuks, aangevoerd door 7 kuilers, prijs f 11.20 per taL IJMUIDEN, 5 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 16 stoomtrawlers, 8 loggers en 3 sloepen. De prijzen waren als volgtTarbot f 21.65 tongen f 1.401.10 per K.G. griet f 54—31 gr. schol f 21— 17 md. schol f 2622 zetschol f 3426 kl. schol f 28—23, f 2211 scharren f 157 per 50 K.G. roggen f 11.508 per hoop vleet f 21.40 per stuk makreel f 1715 F ieterman en poon f 16—14 gr. schelvisch 2617 md. schelvisch f 25—17 k.m.d. schelvisch f 2514 kl. schelvisch f 2012, f 14—10 per 50 K.G.kabeljauw f 3626 per 125 K.G. gr. gullen f 14.50—10 kl. gullen f 118 wijting f 127 per 50 K.G, De Ned. Vereeniging van Vischhandela- ren heeft aan den minister van Arbeid en van Binnenl. Zaken verzocht, om de toe passing der Warenwet op visch en vischwa- ren technisch mogelijk te maken. De organi satie wijst op de voorkomende misleidende aanduidingen voor paling en zalm, waardooc den bonafide handel nadeel wordt berokkend. Zij heeft den minister haar diensten aange boden bij de vaststelling van den codex. Te vens verzoekt de vereeniging de toevoeging aan den visscherijraad van een afdeeling speciaal voor den kleinhandel in visch. Voorts wordt nog gewezen op de voortdurende me dedinging van gemeentelijke vischbedrijveo niettegenstaande de regeering zich daarteger heeft verklaard. Uit Alkmaar wordt gemeld De vereeniging van kaashandelaren ia Noord-Holland heeft een adres aan de Konin gin gezonden in verband met de bemoeilijking van den invoer van Nederlandsche kaas in Spanje. Adressanten verzoeken den minister van Buitenlandschc Zaken in overweging te geven onverwijld de noodige maatregelen te nemen, om het invoerrecht op Neder landsche kaas in Spanje ten minste te doen verlagen tot bet door Zwitserland betaalde invoerrecht-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7