HMRLE S. Ingezonden Mededeelingen KERK EN SCHOOL. DE SPAARNEBANK N.V. „DE TIJDGEEST" Berichten uit onze vorige oplage. VOOR DEN POLITIERECHTER. Het Ned. Hoogovenbedrijf. te Velsea. Haarlemsche bekroningen op de Leidsche Pluimvee-tentoon stelling. De beteekenis van onzen Bloembollen-export a 60 e^nts per regel. Iedereen en Niemand Schuldvorderingen. Onbestelbare stukken. BURGERLIJKE STAND. De nieuwe pont te Velsen. Vereeniging „De Tulp". BINNENLANDSCH NIEUWS. Prof. Treub over Socialisatie Conferenties voor niet-Katho- lieken. - Pater Mag. A. Rijken, f Het drama te Eindhoven. De onderzoeks-commissies. Belangrijke treindiefstal. Mijn-ongeval te Hoensbroek. Mgr. Festa teruggekeerc*. Revolutie in Honduras. Waar twee kijven Stijntje B., echtgenoote van J. H., woont te Koog a. d. Zaan in een huisje van J. C. H., waarvan haar de huur is opgezegd. Al dikwijls openbaarde zich een wrok tus- schen de beide families, tot in 't laatst van December Neeltje H., H.'s vrouw een zeker vaatwerk, dat vooral in den nacht dienst doet, reinigde in de sloot achter hun huizon, die naast elkander liggen. Stijntje kwam uit het land en liep, per on geluk hoor, tegen Neeltje aan „Kan je niet uitkijken," zei Neeltje. „Je kan voor mij opzij gaan," zei Stijntje, „anders kan je een pak op je d.... krijgen." En de daad bij 't woord voegende. „Mag 'k nog 's evjn wat zeggen?" vraagt Stijntje den politie-rechter, en hangt dan een verhaal op over plagerijen van buurman, die tegen ie klompjes van 's kinderen trapt, als die voor den drempel staan. Als Neeltje heftig staat te gebaren in 't getuigenbankje, verzekert de rechter, dat zij dan ook nog wel even wat' zeggen mag, waarop ze een even deerlijk verhaal doet over H.'s schelpartijen tegen haar, 'n fat soenlijke vrouw. „Waar twee kijven, hebben twee schuld, meent de officier en eischt daarom tegen Stijntje slechts 5 of 2 dagen. De Rechter vonnist conform dien eisch. Aaltje G. te Monnikendam heeft 't aan ien stok gehad met Maria Antonia B„ -cht- genoote van C. P., die keurig -in pluche gehuld ter terechtzitting verschijnt. Een klein meisje had Aaltje nagescholden, die haar tot straf daarvoor 'n oorveeg gaf. Maria Antonia had 'r toen gevraagd: ,Zeg heb jij niemand anders un te slaan. „Zij scheldt me voor olifant en molen- paard1' had Aaltje geantwoord. En Maria Antonia had gevinnigd: „Nou, dat ben je ook." Tot straf waarvoor Aaltje haar een slag op 'r vinnige mondje toediende, dat ze da gen lang met gezwollen lippen geloopen heeft. Al scheldt men haar ook. Aaltje mag zich daarom niet zoo nijdig maken, dat ze tot zulke handtastelijkheden overgaat, maar liever klagen bij de politie, vindt de Of ficier en eischt 5 of 1 dag. Vonnis conform den eisch. In H.ber. (De Ned. Mercuur) schrijft v. d. M. over het Nederl. Hoogovenbedrijf, waar aan wij het volgende ontleenen „De verschijning van Nederland op de wereld-lijst der ijzer- en staalproductie her opent een hoofdstuk in de economische ge schiedenis van ons land, dat juist 40 jaren ge leden gesloten was. In 1884 toch werd de laatste hoogoven gedoofd deze en zijn lot- genooten hadden .geteerd op beperkte hoe veelheden moeras-ijzererts, dat langs den Gel- derschen en den Oude-IJsel werd gevonden, en hun bedrijf kon dus in den vollen zin des woords een vaderlandsche industrie heeten Omvangrijk was de productie nietmen heeft haar geschat op 3000 ton jaarlijks, d.i. 1/1500 gedeelte van de totale wereldproductie van dien tijd. De oprichting der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, welke in den aanvang van dit jarr in bedrijf worden gesteld, rust op een breederen grondslag en vindt vooral haar rechtvaardiging in de groote uitbreiding van de ijzer- en metaalindustrie in ons la- d. (De invoer van ruw ijzer bedroeg in 1923 42.759 en in 1922 32.599 ton. De opzet van het Ned. Hoogovenbedrijf is er op berekend, minstens te voorzien in de b:hoeften der binnenlandsche nijverheid Kaar verbruik van ruw ijzer werd destijds d)or „de Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal" geraamd op 70.000 ton per jaar vóór den oorlog. Men kan het thans schatten op bijna 50.000 ton, waarvan 22.0GC ton phosphor-arm ijzer, 6000 ton hematet en 22.000 ton phosphor-houdend ijzer. Welnu, de twee hoogovens te Velsen hebben elk een capaciteit van 250 ton ruwijzer, zoodat zij jaarlijks tot een productie van 150.000 ton kunnen komen bij vol bedrijf. Vergeleken met de landen van beperkte ijzerproductie (uit eigen bodem), maakt ons land dan geen kwaad figuur. In 1923 toch hebben geproduceerd Tsjecho-Slowakije 599.000 ton ruw ijzer Polen 499.000 Japan 304.000 De staal- en walswerken te Velsen zul len binnen afzienbaren tijd worden ge bouwd men beschikt thans over twee hoogovens en een cokesfabriek met één hoogoven wordt begonnen. Het binnenlandsch afzetgebied voor de ijzerproductie van Velsen omvat allereerst de 68 groote en kleine ijzergieterijn, welke ons land telt, en die zijn vereenigd in de Coöp. Inkoop Ver. van Ned. Ijzergieterijen of in het „Convenant van Ijzergieterijen in Nederland." Verder vindt zij een uitgebreid verbrui ksterrein op onze scheepsbouwwer- ven, van welke er thans 130 zijn, met 302 hellingen. Dan in onze machinefabrieken, van welke er 20 stoommachines bouwen de fabrieken van stoomketels, locomotieven, electrische generatoren en transformatoren, drijfwerken, transport- en hijscf.w:rktuigen, koelmachines, baggermolens en zandzuigers, landbouwwerktuigen, speciale machines, kortom een groot complex van bedrijven, waarvan we er eenige hebben genoemd, om te doen uitkomen, welk een gunstig per spectief is geopend voor de hoogovens, omdat hun productie gericht is op een be drijfstak, die voor groote uitbreiding vat baar is gebleken. I Daar komt bij, dat het bedrijf te Velsen zoo gunstig is gelegen ten opzichte van den 'aanvoer der ertsen en van het zoo voorname stookmiddelde steenkolen. Men heeft voor dit doel een ruime fabriekshaven aan gelegd, welke door een voor de groote scheep vaart geschikt kanaal direct verbinding heeft 'met den uitgang van het Noordzeekanaal buiten de IJmuider-sluizen, zoodat men onafhankelijk is van de oude, zoowel als, na de voltooiing van de nieuwe sluizen. Slechts 2 zeemijlen (40 minuten gaans) is de afstand tusschen de invaart bij de pieren van de IJmuider haven en de 300 meter lange kademuur van het Hoogovenbedrijf de haven heeft een diepte van 9 M. onder N.A.P. en is dus te bevaren door de thans grootste zeeschepen. Maar ook de binnen schepen en de aken, die kolen en kalksteen uit de mijnen van het vasteland aanvoeren en de producten afvoeren, kunnen de fabrieks haven bereikenten gerieve daarvan is een kleine haven binnen de zeesluizen ge graven. Het fabrieksterrein is voorts met een spoorlijn verbonden aan de lijn Haar lemAmsterdam en HaarlemRotterdam De invloed van het Hoogovenbedrijf zal niet beperkt zijn tot de ijzermarkt, waar heen het voornamelijk zal brengen staal- ijzer (phosphor-arm ijzer,) de beste soorten gietijzer en hemaliet, maar zal ook mee tellen bij de aflevering van bijproducten der cokesfabrieken, zooals teer, ammonium-sul- f at, benzol e.d., waarvan ook onze Staats- m.,..en belangrijke hoeveelheden produ- ceeren. Het noemen van „de beste soorten giet ijzer" is geen reclame-term. In een vergade ring van de Coop. Ver. van Ned. Ijzergie terijen is ruim drie jaren geleden gewezen op het feit, dat gebrek aan vakkennis, aan ''ipitaal en aan commercieel inzicht „de qua- lit it van het product drukte," en dat de vereischte wetenschap hier te lande bijna uitsluitend door ervaring verkregen wordt.*' Stellig zal de opening der Velser hoogovens het hier in eigen kring erkende te kort aanvul len, door de Nederlandsche ijzerindustrie een product aan te bieden, Welks gehalte door een wetenschappelijk geleid en breed opge zet bedrijf zoo gunstig mogelijk kan gemaakt worden. Het tijdstip waarop de hoogovens te Vel sen gaan produceeren (de voor verwarming vergt ongeveer 6 weken), is verre van gun stig te noemen. Een overzicht van de we reld-ijzer- en staalproductie zou het tegendeel doen vermoeden, want dit geeft den indruk dat de productie van ruw ijzer zich in 1923 minder snel van de depressie in 1921 heeft hersteld dan de staalproductie, en het is juist ruw ijzer (arm-phosphorhoudend en hemateit) dat de Velser fabrieken voor-hands op de markt zullen brengen. Ook schijnen de cijfers der wereld-productie over 1923 eer te wijzen op te weinig dan te veel voor raad het productiecijfer van vóór den oor log is nog niet bereikt, het was in 1923 84 pCt. daarvan (volgens een voorloopige ra ming der Iron Trade Review), terwijl En geland het t.o.v. 1913 tot 71 pCt. heeft ge bracht. Daarbij is te denken aan de produc tie uit het Roergebied, welke gedaald is tot ongeveer de helft van die in 1922. Toch is deze stand van zaken niet de be slissende voor het Nederl. Hoogovenbedrijf. Dit leeft en streeft onder de onmiddellijke invloeden van de ijzermarkt in West-Euro pa, meer bijzonder onder de handelsbewe ging van Frankrijk en Duitschland. Op wei nig na heeft Frankrijk zich weer hersteld (met een productie van ruim vijf millioen ton in 1923) van de oorlogsgevolgen en heeft het de cijfers van 1913 (5.126.000 ton) weer ingehaald. Bovendien brengt de daling van den franc 't Fransche ijzer nog meer naar vo ren. De gebeurtenissen in het Roergebied verklaren voldoende, waarom de Duitsche hoogovens het ijzer tegen zeer lage prijzen ter markt brengen, (Reeds nu zijn de ijzer- prijzen gemiddeld met 20 pCt. gedaald). In tweeërlei opzicht he^ft het bedrijf te Velsen daarmee te maken. Zooals ik reeds opmerkte, produceert 't ten minste voor de Nederlandsche nijverheid. Deze verbruikt thans pl.m. 25.000 ton arm-phosphorhou dend ijzer en hemateit, terwijl men te Velsen met den thans in bedrijf gestelden eersten hoogoven 75.000 ton kan produceeren. Met andere woorden het grootste gedeelte der Velser-productie moet zijn afzetgebied vin den buiten de grenzen. Men vindt dus zoo wel op de binnenlandsche als op de buiten- landsche markt de scherpe concurrentie, vooral die der Fransche en Duitsche hoog ovens, gereed. Datjniettemin reeds nu afzet gebieden zijn gevonden in België, Italië Zwitserland, Scandinavië en Amerika (Cali- fornië), bewijst dat het Nederl. Hoogoven bedrijf zijn plaats op de wereldmarkt met goede verwachtingen zkl kunnen innemen. Was het niet een verheugende coïnci dentie, dat, terwijl de eerste vuren van het hoogovenbedrijf werden aangelegd, een groep v in 200 Delftsche werklieden naar het schier eiland Asiënto bij Willemstad (West-Indië) vertrok, om daar een 40-tal petroleumtanks te bouwen voor de Bataafsche Petroleum- Maatschappij, geleverd door een Delftsche ijzerpletterij En, om dit er aanstonds bij te noemen, aan een Gorinchemsche firma •erd opgedragen, in Siam 42 bruggen te 1 eren Met zulke bestellingen in een tijd, at allerzijds de economische tegenspoed drukt mag onze metaalindustrie van gun stige verschijnselen spreken, waarbij de opening van het Hoogovenbedrijf een keer punt van groote beteekenis mag heeten. Op de Leidsche Pluim veetentoonstelling, welke op 1, 2 en 3 Februari gehouden werd, heeft ook het p 1 unnveehoudend Haarlem cn omgeving een zeer goed figuur gemaakt, hetgeen kan blijken uit de navolgende be kroningen: A. P. Boelsma, Gen. Cnenjéslraat, Haar lem, behaalde met zijn Engelsche Dwergkrop- pers niet minder dan 6 eereprijzen, 8 eerste prijzen, 8 tweede en 4 derde prijzen. J. H. van den Broeke. Korteweg 9, Scho ten bij. Haarlem, verkreeg voer zijn Oudi-Hol- land'sche Tuimelaars vele eere- en eerste prijzen. J. A Bruigom, Leddschevaart, Haarlem, had met zijn konijnen succes en behaalde 2 tweede prijzen. Verder noteerden wij de navolgende be kroningen: P. Brusse, Lisse. Z. E. V. voor Wyandiottes J. C Deelder, Haarlem, eerste en tweede prijs voor Hollandsche kriethanen. A. Engelgeer, Haarlem, vele eerste en tweede prijzen voor Holle en Brunner Krop- pers, Neurenbergers enz. C. G Fortgens, Haarlem, eerste en tweede prijzen voor Holle en Engelsche Dwergkrop- pers. W K. Hirschfeld, Haarlem, ontving be kroningen voor zijn Lang.i ha n ok rie len J. C van Kuijsen, Haarlem, voor zijn Hotlandsche Wilkuifkriel. P. Langeveld Jr., Sassenheim, twee eerste prijzen voor Angora's. joh Liefjes. Haarlem, eerste prijzen voor zijn Nederlandsche Hoogvliegers. P. A. v d. MaarenJansen, Haarlem, voor zijn Columbia's H. R Mulder, Haarlem, voor zijn Patrijs- Leghorns, vele eerste en tweede prijzen. P. Oudewater, Lisse, voor zijn zware Leg horns een eerste en tweede prijs. J. C. Philippo, Schoten, voor zijn Holle Kroppers vele eerste en tweede prijzen. A W. Ruigrok, Lisse, werd bekroond voor Leghorns. Nog werden prijzen gewonnen door J van Oudhuizen, Haarlem, A. van Os, Halfweg; N. Slingerland, Sassenheim; G. W. Vlasveld Jr., Sassenheim; W Wijdema, Haarlem; P. van der Wel, Lisse; A. die Wilde, Heem stede. G. F. Wittewaal te Halfweg, behaalde met zijn meeuwtjes vele eere- en eerste prijzen, terwijl de zilverkonijnen van den heer Stou ten te Haarlem bijna allen een eerste prijs verwierven. Er waren in 't gedeet 2219 inzendingen. Alleen Zondag werd de tentoonstelling door 2363 betalende bezoekers bezocht E. K. schrijft in het „Wkbld. voor BI. C." het volgende Nu de uitkomsten van in- en uitvoer over het jaar 1923 bekend zijn, is er gelegenheid na te gaan, welke plaats de bloembollen-ex port ten opzichte van andere belangrijke uit- uitgezonderd, dient voor het verzorgen van elke plek der huid, welke ruw is of openge sprongen. stuk óf ontstoken, gebrand of ver wond, - gebru k te mak.-n van Purol. Doozen 31, 60 en 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. voerartikelen inneemt. Als vergelijkingscijfer kan in dit geval alleen de waarde gelden en daar deze thans op 'betrouwbare wijze in c'e Nederlandsche statistiek tot uiting komt is, in tegenstelling met vroeger, vergelijking inder daad mogelijk. Uit de Statistiek van den in-, uit- en door voer, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dan, dat over 1923 van de meer dan 1000 artikelen, die in de ui.t- voerstatistiek voorkomen, slechts tien voor een grootere geldwaarde zijn uitgevoerd dan de bloembollen, die met een waarde van ruim 26 millioen gulden de elfde plaats innemen. Deze artikelen zijn diamanten, melis en alle niet afzonderlijk genoemde suiker, kaas, margarine, gebleekte katoen, boter, steenko len, varkensvleesch, cocosnootolie en gecon denseerde, suikerhoudende ondermelk. Ten opzichte van de andere tuinbouwpro ducten nemen de bloembollen, evenals in 1922, de eerste plaats in bij den export, ter wijl nog in 1922 de groenten bovenaan ston den. De totale waarde van de in 1923 geëx porteerde tuinbouwvoortbrengselen bedroeg bijna 58 millioen gulden. Hiervan komt 45 V2 voor rekening der bloembollen, 32 voor groenten, 9 voor vruchten, 8 voor boomen en planten, 4)4 voor zaden en 1 voor afgesneden bloemen. Het kan zijn nut hebben af en toe, en vooral nu, de aandacht op deze cijfers te vestigen. Het toenemen van den export is een levens belang voor ons land naarmate een bedrijf meer tot die toeneming bijdraagt, mag het rischen en verwachten dat van overheidswe ge met zijn belangen ernstiger rekening worde gehouden. Het bloembollenbedrijf dat verre het belangrijkste tuinbouw-exportartikel blijkt te produceeren, en een zeer vooraan staande plaats onder alle uitvoerartikelen blijkt in te nemen, mag zich met vuile recht op die feiten beroepen, wanneer zijn belangen, van welke zijde ook. wcrc'en bedreigd. De Minister van Financiën herinnert er aan, dat de schuldvorderingen over het jaar 1923 ten laste van de Staatsbedrijven (Al- gemeene Landsdrukkerij, Artillerie-inrich tingen, Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Staatsmuntbedrijf, Staatsvisschershavenbe- drijf, te IJmuiden en Staatsboschbedrijf) in gevolge art 10 der wet van 16 Februari 1912, moeten ingediend zijn vóór of op den laatsten Maart 1924. Bij gebreke zijn zij verjaard en vernietigd. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terug onlvangen in de tweede helft der maand Januari 1924 Binnenlandsche brieven: Adv. Bureau Boteke, Rotterdam; Belas ting Bur. afd. Personcele Bel., Haarlem; Mej. M. Blom, Haarlem; Bureau van de Katho lieke Courant no. 7864, Haarlem; Cop C, Duinweg no 5; Courant G. 1889. Direc teur der Centrale Kas, Haarlem; Dormolen J. Th., Amsterdam; Eerwaarde Pastoor Ie Benthoofd; v. d. Eng R. mej.. Amsterdam; Gerritsen C L., p a. Hotel du Commerce, Nijmegen; Hazevoet. Scholen; Haagsche Post Den Haag; Inspecteur der Dir. Bel.. Haar lem. 9 stuks; Jansen L., Haarlem; Kroon Anna mej., Amsterdam; Laurey M., Den Haag; MessiasBode, den Haag; Minister van Onderwijs, Kunsten, en Wetenschappen, Den Haag; Mostert Maria Fraulein, Rotterdam; Ned. Ver. Mij. „Unicum". Amsterdam; Nieuwe Haarl. Courant, 9324. Haar.em; id. 7657, id.; Ontvanger Buitengemeente Kamer 3, id.-j Ontvanger Dir. Belid.; Pauw J., fd. P. O., Box 55, id.; Polak L. Mevr., Den Haag' Raad van Arbeid, Haarlem; id. id.; Reinders J. J„ Amsterdam; Rijsdams van, Alphen a.d. Rijn; Spaarkas Levensverzeke ring, Haarlem; Schouder C. Fam., Rotter dam; Sliggers C., Haarlemmerliede; Stoom vaart Mij Rotterdam; Sunkcr Alfred p.a. Soederhuyzen, Amsterdam; Tielsche Ver, Mij., Amsterdam; Tuson, Haarlem; Vennoot schap „Unitas", Amsterdam; Vrisou J., Haarlem; Wisbrunn Liffmann, Haarlem; Zwagerman C. Mej., Amsterdam; Monni kendam, M., Rotterdam. Binnenlandsche briefkaarten- Mej Buddebaum, Rotterdam; Ina Brandt, p.a. Heisterberg. Amsterdam; Mej. A. Don kerte, p.a. mevr. Vis, Arnhem, 3 stuks; D. v. d. Gezachle. Amsterdam; J. v. Gcssel, Am sterdam; F. v. d. Heuvel, Heerle (L.); Jon- gejuffr. Etv Holmet, Utreohl; B. Harkema, Rotterdam; Mej. Th. v. Hauber, Den Haag; Houng p.a Phylyson, Rotterdam; Jacobs A. C., Blerik-Venlo; de Jong, Amsterdam; Mej. Kesuer. Amsterdam; Knoperl A., Schoten; Leip, R., Amsterdam; Linginr. H. J., Haar lem; Jongeheer S. Pool, Haarlem; Heer? Mevr. Raart de la Taille, Haarlem; P. Snoek, Biaricum; Cor To Zimmerman, Hilversum. Buitenlandsche brieven: H. B P. den Nieuwenboer. Antwerpen; Johan Scholle, Ohio U. S. A.; Tadema Cor Fraulein, Celerina, Zwitserland; A. C. J. de Wit, Antwerpen Buitenlandsche briefkaarten: Mr. A. Oderkerk Chicago U.S.A. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden te ruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Getrouwd: 5 Febr. F. Thiel en A. J. Bruijel Geboren: d. v. R. de Graaf—de Graaf d. v. H. L. DeegensGenesis d, v. A. M. GuichelaarSchonewille. Overleden: 3 Febr. L. MeiringFru nau, 34 j. Kleverlaan H. Flaschwinkel, 61 j. Jan Steenstraat J. Baart, 71 j. Kenaustr. 4 Febr. K Helder, 59 i., Hazepaterslaan J. J. KrooneMetzelaar, 23 j. Kamoer- laan G. J. Bijlde Vries, 95 j., Ripperda- park E. ChotzenMendel, 61 j. Hazepa terslaan 5 Febr. G. 14 mnd., d. v. E. Wijt- vliet, L. Raamstraat. Zoo is dan eindelijk Maandag de nieuwe stoompont, de Wijkeroog, in de vaart ge komen. Te 9 uur, faarop haar dienst aan- v: gt, glonk de stoomfluit en de nieuwe pont maakte haar eersten tocht naar de Noordzijde, zonder veel vertoon, alleen eenige tchnisch ambtenaren van den Water staat waren aanwezig. Er was van de zijde van het publiek wel belangstelling voor de nieuwe pont en velen gingen er mee over. Vooral de schooljeugd had er belangstelling voor en vele kinderen wilden steeds mee heen en terug, totdat de schipper er genoeg van had en het verbood. De Wijkeroog vaart af als de andere pont van de overzijde vertrekt, evenals dit in Amsterdam geschiedt. Wij willen hier nog op iets wijzen, dat in de practijk tot moeilijkheden aanleiding kan geven, vooral bij groote drukte. Ook voor deze kleine pont zijn voor dé aanleg steiger afsluitboomen, echter zonder de ijzeren hekken als bij de groote ponten. Deze afsluitboomen vallen bij het neerlaten vanzelf in een slot Maar bij het ophalen moet de beambte eerst met een sleutel den boom losmaken en dan naar de andere zijde loopen om deze op te halen. Waar de men- schen steeds den boomophaler dadelijk vol gen, als de pont aanlegt, krijgt de man dus alle menschen achter zich staan en dit heen en weer loopen voor hem van den eenen naar den anderen kant, zal bij groote drukte niet gemakelijk gaan. Men meldt ons, dat Maandag hier ter stede is opgericht de Vereeniging „De Tulp", als groep van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen, welke zich ten doel stelt de be hartiging van de belangen van de tulpenteelt en handel van allen, die daarvan hun bedrijf maken. De vraagstukken, die zich op het ge bied van de tu'pencultuur en van den han del in de laatste jaren voordoen, hebben de behoefte aan een dergelijke organisatie als onderdeel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur doen ontstaan. De nieuw opgerichte vereeniging, we'ker statuten nauw keurig haar werkprogramma omschrijven zal zich in de eerste plaats bezig houden mei het treffen van maatregelen tot voorkoming van overproductie, door het aanleggen van een statistiek en het voorkomen van te groo- len aankweek. Bij de oprichting der vereeniging traden on middellijk bijna 400 lulpenkweekers als lid toe cn werden de statuten vastgesteld, waarop de Koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. De vereeniging za' worden verdeeld in een aantal kringen en het bestuur worden gevormd uit de afgevaardigden dezer kringen. De bedoeling is, dat in een spoedig te houden algemeene vergadering een definitief beetuur zal worden gekozen. Tol zoolang berust de leiding in handen van een door de oprichtings vergadering aangewezen voegjoopig bestuur, met als voorzitter de heer W. Warnaar, uit Sassenheim. De be'angstelling voor deze ver eeniging is onder de lulpenkweekers algemeen en verwacht mag worden, dat spoedig alle tulpenkweekers zullen zijn toegetreden. Prof. Treub zeide in een rede te Arnhem onder meer: „De socialisatie is zoo dood als een pier. Het denkbeeld van het gemeenschapsbedrijf heeft voor ieder, wanneer men niet let op de practische mogelijkheid, iets zeer aan trekkelijks. Hoe dat echter met den bednjfs- staat gegaan is, leeren Duitschland en Rus land, waar mer langzamerhand practisch ge heel'in de banen van het kapitalisme terug gekomen is Men dient er namelijk rekening mee te houden, dat zelfs de beste menschen geleid worden door eigen belangen; geluk kig dat het zoo is! Is een bedrijfsleider een goede ondernemer dan is hij ook practisch genoeg on. te zorgen, dat hij zelf en degenen die het geld beschikbaar stellen, baat vin den bij zijn werk. Dat is het voordeel van het particuliere bedrijf en daarmee wordt tegelijkertijd uitgesproken het nadeel van 't openbaar bedrijf. Wanneer er namelijk geen stimulans is om hard te werken, dan werkt 70 procent van hef; menschdom ook niet hard. De gemit^ielde mensch werkt om voor zich zeli en de zijnen een behoorlijke positie te verkrijgen en hierop stranden alle socia listische theorieën." De Paters Franciscanen te Nieuwe Nie- dorp zijn, na met zooveel succes conferen ties te hebben gegeven in hun eigen kloos ter, thans begonnen met conferenties voor niet-Katholieken in de Dominicanerkerk aan de Goorn (N.-H.) Zondag j.l. sprak pater Deodatus Vergeer O.F.M. over „God dienen." Al was deze conferentie niet zoo druk bezocht als die te Nieuwe Niedorp, de bijzondere aandacht van het publiek was er in ruime mate. Op den eerstvolgenden Zondag, 's namid dags half 3 spreekt pater Methiodus Mul der O. F. M. over „De Bijbel. (Msb.) - mil"" „1111111 ui MEDEGEDEELD DOUK De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. j HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaarl dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart Unie Rotlerd Lleyd Holi. Llovd Pakelvaart Oude Boof Holl Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgens «ew. Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handei Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U S Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembah Heli Batavia Amsterdam Rubber Serhadiadi STlau Wai Sumatra Dordtsche Petr Southern Rails Union Anaconda Wabash 92'/, 100 110% 91»/, 157»/, 130»,, 136 16 140 84 33% 528 415 72»/, 195 137»/, 143% 143% 92 224 464 114 11 198 197 122'/, 367 328% 370 165 23 120 »/e 127% 445 50 142 84% 14% 92% 100 110 917, 155 131 136 139 84 529 413 73 196 139 144 144 221 468 114 10'/, 198% 196% 124 369 329 37 L 165 121 128 450 50% 141 15»/, Trekking van 975 nummers ten overstaan van Notaris A G MULIÉ MAANPAG 4 Februari 1924 Prijs van f 400 20277 200 4334 12043 100 960 2057 3629 4001 12111 12623 16297 18349 Prijzen van f 90.eigen geldl. 12 2117 4476 6369 8193 11077 13468 15484 17922 19 44 89 86 8289 11190 13582 15500 18141 285 62 4531 6465 8486 98 13671 33 18269 375 2288 33 67 8541 11251 13767 49 18434 419 2331 4602 6550 49 11316 87 15659 69 60 2503 3 59 8701 89 14000 15724 18600 577 2638 4773 6904 34 11426 14183 74 18807 659 96 81 31 46 66 14216 7518909 736 99 4894 7024 8854 11593 74 15845 26 58 2838 5001 39 7011658 14341 16096 64 81 3012 2 7141 86 11863 99 16267 79 811 58 5133 77 9067 12004 14412 16558 19076 908 73 5290 96 75 12108 19 {661619161 79 74 5335 7323 9268 94 53 53 19221 1095 3124 5485 7439 9420 12322 69 61 81 1161 42 5638 76 9667 12418 80 16704 19378 1235 3249 59 7542 9926 71 14514 49 19464 1403 84 67 53 58 72 50 16813 19775 31 3314 72 7622 10016 73 93 16969 19835 38 90 5732 52 88 75 14640 17045 66 65 3549 5854 75 10107 12642 14709 68 80 1588 84 58 7709 10310 12842 86 17150 19911 1632 3628 83 24 11 12932 98 17335 20173 76 52 5908 44 10458 41 14845 64 20208 1773 63 70 7916 10539 56 14971 17490 34 87 3735 6040 8002 10612 13161 97 17560 91 99 79 57 31 1073213221 15112 87 20451 1866 4060 6138 36 10861 13409 82 17687 71 83 83 72 47 85 15 15319 17727 20630 1901 4125 6207 49 92 31 15416 89 30 2068 4350 87 51 10965 67 64 17816 20731 17916 20954 Later atlosbaar. 42 2658 5258 7313 9521 12038 50 91 75 17 36 74 97 2708 81 77 9653 91 112 31 87 88 9726 12104 74 98 5304 7416 28 67 217 2841 8 31 9212259 67 45 9828 70 68 53 29 12311 82 7530 9916 31 90 63 33 47 99 7615 46 12405 20 80 17 Zj 10013 31 29 59 17 49 31 86 32 67 34 7705 10120 82 49 49 10209 88 62 64 65 99 821 3414 5506 90 69 12534 41 42 26 7805 83 60 929 64 72 29 10322 67 65 3513 5613 67 55 77 92 16 52 73 73 92 1025 60 84 86 76 12636 40 89 91 7918 79 80 45 3604 96 20 97 12736 78 18 5718 87 10436 45 85 40 74 94 41 91 87 44 79 8062 10500 12836 1126 62 80 70 61 60 82 78 5820 72 77 73 87 90 52 8115 89 12933 1226 3813 91 1910635 59 31 40 5901 46 71 62 1300 91 44 71 10746 99 49 3901 68 79 63 13018 56 46 71 8261 68 23 99 66 85 86 98 26 1405 72 6010 91 10817 13101 13 4056 25 8311 74 19 34 57 6100 50 11055 25 39 4119 37 77 88 31 45 99 64 8413 99 41 55 4228 65 35 11109 59 1510 51 67 41 13 67 47 88 6224 92 11204 70 1612 99 47 8536 14 73 63 4300 49 8624 16 76 91 8 60 44 18 79 1761 63 86 83 33 13265 85 81 6326 8700 62 73 1822 83 49 62 65 13341 34 4459 52 8800 75 67 68 75 6492 12 11332 89 92 4513 6563 13 34 13436 61 63 31 36 81 343 3034 88 56 432 72 5423 516 3131 25 25 78 81 3234 611 54 84 62 785 71 14080 16807 18927 14134 56 31 14202 65 59 90 75 62 14403 78 19020 14 87 84 28 16912 19140 29 33 48 32 78 19205 67 17009 42 75 58 56 85 88 84 14569 17193 19327 74 94 30 9617299 52 14601 17300 19433 74 26 57 84 31 65 14702 17502 19511 26 83 23 47 89 65 52 17655 19626 14857 65 46 58 73 60 14944 91 87 54 17764 19761 67 86 19801 76 87 7 85 94 37 15024 97 44 25 99 45 50 17803 82 63 66 19900 75 79 18 15153 85 28 61 96 61 69 17921 62 97 23 20009 15244 25 33 15326 40 51 79 90 65 95 18025 93 15468 86 20104 82 98 19 88 18103 '29 1554C 35 20244 59 38 94 15603 79 20316 14 18216 23 53 22 44 79 99 15727 15825 96 52 6619 8900 39 61 1967 67 35 8 84 81 88 4609 71 37 11427 13519 2043 32 84 68 11500 34 44 59 87 90 71 47 2106 78 6765 9018 90 56 97 4700 98 45 98 69 2221 42 6814 81 11717 86 32 56 24 92 19 13638 56 4802 48 9130 48 53 69 57 60 60 61 74 2371 4945 6945 63 62 89 2430 5007 7010 9213 11830 13746 63 50 18 33 45 64 2523 51 40 83 54 66 60 55 42 9315 95 70 76 81 70 55 96 13834 2602 86 93 80 11907 58 31 5105 7116 9401 49 64 46 51 46 10 93 13979 51 5229 7231 58 97 93 56 43 55 9516 12023 14018 Vorige lijst stond; 5135 25 78 38 80 73 20414 87 42 46 18302 63 61 13 20583 15922 18417 20607 36 19 9'I 62 64 74 16009 10 94 72 18507 16108 13 35 26 37 55 16234 18616 65 18744 16487 45 16555 77 85 18822 16655 23 16709 34 40 43 57 74 m.z. 5153. 24 20704 31 79 63 20802 85 15 18 32 73 92 33 20918 82 ZWOLLE, 5 Febr. Hedenmorgen is te Huis- sen overleden de ZeerEerw.. Pater A. Mag. Al- phons Rijken O. P. Pater Rijken werd geboren Ie Utrecht in 1859. Hij kreeg zijn voorberei dende opleiding van den Zeereerw. heer van Zeeland. In 1876 trad hij in de orde der Pre- dikheeren te Huissen. In 1883 werd hij tot priester gewijd. In 1886 werd hij lector en in 1904 behaalde Pater Rijken den rang van magister. Tot 1921 was Pater Rijken professor 1e Huissen, eerst in de Wijsbegeerte, later van de „Sununa". Na den dood van Magister Th. v»an den Akker, werd Pater Rijken in 1922 benoemd tot regens- studiosum, d. i. leider der hoogerc studiën. De overledene was ridder in de Orde van Ortnje-Nassau. Op politiek, economisch en sociaal gebied was pater Rijken een bekende figuur. Tegen bekl. tien jaar geëischt. Voor het Gerechtshof, te 's Bosch, eischte de advocaat-generaal tegen den kellner, Krie- ger, wegens verdrinking van zijn meisje in de Dommel te Eindhoven, een gevange nisstraf voor den tijd van tien jaren. BERLIJN, 5 Febr. De commissies van des kundigen, die Maandag slechts interne zittin gen hie'den, zullen heden de besprekingen met de Duitsche deskundigen voortzetten. De twee de commissie zal, volgens de bladen, nog deze week gereed komen met het onderzoek in eerste instantie bij de groote banken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in den D. trein Keulen—Berlijn aan een Grieksch rei ziger cheques ter waarde van 9000 HoIIand- sche guldens ontstolen zijn ten name van de firma Proehl en Guhmann, te Amsterdam, alsmede meer dan 110 Engelsche ponden. De daders zijn onbekend. Ip de Staatsmijn „Emma" te Hoensbroek, is Maandagmorgen te elf uur de houwer Van den Heuvel uit Nuth, door vallend gesteente in de mijn gedood. De ongehuwde sleeper Peeters uit Geleen, werd waarbij ernstig gewond. Van den Heuvel was gehuwd. Hij had geen kinderen 434e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 39 Januari. Se Klasse 7e Lijst. Hooge priizen: 4047 7535 8508 11810 20770 22694 elk 1000. 1506 5727 8835 13202 15082 20154 20532 elk ƒ400. 1527 13650 elk ƒ200. 15 1137 5434 6406 8951 10993 14896 17904 18675 21167 21742 21899 22932 elk f 100. Priizen van ƒ70: 37 163 201 242 439 455 52» 717 730 782 1031 1280 1542 16 U 1673 1677 1700 1739 1842 1963 2079 2101 2229 2250 2269 2414 2501 2561 2696 2795 2819 2878 3034 3100 3101 3140 3292 3656 3766 3790 3957 4031 4264 4285 4492 4520 4589 4604 4607 4710 4748 4865 5051 5307 5400 5524 5710 5750 5860 5867 6028 6336 6366 6397 6401 6453 6540 6607 6716 6776 6828 6835 6857 6952 6954 6958 7021 7171 7180 7237 7352 7443 7488 75Ö5 7674 7704 7923 8132 8137 8237 8413 8624 8690 8723 8852 8910 8980 8994 9184 9339 9428 9694 9716 9765 9856 9970 10020 10029 10044 10171 10215 10226 10231 10361 10536 10665 10989 11088 11224 11236 11291 11334 11398 11752 11783 11920 12456 12484 12562 12572 12588 12622 12788 12987 13203 13458 13533 13638 13709 13715 13733 13754 13755 14089 14171 14204 14233 14260 14357 14469 14474 14626 14710 14767 14887 15023 15103 15166 15192 15223 15342 15402 15440 15805 15965 16047 16350 16380 16546 16662 16810 17055 17132 17336 17343 17348 17538 17635 17731 17763 17822 17995 18031 18058 18078 18107 18263 18302 18329 18395 18462 18558 18652 18667 18986 191*9 19202 19206 19253 19330 19381 19684 19779 19932 20010 20206 20340 20379 20656 20962 20983 21214 21307 21378 21561 21674 217 2? 21771 21840 21856 22005 22055 22061 2207 22092 22211 22474 22575 22630 22717 22745 22793 22809 22959 22971 NIETEN: 246 285 296 323 481 516 544 572 611 612 689 714 734 783 838 869 916 951 984 1005 1010 1058 1168 1199 1214 1251 1269 1359 1388 144.3 1480 1504 1610 1631 1656 1679 1691 1751 1799 1831 1839 1845 1870 1925 1935 1947 1977 2011 2031 2032 2054 2083 2144 2188 2271 2335 2419 2512 2513 2554 2559 2560 2565 2581 2669 2670 2673 2719 2729 2760 2782 2844 2894 2965 3017 3089 3092 3106 3135 3164 3172 3174 3181 3235 3262 3301 3337 3344 3347 3410 3458 3460 .3520 3534 3579 3584 3677 3854 3870 3883 3920 3949 3959 3964 3983 4073 4151 4163 4172 4211 4212 4236 4281 4328 4450 4461 4605 4609 4627 4652 4727 4756 4772 4860 4901 4916 4936 4973 5050 5067 5079 5211 5390 5448 5458 5469 5531 5574 5594 5667 5668 5713 5716 5774 5783 5820 5966 5983 6000 6013 6016 6047 6052 6101 6116 6133 6134 6144 6192 6252 632C 6323 6344 6345 6345 6376 6377 6415 6438 6505 6529 6534 6545 6549 6577 6633 6636 6662 6741 6813 6816 6854 6910 7042 7091 7110 7169 7179 7255 7264 7266 7341 7342 7348 7455 7456 7475 7504 7519 7566 7589 7621 7677 7682 7761 7907 8006 8018 8080 8090 8112 8134 8144 8262 8286 8345 8450 8463 8495 8497 8544 8606 8735 879C 8886 8928 8973 9022 0056 9106 9139 9140 9162 9167 9266 0280 9318 0376 9390 9393 9408 0421 0427 9432 9478 9488 9505 9515 9537 9618 9636 966f 9667 9699 9758 9823 9913 9942 9952 9972 10026 10089 10127 10137 10192 10200 10201 10273 10334 10347 10360 10387 10420 10481 10483 10545 10573 10612 10627 10630 10656 10708 10793 10812 10818 10851 10906. 10908 10914 10938 10964 11039 11067 11075 11076 11083 11089 11196 11198 1125! 11256 11309 11381 11421 11425 11450 11523 11526 11550 11593 11648 11697 11703 11754 11757 11828 11833 11861 11907 11913 12106 12146 12176 12235 12370 12372 12496 12498 12582 12584 12586 12613 12614 12660 12667 12670 12791 1286* 12869 1287.3 12883 12888 12890 12903 12924 12935 12955 13017 13035 13080 13100 13112 13140 13209 13287 13295 13305 13335 13355 13364 13365 13368 13428 13492 13506 13520 13521 13570 13575 13602 13606 13607 13619 13620 13664 1.3684 13692 13699 13770 13790 13804 13813 13841 13851 13859 13883 13942 13984 14008 14018 14026 14035 14037 14059 14190 14198 14232 14258 14315 14328 14330 14346 14367 14371 14514 14596 14603 14625 14656 1467J 14721 14780 14844 14890 14900 14966 14969 14975 14976 14990 1500? 15015 15062 15119 15124 15246 15266 15268 15299 15311 15355 1537.3 15410 15425 15430 15438 15441 15447 15496 15499 15551 15657 15723 15724 15728 15791 158'8 15328 15834 15867 15879 15889 15893 15901 15958 15961 16002 16048 16058 16066 16070 16082 16111 16139 16154 16177 1629< 16312 16335 16378 16388 16423 16431 16461 16534 16536 16563 16627 16647 16679 1669Ü 16738 16745 16762 16809 16823 16831 16871 16879 16944 16987 16999 17035 17103 17154 17179 17183 17198 17272 17290 17350 17353 17364 17377 17381 17418 17438 17444 17457 17504 17515 17516 17541 17572 17575 17595 17597 17643 17644 17653 17698 17743 17761 17801 17806 17812 17843 17845 17902 1797.' 17978 17992 18044 18060 18129 18159 18171 18218 18236 18243 18282 18314 18339 18382 18386 18519 18523 18570 18571 18585 18595 16606 18633 18672 18673 18702 18742 18748 18810 18827 18885 18891 18973 18994 19014 19053 19089 19135 19163 19197 19205 19220 19231 19240 19266 19430 19454 19469 19480 19497 19575 19626 19634 19694 19723 19758 10772 10826 19897 20024 20047 20138 20197 20296 20359 20395 20405 20436 20443 20447 20471 20503 20556 20572 20613 20682 20609 20701 20720 20752 20760 20796 20799 20822 20828 20820 20853 20901 20934 20944 20986 20987 21081 21089 21096 21143 21196 21292 21358 21381 21392 21407 21417 21471 21516 21557 21571 21577 21596 21607 21611 21620 21646 21740 21744 21746 21754 21813 21860 21872 22026 22047 22199 22212 22223 22278 22309 2237.3 22439 22471 22494 22503 22550 22583 22632 22644 22674 22777 22787 22795 22836 22846 22847 22888 22909 22921 22924 5e klasse 6e Lijst: 4318 m.z. met 70; 17547 met ƒ70 m.z. 17542 met 70. BERLIJN, 1 Febr. De vertegenwoordiger vand en Paus, Mgr. Testa, is na een langdurig verblijf voor herstel van gezondheid te Rome, naar het Roergebied teruggekeerd. WASHINGTON, 4 Februari. Officieele be richten bevestigen het bestaan van een re- volutionnaire beweging in Honduras tegen de regeering van generaal Gutierrez, wiens presidentschap juist eindigde. Senor Carrias heeft zich zelf tot president geproclameerd. Tot nu toe is het niet tot botsingen geko men. BERLIJN, 5 Februari. Gemeld wordt, dat als gevolg van het bezoek van Seipel aan Boekarest, Roemenië sinds Maandag j.l. Sovjet-Rusland erkend heeft. Zeer spoedig zullen waarschijnlijk te Weenen onderhan- delingen worden gevoerd, tusschen verte- genwoordigers van Sovjet-Rusland en Roe- I menie, over de voorwaarden van verkenning. I Het gebouw der Russische Ambassade te Rumenië, werd Maandag aan Rusland over- gedrager

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8