tagexoüdsn Mededelingen ümster^niiche Anthracist Maatschappij Vrijdag 8 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14658 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De nieuwe „aanslag". a 75 cents per regel. UIT DEN OMTREK. HILLEGOM. LEIDEN. VINKEVEEN. UITHOORN. KWAKEL. VOLENDAM. Waarom juist FRANKEN's MELKBROOÜ? Omdat U dan js brood te hebben bereid uit de beste grondstoffen ZEKER i HOORN. 9 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Telegraphisch Weerbericht UITGEEST. HEEMSKERK. BEVER WIJK. Brandstichting 0 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, Telefoonnummers: 1426. 2741 en 174S. Postrekening No. 5970. Advertenfiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscheD den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 tegels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De bezuinigingsplannen van den Min. van Onderwijs hebben begrijpelijkerwijze beroe ring gebracht. De daarbij betrokken kringen zijn zoo algemeen, dat men maar weinigen kan uitsluiten. Gaat het bezuinigingsplan van Minister de Visser door, dan zal er heel wat te veranderen zijn in de onderwijswereld; 't is een kleine revolutie, welke te gebeuren staat. Wij zijn over de voorgenomen maatrege len verre van enthousiast; mcenen zelfs, dat zij niet alle uitgevoerd zullen kunnen wor den. Toch zouden wij willen waarschuwen tegen een opkopende agitatie en ernstig wil len aanmanen om de dingen van den zake- lijken kant, nuchter te bekijken. Het heeft er zoo den schijn van, dat men aan het departement van Onderwijs er het mes in heeft gezet zonder veel nadenkeni dat men aan 't snoeien en kappen is gegaan, zonder te vragen, of hier ook te veel werd weggehakt, daar niets overbodigs bleef zitten. Misschien, dat straks ten deele het tegendeel blijkt en men inderdaad aan het departement voor verschillende, thans schijnbaar onover komelijke moeilijkheden, nog een uitweg weet. Maar voorhands kunnen wij het be grijpen, dat school- en gemeentebesturen met de handen in het haar zitten. Een. der ingrijpendste maatregelen is zeker het be- besluit om de leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school met ruim een half jaar te verlengen. Tot nog toe werden kinderen zelfs van vijf jaar en negen maanden tot de lagere school toegelaten; voortaan zal de minimum leeftijd zes en een half jaar zijn. Dit schept tal van moeilijkheden; de voorbe reidende scholen zijn op de verschuiving niet berekend; wat moeten de ouders met hun kinderen van zes jaar doen; wat de gemeen ten, die zooals de meeste geen vol doende getal voorbereidende scholen heb ben; hoe zal het ten plattelande gaan, waar enkel één bijzondere, of één openbare voor bereidende school is, enz. Dan komt de kwestie der hulponderwijzeressen, welke voortaan naar minister's plan in de twee eerste klassen zullen optreden. Waar blijft men met de overtallige onderwijzers? Hoe moet men met deze „juffrouwen" op onze fraterscholen aan, is al gevraagd? Vrees wordt geuit voor het in t gedrang komen der gelijkstelling, nu geen nieuwe scholen met Rijksgeld meer gebouwd mogen worden. Anderzijds wordt er op gewezen dat heel goed met andere, minder ingrijpende midde len, te bezuinigen ware. Zoo b.v. door af schaffing van bezoldiging voor bijakten, wel ke geen effect sorteeren. Waarom, wordt ge vraagd, moet een onderwijzer voor het bezit van een akte Fransch extra betaald worden, wanneer hij nooit Fransche les geeft? Bezui niging ware te zoeken op de inspectie, de leermiddelen, het departement, enz. 't Is niet gemakkelijk in deze een weg te vinden. Naar onze wjjze van zien zullen nog wel verschillende thans aangekondigde maat regelen bij nadere gedachtenwisseling weg vallen en door andere worden vervangen; overigens zullen ook wel hiér en daar de moeilijkheden niet zóó onoverkomelijk blij ken, als ze thans schijnen. Want men vergete niet het onderwijs is zoo zoetjes aan het heilige huisje geworden, waaraan niemand mag raken; met het gevolg, dat het departement van onderwijs een millioenen- verslindende tak van Staatsdienst is gewor den. Daaraan moest paal en perk worden gesteld, want ons Nederlandsch budget dreigt door de onderwijsuitgaven een ongeneeslijke zieke te worden. Daarom kan over de keuze der middelen, waarmee bezuinigd zal worden, meeningsverschil bestaan; dët er echter be zuinigd wordt en veel, moet als een daad van beleid worden geprezen. Men wachte zich vooral om nogmaals on zerzijds evenals dat met de Vlootwet ge beurde in socialistisch vaarwater te ge raken. In de roode kringen leeft de agitatie- lust den laatsten tijd weer op, .Geen wonder; men heeft zoo lang een goede gelegenheid tot ageeren gemist. In den goeden tijd van Aalberse en de Visser had men in het roode kamp geen leuzen; men moest tot de onbe grijpelijke „Socialisatie" zijn toevlucht ne men, om den hongerigen in de politieke arena toch iets voor te werpen. Maar sinds een rechtsche regeering tot bezuiniging ver plicht is, heeft men weer volop agitatiestof. Eerst was de Vlootwet een lekkere kluif: be zuinigen eenerzijds, anderzijds geld uitge ven voor een vloot! Dat zal niet gaan! En de roode leiders lachten toen zij hun propagandisten de straat op stuurden om langs de huizen te leuren met anti-Vloot- wetlijsten. j Nu wil men met de onderwijsherziening hetzelfde spelletje gaan spelen. Zie hief een klein stukje uit een der fulminante artike len, welke „Het Volk" de laatste dagen aan het publiceeren is: Er is door de hoofdbesturen van S. D. A. P., Nederl. Verbond van Vakvereeni- gingen en Bond van Nederl. Onderwijzers een komitee gevormd, dat de aktie in het gansche land tegen dit ontstellende on der wijs-bederf zal organiseeren. Het zal een grootsche aktie moeten worden, waarin wij zoo breed mogelijke lagen van van het gansche volk moeten zien te be trekken. Van een uitgebreid plan van voorlichting zijn reeds de groote lijnen vastgesteld en tot in alle hoeken en gaten van het land zal ons mondelinge en schrif telijke woord weerklinken. Wij zullen het den reaktionairen heerschappen niet kadoo geven, daarvan kan men verzekerd zijn. Wij zullen alle krachten der moderne arbeidersbeweging organiseeren en in be weging zetten, om te trachten dit schand- bedrijf te beletten. Het gaat om de toe komst van het opkomend geslacht, welk een prijs kon schooner zijn, om ons tot de hoogste inspanning aan te vuren? Ziehier een klein staaltje van de nieuwe, roode ophitsingstactiek. Laten wij voorzichtig zijn. Nog eens; men behoeft het met de plannen van minister de Visser niet in alles eens te zijn; maar laat men' beginnen met een zakelijk debat en wederzijdsché waardeering van elkanders argumenten. Maar brallende zinnen als „aanslag op het peil der volksontwikke ling" en dergelijke, worden pertinent als lage demagogie geweerd. Men denke eens Vertegenwoordigster der Domaniale Mijnen Z. Buitenspaarne 46. l el. 2504, 3511 dagogische kringen niet over eens, om kin deren beneden zes jaar op de lagere school toe te laten. Welk een gruwelijke misdaad het clan tegenover de volksontwikkeling is, om een kind met 654 jaar in plaats van met Bekl. werd daana onmiddellijk in vrijheid gesteld. strpefd, zouden B. en W. deze kosten onge- - rechtvaardigd achten, éven na. Keeds lang is men het er in pae- Examen apothekersassistent. In Maart en zoo noodig, in de eerstvolgende maanden van rlit jaar zal gelegenheid worden gegeven tot hel afleggenvan examên ter verkrijging van 'n getuigschrift als apothekers-assistent. Zij, die hier tot dit examen wenschen le worden toegelaten moeien daarvan vóór 1 6 jaar naar school te sturen, vermogen wij Maart e.k. doen blijken aan den voorzitter der examen-commissie dr. L. E. Goester. bui tengewoon hoogleeraar alhier. niet in te zien. Trouwens met de vlucht, welke het voorbereidend onderwijs onder de nieuwe wet kan nemen en bij het bij zonder onderwijs ook inderdaad genomen heeft, zal practisch aan het onderwijs abso luut geen schade worden berokkend. Met Bazar. De opbrengst van den bazar ge houden ten bate van hel Leidsche Volkshuis bedroog ruim 5000. Afd. Leiden van den Ned. Ft. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Deze afdeeling vergaderde gisteren in liet een beetje goeden wil is de leerstof van gebouw van den Ned. R.K. Volksbond. Bij het eerste jaar der lagere school naar de voorbereidende over te hevelen. Men krijgt dan de verschuiving bij de kinderen van vier op vijf jaar. En zóó is er meer. Men moet den grooten schreeuwers, die zich thans opmaken om voor „de volks ontwikkeling" op te komen eens terloops hierop antwoord vragen; de laatste kwart eeuw zijn aan 't volksonderwijs millioenen en millioenen ten koste gelegd in steeds stij gende mate, zóó, dal wij thans onder het onderwijs bezwijken. En de resultaten? Durft iemand beweren, dat een kind. 't welk thans de lagere school verlaat, beter ont wikkeld is dan 25 of 30 jaar geleden? Wij durven wel haast het tegendeel zeggen en op goede gronden. Met al die kostbare millioenen hebben wij fraaie schoolgebouwen, prachtige leer-J methoden, hygiënische schoolbanken, schooltuinen, slöjdartikelen en allerlei fraaiigheden gekregen; maar geen jongens en meisjes, die beter kunnen lezen, beter kunnen schrijven, beter kunnen rekenen. De resultaten van ons lager onderwijs zijn nog allerbedroevendst. Het beetje volksontwikkeling, hetwelk thans met het lager onderwijs als eindon derwijs wordt bereikt, is heusch wel te be houden met heel wat minder millioenen, dan er thans aan ten koste worden gelegd. Wanneer we het daarover eerst allen eens zijn, kan over de bezuinigingsmethodenver der worden gepraat. Maar daarbij kan de demagogie der roode heeren heel goed gé- mist worden; door hun geschreeuw zouden de verstandigste menschen zelfs in de war raken. Of is het hun daar misschien om te doen? Oplichting. Woensdag werd voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger be roep behandeld de zaak tegen een raadslid van Hillegom, die door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld werd tót 9 maanden gevangenisstraf op grond van oplichting. Beklaagde zou een agentschap van een levensverzekering gekocht hebben, onder bewering, dat hij inspecteur was geworden; een transactie, waartoe hij geen recht had. De advocaat-generaal mr. Harinxma thoe Sloten vroeg bevèstiging van het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank. De verdediger mr. Van Gigh, vroeg vrij spraak. Gemeentezaken. Mr. D. A. v. Eek, (S.-D.) heeft bij den gemeenteraad een voor stel ingediend van den volgenden inhoud: In alle gemeentebedrijven en -diensten worden ingesteld arbeidscommissies, die op gezette tijden samenkomen onder leiding van het bedrijfs- of diensthoofd. Deze commissies worden gekozen door en uit het in het be drijf of in den dienst werkende personeel en hebben een adviseerende bevoegdheid in zake het gansche beheer van het bedrijf of den dienst. Voor de uitoefening van die taak is het betreffende bedrijfs- of diensthoofd verplicht al de omtrent bedrijf of dienst door de commissie gevraagde inlichtingen te ver strekken. Ook in onderdeden van bedrijven of dien sten, waarin een personeel van ten minste twintig personen werkzaam is, worden der gelijke commissies ingesteld, indien de meer derheid van het in het bedrijf of den dienst werkzame personeel zulks verlangt. De samenstelling, bevoegdheden en werk zaamheden dier commissies worden nader bij reglement geregeld. Bij de politie wordt eveneens een derge lijke commissie ingesteld onder leiding van den burgemeester, die zich kan doen ver vangen door den commissaris van politie. B. en W. stellen den raad voor het voor stel van mr. Van Eek niet aan te nemen. Tot het instellen van arbeidscommissies achten zij den raad niet bevoegd. Ter benoeming tot regent van het Hei lige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis worden aan den gemeenteraad voorgedragen de heeren prof. df. N. J. Krom en J. He ringa. B. en W. stellen den gemeenteraad Voor, niet in te gaan op het verzoek van de Fe deratie van te Leiden en omstreken geves tigde woningbouwverenigingen om stappen te doen tot de instelling van een woning- beurs. B. en W. brengén hierbij in herinne ring, dat in 1921 de gemeenteraad met groote meerderheid heeft besloten, aan de Koningin te verzoeken de gemeente Leiden vrij te stel len van de verplichting tot stichten van een woningbeurs, en dat die ontheffing toen is verleend. Verder wijzen B. en W. er o.m. op, dat in Leiden dat van een aanbod van wo ningen, dat de vraag overtreft, geen sprake is. Voorts zijn de kosten voor een woning- beurs niet gerechtvaardigd. De jaarlijksche kosten van instandhouding zouden 6000 bedragen. In deze tijden, waarin naar een zoo zuinig mogelijk beheer moet worden ge- afweziglieid van den voorzitter presideerde de penningmeester, de heer Walter. De ver gadering, die vrij goed bezocht was, toonde zich maar matig tevreden over liet „voor zichtig" werken van hel bestuur. Het bestuur beloofde beterschap, waarna sluiting. Bedrijfsraad voor het Land- en Tuinbouw bedrijf in het Bisdom Haarlem. Het door de geheele R K. Vakbeweging aanvankelijk aanvaarde bed rij f srndien s tel sel kan zich ei- moeilijk op beroemen, vele daadwerkelijke bewonderaars gevonden to hebben, want toen het er op aankwam de theorie in praktijk om te zetten gaf men veelal van werkge verszijde „niet thuis". In het land- en tuinbouwbedrijf is het werkelijk tol het vormen van bedrijfJra-den gekomen. Men. heeft daar gesticht diocesane bedrijfs- raden. die tot een nationalen (algemeene) bedrijfsraad voor het land- en tuinbouwbe drijf werden samengevoegd. Deze nationale of algemeene bedrijfsraad heeft onder leiding van zijn voorzitter Pivot. L. van Aken, reeds onbetwistbaar schitterend werk geleverd en goede resultaten voor zijn organisaties en haar leden verkregen. Dit laatste kan zeker ook gezegd worden van den bedrijfsraad voor liet land- en tuin bouwbedrijf in het bisdom Haarlem, waar van mr. Tepe de voorzitter is. Vele malen is hij in dreigende geschillen als bemiddelaar opgetreden en zeer dikwijls heeft hij bij dreigende conflicten stakingen kunnen voorkomen, Dit alles kwam ten voordeele zoowel der werkgevers als der werknemers. Donkere wolken pakken#zicl) echter rond- dezen diocesanen bedrijfsraad samen. De vergadering van den Land- en Tuin- bouwbond in het Bisdom Haarlem heeft reeds een geringe rontribulieverhooging ver worpen. weikc meer noodzakelijk was ter be strijding der kosten voorvloeiend -uil het lidmaatschap van dezen bedrijfsraad. Het bestuur, dat zéér veel prijs stelt op liet voortbestaan van dezen bedrijfsraad, zint thans op middelen om het voortbestaan van dezen bedrijfsraad le verzekeren. Dioor het aanbrengen van nog meerdere bezuinigingen ia de sobere huishouding van zijn secretariaat meent het toch de conlribu- tieregeling voor dezen bedrijfsraad gevonden te hebben. Indien de leden deze sympathieke poging van het bestuur steunen kan dus deze be langrijke sociale instelling ons Bisdom behouden blijven. Moge het zoo zijn! Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor den grond ten Zuid-Oosten van de Wasstraat alhier, ter grootte van onge veer 600 M2. zonder eenige kosten voor de gemeente in egiendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen, onder voorwaarde, dat vooraf door of vanwege den eigenaar van den grond, ter bestrijding van de Vol ledige kosten van den straataanleg en daar mede verband houdende werken, een bedrag groot 7500 ter nadere verrekening in de gemeentekas wordt gestort en dat de vast gestelde of nader vast te stellen rooilijnen in acht worden genomen. B. en W. geven in overweging te be sluiten het gedeelte van de Rode <rger- straat, gelegen ten Noord-Westen van de Thorbeckestraat, zoomede den grond, gele gen ten Zuid-Oosten van laatstgenoemde straat, zonder eenige kosten voor de gemeen te in eigendom en onderhoud bij de ge meente over te nemen. B. en W. bieden den Raad aan ter be noeming van een hoofd der Meisjesoplei- dingsSchool voor U. L. O. aan de Boommarkt: le. mej. T. Bakker, hoofd eener O. L. School, opleidende voor U. L. O., H. B. S. en Gym nasium te Gorinchem; 2e. mej. A. M. G. de Leeuw, onderwijzeres aan de Meisjésoplei- dingsschool voor U. L. O. te Leiden; 3e. mej. H. de Wilde, onderwijzeres aan de Meisjes school voor U. L. O. te Leiden. B. en W. doen den Raad de volgende voordracht van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen: le. J. Baak, schoolopzie ner (aftredend); 2. A. Uittenbroek, hoofd eener school. B. en W. dragen als secretaris voor het College van Curator voor het Gymna sium voor den heer mr. E. Schotman. Regenten van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis dragen in de vacature- Wensinck voor de heer N. J. Krom en J. Heringa. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het voorstel van den heer v. Eek om over te gaan tot de instelling van recht streeks door en uit het personeel ge*kozen arbeidscommissies bij alle gemeentebedrij ven en -diensten, welke commissiën een advi seerende bevoegdheid zullen hebben in zake het gansche beheer van het bedrijf of den dienst. Het 349-jarig bestaan der stichting van de Leidsche Hoogeschool. 1 er gelegenheid van den 349-ster. verjaardig der stichting van de Leidsche Hoogeschool, hield heden de rector-magnificus, prof. Mr. H. Krabbe, een rede in het groot-auditorium van het uni versiteitsgebouw over de innerlijke waarde der wet. Tengevolge van het overlijden van den oud-hoogleeraar Dr, Hartmans, hadden er gten feestelijkheden plaats. Burg. Stand. Geboren; Coenradus Hendricus, z. van B. S, Borger en C. M. Egbers. Ondertrouwd: Hendricus Theodorus Mols, 28 jaar, en T'heodora Bouwhuizen, 25 jaar. Getrouwd: H. A. Bader en C W. Aars man. Te water. Door den storm geraakte Dinsdagmiddag de onderwijzeres van de Zusterschool, mej. v, Z., met fiets en al te water. Dokter Pierre, die juist in de on middellijke nabijheid was, bemerkte dit en haalde haar uit het natte element. Per auto van den dokter werd zij naar huis gebracht, zcodat het ongeval betrekkelijk nog goed afliep. Auto weggezakt. Woensdagmorgen zakte een vractauto van de V. van Uithoorn ia den weg ter hoogte van J. Kastermans. Het kostte veel moeite, de auto weer op den weg te krijgen. Autodienst. Binnenkort zal de passa- giersaütodienst van Vinkeveen op Amster dam en van Vinkeveen op Utrecht in wer king worden gesteld. Verdwijnen de spoorboomen. Officieel kan worden gemeld, dat de spoorboomen aan den overweg aan het station op 12 Fe bruari zullen verdwijnen. O.i. kan het niet uitblijven dat er ongelukken moeten gebeu ren. Baldadigheid. Onlangs meldden we, dat in Waverveen 's avonds veel baldadig heden worden uitgehaald en ook in de laat ste vergadering van den gemeenteraad brachten de leden de baldadigheden ter sprake. Nu weer bereiken ons nieuwe be richten over de steeds toenemende balda digheden. Thans moesten de huisdieren van v d. H. het ontgelden, die werden mishan deld. Het is te hopen, dat eens aan het licht komt, wie de daders zijn, opdat ze hun straf niet ontgaan, Tooneeluitvoering. Zondag, Maandag en Dinsdag, 10, 11 en 12 Februari, zullen er in het St. Jozefgebouw voor de leden van de R. K. Werkliedenvereniging too- neeluitvoefingen worden gegeven. Het programma vermeldt o.m.: Koning Stoffel de Eerste, klucht in 2 be drijven, medewerkenden J. v, d. Zon, A. Senten, Jac. v .d. Tol, B. Weenink, F. Bos man, G. Albers en L Bosman. Het Betooverde Pantomime, uitgevoerd door enkele tooneelisten. De Verdraaide Sectie, militaire grap in 2 bedrijven. Medespelenden: B. Weenink, A. Gruter, F. Bosman, Jac. v. d. Tol, L. Bos man, L. Houtkoop en J. v. d. Zon; verder rcruten. „De Harmonie van Knuppelveen door het geheele gezelschap. UITHOORN, 7 Februari. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 12 partijen. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort J 5457; 2e soort 5053; zwaardere 5460. Handel kalm. De werkloosheid. Dat tie werkloosheid hier ter plaatse niet goring is, blijkt wel hier uit. flat bij tien Correspondent der Arbeids bemiddeling staan ingeschreven: 34 landarbei ders, 2 bouwvakarbeiders, 7 fabrieksarbeiders 1 embaUeur en 1 monteur. Lezing. Woensdagavond hield hot R.-K- Ontwikkeüngscmnité een openbare vergadering in het Parochiehuis. Voor een aandachtig gehoor hield do Z.- eenv. heer Pastoor W. H. de Grijs een lezing aver Aya Sophia", van Dr. H. Schaapman. Een luid applaus beloonde deze voordracht. f (toneelvoorstelling. Woensdag 20 Fe bruari a.s. komt het Amsterdam-sell Tooneel- ge zei schap „Dr. Vincent Bengheggcv', alhier 'n uitvoering - geven, in het Parochiehuis. Opge veerd wordt ,De Pastoor van Neuvillette". leder houde dezen avond vrijt li.-K. Bouivvakarbeidcrsboud. In 't café „Marktrich", alhier, hield Woensdagavond de R.-K, Bouwvakarbeidersband, afd. Uithoorn en omstreken, een vergadering met den hoofd bestuurder, den heer VoUaerts, uil Haarlem, als spreker. De spreker gaf een uiteenzetting omtrent de arbeidsvoorwaarden in iiet bedrijf en vervol gens kwam de steunregeling bij werkloosheid ter sprake. Besloten werd verschillende zaken onder de oogen te zien, betreffende den werkloosheids steun en zich le wenden tot de gemeente besturen uit de omgeving om productief werk en een bele-re regeling voör georganiseerde werkloozen en uitgetrokkenen. Hierna werd de vergadering met 'n dank woord aan den spreker gesloten. Ongeluk. Donderdag had de heer Alh. Ver hoef het ongeluk van een trap te vallen in een. turfschuur. Hij brak zijn bovenarm. „St. Gerardus". Deze week hield de Een- denhoudersvereeniging „St. Gerardus" 'n ver gadering in het St. Josephgebouw. Aanwezig waren ongeveer 90 leden. Na opening leest do secretaris de notulen De voorzitter: Deze vergadering is door enkele leden aangevraagd, naar aanleiding van de mosselenikwestie. Ik verleen het woord aan den heer A. Koning, als den grootsten oppositie man. De heer A. Koning: Het bestuur heeft niet goed gehandeld jegens v. Hurck-Museh, daar het beloofd had naar den Minister te gaan, en omdat er niet gezegd is bij den Inspecteur, dat hij zou veranderen van woonplaats. De voorzitter: Hij heeft zelf een schrijven achtergelaten bij den Inspecteur. Dan heeft hij het zelf óók vergeten. De heer Kluessien zegt: Hij wilde eerst pro- beeren of het zoo niet ging. De voorzitter: Dan is het door v. Hure.k's eigen toedoen, dat de vergunning is uitgeble ven. In de vorige vergadering is toch eenieder vrijgelaten, om te handelen ngpr goeddunken (hij leest nog eens den brief van den heer Jansen voor). Na nogal heftige discussie neemt de heer Keizer het woord en zegt, dat de heer van Hurek geen vergunning had en de vergade ring de Gebrs. Bakker heeft aangenomen en niemand het risqueeren wilde, om het op v. Hurek Musche le laten aankomen en zegt, dat het bestuur correct heeft gehandeld jegens de vereeniging. De Zeereerw. heer Pastoor- Waarom hebben jullie het niet vrij gehouden, toen de Gebrs. Bakker nog niet waren aangenomen. Hadden jullie het vrij gehouden, dan hadden jullie mot v. Hurek kunnen voortwerken. De heer Molenaar: Wal het bestuurwist, is voorgelezen, dus treft het bestuur geen blaam. Het bestuur was voor Van Hurek, maar durfde het op hem niet te laten aan komen. De heer Jonk: Met algemeene stemmen heb ben wij de Gebrs. Bakker aangenomen, dus dat is afgeloopen. De Zeereerw. heer Pastoor: Dan kunnen dat v. Hurek mosselen' mocht visschen, als hij verhuisd was, en jullie wisten dat, dan hadden jullie het moeten zeggen. De heer A. Koning wijst er op, dal de Bak kers met stormweer niet visschen kunnen. De Zeereedw heer Pastoor: Dan kunnen de Zeeuwen het óók wel niet. De heer Plas vraagt, wat .de heer A. Koning nu toch wil. Wil hij het contract met de Bak kers breken, terwijl de notulen der vorige vergadering duidelijk aangeven, dat het aan genomen is en een besluit der vergadering is van kracht, en-, zooals ik verneem, heeft het bestuur wel degelijk goed en oprecht gehan deld. EETI De Zeereerw. heer Pastoor: Duidelijk is, dat de heer A. Koning tegen het bestuur is en nu het een met hel ander wil verwarren. Het genomen besluit blijft gehandhaafd. De voorzitter: Er is een groote kwestie ge weest op de jaarvergadering, aangaande de kisten en ieder bestuurslid zou er 4 nemen; maar tot nu toe heb ik ze alleen gehaald. De afgetreden bestuursleden hebben ze nog niet afgehaald en toch heeft het oude bestuur toegezegd, de kisten te nemen tegen kostenden prijs. De heer A. Koning: Wij hebben ze niet noodig en wij hebben het óók niet gezegd. Dc voorzitter: De heer Sier heeft het wel degelijk gezegd: „die kisten kunnen we ge bruiken voor de eieren van de proefeenden." Sluiting vol-gt Vergadering Vrijwillige Brandweer. De burgemeester opent de vergadering en heet qllen welkom. Hij voert verder het woord: „Mijne heeren, men is gekomen tot de reor ganisatie van liet brandxvezen en men heeft gekozen de vrijwillige brandweer. Dit is nv i. de meest juist» oplossing. Bij brand redt men particulier goed, dus particulieren bieden liun hulp daartoe aan. Men heeft voor dit werk een voldoend aantal mannen gevonden. Er wordt echter, dit is vanzelf sprekend, absolute toewijding vereischt. Verder is óók no-xtig kunde en deze verwerft men de-T oefening. Nu is liet doel der vereeniging: elf or Oefening deze kunde bij te brengen. In Edam is hiervoor een enthousiaste ver gadering geweest. Oók van Volendam koester ik goe le verwachtingen en is een nobele wed ijver gewenscht tusschen Volendam en Edam bij dit werk. De organisatie, mijne heeren, staat op na pier. Te Volendam hebben wij de beschikking oyer een in "'torspuit, trie brandkranen en 'handspuiten. Kan dc eerste niet werken, bij nauwte van straten en stegen, dan gebruike men de handspuiten. De plaatsing der spuiten geschiedt door het Gemeentebestuur, op ad vies der vereeniging. Er wordt één vereeni ging gevormd. De Koninklijke goedkeuring der Statuten kosi f 50; met twee vereenigin.en zou het dus f 100 kosten. Aan het hoofd der vereeniging slaat cm commissie, genaamd „Brandraad", De vereeni ging bestaat uit twee afdeelingen: A en B. Elke afdeeling heeft haar bestuur; beide be sturen zijn ondergeschikt aan den Brandraad. De afdeeling B die te Volendam krijgt zeven bestuursleden. De afaeelingen krijgen afzonderlijke regle menten. doch Zooveel mogelijk overeenko mend, Bestuur van afd. B.: 1. Commandant of voorzitter. 2. Onder-commandant, vervangt den Commandant bij afwezigheid; 3 cn 1 brandmeesters; Deze eeiste ader worden op advies van de vereeniging door B. en W. aangesteld. 5. Secretaris-penningmeester. 0. magazijn miester. 7 Gewoon bestuurslid. Brandraad; 1, 2, 3. Voorz. is de burgemees ter, ter zijde gestaan door onder-voorzitter of den oppercommandanlverder nog een onder-commandant; 5 en 6 uit beide afdeelin gen afgevaardigd, om meeningen van minder heden te vertegenwoordigen; 7 en 8 afgevaar digd door de twee Onderlinge Brandwaar borgmaatschappijen te Edam en te Volen dam; 9 een afgevaardigde uit Oorga. De gang van zaken wordt door de statuten het reglement bepaald. Het gemeentebestuur blijft voor alles 't verantwoordelijke lichaam. De Brandraad maakt, gehoord de vereeni ging, een .begrooting van onkosten op, bijv. het salaris van den motordrijver. Dit salaris moet goedgekeurd worden door den Gemeen teraad. Verder sluit de gemeenteraad een con tract met Verzekeringsmaatschappijen voor even'tueeje invaliditeit (geheele of gedeelte lijke) tengevolge van ongelukken bij 't bhis- schen gekregen. Verder is er noodig: aanvul ling, onderhoud van materialen, olie, benziine en zijn er nog vergaderimgsonkosten. Als model heb ik genomen het stelsel-Bilt- boven, wat wel als een model kan gelden. (Dit wordt uiteengezet.) Ik stel aan de geachte vergadering voor, een voorloopig bestuur te kiezen, bestaande uit voorzitter, secretaris en 5 leden, onder welke laatste een vertrouwens man der Onderlinge. Dit bestuur doet dan de noodige voordrachten en benoemingen voor commandant, onder-commandant en de twee bradmeesters. In geval van oneenigheid onder de leden, zou de vereeniging uit elkaar kunnen vallen. Echter kan dan een lid bij Politieverordening gerequireerd worden. Na de pauze werden door een vrije stem ming voor het voorloopig bestuur aangewe zen: P. Spaander, Jacq. Simons, J. Steur Az., J. Pooijer, C. Velthuijsen, P. J. Kok. Dezen bleven na, om onderling de functies Ie verdoelen, terwijl de vergadering gesloten werd. Verduistering. Bij de politie is aangifte gedaan van verduistering van f 8. VerlorenBij de politie is aangifte ge daan van vermissing van 1000 sigaren van een vrachtwagen. Proces-verbaal. Terzake openbare dron kenschap en terzake het rijden is proces-ver baal opgemaakt. W erkloozen. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van den Hoomschen Be- stuurdersbond, betreffende verstrekking van brandstoffen aan werkloozen. hebben B. en W. besloten niet verder te gaan met de ver strekking van een zak cokes per week. Toe- zegigng is door hen gedaan, den volgenden winter te overwegen de steunregeling nader te onderzoeken om le trachten aan groote gezinnen een mildere uilkeering te doen koe- komen. In verband hiermede wijzen B. en W. het adres van den' Hoomschen Bestuur- dersbond van de hand. Een maandblad. De Kamer van Koop handel alhier heeft besloten tot de uitgifte van een maandblad, dat gratis zal -worden vérstrekt aan alle ingezetenen.. Gemeenteraad. Maandag 11 Februari vergadert de gemeenteraad. De agenda bevat: Installatie van het nieuw benoemde lid van den Raad. den heer J. van Petten Jr. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van ver schillende perceelen en tot verkoop van een gedeelte van een perceel gemeentegrond. Verzoekschrift van den Hoomschen Be- stuurders'bond tot verstrekking van een zak I brandstof aan werkloozen Voorstel tot het verstrekken van een vaste aanstelling aan den tijdelijk benoemden keur meester van den gemeen sc ha p pe I ijken vleesehkeuringsdienst, den heer Eiias Ott. Benoeming van een regent van het R. K. Wees- en Armenhuis, wegens periodieke af treding van den heer C. A. Botman. Aanbevolen worden; 1. de heer Bot man; 2 de heer M. H. C. Saulenn. Benoeming van een lid van de Commissie Barometerstand 9 uur \.m.: 762. Stilstand. S FEBRUARI EERSTE KOERS BERLIJN p.billioen) 0 061 PARIJS 1235 BRUSSEL 10.95 WEENEN 0.37 LONDEN 11.50»/ STOCKHOLM. 69 87 i/s KOPENHAGEN. 43.37»/, CHR1STIANIA 35.62 V2 46.30 NEW-YORK 2.66»/. ROME. LATERE KOERS Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Februari. Hoogste Barometerstand 763.0 m.M. te Zürich. Laagste Barometerstand 732.8 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Februari: Aanvankelijk matige, later toenemende zui delijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, later waarschijnlijk regenbuien, zachter. voor de Gemeente-bewaarschool, wegens pe riodieke aftreding van mevr. D. Klaassen Maas. Aanbevolen worden: 1. Mevr. D. Klaasscn- Maas; 2. Mevr. .1. N. Sindram-Bakker. Benoeming van een wethouder. Jaarvergadering Sterfbos". De opkom-' was uiterst gering, waarop de voorzitter, heer P. van Heijst bij zijn opening dan ook wees. De notulen van den secretaris werden ongewijzigd, onder dank goedgekeurd. Ook de jaarverslagen van boekhouder en secreta ris mochten de goedkeuring van de vergade ring wegdragen. Uit 't verslag van den boek houder brengen we naar voren, dat 'i afge loopen jaar een gunstig jaar was voor ons fonds. Slechts 29 sterfgevallen kwamen voor. waarvoor 1450 moest worden uitgekeerd, 't Ledental nam weer met een 25-tat nieuwe leden toe. De controle-commissie, hij monde van den heer P. Bak, deelde mede de boeken en bescheiden van den boekhouder te hebben gecontroleerd, en alles in uitstekende orde !e hebben bevonden. In de controle-co_mmis>i, voor 1924 werden gekozen de heeren P. Bak K. Daan en H. Ruijter en tol eventueel plaatsvervangers de heeren H. v. Egmonè en J. Vermeulen. De heer C. Roos bedankte voor zijn benoeming. In de periodieke vacatures van de aftre dende heeren P. van Heijst en C. van den Kommer Jr., werden beide aftredende be stuursleden met overgroote meerderheid herkozen en namen hunne lierher,oeming onder dank aan. Besloten werd ook in 1924 wederom driemaal contributie te heffen en wel in de maanden April, Juli en November De salarissen van boekhouder cn secretaris werden ongewijzigd gehandhaafd Tot bode werd d'oor de vergadering benoemd de beer C. R. van den Kommer. Het voorstel van den heer K. Mors om het beshmr met e?n 7de lid uit ie breiden, werd verworpen. Bij. de rondvraag verzocht de beer K. Mors om' op de agenda voor de volgende jaarverga !e» ring te plaatsen zijn voorstel tot afschaffing presentiegelden der bestuursleden. 'Niet- meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst en zijn beste wenschen voor giestadigen bloei en uitbouw der vereeniging „de Sterfbos" Werkloozen. Van de steunregeling voof j werkloozen wordt nog door een vijftal per sonen gebruik gemaakt. In den nacht van 5 op 6 Februari was' brand uitgebroken in peTcee.1 Patersche weg 31, welke brand door de po'itie gebluscht werd. Als verdacht van brandstichting zijn thans aangehouden de bewoners G. en diens vrouw A. de C. De vrouw heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. De man blijft nog steeds ontkennen. Het is de bedoeling geweest 'om de assurantie-premie machtig te worden. Beiden zijn ter beschikking van de justitie- gesteld. - Gemeentezaken. B. en W. stellen voor de rooilijn vast te stellen voor een eventuedo bebouwing van het terrein, gelegen aan den Velserweg, boek Sparsielaan. Het lid van den Raad, de heer P. J. van Helden, stelt voor, den minister te verzoe ken, het daarheen te willen leiden, dat als nog de vakvereenigingseontributie afgetrok ken mag worden bij hel doen van aangifte voor de inkomsten-be'asting. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening op de invor dering der belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1