SPAARNEBANK Leekepreeken. IPRESBURG'S SCHOENEN J Dit nummer beslaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelmgen Opent franco Chequerekenïng met Rentevergoeding. Spaarbankrente 4 pCt. GOED CHIC GOEDKOOP Zaterdag 9 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14659 SASSFNHE1M. NOORDWIJK. a 75 cents per regel. WARMOND. HILLEGOM. Jaarvergadering „De Hanze." WIJK AAN ZEE EN DUIN. LISSE. VOORHOUT. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem LEIDEN, NOORDWIJKERHOUT. 's Levens Aviathiek. hebben iets aparts en zijn mm De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 °et Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij 'ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE CUURANT Advertentlën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kortinc Advertentiên tusschen den teks als ingezonden mededeeling op d> le Pagina's 60 ct per regel Vraag cn aanbod-advertentien 14 regel' 60 cent per plaatsing: elke rege; •meer 15 cent bij vooruitbetaling 25. ROEPING. Het noemen van het woord „roeping" wekt altijd een zekeren eerbied als tegen over iets heiligs, hoewel het begrip zelf voor de meesten slechts een vagen en on- Ibestemden inhoud heeft. Trouwens de ge leerden zelf zijn het er niet over eens, wat men precies onder „roeping" heeft te ver staan. Men kan daarover lange polemieken lezen; de een meent, dat het slechts tot de uitzonderingen behoort, wanneer iemand door hooger hand naar een bepaalde be stemming wordt verwezen; dat men als re gel moet aannemen, dat geboorte, omgeving, aanleg, enz., soms zelfs heel toevallige oor zaken iemand's „roeping" bepalen; dat ouders en opvoeders door zachten drang, door het wakker roepen en onderhouden van nobele gevoelens heel goed een bepaal de „roeping' kunnen scheppen; dat ander zijds de meest verheven levensstaat, waar voor alle omstandigheden aanwezig zijn, en alles schijnbaar meewerkt, moedwillig kan verloren gaan. Anderen weer houden zich meer aan het letterlijke begrip en ne men aan, dat ieder mensch tot een bepaal de plaats -in de maatschappij geroepen wordt We zullen ons in deze meeningsver- schillen niet verdiepen. j Waar we echter wel eens op willen wij zen is, dat het begrip „roeping" over hel 'algemeen te weinig ingrijpt in de groote massa. Onder ons Katholieken, kan men herhaaldelijk op deze verkeerde mentali teit stuiten: een roeping hebben alleen zij onder ons, die een zuiver ideëel ambt ver- Ivullen; overigens doet het er weinig aan toe of men timmerman of notaris, burge meester of onderwijzer, huisvader of vrij gezel is: het gaat er maar om, zich op de beste manier door het leven te slaan. In een dergelijke opvatting wordt een element gemist, hetwelk zoowel voor het individu als voor de gemeenschap van zeer groote waarde kan zijn. 't Is zeker waar, dat wij met ontzag moeten opzien lot de mannen en vrouwen, die hun leven geheel in dienst van de gemeenschap stellen. Bij hen is de roeping al zeer sprekend. Wij voelen eer bied voor den medicus die zich maar ter nauwernood tijd gunt voor eten en drinken: wiens nachtrust geregeld gestoord wordt door den roep zijner patiënten; wij hebben eerbied voor dc ziekenverpleegsters, van wie naast zware, lichamelijke inspanning, een immer opgeruimd en tevreden gelaat, een edel hart, een zelfopofferende toewij ding wordt gevraagd; we roemen niet ten onrechte het onderwijzend personeel, dat van zijn taak een hooge opvatting heeft en er op uit is om naast het aanleeren van parate kennis, karakter en gemoedsleven van de jeugd te vormen. En wanneer deze allen bij bun moeilijke taak bovendien nog vrijwillig afstand hebben gedaan van tijde lijk gewin en persoonlijke vrijheid en in hun werk den vollen graad van naastenliefde beoefenen door hun leven uit zuivere liefde Gods voor anderen op te offeren, dan voe len wij onze bewondering voor zulke roe pingen stijgen. En de grootste eerbied onder ons volk blijft altijd nog gelukkig voor de roeping tot den geestelijken stand. In den priester ziet men zoo gemakkelijk den geroepene tot een verheven staat, die voorgaat en wijst naar onze eindbestemming en de mid delen uitdeelt om het zieleleven te onder houden. En wanneer die priester tevens missio naris is en weg trekt naar vreemde landen, zich alles ontzeggend, alles op bet spel zet tend om zielen te winnen, dan zegt het volk: ziedaar nu een echte roeping! Maar met volle behoud van den eerbied en bewondering voor degenen die aan hun leven zulk een verheven bestemming geven, is het toch goed om ook in bet meer al- ledaagsche werk van den middelmatigen en zelfs van den eenvoudigsten mensch een roeping te zien. Zulk een opvatting adelt het leven, verheft de schijnbaar onbelang rijke bezigheden van onzen da-'c! kschen arbeid staalt in den strijd en in moeilijk heden. Neem den staat, waartoe het over- groote deel der mepschheid bestemd is, den eerste, dien de Schepper instelde, toen Hij het: gaat en vermenigvuldigt u, uitsprak. Hoe weinigen denken er om, dat het hu welijk een roeping, een voorname roeping is? Wanneer het voor zooveel duizenden een teleurstelling wordt, komt het dan voor een voornaam deel niet daaruit voort, dat men het huweüjk beschouwt als een soort noodlot, waaraan bijna niemand ontkomt? Hoe anders en sterker staan zij niet, die, door dc vrije keuze van man en vrouw tegenover elkander, hun echtelijken staat beschouwen als een roeping, waarin eigen leven en nieuw leven moet worden opge bouwd met vereende kracht en in steeds zuiverder harmonie. En zoo moet men ook zijn eenmaal vrij willig gekozen beroep als een roeping be schouwen en niet slechts als een toevallig aanvaarde bezigheid, die men enkel ver richt, omdat men er het geld voor zijn le vensonderhoud mee verdient. In elk am bacht en beroep, hoe eenvoudig ook, is een roeping te zieii. Be maatschanoij is een fijn samengesteld raderwerk, waarin niets kan worden gemist en waar alleen de luiaards het stof vormen, dat het uurwerk beschadigt. V andaar dat men in iederen arbeid een nuttige bezigheid kan zien, zóó, dat men eerbied voor zijn eigen werk krijgt, eerbied, die tot liefde kan groeien. Dan kan het ge beuren, op onverwachte oogenblikken, dat men plotseling voelt, hoe zijn beroep een roeping kan zijn, die iemand heilig is, ook al behoort zijn arbeid tot de profane ambten. Heel mooi kwam dat de vorige week uit bij de herdenking van hét veèrtig-jarig bestaan van den Nederlandschen Journalistenkring. Aan den feestmaaltijd, waar ook de regee ring, door twee ministers vertegenwoordigd, aan deelnamen; waar veel autoriteiten ver zameld waren en de voornaamste Nederland- sche, dagbladschrijvers hijeen waren, nam de eer'evoorzitter het woord en gaf aan zijn tafelrede plotseling een onverwachte wen ding. Hij herinnerde er aan, dat dc tegen woordige president van den Ned. Journalis tenkring, tot voor kort nog politiek redac teur van het dagblad „dc 1*elegraaf" was en als jarenlang Kameroverzichtschrijver naam had gemaakt Toen eischte de leider van dat dagblad, dat zijn politieken redacteur een andere koers zou gaan volgen. De" waardeering, ook voor veie bezadigde en rechtsche politici, welke nu en dan uit de eerlijke beschouwingen van dien redacteur sprak, was blijkbaar voor de kaufmannische Telegraafdirectic niet altijd even voordeelig. En zij eischte van haar tjaagschen redacteur een andere meening. Toen hebt gij, zeide de spreker tot dien journalist, geweigerd en uw ontslag genomen, omdat gij rrteendet, dat men aan een dagbladschrijver geen meeningen dicteeren mag, Gij hebt daarmee getoond, hoe het beroep van journalist ook een roe ping kan zijn Dc feestzaal was na die woorden als ge- electriceerd. In de ovatie, welke daaroplaan den voorzitter van de jubileerende vereeni- ging werd gebracht, trilde bij a! die jour nalisten iets mee van het opgewekte gevoel voor de eigen, mooie roeping. Ziedaar, hoe ook een gewone wereldschc functie als het ambt van dagbladschrijver de verheven momenten van een roeping kan-be leven; de oogenblikken, waarin trouw aan de zuiverheid van zijn ambt, liefde voor de on kreukbaarheid van zijn beroep wordt ge vraagd,. zelfs met zware, persoonlijke opoffe ringen. En zulks kan in heel wat meer func ties het geval zijn, dan men oppervlakkig wel denken zou. De gevallen mogen niet al tijd zoo sprekend zijn als hier of niet steeds aan het licht komen, zij zijn niettemin over- talrijk de gelegenheden, waarbij men kan toonen, dat men zijn beroep beschouwt als een roeping, waarvoor men eerbied en liefde heeft. HOMO SAPIENS. L# T; B. Vrijdag hield de Afd. Sassen- beim van den L. 1B. een algemeene leden vergadering, welke maar zeer matig bezocht Zij wferd geopend met eenige hartelijke woorden, gesproken door den Voorzitter tot den Weleerw. Heer Kapelaan Boekei, waar- 1 in deze werd welkom geheeten als nieuw geestelijk Adviseur der afdeeling. Tot algemeen Secretaris werd gekozen de heer A. v. Dorp in plaats van den heer Joh. van Reisen, die wegens drukke werkzaamhe den niet meer in aanmerking wenschte te komen. Als spreker trad op de propagandist van den Bond, de heer H. J Ganzeboom, met als onderwerp: het a.s. Internationaal Eucha ristisch Congres te Amsterdam. In een gloedvolle rede schetste spreker hoe dc eerste Christen-martelaren met hun bloed de Kerk van Chris lus hebben helpen grondvesten, waarbij zij hun kracht vonden in de H. Eucharistie. Hoe in een ander tijdperk de Katholieke Kerk de Christelijke beschaving heeft ge bracht in deze streken waarbij onze Vader- landsche Heiligen en groote mannen van dien tijd hun moed en overtuiging sterkten met dat Brood des Levens, dat helden kweekt. En ten derde, dat op het tegenwoordige geslacht de dure plicht rust om datgene, dat ten koste van zooveel offers is verworven, dat erfdeel onzer vaderen, voor ons »n onze kinderen te bewaren. Waarna de spreker in een gloedvolle pero ratie betoogde, dat, wanneer straks op hel Eucharistisch Congres te Amsterdam al wat Katholiek Nederland rijk is aan R. K. Ver- eenïgingen met hunne vaandels in het Sta dion getuigenis zullen afleggen van hun ge loof in den Christus Eucxharisticus ook wij Katholieke Boeren en Tuinders van het Bis dom Haarlem, er zullen wezen met hun eigen banier; hetwelk voor ons zal zijn als 'n sym bool van eenheid, waarom heen geschaard wij kracht en moed zulien vinden, om staande te blijven in den strijd om onze eigen be ginselen. Ten einde de aanschaffing van een eigen vaandel te helpen bekostigen, werd door de aanwezigen een flinke bijdrage gestort, waar na de Voorzitter het vertrouwen uitsprak, dat degenen der leden die afwezig waren, zich niet onbetuigd zullen laten, wanneer de ge legenheid daartoe werd geboden. Harmonie-kapel „Crescendo." Bovenge noemd Harmoniecorps geeft Donderdag 14 Febr. voor leden en donateurs een uitvoering. Ter afwisseling zullen de tooneelstukjes ge- geven worden „Het consigne is Snorken" en het „Levende Huisraad." Vereeniging „Zeebad." Het bestuur van deze vereeniging maakt bekend dat de huur contracten voor de leden voor pensions, villa's en huizen, verkrijgbaar zijn, bij den penningmeester W. Mooijekind, (pension Christina), N. F. Meijer en vanaf 15 Febr. j aan het informatie-bureau voor Yreemdelin- genverkeer. Nieuwe Vereeniging. Alhier is opge richt de vereeniging „Pluimvee en Konijnen- club voor Noordwijk en omstreken." Een reglement werd gemaakt en besproken en als bestuur gekozen: H. Hoek Hz., voorzitter; L. van Duyn, secretaris en P. van Rijswijk, penningmeester. Het doel van dc vereenigutf' is, de leden meer kennis op dit gebied bij te brengen. Prijzen pluimvee-tentoonstelling. Onder staande leden van de Postduivenvereeniging „Steeds sneller" behaalde met hun duiven een prijs: J. Exter, 1ste prijs; A. W. Krol, 2de prijs; C. Barnhoorn. 2de prijs; en J. Bakhorst een lste prijs, een eereprijs en Zeer Eervolle Vermelding. Auto-dienst. De auto-dienst (gele wa gens) vraagt weer om uitbreiding. Te begin nen Zondag 10 Febr. zal een luxen autobus dienst doen, met 25 zitplaatsen. Deze wagen zal alleen op de Zondagen en Maandagen van de woningslichting „Warmunda" voor zoover zijBoven het niveau van t 5.50 zijn, daarop iprug !e brengen en enikele op 5; lerxvijl onder, dezen prijs niet zal worden ver hoogd.' Bij dc rondvraag zegt wethouder Ouds hoorn in het algemeen niet in te gaan op ingezonden krantengeschrijf, doch hier thans een uitzondering wil maken. Hij-wil hier uit drukkelijk vork.aren dat hij met geen enkel lid daarover ruggespraak heeft gehouden, wat ieder der raadsleden zal willen verklaren en bovendien het plan is niet eens van B. en W want is gekomen van het lid Haver kort. En al zou ik schijnbaar er zijdeling- belang bij kunnen hebben, is dit nooit bij mij opgekomen, voor dal men hierover schrijven ging. Bovendien is nog mogelijk dat het cerstgevormde plan nog .belangrijke wij zigingen zal ondergaan, waarover de raad zich uit- te spreken heeft. De vergadering wordt hierop gesloten. „LeiJsche Crt." Snel en zeker werkend tegen Röeuraatiek Hoofd* ea Zenuwpijn Togal scheidt tterk het urine-zuur «f en gaat zoodoende direct naar de bron der pijnen. Uit stekend werkend tegen slapeloosheid. Door vele Doctoren en Klinieken ten zeerste aanbevolen. Bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaar f 0.80 en f 2.Imp. A. J. AMEYE. A'dam. DirectieMr. Tli. WESTERWOUDT. loopen, te beginnen Zondag met de bus di; te 9.30 van hier vertrekt. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester Scholvinck. Alle leden zijn tegenwoordig. De Voorzitter wenscht bij de opening den leden en de /gemeente een gelukkig Nieuw jaar. Heeft 1923 vaak teleurstelling gebracht, 1924 geeft 'n hoopvol perspectief. De water leiding zal spoedig een feit zijn, de electrioiteit is in een vergevorderd stadium, waarom spr. hoopt, dal alles spoedig tot bloei van de ge meente en tot tevredenheid van de ingezete nen zal tot stand gekomen zijn. De notulen werden gelezen, Waarbij de heer Haverkort den wensóh uitsprak, dat het be- sluil van p'antsoenaanleg en slootdempMig in de notulen zou worden opgenomen. De voorzitter zegt, dat deze besluiten in geheime zitting kunnen genomen worden, doch als ct geld voor gevoteerd wordt, dit in het openbaar zal geschieden. Bij de ingekomen stukken is een verzoek van H. J. de Groot, om een stuk grond langs den openbaren weg adn de gemeente te ver- 'koopen, die daar langs dan ook een hekwerk te zetten heeft. Van P, Over - is ©en verzoek gekomen oin huiten de rooilijn een afscheiding te plaalsen op de p'aats waar de houten noodwoning gestaan heeft. Deze verzoeken worden naar de geheime zitting verwezen. Van A. Nederburgh is een verzoek inge komen, om achter de werf „De Leede" een „Ka-barg" te plaalsen, in den Zwanenburger- pr.lder. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken, waarbij wethouder Oud'shoorn als voorstander van afwijzende beschikking zijn stem rrk»t iveert. Dc heer v. Stijn heeft van verschillende plaatsen eens uitgekeken en het gezichtbelem- merende ervan geconstateerd, wat de heer Molhuizen bevestigen kan, die daarbij ook beaamt, wat de heer v. Stijn aanvoert: dat verzoeker toen Jiij z:;n terreinen verkocht hiervan op de hoogte was en nog land ge noeg in den polder heeft om e'ders te-bauwen. De heer v. Schie verklaart zich er tegen, ook al was 't geen „Ka-barg". Alleen de heer Heijl wilde niet belemmerend optreden en vond het zoo erg niet. Met 6 tegen 1 stem werd besloten afwijzend te beschikken. Goedgekeurd werd, dat voor f 110 op na der vast te stel'en voorwaarden een schuit zal gehuurd worden met luiken, sleekleeren en verdere loebehooren van De Graaf te Voor schoten wat voordeeliger was dan de thans gevolgde methode van huren. F.en subsidie van f 21 voor nagekomen nota voor de Burgerwacht werd toegestaan. Ook werd goedgekeurd dc rekening en begroo- ling van het Ned. Herv. Armbestuur. Voor de eerste waren de cijfers 1476,24 ontvangsten, 170,35 uitgaven, voordeelig saldo 1305,89. Voor de begrooting was voor ontvangsten en uitgaven het eindcijfer 1436,32. f Na ruime discussie over het voor en tegen werd goedgekeurd, dat de Burgemeester Nederburghlaan (Oude Kerksteeg) voor auto's en motorrijwielen zal worden afge sloten, terwijl rij- en voertuigen van één kant, n.l. van het dorp er mogen doorrijden. Men overwoog, dat Ihans de Wammnda- straat een minder gevaarlijke doorrij was, welke thans voor ieder voertuig zeer ge schikt is. Verschillende commassie'eden werden be noemd, w.o. de beer Molhuizen en Haverkort werden aangewezen voor de vereficatiecom- missie jnet tot plaatsvervangers dc hoeren v. Schie en Heijl. Als schatter dranktocaliteiten werd benoemd de heer Hooijer. te Leiden. Goedgekeurd werd, dat gelden beschikbaar werden gesteld voor s'.ootdémping, plantsoen- aanleg, enz., welke gelden zouden gehouden worden huiten de werkloosheidbestrijdangsposi en te brengen onder .Verfraaiing". Voor het pet-ceel Ramp werd f 200 uit getrokken, waarvan de houtopbrengst reeds 85 was; voor dat van J. Kroon 20. Met aanbrengen van een enkele wijziging werd goedgekeurd, de verordening voor de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O., waarvoor aan huishoudelijke uitgaven 25 gevoteerd werd. Op verzoek van den voorzitter verklaarde de heer Molhuizen zich bereid de rechtsgeldig heid van de destijds herziene en aangevulde verordeningen te beoordeelen, om ze daarna in druk te geven. De heer Haverkort drong hierbij er op aan, vooral de Bouwverordening nog wat te ontlasten van fe bezwarende be palingen. Voor de bouwstdchting, die een betaling van 7610 had te doen, werd een voorschot toegestaan van 5000, waarvoor een kasgéld- leening za' gesloten worden. Hierna ging de raad in geheime zitting tot behandeling van reeds, genoemde onderwer» pen Na heropening der vergadering werd me degedeeld, dat besloten is, aan adressant de Groot (tegenover de Warmundastraat) f 1.50 per M2. te betalen voor afgestunen grond. Aan Overes vergunning te geven een af scheiding te maken in een lijn vari den erker van den heer Manceau naar het hart van den vijver van de overplaats van „Weltevred-én''. Ook werd goedgekeurd, dat de woningen Twee der leden werden aangezocht, de boe De Hanzedag op 13 Februari. Donderdagavond hield deze K.K Midden standsorganisatie hare jaarvergadering. De voorzitter de heer C. G. v. d. Poli. open! de vergadering met'den chr. groet en een woord van hartelijk welkom, levens voor hel nieuwe verecnigingsjaur de beste wen- schen uitend voor leden, gezinnen en- orga nisatie. Spr. wijst op de verslapping, ma laise en achteruitgang van het vereenigings- leven alom, hetwelk zich ooik doet gevóe len bij den Middenstand. Spr. uit den xvensch dat 1924 met. aller medewerking dit vereeni- gingsleven moge dóen opbloeien. De notulen worden nu gelezen en onver anderd vastgesteld. -Hierop volgde het jaar slag, waaryoor hartelijk dank wordt betuigd. Door den, afgevaardigde werd nu verslag uitgebracht van den Gentralen Raad. Dé penningmeester.sloot zijn boeken met •n batig s^jdo van 17.22. De heeren G. P. Out en G. v. Staveren zagen de bescheiden na. Waarna dc penningmeester onder dank zegging werd gedechargeerd. De begrooting 1924 werd -.in .ontvangsten en uitgaven vastgesteld op J 440. Dc post in ning contributie werd geschrapt en de ver goeding Propagandist gebracht van f 2 op 2.50 fier dkl. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur met injee- kenlijst voor het garantie-fonds. De voor zitter zet het doel dezer instelling duidelijk uiteen, nl om absolute zekerheid te ver schaffen aan deposanten, rek.-couranthou- ders en spaarders van de N. V. Hanzebank voor de aan de bank door hen toevertrouw de gelden. Na eenige bespreking sprak de vergadering zich unaniem uit, dat het voort bestaan der Bank noodzakelijk is voor den R.K. Middenstand. Voor het Waarborgfonds is reeds voor ruim 200.000 geteek-eiwt. Het bestuur zal de inteekenlijst doer circuleeren bij de leden en vertrouwt dat ook hier door fiinke inteelkening het voortbestaan dhr Bank w-ordt verzekerd. De heer P. J. van der Klugt, aftredend 'bestuurslid, wordt bij acclamatie herkozen. Hierna kwam in bespreking het houden van een Hanzedag. De voorzitter deelt mede. dal door de ge westelijke federatie een Hanzedag wordt ge organiseerd en wel op 13 Februari a.s. te Hillegom in de zaal van den heer Van Dril. Deze ddg is ingedeeld als volgt: 's morgens te 7.45 H. Mis in de St Josephkerk met al gemeene H. Communie van leden en huis- genooten. De voorzitler verlrouwt, dal alle leden, zooveel mogelijk daarbij tegenwoordig zullen zijn. Des n.m. 2 uur volgt de Inspectie-verga dering waarop van hel Hoofdbestuur zal le genwoordig zijn de heer C .1. G. Struycken, Bondsvoorzitter. Des avonds te 6 uur groote Propaganda-vergadering, waarop als spre kers zullen optreden rector lansen, Bonds- a'dviseur en Mej. van Leer uit Den Haag. Aan alle leden en niet-leden zullen bereids toegangsbewijzen en programma's worden ge zonden en de voorzitter spreekt den wensch uit, dat, waar door de fed Hillegom thans voor dezen Hanzedag is uitgekozen, de leden toch zeker in grooten getale zullen opko men en zij de niet-ledén middenstanders zoo veel mogelijk zullen animeeren ook deze ver gadering bij te wonen. Voor afwisseling en gezellig samenzijn na het officieel gedeelte van den avon d, zal door de Propaganda- commissje worden gezorgd. Wat het organise©ren van een feestavond- betreft wordt medegedeeld dat zulks zal ge schieden op 26 Februari, waartoe aller me dewerking wordt gevraagd en toegezegd. Hierna rondvraag en sluiting. Veilingen. Donderdagavond xverden ten 'overstaan van Notaris A. Guldenberg in ho tel Sistermans de volgende veilingen bij op bod gehouden. I. voor den heer P. Lommerse Ruthzn. te Hillegom: 1. Een perceel Bloembollen-grond met-Bur- gerxvoonhuis en Bloemfcollenschuur en Stel lingen te Hillegom aan de Oosteindcrlaan groot 44 A 20 c.A., hoogste bieder de heer G. H. Hermans 4100, niet verhoogd. 2. Een perceel Bloembollengrond te idem. groot pl.m 1 H.A.. hoogste bieder de heer J v. d. Bosch f 2600. verhoogd met 100. 3. Een perceel idem, gmol t H.A, 36 A hoogste bieder dezelfde voor 3900, niet verhoogd; eindstand 10.700. II. Voor den heer Koert Hagedoorn. Een Hoerenhuis aan den Loostenvcg II gfoot pl.m 9 A. 45 c.A. Hoogste bieder de heer .1. Hagedoorn te Den Haag f 7000.. verhoogd met f 500 door idem. Toeslag over een week. Veefonds. Donderdag belegde het Vee fonds ..Eendracht" een ledenvergadering in café „De Vriendschap", van den heer C. Ves- sies. In verhouding tot het aantal loden, was de vergadering goed bezet. Bij de opening wenschte de voorzitter, dat dit jaar béter voor de veehouders zou zijn dan het afgeloopene. De secretaris-penning meester bracht verslag uit, waaruit o.a. bleek dat 234 koeien in het fonds waren ingeschre ven. Het verslag muntte uit door nauwkeurig heid en goeden sti.il. i ken van den penningmeester na te zien, het geen slaande de verga'dering geschiedde. De licéren G. en P. Zonneveld verklaarden, al les in de beste orde te hebben bevonden. Verder was aan de orde: vaststelling van het salaris (wij zouden liever zeggen: gratifi catie) van den secrelaris-penningmeester. Deze verlief even de vergadering, om den leden meer vrijheid van spreken te geven. Dade'ijk xvas men 't er over eens, dat 30 te xveinig xvas. daar de functionaris uitstekend werk verrichtte. Men 'besloot de belooning van 30 op 50 te brengen. Nadat de persoon weer in de x'ergadering xvas teruggekeerd, werd hem het besluit mee gedeeld. doch.. hij vond het te veel in verhouding tot de overige uilgaven. Hij wenschte niet meer dan 40. Aldus werd aangenomen. Het Ixèsluur ontving weder machtiging tot bepaling der uitkcering bij afkeuring van een stuk vee. Het bedrag zal het betrokken lid xx-orden medegedeeld. Er moesten 4 besluurs'eden aftredc-n. Een dezer zond een schrijven, xvaarin hij kennis gaf x-an ontslag door voortdurende ziekte. In plaats van dezen, den heer I. Appel, werd de heer C. Sósius gekozen, lerxvijl de andere drie, H. Giroeneveld, W. de Wit en A. Lub bers, xverden herkozen. Allen namen de be noeming aan. - De rondvraag lexerde xveinig op. Zij liep uit op een huishoude'ijk onderwerp, hetgeen voor ons het sluiten-der gemoedelijke en gezellige vergadering beduidde. /Jurgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. van der Laan en M. van Zonneveld. M. Nijs en J. M. Langexeld. Geboren: Gijsheflus. zoon van A. Geerlinks en W. M. de .Jong. Petrus Adrianus Ja cobus, z. van J C. van Ruiten en H Koe- lewijn. '-Hendricus Leonardus, z. van P. .1. Schoone en E. Steenv.oorden. Thcodorus, z. x'an A. J. Hogenes en van J. Sonneveld. Rengert Cornells, z. van J. C. x-an Woerden en H. M. Segors. Overleden. Maartje Cornelia van Weerden, echtg. van C. van Kiax-eren. oüd 29 jaar. Pelronella Felicia Koning, xved. x'an M. van der Linden, oud 82 jaar. Johanna de Bruin, xved. van C. Varkevisser, oud 74 jaar. Johanna Theodara den Elzen, oud 2 m. Defect. De vrachtauto van P. v. d. Wiel, te Noordwijk geraakte ter hoogte van de •Vcortlaan ^an den Loosterweg Donderdag avond defect en heeft daar blijkbaar oxrèr- nacht, wat niet zonder gevaar was. R. K. Ziekenfonds. Dit vergaderde op Donderdag j.l. De voorzitter, de heer A. Heerimgs zegt in zijn openingswoord, een grootere opkomst te hebben verwacht. Spr. spoort tot zakelijke besprekingen aan. Hier. na wordt overgegaan tot behandeling van statuten en huishoudelijk reglement. Bij art. 5, dat zegt, dat personen, die zich hier vestigen, niet den wachttijd van 13 we ken door behoeven te maken, ontstaat eenige discussie. Hieraan zijn risico's verbonden voor het fonds, wat niet zo erg zou zijn, als andere fondsen dezelfde gunstige bepalingen bevatten. Dezulken kunnen in '1 vervolg 3 maanden terug betalen. In art, 6 stond eerst vermeld: dat, onver schillig in welk ziekenhuis men verpleegd werd, het fonds gedurende 50 dagen per boekjaar 2,50 per dag vergoedde. Als basis waren de verpleegkosten in 't Academisch- Ziekenhuis te Leiden genomen. Intusschen heeft 't Acd. Ziekenhuis zijn tarieven gewij zigd cn zijn de verpleegkosten voor fondsle den van 2.50 tot ƒ2 per dag teruggebracht. Voor breukbehandeling wordt een uitzonde ring gemaakt: hieraan zijn minimum-kosten van 40.verbonden, ook al verblijft men minder dan 20 dagen in het huis. Boven de 20 dagen zijn de verpleegkosten wederom 2 per dag. Ht bestuur stelt nu voor geen vast bedrag meer te noemen vopr uitkeering, doch een patiënt in het A. C. tot een maximum van 50 dagen per jaar de geheele kosten te ver. goeden en iemand verpleegd in een andere inrichtinc, hezelfde bedrag als de kosten in het A. C. tot een maximum van 50 dagen per jaar de tfebeele kosten te x-ergoeden en iemand verpleegd in een andere inrichting, hetzelfde bedrag als de kosten in het A. C. zouden zijn. De- heer v. d. Zijden merkt op, dat ver schillende personen als lid zijn toegetreden, op grond der uitkeering x'an 2,50 per dag. Nu die uitkeeringen lager worden, zal het voor verschillende leden bezxeaarlijk wor den, zich bij ziekte in een andere inrichting, dan 't A. C. te doen verplegen. Lalen wij de uitkeering van 2.50 per dag handhaven, ook voor patiënten in het A. C., dan geeft men die 0.50 per dag, als toeslag voor reiskosten e. d Dr. H. A. G. Bots zegt dat het fonds op gericht is, omdat het A. C. verpleegkosten ging heffen. In andere inrichtingen moest men toch al betalen. Daarom dienen de verpleegkosten in het A. C. als maatstaf voor de uitkeering te xvorden genomen. Een toeslag boven de verpleegkosten is gevaar lijk De reiskosten, aan bezoek verbonden, waren reeds vroeger voor eigen rekening, als later blijkt, dat de toestand de kas gun stig is, kan beter het aantal ligdagen per jaar verlend worden. De heer v. d. Voet vraagt of het seen aanbeveling zou verdienen, bij een dubbele contributie een dubel bedrag uit te keeren? De Zeer Ecrxv. Heer Pastoor vreest, dat bij verlaging der uitkeeringen de leden de verpleegkosten in een particulier ziekenhuis niet kunnen betalen. De heer P, v .d. Berg Pz. merkt op, dat er in het A. C. soms geen ruimte is en iemand noodgedwongen naar een andere in. rictiting moet. De heer Van Leeuxgfcn meent, dat in zulke gevallen het bestuur moet beslissen. Bij een ongunstigen Gnancieelen toestand, zou het Barometerstand 9 u. v.m. 751. Achteruit. OPGAVE VAN: bestuur zich tot het gemeentebestuur kun nen xvenden. Dc heer Voet komt er tegen op dat men het bestuur wi] verplichten in dergelijke ge vallen handelend op te treden. In zulke gevallen krijgt het betrokken lid de uitkee ring gelijk een ander. Het fonds heeft zijn plicht gedaan, is óók niet schuldig aan het ruimte-tekort in het. A. C. De meest be langhebbende is de famielie van den patiëni. die moet, zoo noodig, steun zien te ver krijgen. Op advies van den Zeereewaarden Hee: Pastoor, van het bestuur in dergelijke ge vallen bemiddelend optreden. Op de andere artikelen zijn c-©11 aanmer kingen, xvaarna statuten en H. R. z. h xx-orden aangenomen. Bexx-oners van andere parochies in de Ge meente kunnen vóór 1 Maart e.k. als lid toe treden. z.under 3 maanden wachttijd, mit' ze vóór I Mei 1923. aldaar lid waren er. /n'ks aan kunnen toonen. De penningmeester, de heer v d. Meij. geeft een financieel verslag over 't eersh boekjaar, loopende van 1 Mei tot 30" Nov. 1923. hetgeen er als volgt uitziet: Ontvangsten 1008.95: uitgaven f 462.04h», batig saldo 546.90yi. Het bedrag aan uitkeering be draagt pl.m. 350. Het ledental is ruim 650. Do .voorzitter dankt den penningmeester. De .heeren C. J. Paardekooper en C. Kraak man, zullen een en ander eontro-eeren. Bij de rondvraag xvil de hee v. Leeuwen den penningmeester een vergoeding toe ken nen. De voorzitter vindt zulks, voorloop» nog bezwaarlijk. De penningmeester wil, rd- de medewerking zoo blijft, die functie, voor loopig pro-deo, blijven waarnemen. Hierna sluiling. Revue. Op 12. 13 en 14 Februari e-k.. door de leden der Jozefgezellenvereeniging ai Patronaal. met medewerking van de R.K Mtfziekvereeniging „St. Caeciiia". de revue „Voorhout vooruit", opgevoerd worden. Dc eerste avond is toegankelijk - voor donateurs en ouders met de beginleters vant A—M: de tweede avond voor» die v&n- VZr <te d- rde. a-vond voor 't publiek. ff et gemeentebestuur en de Dageraad. In verband niet het intrekken xan het bedail van B.-en W. tot het verhuren van de Stads gehoorzaal aan de. Dageraad, xvaar jj. Zon dag -de gewezen pater-trappisl van Gemert zou spreken, zal het soc.-dem. raadsijd mr. D. A. v. Eek in de a.s. raadszitting verlof vragen om daarover een interpellatie tot B. .en W. ie mogen richten. i'alsche ziiverbons. Er zijn alhier valseln' zilverbons van 2.50 in omloop. Zr dragen liet seriemerk FS 973341 en i. p. Rijks- kantoren staat er Rijskantoren op. (Ingezonden.) Wat moet het toch pleizierig cijn Zco boven in de lucht Gelijk een vogel zweven. Het aardsch gewoel ontvlucht. Geen last van kwade buren. Geen getoeter om je heen. Zoo eenzaam en verlaten En, heelemaal alleen. Als hel weêr wal zachter wordt, Zoo omstreeks half April, Ga ik een reiSje maken. Het koste wat het wil Dan ga ik op een middag eens De bollenvelden zien, Maar in geen auto of zoo iets. Maar dan per vliegmachien. Maar dit zeg ik u vooruit Hoog vliegen c^>e ik niet Ik ben een beetje bang van aard Dus op dit "punt geen Piet. Komt men zoo'n duizend meter hoog. Vanuit het luchtruim neer. Dan loopt ge, rk ben er zeker van Geen twintig passen meer. Maar valt men laagjes bij den grond. Dan heeft men wel een strop. Toch komt men na verloop van tijd Er wel weer boven op. Zoo gaat het ook in 's menschen leven. Dat hooger vliegen dan zijn kracht. Heeft reeds zoo vele huisgezinnen In onzen tijd ten val gebracht. Is men met zijne roeping, stand, Op aarde niet tevreê, Dan daalt men met een woeste vaart, Men noemt dit vol plané. Ze hebben in hun glijvlucht nop- Te kampen mét veel pech. En landen tegen wil en dank Vaak in een doornenheg. Een flink bestaan, wat hooger op. Wie zou dat hier niet willen? Maar onderzoek de draagkracht eerst. Die de vleugelen moeten tillen. Het is geen kunst omhoog te gaan. Met andermans benzine En ook het doel niet van de reis In 's levens vliegmachine. F. DE VROEGE St. Bavo-Gesticht Noord wijkerhout. GROOTE HOUTSTRAAT 88

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1