r De werkloosheid in Engeland. Het havenconflict in Engeland. De Duitsche goud-biljettenbank. Het Amerikaansche olie schandaal. ORDE EN ARBEID. De staking op de aardappel- markt te Amsterdam. HANDEL EN NIJVERHEID. Subsidie aan eigen industrie. S.NNENLANDSCH NIEUWS Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting 1924 Depart, van Waterstaat. KUNST EN KENNIS. Een wormschroef-spoorweg. Int. Bakkerijtentoonstelling te 's-Bosch. KERK EN SCHOOL. De toelatingsleeftijd voor de lagere school. Paus Pius XI aan pater Mateo. MARKTNIEUWS. Een duel tusschen vader en zoon. Auto-ongeluk. Smokkelarij in Limburg. Op de wilde-dieren-jacht in Frankrijk. De proeftochten van een kabelschip. DE ONTPLOFFING IN DE BUSKRUITFABRIEK TE MUIDEN. Het Autobus-verkeer ra Nederland. Eenheid in de verordeningen gewenscht. Vergadering van ondernemers. LONDEN, 10 Febr. De Lord Privy seal Clynes heeft aan een deputatie uit de indus trie-steden medegedeeld, dat indien de re geering den steun van het parlement zou krijgen, zij al het mogelijke zou doen, om onmiddellijk en met alle middelen den strijd legen de werkloosheid aan te binden. LONDEN, 10 Febr. Morgenmiddag worden hier de onderhandelingen hervat tusschen de vertegenwoordigers van de havenarbei ders en de werkgevers over de geëischte loonsverhooging. Indien de eischen der werknemers niet worden' ingewilligd, zullen zij, zooals gemeld, tegen 16 dezer een alge- meene staking proclameeren. Tillett, een der meest bekende leiders der havenarbeiders verklaarde, dat de werk- gevers bereid waren een verhooging van een shilling per dag toe te staan, terwijl de eisch twee shilling was, terwijl zij verder de an dere eischen, zooals de garantie van een vol le werkweek of een vol weekloon voor de losse arbeiders in welwillende overweging zouden willen nemen. Tillett voegde er evenwel aan toe, dat bij het indertijd gedane onderzoek naar de po sitie der dokwerkers, de arbiter lord Shaw een dagloon van 16 shilling zijnde zes shil ling meer dan het tegenwoordige dagloon moodig vond. j Thans wordt slechts een derde van dit verschil als verhooging geëischt. Van dien eisch zal aldus Tillett niet worden afge weken. De arbeiders zijn vast besloten op hun standpunt te blijven staan. Zij willen zoowel de regeering als het publiek doen inzien, dat zij hun eischen niet kunnen ver minderen. BERLIJN, 9 Februari. De Eerste Commis sie van Experts heeft het navolgende com muniqué uitgegeven: „De werkzaamheden van de commissie hebben geleid tot het verkrijgen van over eenstemming ten opzichte van de plannen, welke voor de oprichting van een nieuwe Duitsche goudbiljettenbank worden aanbevo len, welke bank haar eigen bankbiljetten tegen die der Rentebank zal inwisselen. De Commissie van Experts zal tegenover de Commissie van Herstel de meening uitspre ken, dat het plan, zooals dit wordt voorge legd, zoo spoedig mogelijk ten uitvoer zal moeten worden gelegd. WASHINGTON, 10 Febr. De beide par- tijen in den Senaat zijn overeengekomen mor- genmidag 5 uur te stemmen over de motie- Walsh, waarin in verband met het Teapot- schandaa! het ontslag van Denby, den minis ter van Marine, wordt geëischt Algemeen verwacht men, dat de motie zal worden aan genomen Er loopen geruchten dat president Coolid- ge voornemens is, wijzigingen in zijn kabinet aan te brengen. Voor de commissie van onderzoek is gis teren getuigenis afgelegd door den uitgever van de „Denver Post". De voorzitter dezer commissie trachtte tevergeefs van hem een bekentenis te krijgen, dat Sinclair het zwij gen van dit blad in zake de Teapot-olie- pacht had gekocht. Morgen zal, zooals gemeld, Mc Adoo, de schoonzoon van wijlen ex-president Wilson en voormalig minister van Financiën op zijn eigen verzoek voor de commissie getuigenis afleggen aangaande zijn rechtsgeleerde dien sten, bewezen aan Doheny, het hoofd van de Pan American Petroleum Maatschappij. De toestand op de aardappelmarkt te Amsterdam was Zaterdag onveranderd. Vrijdagavond heeft een bespreking plaats gehad tusschen patroons en werklieden- organisaties, welke niet tot een resultaat heeft geleid. Voor hedenavond is door de lossersorga- nisatie „Ons Belang" een vergadering in de „Harmonie" belegd, ter bespreking van den bestand met de aardappelwinketiers. STEUN AAN EEN FABRIEK. Te Deventer hebben B. en W. den Raad voorgesteld, hen te machtigen tot het ver kenen van steun aan de industrie, ten einde aldus de werkloosheid zooveel mogelijk tegen te gaan. Zij vragen daarvoor voorloopig een crediet van 5000 zij deelen mede, dat alleen steun verleend wordt als ook het rijk (d.w.z. de rijkscommissie voor werkverrui ming), bijdraagt. Thans reeds kunnen B. en W. mededeelen, dat indien de gemeente een bedrag van 720 als maximum aan een te Deventer gevestigde fabriek verleent, een order zal worden verkregen, die anders in België zal worden uitgevoerd en waaraSn pl.m. 20 man gedurende 16 weken werk zullen vinden. Bezuiniging. Het is den Minister niet recht duidelijk, waarop de bewering van een aantal ieden steunt, als zoude door hem niet het uiterste zijn beproefd om tot krachtdadige bezuini ging te geraken en als zoude te veel admini stratie- en onderhoudswerk worden gedaan, dat niet volstrekt noodig is. De begrooting is inderdaad met groote zuinigheid opgesteld en toen later bleek, dat in verband met den toestand van 's Lands financiën nog meer be perking vereischt was, is bij Nota van Wijzi ging alsnog beteekenende vermindering aan gebracht. In dit verband zou de Minister eer der van meening zijn, dat er te weinig onder- jhoudswerk wordt verricht. Hij sluit zich dan 'ook gaarne aan bij de leden, die zijn streven 'naar zuinigheid bleken te erkennen. Spoorwegen. Tekort exploitatie. De in de vergadering van 19 October 1922 bij de interpellatie-Van Braambeek opge somde maatregelen ter bestrijding van het spoorwegtekort zijn, voor zoover zij toen niet reeds genomen waren, sedert tot uitvoering gekomen, met uitzondering van die, onder no. 14 vermeld, waaromtrent de Kamer op 12 October a-s. de beslissing had uitgesteld. iZij hebben, behalve die onder no. 3 genoemd, Welke nog geen oractische resultaten heeft opgeleverd, aan de verwachtingen beant woord de exploitatie-kosten waren over 1922 pl. m. 21.500.000 lager dan over 1921 en zullen, mede dank zij den sedert getroffen nieuwe maatregelen, over 1923 opnieuw met tenminste een dergelijk bedrag dalen. Zoo doende zal op een totaal van exploitatie-uit gaven van 194 millioen in 1921 een bedrag van omstreeks 45 millioen of meer in twee jaar tijds zijn bezuinigd. Dat niettemin over 1923 een sluitende rekening niet zal worden verkregen, is een gevolg van het verder terug loopen van de opbrengsten deze teruggang bedroeg over 1922 pl.m. 18.800.000 en over de maanden Januari tot en met September van 1923 opnieuw pl.m. 13.690.000. Een sluitende rekening werd ten vorigen jare dan ook alleen in uitzicht gesteld voor het geval, dat de opbrengsten niet verder zouden terugloopen. Tot de cijfers ingrijpende bezuiniging heb ben wijzigingen in de organisatie mede bij gedragen. Hoewel op verdere vereenvoudi ging van de organisatie de volle aandacht ge vestigd blijft, moet daarvan voor de ophef fing van het tekort niet te veel meer worden verwachtde geldelijke beteekenis kan licht worden overschat. Wiil vele bezuinigingsmaatregelen andere dan de personeeluitgaven betreffen, is er geen plaats voor de voorstellen, als zou het streven zijn om de Gevolgen van het tekort op het spoorwegpersoneel af te wentelen. Het personeel, ook dat belast met de con sole der plaats kaarten, wordt zooveel moge lijk ingekrompen sinds 1 Januari 1922 nam het personeel met ruim 6000 personen af. De bestaande controle op de plaats kaarten is geenszins overdreven de practijk leert, dat zij noodzakelijk is. Weelde wordt zooveel doenlijk vermeden Wat het materieel en de seinen betreft, mag de bezuiniging echter niet zoover gaan, dat aan de eischen van het verkeer en de veilig heid zou worden tekort gedaan. De proefneming met motorrijtuigen als op de lijn ZwolleKampen in dienst gesteld, zal op grootere schaal worden voortgezethet daartoe noodige materieel is besteld. Op de kosten van het Rijkstoezicht op de spoorwegen is belangrijk bezuinigd. De rijwielpaden. De door sommige leden uitgedrukte wensch, dat een voorschrift worde gesteld, volgens hetwelk wielrijders daar waar rijwiel paden zijn, geen gebruik mogen maken van het overige deel van den weg, kan, evenals de vraag of maatregelen moeten worden ge nomen, om te voorkomen, dat motorwielrij ders de rijwielpaden onveilig maken, nader in overweging worden genomen bij de her ziening van het Motor- en Rijwielreglement, welke na de totstandkoming van de Motor en Rijwielwet zal worden ter hand genomen. Scheepvaart. Aan boord van de schepen van de stoom vaartmaatschappijen „Nederland", „Rotter- damsche Lloyd" en „Vereenigde Neder- landsche Scheepvaart-Maatschappij" doen 3431 Aziaten dienst. De vervanging van die Aziatische arbeiders door Nederlanders zou, blijkens bij genoemde stoomvaartmaatschap pijen ingewonnen inlichtingen op groote be zwaren stuiten. De invoering van de Scheepvaartverdrags- wet, zooals deze thans luidt, acht de Minister niet in het algemeen belang. Ten slotte deelt de Minister mede, dat in het bedrag van 5.000.000, dat volgens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het Iste Hoofdstuk der Staats begrooting alsnog noor de overige Departe menten zal worden bespaard, voor zooveel zijn Departement betreft, een som van 520.676 is begrepen. Stoompontveer nabij de Hembrug. De plannen en een begrooting van kosten voor een nieuw stoompontveer nabij de Hem brug zij inmiddels opgemaakt. De kosten zijn intusschen zoo aanzienlijk 435.000 in eens en 40.000 per jaar voor verhoogde exploita tiekosten dat alleen, indien door de ge meenten Amsterdam en Zaandam in belang rijke mate wordt bijgedragen overwogen zal kunnen worden, om het bestaande veer door een stoompontveer te vervangen. Luchtvaart. Ofschoon de wenschelijkheid van samen werking tusschen de militaire diensten en den dienst ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart erkennend, zou de Minister met het denkbeeld van een algeheele samensmel ting van de militaire en de burgerlijke lucht vaartdiensten zich niet kunnen vereenigen. Wel is de Minister van oordeel, dat ter voor koming van onnoodige uitgaven, naar sa menwerking tusschen de*verschillende be trokken Departementen gestreefd moet wor den. Hij stelt er prijs op, dat het ontwerp-iucht- vaart wet het Staatsblad spoedig zal bereiken. Brug over den IJssel. Met de voorbereiding voor de uitvoering der werkzaamheden voor den bouw van een brug voor gewoon verkeer over den IJssel tc Katerveer wordt de noodige spoed betracht. De eerste ter-visie-legging ten behoeve van de onteigening der benoodigde gronden zal spoedig kunnen- geschieden. Op de „British Empire Exhibition," die in het voorjaar te Wembley (Londen) gehouden zal worden, zal een nieuwe wagon-voortbewe gingsmethode gedemonstreerd worden. De „Scientific American" geeft een korte geïllustreerde beschrijving van de methode, die door W. Y. Lewis en B. R. Adkins ont worpen is De wagons loopen op een wiel-spoor langs een geleid-rail en zijn geheel zonder motor uitgerust. Onder de geleid-rail bevindt zich een reusachtige as, voorzien van een soort kurketrekker, een wormschroef dus, terwijl zich onder den wagen een uitsteeksel bevindt, dat langs het spiraalvlak van de worm kan glijden. Deze as wordt door een motor van 60 P. K. in draaiende beweging gebracht de wagen komt daardoor in voortgaande bewe ging, en wel des te sneller naarmate de spoed van den schroef en natuurlijk ook naarmate de omwentelingsnelheid van den as grooter is. Deze omwentelingsnelheid wordt constant gehouden de spoed echter, dus de afstand tusschen twee opeenvolgende windingen is in het midden van het traject het grootst en wordt geleidelijk kleiner, naarmate men een station nadert. De wagen gaat dus in de nabij heid der stations steeds langzamer rijden, en ten slotte wordt de snelheid zóó klein, dat de passagiers gemakkelijk kunnen in-en uit stappen. Na het station gepasseerd te zijn, komt de wagen op een gedeelte, waar de spoed van den schroef en dus ook de snel heid van den wagen meer geleidelijk toe neemt, totdat het grootste deel van het traject weer met maximum-snelheid wordt afgelegd De installatie te Wembley zal 80 wagens bezitten, die rijden op een traject van 2400 M lengte de snelheid wisselt tusschen 2 Yi en 20 mijlen per uur. Er komen zes of zeven stations met bijbehoorende motoren van ge zamenlijk circa 400 P. K. Iedere wagen heeft 18 zit en 12 staanplaatsen, waardoor men een capaciteit bereikt van 15,833 passagiers, die§ per uur een gegeven punt kunnen passeeren. Het uitvoerend comité der te 's Bosch te houden bakkerijtentóonstelling deelt mede, dat men met de werkzaamheden zoover gevorderd is, dat op enkele vierkante meters na de drie groote gebouwen zijn uitverkocht en een vierde zal worden bijgeplaatst. Ir. W. H. van Leeuwen, dir. der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft en de heer A. Boonstra, dir. van het station voor Maal derij en Bakkerij te Wageningen hebben zich bereid verklaard resp. als alg. voorzitter en alg.vice-voorzitter der Jury bij de wedstrijden op te treden. De minister van O. K. en W. heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat het hem uit een oogpu t van bezuiniging gewenscht voorkomt, dat door de gemeente besturen reeds thans wordt overwogen in hoeverre bij voorkomende vacatures aan openbare lagere scholen de boventallige on derwijzers voor plaatsing aan dergelijke scho len in aanmerking kunnen worden gebracht. Daardoor zal in vele gevallen op-wachtgeld- stelling met ingang van 1 Januari 1926 kunnen worden voorkomen. Naar aanleiding van de geruchten, als zou de regeering van plan zijn, kinderen, die reeds op school zijn en bij den aanvang van den nieuwen cursus van de school den leef tijd van zeven jaar nog niet hebben bereikt van school te doen verwijderen, zoodat die kinderen eerst het volgend jaar weer zouden kunnen worden toegelaten, verneemt de „Tel." ter bevoegder plaatse, dat van zulke voornemens niets bekend is. Daarenboven werd er op gewezen, dat voor alsnog de regeering de bevoegdheid tot zulk een verwijdering mist. De grens der toela ting is echter niet zeven jaar, doch zeven jaar verminderd met de helft van den duur van den cursus. Deze is meestal op een jaar te be rekenen, behoudens cursussen van negen maanden. Alzoo zouden de kinderen, boven 6 y2 jaar volkomen op hun plaats zijn. Zijn zij nog jonger, dan waren zij reeds eerder in vertreding, daar de oude regeling zes jaar, was verminderd met de helft van den duur van den cursus dus 5% iaar- Onder de meer dan twee duizend brieven en telegrammen van gelukwensch, welke Pater Mateo ss. cc. ter gelegenheid van zijn zilveren Priesterfeest, op eersten Kerstdag j.l. gevierd, bereikten, was er één vooral die den onvermoeiden apostel met groote blijd schap vervuld heefteen eigenhandige brief van Z. H. Paus Pius XI. 't Is een kostbare aanmoediging voor allen, die zich wijden aan hetzelfde apostolaat als Pater Mateo daarom geven wij het schrijven hier nauw keurig vertaald in zijn geheel weer. Aan Onzen beminden Zoon P. Mateo Crawley-Boevey. Algemeen Directeur van het Genootschap voor de Toe wijding van de huisgezinnen aan het Allerheiligst Hart van Jezus. Pius XI Paus. Geliefde Zoon, heil en apostolischen zegen. Met vreugde voorzeker zult gij binnenkort de heilige gedachtenis hernieuwen van dien dag, waarop gij, 25 jaar geleden, uw eerste Misoffer aan God hebt opgedragen en tevens beloofdet aan het heil der zielen en Gods glorie te zullen arbeiden. En hoe ijverig gij u inderdaad al dien tijd op de uitvoering van die heilige voornemens hebt toegelegd, blijkt vooral duidelijk hieruit dat gij er naar gestreefd hebt, de godsvrucht tot het Hoogheilig Hart van Jezus alom te verbreiden. En dat wel zóó, dat niet alleen de huisgezinnen zich afzonderlijk aan Hetzelve toewijdden, maar dat ook op de eereplaats der woningen Christus de Heer als Koning vereerd werd. Daarom grijpen Wij deze voortreffelijke gelegenheid aan om van Onze welwillendheid ten uwen opzichte te getui gen en terwijl Wij U, evenals onze laatste voorgangers, met welverdienden lof over laden, nemen Wij van harte deel met u in de blijdschap van deze heugelijke gebeurtenis. Wij bidden God, dat Hij U in Zijne goed heid zoo lang mogelijk spare, altijd brandend van den gloed der Allerheiligste Eucharistie, waardoor gij met steeds grooter vreugde en volharding uw zoo heilzaam werk vermoget door te zetten. Immers, indien ooit, dan is het tegenwoordig, in de ontzettende ver warring aller dingen, tenzeerste noodzakelijk, dat eindelijk heersche over de menschelijke samenleving de Vrede-Koning, Onze Heer Jezus, die alleen de Weg, de Waarheid en het Leven is. Een onderpand der hemelsche goederen zij U de apostolische zegen, welken Wij aan U, dierbaren Zoon, en aan al de uwen, van ganscher harte schenken. Gegeven te Rome bij St. Pieter den 15en December 1923, van Ons Pontificaat ten tweede jaar. Pius XI Paus, eigenhandig met groote liefde in den Heer. ALKMAAR, 9 Febr. Vee Aanvoer 25 paarden f 65500, 24 koeien f 275500 140 nuchtere id. f 1028, 14 magere varkens f 2430, 118 biggen f 1220, 3 bokken en geiten f 420. Boter f 0.951.30 per 0.5 kilo. Eieren f 6.507.50 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Febr. (Weekber cht Langendijker Groentenvei- 1 ng). De aanvoer van losse wortelen (peen) bedroeg deze week 27.850 K.G., prijs 1ste soort f 3.304.60, 2c'e soort f 2.302.70 per 100 K.G. Roode kool, aanvoer 344.800 K.G., prijs 1ste soort f 6.6010.30, 2de soort f 3.506.20 per 100 K.G. Gele kool, aanvoer 392.100 K.G., prijs 1ste soort f 6.30 t 10, 2de soort f 2.706 per 100 K.G. Deen- sche witte kool, aanvoer 364.000 K.G., prijs lste soort f 3.505.10, 2de soort f 23.40 per 100 K.G. De totale kool aanvoer bedroeg 110 wagons tegen 118 wagons de vorige op gaaf. De prijzen bleven vrijwel gelijk. Uien, aanvoer 108.700 K.G., prijs grove uien f 7.40 11, uien drielingen f 810.10, nep f 12 12.80 per 100 K.G. Nog werden aangevoerd 925 K.G. bieten, prijs f 6.408.90 per 100 K.G., 900 K.G. rapen, prijs f 1.30 per 100 K.G., 50 K.G. rammenas f 2.50 per 100 K.G. en 30 K.G. spruitkool f 8 per 100 K.G. HOORN, 9 Febr. Vee. Aanvoer 1 melkkoe f 400, 89 nuchtere kalveren f 1224, 13 schrammen f 2536, biggen f 1424, 32 schapen f 4055, lammeren f 3545, 3 paarden f 250400. Kandel vlug. HOORN, 9 Febr. Granen. Rogge f 10 11, tarwe f 10 y213, gerst f 912, haver f 9.12 per 100 K.G. Groene erwten f 15, grauwe id. f 40—48, vale id. (groote) f 36-— 48 Y; Wijker Vale f 2840, bruine boonen f 28—39, witte id. f 30—40, paarde id. f 10, duive id. f 14 per H.L. Mosterdzaad f 3045 per 70 K.G., Karwijzaad f 6466, Maanzaad f 1618 y2 per 50 K.G. LEIDEN, 9 Febr. Boter. Prima fabriek-- boter f 2.352.40, prima boerenboter f 2.35 2.45 per K.F. Met kleinen aanvoer en vluggen handel. Turf van 49 Febr. aange voerd 230.000 lange f 12 per 1000 stuks. AMSTERDAM, 9 Febr. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Wegens de staking der aardappelossers geen noteering. ELST (Bet.), 8 Februari. Fruitveiling van heden lste Goudreinetten 2223, 2de soort 1720, 3de soort 1011, extra 4662. lste Bellefleurs 2427, 2de soort 10 ql6 Extra 3038. Court Pendu 1518. Paradijs 16—17. Holgaten 5%8 y2. Rabouwen 79. Gerrit Roelofs 14—15. Dubb. Benderzoete 1617. Zoete Bellefleurs 1417. Huismans 1213. Jasappels 1718. Enk. Benderzoete 12—12% ctalles per K. G. Eieren per 100 stuks f 8.408.60. UTRECHT, 9 Febr. Vee Aangevoerd wa ren 600 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f 190320, vaarzen f 800340 pinken f 80—150, melkkoeien f 310450, kalfkoeien f 320470, vaarskoeien f 220 350, magere kalveren fnuchtere kalveren f 816, magere varkens f 1854, biggen f 8 18, magere schapen f lammeren f 28 38. Eieren 79 cent. Boter f 1.30. Uit Casale Principe, een klein plaatsje in de buurt van Napels wordt het volgende bericht over een duel tusschen vader en zoon gemeld. De vader, Antonio Campolungo genaamd, was 50 jaar. Hij had een zekere vermaardheid in de buurt gekregen als sluwe veedief. Met dit bedrijf wist hij voornamelijk rijders den oorlog tamelijk rijk te worden. Hij was zelfs in staat een groote boerderij te koopen die hij samen met zijn zoon exploiteerde. Beiden waren mannen met een woesten aard en zij verkeerden dikwijls in staat van dronken schap, waarbij het gewoonlijk tot heftige woordenwisselingen en soms zelfs tot een handgemeen kwam. Dezer dagen was zulks weer het geval, en toen heeft zich het drama afgespeeld, welks verloop uit de bijomstan digheden en de ligging hunner beide lijken valt af te leiden. Zij wapenden zich met pistolen en daag den elkander tot een duel uit. Béiden waren uitstekende schutters, en zonder eenigen twijfel vast besloten te dooden. De wapens moeten vrijwel tezelfder tijd zijn afgevuurd, daar de vader gedood werd door een kogel in het hart, terwijl de zoon door het hoofd geschoten werd, en eveneens dadelijk dood moet zijn geweest. De lijken werden dicht bij de boerderij gevonden door een aantal boeren in den om trek, die de schoten hadden gehoord, en op het geluid er van waren komen toesnellen. DE CHAUFFEUR GEDOOD. Gisteravond is de auto van de firma Dag gers' Schoenenfabriek, waarin mevrouw Th. Daggers en haar kinderen zaten, met eed te groote bocht over de Klapbrug te Veen- dam gereden, waardoor de auto in het kanaal stortte. De inzittenden konden gered worden de chauffeur, B. Kassens, een bekend voet baller van Veendam I, werd dood opgehaald. De voetbalwedstrijd AlcidesVeendam te Meppel is dientengevolge uitgesteld. Een Duitsch douanebeambte doodgeschoten. Te Rimburg (Limb.) aan de grens ver volgde Vrijdagavond een Duitsche douane beambte een smokkelaar, welke uit ons land verboden goederen in Duitschland trachtte te brengen. Toen de douane-beambte den smokkelaar dicht genaderd was, schoot deze plotseling met een revolver den beambte dood. De smokkelaar vluchtte. De hevige storm, die te Toulon dezer dagen heeft gewoed, aldus melden de Fran- sche bladen, is oorzaak geweest van een ge beurtenis, welke de inwoners van vele dorp jes in de Varden schrik om het hart heeft doen slaan. Vrijdagmiddag werd namelijk een groote kooi, waarin zich een prachtige leeuw en een enorme panter bevonden, van een aan het station staanden onoverdekten goe derenwagon, door den wind meegevoerd en op den straatweg neergeworpen, waar zij in stukken viel....van welke gelegenheid de beide woudbewoners gebruik maakten, om zich in de bosschen tusschen Cuers en Puget- Ville te verbergen. De inmiddels door de politie gewaarschuwde bewoners van de omstreken, barricadeerden hunne huizer. Jagers hielden drijfjachten. De politie van Toulon zond rijwielpoli tie het veld in, om de dorpelingen te waarschuwen en hun te raden, hun kinderen niet alleen te laten uit gaan. Des avonds vernam men, dat de wilde dieren toebehoorden aan de ménagerie van een zekeren Guillaumin. Vier bedienden van deze menagerie wachtten aan den trein op de uitlading der dieren en bemerkten hun ont snapping het eerst. Zij verleenden hulp bij de nasporingen. Tegen zes uur werd de leeuw opgemerkt dicht bij de plek, waar de kooi was neer geworpen. Waarschijnlijk was het dier aan gelokt door den reuk van het voedsel, dat op de helling van den weg was blijven liggen. Onmiddellijk werden de afgebroken na sporingen voortgezet en tegen tien uur des avonds wisten eenige matrozen en politie agenten den leeuw onder schot te krijgen. De panter echter is nog steeds zoek, en voordat ook dit verscheurend dier, dood of levend, in de handen der drijvers is gevallen, zal de rust in de buurt van Toulon niet weer- keeren. Op 7 en 8 Febr. i.l zijn op de Noordzee met gunstig gevolg proeftochten gehouden met het kabelschip „Zuiderkruis", welk schip door de Ned. Scheepsbouw-Maat- schappij te Amsterdam gebouwd werd voor het Departement van Koloniën onder toe zicht van de Marine. De „Zuiderkruis" is het eerste kabelschip, dat in Nederland gebouwd werd. Het dient voor het leggen en repareeren van onder- zeesche kabels in Ned Indië. De hoofdafmetingen zijn lengte 88.70 M.; breedte 11.20 M. en holte 6.75 M. De waterverplaatsing bedraagt bij een diepgang van 4.30 M 2612 ton. Het schip is ingericht voor een mogelijke bewapening met 2 kanonnen van 15 c.M Het schip heeft behalve de hutten voor het dienstpersoneel, werkzaam bij het leggen der kabels, nog enkele andere verblijven, benevens een salon voor passagiers. Het vaartuig is geheel electrisc'i verlich*- De voortstuwingswerktuigen bestaan uit twee machines van 800 I. P. K. Op den proef tocht werd een snelheid van ruim 12 J4 mijl bereikt Omtrent deze ontploffing, waarbij geen menschenlevens zijn te betreuren, wordt nog door de Tel. gemeld het voorloopig onder zoek heeft uitgewezen, dat inderdaad de oorzaak van het gebeurde lag in het ge bouwtje no. 16, dat in de lucht gevlogen is en dat 20 bij 6 meter oppervlakte heeft. Tot 6 uur in den avond waren in dit ge bouwtje, dat geen verdieping heeft, v er- werklieden met het glanzen van de p.: ij kruit bezig geweest. En men stond voor ct groote raadsel, hoe het kruit tot de ontploi- fing was gekomen. Het spreekt vanzelf, dat er niet gerookt was geworden, maar wie zal kunnen zeggen, of er nabij het gebouwtje geen ongerechtigheden zijn geschied als men weet, dat het fabrieksterrein 57 H.A. groot is en er slechts door één man de ronde wordt gedaan De toestand is namelijk deze, dat de onderscheidene voor de kruitfabricage be stemde gebouwtjes over het terrein her en der verspreid liggen, juist met het doel om bij een ongeluk steeds een geïsoleerd geval te verkrijgen. Wat "de overige werkplaatsen op t fa brieksterrein betreft, kunnen we mededeelen, dat ze op een fiksch aantal gebroken ruiten na, geen schade hebben geleden. Werk plaats no. 16 ligt binnen de muren in puin. Er stond een walsmachine in opgesteld, welke eveneens geheel vernield is. Het kruit werd in deze machine tusschen twee walsen door gevoerd, hetgeen ook de gewone dagtaak der werklieden vormde. Een stoomleiding zorgt voor de drijfkracht dezer machine, doch onmiddellijk nabeëindiging van den arbeid wordt de stoomleiding afgesloten, zoodat zii geen oorzaak van de ontploffing, bijna 4 uren na de beëindiging der werkzaamheden, kan zijn geweest. Bewoners van Muiden en werklieden der fabriek deelden mede, dat stroopers de fabrieksterreinen als een uitgezocht jacht veld en de kanalen er omheen als prachtige vischwaters beschouwen. Zooals gezegd, de bewaking bestaat uit één man, zoodat er weinig tegen de heeren stroopers valt te be ginnen. Herhaalelijk weerklonken er scho ten de strooper heeft een goeden slag ge slagen, maar ondertusschen kan er gevaar zijn ontstaan voor den explosieven inhoud van de werkplaatsen. Of er Vrijdagavond zoo iets gebeurd is Wie zal te zeggen Toen de ramp plaats had was er geen waker op het terrein, de man had zijn rusttijd. En het staat ernstig te bezien of een verder onderzoek nog iets omtrent de oorzaak der ontploffing, welke ook in het gansche dorp Muiden ontsteltenis bracht, aan het licht zal brengen. Naar aanleiding van de eerste onrustbaren de geruchten werden in een der Amsterdam- sche ziekenhuizen reeds maatregelen getrof fen en begaf het vrijwel geheel volledige de tachement onbereden politietroepen onder bevel van den len luitenant Van Zuylen zich naar de plek van het ongeval. De officier was Zijn manschappen ver voor en toen we om half twaalf met den wagen over den Mui- derstraatweg reden, ontmoetten we eenige af- deelingen ten getale van ongeveer veertig vijftig man, die tegen den wind intrapten en allen model bewapend waren. In Diemen reed ons een motorspuit van de Amsterdam- sche brandweer voorbij, dien 't dorp wel eeni ge sensatie verwekte, niet het minst om het feit, dat de wagen bemand was met gewapen de militaire politie. Nader kwam ons ter oore dat men dezen wagen slechts van de brand weer had geleend om de soldaten te vervoeren, die het terrein moesten afzetten. Toen wij om bij half twaalf de fabriek ver lieten, bepaalde de belangstelling van het publiek zich nog maar tot drie jongelui, die voor de Muidensche brug de auto's der Am- sterdamsche verslaggevers gadesloegen. En deze nieuwsgierigen waren vermoedelijk al verdwenen, toen de motorspuit van de kazerne Nieuwe Achtergracht met de militairen arri veerde. Veel af te zetten viel er dus niet, wat niet wegneemt, dat den luitenant Van Zuylen een woord van lof toekomt voor zijn krachtige maatregelen, die ware de ramp van grooter omvang geweest ongetwijfeld hun nut zouden hebben afgeworpen. Nader verneemt het blad nog, dat even voor de ontploffing plaats greep, drie stroo pers tusschen de gebouwen gesignaleerd zijn Een hunner was in het bezit van een electri- sche zaklantaarn. De wachter heeft met een revolver op deze mannen geschoten. Het onderzoek zal dus bovendien moeten uitwijzen, of de ontploffing het gevolg zou kunnen zijn van een kogel, die in het kruit huis is gedrongen of dat men hier te doen heeft met een wraakoefening. Het laatste is intusschen niet waarschijnlijk. Vrijdag j.l. had te Amsterdam een bijeen komst plaat van den Nederlandschen Bond van Autobusdienst-ondernemers," welke o.a. bijgewoond werd door het lid der Eerste Kamer mr. Verkouteren en de burgemeesters van Hilversum en Bussum de heeren mr. Reymer en De Bordes. De bondsvoorzitter de heer H. M. P. van Emmerik hield een voordracht over het autobusverkeer. Spr. ging in het kort de ontwikkeling van den autobus na, welke eerst de geïsoleerde dor pen bediende, doch zich later ook „waagde," waar trams en andere verkeersmiddelen bestonden. Zelfs in plaatsen, waar veel ge fietst wordt, heeft de autobus succes gehad. Zoo werden in Hilversum het eerste jaar der exploitatie van een autobus 360.000/ passagiers vervoerd. De bussen in de groote steden zijn het! vraagstuk van den dag. Als men in het bui-, tenland het bus-verkeer ziet, komt men tot de conclusie, dat aan den aut b s de toe-) komst is. Spr. vroeg zich af, of de monopolis tische concessie, welke de tram heeft, niet aanleiding heeft gegeven tot verkeerde toe-I standen, zoodat men zich afvraagt, of de tram- er is voor het publiek, of omgekeerd. Er zijr voorbeelden, waaruit blijkt, dat de tram van' haar monopolie misbruik maakt. Vaak ziet men ook, dat de tram veel langer over een tra ject doet, dan een autobus. Bovendien heeft men bij de trams vaak personeel, dat zich te veel als ambtenaar beschouwt, terwijl bij de autobus-ondernemingen meer welwillendheid te bespeuren is. Als de spoorwegen zich meer wijden aan het verkeer over groote afstanden, kan dit meer verbeterd worden. De autobussen kunnen dan het verkeer tusschen de kleine plaatser. onderhouden. Van hoeveel belang ook het spoorwegverkeer is, men kan de oogen erj niet voor sluiten, dat de autobus populairj is. Het autobus-verkeer is hier nog niet vol maakt en eenigszins uit zijn krachten ge groeid. Daarom zijn in de gemeenten en de provincies verschillende verordeningen ge maakt, om dit verkeer te regelen. „Men verordent er maar op los." De ondernemers kunnen er niet meer uit wijs worden. Er moet verbetering komen, er moet eenheid in de verordeningen komen. Ons land is overdekt met autobusonderne mingen. Er zijn er wel een 600, die met eei ontelbaar aantal bussen zijn. Er wordt gerost en gereden over den weg. De veiligheid van het publiek wordt er aan opgeofferd, om zoodoende een ondernemei geld in zijn zak te bezorgen. Als daar geen paal en perk aan gesteld wordt, gaat het mis met den autobus. Als eer voorbeel noemde spr. de herrie te Haarlem ontstaan door negen ondernemers, die met 20 bussen tusschen deze plaats en IJ muiden reden. Er zijn verschillende besprekingen ge houden tusschen burgemeester en bond en naar spr. wist, bestaat er groote kans, dat op 1 Maart alle ondernemers op de Groote Markt mogen staan. Met genoegen constateerde spr., dat de burgemeesters van Hilversum en Bussum met den Bond hebben samengeVerkt, om te ko men tot een goede regeling van het verkeer, wat gepaard zou moeten gaan met wijziging van de bekende wet van 1880. Ten slotte wees spr. nog op den slechten toestand der wegen. Toen de busschen groo ter werden, en de wegen hiervan te lijden} kregen, is er een beweging ontstaan tegen, de bussen, welke men gelijk stelde met; vrachtauto's. Is het niet beter, een algemeene belasting voor de wegen in te voeren Wegen zijn toch voor iedereen. Spr. schetste ook nog de bezwaren, welkt de ondernemingen ondervinden van het slui ten van wegen bij opdooi, waarbij bepalinger zijn gemaakt, ten aanzien van de verdeeling van het gewicht, welke tot ongerief zijn voor het publiek. Moeten dergelijke bepalingen gelden voor alle wegen, zoowel de harde, als de drassige? Dat is ook verkeerd. De Bond zal ijveren voor de wijziging der Wet van 1880. Alle ondernemers moeten1 voorts een behoorlijke boekhouding hebben.' Ook wil hij contact met financieele instelj lingen, betreffende de financiering en sta_ bilisatie van de ondernemingen. Wij wil^ len hebben een verheffing van het autobus verkeer (applaus) en dit in betere paden lei den. Mr. Rupma behandelde vervolgens de wijziging der Wet van 1880. Deze wet is meer toereikend, nu het auto verkeer zoo is toegenomen. Het groote mid del om er verbetering in te brengen is de nood- zakelijkheid, dat de ondernemer concessies moet hebben. Geen autobusonderneming zonder vergunning. Aan welk orgaan moet concessie worden gevraagd Aan gemeente,: provincie of rijk De beste oplossing zou zijn dat een onderneming eerst overleg pleegt met de gemeenten, bij den dienst betrokken. De provincie kan dan advisceren, terwijl de beslissing bij het rijk blijft, dat heeft na te gaan, of het algemeen belang er mee gediend is, of niet. De autobus moet voorz'en in een verkeersbehoefte. Wat materiaal en perso neel aangaat, dit dient goed te zijn. Noodig is een keuring en herkeuring b.v. na elke 50.000 M.M., welke verreden is. Ook zij, die reeds een autobus hebben, moeten concessie aanvragen. De tarieven moeten onderwor pen worden aan de goedkeuring der gemeen tebesturen. In dezelfde streek moeten aan- aaneensluitende verbindingen worden ge maakt. Zijn dergelijke bepalingen tot stand gekomen, dan is er aan de vrijbuiterij op het gebied van het autobusverkeer een einde. Ten slotte voerde mr. F. S. M. Rits het woord over de provinciale bepalingen en ge meenteverordeningen. Spr. behandelde het sluiten der wegen bij opdooi, waartoe blij kens provinciale verordening de commissa ris der Koningin de bevoegdheid heeft. Krachtens de rijkswet echter, moet de auto busondernemer zijn dienst uitvoeren. Op het eerste gezicht blijkt hier tegenstrijdigheid. Evenwel de verplichting van den autobus ondernemer houdt tijdelijk op, zoodra de commissaris der Koningin de periode van opdooi aangevangen beschouwt. Dit is als force majeure te beschouwen. Wat de gemeentelijke politieverorde ningen aangaat men heeft daarin artikelen, waarbij bepaald wordt, dat voor autobuson dernemingen vergunningen noodig zijn. Vooral in groote steden bestonden dergelijke bepalingen, thans bestaan ze ook in kleine gemeenten, waar geen enkel stationneerend autobedrijf bestaat. Men meent, dat de gemeenten met deze bepalingen het intercommunale autobusver keer en de standplaatsen kunnen regelen. Doch het is de vraag of deze bepalingen in sommige gevallen niet weer aanleiding kun nen geven dat de autobusondermer verhin derd wordt zijn dienst uit te voeren, wat in strijd is met de wet van 1880, waarbij be paald is, dat de ondernemer geen vergunning noodig heeft. Het is de vraag, of de gemeen tewetgever de bevoegdheid heeft op te tre den tegen autobusondernemingen. Dit is nog niet tot in hoogste instantie uitgemaakt. Zooals de zaak op het oogenblik is, kan zij met blijven. Wordt, niet in de rijkswet van 1880 de bepaling gemaakt, dat voor de auto busonderneming concessie noodig is, dan zal de aanvullende bepaling moeten worden ge maakt dat de gemeente regelende kan optre den ten aanzien van het autobusverkeer. Spr. was echter van oordeel, dat het veel beter is. dat de rijks wetgever de standplaats en ver- gu iningen wèl over het geheele land regelt, in plaats dat elk gemeentebestuur dit doet. In elk geval is het thans geboden, dat de auto busondernemer in alle opzichten overleg ple gen met de gemeentebesturen, ten einde con flicten te voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10