SPAARNEBANK Nieuw leven UIT DEN OMTREK. BRAND IN DE GEMEEN TELIJKE CONCERT ZAAL TE HAARLEM. Verricht alle BANKZAKEN. Bezorgt alle ASSURANTIËN. SPAARBOEKJES met 4 pCrt. rentevergoeding. Wisselkoersen en koersen var Bankpapier. Maandag 11 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14660 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad HAARLEM. VOORHOUT. OEGSTGEEST. NOORDWIJK. NOORDWIJKERHOUT. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Alleen bij GOEDE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer standsvermogen. Eet daarom slechts Franken s Maikbrood. LEIDEN. LISSE. HILLEGOM. ie abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 'er Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers; 1426 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE COURANT Advertenflên 35 cents per fe2«L Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst els ingezonden mededeeling op le Pagina's 60 ct per regel Vraag* en aanbod-advertentiëo l4 regels 60 cent per plaatsing; elke rese^ meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij verkeeren in een merkwaardige tijds periode. Van alle kanten wordt met belang stelling uitgezien naar de groote dingen die in de internationale politiek te gebeuren staan. De Onderzoekscommissies, welke de Duitsche betaalkracht moeten peilen, de nieuw opgetreden arbeidersregeering in Engeland, de wanhopige pogingen door de Fransche regeering aangewend om de daling van den franc tegen te houden en, onder vrees voor de a.s. verkiezingen, het verzev der Fransche afgevaardigden tegen de voor gestelde belasting-verhoogingen, waarbij zelfs Poincaré's populariteit te leiden heeft. 't zijn alle verschijnselen, die in de geheele wereld de aandacht gespannen houden, orr- 4at men er 'n eindelijken keer in den hope- loozen economischen toestand van verwacht. En niet het minst in ons land, staat men scherp op den uitkijk, omdat onze econo- 'mische opbloei misschien nooit meer van het buitenland afhankelijk was dan tn de laatste jaren. Wanneer niet alle teekenen bedriegen is het afgesloten jaar 1923 "het toppunt van de 'crisis geweest en mag een zij bet lang zame verbetering worden verwacht. Niet, 'dat wij spoedig weer in een tijd van i ver vloeiende welvaart zullen zitten. Wanneer wij dat voor het verkiezen hadden, wij zou den zelfs adviseeren, afwijzend te beschik ken, De tijd van de groote oorlogswinsten, nog pas achter ons, heeft voor de zooveelste maal in de geschiedenis getoond, dat plot selinge weelde geen geluk, maar overdaad en 'overmoed' brengt met alle inmoreele ge volgen van dien. Maar wat wij wel van harte hopen en waarop althans weer eenig uit zicht bestaat, is, dat onze nijvere bevolking weldra zal bevrijd worden van dien depri- meerenden druk van te willen werken, te willen produceeren, handel te willen drijven en niet te kunnen door een moordende buitenlandsche concurrentie, een overvoerde buitenlandsche en een lustelooze binnen- landscbe markt bij een sterk ondermijnde koopkracht. Nogmaals, wij hebben een beet je hoop, dat er binnen niet al te langen tijd een weinig licht in dezen duisteren toestand zal komen. De Duitsche concurrentie is voor een goed deel uitgeschakeld en er is weinig uitzicht, dat deze ons weer spoedig chade zal doen. In Frankrijk en België staat men op een keerpunt; de handelsbalans van deze landen is, voor een goed deel ten koste van onzen eigen handel en industrie, buitenge woon gunstig. Maar het fatale van den toe stand voor die landen zelf is, dat, hoe gun stiger deze schijnbare welvaart, hoe trmer de gemeenschap zelf wordt. De winsten worden slechts door enkelen groot-kapita listen opgehoopt en komen noch het volk noch dc schatkist ten goede. Vandaar de onmogelijkheid voor den Franschen en Belgi schen franc om, ondanks de groote bedrij vigheid van handel en industrie, omhoog en op een redelijk peil te komen. Dit zal slechts gebeuren en zal moeten gebeuren, bij een gezonder worden van de staatsfinanciën. Bij een stijgen en eindelijk stabiliseeren van den franc (wat ten deele niet anders zal kunnen dan door belastingverhooging en het afne men van een deel der winsten van de parti culiere bedrijven) zal van zelf ook de Fran sche en Belgische concurrentiemogelijk'ieid tegenover het buitenland verdwijnen. Dit zijn voor ons land slechts eenige der gun stige teekenen er zijn er meerdere, maar er zijn er nog niet genoeg om met zekerheid een naderend tijdperk van grooter welvaart te voorspellen. Daarvoor moesten nog gunsti ger verschijnselen van binnenlandschen aafd, goedkoopere productie, belastingverlaging en.... meer wilskracht en energie bij ons rolk aanwezig zijn. Want, laten wij t niet ontkennen, in alle kringen onzer bevolking is veel meer een streven waarneembaar om aan den huidiaen hoogen (in vergelijking met het wereldpeil veel te hoogen) levensstand aard vast te houden, dan door ontwikk ding van al onze energie en gebruik makend van onze in den oorlog ongerept geble ven volkskracht een nieuw tijdperk van welvaart voor te bereiden. Energie! 't Is de leuze, welke niet dik wijls genoeg kan worden aangeheven. Wordt wakker en pakt aan; dat moest onzen men- schen dagelijksch worden toegeroepen, 't Is daarom, dat wij met zooveel belangstel ling de reorganisatiepogingen bij den R. K. Haarlemschen Middenstand den laatstcn tijd gevolgd hebben. Na alles, wat daarover in ons blad de laatste maanden is gepubliceerd, behoeven wij op dat werk zölf niet -rerder in te gaan. 't Is harde en lang niet altijd aangename arbeid geweest Opnieuw is de bodem ontgonnen en staat onze Haarlem- sche Hanze voor een frissche toekomst. Praten wij alleen voortaan over die toe komst en laten wij het ontginningswerk voor wat het is. 't Zal ook voor hen, die lat moeilijke en ondankbare werk gedaan heb ben, de beste belooning zijn, wanneer zij over eenige jaren op vruchten mogen bogen. Maar daarvoor is thans algemeene en daadwerkelijke belangstelling van al onze Roomsche middenstanders noodig. We staan voor een nieuwe, niet meer hopelooze maar tóch nog gevaarlijke toekomst. De komende tijd zal veel energie, bekwaamheid, koop manschap, doorzicht en uithoudingsvermo gen vragen, 't Leven zal niet meer zoo ge makkelijk gaan als vroeger En juist bij den eersten opbloei dreigt het grootste gevkar voor de zwakkeren om te worden op zij ge drongen. Nergens anders zal de noodige kracht worden gevonden dan in vereeniging, in samenwerking, in schouder aan schouder optreden." Zal de middenstander, zal de Roomsche middenstander vooral, dit nu ein delijk eens gaan begrijpen? Te lang heeft hij in het verleden tot eigen schade bewezen, dat de eenling niets vermag. Er gaat nu een frissche stroom door de i rijen van onze Haarlemsche Roomsche mid denstanders; er is nieuw leven gewekt. Zal I het gedijen en tot wasdom komen? Aan de leden der Haarlemsche Hanze zelf is het, daarop antwoord te geven In het nummer van dit blad is tegen a.s. Donderdag een groote bijeenkomst aangekondigd om de nieuwe lente van onze R, K. middenstands- beweging in te luiden. Zorgt nu, midden standers, dat het worde een machtig, een indrukwekkend geluid; dat er van die ver gadering een vruchtbaar enthousiasme uit gaalt ristisch Congres en den Stillen Omgang. De vergadering gaf door luid applaus haar instemming hiermede te kennen. Eveneens toonde zij zich zeer voldaan over de mede- dee'ing, dat prof. G. v. d. Burg uit Heem stede op Dinsdag 22 en Vrijdag 25 April een opvoedkundig onderwerp za| komen behan delen voor parochianen ouder dan 18 jaar. De heeren H. Rubenkamp en G. Koelman werden hierna met op één na aigemeene stemmen herkozen- In de vacature SchoonderWoerd werd J. v. d. Post aangewezen. Men besloot tot de or ganisatie der Kath. Werkgevers een schrijven le jichlen, waarin deze worden aangespoord hun arbeiders in de gelegenheid te stéllen, de Katholieke feestdagen 15 Augustus en t November geheel mee te vieren en den verlo ren arbeidstijd door overwerk in te halen. Hierna -volgde sluiting van deze goedge slaagde vergadering. scherpsten hoek veel verbeterd De bocht vóór de „Vlashoven" werd ook belangrijk verbeterd. Zou mep aan den driesprong bij van ouds de Boschwachterswoning van Jaap Steen voorden ook iets kunnen doen? Het tuin tje van die woning ligt leelijk in den weg. Vooral in den zomer met druk verkeer is het er beslist gevaarlijk Coop. Broodbakkerij. Donderdagavond hield de coöp. broodbakkerij de Verbetering haar jaarvergadering in het café Salman. De voorzitter, de heer H. Salman, opende de vergadering met een welkomstwoord. De no tulen werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. 'Een uitgebreid jaarverslag volgde. Met een aardig rijmpje herdacht de secretaris dat verleden 'najaar de coöp. 12>j jaar be stond. Gezien het verleden en het heden, heeft de coöp zich gestadig uitgebreid. Het Begonnen werd met 80 leden, een gehuurd- pand en- geleend geld. In de afgeloopen jaren Hedenmorgen is in de Gemeentelijke Concertzaal brand uitgebroken, waarbij de vloer, de zoldering en een 60-tal stoelen zijn verbrand. De brandweerman A. S, is door den ver branden vloer gezakt en heeft daarbij zijn linkerheupbeen gebroken. Omstreeks half 8 was men den brand mees-ter en kon de brandweer inrukken. St. Caecilia. De R. K, Muziekvereeniging „St. Caecilia" vergaderde op Vrijdag j.l. in café „Boerhave" Besloten werd Maandag 25 Febr. e.k. een uitvoering te geven voor donateurs en Dins dag 26 Febr. voor kunstlievende leden. Voor plaatsbespreking zal gelegenheid zijn op Zon dag 17 Februari van 25 uur nam. De heer B. Zwetsloot brengt als afgevaar digde van den Zuid-Hollandschen Bond van Harmonie s en Fanfare's verslag uit van een aigemeene vergadering. Uit dit verslag bleek, dat met aigemeene stemmen besloten was, dat 't concours door genoemden Bond uitge schreven, alhier zal plaats hebben op Hemel vaartsdag en Zondag d.a.vr Het bestuur zal op 24 dezer een bespre king houden met het bestuur van den Bond, om verschillende werkzaamheden betreffen de het concours te regelen en vroeg en ver kreeg hiervoor vrij mandaat. Bij de rondvraag werden eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld, waarna sluiting volgde. R.-K. Leven. Er zit leven en beweging in de Roomsche brouwerij te Oegstgeest. Ieder die van nabij het Katholiek leven in Oegsigcest gadeslaat, zal moeten erkennen, dat daar flink, ijverig en uitstekend gewerkt wordt!. In enkele jaren tijds is daar ontzettend veel voor en door het Roomsche openbare leven tot stand gebracht. Wij denken hierbij allereerst aan het keu rige vereenigingsgebouw, met kosterswoning en vertrekken voor de R.-K. Wijkverpleging. Vervolgens aan d-e oprichting der R.-K. Voetba'vereeniging O.V.V., die reeds onmiddel lijk op een goed veld in de onmiddellijke na bijheid der kerk haar arbeid begon. Het Vereenigingsgebouw „St. WilJibrord" fungeert uitstekend. Daar wordt rusteloos ge werkt». Daar zit pi-t in; men wil absoluut, dat het z'n rente opbrengt, niet alleen financieel, maar ook moreel en godsdienstig. Het moet en het zal spoedig worden, naast de kerk, het mid delpunt aller belangstelling. Er wordt eigen lijk geen gelegenheid gegeven or niet aan te denken, want allerlei vermakelijkheden en bij zonderheden. stellen hel voortdurend midden in dc belangstelling. Zondag j.l. draaide de bioscoop er weer lustig op los en TO en 11 Februari zal de wakkere Tooneelclub „SI. Lucas" er weer haar jaarfeest vieren met een programma, dat er ongetwijfeld mag wezen. Er worden drie blijspelen opgevoerd, n.l. „De Landbouw, weekblad voor Chicago" „Wie zal hem hebben? Twee schoonvaders e. één schoonzoon" en „Ik wil rust hebben". Een echle lachavond, die zeker de 'talrijk bezoekers zal voldoen. Daar slaat „St. Lucas" borg voor. K. S. A. Het PI. Comité der K. S. hield in het gebouw „St. WiTibrord" z'n jau vergadering. De opkomst der leden was bevr. digend. Na voorlezing der notulen werde door den penningmeester en den secretar: de jaarverslagen uitgebracht. Uit het jaarver slag van den secretaris nomen wij het na volgende over: Onder leiding van het plaatselijk comité der K. S. A. hebben een groot aantal pa rochianen in 1923 aan den Stillen Omgang dee'genomen; er werd medewerking verleend aan de plaatsing der kerklcening dezer pa rochie. Voor den inventaris van St. Willebrord werd 1016 ingezameld. De bloemendag ten bate van het Centraal Bureau der K. S. A. bracht 45 op. Er werd opgericht een R. K. Fonds voor Ziekenhuis- verpleging, dat schitterend werkt en blijk geefl iii een, dringende behoefte te voorzien. Er wordt ijverige hulp verleend bij de plaatsing van obligaties der Hollandsche Grondcrediethank, mede ten bate van het Centraal' Bureau der K. S. A. Het jaarverslag van den penningmeester wees per 1 Januari 1924 een batig saldo aan van 30,37. De begroeting van het volgend jaar sloot met een inkomen van 6137 en een uitgaaf van 36,15. Naar aanleiding van een ingekomen circu laire van het plaatselijk comité van sociale en charilieve vereenigingen ter voorbereiding van het Internationaal Eucharistisch Con gres te Amsterdam deelde de Geestel. Ad viseur mede, dat het Comité voornemens is een vergadering te beleggen op Maandag 10 Maart in St. Willebrord, waarin Kapelaan J. Mol uit Amsterdam, oud-kape'aan der pa rochie zal spreken over het naderend Eucha- Dfrecti» Mr. Th. WESTERWOUDT. Het R.K. Kerkhof. Zooals reeds aan onze lezers bekend zal zijn, werd verleden jaar het Kerkhof uitgebreid, daar het tot nu toe in gebruik zijnde gedeelte geen plaats meer biedt, althans nog slechts weinig. Zuo is dan verleden jaar als werkverschaffing een flink stuk land achter het bestaande kerkhof opgerand wat nu met het reeds be staande gedeelte een geheel gaat worden. Het stuk grond dat nu nog tot aan de St. Jeroenswcg reikt en nog niet is ongetand behoort ook tot het Kerkhof en hier-nede zal in de toekomst het Kerkhoft worden vol tooid. Hef kerkhof zoo het daar ligt, behoort al reeds tot de mooiste uit den omtrek, mooi in 't groen en goed onderhouden. Dezen winter zijn er, wegens het 'n elkaar groeien der boomen, een groot gedeelte hiervan gerooid en mede ook, omdat het oude en nieuwe gedeelte meer in overeen stemming moet worden gebracht. De tuinarchitect de heer J. v. d. Bijl heeft de teekening voor het nieuw aan te 'eggen gedeelte gemaakt en wij mochten het genoe gen smaken daarvan#inzage te krijgen. Het is werkelijk een genoegen deze teekening te zien daar deze een kijk geeft op de prachtige manier waarop dil gedeelte zal worden in gericht. Men zou geneigd zijn te denken dat het een lusttuin zal worden, zoo magnifiek mooi is de indeeling. De Kapel komt nu, zooals vanzelf spreekt in het midden van het kerkhof te staan. De boschages naast de Kapel zijn opgeruimd, terwijl de Kapel zelf onlangs een grooten schoonmaak ondergaan heeft, door het afborstelen van de muren die groen geworden waren, bijververven enz. Het looppad aan het einde van het Kerk hof bij de Kapel wordt omgelegd, zoodat aan het oude gedeelte nog een rij gravenI wordt toegevoegd. Rondom de Kapel wor den inovalen vorm sier en heestergewassen aangeplant. Het nieuwe gedeelte zelf, komt in hoefijzer vorm te liggen, met door het midden een kruis 'in gaffelvorm. De paden komen dus ook in hoefijzer vorin ie liggen, en vanzelf de doodenakker ook De akker wordt door een haag van groen in tweeen verdeeld aan beide aan ten van de haagman een rij graven worden gemaakt. Een juisten kijk hierop zal men pas kunnen krijgen wan neer men de teekening ziet of wanneer de paden zullen zijn gemaakt. Door den heer C. G. J. Alkemade zijn de paden wel met paal tjes uitgezet, maar een leek heeft daar toch weinig kijk op. De geheele hoefijzer vorm ia thans nog niet voltooid, dan zou óók het laatste ge deelte opgezand moeten worden en het zou o.i. jammer zijn, wanneer het niet spoedig zou voltooid worden. De sier- en heester gewassen zullen waarschijnlijk door een kweeker uit Boskoop op vakundige wijze wo'dcn aang-bracht. Ook het priestergraf op het oude gedeelte zal dan eens worden nagezien, alsmede de beplanting. Het zoo mooi inrichten en verfraaien van de laatste rustplaats onzer dooden is een daad van piëteit, die door allen, zonder uit zondering, op hoogen prijs zal worden ge steld. Het onderhoud, dat opgedragen is aan den heer P. Alder^ is in goede handen, want het Kerkhof is „zijn trots," De Ou ve^e zomergasten van Wijk-aan-Zee welbekende badman Arie Schelvis Wz. is dezer dagen overleden. Gedurende 44 jaren was hij bij de badkoetsen te vinden. Gestolen. Van den heer J Bakhorst heeft men een fraaie duif gestolen. Met dit dier behaalde hij op de pluimvee-tentoonstel ling een eere- en eersten prijs. Fanfarecorps „Excelsior." Het fanfare- gezelschap geeft in het Juvenaatsgebouw hedenavond (Maandag) een uitvoering voor leden, donateurs en begunstigers. Het duo Sfelleman en Van Leeuwen zullen met voor drachten voor afwisseling zorg dragen. Verbetering wegen. Onder Noordwij- kerhout zijn aan den Goöweg eenige'verbe teringen aangebracht. Een scherpe bocht op de hoek van den Kerkweg bij café „Vlas hoven," werd door het afsteken van den beef 1de ocöp. zich gestadig uitgebreid. Het pand is gekocht, verbouwd en vergroot, een stuk bouwgrond aangekocht, machines aan geschaft en ia die jaren 24.588.10 aan di vidend uitgekeerd Wel staat er nog een paal in bet gebouw (is bezwaard) maar die paal komt niet boven 't dak, wat op de balans gevonden wordt. In de oorlogsjaren en in dc nti' beerschende werkeloosheid, was en is er tegenspoed te boeken. Van het bestuur moest er een altreden wegens ambtsbezighe den en 2 zijn het bestuur door den dood ontvallen, zoodat thans nog twee van de op richters in functie zijn. Ook in de commissie van toezicht had men een lid door sterfgeval Ie betreuren. Het ledental bedraagt nu 36". In het afgeloopen jaar is er verbakken 114.757 K.G. bloem en larwemeel. waaruit geproduceerd werd 153 781 K.G. wit en tar webrood en 140.760 beschuiten. Het perso neel ljééft dus niet stilgezeten. Door den heer C. Elstgeesi werd dc balans en winst en ver liesrekening voorgelezen. Hieruit bleek, dat ontvangen was 41.024.12. De uitgaven voor meed, brandstoffen, andere grondstoffen, loon, en afschrijvingen, alles te samen f 36 173.03 zoodat een batig saldo te boekeu is vaii 4.951.09. Uitgekeerd zal dus kun nen worden 9 pet. dividend. Hierna be stuursverkiezing door het aftréden van den heer F". Hiep. Gekozen werd dé beer H. de Haas Az. Het altredend lid der commissie van toezicht de Weled. heer W. L. Ben schop werd bij acclamatie herbenoemd. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met de mededeeling dat het dividend Woens dag en Donderdag 13 en 14 Febr. a. d. bak kerij kan worden afgehaald des avonds tus schen zeven en negen uut. Veiling kerkschapen. Donderdagmorgen te elf uur zullen de schapen die ten bate van de R.K. Kerk zijn geweid, worden geveild achter bet Juvenaatsgdbouw. Liturgische cursus. De vierde cursusavond zal in het Juvenaatsgebouw gehouden wor den a.s. Vrijdagavond. Ais onderwerp wordt behandeld: Het kerkelijk jaar. Koninklijke Ned. Maatschappij voor ^Tuin bouw en Plantkunde, aid. Noordwijk en Omstreken. Vrijdagavond had de maan- delijksche bijeenkomst plaats in Royal. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Hierna verkiezing van een secretaris wegens periodiek aftreden van den heer H. Wie- chcrink. Deze stelde zich niet meer her kiesbaar wegens de vele werkzaamheden, die hem het goed waarnemen van deze functie verhinderen. De voorzitter spreekt een woord van dank tot den aftredenden secretaris, die deze functie vanaf de op richting heeft vervuld. Als opvolger wordt aanbevolen de heer Endema van Noordwij- kerhout. Genoemde heer werd met bijna aigemeene stemmen gekozen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrij ven van het Hoofdbestuur, waarin gemeld wordt, dat de Winterbijeenkomst zal ge houden worden te Den Haag op 26 Febr, a.s., waar spreken zullen Jhr. van Tets, de heeren Witte en Van Es. Wegens de hooge kosten zal geen afgevaardigde worden ge zonden. Omtrent het al dan niet beschik baar stellen van een medaille voor de bloe mententoonstelling te Rijnsburg, volgde een schier eindloos debat, met als resultaat, dat een medaille werd beschikbaar gesteld met de stemmen van de heeren Rotteveel en Oostveen tegen. Hierna begon de heer J. Braun zijn cau serie over gladiolen. Hij gaf een historisch overzicht van de gladiolencultuur in ons land en sprak hierover enkel uit eigen ondervinding, die reeds een halve eeuw oud. geworden is. De voornaamste gebeur tenissen passeerden de revue Hoc zc in ons land gekomen zijn en de ontwikkeling van de cultuur in de verschillende stadiums. Toen de heer Braun eindigde, was Jiet slui tingstijd (tien uur) en de agenda was nog niet half afgewerkt. Een paar heeren gingen aan het commissariaat van Politie verzoe ken om de agenda te mogen afhandelen, wat voor deze maal werd toegestaan. (Zou dit artikel van de politieverordening niet gewijzigd dienen te worden?) De heer Kromwijk had een verzameling Hulst e. d. mee ter vergadering gebracht, die door hem werden besproken op een manier, die ken nis van zaken aanduidt. Ter sprake werd gebracht de Bind- en Schikcursus. Een flink aantal leden gaven zich hiervoor op. Keuring eó verloting van de ingezonden bloemen en planten volgden, waarna de ver gadering te elf uur werd gesloten. R. K. Volksbond. In café v. d. Berg hield de R. K. Volksbond alhier zijn jaarvergade- De Voorzitter opende met den Christelij- ken groet en sprak er zijn leedwezen over uit dat de vergadering niet beter bezocht was. Hij sprak een woord van welkom tot den Ecrw. Geest. Adviseur Hierna worden de notulen der vorige ver- gadering door den secretaris gelezen en on veranderd goedgekeurd. Door den Secretaris wordt nu een keurig jaarverslag uitgebracht Hierin werd het fees telijk herdenken van het 10-jarig bestaan herdacht O.m. stippen wij hieruit nog aan, deelgenomen werd in het afgeloopen jaar aan Barometerstand 9 uur v.m.: 741. Vooruil OPGAVE VAN; 11 FEBRUARI EERSTE KOERS BERLIJN ;p. billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK ROME. 0 058Vj 12.25 10.80 0.37 10.51 69.95 43.20 35.621/. 46.50 2.67 LATERE KOERS de gewestelijke Encyctiekmeetmg te Wasse naar en nog vele andere werkzaamheden werden verricht Het ledental is vooruit gaande. Het Retraitefonds bloeit, een voltal lige Retraite werd in den afgeloopen winter meegemaakt. Dank werd gebracht aan het Gemeentebe stuur inzake werkverschaffing aan werk- looze leden Dank werd nog gebracht aan den Eerw. Geest. Adviseur voor zijn mede werking op allerlei gebied De Voorzitter bracht een woord van dank voor het keurig verslag. Hierna volgde jaarverslag van den Pen ningmeester- De ontvangsten bedroegen 743.77, de uitgaven f 737.69; een batig sal do aldus van 6.08. Een commissie bestaande uit de heeren J. v. d. Putten en H. v d Voort werd be noemd om de boeken en bescheiden van den penningmeester na te zien. Alsnu volgde aanbieding begrooting 1924. Deze werd na ampele bespreking vastge steld op een bedrag van 725.80 in inkom sten en uilgaven Bij de nu volgende be stuursverkiezing werd eerst de Voorzitter herkozen terwijl ook de overige aftredende bestuursleden, n.l. de penningmeester, de 2de secretaris en de le commissaris met groote meerderheid herkozen werden. De Voorzitter en de 2e Secretaris wenseh- ten hun verkiezing nog in beraad te hou den tot de volgende vergadering; de ande ren namen hun benoeming aan. Dc Voorzitter feliciteert hen met het ver trouwen door de leden in hen gesteld en hoopt, dat zij hun beste krachten zullen blijven geven voor den Bond. Bij de bespreking van den op 23 en 24 Febr a.s. te houden cursus voor bestuursle den, welke te Amsterdam gehouden zal worden, wordt besloten, dat door 3 be stuursleden hieraan zal worden deelgenomen en dat de kosten hieraan verbonden gedeel telijk door de kas zullen gedragen worden, n.l. tot een bedrag van 15. Meegedeeld werd nog dat in de volgende week een vergadering zou gehouden worden, waarin de Eerw Pater Frigge O.F.M. van Leiden zou komen spreken over de H. Eucha ristie, dit ook mede in verband met de op richting van een afd van den Stillen Om gang alhier, welke in aansluiting bij Leiden dit jaar deze bedevaart zal maken. De rond vraag leverde niet veel bijzonders op, zoodat de voorzitter de wel niet druk bezochte, maar zeer noodzakelijke, vergadering sloot met den Chr. groet. R. K. Kiesvereeniging. Dc R. K. Kies- vereeniging „Recht en Orde" alhier, hield in de afgeloopen week bestuursverkiezing, eerst in het dorp in caié v. d. Berg en later in de ^ilk in café van Stralen, de uitslag van deze verkiezing was als volgt in het dorp werden uitgebracht 27 stemmen, waarvan 5 van onwaarde. Uitgebracht zijn op J. van Dijk 20, Th. Oostdam 11, P. P. Vericgaal 10, H. Langeveld 10, J. Vlasveld 7, P. Bekkers 13, C. Heemskerk 9, A. J. Pennings 11, P. Klein 7, P. C. van Saasse 11 en op C. Dui venvoorde Hz. 6 stemmen. In dc Zilk werd gestemd als volgt: uitgebracht werden 14 stemmen. Hiervan verkregen J. van Dijk 3, Th. Oostdam 3, P. P. Verdegaal 5, H. Lange veld 10, J, Vlasveld 4, P. Bekkers 5, C. Heemskerk 4, A. J. Pennings 4, P.-Klein 3, P. C. van Saasse 10 en C Duivenvoorde 10 stemmen. Tot bestuursleden zijn dus geko zen de heeren J. van Dijk, P. C v Saasse, H. Langeveld, P. Bekkers, C. Duivenvoorde, P, P. Verdegaal, A. J. Pennings, Th. Oostdam en C. Heemskerk, terwijl de heeren J Vlas veld en P. Klein plaatsvervangende bestuurs leden zijn. In het dorp moet nu nog de ver kiezing van een voorzitter plaats hebben. Er was voor deze stemming zeer weinig animo cn de leden toonden niet de minste belangstelling bij deze toch werkelijk ernstige zaak. Het is te hopen, dat dit zich in de toe komst niet zal wreken. R.-K. Vrouwenbond. De R.-K. Vrouwen bond is bezig haar 10-jarig bestaan te her denken. De feestelijkheden worden voorafge gaan door een Triduum, dat aanvankelijk zou geleid worden door den geestelijk advi seur, den Weleerw. Pater v. d. Donk, maar wegens diens ongesteldheid thans geleid wordt door den Weleerw. Paler Van Ette, O. F. M„ uit het klooster te Woerden. Dinsdag 12 Februari beeft er in de Groote Stadsgehoorzaal een feestvergadering plaats, waarin Pastoor Duynstee, uii Utrecht, als spreker zal optreden. Onmiddellijk daarna wordt de Poppenlen- toonstelling ïil de Kleine Stadszaal geopend. Des avonds wordt in den Schouwburg opge voerd „Sneeuwwitje", een onuitgegeven kin- deropcra in 6 bedrijven, van N. C. Ruygrok. Deze uitvoering is uitsluitend toegankelijk voor de leden van den Vrouwenbond met hare vrouwelijke introducé's. Alles bijeengenomen belooft de R.-K.Vrou- wenbond haar 10-jarig bestaan op grootse he wiize te herdenken. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Ned. Fabriek van Wollen Dekens, voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, alhier. Een dreigend conflict. Het reeds eenigen tijd dreigend conflict bij de N. V. Scheeps bouw- en Reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Booth, alhier, is vrijwel in zijn laat ste stadium gekomen De firma, die eerst 10 procent op het loon wijde korten, is teruggegaan tot zes procent, terwijl dc 'be stuurders der christelijke en moderne orga nisaties genoegen willen nemen met vijf pro cent, Hierover zou dus wel overeenstemming te verkrijgen zijn, het personeel eischt echter voor overwerk vijftien procent ver hooging, waaraan de firma weigert te vol doen. Men wacht nu af wat de directie Maandag zal doen. VERKOOPINGEN. Veiling te Lisse op 9 dezer onder directie van Holland's BloemboHenhuis Gladiolen l'Immaculée 12 op 3. idem 10 -12 1.60, Panama 10-12 f 0.55, Peace 12 op 2 30. America 14 op 150. idem 10-12 f 0.55, White Giant 12 op 2.60, idem 10- 12 1.20, Wilbrink 12 op f 1.20, idem 10-12 0.50. Glory of Holland 10-12 f 150. Bar. Jos. Hulot 12 op 2 60. Pink Beauty 12 op 1.40, idem 10-12 f 0.80, Willv Wigman 12 op 2.20, idem 10-12 0.80 Breiichleven sis 12 op f 1.30, Yellow Hammer 12 op 2.40, Bordeaux 12 op 2.10, Empress of India 10 -12 0.60 Anny Wigman 10-12 1.10, Gol den Wesl 10-12 1.30, Schwaben 2 op ƒ3,20 idem 10-12 1.30, Marechael Foch 12 op I. idem 10-12 0.55, Prince of Wales 14 op f 2 50, idem 12 op 1-50, kiem 10-12 0.60, Red Canna 14 op J 2.80, Pink Per fection 12 op 4, idem 10-12 T 2.20. War 14 op 2.90, idem 10-12 0.80. Princeps 12 op 1.90, idem 10-12 0.90, Yellow Standaard 10-12 0.95. Laebesfeuer 10-12 2 50. Diversen. Arum Coroutum 22 op J 8. Dy- clitra Spectabilis I f 15.25. Hyacinth Gandi* cans 18 op 1.90, Monbretia Cr, Mia flora 8 op 0.75, Liiium Lancif Rubrum IS op 14.50, idem 16-18 f 6.75. Alles per 100 stuks. De werkeloosheid. Gelukkig vermindert het aantal werkejoozen ook in deze gemeente flink: het is met fieUtallen afgenomen. Krotten. Bij verschillende woningen zijn de bekende „onbewoonbaar verklaarde wo ning''-bo-rdjes aangebracht. Meerdere bewo ners hebben die krotten reeds vrijwillig ver laten, wat zeer verstandig is. Als straks een en ander verdwijnt, komen mooie bouwter reinen vrij. voorat tegenover de SL Martinne kerk kan iets moois verrijzen dat me; di straks verbouwde en vergroote kerk een pracht-geheel zal uitmaken. ■Promotie. Onze plaatsgenoot, de heel F. L. Engel, pasge.slaagd arts, is benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij bei le ger in Ned.-Indië. Onze handel. Uit de statistiek voor in- uit- en doorvoer, uitgegeven door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, blijkt, da: over 1923 van de meer dan 1000 artikelen, welke de nitvoer-statisliek bevat slechts 10 artikelen voorkomen, die tot een grootere geldswaarde zijn uitgevoerd dan onze bloem bollen, die met een waarde van 26,000.000 de elfde plaats innemen. Wel een sprekend bewijs, hoe hoogst belangrijk onze handel is en dat in zuik een klein hoekje van Neder land"! Ten opzichte van de andere tuinbouwpro ducten nemen de bloembollen evenals in 1922 dc eerste plaats in bij den export, ter wijl in 1921 de groenten bovenaan stonden* De totale waarde van de in 1923 geëxpor teerde tuinbouwvoortbrengselen bedroeg bijna 58 miilioen gulden. Hiervan komt 45'1 prooent voor rekening der bloembollen, 32 pCt voor groenten, 9 pCt. voor vruo'-n. 4 pCt. voor zaden en 1 pCt voor afgesued.a bloemen. Feestcomité. Het is hier ter plaatse al loos druk. héél druk. ook met vergaderen Dat bleek, wijl eerst thans ten gemeente- huize de laatste vergadering werd gehouden van het feestcomité der jubileum-viering van H. M. de Koningin. De penningmeester, de heer M. de Groot, deed rekening en verantwoording waaruit bleek, dat de totale ontvangsten 3758,80 bedroegen. Uitgegeven werd f -3313.55; l>ati{j saldo d"us 445,25 Een paar posten moes ten nog betaald worden, samen groat f 61.60: na afdoening daavan resteert nog f 383,65 Een commissie controleerde de be scheiden, waarna de pcniiingm onder dank zegging voor zijn beheer werd gedechar geerd. Met aigemeene stemmen werd beslo ten. dit laatste bedrag te schenken aan dn Hillegomsche vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. De voorzitter, ds. J. V. E. van Bemmel, richtte nu een woord van dank tot den bur gemeester als eere-voorzitter voor de hoog gewaardeerde medewerking welke spr. en hel gansche comité van Z E. mocht onder vinden, tot den secr.. den heer I. C. Baas, tot den penningin.. den heer M. de Groot, tot de overige comité-leden voor de prettige sa menwerking waarna liet comité- 1898—1923 werd ontbonden verklaard. Burgerlijke Standi Ondertrouwd: C. H, Zwarts en A. C. Spreeuw. A. Peters et A. M Geutskens. Th. Otte en F. C. va* der Weijden. C. W. van der Ploeg e« M. P. Berkhout. C.Spanhemi en C. Bal kenende. Geboren; d. van C W. J M Hesnen Gieliam. d. van H. Doomebalvan Mem melen. d. vrn J M. van der Wésten Oudshoom. van N. J. RasHartman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1