KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. LEGER EN VLOOT. KORTE BERICHTEN. ORDE EN ARBEID. BINNENLANDSCH NIEUWS. Vragen van den heer Beumer. Staking op de Amsterdam- sche Aardappelmarkt. 120 man er bij betrokken De winkelsluiting te A'dam. Koekverlotingen op kermissen. Installatie commissie post cheque- en girodienst. Prof. Treub over het Beleggingsvraagstuk. VERKEER EN POSTERIJEN. TELLING VAN REIZIGERS, Uitvaart en begrafenis van Pater Mag. Alphons Rijken. 300-Jarig bestaan van „De Krijtberg" te Amsterdam. Een verboden stuk. Het bioscoop-conflict in ket Zuiden. juweelencüefstallen onder Narcose. Echt Amerikaansch! Een smokkelaar betrapt. In een vulkaan gestort. Diefstal van Nautische instrumenten. RECHTZAKEN. Kolendampvergiftiging. Poging tot doodslag. Lourdes in 1923. INNEN VAN EEN POSTWISSEL DOOR EEN ONBEVOEGDE. De N.A.S.M. tegen verzekerings-maatschappijen. Het Tweede Kamerlid, de heer Beumer, tieeft tot den minister van Koloniën de vol- Jende vragen gericht: Heeft de minister kennis genomen van het sericht in de pers, betreffende het ontslag ait den militairen dienst „wegens anti-mili- :aire eigenschappen" van den fuselier V., te Bandneng, onder het hoofd „Vaderliefde.... anti-militair!"? Is dit bericht geheel of in hoofdzaak juist?. Vrijdagmorgen hebben op de Aardappel- markt te Amsterdam Prinsengracht bij de Westermarkt en Marnixstraat bij de Rozen gracht, de aardappellossers het werk gestaakt ten getale van plm. 120 man. De stakers zijn georganiseerd in de aardappelen-, groenten- en fruitbewerkersvereeniging' „Ons Belang." Deze organisatie heeft o.a. voor de aardap pellossers een collectief contract met de pa troons-federatie, welk contract binnenkort door een nieuw vervangen zou worden. „Ons Belang had nu den eisch gesteld uiterlijk gis termorgen met den inhoud van het nieuwe contract in kennis te worden gesteld; de pa troons gaven hieraan geen gevolg, waarna het bedrijf werd stilgelegd. Kalme rust heerschte er dan ook gisteren op 't anders zoo drukke 'rinsengrachtgedeelte bij de Leliegracht. BESPREKING VAN HET EMIGRATIE- VRAAGSTUK. Naar wordt meegedeeld, heeft Woensdag j.l. aan het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bespreking plaats gehad inzake het emigratie-vraagstuk naar overzee- sche gewesten, waaraan deelnamen de heeren A. Folmer, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling; F. H. J. Heringa, chef der afdeeling Handel en Nijverheid; Walrave Boissevain, voorzitter der Stichting Emigratie-Centrale Holland en_ vertegenwoordigers der vakcen trales. DE BURGEMEESTERS-VACATURE TE WAALWIJK. Naar de „Tel." verneemt, is binnen enkele dageji de benoeming te wachten van den hoer H. Stulemeijer, lid van de Tweede Ka mer eri oud-wethouder van Rotterdam, tot burgemeester van Waalwijk. EEN VERZOEK TOT VERNIETIGING DER VERORDENING. De Algemeene Winkeliersvereeniging te Amsterdam heeft Vrijdag een adres aan de Kroon gezonden, naar aanleiding van de laatste wijziging, de bevoegdheid van B. en W., om ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer overeenkomst, is uitgebreid met de bevoegdheid, om ont heffing te. verleenen van een of meer der verbodsbepalingen „ten aanzien van winkels, waarin verkocht plegen te worden eet- en (of) drinkwaren bestemd en gereed voor onmiddellijk gebruik." Adressante is van oordeel, dat de laatstelijk gegeven bevoegdheid aan B. en W., om ont heffing te verleenen, ten aanzien van win kels, waarin eet- en drinkwaren plegen ver kocht te werden, bestemd en gereed voor onmiddellijk gebruik, in strijd is met het algemeen belang. In het adres wordt o.a. gezegd Immers door het geven van ontheffing aan <e bepaalden winkelier wordt een zeer groote onbillijkheid gepleegd tegenover de groote meerderheid der winkeliers, die een zoodanige ontheffing niet zouden krijgen. Bo: e dien houdt deze Verordening niet in, het voorschrift, dat de verkochte waren ter pl -atse moeten gebruikt worden, zoodat nu de eet- en driukwaren, bestemd en gereed voor onmiddellijk gebruik, door de koopers naar hun woonplaatsen kunnen worden medege- nonen en aldaar worden gebruikt. Het algemeen belang wordt door deze beoalingen geschaad, daar de winkeliers, die ontheffing hebben gekregen, in den uitge- breidsten zin, eetwaren, ook geconserveerd, in blik en gla;, en drinkwaren kunnen ver- kooper, terwijl andere winkeliers gesloten zullen moeten blijven. De gewoonte, die de Amsterdamsche huis vrouwen thans hebben om te zorgen, dat zij vóór sluitingstijd de noodige eet- en drink waren in huis hebben, zal thans gewijzigd worden geheel ten bate van de winkeliers, die ontheffing gekregen hebben. B. en W. missen iederen maatstaf, om te be- oordeelen, aan welken winkelier wel of niet heffing behoort verleend te worden, zoodat deze verordening zal leiden tot willekeur. Het algemeen belang wordt alleen be vorderd door toepassing van de Verordening op de Winkelsluiting, zóó dat winkels, waarin eet- en of drinkwaren worden verkocht, allen op een bepaalden tijd moeten gesloten wor den en het publiek in zijn eigen belang er aan gewend wordt om vóór den sluitingstijd (hoe laat deze dan ook zij) te zorgen voor zien te zijn van de noodige eet- en drink waren. Adressante verzoekt ten slotte de Koningin, Je Verordening op de Winkelsluiting, zooals Jeze sedert is gewijzigd, te schorsen of te ver- tietigen. De minister van Justitie heeft tot Je ge meentebesturen een circulaire gericht, waar in hij er op wijst, dat het voorkomt, dat in kleinere gemeenten, vooral in het zuiden des lands, door de dagelijksche besturen toestem ming wordt verleend tot het aanleggen en houden van koekverlotingen tijdens de in die gemeenten te vieren kermissen en wel aan personen, die naast het houden van die ver lotingen van den verkoop van koek en andere versnaperingen een beroep maken, j Waar nu de Loterijwet 1905 in art. 3 voor schrijft dat slechts toestemming kan worden verleend tot het aanleggen en houden van een loterij, indien deze uitsluitend strekt tot bevordering van eenig algemeen belang of tot een liefdadig doel, moet naar het oordeel van den minister een door een gemeentebestuur voor een koekverloting gegeven vergunning geacht worden in strijd met de Loterijwet 1905 te zijn verleend. Waar de mogelijkheid niet schijnt uitge sloten, dat bij meer gemeentebesturen in den lande een onjuiste opvajting ten aanzien van het al of niet geoorloofd zijn van deze en dergelijke loterijen bestaat, komt het den minister geraden voor zijn bovenomschreven ten aanzien van die loterijen ingenomen ;landpunt ter kennis der gemeentebesturen ie brengen. Vrijdag is door den Minister van Water staat den heer Van Swaay, de commissie- König geïnstalleerd, welke tol opdracht heeft van advies te dienen omtrent de principieele vragen, welke zich voordoen bij de weder- openstelling van den postchèque- en giro dienst. De commissie bestaat uit de heeren ir. A. A. H. W. König, voorzitter; prof mr. dr. G. W. J. Bruins; mr. dr. A. van Doorninck, the saurier-generaal bij het departement van Financiën; mr. dr. H. H, A. van Gybland Oosterhoff; mr. P. 't Hooft, waarn. directeur van den Postchèque- en Girodienst; A. P. F. Duijnstee, inspecteur der P T. te Maas tricht, mr. F. R. J. Dubois, secretaris van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, leden; terwijl secretaris der commissie is de heer W. M. H. Somers, hoofdcommies bij het de partement van Financiën. DE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. De Nederlandsche Landbouw-Handels- kamer heeft tot de aangesloten vereenigingen de volgende vragen gericht Welke belangen had uw vereeniging bij den handel in landbouwproducten op Rus land; hetzij vóór of tijdens den tegenwoor- digen regeeringsvorm in dat land Acht uw vereeniging het gewenscht, dat een actie wordt ingesteld, ten einde het re gelen van de handels betrekkingen te bevor deren Heeft uw vereeniging bij een eventueele actie bijzondere belangen naar voren te brengen Volgend „De Vos' wek. Uitl. Courant", hebben tusschen de sovjet-regeering en de Nederlandsche regeering geen diplomatieke besprekingen plaats gehad, maar wel worden onderhandelingen gevoerd over een handels verdrag, zooals reeds gesloten is, tusschen Rusland en Zweden, Italië, Frankrijk, Tsje- cho-Slowakije en Polen. Deze onderhande lingen dateeren reeds van vóór de regeerings- crisis hier te lande. Er zijn alhier aanwezig de officieele handelsvertegenwoordiger van Rusland en een ondervertegenwoordiger speciaal voor den houthandel. De onderteekening van dit handelsverdrag is spoedig te verwachten. Voor de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van het Levensverzekeringswe zen heeft prof. mr. M. W. F. Treub Vrijdag middag in Putchri Studio te 's-Hage een voordracht gehouden over: „Het beleggings vraagstuk voor de maatschappijen van Le vensverzekering". Prof. Treub merkte op. dat het beleggings vraagstuk voor levensverzekeringsmaat schappijen, dal vóór den oorlog reeds een kunst was, thans een puzzle is geworden. Spr. betoogde, dat men zal moeten nagaan, hoeveel pólissen in Nederlandsch geld en hoeveel in vreemde valuta zijn af gesloten. Bij de belegging zal door een zelfde valuta-verhouding moeten worden betracht als die van deze obliga's. Dit is ech ter een theoretische stelling, aangezien een maatschappij, die veel Fransche polissen heeft loopen, daarin toch wel geen voldoen de aanleiding zal vinden om nu maar in Fransche valuta te gaan beleggen. De groote moeilijkheid Is, dat de Europeesche valuta hun stabiliteit hebben verloren. In dit verband wilde spr. eenige der Europee sche valuta bespreken, waarbij hij zich echter geenszins als profeet wilde op werpen. Ten aannzien van den Franschen franc en de vrees, dat deze de mark zal volgen, wees spr. op het feit, dat Frankrijk in zichzelf economisch sterk genoeg is. Het produceert zijn eigen graan. Bovendien zijn de Fran sche boeren en de Fransche middenstanders harde werkers en spaarzame lieden. Er is misschien geen volk zoo spaarzaam als het Fransche. Een nadeel voor Frankrijk is ech ter de achteruitgang van het aantal manne lijke arbeidskrachten, tengevolge van den oorlog. Komt er langzamerhand wat immi gratie in Frankrijk, dan zal dit bezv/aar zich echter minder doen gevoelen. Van veel grooter beteekenis is echter het groote be drag der militaire uitgaven. Indien men voortgaat met bovendien nog de militaire uitgaven der kleine entente te financieren, dan zal er ongetwijfeld gevaar bestaan voor de staatsfinanciën. Alles bijeengenomen zijn de vooruitzichten van Frankrijk niet roos kleurig, doch anderzijds bestaat toch ook geen aanleiding voor pessimisme. Spr. ge looft niet, dat er een groot gevaar is voor een nog verdere daling van den franc, on voorziene omstandigheden voorbehouden. Voor België i« de toestand ongeveer over eenkomstig. Wat Engeland betreft, dat treedt niet bij deze quaestie allereerst op den voorgrond. Het heeft het minst van den oorlog geleden en met groote kracht zijn financieelen toestand hersteld. De economi sche toestand is echter volstrekt niet roos kleurig. De werkloosheid is groot en de toe stand dr nijverheid niet gunstig. Hieruit blijk stand der nijverheid niet gunstig. Hieruit blijkt weder, dat een gunstige financieele positie nog geenszins een gunstigen econo- mischen toestand behoeft mede te brengen. Met betrekking tot den dollar consta teerde spr., dat Amerika het meeste zijde heeft gesponnen in den oorlog. Amerika is de crediteur van bijna geheel de wereld geworden. Daaruit volgt echter niet, dat men nu maar in dollarwaarden moet gaan be leggen. Spr. heeft hierover onlangs een brochure geschreven, waarvan hij weinig pleizier zou hebben beleefd indien hij niet de overtuiging was toegedaan, dat wanneer men raak slaat, er hard wordt gescholden. De positie van Amerika is werkelijk niet ge. zond. Het heeft nog altijd een actieve han delsbalans; het voert meer uit dan in. De toestand zou juist andersom moeien zijn. Er bestaat dan ook gevaar van een crisis van overproductie en de voorzichtige belegger houdt hiermede rekening. Nu rust de dollar nog steeds op goudbasis, terwijl de Euro peesche valuta zich alle van het goud heb ben losgemaakt. Hierbij .wil spr. echter aanteekenen, dat waar het indexcijfer voor groolhandelsprijzen in Amerika 160 bedraagt, de waarde van het goud in vergelijking tot de goederen is gedaald van van 160 tot 100. De waarde van het goud is lang niet zoo vast als men denkt. Spr. betwijfelt dan ook of de waardevastheid van de Amerikaan- sche valuta zooveel grooter is dan die der Europeesche staten. GEORGANISEERD OVERLEG RIJKS WATERSTAAT EN ZUIDERZEEWERKEN. De Minister van Waterstaat heeft een bij zondere commissie ingesteld voor georgani seerd overleg in zaken, rakende het perso neel vat, den Rijkswaterstaat en van den dienst der Zuiderzeewerken, Voorzitter der Commissie is Ir. H. Wort- man, directeur-generaal der Zuiderzeewer ken te 's Hage; secretaris Ed. C. Witschey, commies bij het departement van Waterstaat te 's Hage. Aan de verschillende halten der Neder landsche spoorwegen, zal van 11 tot en met 17 dezer wederom een telling der reizigers plaats hebben. SPOORWEGPERSONEEL A.s. Maandag zal tusschen de directie der Nedcrlnndsche Spoorwegen en de ver tegenwoordigers van de personeelsorganisa ties weer een conferentie inzake de loons verlaging plaats hebben. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenscben kan, boe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Vrijdagmorgen had te Huissen volgens het indrukwekkend ceremonieel der Paters Do minicanen in de kerk van het St. Domini- cus-klooster aldaar, de plechtige uitvaart plaats van den Zeereerw. Pater Magister Alphons Rijken. De solemneele H. Mis van Requiem werd bijgewoond door afgevaardigden van al de kloosters der paters Dominicanen in het land. Behalve deze talrijke schare orde-genooten waren ook velen naar Huissen gekomen, die met den overledene hebben samengewerkt in het sociale léven en die in hem een be kwaam voorlichter en vriend verliezen. Allereerst werd opgemerkt Z. Exc. minister Ch. Ruys de Beerenbrouck en de bestuursleden van So- briëtas, Mgr. dr. Alfons Ariëns, de Zeer Eerw. heer Simonis, directeur de Zeer Eerw. pater Lamers O. F. M. Met de professoren der R. K. Universiteit te Nijmegen, dr. Kors O. P., dr. Brom en dr. L. Jansen P.O. was een deputatie aanwezig van de R. K. Studenten-vereeniging Carolus Magnus te Nijmegen, terwijl verder nog vie len op te merken Prof. Veraart, Mgr. J. A. S. van Schaik en een deputatie van den R. K. Onderwijzersbond „De Betuwe", be nevens de Hoofgeerw. Deken van Huissen en meerdere ZeerEerwaarde heeren pastoors uit den omtrek. Terwijl om half 10 door het convent het dooden-officie werd gezongen vulde zich de kerk met de vele belangstellenden, die aan den overledene de laatste eer kwamen bewijzen. Gebuid in het habijt van St. Dominicus, getooid met de teekenen der priesterlijke waardigheid lag magister Rijken op de doods baar die, omgeven door brandende waskaar sen, voor de communiebank was geplaatst. De lijkkist was niet gesloten zoodat allen nog een laatsten groet aan den overledene konden brengen. In stilte trokken dan ook velen langs de lijkbaar heen en namen daarop hun plaatsen in het schip der kerk in. Zoodra het doodenofficie geëindigd was, ving aan het in rouw gehulde hoofdaltaar de plechtige H. Mis van Requiem aan. Met as sistentie van de Zeereerwaarde paters J. v. d. Werelt en dr. B. Luykx celebreerde de Hoog eerwaarde pater Provinciaal het H. Officie, terwijl door het kloosterkoor op indrukwek kende wijzde de liturgische gezangen werden uitgevoerd. Eenvoudig maar toch grootsch was deze plechtigheid, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte. Na de H. Mis werd in plechtigen rouwstoet getrokken naar de begraafplaats achter de kerk. Terwijl het koor zich voor den ingang van de begraafplaats opstelde werd het stof- felij k overschot in den grooten gemeenschap- pelijken grafkelder gedragen. De Hoogeerw. pater Provinciaal verrichte de absoute, waarna de fy'st in de grafspelonk werd geschoven. Onder stil gebed trok men vervolgens terug naar de kerk, waarmede de plechtigheid ten einde liep. Dit jaar zal het drie eeuwen geleden zijn, dat, ingevolge het regelings-concordaat van den H. Stoel met de geestelijkheid der Hol- landsche missie, in 1624 de tweede Pater Je- suiet zich officieel mocht vestigen in Am sterdam, en Pater Gerardus Martini (of Maertensz) een woning betrok „op het Cingel nu de Coningsgraft." Dit huurhuis werd door hem tot kerk ingericht later, in 1641, werd het, op naam van Jan Pietersz. Noor man, door Pater Petrus Laurentius gekocht (benevens nog twee kleinere huizen) en omstreeks 1651 verbouwd. Ter herdenking van dit feit, dat de Jesuie- tenkerk op het Singell („de Krijtberg") drie honderd jaar bestaat, zal binnenkort, een le zing over de geschiedenis dezer kerk gehou den worden, en wel op de plek zelve, waar de „oude" Krijtberg van Pater Laurentius heeft gestaan, in de groote Petruszaal, gelegen bo- v n de sacristie van den tegenwoordig n Kri; - berg. Het Utrechtsch Dagblad schrijft „Zooals men weet, zal de Utrechtsche Rede rijkerskamer Nicolaas Beets, onder leiding van den Senatus Veteranorum, opvoeren „Als de klokken luiden" van Auguste Monet. Het lag in de bedoeling de opbrengst van deze voorstelling aan te wenden tot steun van de noodlijdende studenten in Duitsch- land. Thans heeft echter de schrijver van het stuk, de heer Monet, een Belg, gemeend de op voering van zijn stuk voor dit doel te moeten verbieden. De Senatus Veteranorum heeft nu, om verdere moeilijkheden te vermijden, be sloten het saldo van deze voorstelling te be stemmen voor behoeftige landgenooten in Duitschland. Hoezeer hij het ook betreurt van zijn aan vankelijk voornemen om de opbrengst van deze voorstelling aan de noodlijdende colle ga's in Duitschland af te staan, te moeten afzien, daar de voorbereidingen reeds te ver gevorderd waren, was het niet mogelijk nog een ander stuk in studie te nemen." De opbrengst van een stuk van Auguste Monet voor arme Duitsehe studenten te be stemmen, dat kon toch ook alleen opkomen bij menschen, die nooit van den heer Auguste Monet, van de Telegraaf en de Nieuwe Gazet gehoord hadden Vrijdagmiddag ten 4 ure had te Eindhoven op 'l stadhuis een conferentie oveT het be kende bioscoopconflict in het zuiden plaats tusschen drie bestuursleden van den Ned. Bioscoopbond uit Amsterdam en den burge meester van Eindhoven als gedelegeerde van de vereeniging van Noord-Bra bant sche en Liimiburgsche gemeenten voor gemeenschappe lijke filmkeuring in het zuiden Naar de Te! verneemt is het resultaat de zer conferentie: dat op de hoofdpunten vrij wel overeenstemming is bereikt zoodat het conflict zoo goed als Is bijgelegd. Heden Zaterdag begeeft zich de burgemees ter van Eindhoven naar Amsterdam teneinde de details der verschillende voorwaarden na der te regelen. x OFFICIEELE TEGENSPRAAK. In verband met geruchten, dat de veld artillerie uit Utrecht naar elders zou wor- i den overgeplaatst, wordt officieel medege-, deeld, dat deze geruchten geheel uit de lucht zijn gegrepen. De Berlijnsche politie is er m geslaagd, de hand te leggen op een bijzonder gevaarlijken inbreker, Georg Rosskopf geheeten. Bij een in zijn woning gehouden huiszoe king werd, behalve de van de door hem ge pleegde hoteldiefstallen afkomstige voorwer pen, ook een doos gevonden, waarin een aan tal glazen buisjes met morphine zaten. Deze vondst herinnerde de politie aan een grooten juweelendiefstal, die in den nazo mer van het vorig jaar veel opzien gewekt had. Toentertijd werd door een tot nu toe onbe kend persoon, die een buitenlander scheen te zijn, een dame, onder gebruikmaking van narcotische middelen, van een groot aantal kostbaare juweelen beroofd. Thans is gebleken, dat de misdadiger van toen niemand anders geweest is dan de ho- teldief Rosskopf. Einde Augustus van het vorige jaar had hij in de Leipziger Strasse te Berlijn de bewuste dame de behulpzame hand geboden bij het dragen van een zwaar pakket. Hij deed zich voor a's Hollander en stelde zich onder den naam van Reinke voor. Zijn houding was uiterst galant. Hij noodigde de dime tot een bezoek aan een theater uit, na afloop waarvan een vriend, die hem met „baron" aansprak, zich bij het tweetal voegde. De drie personen begaven zich daarop naar een restaurant, waar de dame een glaasje li keur gebruikte en een haar door den vriend yan den heer „van Reinke" geoffreerde siga ret rookte. Van wat er verder gebeurde wLt de dam* zich later niets meer te herinneren. Zij ont- wrakte in een ziekenhuis, waar ze in bewus- teloozen toestand was binnengebracht en waar men ook met veel moeite er in geslaagd was, haar in 't leven te behouden. Al haar juweelen bleken verdwenen te zijn. Daar Rosskopf sinds jaren geen vast be roep uitoefent, maar desondaks zich in vele speelclubs vertoonde, kan men met beslistheid aannemen, dat hij zich aan meer dergelijke misdaden heeft schuldig gemaakt. In zijn woning is een groot aantal dames- kleeren, van hoteldiefstallen afkomstig, ge vonden. De volgende geschiedenis speelde zich niet af in de Far West of voor een film te Los Angeles, doch in beschaafd Amerika. Het be richt uit New-York luidt aldus Een schietpartij tusschen de 56-jarige mevr Clark, de verslagen candidate voor het bur gemeesterschap in Palmetto (Louisiana) en den 50-jarigen heer Meyers, den tegencandi- daat, eindigde met den dood van beiden. Mever. Clark beschuldigde Meyers haar herkiezing onmogelijk te hebben gemaakt door het laten komen van zijn broeder uit Port Arthur (Texas). Deze eene stem betee- kende de nederlaag voor mevr. Clark. Mevr. Clark en haar dochter Wilda bruta liseerden Meyers op het perron van het sta tion Palmetto en na een hevige woordenwis seling trok mevr. Clark een revolver uit haar kleeren en schoot op Meyers, die gewond werd. Meyers pakte haar aan, trok zijn eigen revolver en schoot haar dood. De dochter nam de revolver van haar moeder en vuurde, doch Meyers, die ook schoot, was haar voor. Het meisje viel gewond neer. Een jongere zoon van mevr. Clark, die zich achter bagage ver borgen had, nam daarop de revolver, schoot op Meyers en doodde hem. De toestand van de dochter is zoodanig, dat zij waarschijnlijk aan de verwondingen zal overlijden. Op het Delftsche Poortstation te Rotterdafh heeft de Centrale Recherche dezer dagen den te Antwerpen wonenden Nederlander C.J .W. aangehouden, die twee zware koffers bij zich had, Het bleek dat men een goede vangst had gedaan. In de koffers bevonden zich ongeveer 40 brownings, 100 flesschen eau de cologne, 25 pakken speelkaarten en andere artikelen, alles uit België naar Nederland gesmokkeld. Tegen W., werd proces-verbaal opgemaakt. INBRAAK TE WIERDEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is er ingebroken in de gebouw van den boeren bond „Rectum-IJpelo" te Wierden. Door een raampje in de malerij heeft men zich toegang tot het gebouw verschaft. Een poging om de brandkast te openen is mislukt. Van den da der of de daders is nog geen spoor ontdekt. LADEN EN KASTEN LEEGGEHAALD. Toen Donderdagavond laat de bewoon ster van de eerste verdieping van perceel 69 aan de Van Woustraat te Amsterdam thuis kwam, bemerkte zij dat er dieven haar ka mers hadden bezocht en laden en kasten had den leeggehaald. Een gunstiger oogenblik hadden de dieven moeilijk kunnen kiezen in het geheele huis was niemand aanwezig, alleen drie hoog een tachtigjarige man, die van de inbraak niets bemerkt heeft. De be woonster, een alleenwonende armbezoekster, vermiste, zoo meldt de Tel., voor een waarde van ongeveer 12.000 aan contant geld, gouden .en zilveren sieraden en effecten. Van de daders is tot dusverre geen spoor gevon den. JEUGDIGE DIEVEN GEARRESTEERD De Zeister politie heeft twee jongens van 15 jaar en een van 17 jarigen leeftijd gear resteerd. Eenige weken geleden werd inge broken in villa's aan den Dolderschen weg, waarbij heel wat werd weggesleept, terwijl Woensdag weer een inbraak werd gesig naleerd in een'leegstaand huis aan den Berg weg. Hier kon de politie een der daders op heeterdaad betrappen. De twee anderen, die gevlucht waren, zijn later aangehouden. Bij de huiszoeking kwamen de goederen uit de villa's te voorschijn, waarna de jeugdige dieven bekenden ook aan die inbraken schul dig te zijn. Een 20-jarig meisje, dat met een opvallend buitenlandsch accent italiaansch sprak, is bij een bezoek aan den Vesuvius bij Napels ver dwenen. Men vreest, dat zij in den krater is gestort. Het meisje had een klein valies aan net spoorwegstation van Pugliano achtergelaten en zich na bij een gids daar ter plaatse en kele inlichtingen te hebben ingewonnen, al leen naar den krater begeven. Op den rand daarvan was zij voor het laatst door toeris ten gezien Het valies bevatte enkele kleedingstukken en een portret, geteekend Lina Flodstnra. Ten huize van een bewoner van de Visch- stifat Ie Helder is on vermoeden van dief- stal, huiszoeking gedaan en zijn door de po litie allerlei voorwerpen, als nautische instru menten en tal van scheepsartikelen in beslag genomen. De bewoner, die bekende de voor werpen van een Engelsch stoomschip gesto len te hebben, werd in verzekerde bewarfng gesteld. DORDRECHT, 8 Febr Hedenmorgen te zes uur vond de heer A van Vuren zijn bei de ouders, de heer T van Vuren, koster aan de Kerk der Gemeente Calvyn, Krom.vnit, i Dordrecht, en diens echtgenoote wonende in de kosterswoning, welke aan de kerk 1 grenst, bewusteloos te bed. terwijl de slaap kamer gevuld was met kolendamp. De spoedig ter plaatse zijnde geneeshee- ren constateerden den dood van den heer van Vuren De vrouw werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd Men hoopt haar in leven te houden. De kolendamp was in het slaapvertrek i gekomen door een daarin uitkomenden schoorsteen, welke onvoldoende afgesloten Te Son had de landbouwer J. R. eenig geschil over een paar gulden met den handels reiziger J. v. R„ ook uit Son. Donderdagavond begaf v. R. zich naar den landbouwer om die f 2.te voldoen. Daarbij ontstond een woor denwisseling en trok-de landbouwer plotse ling een revolver uit zijn zak en loste twee schoten op v. R. Het eerste ketste en het twee de miste, doordat van R. uitweek. R. werd on middellijk gearresteerd, bekende, maar wen^chte de plaats niet aan te duiden, waar hij het wapen geborgen had. Hij zegde in schrik en in drift gehandeld te hebben om dat v.R. erg tegen hem te keer ging. De dader staat overigens zeer gunstig bekend. Hij werd Vrijdagmorgen op transport gesteld naar Den Bosch. Volgens de „Journal de la Grotte" zijn door het consultatiebureau te Lourdes de volgen de genezingen erkend als gewrocht niet door natuurlijke, maar door bovennatuurlijke kracht. 5 Mei Mej. Louisa Wuiilemeij, in de baden genezen van tuberculose der halswer vels. 15 Juni Eerw. Zuster Maria Scholastique van Angers, genezen in de baden van een been- en een gewrichten ontsteking. 27 Juni Mej. Wed. Lucia Portal, genezen bij de Sacramentsprocessie van een maag zweer. 6 Juli Mej. Mana Lafon, sinds 20 jaar lijdende aan een maagzweer, tweemaal ge opereerd, wordt plotseling genezen bij de Sacramentsprocessie. 26 JuniMej. Jeanne Fournij, genezen van een gezwel bij de alvleeschklier. 26 Juli De oud-strijder JohnïTrainor ge nezen van de gevolgen der oorlogsverwon dingen (verlamming der beenen en rechter arm, opening in de schedelbeenderen, ten gevolge eener schotwonde.) 29 Juli Eerw. heer Franciscus Bourgeau van Autun, genezen in de baden van tuber culose der beide longen. 31 Juli Mej. Marie Louise Matrat, ge nezen in de baden van buikvliestuberculose. 5 Aug. Gustave Doisy genezen in de ba den van een breuk in de ruggegraat met sa mendrukken van het merg. 19 Aug. Marie Bouviers, genezen bij de Grot, van een verlamming aan eene zijde met algeheele spierverstijving, veroorzaakt door de Werlhofsche ziekte. 19 Aug.Germaine Rossignol, genezen in de baden van buikvliestuberculose. 21 Aug.Mej. Jeanne Heussler, genezen in de baden ruggegraatstering. 25 Aug. De kleine Marcel Hubert, gene zen bij de Sacramentsprocessie van verlam ming, gevolg eener ruggegraatsontspking, die zelve veroorzaakt was door hersenontsteking, 6 Sept. Mej. Julienne Hasard, genezen bij de Sacramentsprocessie van tuberculose der rug- en lendenwervels. 16 Sept. Eerw. Zuster Benigna, genezen bij de Sacramentsprocessie van longtubercu- lose in het laatste stadium. 24 Sept. Mej. Marie Madeleine Ferret de Longbois, genezen in de baden van rugge- graatstuberculose met verlamming der bee nen. 12 Oct.Jacques Fleurs, in de baden ge nezen van rug- en halswerveltering. Bij het lezen dezer wonderenreeks komen de woorden van Maria's lofzang voor den- geest s „Hij, Die machtig is, heeft groote din gen aan mij gedaan". De dader gearresteerd. Eenigen tijd geleden werd aan het post kantoor te Heerlen door een onbevoegde een postwissel geïnd van de Rijksverzekerings bank. Het is de recherche na veel moeite m ogen gelukken den dader op te sporen. Hij is een Belg, zekere A„ tijdelijk verblij f houdende te Heerlen. BRAND OP EEN NEDERLANDSCH MOTORSCHIP. Volgens de „Westminster Gaz." is hef Nederlandsche motorschip „Hera", dat me1 leege petroleumblikken was geladen, even binnen de haven van Belfast in brand geraakt. De bemanning, bestaande uit 15 koppen (Nederlanders, Chineezen en Japanners) werd gered. De kapitein die weigerde het schip te verlaten slaagde er met groote moeite in, het schip aan wal te zetten. De machine kamer bleek geheel te zijn uitgebrand. LEERAAR VERDRONKEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Zevenbergen verdronken P. N„ leeraar in de wiskunde te Harderwijk. Waarschijnlijk is hij tengevolge van koorts in het hoofd hedennacht uit bed gestapt en heeft zich ongekleed in een weide begeven. In een vliet werd hedenmorgen zijn lijk gevonden. ZIJN VADER BESTOLEN. Op verzoek van den Commissaris van politie te Tilburg, is te Amersfoort aange houden zekere J. F., verdacht van diefstal van 700 ten nadeele van zijn vader. F. zal ter beschikking van den officier van justitie te Breda worden gesteld. De Hooge Raad erkent bet recht der N.A.5. M. en andere reederijen op schadevcrgoedK-g voor getorpedeerde schepen, hoewel Duitsch land andere vaartuigen daarvoor in de plaat» heelt gegeven. De Hooge Raad heeft Vrijdag uitspraak ge- daan in cc zaak van de Ned. Transportver zekering Maatschappij en 63 anderen tegen de N.V. Nederlandscb-Amerikaanscbe Stoom vaart Maatschappij. Bij inleidende dagvaarding voor de recht bank te Rotterdam had laatstgenoemde maat schappij gesteld, dat zij een haar toebcbeo- rend schip bij de Ned Transportverzekering Mij. had verzekerd, o.m. tegen het gevaar van torpedeering In Februari .1917 werd dit schip met nog eenige andere schepen in het Kanaal door een Duitsehe onderzeeër gelorpederd, op grond waarvan de reederij hei in de polis ge noemde verzekerde bedrag van de assuradeu ren opvorderde De verzekeringsmaatschap pij voerde daartegen evenwel aan. dat er tus schen de Nederlandsche en Duitsehe regea- ringen een regeling was getroffen, volgens welke de Duitsehe regeering op zich nam, tegen betaling van de assurantiepenningen door de Nederlandsche regeering aan deze regeering, af te staan een gelijk aantal Duit sehe schepen van gelijke waarde als dooi Duitsehe onderzeeërs Nederlandsche schepen waren getorpedeerd De regeering deed zulks ten behoeve van de Nederlandsche reeders en ook de Ned.- Amerikaansche. Stoomvaart Mij. heefi één van deze schepen gekregen en aanvaard, het geen ook niet door deze reederij werd ont kend. Waar dus de reeders voor het door hen geleden verlies reeds schadevergoeding hadden ontvangen, in den vorm van een schip van gelijke waarde, meenden de assu radeuren dat de reeders ook geen recht had den op nog meer schadevergoeding in het on derhavige geval niet anders zou beteekenen dan winst. De rechtbank verwierp echter dit verweer en wees in hoofdzaak de vordering van de reeders toe. Dit vonnis werd in hooger beroep door hel Hof bevestigd, waarbij overwogen werd, da! van voordeel (hierboven genoemd winst) in dit geval alleen dan sprake zou zijn. wann.er ook bij een derde de verplichting zou be staan, de geleden schade te vergoeden. Waar evenwel aan de tusschen beide regeringen getroffen schikking elke wettelijke of raoreele verplichting tot schadevergoeding vreemd is en dit eveneens het geval is ten aanzien van de houding der Nederlandsche regeering te genover de reeders, kon niet worden inge zien, piet welk recht assuradeuren zicb aan de in de polis opgenomen verplichting tot betaling meenden te kunnen onttrekken. Waar het tegen deze beslissing van het Hof gerichte cassatie-middel opkwam tegen een beslissing van feitelijken aard, zoodat he' ongegrond werd verklaard, verwierp de Hoo ge Raad het cassatieberoep. Een gelijke beslissing werd genomen in dc procedure tusschen Genforsikingsselkabet Namaria met 112 andern en de N.V. Stoom vaart-Maatschappij Rotterdamsche Lloyd; de Ned. Transport Yerz. Maatschappij met 104 anderen en de N.V. Ned. Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij; de N.V. Zee- en Brandassurantie-Maatschppij met 106 andere» en de N.V. Stoomvaart Mij. Rott. Llod. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.,'s Bureau voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 8 Febr. in Ne derland uitgesproken 88 faillissemnten tegen 75 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Febr. 1924 507 faillissementen tegenover 546 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. UIT HET BOUWBEDRIJF Namens den patroonsbond voor de bouw bedrijven in Nederland en den Ned. R. K. bond van bouwvakpatroons is aan de besturen van de werknemersbonden, betrokken bij de onderhandelingen inzake de landelijke centrale arbeidsovereenkomst in de bouw bedrijven, bericht gezonden over hetgeen de ledenvergaderingen der patroonsbonden ter opzichte van het resultaat der .gevoerde onderhandelingen hebben besloten. Dit komt, volgens het „Volk" op het volgende neer Inzake den arbeidstijd werd besloten, het patroonsvoorstel te handhaven, hetgeen in sluit dat overal 8 y. uur per dag, of 48 uur per week, zal moeten worden gewerkt. Wat betreft de sociale bepalingen, in het geldende contract opgenomen, werd de nieuwe regeling, door de onderhandelaars ontworpen, afgewezen. Men gaf in de pa troonsvergaderingen voorkeur aan de hand having van de ten deze geldende regelingen. Met de voorgestelde redactie van de arti kelen, die betrekking hebben op de instelling van een commissie die de naleving van het contract zal hebben te bevorderen, gingen de vergaderingen niet accoord, zoodat het noo- dig zal zijn, voor de uitvoering van het in die artikelen neergelegd principe nieuwe redactie te vinden. Ten aanzien van de loonen waren beide bondsvergaderingen van oordeel, dat de toestanden in het bedrijf niet toelaten, de aangeboren looncijfers nogmaals te ver- hoogen. De voorgestelde klasse-verschuiving wordt in hoofdzaak gehandhaafd. Wat de loonen betreft, komt dit besluit op het volgende neer De voor de steden Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem thans geldende loonen worden, wat de ge schoolde krachten betreft timmerlieden en metselaars vastgesteld op 80 ets. voor Amsterdam, 77 ets. voor Den Haag, Rotter» dam en Haarlem. In het thans geldend con» tract is het loon voor deze categorie arbeiders in alle vier steden bepaald op 85 ets. Ia de dan volgende klassen zal het loon zijn Ie klasse 72 ets., thans 80 ets. 2e klasse 67 ets., thans 75 ets. 3e klasse 61 ets., thans 67 ets. 4e klasse 53 ets., thans 60 ets. 5e klasse 50 ets., thans 54 ets. 6e klasse 44 ets., thans 48 ets. Het eerste aanbod der patroons was in alle klassen en voor alle categoriën 2 ets. per uur lager de werkliedenorganisaties hadden in een verlaging van de thans geldende loonen met 2 ets. toegestemd. De patroons hebben den arbeidersorgani saties verzocht, uiterlijk 18 Februari een beslissing te nemen. Het bestaande contract loopt op 1 Maart af. De hoofdbesturen der arbeidersorganisa ties zullen a.s. Dinsdag te Utrecht bijeen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3