SPAAHNEBANK GIRO-AFDEELING PRESBURG'S SCHOENEN goed chic goedkoop e N.V. „DE TIJDGEEST" Woensdag 13 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14662 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Versnipper ng. UET DEN OMTREK. LEIDEN. HOORN. Directie' Mr. Th. VfESTERWOUDT. Opdrac ien, ook ton. gunste van niai rekeninghouders bij onze insielSEng, worden denzei dsn dag koste» ïoas uiigevosrd. - Over de saldi, waarover 21/» pCS. rente wordt vergoed, kunnen rekeninghouders ?en aiüen tiPdo per cheque beschikken. LIMMEN. CASTR1CUM. PURMEREND. HEILQ. ASSENDELFT. hebben iets aparts en zijn Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. EDAM. VOLENDAM. Ingezondsn ttedeüeelingcn Zijn Uw handen en lippen 15572 205S4 f 200 671 1077 2420 9237 9761 14624 100 4020 55S5 5943 7137 8174 9551 10517 12565 13382 13920 16314 16505 17598 20301 ingezondsn Medsdesitagsn ism De superieure grondstoffen van Franken's Melkbrood garandeeren U de hoogste voedingswaarde. Ut' abonnementsprijs bedraagt voor Haa riem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi) vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1743 Postrekening No 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de lc Pagina s 60 ct per regel Vraag» en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Door bemiddeling van het R.K, bevol kingsregister te Haarlem, kregen wij een opgave van de hier ter stede bestaande Kerkgenootschappen. Men zal het in geen tienen racen, in hoeveel kerkeliike gezind ten de christelijk gedoopten van een stad van nauwelijks 80.000 zielen gesplitst is. Ziehier: Ncderlandsch lof Nederduitsch) Hervormd Kerkgenootschap; Waaische gemeente; En- gelsche Presbyteriaansche gemeente; Schot- sche gemeennte; Remcnstrantsche broeder schap; Christelijk Gereformeerde Kerk; Gereformeerde Kerken; Evangelisch Lut- hersch Kerkgenootschap; Hersteld Evange lisch [-thèrsch Kerkgenootschap; Doopsge zinde Gemeente: Evangelische Broederge meente (Hernhutters); Duitsche Evangeli sche Gemeente; Gemeente der Angli- caansch Episcopale Kerk; Apostolische Ge meente; Nederlandsche Vereeniging van Zeven de-dags-Adventisten; Roomsch Ka tholiek Kerkgenootschap; Kerkgenootschap der Oud-Bisschoppelijke Cleresie; Neder- landsch Israëlitisch Kerkgenootschap; Por- tugcesch Israëlitisch Kerkgenootschap; Christelijk Afgescheiden Gemeente; Gere formeerde Gemeente; Gemeente van Ge doopte Christenen; Christelijk Evangelische Gemeente: Vrre Gereformeerde Gemeente; Evangelische Gemeente; Vrije Evangelische Gereformeerde Gemeente onder het Kruis; Gemeente der Herstelde Apostolische Zen dingskerk; Zendingsgemeente; Afgescheiden Israëlitische Gemeente; Hersteld Apostoli sche Zendingsgemeente in de Eenheid der Apostelen; Oud-Gereformeerde Kerk, enz, tot eene vereeniging met godsdienstig doel, als; Het Leger des Heils; de Theösopische Vcreenn'ging. i Het officieele gemeenteverslag kent maar 14 genootschapen, waaronder dan nog lilli putters behooren als: de Moravische broe ders met 49 en de Portugeesche Israëlieten met 20 leden. Het R.K. Bevolkingsregister heeft ze nu allen voor ons rferubriceerd; behalve de 14 bekende zijn er dus nog 22, welke in het gemeenteverslag worden sa mengevat onder den titel „tot een ander kerkgenootschap of andere gezindte behoo- rem'c". Deze 22 telden met z'n allen in 1922 samen 1404 leden, dus gemiddeld 70 per genootschap. 't Is wel ten droevig beeld tot welke gees telijke versnipperingen men komt, wanneer de ééne band wegvalt. Het moge tevens een waarschuwing zijn tegen alle spiijtingspogin- gen ook op het gewone vereeniningsterrein. We hoorden onlangs eens deze juiste be merking maken: ..Het zou niet zoo-erg zijn, wanneer, onze R.K. Kicsvereenigir.gen in twee of drie deelen uit elkaar gingen, wan neer wij ir.aar wisten, dat bet daarbij bleef." Maar eenmaal aan het splijten, heeft men na korten! tijd niets meer dan splinters over. Zóó is het gegaan met al wat zich van de oude Moederkerk afscheidde, datzelfde lot hebben meestal alle separatistische be wegingen: de groote kern blijft, maar wat zich afscheidt valt in ontelbare deelen uit- R. K. VROUWENBOND. Ter herdenking van het tweede lustrum der afdeeling Leiden van den R. K. Vrou wenbond, werd Dinsdagmiddag om 3 uur in de foyer der Stadsgehoorzaal een feest- vergadering gehouden, waarna de opening eener poppenlentoonslelling plaats had. Een triduum, gegeven door den Weleerw. Pater Odilo van Ëtten, uit het Klooster der Paters Franciscanen te Woerden, was aan deze feestviering reeds voorafgegaan. Te ruim 3 uur opende de presidente, uiej. Ph Elshof de feestelijke bijeenkomst. Spr. heette de aanwezigen op de ver gadering ter herdenking van het 2e lustrum welkom. Spr heette in het bijzonder ook den burgemeester en diens vrouw welkom, eveneens ook de eerw. Heeren Geeste lijken. Spr. memoreerde allereerst, dat groöte reden van dankbaatheid bestaat jegens Goj voor de vele gunsten in de afgeloopen tien jaar ontvangen. Spr. bracht eveneens dank aan de ver schillende geesteli,ke adviseurs voor hun welwillende bemoeiingen, aan de besturen en ook aan de '.eden voof haar mede werking. Dan de toekomst beschouwende schetste spr de zwakheid der vrouw, die in sterkte veranderen kan door de machtige hulp van den Christus Eucharisticus. „Naar den Christus Eucharisticus". in die béde leggen wij, leden van den R. K. Vrou wenbond, al onzen dank voor het verleden, doch ook onze heilige beloften voor de toe komst. aldus besloot spr. haar openings woord Na luid applaus, deed de secretaresse, mevrouw Van Oerle. mededeeling van een ingekomen telegram van' den heer Sunvius. voorzitter der „Hanze", van een .schrijven van gelukwensch van den heer Damen. na mens de Sl Vincentiusvereeniging en van Pastoor Beukers Daarna verleende de presidente het woord aan Pastoor Duinstee uit Utrecht, voor liet uitspreken zijner feestrede. Wij leven, aldus de Eerw redenaar, in een tijd van vereeniging Deze eeuw staat geheel in het teeken daarvan De Kath. Kerk is zelf een schoon beeld eener juiste vereeniging. Zij is één voor velen. Zij heeft het grootste recht de menschen op te roe pen zich te vereenigen Eenheid is een haror voornaamste eigenschappen. Bij elke vereen ging is eenheid voor alles noodig. Ook de natuur is een eenheid met vele nuan ceringen en schakeeringen. Dit zelfde kïn -gezegd worden van onze gehcele maat schappij. Die nuanceeringen z.ijn noodig. Want zon der «tanden is een maatschappij ondenk baar De eenheid is. steeds de groote kracht der Katholieken, der Katholieke Kerk geweest. Reeds in de dagen der Apostelen, hoort men een getuigenis der heidenen omtrent de eenheid onder de eerste Christenen Ook in de Middeleeuwen ontdekken wij een eênheid van denken en verlangen. Deze Middeleeuwen door Je moderne wetenschap veelal de „duistere" genoemd, prefereert spr in menig opzicht verre boven deze eeuw van Aufklarung. Zij waren ten minste godsdienstig en er was een zucht zich allen trouw te scharen om den eenen troon van Christus Stedehouder op aarde. j Tegenover het redt-je-zelf-dan het libera- lisme staat de alles omvattende en alles doodende gemeenschapszorg van het socia- j lisme. Daar buiten staan wij Katholieken met ons solidarisme. Wij leven niet alleen voor ons zelf maar ook voor de gemeenschap. Dit solidarisme dienen wij te betrachten in ons godsdienstig, politiek en economisch leven. De R. K. Vrouwenbond heeft tot taak de vrouwen hierop steeds te wijzen en bij de vervulling van deze plicht zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. De R. K. Vrouwenbond zelf is een uiting van solidarisme. Hij is nood zakelijk. In 't godsdienstig leven dienen de vrouwen den mannen ten voorbeeld en tot steun te zijn. In het maatschappelijk, zoowel als in het politieke leven kan en mag haar invloed niet worden gemist: Zij hebben ook een taak in het economisch leven. Spr. sluit hier onmiddellijk de gehuwde vrouw en de vrouw die een plaats van een man inneemt, die daar voor zijn gezin zijn brood zou moeten verdienen, uit. Hij denkt hier aan de weduv.e en aan de jonge dochter, die beter dan met lezen van romans doo: het vervullen van een passende betrekking in het economisch leven haar tijd kunne;' ledig houden j Spr. besloot zijn schoorie rede met de hoop i uit te spreken, dat de R. K. Vrouwenbond de vrouwen met kracht en succes zal aanspo ren naar behooren al deze functies waar te nemen. Een luid appiaus én een dankwoord van de presidente volgde op deze rede. Daarna wenschte de geestelijke adviseur, Pater v. d. Donk, zijne afdeeling geluk met het tweede lustrum en gaf de beste wenschen voor de toekomst. De oud-presidente, mej. R. Driessen, open de hierna met een kort, woord de poppen- tentoonstelling, waarvan de baten bestemd zijn yoor de onder-afdeeling der •- hulp in de huishouding de baby Mej Driessen bracht een woord van dank aan de dames Swarts, Eskens en v. d. Hart Bootsma, die zich bijzonder voor deze ten toonstelling hadden geinteresseerd. Daarna werd de tentoonstelling bezichtigd Alle onderafdeelingen hadden zich uitge sloofd een keuze van poppen te schenken Wij zagen inzendingen, de .een al mooier dan de ander, der St. Annavereeniging Too- neelciub, de Própagandaclub, de Mariaver- ceniging, de St. Elisabethsvereeniging, Naai club de Bahy, de Vakschool, etc Hebt lust om te zien en zeer zeker zal deze tentoonstelling zich in een groote belang stelling mogen verheugen. j Ook het heerlijk schoone doel zal hïerme- de rijkelijk gebaat zijn. De feestviering werd des avonds pp waar dige wijze gesloten door een feestavond in den Leidschen Schouwburg, waarbij voor de leden een Kinder-opera werd opgevoerd. Verknoping. Uilslag der gehouden ver- hooping in het Notarishuis, alhier, op Vrijdag j.l., len overslaan van den Notaris Troost, Ie Leiden: Twee huizen aan de Oude Vest nos. 57 en 59 59a, kooper de heer Ph. v. Gel deren q.q. voor 13301. Dividend. De algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leldschc Handels vereniging, alhier, heeft het dividend vast gesteld op 6 pet. Statuten. De „Staatscourant'' bevat de statuten van de Nederl. Fabriek van Wollen Dekens, voorheen J. C. Zaalberg A Zoon. te Leiden. Kapitaal 1.000.000, gepl. f 680.000. Directeur de heer P. J Spuymam. Commissa rissen de heeren J. Zaalberg, dr S; Th. Holst Weber* en B. Wilton. GemeenteraadIn de Maandag voort gezette vergadering van den gemeenteraad is na de geheime zitting benoemd lol hoofd der meisjesopleidingsschool voor U.L.O.. aan de Boommarkt nrej. A. M. E. de Leeuw, onder wijzeres aan deze school, no. 2 der voordracht met 13 stemmen. Op mej. F Bakker, no. I der voordracht, hoofd eener O. L. school, opleidende voor U.L.O., H.B.S. en Gymna sium, Ie Gorinchem, waren negen stemmen uitgebracht. Hel voorsel van tB. en W„ inzake de sub sidie aanvraag voor een Gereformeerde Be waarschool en de in verband daarmede in gediende verordening regelende de subsidie voor bijzondere bewaarscholen, werden aan genomen. Door de heeren Knuttel en Oostdam wer den eenige vragen tot B. en W. gericht, mei betrekking tot de maatregelen in verband met de verhooging van den leeftijdsgrens voor Ue lating tot de lagere school, we'ke vragen door den wethouder van onderwijs werden beant woord. De heer Svtsma hield ten slotte een inter pellatie over de pas ingevoerde verordening, regelende het handwerkonderwijs,welke even eens door den wethouder van onderwijs werd beantwoord. jaarlijks voor verpleging en geneeskundi ge behandeling wordt gevraagd. Niet al leen echter voor deze menschen, doch, vooral Ook voor de kleine middenstanders en 'betere gesitueerden, welke geheel op zich zelf zijn aangewezen, drukt deze ramp in volle zwaarte. De groote offers welke als dan moeten worden gebracht, hebben reeds zeer vele groote moeilijkheden veroor zaakt. Met onderlinge samenwerking kun nen hier echter vele moeilijkheden worden overwonnen. Het mag dan ook zeker onge twijfeld worden toegejuicht dat in deze aan gelegenheid naar een oplossing wordt ge streefd. Op initiatief van den Zeereerw. heer Pas toor heeft zich hier een commissie gevormd, welke een concept reglement heeft ontwor pen, op onderlingen grondslag en aan de hand daarvan vermeent de commissie een fonds te kunnen vormen. Dit fonds stelt zich ten doel, door een wekelijksché contri butie, den leden 'n aantal verpleegdagen te paard er voor uit rijden gegaan. De politie doet onderhoek. Kwade hond. F. K.. alhier, werd gebeten door den hond van D. P De hond zat voori- nan gemuilkorfd moeten worden, dan is het bijten afgeloopen. Aart de gevolgen overhden. Dezer elftgen had het 15 jarig dochtertje van den ):eer de R. een puistje aan hei gezicht stuk gekrabd. Er ontsond bloedvergiftiging, waar aan zij' thans is overleden. Gemeenteraad. 12 Februari. In de Maan dagavond gehouden raadszitting werd hel iijeuwe raadslid de heer J. van Pelten Jr. JVrijz.)^ geïnstalleerd. Tot we'houder, in de vacature-van Bcijnum (vrijz:) werd gekozen de heer E. J. M. Stumpel. Voor zoover bekend, is met den heer Stumpel de eerste katholieke wethou der 'in Hoorn gekozen. verschaffen. Deze wörden berekend tegen de laagste klasse, echter is men vrij in de kc_:e van een ziekenhuis. Om het half jaar wordt rekening en verantwoording afge legd, blijkt dan, dat de uitgaven de Inkom sten hebben overtroffen, dan- wordtgeza- melïjk dit bedrag bijbetaald. Ten slotte merkte spr. op, dat de eerste woorden over deze zaak zijn '-soroken in een vergadering van het „Witte Kruis". De kerkelijke over heid echter vraagt, dat men katholiek ver- eenigt, men heeft daarom als; katholieken gemc d, aan dit v„-.'..ngen te moeten vol doen, en men heeft, zich derhalye bereid verklaart tol k 'Ma medewerkiné. ver trouwende dat allen hun gewaard eerden stei a en medewc-rkine zouden verleencn. Hierop werden de statuten en huishoude lijk reglement voorgelezen en gelegenheid tot vragen stellen gegeven. Nadat verschil lende gedachtenyrisselingen hadden plaats gevonden, werd vervolgens overgegaan tot inschrijving, met gevolg, dat ongeveer 40 hoofden van gezinnen zich als lid opgaven. De heer Pepping spreekt hierop een woord van dank aan deze personen, hierdoor is. een goed begin gemaakt; spr. hoopt dat zij, die nog geen besluit konden nemen, thuis nog eens goed zullen overwegen bet groote be land van deze nieuwe vereeniging, en dat zij. tot de overtuiging zullen komen: da zij zich ook behooren aan te sluiten. Vervol gens werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuur. Gekozen werden de heeren t. Pepping, J. Ki-man, N. de Groot, J. Vol kering Tz. en J. P. Kuijs respectievefi'k met 31-31-28-27-25 stemmen. De gekozen hee ren aanvaardden allen hunne benoeming. Vervolgens werden nog eenige vragen ge steld. Besloten werd door persoonlijk huis bezoek meerdere leden te verwerven. De voorzitter brenrft een woord van dank aan allen, welke' tot bet st'chten van deze vereeniging hebben medegewerkt. De eerste schrede is geplaatst en het resultaat geeft voorz. goeden moed, om met vertrou wen deze zaak te beginnen Een woord van hartelijken dank aan den Zeereerw. heer Pastoor en met den wensch dat deze nieuwe Roomsche vereeniging moge strekken tot zegen der parochie, sluit voorz. deze wel geslaagde vergadering met den Chr. groet Ziekenhuisverpieging. Vrijdagavond werd in het Patronaat alhier een algemeene vergadering gehouden, met het doel te ko men tot oprichting van een londs tot ver zekering. voor verpleging in een ziekenhuis. De heer C. Pepping opent deze flink be zochte vergadering met den Chr groet en een woord van welkom, in het bijzonder tot den Zeereerw. Heer Pastoor Peperkorn. Het is spreker een voldoening dezen avond zoon flinke opkomst te mogen eonstatee- ren, spr hoopt dat het nieuwe boompje dat heden avond zal worden geplant, door aller steun en medewerking krachtig moge ont wikkelen Hierna wordt door, den Heer Kimman een uiteenzetting gegeven en in korte woorden aangetoond, hoe in de pa rochie de laatste jaren, tal van personen behandeld zijn moeten worden in een zie kenhuis. Duidelijk werd aangetoond, hoe deze aangelegenheid voor zeer vélen, naast allerlei narigheden, groot en zware finanti- eele offers vraagt Voor sommige menschen bestaat1 geen andere oplossing, dan aan te klopoen bij het Armbestuur, hetgeen op zichzelf reeds een zwaar en moeilijk werk is. Doch afgezien daarvan staat vast dat o deze instelling aan al de aanvragen niet zal, kunnen blijven voldoen. Wanneer men de rekening en begrooting dferzelve beschouwd, blijkt reeds duidelijk, hoe on rustbarend het bedrag is hetwelk Gemeenteraad. De Raad is opgeroepen tot net bijwonen van de spoedeischénde vergadering van den Raad der gemeente Castricum op Donderdag 14 Februari 1924, des namiddags 2 uur ten Raadhuize De agenda vermeldt; 1 Vaststelling no tulen van de vergadering van 29 Januari 1924 2. Ingekomen stukken. 3 Voorstel tot het verleenen van crediet van 300.tot het dempen der sloot nabij de Gasfabriek. 4. Behandeling voorstel tot dekking der kosten van de vernieuwing van den electri- schen kabel in de Schoolstraat. 5. Behan deling van bet voorste' om het uitdiepen der Stetslooten in het najaar uit te voeren. 6 Behandeling van het voorstel tot betaling uit den post 'onvoorziene uitgaven dienst 1920. 7. Behandeling van het voorstel tot het uitbetalen van voorschotten aan het bestur der Bijzondere School, krachtens 101103 der L O.-wet 1920. 8. Voorstel van de commissie voor do bestrijding der werk loosheid. in zake steun aan tuinders. 9. Rondvraag. R.-K. Kiesvcreeniging. De R.-K. Kies ver' eeniging hield Maandagavond een ledenver gadering. De voorzitter opende de vergade ring met gebed, heel allen welkom en sprak Jen wensch uit, dal lit jaar. hoewel geen zroot po'iliek gebéuren voor de deur staal, voor de rechtsche regeering een gelukkig jaar moge zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd De voorzitter deelt een en ander mede, als afgevaardigde, omtrent de vergade ring te Alkieiar van den Rijkskieskring Den Heldor. Ingekomen sltikken Omtrent do can ■lidaten van den Provincialen Kieskring Hoorn werd besloten, de a II re-den den te herkiezen- Dan werd behandeld de agenda voor de ver gadering van den Prov. Kieskring Hoorn, op 20 Februari a.s. De heer Wilcke bracht naar voren toch vooral de arbeidersafgevaardigden in 'I bestuur !e'kiezen, als er soms andere randidalen mochten komen Dit zal door den afgevaardigde worden gedaan. Bij het verzoek van den heer Nolebos, om een collecte Ie hou den voor den strijd in de Textielindustrie,werd door het bestuur voorgesteld om toe te slaan na afloop der vergadering aan de deur Ie staan, opdat leder' die'wil, ook kan geven, het geen door de vergadering werd goedgekeurd De rondvraag leverde niets hijzonder op. waarna de voorzitter de vergadering niet ge Hed s'oot. Vechtpartij. - Zondagavond had ei een vechtpartij plaats tusschen P. K.' en S. K„ heiden alhier, waarbij S. K. ernstig werd toe getakeld ,S K. wilde, echter geen proces-ver baal opgemaakt hebben Bekeurd. A. H is bekeurd wegens het plaatsen van een wagen op' den openbaren weg, «onder vergunning van iien burgemees ter. Diefstal. Door A. B, werd aan de politic kennis' gegeven.dal zijndresscerkarwas.'vcr- dwenen. Erwaren een paar mannen, met hun t Dé-heer Eiias Oil werd aangesteld als keur meester. van den gemeenschappelijke!! Vléèschkeuringsdienst. I ..Herwonnen Levenskracht". Door de af- dpeling Heilo van „Herwonnen. Levenskracht'" Werd Zondagmiddag om 2 uur een tweedaag- séhij tento'of.s'.ei'ing geopend, 't Was hoofd zgkéiijk de schooljeugd, die de mooie zaal vim het Bruno-gcbouw vulde. Ook meerdere gröolén waren tegenwoorwig. Het was een echt genoeglijke en prettige middag. De kin deren waren wat in hun schik met de tombola en 't wonderrad „Forluna". Vooral de Tom- Ho la was vrij spoedig aan haar einde. Menig dubbeltje werd geofferd en menige mooie [frij.s werd in ontvangst genomen. Vroolijkhcid gaf het, wanneer een jonge man verrast werd niet een mooien kleurigen haursfrik of een pakje voor de wieg. Ieder had wat. Ook het .jftad 'van Fortuin" levérde menige cent op. 'f Was een echte, gulle vroolijkheid, welke in de zaal heerschte én 'die niet weinig sloeg. toen eenige jonge dames op het* loonecl een aardig looneelslukje opvoerden. Een zangnummer Werd daarna door al de aan wezigen gezongen. Het lied van „Herwon nen Levenskracht, klonk blij op de wijze van .„.Aan U," o Koning der Eeuwen". door de zaak Ejn onderwijl bezichtigden de aanwezigen de geëxposeerde voorwerpen. Mei belangstelling; werd b.v. een verkleind model van het R.-K. Sanatorium „Berg en Bosoh" te Apeldoorn, van „Herwonnen Levenskracht", bezichtigd. Verschifende andere objecten, en platen trok ken mee de a'igemeene aandacht. Zoo was de middag spoedig voorbij en na het Lof kwam mén weer bijeen in het Brunogebouw, thans om te luisteren naar het mooie zingen van 'l gemengde koor „Zang en Vriendschap", dat eenige nummers op onberispelijke wijze uil- voerde. En ondertusschen draaide het „Rad van Fortuna" weer len voordeele van „Her wonnen Levenskracht". Menig aardige prijs ging weer mede naar huis. De voorzitter, de beer J. Lieflink, opende deze avondbijeenkómst met den Christelijken groet, terwijl hii na afloop dank bracht nan de Zangvereenifing en aan de meisjes van ,de Maripvereeniging, voor hun belangloos wer ken voor de kas van „Herw. Levenskracht"' Onder a' die bedrijvigheid ging de avond snel voorbij en eer men 't wist, was de tijd van naar huis gaan aangebroken. Dankbaar ge stemd voor al het moois, dat de vereeniging gegeven had. gingen de aanwezigen huis' waarts. Maandagavond was er.een bioscoopvoorstel ling over hel leven in het Sanatorium van „Herw. Levenskracht" Rijkspostspaarbank. Aan het postkan toor Krommenie en het daaronder ressor teerende hulppostkantoor, werd gedurende de maand Januari 1924 ingelegd 10393.97; teruggehaald 11638,50. Het laatst' door dat kantoor uitgegeven Hockie draagt hït unt- mer 4576 Tegen verplichte winkelsluiting. Zeer veel winkeliers in het Zuidelijk deel van onze gemeente, vergaderden Vrijdag in Café „Con cert", van den heer B. Hos, aan het Zaan dammerpad. Er werd een bespreking gehou den over het besluit' van den gemeenteraad, waardoor hier de verplichte winkelsluiting is ingevoerd. Bij de bespreking kwam naar voren, datm en niet erg ingenomen was met dat nieuwe instituut. Er werd een adres op gesteld, waarin de Raad zal worden verzocht de verordening op de winkelsluiting weer in te trekken. Ook werd door velen het ver langen kenbaar gemaakt tot het oprichten van een algem. vereeniging ter behartiging der belangen der winkeliers. Waar blijft de vroegere zoo wakkere en actieve Hanze- afdeeling? Sluimert of slaapt zij? Hoe staat GROOTE HOUTSTRAAT 88 13 FEBRUARI 1 eerste KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0 061'/, 12 12'/j BRUSSEL 10.40b. WEENEN 0.37 LONDEN 10.52'/. STOCKHOLM. 70.10 KOPENHAGEN 42.70 CHRISTIANIA 35.70 BAZEL 46.55 NEW YORK 2.67 ROME onze Hanze tegenover de verordening op de winkelsluiting? Industrie. Ja, er zijn nog wel Nederlan ders, die den nieuwen dag met open oogen tegemoet durven gaan, al kan 't nog wei een uurtje duren, wellicht ook kor ter voordat de stralende zon door de wolken breekt. Toen Ik bovenstaande er gens las, dacht ik direct aan de voortvaren de firma Kaars Sypesteyn, die er weer ernstig overdenkt haar complex fabrieks gebouwen in het Noordelijk deel onzer ge meente zeer aanzienlijk uit te breiden. Men zegt, dat er nog meer bijgebouwd wordt, dan er nu reeds staat. Hoe gelukkig, dat er nog ondernemende geesten zijn, die in deze bedrukte tijden nog durf hebben voor grootsche industrieele plannen. GEMEENTERAAD (Vervolg). Aan de orile is het verzoek van de commis sie ter voorbereiding van een ontwikkelings cursus. De heer Sehagen: Ik neb met verwondering het prae-advies gelezen wegens de vaststelling van het uurloon. Er beslaat toch een com missie, laat ze vrij daarin. Ze is er voor. De voorzitter: Wanneer de commissie zich bedruipen kan, zullen wij haar vrijlaten.Maar wanneer er subsidie gevraagd en gegeven wordt, heeft de raad het recht, de voorwaar den daarvoor Ie bepalen. De heer van Niftrik; Wat is nu toch eigen lijk de bedoc.ing, wanneer men het uurloon op 1.25 stelt en levens bepaalt, dat het subsidie niet hooger gaat dan f 200. De heer v Niftrik is met by antwoord, dat de voorzitter hierop geeft, niet tevreden. De heer Banning; De vervolgcursus was nog niet begonnen. Het was 200 voor 4 maanden. Nu blijven er nog 3 maanden over. Het uurloon kan dus nu hooger gesteld wor den. De voorzitter; De voorwaarde voor hel subsidie was een cursus van 4 maanden. Wat ii voorstelt, kan dus niet. De heer Sehagen: Hét bevreemdt mijten zeerste, dat de cursus rog niet begonnen is. Ik had meer liefdé voor het onderwijs ver wacht bij de onderwijzers. Spr. verklaart zich overigens tegen het prae-advies. wat hel uur loon betreft. De heer van Niftrik: Waar er een brug moet gebouwd worden, daar stellen wij het geld. dat ze kost, ter beschikking En nu in dit geval, zeggen wij, Raad11 van Edam, dat wij niet meer willen geven. Jullie moeten het doen voor 1.25. Wie bepaalt dat toch? De voorzitter vindt het vreemd, dal de on derwijzers. die steeds hoog op geven van hun liefde voor het onderwijs en voor het school vrije kind, en uit hoofde van die liefde hun krachten komen aanbidden, om dat kind het hun geliefde onderwijs te brengen, nu, in plaats van een óffer te brengen voor dat kind en zijn onderwijs, komen zeggen: Ja, rrtaar, we werken voor niet minder dan zoo wel. en De heer v. Niftrik is niet voldaan. Het prac-advics van B. en W.. dat het uur loon op f 1 25 en het subsidie op 200 vaststelt, wordt aangenomen met 9(3 stem men. Tegen de heeren Sehagen, v. Niftrik en W. Póoijer. en Het besluit tot aankoop van grond voor uitbreiding der begraafplaats en machtiging tot betaling der kosten daarvan, wordt zon der stemming aangenomen. Aan de orde is het besluit tot afstand van grond voor de stichting van een iransforma- torgebouw en vergunning tot het leggen van een grondkabel. De heer Jonk vraagt of het niet mogelijk is, er bij dé provincie op aan te -dringen dat de kabel levens doorgelegd wordt naar Vo- 1 end am. De Voorzitter: Daar is geen bezwaar legen. Maar overigens gelooft spr., dat de provin cie liet zeker zal doen. De heer Banning vraagt of het in het be lang der gemeente is. dat het eteclricitcitsbe- d'rijf in handen der gemeente komt. Vele ge meenten hebben hiervan groote voordeden gehad .Wij betalen zelf hier 33 cent per Kilo wattuur, plus 5 cent voor administratie en afiossing Iemand van hel P. E. N. heeft spr. medegedeeld, dat de provincie we! 48 cent per Kilowattuur zou vragen. Dit winstje ware Ie behouden voor de gemeente. In Pur- merend maakte men 6260,winst met een prijs van 38 en 24 ct. per kilowatt. Spr. stelt voor een betrouwbaar Inspectiebureau voor Eleetriciteit daarover te polsen. Nadat de heer Sehagen nog gesproken had over de vroegere pogingen tot hel bin nenloodsen van eleetriciteit in déze gemeente en de onverschilligheid van het oude college in deze zegt de voorziller dat er geen sprake is van onverschilligheid van het oudé college van B. en W.. waardoor de Provincie geen contract meer zou willen sluiten. De Provin cie wil echter heel andere contracten afslui ten De oude contracten waren zeer voordeelig. De nieuwe echter bevatten een belangrijk wrhoogden Kilowattuurprijs. Zou de gemeen Ie hel doen, dan zou de administratie en de aflossing niet 5. maar 10 of 12 cenlen be dragen. De gemeenle zou dus duurder wor den dan liet P. E. N. Eigen exploitatie zou vóór hebben, dat op den zelfden dag licht Ie Volendam en le Edam zou branden. Het is een zeer groote verantwoordelijkheid voor den raad en hij moge zich wel bedenken, vóór hij het in eigen beheer neemt. Spr. apprecieert len zeerste de meening van den heer Banning, die zijn groole liefde voor de gemeente daarin loon!. De hoer J. Keizer wil er verder niet op ingaan: liet onderwerp is uitgeput. Spr. ap precieert eveneens den grooten arbeid van den heer Banning. Spr. zou echler het ver zoek van den heer Jonk in het voorstel op genomen willen zien. De voorzitter: Een krachtig verzoek zal ze ker voldoende zijn; er inoel te Volendam zoowel als te Edtun. eleclriciteit komen De heer Sehagen merkl tegenover den heer Banning op. dal er in Friesland gemeen ten zijn waar de Kilowattuurprijs 65 cent bedraagt. In 1916 sprak spr. er over doch de heer Kalkoen wilde er niets van weten. Toen Electra opgeriehl werd kwam er een maanden hangen, zoodat men ten slotte drang om eleetriciteit. Hel bleef echter 9 meende: laat de gemeente het zelf doen. De Provincie is als overheidsbedrijf beier dan de gemeente. De Provincie werkl economischer. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende PuroL In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Me! den voorzitter is spr. het eens, dat Vo- lcrdam het zeker krijgt De lieer Riemersma vraagt volle aandacht voor de stralen, als de kabel gelegd wordt. De voorzitter: We zullen er achter zitten. (Wordt vervolgd.) Trekking van 10C0 nummers ten overstaan van Nctaris A G MULIÉ DINSDAG 12 Februari 1924 f 2000 2982 f 1000 226 3927 6496 9179 400 1951 3567 6403 7291 10270 Prijzen van f 9?.eigen reid 68 1627 4321 7354 9832 12053 13350 17273 20014 73 1856 75 7443 58 59 77 17532 zC2t2 144 97 87 00 9323 87 140217723 20303 92 2249 88 7641 GD 96 14143 31 14 95 2455 4516 7850 10144 12275 14212 79 42 245 96 4612 7912 10315 94 14531 1796 20415 309 2537 4723 8210 59 12335 14632 18023 25 24 2381 4932 33 70 82 14723 4 4 20534 38 2S35 5062 8323 10417 95 03 18190 20787 75 52 5165 30 10593 9814305 94 20857 81 82 73 8413 10S2J 12455 95 18291 86 96 99 74 8599 70 12535 14925 18343 2C904 469 3002 98 8618 87 12752 15283 64 12 84 3520 5334 40 96 60 15315 1S652 42 93 55 5476 43 10718 62 59 G4 53 551 3718 5795 76 33 12915 15429 18743 70S 3847 59C2 87231035-1 70 5G 67 67 51 45 87 10939 13G7I 15654 I9C14 96 96 6153 8935 45 13100 15328 S6 815 3959 76 89 98 11 16123 1SI77 56 4003 6407 9021 11051 81 90 93 64 88 12 69 11370 13209 16211 19203 89 98 56 73 11471 13 40 93 S07 4105 6575 9105 11519 13303 1654S 1S415 27 70 6617 55 73 81 15697 19C2J 1047 88 6757 9234 96 13455 16754 53 1196 4255 7074 65 11649 89 17113 19796 1395 80 7120 9349 92 13599 (50 19815 1519 86 62 9451 11729 13669 80 19908 65 4309 7350 9655 11851 13815 17258 59 Later aflnsbaar. 38 2719 4896 7232 9565 12533 14668 16597 18920 48 51 4934 7310 69 12518 70 53 52 80 60 44 14 72 79 7216621 77 118 69 60 60 9633 89 14700 16766 19023 60 89 5003 63 47 91 65 79 27 2B S3 8 92 9700 95 66 86 69 30 2826 35 7407 59 99 821680319111 42 51 36 23 9843 1270914811 11 12 65 56 52 49 62 45 15 17 24 321 2901 79 51 99 12830 31 21 45 32 24 5120 68 10123 69 32 91 76 60 36 25 94 8912940 3516901 19292 87 50 - 59 7533 10204 49 90 23 19346 408 73 83 7635 5 50 14903 40 96 78 5233 35 37 13003 16 50 19407 44 52 8 68 80 89 68 80 1311615030 85 19541 79 10346 24 51 17027 43 98 86 62 53 36 7721 88 78 85 79 28 10422 13215 15129 93 60 65 24 54 94 9910545 28 63 95 78 7833 90 31 86 7935 10605 13351 73 88 97 80 3063 5318 43 59 5401 21 35 52 52 54 61 70 71 86 17134 76 92 4819603 92 71 94 86 532 3127 650 39 57 48 74 72 94 94 729 3220 39 29 5539 8029 11 86 15211 53 13 41 72 78 42 23 13407 43 17234 89 45 3389 95 87 10723 50 59 17334 19720 60 94 5603 8130 10802 85 64 48 38 814 3519 58 35 3 86 81 53 44 22 31 69 58 36 13562 87 93 19S3I 61 32 70 8232 10205 79 1520317413 38 70 43 88 38 29 93 20 29 63 924 61 5749 96 65 13600 31 47 19949 38 94 83 8301 11006 23 41 49 54 48 3600 98 79 35 39 49 77 67 1056 5 5816 8400 87 55 63 17620 99 1146 25 5907 11 11117 59 15403 45 20015 93 57 21 28 33 62 5 81 16 1232 3705 23 8508 49 13705 54 84 77 78 8 63 83 62 17 62 93 86 99 14 6008 8684 99 18 90 17721 20111 1309 22 64 8740 11211 45 94 44 20214 17 27 69 51 3? 62 15519 67 16 42 38 6135 74 70 76 45 17805 39 54 46 58 8804 11419 80 53 67 50 65 3804 70 42 31 13807 70 81 20322 1423 12 6215 67 47 10 71 91 63 29 42 27 69 82 81 77 17959 71 35 54 6302 88 11541 90 15626 70 72 61 3902 4 97 82 13932 50 83 20413 83 14 22 8919 99 59 75 87 78 1528 26 45 9039 11645 1400115728 1801120504 44 53 98 43 95 II 32 20 91 79 88 6472 4911703 51 73 41 20C05 1613 94 82 64 60 62 97 87 20 6524 93 95 65 15832 18112 37 36 9104 11805 14191 16032 48 40 38 8 11925 14217 49 18234 52 65 32 51 33 86 42 53 72 43 65 35 16102 88 60 84 71 87 55 16 18327 68 92 87 12021 69 41 77 91 45 87 47 18476 92 53 14314 49 18512 20702 1733 4004 1855 36 75 64 89 72 1944 94 74 4118 81 34 2004 49 6630 95 47 4207 49 9247 51 35 53 37 74 87 2108 4319 2240 37 73 94 6722 42 56 36 63 12121 25 16223 43 9313 30 42 16312 97 68 18 43 77 38 18812 74 39 47 14411 44 39 20801 69 70 23 87 57 63 2327 72 6878 71 89 41 16413 89 20C29 32 4434 90 85 12203 59 30 18723 38 38 4545 6985 9409 12305 71 63 25 72 89 4608 90 12 26 90 73 65 2403 23 7004 45 40 14511 74 83 29 4701 32 72 12446 90 S9 18-42 42 83 78 82 85 73 16502 58 98 4803 7129 95 12500 14616 20 67 2514 79 39 9508 7 36 60 90 2657 85 65 54 82 57 61 18916 Vorige lijst st 6214 m*. 6314. 2 57 AÏJ mz 2C572 n in Uw rug, lendenen of sp'oren Pï.;1 door rheumatiek, jicht, podagr,. stram heid. stijven nek en rhcur.:atisc?ie zenuw pijnen Probeer eens Akker's Klooster balsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lijden, die door boven genoemde ziekten ontstaan Neem heden eens een proef Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van rj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1