KORTE BERICHTEN. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. LAKS30UW EK VISS6KERIJ LEGER EN VLOOT. fnimtn Een dame aangerand. Auto-ongeval. Onveiligheid bij het R'damsche postkantoor. De bedelarij in Italië. Het vuilste dorp ter wereld. Het wedden op de paarden rennen. Vermist. Brand op een steenfabriek. Noodlottige trambotsing te Soerabaja. Brand te Bussum. Diefstal van 1900. Duitsche oplichter gearresteerd. Locomotief met gecompresseerde lucht. Stoomboot aan den grond geraakt. Schip uitgebrand. Weer ijs. BINNENLANDSCH NIEUWS Ontrouwe chauffeur. V iswn~tarieven. TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1924. Loonsverlaging. Dreigende chauffeurs staking te *s Hage. Hoofdakte-examens. De pomologische proeftuin opgeheven. De uitvoer van onze voor naamste tuinbouwproducten in 1923. KUNST EN KENNIS. Maandagavond heeft op den openbaren weg tusschen Eindhoven en Oirschot een aanranding plaats gehad. Een dame, mej. S., die per fiets uit Eindhoven kwam, werd door een persoon, die aan den kant van den weg jstond, plotseling van haar rijwiel gestooten, waarna een korte worsteling ontstond, die zoo hevig werd, dat de man haar de boven- 11'.eren van het lijf scheurden. Toen de vrouw hem jplotesliag een fikschen schop gaf, kreeg hij er blijkbaar genoeg van en koos het hazenpad, v.aa-bij ij de inmiddels naderende arbeiders van Philips wist te ontloopen. Men is er nog niet in geslaagd hem te arresteeren, hoewel zijn signalement aan de dame en ook aan andere personen, die hem tevoren reeds hadden opgemerkt, bekend is. Toen Maandagavond de chauffeur van een huurauto komende uit de richting van Visé bij Heer (Limb.) wilde uitwijken voor een andere automobiel, die uit de tegenover gestelde richting naderde, werd hij door het licht daarvan zoodanig verblind, dat hij te ver „uithaalde" en tegen een paal van het hoogspanningsnet terecht kwam, waardoor de auto geheel vernield werd. De chauffeur werd deerlijk verwond in een café binnen gedragen. De heer K., die naast hem ge zeten had, bekwam eveneens zwaar letsel, terwijl de beide inzittende passagiers ge lukkig met den schrik vrijkwamen. De laatste dagen komt het telkenmale weder voor, dat aan bezoekers van het post kantoor te Rotterdam en omgeving, porte feuilles of portemonnaies gerold worden. Dinsdagavond merkte een rechercheur twee mannen op, die in het postkantoor op ver dachte wijze ter weerszijde van een heer rondliepen. Hij hield beiden aan. Het waren de Polen W. H. en B. S., die zich koopman noemen de eerste geeft op te Luxemburg te wonen, de andere zegt te Brussel woon achtig te zijn. Beiden zijn, hoewel zij beweren elkander niet te kennen, Woensdag met denz l'den trein uit Amsterdam nakomen en hun b gage d aagt een opvolge d nummer. Tot uusverre is tegen hen geen jewijs ge vonden dat zij aan de gepleegde zakken rollerijen schuldig zijn. Zij zijn alleen in het bezit van Nederlandsch geld. Echter zijn Woensdagnamiddag van den schoenhande laar W. B. van den Schiedamschenweg in het postkantoor een portemonnaie met f 50 gerold en van den expediteur G. F. J. van den Boezemsingel in het gebouw van de Amsterdamsche bank op den Goolsingel drie bankbiljetten van f 60. De Italiaansche autoriteiten zijn besloten om aan de. bedelarij een eind te maken, daar zij onder de zoogenaamde bedelaars vele ge goede burgers ontdekt hebben. Zoo zijn te Catania de vorige week 20 bedelaars gear resteerd. Een van hen, een man van 70 jaar, bleek bij een bank een deposito te hebben van bijna 50.000 gulden. Zijn beide gehuwde dochters had hij elk een huwelijksgift van 50.000 gulden geschonken, Een tweede be delaar bezit een groote kruidenierszaak en 15 huizen. Bovendien is hij eigenaar van een bioscoop. Over dag bedelde hij en verwissel de 's avonds zijn oude plunje voor een keu rig zwart costuum. De gearresteerde „behoeftigen zullen we gens meineed vervolgd worden, daar zij, om een bedelaars kaart te verkrijgen, hadden ge zworen armoede te lijden. Pliari-jong,^ waar de Mont Everestexpedi" tie in verband met haar plannen verscheidene weken zal vertoeven, is ongetwijfeld het vuilste dorp ter wereld. Gelegen op een klein heuveltje in het mid- d n van de vlakte, waaraan het dorp zi.'n naam onleent, bestaat Phari uit een fort, waaromheen een tweehonderd hutten zijn neergehurkt. Toen het dorp werd gebouwd, ongeveer 500 jaar geleden, lagen de woningen boven den grond, doch thans zijn zij, wijl de bewo ners de gewoonte hebben om al het vuil voor hun huis neer te werpen, onder het puin begraven. De wegen komen hier en daar boven de daken der hutten uit. De menschen wasschen zich nooit Toch is 4e gemeente Phari niet zonder beteeketiis. Zij is een van de voornaamste handelsmark ten van Tibet. De levensvoorwaarden aldaar zijn echter hard. De oogst wil er niet rijpen daar de zomer kort is en het land te hoog ligt. Phari is 14.500 voet boven den zeespie gel gelegen en de hoogste voortdurend be woonde plaats der aarde. In verband met de brandstoffenschaarschte, wordt het mees'.e voedsel rauw gegeten. Gedroogd vleesch en gerstemeel zijn de voornaamste levens middelen. Een soort thee is de volksdrank. De expeditie zal tijdens haar verblijf in een woning der Engelsche regeering ver toeven. Omtrent de arrestaties, die de politie on der leiding van de inspecteurs Slobbe en -lasie te Amsterdam hebben gedaan, ver leemt de „Tel." nader, dat zij de kern van le bookmakerswereld betreffen. Samenkom sten hadden meest in cafê's plaats, vooral aan het Damrak en omstreken. Er werden verschillende methoden bij het wedden gevolgd. Van de 12 personen, die naar het hoofdbureau zijn overgebracht, zijn er drie als getuigen gehoord. Drie bookma kers en zes schrijvers (assistenten) zijn voor- 'oopig gehouden. Sedert Woensdag 30 Januari wordt te Vlissingen vermist de 20-jarige A. M, v. M. Zij is op dien dag met den trein van pl.m. 2 uur uit Tiel vertrokken met bestemming naar haar ouders aldaar en sindsdien spoorloos verdwenen. Ze was gekleed in grijsbruin ge ruite mantel, grijs vilten hoedje, grijze ja pon met pompadour afgezet, zwarte kousen en lakschoentjes en had als bagage een rie ten reismandje, een cartonnen doos, waarop in drukletters stond Niemeyers tabak. Den genen, die inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht daarvan bericht te zenden »an de ouders, Clijverstraat 39 te Vlissingen. Dinsdagavond is op de steenfabriek de Brienenswaard te Ooy gemeente Ubbergen van de firma Fels en Burgers een hevige brand uitgebroken in een groote schuur, waarin zich 11 paarden en 11 runderen be vonden. De dieren konden worden gered; de schuur en de groote voorraad hooi brandden geheel af. Het aangrenzende kantoor en woonhuis kon door de ingeroepen hulp van de motorbrandspuit te Nijmegen behouden blijven. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbe kend. Zaterdagmiddag (5 Januari) is op Tand- jong-Perak de electrische tram op een vracht auto gereden, waardoor twee personen ge dood werden en vier gewond, terwijl de schade aan tram en vrachtauto zeer belang rijk is. Het ongeluk had, naar het „Soer. Hbl." meldt, plaats in een stormregen. Terwijl er in de bovenstad slechts een donkere lucht werd waargenomen, was het op Tandjong- Perak noodweer.. Tram en auto kwamen beide van de haven, gingen in de richting van de stad. Zij reden gelijk op, met een kleinen voorsprong van de vrachtauto welke evenals de tram een vaart van 30 K.M. moet hebben gehad. Bij den overweg van den Prapatkoeroeng- weg bevindt zich een halte. Aan die halte stonden geen menschen, zoodat de tram kon doorrijden. Overeenkomstig het voorschrift wat op het contróle-toestel ook is geconstateerd geworden heeft de bestuurder van de tram den stroom uitgeschakeld, zoodat de wagen op de kracht der beweging den over weg zou passeeren. Zij heeft dit punt niet gepasseerd, want juist op dat onzalige oogen- blik nam de vrachtauto een bocht naar links, om den overweg over te steken. De botsing was geweldig. De tram greep de vrachtauto, welke met balkiizer beladen was, juist achter de zitplaats van den chauf feur. Op hetzelfde oogenblik, dat de auto stuk gereden werd, werden voorbalcon en tweede klas compartiment van de tram in gedrukt en dit met zoo'n kracht, dat de mo torist op de scheiding van tweede en eerste klas terecht kwam. In het compartiment zaten twee passagiers, de 50-jarige heer J. Luyken van Kebalen Lor en een inlander. De heer Luyken zat op de eerste rechtsche dwarsbank. De zich daarvóór bevindende bank, welke in de lengte van de tram stond, werd door het indrukken van het balcon met kracht opgeschoven en kneep het rech terbeen van den heer Luyken onder de knie af. Bovendien kreeg de heer L. een stoot in het onderlijf van de bankleuning. Toen hij uit de ruïne was losgemaakt, bleek hij reeds overleden te zijn. De inlandsche passagier liep slechts een lichte verwonding op, terwijl de motorist, het gezicht vol glasscherven, een diepe wonde onder het oog en met een gebroken kaak, onder de overblijfselen van feet voorbalcon midden in de tram lag. Zaterdagnacht bemerkten buren, dat de schoenmakerij van J. Barendregt aan den Zwarteweg te Bussum, in lichte laaie stond. De brandweer werd gealarmeerd, doch toen deze ongeveer een half uur later aanrukte, was het van hout omgetrokken gebouw geheel verbrand. De spuitgasten konden zich bepalen tot het voorkomen van gevaar voor de omgeving. De geheele werkplaats met inboedel verbrandde. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak tast men geheel in het duister. De werkplaats was des mid dags reeds verlaten. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is op de Bleekstraat te Eindhoven een man door de stoomtram over reden. Hij werd in vreeselijk verminkten toestand opgenomen en per politiebran- card naar het gasthuis vervoerd. De beide beenen waren hem afgeraden en de borstkas was geheel ingedrukt. De ongelukkige, zekere H. v. d. B. uit Lieshout, is 46 jaar oud, ge huwd en koopman van beroep. Dr. Sala, die bij het ongeluk toevalligerwijze aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. Door den commissaris van politie, bijgestaan door de recherche, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waaruit echter is gebleken, dat de machinist geen schuld heeft aan het ongeluk. Te Groede (Zeeland) is door rijks- en ge meentepolitie aangehouden, zekere vrouw M., i tJ een k°°^man aldaar een trommel met geld en geldswaardige papieren ter waarde van 1900, had gestolen. Een groot deel van het geld was reeds opgemaakt. De trommel werd, op aanwijzing der vrouw, die volledig bekende, uit een sloot opgevischt. Aan de Luxemburgsch-Belgische grens is door de rijkspolitie dezer dagen een 32-jarige Duitscher gearresteerd, die zich aan tal van oplichterijen heeft schuldig gemaakt en reeds lang gezocht werd. In Nederland moet hij verschillende zakenmenschen, met wie hij op handige wijze in relatie wist te treden, voor duizenden guldens hebben opgelicht. Bij zijn arrestatie werden op den man eenige honderden brieven gevonden van zakenvrien den en talrijke dames. Het moet onder ande ren gebleken zijn, dat deze flesschentrekker te Rotterdam 12000 wist los te krijgen voor de zoogenaamde exploitatie van een uitvinding op chemisch gebied en te Amsterdam zelfs 25000. In Keulen heeft hij met het geld goe den sier gemaakt. Ook in het Roergebied E leegde hij allerlei oplichterijen. De aange- oudene is de zoon een eenige jaren geleden overleden bekenden groot-industrieel. Hij gaf steeds valsche namea op. Nu eens noemde hij zich den aanstaanden schoonzoon van Stinnes en gaf hij zich uit voor een school vriend van diens zoon, dan weer heette hij Freiherr von Kessel, graaf Königsborn of Comte de Clemont. Bij zijn arrestatie heeft hij geweigerd zijn waren naam op te geven. In tegenwoordigheid van verscheidene hooge autoriteiten zijn te Rome proeven ge- nomen met een locomotief, welke door ge compresseerde lucht wordt gedreven. De proeven zijn uitstekend geslaagd en men verwacht, dat door toepassing van dit sys teem op aanzienlijke wijze kolen zal kunnen worden bespaard. Uitvinder van dit systeem is de Italiaansche ingenieur Zarlatti. VERGirTIGING VAN HONDEN, In de Melicherheide nabij Roermond, heeft vergiftiging van honden op groote schaal plaats gehad. De politie heeft ont dekt, dat stukjes vleesch worden gestrooid met stichnine. Het aantal gestorven dieren, w. o. prachtige exemplaren Duitsche her dershonden, schaap- en jachthonden, is tans gestegen tot 30. HET AUTO-ONGELUK BIJ NAARDEN. Het slachtoffer van het ernstige auto- ongluk op den weg tusschen de Hakke- laarsbrug en Naarden is mevr. Grotenhuys Gaikhorst uit Bussum. INBRAAK IN EEN AMBACHTS SCHOOL. 'n den nacht van Zondag op Maandag is n 'e Ambachtsschool te Schiedam ingebro- i. De dader heeft zich waarschijnlijk toe gang verschaft door den kelder, waar hij een kast heeft opengebroken, waarin zich de sleutels bevonden. Daarmee heeft hij zich toegang verschaft tot de kamer van den direc teur, waar hij een bedrag van ongeveer 400 heeft ontvreemd. EEN KWESTIE MET DE DUITSCHE DOUANEN. De aanhouding van een Nijmeegsch koopman De Nijmeegsche handelaar H. is Vrijdag aan de grens door de Duitsche douane beambten aangehouden. Uit den kripg van den betrokkene, die te Nijmegen een winkel annex groothandel in koffie, thee, zaden, enz. heeft, vernam de Tel. o.a. het vojgende De heer H. heeft sinds geruimen tijd levensmiddelen geleverd voor de Belgische troepen in het bezette gebied. Hij bracht de partijen steeds met een vracht auto over de grens. De gevraagde invoer rechten betaalde hij prompt. Nu schijnen de betrokken douanebeambten zich zeven maanden geleden ten aanzien van een partij koffie vergist te hebben Tóen H. j.I- Vrijdag wederom bij de Duitsche douane verscheen met een lading koffie, werd behalve de invoerrechten daar voor betaling verlangd van het bedrag, dat hij indertijd te weinig zou hebben voldaan. H. weigerde zulks, zeggende, dat hij niet geweten had, te weinig te betalen. De toen betaalde invoerrechten waren op den ver koopprijs van de partij koffie gecalculeerd. Hij werd daarop uitgenoodigd mee naar Kleef te gaan, opdat de zaak daar nader kon worden onderzocht. Dit onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstandigheden, dat de douaneambtenaren, die zich indertijd volgens H. vergist hebben, sinds dien door anderen vervangen zijn. Aan H. is verzocht Kleef niet te verlaten, ten einde ter beschikking van de autoriteiten te kunnen blijven. Hij wordt overigens niet als gewoon arrestant behandeld. De vrachtauto met de lading koffie, welke hij Vrijdag invoerde, werd onmiddellijk vrij gegeven. EEN GEZELLIGE HUISHOUDSTER. De 70-jarige P. L. te Rotterdam was eenige dagen uitstedig geweest. Toen hij Zaterdag weder zijn woning betrad, bleek al het meu bilair verdwenen. Zijn huishoudster had het laten wegvoeren en was ook nergens te vinden L. moest z'n intrek bij familie nemen. KIPPENDIEVEN IN 'T GROOT. Te Wehl (Geld.)-heeft de politie drie per sonen uit Broomh, gemeente Bergh, naar Arnhem overgebracht, daar ze betrapt wer den op kippendiefstal, waarover herhaalde lijk in deze streek werd geklaagd. Ze werden gearresteerd op het oogenblik dat ze drie zakken met levende kippen, in een bosch verborgen, wilden weghalen. HOLLANDER TE BRUSSEL GEARRESTEERD. De Brusselsche politie heeft heden in de Belgische hoofdstad de 42-jarige Julius Caesar van D., een Rotterdammer, gearres teerd, die zich daar aan verschillende op lichtingen heeft schuldig gemaakt en nog onlangs, na een gevangenisstraf te hebben uitgezeten, over de grens is gezet. NEDERLAND EN RUSLAND. Naar het Nederl. correspondentiebureau te 's-Gravenhage verneemt, heeft de heer S. Hermer, secretaris van de vertegenwoordi ging der sowjet regeering te Londen, op zijne doorreis van Moskou naar Londen- een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken, en aldaar de ziens wijze van zijn regeering uiteengezet, nopens een hervatting var, betrekkingen tusschen Rusland en Nederland. NEDERLAND EN POLEN. Zaterdag beginnen de onderhandelingen over een te sluiten handelsverdrag tusschen Polen en Nederland, waarbij als onderhan- de laars zullen optreden de Poolsche ministers van nijverheid Kiedron en de Nederlandschc gezant Van Adsbeck. (N. Re De Hollandsche stoomboot „Randfonteln," die Zaterdagmorgen drie uur uit Antwerpen vertrok strandde, naar het Hbl. van Antwer pen meldt, te negen uur aan de monding der Schelde in de Sardyngeul. Sleepbooten wer den uit Vlissingen ter hulp gezonden. AANGEREDEN EN GEDOOD Te Maastricht is Maandagmiddag de boodschapper B. van het klooster Rijckholt die. op een fiet i gezeten, zich op de Groote G acht aan een vrachtauto vasthield, door een vrachtauto die van den tegenovergestel- den kant kwam aangereden en gedood. Een schip, Iigger.de in het kanaal te Nieu- weroord, dat geladen was met pakken stroo, is in brand geraakt. Het schip is geheel uit gebrand; niets werd gered. Men meldt uit Winschoten: Wegens ijs is de scheepvaart op het Win- sc'noterdiep van Winschoten naar Zuidbroek weer gestremd. De directie van de Rijwiel- en Aulomo- belenfabriek Simplex aan den Overtoom te Amsterdam, had op den Isten Februari aan een chauffeur opgedragen bij de Incasso- bank 3000 te halen. Een goede kennis van den chauffeur reed op den auto mee. Het geld werd gehaald en in een koffertje in den auto gelegd. Naar de chauffeur later meedeel de, had hij zich op een zeker oogenblik even moeten verwijderen en waren toen hij bij den auto terugkwam, koffertje en geld ver dwenen. Maandag hebben de chauffeur en zfin vriend zich bij de politie aangemeld. Zij hebben bekend de zaak samen op touw gezet te hebben en van het geld goeden sier te heb ben gemaakt. In verband met deze zaak is ook nog een caféhouder aangehouden, die van het geld zou hebben genoten, wetende dat het van diefstal afkomstig was. De drie mannen zijn aan de justitie overgeleverd, Aangezien gebleken is, dat vele in ons land verblijvende vreemdelingen, alsmede tal van Nederlanders, die bij dit verblijf betrokken zijn, nog steeds onbekend zijn met de tegen woordig van kracht zijnde visumtarieven voor verlenging van verblijf in Nederland, wordt ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat het recht, door vreemdelingen voor het verlengen van het hun verstrekte Nederlandsche visum, verschuldigd, be draagt a. voor Duitsche onderdanen voor een visum geldig gedurende ten hoogste 1 maand i 6 voor een visum geldig gedurende ten hoogste 3 maanden 10, voor een visum gel dig gedurende ten hoogste 6 maanden 18 voor een visum geldig gedurende ten hoog ste 1 jaar (slechts na een verblijf van zes maan den in Neder'-nd) 24 b. voor Ro m e:scfee o lerdancn, onge acht den duur j 10 c. voor Amerikaansche onderdanen onge acht den duur 24 d. voor Poolsche onderdanen voor een doorreis-visum 1 voor een visum geldig gedurende ten hoogste 3 maanden ƒ6; voor een visum geldig gedurende ten hoogste 6 maanden 12. e. voor alle overige vreemdelingen, die een visum in hun paspoort moeten hebben, onge acht den duur van de verlenging 6. Vergadering van Donderdag 12 Februari, namiddag 1 nar. Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting voor 1924. De heer BRAAT fPlatt Partij) opent de beschouwingen Hij betoogt dat hij van radicale maatregelen toi bezuiniging weinig ol niets heeft bespeurd. Een der oorzaken daarvan ziet hij in het algemeen kiesrecht, dat menschen deed mee stemmen, die wei nig of geen belang hebben bij de wijze van samenstelling der regeering. Onder dit mi- nisterie-Ruys is het ambtenarenstelsel uit gebreid. De stadsarbeiders en de ambtena ren zijn bevoordeeld ten nadeele van de plattelanders. Vóór de behandeling van de Vlootwet heeft de Regeering al zelf ver klaard. dat zij niet regeeren kan. Spr. heeft dat in 1919 al betoogd Van deze regeering verwacht hij niets; jij dreef de uitgaven tot een hoog peil op en het zal niet mogelijk zijn op haar schreden terug te keeren Wel erkent spr.. dat de Regeering aanpast bij de Kamer, omdat de meeste partijen de zelfde sociale beginselen hebben Ieder jaar zijn de staatsuitgaven opgedreven en nu moet op de ambtenaren bezuinigd worden. Hoe komen wij aan a! die ambtenaren? Deze regeering heeft er een groot deel van aangesteld. Waarom is de regeering niet eer gaan bezuinigen? Met nieuwe belastin gen zal het niet gaan, want dat beteekent niets, omdat de burgers dan betalen moe ten. Er moet mindere belastingheffing ko men en daarom moeten allerlei uitgaven worden stopgezet. Spr. meent, dat wij altijd een extra-par lementair Kabinet moeten hebben, dat boven de partijen staat. Als men wat anders wil, dan had men evengoed een plattelands kabinet kunnen tvenschen. Vervolgens zet hij uiteen, dat allerlei sociale maatregelen moeten wachten in verband met 's lands financiën leder iaar gaat de bevolking met twee maal honderdduizend zielen vóóruit. Met een fietsenbelasting komen we er niet Natuurlijk worden de ambtenaren en de militairen daarvan vrijgesteld. Spr. wenscht verlaging van het salaris van de Kamerleden, maar daaraan willen de heeren niet; het aantal ministers kan verminderd worden tot zeven Als de staatsbemoeiing maar verminderde, dan is er minder werk te doen en dus ergo zijn er minder ministers noodig. De Kamer helpt niet mee. maar be moeilijkt de Regeering in haar werk en de leden houden hun salaris van 5000 Kolo niën en Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine wil hij combineeren Arbeid moet Landbouw worden en dit verbonden met Waterstaat bespaart weer één minister Het platteland wordt altijd achtergesteld bit de steden Vrijheid en vraag en aanbod en vrijheid van salarieering is noodig- be perking van kiesrecht wil hij Er zijn er tienduizenden, die niet in staat zijn te oor- deelen over hetgeen zij moeten stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gezegd, dat hij een goed minister van landbouw zou zijn. speciaal voor de Room- sche boeren (Gelach). Dat was misschien ..een slip ol de mond." 'Groot gelach.) Spr waarschuwt de Regeering, dat zij haar standpunt moet veranderen „Braat is dom", heeft één der bladen gezegd. Voor spr is dat een verontschuldiging, want daaruit blijkt, hoe slecht het onderwijs op het platteland is Spr. is te dom om obstruc tie te voeren. Als de Regeering spr. s waarschuwing niet aanvaardt, dan gaat hij met alle platte landers het oorlogspad op. De heer WIJNKOOP, C. P., noemt de in flatie van den gulden een kunstmatige infla tie, omdat men opzettelijk de begrooting niet sluitend wil maken. Er is echter een tekort en de bourgeoise zwetst over de kwade ge volgen van de inflatie, om de arbeidersklasse bij voorbaat te tuchtigen door op haar de gevolgen van het slechte beheer te verha len. Spr. weet het beter: de kapitalisten moeten het betalen De Staatsschulden vra gen 116 milFoen aan rente precies wat er te kort is. De Staat is thans het centrale comi- té van de bezittende klasse, maar het volk moet de rente betalen van de schulden, die dit comité heeft gemaakt De heer DRESSELHUYS, V. B., betoogt, dat eigenlijk in geen enkel deel der begroo ting het mes diep is gezet. Het Ministerie zal moeten erkennen, dal de gulden veilig is gebleven ondanks het gemis aan daden der- Regeering. Het Kabinet is een nieuw Kabinet, een krakende wagen, die nu een maal het langst duurt- Het heeft zich her. groepeerd door Minister Colijn op te nemen Het is haast een wonderlijke bekeering die uit de Memorie van Antwoord is gebleken Deze Memorie is bijna een voortdurende zelfbeschuldiging. Over de onderwijs-bezuinigingen zal spr. later spreken, als bet ontwerp van wet er is Een bezuiniging op onderwijs zal altijd een offer zijn. Een nieuwe economisch-so- ciale politiek die van den heer Colijn werd verwacht, zal niet komen. Aan de regeering wenscht spr. te vragen hoever zij denkt te gaan met haar protcctie- plannen. Op dit stuk wenscht hij een posi tief antwoord. Beperking van overheidsbemoeiing stelt spr. vóórop. In de laatste jaren heeft de Staat zich te diep met allerlei zaken inge- laten, vooral onder invloed van de sociaal democraten. De heer MARCHANT, V.-D.: Welke wet ten moeten nu precies worden afgeschaft? De heer DRESSELHUYS, V. B., zal daar straks op komen. De Staat is topzwaar ge maakt. Spr. wijst op de zegcltjcsplakkerij, op de kwestie met de firma Jamin. Dat zijn voorbeelden van belachelijke staatsbemoei ing. Het beginsel van arbeidsbeperking en bescherming heeft spr. steeds gehuldigd, voor normale tijden is spr. voor de 48-urige week; maar in deze abnormale tijden zou spr. jaar voor jaar het maximum willen vast stellen. De Regcering is al veel soepeler ge worden in den laatsten tijd en zij ziet in, dat overleg tusschen patroon en werknemer noodzakelijk is. Daardoor wordt al een aan tal ambtenaren overbodig'. Bij een kleine ver lenging van den arbeidsduur zou al veel gewonnen zijn en veel strijd tijdelijk zijn uitgeschakeld, Spr. denkt aan een 53-urige week. De socialisatie is zoo dood als een pier op dit moment en er is geen belangstelling meer voor, evenmin als voor de Katholieke bedrijfsorganisatie. De Regecring heeft die zelfde mentaliteit getoond tegenover de comraissie-Nolens Spr. had gehoopt van -Minister Colijn «en betreden van nieuwen weg van sociale re constructie te zullen zien. Een nieuwen koers had spr. verwacht, maar dat is >ndcrs gegaan. Thans is.het een beetje bezuinigen geworden en daarnaast nieuwe belastingen. Aan de belanghebbenden zelf moet meer worden overgelaten o.a. bij de sociale ver zekering. De Staat moet meer aan particulie ren overlaten en minder bemoeizucht 'onnen. Omzetting van staatsbedrijven en gemengde bedrijven zou tot beperking van de itaits- bemoeiïng leiden. Is de tijd weer beter dan zou spr. bijv. een goede ouderdomsverzorging wenscben zonder ambtenaren-omslag In kor ten tijd zijn er t5 duizend bijgekomen die 30 rnillioen kosten Dit acht spr verreg land. Ten slotte behandelt spr het befaamde ar tikel 40. Meent de Regeering. dat de ambte naren-salarissen te boog zijn? Dat er hier en daar een verschil is tusschen de ambtenaren" salarissen en die van particuliere ten gunste van de eerste is juist De Regeering noet re kening houden met die salarissen in liet vrije bedrijf Het artikel 40 mag geen middel ziin om wijziging tegen te houden Dit artikel is een monstrum, dat zonder wet kan worden afgeschaft. Het was een belofte en alleen als de Regeering zicb op overmacht beroepen kan mag zij er van afwijken Maar zij moge dat doen met voorzichtigheid en laarbij overleg plegen Het landsbelang zij daarbij richtsnoer. De heer TROELSTRA (S.D.AJ5.) meent, dal de heer Colijn in geen geval aan deze re- geeringstafel had moeien terugkeeren. Deze heer Colijn is het levende bewijs van het inconstitutioneele van de crisis-oplossing. Bovendien acht spr den heer Colijn een min- dergeschikt bezuiniger dan den Heer de Geer. De heer Colijn is te veel cijfer-dcma- goog. Minister COLIJN: U bedoelt zeker de 300 millioen voor de vloot De heef TROELSTRA (S.D.A.P.): Juist. De demagogie om het volk wijs te maken, dat die vloot niets kostte. Minister COLIJN: De demagogie is aan de zijde van de 300 millioen. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.): Het ver haal, dat iedere dag dien de crisis langer duurde, 4 ton kostte is een tweede staaltje daarvan. Uit het cijfer van 127 millioen die in lee- ning*potje over waren, is gebleken, dat ook daaraan geen waarde is te hechten, want het potje moest later weer worden aangevuld. In November heeft „De Standaard" de schuld van de daling van den gulden aan dc crisis geweten. Ministei COLIJN: Ik heb dat niet geschre ven. De heer TROELSTRA (S.D.A.P.): Gij ziji verantwoordelijk hoofdredacteur en gij hebt het niet tegengesproken. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt* verdaagd tot Woensdag één uur Door de Directie van de Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo is aan haar personeel bekend gemaakt dat met ingang van 15 Maart het loon met 10 zal verlaagd worden. Van personeelszijde wordt vernomen, dat de Haagsche Chauffeursvereeniging in een Maandagavond gehouden vergadering heeft besloten met algemeene stemmen, dat de voorstellen der patroons om in verband met de ingegaan zijnde verlaging van het tarief tot 33 cent per K.M. heltoon der chauffeurs te verlagen tot 15 gulden per week en 5 pCt. -rovisie niet aanvaardbaar zijn en indien d patrocn, niet op hun besluit terugkomen a.s. Zaterdag in staking te gaan. Het voorgestelde loon zou gelden voor een proeftijd van 2 maanden. Dan zou worden overwogen of nieuwe wijziging noodzakelijk zou zijn. De Ned. Bond van werknemers in het automobielbedrijf, waaronder ook het ga- ragepersoneel ressorteert, heeft zich met de Haagsche Chauffeursvereeniging solidair ver klaard. Beide organisaties tellen te zamen ongeveer 200 leden. Enkele patroons hadden gedreigd met on middellijke sluiting der garages, indien tot staking zou worden besloten. Hieraan is ech ter geen gevolg gegeven. Anders zou de sta king reeds gisteren zijn ingegaan. DE UITSLUITING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Uz directie der Kon. Weefgoederenfabriek 'e lengclo O) heeft aan het grootste deel van t thans nog aan het werk zijnde fabrieks- er..oneel tegen 8 Maart o- ''lag aangezegd, tenzij vóór dien datum d sta ing aan „Kre- mersmaten" te Enschedé is geëindigd. De beste resultaten in Katholieke provincies. Volgens een berekening uit de gegevens van de verslagen der examen-commissies die in 1923 voor de hoofdackte examineerden zijn de percentages der geslaagden in ver houding tot de opgekomeen in de ver schillende provincies als volgt Mannelijke candidaten. Breda gesl. 128 van de 244 of 52 pet. Nijmegen 120 234 51 Rotterdam 137 330 41 Den Haag 73 181 40 Haarlem 67 160 42 Utrecht 90 176 51 Leeuwarden 106 215 50 Zwolle 95 191 50 Vrouwelijke candidaten. Breda gesl. 84 van de 133 of 63 pet. Nijmegen 61 94 63 Rotterdam 28 76 37 Den Haag 64 140 45 Haarlem 61 119 51 Utrecht 48 91 45 Leeuwarden 30 56 53 Zwolle 31 75 41 Het gemiddelde pet. geslaagde mannen is 811 van 1731 of 47 pet. Beneden dat gemiddelde zijn Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem. Het gunstigst was het resultaat in Breda, n.l. 5 pet. boven het gemiddelde. Het gemiddelde pet. geslaagde vrouwen is 407 van de 784 of 52 pet. Beneden dat gemiddelde zijn Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Utrecht en Zwolle. Het gunstigst was de uitslag in Nijmegen en Breda, n.l. resp. 13 pet. ll pet. boven het gemiddelde. Wat evenzeer mannelijke als vrouwelijke candidaten betreft, zijn dus de resultaten het minst gunstigst geweest ia Rotterdam, 's-Gravenhage en Haarlem, het gunstigst in Breda. Het „Handelsblad," waaraan we deze be rekening ontleenen. trekt er de volgende conclusie uit We hebben al eerder, het laatst bij de Mulo-examens, gewezen op de betere resul taten in de Zuidelijke provincies. De uitslag van het hoofdonderwijzers-examen bevestigt de veronderstelling, dat in Katholieke stro ken met meer ernst gestudeerd wordt. Het donkere Zuiden HOLLANDSCHE ZEELUI BIJ Z. H. DEN PAUS. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" meldt Een aantal Hollandsche zeelieden van de kruisers „Trompij" en „Heemskerck," welke te Napels zijn binnengeloopen, hebben onder leiding van Vlootaalmoezenier Alink, een be zoek gebracht aan Rome. In de Eeuwige Stad zijn zij door kardinaal Van Rossum in audiëntie ontvangen. Bij deze gelegenheid sprak de kardinaal de Holland sche zeelui toe. Later heeft de Paus aan alle Katholieken van de bemanning der Nederlandsche oor- lag: bodems een audiëntie verleend. Alle aan wezigen kusten Z. H. de hand. DE MINIMUM-LEEFTIJD VAN TOE LATING TOT DE LAGERE SCHOOL. Naar de Schoolraad verneemt, aldus meldt de N. Haagsche Crt., staat het Departement van Onderwijs op het standpunt dat het K, B. van 19 Januari No. 18, hetwelk dep mini mum-leeftijd van toelating van de kinderen tot de gewone lagere school van 5% jaar op 6-/, jaar heeft gebracht,niet geldt voor de oude ulo-en mulo scholen volgens de wet van 1878. Voor deze scholen geldt zelfs geen enkele minimum leeftijd van toelating Dit is een gevolg van de redactie van art. 11 der L. O. wet. Bij informatie aan het dep. v. onderwijs blijkt ditzegt het Vad. juist te rijn. Art. 11 der L. O. wet zegt, dat de toelating tot dt school voor gewoon lager onderwijs bi; Kon. besluit wordt geregeld. De ulo en mulo- scholen volgens de wet van 1878 vallen er dus niet onder. Maar de wet van 1920 past op die scholen het uitstervingssysteem toe. Het einde ervan, dus de volledige splitsing der scholen in scholen voor gewoon lager onder wijs en ulokopscholen zal bereikt rijn op 1 Januari 1926. Inderdaad kunnen uloscholen tot dien tijd, dus nog twee jaren, leerlingen van 554 i 6 jaar opnemen. Dit geldt zoowel voor openbare als bijzondere uloscholen. DE ZEVENDE EEUW-HERDENKING VAN DEN H. FRANCISCUS VAN ASSISIE. Naar „Kipa" meldt, heeft zich te Assisii een comité gevormd om de zevende eeuw herdenking van den dood van den H. Fran- ciscus van Assisië waardig voor te bereiden. Te Assisië zelf zal van 4 October 1925 al een Frandscaansch jaar gevierd worden. Alle kunstwerken van deze stad, welke op den heilige betrekking hebben, zullen gron dig worden gerestaureerd. Om de gedachtenis aan den heilige bij het gansche volk op te wekken, zal de commissie een tijdschrift „Broeder Franciscus" uit geven. De leiding daarvan is aan den beken den Franciscus-vorscher Johannes Jörgensec opgedragen, Door de Pomologische Vereeniging js, naar Vaz Dias meldt, besloten tot opheffing van den proeftuin te Boskoop. Er zal niet worden overgegaan tot proefculturen m de kweekerij der Rijkstuinbouwschool. De uitvoer van groenten was, wat de sa- iade betreft in het afgeloopen j»r bijna 50 pCt. grooter dan in het vorige, nJ. -_.33-' Ke„ voor een waarde van f 1.57Ö.OW. uie vermeerdering werd evenredig verdeeld tus schen de drie voornaamste afnemers uuitscn- iand, België en Engeland. Merkwaardig dat, hoewel die uitvoer zooveei grooter was, de totale opbrengst ongeveer gelijk bleet, dus doordat de prijs lager is geweest. In 1921 bedroeg de waarde van de uitgevoerde sla ongeveer 2% millioen gulden, terwijl de hoe veelheid gelijk was aan die in i9„3 De uitvoer van tomaten was tn *923 ruim 17 pCt. kleiner dan in 't vorige iaar en ruim 13 pCt. kleiner dan in 1921 overtrof echter het cijfer va. bei-e fl» iar* uit blijkt dat dit artikei dus open iaar duur is geweest. De uitgevoerde hoeveel heid bedroeg 19.499.000 Kg., en de waarde f 6.675.000 Bijna heel de uitvoer ging naar Engeland, waar men verbazend groote hoe veelheden kon gebruiken, want de totale in voer van tomaten bedroeg in dat lana m 1921 wel 114 millioen, in 1922 bijna 116 mil lioen en in 1923 ruim 110 millioen kilos. De uitvoer van komkommers is in ue laat ste jaren steeds verminderd, toen de Uuit- sche markt voor ons verloren voerd werd in 't vonge jaar 10.099.000 kilo, voor een waarde van f 1.52/.000. In 1-2, be- droeg de uitvoer nog 23 Vi millioen, in maar 11 Vt millioen en nu slechts ruim 10 millioen kilo. De prijs was in t afgeloopen jaar naar evenredigheid veel hooger dan «r het vorige jaar. EERE-TENTOONSTELLING IN ARTI TE AMSTERDAM. In „Arti et Amiciaae" is, ia tegenwoordig neid van een groot aantal belangstellenden de eere tentoonstelling gehouden van werken van N. Bastert en Jan van Essen, ter gelegen heid van hun zeventigsten verjaardag. HET FILMCONFLICT IN HET ZUIDEN Een compromis is tot stand gekomen, alle filmtheaters jn hat Z. zijn weer geopend- WERVING BIJ DE ZEEMACHT. I Door middel van de Legerorders is thans het volgende ter kennis van de Landmacht gebracht Blijkens bericht van den Minister van Mari ne is de aanneming van stokers der 2e klasse bij de zeemicht wederopengesteld voor alle personen, die aan de voor die quaüteit ge stelde leeftijdsgrenzen voldoen. Hiermede is de beperkende bepaling dat betrokkenen den leeftijd van 21 jaren moeten hebben bereikt, opgeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3