UIT ONZE OOST. KUNST EN KENNIS, MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. De onderzoekscommissies Duitschlands eveniueele toetreding tot den Volkenhond. Uit de'Fransche Kamer. De communistische agitatie in Duitschland. De exploitatie der miinen in het Saargèbiëd. Het Separatisten-echec. Oostenrijk's huitenlandsche betrekkingen. De opstandige beweging itf Mexico. De schepen van Scapa Flow. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Zomertijd. Het Belgisch loodswezen te Vlissingen. De bezuinigingsplannen van de regeering Nederl. gezant in Brazil'ê. Een belangwekkende brochure. De overval bij Tangerang. Oud-Amersfoort. Anton Verheyen. t Collectie Boendermaker. Pitts- Almanak. i «a», ontwapening te komen. Dit is, zeide hij, de ware proef van een vruchtbare politiek, zoo als hij zich die voorstelde. Hij zou niets onbeproefd laten om het gc- jzag en het vertegenwoordigend karakter van den Volkenbond te vergrooten en hoopte dat die bond meer en meer zou gaan dienen als orgaan tof regeling van geschillen, die twee naties zelf buiten machte waren te re gelen. Duitschland moet toetreden en nadr hij hoopte zou ook Rusland dit doen. De regeering vestigde in de eerste plaats haar aandacht op de Europeesche vraag stukken, doch als Amerika zag, dat dit pro- iblèem uit een geheel ander gezichtspunt •werd aangepakt, met geestdrift en idealis me; meende hij, dat Amerika gaarne bereid Zou zijn Ook Zijn deel in die taak tc aan vaarden. De Binnenlacdsche vraagstukken. Het overige deel der redevoering liep over binnenlandsche vraagstukken. Wat de volkshuisvesting betreft, zeide Ma,c Donald, dat hei tekort aan werkkrach ten in de bouwbedrijven een ernstige factor is. Toevoer van nieuwe krachten stuitte at op de gerechtigde bezwaren der vakbonden, die de regeering hoopte te overwinnen door een garantie te geven van voortdurend werk gedurende een reeks van jaren. De geest, die op de jongste conferentie tussehen ministers en Vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers in het bouwbe drijf heerschte, was zeer goed geweest en hij vertrouwde, dat het arbeidsvraagstuk dan ook binnenkort zou kunnen wórden Op gelost. Over de werkloosheid zeide hij, dat de re- geering het niet zóu zoeken in ondersteuning in de eerste plaats, doch liever in het her- stél der nijverheid. De regeering was voor nemens Uitbreiding te geven aan de wet tot verruiming van crediet voor de industrieën en aan de regeling der credieten voor den exporthandel. Een der grootste problemen was Voorts dé ififtancieele toestand des lands, in verband waarmede hij Voornemens Was een commis- szie te benoemen tot bestudeêring er van Vaö (wetenschappelijk standpunt. Hij gaf voorts een korte omschrijving zij ner plannen voor herleving van den land bouw, hetzij door middel van voorschotten of door waarborgen'voor coöperatieve onderne mingen, onder toezicht van landbouw-com- missies, Voor den verkoop van landbouw producten, inkoop van grondstoffen, werk tuigen enz. en het Vinden van afzet-gebieden. De besluiten der rijksconferentie zouden aan het oordeel van het huis worden onder- Worpen, terwijl de regeering haar eigen in zichten dienaangaande bekend zou maken en tevens alle inlichtingen aan het huis zou ver strekken, doch dé verantwoordelijkheid voor de beslissing aan het parlement zelf overlaten. Dê positie der regeering. Sprekend over de zeldzame positie, die de arbeidersregeering innam, slechts steu nend op een minderheid, zeide Mac Donald, dat de regcering voornemens was alleen af ie treden op een directe motie van Wantrou wen, voorgesteld door de leiders Van een |der andcrè partijen en dóór het huis aan genomen. De debatten. LONDEN, 12 Februari, Het debat is ver daagd. Baldwin en Asqui'h hebben zich hun standpunt over de verklaring tot morgen Voorbehouden. ïn het Hoogerhuis heeft Haldane, de lord- knnselier, een gelijkluidende verklaring af gelegd als Mac Donald in het Lagerhuis. BERLIJN, 12 Febr, Het eerste comité van deskundigen hoorde gisteren den president van den Reichslandbund, von Wangenhjim, als vertegenwoordiger van den landbouw, en ■den Vakvereenigir.gsleider Grassmann als vertegenwoordiger der arbeiders en heden de heeren von Siemens en Mendelssohn resp. als vertegenwoordiger der industrie en der banken. Daarmee zijn de werkzaamheden van dit comité afgeloopen. Een der leden is reeds heden vertrokken, de anderen gaan grootendeels morgen weg. Generaal Dawes zal morgen den rijkskanselier een afscheids bezoek brengen. Omtrent zijn vertrek Staat nog niets vast. Naar een correspondent in Duitschland van „Het Volk" uit de beste bron zegt Ie ver nemen. zou de Engelsche regeering op dit oogenbkk de Duitsche Rijksregeering of ficieus doen polsen Over dê houding, die ïfj denkt aan te nemen, indien de Engelsche re geering officieel Duitschland's opneming in den Volkenbond voorstelt PARIJS, 12 Febr, De Kamer hervatte hedenmorgen da discussie Over de belasting- ontwerpen. Zij verwierp verschillende amen dementen dar communisten. Daarna werd de algemeene discussie geopend over art. 3 inhoudende de verhooging met 20 pCt. Een der afgevaardigden merkte op, dat enkele zakenlieden de prijzen hunner goede ren reeds met 20 pCt. hadden verhoogd. Poincaré verklaarde, dat een desbetreffend wetsontwerp bij de Kamers zou worden in gediend. De Lasteyrie herhaalde, dat hij al het mo gelijke zal doen óm de builênlandsehe maat schappijen, die aaodeelen in Frankrijk heb ben geplaatst, te nopen tot hêt betalen barer coupons in buitenlandschè Wissels. Het Hof van Cassatie heeft onlangs houders in Frank rijk het recht gegeven om vast te stellen in welke geldsoort zij betaling der coupons wenschen. KONINGSBERGEN, 12 Febr. De poli tieke politie is er gisteravond in geslaagd een vergadering van communistische leiders te verrassen bij een bespreking omtrent de le gen morgen op touw gezette demonstraties. Er werden 35 deelnemers gearresteerd. BERLIJN, 12 Febr. Het schijnt, dat men door de aanhouding van den communirii- schen geheimen köener op hét laatste óogen- blik een breed opgezette communistische overrompelingspog ng heeft verijdeld. Fr is gebleken, dat het communistische centraal- bureau iü Duitschland het plan had in allé steden eèn communistische actie op louw te zetten onder het parool: R* dt den achturen- dag, tegen den uitzonderingstoestand en te gen den arbeidsplicht der werklöozen. Dit parool is blijkbaar evenwel niet anders dan een middel om ook de niet-eommunistische arbeiders naar de straat te lokken. Het doel der actie was het Vermeerderen der politieke maeht in Duitschland. Ook uit de in beslag genomen documented blükt met stellighïid, dat de politie in de steden stelselmatig zou Worden geprovoceerd om den strijd met de Waoens in de hand te voeren. De actie schijnt intusschen, blrkens met elkaar over eenstemmende berichten van verschillende zijden, tot nader order te zijn uitgesteld, waarschiinti'k (ot na het weder bijeenkomen van den Rijksdag PAIHJS, 12 Febr. De Senaat heeft een vetsontwerp aangenomen tot instelling Vi.ö eèn bureau der domaniale mijnen van het SaargebiiyL Voofts besloot hij de mijnen te stellen onder het gezag van den minis ter van openbare werken. Geconstateerd werd, dat de staatsexploitatie der nijnen zeer bevredigende resultaten oplevert. Le Trocquer verklaarde, dat de Regeering besloten heeft de Saarmijnen te gebruiken voor de regeling der kolenprijzen in frank rijk. De winsten zullen in de schatkist wor den gestort. Uit Keulen wordt gemeld, dat de Se- ,- tisten Gross-Gerau, hun laatste bolwerk »n Rijnland, hebben ontruimd. BERLIJN, 12 Febr. Volgens de „B, Z. am M." gaal dé ontbinding dér Separatis tische heerschappij in de Palts thans ver rassend snel in haar werk. In alle steden der Palts is de Duitsche politie weer gewa pend en daardoor in taat de zuivering der openbare gebouwen met kracht te doen ge schieden. Uit Düsseldorl meldt men nog, dat de se paratisten hun actie te Kaiserslautern te LandaU eit té Pirmasens waar hun hoofd kwartier voor de Palts was, geheel hebben opgegeven, terwijl Ludwigshafen volkomen is Ontruimd. De Franschen hebben zich daar met de Duitsch politie in verbinding gesteld met het oog op het herstel van een geregelden veiligheidsdienst. WEENEN, 12 Febr. In dé heden gehou den zitting der financieelé commissie gaf de minister van huitenlandsche zaken, Jr. Grimberger, een uiteenzetting van den toestand, waarin hij mededeelde dat de Oosténrijksche regeering definitief bad be sloten de unie der sovjet-republieken de jure te erkênnëfl. De minister deelde Voorts mede, dat Oostenrijk de normale diplomatieke en economische betrekkingen met Turkije hééft hervat en dit Óp 25 Januari drie ver dragen tussehen beide staten zijn getee- kend, nl. een vriendschapsverdrag, een handelsverdrag op grond der meestbegun- stiging en een emigratieverdrag, waarbij aan de onderdanen van beidé staten over eenkomstige rechten worden gegeven voor het verwerven van grondbezit. Tè Konstantinopel zal een Oostenrijksch gezantschap worden gevestigd. Tenslotte bracht de minister nog in her innering, dat dezér dagen te Weeaeft be langrijke politieke en economische bespre kingen tussehen Rusland en Roemenië zul len Worden gehouden. NEW-ORLEANS, 12 Fébr. Het Mexi- caansche consulaat meldt, dat Obregón Vera Cruz weer voor den internationalen handel heeft opengesteld. Dé haven was sedert December gesloten tengevolge van de bezetting door de opstandelingen. LONDEN, 12 Febr Van gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat het contract mét de admiraliteit tot het lichten van de meeste Duitsche oorlogsschepen, die bij Scapa Flow tot zinken zijn gebracht, is ge- teekend, Dit wordt het grootste bergings werk geacht, dat ooit is ondernomen, De Minister van Binnenlandsche Zaken <m Landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, Waarin hij hun verzoekt toé te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare door hun bestuur beheerde klok ken gedurende het tijdvak van 30 Maart tot 5 October, dat de zomertijd van kracht zal zijn, in Overeenstemming zal zijn met de tijds- vervroeging. !n Verhand met de geruchten over ver plaatsing van een deel van het Belgisch loodswezen van Vlissingen, meldt de Ant- wetpsche „Matin", dat daarvan nög niets vaststaat. Hét zöü, volgens het blad, öök groote bezwaren met zich brengen. Wel moe ten er onderhandelingen gaande zijn tussehen de Nederlandsche en Belgische regeeringen, om te komen tot eén gemeenschappelijke re geling, die dan voor beide partijen tevens bezuiniging zóU beteekenen. DE NEDERLANDSCHE R. K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL „sT. Raphael". Het bestuur van „Si. Raphaël" meldt ons: on>S: 11 Februari had te Utrecht een nadere be spreking plaats met de directie, naar aanlei ding van de bemerkingen op de voorstellen, zcoals deze na het onderhoud van 19 Ja nuari jl. Zijn geformuleerd. Een der hoofdbezwaren was de voorge stelde formuleering öffltlïént artikel 36 R.D.V. (punt 9 lé alinea der voorstellen) De direc tie heeft zich bereid verklaard artikel 36 voor den duur der overeenkomst intact te laten, behalve de commissie bedoeld in punt 9, 2e alinea welke reeds nu zal worden verholpen. Daar staat echter tegenover, dal in hel ver vólg overleg met de organisatie zal worden gepleegd bij eventueele wijzigingen der duur te li ringen. en Er zal een nieuwe aanvulling in het R. D. V. komen, waarin wordt ongemmen, dal vfth het pfersohcel gccischl zal worden een ver klaring te teekenen, welke inhoudt, dat hij over dê thans aanhangige en vroegere loons verlaging een beroep op den rechter zal (Vien op rond vah artikel 36. Na 31 Decem ber is dan weer ieder vrij over eventueele nieuwe loonsverlagingen te procedecren. Hierdoor wordt dus legemoeS gekomen aan onze bezwdfen inzake wijziging artikel 36. Ten aanzien van de andere punten kan het volgende worden medegedeeld: f. Teneinde aan de bezwaren tegen de af ronding der uurloonen legehviPt te komen, zal de Directie met een nieuw voorste] ko men. 2. Het thans in dienst zijnde personeel jon ger dan 23 jaaV houdt zijn tegenwoordige be zoldiging (nominaal) Verminderd met a Pct- Aan ons bezwaar terzake is dus tegemoet ge komen. Wat de periodieke Verhoogingen be treft, déée Zullen slechts worden verminderd met 5 pct., zoodat ook dat bezwaar wordt ondervangen. 3. Omtrent het bepalen van de uitkeermg aan gehuwd vrouwelijk persóneel zal met dc organisaties nader overleg gepleegd worden. 4. De Werkwijze en samenstelling van den Personeelraad zullen nader besproken wor den. De overige punten zijn onveranderd geble ven. De Directie zat nog vóör Zaterdag a.s. de juiste formuleering der Voorstellen- aan de organisalies doen toekomen. De nader gelor- miileerde voorstellen kunnen geacht worden te zijn hel sV>t der besprekingen De orga nisaties moeten nu aan de Directie definitief berichten, welk standpunt zij innemen. Deze bespreking is. dus niét zonder gevolg gebleven. Aan de hoofdbezwaren is tegêlnóèt "gekomen. Zoodra de niéuwe voorstellen zwart op wit in os* bezit zijn, zal het H. B. zich daarover beraden en nadere mededee- ling.n doen. De Centrale commissie van bezuiniging uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan de Tweede Kamer het volgende adres gericht De Centrale commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Nederlandsche Maatschap - pij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft met groote belangstelling kennis geno men van de voornemens der regeering tot be zuiniging en tot het doen verdwijnen van het tekort op den gewonen dienst der staatsbe- grooting, zooals die zijn uiteengezet, in de memorie van antwoord op hoofdstuk I der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924. Zij veroorlooft zich naar aanleiding hiervan het volgende onder de aandacht van uwe Kamef té brengen. Van het totaal-bedrag ad 90 millioen gulden waarop de regeering voor 1925 rekent ter overbrugging van het tekort, komt bijna dc helft, n. 1. 40 millioen gulden uit nieuwe be lastingen. Dit beteekent dus aanmerkelijke verzwaring van belastingdruk, terwijl in de eerste plaats noodig is zeer ingrijpende be zuiniging, d. w. z. vermindering d:r veel te hoog opgevoerde overheidsuitgaven tot een in verhouding tot de algemeene welvaart thans redelijk te achten peil. Niet in de eerste plaats in vermeerdering van inkomsten, maar in sterke verlaging van uitgaven moet thans heil worden bezocht. De commissie is van oordeel, dat zooals ook reeds van regeeringswege erkend werd de druk der directe belastingen hier te lande Veel te zwaar is geworden. Aan verhooging daarvan kan thans zeker niét worden gedacht. Daarentegen is eenige verzwaring van de in directe lasten nog wel mogelijk, maar de daar uit voortvloeiende vergrooting van inkom sten dient in de eerste plaats gebezigd te worden om onverwijld den druk der directe belastingen te verlichten, in die gevallen, waarin deze lasten de normale ontwikkeling van handel en bedrijf in den weg staan, kapitaalvorming belemmeren of zelfs kapi taal vernietigend werken en aanleiding geven tot den uittocht van vermogende ingezetenen. Intus chen zal deze vergrooting van inkomsten nooit gezocht moeten worden langs den weg van beschermende invoerrechten. Eerst voor zoover na verlichting van den druk def directe lasten, uit de verhoogi'ng der indirecte belastingen nog middelen be schikbaar blijven, dienen deze tot gedeeltelij ke dekking van het bestaande tekort op de begfoOting te worden gebruikt. De commissie wil er nog op wijzen, dat in dit verband vooral ook aandacht moet worden geschonken aan de hooge successie-rechten, die in de meeste gevallen rechtstreeks vernie tigend werken, te meer waar de opbrengst tot dekking van de gewone uitgaven van den Staat wordt bestemd. Waar juist deze moei lijke tijd, met een snel toenemende bevolking, belangrijke kapitaalvorming noodig maakt, dient in dezen noodtoestand ten spoedigste te worden voorzien, o. a. ook door de op brengst der successierechten te reserveeren voor de buitengewone uitgaven van den Staat (aflossing van schuld, uitvoering van werke lijk productieve werken.) Wat aangaat de vermindering van uitgaven, in bovenaangehaalde memorie van antwoord Itt Uitzicht gesteld wenscht de commissie op te merken, dat het daar genoemde bedrag van 30 millioen gulden, te verkrijgen door inkrim ping en bezuiniging op den algemeenen staatsdienst, haar ernstig teleurstelt. In de millioenen-nota van September j.l. werd uit dezen hoofde gerekend op een bedrag van 50 millioen gulden, dat nu tot slechts 40 millioen gulden is teruggebracht. Blijkens de specificatie zal hiervan gevon den worden op onderwijs f 12% millioen, defensie f 12% millioen, overige departe menten f 5 millioen. Vooral dit laatste bedrijf komt de commis sie veel te laag voor. In de reeks van beschouwingen Over de af zonderlijke hoofdstukken der staatsbegroo ting, onder den titel Eindelooze Stijging in het tijdschrift der maatschappij gepubliceerd (en waarvan afdrukken aan uwe Kamer en aan elk der leden persoonlijk werden toege zonden) berekent de schrijver, de heer Kos' ter, als mogelijke bezuiniging alleen door terugbrengen van de cijfers op het pril van 1920, zonder salarisverlaging, voor de hoofd stukken II, III, IV, en V een bedrag van rond 31/3 millioen gulden. Blijkens een in het eersttvolgend nummer van het tijdschrift te publiceeren artikel, acht de heer Koster op de hoofdstukken VIIB, IX, X en XI eveneens eert belangrijke bezuiniging mogelijk. In to taal mag zeker een bedrag van rond 12% mil liOen gulden worden aangenomen, of 2% maal zooveel als de regeering in haar memo rie van antwoord stelt. Wat betreft de bezuiniging op onderwijs, meent de commissie, dat bij een werkelijk ingrijpende reorganisatie, waarbij natuurlijk het beginsel van de pacificatie, waarbij na tuurlijk het beginsel van de pacificatie ge handhaafd moet blijven, doch een eind dient te worden gemaakt aan de veel te ver door gevoerde splitsing in kleine schooltjes, op den duur veèl grooter vermindering van uit gaven dan met een bedrag van 12% millioen mogelijk en ook noodzakelijk zal t lij ken. ok op het gebied van de defensie acht de commissie verhooging van het te bezuinigen bedrag ad 12% millioen gulden mogelijk, indien zij in aanmerking neemt, dat in een ar tikel over de oorlogsbegrooting, opgenomen in het Octobernummer van het tijdschrift der maatschappij (eveneens in afdruk aan uwe Kamer en aan alle leden toegezonden), door den militairen deskundige der commissie reeds de mogelijke bezuiniging alleen op hoofdstuk VIII werd geschat op 5 a 7 mil lioen gulden direct en nog 5 millioen gulden in perspectief. Resümeerende meent de commissie dan ook, dat het mogelijk zal blijken door ingrij pende reorganisatie en versobering van den staatsdienst, waarbij vooral ook aandacht moet worden geschonken aan vereenvoudi ging en grooter onderling verband, wat uit voerig en handhaving betreft, van vele om slachtige wettelijke regelingen, een verlaging der uitgaven met een belangrijk hooger be drag dan 30 millioen gulden te bereiken. Ten slotte wil de commissie er bij uwe Ka mer nog eens met den meesten nadruk op aandringen om bij dè aanstaande behandeling der begrooting niets na te laten, wat een spoe dige en snelle vermindering der staatsuitga ven tot redelijk peil kan bevorderen. Het overwegend algemeen belang is thans herstel van het financieele evenwicht door het terug brengen van de uitgaven binnen de grens der mogelijke ontvangsten bij een belastingdruk, die de wêder-opleving van handel en bedrijf niet in den weg staat. Daarvoor zullen tal vafl andere belangen tijdelijk moeten wijken. Aan uwe Kamer de taak eenerzijds om de regeering te steunen, daar waar zij doeltref fende bezuiniging wil doorvoerfh, anderzijds om de regeering aan te sporen tot ingrpijpea- der reorganisatie en vereenvoudiging van den dienst dan nu uit de plannen blijkt en tot verlichting van den belastingdruk in het be lang van de opleving van handel en bedrijf. NIEUWE VERLOFSREGELING VAN AMBTENAREN. De minister van Financiën heeft nieuwe bepalingen vastgesteld betreffende de ver loven voor Rijksambtenaren. De voornaam ste bepalingen hieruit zijn Iéder ambtenaar heeft per kalenderjaar aanspraak op verlof met behoud van bezol diging, mits het belang van den dienst zich daartegen niet verzet. De duur van dit verlof bedraagt Bij een bezoldiging van f 3500, of minder 12 werkdagen, meer dan f 3500 tot en met f 5500 18 werkdagen, meer dan f 5500 24 werkdagen. In afwijking hiervan hebben ambtenaren, wier bezoldiging op 1 Januari 1923 f 3500 of minder, doch meer dan f 2300 bedroeg in elk kalenderjaar aanspraak op een verlof van 15 werkdagen. Als maatstaf geldt de bruto bezoldiging naar een standplaats der eerste klasse op 1 Januari. De duur van het verlof van den ambte naar, die niet gedurende het volle kalender jaar werkelijk dienst zal hebben gedaan, wordt naar evenredigheid verminderd, met afronding tot heele dagen naar boven, De beslissing omtrent de tijdstippen waar op het verlof zal ingaan, alsmede omtrent de tijdvakken waarin het den ambtenaar toe komend verlof zal worden gesplitst, berust bij de autoriteit, die het verlof verleent. Wanneer de ambtenaar verzoekt en de dienst zulks toelaat, wordt hem het verlof onafgebroken gegeven. Ten minste de helft van het verlof moet aaneensluitend worden verleend. Verleend verlof kan worden ingetrokken, wanneer dringende redenen in het belang van den dienst zulks noodzakelijk maken. Is aan een ambtenaar in eenig kalender jaar het verlof, waarop aanspraak bestaat, niet of r.iet geheel verleend dan wordt hem dit nog niet genoten verlof in een volgend kalender jaar verleend. Bij verzoeken om verlof wegens ziekte moet een geneeskundig attest worden over gelegd. In dringende gevallen kan een amb tenaar zonder voorafgaande kennisgeving met verlof vertrekken, onder verplichting, dat hij zoo spoedig mogelijk daarvan kennis geeft. Tijd onder de wapenen doorgebracht geldt niet als verlof. Mr. Th. B. Pleyte, Hr. Ms. gezant in Bra zilië, die gedurende zijn verlof hier te lande een ernstige operatie onderging, is op 11 de zer op zijn post te Rio de Janeiro *erug- gekeerd en heeft de leiding van het gezant schap weder op zich genomen. Naar verluidt zal binnen enkele dagen bij den uitgever B. Mensing, Prinsestraat 49, ês-Gravenhage een brochure verschijnen van de hand van den heer J. V. Ceulen, Referen daris bij het Departement van Binnenland sche Zaken en Landbouw. In die brochure van ruim 100 bladzijden wordt door hem met cijfers getracht aan te toonen, dat binnen korten tijd, wellicht on geveer twee jaar, niet alleen het financieel tekort kan zijn gedekt, maar er bovendien een overschot, geraamd op bijna 45 mil lioen, zal wezen. Dit gedeeltelijk door be zuiniging, maar nog meer door maatregjlen tot verbetering van 's Rijks inkomsten zon der ernstige verzwaring van den belasting druk; voorts ook gelet op de verbetering in het maatschappelijk leven, welke sedert het najaar 1923 ontegenzeggelijk, zij het nog niet in belangrijke mate, is ingetreden. Tot ver mindering van de al te zeer drukkende di recte belastingen zal, volgens den schrijver, ook na niet te langen tijd kunnen worden overgegaan. a De begrafenis van Scheepmaker. Uit Weltevreden wordt gemeld Het stoffelijk overschot van den politie- opziener J. Scheepmaker, die overleden is aan de verwondingen, hem toegebracht bij het geveéht te Tangerang, is Maandagmid dag onder zeer groote belangstelling begra ven. Resident Schenk de Jong, die den land voogd vertegenwoordigde, voerde het woord en legde een krans op het graf neer. Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt de tra gische bijzonderheid, dat de overleden poli- tie-opziener, ware hij in leven gebleven, de volgende maand met Europeesch verlof zou zijn gegaan. De heeren H. Martin, Just Havelaar, Jhr. A. W. den Beer Poorluga.il, J. Schulte Noord- holt, R. Miedema, J. Klijnstra, B. van der Leek, J. Nieweg, Edzard Koning, G. v. Hoo- gevest en G. Adriaans te Amersfoort hebben aan den gemeenteraad aldaar een adres ge zonden houdende verzoek een Schoonhei-' - Commissie te willen instellen om de on tri - ri :g van de stad en omge\ i ig tegen te gaan. Naar de meeningLvan adressanten is r»eJ- te veel van het stedeschoon van Oud-Ame s- foort verloren gegaan, terwijl dit bovendiei. nog voortdurend bedreigd wordt. Dinsdagmorgen is te Rotterdam, op 53- jarigen leeftijd ten gevolge van een beroerte overleden, de bekende directeur der Toon- kunst-zangvereenigingen te Rotterdam en Den Haag, de heer Anton Verhey. Voor het stedelijk museum te Amsterdam. De heer P. Boendermaker Czn. te Bergen (N.H.) heeft aan de gemeente Amsterdam ter plaatsing in het Stedelijk Museum een ver zameling schilderijen en aquarellen ten ge schenke aangeboden. Deze verzameling bevat werken van de be- kendsten onder de jongere kunstenaars zij kan, aldus schrijven B. en W. aan den raad, als een gewenschte aanvulling worden gbe- schouwd van die van de Vereeniging tot het vormen van een openbare verzameling van hedendaag.,che kunst, welke vereeniging zich bij voorkeur toelegt op den aankoop van wer ken der meesters van de „Haagsche" en de „Amsterdamsche school". B. en W. zijn dan ook van meening dat deze belangrijke schenking in dank moet worden aanvaard. Zij geven den raad in overeenstem ming met het gevoelen der commissie van toezicht over het Stedelijk Museum, in over weging, aldus te besluiten. 8STE ROOMSCHE STUDENTENDAG. Zaterdag a.s. wordt in de Stadsgehoorzaal te Leiden de 8e Roomsche Studentendag gehouden, ter behandeling van het onder werp „Vakstudie en ambtsvervulling als factoren van Katholieke emancipatie". Sprekers zijn de heeren J. H'. Froger uit Delft en ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer. De heer Frcger zal de volgende stellingen behandelen 1. De uitbreiding van het Gcdsrijk op aarde is niet mogelijk, zonder dat de Katho lieken op alle gebied voor „vol" worden aangezien. 2. Het is daarom eisch, dat de katholieke leider (afgestudeerde), zonder eenzijdig vak man te werden, toch naar best vermogen zijn ambtsplichten vervult. 3. Hetwelk alleen mogelijk is, wanneer hij zich als katholiek student, behalve aan algemeen-cultureele on tv/ik keling, ook ten voile wijdt aan ernstige vakstudie. De heer Feber verdedigt de volgende stellingen 1. De katholieke emancipatie, in den ruimsten zin van het woord, is niet te ver wezenlijken zonder dat de katholieken een ingrijpenden invloed uitoefenen op de lei ding der samenleving. 2. Voor die leiding is naast een godsdien stig en cultureel hoog peil een sterke invloed hunnerzijds noodig op het terrein van we tenschap, ambtenarij, wetgeving, landsbe stuur, alsmede van handel en bedrijf. 3. Tot het verwerven van dien invloed is het derhalve noodig, dat de katholieke stu dent, mede met het oog richtende op het einddoel der emancipatie, zich met alle kracht wijdt aan vakstudie en, eenmaal af gestudeerd zijnde, aan de vervulling van de taak, die zijn werkkring hem oplegt. BORSTBEELD H. M. KONINGIN MOEDER. De Hagenaar, de beeldhouwer en kunst schilder G. C. Vrint heeft zijn opdracht het maken van een borstbeeld van de Koningin- Moeder thans voltooid. Dit beeld zal de Koningin worden aangeboden. Het is een forsch borstbeeld, dat in opzet en afwerking zeer geslaagd is. Het kan bogen op groote gelijkenis en op een fijnheid aan details, die niettemin het ensemble niet schaden. De mond b.v. is opvallend mooi. Een zeer geslaagd kunstwerk. Naar men weet, heeft de heer Vrint voer eeuigen tijd ook een opdracht voor een borst beeld van de Koningin met vaardigheid vol- \03fd, welk beeld toen ook algemeen zeer is bewonderd. (Vad.) JAARBOEK VOOR DE KATHO LIEKEN VAN NEDERLAND VOOR 1924. (Vijftigste jaarg.) Uilgavc Drukkerij „Ons Blad", Alkmaar. In tegenstelling met de kinderen der men» schen, begint de PIUS-ALMANAK, het alge meen bekende Jaarboek, er steeds walgedaner en steviger uit te zien, naarmate hij ouder wordt. En ftooit vertoonde hij meer frisch- heid in z'n uiterlijk en. meer degelijkheid en verscheidenheid van inhoud, dan nn hij Abra ham gezien heeft, dus vijftig jaar ond ge worden is. Voor ons ligt, Wakend van levenslust en ge zondheid, de jubilaris, in zijn glanzend rooden omslag, waardoor hij zoo opvallend uitsteekt (wat een groot gemak is) onder de boeken in onze boekertkast of onder de schrifturen op onze boekentafel. Het onmisbare handhoek voor Kalhoiieken (ên voor tal van niet- Katholieken, voegen wij er aan toe) is weer sterk in omvang gegroeid, wat zijn onmisbaar heid en bruikbaarheid ten goede gekomen is. Te'de de 49ste jaargang 831 bladzijden, de 50ste heeft het tol bijna 100 bladzijden meer, tot 924 bladzijden gebracht. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk het ge- velg van een aantal nieuwe rubrieken, die door de getrouwe en nieuwe gebruikers van den Pius-Almanak met vreugde zullen worden begroet We vinden in den 50sten jaargang een lijst der Apostelen en Evangelisten, der Kerkleeraars, der officieele Patronen, met de riaiuins, waarop hun feest wordt gevierd; we treffen een opgaaf aan der Dagen van Devo tie, der Algemeene Kerkvergade. ingen taoV geschiedkundige aanleekeningen; der Kerken van Rome met belangrijke bijzonderheden enz., en last not leasteen 7-tal uitmuntend geslaagde photografische afhee'dingen der ba silieken van de Eeuwige Stad. Esenals bij vorige jaargangen is aan den Pius-Almanak voor 1924 toegevoegd, een losse alphabetische naamlijst der E.E. H.H. Geeste lijken in Nederland. We wenschen de onmisbare vraagbaak voor Katholieken, van harte ge'uk met haar 50sten verjaardag eö roepen haar weigemoed en bljjde tóe. „ad muitos annos"! GOUDA. Veiling van 12 Febr. Witlof le soort 2937; idem 2e soort 1225; uied 10.60; krolen 6.7013.10 per 100 Kg.; boerenkool 0.330.50 per kist; rabar ber 713; prei 4.506.40; selderie f 2.90 7.10 néT 100 bos. WOERDEN, 13 Febr. '24. Kaasmarkt. Aanvoer 31 partijen. Eerste kwaliteit 5355; tweede kwaliteit 4851; met Rijksmerk 5158; Handel matig. GRONINGEN, 12 Febr. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt 12 Febr. 5 Febr. Roode tarwe f 10.25-11.25 f 9.75-10,85 Witte tarwe 10.25-11.40 10.00-11.00 Inl. rogge 9.00-10.35 8.75-1 ,"0 Wintergerst 10.00-12.00,, 8.75-1 l.25 Zomergerst 10.00-11.75 10.00-11.25 Witte haver 8.50- 9.85 8.50-10.00 Gele haver 8.50-10.30,, 8.50-11.00 Zwarte haver 8.50-11.10,, 8.50-11.00 BI. peulerwtei; 16.00-28.00 16.00-30.00 Gr. erwten 15.00-23.25 15.00-23.50 Schokkers 15.00-20.00 15.00-20.00 Paardeboonen 8.00-12.00 8.00-12.50 Wïerboonen 8.00-12.00 8.00-12.50 Waalsché id. 10.00-16.50 10.00-17.00 Koolzaad 15.00-22.00 15.00-21.00 Karwijzaad 75.00-129.00 75.00-130.00 Geel mosterdz. 16.00-28.00 16.00-28.00 Kanariezaad 16.00-23.50 16.00-22.50 Blauw maanz. 20.00-38.00 20.00-37.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G. rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G. ROTTERDAM, 12 Febr. Boter. (Rotter Botermijn). Aanvoer 1960 K.G. Prijs f 2.1b -2.35. Lijnolie: Maart f 47 47 3/4,47 I '4, 47 April f 44%, Mei/Aug. f 43, Sept./Dec. f 42. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 257 paarden, 26 veulens, 1361 magere runderen, 708 vette runderen, 181 vette en graskalveren, 1349 nuchtere kal veren, 33 schapen of lammeren, 44 varkens, 149 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le kw. 115—122% ct., 2e kw. 110 100 ct., 3e kw. 9585 ossen le kw. 105 —110 ct., 2e kw. 100—95 ct., 3e kw. 85—75 ct. stieren le kw. 100107% ct., 2e kw. 95—85 ct., 3e kw. 75 ct. kalveren le kw. 155—185 ct», 2e kw. 135—115 ct., 3e kw. 100 80 ct., alles per K.G.melkkoeien f 225 425, kalfkoeien f 250—450, stieren f 160— 375, pinken f 150—175, vaarzen f 160-210. werkpaarden f 100300, slachtpaarden f 95 —155, hitten f 90175, nuchtere kalveren f 918, fokkalveren f 1729, biggen f 10 16, overloopers f 2045. Vet vee en vette kalveren met redelijken aanvoer en handelprima kwaliteiten, iets vaster in prijs. Melk- en kalfkoeien bij rede lijken aanvoer met iets williger handel goede soorten reet hoogere prijzen. Nuchtere kal veren met redelijken aanvoer en handel prij zen stationnair. Paarden met tamelijken han del in werk- en rlacfctsoorten. Biggen en overloopers bij redelijken aanvoer matig ver handeld. Eieren. (Rott. Veiling.) Aanvoer 125.000 stuks. Priizen kippen- f 6.55—8.55, een den- f 8.05—8.50. (Rotterd. Ccns. VeiI.) Aanvoer 180.000 stuks. Prijzen kippen- f 6.50—8.eenden- f 77.75, ganzen- f 2023. PURMEREND, 12 Febr. Kaas. Aanvoer '0 stapels fabrieks- 50 met rijksmerk 53.50 6 stapels boeren- 50 met rijksmerk ƒ54. Boter. Aanvoer 395 K.G. 2.602.7C per K.G. Vee. Aanvoer 395 runderen w.o. 210 vette koeien 0.951.30 per IC.G. melk- en gel- dekoeieo 175400, 8 stieren, 32 paarden 200250, 16 vette kalveren 1.551.70 per K.G. 570 nuchtere kalveren IC40, 200 schapen en lammeren 30—54, 380 ve ttc varkens ƒ0.700.76, zouters ƒ0.70—0.76 per K.G., 25 magere varkens 29—40, 100 biggen 1422, 47 bokken. Handel in run deren, schapen en kalveren matig, varkens stug. Eieren. Kippen- 77.50 per 100. SNEEK, 12 Febr. Vee. Ter markt waren 139 melk- en kalfkoeien 200—480 16 vette koeien 300460 stieren 6 vette kal veren 5565 6 graskalveren 70—130 5C0 nuchtere kalveren 1021 pinken 60 schapen 4050 lammeren 537 varkens 60—110 33 biggen 1316. Men betaalde voor vette runderen 50— 55 c., dito kalveren 6070 c„ dito varkens 3336 c., zouters 3033 c., Londen var kens 2728 c. Melk- en kalfkoeien in le soort met goede prijzen, 2e soorten kalm, handel lui, wegens dure prijzen vette koeien, grasksl- veren en varkens prijshoudendnuchtere kalveren zware soorten met goede prijzen, lichtere kalm biggen kalm schapen duur AMSTERDAM» 12 Febr. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zèeuw- sche bonte f 8.25, idem blauwe f 7.90, idem eigenheimers f 7, idem industries f 5.50, id. roode star f 6.50, id. blauwe eigenheimers f 7 Fiakkeésche eigenheimers f 7.25, Friesche borgers f 7, Zeeuwsche blauwe poters f 5.25 idem bonte poters f 5.25, Drentsche eigen heimers f 4.75, id. roode star f 4.50 per H.L. AMSTERDAM, 12 Febr. (Bericht van het Gem. Veilinggeb», expl. De Jong Koene) Gouareinetten extra f 4052, goudreinet- ten_I f 2035 zoete appelen f 1524, court- peridu f 1218, spruiten f 20—30, witlof Hollandsch f 3140, witlof Belgisch f 44—48 per 100 K.G. Bloemen. Seringen f 2438, prunus f 13 17, sneeuwballen f 1526, per 100 tak Am. anjelieren f914, hyacinthen f713, cailes f 4165 per 100 stuks mimosa f 3.50 5.80 per mandje Frsnsche anjelieren f 060 0.75, Fransche narcissen f 0.14—0.18, Franscne anemonen f 0.800.90 per do zijn. Tulpen. Darwin Bartieon f 12-14, Cop- laflders f8—11.50, William Pitt, f 11—13, theeroos f 57, Prins van Oostenrijk f 57. Marillo, f 46.20, La Reine f 2.704, Schle-. gel f 3.50—4.60, Grisdelin f 3.80—5.20, Bril jant f 3.505 Crono d'or f 4—7, Gele Prinr f 46.20 per 100 stuks. Planten. Primula's f 0.220.38. clivia's f 1.302.80, azalea's groote f 46.60, aza lea's middelsoort f 23.60, azalea's klein f 0.601.50 per stuk plumosa's f 810 per 100 stuks. Zeer groote aanvoer van tulpen» BODEGRAVEN, 12 Febr. Kaas. Tel markt waren 92 wagens. Prijzen f 4854, rijksmerk le soort f 5558, zwaardere f 61, 2e soort f 5153. Handel flauw. Katoen. (Noteering van de Vereeniging voor den Katoenhandel Rotterdam Cotton Association). Fully middling 107 1/8 ct. per K.G. ELST, (Bet.) 11 Febr. Fruit. Betaald werd voor Goudreir.etten 1ste soert 2436 ct., 2de soort 1423 ct., 3e soort 713% cent, extra 4162 ct-, bellefleur 1ste soort 2326 ct., 2de soort 1216 ct., extra 35—41 ct», Court Pendu 1218 ct., grauwe reinetten 1"18 ct., rabauwen 7%8 ct», dubbele benderzoete 17—18 ct., jasappels 1819 ct» Gerrit Roelofs 1517 ct., enkele bender zoete 6%10 ct», zoete bellefleur 1617 ct, per K.G. Eieren f 7.10—7.60 per 100 stuks. GRONINGEN, 12 Febr. Vee. Kalf- en melkkoeien 1ste soort f 475500, 2e f 400 450, 3e f 300350, voorjaarskalvende koeien le soort f 350400, 2e f 290—325, kalfvaar- zen le soort f 300400, 2e f 250300, vare koeien le soort f250—275, 2e f 175—195 stieren le soort f 11.06, 2e f 0.90—0.95, slachtvee le soort f 1.18 1,22, 2e f 1.05— 1.10 per K.G. slachtgew., weideschapen le soort f 4050, 2e soort f 2024, vette schapen le soort f 1.05—1.10 per K.G. slachtgew., vette kalveren le soort f 1.40— 1.45, 2e f 201.25, melkschapen le soort f 1.401.45, 2e f 1.20—1.25, melkschapen le soort f 5057, 2e f 4550, vette lamme ren f 3237, loopvarkens f 2030, vette varkens f 0.700.12, 2e soort f 0.640.88 Londensche varkens f 0.570.58, zouters f 0.60—0.62, biggen f9—15, f 1.50—2.25 p. week. Aanvoer 182 vette koeien, 128 vette kalve ren, 248 kalf- en melkkoeien, 64 stieren, 9 schapen, 530 vette en Londensche varkens, 260^magere varkens en biggen. Melk- en kalfkoeien met tragen handel prijzen langzaam teruggaande. Voor slacht vee, stieren en vette kalveren liepen de prij zen bij kleinen aanvoer iets hooger. Wolvee met «eringen aanvoer en onveranderde prij zen. Vette varkens ruim prijshoudend Lon densche varkens en zouters iets lager. Big gen met geringen aanvoer en weinig handel. BOVENKARSPEL (Station), 12 Febr. - Uien, groote gele 3.95—4.20 per baal. Aanvoer 233 balen; roode kool 7.7011 p. 100 K. G. Aanvoer 16500 K.G.; gele kool 8.70—9.30 p. 100 K.G. Aanvoer 4100 K.G.j witte kool 3.805.80 per 1Ö0 K.G. Aan voer 10.000 K.G.; spruitkool 2.85—9.95 p. 15 K.G. Aanvoer 106 zakken; wortelen 1.151.45. Aanvoer 14 balen. DEVENTER, 12 Febr, Eieren.-Ter veiling van de Coöperatieve Veilings vereeniging Deventer en Omstreken golden de kip eieren: j 6.858.55 per 100 st< Aanvoer 51.000 stuks. DEVEMER, 12 Febr. Vee. Dragende koeien 250400, guste koeien 2201 300, dragende vaarzen 200350, dragende pinken 180300, guste pinken 120— 200, graskalveren J 4080, nucht. kalveren 812, stieren per kilo 0.850.90, vette koeien 1.051.15. Handel matig. Aan voer 78 stuks. VHERTOGENBOSCH, 12 Febr.. Boter (Bericht van de Coöp, Roomboter fabrie ken). Aangevoerd 15.450 kilo. Prijzen 2.20—2.36. ROOSENDAAL, 12 Febr. Botermijn» Hoogste prijs 2.40, middelprijs 236 laagste prijs f 2.29. Aanvoer 16.200 K. G. VEENENDAAL. 12 Febr. (Weekmarkt) Eieren 7.508.25 per 100 stuks. Aanvoe: 145.000 stuks. Handel vlug. Biggen 8—15 zware lot 18. Aanvoer 130 stuks. Handel vlugger. DE PSEUDO-VRIJMETSELAAR. De Vierde Kamer der Rechibank te Am sterdam deed heden uitspraak in de zaak die, zicb voor-'oende ais vrijmetselaar, ver scheidene oplichtingen beeft gepleegd en veroordeelde hem tot 3 iaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was 2 jaar gevangenisstraf net aftrek van 5 maasden preventieve hec'n- teni*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7