Donderdag 14 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14S63 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De Hembrug Administratieve rompslomp. BEVERWIJK. GEMEENTERAAD. Het voorstel tot wijziging van de belasting op publieke verma kelijkheden aangenomen.—- Het voorstel tot vermindering van het aantal leerkrachten aan de O. L. School verworpen. Ingezonden Mededelingen UIT DEN OMTREK. LIJNDEN. Vergadering R.-K. Kiesvereeniging Vrijdag 15 Fefer. 1924, 's avonds 8 uur precies het gebouw St. Bavo. m VOORHOUT. HILLEGOM. ff J. J. WEEER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem LEIDEN. HAARLEMMERMEER. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Oe abonnement, prijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruifbefaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970. Adverfentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeelmg °P le Pagina s 60 ct per regel Vraag* en aanbod-advertenticn 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Eenigen tijd geleden hebben wij de aan dacht gevestigd op de slechte toestanden aan onze artillerie-inrichtingen en kwamen wij op grond van ons ten dienste staande gegevens tot de conclusie, dat de leiding van dit staatsbedrijf zoo spoedig mogelijk op particuliere leest zou moeten worden ge schoeid. De verhouding van de (militaire) directie tot het lagere personeel is naar wij toen schreven niet alleen uit een economisch oogpunt verkeerd, omdat daardoor meer op „den dienst dan op de bedrijfsuitkomsten wordt gelet; maar bovendien werkt dit stel sel een gevaarlijke ambtenarij in de hand, waardoor de een de fouten op den ander schuift. Wij gaven hiervan toenmaals een voorbeeld: de aflevering van verkeerde ge- weerloopen, waardoor reeds levensgevaar voor militairen was ontstaan. Nu is het rapport der Staatscommissie voor onderzoek naar den toestand der artil lerie-inrichtingen gepubliceerd. Wij vinden daarin ten volle bevestigd, wat wij vroeger reeds schreven. Laten wij een paar aanhalingen uit het ^verslag doen: „De commissie kan aan den indruk niet ontkomen, dat de heer Van Dam (de di recteur-voorzitter) den nooJigen tact mist om een groot industrieel bedrijf als de Artillerie-Inrichtingen vormen, op die wijze te leiden, welke voor een dergelijke onderneming wordt vereischt." En verder: „Bij haar onderzoek kreeg de commis sie den indruk, dat er bij een gedeelte van het personeel een geest van ontevre denheid bestaat tegenover de Directie, welke hoewel dikwerf niet gemoti- j veerd toch in sommige gevallen een gegronde oorzaak heeft in de wijze, waar op de Directie tegenover het personeel optreedt In dit verband is van belang de veel vuldig voorkomende grief, dat het bedrijf op militaire leest zou zijn geschoeid en dat meer op militairen rang dan op be kwaamheid zou worden gelet. Wat dit laatste punt betreft, deelde de Directie de Commissie mede. dat zij geenszins in principe aan officieren de voorkeur schonk, doch dat zij door de regeling der salarissen vaak gedwongen was tot het verbinden aan de Artillerie-Inrichtingen van officieren over te gaan, omdat goede andere krachten voor het beschikbare salaris niet waren te verkrijgen. Uit den aard der zaak kan de commissie niet be- oordeelen, in hoeverre dit juist is. Dat de reglementeering der salarissen voor de Directie een groote belemmering is bij het streven om de beste krachten aan de Artillerie-Inrichtingen ie verbinden, is buiten twijfel. De Directie ontkende, dat het bedrijf op militaire leest zou zijn geschoeid. Het is verklaarbaar, dat in een bedrijf, dat nog voor betrekkelijk korten tijd een legeronderdeel was, en waarin zoovele militairen of gewezen militairen een lei dende poritie bekleeden - welke allen met hun militairen titel worden aange sproken en aangeduid een andere sfeer heerscht dan in een particuliere onder neming, Of die militaire geest aan het be drijf ten eoede komt, betwijfelt de Com missie; zij constateert, gelijk reeds werd opgemerkt, dat juist hierdoor ontevre denheid ontstaat en wrijving wordt ver wekt." Zoo zouden wij kunnen doorgaan. Het verslag ,is één lange opsomming van begane fouten, gevolg van het heerschen van sc; ve verhoudingen en verkeerde toestanden. Het bevreemdt ons dan ook geenszins, dat de Commissie tot de volgende conclu sie komt: „De Commisrie heeft de stellige over tuiging, dat, indien de bestaande loonre geling gehandhaafd blijft en aan een Di rectie der Artillerie-Tnri'b'm'Jen geen grootere zelfstandigheid wordt gelaten ten aanzien van het stellen, van arbeids voorwaarden, die Directie nimmer in staat zal zijn een economisch beheer te voeren. De Commissie is van oordeel, dat eene Direr'ia, zool~ng zij niet in aP°n deele dezelfde wijze van beweging heeft als die eener nartici'liere industrie, geen com- mercieele leiding kan geven." Moge nu ook de rCecHo* spoedig haar cord"sies trekken en aan toestanden, welke zoowel uit moreel als financieel oogpunt hoogst bedenkelijk zijn, spoedig ee:. einde makenl (Ingezonden). In het nummer van Zaterdag 9 Februari j.l heeft A. J, L eenige rake opmerkingen 'geplaatst over de administratieve rompslomp bij de uitvoering der sociale verzekerings wetten, meer speciaal bij de uitvoe ring der Invaliditeits- en Ouderdomswet. Rompslomp, aldus is de kern der opmer kingen van A. J. L., is er zeer zeker, maar deze rompslomp is voor een groot deel te wijten aan het niet-plakken der verschuldig de rentezegels, dus aan de werkgevers. Deze opmerking zat zonder twijfel door een ieder, die midden in de praktijk der uitvoering van bovengenoemde wet staat, volkomen worden onderschreven. Aan de hand van nauwkeurige door alle Raden van Arbeid verstrekte gegevens, maakte ondergeteekende een becijfering van het bedrag, dat elk jaar gemiddeld door alle Raden van Arbeid gezamenlijk aan navor deringen werd ontvangen. Dit bedrag is ruim twee millioen gulden per jaar en is het bedrag, dat op de uitge zonden navorderingen in werkelijkheid is binnengekomen. In dit bedrag zijn dus niet begrepen de vele bedragen, die wel werden nagevorderd, doch om een of an dere reden niet werden betaald. Indien de Raden van Arbeid van hunne bevoegdheid, hun door de wet geboden, geen gebruik had den gemaakt en niet hadden nagevorderd, zou den verzekerden arbeiders ruim twee millioen gulden jaarlijks te kort worden ge daan. Welke rompslomp nu deze gedwongen wijze van innen der premiën met zich brengt, laat zich lichtelijk begrijpen en welk een bedrag aan onnoodige onkosten deze niet noodzakelijke premie-inning tot gevolg heeft laat zich evenzeer gemakke lijk becijferen. Wie er dus recht hebben om klachten te uiten over de dure administratie der Raden van Arbeid, zeer zeker de werkgevers niet. Want de tweede opmerking van A. .1. L. aan bet slot van zijn artikel is evenzeer juist; niet aan de arbeiders mag het verweten worden, dat zij niet voldoende hun mede werking verleenen om de zegels op hunne rentekaarten geplakt te krijgen. De bedrei gingen van ontslag of niet te werkstelling, indien zij hun rentekaarien bij de uitb :taling van het loon aanbieden, zijn schoring en inslag, vooral m plattelandsplaatsen. Er is echter in het betoog van A. J. L, ••en andere opmerking te vinden, waarmede ik het niet zoo grif eens ben en wel deze: ,,al zou m.i het gebied van die Raden als admi nistratief orgaan belangrijk grooter kunnen zijn en dus relatief goedkooper Ik heb tegin deze bewering de groote grief, dat zij niet bewezen wordt juist te zijn. En ik gevoel me gedrongen om, gezien de praktijk der eerste vier jaren, juist het be wijs voor het tegendeel te leveren. Wij gaan dan, evenzeer als A. J. L., uit van het standpunt, dat de Wet er is en dus ook nageleefd moet worden. En wij zouden daaraan nog willen toevoegen; dat ook het doel dezer wet zoo volkomen mogelijk be reikt behoort te worden. Het dool dezer wet is geen ander dan de zorg van den Staat, dat de arbeiders bii in validiteit en ouderdom riet volslagen armlas tig worden, doch met de gelden uit hun ar beid bespaard, zich zelf zoo veel mogriijk, zullen kunnen redden Waar nu eenmaal het sparen van zijn lom door den arbeider in bet stelsel der Ouder domswet is opgedragen aan zijn werkg :ver 'in dén vorm, vaii het plakken van renla:eg;ls op de rentekaarten, is het duidelijk, dat het bedrag der rente, welke den arbeiders bij invaliditeit of ouderdom zal kunnen worden toegekend, afhankelijk is van regelmatige zegelplakking en van het plakken van zegels van de hoogst mogelijke waarde. Hoe meer premiën er gestort worden en van hoe hoo- gerc waarde, naar die mate zal ook de uit ta keeren rente van zelfsprekend toenemen. Nu blijkt in de praktijk, dat de werkge vers het met dit plakken der verschuldigd'® zegels niet zoo nauw plegeh te nemen. Van daar, dat de Raden dé navordering met kracht ter hand béhooren te nemen om het doel der wet zoo goed mogelijk na tc stre ven. De instelling nu, met de uitvoering der wet belast, die aan deze verordening de bes te zorg kan besteden, behartigt het bést de belangen der arbeiders, voor wie deze wet werd gemaakt. Nu geven alweder de door alle Raden van Arbeid verstrekte officiëele gegevens een verrassenden kijk op de taak der navorde ring. En dan wijzen de cijfers uit, dat de Raden van niet tc grooten omvang deze taak veel en veel beter kunnen behartigen dan Ce Raden met grooter gebied. De ruimte laat niet toe, hier alle cijfers te publiceeren, doch enkele vergelijkingen spre ken reeds boekdeelen. In 1920 vinden wij o.m. een Raad met 1.44.000 verzekerden, die door navordering een bedrag ontving van 28.000. Waarte genover in het zelfde jaar een Raad met 29.000 verzekerden, die een bedrag ontving van 36.000. In 1921 vinden wij o.m. een Raad met 50.000 verzekerden, die dool navordering een bedrag ontving van 24.000. Daart;gen_ over een Raad met 20.000 verzekerden, die een bedrag ontving van 62.000. In 1922 vinden wij o.m. een Raad met 61.000 verzekerden,'die door navordering 'n bedrag ontving van 32.000, Daartegenover een Raad met 28.000 verzekerden, die een bedrag ontving van 89.000. Min of meer vindt men deze verschillen steeds bij vergelijking van Raden met groo ter en kleiner gebied terug. Dat Raden van niet al te grooten omvang derhalve het doel der wet, die er nu eenmaal is om zoo goed mogelijk uitgevoerd te wor den, het best kunnen nastreven, wordt met deze officieele cijfers toch wel zeer duide lijk bewezen Mocht men de tegenwerping maken, dat bij Raden van grooteren omvang, meestal zetelend in de groote steden, de rentekaar ten beter van zegels voorzien, worden inge leverd, dan wil ik tegelegenertijd hiertegen over eenige andere cijfers plaatsen, velfee dezj tegenwerping vrijwel geheel teniet doen. P. J. J. NUIJENS Hoorn, Februari 1924. De raad dezer gemeente vergaderde op Aan de orde is dan punt 5. Verlenging Woensdag 13 Februari des avonds te kwart termijn voor ontruiming van onbewoonbaar over zeven. Voorzitter de edelachtbare heer Burge meester. Aiw/fzig de heer Zwager,' met kennisge ving. verklaarde woningen. B. en W. stellen voor, een verlenging toe te staan van 6 maanden. De heer v. HELDEN verklaart zich vóór het voorstel, maar wil er toch op wijzen, Na de opening is aan de orde punt 1 der dat bet steeds maar onbewoonbaar verkla- agenda: Benoeming van een voorzitter der ren van woningen niet door nieuwe bouw commissie van advies inzake werkloosheids- wordt gevolgd. verzekering wegens periodieke aftreding Spr. verzoekt daarom het college van B. van den heer Steenvoorde. en W. deze zaak eens te bespreken en De VOORZIT l'ER stelt voor den heer nader onder de oogen te zien. Steen voorde te herkiezen. De VOORZITTER zegt een onderzoek in Bij stemming werdt de heer Steenvoorde dezen toe. herkozen met 6 stemmen voor, 5 stemmen De heer GORTE is het met den heer v. tegen en één stem blancoi Helden in dit punt eens. Punt. 2. Voorstel tot vaststelling van een Spr vraagt verder, oi het niet mogelijk rooilijn aan de Sparsielaan wordt zonder zou zijn, dat van den kant van B. en W. hoofdelijke stemming aangenomen. stappen gedaan zouden worden om een Aan de orde is punt 3. Voorstel tot wij- vennootschap in het leven te roepen, welke ziging van de belasting op publieke verma- zich ten doel stelt het bouwen van goed- kelijkheden. koope woningen. Als geschikt terrein voor B. en W. leggen een concept-besluit tot eventueelen bouw wijst spr. op het terrein wijziging over, waarin bepaald wordt, dat aan de Simon Rurr.pingstraat. op tooneelvertocningen en andere openbare De VOORZITTER zegt gaarne een nader vermakelijkheden van vereenigingen, mits overleg toe. deze rechtspersoonlijkheid bezitten, in deze Het voorstel tot het verleenen van een gemeente, geen belasting zal geheven wor- verlenging van termijn wordt daarna zonder den. hoofdelijke stemming aangenomen. De heer v. HELDEN kan zich bij het Eenige mededeelingen werden voor ken- voorsiel van B, en W. niet aansluiten. Spr. nisgeving aangenomen. Een verzoek van den ziet in het besluit, een onrechtvaardigheid heer N. J. P. Rommel, om ontslag uit zijn tegenover de vereenigingen, die weinig of functie van gemeente-ontvanger wordt geen kunstlievende leden bezitten. Spr. stelt eveneens voor kennisgeving aangenomen, daarom voor, alle vereenigingen uit de ge- Het bestuur der Bijzondere Lagere School meente, zonder eenige uitzondering bij haar verzoekt om beschikbaarstelling van een uitvoeringen van de belasting vrij te stellen, bedrag van 330 voor het aanschaffen van De heer GORTE vraagt den heer Helden, eenige benoodigdheden bij het onderwijs, of deze alleen in zijn betoog bedoelt de te Dit irstel gaat haar B. en W. om prae- Beverwijk gevestigde vereenigingen. De heer HELDEN antwoordt bevestigend. advies. Een adres is ingekomen van J. Deudekom Op hol. Doordat de «aarden, gespannen voor1 een wagen van den heer J. Meijer en bestuurd door diens arbeider J. Lamboo, schokken voor een stiistaanden auto aan den Hoofdweg, raakten zij op hol. In vliegende vaart ging het over den harden weg, totdat eindelijk de wagen legen een paal reed en de paarden tot staan kwamen. De bestuurder had niet de gelegenheid gehad van den wa gen te springen, doch kwam er toch zonder letsel af. op Opening. Notulen. Jaarverslag Penningmeester. Benoeming Kascommissie. Benoeming afgevaardigden. a. Kamer Ca"tra.e. b. Prov. Kieskring. Verkiezing P. A. C. Rede WelEerw. Heer W. Bosch, kapelaan, Kathedraal St. Bavo. Vaststelling Reglement. Rondvraag en Sluiting. PRECIES 8 UUR. M. Aanvang beslist De VOORZffTFR brengt dan het voorstel en eenige anderen, waarin verzocht wordt van den heer v. Helden in stemming. om instelling van een paardemarkt op den Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen tweeden Donderd'g van de maand Maart 4 stemmen. j en de laatste Donderdag van de maand Vervolgens wordt het voorstel van B. en Augustus. W. in twee instanties in stemming gebracht De VOORZITTER merkt hierbij op, dat en beide malen ongewijzigd aangenomen, adressanten wellicht niet bekend zullen ge- Over het voorstel in zijn geheel wordt geen weest zijn met het besluit vrn 21 Mei 1898, stemming verlangd, waarom het voorstel in waarin toegestaan werd, dat iederen Don- zijn geheel geacht wordt, aangenomen te derdag der week een veemarkt zou gehou- zijn. I den mogen worden, waarom spr. aanraadt Aan de orde is punt 4. Voorstel tot ver* het adres voor kennisgeving aan te nemen mindering van het aantal leerkrachten aan en zjch bereid verklaart adressanten nader de O. L, School. De bedoeling van het voor- Van genoemd besluit op de hoogte te stel- stel is, het aantal leerkrachten van 9 te len. brengen op 8. i Aldus wordt besloten. Dientengevolge wordt voorgesteld aan denDe VOORZITTER deelt nog mede, dat beer H. Jansen, onderwijzer aan bedoelde aangaande eenige klachten over het slecht School, met ingang van 1 Mei 1924 eervol functioneeren der straatlantaarns bij den ontslag uit zijn functie te verleenen. chef-monteur van het electrieiteitsbedrijf in- Dc heer GORTE zegt, dat het voorstel van lichtingen gevraagd zijn. en genoemde ner- B en W. hem eenigszins verrast heeft, daar soon ecn uiteenzetting van de vermoedelijke bij de begrooting een bedrag voor 9 leer- oorzaak gegeven is. krachten is gevoteerd en nu kort na de be- j De rondvraag brengt geen bijzondere grooting een voorstel in behandeling komt, kwesties ter sprake, waarna de zitting met cm het aantal leerkrachten te verminderen, i gesloten deuren wordt voortgezet tot het Spr. is beslist tegen dit voorstel. behandel -n van eenige belastingzaken. Spr. memoreert dat er in de lagere school twee klassen zijn met ruim 50 leerlingen, waarover twee leerkrachten zijn aangesteld. In de nieuw te bouwen school zijn slechts iokalen met ruimte voor 48 leerlingen. Spr. geeft als beste oplossing aan: Voort gang te maken met uitbreiding der nieuwe school, waardoor meer lokalen zullen ont staan en dus 9 leerkrachten» noodig zullen zi-'n. De heer v. HELDEN acht het voorstel een nadeel voor het lager onderwijs, of schoon spr. in 't geheel niet wil denken, dat hierin eenig opzet van B. en W. zou schui-, len. Uit de zinsnede in het voorstel: „moet bepaald worden op 8", maakt spr. op, dat het Rijk niet meer dan 8 leerkrachten noo- di goordeelt. Bij besluit van 16 Februari 1923 is het aantal bepaald op 8. Wanneer echter het aantal leerlingen boven 316 zou stijgen, zouden meer leerkrachten noodzakelijk zijn. Ofschoon dit aantal nog niet bereikt is. wijst spr. toch op een gestadige vermeerde ring van het leerlingen-aantal. In Januari 1923 bedroeg het 298, op 1 Januari 1924 evenwei 307. Spr. wil er ook de aandacht op vestigen op het geval, dat een of meerdere leer krachten door ziekte ontbreken. Hij sluit zich daarom bii den heer Gorie aan. De VOORZITTER antwoordt den heer v. Helden en zegt, dat de kwestie reeds eer der onder de oogen gezien was, maar nog niet was ter sprake gebracht, omdat een geschikt tijdstip ontbrak. Spr. wijst er op, naar aanleiding van de cpwerping van den heer v. Helden, aan gaande het vervangen van leerkrachten bij eventueele ziekte-gevallen, dat hierin ge makkelijk voorzien zou kunnen worden door de aanstelling van tijdelijke leerkrachten. Spr. acht echter het voorstel, ook uit be zuinigingsoogpunt, noodzakelijk. Wethouder PATTES zegt, dat zijn mea ning in deze kwestie door het betoog van den heer Gorte gewijzigd is en vraagt aan houding van het voorstel tot de volgende vergadering. De heer v. HELDEN acht het voorstel van wethouder Pattes niet raadzaam. Wan neer het hier geldt een gelegenheid voor de raadsleden om zich nader te orienteeren, vindt spr. het goed. Zijn meening is echter ook, dat de leden zich reeds voor de vergadering, na de in zage der raadsstukken, nader van de kwes tie hadden kunnen laten inlishten. De VOORZITTER blijft bij zijn meening, dat bezuinigd moet worden. Hij vindt het beter de zaak terstond af te handelen, daar door het hoofd der school 1 Mei als een geschikt tijdstip voor het verleenen van het eervol ontslag is gead viseerd. De heer GORTE meent, dat B. en W. het nadeel dat door het voorstel aan het onder wijs wordt berokkend, onderschatten. Spr. dringt nogmaals op de door hem voorgestel de oplossing aan. Wat de kosten van rente en aflossing voor deze uitbreiding betreft, zegt spr. dat. deze niet tneer zujlen bedragen dan 2 leerkrachten. De heer STEYN gelooft niet, dat bij de vaststelling van het aantal leerkrachten naar het gemiddelde van het aantal leerlingen is gerekend. Wanneer hij wel ingelicht is, geschiedde dit volgens bet aantal leerlingen in Decem ber 1923. Nu wilde het toeval, dat juist in die maand eenige kinderen door ziekte of om andere redenen afwezig waren. De bereke ning is das gebaseerd op een aantal, dat bededen het gemiddelde blijft. Hij verklaart zich daarom tegen het voor stel. Hierna komt het voorstel van B. en W. om den heer H. Jansen met ingang van 1 Maart 1924 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de O. L. School in stem ming en wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. HET BESTUUR. Personalia. In den loop der volgende maand zal de postbeambte S. Brussee naar Leiden overgeplaatst worden. Revue. De Revue „Voorhout Vooruil" werd Dinsdag j.i. voor de eerste maal door Gezellen- en Patronaatsleden opgevoerd. De zaal was goed bezet door donateurs, ouders en genoodigden. Onder de aanwezigen merkten wij op den Zeereerw. heer Pastoor en den bur gemeester. De voorzitter, de heer P. N. Vester, is ver heugd over de goede opkomst. Spr. zegt, voor de 10e uitvoering hebben wij iets extra's uit gedacht. Als straks namen of zaken in de re vue genoemd worden, is het niet de bedoeling iemand onaangenaam te zijn. (Later bleek, dat die waarschuwing veilig achterwege had kunnen blijven.) Spr. en ook de voorzitter der Gezellen, als mede de penningmeester van het Patronaat, sporen tot sparen aan, daar zulks thans aan 't verslappen is. De revue kwam in 't kort hierop neer, dal te Voorhout een baron komt met 'n bediende. De voorzitter der Toonee'vereeniging leidt den baron rond en 'aaat hem verschillende merk waardigheden zien, o. a. Voorhout s industrie, verschillende vereenigingen, etc. De bediende liet de aanwezigen hartelijk lachen. De Zeereerw. heer Pastoor sloot met een woord van dank aan de spelers. Verlichting. Goede wegen en een goe de straatverlichting zijn twee dingen, die altijd aangenaam aandoen. Over het alge meen mag hier noch over het een, noch over het ander worden geklaagd. Toch zijn er nog wel eens van die kleinigheden, waar op even dé aandachi mag worden geves tigd. Terwijl het gasbedrijf bezig is de Oost- einderlaan van meer, licht te voorzien, is de Meerstraat al eenigen tijd het stielkind. Voor eenigen tijd werd nabij de woning van nu wijlen den heer Philippo de lantaarn ver nield en thans is dat euvel nog niet her steld. Waar de Meerstraat 'n niet hreede, maar wel drukke verkeersstraat is met veel winkels en nabij de MelkcentraU een flinke bocht maakt, is aanbrengen van meerdere lantaarns een gebiedende eisch. De heer Versteege heeft reeds meermalen zijn elec- trische ballonlamp des avonds ontstoken ten gerieve der Meerslraatbewoners en der andere menschen, maar op den duur gaat dat toch niet. Minstens 2 electrische lan taarns dienen van af de Hoofdstraat ten spoedigste te worden aangebracht, dit is geen luxel Hen begeerd baantje. Voor bode van 'I Ziekenfonds salaris f 9 per week voor pi. m. 900 leden waren meer dan 100 sollici tanten. De keus is gevallen op den heer P. C. Kauifman, alhier. Ontwikkelingsavond. Men verzoekt ons, belangstellenden uit te noodigsn a.s. Donder dagavond naar het P a 't or. a at sgebo u w tc Lisse Ie gaan, waar Mej. Magda Foppe, uit Den Haag, een zeer interessante lezing houdt. Zoo als onze lezers weten, gaan deze onlwikke- 'ingsavonden uit van de Afd. Hillegom en Omstreken van de Dioc. Vereeniging van R.-Iv. Onderwijzers. Velen zullen zich den eersten succesavond neg wel herinneren. Dus Donder dag in greoten gela'e naar Lisse. Roomsche Drankbestrijding. Een enkel v. oord over dit bij uitstek sociale- en liefde werk vinde hier een plaats. We hebben hier jarenlang een actieve dTankbestrijdersbrigade gehad, maar er is ook hier ma'aise inge treden en dat is jammer. Strijd legen de drinkgewoonten is nog even hard noodig ais voor jaren her. Het is niet zeer vereerend. maar het moet toch maar eens gezegd wor den: er wordt nog knap geproefd, al is hel aantal be schenk enen kleiner. Pastoor Van Leeuwen, drankbestrijder in merg en been, wil zijn krachtige hulp ver- 'eenen om aan de Roomsche Drankbestrijding ziel in te slorten. Dat zullen we Donderdag avond vernemen, a's we de moeite willen doen om Pastoors' lezing te gaan hooren in het Palronaatrgebouw, aan de Mariastraat. Gaat er gerust heen, het is er niet saai en vervelend; aansporing ot groote belangstelling als Pastoor Van Leeuwen spreekt, Is eigenlijk overbodig. Gerekend wordt dus op een zeer groote opkomst. DE HANZEDAG. Woensdag werd te Hillegom een geweste lijke Hanzedag georganiseerd. Des morgens werd door den Weleerw. Heer Wortel, Geestelijk Adviseur der afd. Hillegom, een gezongen H. Mis opgedragen voor het wel slagen van den Hanzedag, waaronder de hanze-leden met hunne huisrjenooten tot de H. Tafel naderden. Op het Priesterkoor was het vaandel der afdeeling geplaatst. Des middags te 2 uur had de inspectie vergadering in Hotel Flora plaats, welke de groote propagandavergadering der R. K. Midden s'. and s v- erg a d er ing de Hanze, in het gewest voorafging, De vergadering werd ge houden in de zaal van den heer v. Dril. Te circa 2X> uur opende de vorz'tter van de gewestelijke Federatie, de heer T. C. J. van Eerden, de vergaaering met den Ghristelijken Groet en heette alle aan wezigen welkom, in het bijzonder de hee- ren C. J. Siruycken en T. C. J. Perquin, respectievelijk voorzitter van den R. K. Middenstandsbond en hoofddirecteur der R K. Éanzebank. Spreker hoopte, dat deze vergadering, welke beoogt ven wijzen op organisatorische iouten van den Bond of hare instellingen, een opbouwend karakter zou hebben en gaf de geienheid aan de aanwezigen om hunne op- of aanmerkingen kenbaar te maken. Eenigen maakten hiervan gebruik en wer den op zeer bevredigende wijze door de heeren Perquin en Struycken beantwoord. In een dezer antwoorden liet de heer Perquin du'delijk uitkomen, hoe onverant woordelijk het is. dat vele middenstanders door hun laksheid ten opzichte der bank, andere middenstanders in de grootste onaan genaamheden kunnen brengen en spoorde de leden aan, hun zaken weer op den ouden voet met de bank te doen behartigen. In het oog moet worden gehouden het groote belang van den stand en dit is het voort bestaan der Hanzebank. Hieraan wordt hard gewerkt. Uit de bollenstreek ontsoroot de gedachte van het „waarborgfonds". Naar spr.'s meening zal binnen korten tijd voor 1 millioen zijn geteekend. Het doel van het waarborgfonds zette spr. nader uiteen. Het aandeelenkaoitaal stiigt met den dag en zoo naderen allengs ook herstel, wat komen moet en komen zal. Nadat de bondsvoorzitter, de heer Struycken, nogmaals alle leden in een enthousiast woord opgewekt had tot trouw aan de Hanze en hare instellingen, tot pro paganda, om weer te komen tot het oude ledental, sloot de heer v. d. Eerden circa half vijf deze geanimeerde inspectie-verga ring onder dankzegg'ng aan de leden, en aan de heeren Struycken en Perquin, voor hunne mooie uiteenzettingen op de verschil- lerde vragen. Des avonds had de groote propaganda vergadering plaats, mede in Flora. Gezellig en feestelijk zag het er uit. smaakvol met groen en planten, geflankeerd met de vaandels van Hillegom, Lisse, Bennebroek en Noordwijk. Na open'ng met met den Chr. Groet door den voorzifter der Federatie, den heer F. C ,J. van Eerden, te Lisse, werd het Vmi Creator van Beitje us hoogst verdienstelijk gezonden. Hierna hield de heer Van Eerde een korte openingsrede, waarin bij wees op het nut van deze propagandadag en hoopte, dat allen er door mochten worden opgewekt, om als middenstanders van de daad te ar. beiden. Hierna sprak de heer C. G. v. d. Pol, voorzitter der afd. Hillegom, een kernachtig welkomstwoord. Juist de dalende lim, waar in z'ch het vereeniringsleven beweegt maakt een propagandadag gebiedend nood zakelijk. Gezien de groote schare van dames cn heeren, hier tegenwoordig, meent snr„ dat het succes verzekerd is en we zullen komen tot meer waardeering van elkander en meer saamhoorigbeid, ja dat we een voorbeeld zullen zi'n voor anderen. H!erna werd het bondslied uit volle borst gezongen. Vervolgens hield Rector Jansen een heer lijke rede^ getiteld: „Aanpakken". Eerst geeft spr. aan hoe de bollenstreek aange pakt heeft, om daarna te behandelen „door zetten", aantoonende het ongewettigde der bewering „wat heb ik aan de HanzeJuist in onze dagen tracht de groothandel en het socialisme uw stand dood te drukken. Chr. solidarisme is meer noodig dan ooit voor uw stand, uw toekomst en uw kinderen. Spr. haalt aan, wat Henri Hermans in alle op'echfheid hiervan zegt. Nog 'n enkel woord zegt Rector Jansen over het bestaansrecht der Hanzebank, om met een schitterende opwekking. dien schouder aan schouder te staan in deze moeilijke tijden, zijn rede te sluiten. Hartelijk dank werd hem door den fede ratie-voorzitter gebracht. Hierna ktegen we een paar prachtige lie deren van Noordwijk's R. K. Zangkoor. Na de pauze werd gezongen: ..Domine Saivan fac" van A. Giesea. 1 Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit, OPGAVE VAN: Toen betrad mej. Francisca van Leer het spreekgestoelte en hield een rede getiteld „De sociale taak der Kath. Middenstands vrouw." Na een korte inleiding schetst deze hoogst- begaafde bekeerlinge het ideaal, dat de Kath. vrouw in haar oog is en moet zijn, schetsend den invloed der vrouw, wier macht in haar zwakheid schuilt. Zij stelt in een rijke vergelijking Maria ten voorbeeld, aantoonend, hoe liefde lijdt. Dat is de taak der Kath. vrouw tot redding voor geheel da wereld. Een warm applaus en een verdiend dank woord bekroonde de mooie rede. Hierna werd gezongen: „O Sterre der Zee." De heer van der Eerden brengt dank aan de Eerw, Geestelijken voor hun verearende tegenwoordigheid, aan den Bondsvoorzitter voor zijn tegenwoordigheid, aan den direc teur der Hanzebank, aan de afd. Hillegom voor haar gastvrijheid, aan de pers, wier tegenwoordigheid op hoogen prijs wordt ge steld, aan de artisten voor hun belange- looze medewerking, aan het mannenkoor van Noordwijk, aan Rector Jansen en Mej. van Leer en aan allen, die medegewerkt hebben tot htt welslagen van dezen dag. Hierna bracht de heer Alkemade een keu rig dankwoord aan den heer Van den Eer den. Nog een gezellig poosje, bleef men teza men onder het genot van zang, muziek ea voordrachten. De Hanzedag te Hillegom mag in ieder op zicht schitterend geslaagd heeten en zal zeer zeker rijke vruchten afwerpen. Dinsdagavond omstreeks 7 irur. wilde juist een autobus naar Katwijk vertrekken, toen een stadstram haar achterop kwam rijden. De tram verminderde geen vaart, zoodat zij bij een bocht op dezelfde hoogte als de au tobus kwam. De bus werd op hel trottoir gedrongen en duikelde in de diepte, vlak voot de timmermanswerkplaats van den heer Poel De passagiers vielen naar voren, waaAjj enkelen zich - bezeerden. Van den auto werd een spatbord afge rukt en de vooras gebogen. Van de timmermanswerkplaats werd eea ruit ingedrukt. De schuld ran het ongeluk ligt waar schijnlijk bij den bestuurder van de tram, die doorreed, ofschoon de baan voor he.i? niet vrij' was. k Vonnis vernietigd. Het Haagsche Ge rechtshof heeft vandaag vernietigd een vennis van den Haagschen politierechter, houdende vrijspraak van H. K., metselaar te Leiden, van de hem ten laste gelegde omkcoping. Beklaagde werd veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis, R.-K. Kiesvereeniging, De R.-K. K'6**1 vereeniging „Eendracht maakt macht", dis trict ni Haarlemmermeer, zal op Dinsdag 19 Februari a.s. in het Patronaatsgebouw aan den Spaarnwouderweg alhier haar jaarver gadering houden. Op de agenda staan 9 pun ten Feestelijke bijeenkomst. De vereeniging „Concordia" te Hoofddorp zal op Zaterdag 16 Februari a.s. in hotel „De Landbouw" een feestelijke bijeenkomst houden. Het bekende tooneelgezelschap „Het kleine Tooneel" van Noord-Scharwoude, zal dan opvoeren: „Ar moede zoekt uitvluchten", een blijspel in drie bedrijven. Mishandeling. Terwijl eenige jongens bij de Christelijke school te Hoofddorp naar een repetitie van een zangvereeniging stonden te luisteren kwam de 17-jarige B. v. K er ook bij staan, doch dit scheen blijkbaar niet ge duld te worden, want al heel spoedig hadden ze v. K. te pakken om hem een Eink pak slaag toe te dienen. De politie maakte in ver band met dit incident proces-verbaal op te gen een tweetal jongens, alhier woonachtig. Samensmel ing. In een daartoe Maan dagavond gehouden vergadering werd door het bestuur van de korfbalclub „Hoofddorp" besloten tot het bestuur van de gymnastiek- vereeniging „Hoofddorp" het verzoek te richten om bij deze vereeniging te worden aangesloten, zoodat deze beide vereenigingen eventueel dan één geheel zullen vormen. In plaats van het altredende bestuur werd een commissie benoemd, bestaande uit Mej. C. Treur en de heeren H. J. Blaauw en W. C. Meeuwig, die zoo noodig de verdere korfbalaangelegenheden nog zal bespreken en regelen. 14 FEBRUARi EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 3 059'f. PARIJS 11 95 BRUSSEL 10.20 WEEN'EN 0.37 LONDEN 11.50G STOCKHOLM. 70 KOPENHAGEN 42.12', CHRISTIANIA 35.80 BAZEL 46.50 NEW YORK 2.67 V; ROME LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1