SPORT EN SPEL. D. H. V. B. Berichten uit onze vorige oplage. DE SPAARNEBANK VElSEN. BLOEMEND A AL. IJMUIDEN. SANTPOORT. VELSEROORD. HEEMSTEDE. SCHOTEN. LEIDEN. HAARLEM. Een plaatwerk over bolgewassen. Faillissementen. Cassatie. BURGERLIJKE STAND. DE H. A. M. I. T. KANTONGERECHT. De fusie der drie Tram wegmaat- schappijen. Bloembollenkweekerij en handel Roode Duivels versas Zwaluwen De indruk der regeeringsver- klaring in het Engelsche Lager huis, Bezuiniging in Portugal. Amerikaansch kapitaal voor de herstelkwestie. Een Duitsche vliegmachine Voor de V. S. Tragische dood. De staking op de aardappelen- markt te Amsterdam Wegens lagen waterstand. Een nieuwe „Pieter Cornelis- zoon Hooft." F. W. Baron v. Tuyll van Serooskerken t Brand te Amsterdam. Een locomotief en eenige wagons door een brug gezakt. in ui Brand te Hoogland. Lage waterstand. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van E. Dai bevek!. z. van C. A de Ruyter van Peperstraten. d. van J. van Rijk Lindeman z. van P. MorcusGordijn. e. van M. E. Venusv. d. Koik d. van E. BosOlij-ve. z. van F. Zandstra Grimm. d. van J. de HaanWesterveld. Overleden: B. No!, 79 jaar, wed. van J. Pel en L. E. Markering. MA. Hooggreef, 16 d., d. van H. J. Hooggrcef en C. M. de Vildt. Villa „De Toorts." Dinsdagavond 8 uur had, in Hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen de jpzet plaats, van villa „De Toorts" gelegen aan de WeerlaanBeetslaan er. Kortelaan, door de Notarissen Treub en Wildervanck De Blécourt te B'oemendaal. De villa werd ingezet voor perceel 1, 20,000; perceel 2, 5850; perceel 3, 3400; perceel 4, 4125; perceel 5, 4000; perceel De laatste. De derde verdachte van den diefstal aan hoord van den stoomtrawler Su matra 1J.M. 253, zekere A. K.. is thans in Den Haag aangehouden. Hij is na verhoor door den commissaris alhier ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Een kwade hond. Aan de Visschershaven werden twee personen gebeten door een hond, die thuis hoorde op eer logger. Een der personen zag er nogal gehavend uit. De po.ilie stelt een onderzoek in, maar.... de hond is naar ree, want de logger is uitge varen. Tooneel. De R. K. Tooneel vereeni ging „St. Engelmundus" onderafdeeling der Propagandaclub van dien naam, geefl«s we derom twee uitvoeiingen en wel op Zondag 17 en Zondag 24 Februari a.s. in café „Zo- merlust". Den eersten avond brengt zij ten ioonee'e het tooneclspel in 3 bedrijven ,.De Hellas". Den tweeden avond voert zij op „Janus de Wonderdokter", gevolgd door een klucht spel voor 2 heeren. Eereleden der propagandaclub hebben den eersten avond vrijen toegang op vertoon van hun bewijs als ecreiid. Beide avonden zuilen worden besloten met een gezellig samenzijn onder leiding, wat zeer zeker een voorname factor zal zijn om deze avonden te doen slagen. Jeanne d'Arc. Het enorme succes, dat >ndag en Dinsdag behaald werd met de .^voering van dit stuk historisch tooneel, door de leden der prop. club van den R-K. Vrouwenbond, gaf aanleiding, om ook Don derdagavond een opvoering te geven. Zoo kunnen velen, die. teleurgesteld moesten worden, daar geen plaatsje meer te krijgen ■was, dit mooie spel nog zien. Speciale auto busdiensten zijn ingesteld, om na afloop reizigejs naar Wijkeroog eo Beverwijk te vervoegen. De burgemeester. De toestand van den burgemeester, jhr J. P. W. van Doorn, gaat nog steeds niet vooruit De patiënt moet nog steeds zijn kamer houden. De toestand is ech ter niet ernstig. Het terrein achter de Hoogewoerd. Naai we vernemen, beeft de Grond-Commissie al hier zich in verbinding gesteld met de familie Nelis, om het terrein achter de Hoogewoerd je koopen. De omwonenden vertrouwen, dat de onderhandelingen tot een goed einde zul len leiden, waardoor de overweg dan niet afgesloten zou worden. Aanhouding. Op verzoek vaa de poli tie alhier heeft de politie in Den Haag ge arresteerd de aldaar wonende mej. Van der M., zich noemende mej. Van Dam, ter zake van het misdrijf, bedoeld bij artikel 251bis, Wetboek van Strafrecht. De juf frouw is in het ziekenhuis te Leiden ge- con.'ronteerd met een meisje, waarna zij ter beschikking van de Haagsche politie is ge steld. Burgerlijke Stand van 8 Februari. Ga- boren: Alida. d. v. J. Pardon en J. Mieremet. Johanna, d. v. P. Keijzer en B. Teijn. Willem, z. van J. Devilee en S. C. T. Smit. Margaretha Adriana, d. van H. van As en G. de Jong. Johanna Jacoba, d van T. v d. Tuin en J. J. Blijleven. Nicolaas, z. van 1. Hollebeek en G. Verlind. Overladen; A Rotteveel-van Riek w. 28 j. E. Varkevisser, d. 22 jaar. J. P. M. de Groot, z. 16 rcnd. Van ons Kantongerecht. De Kanton rechter alhier heeft veroordeeld. Wegens overtr, van het motor- en kentee- kenbesluit: Th. P. H., Noordwijkerhout, 2 maal f 2 of 2 maal 2 dg.; wegens overtr. van het motor- en rijwielreglement; N. C. G., Nocrdwijk-Binnen, 3 of 3 d.; wegens over treding der Pol.-verord. der gem. Noord- wijk: J. M. de R., Noordwijk, 3 of 3 dg,| wegens rijden met een rijwiel zonder bel: C. V„ Sassenhcim, f 3 of 3 dg.; wegens rij. den zonder licht: P. J. J L., Noordwijker hout; A. D. aldaar; N. v d. V., aldaar, ieder 3 of 3 dg wegens loopen op verboden grond: L. S., Noordwijkerhout; P. J. B. Cegstgeest, ieder tot 3 of 3 dg,; wegens straatschenderij' J. P Noordwijk: W B., al daar; J. v. B. aldaar, ieder tot j 3 of 3 dg.; wegens overtr. der Jachtwet: N. D. Az., Noordwijkerhout 3 of 3 dg A. v. d. Z„ Sassenhcim, 20 of 20 dg.; wgens varen ronder vergunning A G., Noordwijk 3 of 3 d,; wegens rijden met een rijwiel zonder bel, P. L. C. v. d. M., Noordwijk 3 of 3 d.; wegens rijden met een voertuig zonder licht, A. v. d. L, Oegstgeest, j 2 of 2 d.; wegens rijden met een rijwiel zonder licht, A. W., Voorhout; P. H. v. d. L., Noordwij kerhout, ieder 2 of 2 d A. Z., Sassenheim, f 1 of 1 maand Tuchtschool. Meer dan 20 jaar zijn verloopen sinds het Tloriligium harlemense verscheen, h t baken de plaatwerk over bolgewassen, dat in 1897 1901 onder toezicht van ons Hoofdbestuur werd uitgegeven. Sedert is meermalen over wogen om die uitgave voort te zetten. Of schoon in den loop fier jaren de noodzake lijkheid van een soortgelijke uitgave zich steeds meer opdrong, daar het Florilegium harlemense nagenoeg uitverkocht is en een groot aantal nieuwe handelssoorten de des tijds afgebeelde hebben verdrongen, kan eerst thans een nieuw plaatwerk over bolge wassen worden aangekondigd. Door de firma Emmerik en Binger te Haar lem zal bij genoegzame deelname worden vervaardigd een plaatwerk met afbeeldingen van bolgewassen, dat onder den titel Florile gium Novum zal verschijnen. De samenstel ling van het werk zal geschieden onder toe zicht van het Hoofdbestuur, door een door dit college te benoemen redactie. Elke af beelding zal worden voorzien van een opdruk Vermeldend dat de plaat door het Hoofdbe- stuuris goedgekeurd. j Het werk zal bestaan uit 40 platen, welke tiaar aquarellen van den kunstschilder J. Voerman te Amsterdam langs mechanischen -,veg zullen werden vervaardigd, in uitvoe ring gelijk aan de proefplaat van Hollandsche Iris-verscheidenheden, welke plaat o.m. in het werk zal worden opgenomen. Bij de platen zal een beschrijvende tekst worden gevoegd, met inbegrip van den in dex, 12 pagina's beslaande. In dit tekstge deelte zal in de verschillende talen een be schrijving van de afbeeldingen en bijzonder heden van de af te laten beelden gewassen worden opgenomen- De Commissie voor de Bloemenkeuringen en de Nomenclatuur heeft een lijst opge maakt van de gewassen, die zullen worden afgebeeld. Het werk zal iri uiterlijk 4 jaar verschijnen in afleveringen van 4 platen gevat in een om slag in totaal dus 10 afleveringen. Van elke plaat zullen binnen 6 maanden na het verschijnen van de aflevering, waarin zij voorkomt, losse exemplaren geleverd kun nen worden. De voortreffelijke aquarellen van den kun stenaar Voerman, vermenigvuldigd door het daartoe bij uitstek geschikte procédé der firma Emmerik en Binger zullen een stand aardwerk vormen, dat gedurende een reeks van jaren, zijn volle waarde zal behouden. Bovendien laat zich geen beter propaganda middel bij den "verkoop onzer artikelen den ken, dat platen van zoo welgeslaagde uit voering als de proefplaat. (Weekbl. v. BI. C.") Gisteren werd in staat van faillissement verklaard: G. Jacobs, koopman, wonende te Haarlem, Spaarnwouderslraat. 116. Curator Mr R. C Bakhuizen v. d. Brink, te Haar lem. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. te Haarlem. Beëindigd werd het failiissemenl door het ^•rbindend dorden der uitdeeungslijst van: S. Zonneveld Jr. te Heemstede. Door J. J. Z. te Haarieromci-meer werd cassatie aangeleekend tegen het vonnis, waar bij hij ter zake overtreding van de IJkwet werd veroordeeld tot 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Ondertrouwd: 13 Febr. F. de Cleen en C. J. Ronde A. E. M. Meerveld en A. E. Kleinhout C. Otger en A. Struijk S. A. v. d. Geest en C. M. v. d. Voorn P. Ter stal en M. S. Lubbers J. C. L. Cromiongh en M. H. Doon. Getrouwd 13 Febr,: H. Hooning en H. Klooster P. M Heijmans en C. W. v. Brussel E. G. W. Roose en G. A. Beeke laar L. J. Moonen en M. A. Kroon D. Jnokhof en L, v, Egdom H. Koning en T. Zuiver K. Slicht en J. A. A. v. Opstal E. G. RosaTas en J. Beekman A. v. Waateringe en J. J. Zaagsma D. Werasen en A. P. Meijer. Geboren: 12 Febr.: z. v. J. H. HiepEssers d. v. A. Kalfde Graauw d. v. G. C. Spoorv. d. Bosch d. v. A C. Koper Honing 13 Febr.: d. v. H. HuizingKeu- ker. Overledene 12 Febr. J. C. Stolker 70 j. Kampersingel a. boord 13 Febr. J. C. M. WolfBuijs, 49 j. Jansweg. Sinds eenige maanden is tusschen de drie Haariemsche Middens tandsvereenigingen een nauwere samenwerking ontstaan. O* Centrale, waarin de turbine van dit her nieuwde middenstandsleven in Haarlem wordt gedreven, is de Middenstandsraad en geen beter middel had deze energie-bron kunnen v.ndcn om den motor van elke mid denstandszaak weer in beweging te zetten dan het houden van een HaarlemschV Mid denstandstentoonstelling, waardoor naast reclame-kracht ook zakenmacht wordt ver toond. De „H. A. M. L T."! In de eerstvolgende maanden zullen deze letters nog menigmaal de aandacht van de Haarlemmers en van onze lezers trekken, doch wij stellen er prijs op, reeds nu even de aandacht te vestigen op de hernieuw de energie, die uit dit pogen van den Haar- lemschen Middenstand spreekt. „Een adverteerder moet zijn laatsten dol lar kunnen uitgeven, zonder dat het publiek zulks vermoedt", zegt de Amerikaansohe business-man en met eenige variatie is dit natuurlijk op den geheelen Middenstand van toepassing, maar dat de H.A.M-I-T. als een uiterste krachtsinspanning van den haarlemschen Middenstand moet worden opgevat, is zeer zeker in geenen deele waar. De H.A.M.I.T. is, dunkt ons, op te vatten als 'n grootschen gedachte, practi- sche reclame; ook niet als 'n laatste redmid del, doch als eerste daad van hernieuwde levenskracht. Bedriegen de teekenen niet, dan staan wij vanuit economisch standpunt bezien, thans aan den voet van een berg, op welks kruin de zon van voorspoed en welvaart weer zal worden begroet Na langdurige daling, beginnen wij weer aan de stijging. Het is een gelukkige samenloop van omstandighe- d^i dat dit nieuwe tijdperk door den Haarlemschen Middenstand met een krach tige actie wordt ingezet Reclame! Het is een machtwoord. Recla me is de sleutel, die voor alle nijveren en handeldrijvenden de poort opent. Het maken van reclame staat gelijk met het werpen van koren op den molen; hoe harder men werkt en hoe sneller men den molen doet draaien des te beter zullen de re sultaten zijn. Met voldoening mag worden geconsta teerd dat de haariemsche middenstanders 't nut van reclame inzien. Dat is algemeen be kend en is zelfs dagelijks waar te netr.en. De beste, de nijverste, de meest succesvolle mid denstanders in Haarlem zijn zij, die de groote trom roeren. Maar zij begrijpen ook dat bui ten de gewone dagelijksche publiciteit, het publiek nog wel eens een extra-aansporing noodig heeft in den vorm van een extra-re clame, zooals een tentoonstelling brengen kan. Luidruchtigheid kan voor den zaken man heusch geen kwaad. Aanhoudend moet het koopend publiek herinnerd worden, ook aan het bestaan van zijn meest dagelijksche benoodigdheden. Of bet waar is weten we niet, doch we vinden 't te aardig om in dit verband onver meld te laten, wat wij onlangs eens lazen in een artikel van de „Maasbode," dat de uit muntendheid van publiciteit in bet licht wil de stellen. Dat nut werd toegelicht met een voorbeeld. Eenigen tijd geleden ontwaakte New-York op een morgen en...\ vond geen couranten Tengevolge vein een zeer uitgebreide druk kersstaking hadden de cylinders der monster- persrmachines dien nacht het gebruikelijk aantal omwentelingen niet gemaakt. Zij ston den nadien nog enkele dagen stop, want de staking was nog zoo dadelijk niet afgcloopen. En wat denkt u dat de Amerikanen het ergste misten? De hoofd-artikelen? Het jour nalistieke ber" oftewel hef gemengd nieuws? De ïenlijke society-berichten? Dc illustraties? Neen. De advertenties. Door het uitblijven der advertenties wer den de New-Yorkers het méést gedupeerd. Voor het eerst in hun leven ontdekten zij, hoevéél die advertenties voor fce eeken den, welke trouwe gidsen bij a! bun inkoo- pen de dagblad-annonces waren geweest. Nu die gidsen niet meer beschikbaar waren moest men bekennen in den toestand te zijn geraakt van den bergbeklimmer, die een „interessanten" berg aan het „nemen" is en plotseling door zijn gids in den steek wordt gelaten. Als hij een verstandig man is zal de op die wijze in 't nauw gedreven toerist geen stap meer doen. Het New-Yorksche publiek deed als die pientere bergbestijger. Zoodra de annonces ophielden te verschij nen, werd het malaise in de winkels. „Waar kan ik het best slagen voor mijn nieuwen seizoen-hoed?" „Wat is er vanavond te doen?" !n alle min of meer belangrijke dingen des dagelijkschen levens had de an nonce uitkomst gebracht en nu was de Yan kee zijn compas kwijt. De magazijnen, de groote warenhuizen, leden verliezen en van alle zijden werd bij de dagbladuitgevers aangedrongen op spoedige voorziening in den nood. De staking duurde maar kort en de couranten verschenen in de eerste dagen na de staking als boekdeelen zoo dik Er moge wat overdrijving in deze voorstel ling van zaken steken, bet belicht zeer wel in het algemeen de noodzakelijkheid van pu bliciteit voor fabrikant en verkooper. Wie zou Droste's en Union's chocolade waardeeren, als de gebruiker haar voortreffe lijkheden niet had leeren kennen uit de grootsche reclame, die er voor wordt ge maakt? Wat voor toekomst en welk verleden zouden Planta, Erdal, Buk, Gilet tes en tal van andere dingen hebben als niet voortdurend aan het koopend publiek was gesuggereerd dat hier het nec-plus-ultra voor het gebruik wordt gereserveerd? Om niet te praten van de vele pastilles, stroopen en zalfjes, die door het publiek wor den gekocht, zelfs als het er geen vertrou wen in heeft, alleen omdat het dagelijks maar weer aan het bestaan er van herinnerd wordt. En hoe spoedig raakt populaire koopwaar uit 's menschen gedachte, wanneer er de aan dacht niet meer op gevestigd wordt. Om slechts een voorbeeld te noemen: waar is de populariteit van de Haarlemmer-olie geble ven, die bij onze grootmoeders en grootva ders zoo'n groote beroemdheid bezat? Is dat niet voor een deel te wijten aan het feit, dat de naam zoo zelden meer door passende re clame aan het publiek wordt opgedrongen? Wat wij willen betoogen is dit, dat in 't jach tende, moderne leven, voor den zakenman luidruchtigheid reclame-gedoe een levens voorwaarde is. Als de middenstand niet van zich laat spreken, wordt hij doodgedrukt. De Middenstandsraad heeft hef goed inge zien dat hij weer eens de aandacht op den handeldrijvenden en nijveren stand moet ves tigen. Op den daardoor verkregen goeden bodem van een welwillend gezinde publieke opinie kan dan worden voortgebouwd. Welk nut heeft een tentoonstelling? vraagt wellicht een zwartkijker en hij doelt daar mede op het Oogenblikkeüjke succes van den exposant. Het antwoord op die vraag kregen wij de zer dagen van een bekend Haarlemsch win kelier, die reeds menigmaal exposeerde: „het nut", zeide hij, „van 'n tentoonstelling werkt pas later goed na. Het is mij overkomen dal jaren na een tentoonstelling, koopers en koopsters kwamen informeeren naar een ar tikel, dat zij op een tentoonstelling in mijn stand hadden gezien. En bovendien: exposeeren brengt en houdt mijn naam op de lippen van het kooplustig publiek." Zoo is het! Is dus de te ondernemen H. A. M. I. T. een uiting van nieuw oplevende energie van den Haarlemschen Middenstand, een der midde len ook om in den naargeestigen toestand van het oogenblik wat leven te brengen, door den opzet der onderneming belooft zij ook andere dan Haariemsche middenstandskrin gen te mobiliseeren. Wij denken daarbij aan de feestweek, die in Haarlem in het begin van dezen zomer wat levensvreugde zal brengen door de gele genheid om het nuttige aan het aangename te paren door een bezoek aan de Tentoon stelling, Doordat een huisvlijttentoonstellmg aan de H. A. M. I. T, wordt verbonden zullen beide kringen geïnteresseerd worden bij het feest. Een huisvlijttentoonstellmg heeft nog altijd aantrekkelijkheid. Tenslotte wordt de deelname van den mid denstand in zijn geheel bevorderd door het organiseeren van een winkelweek en wan neer de commissie er in zou slagen tevens nog een Bloemenfeest in het leven te roepen, dan zal Haarlem voor 1924 een feestweek hebben, dat voor de Jubileumfeesten in 1923 en de Groote Internationale Bloembollefiten- toonstelling in 1925 niet behoeft onder te doen. Uit den aard der zaak is dit artikel slechts een voorloopige en algemeene beschouwing van de ondernomen H. A. M. I. T,. maar wij meenden dat ook van andere dan midden standszijde wel eens even naar voren mocht worden gebracht dat het streven der organi sators met belangstelling wordt'gadegeslagen en gewaardeerd. Dat deze reclame-week samenvalt met een periode, waarin hoe langer hoe meer, zij het nog schuchter, geprofeteerd wordt, dat wij de economische inzinking te boven komen, dat wij ons in de stijgende linie bewegen, is een gelukkige omstandigheid en moge voor den Middenstand een spoorslag zijn om dezen eersten stap op de nieuwe wegen stevig te zetten Trouwens aan alles is te zien dat het en thousiasme er bij de middenstanders en overige commissieleden is, welnu dan zal ook het welslagen niet uitbliiven. Voor het Kantongerecht werden gisteren morgen een groot aantal zaakjes behandeld aangaande het rijden met onvoldoende of geen licht. De eischen en straffen voor deze over treders varieerden tusschen vrijspraak en 3—, Een aanrijding tusschen een autobus en motorrijwiel was echter van meer belang. L. v. 0., van beroep chauffeur, had op of omstreeks 14 Januari 1924 met een autobus gereden op den openbaren weg, zijnde den Velserduinerstraatweg, en op het kruispunt Velserduinerstraatweg en Rijksstraatweg te Velscroprd de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, door geen signalen met den hoorn te geven, terwijl het verkeer daar ter plaatse zulk?; vorderde en hij tegen een motorrijwiel is opge reden, welke eveneens op dien Rijksstraat weg reed, aas de rechterzijde van den rij weg. Dit motorrijwiel had bij het kruispunt sig nalen gegeven, welke, naar beklaagde be weerde, door hem niet gehoord waren. Een tweetal getuigen waren in deze zaak gedag vaard. De ambtenaar van het 0. M. meende wel degelijk uit bet gezegde van bekl. tegen den motorrijder, toen de aanrijding had plaats gehad, van: „Och man, ik heb je niet eens gezien", te mogen concludeeren, dat hij hem wel degelijk had opgemerkt en daar hij al driemaal voor een aanrijding had terechtge staan, vorderde de ambtenaar 25,boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 10, subs. 10 dagen. Vervalschte melk. De 24-jarige P. M. B., van beroep melk- slijter, en wonende ie Haarlemmermeer, stond terecht dat hij in de Anthoniestraat op een wagen in een bus heeft vervoerd een hoeveelheid melk, welke ondeugdelijk van samenstelling was, daar aan die melk pl.m. 18 pet, water was toegevoegd. Bekl. zeide het niet geweten te hebben, dat zij vervalscht was. Daar de getuige-deskundige niet versche nen was, werd de behandeling dezer zaak j uitgesteld tot Woensdag 20 Februari a s., des voormiddags 10 uur. Naar we vernemen, is binnenkort te ver wachten het reglement ciienstvoorwaarden voor het geheele personeel, alsmede d, pen sioenregeling, eveneens geldepde voor hel ge heele personeel. Men schrijft uit de bollenstreek aan het „Alg. Hbld.": Ondanks de moeilijkheden, die zich in den laatsten tijd voor sommige bloemk weekers nog hebben voorgedaan, Is het een onver wacht en heugelijk verschijnsel, dat 1923 op een uilvoercijfer aan bloembollen van 26 mil.ioen mag wijzen een cijfer dat zelfs vóór den oorlog niet bereikt werd. en voor namelijk te danken is aan de vergrooting van het afzetgebied in Amerika en Canada; le meer daar groote afnemers van vroeger, Duitschland Oostenrijk-Hongari.je, Rus.and, etc. nog altijd zijn uitgeschakeld. Dat herstel van omzet is door een keur van reizigers verkregen. Geen wonder dan ook dat de sa larissen dier beeren niet zoo gering zijn en varieeren tusschen 3 en 10.000 guiden. Zij, die in de winst deeten, genieten vaak meer; er wordt circa 4 tot 8 maanden gereisd. Vooral verdienden deze laalsten veel toen de koers van den dollar zoo hoog was. Geen wonder dal de exporteurs, die ook vroeger relaties in Ameika hadden, het laatste jaar flinke winsten hebben gemaakt. De Ver- eenigde Staten hebben nog wel, naar men weet gedj^igd met sluiting hunner grenzen voor narcissen en tulpen, maar vooral voor narcissen, onder voorwendsel, dat met de narcissen ook ziektekiemen ingevoerd wer den. Dit wapen is hun echter vrijwel uit de handen geslagen; kweekers en exporteur kweekers hebben, gesteund door den phyto- pathologischen dienst, rusteloos gewerkt om te bewijzen, dat de narcissen volkomen ge zond zijn; niet alleen die, welke verzonden werden, maar ook de culturen hier. Dit suc ces is mede te danken aan de vinding van dr. van Slochteren. die verbonden is aan de Rijkstuinbou wschool te Lisse, Die vinding bestaat uit een warm-waterbehandeling %der boden, waardooi alle ziektekiemen gedood worden, zonder den bol te schaden. Het blijft echter de vraag, wat Amerika straks zal doen; de sluiting was bepaald op 1925. Een feit is dat hier tegenwoordig zooveel mogelijk narcissen opgekocht worden, wijl verschillende Hoiandsche exporteurs narcis- senkweekerijen in Amerika aangelegd heb ben De prijzen zijn hier dan ook exorbitant hoog. Vermoedelijk zal er hier een voorraad overblijven groot genoeg om Engeland, de Scandinavische en andere landen nog te voor zien. De vrees bij sommige kweekers, dat. indien Amerika tot sluiting overgaat, de narcissen waardeloos zullen zijn is onge grond, wijl de omvang der cultuur al inge krompen is. Engeland en de Scandinavische landen zullen ongetwijfeld bij dragelijke prijzen langzamerhand veel meer betrekken, terwijl toch ook enkele andere Europeesche lan den geleidelijk wat meer koopen. Ditzelfde geldt ook voor hyacinthen en tulpen. Reeds in 1923 stegen de prijzen van goed tot bui tengewoon hoog en toch kon alles niet ge leverd worden. De vooruitzichten zijn ook waarlijk niet slechl; het nog altijd toenemende verbruik van bloemen in alle lagen der bevolking en de technische verbetering in de cultuur ge ven goede hoop voor de toekomst. Een merkwaardig feit is ook, dat er een paar vereenigingen zijn opgericht lot rege ling der cultuur. Elke cultuur heeft haar eigen vereeniging De eerste vereeniging „De Tulp", die werkt als groep van de Alge meene vereeniging voor Bloembollencultuur, zal zich allereersl bepalen lot het nemen van maatregelen tegen overproductie. Bij de op richting traden onmiddellijk ruim 300 leden toe, wie- kweekerijen een oppervakle van ruim 500 H.A. beslaan. Voor de hyacinthen is een dergelijke vereeniging gesticht. Of al deze teeltregeling lens'olte in het be lang van hel vak is, wordt door sommigen bewijfeld ook door schrijver dezes doch hierover later. H, H. SECRETARISSEN, Voor de controle en den goeden loop van zaken verzoek ik u beleefd, docb dringend nog vóór Zondag a.s de Junioren-elftallen (met invallers) aan mij op te geven Juniorenleden, welke in junioren-wedstrij den uitkomen en niet aan den districts secretaris zijn opgegeven, worden als onge rechtigd speler beschouwd. (Sp.: lllustr. 12 Febr. p. 167). Mocht iemand uwer personen kennen, die genegen zijn om de junioren-competitie's te leiden, dan stel ik bet zeer op prijs hun adres tfe vernem n om me persoonlijk met hen in verbinding te stellen. De Districts-secretaris: Zijlweg 69c, Overveen. AMSTERDAM, 12 Febr. Bovenstaande ontmoeting zal plaats vinden op Mardi Gres, 4 Maart a.s. op het terrein van de Daring F. C. te Brussel. Gelet de omstandigheid dat het niet mogeli.k is dat het N.V.B. bestuur ten Zondag vrijgeeft om het Nederlandsche Elf tal een oefenwedstrijd te 'aten spelen httft het Zwaluwen-bestuur aan de Nederlandsche Elftal Comm. verzocht voor deze ont noe- ting het Zwaluwen Elftal samen te «tellen, aldus de Nederlandsche Elftal Commissie in de gelegenheid te stellende een proefclftal op de been te brengen, hetgeen ongetwijfeld zeer nuttig is, gezien de belangrijkheid van het Internationale programma, nog in dit sei zoen te spelen. LONDEN, 13 Febr. De indruk die de re- geeringsverklaring van MacDonald in het Lagerhuis heeft gemaakt, is, dat de Labour- regecring nog geen voldoenden tijd heeft ge had om de plannen, zoowel in zake de bin nen- als de buitenlandsche politiek geheel uit te werken. Zijn uiteenzetting was daar door betrekkelijk vaag. Wij vernemen evenwel, dat de eerste mi nister er van overtuigd is, Jat nadat de com missies van deskundigen verslag zullen heb ben uitgebracht, de weg tot het bereiken van een algemeene oplossing in *ake de zakenvergoedinga en de schulden zal zijn geëffend en dat de Vereenigde Staten waar schijnlijk zullen deelnemen aan een bijeen te roenen wereldconferentie. Hij gelooft verder dat zijn nieuwe methode gepaard gaande met den veranderden politieken tot stand in Frankrijk, Poincaré hebben geneigd doen zijn tot gematigdheid; dat hij bereid is als minister van binnenlapdsche zaken af te treden, zoodra deze pdobleraen hun nplos- sing naderen, hetgeen, naar hij gelooft, nog slechts een kwestie van maanden is. Van de nieuwe plannen van den premier staat slechts vast, dat de onderhandelingen i inde Maart of begin April zullen plaats hebben. LISSABON, 12 Febr De Kamer machtig de de regeering tot opschorting van efle wetten die hoogere uitgaven veroorzaken. NEW-YORK, 12 Febr, President Coolidge heeft aan een finer der republikeinen te New-York, hoopvol gesproken over liet on derzoek, dat door generaal Dawes in Duitschland wordl ingesteld Hij zeide, dat een oplossing wanneer deze zal worden ver kregen, leeningen zal noodig maken, waar voor deelneming van Amerikaansch kapi taal vereischt zal zijn. BERLIJN, 13 Febr. De Zeppelin Z R 3 die volgens het verdrag van Versailles aan de Vereenigde Staten is toegewezen, is thans te Friederikshaven gereed geko nen. Binnenkort zal het luchtschip een proef tocht maken en nadat een Amerikaanse he bemanning zal zijn aangekomen, zal bet naar Amerika vertrekken. PIETERSBUREN (Friesl.) 13 Febr. Alhier is de 28-jarige werkman J T. op tragische wijze om het leven gekomen Tijdens z'n ar beid ontstond brand in het braadhok waar in hij werkte. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, dat de man niet meer le red den was. Zijn gein el verkoold lijk werd on der de asch vandaan gehaald. AMSTERDAM, 13 Febr. De staking op de aardappelenmarkt duurt onver mderd voort Dezen morgen zijn een aantal werk willigen van buiten aangekomen per auto bus. Ze zijn aan net tossen van de lardap- pelschepen begonnen, Dc markt is door de politie afgezet; de karrevrachten, die de stad ingaan, worden evenals gisteren door politie begeleid. AMELAND, 13 Febr. Tengevolge van den lagen waterstand is de postboot Hol werd Nes weer in 2 dagen niet aangekomen. In 4 dagen is geen post ontvangen. De scheep vaart naar den vasten wal is weer stopgezet, AMSTERDAM, 13 Febr. Naar wij ver. nemen zal het nieuwe zeeschip van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland"; dat in Frankrijk zal gebouwd worden, den naam van Pieter Corneliszoon Hooft zal krijgen. Men seint ons uit Den Haag; In den afgeloopen nacht is alhier over leden, in den ouderdom van 72 jaar, F. W Baron van Tuyll van Serooskerken, kamer. heer der Koningin in buitengewonen dienst, voorzitter,van het Nederlandsch Olympisch Comité, voorzitter der algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag te Westerveld. AMSTERDAM, 13 Febr. Op de eerste verdieping van een perceel, bewoond door den heer Waas, eigenaar van de gelijkvloers gelegen winkel in regen- en andere jassen het Vlokhuis, is hedenmiddag brand ont staan door het omvallen van een petroleum kachel De brandweer, die spoedig ter plaatse was, maakte gebruik van den Ma- girus-ladder om het voorvertrek, dat door het vuur was aangetast, te kunnen bereiken. Met twee stralen had de brandweer bet vuur spoedig bedwongen. Het voorvertrek is geheel uitgebrand en de winkel heeft door bluschwater geleden. VANCOUVER, 13 Febr. 3 Spoorwegarbei ders werden ernstig en 15 passagiers licht ge- III „HIllU i „mul MbDtUtDttLD DOOK De Beurs opende heden iets luier. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 92»i„ 92»%, 5% Nederland 1923 100 1C0 Oude Vaart 1C91/S 110 dito Gem Eigendom S2 Mij „Nederland" 1 bbh 155 Scheepvaart Unie 132 133 Rnilerd Ll-vd 140», 140 Hall l.lovd 18 19 Pakclvaarl 1413/ 141 Oude Boot 92 Hall Stoombcoi 37 38 H V A 526 528 Java Cultuur 411'/, 414 Jurgens g, w. 72V, 72 Koloniale Rank 206 209 Indische Bank 139 140 Gert. Handel Mij. 142»/, 142 Kesc. dito 141 142 Phoenix. 99 Geconsolideerde 224 230 Kon. Olie 454 460 U S. Slee! 115 115 Marine comnt 11 11 Vorstenlanden 2C0'/. 203 Actions id. 20d 203 Poerworcdjo 124 128 Dude De'i 36ü1/. 360 .Senembah 315 314 Heli Batavia 569»/. 370 Amsterdam Rubber 170 170 Sorbadiadi 241 .fllau 122 122 Wai Sumatra 130 131 Dordlsche Petr. 436 435 Southern Rails 50 50 Ifnion !42'/e 142% Anaconda 83% .Wabash 1 15 t 15% wond, doordat de locomotief met 2 wagens van de voor het Oosten bestemde Trans-Gon- linenlaie lijn bij het overrijden over de Gtave- rivier door de brug zakte. AMERSFOORT, 13 Febr. In het nabij ge legen Hoogland is brand uitgebroken in een dubbe'e arbeiderswoning. De heele woning, bewoond foor de familie Van D., brandde geheel af; de andere gedeeltelijk. De brand weer van Hoog'and arriveerde te laat, door dat ze via Amersfoort er heen moest. De ver rekering is laag. LEMMER. 13 Febr. Ten gevolge van den aanhoudenden Oostenwind der laalste dagen is hei zeewater hier zeer laag, bijna .10 M. beneden Amsterdamsch Peil. De nachtbooten van Amsterdam kunnen niet binnen komen. li JU I ii i i ii 434e NFD. STAATS! OTFP1I. Trekking van Woensdag 13 Februari. Se Klasse 15e 1 fijt. Hooae orilzen: 7790 f 100,000. 13399 lótiO. 2389 18235 elk f 3000. 1121 9641 14395 15686 rik f400." 4600 4663 7804 e'k 200. 488 3287 6268 6024 14020 15549 If 18769 19425 1S83I elk 100. Prïïzen van f 7fl: 331 458 761 ?95 1033 1114 1373 1502 1559 1670 1703 1795 1823 1950 2149 2162 2165 2321 255! 2623 2682 3011 3079 3161 317! 3173 3196 3197 3241 3316 3363 3426 3429 3594 3606 3668 3717 3887 3995 4025 4390 4561 4582 4585 4686 4697 4712 5004 5208 524! 5246 5266 5295 5323 5356 5412 5421 5445 5772 5933 5955 6079 616T 6193 6571 6875 7057 7123 7138 7141 7333 7354 750! 7514 7517 7523 7630 7780 7838 7967 7978 ,8494 8.560 8583 8695 8760 8956 9011 9018 9169 9282 9394 9460 9535 9612 9615 9617 0676 9726 9917 9960 10282 10291 10562 10572 10699 10724 10779 inS!3 10962 11103 11202 11510 11628 11716 11956 12565 12615 128,53 12916 13102 13107 13230 !3?00 135'? 13537 1354! 13793 13889 13950 14013 14157 14194 14209 14230 14241 14358 14360 14472 11479 14567 1469! 14763 14815 14938 15006 15149 15401 15109 15482 155Ï6 15616 15716 15902 15963 15997 16109 16295 16453 16458 16474 16539 16626 16807 16830 17000 17090 17138 17168 17297 17612 177!8 17728 17744 17760 18053 J8125 18128 18166 18'72 |8?23 18300 18380 18433 18631 18746 18753 15S?3 18882 1892! 19031 1901,8 19227 19247 19256 19306 19353 19600 19653 19741 19797 19803 19876 19880 19992 20150 20240 20399 20438 20442 204s3 20496 20801 20819 ?039I 20803 21129 21354 21366 21369 21785 21825 218.38 218.50 21959 21938 22006 22127 22222 22244 22254 2229 22341 22385 2 2 43 225.30 2'553 2'607 22727 22747 22758 22766 227.71 22890 23000 NIETEN: 45 56 67 84 120 168 203 234 316 332 334 360 403 40S 412 4S9 508 .543 577 582 600 647 712 732 769 811 823 827 871 918 936 962 984 1039 1055 1096 1149 1175 1250 1407 140S 1418 1454 1456 1470 1484 1568 1609 1613 1616 1618 1639 1663 1753 181.3 1824 1867 1914 1965 2008 2021 2022 2049 2076 2078 2117 2187 2257 2323 2391 2443 2470 2490 25?2 2553 2580 2604 26?0 2644 2647 2658 2680 2697 2703 2708 2724 2754 2788 2828 2928 2988 8008 3015 3016 3035 3054 3067 3071 3077 3080 3688 3098 3117 3124 3150 3153 3158 3219 3294 3207 3424 3434 3489 3513 3515 3545 36.03 *3604 3665 3683 3688 3759 3760 3763 3801 3933 3989 4017 4082 4086 4096 4i?0 4'25 4147 4154 4182 4183 4310 4259 4362 4367 4444 4464 4470 4508 45=7 4r<\5 4599 4621 dfi<i0 4676 472.? 476? 4775 4956 5062 5075 5093 F0O6 5107 5124 5130 5135 5244 5248 5768 5381 5383 5402 5419 5^22 F'39 5-187 5513 5651 =6°4 5706 5708 5714 5875 5076 S'57 5972 6011 60 J 6061 6903 6M1 6166 6360 6479 6517 654?' 6574 6r"0 6657 5663 6670 6727 6770 '6773 6705 68.34 6838 6840 6844 7038 7'?0 71" 7188 "208 725? 7?°6 7306 7226 7244 7463 '490 7531 7584 751,3 76P4 7844 7892 7806 7899 7f.?6 7031 7061 7r65 7968 "972 7083 7084 8127 8131 8138 8150 8107 82,35 8261 8204 8398 86'S 8487 8402 8550 8644' 8652 8656 8713 8750 «757 8=48 0«47 8««0 8=73 «o4' 3044 8081 8r00 J00R O0'8 o?',oa?4 i>'70 o,3)4 'Ogifi ^>210 o'37 0.349 i'*5 ".'SI 1410 0474 0545 05=0 0404 1710 97'3 074? 0778 OR'R OR51) 097g ppfil 0058 opfS ocss." en7n irnan mo4g 10144 '01=1 19154' 101=8 10101 10'55 '07=9 '0'77 ■0370 tp'11 1977= mail 10*76 10*43 10407 O54? 10544 10=81 10"0 10"5 1ORS0 "■•670 lO'OO 1b716 inors 10371 103=0 1086(1 •0C64 10301 10OIP 1004O 110*4 1*044 11-07 1 11«7 11107 11700 11,7*1 1171' 117-» 11734 Mare 113-0 11411 1*413 1*4-7 1*404 11=0() •1C17 11=77 11601 1*6*0 1*6=1 11660 11606 *807 11O-0 113 7 1136* 1*030 1*36= 1*07,3 Ï304 1-071 nroq 1-1-7 17-44 1?1=4 1--16 •77=3 1-7'1 17771 17776 1-7-7 17**0 17*77 -7470 1-4 1 1 *61 17776 17—7 |7*70 1773f) -7001 17070 1-0-3 1-300 1-770 17000 1-015 •7371 170-6 1711A 17170 17-44 1710- 17718 -77 0 *7764 17 1 17-60 1 - *-0 1-*-1 1-*=0 •74=7 1-401 *7*CS 1--14 17 16 17-7- 17 6*1 176,00 1767= 176*1 '767* 1767= 1-7 0 10TOfJ -7-06 1-07= 1-373 1707= 17314 17-6,3 1307(1 *7336 14303 *4300 14007 14*1= 14*43 141=Q '417.3 14711 14-=6 14-63 14770 147-0 14'91 '43*0 14*36 1*4*3 14*O0 14*3,1 14==,1 14=65 «4=70 14=37 14677 14=47 1*6*6 *46== 14676 «4—13 1*7*1 f A1 14—O 1*-— <*„-3 1*370 1*308 1=331) 1=07= 1=33* 1=100 1='(' 1=178 '=<76 1 =6 1='ó<1 1=7*7 1=7*1 1,= -77 1=741) «=7*7 1=3=4 1=7*0 13--6 *74 1 *76 I <61 «C4-.7 1 477 *73 *r=«0 *==-7 1= 7* 1=610 -=473 1=760 1=7-3 1=333 163-3 *6311 16370 *61-0 16*== *6163 *6173 1*-«4 16—3 *6730 167-1) 167 7 164*0 16**7 16=7- 16*37 1*615 <6671 166*6 16* 6 166-0 1667l> 16.711 16.7-= *67-0 163=0 163*0 16--0 1*337 16371 1*3=7 1*3-6 163—O 173*0 173-7 17—7 17*-0 17164 «77*0 *7-67 17=71 *7-70 1-7=0 *77=3 *7778 *7'80 17447 174-7 17=11 17=63 1766? *7678 17681 17726 177=5 17«11 17'73 17"01 178-M 17 ()=5 10010 1«P'R 180=4 ;op*3 180=6 18975 'RO'd 180R7 180-4 181.81 181=2 19185 18*05 18-88 19268 18270 1.88=5 18R03 104-7 18=89 18541 18561 10618 18=28 1.86'n 18ft64 18SS3 18695 IR734 18788 (SO'8 18*77 1888ft 18-0.5 190=o 10004 10080 10002 19102 1n207 10819 10220 19224 19240 10,751 1970S 19,272 1077R 1 n.308 (0406 1044,3 10<fi0 104 «5 10='0 10545 11)6=0 186.54 18.57' 10678 10705 10718 187-6 IO74.6 10740 10755 10761 10781 10783 19702 10007 18012 19947 20010 20045 201.3.3 20184 '0196 201.87 20280 20240 20252 20737 20354 20,355 20.357 20427 20428 ?'e04 20558 205O5 '0505 20621 20525 20722 ?074.3 29757 '0756 20772 2082.3 209,8' 20898 20R80 20910 '0*140 209=3 20980 2191.3 21078 21107 21112 'H25 .21192 21170 '119.3 71755 71256 2'?07 '13*8 91270 91 '86 2*91)4 71.308 7133,7 71340 21351 21352 21270 21*94 21,190 2151.5 21634 71055 71654 21(7' 21721 2177,8 21797 918(8 71867 2'84? 27064 -00'- -'8-7 -"07 72124 '2',88 22190 2? 193 ?"0Yi ?"9R 2'?33 '7,700 72330 27331 7''4« 7":o p"96 27450 '7470 37=00 7'5;o 27670 27687 2,2729 22807 72827 228.31 2'940 7"74. 22875 22899 22908 7-877 ?2°35 2288.3 22n0S Se Klasse 14e T.iist: 2058 met 70 m.i. 258 met f 70; 9670 m.z. met 70; 106,33 met J 70 m.z. 10663 met f 70; 15629 m,z. 16629,, - I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2