Vraag PRINCENVLAG, 8 ets. sigaar. UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen 14664 46ste Vrijdajj 15 Februari 1924 Dit nummer bsstaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Twee dagon demagogie |»en' waaroP d® heeren Wijnkoop en Troel- LEIDEN. UITHOORN. a 75 cents per regel. Domanialo M ij n e n Z. Buitenspaama 46. 'tel. 2504 3511 VINKEVEEN. MONNIKENDAM. LIMMEN. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem GOEDE VOEDING behoedt U veelal voor ziekten. Fran- ken's Meikbrood IS HET VOEDSEL BIJ UITNEMENDHEID. ZAANDAM. HEILO. OVERALVERKRUGBAAr/ Telegraphisch Weerbericht IJMUIDEN. Ge abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal hij rooruithefaling f 3.C8 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426. 2741 cn 1748 Postrekening No 5970. E2ËSS35C I stra optraden; we zouden er den dag van De heeren in den Haag zijn deze week j gisteren nog bij kunnen nemen, toen mr. Marchant optrad met een rede, die ook al heel sterk naar demagogie riekte en uiterst zwak van opbouwende critiek was. Neen, de aanvallen op de bezuinigings plannen der regeering, zijn wat het zake lijk gedeelte betreft niets dan houwen met kartonnen sabels geweest; en van de persoonlijke aanvallen zullen wij maar zwij gen. Uit een oogpunt van partijpolitiek zou men kunnen juichen, dat de links.ihe heeren tegenover de regeering zulk een droevig 'aan de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrootir.g begonnen. Door de verwer ping van de Vlootwet en de daardoor ont- st-ne regeeringscrisis is men heel wat later dan anders. De gevoerde debatten geven echter niet den indruk, dat men van zins is door beperking der besprekingen den ver loren tijd in te halen. Toch zouden daar voor redenen te over zijn. Behalve, dat met het oog op de hoog noodige bezuiniging dit jaar meer dan ooit tijd geld waard is, heeft de betreurenswaardige stopzetting van de «taatsmachine als gevolg ven de regeerings- J figuur maken; maar de politiek komt thans crisis toch ook nog dit goede gehad, dat het j niet ter sprake, nu er zulke geweldige lands- financieele aspect wat minder donker is j belangen op het spel staan. En deze zijn geworden, dan in September, toen de mil- door de roode heeren in de afgeloopen weelc lioenennota verscheen. Dat beetje meer op- in de Kamer al heel slecht gediend! timisme heeft de regeering in de memorie van antwoord op hoofdstuk I van de Staats begrootir.g eerlijk weergegeven: Indië geeft hoop op goede dividenden; de middelen- etaat is meegevallen enz. Dus behoeft de boeg niet zóó strak gespannen te worden, als dat fcij het opmaken van de millioenen- noia noodig leek. Wie nu zou verwachten, dat de Volks vertegenwoordiging óp de eerste plaats hiervan dankbaar kennis had genomen en zich nu met het oog op de grootc ver- tnging, in het Staatshuishouden ontstaan -i- wat vlugger dan anders door de begrooting zou heenslaan, die kent onze politici niet. ■£.r worden weer uren-lange redevoeringen gehouden, waarvan de meeste staan op het peil der volksmeetings. Dezelfde heeren, die onlangs bij het debat over de regeerings crisis, den mond vol hadden over de nood zakelijkheid van het behoud van het parle mentaire stelsel, zijn de eerste dagen van deze week al weer aardig bezig geweest het parlement naar beneden te halen. Ware het begrootingsdebat twee maanden geleden gehouden, dan had ,het geheeten: Colijn „de sterke man", de boeman, de despoot, de dictator, moet zoo spoedig mo gelijk verdwijnen. Nu er in de memorie van antwoord een mildere toon had gesproken, was het; Coli.n de weifelaar, de verdringer van De Geer, de zwakkeling, de man met den grooten mond en de kleine daad, zal ons ook al niet uit het moeras helpenl De demagogie staat voor niets, 't Is de meest laag bij de grondsche politiek, welke weer in de Kamer gedreven wordt. Zelfs de lei der der sociaal-democraten, mr. Troelstra, d.e toch een parlementairen naam te verlie zen heeit, ontziet zich niet een uur lang in de Kamer niet ancers dan persoonlijke in sinuaties te debiteeren aan het adres van den ir. ster van financiën. En zulke men schep, die de kostbaarste uren in het par lement aan demagogie verspillen, eischen van het volk eerbied voor het parlementaire stelsel! En ook de schijnbaar zakelijke ga deelten van hunne redevoeringen zijn niet dan klein-politiek gedoe. Zij begrijpen, dat, •wanneer zij de bezuinigingsmaatregelen van ce regeering afwijzen er gevraagd zal wor den: wat wilt gij dan; want het tekort op de begrooting kan niet blijven? En dan komt enze vriend Wijnkoop met twee voorstellen: j of wel heel het leger en de heele vloot op staanden voet radicaal afschaffen. Maar, als zag hij zelf de onmogelijkheid van deze dwaasheid, in, stelt hij dadelijk een tweede mogelijkheid er naast: aan rente van Staats schuld wordt thans 116 millioen betaald; het tekort op de begrooting bedraagt ook 116 millioen, dus.... halen wij een streep door de staatsschuld. Alaar deze vernuftige vin ding beviel den communist toch zelf ook niet; immers de kleine rentetrekkers zou- dep dan plotseling tot volslagen armoede vervallen; vandaar, dat hij de rente wil hal- veeren! Dat h'iermede een schok zou worden gegeven aan het staatscrediet; dat de ar beiders de uitwerking daarvan niet minder zouden ondervinden, dan de kapitalisten; dat allerlei stichtingen, ziekenfondsen, ver zekeringsmaatschappijen, spaarfondsen, enz., waarbij de niet-kapitaalkrachtigen betrok ken zijn, ten zeerste zouden gedupeerd wor den; dat alles en nog veel meer, weet een schrander man als de heer Wijnkonp na tuurlijk heel goed; maar hij verzwijgt het; hij heeft tegenover het bezuinigingsplan der regecring niets anders aan te bieden. Dus speelt hij dit demagogische spel. En de heer Troelstra maakt het nog erger. Zelf heeft hij niets positiefs aan te bieden, maar hij verwijst naar het plan-Wibaut, waarvan hij zelf zegt, dat het nog wat vaag Is, omdat zijn vriend het niet geraden acht nu reeds in onderdeden af te dalen! Welk een loos bedrijf! Alsof niet "bekend is, dat het plan-Wibaut bezuiniging op de defensie-uitgaven ad 60 millioen wil en .daarnaast de invoering van een ondernemers winstbelasting. Maar de heer Schouten heeft er in de Kamer reeds op gewezen, dat de zelfde heer Wibaut een nieuw sociaal pro gram heeft opgesteld, dat de besparing gesteld zij ware mogelijk van 60 mil lioen op de defensie weer geheel te niet doet. En een ondernemerswinstbelasting? Kan men in dezen tijd iets onmogelijkere voorstellen? Nu alles moet worden gedaan om de abnormale werkloosheid te bestrij den; nu vele fabrikanten met verlies of al thans zonder winst werken, alteen hopend op een betere toekomst; nu men bij staat en gemeente aanklopt om subsidies voor bin- nenlandsche orders om toch maar tegen den buitenlandschen concurrent op te kunnen; nu wij sinds een paar jaar hebben een divi dend- en tanti£mebelasling en m de meeste plaatsen een zakelijke belasting op het be drijf.... nu zal een ondememerswinstbelas- Het conflict tusschen de varkensslagers en de boeren. Het zijn (och varkens, die varkehs. Nu zijn die beesten werkelijk oor zaak, dat de boeren ruzie krijgen me.l de slagers. t Zou niet te verwonderen zijn, als hier- b, de varkens ze.f een belangrijke rol spe len, want als de boeren en de slagers el kaar van woede niel meer aanzijn, hebben zij tenminste kans niet meer aan hun scherprechter le worden uitgeleverd en er 't leven bij te houden. Of 't lukken zal't is te probeeren. De zaak zit n.l. zoo. Ongeveer 30 jaar geleden was er van geen keuring op 't geslacht sprake. Daarna maakte men, zoo was het o.m. te Leiden, een verordening, dat keuring op geslacht vee vereischt werd. inaar dat bv. afge keurd varkens niet in de stad mochten verkocht worden maar wel naar de buiten gemeenten mochten worden uitgevoerd Wat hiervan de resultaten waren, laat zich gemakkelijk begrijpen, zoodat alspoedig een regeling kwam, dat afgekeurd vleesch voor ade consumptie ongeschikt, moest worden vernietigd. Bij de vorige regeling, toen het afgekeurde geslacht nog mocht worden uitgevoerd, kwam het voor, dat een slager, die eige naar was van een afgekeurd varken, dat varken eenvoudig den boer van wien hij het varken gekocht had, terugbracht. Toen het „afgekeurde" echter niet inooht worden ver voerd, was alle marchandeeren met het ca daver afge'oopen en moest de slager zon der meer de strop dragen. Hiertegen kwam .zooalsbegrijpelijk is van siagerszijde ver zet en men zon op middelen om deze kwa de risico's van zich af te wentelen. Men meende deze middelen gevonden te hebben in dc oprichting van een assurantie- fonds, waaruit aan de deelnemende slagers den prijs van afgekeurde varkens kon wor den terugbetaald. Ruim 20 jaar geleden nam de Leidsche "■varkènsslagersvereeniging hiertoe hel initia tief (welk voorbeeld in andere plaatsen na gevolgd werd) en het fonds werkte met volle kracht. De boer-varkensverkooper moest aanvan- ke.ijk per varken f 0.25 als premie in het assurantifonds storten. Later naarmate de prijzen der varkens en d'us de risico's stegen, werd deze premie verhoogd. Op 't oogenblik is zij 1.50 per varken en indien de ingetreden prijsverlaging der var kens aanhoudt, zal zij spoedig tot 1 wor den teruggebracht. Nu zijn de boeren tot de ontdekking gekomen, dat het varkensfond sen nog niel zoo'n onaardig zaakje is. Zij zouden dal in den vervolge wel door hun eigen, organisatie Millcn doen of zeker door een instelling, waapin zij door middel van hun organisaties zeggenschap hebben. De slagers houden vast aan hun oud be proefd fonds, de boeren willen een nieuw verzekeringsinstituut, waardoor natuurlijk het oude fonds zou te niet gaan. Ziedaar den strijd om 't behoud van het bestaande en de invoering van het nieuwe. Het conflict beperkt zich voorloopig tol de provincies Noord en Zuid-Holland en is vooral in leiden en omstreken scherp aan het daglicht gekomen. De actie der boeren wordt geleid, door een commissie, waarin zeven personen zit ting hebben; 3 ervan zijn benoemd door de Hoüandschc maatschappij var Landbouw, 3 door de Diocesane Veeverzekering van den Land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem en één neutraal persoon, die lol geen van beide organisaties behoort. Voor de slagers treden op de besturen der plaat selijke verkenss agersvereenigingen met de besturen der fondsen. Hoe het zal afloopen is nog moeilijk te voorspellen. Van beide zijden is men van plan den strijd met groote hardnekkigheid te voeren. Door de boeren wordt voorgesteld var kens te verzekeren bij de Nationale Vee- verzekering te Utrecht. Met belangstelling wordt in deze omge ving het einde van het conflict tegemoet gezien. Vaststelling van rechtsgebied. Ingediend zijn wetsontwerpen tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en der kantongerechten, o. m. behoorende tot het Gerechtshof te 's Gravenhage. In Zuid Holland wordt voorgesteld de op heffing van de kantons Schoonhoven, Ridder kerk cn S'iedrecht. De toestand wordt hier als volgt: de kantons 's Gravenhage, Delft, Schiedam, Brielle, Sommelsdijk en Oud-Beier- Iand blijven ongewijzigd. Leiden krijgt Alke made en Leimuiden van Haarlemmermeer Alphen een deel van het kanton Woerden. Rotterdam krijgt Krimpen a: d. Lek en Krim pen a. d. IJssel van Schoonhoven. Gouda krijgt de gemeenten Woerden, Papecop cn Oudewater van het kanion Woerden en een deel van Schoonhoven (de genieenten Schoon hoven, Vlist, Haastrecht, Stolwijk. Berken- woude, Ouderkerk a. d. IJssel. Lekkerkei», Bergambacht en Ammerstol.Tusschen Schoon hoven en Gouda is een tramverbinding.) Dord recht krijgt de kantons Ridderkerk en Siie- drecht, GoTinchem het bcnedenland van Heus- den en de gemeente Heusden. Vertegenwoordigster der Dinsdag 19 Febr., 's middags te half 3 houdt de Raad dezer gemeente een open- ling het tekort op onze Staalsbegrooting bare vergadering. ,v -L, l 1 De acenda is als volgt: t. Nofu.en: 2. In- moeten dekken! Kan men zich grooter boe- g2Uom<;^ stukken; 3. Procedure Distributie; .renbedrog denken!? 4 Kohieren: a. Zakeliike Bedrijfsbelasting; Vf/ii laten het nu maar bij deze twee da- I b. Hondenbelasting, Gemeenteraad. Dinsdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van Jhr A. K. J. van Grotenhuis van Onstein, burgemeester. Na opening der vergadering, voor 't eerst met gebed, worden de notulen door den se-' cretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten de goéd van de uitkeering subsidie voor de Boitw- vereeniging. Van den Commissaris der Koningin een schrijven, betreffende Motor- en Rijwielwet. Van den heer P. J. van Groeningen, hoofd der school te Berghem, een dankbetuiging voor de benoeming als hoofd der school te Waverveen. Van God. Staten de goedkeuring in zake. overdracht van het G.E.B. aan de P.U.E.M, Van Ged. Staten een schrijven betreffende drinkwatervoorziening in de gemeente. Van het Chr. Schoolbestuur, alhier. een verzoek, 0111 de inning der schoolge'deh over le dragen aan de gemeente. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen. Aldus wordt besloten. Van het Chr. Schoolbestuur, te Waveneen, een gelijkluidend verzoek, welk verzoek op voorstel van B. en W. wordt ingewilligd. Van het Chr. Schoolbestuur, te Waverveen, een verzoek om voorschot. B. en W. stellen voor, het gevraagde voorschot te verleenen, groot ruim 630. Hiertoe wordt bestoten. Van hetzelfde College om gelden beschik baar Ie stellen voor de kosten van schatting van de school, groot 95. B. en W. stellen voor, dit verzoek niet in te willigen, op grond dat die kosten van schat ting komen voor het Schoolbestuur. De heer Samson zegt. bij informatie ver nomen te hebben, dat die kosten voor de gemeente zijn. Besloten wordt, hierop afwijzend te beschik ken. De heer Samson stemde tegen. Verzoek van het hetzelfd. cSchooIbestuur te Waverveen, de onkosten van het verven der school'okalen, dat een bedrag was van ƒ995, uit de gemeentekas te megenontvangen. Op voorstel van B. cn W. wordt besloten, dit bedrag toe te staan. Tot lid van de Schoolcommissie wordt bij stemming niet 9 van de 10 stemmen her kozen de her J. Ekel. De heer Aarsman ver kreeg 1 stem. De voorzitter deelt mede, dat voor de be wezen diensten aan de gemeente over 1923, B. en W. voorstellen, den rijksveldwachter Koers over dit jaar een gratificatie te ver- 'eenen van f 50. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De voorzitter zegt, dat door het vorige hoofd der school te Waverveen'de woning'is ge huurd voor 6 per week en dat het nieuwe hoofd der school dit huis wil betrekken voor denzelfdcn huurprijs, onder voorwaarde, dat eenige reparaties voor rekening der gemeente plaats hebben. Besloten wordt, hét huis onder die voor waarden tegen dien prijs te verhuren. De voorzitter zegt, dat voor den verhouw der R.K. Jongensschool geld leen: 11 gen zijn ge daan bij de Boerenleenbank, ten bedrage van resp. f 26650 en 45000 rentende resp. 5K en 5/4 procent op schuldbekentenis. Als eisch nu ste't de Boeren'eenbank, deze schuld om te zetten in obligaties n.l. 50 van 1000 en verder op schuldbekentenis tegen 5)4 procent rente. Na eenige besprekingen stelt de heer v. Egmond voor dezen edsch van de Boeren leenbank aan te houden tot een vo'gende ver gadering. of voor te stellen den eisch in te willigen, wanneer de Bank de zegelkosfèn vcor haar rekening neemt. De heer Aarsman zou er iets op tegen zijn, wanneer we bij een andere Bank eens infor meerden of we niet goedkooper terecht kun nen, Bij acclamatie wordt de eisch der Boeren leenbank ingewilligd. Doordat eenige posten niet op de begrooting voorkomen en eenige posten te laag geraamd zijn, wordt de begrooting 1923 gewijzigd. Ook waren nog eenige posten te hoog ge raamd. Eenige posten, tot een bedrag van 115.21, worden genomen op de onvoor ziene uitgaven. De Burgerwacht verzocht om een subsidie van 351. De voorzitter zegt, dat dit veézoeh van de Burgerwacht de vorige vergadering is aan gehouden. Met den commandant is hierover geconfereerd, waaruit b'eek, dat het niet ge- wehscht is, dat de Burgerwacht wordt opg heven. B. ep W. stellen echter voor, 100 subsidie te verleenen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Omtrent het voorstel van B. cn W. inzake bijdrage Werkloosheidsverzekering, zegt de voorzilter, dat dit punt in de vorige vergade ring is aangehouden, om de besturen der vakbonden hierover te lioorcn. In conferentie werden ontvangen de heeren Aarsman, Fro- nik, Kroon en Burggraaf, waarbij tegehwoor- dig waren de burgemeester en secretaris en de" wethouder Spruijt (wethouder Verrips was niet aanwezig). Het resultaat der besprekingen was, dat geen termen gevonden werden, om de werkloozenkassen op te heffen. De bijdrage van dc gemeente, 1171 per jaar, werd be trekkelijk niet hoog geacht. Zeker zou bij op heffing het bedrag aan ondersteuning groo ter zijn. De heer Driehuis: Zijn er bij diegenen, die bij de gemeente aangek'opt hebben om onder steuning, leden van de werkloozenkas? De voorzitter antwoordt ontkennend. Wel, die lid hadden kunnen zijn, waarop de heer Driehuis zegt, dat de kas dan bevredigend werkt. De heer Onssoren wi! reglementswijziging, in dier voege, dat men geen lid vaij den Vak bond behoeft te zijn, om lid te kunnen zijn van de Werkloozenkas. De heeren Aarsman cn Driehuis zeggen, dat een werkloozenkas niet kan blijven bestaan, wanneer geen verplicht lidmaatschap van den Vakbond beslaat. De kas is een onderafdee- iing van den Vakbond. De voorzitter zegt, dat het Werkloosheids besluit zegt, dat men een vereeniging moet hebben, om een werkloozenkas te- stichten. De heer Onssoren drir.gt op wijziging aan van dit besluit. Heftige discussies volgen tusschen de heeren Onssoren en Aarsman. De voorzitter zegt, dat in de conferentie ook a'Ies onder de oogen is gezien, waarbij men tenslotte tot het denkbeeld kwam, dal het bedrag, wat het de gemeente kost bij op heffing der kassen hooser *ou worden. De heer Gijzen meent, dat er al veel over gesproken is. ook in de vorige vergadering, en het blijkt spr., dat er geen beteren weg te vinden is, dan de nu bestaande. Spr. wil er een eind aan maken De heer Onssoren stelt voor, de kassen op Ie heffen. Dit Voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen.Vóór stem den dc heeren Onssoren en Samson. Bij do rondvraag bespreekt de heer Donici het feit, dat de spoorboomen aan den over weg bij het station zullen weggaan. Spreker >emt dit onverantwoordelijk en zeer ge vaarlijk. De voorzitter zegt, dat alle moeite is ge daan, de boomen te behouden, doch dat des niettegenstaande. bericht is ontvangen, dat ze verdwijnen. De heer Onssoren wil van gemeentewege boomen aanschaffen in overleg met de Maat schappij. De heeren v Egmont en v. Diemen ver zoeken om electrische lantaarns, resp. aan 't Stoomgemaal en in Waverveen. B. en W. zullen dit onder de oogen zien. Dé heer Aarsman wil op verschillende plaat sen hings den weg keislag of grint opslaan, om bij [looiweer spoedig.de wegen te kun nen voorzien. Hierna sluiting. Autodienst. Donderdag is de autodienst WaverveenVinkeveenAmsterdam en Wa verveen!Vinkeveen—Utrecht geopend. De diensfitege.jng vermeldt iétfeoen dag, behalv'c Zaterdags, dienst op Amsterdam en. Zaterdags alleen dienst op Utrecht De uren van vertrek naar Amsterdam zijn vanaf Waverveen oih win. 7 uur, n.ni. 12.15 en 6.15 uur. De uren van vertrek van Amsterdamv.m. 9'uur, n.m. 3 uur en-8 ur Mahndag de eerste dienst I uur vroeger. Van Waverveen naar Utrecht a 1 'een Zater dags, vertrekuren 6 uur, 9 uur v.m. en 1.35 en 6 uur n.m. Vertrekuren van Utrecht naar Vinkeveen: 7 .30 uur en 12 uur en n.m. 3 uul' en 8.30 uur. We wcnschen den ondernemers, Gebr. Plai- zier, veel succes toe me' hun onderneming. Te water. Alhier geraakte de klompen maker J.y terp ijl hij berig was boomen uit het water te halen, zelf te water.' Hij wist zich echec spo dig op den wal te he'oon. Mooie verdienste. Vanaf Woensdag werken een 25-tal arbeiders uil deze ge meente in Amsterdam, doordat de aardap- pelenlossérs aldaar in staking zijn gegaan. Met een autobus van den heer v. Poelgeest van Amstelveen worden de .arbeiders ge haald en thuis gebracht. Naar men zegt, ver dienen de- arbeiders 8 per dag. Burg: Stand. Overleden: Dirk Kruiswijk, 73 jajar, ongehuwd. IJs. Door de strenge vorst is de Gouwzee geheel met grondijs bezet; de Zuiderzeè, gezien van de Marker-vuurtoren eveneeps, zoodat verschillende bootdiensten gestaakt zijn'. De dienst der 2de Noord-Hol- landsche Tramweg Mij. MarkenMonniken dam, is zeer ongeregeld. Vrijdagmorgen kon de motorboot nog Janhegélkoek bereiken. Zangers Jubilea. Dezer dagen is door het zangkoor onzer Parochie een ongewoon feest gevierd, het betrof n.l, het feest dat twee leden, de organist, de heer S. Ad miraal en de heer P. Mooij Wz., hunne veertigiarig feest herdachten, terwijl boven dien dc heer'Jac. Metselaar zijn zilveren jubileum mocht vieren Begrijpelijk dat deze gebeurtenissen niet onopgemerkt mochten voorbijgaan. Voor de H. Mis van 8beier den onze klokken van den toren, als 'n tee- ken eti voorbode, dat een bijzonder kerke lijk feest zou aanvangen. De jubilarissen hadden plaats genomen in de eerste ban ken, onzer schoone Parochiekerk, welke voor deze gelegenheid in feesttooi was ge huld. Terwijl onze ZeerEerw. heer Pastoor J. H. M. Peeperkorn het altaar betrad, werd door het zangkoor op verdienstelijke wijze, de 3-stemmige „Veni Creator" van J. Drui- ve, onzen Directeur, gezongen, welke voor deze gelegenheid door dezen was gecompo neerd. Daarna werd de 3-stemmige Mis „S. Mathilda" van Hub. Kuipers, eveneens zeer goed uitgevoerd. Onder dc H. Mis, naderde de feestelingen, alsmede alle leden tot de H. Tafel. Na de H. Mis werd gezongen het 3- stemmige „To muftos anos" eveneens van J. Druive. Ons schoone orgel werd bespeeld door den heer C. Groot Cz. Hierna vereenigden de jubilarissen, met de leden zich in het Patronaat, alwtfar zij wer den ontvangen door den ZeerEerw .heer Pastoor en het kerkbestuur. In goed geko zen woorden wenschte ZijnEerw. de feeste lingen van harte geluk met dit schoone feest en dankte hen op de meest hartelijke wijze, voor hetgeen zij in die lange reeks van ja ren hebben verricht voor de eer van God, de Eerw. sor. deelde vervolgens mede, dat de kerk deze diensten op hoogen prijs stelde, en dat het Z.H. den Paus heeft behaagd aan de 40-jarige feestelingen het Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toe te kennen. Alle aanwezigen en niet het minst de ju bilarissen waren ten zeerste ontroerd, zij vooral konden moeilijk woorden vinden om hunne gevoelens te uiten, en toen het eere- kruis hen op de borst werd gehecht gevoel den allen een innige dankbaarheid voor deze openlijke waardeering. Eer. luid applaus en gejuich gevolgd door hartelijke gelukwenschen vertolkten de ge voelens. En terecht, deze onderscheiding van het hoogste kerkelijk gezag is, voorzoo ver bekend, nog nimmer aan een onzer pa rochianen ten deel gevallen. De tekst der oorkonde, welke gevoegd was bij de ridderorde luidde aldus. La San- tita di Nostro Signore Pia PP XI sië degnato di conferire la croce „pro Ecclesia et Pon- fice" al Signore Simon Admiraal autorizzan- dolo ad omarsene il petto nei modi di uso. Dal Vaticano 12 Feb. 1924 II. Cardinale Segretario di Stato (f.s.) PIETRO GASPARRI. Hetwelk vertaald aldus luidt: Onze Heilige Vader Paus Pius XI heeft zich verwaardigd het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toe te kennnen aan den heer Simon Admiraal, hem machtigend daarmede zijn borst te ver sieren op de gebruikelijke wijze. Van het Vaticaan 12 Februari 1924. De Kardinaal-Staats-secretaris (w.g.) PIETRO GASPARI. Had de kerk deze jubilarissen, beiden, zoo plechtig gehuldigd, het zangkoor wilde hul de brengen aan den zilveren jub'laris, den heer Jac. Metselaar, en dezen feesteling werd als blijk van waardeering een prachtige leuningstoel aangeboden. De heer Metselaar was eveneens geroerd en dankte zeer getroffen. Hierop werd een gezamenlijk ontbijt ge- Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Vooruit OPGAVE VAN: Advertenfiên 35 eenfs pér rférl Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling op di le Pagina's 60 et per regel Vraag- en aanbod-advertenticn 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. bruikt en daarna de eere-wijn geschonken, waarbij men zeer genoegelijk tot het middag uur tezamen, bleef 's Avonds te 7 uur kwamen allen wederom bijeen in het Patronaat, doch nu in gezel schap der dames, en thans werd bet feest zoo schoon begonnen op hoogst prettige en amusante wijze voortgezet Menige heil- wenscb en toasten werden geslagen Moge het 'den jubilarissen gegeven zijn, nog lange jaren tot stichting der godsdienst oefeningen te kunnen arbeiden, opdat hun ook eenmaal het gouden, feest ten deel zal vallen. Benoemd. Door Z D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot Geestelijk ad viseur van de R. K Sportvereeniging, iclhier, den Wel. Eerw. Heer Kapelaan C. Hygmann. Historisch. lederen avond trok bij buurman Een kwa ong n aan de bel. Aldus geschiedde het ook in het iaar 1924, dat die belhamels iederen avond aan de bel kwamen rukken van de H.B.S. in de West zijde en daarbij de groote deur opensmeten terwijl dan een Indianengehuil weerkaatste in de lange gang uit de monden der 3 deug nieten tot groote ergenis van de daar les gevende leeraren, en niet minder van den congierge. Laatste herjnnerde zich boven genoemd versje, dacht aan het succes en besloot ook op.den loer te.gaan staan. Met spanning stond hij te wachten om fien te verschalken totdat Vrijdagavond jl. om streeks half negen bovenbedoeld drietal kwam aanstappen en als ging het op com mando een ieder vérvulde zijn taak. De'een rukte aan de bel, tegelijk werd de deur open geworpen het geluid weerklonk en het ge kletter der klompen gaf de snelheid der vlucht aan, die reeds een 100 M. verder opgegeven werd als vreesden zij geen achter volging, doch ditmaal hadden ze misgerekend. De congierge, het drietal was hem nog te vlug afgeweest was hun achtemage- loopen onder het loopen door werden de knoopen van zijn jas nog dichtgemaakt en toen de jongens stil stonden pakte hij een derde gedeelte vast, 1 hand in de kraag, en de andere hand in den broek liet hij de jongen een reuzenzwaai maken zoodat hij precies tusschen zijn beenen kwam te liggen en voor dat de verschrikte jongen wist wat er ge beurde had hij reeds een serie goedgeplaatste klappen op zijn zilverzitdeel in ontv ng-:t ger.omen. Da 2 anderei waren gevluriit. Hiermede had 't 1ste bedrijf zich afgespeeld. De jongen echter razend en tierend over de hem' aangedane beleediging pakte den klomp van zijn voet en met een vaart vloog het pro jectiel in de richting van concierge's hoofd hetwelk hem weer een gevoelige aanraking kostte en zoo gebeurde het dat in dit drukke stadgedeelte het geheele verkeer gestremd werd, door den volksoploop die zich reeds aan het splitsen was in partijen de een ten gunste der jongen, de andere voor den con cierge, doch de blauwe maakte een eind er aan. De brutale chauffeur zich opstootjes ge wend stoorde zich er niet aan en onder flink getoeter reed de auto door, de troep die, om dat de concierge de wijste partij koos en heen ging nadat hij den jongen nogmaals uitnoo- digde terug te komen, waar hem een serie scheldwoorden op den hals haalde.' verder uiteenging. Afloop 2de bedrijf De slotscène speelde zich af voor de etelage Van den heer Bischoff, 200 M. verder, waar 2 jongens half huilend stonden te redetwis ten om hun kameraad, die zij zoo snood had den verlaten, te gaan helpen. Ze waren geen van beiden bang, maar nie mand wou het eerste. Totdat eindelijk na toevoeging van het 3de gedeelte eerst de ruzie werd voortgezet en nader hand krijgs raad werd gehouden hoe zich het best te wreken. Maar dat ze weer zullen bellen, is vooreerst niet aan te nemen. Gouden Bruiloft. Het echtpaar Palk Glandorf viert hun 50-jarig Huwelijksfeest en zulks gaat op het Kalf niet ongemerkt voorbij. Een eerepoort is er verrezen door ijverige burenhanden en de drukte en toe loop voor Bruidegom en Bruid is groot. De beide oudjes waarvan de bruid 71 en de bruidegom 73 is mogen zich in een uit stekende gezondheid verheugen, van hun 12 kinderen zijn er 9 getrouwd, die hun schon ken 37 kleinkinderen en 4 achterkleinkinde ren. v A.s. Zondag zal in de kerk van de H. Maria Magdalena om 10 uur een H. Mis van dank zegging worden opgedragen. Er zal door de R.K. Muziekvereeniging Harmonie aan Bruidegom en Bruid een serenade worden gebracht. Herwonnen Levenskracht. Maandag avond waren we weer in het Bruno-gebouw om het slot mede te maken van de twee- daagsche tentoonstelling en uitvoering van de afdeeling Heilo va Herwonnen Levens kracht. De heer J. Lieftink, voorzitter, opende de bijeenkomst met den Christelij ke.! Groet en heette allen welkom. Spr. dankte allen voor hun bijdragen gedurende deze twee dagen, waardoor het mogelijk is geworden, dat beide dagen zoo goed ge slaagd zijn. Hierna werd hei lied van Her wonnen Levenskracht door alle aanwezigen gezonden, onder piano-begeleiding van den heer Verzu. Hierna gaf de heer Verzu een toelichting van de filmavonden, welke door het gehee le land worden georganiseerd en duizenden toeschouwers trekken Hierna begon de filmvertoonin<s, welke ons in mooi Ge'der- land verplaatste in den omtrek van Apel doorn, op de terreinen van het Sanatorium „Berg en Dal". De film, groot 1200 Meter, gaf ons een duidelijk en mooi overzicht van het leven, het bedrijf, enz, in het Sanato rium. We zien daar de patienten op hun rustbedden. We zien dè herstellenden aan hun spel, aan hun arbeid. Wc zien ze «Jaan naar de kerk om den Grooten Geneesheer om hulp te smeeken- in hun treurig lot. Kort om we zien het leven der patiënten geduren de hun verblijf in het sanatorium tot in de kleinste finesses. Het onderzoek der genees- Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 15 Februari. Hoogste Barometerstand 771.3 m.M. te Scilly. Laagste Barometerstand 75S.7 m.M. te Toulon Verwachting van den avond van 15 to avond var. 16 Februari: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige neerslag, lichte vorst s rachts, lichte doe overdag. heeren; hun werken daar is mede niet ver geten. Belichting door kunstmatig zonne licht, fotografeeren met de Röntgen-stralen. We zien de foto's van het inwendige der borstkas tegelijk met de beschouwing door de doktoren. Wat we ook zien en wat een mooie kijk geeft op de hcdendaagsche we tenschap is het onderzoek naar de tuber culose door middel van de microscoop. Toen we dat alles en nog meer gezien hadden, kregen we weer andere beelden op het doek, nl. in de keuken, waar het middag maal en het verdere eten voor de patiënten bereid wordt. We zagen de Eerw. Zusters Donricnessen met de bereiding der spij-en bezig. Later zagen we de patiente aan tafel. Maar overal zagen we de Eerw. Zusters Dominicanessen hun liefdediensten ver richten. In de pauze gaf de hèer Verzu een oveV- zicht van het leven in het sanatorium, dat, howel eenvoudig in zijn opzet, toch oo is, dat een g -de verpleging gewaa-borgd is. Ook bespreekt de heer "''.rzu de goede ver standhouding tusschen dokter cn natiën ten. Dan bespreekt spr. de nazorg. De patiënt komt hersteld in de maatschapoij terug, waar hij echt zeer dikwijls geen werk kan wordt nog maar al te vaak als een soort pestlijder beschouwd. L'at ic t-r—ig. Dan geeft spr.'een staaltje van de geldelijke zor gen van het bestuur. Dc giften vloeien niet meer zoo ruim als weleer. De speldjcs-'ag wil niet meer. Vooral ten gevolge van het slechte weer. De contributies gingen ter-g met een 20000.—; 't l:gt, z gt men, aan de bezuiniging en bij dat alles staan 310 patiën ten oo dc wachtlijst, waaronder, ru 200 kinderen. Hoeveel, vraagt spr, is in de laat ste iaren niet gedaan voor Belg sche, Duitsche en Russische kinderen wij vra gen u nu voor lrin'Vren, voor die klei nen die lijden aan de witte pest en die nog een straal hoop in de oogen hebben, ziende naar Herwonnen Levenskracht. Herwonr.-a Levenskracht schitt-.t aan hun donkeren hemel als een lichtende ster. Spr wekt de aanwezigen op Herwonnen Levenskracht te steunen door het koo-cn van b'oempies, SDelcdes. het tijdschrift. Steunt toch in alle opzichten. Het verdere van de pauze werd ieder ge legenheid gegeven zijn geluk aan bet rad van fortuna te beproeven, waarna het over schot bij opbod verkocht werd onder de aanwezigen. Vervolgens kregen we weder mooie par tijen te zien op de terreinen van het sana torium aat te midden van bosschen in een zeer gezonde omgeving gelegen is. Tot slof zien we een patiënt als hersteld afscheid nemen van den genec-'"r-'''"cctcur. zijn k eraden, de zuster. We zien den her stelde met de auto naar het station gaar om genezen terug te keeren- naar vrouw ei kinderen. 't Was een zeer mooie en een zeer leer zame avond die orgetwi feld bij velen he' verlangen heeft wakker gemaakt om wel te doen aan deze ongelukkige broeders en zus ters. Allen zullen ongetwijfeld overtuigd zijn dat zij door hun offervaardigheid een groote ..eldaad hebben bevre-en aan de grootsche stichting. En dat niet alleen zij, die op de bi'eeckomst zijn geweest hun geluk beproefden bij de tombola en net rad van avontuur, maar ook zij, die déze dagen mogelijk maakten, door het schenken van de prach'ige "-i' 'en v-o- t—B—Ia en rad van avontuur. De oozet van het gehe kan als prachtig geslaagd heeten cn de uitslag is een aanmoediging voor de leden om on vermoeid voort ta gaan. Bond van Melkveehouders. Woensdag avond heild de afdeeling Heilo van der Alg. Bond van Meklveehouders haar jaar vergadering. De notulen werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester is als volgt: Ontvangsten 352.34, uitgaven 183.83)4, voordeclig saldo 169.09)4. Het aftredend bestuurslid, de heer P. de Jager Jr. werd met algemeene stemmen her kozen. HEILÖ Coöp Veiling „St Willibrordus." Veiling van 14 Februari Brusselsch witlof, le soort, 35—46 ct. idem 2e soort. 223C ct. Spruitkool le soort, 2834 ct. Idem 2t soort, 1923 et Wortelen van 5 ets. al les per K.G. Handel vlug. Aangehouden. Op last van den Officier van Justitie''te Haarlem hééft de politie al hier aangehouden zekére S., die in staat van fail'issemen! verkeert en, die. vc'gens den cu rator in het faillissement, meubilair aan den boedel zou hebben onttrokken. Na verhoor le Haarlem is hij echier weder op vrije voe ten uesteld»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1