H. TH. SNOEK POLLE - HAARLEM ESSCHILDERSTRAAT 10 OPENING VRIJDAGAVOND BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Gemeenteraad van Haar!em op Woemdag 20 Febr. 1924 GEVRAAGD Rechtbanken en Kanton gerechten. Wijziging der gebieden Be zuiniging van 250.000 's jaars. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Het veevervoer aan de grens. Geen Nèd. Landboawhuis te Londen. Be Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie neemt ontslag. Wijziging Drankwet. De nieuwe pensioenregeling voor het Spoorwegpersoneel. Christel. Patroonsorganisaties. Samenwerking tusschen de spoorwegen en de PT. T. Maatregelen ter bezuiniging. Verzet tegen den Zomertijd. Bestrijding veeziekte. De kindermoord te Diemen. De nieuwe ijsperiode. NEDERLANDER IN BELGIE GE ARRESTEERD. Veerboot zoek. Verduistering. Een geraffineerd oplichter. Fabrieksspionnage. Stremming van het verkeer. In „dienst" der geheime politie. De „100.000" op een heel lot! Brand te Zeist De moordaanslag in Den Haag. VERGADERING ties namiddags ten I1/-. »re in de Statenzaal (Prinsenhof), zoo noo dig voort te zetten des avonds ten 8 ure. Werkster Juffrouw Esschilderstraat 10 Dames* en Heerenkleermaker ni!i!!iniill»!!ilBiBnn!il!l!'U!fU!n!ini!5!IinJl!iili!!!}illffifllü!iIRffff!!?n!i!llIi!IfBlllf!iBHnnn!f!l!!JfI?!!!Bn!!fffiT Bericht hiermede dat hij zijn DAMES* en HEERENKLEERMAKERIJ heelt uitgebreid, in het benedenperceel En neodigt U door deze beleefd uit een bezoek te komen brengen Prima Fournituren Keurige Afwerking Concurreerende Prijzen R.-K. Keukeumeid R.-K. Dagmeisje Net Meisje Met Mei gevraagd Baker H. H. Coiffeurs Rijwielhersteller Verloren: Aan de Memorie van Antwoord in zake de bij de Tweede Kamer ingekomen 6 wetsont werpen tot vaststelling van het rechtgebied en de zetels der rechtbanken en kantonge rechten, behoorende tot de gerechtshoven resp. te Den Bosch, Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Leeuwarden, is het volgende ont leend Bij de wet van 22 Juni 1923 werden enkele rechtbanken ontbonden. Het voorname mo tief daarvoor was de noodzakelijkheid om te bezuinigen. Thans wordt voorgesteld ver schillende kantongerechten te ontbinden. Naar een indeeling in kantongerechten van gelijke beteekenis is niet gestreefd. Naast den omvang de$ werkzaamheden is acht geslagen op den territorialen omvang, en de admini stratieve indeeling. Hoewel slechts het aantal kantongerech ten wordt verminderd, heeft zulks niettemin ook invloed op het territoir der rechtbanken. Daarom is de vorm gekozen van een geheel nieuwe rechtelijke indeeling. De rechtban ken blijven bestaan, evenals de niet ontbon den kantongerechten. Overigens zijn de in directe wijzigingen van de grenzen der ar rondissementen niet zeer belangrijk. De nieuwe indeeling kan leiden tot eer- bezuiniging van f 225 a f 250 duizend per jaar. Daarbij is ook rekening gehouden met ver meerdering van getuigengelden, alsmede met de omstandigheid, dat in sommige plaatsen een tweede kantonrechter noodig zal zijn. Bedenkt men, dat dit laatste op den duur toch ïou moeten geschieden, ook onder de be staande indeeling, dan moeten de bovenver melde bedragen worden vermeerderd met pl.m. f 30000 om aan te geven het bedrag, dat wordt uitgespaard. In verband met bovenstaande nieuwe rech terlijke indeeling is een wetsontwerp inge diend, houdende de noodige wettelijke bepa lingen. In dit wetsontwerp worden same- gevat verschillende bepalingen, welke ver band houden met de voorgestelde nieuwe rechterlijke indeeling. O.a. wordt hierin het beginsel uitgesproken," dat een deurwa rier bij een ombonden gerecht deurwaarder wordt bij een ander kantongerecht. Ook wordt vast- fegd, dat de notarissen in élk geval bevoegd blijven in het gebied, waar zij tot dusverre bevoegd waren, ook al mocht het arrondisse ment waarbinnen hun standplaats is gelegen, door de oplossing van kantons wijziging heb ben ondergaan. Hun bevoegdheid, steunende op de notariswet, blijft daarnaast onverlet. Eindelijk wordt de mogelijkheid geopend vaii benoeming van een tweeden kantonrech ter te Heerlen. 'Het Tweede Kamerlid, de heer Van Voors tot Voorst heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgende wagen gericht": Is het den minister bekend, dat de land bouwers in de grensstrook, waar vervoer van vee niet anders mag geschieden dan gedekt door een vervoerbewijs, hetzij door den Com missaris der Koningin, of door den Burge meester afgegeven, van dezen maatregel in de gevallen, dat vervoer onmiddellijk moet geschieden, groot nadeel ondervinden, aan gezien tusschen het aanvragen van den Com missaris der Koningin' en het vertrekken der vervoervergunningen uit den aard der zaak geruime (tijd verloopt, terwijl voor menig landbouwer met een gang naar het Gemeen tebestuur een halve dag gemoeid is. Is de minister bereid te bevorderen, dat te goeder naam bekendstaande personen ver spreid wonende in de verschillende deelen betrokken gemeenten, gehoord de besturen tier plaatselijke landbouworganisaties, wor den. aangewezen om bedoelde vervoerbe- wijzen af te geven In de Dinsdagavond te Londen gehouden jaarvergadering der Nederlandsche Kamer van Koophandel deelde de secreta i s, de heer jM. Wijnand Wolff, mede, dat de Xamer om advies was gevraagd inzake de oprichting van een Nederiandsch Landbouwhuis te Londen, doch geantwoord had, dat de wen- schelijkheid hiervan haar niet gebleken was zulks op grond van de gemakkelijke en vlug ge verbinding tusschen beide landen. Zij zal •venwel eerstdaags de kwestie overwegen Ier instelling van een dergelijke monsterka mer of huis voor Nederl.-Indische produc ten. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie, de heer König, heeft ontslag uit zijn ambt gevraagd tegen 1 April. De Commissie van Rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer Rutgers c.s. tol Wijziging der Drankwet dringt in haar eind verslag aan op overlegging alsnog van nauw keurige cijfers omtrent de beweging van het iranktfebruik in de laatste jaren. Het hoofdbestuur van den B. A. N. S. heeft zich tot de ministers van Waterstaat eri Financiën gewend met het dringend ver zoek thans den grootst mogelijken spoed te zetten achter de indiening der nieuwe pensioenwet voor het spoorwegpersoneel. Een congres ter bespreking van den socialen en economischen toestand, De vereenigtng .,Boaz", federatie van Chr. Werkgeversvereeniging, Chr. Middenstands- vereeniging en Chr. Boeren- en Tuinders- bond, heeft tegen 4 Maart a.s. een congres belegd ter bespreking van den legenwoor- digen socialen en eConomischen toestand. Het congres wordt gehouden te Amster dam in het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand en vangt aan te half 11 uur. De morgenzitting wordt ge opend door Prof, Mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van „Boaz". Minister H. Colijn zal een rede houden over den algemeenen economischen toestand, kerwijl Mr. P, S. Gerbrandy zal spreken over belasting- en handelspolitiek. In de middagzitting spreekt de heer J. R. Snoeck Henkemans over arbeidswetgeving, terwijl de slotrede zal worden gehouden door Prof. Dr. J, R. Slotemaker de Bruine. De minister van Waterstaat heeft thans geantwoord op de vragen van den heer Van Braambeek betreffende samenwerking tus schen de Nederlandsche spoorwegen en het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Tele grafie en Telefonie. De Minister deelde mede, dat de nage- noemdés maatregelen een punt van overwe ging hebben uitgemaakt bij de besprekingen tusschen de spoorwegen en het Staatsbedrijf van de P. T. T. 1. Samenvoeging van den besteldienst der pakketpost met dien van de Neder landsche spoorwegen. 2. Wederzijdsche hulpverleening bij werkzaamheden aan de stations. 3. Waarneming van de functie van kantoorhouder door stationschefs. 4. Vervoer van brievenmalen waarin zich aangeteekende brieven kunnen be vinden door tusschen komst van spoorweg personeel. 5. .Verzending van expressesteukken door tusschenkomst van de bagagebureaux der spoorwegen. 6. Lichten van brievenbussen aan de stations. 7. Onderhoud en gebruik van tele graaf- en telefoonlijnen. Omtrent de aangaande deze punten~geno- mea beslissingen kan het navolgende worden medegedeeld Het overcompleet geraken en dientenge volge op wachtgeld stellen van bestellersper- soneei zou medebrengen, dat uit een combi natie van de pakketposbestelling met den besteldienst van de Nederlandsche spoorwe gen in plaats van besparing nadeel zou voort vloeien. Ónder de tegenwoordige omstandig heden moet daarom van overdracht van de pakketpostbestelling worden afgezien. Hulpverleening door spoorwegpersoneel bij werkzaamheden voor de posterijen aan de stations en omgekeerd van postpersoneel aan het personeel der spoorwegen, zal, naar geble ken is, zich in het algemeen moeten bepalen tot de kleine en middelmatige stations. De regeling zal in overleg tusschen de daarvoor aangewezen ambtenaren van beide diensten plaatstelijk geschieden. Mede in verband met de ligging van het station, zal voer ieder vacant komend hulp kantoor worden nagegaan, of de functie van kantoorhouder kan worden opgedragen aan den stationschef ter plaatse. In beginsel is aangenomen, dat het vervoer van brievenmalen, waarin zich aangeteekende brieven kunnen bevinden, aan spoorwegper soneel zal worden opgedragen. De daarvoor door de postadministratie aan de Nederland sche spoorwegen te betalen vergoeding zal nog nader worden geregeld. De gelegenheid zal worden geopend, om expressestukken te verzenden door tusschen komst van de bagagebureaux der spoorwe gen. Aan het spoorwegpersoneel zal zoo noo dig het lichten van de brievenbussen aan de stations worden opgedragen. Van gebruikmaking van de Rijkstelegraaf voor het overbrengen van beriqfiten, betref fende den spoorwegdienst, wordt uit een oog punt van verkeer^belang voor de Nederland sche spoorwegen afgezienomtrent het onderhoud van de telegraaf- en telefoonlijnen vindt reeds samenwerking plaats. „PETRUS CANISIUS." Het bestuur der Apologetische vereeni ging „Petrus Canisius" is thans aldus samen gesteld: Dr. W. G. J. van Koeverden, voor zitter; Prof. J. D. J. Aengenent, vice-voor- zitter; J. Pk. M. Corbière, penningmeester; E. A, J. Bosipan, secretaris; Reet. Th. M. P. Bekkers; P. van Sassen, O.P.; Dr. J, II, J. M. Witlox. Het dagelijksch bestuur van den bond „Westland" te Delft, roept de medewerking in van gemeentebesturen, landbouwvereeni- gingen, iniddenstandsvereenigingen, schooi en kerkbesturen enz. om dezen zomer in het Westland den zonnetijd te handhaven. In een binnenkort te houden vergadering zal die kwestie worden besproken. UITGIFTE 5 PCT. SCHATKISTBIL JETTEN, De minister van Financiën maakt bekend, dat de dagelijksche uitgifte van 5 pCt. één jarige Schatkistbiljetten met ingang van 14 dezer voorloopig niet meer zal plaats vin den. De gelegenheid tot het bekomen van Schatkistpromesseri blijft tot nadere aan kondiging bestaan. ONTSIERING VAN AMSTERDAMS STADSSCKOON, Het bestuur van de Maatschappij Arti et Amicitiae heeft aan B, en W. van Amster dam leedwezen betuigd over hef feit, dat ondanks het verzet van verschillende zijden, de Plantage Middenlaan, tengevolge van de laatstelijk daar aangebrachte veranderingen, in hooge mate is ontsierd. Het bestuur verzoekt voortaan goedkeu ring te onthouden aan maatregelen, waar door aan de hoofdstad des Rijks, welke in den loop der tijden reeds zooveel van haar schoonheid heeft ingeboet, opnieuw schade wordt toegebracht. Naar het „Vad." verneemt, zullen door dèn Minister van Landbouw maatregelen worden getroffen, betreffende het weder vullen van stallen, waarvan de dieren we gens mond- en klauwzeer zijn afgemaakt, met dienverstande, dat binnen een kring van 5 mijl om een besmette streek geen nieuw vee zal mogen worden binnenge bracht of binnen 6 weken na de opheffing van de besmetting. ONDERSCHEIDING. Aan den heer Henri ter Hall. lid der Tweede Kamer, is de onderscheiding toege kend van de medaille van Koning Albert van België. GOUVERNEURS MET VERLOF. Naar de „N, Crt." verneemt, moeten de gouverneurs van Suriname en Curacao, resp. mr. A. J. A. A. baron van Heemstra en dr. N. J. L. Brantjes het voornemen hebben in den loop van den a.s. zomer eenigen tijd met verlof in Nederland te komen doorbrengen. OPHEFFING VAN KANTONGERECHTEN. De minister van Justitie stelt, om een be zuiniging van ruim 225.000 te verkrijgen, voor, de volgende kantongerechten op te hef fen: Heusden, Veghel, Oirschot, Oosterhout. Tholen, Gulpen, Weert, Eist, Doesburg, Groenloo, Zaltbommel, Druten, Vianeii, Kampen, Steenwijk, Goor, Schoonhoven, Ridderkerk, Sliedrecht, Hulst, Schagen, Me- demblik, Purmerend, Haarlemmermeer, Breukelen-Neyenrode, Wijk bij Duurstede, Woerden. Bergum, Bolsward, Lemmer, Zuid- horn, Appingedam, Onderdendam en Hooge- veen. NEDERLANDSCHE HANDELSREIZIGERS- VEREENIG1NG. Aan het 49ste Jaarverslag van boven staande Vereeniging ontkenen wij, dat de vereeniging met 1924 haar 50e levensjaar in gaat. Het ledental bedraagt thans 1500. Het kapitaal is ruim 550.000. De aanwas van leden is bevredigend. De balans wijst dit boekjaar een kapitaalsvermeerdering aan van 28,512.80X. Uit het Vrijwillige Ondersteuningsfonds werd 5278.86 uitgekeerd tegen 3005 in het boekjaar 192122, Het orgaan der ver eeniging werd eenigszins ingekrompen. HET HQOGOVENBEDRIJF. Naar het „Va.d, verneemt, zal er eerst daags toch een officieele openingsplechtig heid van het bedrijf der Kon. Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken plaats hebben, Daarbij zullen officieele^ autoritei ten en vertegenwoordigers van de pers uit- genoodigd worden De MAASKANALISATIE. \Y Verhooging van den begrootingspost. Uit Heerlen wordt aan dc „Tel." gemeld: Op de begrooting van Waterstaat voor 1924 was voor de kanalisatie der Maas van Maastricht tot Maasbracht, eèn bedrag van 70,000 uitgetrokken. Als resultaat van de actie van het comité tot bespoediging van den aanleg van het kanaal, vernemen we, dat op de begroeting van Waterstaat dit bedrag tot 400.000 is verhoogd. Ruim twee maanden geleden verdronk te Diemen, naar wij toen meldden, een kind on der omstandigheden, die den burgemeester, jhr. E. Bicker, aanleiding gaven een onder zoek in te stellen en het parket te Amster dam te waarschuwen. In Diemen, nabij de gemeente Weesper- karspel, staat, omringd door twee ringsloo- ten, een tuinkoepeltje, dat door een losar- beider, diens vrouw en vier kinderen be woond werd. Het oudste kind, de 8-jarige Melis je, dat afstamt uit het eerste huwelijk van den man, werd door de stiefmoeder al lesbehalve met liefde opgevoed. Op een Za terdagavond. 8 December, kwam deze vrouw kloppen aan n boerderij die dicht bij het koe peltje ligt, en vertelde, dat Melisje verdron ken was. Zij beweerde, dat het kind haar nageloo- pen was toen zij water ging halen in de twee de sloot, terwijl zij water schepte, was Me lisje in de sloot gevallen. Aan de mannen die met haar het kind gingen zoeken, wees zij dadelijk het lijkje aan. Op 17 December werd de vrouw, na de»r den rechter-commissaris gehoord te zijn, ge arresteerd, in verband met de sporen die aan het lijkje ontdekt werden en wezen op een geweldadigen dood. Donderdag stond de stiefmoeder, de 24- jarige H. Voogd, voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht, beschul digd van moord, subs, doodslag. Zij zou volgens de dagvaarding de 8-jarige Melisje onder de kin hebben vastgegrepen en in het water geduwd en gehouden hebben. Verhoor van beklaagde. De beklaagde, een tengere vrouw,.werd het eerst door den president, mr. Quarles van Ufford gehoord. Pres. Beklaagde er wordt ti een ernstig misdrijf ten laste gelegd. Bek'. :Tk heb Melisje niet verdronken, ook niet geworgd. Pres. Melisje was 5 jaar toen u met haar vader trouwde, nietwaar. Hield u veel van dat kind? Bekl. Ja zeker Pres. En hebt u het kind nooit mishan deld Eekl. Ik heb het alleen geslagen als het dat verdiend had. Pres. Waarom bent u op den bewusten avond naar de tweede ringsioot gegaan. Bekl. De eerste was te vuil. Pres. Hebt u toen Het kind niet bij de keel beetgepakt? Bekl. Neen. Pres. Er zijn nagelvingerdrukken aan haar hals gevonden Bekl. Ik weet niet hoe ze er aan komt. Pres. Ze zat vol bloederige plekken. Hebt u 't kind in het water gegooid Bekl. Neen, dat heb ik niet gedaan Pres. Hoe kwam het meisje dan in het water 2 Bekl. Dat weet ik niet. Ik hoorde een plons, liet mijn emmer vallen, en greep in 't water. Ik zag 't water borrelen en zocht viêr minuten naar een stok. Pres. En er lag een stok vlak bij u Bekl.Dien heb ik niet gezien. Pres. Nam u Melisje niet opzettelijk mee naar hét water? Bekl. Neen, ik nam haar uit huis, omdat ze dan de zusjes niet met een lepel zou slaan. Ik wist niet dat ze achter me aanliep en heb haar niet geworgd. Snikkend zakte bekl. in haar bank neer en met een hand voor de oogen, jammerde, zij voortIk heb om hulp geroepen en klop te aan een schuur bij Schoonhoven die dade lijk zei't Is jou schuld dat ze verdronken is Het lijkje dreef toen we er bij kwamen. Pres. Hebt u vroeger geen moeite gedaan om haar in een gesticht te krijgen Bij 't getuigenverhoor werd het eerst de knecht gehoord van den landbouwer J. Schoonhoven, wiens boerderij dicht bi) den koepel ligt. Deze getuige was op den be wusten avond, ongeveer om haiiacht, werk zaam in een schuurtje van de boerderij, toen er geklopt werd. Hi) deed open en zag bekl. met een fietslantaarn voor hem staan Melisje is verdronken! had ze huilend ge zegd. Pres.: Was dat huilen comedie? Get.: Dat geloof ik niet. Ik ben den baas gaan roepen. We namen een petro- leumlantaarn mee en gingen naar de sloot, 't Kind lag voorover in het water, links van* het vlondertje. Pres.: Een schop en een stok waren er dichtbij, nietwaar? Get.: Ja zeker, die zagen we dadelijk, ook het lijkje. Dat hebben we naar den koepel gedragen. Pres; Behandelde de moeder het kind slecht? Get.: Ja! Het kind moest 's morgens, soms al om zes uur, emmers water halen, die veel te zwaar voor haar waren. Als ze te weinig water bracht, kreeg ze slaag, en als ze water morste, kreeg ze óók slaag. De getuige vertelde nog dat het op 8 Dec, mooi kalm weer was en men de vrouw als ze geroepen had, zeker had gehoord. De 40-jarige veehouder, J. Schoonhoven, verklaarde dat bekl. comedie gespeeld had, toen zij bij het schuurtje met een huile rige stem zeide: „Melisje is verdronken." Get.: Ik zei: „Zie zoo, dan heb je je zin," Pres.: Waarom? Get.: Dat kind liep haar in den weg, dat heb ik altijd gezien. Ze ging tegen Melisje te keer, vloekte het kind uit. Als ze trou wens even gezocht had, zou ze met een scjiop of een stok het kind dadelijk Uit het water heben kunnen balen. Pres.: Was het meisje dood? Get.: Ja, de oogen wifren gebroken. Ik heb den man voorbereid en dr. Wartena laten halen. Dr. Wartena verklaarde daarna, dat bij niets bijzonders aan het lijkje bad gemerkt. Het licht was slecht. Melisje was wel een achterlijk kind, maar erg aanhalig, gevoelig voor een vriendelijk woord. De veldwachter, die het lijkje in beslag had genomen en naar het Wiihelmina- Gasthuis had gebracht, wist niets bijzonders omtrent de verhouding tusschen bekl. en haar stiefkind te verteilen. Wel wist hij dat er praatjes over rondliepen. Dr. E. Hammer en dr. A, J. Seholte, die te zara-en de lijkschouwing verrichtten, ver klaarden dat het lijkje overal sporen van geweld vertoonden. Op allerlei plaatsen hadden deze deskundigen onderhuidscHe bloedingen geconstateerd. Op bet gezichtje waren wondjes. En aan den hals waren bloederige verwondingen die zoo goed als zeker door nagels veroorzaakt waren. Bo vendien pasten de vingers van beklaagde'® hand precies op die plekken. Er was een bloeduitstorting in de oogen waargenomen, waarschijnlijk ontstaan door een poging tot worging. Jhr. Bicker, burgemeester van Diemen, verklaarde, dat hij vroeger aan den man van bekl. permissie had gegeven om het kind van school thuis te houden. Hij had toen geen argwaan gehad, en kende, den toestand in het gezin niet. Ook had de vader hem gevraagd of het kind niet in een gesticht kon. Het schoolhoofd te Diemen verklaarde, dat het kind achterlijk was. Ze zag er slecht uit, bleek en, was 's winters veel te dun gekleed, Melisje wou nooit naar huis. Zelfs had hij haar eens uit een plas zien drinken. Een juffrouw, bij wie het kind vroeger een tijdje aan huis was geweest, had dc vader hooren zeggen: Was ze maar dood: Bekl. had toen gezegd: Dat gaat niet zóó gauw. Na het verhooren vroeg de president aan de beklaagde: Wat hebt u op de beschuldi gingen te zeggen? Er zijn onder de getuien drie menscben, die uit haat en nijd tegen mij getuigen! Mr. dr. van Heynsbergen nam vervolgens zijn requisitoir. Hij eischte 15 jaren gevan genisstraf wegens doodslag, zijnde de maximumstraf voor dit misdrijf. rhrrfiTii Uit Amsterdam wordt gemeld De late ijsperiode die we beleven, zal wel menigeen hebben verrast, daargelaten of de verrassing als onaangenaam dan wel als te genovergestelde is te beschouwen. De volbloed schaatsenrijders zullen we! ffleerendeels behooren tot de categorie, die hoopt, dat het nog maar eenigen tijd zal door vriezen. In 't Noorden' van ons land is men alweer druk aan het zwieren op diverse ba nen. Wat de banen van de Amsterdamsche IJs club betreft, deze waren Donderdag nog met tal van wakken doorzeefd als geyolg van den feilen wind zoodat de heropening al- thans van dit ijscluboord nog in de lucht hangt. De verwachtingen van de weerprofeten van de Bilt zijn „Noordoostelijke tot noordwestelijken of westelijke wind. Nevelige tot zwaarbewolkte luchtweinig of geen neerslag. Lichte vorst 's nachts, overdag lichte dooi." De .scheepvaart hoopt natuurlijk op dooi of hoogstens op zóó lichte vorst, dat van stremming geen sprake behoeft te zijn. In de Zuiderzee is echter al zooveel ijs aan wezig, dat de vaart vrijwel geheel gestaakt is moeten worden. Gemeld wordt uit Assen, dat de scheep vaart op de Drentsche Hoofdvaart opneuw' door het ijs gestremd is. De passagiersbooten van Delfzijl op Gro ningen, hebben Donderdagmorgen ten ge volge van het vele ijs den dienst voorloopig moeten staken. De havens van Edam en Volendam zijn door het ijs gesloten. De havenlichten worden voorloopig niet ontstoken. Door de strenge vorst is de Gouwzee ge heel met grondijs bedekt. De Zuiderzee ge zien van den Marken-vuurtoren eveneens, zoodat verschillende bootdiensten gestaakt zijn. De dienst der Tweede N. H. Tramweg- Maatschappij MarkenMonnikendam is zeer ongeregeld. Donderdagmorgen kon de motorboot Jan Hagelhoek nog bereiken. Donderdagmiddag is te Capelle-au-Bois, in de buurt van Brussel, een zekere H. C., iemand uit Nederiandsch Limburg, aange houden, c'iverbonden was aan een transport onderneming te Rotterdam en er met 50,000 gulden van door was gegaan. Uit Enkhuizen wordt gemeld De Urkerveerboot Jhr. von Geusau is Donderdagochtend van den Ketel opge- stoomd in de richting Urk, om verv lg:rs naar Enkhuizen te varen. Het vaartuig is niet te Enkhuizen gearriveerd. Waar de boot zich op het oogen blik bevindt, is hier nog niet bekend. Ten nadeele van de N, V. Kioskenonder- nerqing, gevestigd Leuvehaven te Rotter dam, is door een bediende 2050 ver duisterd, door middel van valsche kwitan ties, waarvan hij de opbrengst voor zichzelf behield. Hij was de vorige maand eenige dagen voor z'n plezeir naar Parijs gegaan, maar niet meer komen opdagen. Men kreeg toen argwaan en ontdekte de verduistering. Naar 4e commissaris van politie te Leeu warden mededeelt, heet de persoon, die zich uitgeeft voor een zdon van den in land- bouwkringen bekenden H. E. Schaap te Deersum A, P. de L., uit IJsselmonde en is een boerenzoon van gegoede familie, die vroeger werkzaam was op. een boerderij te Melum (Noord-Frankrijk). Een maand geleden zou hij bij dc firma S. te Deersum zijn slag slaan, doch de toe leg mislukte. De koeien, welke hij gekocht had, bleven in haar bezit. Met een kleilte 200 en eenige papieren als kaarten en een boek, welke hem blijkbaar zeer van pas zijn gekomen, poetste hij de plaat en hij opereert thans door ons geheele land. Het aantal verzoeken om aanhouding wordt met den dag grooter. Bekende personen in ons land, in Am sterdam, in den Haag, een stationschef, zelfs de pachter van een boerenplaats van de firma S. in Noord-Brabant en een bankin stelling, heeft hij opgelicht en verscheiden rekeningen van bekende hotels heeft hij vergeten fe betalen. Te St.-Agatha-Berchem (België) is een 27-jarig ingenieur, Zwitser van geboorte, aangehouden, onder verdenking van diefstal en ontvreemding van fabrieksgeheimen. Eenigen tijd geleden ontving de directie der fabriek te Ste-Agatha, waar hij werk zaam was, een anoniem schrijven, waarin hij beschuldigd werd van het copieeren van teekeningen en hetverzenden der copieën naar Duitschland ten behoeve van een te openen concurreerende fabriek te Hamburg. De zaak werd in handen der justitie ge geven, die een inval deed in de fabriek, op het oogenblik, dat de ingenieur nachtdienst deed en tevens een huiszoeking in zijn wo ning ondernam. Het resultaat daarvan was, dat talrijke documenten en fabricage-for- mules, voor Duitschland bestemd, gevonden werden. De ingenieur werd daarop in arrest ge steld. De iJmhchtingsdienst rapporteert d.L Donderdag: Dc scheepvaart wordt niet belemmerd; Lemmer, Zuiderzee, Schellingwoude, IJ. De zeilvaart ondervindt hinder: Stavoren, Zuiderzee, Elburg, Schellingwoude, Zuider zee; Wieringen, Oostkust. Zeilvaart geloien stoomvaart nog moge lijk: Delfzijl, Eems; Zoutkamp, Lauwerszee: Makkum, Zuiderzee; Lemmer, Rien; Mar ken, Oostkust; Hoorn, Helder cn Oude Schild, Zuiderzee. Vaart Ook voor kleine stoombooten ea motorvaartuigen, gestremd: Nieuw Staten* zijl, Dollard: Delfzijl, Eemskanaal: Zout kamp. Reitdiep;. Stavoren, Gracht, Urk, Noordkust. Vaart ook voor groote stoombooten ge« stremd: Nieuw Statenzijl Aa Eemskanaal en Dampsterdiep, ijsstrem* ming, Het „Utr. Dagblad" vertelt, hoe in eec soort plechtige zitting van de Bilthovensche groep van Kees Boeke de heer Henk Elshout het woord nam om het volgende te verklaren: „Ruim een jaar ben ik telkenmale in uw midden geweest en had een werkzaam aandeel in de Bilthovensche beweging. Gij weet, ik was secretaris van de Fransch-Duitsche ver- zoeningsweek en voorts was ik werkzaam in de Centrale Groep Bilthoven en aan het „Ge meenschapsblad." En velen van u zullen ge dacht hebben dat ik dit deed uit sympathie en overtuiging maar dit was niet zoo het was niet uit sympathie noch overtuiging ik stond voor dit werk in dienst van de geheime politie te Utrecht." De heer Boeke deelde zelf nog mede, dat de hoofdcommissaris van politie volkomen er kend had, dat Elshout een spion was, er bij voegende: „Wat hadden wij den laatsten tijd aan dien man Maar wij hebben er meer!' Een ingezetene uit Den Bosch, die meestal met een geheel lot in de Staatsloterij speelt, heeft ditmaal het geluk gehad om den hoofd prijs van f 100.000 te winnen. In het sigarentnadazijn van den heer Bos aan de Emmastraat te Zeist brak Donderdag middag brand uit. Het vuur greep snel om zich heen, doch door het optreden der politie en brandweer kon de brand worden ge- bluscht. j Het perceel is behouden gebleven er is echter veel waterschade aangericht. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Omtrent den moordaanslag in de Engelen- burgstraat te 'sHage, vernemen we nog nader In de woning in de Engelenburgstraat was mede 'n kast opengebroken, zoodat de indruk 'is gewekt, dat er tevens sprake is van roof. Wat vermist wordt, kon nog nier worden vast gelegd,"'omdat voorloopig alles door de justitie is verzegeld. Zooals bereids is meegedeeld is de versla- gene aan de bekomen verwondingen over leden. 1 De commissaris van politie in de afdeeling C, de heer Kramer, roept ieder op,die iets zou kunnen mededeelen, dat aanwijzingen kan geven omtrent het vinden van-den dader of daders of over het voorwerp, waarmee de misdaad is gepleegd, waaromtrent men nog steeds in het duister tast, zich onverwijld te vervoegen aan zijn bureau Alexanderveld. Het komt hem voor, dat een misdrijf, dat op klaarlichten dag is geschied en in zulk een drukke stftat, niet geheel aan ieders aan dacht heeft kunnen ^ontsnappen. Het onderzoek wordt voortgezet. Donderdagmiddag is het lijk vanbet slachtoffer van den moordaanslag in de Engelenburgstraat te 's-Gravenhage ge rechtelijk geschouwd. De aangehouden broeder van de vrouw is nog Woensdag avond met de verslagene geconfronteerd. NEDERLAND EN SOVJET-RUSLAND. Minister Van Karnebeek heeft op de vra gen van den heer Van Ravesteijn, medege deeld, dat er geen onderhandelingen gaande zijn, om tot een herstel der normale handels- en diplomatieke betrekkingen met de Unw van Socialistische Sovjetrepublieken te ge raken. Wel -is -op de -handelsmogelijkheder. en in verband daarmede op de opportuniteii van een regeling der handelsbetrekkinger met Rusland, de aandacht der Regeering voortdurend gevestigd geweest. De Minister' hoopt bij de behandeling va* hoofdstuk 3 nadere mededeelingen te doem EEN HARDHANDIGE ONDERWIJZER. Bij de politie te Smilde (Drente) is aan gifte gedaan van een mishandeling, die eefl meisje heeft ondergaan van haar onderwij zer, een tijdelijken leerkracht D. geheeten. Zij staat reeds gedurende meer dan een weet onder geneeskundige behandeling. HET CONFLICT IN DE TEXTIELNUVER HEID. De Executieve der Internationale Arbei dershulp te Berlijn heeft een besluit geno men om in Enschede een kinderkeuken op te richten, waar 500 kinderen van uitgeslo ten textielarbeiders dagelijks zullen worden gevoed. Advertentiën. Herplaatsing wegens misstelling. Na eece kortstondige ongesteld heid is onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mevr. de Wed. J. J. WEBER—LIPPITS hedenmorgen in den ouderdom van ruim 61 jaar kalm ontslapen. Haarlem, 14 Februari 1924. MAX WEBER G. C .WEBER-MEERE A. M. RAADSVELD-WEBER P. RAADSVELD JOHAN JACOB RAADSVELD J. A. KLINK en Verloofde. VAN DEN Gevraagd een nette voor Woensdag- ea Zaterdagochtend, v.g.g.v, Zich aan te melden JANS- WEG 36, 's avonds na zes uur-, Gevraagd voor le stands zaak een nette pl.m. 30 j., R.-K., of voor de huishou ding, bij heer, omg. Haarlem. Brieven met nad. inl. onder No. 8098 Bur. van dit blad. Biedt zich aan tegen Mei 19 jaar als zoodanig in dezelfde be trekking werkzaam. Fr. brieven onder No. 8097 Bur. van dit blad. in kl. gezin net R.-K, MEISJE, voor halve dagen, v.g.g;v. Adres: P. J. REIBER, Schagchelstraat 17rood. Zich aan te melden Zaterdag 46 uur. Gevraagd tegen 1 Maart een van goede get. voorz., van 's morgens 8 tot namiddags 4 uur. Adres: Firma DONNéE, Kleine Houtstraat 62. - Voor direct gevr, een voor hulp in de buishouding, huiselijk verkeer in gezin met kinderen, voor dag of dag en nacht. Br. ond. No. 8111 Bur. van dit blad. een net R.-K. Boeren- of Buitenmeis je, bij C H. RUTTE, Kruidenier t.o..de R.-K. Kerk te Haarlemmerlie- de. Gevraagd voor de maand Juni, eea nette R.-K, Baken Br, onder No. 8110 Bur. van dit blad. Gevraagd een 2c bediende of nette aankomeling. Adres: L. ALDERS, Gen. Cronjéstraat No. 20. Gevraagd een aankomend of leerling, bij F. H. BARNHOR7 Oranjeboomstraat 127. een paarse das met gele strep< rug te bezorgen bij W. DE G Stationsweg No. 80, Hill ego m. b, Te- 100 T,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3