Advertentiën. ^hee/MISn KARPETTEN f*inrri - i. .j -■» BINNENLANDSCH NIEUWS Prof. Treub over Werk- loozen-uitkeering. Geen hooger uitkeeringen dan f 6. Staatsbegrooting 1924. Binnenl. Zaken en Land bouw. Hoe moet het met de Arbeidswet gaan? De melkvoorziening der groote steden. Tegen Gemeentelijke voorziening KERK EN SCHOOL. Int. Euch. Congres. Stopzetting der onderuüijsbe- noemingen te Amsterdam. ORDE EN ARBEID Staking in de Amslerdamsche haven. De uitsluiting in de textieU industrie. Staking der Haagsche chauffeurs. STOOMVAARTLIJNEN. STADSNIEUWS. Rector M. J. Zijm t. Gevraagd: Gevraagd Prijsopgaaf a het gebouw van het Koii. Instituut van jlngenieurs te 's Hage, heeft Vrijdagavond voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel over het onderwerp De politiek in de bedrijven, prof. mr. M. W. F. Treub het woord gevoerd. Prof. Treub bedoelde met de politiek de .egenwoordige richting van de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven. Hij maakte ten verdeeling in drieën, nJ. de sociale, de financieele en de handelspolitiek. Men zegt, dat de werkgevers zich tegenwoordig steeds verzetten tegen iederen maatregel van sociale wetgeving. Als de sociale wetten nogal eens over de tong gaan, dan is dat niet omdat men zou willen terugkeeren tot de tijden van vóór- de ongevallenverzekering enz., maar deze op positie gaat voornamelijk tegen de bureaucra tische en noodeloos gecompliceerde en last- opleggende organisatie van de tegenwoordige wetgeving. De klachten komen zoowel van werkgevers als van werknemerszijde. Dat er voreger in vele bedrijven arbeidstijden waren, die de ge- jzondheid der arbeiders schaadden, is niet tegen te spreken. Echter is ook niet voor te genspraak vatbaar, dat vrijwillige arbeids- duurbeperking tot de stelling moet leiden, dat men met een doelmatige beperking komt tot verminderde arbeidsprestatie. Het ongeluk is echter geweest, dat men in 1918 veel te ver is gegaan. In den laatstett tijd is een gunstige veran dering ingetreden in de regeeringspolitiek. De arbeidswet wordt soepeler toegepast. Nog hebben de Nederlandsche bedrijfs leiders reden tot beklag, al is een gunstige verandering ingetreden in den gedachten- gang van hen, die met de uitvoering van de 'arbeidswet zijn belast, j Wat de werkloozenuitkeeringen betreft, herinnerde spr. aan zijn ministerschap. Hij weigerde toen een hoogere uitkeering dan zes gulden per week, dit om de werkloos- heidszorg in stand te houden en den drang te cultiveeren om er iets bij te verdienen. Met de hoogere uitkeeringen kweekt men in hooge mate arbeidsschuwheid. De regeeringen der laatste jaren hebben niet genoeg het pernicieuse effect van de hoogere uitkeering ingezien. Dit is een van sprekers grootste grieven, tevens dat van de werkloozenzorg een armen zorg is gemaakt, gevolg van een slecht door dachte sociale politiek, al was zij ook goed beddfeld. In verband met de financieele politiek wees prof. Treub er op, dat er een groot procent van de arbeiders is, dat geen belasting be taalt. Spr. is medegedeeld hoe groot de post oninbare belasting onder de arbeidersklasse is. Hij hooptdat minister Colijn dit eens zal mededeelen. Wanneer de particuliere bedrijven slecht gaan, moeten de loonen naar beneden. Daar entegen is men bij de overheid wat trager in dit opzicht, omdat men de veiligheidsklep van de belastingbetaler, heeft. Groote verliezen zijn releden op buiten- llandsche waarden, wel 2 milliard. Daarte genover neemt de bevolking steeds in de zelfde mate toe. Lage valuta's in het buiten land doen concurrenten het hoofd opsteken en afzetgebieden worden verloren. Waar de toestand zoo staat, het volksinkomen zoo zeer achteruitgaat, is het een absolute nood zakelijkheid, dat de overheid alle uitgaven tot het uiterste beperkt en de begrootingen op een lager peil brengt. Het is dus niet genoeg, dat de begrooting sluit. En dan moet de overheid zich op loongebied richten naar hetgeen noodzaak voorschrijft in het par ticulier bedrijf. 1 Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend De Zomertijd. In afwachting van het lot dat de beide aan hangige wetsontwerpen zullen ondergaan, meent de Minister zich te moeten onthouden van een bespreking van de vragen of verwis seling van den Amsterdamschen in een West of Midden-Europeeschcn tijd aanbeveling verdient en of internationaal overleg uit komst kan brengen. Trekhonden verbod. Voor een wettelijk verbod van het gebruik van den hond als trekdier hier te lande be staat geen voldoende aanleiding. Vloekverbod. Het was den Minister aangenaam, te ont waren dat het standpunt der Regeering ten aanzien van de verordeningen der gemeenten Wymbritseradeel en Wonscradeel betreffende het vloeken,.bij sommige leden instemming mocht ontmoeten. Naar zijne meening bleven de betrokken raden met bedoelde verorde ningen binnen het gebied van de Gemeente wet aan 's Raads verordenende bevoegdheid gelaten. Voor de Regeering bestond dan ook geen aanleiding in te grijpen. Invoering Jachtwet. Sedert de verschijning van het Voorloopig Verslag is de inwerkingtreding van de Jacht wet 1923 bepaald op 1 Maart 1924. Het betreffende Koninklijk besluit zal spoedig afgekondigd worden. Met een wette lijke regeling der jachtschappen houdt deze inwerkingtreding geen verband. Dat die inwerkingtreding zou behoeven te worden uitgesteld in verband met de niet onbelangrijke kosten, aan de instelling der wildschade-commissies verbonden, wordt door den Minister niet beaamd. De afdeeling „Vissche- rijen" tn de daarmede samenhangende visscherij- nspectie veel te weelderig zouden zijn inge richt, kan na de zeer belangrijke bezuinigin gen, die bij dit dienstvak reeds zijn ingevoerd, .iet worden toegegeven. Bezuiniging- Door de nader tot stand gekomen bezuini ging op de verschillende uitgaven, onder de lie afdeeling geraamd, bedraagt de vermin dering, de kosten der volkstelling buiten beschouwing gelaten, f 87.020 (was bezui' nigd) en f 120.739 is f 207.759 of pl. m. 7% van het totaal. Overigens brengt de minister nog onder de aandacht dat het totaal der kosten, geraamd onder de lie afdeeling, van f 5.238.768 in 1921 geleideliik is teruggebracht tot f 2.699.647 in 1924, hetgeen een vermindering beteekent van bijna 50 Forensenbelasting. Het denkbeeld om de forensenbelasting geheel te doen vervallen, heeft de instemming van den minister niet. Met name kan hij niet toegeven, dat die belasting overbodig konde geworden zijn, sedert de gemeenten een zakelijke belasting op het bedrijf als omschreven in art. 242e der Gemeentewet, behoudens Koninklijke goed keuring, kunnen invoeren, welke belasting ook treft de ondernemers, die niet wonen in de gemeente, waar hun belastingpiichtig- bedrijf gevestigd is. Afgescheiden van het principieele onderscheid tusschen deze belas ting en forensenbelasting, valt reeds dadelijk tegen de geuite stelling aan te voeren, dat in de gemeentelijke belasting op het bedrijf slechts die forensen kunnen betrokken wor den, die hoofd van een bedrijf zijn, en mits dien, ware het alleen uit dezen hoofde, de beide belastingen niet op eene lijn te stellen. Het is den Minister bekend dat de forensen belasting, zooals die thans werkt, de taak der Rijksbelastingsambtenaren belangrijk ver zwaart, waarmede toeneming van werkzaam heid voor de gemeentebesturen gepaard gaat. Het aangekondigde wetsontwerp zal gele genheid bieden zoowel aan dit bezwaar als aan de moeilijkheden bij de verdeeling van 2/3, ingeval van forensen-aanslag in twee of meer gemeenten, de vereischte aandacht te- schenken. Burgerwachten, Vrijwilli ge Landstorm, Politic- troepen. De Minister sluit zich geheel aan bij de zienswijze volgens welke de onderwerpelijke instituten nog zijn te handhaven. Uit hoofde van de algemeen noodzakelijke bezuiniging wordt art. 33 met 38000 ver minderd. Krankzinnigenwezen, De Minister handhaaft zijn standpunt, dat het krankzinnigenwezen bij het door hem beheerde Departement thuis behoort. Onderhoud van naar Ne derland uitgewekenen enz. De hier bedoelde post zal, nu de voormalige Duitsche kroonprins vertrokken is, slechts nog enkele geringe uitgaven behoeven te be vatten, in verband met de bewaking van „huis Doorn". Aanzienlijke vermindering van het in de onderwerpelijke begrooting uitgetrokken bedrag zal dan ook kunnen volgen, zoodra vast staat, welke uitgaven nog als gevolg van het verblijf van den voorma- ligen kroonprins op Wieringen, ten laste van den dienst 1924 komen. De omstandigheden, waaronder de voor malige Duitsche keizer in Nederland ver blijft, zijn van genoegzame bekendheid. Werkverschaffing. De Minister is van het standpunt uitge gaan, dat de werkverschaffing in de eerste plaats taak is der gemeente. Aan de gemeente is slechts dan subsidie in de kosten verleend, indien en voor zoo verre de financieele positie der gemeente in verband met den omvang der werkloosheid daartoe aanleiding gaf. De resultaten met de toepassing van deze twee hoofdregelen verkregen in een groot aantal gemeenten is aan een aanzienlijk aan tal werkloozen werk kunnen worden ver schaft zijn van dien aard, dat de Regeering voornemens is, aan deze regelen ook voor 1924 vast te houden. De Minister kan niet onderschrijven de door verschillende leden geuite klacht over de loonpolitiek welke is gevoerd ten aanzien van de arbei ders bij de door de Regeering ter hand geno men of met Rijkssteun ondernomen werk verschaffingen. De Regeering onderschrijft geheel de op merkingen van die leden, die wijzen op de normaal lage loonen in Drenthe en op de noodzakelijkheid dat er een prikkel is om naar het vrije bedrijf terug te keeren. Regelmatig wordt met de Departementen van Financiën en van Waterstaat overleg gepleegd ter zake van de maatregelen, welke kunnen worden genomen ter spoedige uit voering van werken in het belang van de werkloosheidsbestrijding. De Minister is in beginsel gaarne bereid het plan, om een groote oppervlakte dal grond in de gemeenten Ennnen en Sleen te ontginnen, krachtig te steunen. De Regeering kan niet onderschrijven de meening van de leden, die emigratie de op lossing van het werkloosheidsvraagstuk ach ten. Emigratie is ter bestrijding der werkloosheid één der middelen. Doch niettemin heeft ook de emigratie de volle aandacht van de Regeering, die niet in gebreke zal blijven, indien mogelijk, in 1924 voort te zetten, wat in 1923 is begonnen. Van een remmende werking der verceniging „Landverhuizing" is niets gebleken, integendeel, deze vereeni- ging, welke geregeld geraadpleegd wordt, werkt met de Regeering krachtig mede. De toestand bij den landbouw. In zijn Memorie van Antwoord zet de Minister van Landbouw uiteen, dat de algemeene malaise op economisch gebied ook op verschillende onderdeelen van den land- en tuinbouw haren onvloed heeft doen gevoelen en de vooruitzichten van deze be langrijke takken van bedrijf onzeker moeten worden genoemd. De akkerbouw. Inzonderheid in de akkerbouwbedrijven is door het dalen der prijzen van de belang rijkste producten en het hoog blijven van de voortbrengingskosten een toestand ingetre den, waardoor in vele gevallen van éene be hoorlijke bedrijfswinst geen prake is en zelfs met verlies wordt gewerkt. De veehouderij. Naarmate de veehouderij in de bedrijven meer naar voren treedt, wordt de invloed der malaise minder sterk merkbaar, doordat de prijzen der producten van den veestapel, hoewel zij zich in dalende lijn bewegen, toch niet zoo sterk zijn achteruitgegaan als die van de voortbrengselen van den akkerbouw, terwijl óp de veehouderij over het algemeen minder bedrijfskosten drukken. Aangezien in ons land de beteekenis van de veehouderij die van den akkerbouw overtreft, is dit een gelukkig verschijnsel te noemen. De tuinbouw. Verkeeren verschillende takken van tuin bouw nog zeer onder den invloed van ver schillende moeilijkheden, van andere, met name van de bloembollenteelt, kan de toer stand bevredigend worden genoemd. vervoer en afzet der producten. Ofschoon de onzekerheid der vooruitzich ten een gevolg is van oorzaken, welke de Re geering niet vermag weg te nemen, wordt er toch bij voortduring naar getracht middelen in het werk te stellen, welke er toe kunnen leiden, dat herstel van den normalen toe stand wordt bevorderd. Aan de bevordering van den afzet van onze land- en tuinbouw producten wordt de volle aandacht geschon ken, alsook aan de vrachtprijzen en de gele genheid tot vervoer. Wat de vrachtprijzen betreft is de Minister steeds bereid mede te werken tot verlaging, voor zoover zulks in verband met de exploi tatiekosten mogelijk is. Ten aanzien van het verkrijgen van koel ruimte aan boord van schepen kan worden medegedeeld, dat reeds onderhandelingen hebben plaats gehad. Deze hebben echter niet tot het gewenschte resultaat geleid, aan gezien de vereischte vrachtgarantie niet kon worden gegeven. Intusschen blijft aan deze aangelegenheid de aandacht gewijd. Ook de zaak der koelwagens op de sporen is reeds overwogen. Hieromtrent moet echter worden opgemerkt, dat een belangrijke factor met betrekking tot den export per spoor, de meer of minder ontredderde toestand op de verbindingen naar het Oosten is. Ten gevolge van de telkens veranderende omstandigheden kan niet gezegd worden, wanneer de Land- en Tuinbouwcommissie met haren arbeid gereed kan komen. Im- en export. Maatregelen van wederkeerigheid tegen over landen, welke aan den invoer van onze producten moeilijkheden in den weg leggen, mogen slechts worden overwogen, nadat alle andere pogingen om den invoer onzer pro ducten vrij te houden of te krijgen, schip breuk hebben geleden. Van het invoeren van beschermende rech ten op landbouwproducten verwacht de Mi nister voor den landbouw in zijn geheel geen gunstige gevolgen. Ongetwijfeld hebben de lasten, welke op de bedrijven rusten, een groote hoogte be reikt en dienen pogingen te worden aange wend om deze te verminderen. Dit geldt echter evenzeer van andere bedrijfstakken als van den landbouw. De invloed van de loonen en sociale maatregelen. Wat den invloed van de loonen en de so ciale maatregelen op den landbouw betreft, kan het volgende worden opgemerkt. Stijging van de loonen in den landbouw is op den duur slechts mogelijk, indien in de verhoogde prijzen der producten eene vergoeding wordt gevonden. Geschiedt dat niet, zoo worden minder arbeid vereischende cultuurgewassen geteeld of heeft inkrimping van de beteelde oppervlakte plaats. Stijging van de loonen in de industrie en andere tak ken van bedrijf is in zooverre schadelijk voor den landbouw, alsook voor de landarbeiders, dat daardoor alles, wat deze categorie der bevolking moet koopen, duurder moet wor den betaald. Hetzelfde geldt van sociale maatregelen, die de productiekosten van de bedrijfstakken buiten den landbouw ver- hoogen. Of intusschen de sociale maatregelen een zoodanigen nadeeligen invloed op de levensvoorwaarden der landbouwers en land- bouwarbeiders uitoefenen, dat op grond daarvan tot opheffing dezer maatregelen zou moeten worden overgegaan, zal moeilijk zijn uit te makèn. Hierbij komt, dat in het hij zonder in den tegenwoordigen toestand het handhaven van de koopkracht der Neder landsche bevolking voor den landbouw v&n het grootste gewicht is, aangezien nog ten minste 2/3 van de geheelè landbouwproductie in het binnenland afzet vindt. Verbeteren van cultuurgronden. Dat de moeilijkheden, welke in den land en tuinbouw worden ondervonden, grooteh- deels een gevolg zouden zijn van gebrek aan cultuurgron^, kan bezwaarlijk worden toe gegeven. Een onderzoek naar de gronden, welke na ontwatering in cultuurgrond kunnen worden herschapen, behoort tot de werk zaamheden van het Rijksbureau voor de Ont watering. Gebleken is reeds, dat zeer groote opper vlakten, welke thans slechts weinig opbren gen, door een verbeterde ontwatering be langrijk hoogere opbrengsten kunnen geven. Het is wenschelijk bij de uitvoering van waterstaatswerken meer gebruik te maken van de voorlichting van de Rijkscommissie en het Rijksbureau voor de Ontwatering, op dat voldoende rekening kan worden gehouden met de landbouwbelangen. Overleg dien aangaande met het Ministerie van Water staat gevoerd, zal, naar de Minister hoopt, tot gunstige resultaten leiden. „De R. K. Werkgever," orgaan van de Algem. R. K. Werkgeversvereeniging enz., vergelijkt de toezeggingen van de Regeering In Mem. van Ant. op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting -met de desiderata van het R. K. Reconstructiecongres. Het blad constateert met voldoening, dat de Regeering doordrongen is van haar plicht,om werktijdverlenging toe te staan indien daar door kostprijsverlaging wordt verkregen. Door de noodzakelijkheid van kostprijsver laging als vanzelfsprekend te beschouwen, blijkt de Regeering zich volkomen te stellen op het standpunt van den heer Stulemeyer, die in zijn eerste conclusie eveneens de verla ging van productiekosten tot herstel van de volkswelvaart noodzakelijk achtte. De vraag, waarom het gaat, is thans deze bereikt de Regeering de ook door haar noodzakelijk geachte kostprijsverlaging door werktijdverlenging eerder en beter volgens het huidige systeem van overwerkvergunnin- gen of moet een andere methode gevolgd worden Aan de wijze waarop tegenwoordig de ar beidswet toegepast wordt, zijn groote bezwa ren verbonden, meent het blad. Welke andere methoden zijn denkbaar? Vooreerst zou men het meest radicale mid del kunnen aangrijpen de geheele arbeids wet afschaffen. Dit middel is ongewenscht en practisch onuitvoerbaar. Ongewenscht, om-, dat het even verkeerd is, om in een abnorma le hausse-periode de overheidsbemoeiing abnormaal op te voeren,als om in een abnor- malen baissetijd terstond weer alles af te bre ken. Wij weten niet, hoe de crisis zich zal ont" wikkelenjwij leven in groote onzekerheid en kunnen thans niet beoordeelen, wat b.v. over drie jaar mogelijk zal zijn,Bovendien is afschaffing van de arbeidswet practisch niet te bereiken, omdat er in de Stat. G.neraal geen meerderheid voor is. Een tweede middel zou kunnen zijn uit breiding van art. 28 sub 7 der Arbeidswet in dien zin, dat krachtens overeen kernst tus schen de organisaties van werkgevers Cn werknemers binnen de algemeene grenzen van een werkweek van 56 uren en een werk dag van 10 uur, een langere arbeidstijd kon worden verkregen. Hoe aanlokkelijk deze oplossing ook schijnt te zijn, in de practijk zou er niets van terecht komen. Om te beginnen staat het bij voorbaat vast, dat de socialistische vakbeweging absoluut afwijzend staat tegenover een algemeene werktijdverlenging.Zoolang dit zoo is, blijft zen stelsel van overleg over deze zaken een paskwil. Doch bovendien heeft de vakorgani satie sinds jaren zooveel van haar invloed inge boet, dat in zeer vele gevallen 't overleg met de organisaties een groote onbillijkheid zou opleveren voor de ongeorganiseerden en voor de onderneming. Het is immers een ervaringsfeit dat de arbeiders in de eigen on dernemingen veel eerder bereid zijn, om werktijdverlenging te aanvaarden dan de leiders der organisaties. Het derde middel zou neerkomen op het Italiaansche stelsel wettelijke vrijheid om tot 10 uur perdag en tot 56 uur per week te arbeiden mits de overuren met 10 pet. over- geld extra worden beloond. Tenslotte is er nog het Zwitsersche en het Duitsche voorbeeld bij wijze van crisismaatregel worden tijdelijk de wettelijke grenzen van den arbeidstijd uit gebreid. Het orgaan acht dit laatste middel nog best, en stelt voor, dat het b.v. gedurende drie jaar behoudens noodzakelije uitzonderingen aan de werkgevers zou worden vergund den wettelijk bepaalden arbeidstijd te overschrij den met ten hoogste 1 Vt uur per dag en 8 uur per week. De Minister van Arbeid zou over een en ander het advies van den H. Raad van Arbeid kunnen vragen. In de Zaterdagavond te 's-Hage gehouden vergadering van de afd. Den Haag van de Holl. Mij. van Landbouw, heeft de heer A. Bos, Rijkszuivelconsulent een belangrijke re de gehouden over het onderwerp „De melkvoorziening der groote steden." Voor de bevolking eencr stad van 300.000 zielen aldus spr. wordt gerekend, dat dagelijks voor f 25.000 aan consumptiemeik wordt verbruikt, zijnde het verbruik per per soon gemiddeld 4/10 liter. Het gebruik van gecondenseerde melk en melkpoeder is daar bij niet berekend. Momenteel is er op de afdeeling Volks gezondheid een nieuwe regeling in bewer king betreffende de eischen, waaraan de melk moet voldoen, en waarin speciaal de produc tieplaatsen meer zullen worden betrokken. Spr. ging daarna uitvoerig na, welke eischen aan de melk worden gesteld t.a.v. het gehalte. De melkmoet 3 vet en 8 vet vrije droge stof bevatten, welk eerste per centage vóór de instelling van een keurings dienst niet hooger was dan 2.7 Dit per centage van 3 behoeft bij goede voeding der koeien beslist niet re dalen alleen in het spoelingsgebied (Schiedam e.d.) kan men dit percentage soms niet bereiken. Vandaar het ontstaan van een premiestelsel, waarbij dus voor melk met een bijzonder hoog vetgehalte een extra toeslag wordt betaald. In dit ver band noemde spr. het gebruik van onder- melk, die slechts 2/10 vet bevat, en die in- kwaliteit ver bij volle melk achterstaat. De consument kan zelf ook de melk contro leeren. De vorming van een roomlaag hangt af van de temperatuur, zoodat dit criterium niet voldoende is. Spr. verklaarde zich gaar ne bereid tot het geven van inlichtingen over meer afdoende controle-middelen. Koel houden van de melk op 10 gr. C. is een factor van groot belang, waardoor de duurzaamheid zeer wordt bevorderd. Dat 'de melkkwaliteit wordt gescha?dt, wanneer melk van zieke koeien bij 'de gewone melk wordt gevoegd, spreekt vanzelfvandaar het nut van controle op de productie-plaat- Speciaal melk van koeien, die mondzeer hebben, is gevaarlijk voor de gezondheid. Genoemde maatregelen zijn niet altijd vol doende. Men gebruikt daarom ook in het (buitenland, maar vooral in ons land, 't mid- "del der verhitting, daar het gebruik van anti septics scherp afkeuring verdient. Bij pasteurisatie wordt de melk tot 80 gr. C. ver hit gedurende een half uur met de reactie van Storck is het resultaat der pasteurisatie gemakkelijk te controleeren. Bij het sterili- seeren der melk wordt de verhitting tot 103 gr. C. opgevoerd, waardoor echter de melk meer van aard verandert. Het bevriezen van melk heeft vooral in Denemarken voor den export naar Berlijn uitstekende resultaten opgeleverd. Spr. eindigde met de opmerking, dat voor al op het terrein der controle dc zuinigheid de wijsheid gemakkelijk kan bedriegen. Wan neer er niet voldoende personeel is, helpen alle prachtige voorschriften niet. Nog deelde de inleider o.m. mede, dat hij gemeentelijke melkvooziening onge wenscht achtte, omdat daarvoor zooveel des kundig personeel noodig is, en dat de „amb tenarij" het product onnoodig duur zal ma ker Congreskaarten. Opdat het werk van het Locaal Comité tot voorbereiding van het Internationaal Euch. Congres mogelijk zij en goed georganiseerd worde, is het alleszins dienstig, dat het Locaal Comité ten naastebij wete, hoeveel Congres sisten het Congres zullen bezoeken. Daarom is het gewenscht, dat degenen, die het geheele Congres wlillen medemaken (dus niet alleen den laatstën dag) zich reeds nu opgeven en èen Congreskaart bestellen. De prijs van de Congreskaarten, die toegang geven tot alle bijeenkomsten (dus ook tot het Stadion den laatsten dag) is f 10. Met de Congreskaart ontvangt men dan ook het Insigne en het pro gramma. Wenscht men ook 'l verslagboek van het Congres te ontvangen, dan is de prijs f 15. Het geld behoeft men thans nog niet op te sturen, alleen opgeven, of men komt. Voor Nederlanders is het het beste zich op te geven bij de in iedere plaats door het Congresbe- sttrur aangewezen vertegenwoordiger, die tc zorgen heeft voor de reisgelegenheid naar het Congres. De namen dezer vertegenwoordi gers zullen binnen korten tijd bekend ge maakt worden. Voor het buitenland wende men zich di rect tot het Bureau van het Congres Ba- gijnhof 32 Amsterdam. Tevens wordt verzocht op te geven aan het bestuur of men voor de dagen van het Congres logies wenscht, e onder welke voor waarden, dan zal hiervoor door het bestuur zooveel mogelijk worden zorg gedragen. De datum tot wanneet' men zich kan op geven als Congressist is voorloopig vastge steld op 1 April. Volgende hoogwaardigheidsbekleeders zon den bericht van hun komstZ.Em. Kardinaal Bourne (Westminster)Z.Em, Kardinaal Prins-Bisschop Bertram van Bteslau Z.D.H. Mgr. dr. Kordac, aartsbisschop van Z.D.H. Mgr. Mundelein, aartsbisschop van Chica go Abt L. Urbaid, pröcuator-generaal der Marionieten van den H. Antonius te Rome. Zooals reeds gemeld, komt in het gevoig van den Kardinaal-Legaat Z.Em. Kardinaal Vam Rossum C.ss.R. ook mede Mgr. Eras, pro curator van hét Nederlandsch Episcopaat te Rome. Het Comité voor Sociale en Charitatieve Vereeniging deelt mede, dat van 5 tot 8 Fe bruari bij haar berichten zijn ingekomen van de volgende vergaderingen, die reeds heb ben plaats gehad of alsnog zullen plaats heb ben Schiedam (R.K. Vrouwenbond) laatste helft April Beemster (Stille Omgang) nader te bepalen datum Bleyerheide (R.K. Werk- Iiedenbond) 27 Januari Roermond (R.K. Werkliedenbond) 5 Februari Diemen (R.K. Werkliedenbond) 23 MaartPrincenhage (gecombineerd goasd. vereenigingen) einde AprilWormer (K.S.A.) 18 of 19 Februari Obdam (kerkelijk) Juli Enschedé (R.K. Vrouwenbond) MaartValkenswaard (Vrou wenbond en Werkliedenbond) 10 Februari Lisse (K.S.A.) nader te bepalen datum Ravenstein Vrouwenbond) 7 Mei Rotterdam (R.K. Volksbond) 8 Februari Helder (ge combineerd) nader te bepalen datum Anna Paulowna (Stille Omgang) nader te bepalen datumAnna Paulowna (Stille Omgang) nader te bepalen datum BBoxmeer (paro chieel) 22 Jan. Amersfoort (K.S.A.) nader te bepalen datum Westwoud (K.S.A.) 15 Februari Bovenkarspel (K.S.A.) nader te bepalen datum Laren (gecombineerd) na 5 Maart en vóór Paschen Vlissingen (Vrouwen bond) 11 Februari Alkmaar (K.S.A.) 6 of 13 Maart's-Graveland (Euch. Kring) nader te bepalen datum Voorburgg (K.S.A.) 13 Februari. Nu ten gevolge van de verhooging van den leeftijd voor toelating tot de lagere school eet belangrijk overcompleet aan onderwijzers(essen) is te verwachten, zullen tot nader order de, bij bet openbaar lager onderwijs te Amsterdam openvallende plaat sen niet door nieuwe benoemingen worden vervuld, doch worden opengehouden voor aldaar reeds in dienst zijnde onderwijzers (essen), die anders eerlang op wachtgeld zouden moeten worden gesield. In verband daarmede zal het aangekon digde onderzoek voor de lijsten van bij voorkeur benoembaren, waarvoor juist een oproeping van sollicitanten was gedaan niet doorgaan. Sollicitanten kunnen zich dus de moeite van het inzenden hunner stukken besparen. De tot dusverre ingekomen stuk ken zullen worden teruggezonden. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Den 19en Februari zal de Kloosterge meente van St. Agatha bij Cuyck a/d Maas in stilte den dag herdenken, waarop Mgr. H. Hollmann voor 25 jaar gekozen werd tot Magister, Generaal van de Orde van het H. Kruis. Vrijdag zijn de nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden in de haven van Amsterdam van kracht geworden. Een 60-tal havenarbeiders, werkzaam bij de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. hebben daarin aanleiding meenen te vinden het werk te verlaten en niet terug te keeren. Naar van werknemerszijde wordt meege deeld, hebben ook Vrijdagmorgen bij ver schillende maatschappijen enkele bootwer kers den arbeid gestaakt. Ongeveer 150 man zouden bij wijze van protest tegen de nieuwe arbeidsvoorwaarden in staking zijn gegaan. Het werk in de haven wordt door dit inci dent in geenen deele gestoord. Uit Hengelo wordt gemeld Van het crediet a 15000 aan B. en W. ver leend voor uitkeering aan de ongeorganiseerde uitgesloten textielarbeiders is 13.400 uit gegeven. Het Dag. Bestuur stelt voor het cre diet tc verhoogen. Te 's Hagc hebben de chauffeurs het wers neergelegd. De staking zal een 200 man om vatten. NEDERLANDSCHE STOOMVAART - LIJNEN. AMBON (H.W.Afr. lijn) 16/2 v. Freetown te A'dam. DARDANUS (Oceaan) 16/2 v. R'dam n. Glasgow. IRIS (K.N.S.M.) 16/2 v. A'dam n. Hamburg MADIOEN (H.O.AL. lijn) 16/2 v. Hamburg te A'dam. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 16/2 v. R'dam n. Barcelona. ORESTES (K.N.S.M.) Hamburg-W. Afrika p. 16/2 Ouessant. PERSEUS (K.N.S.M.) 16/2 v. A'dam n. Kopenhagen. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.) A'dam-Paramaribo 16/2 te Madeira. AGAPENOR (Oceaan) Japan—A'dam 14/2 van Hongkong. AURORA (K-N.S.M.) 16/2 vai? Pemis te A'dam. BRIELLE (W.I.M.) van R'dam te Delfzijl BATOE (Nederl.) uitreis 15/2 van Genua. CERES (K.N.S.M.) 16/2 van Tarragon te A'dam, EUTERPE (K.N.S.M.) 15/2 van Gijon te Oporto. FANNA (K.N.S.M.) 15/2 ran Piraeus naar Malta. GROTIUS (Nederl.) uitreis 15/2 van Co lombo. HECTOR (W.I.M.) 15/2 van Christobal naar Buenaventura. JUNO (K.NTS.M.) 15/2 van Melilla te Carthagena. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L.) New York naar Rotterdam 16/2 v.m. 12.5 op 1200 mijl van Scheveningen. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) thuisreis 16/2 van 12.5 op 1000 mijl van Scheveningen. PHEMIUS (Oceaan) JapanR'dam 14/2 te Tsingtao. SCHIEDIJK (H. Austr. lijn) uitreis p. 14/2 Gibraltar. TAB AN AN (R. Lloyd) thuisreis 14/2 van Sabang. VEENDAM (H.A.L.) 15/2 van R'dam naar New York. VESTA (K-N.S.M.) BurrianaA.dam p. 15/2 Gibraltar. ZEUS (K.N.S.M.) 15 2 van Genua naar Livornö. HEEMSKERK (H.O.Afr. lijn) 16 2 v. Teneriffe te R'dam. DINTELDIJK (H.A.L.) R'dam-Pacific p. 16/2 te Londen. IJMUIDEN. Aangekomen 16 Febr. Athe ne v. Storneway n. IJmuiden, Madioen v. Hamburg, Ambon v. Freetown. Vertrokken Dordrecht 'n. Rotterdam, Quentin n- Leith, Brsge n. Stockholm, Perseus n. Kopenhagen, River Crake n. Gcole, Iris n- Hamburg, Tem n. Londen, Stcer n. Hamburg. IJMUIDEN. Aangekomen 16 Febr. s Aurora, st., Pernis Ceres, st., Tarpagona Loosdrecht, St., Sunderland Roepat, st-, Batavia. NI2UWEDIEP. Vertrokken 16 Febr. Nederlandsche vrachtiorger Sekundus naar Maimo. VLIELAND._Aangekomen 16 febr. 3 Holmside, s.. Engeland. VLIELAND. Vertrokken 16 Febr. Heron n. Londen, Noord Holland n. Goole. DELFZIJL. Aangekomen 15 Febr. Brielle, st-, Rotterdam Gruno, st., Hamburg. MAASSLUIS. 16 Febr. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Water weg binnengekomen 181 schepen, waarvan 177 stoomschepen, 2 vreemde sleepbooten, 2 stoomschepen om te bunkeren. MAASSLUIS. Aangekomen 16 Febr. 3 Stad Zaitbommel v. New Castle n. Vlaardin- gen, Heemskerk v. Teneriffa, Barlby v« La Pallice. Vertrokken Batavier VI Hamburg, Nord- see n. Savona, Sac City n. Boston, Zambra n. Genua, Archangel n. Harwich, Edmond Hugo Stinnes IV n. Hamburg. Wind N. O. MAASSLUIS. Aangekomen 16 Febr. Grecounty v. Londen, La Marseillaise v. Cebu, Mineral v. Danzig, Dordrecht motor v. Amsterdam. Vertrekken Thor n. Genua, Dirksland n. Hamburg, Hector sleepboot met twee bakken n. Londen, Schokland n. Leith, Zeta n. Bergen, John Shaw n. Belfast, Neptunus Barcelena, Nyroca n. Southampton, Acasta n. Bermuda. Naaldwijk n. Gibtaltar, Bocken- heim n. Messina, Lakewood n. Londen, Hilversum n. Sandcey, Teessider n. New Castle, Dardanus n. Glasgow, Sensal n. Flensburg, Elbing 1 n. Norrkoeping, Betsy Anna n. New Castle, Mariae Cyriakides n. Cardiff, Klipfontein n. Kaapstad, Corncrake n. Londen, Scottish Borderer n. Selzaeta, Tynehome n. Sunderland, Aeolus n. Ham burg, Imperial n. Denemarken, Spen n. Goole, Ulrik Holm n. Barry, Grantully n. Hamburg, Toyohaski Maru n. Hamburg, Schie n. Sierra, Crtisa Sygna n. Narvik, Stad Amsterdam n. Hamburg, Lutteroorth n. Grimsby, Export n. Londen, Rozenburg n. Italië, Iris n. Bremen. MAASSLUIS. Aangekomen 15 Febr. t Sandaris, st.. Londen. 16 Febr. Attika, st., TriestBadenia, St., Londen Pass of Brander, St., Huil Lake wood, st., Yarmouth Glenhead, st., Belfast Tyne, st., New Castle Archangel, st., Har wich Batavier V., St., Londen Haaland, St., Cardiff. Vertr. 15 Febr. Marie Siedler, St., Hamb.J Joseph Mango, St., St. Nazairc. 15 Febr. Aurora, st., A'dam Veendam, St., New York, was v.m. 1.25 in zee Mer ganser, St., Liverpool Lanrick. St., Leith He Idem Heim, st., Palermo Kurt Hedwig Siemers, St., Venetië Diana, St., Bremen Zaterdagavond is in de Maria-stïchting al hier, waar hij, gelijk gemeld, een ernstige operatie had ondergaan, in den ouderdom van 47 jaren overleden dc ZeerEerw. heer M. J, Zijm. De thans overledene werd in 1876 ie den Burg op Texel geboren en in 1901 priester gewijd, fn 191Ö werd hij benoemd tot rector van het opvoedingsgesticht „De Hei bloem." terwijl in 1916 zijn benoeming volg de tot directeur der Eerw. Zusters Ursulinen in het bisdom Haarlem en tot rector te Ber gen N.H. Axminster Karpetten 11/4, in dir. mod. 23'^ dessins Axminster Karpetten 12/4, in 20 des- 3250 sins Axminster Karpetten 12/4. uitsluitend 4500 Perzische dessins Mochée Karpetten 2X3. Imitatie <49^0 Perzisch Wilton Karpetten in fijne Salon- 6200 dessins A Toarnat Velvet «L, Karpetten. 12/4. Zeer recom- 8990 a mondable Ipusarn Karpetten 12/4. Machinaal 9390 Smyrna Point de Paris Karpetten Prima 9750 Moquette Kavala Karpetten Handgeknoopt 12500 Smyrna Osmana Karpetten Handgeknoopt 14500 Sa'-mdessins Kaschar Ka-petten Zeer fijne kwal IfiAW Wilton ALLE KARPETTEN u« ZIJN IN DIVERSE MA- TEN VOORRADIG. bij HAVERSCHMIDT KLAJE. een flinke NAAISTER, '.evens remplacaot Winkeljuffrouw. Zich aan te melden na 7 uur, Groote Houtstraat 77. een R.-K. NET MEISJE, van 8 tot 2 uur nam. Zich aan te melden OVER- TONSTRAAT No. 69. Schoten. gevraagd van HOOI. per 1Ó00 K.G. Le vering te Bloemendaal. Brieven onder No. 8146 Bur. van dit blad. - O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3