Ni LUWS BUITENLAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Maandag 18 Februari 1924 De houding van de Russische regeering inzake de communistische propaganda in het Buitenland. Het einde van het separatistisch be wind; de oplossing der crisis in de PaSts. De geldigheidsduur der Duitsche machtigingswet geëindigd. Een rede van von Hoesch eireene van Milleran! h?i de overhandiging der geloofsbrieven van den Duitschen gezant. De staking der Enge'sche havenarbeiders Zaterdag uitge broken. Onder de Telegrammen: Een rede van Stresemann over Duitschiands internationalen toestand; optimisme over het werk der experien-commis- sies. De gevolgen der Engclsche havenstaking voor de voedselvoor ziening. Rusland wil van geen beperking van zijn vioot weten. GEH. BlfiTEKL. 8ERi@HTEK. Een rede van Stresemann. B-NNENLAND3CH NIEUVVS De Engelsche havenstaking. Rusland en de Vlootconferentie te Rome. De influenza in Engeland. Zware brand in Ohio. De aanslag op den Britschen Treininspecteur in China. Kinderbijslag. Bezuiniging op den maildienst. Plaatselijke keuze. Installatie eener commissie. DRANKBESTRIJDING. De Communistische pro paganda. De correspondent van de „Times" te Riga meldt, dat de jongste onthullingen van den Sstiandschen minister van binnenlandsche zaken aangaande samenwerking van de Sov jetlegatie met de Derde Internationale, be staande in het overbrengen van instructies en gelden aasde Estlandschc revolutionnaireif; groot opsien hebben gewekt. Stark, de Sovjetvertegenwooxdiger in Reval heeft een nota aan de regeering van Estland gezonden, waarin hij opheldering vraagt en zijn onschuld betuigt. In een mi nisterraad is daarop een antwoord op gesteld, waarin wordt verklaard, dat, ofschoon de verhouding tusschen Sovjetregeering en Derde Internationale onontwarbaar doereen- gemengd is, de minister van binnerdand- sche zaken Stark niet persoonlijk heeft be schuldigd uit dokumenten in het bezit van de regeering blijkt echter duidelijk, dat de Sovjetlegatie bemiddeling heeft verleend voor het overbrengen van gelden van Mos kou naar Estland, met gedetailleerde instruc ties aan de Estlandsche communisten voor de voorbereiding van een samenzwering tot geheele, gewelddadige omverwerping van de bestaande orde van zaken. Voordat dit antwoord nog was verzonden, vroeg Stark in een tweede nota op scherpen toon een spoedig antwoord, waarop de re geering opnieuw den toestamnd heeft besproken. Verwacht wordt, dat Stark bin ten enkele dagen antwoord zal ontvangen. In verband met de onthullingen omtrent de communistische agitatie in Esthland, mag even worden herinnerd aan de dezer dagen vermelde tegenspraak uit Moskou over de medeplichtigheid van de Russische regeering aan de revolotionnaire propaganda in het bui tenland. Nadrukkelijk verklaart de Sovjetregeering weer eens, ook in verband met hetgeen hieromtrent in de Britsche nota betreffende de erkenning wordt gezegd, dat zij met deze propaganda niets te maken heeft en dat men wei onderscheid moet maken tus' schen de Russische regeering en het bestuur van de Derde Internationale. In de „Times" vinden we nog de mededeeling, dat de Rus sische regeering daarbij opmerkte, dat de Russische regeering aileen aan de Derde In ternationale een asyl verleende, om dat andere staten haar niet wilden opnemen. Zouden de heeren te Moskou nu werkelijk meenen, dat iemand in de wereld aan deze verklaring eenigc waarde hecht? Het nau we verband tusschen de Russische re geering en de Derde Internationale is on. weerlegbaar, èn deze Internationale èn de Russische regeering staan onder de opperste leiding en het opperste gezag van het bestuur van de Russische communistische partij en de leiders van regeering en internationale en Russische communistische partij zijn groo- tendeels dezelfde personen. Die dus, al naar het in hun kraam te pas komt, de jas van mi nister van het groote Russische Rijk of die van partijbestuurder kunnen aantrekken. Maar het is toch al te dwaas, dat de sovjetheeren de verantwoordelijkheid willen afwijzen voor de daden der internationale communistische wganisatie, van welke ze zelf de leiders zijn en welker kosten ze niet schuwen uit de Rus sische staatsgelden te betalen. Trouwens het blijkt herhaaldelijk en wat nu in Esth land is gebeurd is weer een kras staaltje dat de Russische delegaties in het buitenhuid zich in de communistische beweging in het tand hunner vestiging mengen en deze met raad en geld ondersteunen. Nu telkens meer landen de Russische re geering erkennen en de diplomatieke be trekkingen met Moskou herstellen, zullen de Russische regeerders niet meer kunnen vol staan met zich bij hun partijpropaganda ach ter de Derde Internationale te verschuilen. Er zal aan deze propaganda van de zijde van ..officieele" Russen een einde moeten ko men, als niet de nieuwaange knoopte diplo matieke betrekkingen telkens weer door in cidenten, gelijk dat te Reval, zullen worden vertroebeld. Trouwens in Engeland heeft men al eer der ervaring opgedaan van de dubbelhartig heid der Russische vertegenwoordigers. En zal men wel op zijn hoede zijn. De onderzoekscommis sies. Generaal Dawes, die uit Berlijn te Parijs ts teruggekeerd, heeft verklaard dat de des kundigen, die een onderzoek hebben inge heid naar de Duitsche financiën, te Berlijn alle inlichtingen kregen, die zij wensc'hen. Generaal Dawes denkt tegen 1 Maart de Commissie van Herstel zijn volledig rapport ce kunnen doen toekomen. De „Matin" verneemt, dat de deskundi gen geen globaal cijfer zullen vaststellen van de door Duitschland te betalen schadever goeding Zij zullen een program oiïtwerpen volgens hetwelk aan Duitschland toegestaan zal worden te betalen naar de draagkracht van zijn economische balans. Het einde der separatis tische beweging. Een telegram uit Spiers aan de „Matin" meldt, dat de leden van de speciale comité in een sfeer van hartelijke verstandhouding nun delicate werkzaamheden ter oplossing van de crisis in de Palts begonnen zijn. De getroffen besluiten getuigen van een volko men eensgezindheid. Het comité stelde den leden van de per manente commissie uit den Landdag voor zich tot een Directorium te vereenigen in den vorm eener voorloopige regeering, door ïoagc intergcallieerde commissie gecontro leerd. Bayersdorf, voorzitter van den Land- lag zal het nieuwe Directorium presideeren De Paltser afgevaardigden verklaarden noch tans met Mü-chen of met den vertegenwoor diger der Beiersche regeering in de Palts te Hedelberg overleg te willen plegen. Zij ver bonden zich plechtig den vrede in de Palts te doen terugkeeren, rekening houdend met den huidigen toestand en hun volmachten in een geest van verzoening te benutten. Bevestigd wordt, dat de Franschen de separatisten inderdaad hebben losgelaten. De separatisten posten voor het regeerings- gebouw in Spiers zijn ingetrokken en men kan er op rekenen, dat binnen den kortst- mogelijken tijd de stad definitief van de separatisten bevrijd zal zijn. Het voorloopige directorium, dat wordt samengesteld, uit leden van de Kreisrat- commissie en van de vroegere regeering, heeft evenwel de regeeringsgebouwen niet kunnen betrekken. Kaiserlautern en Nauen zijn thans ook door de separatisten verlaten. Een gedeelte der separatisten uit de Palts zouden naar het heet naar elders zijn overgebracht. Overigens is een groot aantal van hen reeds voor eenigen tijd bij het Fransche Vreemdelingenlegioen ingelijfd. De tusschen het comité van onderzoek en de Kreisrat-commissie gesloten overeen komst is van tijdslij ken aard. De tot dusver gevangen gehouden leden van de autonome regeering der Palts te Spiers zijn weder vrijgelaten. Volgens de „Kölnische Volkszeitung" is de pauselijke gedelegeerde Mgr. Testa op weg naar het paleis van den bisschop te Spiers door separatisten lastig gevallen en van het trottoir geduwd. Het einde van de machti gingswet. Vrijdag is de periode van de machtigings wet afgeloopen de normale wetgeving treedt nu weer in werking.en de rijksdag zal moe ten nagaan welk gebruik de rijksregeering van deze aan haar gedelegeerde wetgevende bevoegdheid heeft gemaakt. Quantitatief heeft zij ongetwijfeld veel bereikt van 8 Dec. tot 15 Febr. zijn meer dan 70 veror deningen afgekondigd. Over de qualiteit van het v;erk is de „Vorwarts", die de balans opmaakt van de machtigingswet, minder goed te spreken. En het soc. orgaan herin nert aan de woorden van den rijkskanselier op 4 Dec. gesproken Wegens den treurigen ja vreesclijken politieken en financieelen toe stand van ons vaderland acht ik het dringend noodzakelijk alfcs te beproeven om bestaande tegenstellingen op te heffen en het ontstaan van nieuwe te voorkomen. De bevolking moet eindelijk in haar geheel ervan door drongen worden, dat, wil men het uiterste vermijden, thans het uur van de grootste offers is aangebroken. Op de vraag of de regeering ten volle in dezen geest gehandeld heeft, antwoordt de „Vorw arts" met een volmondig neen. De regeering-Marx heeft zich niet gedragen als een regeering, die de sociale verzoening heeft trachten te bevorderen. Burgerlijk samengesteld, vrij van socialisten, heeft zij onder grooten druk van de grootindustrie en de agrariërs gestaan zij heeft de lasten eenzijdig op de bevolking gelegd. Aan het einde van de periode van de machtigingswet staat geen sociale verzoening maar her nieuwde versterking van het overwicht van het kapitaal. De rijksregeering, aldus de .Vorwarts," heeft de machtigingswet een zijdig, onsociaal en zonder rekening te hou den met den noodtoestand van een groot deel der bevolking gehandhaafd. En het blad herinnert er dan aan, dat de soc. Rijks dagfractie bij de beraadslagingen over de machtigingswet op 5 Dec. verklaarde, dat „slechts de rijksregeering de verantwoorde lijkheid draagt voor de af te kondigen ver ordeningen," terwijl uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat de fractie géén medeverant woordelijkheid voor de besluiten van een kabinet op zich kan nemen, dat geen soc. telt. De „Vorw arts" verwacht dan ook, dat de soc. Rijksdagfractie zich niet onbetuigd zal laten in haar critiek bij de a.s. Rijksdag- debatten. Von Hoesch op audiëntie bij Millerand. Millerand verleende Zaterdagmiddag offi cieel audiëntie aan von Hoesch, den Duits- schen gezant, die hem zijn geloofsbrieven overhandigde. Von Koesch zei de bij hetover- handigen Mijnheer de president 1 Bezield door den wensch opnieuw te voorzien in den post van gezant van Duitschland te Parijs, heeft de Duitsche regeering mij deze taak toever trouwd. Ik geef mij ten volle rekenschap van de moeilijkheden, die overwonnen zuller, moeten worden om bevredigender betrek kingen tusschen de twee landen tot stand te brengen. Uwe Excellentie, kan ervan over tuigd zijn. dat ik in overeenstemming met de instructies van mijn regeering, al mijn krach ten zal wijden aan de oplossing van de groote quaesties, van welker regeling in zoo groote mate de toekomst van Europa afhangt. Indien ik in weerwil van de bestaande moeilijkheden, zoo ging van Kcsch voort, niet zonder vertrouwen aan het werk ga, is dit omdat ik de hoop koester, te kunnen re kenen op den hoogen steun van Uwe Ex cellentie en op do medewerking der Fransche regeering. Bij het inroepen van dezen kostba ren steun en medewerking, heb ik de eer, mijnheer de president van de republiek, ge tuigenis af te leggen van mijn respect tegen over den eersten magistraat der republiek. Millerand antwoordde Mijnheer de gezantHet is inderdaad ui termate wenschelijk, dat de vertegenwoordi ger van het Duitsche rijk, op wien de delicate taak komt te rusten de besprekingen met de regeering van de republiek voort te zetten, bij den aanvang zijner functie persoonlijk op de hoogte wordt gesteld van de gedachten en wenschen van Frankrijk. Uw verblijf bij ons, zoo ging Millerand voort, stelt ons in staat daarvan volkomen rekenschap te geven. Het begin van dit jaar gaf mij de gelegenheid ze in het openbaar te manifesteeren. Zij kun nen in vier woorden worden samengevat „eerbiediging van de verdragen". Achter de ze formule, die duidelijk zegt wat zij wil zeg gen, verschuilt zich geen enkele bijgedachte. Je vertegenwoordigers van Frankrijk zijn, zich bewust als zij zijn van de grootheid der oelangen in quaestie, evenals van de eensge zindheid der volkeren, gelijkelijk besloten in iiets rechten prijs te geven, waarover zij te waken hebben, en in den ruimsten geest van verzoeningsgezindheid alle oplossingen te on derzoeken, die eerbiediging ervan waarbor gen. Wanneer zij zich onthoudt van inmen ging in de binnsnlandsche aangelegenheden van andere landen, kan de Fransche demo- :ratie niet nalaten zoowel in haar eigen be lang als dat van de wereld den wensch uit te spreken voor den vooruitgang en zegeviering van de beginselen, waaraan zij verknocht is. Ofschoon Frankrijk innig vredelievend is, zal het op den dag, waarop het daartoe ge dwongen mocht worden, toonen dat het be reid is tot alle opofferingen om met zijn eigen onafhankelijkheid de vrijheid der wereld te verdedigen en te redden. Het is zijn vurigste wensch dat het zulk een wreede beproeving voortaan en voor eeuwig bespaard moge blij ven. De oprechtheid van zijn gevoelens en de innigheid van zijn verlangens zouden ge doemd zijn onvruchtbaar te blijven, indien zij niet beantwoord werden. Ik begroet met voldoening de verzekering, die u in uw eerste rede hebt willen neerleg gen. Wees er van verzekerd, dat u, ter ver vulling van uwe zending, zooals gij die be grijp^ en omschrijft, noch mijn medewerking, noch die van de regeering der republiek zul len ontbreken, aldus besloot Millerand. De Engelsche regeering en Poplar. Dc Britsche draadlooze dienst meldt, dat de motie, die opgesteld is door de liberale partij om een debat uit te lokken over de quaestie van Poolar naar het oordeel der bladen gesteund zal worden door het gros der conservatieven. De vorm er van is echter zoodanig, dat het niet waarschijnlijk is, dat de premier haar als een votum van wantrou wen zal beschouwen, noch voor zichzelf noch voor den minister van gezondheid. In de motie wordt gezegd, dat de opheffing van het besluit van den vroegeren minister van gezondheid is te beschouwen als er op berekend te zijn on; onwettigheid en buiten sporigheid aan te moedigen. Betoogd wordt dat het eenige geneesmiddel voor de moei lijkheden van behoeftige distrfeten te vinden is in een hervorming van het gemeente bestuur van Londen. De premier verklaarde in het Lagerhuis, dat de quaestie niet als een partijquaestie moest worden behandeld. Het was niet een quaestie van verkwisting of bezuiniging maar van het al dan niet doeltreffende van de opheffing van het be sluit Sir John Simon, die waarschijnlijk een belangrij ke rol zal spelen bij het debat aan de zijde der liberalen, de opheffing als den schijn wekkend van een aanmoediging van onwettigheid. De arbeiderspartij is het vol komen eens. met het tweede deel der motie en de premier verklaarde in het Lagerhuis, dat de arbeiderspartij zich daartoe reeds lan gen tijd verbonden had. waarbij de „geteisterden" onjuiste bedragen van de hun toekomende schadevergoeding hebben opgegeven, is nnar Rtjssel terugge keerd, voorzien van de haar door de Kamer verstrekte supplementaire volmachten. Al lereerst had zij een bespreking met den heer Morain, prefect van het dep. du Nord, over het functionneeren van de Union des Sinis- trés. Deze stelde haar r van in kennis, dat van de 1500 dossiers, welke hem als ver dacht waren voorgelegd, 500 door het mi nisterie voor de bevrijde gebieden ziin ach tergehouden en naar de Justitie zijn verwe zen. Reeds werden er 150 vonnissen wegens onjuiste opgave uitgesproken. De heer Ducroq, notaris te Rijssel en juri disch raadsman van de Union, zette de wer king van dit lichaam uiteen. Het werd in 1917 opgericht met een kapitaal van 400.000 francs, waarvan de helft werd volgestort, en het houdt zich bezig met het opstellen van dossiers voor de geteisterden, waarvan het globale bedrag vier milliard bedraagt. Het berekent vor zijn bemoeiingen een commisssie van 1 tot 5%. MAATREGELEN TEGEN DE GEHEIME ORGANISATIES IN BEZET DUITSCH LAND. De Rijnlandcommissie heeft besloten tot verscherping der wetten betreffende de ge heime nationalistische organisaties. Op het lidmaatschap worden strenge straffen ge steld, gaande tot levenslange gevangenisstraf. I te voldoen. HET DUITSCHE VLAGINCIDENT MET AMERIKA. De leider van het Amerikaansche steun- werk voor Duitsche kinderen, generaal Allen, heeft 9 Febr. uit New York een telegram aan president Ebert gezonden, waarin hij erop wees, dat het vlagincident te Washington zoowel in Duitschland als in Amerika een scherpe perspolemiek in het leven heeft ge roepen een en ander had een nadeeiigen invloed op het steunwerk. President Ebert heeft nu generaal Allen een telegram ge stuurd, waarin hij verklaart tot zijn leedwezen juit diens telegram te zien, dat het te laat hijschen van de vlag tot betreurenswaardige misvattingen heeft geleid. De rijkspresident verzekert dan den Amerikaan, dat Duitsch- dat Duitschland oprecht deelt in den natio- nalen rouw van het Amerikaansche volk, welks pogingen den nood in Duitschland te lenigen, nimmer zullen vergeten worden SCHULDVORDERINGEN VAN ENGELSCHE FIRMA'S. De Britsche gezant te Athene heeft aan de Grieksche regeering een. nota overhandigd, waarin wordt aangedrongen op betaling van ongeveer één millioen pond sterling, welke Griekenland aan particuliere Engelsche fir ma's verschuldigd is. Men verneemt dat Griekenland bereid zou zijn om onmiddellijk een deel der vord ri g Het eerste wetsontwerp der arbeidersregecring. Het eerste wetsontwerp, door de arbeiders- regeering ingediend, heeft betrekking op de werkloosheidsverzekering. De wet op de, werkloosheidsverzekering van 1923 bepaalt dat wanneer een verzekerde gedurende 12 weken zoogenaamde „uncovenanted bene fit" heeft getrokken, d.w.z. een uitkeering boven die waarop hij op grond van de bij dragen van staat, werkgever en werknemer recht heeft, hij drie weken moet wachten alvo rens bij in hetzelfde jaar opnieuw uitkeering kan krijgen. Het nieuwe wetsontwerp heeft ten doel dien wachttijd van drie weken af te schaffen. De bepalingen zullen 21 Februari ingaan. Geraamd wordt dat als gevolg van dit nieuwe ontwerp tot October a,s. 600.000 pond meer uit het werkloosheidsfonds zal moeten worden betaald. De Engelsche havenarbeidersstaking. Er zijn omstreeks 120.000 havenarbeiders bij de sta lung betrokken. De N.U.R. heeft reeds besloten al haar leden, die aan de havens werken, terug te roepen. Het Engelsche ministerie van arbeid deelt officieel mede, dat bij de onderhandelingen in het havenbedrijf geen overeenstemming is bereikt. De staking is Zaterdag automatisch begon nen toen de arbeiders tusschen 12 en 2 uur hun dagtaak eindigden. Volgens de leiders der transportarbeiders- unie zal het vervoer van goederen, die voor verscheping bestemd zijn, heden volkomen stilstaan. De Londensche werkgevers in het havenbedrijf bieden aan alle arbeiders, die bereid zijn een shilling loonsverhooging te accepteeren, werk aan. De unie neemt uit gebreide maatregelen voor het posten. De erkenning van Rusland. Men verneemt, dat Mac Donald terstond na zijn erkenning van Rusland een verzoek ontving van pauselijke zijde om te trachten door bemiddeling van den Engelschen zaakgelastigde te Moskou de invrijheidstel ling te verkrijgen van bisschop Ciplak en de andere geestelijken die door de Sovjet regeering tot gevangenisstraffen' veroordeeld zijn. Mac Donald heeft aanstonds instructies in dien geest naar den Engelschen zaak gelastigde gezonden. Vrijdag is te Christiania op het Departe ment van Buitenlar.dsche Zaken het docu ment onderteekend, dat de erkenning V3n Sovjet-Rusland door Noorwegen bevat. DE REPUBLIKEINSCHE BEWEGING IN GRIEKENLAND. Venizeios heeft gedreigd het land te zullen verlaten, indien de republikeinen met geweld de republiek proclameeren. HET SPOORWEGVERKEER IN BEZET DUITSCHLAND. De technische conferentie te Mainz met betrekking tot de spoorwegen in de zóne van Keulen is Zaterdag beëindigd. Ten aanzien van het goederenvervoer en het reizigersver keer is volledige overeenstemming bereikt. Rechts tree ksche treinen tusschen Mainz en Dusseldorf loopen sedert gisteren via Keulen,- Bij decreet van de Rijnlandcommissie is het verkeer binnen het bezette gebied weder geheel vrijgegeven ook de uitvoer van kolen naar onbezet Duitschland en het buitenland is weer toegestaan. DE SCHANDALEN IN DE VERWOESTE GEBIEDEN. De commissie, welke is beiast met een onderzoek naar de schandalen, die zich in de verwoeste gebieden hebben voorgedaan, VAK ON SE O, rr v.Ki DRAAOMSOZC TELEFOONLIJ (rp-XASV-r *-■ me» tf Het einde van het Separatisme.1 hct uitbreken van het conflict, heeft den im- eort-firma s en den grossiers, zeer z^ker ge- BERLIJN, 17 Febr. In het Rijnland wer- iegenheid gegeven, groote voorraden op te den heden massabetoogingen gehouden voor koopen. Dit geldt in het bijzonder voor de saamhoorigheid van de Raits en het j vruchten, voornamelijk sinaasappelen en ap- Duitsche rijk. Als sprekers traden op de pelen. De bananen-voorraad verkeert daar- minister voor de bezette gebieden, dr. j entegen in een minder gunstige positie Höfle en de Duitsche gezant te Weenen, dr. Onder de zakenlieden van Covent Garden. Maximilian Kaufer. Duizenden hadden zich het bekende groote plein te Londen, dat tot verzameld en betoogden op dreigende wijze groente- ooft- en bloemenmarkt dient, tegen de separatisten, zonder dat het echter tot botsingen is gekomen. Uit Berlijn wordt ons voorts gemeld: De bekendmaking van den voorzitter van den „Pfalz-Kreis-Ausschuss" dr. Beyers- dörffer, welke het einde van de separatis tische regeering aankondigt, werd heden in alle plaatsen van de Palts aangeplakt. De voorloopige regeering wordt door den „Regierungsrat", dr. Jakob, en den „Ober- regierungsrat", Bom gevormd. Dr! Beyersdörffer had heden een langdu- heerscht eenige ongerustheid met betrekking tot het lot van de kisten peren, pruimen, perziken, druiven en andere vruchten tn totaal niet minder dan 90,000 van de Kaap. Deze zendingen hadden Maandag die nen te worden gelost en onder normale om standigheden zouden deze hoeveelheden Dinsdag a.s aan de markt zijn gekomen. Bet spreekt van zelf, dat men al het mogelijke ral doen, deze kostbare ladingen te lossen. Indien de havenarbeiders weigeren hieraan hun medewerking te verleenen, hetgeen rig onderhoud met generaal De Metz, waar- waarschijnlijk is, zal het bestuur van Covent in gesproken werd over de maatregelen, j Garden zijn e:gen maatregelen treffen om he' welke genomen moeten worden om de door de separatisten uitgewezen Duitsche amb- 'ïiTÏt ter markt te brengen De voornaamste ongerustheid bestaat ech- FATAAL Kareltje is met zijn oudste zuster op vi site; het gesprek komt op den leeftijd der aanwezigen. Gastheer: „Nu Kareltje, zeg eens, hoe oud is zuster Mina?'' Kareltje: „23 jaar". Gastheer „Maar, Karei, bij jonge dames zegt men, om ze genoegen ie doen, altijd een paar jaar minder." Kareltje „Dat heb ik al gedaan 1" O, ZOO. Dochter (in verrukking) „O, papa, u ge looft 't nietHugo wal voor me sterven" Papa„Den hemel zij dank. Ik was a' bang, dat hij je zou trouwen 1" Deze man, zeide de rechter, is een be roeps-inbreker Neem me niet kwalijk, Edelachtbare maar dat is niet waar, riep de beklaagd- uit. Ik heb as twee keer ingebroken er, allebei de keeren ben ik gepakt. Ik heb ook niet gezegd, dat je uitblonk in je beroep, antwoordde de rechter droog. Jongmensch, sprak de patroon, die der jongsten bediende on een leugen had be trapt, op strengen toon, jongmensch, weel je wat het voorland is van jongelui die lie gen Jawel, mijnheer, antwoordde de ander, zoodra ze hier voldoende met net vak op de hoogte zijn geraakt stuurt de firma z» uit als reizigers. DAT BEHOORDE ER BIJ. Patroon (tot den leerling) Nu zullen wt dit jaar eens failliet gaan, Muller, want da' moet je toch ook leeren." De jongste aanslag op den heer Besseïl, den Britschen inspecteur van verkeer te Fengtai, aan de Peking—Moekdcn-spoorweg g -pleegd, heeft veel commentaar in de buitenlandsche pers gewekt. Toen een Chineesche officier Bessell vcr- zocht een particulieren wagon aan den mail- I trein te haken, weigerde deze dit omdat zulks tegen de gewoonte indruisebte. Onder de bedreiging van een revolver en r een bespreking roet zijn meerdere, zwicht te Bessell voor de overmacht en gaf een te genorder. Naderhand vielen een officier er drie soldaten, Bessell, die reeds een bejaard man is, aan, en sloegen hem neer. Hij ligt thans met inwendige verwondingen in het hospitaal Een detachement^ van het I ancasbire-regiment werd onmiddellijk naar Fengtai gezonden .en de Britsche legafic diende een protest in bij de Chineesche re geering, die haar leedwezen betuig ce en be loofde de schuldigen te zuilen stralfen. tenaren terug te roepen. De 'speciale commissie van onderzoek heeft heden de Palts weer verlate». DUSSELDORF, 17 Febr De afd. Dussel- dorf-Ost van de Duitsche Volkspartij had heden een openbare vergadering belegd, waar de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, het woord voerde over de buitenlandsche politiek. Spreker ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat een ander volk dan het Duitsche nauwelijks zóó geduldig de wisselvalligheden van het noodlot aou hebben gedragen en zooveel druk van buiten al en innerlijke ellende had kunnen doorstaan, alvorens in opstand te komen Het uitgangspunt voor de onderhandelin gen, welke de Duitsche regeering tegen woordig met Frankrijk voert zoo ver volgde Stresemann zijn de verhoudingen in het bezette gebied. Het eigenlijke doel is het herstel der algeheele souvereiniteit bin nen de grenzen van het Duitsche gebied. Wij kunnen op het oogenblik slechts de bui tenlandsche politiek van een zwak volk I ter, zooals reeds gemeld, over de vleesch- voorziening. Indien er in de aanwezige voorraden een groot tekort mocht ontstaan, dan zal men trachten de schepen met vleeschladingen welke in de eerstkomende dagen in Engelsche haven® binnenloopen, te doen lossen. Op het oogenblik blijkt het moeilijk het totaal der vleeschvoorraden nauwkeurig te taxeeren Verklaard wordt evenwel, dat de voorraden niet groot zijn en dat zij hoofdzakelijk uit bevroren vleesch bestaan. Ten gevolge vant het toenemende gebruik van gekoeld vleesch, dat het voor deel heeft, dat hij vrijwel direct van het schip naar de markt kan worden gebracht, komt er een daling in den import van bevro ren vleesch. De Engelsche consument is meer en meer afhankelijk geworden van den geregelden aanvoer van gekoeld vleesch. Men verwacht dat er Maandag nog niets van den toestand in zake de levensmidcfclen- i voorziening merkbaat zal -zijn in verband met 1 de voorraden van den kleinhandel Dinsdag zal echter reeds moeten blijken, of een on middellijke prijssti'g'ng van alle vleeschwa- ren het gevolg van den toestand zal zijn. Infusschen staat het vast, dat het stopzet ten van den eupo-t de herleving bii de ver- sch'llende takken ven industrie aanroerkelfik voeren, aldus spreker. De beslissing over 1 het bezette gebLd zou bómen het kader *^b* emn;e'en ,Het '!r°obïe f van een volledige oplossing van het herstel- f! w°rdfn, vraagstuk vallen. i ™,T, nd,L:e- De kMencxnort is in de lant- Streseman liet zich optimistisch uit over J*n orovnr* tecge- het resultaat der onderhandelingen en het ""ST"' ^.t®belrr ,,0?3 Zrn. t n onderzoek van de commissies vin experts. m'!!.',cn t«n steenkolen verscheept en ,n De. i ce-^bcr van het vo—ge 'aar werd 'n vakkrin gen verklaard, da{ (Je vraag naar F->gc!*che Hij betreurde, dat de gedane reparatiebe- CC talingen door de wereld zijn onderschat. In dit verband wees de minister er op, dat b.v. Jocgo-Slavië alléén een bedrag van 500 mil lioen goudmark aan reparatiebetalingen heeft ontvangen en daardoor in staat is ge steld, zijn staatsbegrooting op grond van deze betalingen in evenwicht te brengen. Vervolgens komende tot den val van den franc in Frankrijk, betoogde spreker, dat deze omstandigheid de oogen van het Fran sche volk heeft geopend en dit aan het ver- i stand heeft gebracht, dat de tot dusver te gen Duitschland gevoerde politiek verkeerd was. De daling zal echter voortgaan, wan neer een verlenging van de met de Micum gesloten overeenkomsten niet mogelijk is en als de internationale lecning voor Duitsch land zou uitblijven. Voor zulk een leening toch is het, volgens spreker, een noodzake lijke voorwaarde, dat zoowel de politieke als de commercieele eenheid van het Duit sche Rijk bewaard blijft. De Duitsche spoor wegen zonder die, welke onder de regie ressorteeren, vormen b.v. geen voldoenden waarborg voor een internationale leening en zonder Duitschiands souvereiniteit over de bezette gebieden, zijn deze laatste niet meer de politieke factor, welke aan de wereld de zekerheid geeft, die zij noodig heeft. LONDEN, 17 Febr. Zooals van zelf spreekt hce.t zich in verband met den Zon- dag nog geen nieuwe phase in den stand der bavenarbeidersstaking voorgedaan. Eerst morgen zal blijken, welken omvang het loon- conflict in het havenbedrijf zal aannemen. Hierbij is in het bijzonder van belang, wel ke houding de met den Bond van Transport en Ongeschoolde Arbeiders verbonden vak- vereenigingen en de vakbonden in de aan verwante bedrijven zullen aannemen. Met betrekking tot de voedselvoorziening wordt nader gemeld, dat de kleinhandel op het oogenblik voorraden heeft, welke stellig boven het normale peil uitsteken. Sommige van de groote firma's hebben haar voorraden zelfs met 25 pCt. weten te vermeerderen. Indien de kleine winkeliers op hun beperkt terrein dezelfde politiek hebben gevolgd, zou er wellicht voorloopig geen sprake van een levensmiddelennood zijn, althans niet gedu rende de eerste week van de staking. De directie van een der groote Londen sche winkelbedrijven heeft gepubliceerd, dat zij volgens haar gewone distributie-methode gedurende 14 dagen of 3 weken het bedrijl zal kunnen voortzetten Een andere firma verklaarde daarentegen, dat na één week de toestand reeds moeilijk zou worden. Het lange tijdvak, hetwelk verloopen ij tusschen de aankondiging der staking en holen in het buitenland nog was 'oe^enn- ~en, in het bü-rn-'er in de Scan^inav^che '"iden F-ank-fik Hdgi? en, riïdtschlan'L Het hehoefi heten* det dit ge* elte van het mrnhed'fif door deze havenstaking geheel tot sf'lstand is gekomen. F:enten'*e- vol^c 7?1 de -m,v., «if'^-cndo de ®t"ir:Tlg enorme verl:e*en fiUcn Deze wo^en ge raamd on 7H nvfiioen oond steel'®»* weck. ROME, 16 Febr. De vertegenwoordiger van Rusland op de vlootconferentie, Berens, heelt aan een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat Rusland, wijl het niet in staat is weer een moderne vloot te bouwen, zich onder de huidige omstandigheden ook niet zou kunnen laten vastleggen aan een be paald maximum voor zijn totaal-tonnage. Rusland sluit zich heel graag aan bij het beginsel van beperking der bewapeningen ter zee, maar kan geen beslissing nemen, zoo lang het door te veel staten nog op een af stand gejjjuden wordt en daardoor ook geen verdragen kan sluiten, die tot op zekere hoogte zijn eigen veiligheid waarborgen. De „infuenze-golf" doet in Engeland nog steeds haar invloed gelden, schrijft dc „Daily Mail". Het aantal gevallen neemt nog 'j voortduring toe, ofschoon niet in gelijke mate als tot dusver. Gedurende de laatste vier weken zijn er in 105 groote steden in Engeland en Wales 153, 236, 367 en 501 sterfgevallen voorgekomen en 49, 74, 122 en 154 in Londen. In dc afgeloopen week bedroeg het aan tal dooden ten gevolge van influenza te Londen 40 personen tusschen 55 en 65 jaar, 35 tusschen 65 en 75 jaar en 30 van 75 jaar en ouder. Naar de „Lancet" schrijft, is de huidige iniuenza-epidemie van een goedaardig ka rakter. Ernstige complicaties, zooals long ontsteking, komen nagenoeg niet voor. MOUNT PERRY (Ohio), 17 Febr. Men vermoedt, dat elf personen het leven hebben verloren bij een brand, die een groot gebouw van vier verdiepingen in de ascb heeft ge legd en het zakenkwartier der stad een tijd lang heeft bedreigd. Reeds zijn twee lijken gevonden. LONDEN, 16 Febr. De „Times" meldt uit Peking! Volgens „De Tijd" heeft de voorzitter van den ministerraad bepaald, dat ten aanz'en van den kinderbijslag voor de rijksambte naren de volgende toepassing moet geleien voor het geval de ouders beidefl daarop aanspraak mochten maken: „De toekenning geschiedt aan den amb tenaar. die in den zin van het Bezoldigings besluit geacht moet worden het kind te be zitten en de kosten van het onderhoud te dragen, fndien de vader, na een volgend huwelijk zijner vrouw met een ander amb- j tenaar voor dc verzorging van het kind moet blijven bijc. 'cn en ook de stiefvader in het onderhoud voorziet, geschiedde de uitkeering van den bijslag aan den natuur lijken vader Het „Kdbl." verneemt dat de directie der j Stoomvaartmij. Nederland heeft besloten, bij wijze van bezu:nigin4.p.oef, den ndi- schen maildienst te gaan onderhouden met zeven, in plaats van met acht mailbooten, zooals bij den tegenwoordige:! dienst het geval is. De overtocht zal, bij de ovcrzecsche ver binding met zeven schepen, eenigszins be spoedigd en het verblijf der schepen in Am sterdam en te Tandjong Priok, thans drie I en vier weken, in ieder dezer havens met één week worcen verkort. Naar aanleiding van de indiening bij de Tweede Kamer van een nieuw initiatief wetsvoorstel Rutgers c.s. tot invoering van Plaatselijke Keuze is Zaterdag te 's-Gra- venhage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een groote nationale bctoo- ging gehouden. Van heinde en ver waren de betoogers met hun vaandels en banieren naar de Residentie gekomen; drankbestrij- dersvereenigingen en vakvcrecnigingen van allerlei richting, politieke vcrcenigingen, vercenigingcn van godsdienstige en van maatschappelijke strekking waren vertegen woordigd. Aanwezig waren dr. de Visser, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de directeur-generaal der volksgezondheid, enkele inspecteurs der volksgezondheid, ver tegenwoordigers van een 6-tal gemeentebe sturen, de heer Drees, wethouder der resi dentie; verschillende Eerste- en Tweede Kamerleden, vertegenwoordigers van meer dan 400 afdeelingen van geheelonthou lers- vereenigingen, van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, van het Christ. Natio naal Vakverbond, van' het Alg. Ncd. Vak verbond, van het partijbestuur en 30 afdee lingen der S. D. A. P„ enz. Een motie werd aangenomen, waarin dc vergadering als hare begeerte uitsprak, dat ten einde aan bet volk de gelegenheid te verschaffen, van deze meening te doen blij ken, het bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanhangige initiatief-voorstel in zake Plaatselijke Keuze spoedig tot wet zal worden verheven. Zaterdagmorgen is te 's-Hagc de „Weten schappelijke Commissie van Advies en On derzoek in het belang van Volkswelvaart en Weerbaarheid, door den minister van O. geïnstalleerd. EEN RIJTUIG VOOR PROPAGANDA. De Vereeniging van geheelonthouders on der het Nederlandsche spoorwegpersoneel heeft van de directie de beschikking gekre gen over een rijtuig, dat voor een propa- gandatentoonstelling is ingericht ea waar mede reizen zullen gemaakt worden naar de verschillende stations. Het rijtuig heeft aan beide zijden het geschilderde blauwe insigne van de regeering; het vervoer vindt kosteloos plaats, zooveel mogelijk met rei zigers- en b es telgoed er entrain en.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5