De onderwijsplannen van de Regeering. Geen Rijksnooduitkeering over 1923. rattlïïtt Gemeentelijke autobusdiensten. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. VERKEER EN POSTERIJEN. UIT ONZE OOST. Machtsvertoon in Tangerang De overval bij Batavia. Het politieschandaal te Batavia. UIT ONZE WEST. Een jeugdig misdadiger. Het gestabiliseerd huwelijk. Het auto-ongeval aan den Naarderweg. Stremming van de scheepvaart. Een doode opgeroepen. Gouden messen. Sensationeele klopjacht. Een brutaal indringer. Uit het Vreemdelingenlegioen ontvlucht. Aanrandingen bij Eindhoven. De Haagsche roofmoord. Auto-ongeval by Amsterdam. Moordaanslag te 's-Hage. KUNST EN KENNIS. J Weer een middel tegen suikerziekte. Opgravingen van oudheidkundige waarde. De oorzaak van het roodvonk. RECHTSZAKEN. Reclame-prijsvragen. MARKTNIEUWS. De Tijd" verneemt, dat ook ter rechter zijde ernstige bezwaren bestaan tegen de on- derwijsplannen der regeering, en dat daarover ter harer kennis is gebracht een weioverwo- te goed uitgewerkt en becijferd plan, dat minstens zooveel bezuinigen zal als de re- geeringsvoorstellen, terwijl bij aanvaarding daarvan de aan de regeeringsvoorsteilen verbonden bezwaren zullen vervallen. Het Vcorlcopig Verslag, dat de volgende week zal verschijnen, zal aldus het blad iwaromtrent wel de noodige opheldering brengen, Naar de Tel. verneemt, wordt het zoo goed als zeker geacht, dat de Rijksnood uitkeering aan de gemeente Amsterdam over 1923, tot een bedrag van f 3.195.000 niet zal geschieden. GEEN RECLAME IN DE LUCHT. Wij ontvingen van de Continental Petr. Co. te Rotterdam den volgenden brief In antwoord op uw desbetreffend schrijven, is het ons aangenaam u te kunnen mededee- len, dat onze Mij gaarne haar medewerking wil verleenen in uw streven om de natuur niet te ontsieren door reclame. Wij hebben daarom besloten niet meer Texacoborden buiten te doen plaatsen en de reeds aangebrachte reclame, waar deze voor het cog hinderlijk mocht blijken, zoo spoe dig mogelijk na afloop der bestaande con tracten, te doen verwijderen. Indien er op het oogenblik Texaco-borden zijn, die bepaald het landschap zullen ont sieren en waarop daarom door natuur vrienden voortdurend uw aandacht geves tigd wordt, zijn wij bereid om in samen werking met u re overwegen, reeds thans deze borden weg te nemen. Met het oog hier op zullen wij gaarne een opgaaf van u ont vangen van borden, waarvan het wenschelijk zou kunnen zijn, deze thans te doen verwij deren. (De Kampioen) DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand ruim IM millioen minder opgebracht dan over Januari van het vorig ■aar. STAATSBEGEOOTING VOOR 1911 Verschenen is de Mem. van Antwoord op de Begrooting van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, waarvan het eindcijfer wordt verminderd met 300.000. Tevens zijn wetsontwerpen ingediend tot wijziging der begrooting van Suriname 1922 (vermindering 289.000) en van Curasao 1922 (verhooging 362.000). TOEPASSING KINDERTOESLAG RIJKSAMBTENAREN. Door den voorzitter van den Ministerraad is bepaald, dat ten aanzien van den kinder toeslag voor de Rij ksambtenaren de volgende toepassing moet gelden voor het geval de ouder beiden daarop aanspraak mochten maken. „De toekenning geschiedt aan den ambte naar, die in den zin van het Bezoldigings besluit geachr moet worden het kind te be zitten en de kosten van het onderhoud te dragen. Indien de vader, na een volgend hu welijk zijner vrouw met een ander ambtenaar voor de verzorging van het kind moet blijven bijdragen en ook de stiefvadr in het onder houd voorziet, geschiede de uitkeering van ien bijslag aan den natuurlijken vader. SOCIALISATIE-COMMISSIE. De tg. socialisatie-commissie zal bi men tor t haar rapport indienen bij de regeering. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND1 Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindiger.de 15 Febr. in Neder land uitgesproken 99 faillissementen tegen 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Febr 1924 6C6 faillissementen tegenover 539 over het zelfde tijdperk van het vorige iaar. Te Utrecht wordt de wer.schelij kkeid overwegen om gemeentelijke autofcusdiensten n het lever te roepen, welke de verst afgele gen wijken met de binnenstad verbinden. Naar de IS. k. Crt. verneemt, is in een Vrij dag gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van de Nederlandscke Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel besloten om op Dinsdag 26 dezer te Utrecht een buiten gewoon congres te houden waarin beslist zal worden of de Vereeniging de voorstellen der directie inzake art. 36 van het R. D. V. en de afronding der loonen van het werkplaats per son eel zal aanvaarden. HEI ÖEDKIJF DER POSTERIJEN. Het bedrijf der posterijen, m'etrafie en telefonie heeft over Januari pgebracht 8.907.5C6.C4. De raming was 5.-84.640.67 Over Januari van het vorige jaar was de npbrengst ƒ8.219.343.71. Jit Weltevreden wordi gemeld 27 Marechaussees die voor machtsvertoon in Tangerang zijn gelegerd en de omgeving afpatrouilleeren, hebben twee kleermakers, die witte kleeding vervaardigden en een wit- goedverkooper. zoomede diens vrouw en moe der doodgeschoten. Een djimatverkooper en een Chinees zijn gearresteerd. Het bestuur en de veldpolitie lieten een groot aantal ver hoorde arrestanten vrij Een zeer belangrijke aanhouding is gedaan in de persoon van een stokoude, heiügverklaarde vrouw, genaamd Ren Melatti, die een groot aantal djimats en kitbas bezit en in de omliggende dessas djimats verkocht. De Indische regeering heeft een commissie tan onderzoek in zake het gebeurde te Tan- lerang ingesteld. Leden zijn de procureur- generaal, de resident en de kolonel Opper man. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat Van dossen in het vonnis van den Raad van Ju stitie heeft berust. DE GOUVERNEUR VAN SURINAME. Naar aanleiding van berichten over de terugkomst van den gouverneur van Suri name, mr A. J. A A. baron van Heefn- stra, deelt de ..Tel" mede, da' de heer Van Heemstra gebruik zal maken van zen verlof van twee maanden, dat bij zijn be noeming vooruit werd vastgesteld In de eerste helft van Juni word' de heer Van Heemstra in ons land verwacht. De Belgische justitie houdt zich op het oogenblik bezig met de euveldaden van een 18-jarigen jongen, Depret geheeten en gebo ren in Frankrijk. Dit jongmensch heeft reeds bekend, drie misdaden te hebben gepleegd. Zoo heeft hij oas. op een jongen, die in het veld iiep, een schot gelost, dat het slachtoffer in de rech terhand en in de borst trof. Voorts heeft hij een aanranding gepleegd op een zekere me vrouw Dupont te Boussu en haar van haar hanatasch beroofd. Bij zijn verhoor verklaarde hij met een wa re schief-manie behept te zijn. Hij schoot op honden en katten, op vogels en boomen, kortom op alles, wat hem tot schietschijf kon dienen. Ook bekende hij te Frameries een man te hebben vermoord. Deze man, een mijnwer ker, wonende te La Bouverie, werd, toen hij de kolenmijn Crachct-Pipuery te Frameries verliet, door twee revolverschoten gedood. VOORTVLUCHTIGE BOEKHOUDER. Naar de „Limb. Koerier" meldt, is de boekhouder-kassier B. van het bijkantoor te Brunssum van de E. Philips en Co's Bank te Maastricht sinds Maandag voortvluchtig. N. is gehuwd en te Brunssum woonachtig. Naar het blad mededeelt, wordt een be drag aan geld vermist. LAAG WATER. Uit Kampen wordt gemeld Ten gevolge van den aanhoudenden feilen Oostenwind is de waterstand op de rivier en vóór den Ketelmond zeer laag. Na van den vorigen nacht af aan den grond gezeten te hebben, is de nachtboot van Amsterdam Don derdagochtend vlot gekomen en naar hier opgestoomd. Ook de booten met minder diep gang moeten zeer behoedzaam varen, om vrij te blijven. Hoewel de messen dagelijks door tal van gasten worden gebruikt, worden zij slechts zelden „herkend". Dezer dagen dineerde er echter een bekend verzamelaar van curiositeiten. Hij herkende het tafelgerei onmiddellijk als echt, en smeek te den eigenaar hem er iets van af te staan. De heer Schiller was zoo goed aan zijn dringende bede te voldoen en de verrukte man zag zich (tegen een fancyprijs trouwens) een drietal dezer historische snijwerktuigen toegewezen. VERDUISTERING. Te Rheden (Geld.) deed iemand aangifte bij de politie dat ten zijne nadeele dorr een reiziger een bedrag van ca. f 20.000 aan effec ten vermoedelijk is verduisterd. De dader is spoorloos verdwenen. Wegens lagen waterstand en ijs voor de kust, kon de postboot „De Dageraad" derdag niet geregeld de haven van Texel bereiken. Men meent, da» de dienst weer op het Hoorntje is aangewezen. Huldiging mn den redder. Donderdagmiddag heeft in de vergader zaal van het R.A.I.-gebouw, te Amsterdam, mr. R. A. P. Sandberg tot Essenburg, ter gelegenheid van de jaarlijksche huldiging der chauffeurs, die 10 jaar bij hun patroons in dienst zijn, ook eenige woorden van dank en hulde gesproken tot den beer J. Lansing, den chauffeur van den heer Hepner, die zoo'n aanzienlijk aandeel heeft gehad in het redden van zes drenkelingen bij het automobiel ongeval, dat jl. aan den Naarderstraatweg plaats had. De voorzitter van de K.N.A.C. bood den heer Lansing een gouden horloge met in scriptie aan, waarna de redder wees op het feit, dat ook anderen, die bij deze redding behulpzaam waren geweest, een woord van hulde toekwam. Men schrijft uit Berlijn aan het „Vad." Het volgende authentieke geval deelt de Berlijnsche advocaat Franz Imberg in het Berliner Tageblatt mede Amandus Schön was geassocieerd met Lis tig. De zaken gingen slechter en slechter en eindelijk was het heele bedrijfskapitaal op. Compagnon Listig wist raadHij stelde Schön voor een weliswaar onaantrekkelijk maar toch tamelijk bemiddelde weduwe met vier kinderen te trouwen. Schön vond het plan goed, maakte de weduwe het hof en smaakte spoedig het ïjiet heel ongemengde genoegen haar naar den ambtenaar van den burgerlijken stand te mogen begeleiden. De weduwe bracht behalve de vier kinderen nog een vermogen van 500.000 goudmark mee. Die stak Schön in de zaak en alles ging góed. Maar de oorlog kwam en de inflatie. De zaken liepen in de war. Er wer den groote winsten gemaakt inpapier mark, maar het was niet mogelijk vast te stellen, wat het juiste kapitaal was. Toen kwam de stabiliseering en in Januari werd Don- 1 de goudbalans opgemaakt. Van het kapitaal De IJsinlichtingsdienst rapporteert d.d. Vrijdag De scheepvaart wordt niet belemmerd Keteldiep IJssel, Schellingwoude IJ, Kater veer IJssel. De zeilvaart ondervindt hinder Wierin- gen Oostkust, Katerveer Willemsvaart, Andel boven de Sluis en beneden de Sluis. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Delfzijl Eems, Harlingen Zuiderzee en vaart, Makkum Zuiderzee, Stavoren Zui derzee, Lemmer Zuiderzee en Rien, Ketel- diep Zuiderzee, Schokland Westkust, Elburg, Schellingwoude Zuiderzee, Hoorn Zuiderzee, Deventer Overijsselsche kanaal. Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd Nw. Statenzijl Dollard, Zoutkamp Lauwerzee en Rietdiep, Stavoren Gracht, Schokland Oostkust, Urk Zuidkust en Noordkust, Marken Oostkust. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Nw. Statenzijl Aa, Delfzijl Eems- kanaal, Medembük Zuiderzee. Ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getijde of windrichting Ojide Schild Zuiderzee. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk, ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getijde- of windrichting Helder Zuiderzee. Op het kruiswater te Leeuwarden, in de haven te Edam en Volendam is de vaart ook voor groote stoombooten gestremd. Op de vaart Leeuwarden, Dokkum en Harlingen is de zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk. Men meldt uit Nieuwendam Het Buiten- Ij en de zee om Pampus zijn zoover het oog reikt met ijs bedekt. De zeilvaart van Amster dam naar de Zuiderzee is geheel gestremd. ONSCHULDIG VERDACHT. Zooals indertijd gemeld is, bevond zich de brievengaarder van Siddeburen sedert eenige maanden in hechtenis, verdacht van verduis tering van 300 uit een aangeteekenden brief. Thans is echter gebleken dat een der kantoor bedienden het feit heef' gepleegd. In de jongste raadsvergadering van Wisch interpelleerde het raadslid dr. K. A. ten Bosch den burgemeester over het feit, dat deze een dienstplichtige, na te hebben aangeschreven dat hij zijn dienstplicht moest vervullen, nog een politieman had gezonden om deze te waarschuwen toen de aanschrijving geen ge volg had. Dat waarschuwing en aanschrijving zonder uitwerking bleven, was nogal begrij pelijk als men weet, dat de aanschrijving ge zonden werd in December, terwijl de betrok kene reeds in September was overleden. Het gebeurde had op den vader van den overlede ne een pijnlijken indruk gemaakt. De burge meester betreurde den loop van zaken, maar het was aan onvoldoende controle te wijten. In een Londensch restaurant wordt op het oogenblik tafelgerei gebruikt, dat eens aan den taatsten tsaar van Rusland heeft toebe hoord O. a. zijn er 600 tafelmessen bij, die alle he' keizerlijk embleem op het lemmet dragen. Sommige zijn met goud ingelegd, doch dezezie' men me» op tafel liggen. Het is niet bekend, hoe een *n ander in han den van den vorigen eigenaar der zaak is ge komen, doch wel weet men. dat toen de heften alle van goud war i Zij werden later vervan gen door meer t v i ir en minder verleide lijk materiaal. was 250.000 goudmark gered. Volgens de Duitsche wet moest dit nauwkeurig ver deeld worden over de twee compagnons Listig en Schön kregen beiden 125.000 goud mark toegewezen. Schön had nl. vroeger 500.000 papiermark op de kapitaalrekening laten schrijven en die zijn.... niets meer waard. Schön jammert steen en been. Nu heeft hij 500.000 goudmark meegebracht en daarvan heeft hij 375.000 glad verloren. Listig heeft 125.000 die hij nooit gehad heeft, glad ver diend. Maar de zaak is nog erger Listig is vrijgezel. Hij heeft in den loop der tijder. voor zijn toelagen uit de zaak buitenlandsche deviezen gekocht en zit er dus warmpjes in. Maar de arme Schön heeft al het geld moe ten uitgeven voor de opvoeding en het onder houd van de vier kinderen der onaantrekke lijke weduwe. Groot was zijn verdriet, toen hij tegen zijn advocaat klaagde „Nu heeft hij de winst en de deviezen en ik heb het ver lies en de weduwe met vier kinderen." Een 21-jarige krankzinnige, Baston ge heeten, een uitnemend schutter, oefende sinds eenigen tijd een waar terrorisme uit in het district tusschen Holbrook en Tumbarumba (Nieuw-Zuid-Wales, Australië). Dezer dagen vuurde hij 17 schoten af op een groep personen, die te Jingelic, nabij Holbrock zaten te picniccen. Eén werd ge dood, terwijl er drie gewond werden. Daarna ontsnapte hij naar het heuvelland, waar men hem een woudlooper van prefossie. nog moeilijker kon achtervolgen. De waanzinnige heeft zich een flinken voorraad patronen en heel wat proviand we ten te verschaffen en schijnt zijn hartstocht voor de schietsport nu op levende schijven te willen botvieren. Een leger van politiebeambten en burgers zit hem op de hielen. Bijna had men hem in een boomgaard verschalkt, maar hij schoot zóó heftig op zijn achtervolgers, dat dezen hem moesten laten ontsnappen, waarbij hij in dicht kreupelhout verdween. Het laatste nieuws, dat men omtrent zijr. verblijfplaats heeft, is, dat hij te Albury, na 'n schietpartij tusschen hem en de politic de Murray is overgezwommen en zoo in den staat Victoria zijn heil gezocht heeft. EEN NIEUWE GRIEP-EPIDEMIE. Onder het garnizoen te Amersfoort heerscht de Spaansche griep in die mate, dat het Militair Hospitaal geheel bezet is en in de infanterie-kazeme een chambree in gereed heid is gebracht ter verpleging van nieuwe patiënten. EEN DANKBARE JONGELING. Eenige weken geleden stond de kapitein eener sleepboot aan den 18-jarigen S„ wo nende te Rotterdam, toe, met zijn boot gratis mede te varen van Emmerik naar Dordrecht, daar S. geen geld had Te Dordrecht stapte de jongen aan den wal, nadat hij eerst ten nadeele van den ma chinist der boot f 200 had gestolen. Met dit geld ging hij naar Duitschland terug, maakte daar goeden sier en was eerst voor de politie onvindbaar. Dezer dagen ech ter heeft de Rotterdamsche politie hem aan gehouden en is hij ter beschikking der ju stitie te Dordrecht gesteld. Van het gestolen geld was niets meer over. BRANDSTICHTING. Woensdagavond bemerkten eenige inge zetenen dat een graan- en een hooischelf van den landbouwe J. v. d. H. te Gendcren (N.B.) in lichte taaie stond. Slechts met groote moeite wist men het huis met stallen en schu ren te behouden. Als verdacht van brandstichting is naar 'de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch overge bracht een weesjongen uit Amsterdam, bij een bakker te Genderen in betrekking. Laat geen onbekenden binnen. Donderdagmorgen belde een onbekende man aan bij een bewoonster van de Klimop straat te 's Hage. Hij vroeg, of hij hier terecht was bij mevrouw zoo en zoo. Ja? O, ik moet mevrouw even spreken. En meteen liep hij de gang door naar de slaapkamer. Daar ging hij op een stoel zitten en zei tegen mevrouw dat haar woning mooi ingericht was. Zeker alles nieuw, hé Ja, en nu ga ik flïet weg voor u me geld gegeven heeft. Er zat voor de bewoonster niet anders op. dan maar aan zijn verlangen te voldoen. Toe s de man vertrokken. (Vad. ONGEVAL IN EEN BAKKERIJ. In de bakkerij van de firma Schol ten tc Rotterdam aan den Schiedamschenweg is Donderdagmorgen de 21-jarige M. Schaap uit Schiedam bij het verwerken van deeg met de linkerhand tusschen de rollen van een walsmachine beklemd geraakt. Een smid was genoodzaakt de wals door te zagen, al vorens S„ die deerlijk gewond was, bevrijd kon worden. Men schrijft aan het „Vad." uit Enschedé De Nederlandsche politic heeft aan de Duitsche grensbeambten een Duitscher over gegeven, die uit 't Fransche Vreemserlegioen waarin hij tegen zijn wil was opgenomen, ont vlucht was. De jonge man was in begin Novembei var. het afgeloopen jaar op het station te Aken, waar hij. ten gevolge van het verkeersverbod in deze door de Belgen bezette stad, over nachtte, in de wachtkamer aangesproken door twee mannen, die een levendig gesprek aanknoopten en den Duitscher onthaalden op een flesch wijn, waarin echter vermoedelijk een verdoovingsmiddel was gedaan. Toen de jonge man althans den volgenden morgen ont waakte bevond hij zich reeds op reis naar Frankrijk, vergezeld van een Franschen gen darme, die hem verklaarde, dat hij voor het Vreemdenlegioen geteekend had. Bij zijn komst in Tunis maakte de jongenman spoedig kennis met een Turkschen karavaanvoerder, die hem de middelen verschafte om te ont vluchten. Als blinde pasagier maakte hij de reis naar Marseille Gedeeltelijk te voet, deels metden trein trok hij vei'der door Frank rijk naar België, waar hij in Aerschot, als vreemdeling zonder papieren werd gearres teerd en weer aan de Fransche politie werd uitgeleverd. Het gelukte hem evenwel uit de gevangenis te ontvluchten en op Nederlandsch grondgebied te komen, waar hij, zooals ge zegd, aan de Duitsche grensbeambten werd overgeleverd. De politie te Gronau verschafte hem de middelen om naar huis te kunnen reizen. Den laatsten tijd komen te Eindhoven veelvuldig aanrandingen, van meisjes voor. In het begin dezer week werd zooals reeds gemeld, op den Oorschotschen dijk een meisjes uit Ooïschot lastig gevallen. De aan rander scheurde haar de boven- en onder- kleeren gedeeltelijk van het lijf, doch het meisje verweerde zich, door te krabben, zóó lang, tot de aanrander voor eenige naderende fietsrijders de vlucht nam hij verdween in een nabijgelegen bosch. Men heeft zijn signalement kunnen vaststellen. Donderdagmorgen te half zeven is weer een 16-jarig meisje, K. S„ wonende te Woensel, door een man, met minder eer bare bedoelingen aangesproken. Het meisje nam de vlucht. Zij werd achtervolgd door den aanrander. In de nabijheid van de be bouwde kom staakte het individu zijn ach tervolging. Ook van dit heerschap is het sig nalement bekend. De verdachte nog in arrest. Het politie-onderzoek met betrekking tot den moord, gepleegd op de' vrouw van den groenteboer W. in de Engelenburgerstraat te *s Hage, is nog in vollen gang. Vast staat, dat er ook diefstal is gepleegd, want uit de kast, waarvan het slot was geforceerd, is al het huishoudgeld verdwenen, dat de be klaagde van haar man had ontvangen. De slag, welke de vrouw op het hoofd heeft ge kregen, moet met groote kracht zijn toege bracht. DeJschedel was gespleten en de ver wonding moet dan ook als een driecte oor zaak van den dood worden beschouwd. De politie heeft nog geen termen aanwezig geacht, om het aangehoudene verdachte fami lielid op vrije voeten te stellen en evenmin bestond er voor de politie aanleiding, andere personen, onder verdenking, in verhoor te nemen. TUSSCHEN BRUG EN SCHIP BE KLEMD. De 11-jarige H. Jansen uit Bodegraven is, toen het kraanschip „Everard", waarop hij zich bevond, Donderdagmorgen onder de Raambrug te Rotterdam doorvoer, met het hoofd beklemd geraakt tusschen het schip en de brug. In zeer ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar een schedelbreuk werd gecon stateerd. WAAROM HIJ NIET TERUGKWAM. Op 1 Jan. ging een kantoorbediende van de Rotterdamsche Kioskonderneming aan de Leuvehaven voor genoegen naar Parijs. Hij kwam echter niet terug. Thans is gebleken, dat hij tot een bedrag van 20.50 aan kwitanties heeft geïnd, welk geld hij niet heeft afgedragen. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Te Bellingwolde (Grón.) zijn in het Veen- dorp, twee kinderen verdronken. EEN BRUTALE FRIK. Deze dagen vervoegd Zich bij de be woonster van een perceel aan den Haarlem merweg te Amsterdam, een man, die voorgaf politie-arrbetenaar te zijn en die mededeelde dat hij zou trachten het geld, hei* -Ik -—"'"en tijd geleden bij haar ontvreemd was, terug te krijgen. Toen zij even de kamer verlaten had, heeft de man de linnenkast opengebroken en alles overhoop gehaald. Bij haar terug komst heeft hij de vrouw eenige klappen op het hoofd gegeven, waarna hij op haar geroep van „moord" de vlucht heeft geno men, onder medeneming van een beursje met zilveren knip. Op den Hornweg in den Grcctu ljpolder, bij Sloterdijk, is Vrijdagmiddag omstreeks drie uur een Ford-truck vermoedelijk door het weigeren van de stuurinrichting in een sloot gevallen. De drie inzittenden, nl. de groentehande laar de W„ uit de Fannius Scholtenstraat, te Amsterdam, diens zoon en de chauffeur, geraakten mede te water en werden gewond. De heer de W. werd met gebroken arm, zijn zoon met inwendige kneuzingen en de chauf feur met vermoedelijk gebroken sleutelbeen opgenomen. Door een toevallig passeerenden auto werden zij naar Amsterdam overgebracht, al waar zij in een ziekeninrichting voorloopig werden verbonden. Nader vernemen we nog Omtrent het in de woning van de ver moorde vrouw vermiste geld valt nog mede te deelen, dat zich in de poucmomiaie, waarin het slachtoffer haar huishoudgeld pl t te bewaren, ook eenige halve guldenstukken bevonden. Deze waren eenigen tijd geleden door W. aan zijn vrouw ten geschenke gege ven, niet met de bedoeling om uit te geven, doch om te bewaren. Dit is inderdaad ge schied. Intusschen zijn deze muntstukken thans verdwenen. De commissaris van politie, de heer P. Kramer, zou het dan ook zeer op prijs stellen om aan zijn bureau inlichtingen te ontvangen van degenen die op Woensdag 13 dezer één of meer halve guldens in ont vangst hebben genomen. Inzonderheid chauf feurs vim, autobussen, café-houders, sigaren winkeliers, e.d., Worden uitgenoodigd aan dit verzoek om inlichtingen aandacht te schenken. Verder verzoekt de commissaris allen, die op Woensdag j.l. iemand een bijl hebben zien wegwerpen zich te zijnen bureele aan het Alexanderveld te v rvoegen. Ook degenen, die een bijl, overjas of jekker, krant of stuk napier, al dan niet met bloed bevlekt, in de jongste dagen hebben gevonden, wordt ver zocht zich tot: commisaaris Kramer te wenden. Reeds heeft de politie door medcdeelingen van de zijde van het publiek aanwijzingen van waarde ontvangen. INTERNATIONAAL STEDEBOUW- CCNGRES. Van 2- zal te Amsterdam een Internationaal Stedebouwcongres worden ge houden Het is uitgeschreven door de Inter nationale Stedebouw- en Tuinstadvereeni- ging en wordt georganiseerd door het Neder landsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Twee punten worden aan de orde gesteld, t.w. Het gewestelijk uitbreidings plan voor de groote stad en haar omgeving, in verband met bestaande decentralisatie- tendenzen, en Parken, parksystemen en ont spanning. Praeadviezen van vooraanstaande binnen- en buitenlanders zijn toegezegd. De scheikundige fabriek Von Heyden te Radebeul-Dresden deelt mede omtrent een nieuw middel tegen suikerziekte, door den Weenschen hooglceraar Singer ontdekt. Het is een uit 'melk vervaardigd preparaat, door hem Caseosan gedoopt, dat door mid del van onderhuidsche inspuiting meet toe gediend wórden en bij lichte en middelzware gevallen goede uitkomsten moet opleveren. Volgens den hoogleeraar is het middel toe te dienen tegelijk met toepassing van de insu line therapie. Bij het graafwerk, dat verricht werd voor den bouw van een boerenhofstede onder de gemeente Vlierden, werd een merkwaardige vonst gedaan. Men stuitte bij het graven op drie ronde vazen, welke uit bruin aardewerk vervaardigd en vrijwel onbeschadigd waren. Vermoedelijk heeft men hier te doen met producten van zestiende-eeuwsche potten bakkerskunst althans op een ervan komt het jaartal 1596 voor. Prof. J. C. Dochez, verbonden aan de Uni versiteit van Columbia, heeft medegedeeld er in geslaagd te zijn den bacil van roodvonk af te zonderen. Het is, zooals 'men reeds ver moedde, de eoccus naemoiyticus. Maar Dochez is er in geslaagd een serum samen te stellen dat goede resultaten heeft opgele verd bij door de ziekte aangetaste personen Overtreding van de loterijwetï Voor den Kantonrechter te Amsterdam had zich Vrijdag te verantwoorden de ex ploitant van een loterij kantoor, wien ten las te was gelegd, dat hij in October jl. voor het publiek de gelegenheid heeft opengesteld te gen het koopen van obligaties of „briefjes" en het vermelden van een woord dat gevormd werd door zes letters, die in een advertentie omgekeerd stonden, mede te dingen^ naar prijzen, w.o. gouden horloges, uitgeloofd ten behoeve van ae deelnemers, die als winnaars zouden worden aangewezen door het lot of een andere kansbepaling waarop zij geen overwegenden invloed uitoefenen." Bovendien had beklaagde een advertentie in een buurtblaadje geplaatst waarin hij een en ander bekend maakte. Beklaagde verklaarde, dat degenen, die bij hem een briefje kochten, mochten mededin gen in den wedstrijd. In de betrokken adver tentie kwamen zes letters omgekeerd voor. Zij vormden het woord „gratis Het „raad sel" was zeer eenvoudig op te lossen. Er zou den natuurlijk meer mededingers dan prij zen zijn. Hoe de prijzen dan verdeeld zouden worden had beklaagde nog niet vastgesteld. Misschien zou hij een jury uit de deelnemers hebben benoemd om haar de beste oplos sing van de kwestie te zoeken. De ambtenaar van het O.M. mr. Fabius, meende, cjat de overtreding van de Loterij- wet bewezen v/as. Reeds het plaatsen van dc advertentie is een overtreding. Spr. vroeg een boete van 100 en ver beurdverklaring van de gouden horloges. De verdediger mr. Kokos ky, meende, dat met twee maten gemeten wordt. Wat hier ten laste wordt gelegd geschied' dagelijks door zeer groote en goede firma's, weekbla den enz. Dit alles wordt getolereerd. Maar nu een loterijman zooiets doet, wordt hij ver volgd. Pl. legde verschillende stukken, adverten ties etc. over, waaruit blijkt, dat het verdee- len van prijzen bij al deze prijsvragen wille keurig geschiedt. Een der firma's kondigt in een annonce aan „Wij verloten 25 prijzen". Een ander zegt „De prijs wordt bij loting aangewezen," een derde onderneming die prijsvragen organiseert spreekt in de betref fende annonces van „Een door ons aan te wijzen billijke wijze." waarop de prijzen worden toegekend. Pl. achtte het plaatsen van de advertentie niet strafbaar en vroeg vrijspraak van het ten laste gelegde. Uitspraak over 8 dagen. AMSTERDAM, 16 Febr. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte 8.50 id. blauwe 7.90 id. eigenheimers 7 id. Industries 5.75—6 id blauwe eigenheimers 6.50 id. eigenhei mers poters f 5.25 id. blauwe poters 5.25 bonte poters 5.25 Drentsche eigenheimers 4.75 id. roode star 4.50 per H. L. winter Maltaaardappelen f 14.5015 per 100 K-G. AMSTERDAM, 16 Febr. (Nor. v. h. Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene.) Fruit en groenten, Goud-reinetten 'xtra 58—68, id. I 24—34, zoete appelen 14—22, Courtpendu f 1222. Citroenap- pels 1422. Belief leun I f 22—40, Para dijs- 1016, Stoofperen 2834, Spruiten 26—40, Witlof Hollandsen 32—38, id. Belgisch 4248, alles per 100 K.G. Ra barber 1520 Uien 5.608.20 per 100 bos. Bloemen. Seringen f 2435, Prunus 12 16, Sneeuwballen 1624. Am. znjers 915. Hyacinthen f 812. Calla's 35 53 per 100 stuks Mimosa 2.504.20 per mandje Fransche anjelieren 0.500.70, Fransche narcissen 0.100.14, Fransche anemonen 0,860.90 per dozijn. Tulpen. Darwin Bartigen 1214, id. Coplanders 912 iel. William Pitt 12— 13 Theeroos 56.20, Prins van Oostenrijk i 56.50 Ivlarillo 45.20 La Reine 2.80—4.30 Schlcgcl 3.50—4 Grisdelin'f f 4—5 Brillont 5-50—4.20 j Crone u'Or/ 5—4.80 Gele prins 4.50—5.20, alles' per 100 stuks. Potplanten. Primula's 0.24—0.32, Clivia's 1.503, Azalea's groot f 3.50=6 middel soort 1.80—3, kleine 0,801.50 Plu- mosa's 810 per stuk. ELST (Eet.), 15 Febr. Fruit. Goudreinet- ten ie soort 2323, 2e soort 1419, 3e soort) 810, extra 4556, bellefleur le soort! 2325, 2e soort 1316, extra 3640, Court Pendu 1820, Gerrit Roelofs 1415, campagnezoet 1519 ct. per K.G. UTRECHT, 16 Febr. Vee. Aangevoerd) waren 525 stuks. Handel matig. Prijzen) waren stieren 180—310, vaarzen 170 330, pinken 80140, melkkoeien 300 440, kalf koeien 320460, vaars koeien 200330, magere kalveren nuchtere, kalveren 1418, magere varkens 1750, biggen ƒ717, magere schapen lam meren f 2840. Boter 1.30. ALKMAAR, 16 Febr. Vee. Aanvoer 14i paarden, f 200450 22 koeien, f 280450 a 288 nuchtere kalveren f 1028 107 scha pen f 3852 19 magere varkens f 2228 126 biggen f 1225 7 bokken en geiten f —14. Boter, per half K.G. f 1—1.32%. Eieren, oer 100 stuks f 78. BROEK' OP LANGENDIJK, 16 Febr. (Weekbericht Langcndijker Groentenveiling) De aanvoer van losse wortelen (peen) bedroeg deze week 21.675 K.G., prijs Iste soort f 3.20 tot f 5.20 2de soort f 1.20 tot f 2.80 per 100 K.G. Van diverse koolsoorten werden on geveer 100 wagons aangevoerd de prijzen| hielden zich uitstekend, terwijl het weer voor dat artikel zeer meewerkt. Vorst en sneeuw zijn voor Langerdijk goed, weinig werk aan de kool en. bijna geen uitschot. De aan-i voer van roode kooi bedroeg 398.400 K.G., prijs 1ste soort f 7.30 tot f 11.80, 2de soort of doorschot f 4.60 tot f 7.20 per 100 K.G. Gele kool, aanvoer 364.500 K.G., prijs 1ste soort f 7 tot f 11.60, 2de soort of doorschot f 2.30 tot f 6.50 per 100 K.G. Deensche witte, aanvoer 251.685 K.G.' prijs 1ste soort f 3.80 tot f 5.30, 2de soort f 1.60 tot f 3.20 peij 100 K.G. Uien, hanvoer 98.000 K.G., prijsj grove uien f 6.70 tot f 9.30. Drieling uien: f 6.90 tot f 12.70. Nep. f 13 a f 14 alles perj 100 K.G. Rapen, aanvoer 900 K.G., prijs f 0.70 per 100 K.G. Bieten, aanvoer 1170 K.G prijs f 3.30 tot f 9 per 100 K.G. Blauwe aard appelen, 300 K.G., prijs f 7 per 100 K.G. HOORN, 16 Febr. Granen. Rogge f 10—12, tarwe f 10 Ij,—13, gerst f 9^—12^ haver f 1012 per 100 K.G. Erwten. Groene f 15, grauwe f 3048, vale (groote) f 49, Wijker vale f 3642, bruine boonen f 28 38 Yp witte boonen f 35 per H.L. Mosterd zaad f 2846 Vi per 70 K.G. Karwijzaad f 6466, maanzaad f 1820 per 50 K.GJ HOORN, 16 Febr. Vee. Aanvoer 1 melk koe, f 400 170 nuchtere kalveren f 1020 124 biggen f 1422 16 schapen f 40—54 lammeren f 3546 1 paard f 200. Handel goed. LEIDEN, 16 Febr. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.452.48, prima boeren- f 2.45 2.60 per K.G., met kleinen aanvoer en vlug gen handel. Turf. Aangevoerd van 11 tot 16 Febr. 230.000 lange, f 12 per 1000 stuks. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht). Aardappelen. De handel in dit product is in deze streek minder lever dig. Op verscheidene plaatsen o. a. te Dunen zij.i tengevolge van afnemende vraag de prijzen1 dalende de beste kleisoorten gelden daar 5 per H.L. In den Bonimelerwaard worden de roode star en de Wels afgeleverd franco per spoor of boot voor 5.75 per 70 K.G. In het land van Altena doen de blauwe soor ten ƒ3.404, Zeeuwen ƒ4.505 per H.L. Meer vraag is er naar pootaardappelen waar voor besteed wordt tot 8 per 100 K.G. Veel landbouwers willen niet tegen de dalende prijzen verkoopen, en laten hun voorraad in de kuilen zitten. In het land van Cuyk lijd n de aardappelen aan droogrot, zoodat ze van binnen heelemaal hol worden en daardoor waardeloos. Granen en andere veldgewassen. Op de markten in de Betuwe en den Ticlerwaard was ruim voldoende aanvoer voor de be hoeften. Puike tarwe kon opbrengen tot 11, afwijkende kwaliteit 9.259.75, rogge 6.75 —6.90, haver 4.25-5, gerst 5.75—6, Wal- cherensche erwten 13.2515, gele voeder- erwten 12.7513.25 per H.L. witte boo-; nen 2434, b uine boonen ie kwaliteit 2732, mindere soorten f 1022, paarde- boonen 12.2512.50, dmveboonea 16.74 17.50, kroonerwten ƒ18.5021.75 per 100 K.G. Over 't algemeen staat de rogge pr ichtig te velde en heeft door de vorst niet geleden, zoodat het gewas veel belooft. Zuivel en eieren. Ter markt, te Nijmegen bestond de aanvoer uit 70 groote kluiten boerenbeter, die op de Waag 1.151.20, te Zaltbommel uit 780 K.G., die f 1.20—1.35, te Tiel uit 30 K.G. die ƒ1.05—1.20 per pond opbrachten. Eieren met grooten aan voer en lager in prijs kippeneieren d:den 6S, eenden- 73fa, ganzen- 1922 ct. per stuk te Nijmegen werden verhandeld 120.000, te Zal bommel 40.000, te Tiel 60.000 n op dc eiermijn t' Roermond 1.125.000 voor 5%7% ct. per 100 stuks. Uit België worden er veel ingevoerd. Vee. Op de markt te Oss gold le qual. vet vee 5560, 2e 4550 ct. per pond, kalf- koeien 31045Ó, dito vaarzen 260400, bokkelingen 100170, 28 zeugen 90— 180, 159 schottclingen ƒ3045, 84 manden biggen 1017, schapen ƒ2535 in het Rijk van Nijmegen vette kalveren 5560 ct. p. pond, nuchtere dito 1019, vette varkens iets hooger in prijs, deden voor export 3335 ct. per pond Ieve.ud gewogen. In de laatste dagen gingen over Gennep vele wagons met paarden naar Duitschland. Wild en gevogelte. In beide is de handel levendig.,- wilde konijnen konden opbrengen 90 ct.—1.20, tamme dito ƒ0.502.75, wilde eenden 1.301.50, tamme dito 1.501.80, wilde ganzen ƒ3.50—3.75, vette tamme dito ƒ5.256.80. duiven per paar ƒ0.851.50, kalkoenen '5.50—6.90, jonge kippen 1.60— 2.60, oude dito 1.45—2, hanen 1.40—1.75. Hooi en stroo. Naar hooi is weinig vraag, de prijzen zijn dientengevolge sterk dalende in de Bommelerwaard wordt thans voorgoed handelshooi besteed 1214 per 500 K.G. de om ct in stroo is daarentegen wat vlugger, roggebosstro a geldt thans f 16, -choofstroo totJ'21 per 1000 K.G. Intuit in de Betuwe is nog steeds tamelijk groote aanvoer le qual. goudreinetten gel-, den 2023, extra qual. 4042, le qual.j bellefleurs 2227, extra qual. 3032, huis-' mans 1012, boschappels 2030, konings- zuur 2628, rabouwen 810, holgaten 7—8, dubbele bend >rzoet 1517, Gerrit Roelofappels 16—18, verrijnzoct 13—*14, notarisappels 2527 ct„ alles per K.G. Honing en was In Gelderland is thans de prijs van heidehoning 8590, boekweit- 2075, tap- 6065, pers- 35—40, ruwe was 20—25, gesmolten was 75 80 ct„ alles per pond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6