7r SPAARNEBANK Spaarbankboekjes met 4 pGt rentevergoeding. dag 1 fj Februari 1924 46ste Jaargang No. 14665 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK. LEIDEN. VOGELENZANG. LISSE. S^SSFNHF'H. Alle BANKZAKEN Alle EFFECTENZAKEN. Alle ASSURANTIEZAKEN. HILLEGOM. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. SPAARNDAM. VELSEROORD.- ZANDVOORT. SCHOTEN. HEEMSTEDE. HOORN. PURMEREND. MIJDRECHT. CASTRICUM EDAM. VOLENDAM. HANDEL EN NIJVERHEID. Een Utrechtsche Mid denstand stentoonstelling. LUCHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. Wisselkoersen en koersen var Bankpapier. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet week f 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advert enfiên 35 een?» twr rv?vl Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 et, per regel Vraag» en aanbod-advertentiên l4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Kapelaan Simons. Zaterdag herdacht de Weleerw. heer Simons, kapelaan van de Mon-Pèrekerk, den blijden dag, waarop hij voor 1214 jaar de H. Priesterwijding mocht ontvangen. De feestelijke herdenking was één dag uit gesteld en naar den Zondag verschoven. Des morgens om 7 uur was er een alge meene H. Communie voor de mannen en vrou wen van de Congregatie der H. Familie, waar bij op uitnoodiging van besturen van vele vak vereenigingen zich ook de leden dezer orga nisaties aansloten. Om half elf werd er door den jubilaris een plechtige Hoogmis opge dragen, terwijl des avonds door een Lof met „Te Deum" de kerkelijke plechtigheid werd gesloten. Des middags van 2 tot 4 uur werd er door vele parochianen, besturen van vereenigingen et®., een druk gebruik gemaakt van de re- ospne, om den alom beminden kapelaan hun welgemeende geiukwenschen aan te bieden. Op ondubbelzinnige wijze heeft Roomsch Leiden geloond (en binnen enkele dagen zal hel dit nog andermaal toonen), dat het den priesterlijken ijver, en Liefdevolle zorg van den goeden zieleherder ten volte waardeert. Van oud lot jong kent men en ondervindt men zijn zorgvolle goedheid. De kindertjes van de Catechismus houden van hem en de mannen en vrouwen van de Congregatie der H. Fa milie volgen met graagte de wijze lessen van hun gevierden directeur. De ijver van Kapelaan Simons is voor de mannen der vak- vereeniging een voorbeeld. Slechts bij hooge uitzondering zal hij als adviseur een vergade ring van een zijner vete vakvereenigingen verzuimen. En kan hij niet aanwezig zijn, dan zorgt hij steeds, dat aan "t bestuur hiervan tevoren kennis gegeven wordt. Hij leeft met hen mede, hij ijvert voor hen en hij spreekt tot „zijn" arbeiders zoo gaarne een sterkend, opwekkend woord. Van de Leidsche Missievereeniging is hij de stuwkracht en de Algemeene Leidsche Missie- tentoonsteiling, die het vorig jaar in de Stads gehoorzaal gehouden werd, heeft voor een groot deel haar haar weslagen aan zijn on vermoeid werken te danken. Ook vanaf deze plaats zij gaarne en wel gemeend aan Kapelaan Simons nog 'n lange reeks van jaren van heerlijken, vruchtbaren riesterarbei-d toegewenscht. X. Collecte Gisteren werd bij bet uitgaan der H. H. Missen aan de drie parochiekerken een coi'ecte gehouden, tot steun aan de Twentsche Textielarbeiders. Op duidelijke wijze werd hierdoor getoond, dat de Katho lieken van Leiden en inzonderheid de Eerw Geestelijkheid, die hare toeslemming tot het houden van deze collecte verleende, met de strijdende groepen uil den Achterhoek mee leeft. Personalia. Onze stadgenoote mej. Leghner, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen machineschrijven, dat te 's-Gra venhage gehouden is. Kiesvereeniglng. Vrijdag, 22 Febr. a.s. des avonds te half acht wordt in het R.K. Vereenigingsgeböuw de jaarvergadering ge houden van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht." De agenda beval o.m een voor stel tot afschaffing van hit dubbel vergade ren te Overveen en Vogelenzang. VOORHOUT. Burgert. Stand. GeborenAntonia Hendrika, d. v. A. L. Steenvoorden-Korte- kaas Dirk, z. v. D. Havenaar-Noort. Arbeidsbemiddeling. Het getal werk zoekenden is momenteel 23. Het getal is, van wege de vorst, stijgende. Pluimvee en konijnensport. Vrijdagavond werd vanwege de p.uimvee en konijnen- sportvereaniging in het Bondsgebouw een propaganda-avond gehouden. De voorzitter de heer Daudeij, opende deze bijeenkomst, ten doel hebbende een lezing te houden met lichtbeelden door den heer Muijs Hij wenscht dat velen zullen toetreden als lid op dezen avond, waarna hij het woord gaf aan den heer Muijs. Spreker, als afgevaar digde van de pluim vee-voederfabri-ek, P. Sluis Weesperkarspel, wees op de verschil lende bepalingen, die behandeld' moeien wor den naar de eischen des tijds O.m. voede ring, huisvesting, stand der hokken in de tuin, bestrijding der luis, bevorderen der leg, de hoogte der hokken, etc. Voorts noemde hij eenige ondeugden bij de kip pen, zooals eierenpikken en veeren pikken, waarvoor spreker, eenige middelen Ier be strijding aanwendde Voorts -de ziekten die voorkomen onder dit geslacht z.ooals: cho lera, tuberculose, diphtheritis, snotziekte Pokzïekte Gal Buikwaterzucht en zwakte in de pooten. Voor iedere ziekle wendde spr. eenige middelen aan er bestrijding. Hierna was zijn rede ten einde. Een dankbaar ap plaus beloonde spreker voor zijn leerzame rede Na de pauze werd op het doek vertoond eenige prachtige boenderrassen, hennep en hanen ziekten en verschijnselen bij de kip pen, hokken en broeihokken. Bij iedere fo to exp.ieeerde spreker duidelijk de echtheid van kleur bij de hoenders die ze moeien bezitten om voor een bekroning op derge lijke tentoonstel.ingen in aanmerking te ko men. Gekomen aah het einde dezer verga dering dankte de voorzitter den heer Muijs die ghee! belang'oos dezen avond wen chte te doen slagen en rièp spreker en de aan wezigen een hartelijk tot weerziens toe. Leidlage. d van P Rusmanvan Resteren d van J TimmermanSchaap. Overleden: F. van Roodte m. 9 mnd. „Herwonnen Levenskracht". Het Plaat selijk Comité hield Vrijdag 15 Febr. j.l., een goed geslaagden film- en muziekavond in het K.S.A.-gebouw. Te ruim 8 uur opende de heer W. Krom, als voorzitter van het Plaatselijk Comité, deze feestelijke bijeenkomst, allen verwelkomende. Verschillende p'aatselijke besturen waren uil- genoodigd en aanwezig, de gToole zaal van tiet K.S.A.-gebouw w'as overvol. Na de opennig werd door alle aanwezigen het Comitélied gezongen,waarna de Accordeon „Onderiing Kunstgenot", uit Leiden, eenige mooie harmonica-nummers ten gehoore bracht. De heer J. D. Verzuu hield oen kernachtige rede over doel en financiën van „Herwonnen Levenskracht'", waarna de fi'xn vertoonde het mooi gelegen sanatorium „Berg en Bosch", de behandeling der patiënten aldaar en hare in richting. Een dankbaar applaus oogstte de filmoperateur. Na de pauze voerde het woord Dr. P. Ie Grand, het Comité dank brengend voor de uit noodiging, aan het Groene Kruis gericht. Spr. hoopt nog lang harmonieerend samen te mo gen werken met „Herw. Levenskracht", wijk verpleging, en spreekt den wensch uit, dat in de St. Bernardusstichting, welke reeds in aan bouw is, onze zieken, door het plaatsen van lighallen aldaar, reeds in hei beginstadium mogen genezen. Daarna voert nog hel woord de burgemees ter, die Sassenheim feliciteert met zulke echte instellingen van Roomsche naasten'iefde, te vens de Muziekvereeniging, die dezen avond opluisterde, een woord van lof toezwaaiende voor de werkelijk mooie muziek. Dan volgde nog een humoristisch stukje, getiteld- „Grootvadertje", dat veel bijval oog stte, waarna de voorzitter dezen welgeslaagden filmavond sloot. De programma-verkoop bracht 20,16 o'p. meer vaart liep, dan wanneer het aan "het net lag, moet worden afgeleid, dat die vaagt niet onbelangrijk sneller is geweest. Ter zake van bovenstaande nalatigheid straft de Raad den schipper met berisping. 2o. betreffende de stranding van het stoomvisschersvaartuig Eveline YM. 15. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van de ramp een gevolg is van nalatigheid van den schipper, bestaande in slechte na vigatie. Waar dc afstand van het gegist bestek van waar de Eveline is afgevaren, tot het lichtschip Haaks ongeveer 110 mijl bedraagt, had de schipper moeten begrijpen, dat hij, toen hij volgens de log 139 mijl bad afgelegd en volgens zijn snelheid zelfs ongeveer 150 mijl, niet bij het lichtschip Haaks kon we zen, maar zich daar een goed eind voorbij moest bevinden. De schipper had bovendien het licht dat hij waarnam, voordat hij het lichtschip peilde, dat hij voor het lichtschip Haaks aanzag, behooren tc verkennen. Politieverordening. Naar wij vernemen, is den Raad een concept verordening aange boden tot vaststelling van een voor de ge meente geheel omgewerkte en meer met de plaats in overeenstemming gebrachte po'itie- verordening, welke als eisch aan een vooruit gaande badplaats mag gesteld worden. Polltichonden-dressuur. De politiehon- den-dresseerclub houdt Dinsdag 19 Februari a.s. een a'gemeene ledenvergadering in Zo- rner'ust. Op de agenda komt o.a. voor: be spreking omtrent het houden van demonstra ties in het a.s. seizoen. Jubileum Zuster Dina. - Zooals we reeds eerder schreven, vierde dezer dagen mej. Brondus beier bij elke inwoner bekend onder- de naam van Zustér Dina haar 25- jarig jubiteum. Deze dag ging voor de zeer geziene verpleegster niet onbetuigd voorbij. Toch moest, meenden een aantal dames uit het hier bestaande dames-zangkoor. Zuster Dina méér nóg in het openbaar gehuldigd Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. Bouwen Aan de finma J. v. d. Bosch en Zoon alhaei is opgedragen het bouwen van een burgerwtoonbuis met bijkomende werken voor rekening van den heer A. de Groot le Zilk, op een terrein nabij de R.K. kerk al daar Kantongerecht. De eventueele opheffing van het Kantongerecht te Hoofddorp zou adiier met vreugde worden begroet Al is de Meer even gemakkelijk bereikbaar dan vroe ger, voor zijn plezier gaal men er niet hern. Reeds lang werd Hillegom ze f gebrandmerkt als kanlonzele-, villa Hofzichl is er voor ge- eigend, maar komt dit niet, dan toch maar liever naar Haarlem dan naar Hoofddorp, niet om de plaats, doch om de vrij om slachtige verbinding. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: .1 Ruig- rok en E. M. Luk. Getrouwd; J Warmerdam en W van Ast Geboren: d van K BoltMans d van J M. van Lieropvan der Putten. z. van W. J SalmanSmakman. z van H MaasdamVink dl van J. OpstalRus man. d. van E. 3. M. van der Linden Het Witte Kruis." Op Dinsdag 19 Febr. a.s. zal in de zaal van 't hotel Cornelissen al hier een feestavond woiden gehouden geheel ten bate van de Noord-Hollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis," afdeeling Halfweg, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De muziekvereeniging „Eensgezindheid" al hier, alsmede de dames Dekker, Roodenburg, Cornelissen, Maas en Van Nieuwenhuijzen hebben belangloos hunne medewerking toe gezegd. He» uit te voeiei: ziet er schitterend uit, het luidt als' volgt: 1 Opening. 2. Marche Garde d Honncur van Aug, Eenhaes. 3. Bal- Antique van G Guillement 4. Hardhoo- ngheid, blijspel in één bedrijf door de da mes H. Roodenburg, J Dekker en W. Cor nelissen. 5 Liederen te zingen door Mevr. D. 'aas. Aan de piano ter begeleiding Mevr. G. J. van Nieuwenhuijzen Gezongen zal wor den: 1. Die Ehre Gottes aus der Natu van Beefhoven, 2. Am Meer van Heine 3. Komt 0 Zonne van Guido Gezelle. 4. Mij spreekt de blcmme een tale van Guido Gezellë. 5. Kennislied van Emiel Hullebroek. 6. De Vrouwelijke soldaat of de gefopte Luitenant, klucht in een bedrijf, door den heer en mevr. N. N. 7. Domme Jetje, humoristische voor dracht door mevr. H. Roodenburg; 9, Pava ne De Méhul van Signard. 9. Andanté Reli- gioso van Ad. Sellinik Pauze 10 Andante du Trio en Mi van Signard. 11 Mercure Galop van J. Christophe (saxophones kwartet). 12 Sijm en Trijn klucht me» Volendamsche klompendans docr dc dames H. Roodenburg en J. Dekker. 13 Zang door mevr. J. Dekker. 14. Ik heb me verloof komische voordracht door mevr. H. Roodenburg 15. Dans La Bruijère van A. Govaerts 16 Au Golfe de Naples van E. Larue. 17 A Pied Legro, Mar che Militaire van J. H. Kessels. De entree is gesteld op 1.per persoon, plaatsbespre king 0.25 Het is niet aan twijfel onderhevig of de afdeeling Halfweg van „Het Witte Kruis" kan op succes bogen. Personalia. Den ambtenaar bij de Ne- derlandsche Spoorwegen, J. van Aalst, is als zoodanig eervol ontslag verleend met toe kenning van pensioen. Het ijs. Op de Kruisvaart alhier wordt weder schaatsen gereden. Het iis is echter nog niet betrouwbaar, zoodat voorzichtigheid wordt aanbevolen. Ook het ijs in de Hoofdvaart is met het oog op het scheepvaarverkeer, dat nog niet sfi'ügt, in een hoogst gevaarlijken toe stand. Toch kan de jeugd het maar moeilijk laten, zich op het ijs te begeven. Ouders, let op uw kinderen! Niemue kerk. Naar wij vernemen, worden bij de oud-gereformeerde gemeente te Hoofd dorp, pogingen in het werk gesteld, om te komen tol stichting van een eigen kerk met pastorie aldaar. „Ons Genoegen". Vrijdagavond werd in hotel „De Landbouw", te Hoofddorp, door 't R.-K. Muziekkorps „Ons Genoegen", aldaar een uitvoering gegeven. De zaal was matig bezet. Een mooi programma werd door hef korps afgewerkt; de mooie muziek werd door de aanwezigen mei aandaeht""aanj»ehoord. Ter afwisseling trad op de heer Verkerk, uit'Uit hoQrn, met enkele humoristische voordrach ten, welike veel bijval vonden. Gevonden voorwerpen. Een grijze handschoen, een tros. bananen, een zwarte kinderportemonnaie, een kinderbontje, Schietoefeningen. Morgen Dinsdag en Woensdag zullen schietoefeningen worden gehouden vanaf het pantserfort met licht geschut en Donderdag en Vrijdag met zwaar gschut, telkens aanvangende 9 uur 's mor gens. Onveilig is de zee de eerste twee dagen tot 4,5 K.M., de laatste 2 dagen tot op 9 K.M. van hef fort Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in de volgende zaken, ie betreffende de stranding van het stoom visschersvaartuig Timor IJM. 491. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van de ramp is gelegen in een nalatigheid van den schipper, hierin bestaande, dat hij bij het insturen Op de kust niet voldoende vaart heeft geminderd, tengevolge waarvan hij bij het looden geen grond heeft gekregen en het zóó noodzakelijk looden waardeloos werd. Had de schipper langzamer gevareh, da nhad hij bij het looden grond gekregen en bemerkt, dat hij dichter bij de kust was dan hij oorspronkelijk vermoedde; het on geval zou niet hebben plaats gegrepen- De bewering van den schipper ter zitting,, dat de vaart ven de Timor slechts 3 mijl was, kan de Raad niet als juist aannemen, daar in dat geval grond zou zijn gelood; ook uit de verklaring van getuige Groen, dat het schip De schipper had verder, toen men hem kwam waarschuwen, dat het lichtschip vlak. bij was, onmiddellijk aan dek moeten komen. Blijkbaar was trouwens het gegist bestek, waarvan is afgevaren, onjuist of/en zijn niet de koersen gestuurd, welke zijn opgegeven, daar anders de Eveline, de opgegeven koer sen en afstanden in aanmerking genomen, niet bij MaasKchtschip te land kan zijn ge komen. Op grond van bovenomschreven nalatig heid straft de Raad den schipper door hein de bevoegdheid te ontnemen als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van een half jaar. 3o. betreffende het op een strekdam loo- pen van het stoomvisschersvaartuig Annie YM. 104. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval vermoedelijk een gevolg is van stroom, waardoor het vaartuig uit den goeden koers is geraakt, terwijl de schipper door den zwaren mist geen verkenning had dan de boeien of aan het land. 't Ware zeker voorzichtiger geweest, in. dien de schipper bij den heerschenden mist buiten de pieren gewacht had, vooral omdat, toen de buitenpieren gepasseerd waren, het geluid van het mistsein, dat achter de Annie was gekomen, den schipper .verder niet kon leiden, .zoodat hij moest afgaan op. den gè- stuurden koers. Bij het zien van het roode worden, en daarom werd besloten een jubi teiuri-avond te orgahiseeren op 21 Februari a.s. in „Monopo'e" Genoemde zangvereeniging zal een concert geven en bereids is de mede werking (geheel belangloos) verkregen van mej. A. Drees en de heeren Jos de Klerk, Picre Verdrink en Anton Sauveplanne. De entree prijs is op 1,gesteld en komt ge heel ten nutte van Zuster Dina, die liet op tiaar beurt weer wil gebruiken, daar waar zij hei voor haar maatschappe'ijik werk het meest noodiig acht. Wij gelooven wel, ge zien 'de reputatie vap. het dames-zangkoor en bet doel, dat de zaal geheel gevuld zat zijn. Ouderavond. Woensdagavond 8 uur zal alhier in de O. L. School een ondersavond gehouden worden. Agenda: 1. Bespreking K^n. Besluit toelatings eeftijd. 2. Aanstaan de wijziging leerplichtwet; 3. Verkiezing nieuwe oudercommissie Schaatspret. Zondag werd er weer schaat- sehgereden op het IJ. Het Spaarne ligt ge- hefel dicht Witte Kruis. Agenda ledenvergadering Witte Kruis op Maandag 18 Febr. 's av. 7 uur in café Hoederdos. 1. Jaarverslag 1923. 2. Rekening, en verantwoording oenni".?- meestcr over 1923. 3. Verslag magazijn meester. Periodieke bestuursverkiezing aftr. vuur van den strekdam had de schipper on- I de beer Dr. Smit en wegens bedanken de middellijk achteruit moeten slaan, al zou dit heer Beijersbergen 4. Verkiezing afgevaar- het ongeval niet voorkomen hebben. De Raad acht in deze geen aanleiding aanwezig om deö schipper een disciplinaire straf op te leggen, omdat, hoewel hij niet de gróótste voorzichtigheid betracht heeft, toch niet kan worden gezegd, dat het ongeval door zorge loosheid of zelfs door onvoorzichtigheid i$ veroorzaakt. Aanrijding. Op den Zeeweg te Velseroord had gisteren een kleine aanrijding plaats. Een luxe auto. toebehoorende aan den heer de B. wilde wijken voor effl autobus, waartoe hij een scherpe bocht nam. Hij reed zoodoende tegen een hek. hetgeen ge heel in elkander werd gereden Van de auto werd een vooras gebroken, terwijl een persoon die bij de heer de B. zat, eenige kwetsuren aan het hoofd opliep. De vogelfilm. Door de vereeniging Volks onderwijs zuilen a.s. Zaterdag twee film voorstellingen voor schoolkinderen gegeven worden te IJmuiden en te Velseroord. waar de bekende voge'film van den heer Burdet vertoon zal worden,. tewijl de heer J- Drijver te Santpoort d noodige toelichting zal geven. Ggmnastiekvereeniging. „Oefening staalt Spieren", dat is de alhier beslaande en met succes werkende Gymnastiekvereëniiging,welke op 5 Maart a.s. haar 20-jarig beslaan hoopt Ie herdenken. Dit jubileum zal niet onopge merkt voorbijgaan. Zij zal n.l. op 10 Mei a.s. een eere-avond geven, gevolgd door Nationale wedstrijden d.a.v. Altes zal plaats hebben in de Concertzaal van het „Groot Badhuis", daar toe welwillend door de direclie afgestaan. Het behoeft geen betoog, dat èn eeTeavond én wedstriiden goed zullen slagen. De naam van ..O.S.S." slaat ons biervoor borg. Wij wen- «chen deze vereeniging, onder de bekwame lei ding van tiaar directeur, den heer Draaijer, veel sucoes. H.A.M.I.T. De heer E. Z. Brokmeier, a'- hier, die lid is van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, te Haarlem en voorzitter van de Zand voortsdie Winketiersvereeniging, is benoemd tot voorzitter van de Commissie voor de Huisvliiltentoonstelling, onderafd. van de H.A Y.I.T., te Haarlem. Werkloozenzorg, Naar aanteiding van een latere conferentie van de wethonjJers en de afgevaardigden van de arbeidersorganisaties, de heeren Biesenberger en v. d. Moolen, is de toezegging ontvangen dat aan werklooze arbeiders, in dienst van de werkverschaffing, een, toeslag zal worden verleend op hunne uit- keering voor zoover zij als georganiseerden contributie bijdragen aan de werkloozen'kas- sen, Mocht de Raad daarop gunstig beslissen, dan 'igt het in het voornemen, om aan dit besluit terugwerkende kracht te verleenen. Zandvoort vooruit. De rij woningen aan den Hoogeweg, Oranjestraat en Strand weg naderen hun voltooiing en tal van huur ders hebben zich reeds aangemeld. Zoo zou den, naar wij vernemen, de drie winkelhuizen, aan de Oranjestraat gelegen, reeds verhuurd zijn. Daarin zouden worden gevestigd een b'oemenwrnikel, schoenenwinkel en grulters- warenhandel. Vischhal. - De reeds jaren bestaan hebben de yischhat van den heer D. Bierenbroodspot, waarin deze vroeger zelf exploiteerde, zal •hans worden geëxploiteerd door den heer T- Molenaar. Hel ligt- in de bedoeding, om z.g. visehdapen in te stet'en. Alweer die lastige honden. Het zoontje van den heer K„ alhier, is zoodanig door een bond gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen. dligde ter algem. veneaderi' g. 5. Causerie Dr. Smit over „besmettelijke ziekte". De telefoon. De telefoon wordt verplaatst naar het nieuwe postkantoor op de Kolk. Men is bezig de kabe! te leggen. „Onderling Hulpbetoon". De Huurders- vereeniging .Onderling Hulpbetoon", heeft in verband met het betalen van de hooge huishuren en steeds verminderen van het loon, een openbare vergadering uitgeschre ven in het gebouw van den heer Slot, Pre- toriaplein, op Dinsdag 19 Feberuari a.s.. des avonds 8 uur om te komen tot een organi satorisch verband van alle huurders en daarmede gelijkgestelden te Schoten. Opgespoord. Door de politne te Heem stede is opgespoord P. M .K. le Haarlem als verdacht van poging tot oplichting en dief stal van ijzeren matten te Heemstede, Haar lem en Bloemendaal. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij J. v. d. Putten, Glipperpad 1, een groene meisjeshoed; W. Woudt, ZandvooTt- schelaan 29, een armbandje; Vreugdehi», Barteljorisstraat 14, Haarlem, een zilveren ringetje; Botje, Heereweg 155 E, een pols band-horlogen; Steenvoorden, Binnenweg 117, een herdershond; T. van Dijk, Lange Heerenstraat 9 Haarlem, een lorgnet in étui; Schultz, Heemstedeplein 17 een sleutel; H Drayer, Resnovaplein 15, een etui met schrijfgereedschap; Stalvoort Iepenlaan 15, een portemonnaie met inhoud; F. Burger, Kastanjelaan 33, een zak met inhoud; Sahclis, Edisonstraat 16, twee handschoenen. Gewetènsgeld. Ingekomen is bij den in- Hoorn, 270 wegéns te weinig betaalde Oor- logs-ivinstbelasting over 1918. Oud-vakleerlingen vakschool kaasmakers. Deze vereeniging heeft vergaderd in „De Witte Engel". Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd totgeestelijk arviseur van Vak groep III alhier, den WelEerw. Heer Kape laan F. Huf. De bestuursleden, de heeren Walda en Groot werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter memoreerde, dat de toe komst zich nog duister laat ^aanzien. Het batig saldo is thans f 49 45H, ter wijl de vereeniging nog een tegoed van 156 heeft. Bestelen werd de zomervergadering in Purmerend te houden. De begrooting voor 1924, in ontvangst en ■uitgaaf geraamd op 253,80 werd vastge steld. De heer Walda hield een uitvoerige be schouwing over het rapport der commissie voor arbeidersvereniging. Hierover werd eenige discussie gevoerd, waarna de vergadering gesloten werd. Simultaanseance Max Euwe. De be kende schaakmeester Max Euwe zat, op ver zoek van „Caïssa", a.s. Zondag een simul- taan-séance geven in het café „Jan Pieters zoon Coen". Dc séance begint om 2 uur. Burg. Stand. Geboren: Eduardus Comelis Allardus, z. van Eduard Wilhelm Zeuren en Cornelia; Wilhelmina Capel. Comelis Petrus, z. v. Dirk Wester en Lucia Johanna Roskam. Ondertrouwd: Hendrik Jacabus Reitsma en Maria HiÜegonda Alida Bakker. Getrouwd: Neelanus Steven DRuy en Pie- tertje Dinkla. HEEMSKERK. Zitdagen der belastingen. De Ontvan ger der Directie belastingen zal voortaan voor de ontvangst van 's Rijksbelastingen zitting houden ten Raadhuize alhier, den tweeden Donderdag van iedere maan, be halve in Januari. Werkloosheid. Als werkloos zijn inge schreven: Timmerl. 1, meubelmakers 1, grondwerkers 4, losse arbeiders 7. Totaal 13, Bazar. Van den alhier gehouden bazar ten behoeve van de Voelbalvereeniging M.V.V., was de opbrengst der twee avonden 111.42, terwijl de totale opbrengst bedraagt f 235.97. Zanguitvoering. Dinsdag 26 Februari hoopt de Zangvereeniging „Zang en Vriend schap" een uitvoering te geven. Te zwaar. Vorige week kon een goede rentrein niet tegen de hoogte bij Lieftenshoek komen; herhaalde pogingen bleven vruchte loos. Een locomotief moest van Uithoorn ko men om te helpen er overheen te komen. Melk- en Boterfabriek. In de voormalige kaasfabriek van de firma Goes zal een melk en boterfabriek, voorloopig voor den tijd van een jaar worden gevestigd. Een mooi cadeau. De Muziekvereeniging V.I O.S. heeft van haar beschermvrouwe, mevr. de Wed. K. van Wieringen, een nieuwe tent cadeau gekregen, daar de oude te bouw vallig en te klein is. Uitvoe:ing. De Sportvereeniging „San- dow" hoopt 27 en 29 Februari haar eerste openbare uitvoering te geven, met een mooi varieerend programma. Brutaal. Meermalen kwam het voor, dat, zonder te vragen, de roeiboot gebruikt werd van C. de G., aan de Kerkvaart, om even over te varen en dat dan de boot niet meer op zijn plaats gebracht werd. In over'eg met zijn overbuur besloot De G. daar een einde aan Ie maken. Hij bevestigde een tang touw aan de boot en stelde zich verdekt op. Na een uurtje wachten, werd zijn werk met succes bekroond. Het was zelfs een paartje, dat ge ruischloos de boot los maakte en aan 't varen ging. Biina aan den wal zijnde, trok De G de boot terug en het paar moest een omweg maken om zoo weer op hirn bestemming te komen. Burg. Stand. Geboren: Hendrika, d. van T. de Graaf en B. Zuidervaart. Cornelis, z. van R. de Ruit en C. Jongeneel. Getrouwd: J. Bader, 34 j. en M. Hogervost, 26 j. J. J v. d. Bergen, 29 j. en M. van Bemmelen. 27 j. R.K. Volksbond. Hit steuncomité van den R.K. Volksbond voor de R.K. uitgesloten textielarbeiders brengt dank voor den ver leenden geldelijken steun. Dc penningmees ter van het comité heeft ruim 120 af kun nen dragen. Het comité hoopt, dat, wanneer wederom de -leden van het comité een bijdrage zullen komen vragen, deze welwillend zullen wor ded afgestaan. Burg. Stand. Geboren: 7 Febr. Grietje, d. van H. Guijt en L. Tuijp. Jan, z. van J. Kras en M. Kloot. 8 Febr. Adriaantje, d. van C. de Vries en E. Visser. Aaltje, d. van C. Schilder en A. Schokker. 12 Febr. Aag je, d. van J. Klouwer en H. Kwakman. 14 Febr. Geertje, d. van C. Bont en A. Smit. Geertrudes Adriana, d. van D. Tol en W. Roest. Overleden: 2 Febr. Aaf Sier, 72 j., echtgen. van Jan Waayer. 12 Febr. Jan Plat, 46 j. IJsbeweging. We kunnen in deze jaren van aardbevingen en ongewone temperatuurs- en weersverschijnselen ons op veel dingen voorbereiden. Dat de zee nu echter voor de vierde maal in tijd van één nacht zou vast liggen en dal nog wel in dc maand Februari, hadden we niet kunnen droomen. Tot aan den horizon toe is 't weer alles ijs, wat men aanschouwt. Op dit moment, dat we het be richt verzenden, trekt het reeds weer bij ge deelten af. De vischvargst heeft natuurlijk deze week weer niets opgeleverd. Naar de NoordzeeOnder dezen titel maakten we reeds melding ven het vertrek van twee span boilers naar de Noordzee. Er is later nog een span heengetogen. De visch- vgngst schijnt echter weer afgeloopen le zijn op de kust van IJmuidenZandvoprt.Volgens het eerste bericht, dat we kregen, waren ze Vrijdag pas uilgevaren en had de vangst sdechts drie tal (3 X 200 stuks) bedragen. Op initiatief van de Utrechtsche Handels- vereeniging en de afdeeling Utrecht van de Ned. Banketbakkersvereeniging zal in de week van 7 tot en met 12 April a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utnchl een Midden standstentoonstelling worden gehouden, waar ook zoo mogelijk eenige bedrijven in werking zullen worden vertoond. Zoo zal een volle dige banketbakkerij in werking te zien zijn, terwijl vermoedelijk ook een chocoladebon- bonfabriek werken zal. Tijdens de tentoonstelling zullen voorts verschillende wedstrijden plaats vinden, als banketbakkerswedstrijd, wedstrijden in dek ken.en versieren van tafels enz., ook zal aan de modezaken gelegenheid worden gegeven de nieuwste snufjes op modegebied te doen zien. Ook van de woninginrichting zal een beeld worden gegeven. In het geheel zal een tentoonstellingsruimte van 700 M2 in beslag worden genomen. De bedoeling is aan het publiek te lat^n zien wat de Utrechtsche middenstand kan aan bieden en tot stand brengen. Barometerstand 9 uur v.m.: 786. Vooruit. HET TOOROP-RAAM. Volgens bet Utrechtsche Predikbeurten blad heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, aan het college van kerkvoogden en notabelen zijn leedwezen betuigd over het feit, dat het college in zulk een gewichtige zaak als de aanvaarding van het Toorop-raam heeft gehandeld, zon der den Kerkeraad er in te kennen. TOULOUSE-DAKAR. Uit Parijs wordt gemeld, dat begin April een vliegdienst zaf worden geopend tus schen Toulouse en Dakar. De verbinding zal negen dagen duren en worden in stand gehouden door zestig vliegtuigen. DE BOOT VAN AMSTERDAM IN EN UIT HET IJS. Omtrent het wedervaren van de Hoorn- sche boot, verneemt het „N. v. d. D." nog het volgende uit Edam gemeld: Reeds vroeg in den morgen, omstreeks 4 uur, werd bet anders zoo rustige Volen- dam plotseling opgeschrikt door herhaalde noodsignalen, welke bij onderzoek afkom stig bleken te zijn van de zgn. „Hoomsche Boot", die. vergezeld van een motorboot, ten N.O .van Marken, gelijk gemeld, in het ijs beklemd was geraakt en om hulp seinde. In Edam had men ook al gauw de mare „een schip in nood vernomen. Van hier werden de eerste pogingen tot helpen ondernomen Schipper Simons voer met zijn motor, waarop o.m. burgemeester Kolfscho ten zich bevond, de haven uit, doch sooe- dig moesten zij onderv-'nten, dat de boot, die zich op ongeveer 2 K.M. van de kust bevond, niet te bereiken was, vanwege het ijs. Onverrichter zake keerde men terug. Te V o! end am zat men iniusschen ook niet stil, al was nadering met een voortuig nok hier, om °telijke redenen, n'et mogelijk. Evenwel verklaarden pl.m. 50 visscher» zich bereid, een reddingspoging te onder nemen. Een 11-tal personen werd h:eruit geselecteerd. Omstreeks 9 uur verjrnkken met een vlet voorzien van levensmiddelen, de visschers H. Bootsman, K Smit, G. Scol der. Jh. Schilder. D. Bont fDuim), D. Kwak. man fPaus), H. Veerman 'Potteri K. Schok ker, J. Kwakman, N. Tuip (Okke) en J. Veerman (Kluit). Het was een Gevaarlijk waagstuk, dat men ondernam en dat toor een talrijke men-'gte, die zich op den zeedijk had verzameld, met groote spanning werd gevolgd. Eén persoon begaf zich over planken, die voorzichtig tot op een 50-tal meters over bet ijs werden geschoven, voor de vlet uit en bevestigde vervolgens een anker stevig in het ijs. Met behulp an een touw, dat aan dit anker was bevestigd, trok men de vlet dan vooruit, waarna dezelfde manoeuvre herhaald werd. Op deze wijze vorderde men, daar het ijs zeer slecht was, uiterst langzaam. Een tweetal jeugdige Volendammers, die voor geen kleintje vervaard bleken te zijn, duur de dit te lang. Het waren Thames Steur, meer bekend onder den naam van „Olivier" en K. Kil bi:naam „Pontje" Zonder eenige reddingsmiddelen bij zich begaven deze knapen zich op het uiterst zwakke ijsvlak en wisten onder groote spanning van het pubUek op den dijk, het zeldzame waagstuk te volvoeren en de stoomboot te bereiken. Hier vernamen zij, dat de boot. hoewel eenigsz'ns overhellende, niet direct in ge vaar verkeerde, doch alleen verzocht werd om een sleepboot. De jongens, door de ka pitein van de boot voorz'en van een stuk touw. dat zij om hun middel bonden, be gaven zich thans eerst naar de vlet, die nog onderweg was, en deelden de bemann'ng daarvan hun ervaringen mede. Daarna zet ten zij hun toch naar den wal voort. Bi'na hadten zij die here-kt toen plotseUng „Oli vier" door de zwakke ijskorst zakte. Tot groote verademing van de antetite menmte op den di;k, wist hij, met behulp van rijn vriend ..Pontie" het veege lijf nog te ber gen. Enkele tientallen meters mhe'dde het moediGe tweetal noG van den dijk, die ver der zonder onGelukken be-eikf werd. De vlet met bemann-'n* keerde eveneens, na een toch van r"im 63^ ur. te halfvier in de" namiddag te Volendam terug. H'ermede eindigde de veel bewogen ge schiedenis. 18 FEBRUARI EERSTE KOFRS BERLIJN p. billioen) 0 059 PARIJS 11 60 BRUSSEL 9.95 WEEN EN 0.37 LONDEN 11.48*/ STOCKHOLM. 59 80 KOPENHAGEN 42.10 CHRIST1ANIA 35.30 BAZEL 46.55 NEW YORK 2.68 ROME LATCRe KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1