ïSSSzMSS HET BUITENGOED VAN MEJ. COENEN. de actie in het KLEERMAKERS- BEDRIJF. j Ingezonden mededelingen modeLmlelk DE SPAARNEBANH ORDE EN ARBEID. SCHOTTN. BLOEMENDAAl IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP. VELSEN. NOORDWIJK. LEIDEN. I'AARLEÜ* De brand op de Hooi- markt. De schade loopt in de duizenden. De Haarlemsche Midden stands tentoonstelling. Arbeidstoestand 1923 Bloembollenteelt. T 100 uitgeloofd. a 60 cents per regel. „BRONSTEE karnemelk Pauselijke onderscheiding. VOOR DEN POLITIERECHTER. VRAGENBUS. INGEZONDEN. 5TERDAMSCHE lü'%, Het conflict in de textiel industrie. URBB0DW ER VISSCHERIJ. De opleving van den Langend ijk. •V Lusten de me&schen geen lekkernijen meer? Door de familie J. Agrico is een pakje, inhoudende 10 pond Geldersche worst, gevonden. De lekkerij is terug te bekomen bij J. Agrico, Dr, Leydsstraat 111, Schofen. Zal men 't spoedig halen? Schoolcommissie. In de Vrijdagavond ge- tourfen vergadering van de Plaatselijke Com missie van Toezicht op hel Lager Onderwijs, :s de heer S.A. Wilson hoofd Ier school van de B.'oemendaa'sche schoolvereeniging, gekozen tot secretaris, zulks in de plaats van den heer A, F. Bos, die voor deze 'junctie bedankt had. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke dé afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de le heift der maand Februari 1924. Brieven Binnenland. De Courant. Amsterdam Inspeceor Lager Onderwies, Haartlem: Nederlandsche Spoor weg®, Urech?mej. D. van Roon, Over- veen. Briefkaarten Binnenland. Willem van Beek, Velseroord: H. J. Jan sen, IJmuiden: Kleijn, Velseroord; N. Z>oet, Rotterdam: B. v. d Lugt IJmuiden 2 st J. Voordt idem: 4 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Klara Gisbcrly. Dusvldorf; Dieterich Hu- ■Vn. M3re. Rijk:voorjaarshen stenkeuring. De uit slag van de op Vrijdag te Hoofddorp op het marktplein gehouden verplichte rijksvoor- jaarshengstenkeuring is als volgt. Aangegeven en opgekomen 11 hengsten. De eenige van het trekpaardenras Bolivar van de vereeniging „Sloterweg" werd ver wezen naar de keuring te Rotterdam, welkein de volgende week wordt gehouden. Type tuigpaard „Hektor" eig. G. W. Waiboer te Anna Paulowna werd afgekeurd „Domino" van G. J. Duyn te Aalsmeer, gced- fekeurd „Cromwell" van Ver. „Vooruit", euring uitgesteld wegens cornage „Cyrus van J. J. de Boer te Assendelft, goedgekeurd niettegenstaande cornage„Geoffrey" van Meekhof en Buurman te Halfweg, goed gekeurd „Gita Est" van Ver. „Ons baleng" afgekeurd „Trés bien", eig. T. Biemond te Uithoorn, go dgekeurd „Monos", eig. Anm- sterdamsche tijtuigmaatschappij," goedge keurd „.Angelo" van H. F. Bultman te Haarl. meer, goedgekeurd, niettegenstaande cor nage „Famielo" van Gebr. van Gulpen Spaarndammerpolder, goedgekeurd. Personalia. Bij Koninklijk besluit is in de plaats van Prof. Mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als lid van de commissie van toezicht cp de middelbare landbouw school te Groningen, als zoodanig benoemd de heer Chr. van den Heuvel, te Nieuw Vennep. Tooneeluitvoering. De tooneelvereeni- ging „Eensgezindheid" te Nieuw-Vennep heeft bij haar uitvoering op 5 Februari j.l. aldaar zoo'n groot succes gehad, dat op veel vuldig verzoek besloten is op Woensdag 20 Februari a. s. in de zaal van den heer Nijs- sen weder een tweede uitvoering te geven met dezelfde tooneelstukjes. Verwacht mag worden dat v eer geen stoel onbezet is. Ongekeurd vleesch. De gemeente-politie heeft Donderdag, geassisteerd door een paar keurmeesters van het openbaar slachthuis, bij A. S. te Nieuw Vennep een geslacht var ken in beslag genomen, dat niet voor keuring was aangegeven en niet de vereischte goed- keuringsmerken droeg. Ook werd een hoe veelheid ongekeurd cssenvleesch aangetrof fen en inbeslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. tJDikk» Teun". Wie kent in deze groote gemeente niet den schipper Teun Smit, door velen ook wel genaamd „dikke Teun". Gedurende een groot aantal j r:n stond Smit in alle deeien van dezen polder met vele in gezetenen in relatie om met z'n schuit een vrachtje te bezorgen of weg te halen era men liet het hem gaarne doen, omdat hij hield van een goede, vlugge bediening en bekend stond als een strikt eerlijk man, op wien men rekenen kon. Thans is hij niet meer eenige dagen gele den kreeg Smit een wondje aan een zijner beenen, waardoor een ernstig gezwel ont stond en waaraan de man Donderdag in z'n vaartuig, liggende in de Ringvaart nabij Half weg, is overleden. Hij was 71 jaren oud en z'n twee groote zoons en een dochter stonden hem steeds trouw bij in het schippersvak, dat z'n lust was en z'n leven. Met hem is een bekend type verdwenen iemand die, onder de ruwe huid een warm hart droeg. Hei ijs. Vrijdagmiddag waagde een 15- jarige knaap zich op e: in slechten toestand verkeerende ijs in de Hoofdvaart. Het duurde niet lang of hij zakte er door. Gelukig werd 't opgemerkt door de politie, die er met een ladder in slaagde den jongen weer behouden ua wal te brengen. r R. R. Kiesvereeniging. Donderdag hield ie R.K Kiesvereeniging „Recht en Orde" »are jaarvergadering in het café van den leer Krielen. De opkomst was bevredigend. De voorzitter, de heer R. Heiiker, opent de vergadering met den Christeli;ken groet en oepi de aanwezigen een welkom toe. vooral den heer v. Schootert als lid van het dag. eestuur der gemeente en de Raadsleden de ieeren Koning en Jansen Andere jaren was het gewoonte in het «peningswoord eenige woorden aan de ge roerde en waarschijnlijk te voeren politiek te,wijden, ditmaal wenschte spr. zich echter aiet op politiek terrein te begeven, daar het egenwoordig ministerie en de Kath, afge vaardigden eveneens veel critiek moeten aan- hooren, niet alleen van de tegenpartij, maar nok van eigen partijgenooten. Daarom wil spr. zich van verdere besprekingen onthou den en geeft het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen der vorige ver gadering. Notulen en jaarverslag worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Or.der de in gekomen stukken bevinden zich een dank betuiging l,an den heer C. Wit, oud-secreta ris der R.K. Kiesvereeniging voor dc felicita tie hem gezonden uit naam der leden van de Kiesvereeniging door den voorzitter, bij diens herdenk ng van zijn gouden Huwelijksfeest op Vrijdag 8 Febr. te Amersfoort. Schrijver wenscht den leden der Kiesv. Gods besten ze gen en stelt deze daad van oude vriend schap op hoogen prijs. Een schrijven van mej. v. Schooten, waarin zij bedankt als bestuurs lid der Kiesv. en voor een herbenoeming niet in aanmerking wenscht te korren. Door den voorzitter worden eenige waardeerende woorden gewijd aan het adres van mej. v. Schooten voor hetgeen zij in het belang der Kiesv. heeft verricht. Thans voigt eerst rekening en verantwoor ding door den penningmeester voor zijn ge houden beheer. Hieruit stippen we aan, dat de kas zich m een zeer klein batig saldo mag verheugen. Door de heeren Th. v. d. Geest en W. v. d. Vlugt worden de boeken van den penning meester gecontroleerd en in orde bevonden, waarna de penningmeester op voorstel der commissie door den voorzitter voor zijn vele werkzaamheden wordt bedankt en ge dechargeerd. Alsdan wordt het ingekomen stuk behan- hrent van den heer Ruijte en anderen om trent het convoceeren en bekendmaken der vergaderingen. De voorzitter verzoekt den heer Ruijte, zijn bezwaren mondeling toe te lichten. De heer Ruijte vermeent, dat hij en ande ren, die de Kath Meerbode niet lezen, van alle gewone en buitengewone vergaderingen worden buitengesloten of verplicht worden de Kath. Meerbode te leren. De voorzitter zegt, dat bet bestuur in deze vrij uitgaat en geen haar geen verwijt kan treffen, daar er in de jaarvergadering van 24 Jan. 1921, met bij'na algemeene stemmen be sloten is, de vergaderingen der Kiesv. uit sluitend in de Kath. Meerbode te annoncee ren, en het bestuur niet de bevoegdheid heeft om dit besluit, dat toen genomen is uit be- zuin'gingsoogpunt te niet te doen Wil de vergadering echter het toen genomen besluit vernietigen, als zijnde in de praktijk niet te voldoen aan de gestelde verwachtingen, dan kan een voorstel te dien einde, door een der j aanwezigen worden ingediend. Daarop word door den heer v. Schooten een dergelijk voorstel ingediend. De heer Ruijier wilde echter nog verder gaan en de vergaderingen door vonvocatiën bekend maken aan alle R.K. kiezers en kie zeressen van het district. ,De voorz brengt allereerst het voorstel van den hter v Schooien in stemming, dat aan genomen wordt met 2 stemmen tegen. Dan het voorstel van den heei Ruijter, hetwelk van eenige kanten bestrijding ontmoette, doch ten slotte werd aangenomen met 13 stemmen tegen, zoodat in 't vervolg zooveel mogelijk aan alle Katholieken van het dis trict, die daarvoor in aanmerking komen, convocatie zullen worden gezonden, Dan is er verkiezing van bestuursleden, wegens periodieke aftredin. van de heeren Koning en Spigt en het bedanken van mej. v. Schooten De heeren Koning en Spigt worden met bijna algemeene stemmen herkozen en in de vacature raej. Mulder. Voor de aftreding der plaatsvervangende bestuursleden worden dezelfde heeren n.m. de heeren v. Schooten en van Bruggen her kozen, en in de vacature, ontstaan door het benoemen van den heer Lamboo tot be stuurslid de heer J. P. Beers. Tot afgevaardigden naar de Prov. Kies kring Velsen worden gekozen mej A v. d. Rhiet aftr. en dj heer v Schooten, tot plaatsvervangers, Mej de Groot en J. P. Beers, beiden aftr Voor de Kamer Centrale Haarlem, worden gekozen de heer P. v. Brug gen en J Otte en mej. v d. Riet; tot plaatsvervangers de heeren C. Ran. J. v. Woerkom, en J. Bcers. Hierna worden de leden in'de gelegenheid gesteld om vragen te richten of inlichtingen te bekomen omtrent het gemeentebeleid, welke dan door een der raadsleden, voor zoover zij kunnen en mogen doen, 'zullen worden beantwoord. Niemand verzoekt daaromtrent het woord, zoodat mag verondersteld worden dat de katholieke raadsleden naar genoegen der aanwezigen hunne funsties vervullen. Hierna werd een gratis verloting gehou den. Voortgegaan wordt dan met de rond vraag. De heer Diessen wil voor de vergadering meermalen een spreker laten optreden, daar dit het vergadcringbezoek en het ledental zeker ten goede zcu doen komen. De voorzitter antwoordt, dat het aanvrage van een eerste klas spreker voor dc toch al niet te ruim voorziene kas een heele aderla ting zou wezen en wij in 1922 twee van de meest bekende sprekers voor De Kiesv. heb ben laten optreden. Gevoegelijk kunnen we nu een jaar overslaan. Als de toestand der kas echter beter zou worden, bestaat er van de zijde van het bestuur niet het minste be zwaar tegen het verzoek. De heer Jansen bedankt in de eerste plaats den voorzitter en bespreekt dan in eenige goed gekozen woorden, het weinige spreken van de Kath raadsleden in de Gemeente raadsvergaderingen De reden daarvan Is, dat met onderling goedvinden de heer Konink als uitsluitend woordvoerder van de Kath. in de gemeente raadsvergaderingen optreedt en de heer v. Schooten als wethouder in het dag, bestuur der gemeente, waar belangrijke vraagstukken eerst in fractievergaderingen worden bespro ken, daar er toch in de gemeenteraadsverga deringen al genoeg gesproken wordt. Hij be schouwt zich ook, alhoewel hem meerdere malen is gezegd, dat hij is een arbeidersaf gevaardigde, niet als zoodanig, maar als een afgevaardigde van de K.th Partij en hij wil ook als zoodanig trachten, voor alles het al gemeen en Kath. belang te dienen De voorzitter bedankt den heer Jansen voor diens gesproken woorden en zegt, dat het hem verheugt uit zijnen mand te verne men, dat hij voor alles het algemeen belang wi! dienen. De heer Th, v. d. Geest bespreekt ook nog de gevoerde en nog te voeren propaganda. De secretaris verklaart, na deze vergade ring te hebben medegemaakt en gehoord te hebben, dat er vele leden die het bestuur en propagandisten ir. hun werk bij willen staan, met meer hoop de toekomst in te gaan dan in het afaeloopen jaar. Nadat door den voorz. de leden worden bedankt voor de prettige samenwerk'ng, sluit hij deze goedgeslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze. Onderscheiding. In verband met hulp verleening an Belgen tijdens de oorloos- en daaropvolgende jaren, is de medaille van Koning Albert van België, toeg kend aan den heer Rijkers, burgemeester van deze gemeente. Burgerlijke Stand. Van 8 tot 15 Februari 1924. Geboren. 7 Febr.: Evert Albertus, z van E. A. Achterberg en J. A. Kassenberg JO Febr.: Arnod Michael, z. van J. C Wassenaar en J. A. Renssen. 14 Febr.; Johannes Petrus, zoon van L. H Smit en J. C. Spigt. 15 Febr.: Johanna Alida Ca- tharina, dochter van G. Mourifs en J. M. v. d Linden. Ondertrouwd: Petrus Johannes Corn-ells Huisman. 25 jaar, te Noordwijkerhout en Jacoba Wassenaar, 31 jaar. alhier, wed. v. M. v, rf Linden, Franciscus Joseph Emanuel Urlus, 30 j„ te Hilversum en Elisabeth Anna Josepha Roozen, 27 jaar, Ie Noord-s Ijk. Janus Plug, 28 jaar en Grietje v Roon, 39 jaar, wed. p. Van Bee.'en. Overleden: 9 F&br.: Jacobus lohannes de Haas, 28 jaar, ongehuwd. 11 Febr.: Lcen- dert Ammeraal, 61 jaar, wedr. van J. Kerk- man. gehuwd met A van Rijn. 10 Febr.: Gprarda Wilhelmint Vink, 30 j„ ongehuwd. 9 Febr.: Calharina Zwarts, 64 jaar, wed. M. v, d. Weijden. 14 Febr.: Maarten van Duin 1 jaar, won van P v. Duin en G. van Roon. Burgerlijke Stand. 13 Februari Geboren: Piter Wii.em, z. van W. Overv iei en H. J. I Bouwmeester. Bas'iaan Jan i. van J. G. Kijls tra en N. S. Goudswaard. Getrouwd: S. A. de Graaff jtn. en P. J. Ktijnstra jd. G. Overduin jm. en M A (iroenewegen jd. G. J. C. Bakker jm. en IM J .Valkenbungh jd. P. Chaudron jm. i en A Hannaart jd. M Groeneveld jm. en 3. v. Weeren jd. J. Gres jm. en J J A. Kranenburg jd. 3. Onderwater jm. en E. Flaman jd. A. de Vogel jm. en C, C J Hozzee jd. Overleden: M. C. van Boven d. 6 rond. Zaterdagmorgen omstre- ks half 8 werd de anders zoo stilte Hooimarkt opgeschrikt door een brand, welke was uitgebroken in een perceel aldaar, waarin is gevestigd de Pharmaceuti3che Groothandel van de N. V. Schmaltz en Werlich en D. Veen Co. Omstreeks genoemd uur bemerkte een juffrouw aan den overkant dat er brand was in deze inrichting en alarmeerde direct de pöütie en de brandv eer. Oogecblikkeüjk waren deze ter plaatse, en toen de ruiten wajen stuk geslagen drong een groote rookkolom omhoog, welke een doordringende reuk in den ganschen omtrek verspreidde. Met twee stralen op de water leiding werd het vuur bestreden en al spoe dig was een vermindering van den brand te bespeuren. Het aanzien was echter in den beginne nog al ernstig, en baardde groote zorg. Dit is niet te verwonderen, daar de aldaar opge- lagen voorraden spiritualiën en kruiden 'n gretig voedsel voor het vuur zijn. Er is dan ook voor duizenden guldens aan goederen en anderzins verloren gegaan. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van eer. eindje sigaar of sigaret. Hoewel in het magazijn zelf de loopjon gens niet mogen komen en het daar ten strengste verboden is te rooken, is het niet onwaarschijnlijk dat over de afleverings-ba- lustrade een eindje sigaret op den grond ge worpen is, wat den geheelen nacht is blijven doorsmeulen. In het magazijn zelf is een groote verwoes ting aangericht, en hangt er een zware reuk van allerhande soorten mengsels, wélke go- heel of gedeeltelijk in vlammen zijn opge gaan. Daar de firma ookeen zaak te Amster dam heeft, is het personeel van hier, daar naar toe gestuurd en wordt het bestelde in de Amsterdamsche magazijnen gereed gemaakt en direct naar Haarlem getransporteerd, zoodal de aflevering gewoon zijn gang gaat. De verzekering dekt de schade. Vermelden wij nog. dat een brandweer man ook bij dezen brand, een verwonding heeft opgeloopen aan zijn neus. Door de aanwezig zijnde E.H.B.O. is de man verbonden en kon bij den brand blij ven. In yerband met ingekomen vragen om, voor het bouwen van woonhuizen, grond in erfpacht te bekomen gelegen aan den Kleine Houtweg en behoorende tot het grootendeels voor bouwterrein bestemde, voormalig buiten verblijf „Buitenrust," achten B. en W. het tijdstip aangebroken, om een begin te ma ken met de exploitatie van dat terrein door het doen uitvoeren van openbare werken op de voor wegen bestemde gronden. Het komt hunfechter uit economisch oog punt gewenscht voor, dat niet dadelijk het geheele terrein in exploitatie wordt gebracht, doch dat dit geleidelijk plaats zal hebben, naar gelang het door de omstandigheden noodig zal blijken. Zij meenen dat voorloopig kan worden volstaan met den aanleg van de wegen, op een overgelegde tee kening aangetoond. Daardoor zal, na slooping van den koepel aan den Kleine Houtweg en van de tuin muren, eene verbreeding van een gedeelte van dien weg en van de geheele Twijndcrs- laan worden verkregen. Voor de uitvoering van bovenbedoelde werken, met inbegrip van de kosten van ver- strating en materiaalverwisseling, alsmede van het aanbrengen van een afscheiding van het bouwterrein, is een bedrag van f 22.500. benoodigd. B. en W. stellen voor, dit bedrag te hun ner beschikking te stellen eri hen tevens te machtigen om den koepel aan den Kleine Houtweg te doen sloopen. - (De Hamit). Wij zijn thans in staat de samenstelling van het Eerecomité onzer Haarlemsche Middenstandstentoonstelling mede te deelen, inzooverre antwoorden op de verzonden Uitnoodigingen zijn binnengekomen. Enke len vertoeven buitenlands, zijn ongesteld, of hebben om andere redenen nog niet kun nen antwoorden. Zeer wellicht zal dus nog een kleine aan vullende lijst volgen. Eere-Comite. Voorzitter C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem. Leden Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester van BloemendaalL. H. Simons, Burge meester van Haarlemmerliede en Spaarn- woude Jhr. J. P. W. van Doorn, Burge meester van Heemstede Mr. J. N. J. E. Heerkcns Tbijssen, Burgemeester van Scho ten, Wethouder van Haarlem J. Becckman, Burgemeester van Zandvoort Mr. A. Bruch, Wethouder van Haarlem Mr. M.Slingen- berg, Wethouder van Haarlem J. C. Laan, Wethouder van Bloemendaal E. W. A. van Nederhasselt, Wethouder van Bloemen daal A. Biesheuvel Jr., Wethouder van Haarlemmerliede en Spaamwolde Dr. E. A. M. Droog, Wethouder van Heemstede H. J. Klein, Wethouder van Schoten C. C. Wolff, Wethouder van Schoten Mr. Th. A. Wesstra, Secretaris der Gemeente Haarlem Mr. Dr. J. F. Veeren, Secretaris der Gemeente Bloemendaal A. A. Swolfs, Secretaris der Gemeente Heemstede A. H, J. de Jong, Secretaris der Gemeente Scho ten J. J. Bauer, Directeur der Gem. Avond school voor Handelsonderwijs Ant. J. J Beijnes, Industrieel, Lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken W. F. Bloemen daal, Voorzitter der Afd. Haarlem van de Ver. Nederl. FabrikaatA. de Boer, Lid van den Raad der Gemeente Haarlem J. P. Boerkoel, Directeur der Gem. Reiniging J. L. Bouwer, Directeur v. d. Dienst v. d. Hout en de Plantsoenen C. W. Breed, Lid van den Raad der Gemeente Heemstede Joh. de Breuk, Voorzitter der Ver. „Haarlem" en der Afdeeling Haarlem van de Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde C. J. van den Broek, Commandant van de Brandweer; W. J. Burge'sdiik, Heemstede, voorzitter van het Departement Haarlem van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel; J. Ph. H. Castricum, voorzitter der Afd. Haarlem van den i\ea. R. K. Voiks- bond, Lid van den Raad der Gemeente Haarlem Ir. L. C. Dumont, Directeur van Openbare Werken Willem Dyserinck, Par ticulier G. D. Gratama, Directeur van het Frans Halsmuseum F. H. M. van der Griendt, Directeur van de Nieuwe Haar lemsche CourantA. L. Hengeveld, Diiec- teur der Ambacht school en der Avond- vakteekenschool Ir. G. Hofstede w.i., Directeur der Middelbare Technische School; Th. G. C. Hooy, Lid der Provinciale Staten, Lid der Kamer van Koophandel en Fabrie- feti J, F. Hulswit, Voorzitter der Afd. Haarlem van den Metaalbond W. A. J. van de Kamp, Lid van den Raad der Gemeente Haarlem J. G. van Kessel, Lid van den Raad der Gemeente Bloemendaal Dr. F. P. Keyser, Directeur van het Openbaar Slacht huis H. J. L. Klein Schiphorst. Lid van den Raad der Gemeente Haarlem; J J. Klorape, hoofd van het 6de district arbeidsinspectie Haarlem; A Koolhoven, .voorz. der Haarl. Orkestver., Bloemendaal; D Kruyxf Directeur van liet Bouw- en Womngtoez<cnt er: wonn.g- bedrijf W. J. B. van Liemt, Lid van den Raad der Gemeente Haarlem Voorzitter der Afdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koop handel en FabriekenVincent Loosjes, Voorzitter der Ver. tot Verfraaiing van Haar lem en tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer, Lid van den Gemeenteraad Mr. A. H. J. Merens, Advocaat en Procu reur C. J. Mieras/Directeur van den Keu ringsdienst voor Waren Jhr. J. C. Mollerus, Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken J. A. A. Ochtman, Directeur van het Gem. GasbedrijfJ. C. Peereboom, Directeur van Haarlem's Dagblad Ir. Graaf van Randwijck, Directeur der Gem. Water leiding J. A. Reus, Directeur van het Gem. ElectriciteitsbedrijfJhr. A. W. G. van Riemsdijk, Directeur van de Oprechte Haar lemsche CourantDr. J. H. Sauveur, Con sulair Agent van Frankrijk Mgr. G. H. F. Stoffels, Deken van Haarlem Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Directeur der Haarlemsche Bankvereeniging, Lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie Mr. F. J. D. Theyse Rechtskundig Adviseur der Chr. Midden standsver. „Boaz" Ds. G. W. C. Vunderink, Predikant der Ned. Herv. Gemeente J. D. Wijkhuizen, Voorzitter van „Patrimonium". Aan het versla over den toestand van de arbeidsmarkt over het jaar 1923, ontleenen wij het volgende over den toestand in de bloembollenteelt In de beide eerste kwartalen van 1923 was e- ten opzichte van den arbeidstoestand in de bloembollenteelt weinig bijzonders te ver melden. Zooveel mogelijk werden ook hier de w:rkzaamheden alleen met het vaste personeel verricht, waarvoor geregeld werk was aanneming van losse werklieden kwam weinig voor. In het derde kwartaal valt de rooitijd der bollen en een belangrijk gedeelte van den verzendtijd. Hoewel niet bepaald opmerkelijk druk, was er in dien tijd in het bloembollendistrict overal volop werk, zoo dat meer tijdelijke werkkrachten moesten worden aangenomen, die overal voldoende te krijgen waren. In sommige plaatsen in het district werd personeel uit de visschersplaat- scn aan het werk gezet, dat tengevolgê der slapte in de visscherij daar n geen werk vond. Tengevolge van en vrij .evendigen handel en bloembollen was er een goede opleving ook ten opzichte van den arbeidstoestand. Het vierde kwartaal bracht niet meer dan geregeld werk, of in den pianttijd de gewone seizoendrukte. Bij den afloop van de werk zaamheden werden enkele losse arbeiders ontslagen alleen het vaste personeel bldef werkzaam. De collectieve arbeidsovereenkomst tus- schen de verschillende Patroons- en Werk lieden-organisaties in de bloembollenstreek, waarin werktijden en loonen zijn vastgesteld, werd gehandhaafd gelijk aan die van het vorige jaar. Het aanbod van personeel was overal trooter dan de vraag er naar. Bijzonderheden wamen niet voor. Men schrijft ons van werknemerszijde; De Haarlemsche Kleermakers-Patroons- vereeniging heeft als laatste voorstel aange boden: a. Loonsverlaging van 4 ets. per uur; b. Werken in drie tarieven; c. Invoering dezer voorstellen op 16 Februari 1924. In een op Woensdag 13 Februari gehou den conlerenlfe, stelden de Hoofdbesturen der Werknemersbonden voor, dat het con tract 1923, dat zou afloopen op 15 Februari, zou worden verlengd tot 23 Februari en dat in die week nadere besprekingen over de voorstellen van de werkgevers zouden plaats Vinden. Dat verzoek om uitstel van één week ,/erd door de H. K. P. V. uitdrukkelijk af gewezen, waardoor de verdere onderhande lingen afsprongen. Doordat de aangesloten werkgevers Donderdag en Vrijdag aan hunne personeelen schriftelijk mededeelden, dat vanaf 16 dezer de nieuwe arbeidsvoorwaar den zouden gelden, bleef den Hoofdbesturen der werknemersbonden niet anders over, dan de personeelen te adviseeren, met ingang van 16 dezer de staking te proclameeren, In de op Donderdag j.l. gehouden gecombi neerde personeelenvergadering werd dit ad vies met algemeene stemmen aangenomen en sprak de vergadering haar sterke afkeuring uit, ov-r het feit, dal de werkgevers wei geren, de eene week uitstel tot onderhande len toe te staan, terwijl de Landelijke Werk geversbonden het contract 1923 wel met een week hebben verlengd. De staking omvat ongeveer 110 personen en geldt voor de volgende firma's: Joh. P. Rooy, D. Miezérus, Weill, A. J. v. d. Steur, G. A. v. d. Steur, A. H. v. d. Steur, Schuring, Broekman, de Graaf, Goossens, Karskens, Middeldorp, Holt en Straathof en Bartel. Zooals bekend is, oefenl thans, ook te Roermond en Omstreken een hondenvergif- liger zijn snood bedrijf uit De vereeniging van Dierenbescherming heeft gemeend goed te doen een belooning van 100 ter beschikking te stellen aan den Commissaris van PoLrie te Roermond voor hem of haar wiens aanwijzingen leiden tot arrestatie van den dadi.r Indien deze aanwijzingen geschieden door meer dan een persoon, zal de commissaris van politie het bovengenoemde bedrag bil lijker wijze verdeelen, DE BETOOGING TEN GUNSTE VAN Dr. BROMS, I Naar aanleiding van de Zondag I.l.gehouden Vlaamsche nationalistische betooging in Leu ven ten gunste van dr. Broms, den tot le venslange gevangenisstraf veroordeelden „activist", somt de „Gazet van Antwerpen" nogmaals de zonden van Broms op, die door de „Schelde" één voor één worden weerlegd. De „Gazet" zegt, dat Broms een idealist mag zijn, maar dat hij nochtans gemeene zaak met de Duitschers heeft gemaakt. Hij heeft de wiettige regeering van België verloochend en zch onderworpen aan de regeering van de moordenaars van het Belgische volk. Waarop de-„Schelde" antwoordt, dat de oud-strijders, die zich door de leugenachtige beloften van die wettige regeering van België in het vuur lieten jagen tegen de „uitmoorders onzes volks". Zondag vooraan in den stoet stonden. Broms heeft koning Albert, figuurlijk ge- iproken, in het gelaat gespuwd en voor den bloeddorstigen keizer de knie gebogen, ver volgt de „Gazet". Te Berlijn, op bieravonden geparadeerd, terwijl de Belgische ontvoerde werklieden gemarteld werden in Duitschland HEEMSTEDE. 1 TELEF.28Cd5 VAN t» - 1S EN'2 - 5.30 UUt? Neen, verklaart de' „Schelde", Broms heeft tientallen zwaar-veroordeelden gered en de deportatie doen ophouden. Doch de „Gazet" houdt vol, dat Broms de aak van het Vlaamsche volk heeft getracht te vereenzelvigen met de Duitsche zaak, en al dus de vruchten van een halve eeuw eerlijken Vlaamschen strijd zoo niet vernietigd, dan toch erg beschadigd heeft. Hij heeft de Duit schers vier jaar lang aangemoedigd en gehol pen om het Belgische volk te ontzenuwen, zedelijk en lichamelijk te verarmen en te mis handelen. Vlaanderen een eigen bestuur en een eigen hoogeschool geven is dus ons volk ontzenu wen^ zedelijk cn lichamelijk verarmen en mis handelen, riposteert de Schelde". Maar de „Gazet" gaat voortToen onze jongens bezuiden den Ijzer reeds gereed ston den om het uiterste verlossingsoffensief te ondernemen, op datzelfde oogenblik nog wenschte Broms in het openbaar, dat de Duit sche wapens mochten zegevieren, en smeekte hij de regeering van Berlijn vol te houden, den strijd niet op te geven tegen België en zijne bondgenooten. Edoch, de „Schelde" ant woordt weer dat de jongens die bezuiden den Yzer gereed stonden voor het uiterste verlos singsoffensief, de Vlaamsche Oud-Strijders waren. En ze knielden Zondag eveneens voor de gevangenis. De redacteur van de „Gazet vanAntwerpen" knielde niet voor de Leuven- sche gevangenis. Stond hij ook bezuiden den Yzer. Dat heeft Broms gedaan, besluit de „Ga zet" en zoo waar dat Lenin, de idealist, een afschuwelijke bloedhond was, zoo waar is Broms, de idealist, een vurige landverrader. Sinds wanneer; en waar, hijscht men landver raders op een voetstuk Sinds 1918 hijscht men te Praag de land verraders op president- en ministerzetels, spot de „Schelde", en in 1923 werd de land verrader Mazaryck door Brussel in triomf gedragen. Naar wij vernemen heeft het Z. H. den Paus behaagt den heer N Verkley ie haar- lern ter gelegenheid van zijn TOsten verjaar dag het eerekruis Pro Ecclesia et Fontmce 'e Naa^we2vernemen, heeft de heer Verkley. die op het Floraplein woont, zich vele ver diensten verworven als lid van het zangkoor der Mozes en Aaronkerk ie Amsterdam, waarvan hij reeds lange jaren lid is. (Vervolg). Deze, die als getuige optrad verklaarde dat hij op een avond in de Tempelierstraat gezegd zou hebben tegen een paar menschen: „Hier staan de fietsen maar voor 't grijpen.. Toen K., P. en nog eenige andere perso nen ontmoette, moet hij tegen P. gezegd hebben, ga maar naar de Tempelierstraat. Een uurtje later was P. bij K aan huis ge komen en daar stond toen een rijwiel met bel en twee steppen, en lag er 1 bel op de tafel. K. had toen gezegd: „Ik zal hier een man netje voor zien te vinden. Getuige P. had toen op zich genomen om de fiets te verkoopen en vond toen iemand een zekeren V., die dit rijwiel van hem ge kocht heeft voor de somma van 15. Van deze 15 piek had hij er toen 10 aan K. gegeven en er zelf 5 gehouden. K, had toen van diê 10 gld. 5 aan den derden man gegeven, een zekere A. v, K In het café, had toen hij zelf (getuige P.) van die 5 een rondje gegeven. Dit kostte 49 cents, en hield hij nog 4,51 over. Deze 4.51 had hij den volgenden dag aan K. teruggebracht, daar hij er niks meer mee te maken wilde hebben. Bekl.: „Hij staat reusachtig te liegen, edel achtbare. Hij heeft zelf het rijwiel gestolen." De 42-jarige A. v. K„ van beroep los werk man, had die andere 5 van K. aangeno men en moest nu als getuige optreden. Hij zeide dat op dien bewusten avond er over gesproken moest worden om een gaatje te vinden voor het rijwiel. Toen dit door P. was verkocht en de buit verdeeld, zou P. tegen v. K. gezegd hebben: „Ik heb het rij wiel gestolen." Dp zaak werd hoe langer hoe ingewikkel der, daar alle drie voor den Rechter-Com- missaris een andere verklaring hadden afge legd. Nu stemden de verklaringen van getuige v. K, en den beklaagde K. lijnrecht tegen over de verklaringen van getuige P. In het geheel werden in deze zaak 8 ge- tulgen gehoord. De Officier van Justitie ging in zijn requi sitoir alle feiten nog eens nauwkeurig na en eischte ten slotte rekening houdend roet den langen tijd door bekl. in prevéntief doorge bracht, 2 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. G. W. C. Pliester, achtte het hem ten laste gelegde geenszins voldoen de bewezen en zeide in deze twijfelachtige zaak het latijnsche spreekwoord ten berde te willen brengen, „Ik twijfel. Onthoudt U." De Politierechter, onmiddellijk vonnis wij zende, veroordeelde bekl. overeenkomst de eisch tot 2 maanden gevangenisstraf. Den 27-jarigen grondwerker J. V. die de fiets gekocht had, werd heling ten laste gelegd en moest zich voor dit feit verantwoorden. Bekl. V. had echter van P nog geld moe ten hebben en toen deze dan ook bij hem kwam, met een rijwiel, hetwelk hij voor 50 ten verkoop aanbood, vond hij dit een mooie gelegenheid om gelijk dat geld wat hij nog kreeg te imfen. Daarom had hij dat rijwiel voor 15 gekocht, en het zelf weer voor 35 verkocht Het O. M. vroeg wegens heling 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger Mr. M. A. van Eek, meende dat hier geenszins sprake van beling kon zijn en vroeg ten slotte vrijspraak voor bekl. met zijn onmiddellijke invrijheidstelling. j De Politierechter, onmiddellijk uitspraak J doende, vond het ten laste gelegde niet be- I wezen en sprak bekl. vrij, met bevel tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Ten stofte motst nog iu verband met deze zelfde zaak terecht staan A v. K,, die ook een 5-tal guldens had opgestreken. Wegens beling vroeg de officier 2 maan den gevangenisstraf, zonder aftrek van pre ventief. Na de verdediging van Mr. van Eek, ver oordeelde politierechter bekl tot een ge vangenisstraf van 3 maunaen, met aftrek van de preventieve hechtenis. Daar bekl reeds bijna 3 maanden in voor arrest gezeten heeft, is hij over 3 dagen vrij- Vr.: Indien meubilair veel van waterscha de door lekkage heeft geleden, kan ik dan van mijn huiseigenaar schadevergoeding eischen? Zoo ja, waar kan ik mij dan om inlichtingen vervoegen? Antw_: Indien de schade en de lekkage het geval zijn van nalatigheid van den huiseigenaar, zoudt u allicht met goed suc ces een vordering tot schadevergoeding kunnen instellen. Voor inlichtingen zoudt u zicheens kunnen wenden tot het R. K, Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dins dagavond zitting houdt in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat, van half negen tot half tien of tot het Bureau van Consul tatie. Vrijdagmiddag half 2, Paleis van Ju stitie, Jansstraat U moet voor dit laatsU voorzien zijn van een briefje van onver mogen. Vr. Ik ben in de belasting aatiges'aget1 voor 3000. Hiervan gaat voor kinderaf trek af, 6000; levensonderhoud f 925, Rijksinkomsten belasting op opcenten 25 voor het Rijk, 10 voor de provincie voor de gemeente is voor opcenten gere kend f 16.45, Verdedigingsbelasfing ft, Gem. inkomstenbelasting 128.99, totaal 201.24. Hoeveel moet ik aan belasting be talen'? Antw. Het bedrag dat u aangeef! zijnde f 201.24. is juist, indien u inderdaad 3000 verdient. Vr. Mijn inkomsten zijn 1918. Ik hel) 2 minderjarige kindren en ik woon in de gemeente Velsen. Ik ben daar ooV werkzaam. Hoeveel Rijks-, VerJedigings-, et> Gem. Ink.belasting moet ik over 19231924 btalen? Antw. Aan Rijk sink oms'enbclasting pin* opcenten 28.35; verdedigingsbelaslïng f 4; Gemeentelijk inkomstenbelasting is ons niet bekend daer wij het vermenigvuWigingscijfoit «niet kennen. Vraag omtrent loten. Antw. Nog niet uitgeloot. Vr.: Moet een kostganger, die voor 5 dagen de stad uit gaat, het volle kostgeld betalen? AoUv.: Wanneer geen speciale afspraken, zijn gemaakt omerent de dagen, dat de kost ganger met verlof is, dient hij het volle kost geld te bcta'en. De billijkheid brengt echiev mede, dat er een overeenkomst wordt getrof fen, waarbij de kostganger niet behoeft te. betalen de onkosten, die de kostjuffrouw zelf niet behoeft te befalen voor het inslaan van levensmiddelen, voor de wasch, enz. Voor den inhoud van deze rubraek stel' de Redactie zich niet aansprakelijk. VAN EEN UITSPRAAK EN EEN INS1 NUEEREND PERSBERICHT. Door Mr. H. van Haastert te Hillegorn wordt ons opneming verzocht van het volgen de In de opgewonden stemming, waarin ik verkeer wegens het leed, dat aan mijn broer, rpijn ouders en mijzelf in den laatsten tijd iï Overkomen, eene stemming, die nog vererger de door het misleidend bericht, dat door eer der Bossche bladen de wreeld werd ingezon den, heb ik in mijn stukje onder bovenstaan den titel, dat ten doel had die misleiding aal te toonen, eene uitdrukking gebruikt, die il niet had mogen gebruiken en die ik dus hier bij ruiterlijk terugneem, onder aanbieding mijner verontschuldigingen aan wie het aan gaat. Het was n.l. verkeerd van mij te zeggen dat de tegen mijn broer uitgesproken schor sing een poging was, om hem broodeloos 6t maken ik had ef mij toe kunnen bepalen zeggen, dat dit van die schorsing waarschiinlij het gevolg zou zija. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets flauwer. V. K. HEDfcN b% Nederland 1919 9C 91»/, 6% Nederland 1923 99v; 99% Oude Vaart 108'/, 1.6 dito Gem. Eigendom 89 J/3 38 Mij „Nederiand'' 153 154 Scheepvaart-Uniei 129 128 Rntlerd Lloyd 137% 138 Ho!!. IJovd 15% 18% Pakclvaart 141 Oude Boot 88 88 Hill Stoomboot 36'/., 34 H V. A. 517% 504 Java Cultuur 407% 405 Jurpens lew. 70% 70% Koloniale Bank 205 202 Indische Bank 130% 137% Gert. Handel Mij. 141 140 Kesp. dito 140 140 Phoenix. 96 Geconsolideerde i 236 226 Kon. Olie 450 440 U. S. Sleel 113% 112 Marine comnt Vorstenlanden 199 196 Actions id. 203 198 Poerwnrcdjo 125 123% Oude Deli 360 355 Senembah 310 319 Deli Batavia 370% 370 Amsterdam Rabba* 164'/, 162 Serbadiadi 233 a'ilau W 121% 122 Wai Sumatra 130% 131 Dordlsche Hetr. 428 430 Soulhirn Rails 48% 47%, Union 142 141 Anaconda 90 87 Wabash -re 15% 14%, Steungelden voor St. Lambertus. In de week van 4 tot 9 Februari kwam bij het R.K. Vakbureau aan steungelden voor dc leden van St. Lambertus binnen een bedrag van ongeveer f7000. Het totaal steeg daar-: door tot 64.200. Reeds f 1290 per wagon kooL Jit Langen-'ijk word! gemeld: De prijzen' van de gele en roode kool zijn nog 1200'j per wagon van 10.000 K.G gestegen. Twee maanden geleden besteedde men nog slechts j ƒ300,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2