SPAARNEBANK PRESBURG'S SCHOENEN goed CHIC GOEDKOOP HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. Opent franco-Chequerekening mét Rentevergoeding. Spaartiankrente 4 pCt. UIT DEN OMTREK. Kisnw-ïenitèp. Woensdag 20 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14668 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad A Principieele politiek. hebben leis aparts en zijn .WORDWUK. WARMOND. VOORHOUT. LISSE. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphiseh Weerbericht. UITHOORN. HEEMSKERK. HOORN. ASSENDELFT. PURMEREND. Een autobus omgekanteld. Vier passagiers zwaar, acht licht gewond. i De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per Kwartaal 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAABLENISEHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeelinfi op de te Pagina's 60 ct per regel Vraag' en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke rege, meer 15 cent bij vooruitbetaling Bij het optreden van het derde kabinet- Ruys de Beerenbrouck is niet ten onrechte gevraagd: wat hebben wij nu in deze regee ring te zien? We bedoelen nu niet zoo zeer een antwoord in staatsrechterlijken zin van parlementair, extra-parlementair of konink lijk kabinet, maar meer in dezen zin: Op welke beginselen berust dit kabinet? Aanstonds is in ons en in andere rechtsche bladen geschreven, dat men van deze regee ring, welke uit mannen det rechterzijde be stond, niet anders dan een christelijke poli tiek kon verwachten, ook al steunde het kabinet dan niet formeel op de rechterzijde. In de Kamer is minister Ruys de Beeren brouck gisteren deze opvatting komen be vestigen. Ronduit heeft de minister-presi dent het verklaard: „de regeering is nog steeds van meening, dat zij zich moet laten leiden door de beginselen, levende bij de partijen der rechterzijde." Bij deze uitspraak ging in de rijen der sociaal- en vrijzinnig democraten een hoongelach op. Waarom, is men geneigd te vragen. Wat zou men gezegd hebben, wanneer de uitspraak andersom bad geluid en wel zóó: In het tweede kabinet- Ruys waren de heeren Ruys, Aalberse, Heemskerk enz. mannen, die de christelijke beginselen der rechterzijde waren toegedaan; nu echter diezelfde heeren in het 3de kabi- net-Kuys optreden, nu hebben zij hun chris telijke beginselen afgeschud! Men voelt tot welk een dwaze redeneering men aldus komt; maar ook boe dom het gelach gisteren in de Kamer was. Minister Ruys heeft het niet enkel bij een algemeene verklaring gelaten, maar tevens een belangrijke raedcdeeling gedaan over een weldra te treffen maatregel, welke kan worden beschouwd als de uitvoering van een wensch, levende bij geheel de rechterzijde en bij ons christelijk volk De Minister zeide n.m., dat reeds bij den Raad van State een wetsontwerp was ingediend om voortaan ont slag te geven aan vrouwelijke ambtenaren bij huwelijk, terwij! tevens overwogen wordt om de Gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen onderwijzeressen bij huwelijk te ontslaan. En de minister verdedigde deze re- geeringsplannen niet op gronden, ontleend aan het belang van den dienst maar op mo tieven, voortvloeiend uit de heiligheid van het huwelijk en tot handhaving van de goede zeden: de staat mag een ambtenares niet voor het dilemma plaatsen van ontslagnemen of opzettelijke kinderloosheid Ziedaar nu een beginsel, levend bij heel de rechterzijde en voor practische uitvoering vatbaar, De regeering moge het zich ten plicht re kenen om, zooveel nog in deze korte pe riode in haar vermogen is, zulke christelijke levensregels in de wet vast te leggen. Zij wijke noch ter eener noch ter andere zijde uit! Geen neutraliteit in de politiek om de gunst van de linkerzijde voor zuiver ma- teriëele maatregelen te winnen; maar ook geen toegeven aan speciale wenschen, welke slechts bij een deel. en vermoedelijk een klein deel der rechterzijde leven. Zoo achten wij b.v. het plan tot afschaffing der staats loterij, waarmee een bedtag van zes ton per jaar voor de schatkist verloren zou gaan, niet gelukkig. Wij weten, dat hiermee wordt voldaan aan de wenschen van een deel der anti-revolutionnairen (zelfs niet van allen!) Maar een punt van christelijke politiek kan dat toch niet geacht worden. Zulke speciale dingen late men dus ach terwege; zij brengen maar verwarring en ver deeldheid; doch concentreere zijn kracht op de volvoering van wenschen, levend bij de geheele rechterzijde. En daar is voorloopig nog geen gebrek aan! zou worden en het belang van de volksge zondheid zou dienen. Onze Dienst van Openbare Werken zit ook op ander gebied niet stil. Is een poos jeugdorganisatie omval 250 jongens, waar- jat over 17 commissieleden en Patronaatsheeren s, het bewindvoeren onder de directie van kap. Braakman. Men ziet zoo uit 't boven staande, dat er alhier- wel iets voor de jon gelui gedaan wordt op de eerste plaats voor geleden de vernieuwing en verbreeding hun geestelijke belangen en ten tweede ook van de witte brug in de Kerklaan gereed op stoffelijk gebied, door het bijbrengen van gekomen, thans is men bezig aan de tweede brug in die laan, welke na gereedheid een groote verbetering en verfraaiing zal heb ben ondergaan. Ook aan een andere brug is men bezig op het oogenblik, n.l. een die de Crayenes- terlaan verbindt met het Leeuwenhoofd kwartier, een verbinding, welke in deze nieuwe conglomeratie geapprecieerd zal worden en nieuwen huizenbouw zal bevor deren. Voorts zal spoedig een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuwe brug over de Houtvaart in de Zandvoort- schelaan (op de grens van Aerdenhout), vakkennis. Is het niet overbodig een woord van aanbeveling te schrijven? Moge het feit worden, dat vele, of Liever alle ouders voor dit groote werk waardee ring gaan gevoelen en hun medewerking zul len verieenen aan dit groote werk. waarvoor zoovee heeren zich geheel belangeloos be schikbaar stellen. Voetbal Zondagmiddag kwam de Sint Jeroensclüb in het veld tegen Leiden II. Het werd. wat men noemt, een -nmaakpartijtje. mét 90 in het voordeel van S.J.C. 45 GROOTE HOUTSTRAAT 88 (No. 23.) Amice, Door het stukje van de heeren Groen land en Kuipers namens den R. K. Volks bond weet ik nu, wat het adres van dien bond bedoelde. Die bedoeling was, hetgeeo ik verwachtte, zuiver. Mijne opmerking inzake het te hooi of te gras verieenen van steun blijft echter in haar volle waarde. Het kan niet goed zijn den steun aan nooddruftigen afhankelijk te stellen van de meerdere of mindere activi teit van eventueeie gangmakers, zooals ik reeds schreef. Er moet éénheid zijn, opdat rechtvaardigheid worde betracht. Of die eenheid gevonden moet worden in de Arm besturen of in een ander lichaam, lijkt mij ^bijzaak. Hoofdzaak is, dat dit lichaam in staat zij over de noodige gegevens te be schikken. Laat men daarbij niet te veel over een naam vallen. Een werklooze die steun ontvangt, is per saldo toch ook bedeelde en voor hem is een gang naar "t armbestuur niet onlogisch. Of de practijk dien gang niet onnoodig onaangenaam maakt, is wel moge lijk, maar dan draagt daarvan niet het sys teem, maar de toepassing de schuld. Hei gemeentebestuur van Heemstede heeft jnder de gemeentenaren een circulaire ver- ipreid, waarin wordt opgewekt tot het aan binden van den strijd a outrance tegen de malaria. Men vindt in die circulaire kort en bon dig uiteengezet hoe de malariakoortsen ontstaan en welke de middelen zijn om daaraan te ontkomen. Zij zijn vier in getal: 1. Zooveel en zoo spoedig mogelijk de aialaria-patiënten te genezen. Hoe minder menschen immers er zijn, uit wier bloed de muggen de malariaparasieten kunnen opzuigen, des te minder besmette muggen er zullen zijn en des te minder gevaar voor besmetting van gezonde menschen door die besmette muggen. 2. Door de malariamuggen te verdelgen. Maar om zijn vijand te verdelgen, moét men bem eerst kennen. De circulaire stelt u biertoe in staat. Zij geeft afbeeldingen van de ongevaarlijke en van de gevaarlijke mug. De eerste is de Culex en de tweede de Anopheles. Reeds op een kleinen afstand kan men Bet verschil tusschen beide zien, dat hier in bestaat, dat bij de Anopheles kop en romp een rechte lijn vormen en bij de Culex de kop een tamelijk scherpen hoek maakt met de romp. Er zijn ook nog an- ~ere verschillen, maar daarvoor moet men de diertjes van naderbij bezien, wat naar mijn ondervinding alleen mogelijk is na hen va" ,net, 'even te hebben beroofd. Men ontdekt dan bij aandachtige beschouwing, dat de uitsteeksels aan den kop er niet eender uitzien. De Culex (de ongevaar- Jijke mug) heeft aan beide zijden van den steeksnuit (proboscis) twee korte z.g. pal pen of voelhorens, terwijl bij de Anopheles deze palpen ongeveer even lang zijn als de steeksnuit, waarmee, ze zich dikwijls als één geheel vertoonen. D« antennes, dat zijn de sprieten welke links en rechts van de palpen zijwaarts uitsteken, zijn bij beide muggensoorten gelijk. Alleen de vrouwtjesmuggen steken, de mannetjes niet (Hoe geheel anders bij het genus „homo .sapiens"!). De mannetjes kan ctten herkennen aan de beharing van de antennes. Ziet ge dus zoo'n gonzend pluim- iprietdiertjc op uwe hand neerstrijken, amice, behandel het dan als vriend, ci.w.z. pleeg geen onnutten doodslag. aan zulke schrik,.olijke verkeersongevallen zou worden blootgesteld. Hoe moeten de muggen nu verdelgd wor den? Ziedaar de cardo quaestionis. Het is heel gemakkelijk gezegd: maak ze dood, maar wat doe je met twee oogen tegen vijf tig? Daarom heeft de circulaire een listig heid bedacht. De wetenschap is namelijk tot de ontdekking gekomen, dat de mug in de wintermaanden (September-April) slaapt. Daarvoor maakt hij gebruik van warme ge legenheden, De anopheles zocht bij voor keur stallen op (liefst varkens- en paarden stallen) en is dan te vinden in de hoeken tusschen zolders en dwarsbalken of op hooi zolders boven de stallen. Maar ook in schu ren en in de woningen is hij te vinden. In bet voorjaar. (Maart of April naar gelang van de buitentemperatuur) vliegt hij uit om eieren te leggen, wat hij, zooals ik dat bij een vorige gelegenheid al mededeelde, in slooten met helder water doet, vooral bij waterplanten. De culex slaapt vooral in de kelders en in zijn broedplaatsen is hij veel minder kieskeurig. Hij schooiert maar raak. Die slapende muggen zien natuurlijk niet en nu we dit weten, is het ook een heel eenvoudig kunstje om sluipmoorden op groote schaal te organiseeren. De circulaire geeft eenige maniertjes aan, die voor het doei geschikt zijn en ik moet zeggen, dat zij mij zeer menschelijk lijken. Men neemt n.l. een glas, doet daarin een dot wanten, ge heel in verscben petroleum gedrenkt. Dit glas bevestigt men aan een stok en met dit onschuldige apparaat gewapend zoekt men de zolderingen af en houdt het glas een poosje onder de plaatsen, waar men muggen aanwezig vindt. Die muggen vallen als bij tooverslag van hun stokje en in het glas, dat hun graf wordt. Op deze wijze kan men duizenden sluipmoorden per dag plegen. In plaats van een glas kan men ook ge bruik maken van een grooteren petroleum- bak. die met een scharnier aan een stok be vestigd is en die meer geschikt is om hel lende vlakken te bewerken. Genoemde apparaten zijn bij de Heem- steedsche loodgieters te krijgen. Voor hen,, die zich de geringe koste^ hiervan niet kunnen veroorloven, bestaat gelegenheid ze tegen geringe vergoeding in gebruik te be komen bij den dienst der Openbare Wer ken (Wilhelminaplein.) In plaats van petroleum kan men ook benzine gebruiken. Dit werkt zoo mogelijk nog menschelijker. Iets wreeder maar even effectief is een stofzuiger of een lysolsproeier. Heeft men in 't geheel geen tijd beschik baar voor deze werkzaamheden of gewe tensbezwaren, dan kan men den massa moord ook uitbesteden aan genoemden dienst der O. W., aan wien dit beulswerk geheel is toevertrouwd. Het recept luidt: van nu tot April drie maal schoonmaak. X De derde manier om zich van muggen te ontdoen, is zich van hun larven meester te maken. Men zou ze met de hand kunnen op scheppen in de slooten, maar aangezien dit te lang zou duren, heeft de wetenschap weer een middel ontdekt, dat vlugger werkt, Men spuit namelijk prafine in een uitsterst dun laagje over de wateren waarin men larven aanwezig acht en alle leven daaron der is geweken. De gemeente Heemstede past dit middel reeds geruimen tijd toe. 4. Men moet in de zomermaanden zorgen de muggen buitenshuis te houden Daar de muggen overdag buiten slapen en eerst tij dens de schemering de woningen opzoeken, Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. welke brug eene breedte van Meter zal krijgen met een rijbreedte van 11 M. Deze brug was dringend noodig, waar de bestaande door hare geringe afmetingen op drukke dagen het groote verkeer belem merde en gevaar opleverde. Wanneer het gemeentebestuur nu toch eenmaal bezig is met bruggen te verbeteren, dan zou ik zijn aandacht willen vestigen op vervanging van de brug in dezelfde Zandvoorischelaan over de Leidschevaart. Ook deze brug is te smal en veroorzaakt op drukke dagen verkeersbelemmerihgen, welke nog zullen toenemen, wanneer de Zandvoorts chela an tusschen den „spoorweg overgang en de Laan van Bloemenhove op de geprojecteerde breedte zal rijn gebracht. Ten slotte zou ik nog kunnen wijzen op de doortrekking van de Adriaan Pauwlaan naar den Bronsteeweg, waardoor een zeer gewenschte kortere verbinding verkregen is tusschen de Laan van Rozenburg en het middengedeelte van laatstgenoemden weg. Ge zi®t, amice,- niettegenstaande de ma laise, slapen we niet in en als de annexatie in den doofpot gaat, wat ons betreft, dan gaan we met verdubbelden ijver aan 't werk. Geloof mc intusschen, als steeds. Uw PEREGRINUS. De larve van den Anopheles drijft als eén stokje plat op het water, terwij! die van den Culex loodrecht in het water hangt. Behalve op het gezicht, is er ook op het 's het voldoende tegen dien tijd hun den gehoor een verschil op te merken tusschen Culex en Anopheles. De Culex namelijk ringt, weshalve men hem in de wetenschap den bijnaam „pipiens" geeft en de Anophe les niet. In het steken geven zij eikaar echter Biets toe. Maar de muzikale Culex waar schuwt je tenminste en de Anopheles is een stiekemerd. A propos, amice, was het n bekend, dat de kop van de mug één groot verzameling ooglenzen is, die naar alle streken van het kompas gericht zijn? Volgens dezelfde wetenschap beschikt de mug op die manier over minstens een vijftal oogen! Het is mij nu pas helder, waarom het zoo'n duivclsche toer is om met succes een moordaanslag op die diertjes uit -te voeren. En ik vraag mij tevens met een mengeling van verba- ring en jaloezie af, waarom den menscb bij de schepping niet eveneens een muggenkop gegeven werd, waar te voorzien was, dat hij toegang tot het huis te beletten. Daar men echter bezwaarlijk de ramen sluiten kan, zal men zijn toevlucht moeten nemen tot het plaatsen van horren, welke gemakshalve den geheelen dag in functie blijven. Gaas van 11 mazen op 2 centimeter wordt in de circulaire hiervoor als het doelmatigst aan bevolen. Dit laat geen muggen, maar wel voldoende lucht door. Het aanbrengen van die horren is niet allemans werk. Meestal is de aanbrenging zóó, dat een slimme mug nog wel kaas ziet, langs de kanten heen te sluipen. In die gevallen kan men de hor evengoed weglaten. Het verwondert mij, dat in dit land van muggen bij den bouw van nieuwe huizen de raamsluitingen niet zoodanig worden gecon strueerd. dat zij zich gemakkelijk leenen tot een bevestiging van een goed sluitende hor. Het is een gerieflijkheid, die weinig kosten meebrengt, maar zeer geapprecieerd Tooneeluitvoering. Volgende week Donder dag en Vrijdag wordt in 't Juvenaat een tooneéluitvoering gegeven door „Utile Dalei onderafdeeling van de St. Jozef sgezel!envsr- eeniging. Dan wordt door één afdeeling van déze groote organisatie getoond wat er voor dé .jeugd gedaan wordt en wat zij ondier goede leiding kunnen praesteeren. Die uitvoering is voor de donateurs van het Juvenaatsgebouw en zal zeker wel een aansporing zijn om steun te blijven geven aan hef tehuis der jongens. Nu wij toch over de Gezellenvereenigihg spreken, heb ben wij een goede aanleiding iets te zeggen van de R.K. Jeudorganisatie te Noordwijk in 't algemeen. We kunnen dgze dan onder scheiden in twee groote groepen: Gezellen- vereeniging en Patronaat De gezellen van 17—25 jaar met pLm. 120 leden zijn ver leden jaar aangesloten bij het Centraal ver band van St. Jozefgezellen te Amsterdam. Zij hebben hun bijeenkomsten Zondags van half twaalf tot éég uur en 's avonds na 't Lof. Woensdhgavonds en Zaterdagavonds. Woensdags als voornaamste d'eel de confe renties terwijl eens per maand deze confe rentie in de kerk wordt gehouden. Een ei gen zangkoor vormde zich. dat deze confe rentie waarbij den Directeur een kort Lof celebreert, opluistert. De afd. muziek met name het fanfare korps „Excelsior" is een Moeiende vereeni- ging met ongeveer 20 leden. Met veel liefde voor de schoone kunst der muziek mogen wij hier zeggen, wordt daar geregeleend. Het zijn allen echte werkende leden. Op de re petities wordt bijna nooit iemand gemist. Dat is alleen reeds een prestatie- Zoo moet het gaan, wil het goed gaan De tooneelver- eeniging is thans ook weer heel goed. Er wordt gestudeerd aan „Napoleon's horloge een heel leuk stuk dat ongetwijfeld1 goed tot uitvoering zal worden gebracht Een voetbalverëeniging S. J. C. mag genoemd worden, waar een goede geest heersohf on der de leden onderling, wat niet van elke voetbalclub kan gezegd worden. Het Patnonaal St. Jeroen telt pl.tn. leden. Bijeenkomst: Zond'as na de Hoogmis, waar gelegenheid wordt gegeven tot sparen, het betalen van contributie en het halen van jongensboeken uit de Patronaatsbibliotheek. 's Middags van 45 en. van 6—8 uur Con gregatie voor alle jongens van 't Patronaat. Deze Congregatie heet: O. L. Vrouw san Goeden Raad en van den H. Aloysius. Een missieclub is hieraan weer verbonden waar van de jongens rondgaan om inzameling te houden, scheurkalenders, boekjes ertz v< 130 te eukoopen. Deze club heeft mot dal werk reedis 5 slaafjes vrijgekocht. Dan nog een Piustoond, genoemd naar Paus' Pias X w aar van de jongens o.a. i de ren week ter Communie gaan. Prachtig De onderafdeeling gymnastiek „Wilskracht" met een 50-tal le tten heeft sinds kort een gediplomeerd 'ci der gekregen en heeft een eigen lokaal voor oefeningen. Bovendien wordt 's winters bij voldoende deelname herhalings- entuinbouw- onderwijs gegeven. De twee sportafdee ra gen hebben bovendien de beschikking over een sportpark waar eerste klasse N. V. B. ers naar zouden watertanden. Het terrein is al tijd geschikt; vooral wat betref hel nat zijn van de voetbalvelden, is ondervangen door een doelmatige draineering, zoodat de Sint Jeroensclub altijd het voordeel heeft met re- tfeliik weer te kunnen spelen. De geheele Beginnen we met te zeggen, dat, waar de krachtsverhouding zoo scheef staat, van geen mo'oien wedstrijd kan worden gesproken. Onder scheidsrechfer v. d- Ploeg werd be gonnen en dit was meteen het sein tot een algeheele insluiting van Leiden. We hoorden vertellen, dat. Leiden II met meerdere speiers uit: een lager elftal speelde. Dit spijt ons, daar wen nog eenige verwachtingen van dezen wed strijd hadden. S.J.G. speelt ook liever n wed strijd. die op hoog peil staat, dan tegen een samengeraapt ploegje, dat onder den naam van Leiden II hoegenaamd geen spel levert, en hierdoor natuurlijk geen propaganda maakt voor zichzelf. S.J.G. hoopt bij een volgende ontivioctihig voor een echt Leiden II te staan. Liever een moöien wedstrijd verloren, dan zoo een gewonnen. Slechts tweemaal is S.J. C.'s keeper in 'actié geweest, toen een paar goede schoten op doe! werden gegeven. Het verloop van den wedstrijd hebben we daarom ook niet opgenomen. Voor half time werd or viermaal en na de rust vijfmaal gedoelpunt, Eén genot heeft S.J.C. nog hiervan, dat er n.l. twee punten in de wacht zijn gebracht en een veelheid van doelpunten op het rang lijstje. Moge dit -«enigszins een vergoeding zijn voor dezen wedstrijd. Aanbesteding. Ten huize van den heer Wanninkhof werd onderhands aanbesteed: het verbouwen van de bakkerij. Ingeschreven werd door de navolgenden: J. Warmen hoven en P. r. Beveren voor f 9878: B. Telius f 8435; G. Krau 9345; v. d. Loo I.angelaan 6740. Dames Tooneeluitvoering De Damestoo- neelclub gaf voor de Maria Vereeniging oen uitvoering ten bate van do Vereen. Hulp in de Huishouding. De Weleerw. heer kape laan Braakman opende dezen avon'd met een woord van dank aan de dames voor hare bereidwilligheid, om dezen avónd haar krachten te geven. Opgevoerd werd „Mina- Lina'' of „Wie niet waagt, die niet wint", blijspel in vier bedrijven. Blij zijn en blij maken is de grondgedachte van dit blijspel. Met zeer veel smaak werden de verschil lende rolien .vertolkt. Noemen wij b.v. de Amerikaansche die mooie ongedwongen spel te zien gaf. alsook de lastige rul van Mina-Lina, die heel goed werd vervuld. Trouwens, we zouden niet kunnen zeggen, wie er niet voldeed. Heusch. de hcele Da- mes-tooneelvereeniging mag zeggen: „we hebben een goed geslaagden avond gegeven, waarvan aan het einde van '1 stuk de be vestiging was een iangdurig applaus. De aankleeding van het tooneel was boven al len lof. Een mooi saionameublement en ee nige mooie electrische lampen van den heer H. v. Leeuwen deden wonderen. Een tom bola met prachtige prijzen, alle geschonken, werd gehouden ten gunste van de kas ..Hulp in de huishouding," welke instelling vol doende bekend is. Dit hield nogal tijd op. Ten slotte nog een klucht van de electrische poppen, welke den lachlust der aanwezi gen prikkelde en een gewild nummer bleek te zijn. Het was reeds laat, toen kapelaan Braakman het slotwoord sprak en alle aan wezigen en medewerkenden, dankten voor hun steun aan de ..Hulp in de Huishou ding". Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde dé voltallige gemeenteraad. Na opening der vergadering en voorlezing deT notulen, wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stuwwen. Van de R.-K. Wijkverpleging is een dank betuiging ingekomen voor de verleende sub sidie. Van de afdoeling van den Ned. R.-K. Volks bond een afschrift van de motie, reeds in de pars verschenen, met betrekking tot de werk- !c.ozen Aangenomen wordt het voorstel, om den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verk'aarde woning van de Wed. v. Seggelen, met 6 maanden te verlengen. Bericht van de firma De Groot Co.. dat deze op het bod der gemeente van 1.50 per M2 voor aan de gemeente af te slane grond, niet ingaat. Besloten wordt aan J. Sikking en A. den Hollander, voor af te stane grond aan de gemeente 2 per M2 te bieden. Gevraagd wordt 4 en hekwerk, wai tezamen een heel bedrag vordert. Goedgekeurd wordt dat de geldleening, groot 100.000. waartoe reeds besloten is, zal worden aangegaan bij de Mij. Gemeente crediet, tegen een rente van 6 pet. en een koers van 98 pel. De kasgel'dleening groot f 5000. werd ver hoogd tot 10.000. Goedgekeurd werd eveneens, dat voor ber ging van de waterleidingbuizen een gedeelte van den aan Merkus verhuurden tuingrond zal gebruikt worden, waarvoor hij vrijstelling van huur zal ontvangen. Het versterken van den binnenkant van den muur, welke nog is blijven staan bij de O. L. S„ werd ook goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat thans aan de orde komt het ontwerp etectricitéitsvoorzienang. Hierover worden breede discussies gevoerd. Een verordening op de eteclriciteit werd daarna in uitzicht gesteld Sog niet gelukt. In verband met de jacht op de d!ader(s), van 't dooden ot ver minken van schapen, zij gemeld, dat wel een hond gesignaleerd is. doch dat men ee- zen niet onder scho! 'ooft kunhen krijgen. Momenteel is alies «rustig. Niet toegestaan B. er> W. hebben a Iw ij zend beschikt op een verzoek van J. C. B., om aan de Kniplaan een smederij m Ie richten. K. Zangvereeniging. De R. K. Ge mengde Zangvereeniging „St. Gregoriiis". di recteur den heer' Th, van der Meij te Hille- gom, hield gisteravond in het Bondsgebouw haren jaarlijkschen onderlingen gezelligen avond De avond werd gezellig doorgebracht met zingen, voordrachten, tombola, verloting en verdere attracties. Men heeft genoten. In aansluiting met ons bericht inzake den feestavond van onze afdeeling van den L. T. B. verzoekt men ons nog even te willen melden, dat (Woensdagochtend) te half 8 voor de levende en overledene leden eene H. Mis zal worden opgedragen met genera- Ie H. Communie. Natuurlijk zijn alle leden present! Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. C. v. W erkhoven s Automobielbedrijf, alhier. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente, op Donderdag- 21 Februari 1924, des namiddags om 3 uur. 1, Verzoek van de landarbeiders L. Kapi- leijn en Jac. van Lierop, wonende te Lisse, om voorschotten voor de stichting van een plaatsje ingevolge de Landarbeidèrswet. 2. Verzoek aan het Rijk om voorschotten voor de stichting van plaatsjes, ingevolge de Landarbeiderswet. 3 Voorstel om aan ieder der landarbeiders L. Kapiteijn en Jac. van Lierop voor de stichting van plaatsjes in gevolge de Landarbeiderswet 500 M2 grond te verkoopen van het perceel sectie D. no. 3840, gelegen in den Zuidhoek. 4. Voorstel van de Grondcommissie tot zerbreeding van de Vuursteeg. 5. Voorstel tot wijziging van het Werkliedenreglement. 6. Voorstel tot het verieenen van voorschotten aan de bijzonde re schoolbesturen ingevolge artikel 101 der L, O. wet 1920 voor het jaar 1924. 7, Vast stelling van het percentage Hooidclijken Om slag 1924-1925. 8. Rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1923. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1924. 9. Diverse comptabiliteitsbesluiten. 10. Inge. komen stukken en mededeelingen. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 20 Februari. Hoogste Barometerstand 770 3 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 746.0 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 20 tot-- den avond van 21 Februari: Zwakke tot matigen wind uit noordelijke tot westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, om het vriespunt 's nachts, overdag lichte tot ma tigen dooi Agenda. Vrij'dag 22 Febr. in hotel De Groot, feestver- gadering R.K. Volksbond met welwillende medewerking R.K. Fanfarecorps en C. Ver kerk, humorist. R.K. Volksbond. Wij vernemen dat de afdeeling Hoofddorp van den Ned. R. K. Volksbond in vereeniging met de R.K. Land- arbeidersbond „St Deus Dedit' op Vrijdag 22 Februari eene feestvergadering geeft voor hare leden. De avond zal worden opgeluis terd met de muziek van het R.K. Fanfare korps „Ons Genoegen" te Hoofddorp en den Vrijdag 22 Februari, des avonds 7 uur in de kerk, vijfde conferentie voor niet-Katho- lieken. Onderwerp: „De Tolk van Gods woord of Hei licht der Overlevering." Woensdag 20 Februari des avonds 7 uur in de zaal van den heer Nijssen, tweede op voering van het drama „De Triomf des Kruises" en het kiuchtspei „Teeuwis als Kindermeid, door de R.K Tooneelvereeni- ging „Eensgezind," alhier. Donderdag 2i Februari, des avonds 7.30 uur in de zaal van den heer Nijssen, groote propaganda-vergadering, afgewisseld door bioscoop-voorstelling, vanwege den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm, De aangekondigde vergadering van de R.K Prop. club „Excelsior gaat niet door R.K, Arbeidsorganisatie „St. Benedictus." De groote propaganda vergadering welke Donderdag j.l. in de „St. Josephschool werd gehouden is op een fiasco uitgeloopen. Er waren ongeveer vijf en twintig men schen aanwezig. De voorzitter, de heer Th. Ofte Jr., be treurde in zijn openingswoord dan ook de zeer geringe opkomst Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Dekker ugl Haarlem, lid van het Hoofdbestuur aan de R.K, Land- en Tuin- bouw-arbeiders organisatie „St. Deus Dedit," welke heer voor het klein gehoor een geest driftige propaganda-rede hield over het nut en den plicht der arbeiders om zich te orga niseeren zoowel in hun eigen- als in het ge meenschappelijk belang. Na eindiging der rede bracht de voorzitter een woord van dank aan den heer Dekker, voor het gesprokene en aan den heer B. Du- wel, voor zijn piano muziek die zich dien avond geheel belangloos beschikbaar had gesteld. Hierna sluiting der vergadering met den Chr. Groet. Bekeurd. Tegen Gebrs. Scheuder, sla gers alhier, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van ontduiking der vlee-schkeurings- wet. Personalia, Onze plaatsgenoot, de heer R. Luppens, ambtenaar bij Rijksbelastingen, die sinds een 8-tal jaren hier werkzaam was, wordt met ingang van 1 Maart 1924 in gelijke functie overgeplaatst naar Amster dam. Uitvoering. De Muziekvereeniging der Fabriek van Melkproducten, onder de zitï- spreuk „Kunst na Arbeid" geeft Woensdag 20 Februari a.s„ 's avonds 7.30 uur, een uit voering in café Fritschy onder leiding van den Directeur Frans van Diepenbeek. Naast een groot muziekprogramma komt het Duo Verkerk met eenige voordrachten. Tooneelvoorstelling. Woensdag 20 Fe bruari a.s. 's avonds om 8 uur precies, ko men in het Parochiehuis „De Amstclspelers" met „De Pastoor van Neuvillette". Dit stuk is hier wat nieuws en wij vernamen, dat er reeds heel wat kaarten verkocht zijn. Wie niet teleurgesteld wil worden, haastte zich spoedig van kaarten te voorzien. Een geinkje. Vrouwe Fortuna heeft verschillende inwoners van Uithoorn goed bedacht. Werden in het begin der vorige week sommigen verrast met een gedeelte der 50.000, Vrijdag kwam het bericht, dat aan het Gelukskantoor van G. Daalhuizen alhier, een gedeelte der 25.000 gevallen was. Verkooping. Donderdag 1.1. had de on langs aangekondigde verkooping plaats val 2 perceelen- bouwgrond in het hotel Ver hock, ten overstaan van notaris J. H. F. Willemstijn. Perceel I en II, liggende aan den Amstelveenschen Zijdelweg, gr. 6.193C H.A.. werden bij afslag gekocht voor 13.200. door den heer B. P. Knoop te Nieuwer-Amstel. R. K. Werkliedenvereerjging. De R. K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" alhier heeft een werkprogramma gesteld voor het jaar 1924. Wij lezen o.m. dat de afdeeling Spaarkas, waarvan reeds 156 spaarboekjes loopende zijn en die een mooie gelegenheid biedt voor belastingsparen en gezamelijken inkoop van branistofien, enz., nog eens als H. Communie of Studiefonds voor kin deren, tevens rekening houdt met de nadee- len van den arbeiderstand bij ziekte, werk loosheid, enz., zai krachtig worden gepropa geerd. Woningbouw, ziekteverzekering en Tuberculosebestrijding zullen niet vergeten worden. Men ziet dus, St. Joseph is wat van plan en wil het gesproken woord van den heer H. Brouwer, den Bonds-voorzitter, op het laatst gevierde 2de Lustrum in dadw1 omzetten. Bioscoop. Zondag draaide het tweed» deel der serie-film. Ook dezen keer wa^ de zaal goed bezet Het eerste deel were nog overtroffen ,nog spannender en boeien: der dan de eerste maal. Aiten, die de twee eerste deelen hebben «ezien, zullen Zondag a. s. het 3e en laatst» "cel ook willen zien. Voor hen, die enkel den 3en avond komen volgt eerst een korte inhoud van het ge speelde, zoodat alles goed te begreijpen is Brand. Maandagmorgen brak brand uil in een schuur bij de wed. R. Baiters. He, vee kon gered worden. De geheele schnnt werd een proo ider vlammen Naar wij vernemen wordt alles door ver zekering gedekt. Zwendel in goud en zilver Bij ver-t schilende winkeliers en fabrikanten alhier :s< door inspecteurs van den Nederlandschen Goudwaarborgmaatschappij een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van het aanwezige goud en zilver. Er zou een groote zwendel gevoerd worden in on deugdelijk zilver en goud en andere edel metalen, waarvan een merk ontbreekt, He' resutaat van het onderzoek is nog niet bekend. Rectificatie. Gisteren vermeldden we. dat de Weleerw. Heer A. C. Bos vanavond een lezing zou houden voor het ..Witte Kruis". Dit predicaat Weleerwaarde is den spreker ten onrechte toegekend. Het is geen geestelijke, doch een leek. Vier passagiers zwaar, acht licht gewond. Een autobus van den dienst Amsterdam Hoorn is Dinsdagmiddag 5 uur door het kwijtraken van hel stuur tusschen Iipendan. en Purnierend omgekanteld. In de autxbas waren gezeten 12 passagiers, waarvan 4 zwaar gewond werden Deze Konden niet worden verwerd. Acht personen werden licht gewond. Deze konden hun reis later vervolgen. De doktoren Jelgersma en Rozen krans uil Punnerend verleenden de eerst* hulp. V&s Bias meldt omtrent lset cnigeiuk het volgende: Dinsdagmiddag tegen 5 uur is een auto bus van den autodienst AmsterdamHoorn \lak Dij Ilpendavn den onderdijk ingereden en ondersteboven geslagen. De chauffeur met 12 passagiers zaten in de:i wagen. De ongewonde passagiers zijn per tram ver trokken. onder wie een persoon, die door den schrik de zenuwen in het hoofd waren geslagen en zich niets herinnerde van het voorgevallene. Twee ernstig gewonden zijn bij den heer Leguil opgenomen en verbanden door twee doktoren uit Formerend. De oor zaak van het ongeluk is een raadsel De chauffeur staal bekend als een voorzichtig man,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1