mmim. mgBimMm meaefie^nngen ingezonden iededeeüngen DE SPÜMHEB^HK Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. SANTPOORT. VELSEN. OVER VEEN. SCHOTEN. UMUIDEN. ZANDVOORT. BLOEM END AAL. SPAARNDAM. LEIMUIDEN. LEIDEN. HAARLEMMERMEER. KWAKEL. IJMUIDEN. Door een ijsbank van het vasteland afgesneden LIJNDEN. HAARLEMMERMEER. BENNEBROEK. VELSEROORD. VELSEN. BEVERWIJK. De Hanze-dag. Theo Ruigrok Willy Markus BURGERLIJKE STAND. Aanbesteding. Het Buitenverblijf „Buitenrust". Een voorsfel-Klein Schiphorst tot algeheele exploitatie der gronden. De actie in het Kleer- makersbedrijf. Giften. Tentoonstelling. Bloemenwedstrijd. 60 cent per regei. Rector Zijmf. a 60 cents per regel. E@n kaSmeerend middel Verkoopingeit. STtRDAMJCHE Bouw. Aan de firma Visser en Aria, al hier, is opgedragen de verbouwing en bouw van een heerenhuis met auto-garage aan de Sarphatiestraat te Amsterdam. Bezuiniging? Verleden week werd de Directeur van het Postkantoor ziek. Logisch was, dat een ambtenaar van Haarlem of Omstreken zijn plaats zou innemen. Toch is hier voor gekomen: een waarnemend direc teur uit Alkmaar. Zeker voor de bezuini- gingf?) want zoo iemand is heel wat kost baarder. R. K. Tooneelvereenignig. - - Door de R. liging ,;St. Engelmundus", Onderafdeeling der R. K. Propagandaclub. K. Tooneeivereenigin werd Zondag in de groote zaal van den heer J. Th. Bömh een opvoering gegeven van „De Hellas", tooneelspel in drie bedrijven. Het eerste bedrijf gaf een weifelend spel te zien. Vooral oude Lovink, de heer J. Uitendaal, alhoewel een der beste leden der vereeniging, die bij vorige uitvoeringen dik wijls mooi spel gaf te zien. was thans verre van goed; in het 2de en 3de bedrijf scheen hij iets op dreef te komen. Dat wil in geen geval zeggen dat er slecht is gespeeld; inte gendeel, 't was voor de vereeniging werke lijk jammer, dat er zoo weinig publiek was, want de oude heer Lovink en zijn drie zoons J. Scheenaard, Van Schie en H. Hee remans, waren best. De heer J. Scheenaard zelf uitmuntend.- Na afloop bleven allen nog een gezellig uurtje bijeen en 't is te hopen, dat, wanneer deze jonge vereeniging Zondag weder een uitvoering geeft, dat dan de zaal uitver kocht is. Zij verdienen het wel. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van het Nederlandsch Syndicaat, Export Centrale voor Oost-Enropa en Bal kan, alhier. Botsing. Op den Rijksstraatweg nabij de stoompont had een botsing plaats tus- schen een vrachtauto van de N.V. Melk inrichting Velsen en een autobus van den heer G. te Egmond aan Zee, waarbij de antobus ernstig beschadigd werd. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Tegen den bestuurder der vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der Motor- en Rijwielwet. R. K. Volksbond. Zondag j.l, moest ons eerste elftal spelen tegen C. G, Z W. 5, doch door niet opkomen van tegenpartij en scheidsrechter, ging deze wedstrijd niet door. Met dat al zijn wij op dit oogenblik een heel stuk achter en wordt het tijd, dat er weer eenige wedstrijden gespeeld wor den. Verder berichten wij aan H.H. secretaris sen dat ons secretariaat, door drukke werk zaamheden van den heer A. v. d. Reep, thans js gevestigd Tnindorplaan 8, Overveen. Verlichting en bestrating. Nog steeds verkeert de Haitsma Muliersiraat in een toestand, die grenst aan het ongelooflijke. Geen enkele lantaarn is er, zoodat het daar des avonds en 's nachts volslagen duister is. Er ligt verder nog geen enkele straat steen, zoodat heuveltjes en kuilen het ter rein bedekken. ouden B. en W. aan deze allertreurigste stand niet spoedig een einde kunnen aken? Het zou voor de bewoners dier iraat een goede verbetering zijn, als er eens jen flinke bestrating werd gelegd en er lantaarns kwamen. Personalia. Bij Kon. Besluit is de heer B. Brutel de la Rivière, oud-luitenant ter zee der 1ste klasse, inspecteur van den ha venarbeid in het 2de en 3de district te Am sterdam, met ingang van 1 April 1924, be noemd tot havenmeester van het Noordzee kanaal, ter standplaats IJmuiden. Statuten. „De Staatscourant" bevat de statuten van de Visscherij-Maatschappij „Tarbotbank", alhier. Het lossen der bewjschepen. Naar aan leiding van de actie der havenarbeiders al- iiier, om ook de beugschepen te lossen en Jo klachten van vischhandelaren over on voldoende verpakking en sorteering van de wsoh. voorgekomen bij enkele Vlaanti ngsche beugschepen, heeft het bestuur der Reeders- reeniging te Vlaardingen zich met de kwes tie beziggehouden. Het resultaat der over wegingen was, dat onder geen beding mede werking za: worden verleend tot het brengen van -randenng in het lossen der beug- -chepen, welke werkzaamheid geacht wordt te bcl ooren tot de verplichting der beman ning. Het zou in geen geval als een verbete ring beschouwd kunnen worden, als dit werk w, rd overgedragen aan een groep arbeiders, die verder in geen enkele betrekking tot het dip staan. Bovendien rijzen ook geldelijke bezwaren tegen de verlangde nieuwe regeling on de hoogere uitgaven, daaruit voortvloeien de, zouden toch onvermijdelijk weer verhaald moeten worden op de gages der zeelieden, aldus meende men. Wat de klachten der vischhandelaren be- 'rei't, erkende het bestuur dat de koopers natuurlijk behooren te verkrijgen, wat hun toekomt, zoowel wat de hoeveelheid als wat pakking en sorteering aangaat en er zijn dan ook terstond maatregelen genomen, om dat -leeds te waarborgen Aangekochte schepen. De naar IJmui den verkochte Engelsche stoomtrawlers „Fal con" en .Portsmouth'*, welke op de werf van de firma A. de Jong, te Vlaardingen, voor ie Hotlandsche visscherij zijn ingericht, zijn gereed gekomen en vertrekken in den loop der week naar hier. Verplaatsing der visscherij. Waren het tot nu toe van de Zudderzeevisschers alleen de Urkers, die met hun motorbotters voor en deei een bestaan zoek«*n op de Noordzee, kzer dagen kwamen hier ook vier Volen- ilammer botters, cwn op de Noordzee hun ge luk te beproeven. Haring uit Engeland. Het Engelsche stoomschip „Athena" arriveerde Zaterdag van Stornowav alhier, met 1350 tonnen haring, voor de firma Groen. Maandag kwam hier aan de motorlogger „Handel en Zeevaart K. W. 160", van Yarmouth, met 604 tonnen haring voor de N.V. Ommering's Import- en Export-Bedrijf. Diefstal. De heer J. H. deed aangifte, ri.ii van een bouwwerk aan den Rijksstraaat- w ijg hout is gestolen, in den nacht van Vrij- Vdag op Zaterdag. De politie stelt een onderzoek in. Jaarvergadering Onderling Hulpbetoon". Maandagavond hield de Werkliedenvereeni- ging „Onderling Hulpbetoon", in „Monopole", ihaar jaarvergadering. Waarschijnlijk mede door het feil, dat hot Mannenkoor zich voor de eerste maal deed hooren, was zij zeer «ruk bezocht. Ongeveer 400 leden warén aan- wezig toen de voorzitter de heer T. Zwaan, opende. Hij heette de zangers en hun direc- ;eur. de heer R. van 't Hoff, nog oud-lid van ..O.H." hartelijk welkom en sprak den wensch tuit, dat het aantal zangers, nu ongeveer 60. •spoedig verdubbeld zou zijn. Daarna gaf hij een overzicht van de werk zaamheden van de bestuurs'eden onderling. Alles is zoo uits <end geregeld en, loopt zoo 'vlot, dat de voorzitter met recht mocht zeg- «gen: „O. H." is als een uurwerk, alleen het Jbehoeft nooit opgewonden te worden. In bet uitvoerig jaarverslag deride de se- cietaris mede, dat het aantal leden in 1923 j' stegen was van 848 tot 880. Ondanks liet j afvoeren van ecu 70-tal leden, door verhuizing uit de gemeente en anderszins, was de netto winst dus 32 leden. 7 leden zijn gestorven en door hun kameraden grafwaarts gedragen. De vereeniging heeft thans 26 donateurs. Het aantal zieken en verpleegden in ziekenhuizen was gering, zoodat de kas er goed voor staat. Het bleek ook uit het verslag van den pen ningmeester. De Commissie van Onderzoek der hoeken van den penningmeester had alles in de beste orde bevonden. Het Mannenkoor gaf drie nummers ten beste. In aanmerking genomen de zeer koTte voorbereiding (veertien maal was pas gerepe teerd i werden Zijn uitstekend uitgevoerd. Vooral het laatste nummer, „Mijn Moeder", pakte de aanwezigen. De sympathie van het koor, thans officieel onderafdeeling van ,.0. H.", bleek uit de veie voorstellen, bij de rond vraag gedaan, tot stijving van de kas. Het bestuur van het koor zal trachten, in overleg met de voorstellers, vele donateurs te winnen. Indien alle of nagenoeg alle 800 leden zich verbinden, behoeft de bijdrage slechts klein te zijn. Een voorstel, ook de wouwen der leden door leden van „O. H." te laten begraven, kon den steun van bet bestuur niet verwer ven. Dit had practische bezwaren. Een des betreffend voorstel zal thans ingediend wor den. Besloten werd nog, dat do secretaris, na mens de vereeniging, een schrijven zal rich ten aan Zuster Brooders, met dank voor de vele diensten,door haar ook aan de leden bewezen. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter de ver gadering. Tuinbpuw en Plantkunde. Hedenavond zal op de vergadering van „Tuinbouw en Plantkunde" de heer Leonard A. Springer een causerie houden over het „Bloemen- daalsche Bosch en omgeving". Deze bespreking zal door lichtbeelden verduidelijkt worden. Verder zal de heer Criiiioen een inleiding houden over „Calla's. als Kamerplanten". Witte Kruis. Gisteravond vergaderde de.leden van het Witte Kruis onder leiding van Dr. S. A Baljon. Na lezing der notulen hield de secretaris zijn jaarverslag. Het aan tal leden bedraagt 197. Er werden vier be stuursvergaderingen gehouden De contribu ties bedroegen 293. De Emmabloem bracht zuiver op f 96.33 ADe totaal ontvangsten waren 357 en de uitgaven 498.557. Voor t.b.c werd ontvangen ƒ564.47 en uitgegeven 85.59. Ds. Bilion dankt den se cretaris en spreekt zijn leedwezen uit, dat de ijverige man, wegens vertrek zijn functie neerlegt. Hierna bracht de penningmeester verslag uit De commisie iet nazien der re keningen verklaart dat alles in orde is. De begrooting Witte Kruis wordt hierna vastgesteld op 136 aan inkomsten en 342.50 aan uitgaven. Hierna had de verkiezing plaats. Dr. Smit wordt herkozen en in plaats van den secre taris wordt de heer A. Biesheuvel gekozen. Tot afgevaardigde ter algemeene vergade ring wordt de heer Willems aangewezen. Hierna hield Dr. Smit een causerie over besmettelijke ziekten, waarbij hij in het bij zonder stilstond bij typhus, roodvonk, t.b.c., mazelen en diphtheritis. Zijn interessante voordracht werd met groote aandacht aan gehoord. De voorzitter dankte spr op har telijke wijze en sloot de vergadering. Buitenkansje. De alhier bestaande lote- rij-vereeniging trok met een harer nummers 1/20, de 15 duizend, zoowaar een buiten kansje. 3-October-Vereeniging. Maandagavond heeft het bestuur der 3-October-Vereeniging weder vergaderd met de bestuurderen van V. V.V., de drie Leidsche Middenstandsvereeni- gingen en de „LA.W.E.T.". Thans is definitief besloten, dat gezamen lijk voor een a'gemeene verlichting en ver siering van de slad met 3 October zal wor den zorg gedragen. Het Hoofdcomité daartoe hoeft zich als volgt geconstitueerd: P. A. v. d. Heide, namens V.V.V.; G. J. van Deene, namens „de Hanze"; Job. Dekker, namens de Ver. van Handeldr. en Industr Middenstand; M. Ziegelaar, namens de Chr. Middenstandsvereeniging; J. G. Puile, namens de „L.A.W.E.T.", terwijl namens de 3-Oclober-Vereeniging is afgevaardigd de heer A. M. Touw. Het Hoofdcomité zal worden gepresideerd door liet bestuurslid der 3-Ocl.- Vereeniging. Voorts zal tie heer Ziegelaar het secretariaat der commissie op zich nemen. Ook krijgt Leiden wellicht een 3-Oclotoer- winkelweek. Onbewoonbaar verklaarde woningen. Ged. Staten van Zuid-Holland "nebben, inzake het beroep van S. de Jongh, A. J. Goddijn en J. Plu, eigenaars resp. van de perceelen Woutershöf 6 en 7 en L. Vernet, bewoner van bet perceel Woutershof 1, alsmede inzake hel beroep van K. Wielinga Ezn., eigenaar van liet perceel Klimmende Leeuwensteeg 57, J. Plu, eigenaar van de perceelen Bijlevelds- hof 15 en Koddesleeg 38, tegen de besluiten van den gemeenteraad tot onbewoonbaarver klaring van die perceelen besloten tot hand having van de besluiten lot onbewoonbaar verklaring der vier perceelen hj de Klimmen de Leeuwsteeg, het Bijleve'dshof en de Kodde- steeg. Daarentegen hebben Gedep. Staten de raadsbesluiten tot onbewoonbaarverklaring der andere perceelen bij besluit van 12/15 dezer vernietigd en alzoo deze perceelen als nog voor de bewoning geschikt verklaard. Personalia. De ambtenaar bij de Nederl. Spoorwegen M. J. v. d. Berge, is van Haar lem overgeplaatst naar deze gemeente. L'ilvoering. Maandagavond werd in de Gereformeerde kerk, te Hoofddorp, door de Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" en het kin derkoor J.ooft den Heer", onder leiding van den heer Hoogdalem, een uitvoering gegeven. Het kerkgebouw was flink bezet. Nadat Ds. VVielenga een openingswoord had gesproken, werd niet de afwerking van 't keurig samen gestelde programma een aanvang gemaakt. De verschillende nummers werden op ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht en ge tuigden van wilskracht en veel studie. Het wel slagen van dezen avond kan voor bedde ver- eenigingen gerust een aansporing zijn, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Ongeval. De arbeider S„ aan den Lisser- weg, alhier, werd Maandag, terwijl hij een boom aan het rooien was, door dezen boom bij het neerstrijken getroffen. Met een ernstig gekneusd been werd de man opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Uitvoering werken. Op verschillende plaatsen in den polder is men Dinsdag, nu de dooi weer ingetreden is, met de verdere af werking van de door het Polderbestuur aan- besteede werken begonnen. Het voornaamste werk is wel het schieten van verschillende s'ooten en tochten, waardoor vele arbeiders, die wekloos waren, aan den arbeid konden gaan. De tocht langs den Kruisweg, in de richling naar Aalsmeer, ondergaat door verbreeding als anderszins een groote verbetering. Een goede vangst. Maandagmiddag had le. heer Grii'i'i iiocn het geluk een otter te van gen, welke een icngle had van 125 cM. en •en gewicht van 22 pond. Een mooi buiten kansje! Ongeluk. Dinsdagmorgen zou de lieer Ad. Kuiper zijn draaiplank overdraaien. Hij gleed uit en had het ongeluk zijn been te breken. Gezonken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een kustvisscbersvaautuig, een t. g. bolletje, in het Noordzeekanaal gezon ken. Daar het toch te slecht weer was om te visschen, was de vis-scher H. de J. en zijn knechtje Maandagavond van boord ge gaan .Vermooedelijk is er in bet scheepje, de Zaandam IV, een lek ontstaan door het ijs en Is het daardoor gezonken. Rumoerige dag. Maan kig was het nogal roerig in verschillende eafé's. De caféhou der S .uit de Bloemstraat vroeg assistentie aan de politic om lastige klanten te verwij deren. Toen de politie kwam, waren ze al vertrokken en hadden ze in een ander café al een ruit ingeslagen. In het café van C. in dezelfde straat werden ze toen aangetroffen en daaruit verwijderd. De gebroken ruit zou door R. uit Velseroord vergoed worden. Ook de caféhouder S. uit de Zeestraat vroeg poiitiehiilp. Daar was zekere J. 'V. de lastige bezoeker, die door d'e politie ver wijderd werd. en en SCHOTEN. Beste lezer, denk niet dat wij u verplaat sen naar een N'oordpool-expediie die op Nova-Zembla of Groenland van het vaste land is afgesneden en overwinteren moet. Neen, het geldt slechts ons Spaarne, waar gisteravond een miniatuur ijsdrama zich af speelde. 't Was ongeveer half, zes. Een aantal fa- hrieksfluiten verkondigden het einde van den werktijdaan.en ook de werklieden van de Haarlemsche Scheepsbouwwerf, aan den overkant van het Spaarne, tegenover de Schotensche Gasfabriek, gaven aan dit sein gehoor. Ten gerieve dér werklieden, ligt daar steeds een groote •kettingpont, daar ze an ders ruim een uur zouden moeten omioo- pen. Ook gistermorgen en gistermiddag, wa ren zij met de pont overgevaren. En nu, om half zes, stapten een groot aantal werklieden op de pont en stietten van wal. Enkelen trokken de pont aan de ketting voort door tc draaien. Alles ging goed. Toen ze ongeveer eeu derde van het daar zeer breede Noorder-Spaarne hadden afge legd, bleef de pont opeens met een stoot en gekraak stilstaan. O ogenblikkelijk werd naar de reden van dit oponthoud gezocht. Een groote ijsschots was vanaf Spaarndam naar hier gerit-even en hed het Spaarne met 4 vingers dik ijs geheel versperd. Goede raad was duur. Van alles werd ge probeerd, dtech alles faalde tegen de breek bare vastheid van de ijskorst. De pont werd een eindje terug getrokken en met nieuwe vaart vloog zij dan op de ijsmassa aan, die weinig of niet verschoof en alleen wat kraakte. Dit spelletje duurde tot ruim 6 uur. Men was toen nog slechts enkele meters gevor derd Met lange vaarboom en gewapend trachtte men het ijs stuk te stooten, wat uiterst moeilijk ging. Enkele booten waren aohter de pont om gevaren, door de open vaar geul, doch niemand verleende eenige hulp, zoodat de menschcn aan koude en wind blootgesteld, om half zeven nog ploeterden cm aan wal te komen. Ze waren toen echter reeds vrij aardig genaderd. Wanneer ze geen hulp hebben gekregen, zullen ze waarschijn lijk nog wel een uurtje hebben moeten tob ben. En wat zullen die mannen verlangd hebben, naar een warme huiskamer en wat warm eten! Op de wal werden de verrichtingen door enkele voorbijgangers met belangstelling ga degeslagen. Het zal ons benieuwen hoe laat do onvrijwillige gevangenen thuis gekomen zijn - - Ter navolging. Donderdag j.l. werd de voorzitter van St. Lodewijk verblijd met een gift van 50 voor het nieuwe vaandel. Hul de aan de edele schenkster! Nog een paar zulke vorstelijke giften en.... 't vaan is be taald. Ongeluk. Vrijdagmorgen kwam een stroo- wagen van de Hoofdvaart den Spaarnwou- derweg oprijden. De paarden sloegen op hol en namen dissel en voorwielen mee. De wa gen dook voorover en begroef den berijder N. onder de lading De paarden werden aan den Sloterweg gegrepen en, dank zij de hulp vaardigheid van den landbouwer G„ werd na een half uurtje de berijder uit zijn be narde positie bevrijd. Wonder boven wonder had deze gelukkig geen ernstige kneuzingen. Met 'n pijnlijk lichaam werd hij huiswaarts vervoerd. Propagandaclub. Doordat in de Gymzaal aan den Spaarnwouderweg deze week een landstormfilm wordt afgedraaid is de veer- tiendaagsche bijeenkomst verzet op 26 Febr. De film zal wel veel belangstellenden trek ken. Teleurgesteld. Naar wij vernemen zijn ouders, die meenden hun kinderen van 't voorjaar naar school te kunnen zenden, bit ter teleurgesteld door 'i Koninklijk Besluit, waarbij de toelatingsleeftijd tot de sch'ool gesteld is op 6A jaar Waar wij in den Noordhoek verstoken zijn van Bewaarschool- onderwijs, kunnen wij zulks begrijpen. Mis schien, dat nu 't particulier initiatief wel tot de oprichting van een dergelijke inrichting op Katholieken grondslag overgaat. R.K. Tooneel. Zondag 24 Februari geeft de onderafdeeling van de Jozcfgezellenver- eeniging een uitvoering voor donateurs en leden. Opgevoerd wordt „Pastor Bonus" ge volgd door een kluchtspel t Kan een mooie avond worden Dezer dagen herdacht den heer J. L, Visser den dag, waarop hij voor 25 jaar was verbonden aan den Haarlemmermeerpolder, n.l. als stoker van het stoomgemaal „De Lijnden". Door 't bestuur van den polder werd hem, een diploma in fraaien 'ijs! aangebo den en een couvert met inhoud. Ziekenhuis v erpieging, - Maandagavond waren de leden der ruim 1300 leden tellende vereeniging voor ziekenhuis verpleging ter vergadering uitgenoodigd ten huize' van de dames Lensen, Café „De oude geleerde man." Aanwezig waren 49 leden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, Burgemeester Tilman, er zijn voldoening over uit, dat zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven. De notulen werden zonder op- of aan merkingen gearresteerd. Uit het uitvoerig jaarverslag van den Se cretaris, Dr. v. Aalst, vernomen wij, dat 19 leden voor korten of langen tijd in een der ziekenhuizen zijn verpleegd Sedert de oprichting zijn ruim 200 nieuwe leden toegetreden. Aan den bode J. de Wit, zal in het vervolg 15 pet. in plaats van 10 pet. als bodeloon worden toegekend. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn keurig en uitgebreid verslag. Hierop bracht de penningmeester de heer J. v. Snipoenberg. zijn verslarf uit, dat sloot met een batig saldo van 1304.35 op een ontvangsten en uitgaven van resp, 2541,8 en 1237.42. Bij monde van den beer v. Es werd namens de iinanciëele commissie medegedeeld, dat de boeken van den penningmeester in de beste orde waren bevonden en goedkeuring kon volgen. De voorzitter dankte den heer v. Snippen- berg voor zijn accuraat beheer, Dr. v. Aalst werd met 47 stemmen en 2 blanco herkozen als bestuurslid. Het huishoudelijk reglement werd zoodanig gewijzigd,, dat, inplaats van 21 ligdagen a 4 per dag, in het vervolg 35 ligdagen a 4 per dag zullen wórden uitgekeerd. Een voorstel om geen entrée-gelden meer te heffen en de inleggelden terug te geven, werd tot een volgende vergadering aange houden. Het onderzoek naar de leeftijdsgrens van 16 jaar, werd op verzoek van het bestuur in handen gesteld van de financiëele commissie, bijgestaan door den bader, In het vervolg zal inplaats van éénmaal tweemaal per jaar ver gaderd worden. Bij de rondvraag was weinig van betee- kenis. waarna de voorzitter onder dankzeg ging de vergadering sloot Vechtpartij. Maandagavond werd door de politie meegedeeld, dat op den Zeeweg twee personen aan het vechten waren. Toen de politie daar kwam, was de vechtpartij reeds afgeloopen. Later bleek, dat hel zekere P. en K. geweest waren, wijl de zus ter van P. bij de politie aangifte deed, dat haar broer door K. mishandeld was. De politie heeft de zaak nu in handen. Concert „Hosanna". De Chr. Zangver eeniging „Hosanna", directeur do heer P. v. d. Rovaart, te Amsterdam, gaf gisteravond een concert in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de lieer H. Klees, sprak er zijn blijdschap over uit, dat door den bouw van het Patronutagebouw „Hosanna" einde lijk in A'elseroord zelf een uitvoering kon geven. „Hosanna" zong éen viertal liederen, waar van bijzonder mooi vertolkt werden „Pel grims Nachtlied", van Rich. Hol en „Psalm 118", van E. Wettig—W-edssenborn, benevens „Gebed'', van F. Schubert, waarin de solo partijen werden vervuld door de dames Gato v. d. Kaay, sopraan en Rie v. d. Rovaart, alt, en de lieeren J. Gerhards, teijor en J. Schou ten, bas, allen van Amsterdam, die zich zeer verdienstelijk kweten van hun taak. Het kinderkoor van „Hosanna" zong dezen avond ook mede en het was oen genot de kinderen te hooren. Niet alleen in do aardige, kleine liederen, maar ook en vooral in de cantate „In t Plantsoentje", van J. P. J- Wierts. Bijzonder het lied van Moeders pa raplu is een genot om te hooren. Mej. J. v. d. Rovaart vervulde hierbij en ook bij andere nummers op uitnemende wijze de pianopartij. Het kinderkoor gaf nog een toegiftje en ook „Hosanna", dat op sublieme wijze „Do- mine salvam fac Reginam Nostram" vertolkte. De dames-solisten,, waarbij ook mej. 0. v. Heysf, die in „Gebed" de orgelpartij vervulde, kregen bloemen. Het was een mooie avond en het zeer tal rijk opgekomen publiek was zeer dankbaar gestemd. Burg. Sland. Geboren; z. van F. M. Jon gensKraayenoord. z. van W. Dekker de Haan. z. van B. TroostUit de Bosch. z. van G. Prinsenv. Kooten, z. van C. E. DikMijzen. Overleden: W. Moojen, 71 j„ eelitgen, van AA'. Visser. A. Kohier, 57 j., echtgen. van J. J. van Wort. Van diefstal afkomstig. Den laatsten tijd werden in Haarlem, Bloejuendaal en Heemstede bij verschillende bewoners ijze ren deurmatten gestolen. De dader bleek te zijn P. K. uit Haarlem, die eenige van deze matten op Wijkeroog bleek verkocht te heb ben. Door de recherche van Bloemendaal zijn deze matten, met medewerking der po litie, alhier, in beslag genomen. K. is ter beschikking van de justitie te Haarlem ge steld. Gevonden voorwerpen. Een sleuteltje, een das, een huissleutel, een brilleglas, een bos sleutels. A. s. Donderdag is het in Beverwijk „De Hanze-dag", De dagverdeeling is als volgt: 's Morgens om half tien gezongen H. Mis tot Intentie der levende en overleden leden van „De Hanze". Om elf uur inspectie vergadering. 's Middags om drie uur groote vergadering, 's Avonds groote feestavond voor alle genoodigden, aangeboden door de afdeeling Beverwijk. Aan dezen feestavond zal mede werking verleend worden door de Hanze- tooneelclub, Beverwijk's Bubbel Mannen- kwartet, den heer Gerrit Spanjaard, karak ter-komiek en den heer Lao Peelen, humo rist. Het feestprograema is keurig samen gesteld en vol verscheidenheden. Concert Beverwijk's Harm. Kapel. Dinsdag 26 Febr. zal in de K. S. A. het 2e concert door Beverwijk's Harmonie Kapel plaats hebben. Aan dit veelbelovend concert zal het „Haarlem's Strijkkwartet" zijn mede werking verleenen. De nummers welke ten gehoore zullen worden gebracht, zijn: le. Quartet D-dur No. 3op. 18, van L. van Beethoven; 2e. Quartet C-dur No. 3 op. 33, van Jos. Haydn. Ook Beverwijk's Harmonie Kapel heeft nog verscheidene mooie num mers op het program staan, welke eveneens roem zullen behalen. Maria-vereeniging. Gisteravond werd door deze vereeniging opgevoerd „St. F.lisa- beth van Hongarije", tooneelspel in vijf be drijven, door den WelEerw. Heer J. Wsege- rinck. De voorzitter opende dezen feestavond en bedankte de leden voor de groote op komst, welke buiten verwachting was. Ook bracht hij dank aan den heer Van Keulen, die moeite noch offers heeft gespaard voor de instudecring van het tooneelstuk. Verder den heer Trompet voor zijn ijverige mede werking en de medespelenden. Hierna werd het tooneelstuk opgevoerd. Het spel was schitterend. Het bleek uit stekend ingestudeerd te zijn. Het was reeds bekend, dat het op te voeren stuk algemeen in den smaak zou vallen, daarom was ook op dezen ledenavond de zaal geheel bezet. Hedenavond kunnen ook niet-leden van dit schitterend tooneelstuk genieten en door hun komst steunen zij tevens het schoone werk van het St. Jozeph-gesticht en St. Vincentius-vereenig'ng. voor wie de baten van dn avond zijn. Moge dan dezen avond de zaal te klein zijn tot genoCen der spelenden en tot steun van het liefdewerk! Ondertrouwd: en Schoten: Korteweg 6. Den Haag: Breuchelstraat 83, 14 Februari 1924. Geboren: 15 Febr. z. van G. Nuijten .longebloeri. 17 Febr. van P. Radema Wisker. 19 Febr. z. van EE. Pilanenv. Z wielen. Overleden: 16 Febr, J. Landsheer, 74 j„ Hazepate s'nan. 17 Febr. A. C. OutHuijs mans, 63 j„ Bannesleeg. 18 Febr. AA'. Kapper!, 41 j., Frcderikspark. C. H. Roe lofs, 15 j., Gasthuisvest. 19 Febr. A. pApetzBrussce, 88 j., AV. Appelaarslecg. De aanbesteding voor het te verflouwen perceel aan het Donkere Spaarne No. 40, had het volgende resultaat: Ingeschreven werden door deriirma's: Boerigter, 3550; Max, 3209; Schijf. 3169; Blokker, 4444, allen te Haarlem, A. N. H. Bruscker, Schoten, 3030; H Buddenbam, Haarlem, 3185; H. Bakker en J. Brevoort, Haarlem, 4100; C. Kwak er, A Hoenderdos, 3694; G. A. J. van Raai Haarlem, 3999.25; A. v. d. Walle Heem stede, 3699; Mij. tot Aann. v. Werken, Haarlem, 3850; H. W. Sonnemans, Haarlem 3746; .1 L, Ravestein, Haarlem, 2999; W. H, B. Pollé en J. Kokkelkoren, Haarlem, 3525; W. C. Kloos, Haarlem, 3246; L. J. Winnubst, Haarlem, 3275; Fa. W. A. v. Zanten en Bakker 4115; G. Hoekstra, Schoten, 4198; P. Boon, Zandvoort, 3869; M. Zwaan, Nieuwendam-, 3435. De gunning wordt later bekend gemaakt. Betreffende het voorstel van B. en W., tot het beschikbaar stellen van gelden voor het uitvoeren van openbare werken, op en in de gronden van het voormalige buitenverblijf „Buitenrust", stelt de heer H, J. L. Klein Schiphorst voor: 1. Over te gaan tot Exploi tatie van het geheele terrein. 2. Tot uitvoe ring hiervan nadere voorstellen aan den raad voor te leggen. In zijn toelichting zegt de voorsteller: Reeds in de commissie van openbare wer ken werd besproken het geheele terrein bouwrijp te maken en als publieke weg open te stellen. De raadsleden, in deze commissie zitting hebbende, waren allen voor hét in exploi tatie brengen van het geheele terrein, om dat: 1, Het niet bevorderlijk is voor verkoop van 't resteerende gedeelte grond, wanneer 't weer door lijdelijke afsluitingen aan het ge zicht wordt onttrokken. 2, Renteverlies op deze grond al te lang heeft plaats gehad, 3, Nu aanvraag voor bebouwing komt, het zeker in het belang der gemeente is, om het geheele terrein in exploitatie tc brengen. 4, Er geen enkel bezwaar bestaat, dat op weegt tegen het voordeel, dat voor de ge meente hierin is gelegen. 5, Het medewerkt voor beperking der werkeloosheid. Maandagavond hield de afdeeling Haar lem van den Alg. Ned Bond m de Kle dingindustrie een algemeene vergadering in „De Centrale" ondert voorzitterschap van den heer Geisler. Deze vergadering werd gehouden naar aanleiding van de voorstellen door de Bonden van Werkgevers in het Maat- en Maat-confectiebedrijf aan de samenwer kende organisaties gezonden en welke o.a. zouden brengen een wijziging in de uren- berekening zodals die in het z.g „Blauwe boekje" zijn neergelegd. Vérder het laten werken in twee tarie ven, het betalen van overuren met het gewone uurloon, de werktijd op de ate liers te verlengen tot 55 uur gedurende 20 weken, de vacantie en de vergoeding der feestdagen tot de helft te verminderen. Daarna gaf de heer Heppener een zake lijke uiteenzetting van het geheele verloop van liet conflict. Dinsdagmorgen werd een vergadering ge houden in het gebouw „St. Bavo." Een overzicht wérd gegeven va'n den'stand van zaken en er werd nagegaan, hoeveel sta kers in het conflict betrokken zijn Het aan tal bedraagt ongeveer 100, waarvan 80 zich hebben gemeld aan het stakingsbureau, de 20 overigen zijn meest ouden van dagen. Zoo ver men kon nagaan, wérd zoo goed als geen „besmet" werk gemaakt. Ook hier zette de heer Heppener de toestand uiteen. Eenige personen werden uitgezonden tot het doen van huisbezoek Van patroonszijde wordt ons medegedeeld, dat van een eventueele afscheiding van sommige patroons van de Haarlemsche pa troonsorganisatie in het maat- en confectie- bedrijf geen sprake kan zijn, daar een der gelijk geval reglementair zeer zuiver, voor zien is. Omtrent de actie zelf, deelde men ons mede, dat reeds van buiten verschillende aanbiedingen zijn gekomen en nog steeds komen om onder de nieuw gestelde voor waarden aan het werk te gaan. Hieraan zal voorloopig vermoedelijk geen gevolg gegeven worden, omdat men het eigen personeel door een dergelijke maatregel niet wil dupeereri. A'oor <k- Hollanders in Duilschland 10. Voor dc Puitsche Priesters f 5, ran J. V. K. In liet Teyler Museum aan het Spaarne, zal een tentoonstelling gehouden worden, ter nagedachtenis van den onlangs overle den schilder—etser Jhr. Mr. C. N. Storm van 's Gravenzandie. Er zal tentoongesteld worden: grafisch werk van dezen meester uit verschillende perioden van zijn leven, behoorende tot de kunstverzameling van Tevlers stichting. De opening zal plaats hebben op AA'r.ensdag 20 Februari a.s. dies namiddags om 2 uur, In het gebouw „Het Blauwe Kruis", aan de Oude Groenmarkt, hield de Volksbond legen Drankmisbruik een bloemenwedslrijd voor kinderen, Er waren een twintigtal fraaie prij zen beschikbaar gesteld. De volgende kinderen kregen een prijs: 1ste prijs Hyac. op g'as: Corry Kort, Dina Voordendag en Bep van Duuren; le prijs hyac. in pot: Alida Zwart, Piet Vesfer en Her man Gruyf. 2e prijs hyac. op glas: Dirk van Os, Paulus Koppen en Janke Schaap; 2e prijs hyac. in pot: Martel je v. Vliet, Arie van Vliet. E. W. King en Willy Donker. 3 prijs hyac. op glas: Jan Lasschuit, Annie Eliam, Ben Korsten en Herman Cruvf; 3e prijs hyac. in pol: Albert v. Haren, P. Zeeuw, Jantje Mu'ler en C. L. Qualm. De voorzitter overhandigde de prijzen mei enkele vriendelijke woorden en tot slot drukte hij de hoop uit, dal de Volksbond tegen drank misbruik veel nieuwe leden zon krijgen. Dan konden nog meer kinderen in de ge'egenheid gesteld worden om mee tc doen en konden rog meer prijzen beschikbaar gesteld worden. Door een jaarliiksche bijdrage van 1. he'pt men roede den strijd le voeren tegen een van de grootste plagen der maatschappij: den alcohol. DE NIEUWE VERWARMING DER E. S. M.-WAGENS. Daar de electrische verwarming in de E. S. M.-warfens op de lijn ZandvoortAmster dam bij strenge koude niet voldoende bleek te zijn, heeft men het oude potkachel tje weer in eere hersteld. Wij reproducee- ren een tweetal foto's van het nieuwe ver- Piep in uw huid bindt Akker s Kioosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heerlijk wrijf-1 middel, zet het zijn verzachtende zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is Door ieder gebruiker gepre zen bij brand- en snijwonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. warmingssysteem. De eene foto toont het kacheltje ónder den wagen, dat door den conducteur met briketten gestookt wordt. Op de andere foto ziet men een buis door het inwendige van den wagen omhoog gaan. Daar het hier een proefneming geldt, is dit middel van verwarming nog slechts in één wag enaangebracht. Erg vindingrijk lijkt het niet voor onzen modernen tijd! Zaterdagavond is in de M ariastichting al hier, waar hij, gelijk gemeld, een ernstige operatie had ondergaan, in den ouderdom van 47. jaren overleden de ZeerEerw. Heer M. J. Zijm. De thans overledene was sinds 1916 directeur der Eerw. Zusters Ursulinen te Bergen. v _-• hall 11 is het stoffelijk over schot van den Zeereerw. Heer rector M. J Zijm per auto naar Bergen overgebracht Een tweetal Eerw. Zusters Ursulinen ui/ Bergen begeleidde het stoffelijk omhulsel. dat U rust en kalmte schenkt en een verkwikken' den s!aapv dat gejaagdheid en onrust doet op' houden is een koker Miji hardt's Zenuwtablet' ten. Prijs 75 cent. Bij apotb. en drogisten. Afloop der veiling van onroerende goede ren, gehouden in het Algemeen Verkooplo kaal aan de Nieuwe Gracht 74, op Maandag 18 Februari 1924, Not. D. W. VAN NIEKERK; No. la.. Een Huis en Erve met Tuin en Schuur te Heemstede aan den Binnenweg, 7085, T. de Bas. Not. J. WILDSCHUT: No. 2a. Het Heerenhuis met Schuur en Tuin te Heemstede, Uit den Boschstraat 1 en Wagenweg, f 22.000, opgehouden. Not. A. BERTLING en G. WOLZAK: Nos. 17. Boerderij met Weiland en In dustrieterreinen aan het N. BuitenspaarnCi in bod op j' 64100. Afslag Maandag 25 Fe; bruari. Not. G. D. BOERLAGE: Nos. 811. Vier perceelen Wei- of Hooi land onder Spaarnwoude, in den Vereenig- den Binnenpolder aan den Lagen Dijk en den Kerkweg. Perceel 8, 9 en 10 4300, aan Jacques. Perceel 11 3700 aan Wl Balm. Combinatiën no. 8 en 9 11,910 aan M. Rutte. ,mi LA*-» l#i* flj»? nllM*'! i„ iciiilll! Ü!M MEDEGEDEELD DOOK De Beurs opende heden iets flauwer, V. K. j HEDEN 6% Nederland 1919 9015'i6 90% 6% Nederland 1923 99% 99%, Oude Vaart 103 1C4 dito Gem Eigendom 88 88 Mij „Nederland" 153% 153 Scheepvaart-Unie 128% 128 Rotierd Ll«yd 137% 137 Holl. Llovd 19% - 18'/. Paketvaart 137 137 Oude Boot 89% 88 Holl Stoomboot 33% H V. A. 518% 513 Java Cultuur 4C8% 404 Jurpens gew. 7 L% 70 Koloniale Bank 206% 203 Indische Bank 137% 137 GerL Handel Mij. 140 140 Resc. dito 140 140 Phoenix. 96 Geconsolideerde 235 237 Kon. Olie 442 436 U S. Steel 112% 111 Marine comm. 1018/„ 10 Vorstenlanden 197 196 Actions id. 203% 200 Poerworcdjo 126 124 Oude Deli 364 359 Senembah 326 324 Deli Batavia 370% 367 Amsterdam Rubber 1621/ 161 Serbadiadi 231 srléu 118% 119 Wai Sumatra 130 130 Dordtsche Petr. 423 410 Snuthtrn Rails 47% 49 Union 141 141 Anaconda 86 86 Wabash 14% 14 20 FEBRUARI EERSTE KOERS BERLIJN p.bdlioen) 3.059% 11 15 BRUSSEL 9.20 WEENEN 0.37 LONDEN STOCKHOLM. 70 10 KOPENHAGEN. 42.10 CHRISTIANIA 35.45 BAZEL 46.50 NEW YORK z.68% ROME LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2