LAATSTE NIEUWS Wkoï >VA"0SSI£ BUITENLAND Het roode testament. GESS. BUITENL. BERICHTEN. <£-'3 PIdraaolooze telefoon^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 20 Februari 1324 Zullen de deskundigen-commissies adviseeren tot een „Zimmerman" voor Duitschland en het Rechberg-systeem? Het aftreden van v. Kahr beïnvloed door Clive? De verontrustende daling van den franc: onvriendelijke stemming in Frankrijk jegens de regeer ing. De stand punten van werkgevers en arbeiders inzake de Engelsche havenstaking. Onder de Telegrammen: De Qoudnotenbank toch te Berlijn? De Duitsche regeering wil geen intrekking van belangrijke maatregelen, die zij onder de machtigingswet nam. De toestand in de Palts weer ernstiger. De daling van den franc: reeds bereikte resultaten. De .raad van onderzoek en het Vakvereenigingscongres bij de Engelsche "havenstaking. De Onderzoekscommissie voor het bankwezen en Dr. Schacht. De politieke toestand in Duitsch land. De separatistische beweging. De kieswet in den F ranse hen Senaat. De Fransche financieele maat regelen. De Engelsche Havenstaking. De rol van den raad van onder* zoek en van het Vakvereeni gingscongres. Mac Donald blijft premier en Minister van Buitenlandsche Zaken. Engeland en Ierland. De nationalistische beweging De handelsbetrekkingen tusschen Rusland en Italië. FEUILLETON. Het verslag van het eerste comité van deskundigen. De „Matin" meldt, dat het rapport der deskundigen, die uit Berlijn teruggekeerd zijn en waarvan men thans bezig is, onder meer het volgende zal inhouden Er moet in Duitschland, wil men een behoorlijke con- tróle kunnen uitoefenen, een organisatie ko men evenals in Oostenrijk. Daartoe moet een controleur, met groote macht bekleed, een serie rijksinkomsten tot zijn beschikking hebben, die hij kan blokkeeren en daarmee de regeering dwingen zijn aanwijzingen op te volgen Gezocht wordt door de commissie naar een oplossing, die Frankrijk zoo spoe dig mogelijk liquide middelen bezorgen kan. Daartoe kunnen vooral de spoorwegen die nen. Intusschen zou alvast direct een cre- diet-operatie ondernomen kunnen worden, terwijl Frankrijk niet door aandeelen maar door obligaties, hetgeen veiliger is, bij de Duitsche industrie zou moeten worden ge ïnteresseerd. In elk geval, verzekert de „Matin," wil men in de commissie alles doen om de voorstellen voor Frankrijk practisch en aannemelijk te maken. Men verwacht, dat het rapport over drie weken gereed zal zijn. Het aftreden van v. Kahr. De Mecklenburgsche ver kiezingen. De Beiersche staatscommissaris von Kahr is dus naar wij reeds meldden, afgetreden en met hem heeft ook generaal von Lossow zijn ambt neergelegd. Het bericht omtrent dit aftreden van den Beierschen „dictator" en den commandant van de Beiersche rijks- weertroepen is alleen in zooverre niet ver rassend, dat er reeds wekenlang over dit aftreden werd gesproken. Maar overigens is de mededeeling, die tevens vergezeld gaat van berichten omtrent een volkomen over eenstemming, die tusschen de Duitsche Rij les- regeering en Beieren is verkregen, toch wel onverwacht gekomen. Vanwaar deze omme keer, die erkenning van het rijksgezag, dat zoolang werd betwist? Dit herstel van het gezag van den opperbevelhebber der rijks- weer von Sseckt, als wiens vertegenwoor diger thans de generaal Kress von Kréssen- stein als commandant van de rijksweer in Beieren zal optreden Er gaan geruchten, dat hierbij door den Britschen consul te München, Clive, een rol zou zijn gespeeld. Deze, bekend door het onderzoek door hem in de Palts ingesteld, zou n.l. den Beierschen regeerders duidelijk hebben gemaakt, dat zoolang in Beieren de grondwettelijke toestanden niet zouden zijn hersteld, van een herstel van het Beiersche gezag in de Palts wel nimmer sprake zou kun nen zijn. Wat er van deze geruchten waar is, weten we natuurlijk riet en we zullen er dus maar liever niet dieper op ingaan. Zou het ook kunnen zijn, dat de Beiersche heeren inzien, hoe het in het Rijk zelf hoe langer hoe meer hun kant uitgaat en begrij pen zij dit proces van een geleidelijk veld- winnen van de rechtsche macht niet te moe ten verstoren door een onverzoenlijke hou ding De verkiezingen in den laatsten tijd in verschillende Duitsche landen gehouden, toonen wel duidelijk de toenemende macht van de rechtsche partijen. Vooral sterk komt dat nu uit in Mecklenburg, waar de natio nalistische en conservatieve partijen, naar het schijnt (de definitieve cijfers zijn nog niet bekend) een zoo groote overwinning hebben behaald, dat ze gezamenlijk over de meerderheid beschikken, en dus niet alleen een zuiver burgerlijke, maar zelfs een vol komen rechtsche regeering zal kunnen wor den gevormd. Voor het eerst is bij deze ver kiezingen in Mecklenburg de z.g. Völkische Freiheitspartei uitgekomen. En zij had, vol gens de tot dusver ontvangen berichten, een overweldigend succes, daar zij niet minder dan 18 zetels veroverde, zoodat zij met de Duitsch-nationalen nxede die in samen werking met een andere Völkische groep vijf zetels wonnen en dus nu over 20 mandaten beschikken een flinke meerderheid kan 'vormen. Deze rechtsche, immers conserva tieve of nationalistische zetels, zijn veroverd niet alleen op de socialisten en de linksche burgerlijke partijen, maar ook zelfs op de Duitsche Volkspartij, die niet minder dan zeven van haar twaalf zetels verloor. Den Meckienburgschen burgerlijken kiezers was de Volspartij zelfs nog te links. Dat de com munisten eveneens aanzienlijke winst be haalden zij hadden slechts drie zetels en krijgen er nu negen, behoeft te verwonde ren, nu immers ook de rechtsche uitersten eoo wonnen. De Mecklenburgsche kiezers moeten van den middenweg blijkbaar niet veel hebben. Deze communistische winst is natuurlijk uitsluitend behaald op de socia listen. De belastingvoorstellen der Fransche regeering. In de nachtzitting der Kamer van Maan dag op Dinsdag die tot Ian|j na drieën voort duurde, heeft Poincaré eindelijk artikel drie gevoteerd gekregen, nadat de laatste manoeu vre van de tegenstanders om de belastingver- hooging pas in te voeren als eerst de fraudeurs zijn aangesproken, misslukte. De meerderheid van 315 tegen 254, waarmee de „doublé dé- cime" gevoteerd werd, is de kleinste nog door Poincaré behaald, maar blijft voldoende. Thans echter wacht in den Senaat de regee ring strijd over de kieswet, waarbij alle aan hangers van het arrondissementstelsel nog maals hun best doen zullen het te winnen. Schoon men vrij algemeen meent, dat Poin caré ook over deze oppositie triomfeeren zal, is er toch geen zekerheid en zal het dezer da gen in den Senaat alweer op het kantje af zijn. En daarna gaat in de Kamer weer de fi- nancieele discussie voort. Men vraagt zich af, hoe de premier, die toch reeds 63 jaar is, kracht vindt om weerstand te bieden aan zoo onophoudelijken arbeid en uiterst vermoeien- den strijd. De nieuwe plotselinge stijging der devie zen, waarbij het pond sterling de honderd francs aanmerkelijk overschreed, heeft weer groote ongerustheid gewekt. Terwijl de „Ma tin" als gewoonlijk de vreemdelingen en spe ciaal Amsterdam beschuldigt den franc op zettelijk omlaag te drukken, somt de „Jour- née industrielle" in een diepgaander beschou wing drie oorzaken van de nieuwe plotselinge stijging op Primo is daar de enorme vraag naar buitenlandsche valuta te Parijs zelf, af komstig van de groote importhuizen, vooral in de Fransche havens. Deze huizen hebben vooral ponden gekocht, hetgeen doet denken dat het voorname doel dekking van buiten landsche aankoopen in het verlednen of de toekomst is. Men kan er niet veel te nadruk op leggen, schrijft het blad, dat het Parijs is, dat den franc omlaag gedrukt heeft en Lon den en New York hebben deze Parijsche nei ging slechts passief gevolgd. De tweede oor zaak is de buitenlandsche speculatie Am sterdam verkoopt voortdurend* francs, waar achter waarschijnlijk Dqltschers met poli tieke bedoelingen zitten. De derde oorzaak is, dat de Engelschen en Amerikanen de groo te franccredieten ,die zij bezitten, thans aan wenden om Fransche effecten te koopen. Een en ander moet met groote kracht wor den aangepakt. Het regeeringsvoorstel moet zoo spoedig mogelijk worden aangenomen en er moet overleg worden gepleegd met de betrokken vereenigingen met het oog op een algemeene principieele bestrijding, niet lan ger met kleine lapmiddelen, zooals tot dusver Intusschen heeft de stijging der deviezen, die nog nimmer een dergelijken omvang be reikt had, groote nervositeit gewekt. De prefect van politie heeft de koopmansbeurs tot nader order gesloten wegens stijging der koersen van de levensmiddelen, speciaal graan. De stemming tegen de regeering is algemeen vrij onvriendelijk, hetgeen blijkt uit de groote felheid, waarmee de oppositie- pers haar aanvalt en verantwoordelijk stelt voor de daling van den franc en de grootere lauwheid van haar aanhangers om haar te ver dedigen. Aldus ziet men de moeilijkheid sche meren van den politieken invloed, dien de daling van den franc hier wellicht, indien zij nog verder doorging, zou kunnen uitoefenen en waartegen de regeering natuurlijk met alle kracht reageeren zal. In een merkwaardige „nostra culpa" somt Pertinax drie soorten van fouten op, door Frankrijk begaan en die de oorzakan zijn van den val van den franc le. namelijk de slechte Fransche financieele politiek van steeds maar leenen 2e. Frankrijk heeft zich door zijn agenten laten compromitteeren in het Rijnlandsche separatisme, waardoor ia Amerika en Engeland wantrouwen is ge wekt 3e de opvatting, door sommige Fran sche bladen in het buitenland gewekt, dat Frankrijk en België misschien hun bezetting zouden opgeven. Behalve de laatste verkla ring, die typisch-Pertinax is, had men waar lijk niet verwacht dergelijke beschouwingen uit diens pen te vinden, maar zijn remedie, behalve dan het Ophouden met leeren, is weer echt nationalistisch Frankrijk moet den krachtigen wil te kennen geven de con tracten met de Micum in ieder geval her nieuwd te zien en men moet de Fransche vertegenwoordigers in het Fijnland, die zich onbekwaam getoond hebben, vervangen door anderen, die handiger zijn. De Engelsche havenat*-' beidersstaking. Het kabinet kwam Maandagavond bijeen en beraadslaagde gedurende anderhalf uur over de havenarbeidersstaking. Het over woog de piannen voor het handhaven van den transportdienst en andere noodmaat regelen ter 'verzekering der levensmiddelen voorziening. In verband met het stijgen van de vleesch- en andere prijzen met 33 tot 50% in ver scheidene deelen des lands verklaart het kabinet dat er geen reden voor zulk een stij ging is, behalve als men de bedoeling heeft het publiek, onrechtvaardige prijzen af te persen. Het kabinet heeft haar juridischen amb tenaren verzocht de bevoegdheden der re geering in deze aangelegenheid te bestu- deeren en noodmaatregelen te ontwerpen om een exploiteeren der verbruikers ten gevolge der staking te verhinderen. Zooals men weet eischen de havenarbei ders een loonsverhooging van twee shilling per dag, terwijl de werkgevers één shilling hebben aangeboden en de quaestie van den anderen shilling aan een arbitragehoï willen voorleggen. De arbeiders stellen zich op het standpunt, dat de uitkomsten van het be drijf den eisch tot loonsverhooging recht vaardigen. Drie-en-twintig maanden ge leden lieten de havenarbeiders, zoo wordt de quaestie van hun zijde uiteen gezet, zich een loonsverlaging .van 6 sh. per dag welgevallen als het resultaat van een onderzoek ingesteld door een arbitragehof, waarmede de haven arbeiders zich op voorstel van den minister van Arbeid hadden vereenigd, in weerwil van het feit dat er dat jaar een „boom" in den handel was en zij door staking van het werk gemakkelijk een hooger loon dan de toen geldende zestien shilling hadden kun nen bedingen. De arbeiders hebben er aar. de hand van officieele gegevens op gewezen dat de transportbedrijven sedert de loons verlaging gezamenlijk een winst hebben gemaakt van 3,8 millioen pond sterling en meenen daarom dat het een daad van recht vaardigheid zou wezen, wanneer de werkge vers hun een derde van het bedrag der loons verlaging terug zouden geven. De arbeiders beroepen zich behalve op het vermogen der werkgevers om te betalen, verder op de rechtmatigheid van den eisch in verband met de kosten van het levensonderhoud. De arbeiders verwerpen arbitrage, omdat de werkgevers den looneisch van den beginne af als niet ernstig hebben beschouwd en de arbeiders hooghartig hebben afgewezen. Het standpunt der werkgevers komt op het volgende neer De werkgevers vonden zich tegenover het ultimatum der arbeiders voor een tweevou dige verantwoordelijkheid gesteld ten eer ste de voorwaartsche beweging van den han- clel te handhaven, ten tweede de samenleving te beschermen tegen de verhooging van de levensmiddelenprijzen ten gevolge van een stijging der loonen. Het toestaan van den tweeden shilling, de quaestie die het con flict op de spits heeft gedreven, beteekent niet alleen een vermeerdering van kosten van één' shilling per dag aan havenarbeiders- loonen, doch legt de werkgevers een last op, die in de millioenen ponden loopt aan ver hoogde loonen in tallooze richtingen. De verhooging van de havenarbeidersloonen zou het sein zijn voor een algemeene ver hooging-van de loonen in het geheele land. Met deze verantwoordelijkheid voor oogen, doen de werkgevers een arbitrage-voorstel, dat naar hun meening den arbeiders prac tisch de kans geeft, hun eischen geheel in gewilligd te krijgen. De werkgevers betoogen voorts dat zij bereid zijn voor den minister van arbeid de boeken open te leggen van groote scheepvaartmaatschappijen, waaruit zou kunnen blijken dat groote verliezen zijn geleden. De toestand der staking is onveranderd. Er hadden geen ordeverstoringen plaats. De vleeschprijzen vertoonen een sterke stijging, maar men verwacht, dat het dreigement der regeering aan het adres der woekerhande laars een heilzamen invloed zal hebben. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING. Generaal De Metz ontving het speciale comité der Rijnlandcommissie, twee leden der Kreitscommissie en een vertegenwoor diger der Paltzer regeering. Het speciale comité vertrekt heden weder, daar het zijn taak als volbracht beschouwt. De Metz zal met de Kreitscommissie nog confereeren omtrent het nieuwe bestuur van de Palts en den terugkeer van verbannen ambtenaren. AANSLAG OP DE JAPANSCHE AM BASSADE TE BERLIJN. In het Duitsche ministerie van buiten landsche zaken was Maandag bericht ont vangen omtrent een voorgenomen aanslag op de Japansche legatie of den Japanschen zaakgelastigde. Naar aanleiding hiervan wer den zoowel de Japansche legatie als het Ja pansche consulaat en de andere Japansche bureaux in Berlijn onder speciaal politietoe zicht gesteld, reeds dadelijk omdat men in verband met de vele politieke aanslagen in Japan zelf in de laatste maanden, reden had tot groote voorzichtigheid. Volgens de inlichtingen van de politieke politie schijnt echter in dit gevalVan een ernstigen, en in elk geval van een politieken voorgenomen aanslag op den zaakgelastigde of den juist aangekomen gezant geen sprake te zijn. Men meent veeleer reden te hebben om aan te nemen, dat hier een misverstand in het spel is. EEN RUSSISCHE VAKVEREENIGINGS DELEGATIE NAAR ENGELAND. De Centrale van Vakvereenigingen van de Unie van Sovjet-Republieken is voornemens binnenkort een commissie van vakvereeni- gingsieiders uit de Unie naar Engeland te zenden om kennis te nemen van der. toestand der vakvereenigingen in Engeland en mede- deelingen te doen over de Russische vakver eenigingen. DE RUSSISCHE INVLOED IN MONGOLIË. In Mongolië worden tegenwoordig de hoogste regeeringsambten hoofdzakelijk be zet door Mongolen, die de speciale instructie- cursussen hebben gevolgd, welke de Ooster- sche af deeling van het volkscommissariaat van Tsjitjerin te Moskou heeft georganiseerd, aldus de „Roesskiej Golos" te Charbin. Aan het hoofd van het bestuur van Mon golië staat de communist Joedin zijn hoofd assistent is Merkoelow, beiden zijn Russen. Minister van oorlog is de Mongool Man- dazjarow, die behalve de bovengenoemde cursussen van de Oostersche afdeeling ook colleges aan de Roode Krijgs'academie te Moskou heeft gevolgd. Aan het hoofd van den legerstaf staat een Rus, een officier van den generalen staf van het Roode Leger. Het leger van Mongolië be staat hoofdzakelijk uit cavalerie. Infanterie is er weinig, n.l. slechts één brigade, verdeeld in twee regimenten, elk 750 man sterk. De instructeurs zijn Russen Bovendien is er nog een 600 man sterke uit Russen bestaande le- gerafdeeling, die over eigen machinegeweren en twee zware kanonnen beschikt. DE MUNITIE-ONTPLOFFING. Gisteren werd gemeld dat bij een brand, die yolgde op een ontploffing, welke plaast had in een munitie-werkplaats te Sladegreen bij Erith aan de Theems, elf vrouwen en een man werden gedood. De ontploffing had 's morgens om 9 uur plaats. In de werkplaats- waren twintig vrou wen en een voerman bezig met het uit elkaar nemen van lichtkogels. De vlammen sloegen onmiddellijk uit, waardoor het houten en ge galvaniseerd ijzeren gebouw in brand vloog. De werkplaats was in tweeën verdeeld. In het grootste gedeelte waren de twintig Vrouwen en de man, in het andere deel waren een 5 of 6 vrouwen aanwezig. In het grootste deel had de ontploffing plaats en vielen de slachtoffers. De vrouwen in de kleinste afdeeling ontkwa men. De ontploffing had zóó snel plaats, dat het meerendeel der vrouwen geen kans had te ontsnappen, en zij, die door de ontploffing niet alreeds gedood werden, door de vlammen en rook als in een val zaten. Een voorvrouw en zeven meisjes, die dicht bij de deur stonden, slaagden erin zich in veiligheid te stellen, vóór de vlammen het gebouw aantastten. De elf lijken die later werden gevonden, waren zoo sterk verkoold, dat zij te eenenmale on herkenbaar waren slechts twee konden ge ïdentificeerd worden. De oorzaak van de ontploffing ligt in het duister. EEN „GEWICHTIGE" PROEFNEMING Zondag hebben de Parijsche „Cent Kilos" zoo genoemd omdat hun minimum-lichaams gewicht honderd kilogram bedraagt, eens willen toonen dat de autobus ten onrechte „omnibus" (voor allen) heet.... En vijf en dertig hunner (samen 4800 K.G. wegend) zijn met dit doel in de autobus gestapt, die van Saint Germain l'Auxerrois naar de rue de Belleville rijdt. De minst zwaren gingen achterop staan, de overigen namen binnen plaats. De autobus kreunde in al hair ge wrichten en bereikte ten slotte haar doel, maar niet dan nadat zij het op de helling van de rue de Belleville drie malen afgelegd had. Dan stapten de zwaarlijvige passagiers even uit en gaven de bus een zetje, tot groote vreugde natuurlijk van de omstanders, ter wijl bioscoop-operateurs het zwaarwichtige geval voor de rolprent vastlegden. PARIJS, 19 Febr. Het comité van des kundigen onder voorzitterschap van Dawes heeft kennis genomen van het rapport der commissie voor het bankwezen over het gis teren plaats gehad hebbend onderhoud met dr. Schacht, Jietwelk hedeif zal worden voortgezet. Dr. Schacht heeft gisteren het plan uiteengezet inzake de oprichting der goudbiljettenbank, welker zetel te Berlijn zou zijn en die, met behulp van internatio nale waarborgen, ten doel zou hebben de onverwijlde wederopbeuring van den Duit- schen handel, landbouw en industrie te ver gemakkelijken. Het comité beoogt, na bestudeering der aangelegenheden en zonder eenige verant woordelijkheid te aanvaarden, een even- tueele fusie dezer bank, wanneer zij zal zijn opgericht, met de emissiebank, welker op richting het zich voorstelt binnen eenige maanden nader te regelen en welker statu ten thans worden opgesteld. Het tweede comité zette het onderzoek van het rapport der accountants over de vlucht der Duitsche kapitalen voort. BERLIJN, 19 Febr. De rijkskanselier ont ving heden achtereenvolgens de leiders der rijksdagfracties, eerst die der coalitiepar tijen, daarna dien der soc.-dem. en ten slotte dien der D.-nat.-fractie. De besprekingen betroffen de werkzaam heden van den rijksdag, die morgenmiddag weer bijeenkomt. Men kwam in de eerste plaats overeen, dat de discussie over de machtigingswet waarschijnlijk in het begin der a.s. week zal worden gehouden. De regeering heeft verklaard, dat zij een debat niet zal vermijden, doch dat,zij er op staan moet, dat de belangrijkste veror deningen zooals die inzake de belastingen en het ontslag der ambtenaren door besluiten van den rijksdag niet worden gewijzigd of Ingetrokken. Waneer thans beslissingen worden genomen, zou de regeering moeten overwegen welke consequentie daaruit die nen te worden getrokken. In de eerste plaats moet worden vermeden, dat deze verorde ningen, waarop het tot rust brengen van het Duitsche bedrijfsleven is gebaseerd, tot een onderwerp van beraadslaging worden ge maakt, hetgeen opnieuw onrust zou kunnen veroorzaken. Daartegenover is de regeering bereid met de fractieleiders vertrouwelijke besprekingen te houden' nopens zekere wij zigingen. Minder belangrijke verordeningen of die, welke niet onder de machtigingswet vallen, kunnen naar het oordeel der regee ring door den rijksdag eventueel gewijzigd of ingetrokken worden. BERLIJN, 19 Febr. In zijn bespreking met de partijleiders wees de rijkskanselier er op, dat de intrekking van een der regeerings- verordeningen door den rijksdag eeii conflict de rijksregeering zou scheppen en dc ontbinding van den rijksdag tengevolge zou nebben. De nieuwe verkiezingen zouden dan in plaats van in Juni reeds in April wor den gehouden. BERLIJN, 19 Februari, Aan het „Berl. ag, wordt uit Spiers gemeld: Sedert het vertrek der enquête-commissie Schijnt gene raal De Metz zich weder als de meeslfr te beschouwen en zijn regiem volgens het oude recept te willen voortzetten. Het gevoel van verlichting, door het zakelijk en verstandig optreden van de commissie bij de bevolking gewekt, is opnieuw voor bezorgdheid ge weken, Men is in de Palts algemeen van opinie, dat de persoon van De Metz de voornaamste hinderpaal is voor den terug keer van normale en ordelijke toestanden. Uit alle steden der Palts komen berichten van represailles der Fransche burgerlijke ge delegeerden. Vooral te Pirmasens is de toe stand zeer dreigend geworden. De scherpe strafmaatregelen der bezetters, de talrijke arrestaties van aanzienlijke burgers, de mis handelingen van gevangenen hebben bij de bevolking een buitengewone opwinding ver oorzaakt. Tengevolge van de aanhouding van vijf fabrikanten zijn de belangrijkste in- dustrieele bedrijven zonder leiding. Heden is de algemeene staking afgekon digd als protest tegen het optreden der Fransche autoriteiten. Alle bedrijven en zaken zijn gesloten. Te Spiers is de toestand nog onveranderd. De separatisten bevinden zich nog in het regeeringsgebouw en zij zijn nog niet ont wapend. PARIJS, 19 Februari. Onder groote be langstelling van Kamerleden en publiek heeft de Senaat heden een begin gemaakt met de beraadslaging over de Kieswet. Het evenredig kiesrecht en het arrondissements stelsel werden om beurten verdedigd. Het grootste gedeelte der zitting werd ingeno men door de vernuftige en gedocumenteerde rede van den rapporteur Franqois Albert; die namens de geheele commissie het even redig kiesrecht bestreed en den terugkeer tot het arrondissementsstelsel voorstelde. Hij zal zijn rede morgen voortzetten, waarna Poincaré zal ingrijpen. Albert oogstte heden grooten bijval bij zijn aanhangers ter linker, zijde. Niettemin doet het veeleer beperkte aantal der toejuichers voorzien dat de re geering niet ernstig zal worden bedreigd en dat het evenredig kiesrecht za! worden ge handhaafd, zij het ook met een kleine meer derheid. PARIJS, 19 Februari. Tijdens de behande ling der kieswet in den Senaat heeft Fran- qois Albert, de radicaal-socialistische rap porteur, bij de bestrijding van het huidige kiesstelsel verklaard, dat men niet moet komen aandragen met het argument volgens hetwelk men in Berlijn illumineeren zou, wanneer het Fransche ministerie zou komen te vallen! Hij legde er den nadruk op dat de Senaat niet bij gelegenheid van de behande ling der «kieswet tegenover Poincaré een wantrouwen zou willen toonen. waarvan hij bij andere gelegenheden tegenover hem nooit blijk heeft gegeven. Poincaré antwoordde zich nimmer van dit argument te hebben bediend, daar hij over tuigd is, dat. in geval er een miaisterieele crisis mocht ontstaan, het werk van het huidige kabinet door zijn opvolgers zal wor den voortgezet. PARIJS, 19 Febr. De Temps die de stijging van den wisselkoers bespreekt, geeft het publiek den raad zijn koelbloedigheid .te bewaren en critiseert de sluiting van de goederenbeurs, die hij al? een struisi ogci- poliiiek kenschetst, welke de openbare meening schrik aaniaagt en in het ooien- land als een paniek-maatregel zal worden beschouwd. PARIJS. 19 Febr. Aan het einde der Kamerzitting deelde Bokanowski mede. dat de Kamer met dc behandeling der belasting voorstellen reeds de volgende resultaten heeft bereikt: tot dusver zijn 4/30 millioen francs aan belaslmgen e.i helfingen aangeno men. behalve de één milliard fres bezuini ging waartoe vroeger is besloten, <Lw.z. to taal 5730 millioen fres. aan nieuwe beschik bare gelden voor 1924 LONDEN, 19 Febr Terwijl de arbeid ia het meerendeel der havens volkomen stilist, waren heden om en nabij 3000 man in de Londensche havens aan het werw d.i. 15 van het normale aantal. Twee-en-dertig schepen warden gelost. In Grimsby zijn heden 400 ton visch aan wal gebracht. Zij zullen teloor gaan, tenzij de plaatselijke bond van spoorweglieden, die weigerde de visch te behandelen wanneer hij door onderkruipers zou worden bewerkt den arbeid hervat. LONDEN. 19 Febr. De hoop dat er een weg zal worden gevonden in de richting eener oplossing van het conflict in de havens is herleefd ten gevolge van het instellen van een raad van onderzoek door de r«.geenng en het bijeenroepen van den algemeenen raad van het Vakvereenigingscongres om de quaestie eener bemiddeling te overwegen. De beteekenis van den raad van onderzoek, ligt besloten in het feit, dat het geschil in behandeling zal komen voor de balie der openbare meening. welke ten slotte de be- slissende factor moet zijn. De raad zal mor gen zijn eerste formcele zitting houder en deze bijeenkomst zal voor ieder toegankel; k zijn. De raad heeft nochtans niet de bevoegd heid zijn conclusies aan de partijen op te leggen. De Raad zal alle aangelegenheden grondig onderzoeken. Aan de werkgevers zal worden verzocht alle bijzonderheden te verstrekken aangaande hun verzet tegen de eischen der arbeiders, wien zal worden ge* vraagd aan te toonen, dat hun eisch recht* vaardig is. Er is herhaaldelijk medegedeeld, dat verscheidene werkgevers geneigd zijn de volle twee shilling toe te staan en, naar wordt verwacht, zal de raad zoowel de ge tuigenis van deze werkgevers inroepen als van die, welke er tegen zijn. De zaak der arbeiders zal worden verdedigd door Ernest Bevin, een hunner leiders die vermaard i* Geworden door de meesterlijke wijze, waa- op hij de grieven der havenarbeiders heeft behandeld bij het onderzoek, dat eenige jaren geleden werd gehouden, en die dan ook als de advocaat der havenarbeiders bekend staat. Het onderzoek za! zich ongetwijfeld hoofdzakelijk bepalen tot de vraag of «Je winsten der verschillende betrokken maat- scnappijen voldoende zijn om de geëischte loonsverhooging te betalen. Wat de vooruitzichten betreft van de be middeling door den algemeenen raad van het Vakvereenigingscongres, zoo moge er de nadruk op worden gelegd, dat het in hoofd zaak dit lichaam was, dat de oplossing &<S jongste spoorwegstaking heeft bevorderd. LONDEN, 19 Febr. Het bericht dat Mac- Donald zou overwegen spoedig het minister schap van buitenlandsche zaken neer te leg gen, is ongegrond. (Dezer dagen verluidde dat de taak van eerste minister en minister van buitenland sche zaken teveel van MacDonalds krachten vergde en hij daarom zijn portefeuille van buitenlandsche zaken prijsgeven zou.) LONDEN. 19 Febr Mary Mac-Swiney. de weduwe van den bi^gemeester van Cork, die zich destijds in de gevangenis liet doodhon geren, heeft een open brief tot Ramaav MacDonald gericht, waarin zij hem vraagt, of hij niet zelf de noodzakelijkheid inziet, dat het bestaande tractaai tusschen Ierland en Groot-Britannië wordt opgeheven en wordt vervangen door een nieuwe overeenkomst, waarin ieder spoor van afhankelijkheid van Ierland van Engeland verdwijnt en waardoor een werkelijk vrije Iersch? republiek moge lijk wordt. Zij meent, dat dit volkomen op den weg der arbeidersregeering ligt. Ehrhardt voortvluchtig. BERLIJN, 19 Febr. Volgens het Uhr Abendblatt" heeft Ehrhardt na zijn verzoe ning met Ludendorff München in allerijl ver laten om, zich te onttrekken aan een even- tueele vervolging van Beiersche zijde, die hij blijkbaar vreest. MOSKOU. 18 Febr. Manzoni de Italiaan- sche gezant, is te Moskou aangekomen. Te Moskou is een Italiaansche Kamer van Koophandel opgericht Het doel van deze Kamer is bij 'te dragen tot de economische toenadering tusschen de Unie van Sovjet republieken en Italië, in t bijzonder door de vorming van gemengde ondernemingen. Hel statuut is van de zijde van Italië geteekend door Paterno Barbieri en van de zijde der Unie van Sovjet-rfepublieken door Kra4sin. 92. „Ik zag een groot rijtuig met twee paarden bespannen, waarin de jonge juffrouw met de oude, aan wie ik mijn visch verkocht heb. Ik dacht zoo bij me zelf.... ik moet toch eens zien, wie ze eigenlijk is en waar ze woont. Ik stap dus in een huurrijtuig en geef dén koetsier bevel om het andere rijtuig te volgen.... Dat gaat goed! We rijden.... Maar! daar komt een regiment voorbij met muziek. Een paard van een tramwagen wordt zenuwachtig en gaat er van door.... De tram uit de rails en tegen het eerste rij tuig aan.... Ik vertel u precies zooals 't ge beurd isIk hoor een gil" „En?" ,,'t Loopt nogal goed af, alleen een paneel van de koets stuk, maar de dames geen letsel. De koetsier rijdt weer door, ik volg en we houden eindelijk stil voor de woning van de dames." „Waar?" „Een prachtig groot huis, in een chique wijk, in de Miromesnilstraat." „Weet je wie het meisje is?". „Dacht u soms, dat ik daar niet naar ge vraagd had?" „Wat heb je dan gehoord?.... vlug!" „Die juffrouw Martha is/zooveel als de pleegdochter van een Amerikaanschen ge neesheer, een zeer bekenden dokter, die zich in Parijs gevestigd heeft." „Een Amerikaanschen dokter..,. Hoe heet die?" „Dokter Thompson." „Dat kan niet.... 'tis onmogelijk." „Ik zeg, wat men mij verteld heeft.... 't Schijnt, dat iedereen in de buurt daar het weet." „Wat een geluk, dat je zoo'n nieuws te weten gekomen bent. Dan zal die man, die ik met haar in den tuin gezien heb, dokter Thompson geweest zijnInderdaad, nu ik 't mij wel herinner, geleek hij ook heel veel op den dokter".... „Het overige is nu uw zaak, mijnheer Paul.... Ik heb mijn best gedaan, in de hoop, dat u tevreden zoudt zijn." „Of ik_ tevreden ban?..,,. Én meer dan dat.... Je kunt van me vragen, wat je heb ben wilt „U behoeft me niets anders te betalen, dan een paar uur rijden en een fooi voor j den koetsier.... Dat is te zamen.... laat eens zienzes franc vijftig. „Je krijgt honderd francs." „Dat neem ik niet aan.... beslist.niet. Dat zou wat moois zijnDenkt u mis schien, mijnheer Paul, dat ik er iets aan ver dienen wil?.... Nooit.... Ik heb zes en een halve franc voor u uitgegeven.... Als u mij die nu terug geeft, is alles in orde Meer neem ik in geen geval aan." „Goed dan, als je toch niet anders wilt," hernam Paul. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn en wilde betalen, toen er een portret uit de portefeuille in de boot viel. De Fluwijn boog zich om het op te rapen. „Mag ik eens zien?" vroeg hij. „Wel zeker".... „Wel, dat is goed, zeg." „Wat?" „Zeg. mijnheer Paul, vertelt u mij eens, hoe u in het bezit zijt van het portret van dien man?" „Ken je hem dan?" „Of ik hem ken, wel zeker.... Het is een rechercheur." Paul begon hartelijk te lachen. „Als die persoon het hooren kon, zou hij het u wel beter leeren," hernam hij. „Wie is 't dan?" „*t Is mijn vader." De Fluwijn zat eenige oogenblikken stil, stom verbaasd voor zich te kijken. Hij herstelde zich -echter gauw. „Zoo.... zoojaja...." begon hij, terwijl hij het portret oogenschijnlijk aandachtiger beschouwde, „nu ik 't wel be kijk, zie ik ook wel verschil.... Ja.... ja.... ik moet me vergist hebben „Ken je dus een rechercheur, die veel op mijn vader gelijkt?" vroeg Paul glimla chend. „Kennen,.... kennen.... Dat is te zeg gen.... ik ken hem en ik ken hem niet Ik heb hem ontmoet, toen er een lijk uit de Seine werd opgevischt. Op 't eerste gezicht jijkt 't toch wel op dit portret, maar als ik 't goed beschouw, zie ik toch wel verschil," antwoordde de Fluwijn, bij zich zelf vast overtuigd, dat hij niet mis geraden had. Paul gaf de zes en een halve franc en be* tuigde nogmaals zijn dank. „Dus u is tevreden?" „Meer dan tevreden." „Dan zal ik vanavond eens een extra glaasje óp uw gezondheid drinken." De Fluwijn duwde zijn boot af en voer de Marne verder af om te gaan Uschen. XLVII. Paul, verheugd over het onverwachte Die'uws, was nog eenigen tijd in zijn boot ge bleven, toen hij een welbekende stem hoorde. 't Was Madeleine. „Ik kom," riep Paul, de riemen nemend en naar wal roeiend. „Is Fabien gekomen?" „Neen, nog niet," antwoordde de oude meid. „Waarom roep je me dan?" „Er is een telegram voor u gekomen." „Van wie?" „Van uw vader." „Laat zien, gauw." Met koortsigen haast nam hij het telegram e,i las: „Verplicht aanstonds te vertrekken.... Maak u niet ongerust spoedig terug.' Ben misschien RAYMOND. Paul gaf het telegram terug en zeide niets. ,,'t Is toch ellendig, dat vader zoo dikwijls op reis moet," dacht hij bij zich zelf, „en dat juist nu ik hem zulk goed nieuws m%de te deelen heb. „Enfin, er is niets aan te doen Madeleine," vervolgde hij luid, we zullen er maar in be rustenFabien komt straks.... we zul len probeeren hem zoo lang mogelijk te houden en veel plezier te maken." De oude meid keek Paul verwonderd aan. „Wat is u overkomen, mijnheêr Paul? Toen u van huis ging was u zoo droefgeestig en nu schijnt u pret voor drie te hebben." „JaDat komt, omdat ik goed nieuws gehoord heb, Madeleine." „Hier?" „Ja. „Heeft u dan iemand gesproken? „Dat zou wel kunnen, ja." „En mag ik dat goede nieuws ook weten?" „Zeker, maar later.... Laat 'tvoor het oogenblik genoeg voor je zijn, dat ik geluk kig ben en over een maand weer geheel en al gezond zal zijn." „Dat zou ik wei graag wenschen, mijnheer Paul, hoe eerder hoe liever." „Ohé, visscher!Ohé!".... liet een vroolijke stem zich hooren.... Paul keerde zich om. Fabien kwam lachend op hem toe en een oogenblik na de begroeting waren ze al in vroolijk druk gesprek. Verheugd over den goeden afloop van het gesprek met mevrouw de Chatelux, was dokter Thompson weer in zijn rijtuig gestapt. ..Rue du cercle Midi. nummer 52," riep hij tot den koetsier. In enkele oogenblikken was de afstand tusschen de rue du Touron en de rue du cercle Midi afgelegd. Nummer 52 was een mooi groot huis van vijf verdiepingen. Een dienstmeisje deed open. -v „Is mevrouw Labarre thuis?" vroeg de dokter. „Zeker, mijnheer, maar ze staat juist klaar om uit te gaan," was het antwoord. „Geef haar dit kaartje en zeg. dat ik haar slechts enkele minuten zal ophouden Misschien wil ze mij nog even ontvangen. De dokter werd in de spreekkamer gela ten en het meisje ging heen. Bijna dadelijk kwam ze terug. „Wilt u mij maar volgen, mijnheer?" vroeg ze. Inderdaad stond mevrouw Labarre geheel gekleed om uit te gaan in het salon. Dokter Thompson groette zeer beleefd en maakte zijn verontschuldiging, dat hij op zulk een ongelegen tijdstip gekomen was, zeggende dat het een ernstige zaak gold. „Ik wilde u over uw zoon spreken, me vrouw, en u een ernstigen en welgemeenden I read lieven." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5