O/GD I i'°' LUCHTVERKEEK. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN, m li De avonturen van heer Aap. BINNENLANDSCH NIEUWS. De taxi-staking in Den Haag. Vaa'toer betering Amsterdam: Alp henG oud aRotter d am. De opvolger van Mr. Kolkman als Kamerlid. Mr. Kolkman's opvolger als Statenlid. Directeur Rotterd. Diergaarde. Groninger Katholiekendag. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Verloting K. S. A. Het Radiostation bij Sambeek. Een vliegtuig gekanteld bij het starten. Verkeer en Posterijen. De Postcheque- en Girodienst. UIT ONZE WEST. Gouverneur Brantjes niet met verlof. Zangonderwijs op de lagere school. R. K. Universiteit. Nieuwe Uitgave. Kankeronderzoek. UIT BOEK EN BLAD. ORDE EN ARBEID. Da strijd in de textielindustrie. Faillietverklaring bij verstek. Oplossingen Nieuwe oefenopgaven. MARIETTE'S DROOM. 1 1 X UIT DE MOPPENTROMMEL. ym Luidruchtige betoogingen. Uit 's-Hage wordt gemeld: De stakende chauffeurs hebben Dinsdag morgen voor verschillende gerages gedemon streerd. Bij den heer Van Wieringea op het Smidsplein gingen zij dermate luidruchtig te svcrk, dat de politie een oogenblik moest optreden. Het geheele politietoezicht ge schiedt door de afdeeling „Voerwezen," om dat deze manschappen uit den aard der zaak met de chauffeurs bekend zijn. Bij dc gara ges van de heeren Eerkelens, Van Wieringen jtn Van der Gun staan vaste posten, terwijl door leden van de motorbrigade en een dub bele patrouille te paard toezicht wordt uit geoefend. Retds sedert 1869 bestaan er plannen om de Mallegatsluit te Gouda te verbeteren, daar de capaciteit dier sluis toen reeds niet meer voldoende was. Naar men mededeelt, heeft dezer dagen een conferentie plaats gehad te Gouda, waarbij vertegenwoordigd waren de Kamers van Gouda en van Leiden, terwijl ook een vertegenwoordiger van den Provincialen Waterstaat deze vergadering bijwoonde. Men kwam tot geheele overeenstemming ten aan zien van de wijze, waarop de actie gevoerd zal worden, om de bestaande plannen zoo vlug mogelijk uitgevoerd te krijgen. Als opvolger van wijlen mr. Kolkman komt voor de Tweede Kamer op de lijst van het Centraal Stembureau de naam voor van minister Aalberse, die echter zijn minister schap op het oogenblik wel niet zal prijsge ven en evenmin het Kamerlidmaatschap er bij zal ambiëeren, wat, hoewel wettelijk toe gelaten. te onzent geen usance is. Daarna volgt op de lijst de naam van mej. J. M. J. A. Meyer. Als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zal mr. Kolkman worden opge volgd door den heer A. J. van Rest te Mon ster (Kieskring V Delft). Verder is er nu een vacature ontstaan in het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holand. Als opvolger varf Dr. Büttikofer Is met ingang van 1 April a.s. tot directeur van de Rotterdamsche Diergaarde benoemd Dr. K. Kuijpers, thans adjunct-directeur. (Msb.) De Negende Groninger Katholiekendag wordt dit jaar op Zondag 4 Mei te Groningen gehouden. Naar de „Stand." meldt blijft de toestand van ihr. mr. A. F. de Savornin Lobman het zelfde, De patiënt is het grootste gedeelte van den dag op en blijft buitengewoon hel der. Alleen de verzwakte hartslag baart gen zeggen in Duitschland voortverkocht te eenige zorg. worden. Een enkele voerman bracht verleden week in een enkelen keer, 40.000 eieren over de brug. Is het aan zulke feiten niet toe te schrijven, dat wij thans onze eieren weer 65 centimes het stuk betalen, inplaats van 50 centimes, zooals zulks het geval was nu veertien dagen geleden? En wat voor de eieren geldt, geldt ook voor de andere le vensmiddelen, die onder onzen neus worden weggehaald en naar den vreemde vertrek ken. Langs de grens waren de klachten alge meen. Het Belgische Staatsblad meldt nog, dat bij Kon. Ëcsl. besloten is de uitvoer van varkens, varkensvleesch, peen, kool, orei, uien, kaas, eieren en zeep te verbieden. Wij ontvingen een fraai geillustreerd pro spectus over de loterij ten bate van het Centraal Bureau der K. S. A. en tot steun aan Katholieke Kunstenaars. De hoofdprijs dezer verloting heeft een waarde, van 1250. Z. H. de 'Paus en Kardinaal Van Rossum rebben eenige zeer fraaie prijzen beschiKoaar gesteld; Z. H. zijn portret, alsook een leg penning, en Z.Em. een kunstig bewerkte schelp. Elk lot kost 1,50. Men wende zich voor inlichtingen tot het Centraal Bureau der K. S. A., Nieuwe Mare 21 te Leiden. Het radiostation bij Sambeek zal 1 Mei worden opgeheven. Dan wordt ook het per soneel overgeplaatst. DE UITVERKOOP IN BELGIE, Aan het „Handelsblad van Antwerpen" wordt uit verschillende Belgische plaatsen gemeld, dat tal van vreemde kooplieden op de markten verschijnen en daar alle moge lijke eetwaren opkoopen, tegen ongeloof lijke prijzen, gewoonlijk om ze over de gren zen tc brengen naar Holland en Duitsch land. Dit natuurlijk in verband met den la gen stand van den franc. De correspondent van het blad te Leu ven zegt, dat die opkoopers voorzien zijn van groote wagens of auto's en iedere hoe veelheid nemen die ze krijgen kunnen. Daar zij naar_ geen prijzen zien, is hun werking ook nadeelig voor de andere koo- pers, huismoeders, kleinhandelaars, enz., die dezelfde hooge prijzen aan de buitenliedej», landbouwers en boerinnen moeten betalen. Zoo ging de boter van 21-23 franc; de eieren 70 centimes; de groenten stegen in prijs in dezelfde verhoudingen. Daar die opkoopers per auto den buiten rondrijden om daar reeds de koopwaren aan te schaf fen, wordt er ook veel minder ter markt ge bracht. De bevolking kan hare bittere klachten en scherpe opmerkingen over dezen nieu wen toestand niet bedwingen, en eischt maatregelen. Intusschen hoopt men dat aan dien toestand nu een einde zal komen, dank zij het uitvoerverbod door de regee ring uitgevaardigd. Uit Maeseyck (aan de Maas) wordt ge schreven: Zooals wel overal is de kwestie van den wisselkoers hier aan de orde van den dag. Zooals men in gewone tijden de vraag stelt: hoe gaat het? zoo vraagt men nu: hoe staat de gulden vandaag? Trouwens, men moet niet vragen of de gulden hoog of laag staat, men hoeft maar eens eventjes naar buiten te kijken, om er iets van te weten. Met gansche karavanen ziet men ze hier aankomen, van den ande ren kant der grens, om hun guldens in de banken om te zetten en dan hun aankoo- pen te doen in de magazijnen der stad. Dat deze magazijnen er wel bij varen, is klaar als de zon, maar dat de verbruikers slachtoffers zijn van dien toestand is onloo chenbaar. Zoolang de aankoopen beperkt bleven tot stoffen, kachels en andere grov# stuk ke-, scheen men dat met geen kwaad oog aan te zien; maar nu men ook begonnen is, met dc hand te leggen op onze levensmid delen, gaan er algemeene klachten op. Zeker is het dat vele onzer levensmiddelen de grens overgaan om in Holland (sommi- Toen de sergeant-vlieger Voss Zaterdag morgen te Soesterberg wilde opstijgen voor 't opmaken van het weerbericht, liep bij den ■start een wiel af. Door de groote vaaart, die het toestel reeds had, sloeg het om en werd deerlijk gehavend. Wonder boven wonder kwajp sergeant Voss met den schrik vrij. De heer F. W Salomons schrijft aan het „Hbld.", dat hij bij een verzoek om uitbeta. ling van zijn accoord bevonden saldo bij den Postcheque- en Girodienst ter betaling van zijn belasting zijn geld alleen tegen zeker- heidsstelling uitbetaald kon krijgen. Het Girokantoor heeft echter tenslotte goedge vonden, dat zijn zoon en mede-firmant en hij zelf borg blijven voor de door hen bei den gedreven firma. De heer Salomons voegt hieraan toe; Een gewoon mensch zoude met deze m.i. fictieve borgstelling geen genoegen nemen, maar waarschijnlijk heeft men dezen uit weg gevonden, omdat ik weigerde eenige zekerheid te geven of anderen te vragen borg te blijven. Hoe men handelen moet, als men geen medefirmant heeft, zoude ik wel eens willen weten, of neemt men dan 'met den rekeninghouder zelf als eenigen borg, genoegen? Allicht kan een ander zijn voor deel doen met bovenstaande", Gouverneur Brantjes heeft aan de Cura- caosche Voz medegedeeld, dat er geen spra ke is. van het gaan met verlof naar Neder land en dat hij zelfs het plan niet heeft ge had. Jhr. mr. E. A. van Beresteyn, voorzitter, en dr. Hugo Nolthenius, lid van het hoofdbe stuur der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, hebben aan den Minister van Onderwijs een adres aangeboden, inhoudende het verzoek om het bezit van het getuig schrift der Maatschappij, waarmee onderwij zers van de lagere school bevoegd worden verklaard tot het geven van onderwijs in het zingen en muziek in de scholen, verplicht te stellen, casu quo dat van regeeringswegc door een cfficieele erkenning aan te bevelen. De H. Stoel heeft officieel de statuten van de Theologische Faculteit der R. K. Univer siteit te Nijmegen 'goedgekeurd. Binnenkort zal verschijnen: „De Katho lieke Missie in wegen en ontwikkeling", door de leden van „St. Franciscus Xaverius", te Hoeven, met een voorwoord van dr. Alph. •Mulders. Het boek zal ongeveer 400 bladzij den beslaan en wordt uitgegeven door ,,St. Ftanciscus Xaverius", Groot-Seninarie, Hoe ven (N.-Br.) VERBLIJDEND MISSIENIEUWS. Uit een brief van Mgr. A. Benziger, van de orde der ongeschoeide Carmclieten: De oogst is grooter dan ooit te voren. Er zijn niet vele missies, waar men de bekeer den met duizenden telt. Toch is zulks het geval met de missie der ongeschoeide Carme lieten in Travancore (Zuidspits van Engelsch Indië). Het jaar dat verliep van Augustus 1922 tot Aug. 1923 was echter een record jaar van bekèeringen. ,De oogst was zelfs grooter dan men hacl verwacht. De statistiek wijst op 5537 bekeeringen 'van heidenen, 966 van protestanten, en 59 van Jacobieten. (schismatieken). In het geheel werden dus in het bisdom Quilon, het zuidelijkst van Britsch-lndië, 6562 zielen in de H. Kerk op genomen. Tot het missiegebied van de ongeschoeide Carmelieten, behoort ook het noordelijk van Quilon gelegen Aartsbisdom Verapoly met een groot priestersemenarie, waar sedert bijna dertig jaren de Limburgsche Carmelie- tenmissionaris Pater Geron Dohmen werk zaam is. Daar hij de eenige Nederlander is in Travancore wordt hij zelfs door de regee ring van dat Rijk geraadpleegd over oude acten en bescheiden uit de 17e en 18e eeuw I welke in het koninklijke archief worden be- waard, en welke grootendeels in het Neder- j landsch zijn geschreven, omdat die gewes- j ten meer dan ken eeuw onder Nederlandsch beheer stonden. Gedurende ongeveer 25 jaren stond aan het hoofd van het aartsbisschoppelijk semi narie Pater Bonifatius Kurz, een der eerste oversten van het Carmelietenklooster van Geleen. Meer dan 330 Inlanders werden on der hem tot het priesterschap opgeleid. De geheele wereld-clerus in dze twee Car- melietenbisdommen bestaat uit Inlanders. Eveneenns bestaan reeds sedert lang de Inlandsche Derde Ordelingen, Priesters en Zusters. In dezelfde missie zijn nog vier bis dommen van den Syrischen ritus, met In landsche bisschoppen voor Katholieke Tho maschristenen, van wie nog een gedeelte schismatiek is. Een van deze bisschoppen^ Paraparambil was op het Utrechtsche mis siecongres. Deze geheele missie telt onge veer 600.000 Katholieken in twee latiinsche en vier Syrische bisdommen. Nadere gegevens over de Missiën der on geschoeide Carmelieten in Indië, Syrië, Mes- sopotamië, Cuba, Columbië, enz., geeft het nieuwe maandschrift „Rozengaarde", uitge geven door de P.P. Carmelieten van Ge le en. (L.) Dc Belgische bladen melden, dat jn Bel gië een nieuw crediet van een millioen francs is aangevraagd tot bestrijding van den kan ker. Het aantal kankergevallen steeg in de laatste jaren voortdurend. Idët crediet heeft tot doel: uitbreiding te geven aan de weten schappelijke studie der kankerkwaal, een methodische propaganda in te zetten, het inrichten van kanker-gestichten, voorbehoed- mogelijkheden tot stand brengen. ..De ftoomsche Deis'', levens wegwijzer naar en le Rome, samengesteld door L. Offec- mans, Pastoor te hierop. Uitgave der Diocesane R. Iv. Volks- en Werkliedenbondcn, Den Haag. Ou de' eerste p'aals is dil interessartte en prettig geschreven reisverhaal, een even aangename als pieuzc herinnering voor hen. die aan de reis van de Federatie der R.-K. Volks- en Wcrkfiedenbonden in Nederland, vai, 414 Mei 1923. hebben deelgenomen. Pastoor Offermans is een boeiend verteller en een ervaren gids- Echter, ook voor hen, die niet deelnamen aan den pelgrimstocht van verleden jaar. maar die toch eens het voorrecht hopen te heb-beh voor. korter of langer'lijd in de Eeuwige Stad Ie verbleven, is dit werk met ziin talrijke praetiscbe raad gevingen, zijn lijst van veel voorkomende Italiaanschc woorden, zijn plattegrond van de hoofdkerken, zijn onsomming van de voornaamste bezienswaardigheden, ziin ex cursie plannen in en buiten Rome, ztin dag- verdeeling voor een vier en een viifdaagsch verbli'f. zh'n ta'irükc inlichtingen en wetens waardigheden. een onderhoudende en uit stekend gedocumenteerde wegwijzer. Ons dunkt, dat onder de verschillende gid sen, die over Rome en omgeving bestaan, deze om zijn beknoptheid, waaronder de dui delijkheid niet in 't gedrang raakt, deze in 't bi'zonder is aan tc bevelen. Het boek beslaat uit twee deelen. Deel I bevat het verhaal der reis met de Federatie, in Mei verleden jaar. Deel II bevat nadere beschrijving van de meeste merkwaardig heden van Rome, in'ichtingen voor pelgrims, enz., enz. Deze reisbeschrijving, waarbij een mooie baart van Rome is gevoegd, zal er zeker toe bijdragen, liefde voor de Eeuwige Stad te wekken. Een Boek over Karthuizers, in hel licht gegeven door Mr. H. .1. J. Scholtens, verlucht met hout sneden van Joep Nicolas. Uit gave van J. J. Romen Zonen, te Roermond. Men. lale zich vooral niet afschrikken door den titel! „Met dit boek, zegt de inleider Mr. Scho'tens met dit boek wordt beoogd de Orde van St. Bruno meer nader 'e bren gen tot het Nederlandsche volk." Het wil trachten de vruchtbare betrekkingen, die lan gen tijd beslaan hebben tusschen de Karthui zers en onze voorvaderen, te doen herleven, en ook het inzicht bevorderen in de buiten gewone waarde, in de hooge roeping van het beschouwende leven. Dat dit laatste ten volle bereikt is, zal ieder, die het „Boek over Kart huizers" met aandacht gelezen heeft, ten volle toestemmen. jongeren het begin van ieder hoofdstuk heeft Nico-: las levende initialen gezet. Hel boek is ver der versierd met enkele taferce'en uit het leven van den Karthuizer.' zooals: de studie\ in de celwoning: de wandeling der broeders:! liet zagen van bout voor eigen gebruik in ziin recreatie-uren. Moge dit nuttige boek veel gekocht en go-, 'ezen worden! ,;t Voorbeen en Thans der Katholieken in 'Nederland", door .1. J. Oostdam. Uitgave der' N'.V. „Futura", te Leiden. Deze handige brochure bevat 'n beknoplen geschiedkundigen terugblik en is vooral ge- schreVen met het doel, om de Katholieken er aan te herinneren, wal enorme moeite hun emancipatie gekost ticeft; reden tc meer om voorzichtig te zijn. ten einde de vruchten er van, door eigen schuld, niet te verliezen. Een brochure, die we gaarne in handen 'gaven van eiken Katholiek, ook van de /vrouwen. Onder schriftelijke aanbeveling van den HoogEerw. lieer Mgr. B. A. de Wit, vacaris- gcneraal van het Aartsbisdom en deken van Utrecht en met toestemming der ZecrEerw. heeren Pastoors, werd Zondag vanwege de R K. Werkliedenvereeniging „Sint Joseph en 't Plaatselijk Steuncomité een 12,000-tal biljetten aan de R. K kerken te Utrecht verspreid, waarbij alle Katholieken weroen opgewekt krachtig dc uitgesloten katholiek- georo'aniseerde textielarbeiders in Twente en Gelderland te steunen en hunne giften te voeden bij die van Z. D. H. Mgr. den Acts. bisschop. Msb. Bij de Rechtbank te 's-Gravenhage was een verzoekschrift ingediend tot failliet-ver klaring van een debiteur, die een schuld onbetaald' liet en, naar ten tequeste mede door den aanvrager was gesteld, ook meer dere opeischbare schulden onbetaald liet, Bij de behandeling in raadkamer verscheen de schuldenaar niet en erkende dus niet uitdrukkelijk het ten requeste gestelde, waaronder het bestaan van meerdere schul den. De rechtbank wees het verzoek tot failliet-verklaring af, op grond, dat niet was gebleken, dat de schuldenaai in een toestand verkeerde, dat hij had opgehouden te beta len. De oorspronkelijke aanvrager ging tegen deze beslissing in appèl. Het Haagsche Gerechtshof heeft de be schikking vernietigd, op grond dat de schul denaar, die evenmin bij de behandeling is hooger beroep was verschenen de in hef request gestelde feiten niet had weerspro ken, zoodat hij wel degelijk geacht moes! worden in een 'toestand te zijn geraakt, dal hij had opgehouden te betalen. Hier zijn de antwoorden op het tiental grappige vragen van de vorige week. 1. De eekhoorn, want di^ heeft ieder oogen blik „een harde noot te kraken." 2. Niet meer dan één, als hij maar lang ge noeg is. 3. Omdat de staart nu eenmaal niet met den hond kwispelen kan. 4. Een zure augurk is een ingemaakte zaak 2 maal 2 is 4 is een uitgemaakte zaak. 5. De duisternis. 6. Een gaatje. 7. Niets, want anders zou hij niet met zijn vrouw loopen te wandelen. 8. Doordat er zooveel haringen in zwem men. 9. Het woordje en. Zoo, jelui hebt er Zeker heel wat niet kun nen vinden, hè Laat er nu maar eens een ander naar raden. (De oplossingen hiervan behoeven niet te worden ingezonden, maar worden een vol genden keer vermeld). 1. Wie weet een woord van vier letters, dat van achteren naar voren hetzelfde te lezen geeft, als van voren naar achteren. Je ziet het bepaald, als je maar laag aan het strand gaat zitten. 2. .Mijn eerste lettergreep noemt een heel Iceiijke plaats, mijn tweede een lichaams deel, dat iedereen hard noodig heeft. Een 1, 2, 3, 4 droegen in vroeger tijd de ridders. Mijn geheel is een plaats in Noord-Bra Aanr. Wie weet het nu? 3. zu co vi me a ii ne h VO la bo ca nië Midden in het vierkant van vijf en twin tig kleinere vakjes staat een stip. Dié stip verbeeldt een jongen. En de jongen moet uit het huis van vijf en twintig kamertjes zien te komen zóó, dat hij alle kamertjes één keer maar vooral niet meer dan één keer door gaat en precies op dc plaats van het kruisje uitkomt. 5. Wie kan in het vierkant, dat hieron der staat, de getallen van 1 tot_W zóó ver plaatsen, dat de som van elke rij van vier ('etallen, staand, liggend of schuin, steeds 34 is? 1 I 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 In dezen rechthoek staan de namen van aen aantal Amerikaansche landen. Wie weet ze alle-te vinden? 4. „Nu zult u zien hoe rustig hij slapen zal, zuster," sprak de dokter. „Maar denk er vooral aan, dat er niemand bij hem toegela ten wordt. Wie het ook zijn moge I" Zuster Ursule beloofde, dat ze er voor zou zorgen, en bracht hem naar de andere pa tiëntjes, die reeds met ongeduld op hem wachtten. Want allen hielden zij van den goeden dokter. „Je behoeft niet naar het hoofdbureau te rijden, Jean," sprak de dokter in het rij tuig stappende, tot zijn koetsier. „Alleen moet je even bij Torani, den schoorsteen veger, aanrijden." En vlug sprong hij het rijtuig uit, toen ze bij het nauwe straatje waren gekomen, en ging weer het huisje binnen, waar hij nu ook Luigi aantrof. Maar hij verwaardigde den schoorsteenveger met geen»blik, hij zei alleen tot Mariëtte „Piëtro is in het Kinderziekenhuis opgenomen Denk er vooral aan, dat er niemand bij hem toegelaten mag worden." Daarna ging hij zonder te groeten heen. Luigi zei niet veel, toen hij hoorde dat Piëtro ziek was. Hij kon nog maar niet ge looven, dat Piëtro onschuldig was. Mompe lend over verstokte, schijnheilige knapen ging hij dien avond naar bed. En toch, An tonio was naar boven gegaan alsof hij de braafste jongen was, die er bestond. Hij scheen niet de minste wroeging te voelen over den diefstal, waarvoor hij een onschul dige liet boeten. En niet wetende wat hem boven het hoofd hing, was hij dien avond rustig ingeslapen. 't Was reeds ver na middernacht, dat de zachte, doch ernstige stem van Mariëtte hem wekte. „Antonio", sprak ze, „'t is je schutspatroon, de H. Antonius, die mij tot je zendt. Hij verscheen mij in den droom En hij, die alle verloren zaken terug- en alle geheimen aan het licht brengt, hij vertelde mij ook het geheim van den gestolen arm band..,." Antonio ontwaakte, maar meenende te droomen staarde hij verschrikt de oude vrouw aan, die- beschenen door het maan licht, dat door het dakvenster juist op haar gelaat viel, meer op een geest dan op een mensch geleek.... „Hij vertelde mij van den gestolen arm band," ging Mariëtte voort. „En weet je Antonio, wat de goede Heilige mij vertelde Antonio was nu geheel ontwaakt. Sidde ren*! van angst wrong hij de handen, sloeg ze daarna in woeste wanhoop voor de oogen, en kermde „O, o „Luister, Antonio," ging de oude vrouw onverbiddelijk voort, „hij vertelde mij dat Piëtro onschuldig was. Maar hij schreide, de goede Heilige, hij schreide van schaamte, omdat hij moest bekennen, dat jij zijn naam genoot, zijn petekind, een....een dief wasEn toen ik nu den goeden Heilige zoo bedroefd en beschaamd voor mij zag. beloofde ik dat ik je sparen zou om zijnent wil. En dat ik wel zou bewijzen dat Piëtro onschuldig was, maar dat geen sterveling zal weten, dat jij het waart, die den armband wegnam. Zeg nu daarom, aan wien je den armband hebt verkocht, opdat we hem in alle stilte terug kunnen koopen...." ,,'k Heb niets gestolen, 'k heb niets ver kocht," jokte de slechte knaap. Maar bij het bleeke licht der maan, dat juist Antonio's gezicht bescheen, zag Ma riëtte duidelijk den angst die er op stond afgeteekend. Dit wekte haar vermoeden nog meer op. „Kom mijn jongen," begon ze weer, „kom, zie me aan en spreek de waarheid. Nooit vertelt de H. Antortius ons een leugen, ook niet in een droom 1 Kom, vertel me bij wie ik den armband moet zoeken. Is het mis schien je oude meester Kom, vertrouw gerust de oude Mariëtte je geheim toe, 't is bij haar goed bewaard. En denk ook eens aan de straf, die hen, die kwaad doen en on- schuldigen daarvoor laten boeten, hierna maals wachtWeet, dat zelfs je biechtvader niet de macht bezit, om deze vreeselijke zon de te vergeven, wanneer je een onschuldige ervoor straffen Iaat, zonder dat te ver hinderen. Want 't is nog erger dan een doodzonde Zoo iets staat gelijk met een moord Heb je daaraan wel eens gedacht, Antonio. „Hè," schrikte de jongen op en hij werd nog bleeker dan hij reeds was. „Ja," ging Mariëtte voort, „want je ver moordt den goeden naam van hem, dien men ten onrechte van diefstal beschuldigtje verwoest zijn toekomst, zijn leven Want een dief zal hij genoemd worden En nie mand zal hem in zijn huis opnemen, omdat hij een dief is Niemand zal hem eerlijk werk verschaffen, want men neemt geen dief in zijn dienstEn daarom Antonio, zuiver je geweten, en beken, vcordat het te laat is. Nog is er niets verloren, zeg daarom de waar heid en ik beloof je nogmaals dat niemand ooit zal vernemen, dat jij iets deedt, dat niet goed was...." Wordt vervolgd. Moeder: „Foei, wat een leelijk woord, hoe kom je daaraan?" Jantje: „Van Sinterklaas gehoord..,." Moeder: „Van Sinterklaas?" Jantje: „Ja, hij struikelde gisteravond in mijn slaapkamertje over het karpet." C --x ;vl' Een schildpad, die bijna honderd jaar oud was, kwam eens bij Heer Aap om een baantje vragen. Zij vertelde, dat zij de langzaamste schildpad van het Rijk der Dieren was en dat zij drie weken noodig had gehad om het kantoor van de „Arbeidsbeurs" te vinden. Heer Aap vertelde haar, dat zijn broer juist een handig dienstmeisje zocht, dat tijdens de maaltijden de apennootjes zou kunnen pellen en hij zond haar vervolgens naar dien broer toe met een briefje, waarin hij vroeg de schildpad een kansje te willen geven. «F Alles kwam in orde en na enkele dagen ontving Heer Aap van zijn broer een uitnoodiging om eens te komen kijken naar de vorderingen van de nieuwe noten-kraker. Heer Aap nam deze uitnoodiging gaarne aan, doch toen hij zag hoe zijn broer de arme, oude schildpad gebruikte om noten te kraken, was hij zoo hevig ontstemd en noemde het een schande voor zijn familie. Hij dreigde, dat hij zijn broer zou laten straf fen door de politie en vertelde aan iedereen, dat zijn broer hoegenaamd geen eerbied had voor den ouderdom van anderen ONAANGENAAM. „Ik ben onlangs voor zes weken op reis geweest." „Ja, ik heb het onder „Rechtzaken" ge lezen." OP SCHOOL. Onderwijzer „Hoe noemt men de wezens, die deels op het land, deels in het water leven Leerling „Badgasten DE BESTE AANBEVELING. Gevangenisdirecteur „Je solliciteert alzoo naar de betrekking van opzichter in de ge vangenis? Maar weet je wel, wat daarvoor noodig is V' Sollicitant„O ja ik heb zelf 10 jaar gezeten 1" NOOIT VERLEGEN. Heer (tot antiquiteiten-handelaar) U zegt daar net, dat de kast uit de 17de eeuw is en daar ontdek ik juist het jaartal 1865. Handelaar - „H'm een drukfout." Werkelijk, Smit, je cijfers zijn absoluut onleesbaar. Kijk nu eens naar die 3; ieder een zou het voor een 5 houden. Pardon, bet is ook een 5, mijnheer. Ja, maar, wat duivel, waarom ziet die er dan net uit als een 3! Heb je al gelezen van die nieuwe auto's, met een roode en een groene lantaarn ec een gramafoon in het midden? Neen; waar dient dat allemaal voor. Zal ik je zeggen. Als de machine 40 kilometer loopt, gaat de groene lantaarn aan; veilig. Loopt ie 80 kilometer dan gaat de roode lantaarn aan; en als hij 120 kilo meter loopt begint de gramofoon den treur- marsch van Chopin te spelen. Ja, ik ga naar een andere plaats, sprak dominé; maar ik twijfel er niet aan, °*,!e zult voor mij' nog een veel beteren herder in de plaats krijgen. Dat weet ik zoo net nog niet, domxne, antwoordde de heer twijfelend; dat zet voorganger ook aL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6