UIT DE PERS. De schadeloosstelling der Kamerleden. De Oppositie. De Nederl. Spoorwegen en de Zomertijd. R. K. Hanzebond van slagers patroons. BINNENLAND§CH NIEUWS Het conflict in de textiel industrie. De staking der chauffeurs te 's-Hage. Metaalbewerkersstaking te Dordreèht Bezuiniging. Contract opgezegd. De aanhangige wijziging der Onderwijswetten. Toeneming der werkloosheid onder de gediplomeerde verplegenden. DE GEZONDHEIDSTOESTAND TE AMSTERDAM. INGEZONDEN. KUNST EN KENNIS. Een hemelvuttrwerk. UIT BOEK EN BLAD. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT EN SPEL VOETBAL. De Engelsche Cup. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Breslau. GEMENGD NIEUWS. De moord te Eindhoven. ADPLEEGT 3 I C ?OV£ïiir£Mri£ l| ALVORENS GIJ UW INKOOPEN DO£T Gelij k bekend, werd de kwestie der schade- .oosstelling voor de 2e Kamerleden Donder dag jd. bij het politiek debat in de Tweede Kamer ter sprake gebracht door den socialis- dschen afgevaardigde J. Ter Laan, die ver klaarde, geen tien procent van zijn „armoe dige toelage" maar we! van geheel zijn in komen te willen afstaan, mits alle Neder landers hetzelfde zouden doen. Zoo stelt merkt de „Volkskrant" op de heer Ter Laan niet alleen zijn armoedige toelage maar ook zijn inkomen veilig. Nu hebben wij nooit tot degenen behoord, die de schadeloosstelling van 5000 aan de Kamerleden te hoog hebben geoordeeld, maar daarom behoeft men ze nog niet ar moedig te noemen. En alsof de heer Ter Laan met zijn voor waarde nog nie* veilig genoeg stond, verbond hij aa zijn be ei ilïigheid om 'n tiende van zijn inkomen te staan een tweede voor waarde mits het geld niet besteed wordt voor nieuwe vliegtuigen of kanonneerbooten. Nu doet niemand hem iets. Natuurlijk wordt een deel van de rijks inkomsten aan militaire uitgaven besteed, en de heer Ter Laan kan altijd zeggen mijn dubbeltjes word n gebruikt voor oor logsuitgaven, en dus geef ik ze niet. De heer Wijnkoop vond den zet zoo prach tig, dat hij dadelijk uitriep „Groot gelijk, ?an mij krijgt men geen cent." Het eenheidsfront is er een demagogisch eenheidsfront, dat het „zalig zijn de bezitters" onder een schoonschijnend mom voor zich zelve toepast. De sociaal-democraten en communisten zullen de drogredenen om hun 5000 veilig te stellen ook wel tegenover hun geestver wanten pogen te verantwoorden vooral het gebruiken van hun geld voor militaire uit gaven is prachtig van oppervlakkigheid maar de nuchteren onder hun partijgenooten zullen hun uitvluchten op de juiste waarde weten te taxeeren. „Smoesjes" zullen zij ze noemen, en wij kunnen hun geen ongelijk geven. Het „Centrum" schrijft: „Het is geen beeld van kracht, dat de op positie in het parlement te aanschouwen geeft. Zelfs mag men vragen, of er wel in den eigenlijken en gebruikelijken zin des woords van een oppositie sprake kan zijn. De Linkerzijde is verbrokkeld en alleen in 't negatieve tot het trekken van één lijn in staat. Hoe zwak zij daardoor geworden iss, bleek nog pas tijdens de ministerieele crisis. Ook van Links werd toen bij herhaling erkend, dat alleen de Rechterzijde tot re- geeren de noodige kracht bezat. En thans, bij de algemeene beschouwin gen in de Tweede Kamer, valt opnieuw te constateeren, dat de Linkerzijde de homo geniteit die beginsel tegenover beginsel, be leid tegenover beleid weet te stellen, Verre te zoeken is. Als minderheid schiet zij daardoor te kort in de taak, welke zij onder andere omstan- dighheden zou kunnen verrichten. En als oppositie mist zij den positieven grondslag, die tot eensgezinden, opbouwen- den arbeid bekwaam maakt en aan de cri- tiek de beteekenis geeft van een toekom stig regeeringsprogram." De Directie der Nederl. Spoorwegen heeft aan de Tweede Kamer een adres ge- g®n echter wachten nog zeer vele kleintjes, heïd eenige honderden Nederlandsche ran. deren (leeftijd 513 jaar) voor den tijd van omstreeks drie maanden in het Vaderland bij particulieren ter verpleging onder te bren- richt, waarin zij er op wijst, dat, wanneer de Zomertijd geregeld wordt, als aangegeven in het wetsvoorstel de heeren Staalman c.s. alsdan wijziging der dienstregeling noodig •zou worden le. einde Maart, omdat België, Frank rijk en Engeland den zomertijd invoeren. 2e. einde Mei, omdat Nederland den zo mertijd invoert. 3e. 1 Juni, invoering nieuwe dienstrege ling, die ingevolgen internationale over eenkomst jaarlijks plaats vindt op 1 Juni of enkele dagen later, indien de datum van het Pinksterfeest dit noodig maakt. 4e. begin September, omdat de zomertijd in Nederland eindigt, 5e. begin October, omdat de zomertijd in België, Frankrijk en Engeland eindigt. Het is duidelijk dat de voorbereiding, aan een nieuwe dienstregeling verbonden, het technisch onmogelijk maakt, einde Mei en begin Juni een nieuwe dienstregeling gereed te hebben. Afgezien echter van alle moeilijkheden voor ons bedrijf, moet, omdat iedere wij ziging der dienstregeling, als gevolg van invoeringen van den zomertijd noodzakelijk een belangrijke verslechtering van den dienst voor het publiek beteekent, er althans naar gestreefd worden, het aar tal malen, dat wij ziging moet plaats hebben, tot het minimum te beperken. Op dien grond vooral, verzocht de Directie aan de Tweede Kamer het voorstel Staalman c. s. niet aan te nemen en dringt er op aan, indien de zomertijd gehandhaafd blijft, dit te doen plaats vinden gedurende dezelfde periode als in België, Frankrijk en Enge land, waardoor tevens voorkomen wordt, dat ons land, dat met zijn Amsterdamschen tijd, in tegenstelling met den zomertijd van andere landen, reeds een afzonderlijke positie in neemt, dat ook nog zou doen ten opzichte van den zomertijd. De Zesde Jaarvergadering van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons wordt gehouden op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Februari 1924 in het Gebouw van de R. K, Jozefs-Gezellen-Vereeniging te Rotterdam. Tijdens de Bondsdagen wordt ter gelegen heid van het Eerste Lustrum van de R. K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Laurentius Afdeeling van den Bond te Rotterdam, een Slagers-Vaktentoonstelling gehouden in het zelfde gebouw. Deze Tentoonstelling is Zondag officieel geopend. Op de Twentsche Bontweverij te Hengelo is het nog in dienst zijnde personeel met in gang van Maandag ontslagen Naar wij vernemen, duurt de Zaterdag uitgebroken staking der taxi-chauffeurs in Den Haag nog onverminderd voort, terwijl er in hetgeen beide partijen gescheiden houdt nog niet de minste verandering valt te be kennen. Ook omtrent de vooruitzichten is nog niet met eenigen grond een voorspelling *e wagen. Bij de Rotterdamsche Metaalindustrie te Dordrecht is het personeel, ruim 50 man, in staking gegaan. De oorzaak moet gezocht worden in twee aangekondigde loonsverla gingen van 5%. Aan de directie van de Dordrechtsche Metaalwarenfabriek, voorheen Bekkers, die per 1 Jan. en 15 Febr. een verlaging van 5% aankondigde, is een ultimatum gezonden, dat Woensdagmorgen afloopt. Indien de tweede verlaging niet wordt ingetrokken, zal men daar eveneens in staking gaan. Bij dit conflict zijn 100 man betrokken. De minister van Oorlog heeft onderstaand schrijven gezonden aan den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm „Ik verzoek u mij een opgave te doen toe komen van alle niet-beroeps-militairen, die bij den Vrijwilligen Landstorm werkzaam zijn, met vermelding tevens van de functie die zij vervullen en van de daarvoor door het genoten belooning. Ook wensch ik in de opgaaf vermeld te zien of voor het verrichten van de aangewe zen functie toekenning van reis- en verblijf kosten noodig is, ten einde te kunnen overwegen in hoeverre het voor den staat voordeel zoude opleveren zoo mogelijk daar toe geschikte wachtgelders voor de aangewe zen werkzaamheden te benutten." De scheepvaartvereeniging „Zuid" te Rot terdam, heeft het contract met de haven arbeiders opgezegd. De Vereeniging var. Nederlandsche ge meenten heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend inzake de wijziging van de leerplichtwet, de lager onderwijs wet 1920 en de nijverheidsonderwijswet. De strekking van het breed gemotiveerd adres is om de Tweede Kamer te verzoeken de wet in dien zin gewijzigd te krijgen, dat bij de bereking van het aantal leerkrachten eener school in aanmerking zouden komen de werkelijk schoolgaande kinderen ir, de eerste zes leerjaren, terwijl althans tevens voor die gemeenten, welke eventueel be voegd zouden zijn tot het mstand houden van een zevenjarige leerverplichting, de leer lingen van het zevende leerjaar zouden me detellen. Wat de Nijverheidsonderwijswet betreft, wordt bezwaar gemaakt egen de wijziging van de subsidiebepalingen, dat niet meer een subsidie wordt gegeven, maar dat sub sidie hm worden gegeven. Ten aanzien van nieuwe scholen wordt de wensch uitgespro ken, dat van Rijkswege het ontbrekende, ook al bedraagt dit minder dan 70 pCt. der totale kosten, als subsidie wordt toesekend Het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond te Am sterdam heeft aan de directies der verschil lende inrichtingen op verplegingsgebied hier te lande een vragenlijst, betreffende grootte en personeelsformatie, toegezonden. Het doel dezer enquête is gegevens te verzamelen omtrent de bestaande verhou dingen tusschen gediplomeerde en ongediplo meerde verplegenden, die in genoemde in richtingen werkzaam zijn. Volgens het hoofd bestuur geeft het tweeledig karakter der inrichtingen (opleidingsschool en verple- gingsinstituut) tot moeilijkheden aanleiding, en is de toenemende werkloosheid daarvan het gevolg. UITVOER VAN GOUD. Naar de N. Crt. van bevoegde zijde ver neemt, heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bepaald, dat, met ingang van heden, uitvoervergunningen voor goud slechts geldig zullen zijn gedurende vier dagen na dagteekening. PROF. TREUB NIET NAAR AMERIKA' Op een vergadering van de verkeerscom- missie van de Ned. Amerikaansche Kamer van Koophandel is dezer dagen medegedeeld, dat de oud-minister Treub voor „Nederland in den Vreemde" naar Amerika zou gaan. De Tel. verneemt, dat de heer Treub van dit voornemen voorloopig heeft afgezien. Uit het verslag der Amsterdamsche Ge zondheidscommissie bleek, dat de algemeene toestand der volksgezondheid, in zoovere de sterftecijfers sht uitwijzen, verleden jaar, buitengewoon gnnstig was. De sterfte beliep 6529 personen, waarvan 558 beneden den leeftijd van 1 jaar. De ver- houdingscijfers voor de totale sterfte, bere kend op 1000 inwoners van 1914 tot 1923 11.59,11.52, 12.27, 12.42, 15.54, 12.36, 10.81, 10.15,10-36 en 9.12. De zuigelingensterfte berekend op 100 le vend geborenen was 6.7, 6.2, 6.3, 6.3, 7.0 6.06, 4.74, 5.44, 4.78 en 3.88. Het aantal ziektegevallen, over 1922 en 1923 bedroegen Febris typhoïdea 159 en 317 (hieronder 8 gevallen van typhus en 7 lijders uit Edam), roodvonk 628 en 835, diph- terie 1211 en 929, nekkramp 21 en 7 en kin derverlamming 7 en 7. Het sterftecijfer van mazelen bedroeg 31 tegen 59 in 1922. DE BEZUINIGING. De tot nu toe voorgestelde besparingen. De minister van Financiën heeft Vrijdag aan de Tweede Kamer een overzicht doen toekomen van de verminderingen, welke de ingediende begrootingen op den gewonen dienst in 1924 tot dusver reeds hebben on dergaan. Het totaal dezer verminderingen op alle hoofdstukkeu bedraagt f7.523.611.67. Van de departementen van Oorlog, Ar beid en Koloniën worden nog nadere nota's van wijziging ingewacht, waarvan de geza menlijke vermindering den gewonen dienst betreffende, nog ongeveer f 902.846 zal be dragen. De som der tot nu toe verkregen besparin gen in totaal was gelijk men weet dertig tniilioen gulden geraamd bedraagt der halve f7,523.611.67 plus f902.846, is f 8.426.457.67 of rond 8.4 millioen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. NEDERLANDERS IN HET ROERGEBIED. Onder de Nederlanders in het Roergebied (eenige duizenden in getal) heerscht zeer groote nood. Velen zijn reeds geruimen tijd werkloos, vandaar dat er zeer veel gebrek aan levensmiddelen en kleeding in die gezinnen is. Door den steun van verschillende zijden verleend, was het Comité reeds in de gélegen- die het zeer hard noodig hebben, op hunne uitzending. Het Comité doet daarom een beroep op Uwe Nederlandsche hulpvaardigheid om den grooten nood onder onze in het Roer gebied wonende landgenooten te helpen leni gen Deze hulp kan het best worden verleend door a. zich spoedig aan te melden voor de op name van een meisje of jongen, (de aanvrage voor jongens blijft, vergeleken bij die voor de meisjes, nog altijd zeer gering) b. het zenden van een eenheidspakketje levensmiddelen, bestaande b.v. uit 1 pond bruine boonen, 1 pond rijst, 1 pond suiker, 1; pond koffieboonen en 1 pak plantenvet (geen boter) en c. fiet zenden van een geldelijke gift van 1.of 2.50 (geld is zeer hard noodig om de tegenwoordig dure reiskosten der klein tjes te dekken). Het spreekt vanzelf, dat grootere geldelijke giften met bijzondere erkentelijkheid zullen worden aanvaard. Ieder rechtgeaard Nederlander stelle het op prijs iets voor zijn arme landgenooten te hebben gedaan, onverschillig op welke wijze. Wij hopen, dat in de komende dagen zich zeer velen zullen melden voor de opname van een kind en zeer vele giften en pakketten met levensmiddelen zullen binnenkomen Bij voorbaat onzen, hartelijken dank be tuigd voor elk hulpbetoon. Namens het Comité ter uitzending van Ned. Kinderen Dortmund's-Gravenhage A. VAN DEN BOSCH, Kolo nel, Voorzitter. Prof. Dr. J. G. RUTGERS, Vice-Voorzitter. C. F. POORTVLIET, Algem. Secretaris, Bur. Wagenstr. 55 A. W. SAUER, Algem.-Penn., Kranenburgweg 15. A. GROENEVELD, Adj. Alg.- Secretaris, Anemoonstraat 8. O. A. ISSELMANN en D. JONGEJAN, Bestuursleden N.B. Brieven en levensmiddelenpakketten te zenden aan het Algemeen Secretariaat v. h. Comité, Wagenstr. 55. (Bureau-uren 912 en 25 uur. Geldzendingen te richten aan den Algemeenen Penningmeester, Kranen burgweg 15, beiden te 's-Gravenhage. EEN DREIGEND NATIONAAL GEVAAR. Wie twijfelt aan de juistheid van dit op schrift, of aan de waarheid van onderstaande regelen, begeve zich evenals ik deed naar onze oostelijke grens. Daar op 4 a 5 uur sporens van onze groote steden speelt zich een drama af bij meer dan het 50ste deel van de geheele be volking van Nederland, meerendeels werk lieden en hunne gezinnen,dat in onze geschie denis van de laatste eeuw zijn wederga niet heeft. Het zijn de in Duitschland wonende Neder landers, wien het nagenoeg aan alles begint te ontbreken, ondanks den krachtigen steun van onze regeering, die alles doet om deze landgenooten voor verhongeren te bewaren. Van regeeringswege wordt geregeld daarheen geld en levensmiddelen gezonden, doch het is onmogelijk, dat deze hulp nog grootere af metingen aanneemt, zonder dat de millioenen, die wij door bezuiniging trachten te besparen, daaraan zouden moeten worden opgeofferd Het zijn onze broeders, die weliswaar niet door aardbevingen, overstroomingen als anderszins zijn geteisterd(immers dan stroom de het geld binnen), doch die door de toestan den in het Roergebied en in geheel Duitsch- Hnd broodeloos zijn geworden. De invoering, van de renteraark, waardoor de duurte schrikbarend is gestegen, waardoor geen profijt meer kan worden getrokken van het Hollandsche geld daar ter plaatse, alsmede het feit, dat de Hollanders als vreemdelingen bij de Duitschers worden achtergesteld, heeft den toestand in den laatsten tijd zeer verergérd. Er heerscht ondervoeding, gebrek aan kleeding, schoeisel (klompen) en beddegoed. Vele kinderen kunnen niet naar school, omdat ze niet blootsvoet?; door de koude kunnen gaan. Omdat het arbeiderskinderen zijn, komen zij slechts in beperkten getale ter verzorging hierheen. (Hiermede belasten zich o.a. het Comité voor Ned. kinderen in den Vreemde, Nassaukadë 358 Amsterdam en het Arnhem- sche Comité, Beuriciusstraat 10, Arnhem). Doch wij kunnen er ook voor zorgen, dat die kinderen niet hun geheele leven ziekelijk en zwak worden door hen te helpen bij hun ouders thuis. In verschillende plaatsen in Duitschland zijn goed georganiseerde Hol landsche comité's. Hierover moet alles gaan. Zenden wij dan onze giften daarheen door middel van het Centraal Comité voor steun aan Nederlanders in het Buitenland (Be schermvrouwe H. M. de Koningin) te 's Gra- venhage. Dan weten wij zeker dat ons geld en goed in het belang van Nederlanders wordt benut. Immers vele transporten levensmiddelen, die over de grens gaan, o.a. het meerendeel van de Roode Kruis-transporten, komen in Duitsche handen. Onze eigen landgenooten zien die passeeren met wanhopige blikken. Laat ons alles doen om hen door dezer, tijd heen te helpen, opdat ze naar wij hopen weer spoedig aan het werk kunnen gaan en in Duitschland kunnen blijven wo nen. Wanneer het welgestelde deel onzer natie niet de handen ineenslaat en krachtige finan- zieele hulp biedt, dan is een ramp niet te vermijden de ramp, dat die ruim 150.000 Nederlanders zich in beweging gaan stellen en over de grenzen komen. Dan zull#n weer vluchtoorden moeten worden gebouwd en dit alles zal millioenen verslinden als in de oorlogsjaren, nog daargelaten de ellende, die deze nooddorpen, die nu gelukkig tot het verleden behooren, met zich medebrengen. Als iemand, die dit leest, niet zijn beurs opent, of zijn kleeren, die nog kunnen worden gemist, aan het Centraal Comité zendf, dan klage hij later ook niet over hoogere belas tingen, over nog scherpere bezuinigingsmaat regelen of over een dalenden gulden. Het is een ernstige waarschuwing, die ik tot het weldenkende deel van ons volk richt, een dringende oproep tot allen, die nog iets te missen hebben, om een nationale ramp te helpen voorkomen. W. A. ORTT Directeur van Zandbergen. Heb het oitstehendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN, P. ROCKEFELLER. In „Hemel en Damkring" wijdt dr. J, van der Bilt eene uitvoerige beschouwing van een ia 1913 waargenomen hemelverschijnsel, waaraan destijds weinig aandacht geschonken is, te merkwaardiger, daar het zonder weerga is in de geschiedenis der astronomie. Het verschijnsel was niet wat men wel eens een „vallende sterrenregen" noemt, maar bestond uit 8 of 10 op elkaar volgende groe pen van vuurbollen en meteoren, met onder linge afstanden van 100 a 250 K.M., die alle, langzaam en plechtstatig, nagenoeg denzelf- dea weg aan den hemel aflegden. Deze he mellichten vertoonden zich het eerst aan waarnemers op 50 gr. N.B. n 106 gr. W.L. in Saskat hewan (Canada) zij verschenen achtereenvolgens boven Manitoba, Minne sota, Michigan, Ontario New York, Penn sylvania er New-Jersey, zij kwamen toen boven den Atlantischen Oceaan, waar ze ge zien werden op de Bermuda-eilanden, daarna van het s.s. „Bellusia" (17 gr. N.B., 12 gr. W.L.) en het s.s. „Newlands" (3 gr. Z.B. 32 gr. W.L.). De afstand tusschen c'e eerste en de laat ste waarnemingsplaats bedraagt ongeveer 9100 K.M. een „gewone" meteoorbaan is gemiddeld 300 K.M. lang maar de be rekeningen hebben aangetoond, dat de weg dien de meteoren door den dampkring der aarde hebben afgelegd, nog ettelijke duizen den kilometers langer geweest is. Aanvankelijk bestond de optocht uit onge veer 40 tot 60 vuurbollen verschillende exemplaren lieten een lang, lichtend spoor na. Ze werden over een deel van hun weg ver gezeld door ontelbare kleinere lichaampjes, die ze ais 't ware eerst van zich af hadden ge schud. De geheele stoet had ongeveer vijf mi nuten noodig om aan een bepaalden waar nemer voorbij te trekken de grootste vuur bollen bleven 45 seconden zichtbaar. Aan het begin der reis (boven Canada) waren en- rkele van deze zoo helder als Venus en alle hadden een roodachtig gele tint. Tegen het einde der reis maakten de twee leiders van den stoet op den waarnemer te Bermuda den indruk van groote booglampen, schijnbaar zoo groot als de maan en eenigszins violet getint. In werkelijkheid waren ze natuurlijk veel kleiner. Berekening leert, dat de afstand circa 100 K.M. was, zoodat de middellijn on geveer 70 c.M. geweest moet zijn. De vuurbollen maakten een geluid, dat aan donder of ver verwijderd kanonvuur deed denken, althans in de eerste phase van den tocht noch op Bermuda, noch op de beide schepen werd echter eenig geluid vernomen. Vlak bij de centrale lijn werd een beving van de huizen en den bodem opgemerkt. Een waarnemer, 65 K. M. van de centrale lijn, schreef, dat „her huis zóó trilde, dat wij dachten, dat Toronto weer een aardbeving te verduren had." Gezien de betrekkelijk gerin ge massa der meteoren, en het kleine verlies van kinetische energie, nu blijkt de aarde wel zeer gevoelig voor kleine trillingen te zijn. Merkwaardigerwijze schijnen in den stoet van 1913 ijzer en steen-meteorieten te zamen gereisd te hebben. Eerst kwamen de meteoren in groepen, waarvan de exemplaren wel ver schillende grootten hadden maar dezelfde kleur. „Het was" zegt een der waarnemers „of er plotseling uit het N. W. een groote bol van rood licht op ons af kwam, met een lan gen staart achter zich aan."' Deze leider werd reeds enkele K.M. verde; gesplitst ge zien twee vlammende staven, die 'n voortdu- renden stroom van vonken uitwierpen toen ze voor bij waren, schoten er naar voren vuurbollen uit, die met grootere snelheid dan het hoofdlichaam verder gingen. Dadelijk nadat ze in het Z. O. buiten zicht geraakt wa ren, vertoonde zich in hun koersiijn een zui ver lichtgevend voorwerp, dat er uitzag als een heldere ster het vertoonde staart noch vonkwerking, en was in tegenstelling met de andere meteorenzuiver wit. Deze me teoor maakte gedurende de eerste phase van het verschijnsel de achterhoede van den stoet uitlater werd hij gemeld op 3/4 der lengte en weer later (maar nog altijd in Cana da) heet het „alles bij elkaar een schitterend schouwspel, maar den meesten indruk maak te ontegenzeggelijk die eenzame ster, die op de eerste groep volgde." De waarnemer op Bermuda maakt er ook weer melding van en wel „aan het hoofd van den stoet." De meteoor was toen echter in tweeën gesplitst en lichtelijk violet van tint; een der stukken brak onder gasontwikkeling en vonkwerking in vele kleinere deelen, maar maar het andere werd nog aan boord van de „Newlands" gezien „een heel eind vóór den stoet uit W. H. Pickering, die in „Popular Astronomy" van 1922/1923 een vijftal artikelen aan deze processie gewijd heeft, veronderstelt, dat, terwijl de meesté meteoren van steen waren, de „eenzame ster" een ijzer-meteoriet was. De eerste bra ken al in stukken en lieten lichtende strepen na, toen ze nog maar rood-gloeiend waren de laatste daarentegen werd. doordat hij, ten gevolge van zijn grooter warmte-geleidend vermogen, niet zoo snel verhit werd pas la ter zichtbaar en sprong boven de Bermuda's in stukken, toen hij tot den toestand van wit-gloeihitte gekomen was. Daar hij, in verhouding tot zijne oppervlakte, een groo tere massa bezat, ondervond hij minder weerstand van de lucht en snelde dientenge volge den anderen vooruit. De verklaring van het verschijnsel .en de berekening der baan en der snelheid hebben groote bezwaren ondervonden, daar er slechts weinig gegevens waren, t. w. 135 uit Canada (waar prof Chant onmiddellijk een oproep in de dagbladen had geplaatst,) 1 uit Zuid-Michigan, 1 uit New-Jersey, 2 van Ber muda en 2 van de schepen op zee. De twee Amerikaansche berichten leeren, dat de hemel helder was, zoodat 30 millioen menschen het schouwspel hadden kunnen ga deslaan. De stoet moet te zien geweest zijn over een gebied van 650.000 vierk. K. M., dat alle groote steden en sterrenwachten van zes der dichtstbevolkte staten bevat. Wanneer men zoo klaagt Pickering van de 20 millioen menschen, die in de Ooite- lijke Staten, waar de lucht onbewolkt is geweest, maar één enkel, volkomen betrouw bare waarneming had gehad, en een tweede van Bermuda, dan zou men tamelijk nauw keurig niet alleen de snelheid, maar ook de grootte der meteoren hebben kunnen bepa- keurig den tijd opgegeven van het begin en het einde der processie. De langzaamheid en de statigheid van het geheele verschijnsel had op allen denzelfden onvergejelijken indruk gemaakt, ve moede- lijk hebben in Amerika duizenden naar deze hamel-processie staan kijken, maar geen enkele beroeps-astronoom in de V.S. heeft aandacht er aan geschonken of zelfs maar 't belang ingezien van het opvragen van berich ten. „Such an exhibition could never have occurred in Europe zegt Pickering zeer vleiend voor ons, en als we denken aan de groote belangstelling, die onlangs aan een zonderling gevormden wolk geschonken is, zijn we wel geneigd, hem gelijk te geven. Liefdevlammen. Gebeden van Gemma Galgani. Uilgave van hel Liefdewerk „De Kr ui span ning", Missiehuis „Maler Dolo rosa", Mook bij Nijmegen, De talrijke vereerders der Serafijnsche Maagd van Lucca, wier proces van Zalig klaring thans aanhangig is, zullen met vreug de dit gebedenboekje begroeten, dat geheel van dien geest der beminnelijke en vereerens- waardige Dienaresse Gods is doortrokken. Het riin inch haar eisen gebéden, verzuch tingen, ontboezemingen en gedachten, die hier den godvruchtigen lezer worden aange boden. Liefdevlammen. Het is de juist gekozen titel voor deze vurige uitingen van een maag delijke ziel, die gloeide van liefde voor den lijdenden Jezus. Het zijn echte kreten des har ten, teere liefde zuchten, uitroèpen. klachten, smeekgebeden van een in God verslonden zalige, een engel in het vleesch. En dat in de eenvoudige, ongekunstelde taal van een God minnend kind. Uit haar vele brieven en andere geschriften, de vluchtige opteekeningen van haar zielsver voeringen bij den vertrouwelijken omgang met Jezus en zijn Hei'ige Moeder, zijn met liefdevolle zorg a! die verheven gedachten en innige gevoelsuitingen hijeen verzameld en gerangschikt onder verschillende titels als de liefde tot God, gelijkvormigheid met Gods wil, Jezus in zijn allerheiligst Sacrament. Jezus spijze deT ziel, vertrouwen op God, ijver voor de bekeering dér zondaars, nede righeid, kostbaarheid van het lijden, liefde tot het lijden, sterkte in het lijden, geeste lijke dorheid, gehoorzaamheid, zuiverheid, inwendig gebed, de allerheiligste Maagd Ma rie, het Paradijs, Jezus' bitter lijden. Zoo kan men, bij elk dezer onderwerpen, naslaan, waf Gemma daarover hééft gedacht, gevoeld en uitgesproken, en zich aldus mei haar verzuchtingen vereenigen, door haar liefdevlammen ontgloeid worden. Wal aan dit kostelijk boekje, een nog groofer waarde geeft, is dat het daarenboven is verrijkt met de godvruchtige oefeningen, bekend als het „Heilig Uur" door Gemma, sedert zij er mee kennis heeft gemaakt, geregeld iederen Don derdagavond, haar leven lang, trouw onder houden. Het zijn korte overwegingen over den schrikkeüjken lijdensmacht, dien de god delijke Verlosser doormaakte van den eenwig gedenkwaardigen Donderdagavond toen Hij het geheim zijner liefde instelde, tot den gruwzamen Vrijdag van zijn lijden en Dood. Zoo kwam men, a's aan de hand van Gem ma, het „Heilig Uur" ter overweging van 's Heeren Lijden meemaken. En voor wie de ze oefeningen te bezwaarlijk zijn, is in het hoekje ook nog een beknopte wijze aangege ven om het „Heilig Uut" te houden. Ten slotte hevat het boekje nog een schat van gebeden, zoo van Gemma als van andere heiligen, en verder wat men in een gewoon kerkboek pleegt te vinden gebeden onder de H. Mis en onder het Lof, den H. Kruisweg, litanieën, gezangen, enz. In een klein bestek heeft men hier een rijken en afwisselend eninhoud bijeen. Daarbij is dit nieuwe Gemma-gebedenboek sierlijk uitgevoerd, helder van druk, op mooi papier, met rood lijstje om de bladzijden en versierd met twee keurige plaatjes tegenover den titel, de beeltenis van Gemma, en bij het „Heilig Uur" een treffende afbeelding van Jezus in den Hof van Olijven. Zoo schiïnt hef aangewezen voor een rui me verspreiding, die het van harte is toege- wenscht. J. R.. VAN DER LANS. n eoe hieoe,eroav.,s en cmfwypz EEN DUITSCHE KANTFABRIEK TE BLERIK. Te Blerik, volgens hef „N. v. d. D.", is een terrein gekocht, waarop met Duitsch kapi taal een textielfabriek wordt gebouwd voor de vervaardiging van Barmérkant, welke geëx ploiteerd wordt door de N.V. Barmérkant, directeur de heer Michael. Een twee honderd personen zullen in deze fabriek werk vinden. Een gedeelte van de ijzergieterij van P. v. d. Bergh te Blerik zal ingericht worden voor de vervaardiging en reparaties van de voor deze"textielfabriek benoodigde machines, DE BEBOUWING VAN DEN DAM TE AMSTERDAM. Het „Hbld." vernam, dat de firma C. en A. Brenninkmeijer nog niet heeft afgezien van haar pogen, om, behoudens goedkeu ring door den Raad, met B. en W. in zake de bebouwing van het midden-Damterrein tot overeenstemming te komen. Eenige bepaalde, door haar gestelde voor waarden zouden binnenkort in een nota aan B. en W. en de commissie van bijstand voor P. W. worden medegedeeld en als daarover de onderhandelingen zijn geëindigd, zal aan den Raad worden ter kennis gebracht hbe het staat met deze bebouwingsplannen. „Het Volk" kan daaraan toevoegen dat de firma Brenninkmeijer bezwaren heeft ken baar gemaakt tegen de erfpachtvoorwaar- den, op welke haar het terrein ter bebou wing kan worden afgestaan. De firma Brenninkmeijer meent zich niet alleen niet te kunnenvereenigenmet.de erf pachtsom, die zij per jaar en per vierkanten meter zou hebben te betalen, maar heeft bo vendien, naar dezer dagen ook de „Neder lander" reeds mededeelde, het verlangen kenbaar gemaakt,om het terrein gedurende vier jaren kosteloos in gebruik te mogen ne men. Tegen deze ingrijpende concessie bestaat, naar „Het Volk" bekend is, bij het Gemeen tebestuur ernstig bezwaar, vooral ook op grond van het feit, dat wordt verwacht, dat de Raad zich daarmede niet zou vereenigen. Wel is, speciaal bij de afdeeling Publieke Werken, genegenheid gebleken, om de fir ma Brenninkmeijer een vrijheidstermijn van twee jaren toe te staan, terwijl dan boven dien in het desbetreffende voorstel een be paling zou worden opgenomen, die B. en W. de bevoegdheid geeft dien termijn „zoo noo dig" nog ten hoogste een half jaar te verlen gen. Het is omtrent dit voorstel, dat de com missie van bijstand voor de Publieke Wer ken in een dezer dagen te houden vergade ring zal worden geraadpleegd. Wordt in de commissie overeenstemming bereikt, dan kan de behandeling van deze zaak in den-Raad vrij spoedig worden ve r- wacht. De Engelsche 2e klass.r Cristal Palace is er in geslaagd Notts- County een 21 neder laag toe te brengen. Reeds driemaal achtereen was de ontmoe ting in een gelijk spel geëindigd. De zesdaagsche te Breslau loopt ten einde. De belangstelling is er over 't algemeen niet zoo groot als men veronderstelde. Alleen wanneer tusschen den wedstrijd door sprints worden verreden waarin de beste renners uitkomen, loopt het druk. Na 121 uur is afgelegd 3438.140 K.M. In het 16e klassement weten de Italianen drie mooie overwinningen te behalen. De win naars van de 5 sprints waren resp. Tonani, Olivieri, Golle, Schrefeld en Tonani. Een po ging van O. Tietz om los te maken, mislukte. De stand is thans LorenzKrupkat 189 punten OlivieriTonani 135 StabeGolle 115; HuschkeKohl 103; HahnTietz 101 RosellenSchrefeld 61 StormBle- kem ol en 46 ThomasBehrend 32'; 1 ronde echter Stolz-Kuschkow met 19 punten OhrtTawka met 1 punt MaierPohn 0 punten. AUTO TE WATER. i Men meldt uit Wijk-bij-Duurstede, d.d. 17 dezer j Een auto reed vanmorgen, door het weige ren der remmen waarschijnlijk, de veerpont af en kwam terecht in de Lek. De inzitten den, een vader met drie kinderen, een meisje en twee jongens, werden gered, doordat de vader met de twee jongens in de armen, zich zwemmende wist boven water te houden, en het meisje bleef drijven, totdat de veerman de drenkelingen in z'n roeiboot kon helpen SLACHTOFFER VAN HET IJS, Zondagmorgen omstreeks 10 uur reden een1 paar jongens van ongeveer 13 jaar op schaat sen over de Dedemsvaart nabij brug 6. Een van hen, het zoontje van den heer Jansen, zak te door het ijs en verdronk. Dr. Wagner van Nieuwleusen was spoedig ter plaatse, doch de i levensgeesten van den knaap waren reeds geweken. (Zw, Crt.) DIEFSTAL VAN PIOENEN UIT EEN KAS. Te Boskoop is uit de kassen van de kwee-] kers Gebr.s Verboom een belangrijke partij, pioenen ontvreemd, in het geheel ter waarde van circa 3500. Er waren exemplaren bij die een waarde van 40 vertegenwoordigen) De Ned. Pioenenvereeniging looft een pre-': mie uit aan hen die aanwijzingen kunnen doen, welke tot ontdekking van den dader of de daders leiden. 's-BOSCH, 18 Febr. Het Gerechtshof he heden in hooger beroep veroordeeld, den 22-jarigen kellner A. Krieger uit Eindhoven, tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, wegens doodslag door ver- drinking in de rivier de Dommel van zijn meisje te Eindhoven. De Rechtbank had beklaagde veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. DE STRIJD MET HET IJS. Moeilijkheden bij Huizen. De kracht der schotsen. Omtrent de bij Spakenburg in het ijs vastgeraakte tjalken worden de volgend bijzonderheden vernomen De Spakenburgervlet met een groep vis- schers heeft de eerste pogingen aangewend, om verbinding met de schepen te krijgen waar inmoddels reeds gebrek faan le ens- middelen kwam. Den geheelen dag is m« met ijsvletten bezig geweest. Een groep var 30 a 40 man hakte een vaargeul, in de hoop de schuiten naar den Eemmond te krijgen. Zondagmiddag gelukte het eindelijk een stoomboot tusschen de vaartuigen heen en weer te laten varen voor de proviandeering. Met de „Hoop en vertrouwen" van Wer kendam, die op 150 meter van den kop der geleide-dammen alhier zat ingevroren is he minder goed gegaan. Nadat door twee mannen levensmiddelen aan boord waren gebracht, begon later het Zuidwal-ijs te werken, dat het schip mede sleepte tot ongeveer 1000 meter afstand. Het uitwerpen van twee ankers, ieder 150 K.G. wegende, hielp niets, kettingen en staaldraad knapten als touwtjes af inmiddels begonnen zich meters hooge ijsheuveltjes t« vormen en verkaerde l;et schippersgezin in grooten nood. Met behulp van beide genoemde mannen en na alle staaldraad van de Huizerhaven bijeen gezocht td hebben, wist de heven- meester een duizend meter lange lijn over de ijsvelden op het schip te krijgen. Na een geheelen dag aan het werk geweest te zijn, bereikte de „Hoop en Vertrouwen" om 11 uur in den avond het havenkanaal. De vrouw en de kinderen werden van boord geholpen en in het dorp ondergebracht. Onderwijl wa; ren ijsblokken gaan kruien, de zee en de' Oostenwind schoven de schotsen tot een vier meter hoogen en op sommige plaatsen 10 meter breeden ijsdam opeen. Deze massa schoog over den oostelijken havendam, vulde het kanaal en drukte het schip met zooveel kracht tegen de binnenbeschoeiingj van de bier, dat de nieuwe balkenrijen af knapten, de gordingpalen der zeewerin ontzet werden en een balk van 30 c.M. dikte knapte. De ijsdam schoof door en stortt» zich over de achterzijde en de gangpaden van het vaartuig uit tot in het ruim. Een gedeelte van het ruim zit thans onder de ijsmassa bedolven. ONTSPORING TE DELFT. Nabij den overweg aan de Binnenwater-- sloot te Delft, zijn Vrijdagmiddag omstreeks vier uur wegens het te vroeg overhalen van een wissel, de laatste twee wagens van een goederentrein ontspoort, waardoor het opgaan hoofdspoor in de richting Rotterdam were versperd. Als gevolg van het ongeval kon den de treinen tusschen den Haag en Delft slechts over enkel-spoor rijden, waardooi een belangrijke vertraging in den dienst ont stond Om zes uur was de baan weer vrij. D«- materieele schade is gering. KELDERS VAN GEWAPEND BETON Aan de van Speyckstraat te Amsterdam» worden in eenige in aanbouw zijnde wooi-l huizen kelders gemaakt van gewapend heten.' Het is van groot belang, dat de z.g. „wapening Het is van groot belang, dat de z.g. „wape ning," met zorg wordt aangebracht, waarom dan ook te Amsterdam de regel geldt, dat geen beton mag worden gestort, alvorens deze we- wapening door het Bouwtoezicht met de tee- keningen is vergeleken en goedgekeurd. In he her onderhavige geval hadden de aannemers deze keuring echter nit afgewacht, zoodat reeds drie kelders klaar waren, toen de con- troleerende ambtenaar ter plaatse kwam. Deze haast scheen hem verdacht toe en hij gaf last op eenige plaatsen in de kelders gaten, te hakken, om na te gaan of de wapening weli iii orde was. Niet zoodra was dit den aanne-j mers ter oore gekomen of zij verdwenen vanj het werk. Bij het onderzoek bleek de reden van die vluchtde wapening was op sommige plaatsen nagenoeg geheel afwezig, men had haar tijdens het storten wegger omen en weg gelaten en daartoe bij voorkeur c^es avond? laat „overgewerkt." De constructie had daar door een groot deel hier en daar zelfs negentig procent van de benoodigde sterkte verloren. De kelders zullen thans geheel volgens de voorschriften in orde worden gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8