HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. Amsteréameche Anthraciet Maatschappij Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. week 0.25 Vrijdag 22 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14670 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Zoo wordt men lid van den Gemeenteraad. (No. 23.) Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. Z. Buitenspaarne 46. "lel. 2534, 3511 UIT DEN OMTREK. LEIDEN. ASSENDEI FT. Telegraphisch Weerbericht. KROMMENIE. WORMERVEER. HOORN. 22 FEBRUARI De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. Adverfentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Adverfentiên tnsschen den tekst als ingezonden mededeeling op da te Pagina's 60 et per regel Vraag* en aanbod*advertenfiên 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling Men kent vermoedelijk het aardige boek van den heer van der Aa, waarvan voor eenige jaren nog een tweede druk ver scheen: „Zoo wordt men lid van de Tweede Kamer". Op geestige wijze werd daarin de tijd gehekeld van de bittertafelpolitiek, toen het van alles, behalve van persoonlijke be kwaamheden afhing om lid van het parle ment te worden. Dat er in onzen tijd en onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging en ai- gemeen kiesrecht nog gelijke toestanden heerschen, zal men vermoedelijk niet den ken. Ter illustratie van zeer eigenaardige politieke toestanden in het jaar 1924 willen wij hieronder laten volgen, wat een ónzer medewerkers ons schrijft: Men schrijft ons: Op dorpen kunnen eigenaardige toestan den heerschen. Zoo b.v in het kleine dorpje Jisp in Noord-Holland, waar de bevolking geheel Protestant is en waar de raad be staat uit 7 linksche leden, waaronder een of twee sociaal-democraten. Veel belangrijks is er natuurlijk in zoo'n raad niet te behande len, althans niet volgens de buitenstaanders. Maar voor de ingezetenen is zoo'n raadsver gadering een zeer gewichtige zaak. De meerderheid der raadsleden, n.l. vier van de zeven, behoort tot de gekozenen op de lijst van de Vrijzinnige Kiesvereeniging Gemeentebelang. Zij hebben dus feitelijk alle besluiten in hun hand Of de leden van Gemeentebelang nu meenen dat de macht der raadsleden te groot is, weten wij niet, maar wel stellen zij geen. al te groot ver trouwen in hunne afgevaardigden. Want tel kens als er een raadsvergadering is, komt Gemeentebelang den avond daarvoor bijeen in „De Bonte Os", om de agenda van de raadsvergadering te bespreken Dat noemt men in het dorp heel officieel „de vóórpar- lementaire vergadering van Gemeente-Be lang", want belang schrijft men daar na tuurlijk met een hoofdletter. In zoo'n vergadering worden ook hèel deftig de notulen gelezen en dan opent de voorzitter met een goedkeurend woord voor de raadsleden of ook wel met een ernstige vermaning aan hun adres. Zoo op de laatstgehouden vergadering. Nadat de voorzitter met voldoening bad geconsta teerd dat als resultaat der vorige vergade ring (van Gemeentebelang niet van den raad, al had deze dan het besluit moeten nemen) kon worden vermeld dat het schoolhek er dan toch komen zou, gaf men vanuit de vergadering te kennen dat de raadsleden over 't -algemeen zoo slecht de „gevoelens" der leden van Gemeentebelang in den raad vertolkte. En dan, op deze ver gadering waren slechts twee van de vier raadsleden, die Gemeentebelang afvaardigt, aanwezig. Een der twee aanwezig,- raadsle den was de voorzitter van Gemeentebelang, die daarop de agenda aan de orde stelde, d.w.z. de raadsagenda Achtereenvolgens werden de punten behandeld: Berichten van Gedep. Staten, houdende goedgekeurde raadsbesluiten, aanvraag burgerlijk armbe stuur om 100 subsidie-. De vergadering besloot aan den raad (als deze dit wilde) machtiging te verleenen dit subsidie toe te kennen. De vergadering gaf den raadsleden op dracht te spreken over het onderhoud der gemeentetuinen. Voorts werd het herha- lingsonderwijs besproken wat de ver slaggever een zeer gezellige discussie noem de en werd de voorzitter herbenoemd. „Deze vergadering duurde niet lang en had een zeer gezellig karakter En nu wachten we op de raadszitting." Aldus eindigde het verslag dezer belang rijke vergadering en men splitst zich al op wat de raadsleden zullen zeggen over de gemeentetuintjes, waarvan de eene huurder waarschijnlijk de koolbladeren in de sloot werpt en waarop een ander niet genoeg mest doet En de raadsleder-afgevaardigden van Gemeente-Belang zullen goed doen het gevoelen der G. B.-leden te vertolken, wil len zij straks niet de gunst der kiezers ver- ltezen. Amice, Door het stukje van de heeren Groen land en Kuipers namens den R. K. Volks bond weet 'k nu, wat het adres van dien bond bedoelde. Die bedoeling was, hetgeen ik verwachtte, zuiver. Mijne opmerking inzake het te hooi of te' gras verleenen van steun blijft echter in haar volle waarde. Het kun niet goed zijn den steun aan nooddruftigen afhankelijk te stellen van de meerdere of mindere activi teit van eventueelc gangmakers, zooals ik reeds schreef. Er moet éénheid zijn, opdat rechtvaardigheid worde betracht. Of die eenheid gevonden moet worde:} in de Arm besturen of in een ander lichaam, lijkt mij bijzaak Hoofdzaak is, dat dit lichaam in staat zij over de noodige gegevens te be schikken. Laat men daarbij niet te veel over een naam vallen Een werklooze die steun ontvangt, is per saldo toch ook bedeelde en voor hem is een gang naar 't armbestuur niet onlogisch. Of de Jiractijk dien gang niet onnoodig onaangenaam maakt, is wel moge lijk, maar dan draagt daarvan niet het sys teem, maar de toepassing de schuld. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft under de gemeentenaren een circulaire ver spreid, waarin wordt opgewekt tot het aan binden van den strijd a outrance tegen de malaria. Men vindt in die circulaire kort en bon dig uiteengezet hoe de malariakoortsen ontstaan en welke de middelen zijn om daaraan,te ontkomen Zij zijn -<ier in 'getal: 1. Zooveel en zoo spoedig mogelijk de malaria-patiënten te genezen. Hoe minde: menschen immers er zijn, uit wier blóed de muggen de malariaparasieten kunnen opzuigen, des te minder besmette muggen er zullen zijn en des te minder gevaar voor besmetting van gezonde menschen door die besmette muggen. 2. Door de malariamuggen te verdelgen. Maar om zijn vijand te verdelgen, moet men hem eerst kennen. De circulaire stelt u hiertoe in staat. Zij geeft afbeeldingen van de ongevaarlijke en van de gevaarlijke mug. De eerste is de Culex en de iweede de Anopheles. Reeds op een kleinen afstand kan men het verschil tusschen beide zien, dat hier in bestaat, dat bij de Anopheles kop en romp een rechte lijn vormen en bij de Culex de kop een tamelijk scherpen hoek maakt met de romp. Er zijn ook nog an dere verschillen, maar daarvoor moet men de diertjes van naderbij bezien, wat naar mijn ondervinding alleen mogelijk is na hen van het leven te hebben beroofd. Men ontdekt dan bij aandachtige beschouwing, dat de uitsteeksels aan den kop er niet eender uitzien. De Culex (de ongevaar lijke mug) heeft aan beide zijden van den •teeksnuit (proboscis) twee korte z.g. pal pen of voelhorens, terwijl bij de Anopheles deze palpen ongeveer even lang zijn als de steeksnuit, waarmee ze zich dikwijls als één geheel vertoonen. De antennes, dat zijn de sprieten welke links en rechts vande palpen zijwaarts uitsteken, zijn bij beide muggensoorten gelijk. Alleen de vrouwtjesmuggen steken, de mannetjes niet {Hoe geheel anders bij het genus „homo sapiens"!). De mannetjes kan -nen herkennen aan de beharing van de sntennes. Ziet ge dus zoo'n gonzend pluim- iprietdiertje op uwe hand neerstrijken, amice, behandel hel dan als vriend, d.w.z. pleeg geen onnutten doodslag. Behalve op het gezicht, is er ook op het gehoor een verschil op te merken tusschen Culex en Anopheles. De Culex namelijk zingt, weshalve men hem in de wetenschap den bijnaam „pipiens" geeft en de Anophe les niet. In het steken geven zij elkaar echter niets toe. Maar de muzikale Culex waai- «chuwt ie tenminste en de Anopheles is een stiekemerd. 9 A propos, amice, was het u bekend, dat de kop van de mug één groot verzameling ooglenzen is, die naar alle streken van het kompas gericht zijn? Volgens dezelfde wetenschap beschikt de mug op die manier over minstens een vijftal oogen! Het is mij nu pas helder, waarom het zoo'n duivelsche toer is om met succes een moordaanslag op die diertjes uit te voeren. En ik vraag mij tevens met een mengeling van verba zing en jaloezie af, waarom den mensch bij de schepping niet eveneens een muggenkop gegeven werd, waar te voorzien was, dat hij aan zulke schrikkelijke verkeersongevallen zou worden blootgesteld, Hoe moeten de muggen nu verdelgd wor den? Ziedaar de cardo quaestionis. Het is heel gemakkelijk gezegd: maak ze dood, maar wat doe je met twee oogen tegen vijf tig? Daarom heeft de circulaire een listig heid bedacht. De wetenschap is namelijk tot de ontdekking gekomen, dat de mug in de wintermaanden (September-April) slaapt. Daarvoor maakt hij gebruik van warme ge legenheden De anopheles zocht bij voor keur stailen op (liefst varkens- en paarden stallen) en is dan te vinden in de hoeken tusschen zolders en dwarsbalken Of op hooi zolders boven de stallen. Maar ook in schu ren en in de woningen is hij te vinden. In het voorjaar. (Maart of April naar gelang van de buitentemperatuur) vliegt hij uil om eieren te leggen, wat hij, zooals ik dat bij een vorige gelegenheid al mededeelde, in slooien met helder water doét, vooral bij waterplanten. De culex slaapt vooral in de kelders en in zijn broedplaatsen is hij veel minder kieskeurig. Hij schooiert maar raak. Die slapende muggen zien natuurlijk niét en nu we dit weten, is het ook een heel eenvoudig kunstje om sluipmoorden op groote schaal te organiseeren. De circulaire geeft eenige maniertjes aan, die voor het doel geschikt zijn en ik moet zeggen, dat zij mij zeer menschelijk lijken. Men neemt n.l. een glas, doet daarin een dot watten, ge heel in verschen petroleum gedrenkt. Dit glas bevestigt men aan een stok en met dit .onschuldige appafaat gewapend zoekt men de zolderingen af en houdt het glas een poosje onder de plaatsen, waar men muggen aanwezig vindt. Die muggen vallen als bij tooverslag van hun stokje en in het glas, dat hun graf wordt. Op deze wijze kan men duizenden sluipmoorden per dag plegen. In plaats van een glas kan men ook ge bruik maken van een grooteren petroleum- bak, die met een scharnier aan een stok be vestigd is en die meer geschikt is om hel lende vlakken te bewerken Genoemde apparaten zijn bij de -Heem- steedsche loodgieters te krijgen. Voor hen, die zich de geringe kosten hiervan niet kunnen veroorloven, bestaat gelegenheid -ze tegen geringe vergoeding in gebruik te be komen bij den diénst der Openbare Wer ken (Wilhelminaplein.) In plaats van petroleum kan men ook benzine gebruiken Dit werkt zoo mogelijk nog menschelijker. Iets wreeder maar even effectief is een stofzuiger of een lysolsproeier. Heeft men in 't geheel geen tijd beschik baar voor deze werkzaamheden of gewe tensbezwaren, dan kan merf den massa moord ook uitbesteden aan genoemden dienst der O. W„ aan wien dit beulswerk geheel is toevertrouwd. Het recept luidt: van nu tot April drie maal schoonmaak. 3. De derde manier om zich van muggen te ontdoen, is zich van hun larven meester te maken. Men zou ze met de hand kunnen op- j scheppen in de slooten, maar aangezien dit I te lang zou duren, heeft de wetenschap weer een middel ontdekt, dat vlugger werkt, i Men spuit namelijk prafine in een uitsterst dun laagje over de wateren waarin men larven aanwezig acht en alle leven daaron der is geweken De gemeente Heemstede past dit middel reeds geruimen tijd toe. 4. Men moet in de zomermaanden zorgen de muggen buitenshuis te houden Daar de muggen overdag buiten slapen en eerst tij dens de schemering de woningen opzoeken, is het voldoende tégen dien tijd hun den toegang tot het huis te beletten Daar men echter bezwaarlijk de ramen sluiten kan, zal men zijn toevlucht moeten nemen tot het plaatsen van horren, welke gemakshalve den geheelen dag in functie blijven Gaas van 11 mazen op 2 centimeter wordt in de circulaire hiervoor als het doelmatigst aan bevolen Dit laat geen. muggen, maar wel voldoende lucht door. Het aanbrengen van die horren is niet allemans werk Meestal is de aanbrenging zóó, dat een slimme mug nog wel kans ziet, langs de kanten heen te sluipen. In die gevallen kan men de hor evengoed weglaten Het verwondert mij, dat in dit land van muggen bij den bouw van nieuwe huizen de raamslu'tingen niet zoodanig worden gecon strueerd, dat zij zich gemakkelijk leenen tot een bevestiging van een goed sluitende hor. Het is een gerieflijkheid, die weinig kosten meebrengt, maar zeer geapprecieerd zou worden en bet belang van de volksge zondheid zou dienen. Onze Dienst van Openbare Werken zit ook op ander gebied niet stil. Is een poos geleden de vernieuwing en verbreeding van de witte brug in de Kerklaan gereed gekomen, thans is men bezig aan de tweede brug in die laan, welke na gereedheid een groote verbetering en verfraaiing zal heb ben ondergaan. Ook aan een andere brug is men bezig op hel oogenblik, n.l. een die de Crayenes- terlaari verbindt met het Leeuwenhóofd- kwartier, een verbinding, welke in deze nieuwe conglomeratie geapprecieerd zal worden en nieuwen huizenbouw zal bevor deren. Voorts zal spoedig een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuwe brug over de Houtvaart in de Zandvoort- schelaan (op de grens van Aerdenhout), welke brug eene breedte van 15 Meter zal krijgen met een rijbreedte van 11 M. Deze brug was dringend noodig, waar de bestaande door hare geringe afmetingen op drukke dagen het groote verkeer belem merde en gevaar opleverde. Wanneer het gemeentebestuur nu toch eenmaal bezig is met bruggen te verbeteren, dan zou ik zijn aandacht willen vestigen op vervanging van de brug in dezelfde Zandvoortschelaan over de Leidschevaart. Ook deze brug is te smal en veroorzaakt op drukke dagen verkeersbelemmeringen, welke nog zullen toenemen, wanneer de Zandvoortschelaan tusschen den. spoorweg overgang en de Laan van Bloemenhove op de geprojecteerde breedte zal zijn gebracht. Ten slotte zou ik nog kunnen wijzen op de doortrekking van de Adriaan Pauwk.an naar den Bronsteeweg, waardoor een zeer gewenschte komtere verbinding verkregen is tusschen de Laan van Rozenburg en het middengedeelte van laatstgenoemden weg. Ge ziet, amice, niettegenstaande de ma laise, slapen we niet in en als de annexatie in den idoofpot gaat, wat ons betreft, dan gaan we met verdubbelden ijver aan 't werk. Geloof me intusschen, als steeds, Uw PEREGR IN US. De larve van den Anopheles drijft als een stokje plat op het water, terwijl die van den Culex loodrecht in het water hangt, gen N.H. Vertegenwoordigster der Domaniale Mijnen Opening tentoonstelling Herwonnen Le venskracht. Gisterenmiddag te 4 uur had in de foyer der .stadsRehoorza.il de plechtige opening plaats der tentoonstelling der R K. Vereeniging tot. Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenlcsracht" onder de tal rijke aanwezigen merkten wij op: Pater v. d. Donk, atg. adviseur 'der sociale vereenigin gen te dezer stede en eenige Eerw. Heeren kapelaans; de Burgemeester dhr. Mr Dr. de Gijselaar, wethouder -J. F. K. Sanders, ét. horst, dlr, van den gemeentel. Geneeskundigen dienst, de directeur van den Gem. Genees!-;, dienst te 's Gravemhagê. Prof. Gorter en zeer Vele LeidAihe doktoren; voorts wanen aan wezig afgevaardigden van bijna alle sociale vereenigingen en de heer v. d. Laan, hoofd ambtenaar van Herw. Levenskracht Ie Utrecht. Precies 4 uur opende de voorzitter, de heer P. van Bergen Henegouwen de bijcen- bijeenkomsl met het uitspreken van een welkomst- en dankwoord, allereerst aan den Bdelachl baren heer Burgemeester, weihou der Sanders, de heeren Doktoren en ver volgen aan allen die aan de uitnoodiging van het bestuur hadden gehoor gegeven. De belangstelling door onzen gevierden en beminden burgemeester voor ons werk he-' toond, zal ons. aldus spr een spoorslag zijn om nog met meer ijver op den inge slagen weg voort te gaan. Ik verzoek u thans Edelachtbare hei r onxe tentoonstel'ing te willen openen. Rede van den Edelachtb. heer Burgemeester. Met zeer veel genoegen heb ik aw mt. noodiging aanvaard om deze tentoonstelling voor uwe vereeniging te openen allereerst omdat het doel uwer vereeniging mis zeer ter liarte gaat, mapr ook en vooral omdat uwe vereeniging niet op de eerste plaats steun zoekt bij d-„ overheid door het aan kloppen om subsidies etc.. maar omdat uwe vereeniging zich beijvert in hooge mate lief particulier initiatief voor uwe vereenigingen haar doel te interesseéren Door het vragen van persoonlijke offer# door het bijeenbrengen van contributies uwer leden wilt gij in hoofdzaak uw werk mogelijk maken. Gedurende den tijd van uw bestuur hebt gij reeds uil eigen middelen 690.000 bij eengebracht. Gij hebt hiermede reeds schit terend werk verricht evenals met uw sana torium „Berg en Bosch", dat u met Itehuip onzer zegelring in stand houdt. Speciaal de Leidsche afdeeling is bijzon der ijverig, 't Vorig jaar vertoondet gij de mooie film. betrekkin ghebbend op de be strijding dei tuberculose en thans organi seert gij deze tentoonstelling. De stad Lei den stelt dit zeer op prijs, want ook hier sterven nog jaarlijks veel menschen aan tu berculose. Leiders vergeet ook zelve de bestrijding der tuiberculose niet, want jaarlijks geeft zij een belangrijke subsilie aan dé Centrale Ver tot bestrijding der T. B. C. en het ligt in hel voornemen om dan de nieuwe gemeente woningen een deel vftor tuberculeuze gezin nen te bestemmen. Moge hel particulier initiatief zich in deze dagen mild en weldadig uiten, dan kan deze tentoonstelling weike ik hiermede heb ge opend, geslaagd genoemd worcen (Luid ap plaus). De heer v d Laan. hoofdambtenaar H. L., memoreerde, dal Herw. Levenskracht tijdens haar ruim 10-jarig bestaan aan meer dan 1100 patiënten de genezing mogelijk gemaakt had. Hierdoor zijn ruim Ooj.riOO gulden uitgegeven. d,ie bijna alle door par ticuliere liefdadigheid verkregen zijn. j De liefdadigheid is echter het laatste jaar vergeleken bij de jaren 1920 en 1921 sterk verminderd. Wanneer de menschen zich eens beijverden zich niet stelselmatig in te beel den. dal er een groote malaise heerscht, maar zich beijverden een weinig meer op timist le worden, dan ouden er in '1 eco nomische leven en ook voor Herw Levens kracht spoedig betere jaren zijn aangebro ken. Dit is noodzakelijk want er is veel geld noodig. Na de verpleging in 't sanato rium dient in den vervolge meer aandacht aan de ontslagen patiënten geschonken te worden. Al'ereerst dient er voor gezorgd, lat zij frissche vroolijke woninkjes hebben, maat- bovendien dat zij een ambacht kun nen uitoefenen, waardoor zij niet andermaal .een gevreesde kwaal terugkrijgen en voor zich en hun gezin het levensonderhoud kun nen verdienen. Deze kwestie der „nazorg'" is zeer drin gend maar bovendien zeer kosbaar. In En geland bestaan z.g. nazorgkoLinies, waar alleen slechts tuberculeuse invalide matro zen en soldaten worden opgenomen. Daar is de kwestie niet zoo moeilijk omdat deze matrozen en soldaten 'n vergoeiong van plm f 24 per week van het rijk ontvangen. Ui Zwitserland heeft men gedurde den oorlog eenige nazorg kolonies bezeten, maar deze, zijn na den oorlog opgeheven. Wij slaan hier dus vrijwel voor een Jüeuw terrein. In Amserdam za! onder leiding van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst een nazorg-kolonie worden opgericht le Hil versum. Door den Alg. Ned piamantbewer- kersbond1 is hiervoor gratis het buitenbezit „Zonnestraal" afgestaan. Dit alles zal. geld en arbeid kosten maar spr. hoopt dat mede door deze tentoonstelling veel geld voor de bestrijding der tuberculose zal worden ge schonken. 9000 Patiënten sterven nog per jaar aan deze gevaarlijke ziekte. Moge Nederland en voorla Roomsch Nederland begrijpen, dat veel buip en steun tol hare bestrijding moet [worden gegeven. Hierna werd door de aanwezigen de ten aamstelling bezichtigd in de kleine Stads gehoorzaal waarin naast vele attracties door geneeskundige voorstellingen op deze ge vaarlijke ziekte en haar symptomen gewezen wordt Moge deze tentoonstelling een ruime belangstelling vrinden. dan zal de arbeid van If. L. rijkelijk beloond wordén. Groote Propagandavergadering voor Herwonnen Levenskracht. Om 8 uur werd in de Groote Stadsgehoor zaal een Propagandavergadeiing gehouden door de R. K. Vereen. Herw Levenskracht. De Voorzitter, de heer P. van Bergen He negouwen, opende de bijeenkomst en heet- te de aanwezigen welkom. 't Doel van deaen avond was belangstel ling en steun te vragen voor de Katholieke tuberculose-bestrijding, waartoe vooral de rede van den Eerw. spreker zou moeten j blDarTnam Pater Borromeus de Greeve het woord. Spr. zeide, dezen avond te moeten spre- ken een woord van waardeering en lief dadigheid. Wij Katholieken hebben eerbied vpor de ziel en ook voor het lichaam Wij zijn geen fitalisten; ziekten en rampen zijn in de wereld om er aan te ->ntworstelen. Wanneer echter God ondanks ons nede rig smeeken ons met ziekten en rampen treft hebben wij deze gelaten en gedwee te aan vaarden. Vóór dien mogen en moeten wij met ménschenkracht trachten er aan te ontko men. Daar zijn ook nog de armen en ongeluk- kigen-en op voorbeeld van onzen Goddelij ker! Meester moeten wij. allereerst trach ten bij deze rampen en ziekten te helpen. Zijn medelijden bij het tijden der mensch- heid zij ons ten voorbeeld. Dit voorbeeld heeft spr. er toe gebracht dezen avond het woord te voeren. De Witte Peit, de T. B C., wordt ont zettend. 'De T. B. C hééft ook invloed op het gods dienstig leven. Ziedaar dan liefde en apos tolaat moet er ons toe brengen aan tuber culose-bestrijding mee te doen Wij zijn uit kracht der Christelijke naas tenliefde gedwongen onze aandacht te schenken aan de tuberculose-bestrijding. De verhoogde tuberculose cijfers eischen ook verhoogde tuberculose-bestrijding, vooral door het oprichten van sanatoria. Wij hebben 2 Roomsche sanatoria's die hulp en steun noodig hebben. Gelukkig heeft de wetenschap reeds veel bereikt ter bestrijding van de ziekte, mdar hier moet geldelijke hulp verleend worden. Dr, Van Spanje schreef reeds voor jaren in het „Kath. Soc. Weekblad" dat door tij delijke opneming in een sanatorium in vele gevallen de patient kan genezen worden. Sanatoria dus! Deze toch vooral zijn zoo noodzakelijk voor de behoeftigen Die sanatoria zijn ook schitterend ter voorkoming van tuberculose Er moeten sanatoria worden opgericht en de bestaande worden gesteund De liefde tot Christus dwingt ons hierbij hulp te verleenen. Maar vooral Katholieke inrichtingen zijn noodzakelijk. Heel het leven van den t-b-c-lijder heeft vooral een goede zielzorg noodig. Zijn werkloos-leven is een gevaar voor hem. Hij moet hierbij worden geholpen; hij moet worden geholpen om zijn zielestrijd te winnen. Hij moet niet winnen het leven door den dood van den ziel Menschen die de beker van ellende moe ten ledigen hebben geestelijke hulp noodig om niet geestelijk in opstand te komen. De zieken hebben noodig een Katholiek sanatorium, waarin zij dagelijks kunnen Communiceeren, waarin een priester dage lijks rondom hen heen vertoeft. Aan ieder bed van smarten kan daar dan troost ge bracht worden van „Christus Consolator." Dus niet alleen de liefde maar ook het apostolaat eischt vah ons steun voor Katho lieke sanatoria en voor het werk der R. K, Vereeniging Herwonnen Levenskracht. Geeft immer voor Herw. Levenskracht, dat geld zal vormen een kapitaal waarvoor men later ruimschoots de rente ontvangen zult. (Donderend applaus.) De Voorzitter dankte Pater Borromeus de Greeve voor zijn begeesterend betoog en was er van overtuigd, dat het rijke .vruchten zou dragen. Een strijkje vroolijkte den avonil op. Na de pauze zagen wij op 't tooneel het duo Helman en van Leeuwen, die de aan wezigen aangenaam bezig hielden. Onder de pauze was er gelegenheid de tentoonstelling te bezoeken, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd. Restauratie der Pieterskerk, B en W. stellen den Raad voor, voor de herstelling van het koor der Pieterskerk, waarmede in 1922 een aanvang werd gemaakt en waar toe ook behoort een op het midden van koor en transept staand torentje »een sub sidie te verleenen van 3000 De Hanze Onze Afdeeling slaapt niet, zooals wij vermoedden; neen ze heeft een zeer luid klinkend geluid gegeven, dat op het tegengestelde wijst De jongste jaarver gadering bezocht door 1/3 der leden en ook vereerd, mef de tegenwoordigheid van den Geest. Adv stond in het teeken van Anti- Winkelsluiiing-verordening. Na de gewone plichtplegingen kregen we te hooren de no tulen der vorige ledenvergadering en het jaarverslag. De secretaris, de heer P. Boon, ontving door zijn arbeid de welverdiende dankbetuiging De penningmeester gaf een duidelijk overzicht van den financiëelen toestand der Afdeeling en kon tot aller ge noegen meedeelen, dat het te kort van het vorige jaar ad 35 voor dit jaar omgezet was in een batig saldo van 18 Voor zijn accuratesse ontving den pen ningmeester, den heer G. Kuiper woorden van lof én dank. De begrooting over 1924 werd hierna behandeld en vastgesteld Een tiental vaandelaandeelen werd uitgeloot. De penningmeester zal de uilgelotenen ken nis geven. De voorzitter, die periodiek moest aftreden, werd met algem. st. he'ko- zen en aanvaard weer met opgewektheid zijn taak. Daar de vice-voorzitter had be dankt, werd in diens plaats gekozen de here J. Brakenhof." Ingekomen antwoorden op enkele vragen gesteld aan het Hanzebureau werden voorgelezen en een schrijven van het Hanzebureau over het Waarborgfonds werd nader onder de loupe genomen, met het re sultaat dat den secretaris' werd opgedragen een lijst voor dat doe) aan le vragen. Ten slotte kwam de hoofdschotel van het menu. n.l. de verordening op de winkelsluiting. Te beluisteren viel een toon van ontevreden heid over het rauwelings behandelen en vastste'len der gewraakte verordening door den Raad en verder viel uit de langdurige besprekingen te constateeren. dat geen der aanwezigen iets niet een verordening op de winkelsluiting op had Men vond het primo, in strijd mef het algemeen belang; secundo; men was van gedachte dat het insiiluut zijn ontstaan té danken heeft vooral om het win kelpersoneel een vrijen avond te Verschaf fen. hetgeen hier niet als motief kan dienen, omdat wc hier over 't geheel personeellooze zaken hebben en tertio; men vond een ver ordening in strijd met de rechtvaardigheid. Aan den secretaris werd opgedragen een met reden omschreven adres te richten tol den Gemeenteraad inhoudende het verzoek om de verordening weer in te trekken. Tot slot kreeg de Eerw. adviseur het woord, die van de gelegenheid gebruik maakte een opwekkend woord te spreken over het aan staande Eucharistisch Congres te Amster dam en allen aanspoorde met dit grootsch congres mee te doen1 en mee te leven. De voorzitter dankte den Eerw. adv. voor zijn warme opwekking en sloot de bijeenkomst met Chr. Groet. Hierna bleven de leden, omdat het de jaarvergadering was. nog een uurtje gezellig bijeen en brachten den avond verder door met een spelletje kaart of biljart of met een gezellig praatje en niet „op een droogje." Hef Witte Kruis. De vergadering, was in afwüking met andere jaarveraderingen, vrijgoed bezocht- een 70 a 80 bezoekers, waarvan de helft-dames. De voorzitter, de Edelachtbare heer K. Cz. de Boer, opende. Daarna werden de notulen door den heer D. Noë, secretaris, voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aangenomen en de rekening en verantwoording over 1923 wer den, na een goedgunstig rapport van de Commissie tot nazien der rekening, goedge keurd en vastgesteld. De penningmeester werd gedéchargeerd en ontving bij monde ven den voorzitter, den dank der vergade ring. Omdat in e envorige correspondentie de rekening is behandeld noemen we hier geen cijefrs meer De bestuursverkiezing nam heel wat tijd in beslag. De heeren N. H. Bon en H. Aafjes werden bij eerste stem ming herkozen, doch voor den heer H. Veen- boer. die wegens hoogen leeftijd voor een herbenoeming bad bedankt, moest een her stemming plaats hebben tusschen de heeren J. J. v, d Laan en A. Zuidervaart, die tot uitslag had, dat dé heer J J. v. d. Laan weard gekozen De secretaris zou den ge kozene, die niet aanwezig was, bericht doen. Hierip werd de begrooting 1924 na eenige toelichting vastgesteld De heer G. Barn- hoom kwam nu aan het woord met het uit brengen van zijn verslag over de handelin gen der Algem 65e vergadering van de N. H. Vereen, het W. K. gehouden te Am sterdam. Dit verslag werd onder dankzeg ging voor kennisgeving aangenomen. Nu kwam aan dé orde de clou van den avond. De heer A. C Bos, directeur van het Cen traal Genootschap voor kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd door den voor zitter welkom geheeten en begon daarna zijn interessante verhandeling of de kinderij herstellings- en Vacantiekolonie's. In een rede, die ongeveer een uur duurde, gaf spr. een duidelijke uiteenzetting van het insti- stuut. De heer Bos werd in hartelijke woorden dank gezegd en het bestuur zou ter gele- genertijd stappen doen om de uitzending van zwakke kinderen van uit Assendelft mo gelijk te maken. Hierop werden de aanwezi gen nog vergast op een paar zeer komische filmen, die onafgebroken luide lachsalvo's door de zaal deden weerklinken. Iemand met de strengste opvatting op zedelijk ge bied mocht ze zien; 't waren onschuldige lachfilms. Tot slot kregen we nog een aeer leerrijke film over de Bazaltwerken van de Nederl Bazalt-Maatschappij, een actueele film vooral nu deze maatschappij ons Assen- delft van een mooie Bazaltweg zal voorzien. De voorzitter sloot kwart voor twaalf deze lange, maar niet minder interessante verga dering van het W. K. Barotneleretuiid 9 uur v.m.: 768. Stilstand. i Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den -morgen van 22 Februari: Hoogste Barometerstand 775.0 m.M. te Thorshavn. Laagste Barometerstand 743.0 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Februari: Matige tot zwakken, noordelijke tot noordoostelijken wind, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, lichte dooi overdag. (Wordt vervolgd.] Statuten. De ..Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Electrische Papier- warenfabriek en Papiergroothandel van Straten en Boon, alhier. Eerste Lustrum „St Caecilia". De R. K. Gemengde Zangvereeniging ,St. Caecilia" viert Zondag 2 Maart haar eerste lustrum. De vereeniging, welke voortkomt uit een parochie van ongeveer 200 gezinrien, telt pl.m. 100 werkende leden. Tijdens haar kor te bestaan is zij reeds driemaal bekroond geworden, o.m. bij het concours voor „De Vereenigde Zangers", in 1923 te Amsterdam gehouden, waar zij in de tweede afdeeling met algemeene stemmen den eersten prijs Verwierf. R. K. Statenkieskring. W oensdag verga derde de R. K. Statenkieskringorganisatic „Hoorn". Het jaarverslag werd goedgekeurd, even eens hel financieel verslag. Het wees een batig saldo van 453.991 i aan De heer A. Commandeur, burgemeester van SpanbroekOpmeer, lid der Provin ciale Stalen van Noord-Holland, hield een inleiding over het Prov. Waterleidingsbe drijf. Geen zwendel in gond en zilver.Dezer dagen maakten wij melding van een onder zoek, dat alhier zou zijn ingesteld in ver band met een goud- en zilverzwendel. Thans kan gemeld worden, dat er van zwendel geen sprake is. De inspecteurs wa ren geweest voor de gebruikelijke controle. LATERE KOERS BERLIJN p.billioen) 0.059 PARIJS 11 30 BRUSSEL 9.90 WEENEN 0.37 LONDEN 11.54U. STOCKHOLM. 70.- KOPENHAGEN 42.70 CHR1STIANIA 35.37V. 46.50 NEW YORK 2.68 ROME

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1