Rosa de Smokkelaarster HZE EÜQD I-. li 0 1 BUITENLAND Ons nieuw feuilleton. 1 GEM. SUITENL. BERICHTEN. MARKTNIEUWS. De Engelsche arbeidersregeering gesteund door de Conservatieven tegen liberalen en een gedeelte der arbeiderspartij! In afwachting om trent de eindbeslissing inzake de Engelsche havenstaking. De Belgi sche handelsovereenkomst met Frankrijk hangt af van de Vlaamshe democraten. Onder de Telegrammen: De maritienien conferentie te Rome mis- 'ukt. ^og geen definitief besluit der Engelsche arbeiders inzake de havenstaking. Uitstel tot Maandag. Een Duitsche protest-nota inzake de Païts.- en andere kwesties door Poincaré aan von Hoesch terugge zonden. VAN De maritieme, conferentie te Rome. Rusland's eventueele toetreding De havenstaking. De kwestie der ondersteunings gelden te Poplar. Uit Britsch-lndië. Uit den Duitschen Rijksdag. Een goederentrein van een viaduct gestort. De Britsche militaire posten in China. Binnen enkele dagen beginnen wij ons nieuwe groote feuilleton In dit verhaal Ugt een buitengewone groote spanning door het geheim dat mevrouw Alban, een der hoofdpersonen van het verhaal, omgeeft een geheim dat haar leven vergif tigt, het geluk harer kinderen bedreigt en welks noodlottige ge volgen slechts voorkomen worden door de opofferingsgezind' heid van den spoorloos verdwenen heer Alban, die eigen levens geluk heeft opgeofferd om het ongeluk zijner kinderen te beletten en de schande der misdaad van het hoofd zijner vrouw af te nemen. Van dat zoo boeiende verhaal zullen dagelijks twaalf kolom geplaatst worden. DE REDACTIE. Visscherij. Oplossingen. 19 20 J 21 22 23 18 5 4 8 24 17 6 2 25 16 7 8 9 10 15 14 13 12 11 1 I 15 14 4 12 6 7 9 8 10 11 5 13 3 2 16 Nieuwe oefenopgaven. e m c g 1 V n m a w f 3 e e 1 n g e s e e d b BERICHT. De onderzoekscommissies. riavas verzekert, dat de deskundigen aan ei -• C. iH. geenszins zuilen voorstellen zooals ten onrechte is gemeld aan Duitschland zijn koloniën terug te geven, om zijn betaalkracht te verhoogen. De deskundigen schijnen eenparig over tuigd te zijn van de aanzienlijke economi sche rijkdommen des Rijks. Zij constateer den, dat Duitschland niet alleen enorme ka pitalen heeft' besteed aan kostbare apenbare v.-erken, maar bovendien sedert den wapen stilstand 18.C00 locomotieven en 400.000 wa gons heeft gefabriceerd, hetgeen zelfs de •che deskundigen hebben erkend, i oen aan de regeering verzocht werd voor deze abnormale productie een verklaring te geven, terwijl Duitschland zich buiten staat verklaarde om te betalen en aan zijn scha devergoedingsverplichtingen tc voldoen, kon zij geen bevredigende ophelderingen ver schaffen. De Britsche marine. Donóe -dag heeft zich, naar wij gisteren m onze telegrammen vermeldden, in het Britscbe Lagerhuis het verschijnsel voorge daan, dat de conservatieven de regeeriug .ei nden tegen de liberalen en een kleir. deel van de arbeiderspartij, zoodat, dank zij aezen steun, een tegen bet beleid der regee- rir.g gerichte liberale motie met een zeer be langrijke meerderheid werd verworpen. Het ging hierbij om de marine. Van regeerings- wege was voorgesteld tot den bouw van vijf kruisers te besluiten ter vervanging van ver schillende verouderde schepen. Tegenover de ingebrachte bezwaren betoogde de csrste-niinister, dat deze nieuwe aanbouw alleen dien! ter vervanging van schepen, welke niet meer Voor den dienst geschikt zijn. Dc vioot wordt dus geenszins versterkt integendeel, want ter wilie van de zuinig heid zal men een paar schepen minder bou wen, dan er uit den dienst zullen worden genomen maar zoolang geen algemeene regeling voor de beperking der bewapenin- gf - getroffen, kan de regeering zich niet onttrekken aan den plicht de vloot in stand te Houden. Men kan dc ontwapening niet verwezen liken door nu maar eenvoudig de eigen vloot door slijtage langzamerhand le doen verdwijnen Eveneens legde de heer MacDonald er <iii nadrtfk op, dat ter bestrijding van de erf.loosheid in den scheepsbouw dit voor st! tot nieuwen aanbouw van bijzonder be lang is. Dc liberaal Pringlc, die daarbij door eenige leden van de regeeringspartij werd gesteund, trachtte het voorstel te doen mis lukken, maar gelijk gezegd, door den sieun der conservatieven behield dc regeering het veld. Alleen liberalen stemden vóór Pring- les motie, de Labourleden, die met de re geering van meening verschilden, onthielden zich van stemming. Hoe de liberalen hun verzet motiveerden, is niet gebleken. De Engelsche havenstaking. De berichten zijn te optimistisch geweest, toen verondi-isteld werd dat reeds Donder dagsavonds in de Britsche havenstaking de bc-Jissing over de tusschen de vertegenwoor digers van werkgevers en de arbeiders ge troffen overeenkomst zou vallen. Men is toen in de arbeidersvergadering nog niet tot een besluit gekomen, zooals wij hebben gemeld, k bleek groot verzet tegen de voorgenomen schikking, om-da! de extreme elementen meenden rcg nel meer toegevendheid van de werkgevers te kunnen afdwingen. Men wilde onmiddellijk de loonsverhooging van twee shilling en weigerde het compromis, v.-bij thans één shilling en eerst met Juni cc tweede shilling loonsverhooging zou wor den gegeven. In die omstandigheden hebben Ce leiders, die met de werkgevers tot de schikking kwamen, het blijkbaar verstandiger geacht de stemming uit tc stellen tot giste ren, in de hoop, d J nacht raad zou ver schaffen. Wij zijn dan dus nu nog in afwach ting van hjtgcen gisteren zou worden beslist. De Fransche Kieswet. De meerderheid van den Franschen Senaat heeft be. toch n< niet aangedurfd de regee- een nederlaag te bezorgen in de kwestie van de kieswet. De heer Poincaré heeft, zij het dan ook met een kleine meerderheid de overwinning behaald ook ditmaal stelde h:j dc kw islie van vertrouwen en de be staande kiesrechtregeling met haar evenre dige vertegenwoordiging blijft dus gehand haafd. De verdere discussiën zijn nu tot Dinsdag verdaagd. De Fransch-Belgische handelsover eenkomst. Op voorbeeld van den heer Poincaré heeft nu ook de heer Théunis in de Belgische Kamer, waar bij de beraadslaging over de handelsovereenkomst met Frankrijk zooveel verzet blijkt, de quaestie van vertrouwen ge steld- De Belgische minister-president moti- eerde dat niet alleen met de verklaring, dat de regeering niet de verantwoordelijk heid kon dragen voor een verwerping van cc overeenkomst, waartoe ze zich feitelijk reeds had verbonden, maar ook hiermede nat achter het verzet tegen de Belgisch- Fraasche handelsovereenkomst een aanval schuilt oo de buitenlandsche politiek der re geering en hare houding in het vraagstuk van hot herstel. Het blad can Van Cauwelaert die daarover in de Kamer dan ook door Seger: werd aangevallen „De Stand- daard," laat zich echter tot dusver hierdoor niet van dc wijs brengen en blijft scherpe critiek oefenen op de politiek van Theunis en Jaspar. welker schitterende resultaten, zooals het blad opmerkt, uit de voortduren de daling van den frank blijken. Nu de socialisten zich al beslist verklaard hebben tegen de handelsovereenkomst met Frankrijk, zal het lot van het verdrag van de houding der Katholieke (Vlaamsche) democraten afhangen. Opmerkeliik is dan zeker wel de houding van den Vlaamschen hoer Poullet.... die de verwerping van hs. verdrag een ramp voor het land noemde blijkbaar om de represailles die Frankrijk zou kunnen nemen. De financieels debatten in de Fransche Kamer. Tn de Fransche Kamer verklaarde De Lasteyrie bij de discussie van art. 36 be treffende het lucifersmonopoÜc, dat hij geen invoerrechten zal heffen op buitenlandsche lucifers, zoodat deze regelend kunnen wer ken op den prijs der Fransche lucifers. Hij stelde de quaestie van vertrouwen, waarna de Kamer het amendement, waarbij de disjonction van het artikel werd ge vraagd, alsmede de exploitatie der lucifers- Industrie door maatschappijen onder con trole der regeering, werd verworpen. Nadat een communistisch amendement, waarin werd voorgesteld de opheffing van het lucifersiqonopolie eerst na de verkiezin gen te doen plaats hebben, was verworpen, nam dc Kamer met 365 tegen 188 stemmen art. 36 aan betreffende de afschaffing van het lucifersmonopolie. De Kamer heeft ten slotte het artikel 36 der financieele voorstellen van de regeering, strekkende tot opheffing van het lucifers monopolie, aangenomen. Het debat over dat artikel heeft, nog aanleiding gegeven tot een heftig incident toen de minister van Finan ciën daarover Woensdag de quaestie van vertrouwen stelde. De minster zeidc, dat hij in volkomen overeenstemming met den pre mier de quaestie van vertrouwen stelde, waarop de socialist Bouisson, die dit tegen gesproken had, zijn bank verliet en op den minister toesnelde. Boden en Kamerleden kwamen tusschenbeiden en er ontstond een hclsch spektakel. Rechts werd met de lesse naars P'eklapt, er werd gefloten, een ander Kamerlid moest eveneens door de bo den tegengehouden worden. Een lid der rechterzijde trachtte een linkschen collega uit zijn bank te trekken onder den uitroep (waarbij hij doelde op de linksche leden): „Ga v.eg met die vovous (baliekluivers)". Toen de kalmte wat hersteld was, verklaar de de heer Bouisson dat de premier hem zijn woord had gegeven, dat hij niet dc quaestie van vertrouwen zou stellen. Een door hem voorgesteld amendement om art. 36 in zake het lucifersmonopolie te schrappen, werd vervolgens verworpen met 355 tegen 215 stemmen. De Vlootconferentie te Rome. Omtrent de besprekingen van de vlootcon- icrentie, die thans te Rome wordt gehouden, lekt weinig uit. De conferentie heeft ten doel de aansiui- - iin'g te verkrijgen bij de Washingtonsche ver dragen btreffende de beperking van mari tieme bewapening van de mogendheden, wel ke te Washington indertijd vast vertegen woordigd waren, althans de toetreding van deze staten tot de Wsahingtonschc conventie voor te bereiden. opschieten doen de werkzaamheden blijkbaar niet en vooral van de zijde van de Zuid-Amerikaansche staten schijnt nogal ver zet te komen tegen de vooF de mogendheden van lageren rang voorgestelde tonnenmaat van de oorlogsvloot. Maar er zijn ook ver schillende andere moeilijkheden, die voor dc resultaten der bijeenkomst weinig belovend zijn. De eerste dagen der vloot-conferentie zijn nog weinig hoopgevend. Brazilië blijft de voorgestelde tonnenmaat onvoldoende ach ten. Deze kwestie moet tenslotte door Amerikanen uitgemaakt worden; maar dezen schijnen nit tot overeenstemming te kunnen komen; Argentinië en Chili zwijgen. Een verhooging van de tonqenmaat voor Brazilië zou ook voor hen verhooging nood zakelijk maken, doch zij zouden deze liever vermijden, Spanje handhaaft, hoewel het eenigszins toenadering toont, zijn bezwaren. Het Spaansehe lid is heden, na uiteenzetting van zijn standpunt, vertrokken. Daar Turkije, onder voorwendsel dat het tractaat van Lau sanne nog niet geratificeerd is, wegbleef, kan Griekenland niets beslissen. Rusland is een voorstander van beperking, doch wil nochtans zijn vrijheid niet prijs geven. Schout-bij-nacht Surie (Nederland) gaat accoord met het plan, evenzoo de Scandi- naviërs. Het herstel van Hongarije. De Commissie van Herstel heeft twee be sluiten genomen om het in werking stellen van het plan voor het herstel van Hongarije mogelijk te maken. Het eerste betreft de op heffing van het recht der Commissie van Herstel op de panden, die dienen moeten tot waarborg voor de leening, welke voor dat herstel is bestemd. Bij het tweede besluit worden de betalingen, door Hongarije gedu rende 20 jaar te verrichten uit hoofde der las ten, voortvloeiende uit het vredesverdrag, vastgesteld in overeenstemming met het cij fer van het ontwerp van den Volkenbond. Dit besluit betreft tevens de interpretatie van de artikelen 2 en 7 van het tweede pro tocol, dat deel uitmaakt van het plan. Hongarije beeft de besluiten en de inter pretatie aanvaard. HET PETROLEUMSCHANDAAL. De leiders der republikeinsche partij in den Senaat hebben een beroep op President! Coolidge gedaan, om het ontslag te verkrij gen van den attorney-general Daugherty. Daugherty zeJf bracht eveneens een bezoek aan den President en heeft later een verkla ring in het licht gegeven, waarbij hij zeide, er niet aan te denken zijn ontslag aan te vra gen, zoolang de kwestie van de verpachting der petroleumterreinen nog niet geheel is onderzocht. DE ZESDE VERJAARDAG VAN HET ROODE LEGER. Ter gelegenheid van den zesden verjaardag van het Roode Leger op 23 Februari schrijft Trotzky, na een historisch overzicht van de ontwikkeling van het Roode Leger te hebben gegeven „In den loop van deze zes jaren is de internationale toestand in voor ons gun- stigen zin gewijzigd. De eene mogendheid na de andere erkent ons de jure, maakt ons bestaan wettig. Het feit, dat de bourgeois-regeeringen meer dan zes jaar noodig hadden om ons be staan te erkennen, bewijst te goed de vijand schap, die den eersten staat van boeren en arbeiders omringt. Hoewel het Roode Leger op het oogenblik is verminderd, gaat het ze vende jaar in met de overtuiging, dat't socia listische vaderland het evenals vroeger noo dig heeft om de wacht te houden bij zijn on afhankelijkheid en ontwikkeling." DE BRITSCH-RUSSÏSCHE CONFERENTIE. Omtrent de Britsch-Russische conferentie welke de volgende maand te Londen zal bijeen komen, en welker leden aan Britsche zijde wij reeds hebben vermeld, bericht Reu ter nog, dat de Britsche commissie.onder on middellijke leiding van den eerste-minister zal arbeiden, bijgestaan door den parlemen tairen onder-secretaris van buitenlandsche zaken. Zij is in twee secties verdeeld een politieke en economische. HET PROCES VAN PRINSES LOUISE. Het hof van beroep te Brussel heeft arrest gewezen in het proces der schuldeischers van prinses Louise van België. Bi) dit ai rest wor&t beslist, dat daar de schulden in marken, kronen en Fransche francs zijn aangegaan, de betaling oak in die verschillende munten moet geschieden. Prinses Louise mag dus haar buitenlandsche schuldeischers betalen in het geld, dat in hun landen ruilmiddel is. KOLONISATIEMETHODEN IN AUSTRALIë. Reeds hebben we eenige rae- dedeelingen ontleend aan het „Bat. Nbl." over een nieuw experiment op kolonisatie gebied in Australië. Deze kolonisatie betreft, zooals uit het bericht blijkt, oud-officieien van het Britsch-Indische leger, Engelschen dus. Ter voorkoming van misverstand wij zen we hierop even. Immers van Britsch- Indische nederzettingen kan in Australië geen sprake zijn. Australië is immers een „wumati-uand", volgens de opvattingen 'van het Australische volk. DE „LUSITANIA". Krachtens de eerste groep van toewijsin gen door de commissie, welke de aanspraken, voortvloeiend uit het in den grond boren van de „Lusitania", onderzoekt, ontvangen 57 Amerikanen ongeveer een millioen dollars. UITSLUITING EN STAKING IN NOOR WEGEN. Gemeld wordt, dat de onderhandelingen tusschen den Noorschen Werkgeversbond en het Verbond van Vakvereenigingen mislukt zijn, als gevolg waarvan 36.000 arbeiders in verschillende industrieën uitgesloten worden. De staking van 8000 arbeiders in de houtslijp- en cellulose-industrie is Donderdag eveneens begonnen. ROME, 22 Febr. Dc conferentie van ma rine-deskundigen ter bestrijding van het plan tot uitbreiding van de beginselen van Washington tot andere maritieme mogend heden, zal niet tot overeenstemming komen, noch wat betreft de tonnenmaat van elke mogendheid, noch wat betreft een tienjarige „naval holiday," waartegen Brazilië en Spanje eveneens bezwaar hebben De dis cussies zullen dus precies herhaald worden in een latere definitieve conferentie, zoo men in haar bijeenroeping nog heii ziet. Het plan stelde de tonnenmaat aldus vast over eenkomstig dc status quo; Nederland 26.000 ton. Denemarken 13000, Noorwegen 16000. Zweden 62.000, Spanje 81.000, Grie kenland 36.000, Brazilië 45.000, Chili 35,000, Argentinië 81.000. BERLIJN, 22 Febr. Vólgens de „Iswestia" zal Rusland een toetreding tot den Volken bond in het geheel niet overwegen, daar deze niets anders is dan een instrument van dc sterke imperalistische mogendheden tot onderdrukking van de kleine volken. LONDEN, 22 Febr. Heden werd in de conferentie van gedelegeerden der havenar beiders uit de verschillende havens verder beraadslaagd over de overeenstemming, wel ke tusschen de vertegenwoordigers der werkgevers en arbeiders werd bereikt. De gedelegeerden besloten ten slotte de conferentie tot Maandag te verdagen, In- tusschen zullen zij naar hun districten terug- keeren om de voorwaarden der overeen stemming aan hun lieden uiteen te zetten, het aanvaarden er van aan té bevelen en te trachten een gunstig mandaat tc erlangen De staking kan daarom niet vóór Maandag middag op zijn vroegst geëindigd zijn. In eenige provinciale centra blijft de eisch gehandhaafd met betrekking tot een onmid dellijke loonsverhooging van twee shilling per dag in plaats van één shilling nu en de andere van 1 Juni af, zooals de werkgevers aanboden. Men hoopt evenwel dat de gede legeerden in staat zullen zijn de ontevreden arbeiders er van te overtuigen dat de over eenstemming niet slechts in hoofdzaak aan de eischen tegemoet komt, maar dat zij groote mogelijkheden inhoudt voor de op lossing van het belangrijke probleem, n.l. de waarborg, dat de arbeiders gehandhaafd blijven zelfs wanneer er geen werk is. De overeenstemming bepaalt immers dat er een spoedig onderzoek zal worden ingesteld naar deze quaestie ten einde het levensonder houd der havenarbeiders van zijn onvast karakter te ontdoen. De volgende week zal naar men weet de kwestie van den werkloozensteun in de Londenschc arbelde.-svoorstad Poplar ter sprake gebracht worden en zal de nieuwe minister van openb. gezondheid Wheatley zich te verantwoorden hebben over het feit dat hij zonder meer het in 1922 door zijn voorganger Sir Alfred Mond uitge vaardigde besluit (waarbij het gemeente bestuur van Poplar werd gelast zich aan wettelijke voorschriften inzake de werk- loozenondersteuning te houden) heeft inde- trokken. Minister Wheatley heeft thans een me morandum gepubliceerd, ivaarin hij zijn houding rechtvaardigt en o.a. zegt dat dc algemeene bevoegdheden van den z.g. Dis trict Auditor krachtens par. 32 van de Poor Law Amendment Act van 1844, om de rekeningen of posten daarin met be trekking tot de vastgestelde gelden voor armenondersteuning te onderzoeken, na te zien, toe te staan of te weigeren, en elk een, die een onwettige uitbetaling doet of daartoe machtigt aan dc kaak te stellen, door de intrekking van het besluit onaan getast blijven. Toen het besluit in Juli 1922 in werking trad gingen de armvoogden voort met ondersteuning te verschaffen volgens de te voren bestaande richtsnoe ren. Gedurende een of twee wekën, tijdens den duur van het onderzoek naar Je re denen van de armvoogden om van den regel af te wijken, waren deze afwijkingen geoorloofd, doch de minister, ofschoon io speciale gevallen concessies doende, wei gerde in een algemeene wijziging van het besluit toe tc stemmen. Het in vele geval len toekennen van ondersteuning, welke in strijd was met het besluit, heeft tot deze maand geduurd en er hebben .nimmer sancties plaats gehad. DELHI, 22 Febr. In den staat Nabla is een gevecht geleverd tusschen een Brit sche troepenafdeeling van 500 man en 6000 ongewapende dweepzieke Akali's. Deze laafsten werden teruggedreven, veertien dooden en 34 gewonden achterlatend. Hon derd werden gearresteerd, onder wie een bekend leider van het Kalifaat en lid van het Indisch Nationaal Congres. BERLIJN, 22 Febr, Bij de discussie over dc Palts in den Rijksdag, welke nu reeds den heelen dag duurt beeft minister Stresemann een korte maar krachtige en zeer pakkende rede gehouden. Hij wees er op, dat reeds in November van het vorige jaar een uitvoerige nota omtrent het optreden der Fransche be zettingstroepen tegenover de bevolking van de "alts is verzonden. In haar antwoord weigerde de Fransche regeering in beginsel op den inhoud der Duitsche nota in tc gaan, waarbij zij aan het slot opmerkte dat de Duitsche regeerinfe een aanklacht heeft ingediend tegen de Fransche republiek, waarbij zij zonder een oogenblik van twijfel geloof beeft gehecht aan de ontvangen mededeelingen, waar door zij zich voor altijd verdacht heeft ge maakt ten opzichte van alle andere klach ten. Op 2 Febr. liet de Duitsche regeering een tweede nota aan de Fransche regee ring overhandigen nopens de toestanden in de Palts, waarin zij, zonder op speciale gevallen in te gaan, het geheele optreden van Frankrijk tegenover de separatisten gispte. De Fransche regeering antwoordde, dal alles onbewezen laster was en dat het Pa- rijsche kabinet zich met verdere gedachten- wisselingen omtrent binnenlandscbe aange legenheden van Duitschland niet inliet. Dit alles heeft de Duitsche regeering op nieuw aanleiding gegeven het gansche ma teriaal en ook eenige nieuwe mededeelingen omtrent feiten, ter beschikking der Fran sche regeering te stellen en wel in een uit voerige nota, die eergisteren, 20 Febr., door den Duitschen ambassadeur te Parijs is overhandigd. Heden heeft von Hoesch aan Stresemann medegedeeld, dat deze nota hem was teruggezonden (Stormachtig hoort hoort! hevige verontwaardiging in het gansche Huis). Frankrijk weigert zich te mengen in geschillen tusschen Duitschers onderling en beweert, dat de Fransche re geering daarbij niet betrokken is. Maar wanneer zij werkelijk daaraan niet wilde deelnemen, zou de heele zaak binnen 24 uur zijn geregeld en zouden er geen sepa ratisten meer in.de Palts bestaan, riep Stre semann uit Ik vrees, dat het van de hand wijzen onzer nota er slechts toe zal bijdra gen het volk opnieuw tot vertwijfeling te brengen, zooals deze in de Palts reeds tot uiting is gekomen, in plaats van mede te werken tot het vinden van een vergelijk, dat iedereen wenscht Wij betreuren de houding der Fransche regeering. ook om dat wij thans meenen te staan voor de op lossing der groote economische en finan cieele quaestie?, welke slechts is te berei ken wanneer de volken elkaar begrijpen. Wanneer men van het Duitsche volk eischt, dat het de zwaarste lasten op zich neemt en dat zal bij elk vergelijk het ge val zijn dan kaa dit slechts geschieden, wanneer het volk weet, dat het door dezen last op zich te nemen, de in het vredesver drag overeengekomen vrijheid verwerft, waarop hef recht heeft (Stormachtig ap plaus in het heele Huis). Dezer dagen is de goederentrein Mün- chenBerlijn in volle vaart van het viaduct bij Ludwigstadt, een hoogte van een 30 M., naar beneden gestort. De meeste wagens werden vernield, de machinist en nog een persoon werden gedood. De plaats van het onheil ligt op de drukke lijn BerlijnHallc NürnbergMiinchen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld; de deskun digen meenen, dat men hier volstrektniet hoeft te maken te hebben met een weigeren van de remmen (de weg daalt daar sterk). Ook wordt gedacht aan een te snel dalen. Intusschen zal een juiste vaststelling van de feiten wel niet meer mogelijk zijn, daar de machinist gedood is en de meeste wagens in de diepte zijn gestort. Nader wordt gemeld, dat de trein in zijn val vele huizen (het viaduct loopt over het stadje) heeft vernield of beschadigd. Als tragische bijzonderheid wordt gemeld, dut de gedoode machinist zijn laatste rit maakte, daar hij den volgenden dag met pensioen ging. Jaren achtereen heeft hij dezen trein gereden. Tevens blijkt nog, dat het tweede slacht offer geen Jaeambte is, maar een Belgisch koopman, die het lijk van zijn onlangs bij een bergongeluk omgekomen zuster was gaan halen en dit in den goederentrein naar Berliin begeleidde. De man heeft in de vlam men van den brandenden trein den dood ge vonden. Volgens de „Köln. Ztgis het ongeluk wel degelijk het gevolg van het weigeren der remmen, waardoor het personeel de macht over den trein verloor, die met een vaart van een 80 K.M. van de hoogte naar beneden suisde en onder gillende fluitsigna len het viaduct naderde, waar een oogenblik later de locomotief uit de ralis vloog. LONDEN, 22 Febr. Ten gevolge van de brutale aanranding, welke onlangs door een Chineeschen officier en zijn mannen werd gepleegd op den heer Bessell, een bejaar den Britschen spoorwegambtenaar in Feng- tai, heeft de Britsche legatie te Peking krachtige en herhaalde vertoogen gericht tot de regeering te Peking om de schuldi gen te doen vatten, doch tot dusver zon der uitwerking. De Chineesche autoriteiten betoogen dat zij niet in staat zijn den of ficier in kwestie op te sporen, die echter ongetwijfeld door hooge militaire en poli tieke invloeden wordt beschermd. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt dat er met het oog op dezen onbevredigden staat van zaken is besloten om, na ov.erleg met Lon den tot het weder-instellen van de Brit sche militaire post in het station van Fengtai over te gaan ten einde in de toe komst het personeel tc beschermen. Moch ten er elders op de lijn misdaden voorko men dan zullen ongetwijfeld soortgelijke maatregelen worden genomen. MIDDELBURG, 21 Febr. Granen. Ter markt was de aanvoer matig. De noteering is als volgt; Tarwe f 13—13.50, witte bon nen 20—33, ronde bruine boonen 3040 kroonerwten 1923, maanzaad 3537, lange bruine boonen 2032, alles per 400 K.G. UTRECHT, 22 Febr. Kaas. Ter markt waren drie partijen aangevoerd, te samen 960 K.G., prijs le qual, 58- ZWOLLE, 22 Febr. Boter, Aangevoerd 30/8 v., 10/6 en- 220 stukken samen 810 K.G., prijs 1/8 4749)4, per K.G. 2.502.60. Vee. Aanvoer 449 runderen, 113 gras kalveren, 222 nuchtere kalveren, 19 scha pen, lammeren, 145 varkens en 622 big gen. Men besteedde voor vette koeien 0.84 1.16, dito kalveren 1-201.60, dito var kens 0.680.70 p. K.G., schapen 2050. De handel in neurende en versch gekalf de koeien en in pinken was slecht; vet vee bij ruimen aanvoer minder. ZWOLLE, 21 Febr. Huiden. Gedu rende deze week worden de volgende prij zen besteed: os- en koehuiden, per K- K.G. 30 cent, stieren 27 cent, pinken 35 cent. De handel vVas gewoon. ALKMAAR. 22 Febr. Kaas. Ter markt waren 70 stapels, wegende 52.40(1 Kg. Fa- briekskaas kleine 1 55 HL commissie f 56, boerenkaas kleine 52, commissie f 51. Handel vlug HOOFDDORP 21 Febr Granen. Tarwe roode 1112, idem wilte 11 12.50, rogge f 9.7510.50 gerst chevalier ƒ1150 12.50, wintergerst f 10.5011.50, haver 9 75.110.75, wilte duivenboonen 14.50 16.50, paardeboonen 11.7512.50 groene erwten f 2431, karwei 125lid. geel mosterd 2026, blaowmaanzaad f 34 38, koolzaad 2022, kanariezaad f 20 22.50. alles per 100 K.G LEEUWARDEN. '22 Febr. Boter. Aanvoer /3 en 101/6 v. Fabrieks 1.502.45, no teering van de commissie 2.45 per Kg. Kaas. Sleutelkaas f 0 44—0.82. Nagelkaas 0.29—0.63, Goudsche 0 25—1.20. Edam mer d.290.97 Aanvoer 26.434 Kg. Vee. Aangevoerd 78 stieren 90—530, 304 vette koeien f 210450, per Kg. 0.951.15, 981 melk- en kallfkoeien 200—510 20 vette kalveren f 40—85, 92 pinken 90180. 535 nuchtere kalveren f 716, 102 vetteschapen 284J. If: weideschapen f 2830, 802 vette varkeu, 50—150. per Kg. f 0 64—0.72. 103 ma gere varkens f 2455, 660 vette biggen 22,45. 359 kleine biggen f 816, lf. paarden, 41 bakken. De hanlel in melk- en kaifvec en in pin ken was voor uitroer goed, overigens lang zaam met neiging tot dalen; slachtkoeien Ui le soort prijshoudend overigens iets lager stieren iels vaster; vette kalveren duur, nuchtere kalveren iets lager, varkens stug ger, zouter 6062 c., Londensche 5256 c. per Kg., wolvee flauw. Eieren. Aanvoer 16 000. Kippen 6K9 e. GOUDA. Veiling van 22 Febr. Witlof, le soort 2838, idem 2e soort 1626; spruiten, le soort 3446, idem 2e soort 2026 p. 100 Kg.; rabarber 8.6010.80; prei 58.20; selderie 39.30; peterselie 7.60 per 100 bos; boerenkool 0.300.4É per kist; groene kool f 0.903.60; knolsel- derie 3.90—10.60; cipren 7.60—8.30 pe- 100 stuks. IJMUIDEN, 21 Febr. Heden waren aan de markt de vangsten van 14 stoomtrawlers 2 loggers en 3 beugers. De prijzen waren als volgt: tarbot f3.402.70; tongen f 2.20— 1.65 per K.G. griet f 6430 gr. schol f 28 -1~20 midd. id. f 3031 zetschol f 2924., kl. schol f 2520, f 2012 scharren f 19 6.50, per 50 K.G. roggen f 209.50 per hoop vleet f 2pej- stuk gr. schèlvisch f 3123 midd. id. f 2920 kl, midd. id. f2216, per 50 K.G. kabeljauw f 4430. per 125 K.G, gr. gullen f2013; kl. ir' f 158 wijting f86.50, per 50 K.G. IJMUIDEN, 21 Febr. De Britsche stoom- haringdrifter L.T. 777 (Lord Zetland) kwan heden hier binnen en besomde f 2800 voc de aangevoerde lading haring. der oefenraadsels van Woensdag. 1. Ebbe. 2. Helmond. 3. Bolivia, Venezuela, Mexico, Californië. 4. De getallen wijzen aan, in welke volgorde de knaap de verschillende vakjes door moest oopen. Zie maar of er niet in alle richtingen, staand, liggend en schuin, precies 34 uit komt. (Oplossingen niet in te zenden.) O O t V een lengtemaat te zamen en maak daar uw kleeren mee schoon. Kunt ge dat? 5. Draai een weerverschijnsel om en ge k ijgt een bewoner der heete luchtstreek. Welk figuur kunt ge hieruit leggen? O, jou ondeugende jongen, heb jij de kooi van de kanarie'open gemaakt? t Ja, antwoordde dc kleine jongen, want gisteren toen ik uit den suikerpot had ge snoept zei u dat een klein vogeltje het in uw oor had gefluisterd Nou, en er was maar één klein vogeltje in de kamer, en dat was de kanarie, dus toen heb ik de kooi open gemaakt, en de kanarie is ér uit gevlogen er. de poes heeft hem opgegeten. Dat heeft hi; nou lekker voor zijn klikken! Van wien is dat mooie huis? vroeg de vreemdeling, die het dorp doorwandelde. Van ons, antwoordde de iongen trotscb Maar het is nog niet af, want vadc zegt dat er nog een mooie hippeteek ook op komt. Als ge den weg weet te vinden in de twee en dertig vakjes van dezen rechthoek, zult ge spoedig een bekend spreekwoord zien ontstaan. 2. Noem eens een ring op, die heelemaal niet rond is. 3. Welke muizenval wordt met drie letters geschreven 4. Neem een voornaam lichaamsdeel en Wegens de groote hoeveelheid topic, wa ren wij tot ons leedwezen, genoodzaakt, d« Jeugdrubriek deze keer beknopt op tc ne men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10