SPAARNEBANK Reumathiek TOGAL Leekepreeken. PKISBURG'S SCHOENEN öit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Verricht alle BANKZAKEN. Bezorgt alle ASSURANTIËN. SPAARBOEKJES met 4 pCt. rentevergoeding. GOED CHIC GOEDKOOP UIT DENOM f.?: C. Zaterdag 23 Februari 1924 46ste Jaargang No, 14671 hebben seis aparts en zijn NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK. SKSSFNWE1M LISSE. ^wwrr,- LEIDEN. VOORHOUT. "e ®bonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per Kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bit vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 I Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per rctfel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op dc le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiên 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling \J 27. ONBEGREPEN. U heeft nooit het mooie boekje van Flo rence Montgomery ..Misunderstood" gelezen, dat indertijd in alle talen der wereld over gezet, van hand tot hand ging; een verhaal van onbegrepen kinderleed en kindervreugd, door kunstzinnige vrouwenhand met teere kleuren geschilderd? Wat is beter in staat om een menschenhart te roeren? Wie dat gelezen heeft, in diens geest blijft de kleine Engelsche jongen, die geen moeder had, die voor zijn vader een raadsel, voor zijn gouvernante geheel onbewust en ongewild een kwelling was en dien de dood vroegtij dig uit dit harde leven verloste,t als een martelaar van het niet-begrepen-worden, voortleven. De onbegrepenen! Tot hoeveel drama's en romans hebben- zij al niet als stof ge diend! En in het werkelijke leven is hun aantal nog grooter dan men uit de boeken of co- mediestukken zou vermoeden. De onbegre penen; wie kent ze niet: het stille, beeld schoon®, maar ietwat droomerige meisje, dat door een onstuimigen. levenslustigen jongen man wordt opgemerkt; de contrasten trekken elkaar aan; als gehuwden gaan zij het leven in. Maar na tien jaar is er een nieuw levens drama aan de vele reeds bestaande toege voegd: hij was te ruw, te oppervlakkig, te wild voor die brooze, fijn en diepvoelende jonge vrouw. Geen wonder, dat zij vroegtij dig ten grave ging. Oe onbegrepenen, ook onder het sterke geslachi: Wat leken zij goed bij elkander te passen: zij met haar zonnig karakter, haar nimmer falende hooge stemming, haar rijke fantasie, haar slagvaardigheid en openhartigheid; hij, man van studie, door het leven in zijn jeugd niet verwend, steeds wat stil en peinzend, maar toch een man, een mensch van vleesch en bloed. Hoe zal de levenslust der vrouw bier den levenstragen man schragen, opbeu ren, stalen, prikkelen tot groote daden voor zijn inderdaad bijzondere talenten! En na twintig jaren komt de breuk, die ingewijden al eerder hadden verwacht: het was hem niet langer mogelijk te blijven in den fami lieband, waar de vrouw hem niet begreep en hij voor de opgroeiende kinderen een raadsel was. De onbegrepenen, zij zijn niet schaarsch voor wie oogen en ooren heeft. Laat de huwbare meisjes en de jonge mannen in uw omgeving spreken, wanneer gij de kans krijgt en den tact hebt om hun vertrouwen te winnen, de jonge mannen en vrouwen, die afwijken van de meerderheid; die rond- ioopen met streng gesloten lippen, waarop ge nu en dan een weemoedigen glimlach ont dekt, wanneer zij luisteren naar de groote- menschen-praat in een gezelschap of het luchtig gesnap van kameraden. Zij zwijgen, maar met een veel zeggende stilte: „wan neer ik zou spreken, dan zou ik u zeggen, dat gij allen dwaasheid verkoopt; dat eigen lijk de heele wereld vol dwaasheid is, maar ik zwijg, want gij zoudt mij toch niet be grijpen en maar uitlachen"* Wanneer gij deze stommen aan t spreken kunt krijgen, zult ge vernemen, dat ook zij tot de onbegrepe nen behooren: Vader en moeder zijn ouder- wetsch, zal het jonge meisje met de smach tende oogen u zeggen. Zij begrijpen niet, dat voor een moderne jonge vrouw het huis houden een suf, dood ding is; dat alles an ders is dan veertig jaar geleden; en mijn zusters en vriendinnen, t zijn oppervlakkige wezens, zij praten altijd maar over dingen, waarmee^ de wereld nu al zesduizend jaar bezig is." En de jonge man, met dien trek van wereldsmart en glimlachend medelijden om de dunne lippen, hij zal u vertellen, dat zijn vader een goeie, beste man is; maar, je kunt er niet mee praten! Van de sociale beweging, begrijpt hij niets; sport vindt hij belacheljjk; naar den schouwburg gaat hij niet meer, omdat er geen draken meer worden opgevoerd, En moeder.... een brave ziel, maar wat kan je van een ouderwetsche vrouw verwachten? En buiten den familiekring is het al even erg. Wanneer je bij je patroon met frissche ideeën aankomt, dan glimlacht hij en vraagt of je meteen het geld voor die probeersels kunt fourneerenl Hoevelen gaan er niet „onbegrepen" door het leven? Maar wacht u er wel voor deze allen tot martelaar te stempelen. Want de gehuwde man of vrouw, de jonge man of het meisje vóór de poort van het groote le ven, zij zijn niet als de zesjarige wees in het groote Engelsche huis. Zij dienen te we ten, dat er bij niet-begrijpen. twee partijen zijn en dat het nog de vraag is. voor wie dat misverstaan de grootste kwelling is. Wie voelt „niet-begrepen" tc worden, dient allereerst te onderzoeken, waar de oorzaak ligt. Wanneer een Chineesch bij u binnenkomt en u in zijn landstaal aan spreekt, moet de zoon van het Hemelsche Rijk zich niet beklagen, wanneer ge hem niet verstaat. Hij mag evenmin eischen, dat gij zijn momgoolsch gaat leeren, maar, wan neer hij onder Westerlingen wil verblijven, zal hij zeil" de moeite moeten nemen, zich verstaanbaar te maken. Zoo vormen de „onbegrepenen" de vreem delingen in de samenleving; aan hen zelf de eerste plicht zich te uiten, aan te passen, begrijpelijk te maken. Mislukt dat door zwakheid of onkunde; door aangeboren schuchterheid of slecht geleid sentiment, dan zijn dezulken zeker betreurenswaardig en de sterkeren onder ons, die hen langs den levensweg vinden, gewond naar de ziel, eenzaam en verstooten, zullen het veel ge prezen werk doen van den barmhartigen Samaritaan, wanneer zij die moede reizigers opnemen, verkwikken met een woord van meegevoel en begrijpen en hun wankele schreden leiden op het hobbelige levenspad. Maar voor zeer vele van die onbegrepe nen is meelij het slechtste medicijn. Wie hen helpen wil moet trachten hen te brengen tot zelfonderzoek, tot strenge, onbarmhartige zelfontleding Dan zal die eenzelvigheid en geslotenheid, dat gevoel van alleen-te-staan maar al te vaak blijken te zijn de oude' Adamszonde van hoogmoed, zelfingenomen heid, zelfoverschatting, of wel gebrek aan zelfverloochening. In het leven zijn nu eenmaal de menschep niet naast elkaar ge plaatst als de toetsen van een piano, waar van het eene paar, bij gelijktijdigen aan slag, altijd valsch, het andere altijd zuiver klinkt. Ieder mensch heeft een voor wijziging vatbaar karakter en aanpassen is de bood schap voor iedereen. Wie zich „onbegrepen" waant doet dus goed allereerst te zoeken bij zich zelf naar de oorzaak en zich niet terug tc tiekken in dat voor onze persoon lijkheid zoo vleiende isolement van: ik ben zulk een fijn besnaard wezen, dal maar wei nige vingers mij kunnen bespelen. En wan neer wat veelvuldig voorkomt er in derdaad onoverbrugbare verschillen zijn tusschen twee personen, die te zamen moe ten leven, verschillen van aanleg en ont wikkeling, van opvoeding en geaardheid, ver schillen van inzicht op allerlei gebied, laat dan degene, die zich de onbegrepen partij waant en in eigen oogen dus tevens de sterkste, de meest ontwikkelde, de meest verlichte en de verstandigste is, dan ook zijn meerderheid, zijn kracht en grootheid too- nen door slechts te zoeken naar punten van overeenstemming en van wederzijds begrij pen; laat hij gaan staan op een vlak, waar op ook zijn omgeving staat. Die edelmoedigheid zal hem het eigen leven dragelijk maken en hem niet doen zijn tot een voortdurende aanstoot voor an deren. En misschien komt er dan nog wel eens een tijd, dat hij zich plotseling niet meer „onbegrepen' gevoelt, omdat "hij. zelf zijn medemenschen heeft leeren be grijpen. HOMO SAPIENS. hoofd- en zenuwpijnen en soortgelijke kwalen, worden bestreden met zekerheid van genezing door het gebruik van TOGAL-TABLE i TEN Bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaar a f 0.80 en f 2.—. Vraagt gratis toezending van Brochure No 46 aan de „PHARMACEUTISCHE GROOTHANDEL. A. J. AMEYE. Amsterdam. van gemeente-ontvanger en ambtenaar ter Secretarie hel ontvangerssalaris 20 pet min der bedraagt. Zoo de gemeente-ontvanger niet ter secretarie werkzaam was. dan zoude zijn 'claris 20 pot. hooger zijn, hetgeen ongevo."'* overeenkomt met het bedrag, dat B. en vV. thans bij de ambtenaarswedde wenschen tc voegen. Voorts vindt de door Gedep. Staten vastgestelde vermindering van salaris mede zijn oorzaak in de vermindering van werk zaamheden. der gemeente-ontvangers. Van vermindering van werkzaamheden is practised alhier intusschen geen sprake, daar tegen de vermindering van onlvangerswerkzaamheden opweegt de vermeerdering van werk als amb tenaar ter secretarie. De heer Lange veld kan zich niet de mee ning van B. en W. niet vereenigen. Hij is van meening. dat tie salarissen overde geheele lijn moeten worden verminderd, dcch dat hel moeilijk gaan zal later daartoe mede Ie wc- andere wijze'borg had gesteld voor de tuin ders, dan door een crediet aan de Tuinders- vereeniging. Spr. zou hot voorts wenschelijk vinden, dat de gelden van afgeloste voor schotten aanstonds door de Tuindersvereeni- ging weder, bij de Bank werden gestort en niet op het laatst van September. De voorzitter zegt, dat er voor B. en W. geen aanleiding bestond, om bij de verleening van de garantie van den tot heden gevolgden weg af te wijken. B. en W. hebben het volle vertrouwen in het bestuur der Tuindersver eeniging en dat dit vertrouwen niet ongemoti veerd is. móge blijken uit het feil, dat ondanks de ongunstige economische omstandigheden, gepaard aan de tegenwerking de.r natuur men dènke sléchts aan de mislukking van de aardbeienfé^lt toch de geheele. het vorige jaar geslojen leening op f 1124.89 na, is af gelost. Wat de terugstorting van de gelden der afgelost.» voorschotten betreft, er staat Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. GROOTE HOUTSTRAAT 88 Gemeenteraad (Vervolg). .Wethouder Oostdam is van oordeel, dat op liet vo o r ste 1 - La ngevcl d niet moet worden in gegaan, Spr. ziet er het nut niet van in. Het tan hier slechts vertraging brengen en dat is niet geweenscht. De voorzitter meukt op, dat thans, ingevolge iet onlangs genomen Koninklijk Besluit be treffende de rooilijnen, feitelijk een rechte- fooze toestand bestaat. Spreker geeft daarom oen heer LangeveM m overweging, zijn voor stel in te trekken, daar hel moeilijk zal zijn. zonder nader overleg, daarover thans te be slissen. Blijkt verdere uitbreiding der rooilijn noodig, dan kan dit later ook nog wel ge schieden. n De heer W. Th. Langeveld trekt hierop zijn voorstel in en hel door B. en W. aan- gebodm besluit wordt bij acclamatie aanvaard. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een nieuwe regeling vastgesteld van de ontvangers- .jearwedden. Deze regeling wijkt af van de concept-regeling, die indertijd aan de ge meenteraden om advies is loegzonden. Oor zaak dezer afwijking is zooms de voorzitter mededeelt dat bij de Kroon bezwaren wa ren gerezen tegen de door Ged. Staten voor- geste.de regeling. In deze laatste regeling was rekening gehouden met de capaciteiten der be trokken ontvangers en met liet feit of zij al dan niet hulp noodig bedden van de plaatse lijke secretarie. Gedep. Staten hebben daarop een nieuwe regeling vastgesteld, die voor alle ontvangers gelijkelijk ge dt en waarbij alleen rekening wordt gehouden met het zielenaantal der gemeente, doch tevens hebben Ged. Staten de salarisnormen verlaagd. Dit beteekent voor den ontvanger dezer gemeente een verminde ring van 380 per jaar, vergeleken bij de aanvankelijk door Ged. Staten voorgedragen regeling. B. en W. stel'en daarom voor, het salaris van den ten ambtenaar ter Secretarie die tevens de functie van gemeente-ontvan- Ter vervuld met 380 te verlagen. v Ter toelichting van het voorstel deelt de voorzitter ftog mede, dat wegens combinatie ken als men thans in deze verhoogiing toe stemt De beer van Dijk zekte deze aangelegenheid in geheime zitting wenschen Ie behandelen. De heer Van Leeuwen zeide een voorstan der te zijn van (Sgemeene salarisverlaging. Toen destijds een poging daartoe werd aan gewend, heelt hij .ook zijn medewerking ser ieend. Hij voelt, er echter niets voor, dat al leen het salaris van den gemeente-ontvanger, tevens ambtenaar van het secretarie, wordt verminderd. Spreker zal derhalve vóór het voorstel van B. en W. slommen. In gelijken geest uit zich de heer L. M. van Noort. Ook hij hóeft destijds een actie tot al- gtmeene korting van 10 pCt. op de salarissen gesteund, maar wenseht niet dat alleen de gemeente-ontvanger wordt gcU'offen. Spr. gaat ;his met liet voorstel van 8. en W. accoord, doch wenseht als voorwaarde te stellen, dat de nieuwe salarisregeling uitsluitend geldt voor den tegenwoordigen titularis De Voorzitter vraagt of de heer Yari Dijk na het gesprokene zijn ve rslet handhaaft om iti geheinle zitting övef Ie gaan. De heer Van Dijk 'rekt dit voorstH in. Spr. merkt voorts den heer Langeveld op, dat er niets geen bezwaar tegen is. om thans het salaris van den Ier, ambtenaar ter secre tarie te verhoogen en het later hij een al gemeen® verlaging le verminderen. Wat betreft de voorwaarde van \len heer L. \f. van Noort, dat de nieuwe regeling al leen zal gelden voor den tegenwoordigen titu laris, deze voorwaarde wordt door B. en W. geaccepteerd. Spr. zal thans liet voorstel van B. en W. in stemming brengen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop bij acclamatie aanvaard Daarna komt aan de orde het adres van de Tuindersvereeniging De Eengezindheid", om te waarborgen een door gemelde verecni- gigin te sluiten leening van ten hoogste 15.000, ten einde daaruit voorschotten te verleenen aan hare leden. B. en W. stellen voor, hel verzoek in te willigen en, evenals verleden jaar, een leening te garandeeren van 15 mille, zulks op dezelfde voorwaarden als verleden jaar is geschied, met dien verstande, dat daarin de volgende wijzigingen Zullen worden aangebracht: In de voorwaarden van verleden jaar staat, dat ter zake een commissie uit den Raad moet worden gehoord en bewilliging der commissie noodig is op de door de Tuindersvereeniging le verleenen voorschotten. Die commissie wenschen B. en W. uit ie schakelen. Het oor deel ter zake moet geheel aan B. en W. wor den overgelaten, die de Tuindersvereeniging hooren. VeTder wenschen B. en W. de uitdrukkelijke voorwaarde op le nemen, dat zij de bevoegd beid hebben om, hetzij door een lid van hun college, heizij door een door heil aangewezen ambtenaar te doen controleeren of aan nie mand anders, dan aan de personen, voor wie dit door B. en W. is goedgekerd, voorschot ten zijn verstrekt en of aan niemand een hooger voorschot is toegekend dan werd toe gestaan. Het schijnt wel eens te zijn voor gekomen spr. wil gaarne aannemen tc goe der trouw dat wanneer iemand van zijn voorschot geen gebruik maakte, dit ten lie hoeve van een ander wordt aangewend. Dit dient in de toekomst te worden voorkomen. B. en W. zullen zeer zeker van hunne oe- voegdheid tol contro'e gebruik maken.. De heer Parera acht het verkeerd,, dal een commissie uil den gemeenteraad wordt uit geschakeld. Spr. heeft genoeg vertrouwen in B, en W„ doch is blijkbaar niet zoo gerust, als alléén de Tuindervereeniging personen, die voor een voorschot in aanmerking komen, voordraagt. De heer L. M. van Noort zegt, dat. wat hem betreft, gerust de geheele gemeenteraad kan worden gehoord. De heer Van Eeuwen sluit zich aan bij het geen door den heer Van Parera is gezegd. Ook hij acht een commissie uit den gemeente raad gewenscht, daar het niet moet kunnen voorkomen, dat iemand geen voorschot krijgt, omdat de Tuindervereeniging hein niet wensch! voor te dragen. De voorzitter merkt op; dat de bezwaren van den heer Van Eeuwen niet worden onder vangen door een commissie uit den Raad te benoemen Aan die bezwaren kan alleen wor den tegemoetgekomenindien belanghebben den in de ge'egenheid zijn om niet slechts bij de Tuindersvereeniging, doch ook bij B. en W. om een voorschot te kunnen aankloppen. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. De heer v. Eeuwen zegt, hiermede accoord le kunnen gaan en ook de heer v, Parera ver klaart zich bevredigd. Op een desbetreffende vraag van den heer Langeveld antwoordt wethouder Oostdam, dat in de garantie van f 15000 is begrepen een bedrag van 1124.89, zijnde het tekort op de vorige, onder* garantie der gemeente, gesloten leening. De heer Langeveld vraagt of het niet moge lijk was geweest, dat dé gemeente iich op in de voorwaarden, dat uiterlijk 30 .September geheele leuning moet zjjn afgelost, maar de betreffende gelden worden steeds hij de Bank gestort, zoodra zij zijn ontvangen. Er is intusschen niéts geen bezwaar, am dit als voor waarde aan hetconcept-besluit toe te voegen. De betreffende voorstellen van B. en W. worden daarna hij acclamatie aanvaard. Als Hd der Schattingscominissïe voor de Rijksiukomstenbolaslingi, vacniiure-\V. v. d. Burg. wordt met algemeen® stemmen benoemd de Keer L. P. Heemskerk. De heeren .1. W. van GoUun. A. J. Wijne- kus, A. van der Holst en F. van Etten, worden ontheven van de door hen gestelde zekerheid, ah gemeente-ontvanger, daar de betreffende gemeentere!; en jagen thans door Gedep. Staten zijn vastgesteld. Het voorstel van B." en W., tot inwilliging van hei verzoek van H. Gooi, om een sub sidie van 300 in den door hem geëxploiteer den auto-omnibusdienst Noordwijkerhout Piet-Gij zenbrug, lokte veel critiek uit. Gedeel telijk kwam de oppositie van een zijde,, waar van men dit het mipste had verwacht. Zoo kantte zich ook tegen de voorstellen Fan B. en VV. de heer Van Dijk, die van oor deel was, dat. als de dienst niet rendabel was, zij mater moest opgeheven worden. De meeste inenschen hadden een fiets en konden best per rijwiel naar Piet-Gijzenbrug gaan. En die gaarne por auto naar den trein ging. moest dan zelf maar een auto huren. Dok de lieer Oostdam .laezn. vindt subsidie hier niet op zijn p'aats. Er zijn in het dorp diverse autoverhuurders, die door den auto- omniimsdienst NoordwijkerhoutPiet Gijzen- brug concurrentie wordt aangedaan. Die nien- schen moeten o,ok teven. De heer Geerlings zou de behandeling dezer zaak willen aanhouden, totdfiLde adressen van de heeren van 't Wout Co. en Jac. Heems kerk, om subsidie voor de door hen geëxploi teerde autodiensten NoordwijkHaarlem aan de orde komen. De voorzitter merkt op, dat het hier gaat om de luttele subsidie van ƒ.300 per jaar. B. en W. hebben, de overtuiging, dat de dienst NoordwijkerhoutPiel Gijzenbrug zonder ge meentelijke subsidie niet bestaanbaar is, welke meening is bevestigd door de door den heer Gooi verstrekte gegevens. Het zoude zonder twijfel schade toebrengen aan het gemeentelijk be'ang, indien de dienst moest worden op geheven. En nu kan de heer Van Dijk wel zeggen, de menschen hebben allemaal een rijwiel, doch er zijn zeer veel menschen, die ook wel ?ens met den trein mee moeten en die geen fiets hebben, terwijl het loopen hen niet convenieert. En wie fietst er met slecht weder naar den trein? Als de heer Van Dijk beweert, laat de menschen, om naar den trein te komen, zelf een auto nemen, als zij dit vervoermiddel prefereeren. dan antwoordt spr. dal dit de porlemonnaie van verreweg de meeste ingezetenen niet toe'aat. En ook de menschen, die bij slecht weder niet met de fiets kunnen gaan en zij, die niet fietsen, moeten geholpen worden. De heer A H. v. Noort spreekt er zijn ver wondering over uit, dat één der wethouders, die vroeger tol de tegenstanders van subsidi- ecring van den thans aan de orde zijnden autodienst behoorde, nu van opinie schijnt te zijn veranderd. Wellicht wil deze wethouder dc wijziging zijner denkbeelden hieromtrent motive:'en en kon dit een nieuw licht op de zaak werpen. Wethouder Marijnen, merkt op, dat hij vroe ger tegen subsidie heeft gestemd, omdat hij niet de overtuiging had, dat zonder subsidie den dienst niet wel rendabel was. Thans heef! hij die overtuiging wel en vandaar dat hij voor subsidie is, ten einde den dienst in stand le houden. Het voorstel van B. en. W. wordt in stem ming gebracht en aangenomen met 64 slem- men. Vóór stemden de beide wethouders en de heeren van Ecuwen, A. H. van Noort en W. Th. Langeveld. Tegen de heeren .f. van Parera, E. Oostdam Jacz., H. Heemskerk en R van Dijk. De heer J. Geerlings gaf uil- ('rukkèlijk te kennen buiten stemming te wil len blijven. Bij de rondvraag vraagt de hoer Langeveld of het niel mogelijk is, dat door B. en W. wordt bevorderd, dat de menschen, die maar eens per dag de post krijgen, in verhand met het vervallen van de Zondagsbestelling, ook Zaterdagsavonds de post ontvangen. De voorzitter zegt, in deze richting slappen te zullen doen. De heer A. H. van Noort vraagt of de grond, die aan den Vlasoven vrij komt, niet kan wor den gebracht naar de Pilarenlaan, inplaals van naar den Leeuweg. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit zullen overwegen. De heer Langeveld zegt, dat dan eerst de weg van de Schippersloöt naar de Leidsche Vaart aan de beurt.is.- De voorzitter merkt op, dat B. en. VV. ook dit zullen overwegen, hetgeen eenige hilariteit uitlokt. Daarna wordt overgegaan in geheim comité. St. Jeroens Leesbibliotheek. Lectuur is een vriend ten goede of ten kwade. Het spreekt vanzelf, zal men zeggen, dat men van deze twee vrienden als Katholiek de goede vriend zal kiezen. Doch dit is niel altijd het geval. In vele gevallen vindt men dien vriend, dien goeden vriend, te droog, te bestendig, soms zelfs vervelend met al zijn Roómschig- heid. Ja kan toch wel katholiek zijn, al zit er aan elke lepel pap die je inneemt, geen Roomsch kleurtje. Ook zijn er. laten we hopen niet veel, die niet het juiste onderscheidings vermogen bezitten om den goeden vriend en den kwaden te kennen. De kwade vriend is voor den oppervlakkigen mensch veel inter- santer. Het gaat met lectuur als in het da- gelijksche leven van den mensch. Het kwaad, wat van den duivel komt, dient zich niet aan in een afschuwelijken vorm. want dan zou men dadelijk een afschuw daarvan krijgen, maar het komt juist onder den scbün van schoonheid en genot tot dien mensch, om hem door dien schijn te verblinden en de rotte kern te verbergen, waaruit dat interes sante meestal bestaat. Het is dus zaak om om uit den ovvrvloed van boeken en bladen, die de wereld overstroomen, datgene te kie zen wal goed en intcre=sa"l is in den wa-en zin des woords, wat verheffend is en verede lend werkt en waarin niet wordt gespecu leerd on de hertstochten van dc l-ze-s en hierdoor opwekken hun lagere neigingen. In ons dorp hebben we gelukkig mannen, die zich met hart e" zie! toelegden "i 't var- zamelen van vrienden, die een Katholiek passen. We hebben onze St. Jeroensleesbi- blictheek, die onder bescherming van den greoten Apostel van Kennemerland en onder leiding van den sympathieken voorzitter, den heer C. Verwey (een ter zake kundige), zorg vuldig waken over de bestanddeelen van het geestelijk voedsel dat aan onze Roomsche lezers wordt voortgezet. En getrouwe lezer van St. Jeroens-boeken. hebt gij te klagen over saa'heid of achterlijkheid van de bi bliotheek? We durven zeker te zegden, er is voor elk wat wils! Er blijft natuurlijk altijd verschil van smaak maar mi'rh°e- Verwev. die eken Zaterdagavond en Zondagmorgen bij het uitreiken van boeken present is. kent zijn papoenheimers en weet wel wat ze mooi vinden. De een verlangt ze van Melati. een ander van Benson v. d. Lans, Koenen, enz., allen kunnen en worden tevreden gesteld. Wat een geluk voor ons dorp zoon keur- collectie boeken te bezitten (pl.m. 4000 stuks) waarvan iong en oud, eenvoudigen en meer ontwikkelden, armen en rijken kunnen profiteeren. Zaterdagavond is het zitting voor de lezers, die een verhoogd «leesgeld betalen nl. 10 cent per deel, terwij! Zondags d boeken worden uitgeleend teger, 2 cent per deel. Voor iedereen te bereiken dus. Misschien was hier de vraag wel op z n olaats of de menschen in hun kasten o? koffers boeken hebben liggen, die ze hebben uitgelezen, en toch niet meer gebruiken Stuur «ven 'n bood'-chap naar den heer Ver- weij, Gooweg b, die ze dan wel zal laten halen.Waardeert deze zoo nuttige instelling, waar alles gratis wordt gedaan om u in den winter goede vrienden te bezorgen, waarmee ge u kunt onderhouden op een prettige ma nier en die bovendien niets dan goed leeren. De stoot bij den Legeweg. Op den hoek van den Lageweg bij 't Peterhof zal de sloot worden gedempt. Dit zal er wel toe bijdra- 'gen om het verkeer op dien hoek te verge makkelijken. SL Deus Dedit. Deze afd. hield Donder dag een ledenvergadering in hel K. S. A.- gebouw De Voorzitter, de heer A. Elfrink, drukt zijn spijt uit over de geringe opkomst der leden en beveelt den steun voor den strijd der arbeiders, betrokken bij het textiel- conflict in Twente, warm aan. Dg Voorzitter stelt aan de orde, alle le den 25 cent per week te laten bijdragen voor de Textielarbeiders, welk voorstel door de heeren Brama en J. Zwaan niet wordt gesteund, daar zij dit wenschen terug ge bracht te zien op 10 cent. De heer J. Kortekaas, niets afdoende aan het bestuursvoorstel, voelt tevens veel voor een collecte aan de ingang der Kerk, met welk voorstel het bestuur rekening zal houden. Het Hoofdbestuurslid, de heer Kuiper, houdt 'n zakelijke rede over derf algemeenen maatschappelijken toestand en in het 'bij zonder over den toestand in het textiel- conflict, het ontstaan, het verloop, de steunbeweging enz., tevens het bestuur in overweging gevend, ieder in zijne bedrage van steun vrij te laten. Het voorstel van den heer J. Brama, om bij de leden te col lecteeren, wordt aangenomen Als propagandisten voor deze steunver- leening worden aangezocht de lieeren J. Zandvliet, J. Brama, Goedemans en Land- weerAJohan. Aan de rondvraag worden nog eenige huishoudelijke zaken besproken, waarna sluiting met den Christelijken groet. Aanrijding. Donderdagmorgen werd met de tram van 9.10, op de hoogte van het pand van den heer L. Kuiper een auto aan gereden, welke juist benzine aldaar had ingenomen. De auto werd als het ware tus schen een daar ter plaatse staanden boom en de tram ineengedrukt. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Des namiddags 12 uur is het wrak dezer carosserie per vrachtauto naar de plaats van herkomst ge bracht. Een en ander verwekte veel belang stelling. Burgerlijke Stand, Geboren: Wilhelmus Johannes, z. v. P. Berg en C. Oosten. Maria Anna, d. v. H. J. ten Bosch en M. A. Vrijburg. Jeroentje Maria, d. v. A. P. Ruigrok en E. van der Ploeg. Gevestigd: A. Koeman en gezin, Charbon- laan 22 uit Noordwijk. Mej. J A. Moo- lenaar, Kerkelaan 40 uit Leiden. A. Ver schoor, Wasbeekerlaan 12 uit Bloemen- daal. Vertrokken: Mej. C. J. v. d. Eist, van Bijdorpstraat 37 naar Hillegom. Mej. A. FE. M. Süter, van Hoofdstraat 140 naar Halsteren. Biljarten. In het clublokaal van den heer P. Duivevoorden had Donderdagmid dag de volgende ontmoeting plaats tus schen R. A. V. I uit Roelofarendsveen en Excelsior I uit Lisse, als competitiewedstrijd. De uitslag is als volgt: Th. Bakker (R. A. V) 96 pnt.; A. v. Dijk (Excelsior) 100 pnt.; P. v. Ruiten 17 pnt.; B. Mastenbroek 100 pnt.; Jac. J. v. d. Meer 77 pnt.; C. Duivevoorde 100 pnt.; J. J. v. d. Hulst 100 pnt.; J. Schrama 53 pnL; S. v. d. Meer 100 pnt.; P. Duivevoorde 77 pnt.; J. v. d. Hulst 50 pntB. Mastenbroek 100 pnt.; P. v. Ruiten ?«iO pnt.; A. v. Dijk 63 pnt.; S. v, d. Meer 9Ï jnt; A. v Dijk 100 pnt.; Th. Bakker 80 pat.; P. Duivevoorden 100 pnt.; J. J. v. d. Meer 100 pnt.; J. Schrama Barometerstand 9 u. v.m. 772, vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikantei» Koningstraat 10 Haarlem 67 pnt.; J. J. v. d. Meer 100 pnt.; P. Duive voorde 42 pnt.; Th. Bakker 74 pnt.; C. Dui vevoorde 100 pnt. Uit dezen stand merken we op, dat Excel sior (Lisse) 7 van de 12 partijen welver diend heeft gewonnen. De hoogste serie behaalde onze plaats genoot B. Mastenbroek van 78 car. en een moyer.en van 14.3. Bij R. A. V. 1, behaalde Jac. J. v. d Meer de hoogste serie van 26, wat niet noemens waardig is. Na afloop werd een partij van 400 car. gespeeld tusschen de amateur-bil jarter J. v. d. Hulst (R. A. V I) en B Mas tenbroek (Excelsior). Uitslag is: Mastenbroek 350 car.. 34 brt. h.s. 66. J. i d. Huist 400 carb., 34 brl. h.s. 52. Wat het publiek betrof was er heel wat bekijks. Jaarieest Gisteravond hield de Sociale Propagadanclub „St. Bonifacius" haar jaar- lijkschen feestavond, welke uitstekend is ge slaagd. Prof. dr. W. Nolen. Prof. dr. W. Nolec sinds 4 Febr. 1891 hoogleeraar in de ge neeskunde aan de Universiteit alhier, zal wegens 70-jarigen leeftijd (hij wordt 31 Juli 70 jaar) aan het eind van den loopenden cursus zijn ambt neerleggen. Personalia. Bij Koninklijk besluit is aan J. G Gallego alh'er verlof verleent tot het aannemen van fcet ridderkruis de Orde van de Kroon van België. R.K. Ziekenfonds. Dit vergaderde of: Donderdag j.l. De notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. Bij punt 3 der agenda: „Vaststelling va» een financiee-k grens, tot welke het Be stuur uit kan keeren boven de vastgestel de uitkeering, in gevallen dat een lid we gens ruimte-tekort in 't Academisch Zie kenhuis naar een andere inrichting moet, licht de voorzitter toe, dal op de vorig» vergadering de meening heerscht, dal zulks niet veel voorkomen zou; doch nauwelijks was het besluit genmoen, of er openbaar de zich al zoo'n geval. Het Bestuur kan niet de verantwoording dier extra uitkee- ringen dragen; hel wenseht een limiet vastgesteld. De heer C v Velzen stelt voor K- cent per week extra contributie te heffen en hiervan een reservefonds te vormen, om daaruit genoemde kosten te bestrijden. De heer Th. v. Leeuwen beoogt hetzelfde- doch wil 1 cent per week meer heffen. Deze voorstellen vinden geen steun De heer P. v. Leeuwen is van meening, dat in zulke gevallen, die bijkomstige kos ten door de Gemeente gedragen dienen te worden en het Bestuur bemiddelend op treedt, daar zulks meer effect af zal wer pen. De heer v. d. Voet zegt, dan moeten wij ook de financieele draagkracht van zoo iemand kunnen beoordeelen, dat is toch onze taak niet? J Ten slotte wordt besloten, dat in zulke j gevallen het betrokken lid alléén de lig-' kosten in de laagste klasse ve.goed wor den. Dus alle bijkomstige kosten zooals: evrbnad, operatiekamer, doctersrekening etc., blijven voor rekening van het be trokken lid Dr. Bots adviseert te trachten met par ticuliere inrichtingen een regeling te tref fen, dat voor fondsleden een vast bedrag per dag in rekening wordt gebracht, waar alle kosten, behalve doktersrekening inbe grepen zijn. Kan een geschikte regeling getroffen] worden, zal het fonds die kosten dragen. Hierna is aan de orde het invoeren van een klasse voor dubbele uitkeering Dr. Bots licht toe, dat hier z.i. geen meerdere risico's aan verbonden zijn. Wel diene bepaald, dat een lid eerst 13 weken dubbel gecontribueerd moet hebben, alvo rens een dubbele uitkeering verstrekt wordt. De beer P. v. Leeuwen zegt, dat het kan zijn. dat de dubbel verzekerden, naar ver houding, meer trekken dan de enkel ver zekerden. De voorzitter zegt, het kan ook tegen overgesteld uitkomen De heer P. v. Werkhoven Cz. zegt, m" kan het eene lid naar een particulier zie kenhuis, terwijl een ander op 't Acade misch Ziekenhuis is aangewezen. Dat is ongelijkheid. De heer v. d. Voet zegt, dat is nu ook! hel geval. De dubbele uitkeering is juist vcor de minder-kapitaalkrachtigen, die de hooge kosten in een jttarticuliere inrichting niet kunnen betalen, doch wel een hoogere premie kunnen betalen. Men diene er reke ning mee te houden, dat niet de vergoe ding voor transport verdubbeld. Rekening houdende met de gemaakte op merkingen, zal tol invoering van ge noemde klasse overgegaan worden. Op advies van den Zeereerw. heer Pas toor, wordt een artikel aan het Huishoude lijk R'eglement toegevoegd, dat bij ophef, fing van 't fonds, het batig saldo, ponds pondsgewijze, onder de kerkelijke ^Armbe sturen, waartoe de leden behooren, ver deeld worden. Bij de rondvraag wordt nog opgemerkt dat wanneer een lid van 't gezin achttien jaar geworden is, deze direct als lid inge schreven moet worden, wil voor deze nief der. wachttijd van 13 weken gelden, Hierna sluitituL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1