PüiriL BINNENLAND. KERKBERICHTEN. l»UROL Een ongelukkige. B.NNENLANDSCH NIEUWS Bloembollen en planten naar Denemarken. De uitvoering van de Jachtwet. De Rijwielbelasting. DE TOELAGE VAN JAN TER LAAN. Rijkscommissic-werkvcrra'.mmg. Melklevering aan Duitschland. De Kon. Ned. Petroleum- Maatschappij. Steun aan werklooze Nederlan ders en hunne gezinnen in Duitschland. Botereieren en franken. Concurrentie tusschen tram en auto-bussen. Werkstakingen en uitsluitingen in 1923. RECHTSZAKEN. Auto-bandieten. Men weer hoe de ongelukkige afgevallen Pater de Kok door de Dageraad op sleep touw is genomen om overal in den lande voor een sensatie-graag publiek verschrik kelijke lasteringen over Gods Kerk, wier trouwe zoon hij eens was. uit te storten. Me dé door uitvoerige verslager, in enkele bladen Van debatten die de beklagenswaardige renegaat met Katholieken heeft gevoerd, zijn deze avonden voor de weinig kieskeurige Da geraad zeer lucratief geworden en helaas gin gen ook veel Katholieken, zeer dikwijls door nieuwsgierigheid gedreven, naar deze gru welijke bijeenkomsten. Een betere methode hebben, naar het «Centrum" schrijft, de Katholieken in_ de ,Friesche Star" Bolsward gevolgd. Eenige aeeren hebben aldaar een ernstig onderzoek ngesteid om te weten wat de zich noemende ?aiSd de Kok eigenlijk voor een man is en lebben toen hun bevindingen in een vlug- schriftje bekend gemaakt, waaraan het vol gende ontleend is Hendrik de Kok (zijn miste naam) werd geboren te Rotterdam 9 Febr. 1884, trad in 1902 in het klooster en werd 21 Maart 1909 tot priester gewijd. Ja renlang heeft hij gewoond in her k'ooster re Weert in welken tijd hij veel spreekbeurten vervulde en veel chreef o.a. het porie boek „Zieleschoonheid". Daar overkwam hem een vallende ziekte, waardoor zijn hersens hadden te lijden. Na eerst een paar maanden in Dongen te Zijn geweest is h:j verplaatst naar Vorden waar hij tot herstel drie of vier iaren heeft gewoond. Dr. C. Lulofs, een erkend knappe genees heer te Vorden (een niet-Katholiek) heeft hem daar behandeld en getuigde „De epi lepsie (vallende ziekte) is bij dezen patiënt van dien aard, dat het zijn hersens meer en meer zal verstompen en voor hem is het ergste te vreezen 1" Toen de Kok na zijn tragisch heengaan uit het klooster, in Den Haag was en zich heeft gewend tot den vader van dr. Lulofs die daar. predikant is, schreef deze aan zijn zoor om inlichtingen, waarop de dokter antwoord de „Zeg aan Pater de Kok. dat hij zoo spoe dig mogelijk naar zijn klooster terug gaat en zich aan den leefregel en leiding aldaar on derwerpt. Dit acht ik voor zijn geschokte gezondheid de eenige raad." Ook een bekend psychiator in Den Haag en een bekend dokter uit Amsterdam be vestigen, dat zijn ziekte een regelmatig na- deeiigen invloed op de hersens uitoefent. ..De Kok is derhalve een gebroken, zieke lijke man, aan wiens geheele toerekenbaar heid volgens het oordeel van zijn dokter, ten zeerste moet worden getwijfeld. Het geschritt eindigt met te zeggen „Het lust ons Katholieken van Bolsward daarom niet door debat zijn leugens en laster recht te zetten. L'ever zullen wij aan zijn verzoek voldoen in den proloog van zijn „Zieleschoon- heid" als hij zegt „Ik meen den lezers met allen drang te moe ten smeeken dat zij zich gewaardigen voor mij, zondaar, te bidden tot Jezus, Die hun ca mij, om de verdiensten van den goedhar- tigen belijder Franciscus, moge schenken de genade in dezer, tijd en in de eeuwigheid het Rijk der Altijddurende Vreugde Zoo zij het" Op vragen van het Hd va de Tweede Kamer den lieer Lovirik, betreffende het overleg met' de Deensche regeering tn verband met dè bem eilijking van Nederlandsdie bloem bollen- en plantennandelaren bij den verkoop hunner artikelen in Denemarken. 1. Is het den minister bekend, dat vele Nedt landsche bloembollen- en planten- hand laren in hooge mate bemoeilijkt worden bij d.n verkoop hunner artikelen in Dene marken. door de strenge toepassing sedert enkele maanden van een wet van 1839 op den hand 1 buiten de koopsteden 2 Is de minister bereid terzake met de Deemche regeering tn overleg te treden teneinde weder een zoodanige roepassing dier iet te verkrijgen, waardoor de bestaande handelsrelaties niet worden geschaad? heeft de minister van buirenlandsche zaken geantwoord 1. Het is aan ondergeteekende bekend, vele Nederlandsche bloembollen- en planten- han-I la: en bij den verkoop hunner artikelen ui Denemarken moeilijkheden ondervinden tene .volge van de strenge toepassing der in Denemarken bestaande ve o. dering op vreem de handelsreizigers. 2. Naar aanleiding van klachten van eenige Nederlandsche handelaren is de aandacht van de Deensche regeering reeds eemgen tijd geleden op bovenbedoelde bezwaren gevestigd en werd met verwijzing naar de omstandigheid, dat daarbij niet slechts Nederlandsche. maar ook Deensche belangen betrokken zijn, aangedrongen op een wijzi ging van de Deensche verordening van 1839 in dien zin, dat de Nederlandsche handelaren met hun Deensche diënten buiten de „koop steden" woonachtig, wederom ongehinderd zaken kunnen doen. Een beslissing ter zake is door de Deensche regeering nog niet genomen. Aangeteekend moge hierbij echter worden, dat de Deensche regeering bereids aan een commissie de revi sie van de verordening van 1839 heeft op gedragen. Bij Kon besluit van dezer zijn met ingang van den dag, waarop de Jachtwet 1923 in werking zal treden, benoemd in de Jacbt- commissie a. tot lid en voorzitter mr. P. M. J. E. Bloemarts. president der arrondissements rechtbank te d;Bre. b. tot leden mr ej. P W. A. Smit, Rijks archivaris in Noord-Brabant, te 's-Hertogen- bosch mr. A. D. H. Fockema Andreae, rechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem mr. dr. K. J. Fredenks, referenda ris bij het ministerie van binnenlanlandsche zaken en landbouw te 's-Gravenhage jhr. mr. D. E» van Lennep, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te Heemstede mr. H. F. Lantsheer, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Middelburg mr J. J. H. de Waal Malefijt. wethouder dersge meente Utrecht, te Utrecht mr J. W Schneider, advocaat en procureur, te Henge lo (O) prof. mr. I. B. Cohen, hoogleeraai san de Rijksuniversiteit te Groningen c. tot plaatsvervangende leden G. J. van Poppel. gurgemeester van Gilze en Rijen, te Gilze L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Twello (gemeente Voorst) E. M Feenstra, te 's-Gravenhage M. Th. Kom pier, te Zoeterwoude K. Kistemaker, te Hoofddorp (Haarlemmermeer) W Kake- beeke. Hd van de Provinciale Staten van Zee land, te Goes W- H. de Beaufort, te Maarn; J W. J. baron de Vos van Steenwijk, lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel, te Zwol le (Frisia State) F. H. Dijksterhuis, te Men- singeweer tot secretaris mr. dr. K. J. Fredenks, v lorncemd tot adjunct-secretarissen mr. Jos de Voort, advocaat en procureur, te Til burg L. Peters, landbouwkundig ingenieur, te 's-Gravenhage. Bezwaren tegen de heffing. Wij oatleenen aan et Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer in zake de voorge stelde rijwielbelasting het volgende Verschillende leden voerden ernstige be zwaren tegen dit wetsontwerp aan. Zij merk ten op, dat enkele jaren geleden het rijwiel als grondsLg voor de Personeele belasting is vervallen en dat ter goedmaking van de daardoor veroorzaakte derving van inkom sten, c'e belasting naar den grondslag huur- v -rde werd verhoogd. Naar hun meening oehoort een belasting, die is afgeschaft, niet na zoo. korten tijd opnieuw te worden inge voerd. Daartegen bestaat te meer bezwaar, omdat door deze belasting groote belangen worden aangetast. De arbeiders worden door het rijwiel in de gelegenheid gesteld buiten de steden te wonen. Het is dan ook voor tal van personen een ontbeerlijk vervoermiddel geworden vooral op het platteland is het voor veie arbeiders, die op grooten afstand van hun werk wonen, en voor kleine boeren onmisbaar. Aan deze belasting is ook hef bezwaar ver bonden, dat geen rekening wordt gehouden met draagkracht. Op sommige plaatsen is het geldloon reeds gedaald tot f 6 per week in ieder geval zijn er groote groepen van arbei ders, wier gelainkomen f 500 per jaar niet te boven gaat. Voor hen. is een belasting van f 3 te zwaar Bovendien werd opgemerkt, dat het bedrag der belasting ook te hoog is in verhou ding tot de waarde van het rijwiel vele rij wielen worden voor f 30 aangeschaft. Men zou er geen bezwaar tegen hebben, indien al leen rijwielen, die ter ontspanning worden gebezigd, werden belast. Andere leden verklaarden in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden met een belasting op rijwielen te kunnen medegaan. Het werd o.a. billijk geacht, dat de rijwielhouders eenige vergoeding aan het Rijk betal n voor de kos ten, aan de rijwielpaden besteed. Moch bin nen eenigen tijd een belasting op automo bielen en andere motorrijtuigen wegens het gebruik van de wegen worden ingevoerd, d n zal het gevolg van de onderhavige heffing kunnen zijn, dat de rijwielen niet voor een dergelijke belasting in aanmerking worden gebracht Sommige leden zouden tegen de voorge stelde belasting geen bezwaar hebben, indien daarbij tevens een zekere progressie werd voorgesteld. Naar hun meening zou dit het best kunnen geschieden door deze heffing te incorporeeren bij een andere reeds be staande belasting. De houders van rijwielen zouden naar hun inkomen kunnen worden verdeeld in twee klassen, waarvoor de heffing dan onderscheidenlijk 6 en 1.50 zou kun nen bedragen. Wellicht zou de opbreng t dan nog hcoger zijn dan bij het voorgestelde tarief. Enkele leden, die met het denkbeeld van progressie in beginsel instemden, zouden dit slechts in het wetsontwerp willen zien opgenomen, indien de perceptiekosten daar door niet te zeer zouden kunnen worden vermeerderd. Zij wenschten daarover het oordcel der Regeering te vernemen. Gevraagd werd, of de totstandkoming van dit wetsontwerp ten gevolge zal hebben, dat de Provinciale Staten de bevoegdheid verliezen om weggeld te heffen van rijwielen waarmede van de provinciale wegen wordt gebruik gemaakt, zooals in de provincie Noordbraband geschiedt. "Tevens werd nog de vraag gesteld, of vooi de 'uitvoering van dit wetsontwerp nieuw personeel zal moeten worden aangesteld. „De Volkskrant" schrijft „Men weet. dat de heer Jan ter Laan zich onder mitsen die het onmogelijk maken, be reid heeft verklaard, van zijn inkomen, niet van zijn toelage als Kamerlid een deel af te staan aan de noodlijdende schatkist. Nu was het opgevallen, dat de heer Jan ter Laan die toelage als Kamerlid (f 5000) als onbeduidend onbeduidend op zich zelf of onbeduidend voor een man als Jan ter Laan, dit laten we in het midden had afgetee- kend. Volgens het eene verslag had hij gesproken van „stumperige" toelage, volgens het andere van „armoedige" toelage het Kort Verslag had „armoedige," het Kamerverslag in het „Volk" „stumperige" toelage. En nu de Handelingen, het ofüdeele Ka merverslag Die gewagen enkel van toelage zonder meer. Vreemd Och r.een, de heer Jan ter Laan heeft ach teraf zijn gualif'catie vin de toelage min of meer compronitteerend geoordeeld en ze eenvoudig op de drukproef geschrapt. Eenvoudig, maar toch niet zooals het hoort." WELKOM, VREEMDELING! Onder het opschrift „Les Hollandais i Anvers" schrijft de „Etoile beige" Ligt het aan de valuta-quaestie, de daling van onzen frank en de stijging van den gul den tot 10 fr. 75 In elk geval is er tegenwoor dig te Antwerpen een ware invasie van burger: van de overzijde van Maastricht. Het zijr. voor het meerendeel diamantlui, makelaar: die te Amsterdam gewoond heèben. Tenge* volge van de steeds nijpender belastinge' waardoor zij in Nederland worden getroffen, komen zij naar Antwerpen met hun hooge guldens om daar te leven voor bijna niemen dal. Dat wil zeggen, zij verbruiken onze levensmiddelen terwijl zij te gelijkertijd groote voorraden inslaan die zij verzender naar hun land en naar Duitschland. Niet door de vreemdelingen met hoogt valuta zich bij ons te laten nestelen of onze levensmiddelen den weg te laten inslaan naar hun land zal het ons gelukken, onzen frank tot zijn normale waarde op te voeren. Deze commissie vergaderde 16 Februari te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van Prof Dr. W. H. Nolens. Mededeeling werd gedaan van de gevallen, waarin de bemiddeling der commissie werd ingeroepen, om te bevorderen dat aan Neder- andsch ot althans een gelijke kans zou worden gegeven. Hieruit bleek, dat hoewel verbete ring op dit gebied viel vast te stellen, nog sleur en voordeel blijft bestaan. Uit de behandelde stukken kwam duidelijk naar voren, dat enkele gemeenten in het ge heel niet op de hoogte schijnen te zijn van de prestaties der Nederlandsche nijverheid. De indruk was, dat in den laatsten tijd, ovei het algemeen de gemeenten iets meer dan vroeger zich ervan rekenschap geven, dat door aan de Nederlandsche nijverheid op drachten re verleenen, niet alleen een natio naal, doch ook een gemeentelijk belang wordt gediend- Ten aanri'n van de gemeente Amsterd-m werd de aandacht erop gevestigd, dat nog 2' eens blijkt, dat opdrachten, met voorbijgaan der nationale nijverheid, in het buitenland worden geplaatst. Di samenwerking met de commisie inzake de Export-credieten leidde ertoe, dat meerde re zaken bij die commissie aanhangig werden gimaakt. Aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw was in overweging gegeven voor het stichten van kleine boerderijen op woeste gronden wederom een post op de be grooting te brengen, daar hierdoor blijvende werkverruiming kan worden bevorderd. Blij kens de Memo/ie van Antwoord werd voor dit doel alsnog een bedrag uitgetrokken. Het bureau der commissie is gevestigd te Amsterdam, Kloveniersburgwal 70, telefoon 48885. 1 75000 Liter per dag voor de maand Maart- Woensdag is in den Haag, volgens de Msb-, onderhandeld over een nieuwe overeen komst inzake de melklevering aan Duitsch land. Zooals gemeld, waren partijen van Nederlandsche zijde de Alg. Ned. Zuivel- bond en de Vereeniging voor Zuivelindustrie en melkhygiëne, en van Duitsche zijde de Vereinigie Milchversorgungen für das RheinWestfalisches Industriebezirk und Nachbare-gebitte te Essen. Naar het blad verneemt, zijn de zaken tot aller genoegen geregeld en is een overeen komst gesloten, waarbij voor de maand Maart gemiddeld 75.000 liter melk per dag aan Duitschland zal worden geleverd. Zeer waarschijnlijk zal ook in April melk door Duitschland worden afgenomen, doch voor die maand is nog geen definitieve over eenkomst getroffen Naar de Tel. verneemt heeft de „Haghe filmfabriek" te 's Hage van de Kon. Ned. Petroleummaatschappij de opdracht ont vangen tot het opnemen van een film van de bedrijven dier maatschappij in Ned.-ïndië. De film zal reeds in Juni a.s. hier te lande worden vertoond op een congres van de Pe troleummaatschappij. De heet Braurigam, lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van buiten- landsche zaken de volgende vragen gesteld le. Is het den minister bekend, dat de steun aan werklooze Nederlanders en hun gezinnen in Duitschland, speciaal in het Roergebied, bedraagt voor man en vrouw f 4.50, voor werklooze kinderen boven 18 jaar f 1,50 en voor kinderen beneden lf jaar f per week 2e. Dat deze ondersteuning verre ten ach ter staat bij hetgeen in geld en natura aan Duitsche werkloozen wordt uitgekeerd? 3e Acht de ministei dit in overeenstem ming met den inhoud van het bij de wet van 13 Januari 1906 met Duitschland gesloten vestigingsverdrag 4e. Zijn door de regeering stappen onder nomen bij de regeering van Duitschland, om deze te bewegen de Nederlandsche werk loozen te behandelen op voet van gelijkheid harer eigen onderdanen 5e. Kan de minister mededeelen of het waar is, dat thans de kosten dezer onder steuningen worden bestreden uit bijdragen van het Rijk en de opbrengst van inzamelin gen, door het Roode Kruis gehouden en indien zoo, hoe zich dan deze middelen onderling verhouden 6e Kan de minister mededeelen of het ge rucht waarheid bevat, dat door de Regeering besloten zou zijn verdere Rijksbedragen aan dezen steun te onthouden en welken invloed zulks dan zal hebben op de uit keeringen aan de bovengenoemde werkloozen 7e Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor verzekerd wordt dat de minimum steun aan deze werkloozen niet ten ach'er zal staan bij hetgeen de Duitsche werkloozen ontvangen Naar de „Msb verneemt, schept de me groote snelheid zakkende Belgische franken in Limburg toestanden, die herinneren aan dergelijke Duitsche van voor enkele iaren. Aan het opkoopen op groote schaal van le vensmiddelen dooi de Hollanders op» de Bel gische markten zal, door het ingrijpen der Belgische regeering weldra een einde komen, komen Waarna natuurlijk te ijveriger ge smokkeld zal worden Intusschen heeft zich in het Luilekkerland reeds 'n vrijwillige 1e- vensmiddelenpoütie georganiseerd. Volgens de Luiksche kranten is deze onder den naam „Légion nationale, reeds actief geweest te Tongeren, gereed om op deze markt, die vooral Liuk van levensmiddelen voorziet, op krasse wijze tegen de vreemde opkóopers op te treden. Het is intusschen aldaar nog niet tof veldslagen geko men. In het land van Verviers, waar druk met Duitschland gehandeld wordt, bestaat ook een dergelijk uit arbeiders en kleine burgers bestaand vrijwilligerscorps, dat dag en nacht waakt tegen uitvoei van levensmiddelen, bij de grenspolitie aangiften doet en ook wel zelf standig aanhoudingen verricht. Wat intusschen met geene grensbewaking is tegen te gaan, is de uitvoer van de Belgische franken zelf, die nu door de Belgische regee ring de handel in vreemd geld bemoeilijkt wordt o.a. aan de Maastrichtsche banken enorme bedragen omzetten in dollars, ponden en vooral guldens In België zelf wordt op den hoogen gulden duchtig gescholden, doch de zenuwachtige maatregelen der Belgische regeering zelf hebben er niet weinig toe bij gedragen om die kapitaalvluCht te doen ont- -taan. Natuurlijk zijn ook h<er de kleine spaar aertje- hei meest gedupeerd Uit Zuid-Limburg wordt druk in Luik Tongeren Hasselt en Maesyck ingekocht. Op Tongeren is reeds een aparte autobus dienst ontstaan. Intusschen is de inkooprace te Limburg niet zoo erg als die indertijd te Aken, toen men inkoopprocessies van een kilometer engte Maastricht zag binnentrek ken. Zelfs zijn de Duitschers reeds eenige maanden trouwe opkoopers gebleken in de Limburgsche steden Ook de Nijmeegsche gemeentetram onder vindt groote concurrentie van de autobus sen, vooral op de lijn var het Hunerpark naar Beek De autobussen vangen aan de grens dt passagiers, die uit de Kleefsche tram komen op, en trachten ook aan de andete halte-punten hun slag te slaan Het vervoer is de laatste maanden dan ook ver re achtergebleven bij dat van het vorige jaar wat de Nijmeegsche tramdienst aller minst kan lijden, want het tekort daarvan beSraagt reeds 200.000 per jaarl In dc Woensdag gehouden raadsvergadering is op voorstei van B er W besloten tot verla ging var de tarieven cp genoemde lijn. waardoor deze wat den prijs betreft eeniger- mat° kan concurreeren met de autobussen, al vervoeren ze dc passagiers nog iets goed- kooper Wethouder Struik Daim deelde mede, dat overleg wou!* gepleegd met de directie van de Kleefsche tram om door gaande biljetten Kleef—Station Nijmegen en omgekeerd uit te geven, hetgeen, naar men verwacht, c- mede toe zal bijdragen, dat zij die uit Duitschland komen, aan de Ne derlandsche grens niet stappen in de ge reedstaande autobussen. Luidens het overzicöt van bet Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de in 1923 voorgekomen werkstakingen en uitslui tingen waren er in dit jaar 279 conflicten met 53100 stakers en uitgeslotenen over 1721 ondernemingen. Deze cijfers bedroegen in 1922 resp 325, 44000 en 3371. De helft van alle gescnilien had plaats in de gemeenten met meer dan 50.000 inwo ners, Evenals in 1922 was ook in 1923 een belangrijk deel der geschillen gericht tegen loonsverlaging De meeste geschillen braken in 1923 uit, in de „bouwbedrijven", n.l. 102. Voorts wer den, om de voornaamste aantallen te noe men, in de fabricage van aardewerk, glas, kalk en steenen' 32 stakingen en uitsluitin gen geteld, in het „verkeerswezen" 27, in de „hout-, kurk-, stroobcwerkingenz. 20, in de „textiel nijverheid" 17, in de „berei ding van voedings- en genotmiddelen" 15, in de „boek- en steendrukkerij", „metaalbe werking" en „landbouwbedrijven" elk 12, terwijl in de overige beroepsgroepen min der dan 10 conflicten werden aangetroffen,. Gelijk in bet meerendeel der voorafgaan de iaren, braker ook in 1923 de meeste sta kingen en uitsluitingen uit in de provincies Zuid-Holland (93) en Noord-Holland (76). loos 90 - 60 - 30 et. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Springend Lippen c. Ruwe en Schrale Huid geneest men met PUROL BI) Apoth.tr. c LITURGISCHE WEEKKALENDER. FEBRUARI. Toegewijd aan de Moeder van Smarten N. B. Deze week geen Gloria en geen Credo, en gewone Praef., tenzij anders wordt aangegeven. 24 ZONDAG. Sexagesima. Ev. Lc. 8:4 15. Gelijkenis van het zaad. Mis Exsurge geen Gloria 2e Gebed A cunctis. 3e naar keuze v. d. priester. Credo Praef. v. Driev. 25 MAANDAG. H. Mathias. Apostel. Mis Mihi autem. Gloria. Credo. Praef. der Apostelen. 26 DINSDAG. Van den dag. Mis Exsurge (van den dag). 2e geb. A unctis. 3e naar keuze v. d. priester. 27 WOENSDAG. Van den dag. Mis Als Dinsdag. 28 DONDERDAG. Van den dag. Mis Als Dinsdag. 29 VRIJDAG. Van den dag. MisAls Dinsdag. MAART. Toegewijd aan de vereering van den H. Joseph 1 ZATERDAG. H. Swietber», Bisschop en Belijder, door St. Egbert naar ons land ge zonden. MisStatuit. Gloria. 2e geb. v. d. Paus. O. L VROUW v. d. H. ROZENKRANS. (Spaarne.) ZONDAG de H H. Missen zijn te 6, 7 en 9 uur, te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur ca techismus Half 3 jongens-congregatie. 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG-avond halt 8 Lof 8 uur ver gadering van de H. Familie. WOENSDAG-avond half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG half 11 Gezongen Huwe lijksmis. ZATERDAG-namiddag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Aartsbroederschap der H. Familie- (Afd. Spaarne.) Vergadering iederen Maandagavond om 8 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H Rozenkrans aan Spaarne Voor en na deze vergadering gelegenheid Zich als lid op te geven in de bij sacristie Zondag 24 Febr 6 uur H Mis voor onzen overleden medebroeder P. H Dieben Alg H. Communie 16de laats e sectie Asp. en Koor Afd ST. BAVO Kathedraal ZONDAG. De plechtige sluiting, van het 40-uiengebed De H H Missen om 6 uur, kwart voor 8, en 9 uur en om half 11 de plechtige Hoogmis Onder de H. H. Missen schaalcollecte voor de sieraden der Kathedraal Om l uur gezamenlijk aanbidding van de kinderen. Om 3 uur Rozenhoedje en luide Aanbidding. Om half 8 Lof met feestpredika tie en den Lofzang „Te Deum" Heden geen Maria-Congregatie. MAANDAG half 8 Lof met Rozenhoedte voor de Geloovige zielen DINSDAG om 8 uur maandehjksche Vergadering voor de leden der 3de Orde VRIJDAG half 8 plechtig Lof tot opening van de maand Maart, toegewijd aan de Ver eering van den H. Jozef. ZATERDAG Om half 8 Lof met Rozen hoedje PAROCHIE ST. jOSEPH. ZONDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur en te half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof met conferentie DINSDAG s avonds om 7 uui congre gatie Van 6—7 uur gelegenheid om te biechten WOENSDAG 7e det 9 Woensdagen weike het feest van St. Jozel vooraf gaan. Om 7 uur gezongen H Mri en 's avond om half 8 Lot Om 7 uur congregatie DONDERDAG Vem Creator en gezon gen Huwelijksmis 's Avonds om half 8 Lof. ZATERDAG opening van de maand Maart Om hall 8 de H. Mis voor de bekee ring der zondaren in de kapel van het rnira cu'eus Mariabeeld na den middag van 4 uur to' half 10 gelegenheid om te biechten, 's Avonds half 8 plechtig Lof ter eere van den H. Joseph Op Zondagen wordt hei Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld op het Hoofdaltaar en blijf' dan uitgesteld niet gelijk op andere dagen tot 6 uur, maar na het Lof. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uut de stille H. H Missen, te half 11 de Hoogmis 's Namiddags 'e 4 uur Lof met Rozenhoedje. DINSDAG te half 8 gezongen H. Mis iei eere v d. H Antonius het H. Sacramen' olijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10 gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds half 8 Lof en van half 8 tot ha'f 10 gelegenheid om katholiek lectuur te hekomen VRIJDAG te halt 8 gezongen H. Mis ter eere van hei H Hart Des avonds te half 8 Lof ZATERDAG s namiddags van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ZONDAG a.s. Eucharistische dag. volle •rlaat voor de leden der Eerherste'lende Communie EERHERSTELLENDE COMMUNIE MAANDAG half 8 voo' mei. Lena Roo zen, 9 uur voor mevr. M. Kok-Kavelaar. PAROCHIEKERK H. LIDUINA. ZONDAG Sexagesima om half 8 de Vroeg mis, 9 uur de 2e H. Mis en half 11 de Hoog mis om 7 uur Lof met Rozenhoedje. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men zich Schoterboschstraat 6. In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. MAANDAG-avond om half 8 Lof ter eere van de H. Liduina met vereering v. d. Relekwie. VRIJD/ G-avond om half 8 Lof ter eere van Jezus' H. Hart voor de bekeering der zondaren. ZATERDAG half 1 biechthooren voor de kinderen 's avonds van 5—9 uur gelegen heid om te biechten om half 8 Lof tot ope ning der St. Joseph-maand. ATTENTIE Wilt ge zegen in uw zaken en in uw huisgezinnen en over uw arbeid, geeft dan deze maand een extra gift ter eere van den H. Josef. Uw dankb. pastoor C. BROUWERS. PAROCHIE v. cL H. ANTONIUS VAN PADUA. ZONDAG de eerste H. Mis te kwart voor 7, 8 uur de Kindermis, 9 uur en en te half 11 de Hoogmis, om half vier Vergadering voor de leden der Derde Orde en plechtigheid de Professie. DINSDAG om 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament Om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds te half 8 Lof ter eere v. d. H. Antonius en gebeden van het Broeder schap. VRIJDAG om 8 uur gezongen H. Mis 's Avonds half 8 Lof en predikatie ter voor bereiding van het 40 urengebed, ZATERDAG van 5 uur tot half 10 ge legenheid om te biechten. Aanst. Zondag, Maandag en Dinsdag wordt het 40 urengebed gehouden in onze kerk. Zondagmorgen uitstelling van het H, Sacra ment vóór de H. Mis van kwart voor 7, Zon dagmiddag om half 4 Openbare Aanbidding 's avonds om 7 uur plechtig Lof en Predi katie. Zaterdag en gedurende het 40 urengebed wordt biechtgehoord door twee biechtvaders uit het klooster te Nietiwe-Niedorp en wel in de biechtstoelen van den Pastoor en van de Weleerw, Pater van Eekeren. NOTA. Zij die het H. Sacrament met bloe men wenschen te vereeren, worden verzocht de bloemen aanst. Zaterdag te bezorgen aan de Pastorie. DERDE ORDE. VRIJDAG 7 uur en half 8 de H.H. Mis sen voor Gesina Josephina Kosters om 7 en 8 uur voor de Wed. Maria Hendrika Michaël Kok-Kavelaar. Na de H. Mis van 3 uur liefdedienst. AMSTERDAMSTRAAT. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 om 7 uur Lof. MAANDAG 8 uur vergadering der H. Familie, afd. mannen. DINSDAG om 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG 8 uur vergadering der H. Familie, afd. vrouwen. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van he Allerh. Sacrament. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 biecht hooren. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en te half 9, te 10 uur de Hoogmis met predi katie. Te 3 uur de Vespers. VRIJDAG tot 5 uur uitstelling en aan bidding. ZATERDAG te half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. Na de H. H. Missen gebed ter eere v. d. H Joseph. SCHOTEN. St. Bavo. ZONDAG. Euch. dag. De H. H. Missen om 7 en 9 uur, om half 11 de Hoogmis. Om 3 uur algemeene aanbidding der kinderen. Om 7 uur Lof, met predikatie, processie tot sluiting van het veertig urengebed. DINSDAG om half 8 gezongen St. Anto- musmis. WOENSDAG-avond om half 8 vergade ring der Maria-Congregatie. VRIJDAG Om half 8 gezongen Requiem voor alle overleden Parochianen, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van Sf. Bavo. ZATER-namiddag van 4 tot 9 uur gelegen heid om te biechten 's Avonds half 8 Lof ter eere van St. Jozef. ZONDAG Eucharistische Dag. ST. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H. Missen te half 6 te kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Om half 1 catechismus Half 7 Lof en preek. In de week de H.H. Missen te 7 uur, te kwart over 8 en 9 uur. MAANDAG om 8 uur Congregatie der Hl Familie. DINSDAG om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG om half 8 Lof ter eere van het Allerh Sacrament. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van halt 8 tot half 10 voor de kinderen en ouderen. Van 4 uur tot 5 uut voor de kinde ren Van 5 uur tot half 10 voor de ouderen. De H H. Missen voor de overleden fami lie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de Geloovige Zielen geofferd hebben MAANDAG om 7 urn en kwartover 8 en Zaterdag kwart over 8 uur. ZATERDAG om half 8 uur plechtig Lof tot opening van de maand Maart ter eere va den H Jozef. AARTSBROEDERSCHAP VAN O.L. VROUW v. ALTIJDDURENDEN BIJ STAND. DONDERDAG om 9 uur H. Mis voor den Heer Gerardus Voorham overleden lid der Broederschap. VRIJDAG om 9 uur H. Mis voor de le den. AARTSBROEDERSCHAP DER R FAMILIE. MAANDAG om 8 uur Congregatie. Vóór en na deze oefening kan men zich als aspirant opgeven bij den Directeur of bij een der prefecten. BLOEMENDAAL. ZONDAG Euchr. dag. Den geheelendag aanbidding, de H.H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis, waaronder schaalcollecte voor de kerk om half 1 verga dering van zelatricen om 3 uur luide aanbid ding en gezangen om 7 uur Lof met preek. MAANDAG 12 uur Katechismus half 8 Stil bezoek bij het H. Sacrament. DINSDAG half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. WOENSDAG 5e van de 7 Woensdagen ter eere van den H Jozef. 12 uur katech. half 8 stil be oek bij het H. Sacramenthalf 9 con ferentie voor niet-kathoüeken in de zaal det pastorie. DONDERDAG half 11 Veni Creator ec gezongen H. Mis bij gelegenheid eener Hu welijksvoltrekking half 8 Lof ter eere van he' H. Sacrament. VRIJDAG 12 uur Katechismus half 6 Lof ter eere van het Hl Sacrament. VRIJDAG 12 uur Katechismus, half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. ZATERDAG begin van dc maand Maart,i toegewijd aan de vereering var', der. H. Jo seph 12 en 2 uur katechismus. half 8 Lof met Rozenhoedje van 5 uur tot half 10 gele geneheid om te biechten. VELSEROORD. ZONDAG Algemeene H. Communie voor de leden der beide patronaten De le H. Mi: om 7 uur, de Kindermis om half 9, de Hoog mis voor de weldoeners van het klooster on 10 uur.geen Patronaat om 6 uur Lof. Door de week zijn de H.H. Missen kwar over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart over 8. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eert van den H. Antonius van Padua. WOENSDAG de 5e der 7 Woensdagen die het feest van den Hl. Joseph voorafgaan Des avonds om half 8 vergadering van d< 3c Orde. DONDERDAG zullen de schoolkinderei biechten en Vrijdagochtend gezamenlijl Communiceeren. VRIJDAG-avond om half 8 Rozenhoedje en Kruisweg. ZATERDAG begint de maand Maart bij zonder toegewijd aan den H. Joseph. ZONDAG Eucharistische Zondag algem. H. Communie voor de leden v. d. Euch, Bond en v, h. St. Fidelis-patronaat. De gebeden worden verzocht voor Dignus de. Feoer en Maria MeyerVoss, die me; de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Jacobus Mors, en Pe- tronella Toon-Pirovano die in den Heer zijn overleden. De Besturen der beide patronaten bieden a.s. Zondag hun Donateurs en Begunstigers en de Ouders der leden een feestavond aan. Dc feestelijkheden bestaan in eenige muziek nummers van de Harmonie van het jongens- patronaat, orde-oefeningen en een drama uil den tijd der Christen vervolgingen, door de meisjes van het St. Agnes-patronaat. Gisteren avond werd het stuk opgevoerd voor de school kinderen. De geheel nieuwe aankleeding van het toonee.1 overeenkomstig den tijd er de omstandigheden, waarin het stuk speelt, de costumes en vooral het keurig spel der Actrices, die beweren haar rol meester te rijn, maakten een diepen indruk. Zulke stukken blijven steeds aantrekkelijk voor ons geloovig volk. Den genoodigden wacht dur wederom een avond van heerlijk kunstgenot. Dinsdagavond 7 uur gaat het stuk weer, maar dan tegen entree. AERDENHOUT. ZONDAG 8 uur de Vroegmis, half 11 dt Hoogmis, 3 uur Vespers. DINSDAG -avonds half 8 Antonius-Lof, waarna vereering van de reliquie. ZATERDAG om kwart over 8 de H. Mis in de Maria-kapel. ter eere van O. L. Vr. v Altijdd. Bijstand. Om 3 uur voorbereiding voor alle schoolgaande kinderen, waarna biechthooren zoolang er achter eenvolgcns biechtelingen zijn en vervolgens van 7 tot 9 uur. Te half 8 Maria-Lof. ZANDVOORT. ZONDAG. De H. H. 'Missen te half 8 en 10 uur te 3 uur de Vespers met Rozenhoedje. DINSDAG 's avonds om 7 uur het Lof ter eere van den H. Antonius met Rozen hoedje. DONDERDAG '-avonds om 7 uur het Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. ZATERDAG-avonds oni 7 uur het Lof ter eere vin den H. Jozef, en van 5 tot half 9 gelegenheid om te biechten. 8 BENNEBROEK. ZONDAG 7 uur en half 9 gelezen H.H. Missen, 10 uur Hoogmis, 2 uur catechismus, 3 uur vergadering der Derde Orde. Onder d H.H, Missen collecte. DINSADAG-avond van 67 uur ge legenheid om te biechten. WOENSDAG 5e der 7 Woensdagen, om 8 uur gezongen H. Mis, 's avonds om 7 uur Lof ter eere v. d. H. Jozef (67). ZATERDAG van 48 uur gelegenheid om te biechten. HAARLEMMERLIEDE. ZONDAG half 8 Vroegmis, kwart over 1 Hoogmis, half 8 Lof met preek. ZATERDAG van 4—8 gelegenheid om te biechten. Half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. Voor het gerechtshof te 's-Hage, heeft in hoogcr beroep terecht gestaan- L. H. v. d. S„ koopman, gedetineerd door de rechtbank tc Rotterdam veroordeeld let 7 jaar gevan genisstraf wegens diefstal dor twee of moer verenigde personen, voorafgegaan door en vergezeld van geweldpleging, op den open baren weg De bekl. zou uiedco'ichtig zijn aan de bekende berooving van een bedien de van de scheepsbouwmaatschappij ,,De Nieuwe Waterweg", die zich met een tasch met geld, dienende voor uitbetaling van loo- nen. van Schiedam naar Rotterdam begaf. Gelijk men zich herinneren zal, werd dc bediende, die per rijwiel was, in het Sterre- boseh te Schiedam aangereden do >r ceu au to, hij viel en liet de tasch met geld vallen. Onmiddellijk sprongen oenige mannen toe, die zich van de tasch meester maakten Bekt., die in eerste instantie had ont kend, kwam daarop thans terug. Hij was volkomen op de hoogte geweest van het geen er gebeuren zou. Zijn aandeel in het misdrijf bestond echter alleen Sn het ver voeren van dc tasch. Aan de geweldpleging had beklaagde niet meegedaan. Hij meende, dat hij daarom alleen veroordeeld kon vor den voor dc hem subsidiair ten laste gelegde heling De procureur-generaal, mr. Royer, wee: er op. dat bet hof eenige weken geleden een. anderen autobandiet uil Rotterdam, in ver hand met een aanslag op den Noordersingel aldaar, wegens heling heeft veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf nadat de Rotter dam sche rechtbank hem had veroordeeld tot 7 jaren wegens diefstal met geweldpleging. Deze bekl tracht nu blijkbaar hetzelfde tc bereiken Naar spr.'s mcening is de bekl. echlcr volgens de feilen zeer zeker mede dader. Dc procureur-generaal vroeg ten slotte bevestiging van het vonnis ''er rechtbank. Bekl.'s raadsman mr. Laman de Vries pleitte vrijspraak voor de primaire tenlaste legging en meende dat hoogstens een veroor- dee li ng wegens heling kan volgen. Uitspraak 5 Ma»rt a.«.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6