GIRO-AFD EELING f\ ST. RAPHAEL" Woensdag 27 Febr. 1924 des avonds 8 uur in „Si. Bavo" Smedestr. 23, zal een vergadering gehouden worden Ier bespreking v. h. Art. 36 R. D.V.1921 Maandag 25 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14672 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Een hol congres. UIT DEN OMTREK. HEILO. LIMMEN. HOORN. Aiieen bij GOEDE VOEDING bshoudt Uw lichaam hei weer standsvermogen. Eet daarom slechts Franken's Melkbrood mmst&imaa Opdrachten,cokten guasie van nieü rekeninghouders bij orsss insEeiihtg, worden denzei den dag koste- Koos uitgevoerd. Over de saldi, waarover 21 pCt. r®nto wordt vergoed, kunnen rekeninghouders Sen aüfan tijde per cheque beschikken- £-■ WILNIS. EüMOND-BINNEN. HEEMSKERK. UITGEEST. KROMMENIE. MIJDRECHT. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem ZAANDAM. LEIJMUIDEN. ÜMUIDEN. VELSEN. 99 HET BESTUUR. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. AdvertentiëD tusschen den tekst als ingezonden mededceling op de le Pagina's 60 et per regel Vraag* en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Zaterdag en Zondag is le Haarlem een congres van de S D. A. P en het N. V. V. V. gehouden ter behandeling van het bekende rapport over bedrijfsorganisatie en meden- zeggenschap. Het onderwerp is voorzeker nog niet afgesleten; integendeel, geen zaak trekt in de politieke en sociale lectuur zóó veel de aandacht als juist de bedrijfsorgani satie en de mogelijkheid van medezeggen schap der arbeiders in het bedrijf. Daar over is wel het eerste, maar nog lang niet het laatste woord gesproken Men kon dus met belangstelling van bovengenoemd con gres kennis nemen; maar de belangstel ling werd spoedig' een teleurstelling. Er is in die twee dagen nu letterlijk niets nieuws over dit belangrijke onderwerp verteld Wel kregen we te hooren, dat het rapport voor vele duister was; dat er een strooming. was, om de behandeling uit te stellen om de zaak nader te bestudeeren. Maar in een hoerastemming, met wat vuurwerk van Stenhuis en Wibaut, is de zaak ten slotte maar aanvaard. Merkwaardig was, dat op deze vergadering van „democraten" de criti* k zoo slecht tot haar recht kon komen en dat deze zaak, die er vóór alles eene is van studie en voorzichtig verder gaan, met wat holle frasen en algemeenheden werd doodgejaagd. Een deskundig man als prof. Bronger liet men, zij 't dan noodgedwongen, aan het woord komen. Maar aan den direc teur van „het Volk," die als bedrijfsleider van een couranteninstelling ook zijn meening over bedrijfsorganisatie en medezeggenschap wilde zeggen en zich zelf hier min of meer deskundig waande, werd het woord gewei gerd Mep kon diens critiek niet gebruiken! Die van prof. Bonger was dan ook al erg genoeg geweest. Deze roodc professor, die op dit congres liet nuchtere verstand ver tegenwoordigde. veroordeelde in liet rap port, dat het te veel van de politieke demo cratie uitging en te weinig rekening hield niet de werkelijke toestanden in hel mo derne bedrijfsleven. Zijns inziens zou de ontworpen ondernemingsraad verkeerd doen, •wanneer hij zich begaf op het terrein der dagelijksche bedrijfsleiding; in ieder geval zijn de arbeiders thans daartoe nog niet er genoeg in ontwikkeling gevorderd. Men lioude zich allereerst bezig met het collec tieve arbeidscontract. Tegenover deze zakelijke redeneering is op het congres weinig positiefs gezegd. W.ioneer de arbeiders de leiding van een bedrijt nog niet mede kunnen voeren, dan mllen we het hun wel loeren zei Wibaut. Ja wel, maar daar gaat het juist op. De S. D A. P. moet niet denken, dat zij met haar rapport iets nieuws komt vertellen; ïlegecdeel Onze katholieke sociologen hebben zich met bet vraagstuk al lang bezig gehouden. Zelfs het Belgisch episcopaat heeft zich kort na den waoeiistilstand er vóór uitgesproken om bij de leiding der be drijven en de v.'instverdeeling meer reke ning te houden met de arbeidersbelangen. Er is hier dan ook geen sprake van socialis tische uitvindingen en al wat daarover op het jongste congres is uitgekraamd, is snoeverij bij gebrek aan werkelijke sicia- .istische leuzen. De bedrijfsorganisatie is een maatschappelijk verschijnsel van pnzen tijd, dat vermoedelijk nog vele jaren van groei zal noodig hebben, eer het in het wer kelijke leven heeft wartel geschoten. De socialisten kunnen deze zaak geen slechte- ren dienst bewijzen dan dooi er een poli tieke demonstratie aan te verbinden. Men- schen. die anders geneigd zouden zijn, de maatschappelijke ontwikkeling onbevangen aan te kijken, worden door de roode age- tatie schuw gemaakt. Bovendien kan de bedrijfsorganisatie toch niet worden afge dwongen als een acht-urige arbeidsdag of algemeen kiesrecht. Daarvoor is de zaak veel te ingewikkeld. Dat weten de roode heeren trouwens zelf wel: het zal langzaam gaan en daaro* praatte aterhuis op het con gres zijn ongeduldigen volgelingen voor: het betreft hier een zaak van evolutie -met een revolutionair doel!" Wanneer het woord „revolutie" maar ge noemd is, dan zullen de „bewusten" wel weer tevreden zijn aldus schijnt de ge dachte van de roode leiders. Eerlijker en 'tok verstandiger ware met prof. Bongel den arbeiders de waarheid te durven zeggen en hun precies te vertellen, wat zij van de leuzen bedrijfsorganisatie en medezeggen schap in de naaste toekomst te wachten hebben; hoe door verstandig overleg en langs den weg van natuurlijken groei en ontwikkeling nog het meest te verwachten is. Maar de malaise in het roode kamp -chijnt deze bedachtzaamheid niet toe te laten! St, WiIlibrord»s, Jaarvergadering der veiling St. Will-brordus in bet café van den heer Morsch pp Donderdag 21 Februari. De vergadering wordt geopend door den voor zitter. 41 leden zijn aanwezig. De voorzitter spreekt een openingswoord. De secretaris leest daarop de notulen voor. De voorzitter protesteert tegen de voor stellen, die in de vorige vergadering zijn ge daan en aangenomen. De heer Nijrnan kwam met een voorstel en zeide: de voorz Iter heeft een eerepost; de secretaris moet alleen 100hebben en de rest van het bestuur niets. De voorzitter protesteert hiertegen en scmt verschillende werkzaamheden op, die door bem gedaan zijn. Hiertegen kom' 4,» heer Nijman op en zegt, da' aan kern gelegen heeft om niet ter vergadering te komen, doch hij beschouwde zich niet als lid, want hij voor zag, dat de vereeniging verkeerd zou kun nen loopen. Na eenige bespreking sluit de voorzitter de discussie, waarna de commissie van con trole haar bevindingen uitbrengt en bij monde van den heer Nijman wordt mede gedeeld, dat alles juist in orde was. Spr. brengt hulde aan den administrateur, die alles flink in orde heeft Toch merkt spr. op, dat het wenschelijk zou zijn, dat die menschen, die diep in 't boek staan, eens nagegaan werden, opdat van dat geld toch wat terecht mag komen De voorzitter merkt op, dat het moeilijk gaat veeren van een kikker te plukken; de jaren zijn slecht geweest. Vervolgens leest de heer Schuit, admini strateur, de winst- en verliesrekening voor, waaruit blijkt, dat het eindcijfer hiervan be draagt 7952,09; het eindcijfer van d:e balans is 38987,94; de omzet bedroeg in 1924 68237,64. Namens het bestuur en de leden dankt de voorzitter den administrateur voor zijn accu raat en goed werk en spreekt een woord van lof uit voor de goede boekhouding. Ingekomen is een sohriiven van P. van Bohemen e. a., waarin voorgesteld wordt de salarissen te verlagen en wel te brengen voor den administrateur op 1 pet. van de bruto-ontvangst met een minimum van 1000; voor den heer J. Admiraal 100; voor den secretaris 50; voor de overige leden 10; voor de commissarisen 15; voor den emballagemeester C 200. De voorzitter stelt voor het salaris van den heer Schuit te laten zooals het was, want de heer Schuit is als administrateur de rechte man op de rechte plaats. Een man die met ijver en vlijt ziin plicht vervuld. Besloten wordt over het salaris van den administrateur te stemmen en wel over het voorstel van het bestuur en wel om het salaris te laten zooals het is. De uitslag van de stemming is, dat het salaris blijft zooals het is. Vóór stemden 34 leden, tegen 2 en 5 blanco. De heer J. Lengers dankt de vergadering voor dezen uitslag. De voorzitter deelt vervolgens^ mede, dat de overige voorstellen van den heer Bohe men e. a. niet behoeven te worden oehan- deld, want de salarissen werden vastgesteld volgens de statuten op het einde van het jaar en dit is geschied: het salaris van den emballagemeester wordt eerst in Juni vast gesteld. Thans heeft de verkiezing plaats van be stuursleden in de plaats van 4en aftreden den voorzitter en vice-voorzitter. De voorzitter vraagt daarna of de verga dering alleen een voorzitter wenscht of een voorzitter. d"e tevens keurmeester en vei lingleider is. De voorzitter stelt zich echter niet meer beschikbaar. Besloten wordt, dat de nieuwbenoemde voorzitter teveDS keurmeester en veilinglei der is, waarna tot steming wordt overge gaan. Benoemd wordt daarna tot voorzitter de heer J. Admiraal, die echter zijn benoeming nog eenige dagen in beraad wil houden, terwijl tot vice-voorzitter wordt benoemd de heer J. J. de Graaf Tot scheidsman wordt benoemd de heer S. Hoedjes. Thans komt aan de ord» de bespreking betreffende de bepalingen bij uittreden van leden. Bepaald wordt daarop, dat bedoelde men schen met 1 Maart kunen uittreden en 1 Aug. betalen met de bijbetaling van een kleine rente. Een zeer scherpe discussie wordt thans weder gevoerd, welke zeer persoonlijk wordt, tot de voorzitter de discussie afha mert en tot de mededeelingen komt. De voorzitter zegt daarop, dat hij bij de leden is rond geweest met de schuldbeken tenissen Het ging in het bel arm van de vereeniging en er waren eenige leden, die het niet wilden. Dat spijt den voorzitter. Weer begint de discussie, die in scherpe persoonlijke bewoordingen ontaardt. Voorgesteld wordt, dat die artikelen, welke niet voldoende opbrengen, naar Beverwijk worden gezonden. De voorzitter zegt, dat dit beter bespro ken kan worden als we in de campagne zitten. De voorzitter vraagt, daarop aan de ver gadering: moeten die menschen, die niet willen teekenen, vervolgd worden. Besloten wordt, dat het bestuur met een zacht lijntje zal trachten de zaak in orde te krijgen. Bij de rondvraag vraagt de 'heer Konnen of de vergadering niet kan meegaan met de benoeming van een commissie, die onder zoekt of de keurmeester zijn loon verdiend heeft of niet. Ook andere leden zijn hier voor, Een paar leden merken op, dat het een ongezonde toestand is, dat het loon bepaald wordt na afloop van het jaar. Het gaat niet aan iemand zijn verdiende loon te onthou den. Het voorstel tot benoeming van een com missie wordt met algemeene stemmen aan genomen. Hierna wordt deze heftige vergadering door den voorzitter gesloten. Ouderavond in School 1, Op Woensdag 27 Februari 's avonds half acht wordt in School 1 een ouderavond gehouden, waar van de volgende agenda. 1. Inleiding van het hoofd der school over over het U. L. O. aan school 1. 2. Verkiezing van een lid van de Oudèr- commissie. Daarna inzage van het schriftelijk werk der leerlingen. 3. Inleiding van den heer Hoekstra over de nadeelige gevolgen van het rooken voor kinderen. Witte Kruis. Donderdagavond hield de afdeeling van het „Witte Kruis", alhier, haar algemeene jaarvergadering in het lokaal van den heer N, Kroon. Van de ruim 200 leden waren slechts met het bestuur 9 leden aan wezig. De voorzitter, burgemeester Nieuwenhuy- sen, opent met een woord van welkom, waarna voorlezing der notulen, welke on veranderd werden vastgesteld. Door Dr. v. Oppen werd naar aanleiding van het laatste gedeelte der notulen, waarin de Ziekenhuis- verpleging was genoemd, gevraagd, of ieder een van deze vereeniging lid kon worden. De voorzitter van deze nieuwe vereeniging, de heer C. Pepping, lichtte deze zaak nader toe. Daaruit bleek, dat. hoewel de vereeni ging katholiek is opgericht, ook niet-katho- lieken als hospitanten kunnen toetreden. Vervolgens wordt het jaarverslag van den secretaris voorgelezen, waarin geen bijzon derheden voorkwamen. Hierna gaf de magazijnmeester, Dr. van Oppen, een overzicht van den voorraad goe deren, in het huisje van het „Witte Kruis" aanwezig. In 't afgeloopen jaar is zeer veel aangeschaft, zoodat de voorraad thans flink voorzien is. Hierna rekening van den penningmeester, de ontvangsten hebben bedragen 385.94, terwijl de uitgaven, met het nadeelig saldo van het vorig jaar, zijn geweest 514.57 Yt., zoodat thans een nadeelig saldo van 128,63Vt aangewezen wordt. Deze rekening werd door de heeren Middendorp, van der Eng en Kimman nagezien en accoord be vonden en de penningmeester gedechar geerd Vervolgens werd behandeld de begrooting voor 1924. Na voorlezing der verschillende posten, werd dezelve vastgesteld op een bedrag van 286, in ontvangsten en uitga ven. Het rapport van de Wijkzuster, hetwelk hierop werd medegedeeld, vermeldde de hulpverstrekking aan drie gezinnen, terwijl 32 bezoeken werden afgelegd. Verder heeft één ontsmetting plaats gehad, terwijl twee natienten naar een sanatorium zijn uitge- De heer Haring vraagt of de raadsleden deze begrooting mogen inzien, welke vraag toestemmend wordt beantwoord. De heer Haring zou het geweuscht achten dat de gemeente zelf grind en bazalt aan koopt voor de wegeji. Hij zegt dit met het oog op den weg bij het Woerdensche Verlaat, die door geza menlijke rekening van polder en gemeente wordt onderhouden en waarvan de Ge meente de rekening thuiskrijgt zonder te kunnen nagaan welke materialen zijn ge bruikt. De voorzitter acht het ook beter dat de gemeente zelf hierover beschikt. Hierna volgt sluiting der vergadering. De Hanze. In het Gezeilenhpis werd Vrijdagavond de jaarvergadering van de Hanze gehouden. Hfet jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Directie: Mr. Th. WESTER WOUDT. m r. mm 1 ronden, waarvan één voor eigen rekening. Hierna verkiezing bestuur. Gekozen wer den de aftredende heeren J. Adrichem en J. Louter. Door Dr. van Oppen wordt voorgesteld, om met het oog op het nadeelig saldo, de contributie met 25 cent te verhoogen. Na eenige besprekingen werd dit v.oorstel aan genomen, onder bepaling, dit besluit te handhaven tot het tekort gedekt is. Beslo ten werd alsnog in het huisje een lichtpunt te doen aanbrengen. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD. Vervolg. Nog is ingekomen de begrooting van den keuringsdienst 1924. Bij missive van Ged Staten wordt de aandacht er op gevestigd dat de Raad geen koffie mag drinken voor rekening van de G.emeente. Voorts werden nog eenige op- /nerkingen gemaakt van administratieven aard op de begrooting 1924, die worden ge wijzigd overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten. Het bestuur der Gemeente Nieuwkoop deelt mede, dat besloten de Openbare School te Noorden op te heffen. De voorzitter wijst er op, dat voor deze school een gemeenschappelijke regeling be stond, totdat reeds sedert jaren geen kin deren uit deze gemeente naar die school gingen. De gemeente Nieuwkoop vraagt thans medewerking tot opheffing der school en opheffing der gemeenschappelijke regeling. B. en W. stellen voor, om te besluiten de school op te heffen, maar de gemeenschap pelijke regeling nog niet, wijl dc school ge bouwd is voor gezamelijkt- rekening van Nieuwkoop, Zevenhoven en Wilnis, waartoe de laatstgenoemde gemeente 17 pet. heeft bijgedragen. Als de school verkocht wordt heeft de gemeente Wilnis het recht op dat gedeelte, waartoe ook nog de schoolwoning behoort. De heer Haring zegt zich geheel te kun nen vereenigen met de voorstellen van B. en W Met algemeene stemmen wordt het voor stel aangenomen. De begrooting 1923 wordt ten opzichte van verschillende posten gewijzigd. Voorts word! besloten tot af- en over schrijving van verschillende posten. De voorzitter deelt mede dat de oude tolgaarder is overleden en dat een ander moet worden aangewezen. B. en W. hebben overwogen of de tol op de oude voorwaarden zal worden beheerd of dat er een nieuwe verpachting zal plaats hebben. De voorzitter wil hierover in een volgen de vergadering beslissing nemen, terwijl in middels de raadsleden hierover eens zullen nadenken. De voorzitter vestig de aandacht op de tolgeldregeling. Het komt hem voor, dat het tarief voor auto's, hetgeen 25 ct. be draagt, te gering is, omdat de weg veel te lijden heeft. De heer Haring is ook van die meening en meent dat de zware melkwagens ook wat meer moesten betalen. De voorzitter vindi ook het abonnements tarief te laag wijl dit slechts 5 per jaar bedraagt. Besloten wordt in de volgende vergade ring dc tolgeldregeling te herzien. De heer de Jong vestigt de aandacht op een dam bij den Meentweg, die veel te zwak is en noodige herstelling behoeft. De heer v d. Does zou aan de ingeze tenen willen toestaan om vaste bruggen te leggen over dc Wetering, De heer Haring zou hiermede willen wachten totdat de polder Wilnis-Veldzijde drooggemaakt is, om te zien hoe groot de behoefte is aan vaarwater. De voorzitter wijst er op, dat de Politie verordening het letteen van vaste bruggen over de Wetering verbiedt De heer Haring zegt, dat de slagers gaar ne zouden willen, tegelijk met.de aangifte van slachtvee bij den keurmeester ook aan gifte konden doen van datzelfde vee aan het belastingkantoor. Bij den keurmeester kan men reeds om 9 uur terecht, terwijl net kantoor van den rijksontvanger om 10 uur pas open is. De voorzitter zegt, dat B. en W. hierover mets hebben te zeggen, maai hij wil er met den ontvanger over spreken. De heer Haring spreekt de wenscheiijk- heid uit, dat sommige boomen aan den Meentweg gesnoeid motten worden. De voorzitter heeft daarover reeds ge sproken met den leverancier, die echter meende dat de boomen verknoeid waren. ue neer naring geioou ecuter wel dat er nog iets aan geuaau nan woruen. tiet is De ler ten naive geKeerd dan ten neele ge- dw aam. ue neer vraagt of er een begrootuig is gemaant van oxiuerhoud van gemeen tege- uouwen. De voorzitter moet dit ontkennen, doch het voornemen bestaat, daartoe op dracht te geven aan den Gemeenteopzichter. Evenwel behoort deze zaak tot de bevoegd heid van B. en W. Door den yice-voorzitter werd de heer E. J. M. Stumpel gehuldigd bij gelegenheid van zijn verkiezing tot wethouder Hierna hield de heer Stumpel een uiteen zetting van de vraag: „Wat is, wat deed en wat doet de Hanze". Ten slotte sprak de Zeer Eerw. Deken Wijtenburg een opwekkend woord. Feestavond. De R. K. Volksbond zal a.s. Woensdag zijn gewonen jaarlijkschen feestavond houden. Het programma belooft eenige prettige uurtjes. Een humorist en een goochelaar zullen optreden. Bovendien zal iéder in de gelegenheid zijn een prijsje te winnen door de bekende „touwtjestrek. kerij". Voegen we daar nog bij: vrij entrée voor de leden met introducé, een paar bon netjes voor verteringen, dan zal ieder wel voor eenige oogenblikken het woord ma laise willen vergeten. Diphieritus. Alhier doet zich een geval van diphteritus voor ten huize van J. T. WOENSDAG Ge H.R. Missen te 7% en 9% uur. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis. ZATERDAG. Van .48 gelegenheid om te biechten en te 7 uur Lof ter eere van S. Josef. Een voorstelling. Reeds geruimen tijd geleden is de schoolbioscoop afgeschaft. Om nu de kinderen toch op 't gebied van lichtbeelden iets te laten genieten, heeft de heer Swaalf, uit Haarlem eene voorstel- '■ng gegeven. Wij schrijven de juiste waar heid, als wij meiden, dat het geheel schit terend geslaagd is. De sprookjes voor de kleinen, de reisjes door Nederland voor de middelklassen en de hoogere klassen, ze vielen buitengewoon in den smaak. Daarbij komt, dat de heer Swaalf op aangename, onderhoudende wijze vertelt, zoodat de kin deren aandachtig zitten te luisteren. De klei nen hebben leerzame en tevens genotvolle uren bij den heer Swaalf doorgebracht- Gemeenteraad. Raadsagenda voor de gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 29 Febr. a s., 's nam. half 8 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om ontheffing van 't bepaalde bij art. 38 der Bouw- en Woningverordening. 3. Praeadvies op een adres van J. Broerse en C. Romijn om uitbetaling van een tariefrekening van den Waaldijk. 4. Praeadvies op een adres van C. Buij om uitkeering van ingehouden steun. 5. Verzoek van Gebr. Klinkhamer om een stukje grond der gemeente te huren. 6. Voorstel tot aankoop van grond voor straat- aanleg. 7. Praeadvies op een voorstel tot verhooging van het loon van den tuinman W. Evertse. 8. Vaststelling van den huurprijs Van het perceel Kromraeniedijk 41. 9. Prae advies op een verzoek van 't R. K. School bestuur om vergoeding van een boventallige leerkracht aan die school. 10. Vaststelling van een 2e suppl. begrooting, dienst 1923. il. Benoeming van een havenmeester. 12. Benoeming van een Hoofd van School C. te Krommeniedijk. Onderscheiding, Bij Koninklijk Besluit is aan den heer G. W. Kaars Sijpestein, Directeur der Nedcrlandsche Linolcumfa- briek, alhier, verlof verleend tot het aanne men van, het ridderkruis der Orde van Isa bella la Catoliea van Spanje. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden aangevoerd 3500 eie- ren, die 7 tot 7.50 de 100 stuks op- j brachten. I Een wedstrijd. Door de Directie van j het bioscoop-theater alhier, wordt een na- i tionale wedstrijd gehouden in komische j voordrachten op 22 en 23 Maart en 5 en 6 April; terwijl de eerewedstrijd zal plaats nebben op Zaterdag 19 April a.s. De wedstrijd wordt gehouden onder de reglementen van den Prov. Bond van Dilet tanten Tooneelver. in Noord-Holland. GEMEEN l ERAAD. Vervolg. De Gymnastiekvereeniging „Crescendo" vraagt vrijstelling van lokaalhuur, of 150 subsidie. B. en W. stellen voor, het verzoek af te wijzen, waartoe wordt besloten. De slagers te Mijdrecht komen er in een adres tegen op, dat er v. g. t.-vleesch is ver kocht, dat uit andere gemeenten is inge- voerd. De voorzitter is van meening, dat de ver koop van dit vleesch een uitvloeisel is van de wet. Het adres had dus aan de Regee- j ring moeten worden gericht. I De heer v. Herwaarden keurt het niet goed, dat v. g. t.-vleesch wordt ingevoerd Iuit andere gemeenten. De voorzitter zegt, dat Uithoorn en Mij drecht een keuringsgebied vormen. De helft van het vleesch wordt te Uithoorn en dc helft te Mijdrecht verkocht. De heer Eikelenboom bevestigt het ge sprokene van den voorzitter. Hij acht het 25 FEBRUARI EERSTE KOERS BERLIJN p. biilioen) 0.060 11 85 BRUSSEL 10.30 WEENEN 0.37 LONDEN 11.53V3 STOCKHOLM. 70 KOPENHAGEN. 42.60 CHR1STIANIA 35.40 BAZEL 46.30 NEW YORK 2.671/j ROME LATERE KOERS een belang voor de ingezetenen, dat men goedkoop vleesch kan bekomen, vooral nu er zooveel werkloosheid heerscht. Dg heer L. v. Dijk onderschrijft geheel, wat de heer Eikeienboom zegt. Het adres van de slagers wordt voor kennisgeving aangenomen. De bewoners van den Hoef vragen een pcodslachtplaats aldaar. De heer hikelenboom, hoofd van den keu ringsdienst, adviseert afwijzend te beschik ken op verschillende gronden. De heer v. Herwaarden verdedigt het adres. De heer v. Dijk acht het ook gewenscht, dat in den Hoef een slachtplaats komt. De bewoners weten dan, waar het vleesch van afkomstig is. De heer Eikelenboom weerlegt de ver schillende bezwaren. De heer Koeleman is er voor, om het ver zoek toe te staan, wijl het de Gemeente weinig meer zal kosten. Met 7 stemmen voor en 4 tegen wordt besloten een noodslachtplaats aan te wijzen. Tegen stemden de heeren v. Bemmel, Engel, Ekielenboom er. de Bruin. Een crediet van 200.wordt toegestaan voor verbreeding van de Amstelkade. Besloten wordt tot verkoop van een pomphok voor 75. B. en W. stellen voor, om de winkelver ordening te wijzigen in overeenstemming met den zomertijd, waartoe wordt besloten. De verordening op de heffing van keur loon voor het keuren van vee- en vleesch wordt eehigszins gewijzigd en evenzoo de verordening op de heffing en invordering van Gemeentelijke inkomstenbelasting. Aan de orde is de aanleg van een weg in den Amstelhoek. De heer Engel verdedigt dit oorspronke lijk plan, terwijl de heer de Bruin, wethou der, een anderp lan voorstaat B. en W. stellen voor het plan de Bruin uit te voeren. Dit wordt in stemming ge bracht en aangenomen. Tegen stemden de heeren van Herwaar den, Engel en A. v. Dijk. De heer Engel meent, dat dit besluit be treurd zal worden. Van A. J. de Beus is een aanvraag inge komen voor bouwgrond ter grootte van 200 M2. tegen 3.50 per M2. wat door den Raad wordt goedgekeurd. Besloten wordt 1835 M2. grond te ver- kopoen voor 4000.met de voorwaarde dat de grond binnen twee jaar bebouwd moet zijn met huizen op paalfundeering on der goedkeuring van B. en W. Aan den heer Woerde wordt een strook grond verkocht a 1.50 per M„ terwijl nog 28 M. grond wordt toegewezen aan A. J. de Reus a 3.per M. Met het bestuur der Nederl. Herv. Kerk is overleg gepleegd omtrent overdracht van den toren, die thans in eigendom behoort aan de Gemeente. Het kerkbestuur is be reid den toren over te nemen onder de be paalde voorwaarde. B. en W. stellen voor, den toren te ver- koopen voor 1.onder de voorwaarde in het schrijven vastgelegd. In verband met dit besluit wordt de toren aan den openba ren dienst onttrokken. Dc begrootine 1923 wordt gewijzigd op verschillende posten en evenzoo de begroo ting 1924. Met 6 stemmen tegen en 5 voor besluit de Raad de post wethouderstoelage niet te verhoogen op verlangen van Ged. Staten, doch te handhaven op 600.ia- plaats van op 1040. De heer Koeleman bespreekt bij de rond vraag de sleutel van den brug aan de Am- stel. Hij acht gewenscht dat die sleutel wordt gedeponeerd bij den brugwachter en niet bij een particulier, die op eenigen#af- stand woont, wat veel te lastig is voor de schippers. B. en W. zullen hier hun aandacht aan wijden. De heer Koeleman wijst op den toestand der wegen door het drukke autoverkeer. Hij vraagt of de Gemeente geen belasting kan heffen op auto's. De voorzitter zegt, dat de Gemeente daar toe niet bevoegd is, doch er is een Rijkswet in wording. De heer Koeleman vraagt, of de keislag niet door de ingezetenen kan worden gele verd. De voorzitter wil daar rekening mede houden in de toekomst. De heer L. v. Dijk vraagt, of het geen overweging verdient een autobrandspuit aan te schaffen. Hij is van meening, dat de Ge meente thans jaarlijks 400.betaalt, wat ongeveer gelijk is aan rente en aflossing. Zoodoende hebben we over 20 jaar nog geen eigen spuit. De Voorzitter zegt, dat een eigen spuit meer dan 400 per jaar aan rente en aflos sing zou kosten en ook moet de spuit in goede conditie worden gehouden, waar voor personeel noodig is. Evenwel kan het Barometerstand 9 uur v.m.-. 759. Vooruit. OPGAVE VAN: aanschaffen van een auto- of motorspuit overwogen worden. De heer L. van Dijk acht het gewenscht, dat de dorpsbruk bij avond van een rood licht wordt voorzien ,als de brug geopend is. De heer Eikelenboom is van meening, dat het ook mogelijk is, rood glas aan te brengen ter voorkoming van ongelukken. De voorzitter zegt overweging toe. De heer van Herwaarden meent, dal grind beter is voor de wegen dan keislag. Hij berekent dat er men kapitaal verloren gaat door reparatie aan rijwiel en motor banden. De voorzitter is echter van meening dat de wegen met grind niet te houden zijn. De heer van Herwaarden haalt verschil lende feiten aan betreffende de uitvoe ring van den keuringsdienst, waarop de heer Eikelboom een afdoend antwoord geeft. Dan wordt de vergadering gesloten. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd.) Ontvreemd. De vorige week bemerkte de heer v. KI. in de Mennometenbnurt al hier, dat uit zijn geldtrommeltje, staande in een kast, in zijn woonkamer, een aanzien lijk bedrag aan geld was ontvreemd. Direct werd de gemeente-politie daarmee in kennis gesteld. Verlaging melkprijs. Vorige week werd alhier de melkprijs met 1 cent per L. ver laagd en thans gebracht van 16 op 15 cent per liter. Nijverheidstentoonstellinfi. Dc Zaan- damsche Winkeliersvereeniging heeft het ini tiatief genomen tot het houden alhier, einde Juni, van een tentoonstelling van voort brengselen van de Zaansche nijverheid. B. en W. hebben bij den gemeenteraad het voorstel gedaan den Burcht voor dit doel kosteloos af te staan Aan de tentoonstel ling zal dan ook een Lunapark worden ver bonden. De H.H. Missen in de week om 8 uur. ZONDAG, eerste Zondag der maand, te verdienen vollen aflaat. Schaalcollectc ten behoeve der kerksie raden. Het stoomschip Plancins. Het nieuwe stoomschip Plancius, het grootste schip der Paketvaart Maatschappij, maakte Zaterdag vanuit IJmuiden een proeftocht in tegen woordigheid van zeer veel genoodigden en autoriteiten. De proeftocht verliep uitste kend. Hel stoomschip is bestemd om met dc „Melchior Treub" den wekelijkschen snel- dienst JavaSingaporeDeli te onderhou den. Het schip heelt een waterverplaatsing van 8500 ton. Personalia De heer A. J. Glastra van Loon, adj. commies ter secretarie alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor gemeente-ontvanger te IJarlingen. Mandolineclub. Alhier is een R. K- Mandolineclub opgericht onder den naam „Ons Genoegen". Het bestuur is als volgt samengesteld: A. Welp, voorzitter; A. Hars- veld, secretaris en mej. Bouchier, penning- mcesteresse. Tot directeur is benoemd de heer G. Stevens te Bevrwijk. Naar 't concours. De Harmoniekapel „De Eendracht" der Kon. Papierfabriek zal dezen zomer deelnemen aan het Interna tionaal Muziekconcours te Venlo. Ir. H. J. E. WENCKEBACH t- Heden is te 's-Gravenhage, 60 jaren oud. overleden de heer Ir. H. J. E. Wenckebach, directeur van het Nederlandsche Hoogoven- bedrijf te Velsen. De heer Wenckebach, die aanyftkelijk genie-officier was, ging later over in dienst bij dc spoorwegen, als directeur van den Noord-Ooster Lokaal Spoorweg, waarna hij directeur-generaal werd van de Staatsmijnen in Limburg. In 1908 volgde zijn. benoeming tot directeur van het toen nieuw ingestelde departement van Gouvemcmentsbedrijven in Nederlandsch-lndië, in welke positie hij zich door zijn organiseerend talent zeer verdienstelijk maakte; hij bekleedde deze functie tot 1913. In de stichting van het Ned. Hoogoven, bedrijf, waartoe de heer Wenckebach reed» vóór den oorlog het initiatief had genomen, heeft hij een zeer groot aandeel gehad. De technische voorbereiding was geheel zijn werk. Bij de officiëele opening van het be drijf op 22 Januari j.L was de heer Wencke bach zelf wegens ongesteldheid niet tegen woordig: wel heeit hij de verwezenlijking van zijn plmnen mogen beleven. In wer king heeft hij de hoogovens niet meer ge zien De Nederlandsche metaalindustrie ver liest in hem een harer meest vooraanstaan de vertegenwoordigers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1