ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. If BINNENLANDSCH NIEUWS. Veiligheidsdiensten te A'dam in eigen beheer. EEN BESPARING VOOR DE GEMEENTE. Werklieden naar N.-Frankrijk VERKEER EN POSTERIJEN. De Directeur-generaal der Posterijen. Uit het Schildersbedrijf. De uitsluiting in de Textiel industrie. Verbond van vakorganisaties van hoofdarbeiders. De stukadoqrsstaking te Delft. De 10-urige arbeidsdag. Gedenksteen van Pater J. V. de Groot O.P. Geen herhalingsoefeningen voor wachtgelders. Valsche munters gearresteerd. Stremming van het verkeer. IJsongeluk. Het ijs in de Zuiderzee. Opïi inbare moord opgehelderd Smokkelaars. Het drankverbod in Amerika. Dierenmishandeling. Twee misdadigers onthoofd. Door een motor gegrepen. Door het ijs gezakt. Vechtpartij in een café. De moord te Schimmert. De bende van Piet. 100-JARIG BESTAAN NEDERL. HAN- DEL-MIJ. Bij het aanstaande 100-jarig jubileum van 3e Nederlandsche Handel Maatschappij wordt door het personeel dier Maatschappij aangeboden een marmeren buste van den tegenwoordigen president dr. C. J. K. van Aalst. Deze buste, die door Toon Dupuis wordt 'vervaardigd, zal in het nieuwe gebouw der 'Maatschappij te Amsterdam worden geplaatst. DE FRANSCHE GEZANT TE DELFT. 1 De Fransche gezant, de heer Charles Be- ■joist, heeft Vrijdag, vergezeld van den han- idelsattaché, den heer Glazer, een bezoek ge- jbracht aan de Technische Hoogeschool te [Delft. Omstreeks half elf werd de gezant in de Prinsenkamer ontvangen door den secre taris van curatoren, jhr. H. Strick van Lin- schoten, den rector-magnificus prof. C. L. van der Bilt en den secretaris van den senaat prof. dr. G. van Iterson. Vóór den middag werd een bezoek gebracht aan de bibliotheek der Technische Hoogeschool en het gebouw voor decoratieve kunst, 's middags werden o.a. bezichtigd het gebouw voor natuurkunde en dat voor werktuig- en scheepsbouwkunde ÏJe heer Benoist werd door genoemde hee- ren rondgeleid en voorgelicht. IARBITRAGEVERDRAG MET AME RIKA. Den 13en dezer is te Washington het verdrag ge teekend, waarbij het bestaande arbitrage verdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten voor 5 jaar wordt verlengd. DE HANDELSRELATIES MET RUS LAND. De secretaris van de Russische handels delegatie te Londen, de heer Hermer, heeft aan den Londenschen correspondent van de „Tel." als zijn meening te kennen gegeven dat de ontwikkeling van de handelsrelaties tusschen Nederland en Rusland moet wor den voorafgegaan door een volledige erken ning van het Sovjet-bewind en herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen beide tanden. WAARSCHUWING TEGEN ONVER ANTWOORDELIJKE PROPAGANDA VOOR LANDVERHUIZING. De heer J. C. C. Sandberg, directeur van iet informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing, acht het in het algemeen belang dringend noodig nogmaals ernstig te waarschuwen tegen de onverant woordelijke propaganda voor landverhuizing (naar Canada en elders), die gevoerd wordt door organisaties en persoenen, die daarmede winstbejag op het oog hebben. NEERLANDIA TE LONDEN. Te Londen is opgericht de Vereeniging Neerlandia, welke zich blijkens art. 1 van de statuten ten doel stelt a. het levendig hou den van het Nederlandseh stamgevoel en het onderhouden van Nederlandsche zeden en gewoonten, en het bevorderen van de belan gen der leden b. het verstrekken van Ne derlandsche lectuur c. het verschaffen van zakelijke en algemeene inlichtingen d. het cerlcenen van moreelen steun aan jonge le den desgewenscht het geven van raad aan hen, voor zoover dit mogeb'jk is, tot het ver krijgen van een betrekking e. het houden van gezellige bijeenkomsten. In een bijeenkomst van directeuren en hoofdambtenaren van gemeentediensten te Amsterdam in het Veiligheidsmuseum gehou den, heeft de hoofdinspecteur van arbeid, de heer Van Male. medegedeeld, dat het ge meentebestuur van Amsterdam hem te ken nen heeft gegeven, dat alles gedaan moest worden om het veilig werken in bedrijven en de veiligheid in de gemeentebedrijven te bevorderen. In dat verband heeft spr. er op gewezen, dat het aanbeveling zou verdienen veiligheidsdiensten in te stellen. Da directeur van het museum ir. R, A, Gorter heeft vervolgens met behulp van een aantal lantaarnplaatjes geschetst, hoe de vei ligheidscommissie van de Werkspooriabnek te Zuylen werkt en in hoeverre zij, door het opsporen van de oorzaken en het in kaart brengen van de ongelukken er in geslaagd is, ongevallen te voorkomen of te vermin deren. Verschillende veiligheids-technische ma af regelen werden door spreker geschetst. Rij .vees ook op het belang, om door de beken- ie veiligheidsbiljetten de belangstelling voor de veligheid in een bedrijf te vergrooten. On geveer 80 pCt. der ongevallen gebeuren door niet-technische oorzaken. Voor de gemeente is het instellen van eigen veiligheidsdiensten van groot belang. Immers dit zal ook een aanmerkelijke bezui niging op de gemeente-uitgaven opleveren. In" 1922 bedroegen de kosten van ongevallen in gemeentelijke bedrijven 160,000, De spreker hoopte, dat de gemeentelijke bedrij ven, in overleg met de veiligheidscommissie en den hoofd-inspecteur van Arbeid over zullen gaan tot het oprichten van veiligheids diensten. De commissie is bereid, alle injich- iingen op dit gebied te geven. Naar uit Noord-Limbur gvernomen wordt, Vertrekken ook van daar in het bijzonder uit Jo gemeenten Ottersum en Siebengewald, vele landabeiders naar Noord-Frankrijk, waarzij en loonend bestaan vinden in den land- en boschbouw. Ook uit Groesbeek zijn de laatste week een kleine honderd v/erklooze landarbeiders naar het Noorden van Frankrijk afgereisd. Langzamerhand begint zich daar een heele Nederlandsche arbeiderskolonie te vormen. SLECTRISCHE LIJN IN DE MIJN STREEK. Zonder eenige plechtigheid is de (tweede) jectrische lijn in de mijnstreek van staats mijn Erna naar staatsmijn Hendrik geopend. Er wordt reeds druk gebruik van gemaakt. Naar de „Tel." verneemt, zou de heer Duynstee, inspecteur der Posterijen, toege-' voegd aan den Post-chèque- en Girodienst, ia aanmerking komen voor de benoeming tot directeur-generaal der P. en T. F. A. EBBINGE WUBBENf. Te Tokio is overleden de heer F. A. Eb- jinge Wubben, kanselier van het Neder- andsche gezantschap aldaar. 350-JARIGE ONAFHANKELIJKHEID VAN MIDDELBURG. Vrijdag werd te Middelburg het feit her dacht, dat voor 350 jaar de stad verlost werd van het Spaansche juk. Van de openbare cn vele particuliere gebouwen wapperdende drie kleur. Des avonds werd het feit in twee open bare vergaderingen herdacht. Door het comité voor de herdenking werd een hulde-telegram aan H.M. de Koningin verzonden. CENTRALE JEUGDRAAD. Naar „Het Vad." verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Onder wijs, over te gaan tot vermindering van het aantal leden van den Centralen Jeugdraad. Met ingang van 1 Juli wordt ook het sala ris van den secretaris verminderd, S. BAKKER f- Te Bussum is plotseling overleden de heer S. Bakker, directeur der N.V Dagblad en- Drukkerij „De Standaard" en penning meester van het Millioenenfonds der A.R.- Partij. De overledene die leiding gaf aan verschil lende handelsondernemingen en tevens com missaris was van een aantal verzekerings maatschappijen, bereikte den leeftijd van 45 jaar. De onderhandelingen van de arbeidsvoorwaar den. In de deze week gehouden conferentie der vertegenwoordigers van patroons- en gezel- lenbonden in het schildersbedrijf, hebben de patroons zich na uitvoerige besprekingen be reid verklaard, om onder nadere goedkeuring van de patroonsorganisatie hun standpunt in het algemeen nog eens te herzien. In verband daarmee besloten zij met den wensch der gezellen-organisaties ten opzichte van den werkdag rekening te houden en den 8 '4-urencUg te handhaven, zooals deze in het geldende contract is opgenomen. Nadat zij zich onderling beraden hadden, deelden de patroons verder mede, dat zij be reid waren inzake de uurloonen boven hufl laatste bod twee cent op te komen, zoodat het loon zou worden in de respectievelijke klas sen 72, 62, 58, 52 en 48 cent per uur. Ten opzichte van de doorbetaling der christelijke feestdagen, zooals die thans geldt, handhaafden de patroons hun voorstel, om in de plaats daarvan te bepalen, dat gedurende het geheele jaar 2 pCt. boven het geldende loon zal worden uitgekeerd. De afloop van het contract, door de patroon troons voorgesteld op 31 Januari, zal onge twijfeld blijven vastgesteld óp I Maart. Nadat de patroons deze voorstellen hadden gedaan, hebben de vertegenwoordigers der gezellen-organisaties overleg gepleegd over de vraag, cf ze alsnog een stap tot toenade ring zouden kunnen doen. Het resultaat dezer overwegingen was, dat zij aan de patroons vertegenwoordigers meedeelden bereid te zijn, tot het doen van een concessie. De pa troons verklaarden evenwel niet geneigd te zijn hun aanbod inzake de loonen nog te ver- hoogen. De organisaties zouden zich thans in eigen kring beraden over de al of niet aanvaarding van het contract. („Volk"). ONEENIGHEID ONDER DE ONGE ORGANISEERDEN TE ENSCHEDé. Eenige dagen geleden werd te Enschedé een vergadering der ongeorganiseerde textiel arbeiders gehouden, waar bleek, dat een ge deelte der arbeiders zich niet met de leiding van hun voorzitter, den heer Smittenberg, kon vereenigen. Op deze vergadering ging het zoo rumoerig toe,Tlat de zaal door de politie moest worden ontruimd. De opposanten bleven evenwel niet rusten en benoemden in een afzonderlijke vergade ring den heer Hoytema tot voorzitter van het comité der ongeorganiseerden. Tevens werd op deze vergadering besloten, den nieuwen voorzitter op het bureau van genoemd comité, gevestigd in een der barakken aan den Bod- denkampsingel, te installeeren. In- afwachting daarvan waren daar ter plaatse Donderdagmorgen heel wat menschen voornamelijk ongeorganiseerden der tegen partij, op de been. De toegang tot het bureau was door de politie afgezet, terwijl ook de bur gemeester en de commissaris van politie aan wezig waren. Tegen half elf, toen de opposanten ten ge tale van 150 man verschenen, werden twee hunner tot het bureau toegelaten. De nieuw benoemde voorzitter, in den aanvang pen ningmeester van het oude comité, hield een toespraak tot de verzamelde arbeiders en ver klaarde onder deze omstandigheden zijn be noeming niet te aanvaarden, dan na een schrif telijke stemming van alle ongeorganiseerde arbeiders. Toen de afgevaardigden weer naar buiten kwamen, werd door den heer Hoytema voor lezing gedaan van het schriftelijk antwoord, dat de deputatie door den heet Smittenberg was ter hand gesteld. Hieruit bleek, dat de heer Smittenberg niet voornemens was het voorzitterschap neer te leggen. Nog werd mededeeling gedaan, dat het comité zich met de door den heer Hoytema voorgestelde stemming niet kon vereenigen en dat zij, die aan de zijde blijven van het be staande comité, Maandag a.s. een nieuwe contrólekaart in ontvangst kunnen nemen. Zij die van deze gelegenheid geen gebruik maken, worden geacht zich af te scheiden. Terwijl in Twente de textielfabrieken van de meeste fabrikanten door stfcdng en uitslui ting reeds geruimen tijd stilstaan, wordt er aan de overzijde der grens, met name in Nordhorn, Gronau, Rheine, enz. weer druk in deze fabrieken gewerkt. Ook arbeiders, die in Twente wonen en vóór den oorlog in genoemde plaatsen werkten, worden gaande weg weer aangenomen. Zoo werken er uit Denekamp weer een 70-tal te Nordhorn en uit Losser, Lonneker en Enschede enkele honderden te Gronau. Van de stakers en uit- geslotenen hebben meerderen ook reeds be proefd, daar werk te bekomen, doch meestal zonder succes het eerst komen hun vroegere arbeiders uit Twente daarvoor bij de Duitsche fabrikanten in aanmerking. En de loonen zijn er voor de Hollanders nog verre van schitte rend, zooals men het meermalen wil doen voorkomen. Een flink wever of spinner kan rekenen op een netto-weekloon van niet meer dan 10.De fabrikanten hebben boven dien reeds aangekondigd, dat zij binnenkort zullen overgaan tot invoering van een 60-urige werkweek. Zaterdag 15 Maart zal te Amsterdam een congres gehouden worden van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders, ter behandeling van de statuten en het Huish. Reglement. Ook zal een bespreking plaats vinden van de medezeggenschap der hoofd arbeiders in het bedrijfsleven 'aan de hand der volgende stellingen: Ten gevolge der steeds toenemende be- drijfsconcentratie, het wetenschappelijk be drijfsbeheer en de toepassing van mechani sche hulpmiddelen, neemt in vele bedrijven het aantal hoofdarbeiders relatief toe, ver- mindert het persoonlijk contact tusschen werkgever en hoofdarbeiders en verdwijnt de mogelijkheid voor de hoofdarbeiders om een zelfstandige positie in het bedrijfsleven in te nemen Omdat de ontwikkeling der productiewij ze beheerscht wordt door den ongebreidel- den winstprikkel der ondernemers en de hoofdarbeiders in steeds toenemende mate de nadeelige gevolgen hiervan ondervinden, zijn zij evenals de handarbeiders, aangewe zen op krachtige vakbonden, ten einde de voorwaarden, waaronder zij hun arbeid presteeren, bevredigend te regelen. Bevredigende en gewaarborgde salariee- ring, vacantieregeling, rechtspositie, doel matige sociale voorziening, aansluitend aan de salarieering, behoorlijke omstandigheden waaronder gewerkt moet worden en in het bijzonder ook wat den arbeidsduur betreft. De bindendverklaring van een collectieve arbeidsoverkomst uit een bepaald bedrijf, geschiedt door het daartoe aangewezen overheidsorgaan. De bedrijfsraad zal bestaan uit werkge vers, werknemers en door de overheid aan te wijzen leden en zal zich doen bijstaan door een bureau voor onderzoek. De taak van den bedrijfsraad omvat medewerking aan de uitvoering van de sociale wetgeving en de vakbonden te adviseeren over sociale en economische toestanden. Ook het oprichten van ondernemingsraden wordt in uitzicht gesteld, welke ten doel hebben toezicht op disciplinaire straffen en de rechtszekerheid der arbeiders te waar borgen. De heer S. P. Baart, wethouder van Delft heeft als arbiter in het conflict tusschen de afdeeling 's-Gravenhage van den Alg. Ned. Stukadoorsbond en den heer J. A. N. Mar tens te Delft beslist, dat voor alle vlakwerk van heden af een loon zal worden betaald volgens het contract (30 cent per vierk. M.) verhoogd met 7% zooals de werkgever had aangeboden. Geen van beide partij'en mag verder ei- schen tot betaling van geleden schade stellen De stakende stukadoors hadden met het oog op den aard van het werk een toeslag van 10 geëischt. De patroon zal bovendien het werk verge makkelijken. Bij de niet bij de Scheepvaartvereeniging Zuid te Rotterdam aangesloten werkgevers wordt sedert geruimen tijd met succes de 10-urige arbeidsdag toegepast. (N. Crt.) 26 Februari a.s., op den tweeden verjaar' dag van het overlijden van den onvergetelij- ken Dominicaan Pater de Groot, zal te Nijmegen diens nagedachtenis op treffende wijze worden gehuldigd. Onder voorzitterschap van dr. J. P. A. Hoefnagels had zich ter plaatse een comité gevormd, om gelden bijeen te brengen voor een blijvend gedenkteeken aan den priester, die in de stad Nijmegen tot zooveler heil meer dan twintig jaren met nimmer rustende energie was werkzaam geweest. Dinsdag a.s. nu zal in de kloostergang der Broerskerk, op plechtige wijze de gedenk steen worden onthuld, die aldaar door toe doen van zijn talrijke vrienden en vereerders was aangebracht. De onthullingsplechtigheid zal geschieden door den hoogeerw. Pater mag. B. D. van Breda, Provinciaal der Dominicanen, waarna de Zeereerw. Pater Dr. L. M. Daniels O.P. een korte gedachtenisrede zal uitspreken. De plechtigheid, welke om vier uur aanva ngt, zal verder worden opgeluisterd door een dubbelkwartet onder leiding van den Zeer weer Pater Th. D. van der Geest. UIT ÏNDIE TERUGGEKEERDE ON DEROFFICIEREN. De onderofficieren, die vóór 1 November j. 1. van detacheering bij het Ned. Indische leger zijn teruggekeerd, moeten alsnog ge rangschikt worden op gelijke wijze als voor de overige onderofficieren is bepaald. De betrokken autoriteiten behooren een en ander met spoed te verrichten, terwijl de commissiën in tweeden aanleg deze onder officieren zullen moeten stellen in de rang schikking, zooals die door haar is tot stand gebracht ten aanzien van de onderofficieren van dcnzelfden rang. De na 1 November j.l. teruggekeerde of nog terug te keeren onderofficieren uit O.I. worden zonder rangschikking op wachtgeld gesteld. INHOUDING OP DE SOLDIJ. Bepaald is dat bij opkomst onder de wape nen voor herhalingsoefeningen door de com pagnies-commandanten erop behoort te wor den gelet, of er onder de opgekomenen ook dienstplichtigen zijn, wier rekening een saldo schuld aanwijst, ten einde korting op de sol dij te kunnen toepassen. Na vertrek van de lichting met groot verlof behoort aan het departement van Oorlog op gaaf te worden gezonden van die dienst plichtigen, die tevens rijksambtenaar zijn, wier rekening schuld aanwijst, ten einde op de burgerlijke bezoldiging inhouding te kun nen doen toepassen. In gelijken zin zal gehandeld moeten wor den ten aanzien van andere verlofsmilitairen, die onder de wapenen komen of met groot verlof vertrekken. VERBINTENISSEN BIJ DEN KOLO NIALEN DIENST. Bepaald is dat met reserveplicht gepension- neerden van het Nederlandsche leger voor taan niet meer door het departement van Ko loniën voor den kolonialen dienst worden aan genomen. AMSTERDAM ZONDER GARNIZOEN. Thans is definitief bepaald dat de stand plaats van de 1ste compagnie hospitaal sol daten van 1 Maart a.s. af te Utrecht zal zijn. De overgang van die compagnie van Am sterdam naar Utrecht zal echter in verband met de noodige vereischte kazerneerings- ruimte worden bepaald door den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst in overleg met den paatselijke commandant te Utrecht. De op wachtgeld gestelde of nog op wacht geld t cstellen militairen, die tot het reserve- personeel der landmacht zijn komen te be hooren, zullen in het jaar 1924 niet voor her halingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. In de laatste dagen van December van het vorige jaar werden te Detmold (Duitsch- land) nagemaakte noodgeldbiljetten, van de Lippische Landesbank ten bedrage van 14 en 1 Mark in omloop gebracht. Ondanks het uitloven van belooningen, gelukte het niet, de daders te arresteeren. Thans is de politie er in geslaagd, de val sche munters op te sporen en in hechtenis te nemen. De hoofdschuldige is een jonge lithograaf, Klaus geheeten, die in de werkplaats van zijn vader, een kleermaker te Hiddesen bij Detmold, en met diens hulp de valsche biljetten vervaardigde.' Doordat de zoon en zijn moeder kort ach ter elkaar in een bakkerswinkel valsche bil jetten in betaling wilden geven, werd ie verdenking op hen gevestigd. De voor de vervaardiging der valsche bil jetten dienende cliché's, het overige mate riaal en ongeveer 80 stuks half-voltooide biljetten, die in een nieuwe oplaag, met weg lating der in de eerste biljetten voorkomende drukfouten, in omloop zouden worden ge bracht, werden n de woning der daders in beslag genomen. De Ijs-inlichtingsdienst rapporteert d.d. Vrijdag De scheepvaart wordt niet belemmerd Harligen Zuiderzee, Makkum Zuiderzee, Stavoren Zuiderzee, Lemmer Zuiderzee- Schellingwoude Y, Hoorn Zuiderzee, Enk huizen Zuiderzee, Medemblik Zuiderzee. De zeilvaart ondervindt hinder Delfzeil Eems, Zoutkamp Lauwerzee, Harlingen Vaart, Urk Zuidkust, Andel boven en be neden de sluis, Gorichem Merwede-kanaal Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Delfzeil Eemskanaal, Stavoren Gracht, Lemmer Rien, Schokland Oost- en West kust. Vaart voor kleine stooinbooten en motor vaartuigen gestremdNw. Statenzijl, Aa, Zoutkampt, Reitdiep, Keteldiep, Zuiderzee, Urk Noordkust, Scnellingwoude Zuiderzee. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Elburg, Deventer Overijselsche Kanaal. Ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getijde of windrichting N. Statenzijl, Dollard,. Marken, Oostkust. De ijrstremming in het Eemskanaal en het Hoendiep is opgeheven. Men schrijft uit Waalwijk d.d. 21 Februari aan de Msb. Heden tusschen het middaguur waren een viertal opgeschoten jongens op het ijs van een der wielen te zuiden van de Mr. Loeff- straat toen plotseling het ijs brak en alle vier in de diepte verdwenen. Twee hunner waren spoedig met den schrik en een nat pak op het droge gebracht. Moedige redders begaven zich te water, tot aan hun keel toe waarbij zij nog wegzakten in de modder, zoodat het levensgevaarlijk werd. Eindelijk werd hun moeite beloond en haalde men een der drenkelingen, v. d. Hoven bewusteloos op. Bijna een half uur later gelukte her eerst den laatsten drenkeling, in de modder te vinden. Het was de 15-jarige C. Lombarts, Kunstmatige ademhaling mocht hier niet meer baten De dood was reeds ingetreden. De toestand van v. d. Hoven is nog zorgelijk. Gisteren kwam te Hengelo de 12-jarige K. N. op het ijs te vallen. Hij overleed spoedig aan de gevolgen. Uit Kampen wordt gemftd De salonboot van Verschure onderhoudt den dienst over zee om den anderen dag met hulp van Goedkoop's ijsbreker. Donderdag ochtend is de „Kampen", voorafgegaan door den breker, weer van Kampen vertrokken, terwijl de „Zwolle" wordt verwacht. De postboot, van Urk vertrokken, was Donder dagmiddag nog niet aangekomen. In rijen van vijf en zes liggen de zeilsche pen hier voor den wal. De verbinding tusschen Marken en Mon nikendam is al sinds ruim een week aller ongelukkigst. Het ijs in zee is niet sterk ge noeg om over te loopen, zoodat men voor den overtocht is aangewezen op het ijsvletje der Tweede Noord-Hollandsche Tramweg maatschappij, dat slechts één maal per dag over en wder gaat. Intusschen is er, doordat totaal niets wrdt aangevoerd, op het eiland reeds aan verschil lende dingen gebrek. Vooral de brandstoffen Zijn schaarsch. De voorraad kolen is geheel opgebruikt. Algemeen wordt hier naar een spoedigen dooi verlangd. KERKDIEF. In de R.K. kerk te Oirbeek werden twee, in de R. K. kerk te Doenrade 3 offerblokken geledigd. De dader werd te Beek gearresteerd EEN LANGE WEG. Een bewoner van Arnhem heeft 11 Febru ari j.l. een visitekaartje in enveloppe ontvan gen dat 16 April 1908 uit Middelburg afge zonden was naar Bergen op Zoom. In dien tijd woonde de geadresseerde namelijk in die plaats in de 16 jaren tijds is hij verhuisd naar Doesburg en naar Arnhem. De afzender van het kaartje was de eenige jaren geleden op den Velperweg vermoorde luitenant-kolo nel van Hille. t IN EEN OLIENOOTJE GESTIKT. Het dochtertje van negen maanden van J. P. te Montfoort, stak een stukje schil van een olienootje in het mondje, hetwelk in den luchtpijp kwam en vandaar doordrong tot de longen. Bij een te Utrecht aan de Kli nieken plaats gehad hebbende operatie kon slechts een gedeelte verwijderd worden. Vóór de tweede operatie, meldt het „Centr." j was de kleine reeds tengevolge van hevigebe- I nauwdheden overleden. TWEE KINDEREN VERDRONKEN Woensdagmiddag zijn 2 kinderen van 8 en 9 jaar, wonende te De Krim bij Coevorden, bij afwezigheid der ouders, door het ijs gezakt en verdronken. gem. geneeskundigen dienst aanwezig was. Eenige onderwijzers van de in de nabijheid liggende Boerhaveschool, kwamen in de ver onderstelling, dat het kind in hun klas thuis- behoorde in het badhuis kijken, doch konden tengevolge van de vreeselijke verminking het lijkje niet herkennen. Een later bericht meldt dat het veronge lukte meisje de zesjarige Dientje Vrolik is. Zij was met haar broertje op weg naar school toen het ongeluk gebeurde. Op 17 October heeft men, zooals werd gemeld, bij de grensplaats Bocholt 's morgens den spoorbeambte W. Schmeink door gas verstikt in zijn slaapkamer dood gevonden. Men dacht direct aan een misdaad omdat de staldeur zijner woning openstond en de gas leiding uit de keuken door een sleutelgat in de slaapkamer was heengeleid. De vrouw van den vermoorde die in arrest is, heeft bekend deze misdaad te hebben bedreven, daar ze van den man met tfïen ze een jaar gehuwd was, af wilde zijn. Men meldt uit Arnhem Een werkelooze metselaar en een handelaar in kaas, wiens zaak niet al te best ging, be sloten hun geluk te beproeven met den uit voer van vleesch naar Duitschland. Bij een slager te dezer stede kocht en betaalde het tweetal een hoeveelheid worst voor ruim 50 en wist deze over de grens te brengen. Daarna werd de zaak in het groot opgezet, groote hoe veelheden worst en spek werden per wagen afgehaald, soms werden heele varkens naar de Oostelijke buren vervoerd. Thans ge schiedde echter de betaling niet contant met het gevolg dat de slager dezer dagen bij de politie aangifte deed dat hij er voor 800 bij het tweetal is ingevlogen. De politie vervolgt thans metselaar en kaas handelaar wegens oplichting. EEN DUUR TRAMKAARTJE. De „Prawda" vermeldt de volgende tra- gicomedie van een Moskousch burger, die het tramtarief te hoog vond. Hij zat in de tram, en wist niet dat het tarief dien ochtend verhoogd was. Toen de conduc teur hem dan ook 75 millioen papier roebel afvroeg, kon hij een uitroep van spijt niet be dwingen en zeide „Dat is afzetterij. Wij worden levend gevild door de Sovjets." Het spreekt vanzelf, dat burger Litke on middellijk naar de naastbijzijnde militaire wacht werd geleid. Hij wordt daar onder be schuldiging van contra-recolutionnair op treden vastgehouden, terwijl een speciale af deeling van de roode politie zijn huis gaat doorzoeken. Zij vindt daar voor een bedrag van 23000 goudroebel aan buitenlandsche waarden, en de geschiedenis eindigt aldus Litke wordt door het Sovjet-gerechtshof tot 13 dagen gevangenisstraf veroordeeld, terwij zijn geheele vermogen geconfiskeerd werd ten bate van de staatskas. Het tramkaartje komt hem dus nog duurder dan bij oorsprom kelijk meende. LEVENSGEVAARLIJKE MISHANDE LING TE SITTARD. Woensdagavond ontstond in de Over- havenerstraat te Sittard een woordenwisse ling tusschen een tweetal personen. Plotse ling bracht zekere E zijn tegenstander een 18 jarigen woonwagenbewoner twee gevaar lijke steken met een mes toe, een in hethoofd en een in het dijbeen. De getroffene werd naar het hospitaal vervoerd waar hij van de H. H. Sacramenten werd voorzien. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. De dader is ge arresteerd. EEN VALSCHE NEDERL. POSTZEGEL In het Ned. Maandblad voor Philatelie wordt melding gemaakt van een valschen zegel van vijf gulden, van de uitgifte 1896 De zegel is uitstekend nagemaakt, zoodat. indien niet de tanding 12 de aandacht had getrokken, de vervalsching niet gauw be merkt zou zijn. Deze zegel was herkomstig uit Duitschland, waar meer dergelijke exem plaren moeten huizen. EEN TER DOOD VEROORDEELDE RUS. Uit Culemborg werd ter beschikking ge steld van den grenscommissaris te Heerlen, een Rus, ten einde uitgezet te worden. De man had reeds verschillende wederwaardig heden gehad. Door de Bolschewiki werd hij ter dood vèroordeeld, en aangezien het al tijd nog beter is de wereld in te gaan, dan op sovjet-bodem door de tirannie een eind aan je leven te zien maken, nam de ter dood ver oordeelde dienst als matroos bij het Oostzee- eskader en maakte dele uit aan de Wrangel- expeditie. Tenslotte keam hij in Frankrijk waar hij werd geinterneerd. Hij is daar ont vlucht en heeft zijn toevlucht gezocht tot het vrije Nederland, waar de grenspolitie hem evenwel over de grenzen des Rijks zette. terwijl de dader door de politie werd aan gehouden. Reeds 115.000 overtredingen berecht. De federale rechtbanken in Amerika mo gen met nog zoo koortsachtigen haast door werken, ze zijn niet in staat, gelijken tred te houden met het steeds toenemende aantal overtredingen van de Drankwet. Zoo zegt n.L het rapport van den Attorney-general, Daugherty. In de vier jaar, dat het drankverbod nu bestaat, zijn doof de rechtscolleges al niet minder dan 115.000 gevallen van overtreding berecht. Aan het eind van het fiscale jaar 1920 was er een achterstand van 2000, thans, ondanks den geweldigen haast die er wordt achtergezet, een van 23.000 zaken. En de rechtbanken zitten er reeds tot de ooren in ze kunnen er niet meer van verwerken. En nog zijn bij dit enorme aantal niet inbe grepen de ontelbare misdrijven die uitvloei sel zijn van den geheimen drankhandel. Het is verbazend, hoeveel zaken de rechtscolleges per dag afdoen. Gemiddeld zijn dat er 119, of 80 van het aantal ge ïnstrueerde gevallen. De opgelegde boeten beloopen in totaal 14 millioen dollar. De Attorney-general zegt te hopen, dat het hoogtepunt van de overtredingen reeds achter den rug is. Te Deventer is een ernstige dierenmis handeling op groote schaal ontdekt in het pakhuis van een firma, welke groot? hoe veelheden pluimvee exporteert. Er is name lijk aan 't licht gekomen, dat de kippen daar nagenoeg levend werden geplukt. De politie deed Donderdag een inval in ge noemd pakhuis op het moment, dat op een der tafels een geplukte kip lag, die nog teeke nen van leven gaf. Het geheele personeel, uit een twaalftal mannen, vrouwen en jongens bestaande werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Te St. Laurent (West - Indië) zijn dezer da gen twee misdadigers onthoofd, onder wie de moordenaar van den directeur van Comptoir Hesse. Alvorens zijn straf te ondergaan, via! de moordenaar voor de voeten van den zoon van den vermoorde en smeekte om vergiffe nis. Geheel anders was de houding van den tweedén misdadiger. Bij het galgenmaal braakte hij de vreeselijkste verwenschingen uit tegen de geheele menschheid. Met de grootste koelbloedigheid betrad hij het scha vot. Het toeval wilde, dat hijzelf vroeger als beul had gefungeerd. Daar hij niet wenschte dat het toestel zou haperen wanneer hij ont hoofd werd, vestigde hij de aandacht van den nieuwen beul op verschillnde kleinigheden, schroeven, enz. van de guillotine, om na te gaan of alles in orde was. Daarna vroeg hij een sigaret en met dit voorwerp in den mond onderging hij, zonder een zweem van aan doening, zijn straf van onthoofding. (De West.) MEISJE ONDER DE TRAM VERMORZELD. Donderdagmiddag is in de Andreas Bonn straat te Amsterdam een schoolgaand meisje, toen zij nabij het gemeentelijk badhuis, de tramrails wilde oversteken, door een uit de richting Oosterpark komenden motorwagen van lijn 6 gegrepen. He ktind kwam met het hoofd onder een der wielen terecht waardoor 't vTeesclijk werd verminkt. Een voorbijgan ger droeg het kind, dat onmiddellijk dood was, naar het badhuis waar binnen enkele minuten een dokter met een auto van den Schipper Schellemans van het sleepschip „Valerie 3" liggende te Ruhrorz is bij het aanzetten van den dekmotor hierdoor gegre pen en tegen dek geslagen waarbij hij zulke ernstige wonden bekwam dat hij binnen enkele oogenblikken den geest gaf. Vier jongens, die Zondagmiddag schaatsen reden op een vijvertje bij het voormalig tentoonstellingsgebouw aan de Nieuwe Park laan te 's Hage, zijn daar door het ijs gezakt en konden allen gered worden. Eén hunner, de 14-jarige A. B. uit de Lijnstraat, was echter reeds bewusteloos. Door het toepassen van de kunstmatige ademhaling kwam de jongen weer bij bewustzijn. Door een parti culier werd hij per auto naar het politiepost huis vervoerd en vervolgens van daar per Eerste-Hulpdienst naar zijn woning. In een café in de Leeuwenstraat te Rot terdam, trachtten Zondag eenige bezoekers, van den glazenwasscher F. J. H. vrij con sumptie te krijgen. Deze had echter geen lust om te tracteeren. Men kreeg woorden en raakte ten slotte slaags. De glazenwas scher weerde zich kranig en de caféhouder zag z'n heele inventaris stuk voor stuk als wapen gebruikt. Hij nam ten einde raad een waterketel en sloeg den glazenwasscher daarmede gevoelig op het hoofd. De man moest in het ziekenhuis verbonden worden, ONDEUGDELIJKE MELK. De kantonrechter mr. Th. I. B. Hiltermann» te Amsterdam heeft Woensdag weer een aan tal vonnissen gewezen, wegens overtreding der keuringsverordening van Amsterdam- en strenge straffen opgelegd. De directeur eener melkinrichting werd tot eene boete van f 400 subsidiair zes we ken hechtenis veroordeeldbij een melk bezorger dier inrichting was melk aange troffen^ welke ongeveer 12% toegevoegd water bevatte, terwijl was komen vast te; staan, dat die melkbezorger de melk van die samenstelling aan de inrichting had mede- gekregen. Een veehouder uit Ouder-Amste! werd veroordeeld tot eene boete van f f 350, sub sidiair zes weken hechtenis, wegens het af leveren van melk, bedeeld met ongeveer 10% water deze veehouder had erkend te weten, dat zijn arbeider de bussen welke nier geheel vol waren, wel eens bijvulde met wat water. Hij had dit niet bevolen, doch evenmin verboden. Een melkslijter. zag zich eene boete van f 300, subsidiair vier weken hechtenis opge legd, wegens het in zijne melkslijterij hebben van melk, welke ongeveer 8% toegevoegd wa ter bevatte. B. had reeds tweemaal van den keuringsdienst eene waarschuwing gehad. Een andere melksüjter werd eveneens tol eene boete van f 300 of vier weken hechte nis veroordeeld de melk in zijn slijterij aan getroffen was verdund met ongeveer 14% water ook deze melkslijter ontving reeds van den keurringsdienst twee waarschu wingen. De directeur van eene andere_ melkin richting werd tot een boete van f 350 of vier weken hechtenis veroordeeld. Karnemelk vanwege deze inrichting rondbezorgd, bleek een teveel aan water van 30 te bezitten.! Vanwege den keuringsdienst was aan dezenj beklaagde twaalfmaal een waarschuwing ge-' even, omdat van 25 monsters karnemelk?!-. onvoldoende bevonden waren PRIJSRAADSEL-ANNONCES. De kantonrechter te Amsterdam heeft Donderdag vrijgesproken den exploitant van een loterij kantoor aldaar, wien ten laste was gelegd, dat hij in October jl. voor hen publiek de gelegenheid heeft opengesteld tegen het koopen van obligaties of „briefjes** en het vermelden van een woord dat gevormd werd door zes letters, die in een advertentie omgekeerd stonden, mede te dingen naai prijzen, w.o. gouden horloges, uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers, die als winnaars zouden worden aangewezen door het lot ol een andere kansbepaling waarop zij geen overwegenden invloed uitoefenen." Bovendien had beklaagde een advertentie in een buurtblaadje geplaatst waarin hij een en ander bekend maakte. De ambtenaar van bet O. M., mr. Fabius, had 100 boete en verbeurdverklaring van de gouden horloges geëischt. Een psychiatrisch onderzoek gelast. De rechtbank te Maastricht heeft uiispri— gedaan in de zaak tegen H. 2. P. de We eer. Zooals bekend, had het O. M. tegen bekt. ter zake van moord op zijn echfgenoofe, le venslange gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, van oordeel dat het onder zoek niet volledig was ge eest, gelastte een nieuwe instructie ten einde een psvehia-, trisch onderzoek in te stellen naar de ver standelijke vermogens van der dader. Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank, heeft in de drie zaken van de „Bende van Piet waarin de Rechtbank vrijsprekende vonnissen heeft 2ewegen, honger beroep aan- gcteckenA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7