ONZE UIHEHEI EI Kerk en Cultuur. f\ Dinsdag 26 Februari 1924 46ste Jaargang No. 14673 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad UIT DEN OMTREK. HAARLEM. De familie Van Ingen. LEIDEN. M. E. te Hm., Een koperen vogelkooi. R. K. Propagandaclnb te Een H. Hartbeeld. C. S. te Vg., Een Armbandhorloge. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. I iÜ? VOLENDAM. EGMOND-R1NNEN. BOVENKERK. RIJNZATERWOUDE. LEIMUIDEN. UITHOORN. VINKEVEEN. HE1LO. WORMERVEER. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphiseh Weerbericht. ASSENDELFT. LIMMEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarle ui en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748 Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den leks! als ingezonden mededeeting op da te Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën t4 regelt 60 cent per plaatsing: etke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Tegenstanders van de Katholieke Kerk beweren De Kerk doet aan fanatisme. Zij legt het heele gewicht van „zijn" en „leven" aan de andere zijde van 't graf. De eeuwig heid is haar alles het aardsche leven niets. De aarde noemt ze een tranendal voor Eva's gebannen kroost de mensch, een zwerver, die moeizaam streeft naar het va derland, daar boven de wolken. Aarde, cul tuur, welvaard hebben dus niets te wachten van zoo'n Kerk. Wat valt daartegen in te brengen Voorop zij gezegd, dat in de hierboven aangehaalde beweringen, schromelijke begripsverwarring heerscht. Zeker, de eeuwigheid domineert ten slotte alles. Loopt het met u, loopt het met mij mis, dan staan we voor een niet te overzien ban kroet. voor een nooit te vernietigen faillisse ment. Ook homojpgatie is dan absoluut uit gesloten. Als een koning Salomon verloren zou zijn, dan is hij met al z'n vroegeren luister en heer lijkheid, met al z'n schatten, een „stakker" dan is de bedelaar die op straat de hand naar u uitstrekt om een aalmoes en die nog zijn zaligheid kan bewerken voor het leven hier namaals, een rijkaard bij hem vergeleken. Als Voltaire, na een leven zonder zorgen en overstraald van letterkundigen roem, be drogen is uitgekomen, dan is hij voor eeuwig een reddeloos wrak, al trok hij eens als een intellectueel triomfator, door zijn bewonder aars toegejuicht, door Frankrijk. Zalig dan een H. Agnes bijv., bijna nog een kind, om den hemel vermoord. Hoogste wijsheid dan het leed, de pijnen der marte laren, wier bloed het witte zand der Romein- sche arena doorpurperde. Vijf werelddeelen zijn niet in staat één menschenhart te vullen, het menschenhart, dat niet grooter is dan een vuist. Onverpoosd brandt ons de Kerk in hoofd en hart, het „porro unum est necessirium"(slecht? één ding is noodzakelijk). Maar ondanks dit en trots dit alles, ver smaadt de Kerk geen „Cultuur". Met heel den nuchteren werkelijkheidszin, die 19 eeuwen haar toevoerden, houdt ze haar blik ken ook op het stoffelijke, het tijdelijke ge richt staat ze met volle kennis van zaken met beide voeten in 't werkelijke, practische leven Een genie als Thomas van Aquine in de 13de, en een Louis Pasteur in de 19de eeuw, waren zij soms geen vertegenwoordigers en dragers van de „cultuur" Een Vaticaansche bibliotheek is dat geen stuk „cultuur" Schreven Vondel en Dante geen „Roomsch" voor hun naam Waren Michel Angelo en fra Angelico niet katholiek Ver tegenwoordigen de kathedralen, die over Europa als gezaaid liggen, geen stuk katho lieke beschaving Was een Leo XIII als staatsman, soms de mindere van een von Bismarck, een Crispi, een Combes Was paus Benedictus XV minder cultuurmensch dan Wilson? Is Pius XI, is de Oostenrijksche kanselier Mgr. Seipel, dan la'ger aan te slaan als een Lloyd George ot een Poincaré Zeker, de eeuwigheid boven al, want daar hangt alles van af. Maar een vader-werkman, die in z'n va dertrots en -liefde tot zijn longen zegt: Piet. je vader begon heel onderaan met zeven gul den in de week, maar ik zal zóó hard werken, dat jij meerdere sporten hooger op den maat- schappelijken ladder komt te staan, handelt niet onchristelijk' En een fabrikant, die de sociale rechten van zijn arbeiders ten volle respecteert en als een vader voor hen zorgt, en daarbij elk jaar meer kapitaal in z'n fabriek steekt, haar uitbreidt en gestadig hoogere winsten maakt, is daarom geen materialist. De Kerk weet beter dan wie ook, dat wij menschen, bestaan uit geest en stof zij ont steekt in onze kerken naast de oude was kaarsen, het electrisch licht zij heeft haar Zegen over voor het vliegtuig dat het lucht ruim doorklieft en voor 't Röntgen-apparaat. dat speurt naar verborgen kwalen en ziekten. Nog een opwerping die door de tegenstan ders der Kerk gemaakt wordt het Roomsche geloof maakt „bidders", geen „werkers" Ja, in een tijd als de onze, waarin de cate chismus van het Ongeloof brutaal het Room sche Credo wil verdringen, kan het niet ge noeg worden herhaald nooit is de mensch grooter, meer waarlijk mensch, dan wanneer hij de handen vouwt, voor God de knieën buigt en bidt. De godsdienst spant zich uit als een heer lijke zegenboog boven de hier zwoegende en tobbende menschheid. Het oude vrouwtje in een verborgen hoek je van de kerk, dat aandachtig haar half ver sleten rozenkrans bidt, doet misschien meer goeds voor God dan een Minister in de Staten- Generaal. Onze beschouwende kloosterorden zijn geen parasieten, zooals ze soms smalend door de vijanden der Kerk gescholdenworden. maar veeleer geestelijke bliksem-arbeiders. Zeker de Kerk zegt „bid", maar in één adem laat zij er op volgen „werk". Bid en werk. In de Middeleeuwen werden groote land streken, ook in ons land, door de monniken (ontgonnen. Die monniken baden en werkten In vroeger eeuwen droegen de universiteits professoren en dragen velen wederom heden hef kloosterkleed en als zij hun jleerstoel beklommen, dan rammelde de ro zenkrans laags hun bruine of witte pij. Bid en werk. Bidden alleen, zou een brutale bedelarij wezen werken zonder bidden een doellooze slavernij Ons werken zij een biddend werken een „Angelus" op den vollen akker des levens Op Maandag 3 Maart geeft de Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm" in de too- neekaal van de Sociëteit St. Bavo de eer ste opvoering te Haarlem van het tooneel- spel„De familie v. ïngen", een driebedrij- vige schets uit het sociale leven door G. H. Vocks. In dit stuk wordt nu eens niet „de pa troon van zijn slechte zijde" geteekend, doch we krijgen hier te zien den wakkeren stoeren Willem van Ingen, die zich heeft opgewerkt tot aannemer en ook als patroon zijn mooie, sociale ideeën wil doorvoeren. \ve zien hoe hij op allerlei manieren wordt tegengewerkt, hoe zelfs het werken hem on- mogeli k wordt gemaakt, alleen om dat hij zijn arbeiders een behoorlijk bestaan gunt en zijn zoon voor priester wil laten loeren. Tenslotte wordt hij uit de groote moeilijk heden gered door middel van de leden zij ner eigen vroegere vakorganisatie. Een spannend stuk met een blij slot dus. De leden der Rederijkerskamer spannen al hun krachten in, om de opvoering goed te doen slagen, temeer waar dien avond de jury van den Ned. R.K. Tooneelbond aan wezig zal zijn, om het spel te beoordeelen voor de comoetitie van dezen bond. De uitvoering zal het karakter dragen van een populaire voorstelling voor de leden van den R.K. Volksbond en den R.K. Vrou wenbond tegen zeer matig entree. We twi-felen dan ook niet of de vele vrienden van onze Haarlemsche R.K. Re derijkerskamer, die reeds zoo menig succes wist te boeken, zullen deze gelegenheid, cim kort voor de vasten nog eens een avond van goed dilettantenspe! bif te wonen, niet laten voorbijgaan. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, welke dezer da gen zal worden geplaats. Men houde nu reeds den Maandag van de andere week vrij Gemeenteraad. In de gistermiddag ge houden raadsvergadering heeft de burge meester eenige woorden van hulde gew'ijd aan de nagedachtenis van den overleden oud-wethouder mr. J. C, van der Lip. wel ke woorden door de raadsleden staande werden aangehoord. Mededeeling werd gedaan van een brief van den heer A. W. Leembruggen, waarbij hij den raad ten gschenke aanbiedt ter plaatsing in het gemeentemuseum oLin de burgemeesterskamer een schilderij van Isaac Claesz. Swanenburgh, in 1596 en later meermalen burgemeester van Leiden. De raad besloot onder dankbetuiging aan den schenker het schilderij te aanvaar den, dat een plaats zal krijgen in di bur gemeesterskamer. In behandeling kwam hierna het voorstel tot verlenging van den termijn van ontrui ming van een aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen. Achtereenvolgens had de raad onlangs besloten 319 woningen on bewoonbaar te verklaren, die op uitzonde ring van enkele, waarvan bij Ged Staten voorziening is gevraagd, resp 7 Maart en 3 April moeten zijn ontruimd; 16 woningen, meestal poort- en steegwoningen, zijn reeds ontruimd. Aangezien de bewoners der overige woningen nog geen andere woning hebben kunnen krijgen, stelden B en W. voor, den termijn van ontruiming met 6 maanden te verlengen. Hiertoe werd be sloten. Voorstellen tot verkoop van grond, over neming van grond en wijziging begrooting 1923 werden aangenomen. Een som van 3000 werd beschikbaar gesteld voor de herstelling van den toren van di Pieterskerk. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van grond nabij den Hoogen Rijndijk en het bouwen daarop van een politieposthuis, dat 7000 zal moeten kosten, verzetten de heeren Sytsma en prol. Eerdmans zich tegen den bouw van het posthuis, waartoe echter met 21 tegen 6 stemmen werd besloten. Het voorstel tot het aangaan bij de Rot- terd. Verz. Sociëteiten (R V S.) te Roter- dam van een leening tot een maximum bedrag van 320.000 tegen een rente van 5% procent onder hypothecair verband van de 162 gemeentewoningen aan den Heeren singel, werd z. h. s aangenomen. Hierna kwam in behandeling het voorstel van B .*n W., om niet te treden in het verzoek van de hoofdbesturen van den Ned Bond in Overheidsdienst en van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond tot reorganisatie van het georganiseerd overleg (het invoeren van het Amster- demsch systeem). Hierbij kwam in behandeling een motie van den heei Baart (s. d.), inhoudende, dat het gewenscht is het georganiseerd over leg te regelen op de wijze, zooals dit te Amsterdam het geval is en daarom te be sluiten het ontwerp van B. en W. aan dezen terug te zenden, teneinde dit. htt georga niseerd overleg gehoord aldus gewijzigd in te dienen. Na uitvoerige duscussies werd de motie- Baart verworpen met 227 stemmen. Hierna werd overgegaan tot de ariikels- gewijze behandeling der verordening. De raad ging ua de behandeling van artikel 7 der verordening in geheime zitting, waar-1 na de vergadering werd geschorst tot des avonds. Tijdens de raadszitting ongesteld ge worden. Tijdens de raadszitting te Lei den werd gisteren het vrouwelijk raadslid mevr. De Stoppelaar plotseling vrij ernstig ongesteld Zij werd uit de raadszaal ge leid naar de leeskamer, waar de directeur van edn Geneeskundigen Dienst, dr. Horst, die toevallig in het r.iadhuis aanwezig was, de eerste geneeskundige hulp verleende. Mevr. De Stonnelf.ar werd daarna per auto van dm Gemeentelüken Hulpdienst naar haar w jning gebracht. De raadszit- tintf was De toestand van mevr. De Stoppelaar Zeeman was gisteravond ernstig. R.K. Vakschool voor meisjes te Leiden. Op den hoek »an het Noordeinde en Kort- Rapenburg tc Leiden staat een stevig en uitgebreid complex gebouwen, waarin eenige jaren de R K Vereenig'ng tot Bescherming van Meisjes haar heelzaam werk verricht en waarin zii ook haar ondeiafdeeling de „Vak school" gelegenheid ge.-R haar huishoud- en industrieschool te exploitecren Et zullen maar wemig katholieken gevon den worden, die precies weten hoe rijk hun omgeving is aar nuttige katholieke vereeni- gingen en aan mooie rvon.sche instellingen. Het staat ons voor, dat er "ik m ut betrek kelijk wemig zijn, die weten dat deze bloei ende katholieke vakschool voor meisjes, te Leiden op den hoek van 't Noordeinde ge vestigd k Men heef' er wel eens iels van gehoord, maar wat dia vakschool lijtelijk beoogt en van hoe groot belang zij is voor onze katho lieke meisjes en later voor onze roomsche gezinnen, heselt men ir.aa' zelden. En toch is dit vakscaool voor ons room- schen een kostbaar bezit, omdat zij onzen katholieke m<"s'es gelegenheid geeft zich tot, goede deg üjke huismoeders te bekwamen en ten tweede om vele meisjes behulpzaam te zijn bij het verkrijgen van een goede maat schappelijke' positie. Het is voor onze katholieke meisjes dik wijls zoo moeilijk een maatschappelijk-nutti- gen werkkring te vinden Ze kunnen allen geen onderwijzeres, advocate of iets derge lijks worden. Welnu de R.K Vakschool geeft haar de gelegenheid een ander beroep te verkrijgen, n.l. leerares te worden bij het huishoud- of nijverheidsonderwijs. Van heinde en verre trekt deze vakschool hare leerlingen en het moet daarom voor deze omgeving een voorrecht genoemd wor den zulk een school te bezitten. Onlangs werden hare Koninklijk Goedge keurde Statuten in de Staatscourant opge nomen. (Zij beslaat echter reeds sedert eenige jaten) en daarom wordt haar doel als volgt omschreven: „Op den grondslag en niet voortzetting zomertijd de winkels reeds gesloten zullen zijn. Misschien is dit gewenscht voor die winkeliers die voor pleizier zaken doen, maar voör degenen die van hun zaken moe ten leven is deze sluiting niet wenschelijk, daar de boeren uit de omgeving des avonds na hun arbeid hun inkoopen komen doen, wat dan onmogelijk zoii worden gemaakt. In ieder geval zullen vel® winkeliers er niet veel voor voelen om zoo vroeg te slui- tep. Zooals bekend is werd dezer dagen bij een weduwe een bedrag van 65,ont vreemd op klaarlichten dag. Geheel op losse praatjes berustend, wer den een paar jongelui in verhoor genomen, die dood-onschuldig aan het geval bicken te zijn en konden aantoonen dien dag op hun werk te zijn geweest. Niettegenstaande dat, werd in een plaat selijk bla.d gemeld, dat er een paar jongelui Voor het aanwerven van abonnementen op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, is de 2e zending prijzen heden door ons verzonden: A. J. v. B,, te B., 1 bonbon-mandje. P. B, te.S., bonbon-mandje ex 1 Tabakspijp. Fr. K., te H., 1 Rookstel. A. F. L., te H„ 1 Limonadekan. Mei. v. Z., te H., i Klokje. M, B., te H.. 1 beschuit-ton. M. v. d. E., te H., 1 mondorgel. J. K., te H„ 1 irtiit-mandje. Th. v. K„ te H., 1 klokje en 1 bus cacao J. P., te H., 1 Tabakspijp. P. K., te B..- 1 rede; (ri, Maria) P. v. Z., te B., 1 kistje sigaren. Mej. v. H., te H., 1 dames porte- monnaic. D. G., te H„ 1 bus cacao. A., T., te H., 1 bonbon-mandje. bemerken, wordt er wel eens de dupe van en telkens wanneer men den weg passeert, hoort men: Er is er weer een door het ijs gezakt. Zaterdagmiddag had weer een dergelijk ongeval plaats, wat nog goed af liep. Een 3-jarig jongetje dat zich op het ijs had begeven, zakte er door. Dit werd door de moeder bemerkt, die haar kind wilde redden, doch hierdoor ook door het ijs geraakte. Beiden werden met moeite ge red door den heer S. en mej. v. B. NIEUWVEEN. Ernstige brand. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag, ongeveer 2 uur, brak brand uit in den hooiberg van den heer Rijlaarsdam. Ook verbrandde een berg met koren en mede een schuur met 6 pinken. Kwaadwilligheid wordt vermoed. Ongeluk. Dezer dagen viel mejuffrouw Molhoek in de bijt voor haar huis. Op haar hulpgeroep kwam al heel spoedig hulp toegesneld die haar behouden op het droge bracht. Us en visscherij. Donderdagavond dreef de ijsvloer een tiental meters van den wal. De volgende dagen dreef het ijs we- j derom verder weg. Door den Noord-Ooste- lijken wind kon het ijs echter niet aftrek ken: het eiland Marken zat daarvoor in den weg. Toch heschen op het week-eind drie span botters de zeilen en probeerden door het opengekomen glop in het Hoornsche Hop te komen. Twee span keerden terug, bevreesd als ze waren niet terug te kunnen komen, wegens afsluiting door het ijs. Het eene span zette door en ving 1 tal en 33 worp haring (200 33 X 4 stuks) Ze konden echter niet terugkeeren, zooals de anderen gevreesd hadden, en gingen nu de Edamroerhrven binnen. Zondag kwam de wind Noord-West en nu trok het ijs gelukkig ver genoeg weg, zoodat men met gemak het Hoornsche Hop nu kan bereiken. De Gouwzee is nu zoo goed als ijsvrij. De Volendammerhaven is te gebruiken. van het algemeen vormend onderwijs. Aan meisjes nijverheidsonderwijs te geven en leerkrachten voor he! nijverheidsonderwijs op te leiden," hetgeen geheel overeenkomt met hetgeen reeds boven werd medegedeeld. Van welk een beteekenis deze s-hool zoo langzamerhand geworden is, kan blijken uit eenige cijfers over het jaar 1923. Gedurende dat jaar telde de school ge middeld 285 leerlingen, waarvan ert 24 als interne en internaat gehuisvest waren. 21 leerkrachten waren aan de school ver bonden, terwijl in de navolgende vakken on derwijs gegeven werd: Koken, huishoudkunde, strijken, waschbe- handel;n<f. knippen, naaien, verstellen, cos- tuumnaaien, breien, mazen, stoppen, tee kenen, warenkennis, voedin<'s. gezondheids- en verbandleer, opvoedkunde en onderwijs eer. zieken, en kinderverzorging, huishoude- luk boekhouden, schei- en natuurkunde, olanf- en sie-kundë, algemeene ontwikkeling. Fransche taal. Aan subsidies werd van het riik f 32000 en van de gemeente 13794 ontvangen: het totaal aan ontvangsten. hedroeg 76.663.70 en aan uitgaven f 76.600.90. Aan de school werden aangesloten als af-r deelinissrhoolen' de volk<-h"l<-hi'<dsrhoo! „Duinzicht" te Oegstgeest, de Huishoud- en industrie-cursus Voor het R.K Wees- en Oude liedenhuis Warmoezierstraat te 's-Gravenhage en de R.K. Huishoud- en Industrieschool te Was senaar Dit zijn di voornaamste bijzonderheden over het aigeloopen jaar die vorige iaren in een gedrukt verslag werden opgenomen en éan welk verslag thans van wege de bezuini ging zal achterwege bliiven Deze weinige cijfers loonen echter duide lijk aap welk een pracht instelling wij ka tholieken in deze vakschool bezitten en hoe zeer zij ons aller belangstelling verdient en waardig is. Personalia. Aan den Zeer Eerw. Heer P. L. Dessens, deken te Leiden is de Hor- gaarsche Roode Kruis-onderscheiding 1ste klas verleend. Maria-Vcreeniging. Zondagavond hield de M. V. haar jaarvergadering. Na de ope ning en het zingen van een lied, kreeg de secretaresse, mej C. Kaptein, het woord voor notulen, en jaarverslag, die beide, als altijl keurig in orde tvaren. Mej. Lielting- Zuurbier legde verantwoording af van baar finantiëel beheer, waarbij bleek, dat er een batig slot was van j£ 65.36, schitterend voor een drankbestrijdersvereenigingl De Kerst uitvoeringen hadden bovendien een zuiver voordeel van 85.46 opgeleverd. Besloten werd, dat bij loting bepaald zou worden, welke leden daarvoor het voegend jaar een retraite zouden mogen gaan meemaken- Bij acclamatie werden mevr. Verheggen-van Brempt en mej. C Apeldoorn als bestuurs leden herkozen, de eerste als president. De Eerw. adviseur wenschte beiden geluk en hoopte, dat het vele werk bekroond mocht wrden door uitbreiding van het ledental en troua vergaderingbezoek. Vervolgens wer den de beloften der leden hernieuwd, waar bij de adviseur aanspoorde tot trouwe nale ving, opdat de leden door haar voorbeeld ook anderen zouden opwekken Daarna begon het feestelijk gedeelte van den avond: tractatie op chocolade en koek jes, het zingen van liederen, en een gratis tmb »a met mooie prijzen: blouses, schor ten, kleedjes, vazen, eau de cologne, kerk boek enz. De stemming was recht gezellig. Bij de rondvraag sprak een der dames den wensch uit. dat aan de presidente, die zich zooveel wei getroost had voor de operette-uitvoeringen een klem geschenk als souvenir zu aangeboden worden. Daarna sluiting op de gewone wijze. Uitvoering niet doorgegaan. Wijl de cou lissen nog niet gereed waren voor het too- neel, kon Zondagavond de uitvoering van Bovenkerk*! Fanfarekorps, dat behalve muzieknummers, eenige tooneelstukjes zou geven, niet doorgaan. Naar wij vernemen, bestaat het voorne men, voortaan geen uitvoeringen meer op Zondagavond te geven. R. K. Volksbond. Op Zondag 2 Maart zal de Afdeeling R. K. Volksbond te Boven kerk haar jaarlijksehen feestavond geven in het nieuwe patronaatsgebouw, voor hare leden en donateurs met medewerking van Bovenkerk's fanfarecorps en tooneelveree- niging. Er zal opgevoerd worden het 4e Ge bod, drama in 3 bedrijven. Sommige winkeliers willen een actie op touw zetten en een adres aan den Raad richten om de 8-uur-sluiting den geheelen zomer te doen handhaven, zoodat om 7 uur waren gepakt als de daders. Daardoor na- j men de praatjes in omvang toe, die de be- j wuste jongelui belasterden. We hopen, dat door dit bericht hieraan een einde zal komen. Men schrijft ons: Het gebeurde in de R. K. Kiesvereeniging, dat een bestuurslid niet werd herkozen, vormt nog steeds een onderwerp der ge sprekken. De actie, im daartoe te geraken, was door een paar arbeiders op touw gezet en moet ten zeerste worden betreurd; om dat hier persoonlijke veeten zijn uitgevoch ten in een R. K. organisatie, die geheel bui ten de zaken staat en daaronder heeft te lijden. Immers ging een actief, volijverig be stuurslid verloren, die het gehee'e bestuur gaarne had behouden, terwijl tevens de evenredige vertegenwoordiging der drie standen in het bestuur verloren ging. Geen enkel bestuurslid was van de actie op de hoogte, noch direct, noch indirect, hoewel dit beweerd werd en daarom dient weersproken te worden. Van arbeiderszijde deelde men mede, dat weldra zou blijken, dat deze actie niet be doeld werd als om een klassenstrijd in de politieke organisatie te brengen. We willen hopen, dat dit bewijs geleverd wordt, anders ziet het er treurig uit met de eenheid in onze R. K. Kiesvereeniging. Gemeenteraadslid. Door het vertrek van den heer A. Kiebert uit deze gemeente, komt er een vacature in den raad. Zijn op volger is de heer Van der Meer. Daar de heer Kiebert reeds vele jaren lid van den gemeenteraad is, zal zijn vertrek zeer zeker als een groot verlies beschouwd worden, Burger!. Stand. Geboren; Anna Wilhel- mina, dochter van Anna Maria de Boer, ge huwd met Wilhelmus Gerardus Kiebert Johannes Martinus. zoon van Adriana Turk, gehuwd met Hendricus Johannes Klein. Petrus Adrianus, zoon van Elisabeth Kwak- keribos, gehuwd met Cornelis van Fg.nond. „Draagt elkanders lasten". Woensdag- avond is er jaarvergadering van de vereeni- ging voor noodzakelijke Ziekenhuisverple- ging „Draagt elkapders lasten", in de zaal van den heer Snecboer. Daar de punten van behandeling nogal belangrijk zijn, worden de leden (fringend verzocht, zooveel mogelijk deze vergade- ring bij te wonen. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Jasper, z. van A. W. v. Poelgeest en C. de Rijk. Nicolaas Franciscus, z. van N. de Boer en E. Hooiveld. Jitske Jantina, d van F. N. Kerkhof en H. A. Spoelstra. Cornelis Wilhelmus, z. van J. Konst en A Stolwijk. Gerardus, z. van C. van Egmond en C. G Kraan. Uitvoeringen. Het uitgaand publiek kan deze week nog proliteeren en eenige avon den gezellig doorbrengen. Dinsdagavond komt het Gezelschap Verkerk met een uit gelezen programma, in café Fritschy; Woensdagavond „Amstel Zangkoor" in de groote achterzaal van de Erven Ruiter. Donderdagavond geeft de Parochiale Too- neelvereeniging „St. Raphael" een opvoe ring van „De Jacht van Hendrik IV" in het Parochiehuis. De actie, door de R. K. W. V. St. Joseph alhier, voor het inzamelen van gel den voor de textielarbeiders in Twente, gaat nog steeds voort. Iedere week staan de mannen van St. Joseph met hun bussen aan de kerk om een offertje. Zondag 1.1. bracht de collecte op 16.23. R.K. Kiesvereeniging. Vrijdag 29 Febru ari 's avonds 7 uur vergadert de R.K. Kies vereeniging in de zaal van „St. Jozef". De autodlenst, Zondag is de nieuwe au- todienst na een rustperiode van acht dagen weer heropend. Dit werd Zaterdagavond laat nog per bekkenslag bekend gemaakt. Uitvoering. Zondagavond gaf de R.K. Middcnstandsvereeniging 'n tooneeluitvoe- ring in de zaal van „St. Jozef". Alle me dewerkenden voldeden zeer goed. Het was een prettige avond. Maandagavond werd andermaal eenzelfde uitvoering gegeven. Muzikale wandeling. Zaterdagmiddag marcheerde de R.K Muziekvereeniging „Unitas" door het dorp, voorzien van het nieuwe vaandel en nieuwe hoofddeksels „Unitas" gaat goed vooruit. Door bet ijs Door den dooi, die iederen dag opnieuw invalt, wordt het ijs zeer slecht. De jeugd, die dit niet schijnt te Vergadering „Stille Omgang". Donderdag avond werd alhier in bet Brunogebouw de vergadering gehouden van het genootschap Stille Omgang, afd. Heilo. De voorzittei de heer N. Briefjes, opende de vergadering met den christelijken groet en heette den ZeerEerw heer Pastoor en de aanwezigen welkom. De rekening en verantwoording was in orde bevonden en werd goedge, keurd. Het batig saldo bedroeg 27.28)4. De voorzitter is ook ter vergadering ge weest te Alkmaar en deelt mede, dat een extra trein naar Amsterdam zal loopen, waarvan de retourkosten bedragen 1.50. Deze extra trein zal vertrekken van Alk maar om ongeveer 11 uur 's avonds en zal om ongeveer 1 uur in Amsterdam zijn. Zij die per spoor willen reizen, kunnen zich aanmelden bij den heer N. Briefjes, Hol- leweg. 10 dagen voor den dag. Wie per fiets wenscht te gaan, kan zich opgeven bij den heer N. Ursem. De Zeer eerw. heer Pastoor sprak nog een woord tot opwekking. Daar de veree- niging dit jaar haar 5-jarig bestaan viert, zal een spreker komen, met het oog ook op het Eucharistisch Congres, dat dit jaar in Amsterdam gehouden wordt. De Zeer- cerw. heer Pastoor spoort ieder aan niet alleen deel te nemen aan den stillen om gang, doch ook aan het Eucharistisch Con gres. De voorzitter dankt den Zeereerw. heer Pastoor voor zijn woorden en spoort ook allen aan deel te nemen aan den Stillen Omgang. Hierna sluiting der vergadering met den christelijken groeL Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit Jan, z. v. H. Brussel en D. Vel. Pieter, z. v. J. H. Eig en D. Woerdeman. Josephine Guurtje, d. v. T. de Jong en H. M. van Maa- nenburg. Trijntje, d. v. J. Aafjes en D. Hil- dering. Gehuwd: H. van Saane en A. Elstrodt. L. van der Hoef en L. L. Moors. N. Koomen en G. Sluijs. Overleden: Vrouwtje Stöckel, oud 76 iaar, ongehuwd. Feestavond R. K. Volksbond. Zaterdag j.l. hield de afdeeling Wormerveer van den Ned. R. K. Volksbond een feestavond in de Nieuwe Sociëteit aihier. De Voorzitter der afdeeling Wormerveer, de heer L. Groep, heette de talrijke aanwe zigen van harte welkom en deelde mede, dat door bijzondere omstandigheden, in af wijking van de gewoonte, de feestavond op Zaterdag moest gehouden worden. Verder maakte hij bekend, dat er tijdens de uit voering collecte zou gehouden worden voor de uitgesloten textielarbeiders in Twente en voor het fonds „Hulp in Nood", waarna hij allen een genoeglijken avond toewenschte. Vóör de pauze voerde de tooncelvereeni- ging het drama „Triomf der Kruises" op verdienstelijke wijze op. Dit drama ver plaatst ons in den tijd der eerste Christe nen, die na bloedige vervolgingen met christenmoed doorstaan te hebben, een be teren tijd zagen aanbreken, toen Keizer Constantijn de Groote, door de verschij ning van het H. Kruis in de wolken en de zichtbare bescherming des Hemels, in zijn strijd tegen Maxentius, aan de Christenver volgingen een einde maakte en na langen strijd de overwinning op het bloeddorstige heidendom behaald werd. De spelers waren rolvast en wisten de verschillende karak ters goed uit te beelden. Na de pauze werd een klucht in 2 bedrijven „Koning Christof- fel de Eerste" opgevoerd, waarin een vrek kige, rijke boer, doordat op zijn ijdelhcid 26 FEBRUARI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 9.059 PARIJS 11 50 BRUSSEL 9.95 WEENEN 0.37 LONDEN 11.52 STOCKHOLM. 70 KOPENHAGEN. 42.40 CHR1STIANIA 35.20 BAZEL 46.35 NEW YORK ROME Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninkliifc Meteoro-j logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 26 Februari. Hoogste Barometerstand 773.1 m.M. te Blacksod. Laagste Barometerstand 756.4 m.M. te Karlsruhe. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Februari: Matige, wellicht later toenemende noord oostelijke tot noordwestelijken of westelijken Wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien, later iets zachter. gespeculeerd werd, tot het verrichten van daden van naastenliefde gedrongen werd. Deze klucht bracht de lachspieren telkens in beweging. Zoowel het bestuur van den Volksbond als de Tooncelvcreeniging kun nen met voldoening op den goedgeslaagden avond terugzien. Benoemd. Door Z. D. H. de Bisschop van Haariem is benoemd tot kaoelaan te Assendelft, den Weleerw. heer W. J. V. fjessing, in de plaats van den Weleerw. heer C. A. Ruigewaard, die benoemd is tot kapelaan te 's-Gravenhage in de kerk v. d. H. Martelaren van Gorcum. Gemeenteraad. Zaterdag kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bij een. Afwezig de heer J. Metselaar met ken nisgeving. j De voorzitter, burgemeester Nieuwen- huysen, opent met een woord van welkom, waarna voorlezing volgt der notulen welke zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen is: Proces-verbaal der kas- ODname bii den gemeente-ontvanger op 19 Dec. in kas was en moest zijn 9593,53; schrijven van den inspecteur van het Lager Onderwijs, waarbij tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School is toegewezen mej. J. R. Bruinsteen: jaarverslag van het Ge meentelijk Lichtbedrijf, en medegedeeld werd, dat de winst over het afgelii-ien iaar door dit bedriif behaald is 1070 65. Verschillende ultbeidingen zijn aangebracht, het aantal straatlantaarns bedraagt thans 70 stuks; verder werd medegedeeld dat mogelük wederom tot stroomverlaging kan. worden besloten. Naar aanleiding van een op de vorige ver. gadering besproken adres van C. Hageman, in zake de I andarbeiderswet, werd mede gedeeld. dat bij nader onderzoek is geble ken, dat de aanvrager zich behoort te wen den tot de gemeente Feilo, daar de grond, voor den bouw bestemd, in die gemeente is gelegen. Verder was ingekomen, het bekende adres van de gemeente Werkendam, in zake de Onderwijswet, betreffende hooger en mid delbaar onderwijs. Door B. en W. werd voor gesteld om de groote kosten. w;]ke de uit voering dezer wet veroorzaakt aan dit adrec adhaesie te betuigen. Aldus wordt besloten Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer J. Nuvcrs Mz. Benoeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim :n de vacatu»e G. J. Meyer, wordt beno»md de heer P. Boschman, hoofd der O. L. School. In de vacature van den heer J. Adrichem. wordt gekozen mej. G. de Moei. onderwijzeres aan de R. K. Bij zondere School. In zake het voorstel tot verleenen van verlol, tot tijd lijk e uit woning aan den heer P. Boschman. hoold d®r 0. L School, zoo- lan* deze de srhoolwoning niet ter be schikking heelt, deelt de voorzitter mrde, dat B. en W. een regeling heben getrolfen met het voormalig hoold der school, zoolang diens nieuwe woning nog niet gereed is, en we! tot 1 Anril a. s. Goedgevonden. Eervol ontslag wordt verleend aan mej. U Vosseur, als onderwijzeres aan de O L cchool alhier, met ingarw van 1 Januari 1.1. Tot onderwijzeres aan da O. L. School in de vacature van mej. D. Vosseur wordt be noemd mei. J. R. Bruijnsfeen, tijdeijk onder- w"».eres alhier. Een subsidie van 100 wordt aan de Lim- mer Burgerwacht over het jaar 1923 ver leend Ingekomen is een verzoek van den ge meentegeneesheer, om een jaarliiksche toe lage, wegens toenemend aantal goeJkoopere veriossmgen voor de arbeidersbevolking, ten bedragen van 200. B. en W. stelen voor f 100 toe te staan, mints, de dokter zich bereid verklaart, volgens bet vroedvrouwen- tarief die gezinnen te helpen, die een in komen hebben beneden 27.50 per weck- Wethouder Volkering zou beoaald vullen zien. bet inkomen van het hoofd van het gezrn. en niet het inkomen van het gezin. Wethouder Penning wenscht deze toelage niet vast te stellen, doch haar i®der iaar naar omstandigheden beoalen. en dus niet als salarisverhooging te beschouwen. De heer Fuvs stolt voor, de toelage te doen ingaan 1°74. Aldus besloten. Den Rrk'veldwachter wordt voor rijn as- s'stentie trdens de kerm's in 1923, een grati ficatie verleend van 15. (Wordt vervolgd.) BERICHT. Wegens plaatsgebrek moesten eenige I plaatselijke belichten tot morgen blijven, liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1