RS PU HMRLEm, SPORT RN SPEL. WIELRIJDEN. SCHAKEN. ingezonden. Berichten asit vorige oplage. DE SPAARNEBANK HEEiWSTEDE. Wandelbosch Groenen- daal. AERDENHOUT. BLOEMEND AAL. ZANDVOORT. SANTPOORT. Voor den Politierechter. De Haarlemsche regeling van het schoolgeld der Buitengemeenten. Personeel Keuringsraden in 1924. Weer de autobuskwestie. BURGERLIJKE STAND. D. H. V. B. R.K. Voetbaivereeniging B.S.M. R. K. Voetbal. Competitie Juniores. De „Zwaluwen" versus „De Roods Duivels De stakende aardappellossers. De Nederlandsche Bank. Aardbeving. De Engelsche havenstaking. Een nieuwe Amerikaansche gezant in België. Een Poolsch bankdirecteur gearresteerd. Om Toei-Ankk-Amen's graf. Brandstichter gearresteerd. Het conflict in de Noor sche metaalnijverheid. De Amerikaansche Poolvlucht. Het petroleum~schandaal. KüfPER Rldderstr. 28, Te!. 3057 ftl£UBEUMKER GEÜAflD 8L0M LEERAAimO. EfêG?LSCH KORTE ZIJLSTRAAT 14. Winterhaniien Ziekte Burgemeester. Naar wij ver namen werd de heer Jhr J. F. W. van Doom. burgemeester dezer gemeente, die -ceds geruimen tijd ongesteld is, ter ver dere verpleging in het Diaconessenhuis te Haart:m opgenomen Verbouw oude postkantoor. De ver- verbouw van net oude postkantoor tot po litiebureau werd opgedragen aan de firma Var. Amstel (D. F. de WildeMet Hezen verbouw is reeds een aanvang gemaakt en zal na voltooiing van dit gebouw de politie •liet ianger in het Raadhuis verblijven. Gemeentebode, Voor den gemeente- bode W. Schotvanger is de firma Van Amstel begonnen aan de Kerklaan een huis ie bouwen. Bij oncierhandsche aanbesteding werd de bouw van dit huis aan deze firma opgedragen. De bedoeling van Schotvanger is na het gereedkomen van dit huis den gemeentedienst met recht op pensioen te te verlaten. Verbouw Bcschzigt. Aan de firma Van Amstel is opgedragen den verbouw van iet buiten ..Boschzigt", aan den Heerenweg. De bedoeling is, dat na het gereedkomen van di: btjis zich aldaar zal vestigen mevr. Van Wickevoort Crommelin. die geruimen tijd geleden van hier naar het buitenland was vertrokken. Vroeger was mevrouw Wickevoort Crommelin bewoonster van bet l-ndgoed ..Berkenrode" in deze gemeente. De werken, die alhier van gemeentewege orden uitgevoerd, beginnen hun voltooiing le naderen. Moge het initiatief op zich zelf o! zeer te prijzen zijn, omdat hiermede weer talrijke menschen aan het werk zijn gezet, de kroon» op het werk is zeker het prachtige anzicht, dat het wandelbosch heeft ge- regen. Al aanstonds, wanneer men dc breede oprijlaan betreedt, voelt men zich prettig gestemd door de harmonieuse kleu- retischakeering van de uitgestrekte vlakten links en rechts, de nieuw-opgewerkte ta luds van versche, zwarte kluiten tusschen het grijs der macadam-wegen en dit alles tegen den majestueuzen achtergrond van het bosch. Ook aan den kant der Valkanburgerstraat is vee! veranderd en, ten goede. Langs deze straat heeft men het typische gezicht op jiiet karakteristieke molentje en het verdient 'zeker aanbeveling, zijn weg eens hierlangs jover het frissche bruggetje en den nieuw (aangeicgden weg naar het bosch te nemen. Groenendaal op zich zelf is grootendeels onveranderd gebleven. Gdtukkig! Laat de natuur de natuur en dwing de boomen niet tot onmogelijk rechte lijnen en de paden tot regelmatige glooiingen of afrondingen De kunst kan hier slechts fataal zijn. Is een bezoek aan het wandelbosch de moeite reecs overwaard, de natuur voegt er het bare nog aan toe. om uw uitstapje tot een genot te maken. Na de ijs-, sneeuw en vorstperiode, schijnt ook zij zich herin nerd te hebben, dat er nog zooiets als een overgang tusschen winter en zomer, een lente bestaat. Sinds cenige dagen werden wij tot nu toe dagelijks verrast met een morgenstond, die* werkelijk goud in den mond had. De prach tige blauwe hemel, waarvoor een helwitte sluier gespannen scheen, het jubelende zon netje, alles noodde tot een wandeling en in Groenendaal was het niet minder druk dan in den hout, van wandelaars fietsrijders en.... kinderwagens. Men vergat bijna, dat men onder kale boomen liep en droomde zich werktuiglijk onder een groenen blader tooi met het zachte Zuiden windje. Een loffelijke uitzondering met Den Hout, vormde het wandelbosch, doordat de paden hier alle hard bleven, terwijl ze elders op sommige plaatsen in ware mooderpoelen ontaardden. Heemstede kan het gemeentebestuur dank baar zijn voor het goede, dat het gedaan heeft aan het wandelbosch, waarop iedere rechtgeaarde Heemstedenaar met recht trots is. Laten we hopen op een spoedige lente, die ons een bezoek aan Groenendaal nog aangenamer maken zal. Ongeval. Donderdag kwam een opper man op het werk van den heer N. van Keu- \tn van den steiger te vallen, waarbij hij rich zoodanig inwendig bezeerde, dat hij per orancard naar het St. Elisabeth's Gasthuis /e Haarlem moest worden overgebracht. Jaarvergadering Chr. Ambtenaarsbond. Door de afd. Santpoori van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond is Donderdag in hotel Vreeburg de vierde jaarvergadering gehou den. welke een feestelijk karakter droeg. De jaarverslagen van secretaris en pen- uingmeesteresse werden goedgekeurd. De nkomsten in 1923 bedroegen 1070,12, de uitgaven 872,64)4. zoodat er een batig saldo is van 197,47)4. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Aanbesteding. Aan Jan Koning, Spoor- buurlstraat alhier is, na gehouden inschrij ving, als laagste inschrijving gegund het vervoer van 180.000 steenen van de Leid- •chevaart naar hier. voor rekening van de «emeente. Rioleering. Naar wij vernemen zal van gemeentewege de rioleering in 't plan Noord, weike om verschilelnde redenen al een poosje stil lag, verder worden uit gevoerd. Beterhand. Naar wij vernemen is de toe- itar.d van het meisje hetwelk Donderdag avond in aanraking kwam met de tram Aan de halte tol, bevredigend te noemen. Jet geval zal dus geen ernstige gevolgen aa zich sleepen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Iz. v. d. Mije en C. Kessler. Getrouwd: C Appel ij K. Loos. J. J. Schelvis en W. Löppke Geboren: Hendrika Anthonia, d. van G. v. Beek eri H A. van Ewijk Dirkje Adriana. d. van A. Soed en N. van Bru- chem. Jan Pieter Kurt, z. van J. de Roods en E K. M. Jens. Adriana Pe- nella, d. van W. Koning en J. Paap Johann„ Maria, dochter van A. Paap en A. J. Kulk. Jozef, z. van H. Bluijs en A. C. Horeman. Aaltje, dochter van J. Kerkman en J Schaap. Willem, Corne lls, z. van J. G.oeneweg en B. Rippcn. Hans, z. van J. W. v, d Bold en E. W. F. Beeftinck. Inis, d van A. E. Richter en G Kampen. Maria, d van P. Keeskimp en A. Paap Aanbesteding. Door B. en W. is. na gehouden aanbesteding, de leverantie voor de scholen van leermiddelen en benoodigd- heden voor de nuttige handwerken gedu rende 1924 opgedragen aan den heer A. Bakels en die van boeken en platen aan den heer W, J. van Petegem alhier. uaamd Zuivelfabriek „de riendrachf en eigendom van de Vereeniging van melkvee houders, is thans overgegaan aan de N.V. Haagsche Maatschappij tot Exploitatie van Boter en Margarincfabrieken te 's-Graven- hagc. Concert. Het R. K. mannenkoor „St. Caecilia." te Velseroord za' a.s Maandag 3 Maart een concert geven jn café „Zomer- iust" van den heer J. Th Bömh, alhier. Medewerking zullen verleenen de bariton N. J. Aris en mej. Jeanne Vissier. piano, alhier en de heer Zwanenburg, harmonica virtuoos, te Velseroord. Het belooft een mooie avond te worden. Tooneeluiivoering. Door de R. K. da- mestooneel-vereeniging alhier zal onder lei ding van den WelEerw. kapelaan Versteeg, nogmaals een opvoering worden gegeven, van het drama „Haar Offer." van pater Servatius, in het patronaatsgebouw der pa ters Capucijnen te Velseroord De opvoering zal plaats hebben op Zondag 2 Maart. „Caecilia." Door het Symphonic-orkest Caecilia." alhier is wegens aftreden van Jen tegenwoordigen directeur den heer Ant. Pusch, een oproep gedaan voot sollicitanten naar het directeurschap. Zuivelfabriek „de Eendracht." Het van juds bekende Hollandsch bijenpark aan defl Rijksstraatweg othier, d<- 'r-afs'e jaren ge- Zitting van Maandag 25 Februari. De bedrogen echtgenoot of de opgewonden beklaagde. Terecht staat R. 0„ die op 6 Februari j.l. te Zaandam zijn vrouw bij een twist gesla gen heeft, zoodanig, dat volgens ooggetui gen haar gezicht bond en blauw was ge slagen. Politierechter: Is U R. O.? Bekl.: Ja, mijnheer. Politierechter: U is 26 Jaar?s Bekl.: Ziet U mij voor 26 aan? Politierechter: Nu, 36 dan? Bekl.: Ziet U mij voor 36 aan? Mijn dag vaarding is heelemaal niet in orde. Ik ben van 1879. Politierechter: Dan bent u nu, 'n kijken, 45 jaar? Bekl.: Di kan wel! Pol -rechter: Beklaagde, bebt u op dien 6den Februari uw vrouw geslagen? Bekl,: Mij onbekend! Mij onbekend! Het is opzettelijk er op aangelegd mij in een op gewonden toestand te brengen. Politierechter: Is u nog bij uw vrouw? Bekl.. Sinds 6 Februari is ze weg Politierechter: En die D., heeft die om gang met uw vrouw? Bekl.: Daarom hebben zc 't er op aange legd Politierechter: U hebt een logement van zwervers? Bek!.: Zwèrrevcrs? Zwèrrevers? Politierechter: Nu ja, een logement dan toch? Hoeveel verdient u? Bek!.: Dat kan ik niet zeggen, 'n Loge ment is net een duiventil, vandaag heb ie er vier en morgen veertien! De zaak gaat zoo goed, als ze nog nooit gegaan heeft. Ik ben met zeven gulden geleend geld begon nen in 't donker cn nu heb ik er twintig in de kast Bekl. komt al meer en meer in opgewon den toestand en spreekt erg luid, schreeuwt. De Politierechter maant voortdurend tot kalmte aan, maar slaagt ei ternauwernood in hem te onderbreken. Bekl.: En dan die ander hij was knecht in mijn huis. Ik heb gezegd. „Moeder, dat gaat niet. tot driemaal toe Want, mijnheer, ik ben vijftien, zestien jaar met 'r getrouwd en groot van d'r gehouden er, nog. En daar om zal ik m'n zaak verdedigen tegenover meineedigen. De politierechter interrumpeert. Als bekl. niet kalm blijft en niet ophoudt met schreeu wen, zal hij hem moeten laten verwijderen. Bekl.: Ik mag toch m'n meening zeggen! Ik mag hier zeggen, wat ik wil! Daar gaat 't niet over, of de slag hard of zacht is aange komen, ik weet niet of ik geslagen heb maar nu hebben ze 'n motief. Maar ze zijn nog niet klaar met me, want m'n vrouw kan echtscheiding vragen, maar dat krijgt ze van mij niet gedaan en als je vijftien jaar getrouwd ben, nou ik schiet 't 'ni net zoo lief hardstdood!" Andermaal dringt de politierechter aan, dat bekl. zich zal kalmeeren. Op deze ma nier kan de zaak niet verder worden be handeld. Bekl.: Ik mag hier toch m'n zaak verde digen. Getuige T is 'n ploert.... Politierechter: Nu moet je d'r uitl Bekl. is ver over z'n zenuwen en voor hij het beseft staat hij buiten de rechtszaal, waar men het tieren en razen, dat in de hal wordt voortgezet, duidelijk Wan hooren. De Officier eischt 30 of 10 dagen hech tenis, welke eisch door den politierechter wordt bevestigd. De vrouw van bekl. verklaart, dat ze zoo niet op de straat durft en ot hij niet een poosje, kan worden vastgehouden, tot ze weg is. Met de geruststellende verklaring, dat voor haar veiligheid maatregelen zullen worden genomen, verlaat moeder, met wie bekl. 15, 16 jaar is gehuwd, de zaal. Gestolen of gevonden? P. L., ongehuwd, los werkman, 37 jaar, wonende te Schoten, heeft, naar hij beweert op een dag in Januari hoe laat weel hij niet meer op de Schalköurgergracht een paardedek gevonden. Dien zelfden dag had hij geen tijd meer om 't terug te brengen, maar hij was voor nemens het den volgenden dag bij de eige naars terug te bezorgen Intusschen, ver klaart bekl., heeft de politie van Schoten het paardedek uit zijn koffer gehaald, waar in het volgens de dagvaarding onder klee- ren was verborgen. Bekl. ontkent dit laatste en beweert, dat 't boven op lag Ais getuigen worden gehoord P. F. v. D. en J. W de W., waarna de Officier van jus titie, het feit var. wederrechtelijke toeëige- ning bewezen achtend 2 maanden gevange nisstraf eischt, met aftrek van preventieve hechtenis. Het vonnis luidt in overeenstemming met den eisch. Beleedfging Ambtenaar in functie. J W. 20 jaar, wonend te Oostzaan, stond op 17 Januari j.l. terecht voor het Kanton gerecht te Zaandam, wegens rijden zonder licht Bij die gelegenheid schijnt bekl, zich te hebben opgewonden en den veldwachter W. w. Z. toegevoegd te hebben, dat hij een valschen eed had afgelegd Bekl ontkent, dat hij zonder licht heeft gereden. Hij heeft heelemaal niet gereden. Bovendien kon Z. bet niet hebben gezien, als het gebeurd v.as. verklaart, dat bekl zonder licht heeft gereden en geelt nauwkeurig aan -van uoe ver tot hoe ver Toen bekl. afstapte en getuige et op wees, dat hij hem zou moe ten bekeu:cn, als hij zonder licht reed, ant woordde W dat hij niet zonder licht had ge reden, waarop bekeuring volgde Bekl. houdt vol dat de veldwachter het niet gezien kan hebben en baseert daarop blijkbaar zijne ontkenning van het feit De Officier van Justitie brengt in zijn re quisitoir naar voren, dat 't niet zoo zeer gr;at over 't feit van rijden zonder licht, dan wel over de beleediging van een ambtenaar in functie. c-isch f 15 boete of 5 dagen hechtenis, hetgeen bij onmiddellijk vonnis van den po litierechter gewijzigd wordt in 10 boete subsidair 5 dagen hechtenis. Op 18 December 1923 werd in Café Dreefzicht te Heemstede een vergadering gehouden van ouders cn verzorgers van leerlingen uit buitengemeenten, die de scholen voor middelbaar en voorbereidend fcooger onderwijs te Haarlem bezoeken. Op die vergadering werd een comité ge vormd met de bedoeling, dat dit namens allen, die op genoemde vergadering tegen woordig v/aren, een actie zou voeren te gen de nieuwe Haarlemsche schoolgeldre geling. althans om de finantieele gevol gen er van vou ouders en verzorgers af te wenden, in elk geval dragelijk te ma ken. Bovendien werd door de aanwezigen uit Heemstede een motie aangenomen, be stemd om ter kennis te worden gebracht van den Gemeenteraad van Heemstede. Deze motie hield in, hei verzoek aan ge noemden Raad om maatregelen te willen treffen, dat ouders en verzorgers van Heemsteedsche scholieren op voornoemde scholen niet in ongunstiger omstandigheden zouden kómen te verkeeren, dan wanneer zij in Haarlem woonachtig waren Na afloop van de algemeene vergadering op 18 December vergaderde het sub-comité voor Heemstede ten einde de motie nader te redigeeren en op schrift te stellen. Zij werd op 19 December d.a.v. ten gemeen- tchuize van Heemstede bezorgd en kon aldus nog in de Raadszitting van 30 De cember in behandeling komen Volgens het van die vergadering in de dagbladen gegeven verslag werd besloten, de inge diende motie in handen te stellen van B. en W. ter fine van praeadvies. Op 27 December 1923 en op 4 Januari 1924 vergaderden alle comitéleden, ook die uit de toegetreden buitengemeenten. Als gevolg van het in deze vergaderingen behandelde, werd op 8 Januari d.a.v. aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres verzonden met verzoek de nieu we Haarlemsche schoolgcldregeling aan het Bestuur dier Gemeente te willen terugzen den, zoo mogelijk met den wenk aan die gemeente, zich voor een nadere regeling van het schoolgeld met de omliggende ge meenten in verbinding te stellen, dan we! aan H- M. de Koningin te willen advisee- ren, de regeling niet goed te keuren. Dit adres was vergezeld van een uitvoerige toelichting, bevattende de gronden en fei ten, waa;rop naar de meening van het co mité de regeling, zooals zij door den Raad der Gemeente Haarlem is vastgesteld, niet voor goedkeuring vatbaar is. De bedoelde gronden en feiten komen in hoofdzaak neer op een betoog, dat de nieuwe school geldregeling in strijd is met de wet, inzon derheid met de hoofdbeginselen der wet geving op het middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs. Ten einde verder den goeden wetteiijken weg te volgen en de mogelijkheid te scheppen des te eerder tot een resultaat te komen, werd buitendien op 29 Januari 1924 nog een adres van vrijwel gelijken inhoud en strekking, rechtstreeks aan H. M. de Koningin verzonden, waarin aan Hare Majesteit verzocht wordt, aan de re geling Hare goedkeuring te willen onthou den. Eovendien werd in de toelichting op dit adres behandeld een adres van de ge meente Werkendam, dat aan het Comité bekend was geworden en hetwelk naar de mcening van het Comité op minder juiste gronden het tegengestelde bedoelt te be reiken van hetgeen het Comité wenscht. Immers betoogt dit laatste, dat, vermits goed middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs van algemeen belang zijn ook voor „buitengemeentendeze in de kosten van dit onderwijs in een naburige groote gemeente moeten bijdragen. Werkendam betoogt, dat dit belang wel „Rijksbelang", maar in den regel geen belang van „plat telandsgemeenten" is. Daarom werd in de toelichting de zienssvijze van laatstge noemde gemeente zakelijk bestreden Nu stond het Comité voor de vraag, wel ke maatregelen het verder nog zou kun nen nemen. Drie mogelijkheden traden daarbij op den voorgrond, a. w. 1. Een verzoekschrift te richten tot de betrokken Ministers en aan de Staten Ge neraal met het doel een noodwet te be pleiten, volgens welke buitengemeenten in bedoelde kosten zullen moeten bijdragen aan de naburige groote gemeente, ook in dien deze voor dat onderwijs geen subsidie van het Rijk ontvangt, welke verplichting thans afhankelijk is van het verkrijgen van die subsidie, dat dit echter dan ook zal moeten meebrengen dat leerlingen uit die buitengemeenten op de scholen op gelijken voet toegang hebben als de leerlingen uit eigen gemeente. 2. Het oprichten van een eigen school met subsidie van Rijk, Provincie en of ge meenten. 3 De betrokken leerlingen geplaatst te krijgen op andere scholen van gelijke strekking in naburige gemeenten. Voorloopige inlichtingen over de pusten 2 en 3 werden ingewonnen, die het comité de overtuiging gaven, dat zoowel punt 2 als punt 3 op korter termijn vervalbaar zijn. In de vedgadermg van 4 Februari 1924 van het algemeen Comité werd besloten, deze punten voorloopig alle te laten rus ten, als zijnde deze nog niet urgent zoo lang de beslissing van Hare Majesteit de Koningin niet is afgekomen, welke beslis sing het Comité naar aanleiding van de aangehaalde gronden en feiten vol vertrou wen afwacht. Ook werd op die vergadering besloten, dat dc sub-comité'.s bij hun gemeentebe sturen afzonderlijke pogingen zullen doen om door die besturen met spoed maatre gelen te doen nemen, indien onverhooot H. M, de Koningin toch de regeling mocht goedkeuren, ten einde in dat geval de ou ders en verzorgers dadelijk financieel te hulp te komen, indien Haarlem zonder ver- wiil, na het vallen van een voo' hare re geling gunstige beschikking, mocht overgaan tot inning van het gestelde schoolgeld a 700, resp. 600 en niet bereid mocht blijken te zijn tot een inning van dit hooge schoolgeld op een voor de betrokkenen meer dragelijke wijze. Bij Ministerieele beschikking zijn thans de voorzitters en secretarissen en hunne plaats vervangers voor 1924 aangewezen. Te Haarlem en omgeving, 19e keurings- raad, treedt als voorzitter op majoor G. A. de Reede, als secretaris 1ste luitenant J. de Lange, als deskundige de gep. dir. off. van gez. C. v. d. Worp. In de 24ste keuringsraad, Zuidelijk deel van Noord-Holland, voorzitter reserve majoor H. Poo'viiet, secretaris sergeant G. J. Baron v, Heeckeren tot Overlaer. In de 17e keuringsraad, Noordelijk deel van Noord-Holland, voorzitter kapitein jhr. D. Mollerus, secretaris, 1ste luitenant G. C, Bosch. In de 18e keuringsraad, midden gedeelte van Noord-Holland, voorzitter gep. generaal- majoor W. Laatsman, secretaris kapitein op non-actief non-actief W, K. Rutgers. Voor het eerst zullen in dit jaar ook onderofficieren de func'ie van secretaris bij den keuringsraad vervullen en wel in 6 van de 43 keuringsraden zijn thans onder officieren ais secretaris aangewezen. Nu het verzoek van de autobusdienst-on- dernemers om een of twee autobussen op de Groote Marakt door B. en W. is afgewezen, zullen zii, naar tren ons trededee'de, andere maatregelen zien te treffen. Heden zullen zij in een vergadering den toestand nader bespreken en zal het plan ter sprake ge bracht worden, of het niet wenschelijk zou zijn in de stad een garage te huren, die dan als station van de verschillende lijnen dienst zal kunnen doen. Geboren: 21 Febr.: z. an E, A M. v. d. BoogaardMeijbaun. 22 Febr.: d. van C- Snoeks-v.Akkooi. z. van A M. A. Vos Henneke d, van H. C. Alders-Damen. z. van A. E. de WildeEmmer. 23 Febr.: d. van J. H. Fennis-v. d. Aa. d. van W. v d. Mije-v. Midlum. z. van A. Hakken- haar-Gerritsen. d. en z. van G. M. Ver- heek-van Deursen. z. van C. P. Verbeck- Vieselman. d. van C. v. Welt-v, Getder. 24 Febr.: d van C. Nieuwstad-de Gelder. <3. van E A. J. Kooijman-v. Blokland. z. van C. Meijer-Breet. d. van J. H. van Wijk-Pastor. z. van C. J Spaargaren-v. d. Smissen. Overleden: 22 Febr.: M. Th. Pienk, 49 i M, van Heemskerkstraat 23 cebr.: H. d- Jong, 22 j., Z. Brouwersstraat. JUNIOREN-COMPETITIE. Mag ik de betrokken clubs eraan herinne ren, dat voor elk elftal een gulden inleggeld moet betaald worden; dit is tot nu toe nog niet gebeurd. Nog steeds wacht ik op de ledenlijsten van sommige Junioren-elftallen; toe, kom er eens mee voor den dag. Gelieve het programma van 2 Maart goed na te lezen, want 't is gewijzigd. De uitslagen van 24 Februari zijn: Aideeling A. R. C. O IAlliance 1 11. V. V. F. 1Geel-Wit 4 terrein afgekeurd. Aideeling B. Vicirix 3V. V. F. 2 terrein afgekeurd. GEWIJZIGD PROGRAMMA 2 MAART. Aideeling A. V. V. F.S. D. S. 3, 2 uur, H. Westbroek (Kleverlaan). B. S. M. 3Geel-Wit 4, 1 uur, B v d. Zwam. C. G. Zw. W. 5Alliance I, 1 uur, L. Assendeflt, (Zandvoortschelaan.) R. C. O. 1, op verzoek vrij. Aideeling B. Alliance 2V V. F. 2 2 uur, C. Zwet sloot, (Zijlweg-Overveen.) De wedstrijd H B. C. 4Victrix 3 vervalt, omdat het terrein van H, B. C. niet dispo nibel is. Secreta.riaat Schoollaan 25. Bennebroek. Er is Zondag van voetballen weer niet veel terecht gekomen. De wedstrijd D. S. S. IB. S. M. I kon niet doorgaan we gens terreinafkeuring. Deze wedstrijd heeft nog al tegenspoed, bij dc op 10 Febr. vast- gestelden wedstrijd was de scheidsrechter niet opgekomen, dus toen ook maar weer naar huis. Het 2de trok naar Lisse om een vriendschappeliiken wedstrrd tc spelen te gen L. S. V. II, maar beerde weer spoedig terug, daar er maar eenigsspelers van L. S. O, aanwezig waren. P. V. C. IH. B. C. I, terrein afgekeurd. Leiden IH. B. C. II, terrein afgekeurd. V. V. F. IGeel Wit IV, terrein afgek. V. V. F. IIVietrix III. terrein afge keurd. „DE KENNEMERS." Pluvius had het weer eens op zijn heupen dezen Zondag en ik vermoed, dat het aan tal regendruppels meer bedragen zal heb ben. dan dat der voetballers, inclusief enthousiasten, die de velden hebben be zocht. Het heerlijk-droge „Kennemer"-terrein was nog in staat geweest, de spelers van het Darde tegen Kinheim II te dragen, met scheidsrechter en vlaggetjes of zakdoek- langs-de-lijn-dragers en het zwaargevricht- tweetal Muis-Reehorst, zagen met hunne rood-zwarten makkers kans de geel-zwar- ten met 32 te slaan! Dat derde elftal blijft toch altijd een broederlijk-eendrach- tige combinatie en hiermede een voorbeeld voor hijn slappe H-voorgangers, die zoo beleefd zijn geweest geen moeite te doen het zoo zwaar veroverde le klasseschap te behouden! Foei! V had er eveneens zin in en het goede voorbeeld van de groote terrein-broeders volgend en zelfs verbeterend, klopten zij Kinheim III met de korfbal-cijfers 64!! De zich noemende „Haarlemsche Corin thians" bleven wijselijk hun kop thee in de Soaarnestad gebruiken en ging dus de „friendly game" tegen de superiore aidee ling rood-zwart niet door! Alleen Ooster- wal „the man of the tea", krijgt geen 2 verliespunten. want hij alleen had de „Zwarte-laan-modder" getrotseerd om „Watervliet" te bereiken! Deze week verscheidene Kennemer-ster- ren als arti.sten ingedeeld bij de Revue, waar ook rood-zwart even in de hoogte wordt gestoken, vervolgens geloof ik weer een vacantie-Zonda*! Heer Boelion. ontferm u onzer, want er is nog een beker te verbekerenl Nog één beleefd verzoek aan H.H. be- stuurderen! Als Pluvius reeds Zondagvoor middag zóó bezig is als dezen Zondag, plakt dan vroegtijdig de medcdeeling van „wedstrijd-aflasten" aan, dat bespaart ver- scbeidenc meivscben een onaangename „modder-wandplin^"! 't Was immers «feen competitie? Afgesproken? AMSTERDA, 25 Febr. Pet „Zwaluwen"- elftal, dat 4 Maart te Brussel tegen de „Roode Duivels" („Diables Rouges") zal uit komen, is als volgt samengesteld: De Boer, H. Tetzner, Denis, (captain) Krom, Hulsman, Vermetten, Sigmond, De Haas, Ruffelse, Veriegb, Groos- johan, DE AANSTAANDE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. De Amerikanen, die een startgcld vroe gen van niet minder dan 45,000 francs per persoon, en dit natuurlijk niet hebben ge kregen, zullen niet aan de zesdaagsche te Brussel van 3 tot 9 Maart a.s. deelnemen. Vermoedelrk rijden de Hollanders Vlem- 'nx en Van Boxöl mede. Thans kan officieel worden medegedeeld 'at 13 koppels voor de a s Zesdaagsche tc Brussel reeds zijn geëngageerd, w.o. dc Nederland sche ploegen van BoxtelErke- lens en VlemminxMeerbach Behalve 9 zuiver Belgische koppels dingen nog mede, d« Italianen StefaniMinoretti en de Franschen BeylLouet. terwijl nog met een zestal andere renners wordt onderhan delt. HET INTERN. TOURNOOI TE NEW-YORK Op 16 Maart a.s. neemt het groote Schaaktournooi te New-York een aanvang. De volgende grootmeesters nemen er aan deelAljechin, Bogoljubon, Capablanea fwereldh.) Yanouski, dr. Lasker, Maroczy. Marskali, Réke en Tartakower, benevens de meesters Ed. Lasker, Kupckih en Civ Thomas. Het tournooi is georganiseerd door de be roemde Manhattan Ches-s Club, president de heer H. R. Limburg. Het tournooi zal plaats hebben in bet fraaie Alamac-botel, waarin de meesters alle mogelijke comfort zullen vinden, gedurende dc vier weken, dat het tournooi duren zal. Op 15 Maart worden de spelers begroet door mr. Hylan, burgemeester van New- York, en den gouverneur van den Staat, die hen aan een feestbanket noodigen zal. Na afloop van dit banket heeft een blik- semwedstrijd plaats. Er zullen «in het tournooi twee ronden gespeeld worden. Iedere deelnemer zal dus met wit en zwart tegen iederen tegenstan der spelen, in totaal dus 22 partijen. Er wordt gespeeld van 1.305.30 en van 7.3011.30 uur en wel 30 zetten per 2 uur. Het prijsfonds bedraagt 5000 dollars, Het gezamenlijke bedrag der reis-, ver- bleif- en prijskosten 12.000 dollars werd op één clubavond volteekend. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Als abonné cn getrouw lozer van uw blad. las ik in het nummer van 13 Februari j.l een verslap dter R -K Kiesvcreenipin-g Ben nebroek Het verwonderde mij. dat de voorzitter hij de opening moest mem»oroercn, dat er zoo weinig belangstelling was voor deze vergadering. Nu zou ik wel eens wil len vragen wat kan daar de oorzaak van zijn? Het toeval diende, dat ik er met e;n lid der vereeniging over sprak en van bem vernam, dat hij van deze vergadering niet eens een convocatie ontvangen had. Maar niet was vergeten om tl Februari oontri butïe bij hem te komen halen Vermoede- lij!- zijn er met hem nog meer, om een zeker doei vergelen. Het is mij ook een raadsel, dat ik wel 'ces. da! dc lv.er Zeestra ten aftredend was, en niet lees dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde, dus ook werd herkozen, en aan het eind der vergadering met den heer Huisman ter wille der een heid ontslag nam. Dit is mij niet recht duj- deüjk. En daar bracht hij de kwestie-v. d. Meij naar voren. Dat is mij onverklaarbaar, want het is reeds 3 jaar geleden, da! ik op zijn fatsoenlijkst gezegd, uit het Bestuur der Kiesvcroeniging gegooid werd om de vb lende reden; ik was bestuurslid van een ne s'.ralc voetbal vereeniging, maar daarover niet verder. Het is niet mijn bedoeling dit goed te praten Maar hoe is het ie verklaren, dat dit van invloed was op de verkiezing van den Ge meenteraad. Verder gaande lees ik. dat wordt opge merkt, dat die beschuldiging aan mijn adres niet vast staat. Zie, dat doet mij vermoe den. dat ik door iemand op de schande lijkste manier door de modder ben ge haald, maar dat wensch ik van dien per soon In geen gevat, want niets is gemakke lijker dan dat. wanneer hij er niet bij te genwoordig is. Maar ik tart een ieder te be- wiizen, dat ik afbreuk heb gedaan aan de R.K. lijst der Kiesvereniging. U mijnheer de Redacteur bij voorbaat dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik G. P v. d. MEIJ. De stakende aardappellossers hebben ver klaard accoord te gaan met door de patroons gestelde voorwaarden tot onderhandeling, Thans is de burgemeester uitgenoodigd in het geschil een onpartijdig voorzitter aan tc wijzen. Naar de Tel verneemt, bevat de agenda voor de buitengewone Algemeene vergade ring van Aandeelhouders der Nederlandsche Bank, te houden op Woensdag 12 Maart, de beide volgende punten: le. De vacature,ontstaan door de perio dieke aftreding van mr. Tetrode per 1 April 1924. Als candidaten zijn gesteld: Mr. P; J. C, Tetrode, D. Rahusen en Mr. R. E. Til- man; 2 Het al of niet bekrachtigen van de be noeming door den Raad an Commissarissen van den heer Jhr. Mr. H. J. L. van Bever voorde tot Oldemeule tot lid v. d. Commissie van Advies, ter vervanging van den heer J. F. de Beaufort, die tot directeur benoemd is. Een ernstige aardbeving wordt gemeld uit Ecuador Gevreesd wordt dat Guyacuil ern stige schade heeft geleden. LONDEN, 24 Febr. De voorwaarden voor de beëindiging van de havenarbeiderssta king, voorwaardelijk aangenomen door de leiders der bonden, werden aan de massa meetings der stakers in de verschillende ha vens van bet land heden meegedeeld. Een manifest, uitgegeven door het natio nale slakingscomité aan de leden drong aan op algemeene aanvaarding der voorgestelde regeling. De commissie van onderhandeling en het nationale stakingscomité adviseeren geza menlijk om de voorwaarden aan te nemen. Het schijnt waarschijnlijk, dat het advies van de leiders door de stakers zal worden aangenomen en reeds zijn in eenige havens besluiten in dezen geest genomen. LONDEN, 24 Febr. Het is onwaarschijnlijk dat morgen het werk zal worden hervat, daar een formeel besluit eerst zal kunnen worden getroffen op de conferentie van af gevaardigden van de havenarbeiders, welke morgen zal worden gehouden LONDEN, 24 Febr. Bij een massa-meeting te Huil.namen de havenarbeiders met een groote meerderheid van stemmen het besluit om het aanbod der werkgevers te aanvaar- den De bai ena-beiders te Newcastle, Liver pool en Bristol namen eenzelfde besluit. BRUSSEL. 24 Febr. Men bericht, dat de Amerikaanscht- regeering William Phillips, vroeger gezant te Den Haag, heeft benoemd tot gezant te Brusse' als opvolger van mr. Fletcher, die benoemd is tot gezant aan het Quirinaal. WARSCHAU, 24 Febr. Men verneemt, dat de heer George, directeur van de Fransch- Poolsche bank, is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd, dat de bank zegelrecht heeft ontdoken en verdere overtredingen heeft begaan. CAïRO» 24 Febr. Er wordt bericht, dat de Egyptische regeering, na de openstciiïng van het giaf van Toet-Ankh-Amen dit tien da gen zal open houden ter bezichtiging; waar na het graf zal worden gesloten tot een vol» genden winter. KERKRADE. 24 Febiuari Gisteren is al hier gearresteerd de zwerv-r H. R„ die be kend heeft. Zaterdagavond brand te hebben gesticht in de ouderlijke woning^ cn in de boerderij van P v E. welke boerderij groo tendeels uitbrandde. De brancl in 't ouder lijke huis was spoedig gebluscht. Hij was in den loop der week uit de gevangenis on'-, slagen STOCKHOLM, 24 Febr. De onderbande lingen in zake het metaal-arbeiders conflict waarbij het voornaamste gedeelte ae regio* mentecring van do betaling van stukwerk was, ziin afgebroken, daar de werkgevers het bemiddelingsvoorstel der arbltrage-com-j missie dat door de werkgevers werd aan-l vaard, verworpen hebben. WASHINGTON, 24 Febr. De Senaat heeft definitief het plan, dezen zomer een Pool vlucht te doen maken door de Shenanda opgegeven. Admiraal Moffet en commandant Landsdown hebben heden bier besprekingen gehouden ovet het treffen van voorbereidin gen voo: het gebruiken van het luchtschip als hulpkracht voor de verkenningsmacht in de Atlantische Wateren gedurende den zo mer Landsdown deelde mede, dat de repa ratie en inspectie van het luchtschip op 1 Mei a.s geë'ndigd zullen zijn. De eerste proe ven om te onderzoeken of het luchtschip practiscb bruikbaar is, zullen spoedig plaat hebben. WASHINGTON, 24 Febr. De Senatoren Bora en Robinson deden Zaterdag in den Senaat een gezamenlijken aanval op den Attc-rney-general en verklaarden, dat oe verantwoordelijkheid voor zijn aanblijven m het kabinet, rust op president Coolidge. De resolutie in den Senaat, waarin wordt voor gesteld een onderzoek ia te stellen naar dt gestie van den Attorney-general, zal Maan dag in stemming komen. WASHINGTON, 24 Febr. De democrati sche leden van de Senaatscommissie voot het olieschandaal besloten een ernstig on derzoek m te stellen of er commumcatk heeft bestaan tusschen de regeeringsarnbte- naren en anderen die bij het schandaal zijt betrokken. Maandag zal de eerste getuige gehoord worden. LOS ANGELOS, 24 Febr Mac Adoo ver klaarde, dat Doheny aan zijn rechtskundig kantoor een bedrag zou hebben betaald van 1 millioen dollar indien hij geslaagd zou zijn in de onderhandelingen die hij voerde mei de Mexicaansche regeering. 1Ü lOI'IMt MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden onveranderd. V. K. HEDEN 6% Nederland 1919 91 91%» 6% Nederland J923 99 99'3 Oude Vaart 104l/„ 104% dito Gem Eigendom 87'/.; Mij „Nederland" 151T/„ 153 Scheepvaart Unie 127% 128 Rotlerd Lloyd 138 137 Hoil. Lloyd 18% 17% Paketvaart 138% 138 Oude Boot 86% 87 HoU Stoomboot 34 33 H V. A 516 515 Java Cultuur 407'/ 408 Jurgens gew. 67% 69 Koloniale Bank 209 208% Indische Bank 138% 1381/ CerL Handel Mij. 139 139% Resc. dito 140 140% Phoenix. 95 Geconsolideerde 239 240 Kon. Olie 447% 448 U. S. Stee! 111% 111 Marine comm. 10% Vorstenlanden 198% 199% Actions id. 203 204 Poerworedjo 126 126% Oude Deli 360 364 Senembah 323'; 320 Deli Batavia 364 371 Amsterdam Rubber 162 162% Serbadjadi 237 allau 117 117 Wai Sumatra 128 126 Dordtsche Pelr, 428 428 Southern Rails 51% 52 Union 142 142 Anaconda 87s/, Wabash 15 (2 jarige practijk in Engeland) lid Veieeniging van Leeraren. Opleiding voor praktijkexamen .en L.O Zeer billijke CLUB lessen. |Gesprongen Handenj Winterva Doos 30. CO, 90 Cl. j Bij Apothekers en Drogisten» Ph.rm.Fèbr A.*!'NMARt>r-7rUl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2