Uit de Pers. PW KUNST EN KENNIS. Het roode testament. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Dinsdag 28 Februari 1924 - Tweede blad Eén kans voor ieder. B1NNENLANDSCH NIEUWS Staats-oplichterij? Besprekingen in den M idd enstandsraad. UIT BOEK EN BLAD. DE ENGELSCHE HAVENSTAKING. Wat er met onze aftandsche kanonnen gebeart. IIMI FEUILLETON. In d< "I 'soode klaagt een „Staatsburger" over he feit, dit „in de laatste a-en opvallen i veel per n n, die in militairen dienst zijn of zijn geweest, tot burgemeester worden benoemd." -He' lijkt mij voor hen die jaren en jaren, mees a op een klein -alaris op een secretarie hebber, gewerkt", zegt Staatsburger, „de noodiee kosten gemaakt om het diplom eand'daat-gem een te-secretaris te verkrijgen, in de hcop binnen afzienbaren tijd ergens burgemeester te worden öf reeds geruimen tijd burg meester eener kleine gemeente t' zijn. niet erg aangenaam te moeten zien, dat burgemeesters-vacatures in vrij groote ge meenten werden aangevuld door de benoe ming van gepensionneerde militairen, daarbij ils belastingbetalend burger doet het mij niet erg aangenaam aan te moeten zien, dat het burgemeestersambt gezien de benoe mingen blijkbaar zeer goed kan vervuld worden door personen, die nimmer van de gemeente-administratie eenige studie hebben gemaakt, zendat ik een sterk vermoeden begin te ki ijgen dat de salarissen dezer functionarissen veel te hoog zijn. Trouwens is het verkeerd om personen, die teeds een behoorlijk pensioen hebben, daarboven nog een salaris van burgemeester te geven, terwijl er ongetwijfeld geschikte candidaten zijn onder hen, die jaren in de gemeente-administratie werkzaam zijn ge weest en i a I oo' - de eerste plaats voor een bi fgemeeiTers- eno ning in aanmerking die nen te komen DE OUD-KATHOLIEKEN EN DE LUK- VERBRANDING. We lezen in „De Tijd": „Canon 1203 van het Kerkelijk Wetboek verbiedt uitdrukkelijk lijken te verbran den. Uitvoering van een dergelijk verlan gen van overledenen of levenden is den Katholieken streng verboden. Hij, die den wensch uitdrukt fe worden gecremeerd na zijn dood, mag niet Kerke lijk worden begraven (Con. 1240, 5). Die op eenigerlei wijze meewerken aan de overtreding dezer Kerkelijke wetten, be- loopen den ban (Can. 2339). De Nederlandscbe oud-Katholieken sto ren zich niet meer aan deze Kerkelijke wetten, welke toch gegrond zijn op de traditioneele Christelijke idee en welke vooral zijn verscherpt uit protest tegen het botte materialisme, dat een eeuwig leven loochent en daarvoor propaganda maakt in de lijkverbranding. Hei; stoffelijk overschot van den heer A. B. H. Verbey, den bekenden musicus en lidmaat van het oud-Katholiek Kerkge nootschap is verleden week Zaterdag aldus mei rlde de N R. C. van 17 Febr verbrand. Dezelfde waardigheidsbekleder van de oud-bisschoppelijke Clerezij. die eenigen tijd geleden voor de Haarlemsche afdeeling der Ev Maatschappij sprak, de bisschop v. Vlijmen was ook bij deze cre matie tegenwoordig, en sprak er rouw- woorden uit namens het oud-Katholiek Kerkgenootschap, zooals het verslag der N. R. C. meldde. Ook zullen nog kerkelijke rouwplechtigheden plaats hebben voor den overledene. Respice finem!" Onder het opschrift „De Nederlandsche Staat als Oplichter" schrijft iemand in „De R. K. Werkgever." Een werkgever plakte door een abuis op de rentekaart van een zijner arbeiders zegels van 60 cent in plaats van 40 cent. Vóór de kaart naar den Raad van Arbeid ter ver effening werd gezonden bemerkte de werkgever ech ter de vergissing. Hij belde den Raad van Arbeid op en verzocht beleeld met het abuis rekening te houden, daar het zoo moeilijk is de zegels onbeschadigd van de rente kaar' af te halen en door andere te vervangen. De werkgever, veronderstellende met den fatsoen lijken en eerlijken Vader Staat te doen te hebben, zond daarop de rentekaart in. Hij hoorde echter niets. Toen belde de werkgever den Raad van Arbeid opnieuw op, en vroeg om restitutie van het te veel betaalde bedrag „He< za' niet gaan," was het antwoord van den gew ch'igen vertegenwoordiger van den eer lijke! Va Je Staat. De Minister heeft bij circu laire van dan en dan verboden in geval len als deze te restitueeren Een dergelijke oplichterij door den Staat ges hiedt an alleen en uitsluitend in het b®'a geschiedt aan alleen en uitsluitend in het be lang der st ciale rechtvaardigheid 1 In de laatste vergaderingen van den Mid- denstandsraad zijn o.m. de volgende punter, besrroken Wijziging van de Boterwet. De bestaandf Eo'erwet verbiedt, in de bereidplaatsen var beter andere vetten dan boter aanwezig te hebben. Dit artikel maakt het practisch on mogelijk, aan melkhandelaren, die margarim vrrkoopen, hun overmelk te karnen, hetgeer ""oor onderscheidene hunner aanmerkelijl nadeel oplevert. Van de zijde van melkslijter werd in verband hiermee den Middenstands- raad verzocht, stappen bij de regeering te doer ten einde een wijziging van bedoeld artike te verkrijgen. Op een brief van den Midden standsraad aan den minister van binnenl zaken en landbouw, houdende de vraag, oi maatregelen, zooals door de melkhandelarer gewenscht werden in overweging zouden kun nen worden genomen, heeft de minister ge antwoord, dat hiertegen overwegende be zwaren bestaan en dat de oorspronkelijk! Boterwet juist met het gewraakte artikel i; ■•angevuld, aangezien in de praktijk was ge bleken, dat zonder een absoluut verbod tot het aanwezig hebben van voor vervalsching geschikte vetten in boterbereidplaatsen, on derdrukking van knoeierijen niet mogelijk is Premies Ongevallenverzekering. De Mi'd- denstandsraad heeft de wenscheiijkheid uit gesproken, dat de middenstandsorganisatie; een onderzoek zouden instellen naar den drul op het bedrijf, tengevolge van het laatste clas- -ificatiebesluit krachtens de ongevallenver zekering. Enkele kleinhandeldrijvenden zij? iientengevolge zwaar belast. Als voorbeelc werd o.m. genoemd, dat een aardappelhan delaar voor 1000 loon lil premie had tf torten, terwijl een handelaar in hooi en stroc voor hetzelfde loonbedrag 30 had te betalen Bestaansrecht van het Rijksinkoopbureau De Middenstandsraad heeft den ministei van arbeid, handel en nijverheid verzocht, zijn medewerking te verleenen, dat aan den raad ie noodige gegevens worden overgelegd, o.m »en volledige exploitatierekening, welke hem n staat zou stellen, zich een betrouwbaar oordeel te vormen over de gestie van hei Rijksinkoopbureau en de voordeelen, welke dit bureau voor den staat afwerpt. Verbruiksbelasting voor cafe's en restau- antsDe raad heeft het onderzoek voortgezet raar de vraag, of betrokken organisaties de voorkeur gaven aan een invoering van een verbruiksbelasting in café's, restaurants, e.d.. indien daarmee een verlaging van de personee- e belasting gepaard gaat. Alle, tot dusver in gekomen antwoorden, wijzen er op, dat be- 'anghebbenden voor zoodanige wijziging u'et Veel gevoelen. Petroleumverwarming in winkels. De Mid- lenstandsraad heeft den minister van arbeid. Handel en nijverheid bericht, dat de door de ■rbeidsinspectie gestelde eischen, ten am- :ien van verwarming, waardoor het*g br ik van petroleumkachels in winkels onm; ge ;jk wordt, in de kringen van den handeldrijven- len en industrieelen middenstand algemeen ils onredelijk worden gevoeld. Waar de ge- leele maatschappij zich voor het gebruik van petroleumkachels niet te goed acht meent men in deze kringen, dat het niet langaat, aan den werkgever te verbieden, kachels als verwarmings materieel in win kels te bezigen. Zelfs al mocht het juist zijn hetgeen van onderscheidene zijden be dreden wordt dat in het algemeen het gebruik van petroleumkachels niet raad zaam is, dan komen toch niet winkels het allereerst voor een verbod tot gebruik in aanmerking, omdat nergens elders een zoo voort du: ende luchtverversching plaats heeft als juist in winkels. Een verbod tot het ge- gebruik als vorenbedoeld, wordt door den werkgever als onredelijk gevoeld deze ziet n zoodanig verbod niet meer.een bescher ming van het personeel, maar lastige be moeizucht, die zich uit loeft in bet zoeker van voorschriften, die geen ander doel heb- ven dan den werkgever onaangenaam te zijn. Zoodanig verbod vergroot den weerzii te gen sociale maatregelen van overfcei 7sweg< en verlaagt het prestige van de arbeids nspectie. Met het oog op een en ander ver zoekt de Middenstandsraad, dat de ministei tan districtshoofden der arbeidsinspectri ils zijn wensch te kennen zou willen gever dat bij het geven van voorschriften de noodi? voorzichtigheid in acht moet worden g*- nomen, en mitsdien niet verboden behoo te worden, wat naar algemeene opv itin zonder bezwaar kan worden toegelaten Hierop is van den minister bericht ontvangen, dat deze in het onderwerpelijk geval geen aanleiding vindt, aan vorengemelde districts hoofden een wenk als door den raad bedoele te doen toekomen. Concurrentie door loonarbeiders. De Mid denstandsraad heeft den minister van ar beid, handel en nijverheid opnieuw mede- deeling gedaan van de ernstige concurrentie, die patroons ondervinden, doordien arbei ders, na beëindiging van' den wettelijken ar beidstijd in dienst van hun patroon, voor derden arbeid verrichten. Een bestrijden van deze concurrentie door bepalingen in het collectieve arbeidscontract acht de raad ten zenenmale buitengesloten zoowel patroons- ils arbeidersorganisaties toch verklaren zich ten deze in het algemeen onmachtig. Voor een daadwerkelijke bestrijding van het euvel is naar het oordeel van den raad, wij ziging van de huidige Arbeidswet noodig. Met het oog daarop wenscht de raad de hui dige Arbeidswet in dier voege gewijzigd te zien, dat het mogelijk zou worden, dat ar beiders, die langer dan 8 V» uur per dag wil- en arbeiden, in overleg met hun werkgever 30k in dienst van dezen werkgever tot ter hoogste 10 uur per dag arbeid mogen ver richten. HET MISSIEWERK, FEBR. '24. Het eerste artikeltie in deze aflevering, bij het portret van Mgr. Fr. Schraven. Apost. Vi caris van Chennngtu, is tevens een mooie lanbevelmg voor het sympathieke liefdewerk vin de H Kindsheid, dat in heel China, maai vooral in dit vicariaat zoo rijke vruchten draagt. De talrijke bekeenngen, het echt Christelijk leven m deze Missie met haai ruim 40 tn'andsche priesters z d voor ee i niet 'enng deel te danken zijn aan he' gebed van de 20.000 kleinen* die daar jaarlijks in doods gevaar gedoopt worden. Hoeveel honderd duizenden zijn er dat niet in een 70 jaar tijds dat deze missie bestaat Pater Popeliet besluit zijn interessante •rudie over Volkenkunde rondom Thibet. D? zonderlinge gebedenmolentjes en andere bij- geloovige gebruiken, de leer der zielsverhui zing en wedergeboorte, de ontzaglijke Lama- kloos'ers met hun schrikkelijke leesten wek ken medelijden met die ongelukk gen men- schen als wij, maar die verstoken van het licht van het Evangelie in de donkerte van het heidendom steeds dieper wegzinken in godsdienstige en geestelijke ellende jammer dat de zetter mei beter vertrouwd ts geweest met het Chineesch en Thiberhaansch I Ken ners zouden ztch dan niet aan een 25 leelijke drukfouten geërgerd hebben. Het zal goed zijn, artikelen met zoovee! technische uit drukkingen aan de schrij es zelf ter cor rectie te zenden. Al is de „rare Chinees' sp eek woordelijk, raar Chneesch mag er n een wetenséhappelijk tijdschrift met staan Het zou ook medewerkers afschrikken Het vtcanaat van Peking heeft sinds 1883 een Trappistenklooster, een bloeiende abdij, met 80, ook mlandsche religieuzen, wier doel enkel ts door gebed en boetvaard ghetd Gods zegen over het missie werk al te smeeken De tegenwoordige abt, Dom Louis Brun, Heeft deze actie uitgebretd rot een gebeden- verbond voor de bekeering van China en om liggende landen De hoofdzetel is gevestigd in het moederhuis tc Chiteaux bijzetels zijn alle kloosters der Orde alle abten en oversten zijn zelateurs De verplichting be staat in het laarlijks lezen of laten lezen van één H Mis of het opdragen van 12 H Com munies tot intentie van hei genootschap Terecht wordt dit mooie werk door Fr. Hie- ronymus O- C. R warm aanbevolen Fr. Silvanus v. d. Bosch O. F. M geeft een aardige beschouwing over de Chineesche taalkwestie Hei artikeltie Roomsche Stu- denten-Missiebeweging wijst een vrucht baar arbeidsveld aan onder met- katholieke studenten. Met recht, wan' missieactie is een werk van liefde, die bij zichzelf begint en dan op de eerste plaats zich tot de naaste broeders dient uit re strekken. Wie Chris- tus' Kerk wil uitbouwen kan voor de oude scheuren niet onverschi ig blijven. Dr Fnedrich Andres bespreekt een paar wetenschappelijke werken op religieus ethno- logisch gebied, daarbij wijzend op de wissel werking van ethnologie en missiewerk. De kroniek geeft een overzicht over den stand van de missioneering van onze kol' niën en een waardevolle uiteenzetting van den toestand der verschillende Kerken in hït Noorden en Oosten van Europa. De Noorsche kroniek werd door Mgr. Smit zelf verzorgd. G. VOSKUILEN Daar de Engelsche Landarbeiders staken, wordt een te Liverpool binnengekomen schip door vrijwilligers gelost. Daar de Engelsche havenarbeiders staken, wordt een voor Indiê bestemd stoomschip te Tilbury door vrijwil!'g»r« dolaren De Delftsche touragehandei van den heer Govers aan den Kanaaldijk te Alkmaar, werd. naar men gelezen heeft de vorige week een prooi der vlammen Onze foto toont de brandweer in '<"tï L)p Oe K..K. begraafplaats aan de iverKuonaau ie s-tiage were v rijuag het stoffelijk overschot van oud-minister Kolkman ter aarde besteld onder zeer groote belangstelling. De wereldberoemde baryton Fascale Amato, vertoeft met zijne echtgenoote op het oogenblik te Berlijn op zijn tourneé door Europa, waarbij hij ook Holland bezoeken zaL P< langste m n ter wereld M. Mac Adam (8 voet) arriveert op een tourneé te New- York, waar hij door den kleinsten groom ontvangen wordt, die bij even hoogen leef tijd (24 jaar) slechts 3 voet meet. Ons oude Ugermatenaal wordt door een tirma in den Haag voor slooping opgekocht. Het wordt tot klein ijzer gesneden om vervolgens in de hoogovens hersmolten te worden. 97. „Maar laat mij u nog een vraag stellen." „Wat?" „Heeft u uw zoon naar het station ge bracht'' „Ja, mijnheer." „Hm. iaai vertrok de trein, die uw zoon naar Tours moest brengen?" „Om acht uur vijf en veertig." „Het geheim wordt nog ingewikkelder," merkte de chef der récherche aan. „Inderdaad," hernam Jacques, „ik ben van meening dat zulk een misdaad voorbe reid moet zijn en de uitvoering eenigen tijd vereischteBovendien is het niet aan te nemen, dat ze gepleegd zou zijn in den trein zelf...." „Dat is zeker," zeide de procureur „Wat moeten we er nu van denken.... 't Is iets zeer zonderlings...." „Maar," hernam Jacques met ijzingwek kende kalmte, „ik meende dat daar straks gezegd werd, als ik mij niet bedrieg, dat deze misdaad en eenige vroeger gebeurde aan dezelfde oorzaak zijn te wijten." „Inderdaad, u bedriegt u niet, dokter.... In dat opzicht staat mijn meening vast.... Uw zoon is in 1860 gebaren, nietwaar me vrouw?" „Ja, mijnheer." „Den lOen Maart?" „Inderdaad." „Daar hij in hetzelfde arrondissement ge boren is als de dochter van graaf de Thon- nerieux, behoorde hij ook tot de kinderen, aan wie de graaf voornemens was een for tuin te schenken op den dag van hun meer derjarigheid. „Dat is alles juist." „U had voor hem een gouden medaille ontvangen, die hij op den dag van zijn Meer derjarigheid tegelijk met zijn geboorteakte moest overleggen." „Ja, mijnheer," „Droeg hij die medaille?" „Jahij droeg'"ze aan een zijden lint aan den hals." „Dus toen hij vertrok was de medaille in zijn bezit?" „Ja, zooals trouwens altijd het geval was." Zich tot den persoon uit Choisy wendend vroeg hij: „Is er op het lijk van den jongenman niets gevonden?" „Niets, mijnheer," „Dan heb ik mij niet bedrogen, mijnehee- ren.... Dit bevestigt al mijn vermoedens.. De erfgenamen van den graaf worden een voor een het slachtoffer van den misdadi ger." „Maar dan wordt het toch gemakkelijk de schuldigen te ontdekken, mijnheer," merkte Jacques onbeschaamd op. „Hoe dan?" „Door te zoeken, wie bij de misdaad be lang heeft.... Weet graaf de Thonnerieux wat er gebeurt?" „Graaf de Thonnerieux is helaas dood." „Dood?" hernam Jacques met geveinsde verbazing. „Maar dan is zijn fortuin toch bij testament verdeeld?".... „Het geld en het testament van den graaf zijn verdwenen.... Alles is gestolen." XI. „In dat geval," hernam Jacques, „kan er geen twijfel omtrent den dief meer be staan....' 't Is degene, die het testament heeft gestolen.'..." „Die man bevindt zich op het oogenblik in de gevangenis,".. ..hernam de chef der recherche. „Wie is 't en waarom wordt hij ver dacht?" ,,'t Was de knecht van den graaf.... Hij was zegelbewaarder na den dood van zijn meester.Het testament is verdwenen en het schijnt onmogelijk, dat de dief van buiten gekomen is, want het geheele huis was goed afgesloten, eveneens ook de ka mers van den graaf." „Dan kan alleen die knecht de schuldige zijn." „Aan den diefstal is hij schuldig, dat zijn wij zeer zeker van meening, maar niet aan de andere misdaden.... 't Zou niet aanne melijk zijn, dat hij, vanuit Mazas, waar hij is opgesloten, zich in verbinding zou kun ne. iciieii met anderen.... Daarenboven, als hij het testament in handen hedft, waar om zou hij dan nog de medailles noodig hebben"?. „Dat is duidelijk en volkomen juist gere deneerd.... Maar er zijn nu slechts twee slachtoffers onder de erfgenamen, naar ik meen." „Ja. Van de vier vermoorden zijn er twee van de erfgenamen bij." „Dus nemen de moordenaars maar wie ze willen en laten ze de medailles verdwijnen, opdat de lijken niet herkend zullen wor den.... Voor mij volgt uit al deze feiten een besliste zekerheid". „Welke dan?" „Dat de moordenaars op te wetenschap pelijke manier te werk gaan, dan dat men zou kunnen gelooven, dat zij moorden ple gen alleen uit zucht om te stelen".... „Welk ander doel zouden ze dan nog kunnen hebben?" „Ik zal 't u zeggen.... maar Iaat me eerst eenige vragen stellen." „U kunt vragen en we zullen zoo goed mogelijk antwoorden." „Zijn alle vier de slachtoffers op dezelfde manier vermoord?" „Ja, alle vier.... De slagader is doorge snedenU kunt het zelf eonstateeren Dokter Thompson boog zich over het lijk en beschouwde het aandachtig. Dan keerde hij zich weer tot de heeren van het parket. „De moordenaar heeft een vaste ervaren hand en dit bevestigt mij nog meer in mijn overtuiging." „Maar wat vermoedt u dan, dat de be doeling van deze moorden is?" „Ik denk, dat de moordenaars geen die ven, maar dweepers van de wetenschap zijn, of waanzinnige geleerden, die onbewust van hun misdaden, moorden plegen louter en alleen om te studeeren.Ook in Ame rika heb ik van zulk soort menschen ge kend," „Maar dat is toch verschrikkelijk?" „Maar toch is 't zoo, ik verzeker 't u," hernam dokter ThompsonMaar nu nog een vraag.... Werden er bij de slachtoffers geen sporen van geweldpleging gevonden?" „Neen, geen enkel," antwoordde de dok ter. „Al weer «en bewijs te meer. U moet wel in acht nemen, dat om iemand een slagader door te snijden, de persoon, wanneer hij niet gebonden is, zooals uit deze gevallen blijkt, het slachtoffer eerst in staat van ver- dooving gebracht moet zijn.... Bovendien, als men alleen wilde moorden om te stelen, was het toch niet noodig de slachtoffers het bloed af te tappen" „Dat is waar, volkomen waar," merkte de dokter van het parket op, „en ik begin de meening van dokter Thompson te dee- len, dat wij hier met een waanzinnige te doen hebben, die wetenschappelijke proef nemingen doet." „U zult in die richting moeten zoeken," hernam dokter Thompson, „en ik ben bereid u in alle opzichten te helpen." „Dat zullen wij zeer gaarne aanvaarden, dokter." „U kunt op mij rekenen." „Dokter," kwam de chef der recherche tusschenbeide, „ik mag u zeker in dezen wel btt grootste stilzwijgen opleggen. Als wij willen slagen, moet niemand weten welk nieuw onderzoek wij gaan instellen." „Wat dat betreft," hernam dokter Thomp son, „kunt u geheel op mij rekenen en ik hoop, dat wij spoedig licht in de zaak mo gen brengen." De heeren maakten zichklaar om heen te gaan. „Moet er nog eenige dagen gewacht wor den, „alvorens er tot de begrafenis lun worden overgegaan?" vroeg Jacques. „Niet noodig," antwoordde de procu reur Ik zal een bewijs van toestemming schrijven." Het bewijs werd geschreven en de heeren vertrokken. Door zijn kennis en stoutmoedigheid was dokter Thompson er weer in geslaagd op de magistraten een diepen indruk te maken. Hij had bereikt, dat zij zijn zienswijze be gonnen te deelen. Nauwelijks was de chef van de recherche op zijn bureau teruggekeerd of hij liet Ray mond Fromenta! bij zich roepen. Raymond was niet thuis, toen men hem kwam halen, t Was al Iaat in den middag toen hij eindelijk op het bureau verscheen. De chef bracht hem in eenige woorden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5