BUITENLAND SEM. 3UITEWL. BERICHTEN. KERK EN SCHOOL, MARKTNIEUWS. Hoopvolle vooruitzichten inzake de Engeische havenstaking. Een mani fest der stakingsleiding. De eerste, onderzoekscommissie adviseert tot een leening van 250 millioen pond sterling aan Duitschland. Onte vredenheid in Frankrijk over Stresemann's jongste uitlatingen. Onder de telegrammenDe havenstaking in Engeland opgeheven. Bijna algemeen wordt heden het werk hervat. De Engeische regeering stelt zich niet verantwoordelijk voor de gisteren gemelde uitspraken van Hen derson. Het proces-Hitier c.s. heeft een aanvang genomen. EEN AANSLAG OP DEN ALBA- NEESCHEN PREMIER. DE OVERDRACHT VAN BAROS EN DE DELTA. Het zevende leerjaar VAN UIT HET &ND.. De maritieme conferentie te Rome. De Engeische havenarbeidersstaking. Ramsay MacDonald over de rede van Henderson. Fischer Duitsch staatssecretaris van financiën. Het proces Hitier Een vernietigende nederlaag der Mexicaansche rebellen. De staking in het Egyptische textielbedrijf geëindigd. Visschery. BïNNENLANDSCH NÏEUW5 Wijnkoop naar Moskou ontboden Propaganda voor landverhuizing De Engeische havenstaking. Men mag nu dan toch blijkbaar wel reke nen op een hervatting van het werk in de Britsche havens. In groote meerderheid heb ben de arbeiders in de verschillende havens in de Zondag gehouden vergaderingen het de vorige week tusschen leiders en de vertegen woordigers der werkgevers tot stand geko men compromis aanvaard. Gisteren zou nu nog weer een bijeenkomst plaats hebben van de gedelegeerden der verschillende arbei- dersvereenigingen, welke dan tct de formeele opheffing der staking sou besluiten. En tot zoolang blijft dus het werk nog liggen. Ver moedelijk zal dus eerst heden de hervatting hiervan plaats hebben. Een moeilijkheid levert nu neg de houding van de vereeniging van bootwerkers, schui tenvoerders en dokwerkers, die het vorige jaar zich van den Transportarbeidersbond afscheidde en die ir. dit geheels conflict een eigen standpunt heeft ingenomen. Want terwijl de bij den Transportarbeidersbond aangesloten organisaties de schikking met hun leider Bevin c.s. tot stand gekomen, heb ben aanvaard, heeft de onder leiding van Turner staande „Union of Stevedores etc." besloten de getroffen regeling te verwerpen. Het waren de leden van deze vereeniging, die voornamelijk te Londen zijn gevestigd, die aanvankelijk bleven doorwerken, of zij thans de staking zullen voortzetten nu de an deren gezind zijn het werk te hervatten, zal nog moeten blijken. In aantal zijn ze vrij wat geringer dan de mannen van den Transport- arbeidersbond, maar hun vereeniging omvat te Londen een groot deel van de eigenlijke bootwerkers, van de lieden die in de ruimen der schepen werken, en zij hunnen dus nog last genoeg bezorgen. Men zal zich herinneren, dat hun eischen in concurrentie met den Transportarbeiders- bond nog wat verder gingen, dan die van Be- vin c.s. Zij wilden een loonsverhooging van 2'i inplaats van 2 sh. En vermoedelijk hoopt Turner, hun leider, door een vasthouden aan dezen eisch, of althans aan dien van invoe ring van een onmiddellijke loonsverhooging van meer dan een shilling, nog wat lieden van den Transportarbeidersbond te kunnen weglokken. Bij de overweldigende meerder heden voor een schikking kan bij dezen con currentiestrijd tusschen de beide arbeiders organisaties de berekening van Turner toch wel eens ijdel blijken. De vooruitzichten zijn dus niet ongunstig *.e noemen. Het nationaal stakingscomité heeft tot de leden der organisaties een manifest gericht, waarin het er bij hen op aandringt, de voor gestelde schikking met algemeene stemmen aan te nerr.ïn. Het manifest wijst er op, dat er tusschen de verkregen voorwaardep en de gestelde eischen wel een klein verschil is, doch merkt op dat de voordeelen van de schikking in het volgende bestaan le. wordt verbetering gebracht in de wijze waarop zich voordoende geschilpunten en eischen worden behandeld 2e. wordt de nationale overeen komst gehandhaafd 3e. worden de 44-urige arbeidsweek en halve dag-minima bevestigd. Het manifest besluit als volgt„Het comité van onderhandeling en het nationaal stakings comité adviseeren het land eenstemmig, de voorwaarden aan te nemen, zoodat we in staat zullen zijn, een even volledige en orde lijke hervatting van het werk te doen plaats hebben als de staking volledig en ordelijk heeft plaats gehad. Duitschlands positie. De „Sunday Express" ferneemt, dat het eerste comité van deskundigen onder voorzit terschap van generaal Dawes aanbeveelt, aan Duitschland een leening toe te staan van 250 millioen pond sterling, waarvan de helft gaat naar Frankrijk en België ter betaling van scha devergoedingen, de andere helft wordt be stemd voor de stichting van een Duitsche Goldnotenbank. Het aandeel dat Frankrijk zou krijgen zou voldoende zijn om evenwicht te brengen in zijn begrooting. Verwacht wordt dat Groot-Brittannië het grootste deel der leaning voor zijn rekening zou nemen. Onder pand voor de leening zouden de spoorwegen in Ruhrgebied en Rijnland moeten zijn, die naar de meening van het comité niet langer zouden worden beheerd door de Fransch- Belgische regie. Intusschen is men in Frankrijk niet te spreken over Stresemann's jongste uit latingen. Een Fransch ochtendblad maakt melding van de volgende verklaring van MacKenna: „Vóór de Ruhrbezetting stemde bet Duitsche volk er in toe te betalen, doch de industriee- len weigerden. De bezetting van het Ruhr-' gebied overtuigde hen van de noodzakelijk heid zich van hun schuld te kwijten. Dit is het voordeel der Fransche politiek. In de Kamer heeft Pcincaré, den afgevaardigde Léon Blum beantwoordend, op een dergelijke verklaring gezinspeeld." De diplomatieke medewerker van Havas, die ia staat is de verklaring van MacKenna te bevestigen, geeft nochtans te kennen dat Poincaré niet aan deze verklaring dacht toen hij in de Kamer sprak. In werkelijk heid zinspeelde hij op een onlangs door Dawes tegenover zijn collega's afgelegde verklaring. De Britsche en Amerikaansche opvattingen kloppen dus. In belanghebbende kringen te Parijs be treurt men ten zeerste, op het oogenbük, waarop Frankrijk tracht zijn standpunt nader tot dat van Duitschland te brengen, de woorden, die Stresemann eergisteren in den Rijksdag heeft gesproken, n.l. dat hij de liefde der Duitschers voor hun roemrijk leger en vloot en hun koloniën als iets be schouwt, waarop zij recht hebben tegenover de wereld. De Frausche bladen achten de verklaringen van Stresemann te Dresden op zijn minst betreurenswaardig. De „Petit Pari sien"die gewaagt van de zinsnede van Stresemann omtrent den plicht van den Duitscher zich bemind te maken, zegt dat Stresemann met deze onhandige manoeuvre niet tot dit re sultaat zal geraken. De „Oeuvre" schrijft dat Stresemann niet „le sens du ridicule bezit, doch wel zin voor provocatie schijnt te hebben. Men zou zeggen dat hij bij voor baat tracht het door de deskunsdigen opge stelde accoord te niet te doen. Stresemann gooit olie op het vuur, dat de geheele wereld wil blusschen. De „Matin" wijst er op dat Stresemann den vrijen loop laat aan zijn rancunes, op het oogenblik, waafop Europa begint te hopen op een regeling der schadevergoeding en Frankrijk elke uiting vermijdt, welke' de deskundigen zou kunnen ontmoedigen. DE ACTIE TEGEN EDWARD BOK. Volgens een draadloos bericht heeft de heer Frederick Hendrick, een advocaat, een actie ingesteld tegen Edward Bok tot het verkrijgen van uitbetaling van 'de 100.000 dollars, die Bok uitgeloofd heeft voor het beste vredesplan. De heer Frederick Hen drick meent n.l., dat zijn plan, dat verwor pen is, het beste is. Hendrick eischt voorts, een millioen dollar wegens het feit dat hij, tengevolge van het uitverkiezen van een an der plan, aan bekendheid heeft ingeboet. WINSTON CHURCHILL ANTI-SOCIA LISTISCH LAGERHUISCANDï- DAAT? Winston Churchill, die bij de jongste algemeene verkiezingen voor het Lagerhuis als liberaal candidaat tegenover een arbei- derscandidaat verslagen werd, heeft zich, naar gemeld wordt, bereid verklaard in een aan vullingsverkiezing voor het district Abbey, als anti-socialistisch candidaat op te treden, wanneer hij er van verzekerd zou zijn, dat de conservatieven geen candidaat stellen. EEN RIJKSCONFERENTIE DER BRITSCHE ARBEIDERS. Tijdens de Britsche rijkstentoonstelling zal te Londen een conferentie plaats hebben der politieke en vak-organisaties in het Britsche Rijk. Op deze conferentie zullen Canada, Australië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Indië vertegenwoordigd zijn. Gemeld wordt, dat de voornaamste onderwerpen van bespre king tot zekere hoogte paralel zullen gaan met die, welke zijn behandeld op de jongste rijks- en economische rijksconferenties ep volgens de bladen wordt gehoopt, dat als resultaat van de beraadslagingen een soort rijksarbei- derspolitiek te dezer zake zal ontstaan. Deze onderwerpen zullen omvatten ontwikkeling van den handel tusschen de deelen des rijks, emigratie, de status der onderdanen binnen de grenzen van het rijk. De conferentie zal de e:rste van deze soort zijn. VERVROEGDE OPKOMST DER NIEU WE LICHTING IN GRIEKENLAND. Het concentreeren van Bulgaarsche benden aan de Grieksche grens heeft de Grieksche regeering aanleiding gegeven den datum van opkomst der nieuwe lichting eenige maanden te vervroegen. Men schat de sterkte dier ben den op circa 20.000 man. Uit Tirana wordt gemeld, dat toen de Al- baneesche minister-president Zogoe de zaal der Wetgevende Vergadering binnentrad, een student, Bekir Walter genaamd, drie revol verschoten op hem loste en hem licht aan hand en been verwonddd. De toestand van Zogoe baart geen ongerustheid. De dader is gearresteerd. Overal heerscht kalmte. ZIEKTE BIJ DE TTALIAANSCHE KO NINKLIJKE FAMILIE. De ongesteldheid van den Koning, welke tot gevolg heeft dat de plechtige annexatie van Fiume tot 16 Maart moet worden uitge steld, is niet van ernstigen aard, ofschoon de koning zoowel aan griep als bronchitis lijdt. Ook de kroonprins ts ziek en moet het bed houden. De bladen melden uit Belgrado dat over eenkomstig de bepalingen van het accoord van Fiume Italië Zondag plechtiglijk de havens van Baros en de Delta aan de Zuid- Slavische autoriteiten heeft overgedragen. Het bestuur der Federatie van R. K. Dioc. Onderwijzersvereenigingen zal in een adres aan den Min. van Onderwijs verzoeken Het 7e leerjaar vrij te laten bestaan op de scho len, waar het op het oogenblik is inge voerd; en ook het aantal leerlingen daarvan mede te teilen voor de berekening van hef getal onderwijzers. LONDEN. 25 Febr. Volgens berichten uit Rome zal de conferentie ter uitbereiding van het traciaai van Washington voor ontwa pening ter '.ee, schipbreuk lijden. De eischen dtfor den Russischen gedelegeerde Behrens gesteld, dat n.l. Rusland voor eigen veilig heid een vloot van tenminste 400.000 Ion groot materiaal dient te hebben, ook met het oog op het feit dat Rusland aan drie zeeën grenst, is binnen het kader der con ferentie van Washington niet voor inwilli ging vatbaar, aangezien dan de geheele rege ling, ook die voor de reeds toegetreden mo gendheden, van begin tot eind zou moeten worden herzien, waarmede aan het behaald succes de doodsteek zou zijn toegebracht. LONDEN, 25 Febr. De afgevaardigden der havenarbeiders kwamen hedenmiddag weder in conferentie te Londen bijeen na het eind der week in de afdaelingen de over eenkomst te hebben uiteengezet en aanbevo len, waartoe de vertegenwoordigers der ar beiders en de werkgevers gekomen zijn. De goede uitwerking hunner bemoeiingen bleek dra, want de afgevaardigden van alle ha vens, op twee na (Boston en "Aberdeen}, meldden de aanvaarding der overeenkomst. Verklaard werd, dat de beide havens, welke een uitzondering maakten, waarschijnlijk ook de overeenkomst zouden aanvaarden wan neer bepaalde misverstanden uit den weg zouden zijn geruimd. De conferentie besloot dientengevolge eenparig de voorwaarden der regeling te be krachtigen cn de staking op te heffen. In alle havens zal het werk morgenochtend worden hervat. Alleen in de haven van Lon den zullen er waarschijnlijk eenige verdere moeilijkheden zijn. Hier is de houding der „Stevedore's Union" onzeker Zij heeft twee en een halve shilling loonsverhóoging ge vraagd, maar men gelooft, dat zij de twee shillings zal aanvaarden, die aan de haven arbeiders zijn toegestaan. Om het even welke houding de stevedores zullen aannemen wordt verwacht, dat de achterstand van bet werk in de haven van Londen spoedig zal worden ingehaald. Ongeveer vijftig schepen wachten op lossing en ongeveer twintig op lading, terwij] er deze weck dertig ver wacht worden Dit werk kan, naar gezegd wordt, gemakkelijk worden afgemaakt De aanvaarding der voorwaarden van de rege ling door dc vergaderingen der arbeiders in de verschillende havens is aanzienlijk beïn vloed doordat de werkgevers er in beginsel in toegestemd hebben, dat er een of andere voorziening moet worden getroffen voor de losse havenarbeiders als zij niet in staat zijn werk te krijgen en door de instemming van de werkgevers met het instellen van een on derzoek naar dit vraagstuk Gemeld wordt dat binnen vier-cn-twintig uur na de hervatting van het werk door de havenarbeiders de regeering een voorzitter zal benoemen van de enquête-commissie in zake de maatregelen ten behoeve der losse arbeiders. Werkgevers en arbeiders zullen hun vertegenwoordigers ia die commissie benoemen en het onderzoek zal zoo spoedig mogelijk beginnen LONDEN, 25 Febr. In het Lagerhuis werden heden aan den premier vragen ge steld nopens de rede, door den minister van binneniandsche zaken Henderson te Burn ley gehouden, waarin deze sprak over de noodzakelijkheid van herziening van het ver drag van Versailles. De premier verklaarde, dat geencrlei verklaring van dezen aard door het kabinet was vastgesteld. De eenige ver klaring en de eenige daad. waarvoor de regeering verantwoordelijk was, waren zijn eigen verklaringen nopens de te volgen po litiek in het Lagerhuis en zijn eigen optre den. De premier voegde er bij, dat er door bet kabinet geenerlei besluit was genomen anders dan in overeenstemming met zijn ver klaringen. In de houding der regeering was geen wijziging gekomen. (Er wordt aan herinnerd, dat de premier in zijn verklaring nopens zijn politiek afge legd in het Lagerhuis op 12 Februari zeide: „Wij moeten vraagstukken aJs die der scha devergoedingen cn van de Ruhr beschouwen van het standpunt van Frankrijk, Groot- Brittannië en Europa en alles doen om een bevredigende overeenkomst te vinden. Bo venal, en dit is zeer noodzakelijk, moeten wij er zoowel Groot-Brittannië als Frankrijk aan herinneren, dat de tijd een zeer tragi- schen wedren te onzen nadeele houdt. Ik kan niets verder zeggen tot ik de verslagen heb van de sub-commissies inzake de scha devergoedingen, die hard werken te Parijs en Berlijn. De schadevergoedingen blijven de voornaamste hinderpaal voor een algemeene regeling. Zoodra deze comité's hun besluit hebben kenbaar gemaakt en de Commissie van Herstel het heeft overwogen en zich er over heeft uitgesproken, is naar ik meen de tijd gekomen om alle vraagstukken de schulden en al het andere opnieuw in hun 1 geheel te bekijken met de bedoeling, ze in j onderdeelen aan te snijden cn ze uit den I weg te ruimen,") BERLIJN, 25 Febr. De voorzitter van de Duitsche oorlogsiastencommissie te Pa rijs, Fischer, is benoemd tot staatssecretaris van het ministerie van financiën in plaats van Schroder, die president van dc Pruisi sche staatsbank wordt. MUNCHEN, 25 Febr. Bij verordening van den staatscommissaris is het verkeer van voertuigen, rijwielen en voetgangers in de omgeving van het gerechtsgebouw, waar het proces-Hitier plaats heeft, verboden. j MUNCHEN, r< 25 Februari. De „Völ- kischer Kurier" meldt, dat Zaterdag vier der te Landsberg opgesloten gevangenen in hon- gerstaking zijn gegaan. MUNCHEN, 25 Februari. De vice-pre sident van den Beierschen landdag, de soc.- dem. afgevaardigde Auer, is voor den rech- ter van instructie gedaagd, daar hij wordt verdacht kennis te hebben gedragen van de overrompelingsplannen van 8 en 9 Nov. 1.1. cn den autoriteiten daarvan geen mededee- Iing te hebben gedaan. j MEXICO CITY, 25 Februari. Het de partement van oorlog meldt een vernieti gende nederlaag voor de rebellen onder generaal Moran bij De la Carue(?) De ver overing van Tuxpan heet nu slechts een quaestie van een paar dagen. VERA CRUZ, 25 Febr. Generaal Lapez heeft de revolutionnairen bij Paso del Macho (ten W. van Vera Cruz) verslagen. De rebellen verloren 150 man aan dooden en gewonden. Drie hunner leiders werden gevangen genomen, voor den krijgsraad ge bracht en terechtgesteld. i ALEXANDRIE. 25 Febr. De stakers in de spinnerijen hervatten heden het werk, daar j hun leiders zijn teruggenomen en hun raads- S man door de werkgevers is erkend, waar- j door de aanleiding tot de staking is opge heven. De arbeiders der katoenzaadkoekfa- briek Egolin, die de fabriek hadden bezet, ontruimden haar gisterenavond De fabriek is thans bezet door de politie hangende de onderhandelingen. AMSTERDAM, 25 Febr. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zesuwsche Bonte f 8.50, idem Blauwe f 7.90, idem Eigenhei- mers f 7—7.25, idem Bravo's f 7, idem In dustries f 6, idem Roode Star f 6.50 Zeeuv - sche Eigenheimer poters f 5.25) idem blauwe poters f 5.25, idem bonte poters f 5.25 Drentsche Eigenheimers f 4.75. idem Roode Star f 4.50, alles per 100 K.G. Winter Malta- cardappelen f 14.5015 per 100 sak. AMSTERDAM, 25 Febr. Vee. Ter markt waren aangevoerd 442 vette koeien, le kw. f 1 2"—L34, 2e kw. f 1.02—1.24, 3e kw. f 0.85—1-02 per K.G. 140 melk- en kalf- koeien f 300—550 per stuk 84 vette kalve ren le kw. f 1.05—1.20, 2e kw. f 0.90—1.05 per K.G.179 nuchtere kalveren f 19—27 per stuk 22 schapen f 48—55 per stuk 545 varkens Holl. le kw. f 0.86—0.88, 2e en 3e kw. f 0.85—0.86, vette f 0.84 per K.G. 35 paarden f 150350 per stuk. AMSTERDAM, 25 Febr. Boter. (Centrale Sotermijn) Prijzen wa'ren hoogste f 2.49. 'aagste f 2.10. AXEL, 23 Febr. Granen. Ter markt wa ren de prijzen voor tarwe f 12.50, rogge rogge f 9.50, gerst f 11.25, erwten f 23. NIJMEGEN, 25 Febr. (Weekmarkten.) op de hoogte van de nieuwe misdaad we derom door denzelfden geheimzinnigen persoon gepleegd. Zooals begrijpelijk, schrok Raymond ge weldig. Hij zag in. dat het gevaar hoe lan ger hoe grooter werd. De chef deelde hem de zienswijze mee. die dokter. Thompson omtrent het geval had. Toen Raymond den naam van dokter Thompson hoorde en tevens vernam, dat deze zich met dc zaak "bad bemoeid, was hij reeds voor diens zienswijze gewonnen, in de veronderstelling, dat zulk een kundig en ervaren man niet licht verkeerd zou kun nen oordeelen. Hij moest nu opnieuw een onderzoek be ginnen in een geheel andere richting. Het eerste wat hem te doen stond, was eer. onderzoek in te stellen in het station, waar René vertrokken was cn in Choisy-le- Roi, waar het lijk gevonden was. Paul Fromeifta! was zeer verheugd over het bezoek van Fabien de Chatclux, dat eenige afleiding in zijn eentonig bestaan bracht. „'t Is morgen Zondag," merkte Paul op, „wat zullen we gaan doen?" „Ik stel voor te gaan visschen," ant woordde Fabien. „GoedAangenomen.' „Maar zouden we onzen Fluwijn niet mee nemen.... Als hij meegaat, zijn we altijd zeker niet met lee<»e handen thuis te komen" „Wel. dat is gemakkelijk genoeg.... We zullen hem wel op de houtvlotten vin den". Met z'n tweeën begaven zij zich naar de plaats waar de houtvlotten lagen. Al aanstonds zagen ze den Fluwijn, die aan t visschen was. Fabien riep hem. „Goede morgen!" was 't antwoord Dan keek de Fluwijn op.... „Hé, dag mijn heer Fabien, is u zoo op bezoek bij mijnheer Pau! op zijn buiten?".... „JaWe kwamen eens vrager-, of je morgen met ons wilt gaan visschen." „Met 't meeste genoegen, mijnbeer Fabien. Hoe laat zal ik op mijn post zijn?" „Heel vroeg morgenochtend, zoo vroeg mogelijk „En waar? „Bij mij thuis!" antwoordde Paul. „In orde.... Heeft u aas?" „Ik heb alle., wat er noodig is." „Ik zal op tijd zijn".... Den anderen morgen reeds vroeg waren ze met z'n drieën reeds op weg. Dc dag verliep in een zeer genoeglijke stemming en eerst iaat in den middag kwa men ze thuis. Paul en Fabien, die Jules Boulenois als hun leerm-ester in dc vischkunst beschouw den, wilden hem ieder een tien-francsstuk geven, at de Fluwijn na zeer veel tegen werpingen eindelijk aannam. Paul was de vroolijkheid in persoon en de oude Madeleine was er verheugd oyer, of schoon zij de oorzaak ervan niet wist. Zoo spoedig ze deze goede ommekeer in Pauls handelwijze had bemerkt, had zij aan mijnbeer Fromental geschreven Dat nieuws deed den ouden Fromental £oed.Hij wist nu tenminste dat hij voor 't oogenblik voor zijn jongen niet meer be zorgd behoefde te zijn. Paul was nog steeds vervuld, ofschoon hij niets liet merken van de gedachte aan Martha, die hij op zoo zonderlinge wijze had ontmoet en van wie hij door een gelukkig toeval alles vernomen had. Maandagavond zou het groote feest ten huize van dokter Thompson plaats hebben, waarbij zijn vader en hij waren uitgenoodigd. Daar zijn vader echter, volgens zijn mee ning. op reis was en hij in Creieil vertoefde, was hij in de veronderstelling, dat aan die uitnoodiging niet gedacht werd. Aan de oude Madeleine wilde hij niets vertellen. Zij wist cog van niets. Des Maandags na het avondmaal zeide hij door de drukte en inspanning van de vorige dagen erg vermoeid te zijn en ging naar zijn kamer. 'i Was toen acht uur. Madeleine was gewoon reeds om negen uur ie gaan slapen. Paul bleef op zijn kamer wachten. 't Sloeg negen uur.... eindelijk tien uur Dan stond hij op, opende voorzichtig het venster en keek in den tuin.... Alles was stil cn verlaten. Daar zijn kamer gelijkvloers lag, was het hem gemakkelijk genoeg in den tuin te ko men. Hij liep zoo zacht mogelijk naar het hek en eenmaal op den weg zijnde, haastte hij zich naar het station. Hij kwam juist op tijd om het station te halen. De trein stond te Parijs nauwelijks stil, of hij sprong er uit en liep naar buiten naar een huurrijtuig. „Waarheen?" vroeg de koetsier. „Rue de Deux-Ponts. St. Lodewijks eiland.... Rijdt maar vlug, je krijgt goed geld. De koetsier legde de zweep over het paard ei) het rijtuig ging er van door. Raymond Fromental was naar zijn woning teruggekeerd, waar hij, na zijn gewone werk gedaan te hebben, een verzoekschrift aan den minister ging opstellen, dat Mevrouw de Chatelux voor hem zou indienen. Na telkenmale den inhoud veranderd te hebben, stelde hij eindelijk het volgende re quest op: „Raymond-Claude-Fromental. „Veroordeeld wegens moord en diefstal tot „twintig jaar dwangarbeid door het ge rechtshof van het departement der Seine, „den 25sten Maart 1864, „Voorwaardelijk in vrijheid gesteld den 15den Augustus 1869. In dienst getreden bij de Recherche den lsten September van het zelfde jaar." „Aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie, Varkens, Aanvoer 94 vette varkens 3033 ct. per ',2 K.G.; 6 schottelingen f 23—26, 629 biggen f 10—13. Vee. Aanvoer 26 vette koeien 54ól ct. per K.G.; 5 dragende koeien f 300400; 16 vette kalveren f 5359 y2 ct. per y2 K.G.; 125 nuchtere kalveren f 1225, 3 geiten f 13. Eieren. Aanvoer 135.000 kipeieren f 7.50 8 per 100. TIEL, 25 Febr. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken). Goudreinetten extra 2832 ct., idem 1ste soort 16—24 ct., Jasappels LI16 ct., Bellefleur extra 2530 ct-, idem 1ste soort 1822 ct., soete Bellefleurs 1418 ct., Binderzoet 1216 ct., Holgaten 12 ct., alles per K.G. (Veiling Tielsche Veilings vereeniging). Goudreinetten extra 2630 ct., idem 1ste soort 1825 ct., Bellefleur 1420 ct., Stoofperen 28 ct., Koningsbrood 812 ct. per K.G. TIEL, 25 Febr. (Weekmarkt.) Varkens. Op de markt waren aangevoerd 153 varkens en 316 biggen. Prijs varkens f 2060, biggen f 714. Prijshoudend. Granen. De aanvoer ter markt viel tegen. Tarwe en rogge brachten ruim vorige prij zen op. Voederartikelen waren vast ge stemd. Overigens onveranderd- Tarwe f 9.50 —11.50, rogge f 7.25—7.50, haver f 4.75— 5.75, gerst f 5.506, boonen f 1113.50, gr. erwten f 1314, gele erwten f 1314, wik ken f 12.50—14. Boter en eieren. Bij gelijken aanvoer (30 K.G.) deed boter denzelfden prijs als de vorige week. Eieren minder aangevoerd, 50.000 stuks. Prijs iets hooger, 68 ct. WINSCHOTEN, 25 Febr. Vee. Ter weekmarkt waren aangevoerd 311 varkens, 57 schapen 22 paarden en 11 geiten. Prijzen: biggen f 1015, loopvarkens f 2035, oude varkens f 5565, drachtige id. f 65 110, vette varkens 3435 ct., Londensche id. 2728 ct., zouters 2527 ct., alles per y. K.G.; melkschapen f 2533, drachtige id. f 2736, vette id. f 3650, weide id. f 2428, vette lammeren f 2634, weide id. f 1622, werkpaarden f 130210, slacht id. f 80115, geiten f 1317. Voor big gen, loopvarkens, drachtige varkens, vette varkens, Londensche varkens, weidescha- pen en paarden waren de prijzen iets hooger, terwijl oude varkens tegen deselfde prijzen werden verkocht, terwijl overigens de scha pen en de zouters met moeite de vorige prijzen haalde. ALKMAAR, 25 Febr. Vee. Aanvoer 24 koeien 300—460, 8 vette kalveren 90140 idem per K.G. 1.351.80, 150 nuchtere kalveren 1232, 560 vette varkens, per K.G. 0.64—0.74. APELDOORN, 25 Febr. Eieren. Aanvoer 80.000 stuks. Prijs 6.758.25 gemiddeld 7.75. Handel vlug. EDE, 25 Febr. Eieren 78.10 per 100 st. Biggen 1016 p. st. Aangevoerd 75.000 eieren, 60 biggen. ELST (Bet.) 25 Febr. Fruitveiling van heden. 1ste soort goudreinetten 2544, 2de soort 1124, 3de scort 810, extra 3156 Isre soort bellefleurs 2533, 2de soort 1718,3de soort 8 10, extra 3642 Landeborger reinetten 2130, rabouwen 7 y,8" rein zoet 18—19, enk. benderzoet 1112, dubb. benderzoet 1217 ct., alles per K.G. Eieren 7.307b0 per 100 stuks. GELDERMALSEN, 25 Febr. Heden besteedde men ter veilingsvereeniging „Gel- dermalsen en Omstr." voor Goudreinetten le soort 2229 ct., dito extra 3247 ct., Bellefleur le soort 1925 ct., dito extra 25— 29 ct., Eisdener Klumpkes le soort 14% 20 ct-, Culeninans le soort 12 Vi16 ct., Engeische Bellefleur le soort 2025 ct., Benderzoet le soort 8 12 ct., zoete Bel lefleur le soort 14 y317 ct., Holgaten, le s soort 8 y311 Va ct., Culenborgsche rooi kers le soort 8 Y>11 ct. Alles per K.G. GORINCHEM, 25 Febr. Vee. Op de markt waren aangevoerd 182 koeien, 138 overloopers, 543 biggen. Men besteedde voor: kalfkoeien 300450, melkkoeien 250 350, kalfvaarzen 225—350, guste vaarzen 180240, pinken 100150, nuchtere kalveren fok 2440, id. export 814, overloopers 2040, biggen 814. Boter 1.301.40 per K.G. Eieren 0.060.07 per stuk. KAMPEN, 25 Febr. (Weekmarkt.) Eieren j 78 per 100 st., Boter 2.602.70 per K. G. Kippen 2.253. Konijnen 1.20 1 50 pet sruk. Russchen matten 1216 per rol. BODEGRAVEN, 26 Febr. 1924. Kaas. Aangevoerd 65 partijen, 3127 stuks. Eerste kwaliteit 57—60, tweede kwalKéit 52 55; zwaardere Rijksmerk 63; tuef Rijksmerk 4855. Handel matig. ENKHUIZEN, 25 Febr. De visschersvloot is heden voor het eerst naar zee gegaan. De vangsten waren echter zoo klein, dat niet gelost kon worden, 10 a 20 botjes per vaar tuig. ENKHUIZEN, 25 Febr. (In gewone om standigheden wordt hier 's Zondags nooit gevischt, maar wijl men rijke haringvangst vermoedde, gingen een twaalftal vaartuigen mar zee. De vingst was goed en liep van 240 stuk tot 29.550 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 69108 stuks. Prijs f 6.13 6.30 per tal. Hoogste besomming van één vaartuig f 930. Heden kwamen hier de eerste vaartuigen binnen met goede vangst. Eerste marktprijs f 6.05 per tal (200 stuks). IjMUIDEN, 25 Febr. Heden kwam van Wiek (Schotland) hier binnen de motor- lagger K.W. 176 (Cornelia Clazina) met 930 vaten gezouten haring. Geveild werd de vangst van den Britscher. stoomharingdrifter L.T. 1143 (Lord Wen- lock), waarvan de opbrengst f 2227 bedroeg. IJMUIDEN, 25 Feb. Aan de Rijksvisch- afslag waren 11 stoomtrawlers, 19 loggers, 4 beugers en 2 sloepen. De prijzen waren tarbot f 3.102.40, tongen f 2.301.55 per K.G. griet f 6438, gr. schol f 2118, mid. schol f 2720, zetschol f 3122, kl. schol f 2517, 166, scharren f 157 per 50 K.G. roggen f 2912 per hoop vleet f 21.20 per stuk gr. schelvisch f 4442, mid. schelvisch f 4033, ld. mid. schelvisch f 31—25, kl. schelvisch f 21—18, 17—15, kabeljauw f 6539, gr. gullen f 2317, kl. gullen f 2015, wijting f 126, per 50 K.G. VLAARDINGEN, 25 Febr. Alhier is binnengekomen de stoombeuger MA 3 met f 1475 besomming. Binnenkort zal, zoo schrijft het „Volk", in Moskou een congres worden gehouden, van de Derde Internationale, waar ook de verhoudingen in de verschillende communis tische partijen ter sprake zullen bomen. Het schijnt, dat Sneevliet, die, naar men weet, als gevolmachtigde van de oppositie in de communistische partij Holland, onlang! weer naar Moskou is vertrokken, daar van zijn boezemvriend David en van dc toestan den in de C.P.H. een boekje heeft openge daan. Wijnkoop heeft althans van de Executie ve telegrafisch de uitnoodiging ontvangen, persoonlijk naar Moskou te komen, teneinde zich aldaar te verantwoorden, ten opzichte van de ontelbare klachten die voor of namens de oppositie bij dit college zijn ingediend, over de wijze waarop ook na het eerste in grijpen, de oppositie door de partijleiding nog altijd wordt behandeld. De vorige maal heeft Wijnkoop een soort gelijke uitnoodig;ng beantwoord door Lou de Visser te zenden, die echter in Moskou arri veerde juist op het oogenblik dat de beslis sing grootendeels ten gunste van de opposi tie gevallen was. Ook thans schijnt Wijnkoop weinig lust te gevoelen persoonlijk voor het tribunaal der hooge oom es te verschijnen, vooral na zijn uitlating in een bijeenkomst van de Partij raad, dat met den dood van Lenin ook de Derde Internationale niet meer tot de leven den behoort. Welk oordeel aan Moskou schijnt te* zijn medegedeeld. Wijnkoop heeft dan ook telegrafisch ge antwoord, dat hij Holland thans niet kan verlaten, met het oog op het partijcongres, dat op 29 Maart te Rotterdam zal aanvangen. Naar wij vernemen, heeft de partij secre taris daarop dezer dagen een telegram uit Moskou ontvangen, waarin Wijnkoop zon der meer naar Moskou ontboden wordt en voorts opdracht wordt gegeven, in „De Tri bune" te publicceren, dat het partijcongre om deze reden tot nader aankondiging wordt uitgesteld. Namens de oppositie zal De Kadt zich ter bijwoning van het congres naar Moskou be geven. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging Landverhui zing in het algemeen belang nogmaals ernstig heeft gewaarschuwd tegen de onverantwoor delijke propaganda voor landverhuizing (naar Canada en elders) die gevoerd wordt door or ganisaties en personen,die daarmede winstbe jag op het oog hebben. De directeur wijst erop, dat slechts in die organisaties of personen vertrouwen kan ge steld worden, welke le. voldoende waarbor gen bieden voor onopgesmukte, zakelijk; en juiste voorlichting 2e. geen winstbejag beoogen, zoodat geen gevaar bestaat dat de belangen dergenen, die wenschen te emi- greeren, daaraan zullen worden opgeofferd 3e. niet alleen geen controle vrezen, maar de ze nadrukkelijk toelaten. De eenige organisatie die thans aan alle dez< voorwaarden voldoet, is de „Emigratie Cen trale Holland", die volgens haar statuut geen winst mag maken, die door de samenstelling van haar curatorium behoorlijke v/aarborgen biedt dat zij haar verplichtingen in alle op zichten zal nakomen en die bovendien de voorlichting en de selectie der aspirant -emi granten overlaat aan de Nederlandsche Ver eeniging „Landverhuizing", waardoor zeker heid bestaat dat niet alleen de lichtzijden zul len worden voorgehouden, maar dat ook op de te overwinnen moeilijkheden en op de schaduwzijden zal worden gewezen. De directeur de heer J. C. C. Sandberg is bereid belanghebbenden en ook belangstellen den in bijzonderheden in te lichten aan de hand van uit Canada ontvangen gegevens van volkomen bevoegd en volkomen be trouwbare zijde. „Excellentie. „Vijftien jaar geleden wegens moord ver oordeeld tot twintig jaar dwangarbeid, „werd ik opgesloten in de gevangenis van „Clairvoux, waar mijn gedrag steeds voor beeldig is geweest." „Ik had het geluk een samenzwering te „ontdekken; ik redde met gevaar van mijn „leven, drie gevangenbewaarders; tenge volge hiervan kreeg ik genade, docli slechts „voorwaardelijk." „Daar men van oordeel was, dat ik be langrijke diensten zou kunnen bewijzen, „legde men mij de verplichting op, mij aan „de recherche te verbinden gedurende de „vijftien jaar dat mijn straf nog duurde." „Ik heb die betrekking aanvaard en zelfs „met dankbaarheid, omdat mij daarmee „weer de gelegenheid gegeven werd voor „mijn zoon te zorgen, die door edelmoedige „personen was opgenomen en groot ge bracht, terwijl men hem, uit medelijden, „van het ongeluk zijns vaders onkundig ge- iaten had." „Sedert tien jaar heb ik volgens geweten „en plicht die taak vervuld." „Nu is mijn zoon een man geworden en „hij acht en eerbiedigt mij." „Wat zal hij moeten denken, wanneer hij „de verschrikkelijke waarheid ontdekt, wel- „ke ik tot nog toe voor hem verplicht ben „te verbergen?" „Ondanks alle voorzorgen zou één enkel „woord voldoende zijn om het geheim aan „den dag te brengen." „Daarom doe ik een beroep op de wel willendheid van uw excellentie, om van „mijn laatste 5 jaar dienst ontheven te wor- „den, terwille van mijn zoon." Dan volgde de onderteekening. Op den hoek der straat stapte Paul uit het rijtuig, betaalde den koetsier en liep naar het huis van zijn vader. Werktuiglijk keek hij naar boven naar de vensters van de kamer, die zijn vader in gebruik had. Groot was zijn verbazing toen hij door een reet in de blinden licht zag schijnen. Verder gaande vond hij de voordeur niet eens op slot. Hij trad binnen en een onverklaarber- schrik beving hem. Hij bleef staan. Alles was stil in huis. Een verschrikkelijke gedachte kwam bi- hem op. ,,'t Kan toch niet, 't is onmogelijk," fluis terde hij. Hij snelde de trap op, maar reeds dade lijk hield hij weer stil. Het angstige gevoel overmeesterde hem weer. ,Als vader toch terug is, waarom is hij dan niet naar Creteil gekomenZou hij wel werkelijk op reis geweest zijn.... Hij heeft een geheim voor mij.... Hij moet en het weten." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6