KORTE BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. STOOMVAARTLIJNEN. Kind verbrand. Een jongen doodgevallen. Talrijke gevallen van slaapziekte te Manchester. Meer geluk dan wijsheid. Auto-ongelukken. Kunstmatig vleesch. Wonderlijke dieren op Borneo. Vossen in Gelderland. In vrijheid gesteld. Au'jo-ongeluk in België. De speelzucht in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Typhus in Oostzaan. Het vergaan van het Grieksche stoomschip. Een vreeselijk ongeval. Een Generaal-priester. Door een molenwiek gedood. Dramatisch ongeval. Een anti-militairist-je. Opzienbarende arrestatie. Stremming van de scheepvaart.. Brandstichters tegen betaling. Het levende lijk. Vergiftiging. Doodslag. Installatie metBelgische vlaggen. Inbraken te Rotterdam. Brand te Alkmaar. Dc Moord te s-Gravanhage. Nieuwe aanwijzingen tegen den verdachte. Een 101-jarige. B.NNENLANDSCH NIEUWS Nederlandsche subsidie aan Duitschen scheepsbouw? Nederland en Rusland. Brief dan kardinaal van Rossum over het „Heilig Uur." KUNST EN KENNIS. Een en ander over ontsmetting. PhiïTïTii Ëen 4% jarig kindje van den groentenhan- delaar H. -wonende aan de Schoolstraat te Roosendaal (N. B.) geraakte Woen.dag, ii een onbewaakt oogenblik bij de kachel ko mend, in brand. Het kind is heden aan d bekomen brandwonden in het riekennuis „Charitas" bezweken: Op het dak van perceel no. 1 aan de Pieter Axuwstraat te Amsterdam, was Vrijdag morgen de 15-jarige timmermansleerling S., in dienst bij den timmermanspatroon M. in genoemde straat, bezig eenige werkzaam' heden te verrichten, toen hij, door nog on opgehelderde oorzaak, op 'n gegeven oogen blik kwam te vallen met het noodlottig ge volg, dat hij op straat stortte. De jongen was onmiddellijk dood. Een ladder, welke tegelijk met den jongen van het dak viel, werd door de politie in beslag genomen. Het lijk van den knaap, een zoon van een aannemer op den Overtoom, is naar het Binnengasthuis over gebracht. Sinds het begin van 1924 zijn te Manches ier (Engeland) verschillende gevallen van slaapziekte voorgekomen. Tot dusver zijn in het geheel 33 gevallen aangegeven. Een toeneming van deze ziekte wordt in ge. heel Engeland geconstatteerd, doch te Man chester zijn de gevallen talrijker dan in eenige andere stad. Daar heeft zich de ziekte in alle stadsdeelen geopenbaard en, is niet beperkt gebleven tot bepaalde stadswijken. Volgens het oordeel der medici is de ziekte verspreid door personen, die bacillen-dragers n'jn, doch die zelf van de ziekte verschoond kunnen blijven. Een Zwitser was Vrijdagavond een pand lan de Lange Baanstraat te Rotterdam binnen gelokt, op een gegeven oogenblik hoorde hij in de kamer, waarin men hem gebracht had, een geritsel en zag hij de schaduw van een man wegvluchten. Hij greep onmiddellijk naar z'n jas, die op den naburigen kapstok hing en bemerkte tot zijn ontsteltenis, dat z'n portefeuille met f 1100zich er niet meer in bevond. Toen hij echter op den grond zocht, vond hij haar daar terug. Het geld zat er tot z'n geniststelling nog in. De beroover schijnt de portefeuille toen hij zich ontdekt zag, te hebben laten vallen. Daar de Zwitser onmiddellijk bij de politie aangifte van het geval deed, slaagde men er nog in, de 26-jarige vrouw A. J. V. te arresteeren. De man bleek echter nergers te meer vinden. Bij wachtpost zeven tusschen Bunde en Maastricht is Zaterdag een luxe-auto, waarin twee personen en een iading gloeilampen, in volle vaart door den neergelaten slag boom gereden. Op de rails voor den tweeden slagboom bleef de auto staan, terwijl de trein in aantocht was. De inzittenden hadden aog juist den tijd uit den waren te springen, toen deze door den werkliedentrein uit Sit- tard werd aangereden en bijna geheel ver- iplinterd. Met behulp van een aantal mijn werkers, die zich in den trein bevonden wer- len de resten van den auto met veel moeite /an de rails afgesleept, waarna de trein ver der naar Maastricht op kon rijden. Door ten en ander ontstond groote vertraging. Het jngeval is aan onvoorzichtigheid van den bestuurder te wijten. Een tweede ongeluk gebeurde Zaterdag morgen aan den voet van den Kruisberg bij Meerssen, waar een auto, die van den berg ifkwam, door de gladheid en de sneeuw niet kon stoppen en tegen een muur van een woning opreed. De auto werd zwaar bescha- Jigd. De inzittenden kwamen met een kleine 'erVonding vrij. Terwijl een autobus de haven te Breskens geland) opreed en een bespannen wagen passeerde, sloeg het paard juist den kop om, waardoor een ruit van de bus werd ver nietigd, met het noodlottig gevolg, dat de toopman Simpelaar te Oostburg, door een glasscherf in het oog werd getroffen. Dc man werd naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Geconstateerd werd, dat hij het oog zal moeten missen. De „Ceske Slowo" meldt, dat te Praag een maatschappij is gesticht, die zich ten doel stelt het fabriceeren van „kunstmatig vleesch", samengesteld uit tarwe, gerst en Spelonken met millioenen vogels. In haar onlangs verschenen boek „Wande ings in So-:th-Eastern Seas" schrijft Mrs. Charlotte Cameron, de bekende wereldrei- zigsfer, het volgende over de plaatsen in Noord-Borneo, waar de zoogenaamde eet bare vogelnestjes gevonden worden (de Ma> dai Caves) „Na ongeveer 50 voet over rotsen te zijn geklommen komt men in de eerste spelonk die overkoepeld is en ongeveer 100 voet hoog. Van deze donkere spelonk duikt men op in andere spelonken van kalksteen. Een wonder lijk gouden licht zeeft door de openingen en het geheele gigantische gewelf leeft met mil lioenen, kwetterende vogels. Het lawaai is verschrikkelijk ten gevolge van de echo's. In zeker opzicht lijken deze spelonken op bijen korven. Wolken vogels zoemen en cirkelen voortdurend rond bij het maken van hun nesten." „Borneo," aldus zegt de schrijfster elders „is over het algemeen een vreemdsoortig' land. In geen ander land ter wereld zijn de bloedzuigers zoo talrijk als daar en er komen slangen voor van 25 voet lang. De moerassen zijn de natuurlijke woonplaatsen van kroko dillen, hagedissen, 2 dM hooge padden en ontelbare slangen. De parasieten zuigen zich in ons vleesch, door putties en vetergaatjes in onze schoenen heen en schijnen in staat alles te doorboren. Het eenige wat men er tegen doen kan is een lucifer aan te steken en ze te branden. Dan laten ze los. Als men beproeft ze weg te slaan laten ze een grif tig zuur achter dat maanden lang nawerkt. Een man, die kort geleden door de bloedzuigers wer<j overvallen, werd gek, viel in de rim boe en z-'jn lichaam werd later gevonden ge' heel leeggezogen." Mrs. Cameron maakt ook gewag van de inkat, een mysrerieus klein dier, dat nooit langer dan enkele dagen in gevangenschap leeft. Zij kreeg een specimen te zien in Sera- wak. Het was ongeveer 7 M.c. lang en klemde zich vast aan dengeen, die het bij zich nam. Het diertje had vreemde, door schijnende klauwen, het voedt zich met in secten en heeft een voorkeur voor kakker lakken. Men is er tot nog toe niet in geslaagd een inkat groot te brengei^. Te Grc sbeek heeft men de laatste maan den veel last van vossen. Er zijn dezen winter tien onschadelijk gemaakt. rogge. Dit „vleesch", dat veel goedkooper is dan 't echte, heeft geheel den smaak daarvan en bovendien alle voedende eigenschappen van vleesch. Het ministerie van landsverdediging en verschillende groote banken interesseeren «•oh levendig voor deze uitvinding. De Nijmeegsche koopmanr H., die twee weken geleden bij hef overschrijden van de Duitsche grens is aangehouden in verband met zijn weigering om nagevorderde invoer rechten te betalen, is Zaterdag in vrijheid gesteld en te Nijmegen teruggekeerd, nadat zijn advocaat een regeling met de Duitsche douane had getroffen. Een Nederlandsch officier schuldige de Te Merxem bij Antwerpen is dezer dagen, aaar de Belgische bladen melden, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 20-jarige chauffeur D. J. v. d. D., uit Gorinchem, reed per auto vandaar naar Antwerpen. Op den Sredaschen weg te Merxem gekomen, reed hij ter hoogte van de Doelhofstraat den 63- jarigen te Merxem woner.den Joseph Vereec- ten aan. In plaats van onmiddellijk te stop- >en, reed v. d. D. door, om een eind verder xa tweede slachtoffer te maken. Doordat D. al. zijn stuur kwijt raa kte, reed de auto in een kuil. waar tuist eenige werklieden bezig wa ren. Een hunner, de 20-jarige Gustave Ver- vtraeten uit Borgenhout, werd ernstig ge wond naar zijn woning vervoerd. Vereecken die naar het ziekenhuis was overgebracht, heeft slechts één uur geleefd. Teeen v. d. D. werd proces-verbaal opge maakt. Voor den rechter van instructie ver- ïkrrde hij, dat, hoewel hij geregeld den tocht GorinchemAntwerpen maakte, hij toch niet in 'f bezit was van een rijbewijs. Nadat hij het eerste ongeluk had veroor zaakt, had hij zijn tegenwoordigheid van geest verloren, waarna hij was doorgereden In Zeeuwsch-Vlaanderen, West-Deel, kri oelt het om zoo te zeggen van de biljart- kegelwedstrijden, waarvan er in elk dorp een of meer zijn ingericht en waar ieder, groot en klein, arm en rijk, aan deelneemt. Als prijzen worden uitgeloofdeen varken, fietsen, klokken, gramophoons, enz., zelfs geldprijzen van f 75. Er zijn spelers, die er als het ware een beroep van maken en van het eene dorp naar het andere trekken om te kunnen deelnemen, waardoor hun gezin er onder leidt wegens de hooge uitgayen van de liefhebbers, de bovendien ook nog aan Bacchus offeren. Op deze manier zijn in dit district reeds enkele duizenden guldens verspeeld. Meenende, dat men hier te doen heeft met een hazardspel, heeft de marechaussée te Oostburg een inval gedaan en alles in beslag genomen, reglementen, kegels, lije ten der spelers, puntenboekjes, zelfs het geld. (Hbld.) Naar het Volk verneemt heerscht op het oogenblik in Oostzaan en in Broek in Wa terland in vrij sterke mate typhus. Vanwege den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst te Amster dam zijn in verband hiermede krachtige maatregelen getroffen die behalve de bestrij ding der ziekte ook beoogen uitbreiding er van te voorkomen. Behalve dat op het oogenblik alle melk uit dit gebied van gemeentewege wordt opge kocht en gepasteuriseerd, is een strenge con- tróle ingesteld ten einde er voor te waken, dat melkbussen en groenten in slootwater zouden worden schoongemaakt. Voorts zijn deze week in Oostzaan 450 kinderen ingeënt. Omtrent het vergaan op d; Wester-Schelde van het Grieksche stoomschip „Assimina M. Ebiricos" kan nog het volgende worden ge meld Vrijdagmiddag is het schip bij laag water aan den grond geraakt en ondanks de pogin gen van vier sleepbooten, alle uit Antwerpen, mocht het niet gelukken het schip weer vlot te brengen. Des avonds te halfacht brak het doormidden. De bemanning, bestaande uit ongeveer 60 man, werd daarop door de sleepbooten over genomen, zoodat er geen menschenlevens zijn te betreuren Man en vrouw verbrand. Zaterdagavond ongeveer kwart over negen wilde mej. A. H. Peper, in haar woning aan de v. Lomslaan te Rotterdam de kachel aan maken. Daartoe goot ge wat petroleum op een stuk papier en stak dat aan. Plotseling sloeg echter de vlam uit :e kachel, haar kleeren ge raakten in brand, en in een oogwenk stond ze gekael in vlammen. Haar man die op haar hulpgeroep toesnelde, trachtte het vuur met Zijn handen te dooven, hetgeen echter niet gelukte, terwijl ook zijn kleeren vlam vatten. Buren waarschuwden den geneeskundigen dienst en per auto werden beide slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De 36-jarige vrouw, die zware brand wonden over het geheele lichaam had beko men, is daar Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. De 32 jarige man, H. Peper, kreeg minder ernstige brandwonden aan hoofd en handen. Hij moest ter verpleging in 't zieken huis blijven. Het begin van brand, dat in de woning was ontstaan, kon door de brandweer met emmers water worden gebluscht. De annalen van het heiligdom van Ma ria te Pompei bevatten het volgende ver haal over een ontmoeting te Pompei (Italië) tijdens het bezoek van het Spaansche ko ningspaar aldaar. Onder de groep prelaten en geestelijken, die het Spaansche koningspaar bij den in gang dar basili»!» «tonden ai tc wachten, be vond zien een oude priester, met langen grijzen baard en eerb'edwaardigen grijzen haardos. Allen zagen hem aan voor een oud-missionaris, teruggekeerd van verre landen en vergrijsd in het missie-werk. De talrijke aanwezigen en het opdringen dér menigte verhinderde aan dezen priester met de andere geestelijkheid plaats te nemen in het priesterkoor, zoodat hij bij den ingang van het priesterkoor gemengd werd tus schen de talrijke generaals en hoflieden, die het koningspaar en den hertog van Aosta, neef van den koning van Italië, vergezelden. Niet vérre van hem bevonden zich het lid der koninklijke hofhouding, Graaf di Cel- lere en generaal Gagliano, en achter hem stond generaal Primo di Rivera, de Spaan sche hofleden en militaire persoonlijkheden. Vóór mgr. Celli zijn redevoering begon, zag graai di Cellere dezer grijsaard als priester gekleed, en herkendt hem als zijn kapitein toen hij zelf nog cavalerie-luitenant was. Aangenaam verrast zei hij: Generaal Fusco, u hier? Bij het hooren van den naam Generaal Fusco, draaide ook ger oraal Ga- gl'ano het hoofd om, en ook hij riep uit: „Generaal, herinnert u. zich? Ik was luite nant-kolonel. toen u kolonel-commandant waart van Messina na de aardbeving. Maar graaf di Cellere had aanstonds de ontmoeting medegedeeld aan generaal Pri mo di Rivera en hem gezegc, dat deze oude priester met den grijzen baard nie mand anders is dan Angelo, Fusco, gene raal van den Italiaanschen Grooten Staf, die gedurende den oorlog dienst deed in het derde legerkorps onder bevel van den her tog van Aosta. De Spaansche dictator ziet voor zich het ideaal van een generaal die na het vader land gediend te hebben, het legerkorps van den Koning der Koningen is ingetreden om zijn broeders in Ch-:stus de H. H. Sacramen ten toe te dienen. Zonder een woord te zeg gen, slaat de dictator zijne beide armen om den hals van den generaal-priester. Toen de plechtigheid in de kerk geëin digd was en de persoonk"khedn zich in de sacristie begaven, trad Primo di Rivera op den hertog van Aosta toe en zei hem: Hoog heid, er is een uwer onderhoorigen, "n gene raal van 't 3e lege-korps, generaal Fusco, tegenwoordig priester en biechtvader in dit heiligdom. En ook de hertog van Aosta kwam naar den grijsaard, die ond»rtus- schen zijne plaats onder de geestelijken hernomen had en drukte hem herhaal-Mijk de hand, zich met hem onderhoudend Maar de oude Generaal, bedachtig aan de woo-- den van Thomas a Kempis: „zoekt onbekend te leven en niet door anderen geëerd te worden" was spoedig uit de hooge vergade ring verdwenen. Toen de oorlog bevochten was, trok ge neraal Fusco zich onmiddellijk uit het le ger terug en was eindelrk vrij om zijn lang en godv-i"-M*«» leven als leek te veranderen in een heilig en zich voor anderen opoffe rend priesterleven Hij studeerde theologie bij de Dominicanen van hef Collegio An-ic- lico te Rome en begaf zich naar T.ourdes en elders in Frankri'k om daar de H.H. Or den en de p-''eslerwijding te ontvangen. Paus Benedictus XV bood hem een plaats aan in een der basilieken van Rome, maar hij verontschuldigde z'ch bij den Paus, zeg gende onbek"id te willen leven in een hei- l'"Jom der Madonna. Thans brentft de oud-generaal de meeste uren ner dag door in een biec' '«foei van het heil''' om te Pomieï aan talri'ken den vrede des harten en der ziele weergevend. De 7-jarige jongen H., te Nederweert, klom spelenderwijs op den molen van Van B. Hij werd door de mol-nwiek gegrepen rondgeslingerd en wegges'i igerd. Het kind werd dood opgenomen. Van den 85 M. hoogen toren der Katholie ke Westminster-kathedraal te Londen is een moeder met twee kinderen neergestort. Zij werden onmiddellijk gedood. Het is zelfs waarschijnlijk, dat zij reeds levenloos den grond bereikten. De toren der kathedraal kan door particu lieren worden bezocht en is volkomen veilig. Het is uitgesloten, dat er een ongeluk ge beurt, waarvan de slachtoffers niet de volle schuld dragen. De identiteit der vrouw kon niet worden vastgesteld. (Msb.) De Utrechtsche Courant vertelt als „his" torisch" 't Gebeurde deze week in een der scholen te Utrecht. De gymnastiekonderwijzer had de les aangevangen, de leerlingen hadden eeni ge oefeningen gemaakt, toen plotseling een der leerlingen, die den leeftijd van 16 jaar reeds had bere'kt, op den onderwijzer loetrad met de woorden „Mijnheer, 't is mij onmo gelijk, langer aan deze oefeningen mee te doen, want ik beschouw deze slechts als een drillen tot militair en mijn anti-militai- ristisch gemoed komt daartegen op." Verbazing bij den onderwijzer, die den jongen trachtte duidelijk te maken, dat deze lessen uitsluitend ten doel hebben, de ont wikkeling van het lichaam. Maar niets mocht baten. Het jonge metlsch bleef zich verzetten. En aan zijn vriendjes verklaarde hij triom fantelijk „Als ze me later soldaat willen maken, ga ik lekker voor zes maanden naar Scheveningen. Maar aan een hongerstaking doe ik niet mee De Deli-Ct. schrijft Ook Medan blijft verder met buiten de groote golf van corruptie en fraude, welke schier de geheele wereld schijnt te overstroo' men. 't Ging gisteren en v. nochtend reeds als een loopend vuurtje door de stad, dat er aanzienlijke fraudes zoudeq zijn gepleegd bij den gouvernerrents-belasting-accountants- dienst en dat de heer B., werkzaam bij dien dienst, zou zijn gearresteerd. Inderdaad is de officier van lustitie gis termorgen overgegaan tot het arresteeren van genoemden B., die wordt verdacht van afpersing bij het opmaken van de rapporten betreffende den aanslag in de O. W.-belas- ting. Naar wij vernemen, heeft de gearres teerde reeds ten volle bekend. Er schijnt verder de verdenking te be staan, dat bij de fraudes ook betrokken is een gewezen gouv. -accountant, thans parti culier accountant hier ter stede, de heer S. K., wiens bureau gisteren door de justitie is verzeceld. Het desbetreffende onderzoek duurt echter nog voort en van medeplichtig heid schijnt nog niets vast te staan. Wat het bedrag der door afpersing ver kregen gelden betreft, dit loopt in de tien duizenden, wellicht in de tonnen. Men begrijpt, dat het onderzoek bijzonder ingewikkeld is, daar de betrokken Chinee- zen, die, als ze bekennen, eveneens strafbaar zijn wegens omkooping, niet het minste los laten De gearresteerde jonge man, die een be trekkelijk klein salaris had, zag er immer tot in de puntjes uit, hield er een tijdlang een automobiel op na en een luxueus ge meubileerd huis j Iiseerd was, verdween reeds spoorloos den 13den Augustus, toen de oorlog dus nauwe- I lijks begonnen was. Hij werd als vermist 1 opgeschreven en aan zijn weduwe op haar verzoek een pensioen van 1400 frank uitge keerd. Voor de zielerust van den verdwenen soldaat werd een Mis opgedragen en zijn naam staat op de gedenkplaat in het gemeen tehuis van Larivière, die de namen van ge sneuvelden uit de streek vermeldt. De vermiste en als gesneuveld beschouwde man heeft dezer dagen, dus meer dan negen jaar na zijn verdwijning, voor den krijgsraad terecht gestaan. Wat was het geval De man, die niet heel sterk van geestvermogens schijnt te zijn, is in de eerste oorlogsdagen eenvoudig gedeserteerd en naar zijn zeer eenzaam gelegen hoeve teruggekeerd. Daar heeft hij zich al dien tijd schuil gehouden en ging er als een oom van zijn twee eigen kleine kin deren door. De vrouw liet niets achterwege om de komedie te doen lukken, vandaar, dat zij ook pensioen aanvroeg. In het dorp koesterde men echter argwaan en er werd veel gepraat. In het begin van dit iaar is het bedrog ont dekt en de man gevangen genomen. De krijgs raad heeft hem tot vier jaar veroordeeld. De man heeft als voornaamste reden van zijn desertie opgegeven, dat hij zijn vrouw, wier gezondheid slecht was, niet in den steek kon laten. De vrouw zal zich nu moeten ver antwoorden omdat ze meer dan 13.000 frank aan den staat heeft ontfutseld. De IJsinlichtingsdienst rapporteert d.d Maandag De scheepvaart wordt niet belemmerd Harlingen, Zuiderzee en vaart, Stavoren Zuiderzee, Lemmer Zuiderzee, Schelling- woude IJ, Marken Oostkust, Medemblik Zuiderzee, Andel boven en beneden de Sluis De zeilvaart ondervindt hinder Delfzijl Eems. Zeilvaart gesloten. Stoomvaart nog moge lijk Stavoren Gracht, Lemmer Rien, Ketel- diep Zuiderzee, Schokland Westkust, Delf zijl Eemskanaal Urk Zuid- en Noordkust, Schellingwoude Zuiderzee. 4Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremdNw. Statenzijl Aa, Schokland Oostkust, Elburg. Ijstoestand veranderlijk, wordt over- heerscht door getijde of windrichting Nw. Statenzijl Dollard. De spcorbootdienst EnkhuizenStavoren s hervat. Het is een bekend feit, dat er in New-York beroepsmoordenaars zijn, die tegen contante betaling bereid zijn, een moord te bedrijven. Maar thans is gebleken, dat er ook speciale beroepsbrandstichters zijn, die tegen behoor lijke bezoldiging bij één uwer concurrenten den boel in brand steken. De directeur der vereeniging van eige naars van strijkinrichtingen te New-York zou zulk een beroepsbrandstichter geënga geerd hebben. Althans, een zekere Louis Wallinger is voor de rechtbank komen verklaren, dat hij van den directeur een bedrag van 11 dollar per week ontving, om brand te stichten in die strij kinrichtingen, welke de vereeniging concurrentie aandeden. Dit „brandstichters- vak" werd sinds jaren door Wallinger be oefend. De New-Yorksche politie heeft nog andere brandstichters gearresteerd, die allen door de directie der vereeniging werden betaald. Een boer uit Larivière, bij Belfort (Belfort),, die bij het uitbreken van den oorlov gemobi- Uit Weenen komt het bericht, dat de be kende filmartist Max Linder en zijn echt- genoote slachtoffers zijn geworden van een onopzettelijke vergiftiging. Het echtpaar werd j.l. Zaterdagmorgen in een ernstigen toestand in de kamer van het hotel, waar het gelogeerd was, gevonden. Bij onderzoek bleek, dat beiden bij onge luk een te sterke dosis veronal gebruikt had den. Van Linder was bekend, dat hij gewoon was veronal in te nemen, teneinde te kunnen slapen. Het echtpaar Linder werd in zorgwekken- den toestand naar een ziekenhuis overge bracht. Zondagavond heeft de eerste stuurman van het in de Rotterdamsche haven liggende Amerikaansche stoomschip Soucon den mar conist van dat schip met een revolver dood geschoten. De stuurman is aangehouden en naar het politiebureau gebracht. Uit Eindhoven wordt aan de Tel. gemeld Dezer dagen had de Nederlandsche ge meente BJadel (N.B.) nabij de Belgische grens haar nieuwen burgemeester ingehaald Ook het dorpje Netersel onder Bladel zou niet achterblijven en eveneens den nieuwen burgervader een plechtige ontvangst bereiden Een feestcommissie beijverde zich om het feest naar wensch te doen slagen. Overal werden versieringen aangebracht. Vlaggetjes kwam men echter nog te kort. Dus maar naar Turnhout (België) waar tegenwoordig alles goedkooper is. Een boer zou voor de vlaggetjes zorg dragen en hij bracht er uit 't Belgenland een honderdtal mee. Doch niet de Nederlandsche, h de Belgische driekleur zou wappert a ons dorpje Tableau Bij den heer P. J. M., wonende Prins Hendrikstraat te Rotterdam, is Zondagavond tijdens zijn afwezigheid ingebroken. Door middel van een valschen sleutel hebben de dieven zich toegang verschaft. Een groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. In den winkel van den heer K. R., aan den Zoetendaalschenweg is Zaterdagavond ook ingebroken. Aan de achterzijde van het pand heeft men zich omlaag laten zakken en den toegang tot den winkel geforceerd. Uit de toonbanklade wordt een bedrag van 1500 vermist. Vrijdagmorgen ontstond brand in de bo venwoning met pakhuis, bewoond door den heer Veen, Kanaaldijk bij de Friesche brug. De bovenwoning brandde geheel uit de boe del, die gepakt stond voor een verhuizing, ging verloren. Een in het pakhuis geborgen voorraad veevoeder van den heer Govers be kwam belangrijke schade Naar het Corr. Bur. verneemt, zouden ver schillende personen aan de politie hebben verklaard, den verdachte in de moordzaak in de Engelenburgstraat v. d. G., die Donder dag naar het huis van Bewaring is over gebracht, eenige dagen voor den moord ge zien te hebben met een bijl, die hij verborgen hield in zijn jaszak. Naar de rechterlijke be schouwing heeft uitgemaakt, kan de moord haast niet anders dan met een bijl bedreven zijn. Op de jas, schoenen en andere klee- dingstukken van den verdachte zouden bloedsporen gevonden zijn. Nog vernam het Corr. Bur., dat dc man eenigen tijd gele een krankzinnigengesticht is verpleegd geweest. Een zeer groot aantal personen is door de politie in verband met deze moordzaak ge hoord. Het dossier is dan ook van grooten omvang. Het onderzoek wordt door de justi tie voortgezet. Zaterdag vierde mevrouw Jannetje Gqstel- Kwaadland haar 101-sten verjaardag. EEN PROTEST VAN BINNENSCHEEP VAART-REEDERS. De Vereeniging van Reeders der Binnen scheepvaart, te Rotterdam, heeft naar aanlei ding van het besluit van den gemeenteraad van Millingen om aan de N.V. Scheepswer ven voorheen H. Bodewes te Millingen een subsidie te verleenen van 12)4 Pct- °P het arbeidsloon van twee te bouwen Rijnschepen, aan Gedeputeerde Staten van Gelderland o.m. geschreven „De betrokken N.V. Scheepswerven voor heen H. Bodewes te Millingen, is een doch termaatschappij van Mathias Stinnes G. m.b. H. te Mülheim a.d. Roer. De schepen zullen worden gebouwd met ijzer, dat door de ven nootschap Mathias Stinnes zelf aan de werf zal worden geleverd. Zij worden voorts ge bouwd voor de N. V. Maatschappij Gelder land, welke maatschappij eveneens een schep ping is van de vennootschap Mathias Stinnes. Eindelijk zullen de bewuste Rijnschepen wor den bemand met Duitsch personeel. De zaak komt dus hierop neer, dat een in den grond Duitsche werf ten behoeve van een in den grond Duitsche reederij schepen zal gaan bouwen, die zullen staan onder Duitsche leiding, en waarop Duitsch personeel zal dienst doen, en dit alles met behulp van Ne derlandsch geld, immers geld opgebracht door de belastingbetalers (daar ook het Rijk 12% pCt. subsidie zal verleenen, indien de ge meente Millingen hiertoe besluit). Het wil adr. voorkomen, dat ter wille van het algemeen landsbelang alles moet worden vermeden, wat de positie der Hollandsche reederijen, die de Rijnvaart beoefenen, nog meer mocht bemoeilijken, en dat, van dit standpunt bezien, iedere officieele steun aan buitenlandsche belangen moet worden af gewezen. Een medewerker van de N. R. Ct. dringt er op aan, dat we wijziging zullen brengen in onze economische politiek tegenover Rus land, daar de betrekkingen tusschen het Nederlandsche bedrijfsleven en Rusland trots het ontbreken van een verdrag steeds toenamen. Rusland voert graan naar hier uit, en die uitvoer zal in de eerstvolgende jaren ongetwijfeld toenemen, reeds in de eerste plaats omdat ons land, en wel vooral Rotterdam voordeelen aanbiedt, welke andere havens niet kunnen geven. Maar nu is de zaak, dat Rotterdam dien toevoer blijft trekken, waarvoor echter een blijvende band, krachtiger dan de tegenwoordige tijdsomstandigheden noodig is. Die band is te vormen door een handelsverdrag en daarop aan te sturen is onze plicht, ook al zouden de Russen op dit oogenblik ons noodig hebben. De noodzakelijkheid van de Russische vaart op Rotterdam blijkt het best uit de natuurlijke ontwikkeling. Van 1 Februari tot 30 September 1923 heeft Rusland van zijn oogst 1922 uitgevoerd f83.380 ton graan, waarvan 94.000 ton over Rot.erc'an is gegaan. Dat beteekent een Nederlandsch aandeel van 13.75 pCt. Van 1 October tot 31 December 1923 is uitgevoerd van den nieuwen oogst 675.000 on, waarvan gegaan is over Rotterdam 255.000 ton of wel 39% pCt. Men ziet welk een ontwikkeling. Van den oogst 1922 is gegaan over Duit sche havens 440.380 ton, over Fransche 29.000 over Deensche 120.000, over Neder landsche 94.000. Van den oogst 1923 is gegaan in October: over Duitsche havens 96.000 ton, over Deen sche 5000, over Fransche en Spaansche 5000, over Nederlandsche 42.000. In November over: Duitsche havens 143.000 ton, over Deensche 11.500, over Belgische 6000, over Nederlandsche 110.000. In December over: Duitsche havens 117.000 ton, over Fransche 3000, over Bel gische 22.000, over Nederlandsche 113.000. Men ziet hoe sterk het Nederlandsche aan deel toeneemt, en in December reeds de helft van den heelen uitvoer begint te naderen. De cijfers zijn getrokken uit gegevens van de Russische autoriteit, die deze dingen be stuurt. Het is natuurlijk, dat deze voorkeur voor Rotterdam niet berust op een voorliefde, maar alleen op den drang der omstandig heden. Maar zij heeft in ieder geval voor ons haar belang. Niemand zal een consolidatie van dezen toestand ongewenscht vinden, be sluit de medewerker. Eenigen tijd geleden maakten wij reeds bekend, dat het mooie boek van Pater Mateo SS. CC. „Heure Sainte", in 't Nederlandsch vertaald werd. Hoe een Prins der Kerk denkt over dit geheel oorspronkelijke werk van Pater Mateo, bevattende twintig verschillen de oefeningen van het Heilig Uur, vernemen wij uit den brief van Z. E. Kardinaal van Ros sum aan Pater Eusebius Rinkes SS. CC., al- gem. secretaris van het Werk der Intronisatie. ZeerEerwaarde Pater, Voor eenigen tijd ontvingen wij Uwerzijds de Nederlandsche vertaling van het zoo nutti ge werk van Pater Mateo, „Het Heilig Uur". Wij verheugen ons zeer, dat dit werk nu ook voor de Nederlandsch sprekende be volking toegankelijk is, en dat daarmee voor hen geopend is bron van heilim'ng en zegeningen. Alles toch wat de geioov:gen nader brengt tot den Goddelijken Verlosser, vermeerdert in hen de heiligheid, het geluk, den hemelschen zegen, de waarborgen voor een gelukkige eeuwigheid. En dit des te meer naarmate het dieper intreedt in de geheimen van Jezus' H. Hart om daar zijne liefde te kennen om er aan te beantwoorden en zijn Geest, om hem in zich op te nemen. Aan dit dubbel, hoogver heven doel beantwoordt Pater Mateo's boek volkomen. Daarenboven zal het krachtig medewerken, om de vruchten der zoo uit stekend werkende intronisatie meer en meer te vervolmaken en tot volle rijpheid te bren gen. Dan zal het H. Hart werkelijk worden „Rex et centrum omnium cordium". Wat een zegen zal er uitgaan over geheel de maat schappij van die familie's, welke dit ideaal der intronisatie in zich hebben verwezenlij kt Volgaarne zegenen wij deze uitgave en bidden het Goddelijk Hart door de voorspraak der Allerzaligste Maagd al de wenschen, welke wij voor het welslagen dezer onderneming vo men, in vervulling te doen gaan. (w.g.) Kard. van Rossum. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Lau- rentius) den Weleerw. Heer A. A. v. d Berg, te Lisse den Weleerw Heer A. M Kok, die kaplaan was te Rijpwetering; t< 's-Gravenhage (H.H. Mart v. Gorcum) dei Weleerw. Heer C. A. Ruige waard, en te Assendelft, den Weleerw. Heer W. J. V, Hesring, thans Assistent te Weesp. In een artikel, getiteld „Het o ts.netie geschreven in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde, concludeert de heer L. Heijermans, directeur van den gemeente lijken geneeskundigen dienst, als vclgt „Kamerontsmetting door formaline is al- een aangewezen bij pokken. Bij diphtherie, roodvonk, meningitis cere- brospinalis epidemica en aanverwante ziek ten worde ontsmettingen achterwege ge laten en bepale men zich tot ontsmetting in een oven van matras en dekens, wanneer een patiënt naar een ziekenhuis is vervoerd. Lijfgoederen, lakens kunnen onder toezicht van een wijkverpleegster ten huize der pa tiënten worden uitgekookt of in een creoline- oplossing worden geplaatst. Daar waar ma trassen voldoenden tijd kunnen worden ge lucht en aan het daglicht blootgesteld, kan ook van uitstoomen worden afgezien. Het beste is geen algemeene regels vast te stel len, doch te handelen naar omstandigheden. Ontsmetting blijve uitzondering. Bij typhus, dysenterie en analoge ziekten handele men overeenkomstig en ontsmette alle voorwerpen, die met facecaliën in aan raking zijn gekomen, ten huize der lijders. Dit alles heeft betrekking op eindont- smetting ontsmetting tijdens de verple-) ging geschiede door de huisgenooten op aanwijzing van arts en verpleegster. Bij tuberculose ontsmette men beddegoeé en naaste omgeving van het bed, indien een lijder is gestorven of indien een ernstig» zieke lijder naar een ziekenhuis werd ver voerd. Overigens volsta men in alle gevallen met gewone schoonmaak met water en zeep." „Vermoedelijk zal" zoo schrijft dr. Heijermans verder o.m. „in de toekomsl stoomdesinfectie tot het verleden behocren en formaline ammoniak en cyaan de mid delen van verweer zijn. Dan is er slecht? noodig een electrisch pompje om in den oven een vacuum te maken en electrische verwarmingsapparaten om de temperatuur tot 60 gr. C. te brengen. Dan kan ieder,' zeker een verpleegster, de ontsmettings-j Inrichting bedienen, op elk uur van den' dag, en dan is men onafhankelijk bij de keuze van bestaande stoomketels. De huisontsmetting geschiedde onder lei-' ding van wijkverpleegsters-(verpleegers) zoo-j veel mogelijk door de huisgenooten, door, daartoe geinstrueerde bedienden van zie-' kenhuizen, beambten van de reiniging enz., als bijbaantje. Slechts in groote steden is een: kern van vaste ontsmetters noodig, die ook' diensten bewijzen bij malaria-, ratten- enl wandluizenbestrijding, en zij kunnen als leiders optreden, bij tijden van groote drukte,! voor het aangetrokken reservepersoneel uifjj andere diensten." BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 24 Febr.i) Hever van Hamburg; Nero van Gothenburg;! Rhea van Trinidad; Bedehome van New! Castle; Radja van Hamburg; Zeelandia van Buenos Aires; Saturnus van Hamburg; 25 Febr.: Iris van Hamburg; Brieele van Hamburg; Astarte van Bremen. Vertrokken 24 Febr.: Rijnland naar Ant« werpen; Oostkerk naar Yokohama. MAASSLUIS. Aangekomen 25 Febr, Anatolia van Odessa; Elisabeth Kimmr van Trapani naar Bergen om te bun keren; Usambara van Beira Maas van Hamburg; Irma Kimmel van Windau Saarland vai» Jiamburg; Sinasta van Boston. NEDERLANDSCHE STOOMVAART-i LIJNEN. ABBEKERK (H. Aust. lijn) 24/2 van Ant werpen te Bremen. ALMELO (W.I.M.) Chili-Duinkerken, p.' 24/2 Onessant. ALMKERK (H. Austr. lijn) thuisreis, 25/2 van Sydney (verbetering). ANDIJK (Br. Ind. lijn) p. 25/2 Vlissingen' naar Antwerpen. BENGKALIS (Nederl.) uitreis, p. 24/2 Gibraltar. BORNEO (Nederl.) thuisreis, 24/2 vafl Djeddah. BRIELLE (W.I.M.) 25/2 van Hamburg t« A mcfpfHafn CARADIGANSHIRE (H.A.L.) 24/2 vaq Rotterdam te Antwerpen. CLIO (K.N.S.M.) 24/2 van Smyrna naaf Samos. DEUCALION (K.N.S.M.) 24/2 van Orafl naar Patras. GOENTOER (R. Lloyd) thuisreis, p. 24li Ouessant en wordt 26/2 v.m. 7 uur te Rot terdam verwacht. HERCULES (K.N.S.M.) 24/2 van Smyrnf naar Constantinopel. IRIS (K.N.S.M.) 25/2 van Hamburg ti Amsterdam. JAARSTROOM (H.W. Afr. lijn) 24/3 var. Amsterdam te Hamburg. JAN PIETERSZ. COEN (Nederl.) uitreis 24/2 van Algiers. KRAKATAU (Nederl.) thuisreis, 24/2 van Djeddah. LEERDAM (H.A.L. 24/2 van Rotterdam te Havana. MAASDAM (H.A.L.) New Orleans—Rot terdam, 24/2 van Santander. MAPIA (H.O.A. lijn) thuisreis, 25/2 va« Shanghai. MADIOEN (H.O.Afr. lijn) uitreis, p- 24/4 Vlissingen van Antwerpen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8