De Hamburgsche werf' arbeiders. Het aftreden van het kabinet- T heunis. De 'politieke toestand in Griekenland. Russische controle op Rakowsky. Een tunnel onder de Theems. Convooien in Marokko aange vallen. De staking bij de Weensche banken. De Communistische agitatie in Duitschland9 De uitzonderingstoestand in Duitschland. BINNENLANDSCH NIEUWS TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Staatsbegrooting voor 1924. EERSTE KAMER. Nederlandsche Roode Kruis. Herdenking van de mobilisatie. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Bakker snachtarbeid. Zegels plakken door de gemeente voor werkloozen. Werktijden bankpersoneel. Melklevering naar Duitschland. Directeur der Handelsimichtingen te A'dam. Wettelijke Regeling Binnenvaart. Buitengewoon lid Midden- standsraad. Limburgsche katholiekendag. Hoofdarbeiders. Ned. Bond in Duitschland. De Spaansche reis van Prins Hendrik. Het veeartsenijkundig Staatstoezicht. GEMENGD NIEUWS. Arrestatie van een Belg en diens vrouw. Geen vlugge verzending. De diefstal te Aalten. Waar is Everardus Poort? Het versch houden van melk. De roofmoord te Culenborg. Een interessante race. Wie is de baas? Vergiftiging te Vlissingen. Stremming van de Scheepvaart. Een gedupeerd bruidje. Voorts besprak Stresemann de vraag van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. Hij was het eens met het principe van inter nationale solidariteit, hetwelk aan dien Bond ten gronde ligt, doch in zijn tegenwoordige samenstelling onvoldoende tot uitdrukking komt. Inmiddels heeit nog geen uitnoodiging om toe te treden Duitschland bereikt Komt deze, dan zal de Duitsche regeering opneming vragen als gelijkgerechtigde, ook wat betreft het verkrijgen van een zetel in den Raad van den Volkenbond, terwijl zij zich tegen alle beperkende of vernederende regelingen zal verzetten. Aan een Wolffbericht ontleenen wij nog: Stresemann verklaarde: In de buitenland- sche politiek staan wij onder den indruk van het werk der deskundigencomité's. Van het welslagen hunner werkzaamheden zal het afhangen, of een oplossing der herstelquaes- tie mogelijk is. De spoedigste oplossing is de meest gewenschte. Duitschlands economische toestand eischt deze. De deskundigen moeten zich van de dwaasheid «van het denkbeeld van een frauduleus bankroet van Duitsch land overtuigd hebben.' Voor afzienbaren tijd kunnen wij niet denken aan een beta ling der schadevergoeding uit eigen kracht. Wij hebben onze krachten noodig om onze valuta te handhaven Dat het Duitsche volk een tweede afglijding (spr doelt op de da ling der valuta. Red.) niet kan verdra gen, daarvan hebben zich de deskundigen naar te hopen is ook overtuigd. Eveneens schijnen zij zich er van overtuigd te hebben, dat een moratorium voor ons en gedurende dezen tijd een internationale leening, spe ciaal voor Frankrijk ter compensatie van het achterwege blijven der Duitsche betalingen, noodzakelijk is. BERLIJN,, 28 Februari. De strijd om den werktijd heeft geleid tot de stopzetting van alle Hamburgsche werven. Omstreeks 25 a 30.000 arbeiders zijn op staanden voet ontslagen. De eerste indruk van den val van het kabinet-Theunis ten gevolge van de verwer ping der Fransch-Belgische overeenkomst is, naar de bladen te oordeelen, zeer ernstig. Zelfs de tegenstanders van Theunis en Jas- par hebben een woord van lof over voor de nauwgezette wijze, waarop deze beide staatslieden tijdens de moeilijke jaren, die achter otfs liggen, hun ondankbare taak heb ben verricht. Allen verwachten een periode van verwarring en onrust, en ontveinzen de moeilijkheden niet van het samenstellen eener nieuwe regeering. Zal Vandervelde zijn hand in die van Ven Cauwelaert leggen of zal Renkin van achter de schermen te voorschijn treden? De „Etoile Beige" noemt den naam van baron Houtart, katholiek Kamerafgevaardigde voor Doornik, op het oogenblik lid van het comité van deskundi gen onder leiding van Dawes. Aanstonds na de verwerping der overeen komst door de Kamer heeft de heer Her bette. de Fransche gezant te Brussel, een onderhoud met minister Jaspar gehad. ATHENE, 28 Februari. Het Atheensche telegraaf-agentschap meldt, dat de door de nationale vergadering aangenomen resolutie die was. welke was ingediend door de re geering en waarbij de- vergadering besloot dat het plebisciet geopend was, door het welk het volk zich vrijelijk zal uitspreken over de vervallenverklaring of de handha ving der dynastie evenals over den geschik- ten vorm van het regime. De stemming zal plaats hebben met briefjes. Vorm en inhoud der vraag, de datum der organisatie van het plebisciet en de noodzakelijke maatregelen om de onpartijdigheid van het plebisciet te verzekeren en alle andere bijzonderheden zullen bij officieel besluit worden vastge steld. De rcpublikeinsche leden verklaarden aan de bladen, dat de onthouding der republi keinen noch een verzet, noch een opstand te<* de regeering vormt. Het is eenvoudig een protest, ingegeven door den wensch om de vorantwoorJel kheid der partij vast te stellen. Deze zal heden besluiten of de ont houding moet voortduren of niet. Waar schijnlijk zullen deze republikeinen, bij wie zich een vijftiental republikeinsche liberalen aansloten, van heden af in de wetgevende vergadering ierugkeeren. Volgens een draadlocs bericht, heeft Ve- nizelos een lijfwacht van honderd man ge kregen, daar de regeering bericht kreeg van een beraamden aanslag. LONDEN, 28 Febr. Zooals bekend is, is de Russische zaakgelastigde Rakowsky door zijn regeering naar Moskou ontboden. Zoo dra hij was vertrokken, deed zich het zon derlinge verschijnsel voor, dat twee perso nen, die in het bezit waren van een legiti matie der Tsjeka, zich aan zijn bureau aan meldden, binnengingen, en alle schrifturen vergez-lden blijkbaar om te kunnen nagaan of Rakowsky zich wel behoorlijk van zijn plicht kwijt. Er was reeds vroeger aan het licht geko men, dat ia Londen een afdeeling der Tsie- ka bestaat, die niet alleen de gangen der monarch ten onder de uitgeweken Russen nagaat, doch ook de trouw aan de sovjet-re geering der anderen controleert. De minister van verkeerswezen. Gosling deelde mede, dat reeds instructies waren ge geven aan een vooraanstaand ingenieur om plannen gereed te brengen ten aanzien van den bouw van een tunnel onder de Theems bij Gravesend. Deze plannen zouden door zijn departement worden overwogen. MADRID, 28 Febr Volgens een officieel bericht uit Melilla werden te Tauriat Tausat, te Isonzaven en te Tizzi Asa convooien aan gevallen. De vijand werd overal met verlie zen afgeslagen. De Spanjaarden hadden 4 dooden en 60 gewonden. WEENEN, 28 Febr. De onderhandelingen inzake het conflict bij de banken zijn afge broken De voornaamste reden is de oneenig- heid inzake de verdeeling in tweeën van den iijd, waarin de kassen bij de depositobanken geopend zullen zijn, waartegen de ambtena ren zich ten scherpste verzetten. OPPELN, 28 Febr. De Oberprasident van Opper-Silezië maakt bekend, dat de arresta ties te Gleiwitz zijn geschied, omdat de be trokkenen behoorden tot .een in Poolscb Op- perSilezië gevestigde revolutionnaire organi satie, waarvan in Duitsch Opper-Silezië ver moedelijk afdeelingen zijn opgericht. BEUTHEN, 28 Febr. Op een politiebu reau in de arbeiderswijk te Gleiwitz is gis teren een aanslag met een handgranaat ge pleegd. Men heeft hier vermoedelijk te doen met een represaillemaatregel wegens de gis teren geschiede arrestatie van 27 communis ten. BERLIJN, 28 Febr. Op 1 Maart treden met name buiten werking de beperkingen der persoonlijke vrijheid en die ten opzichte van het recht van vereeniging, Voorloopig blijven diegene van kracht, welke door het Staatsgerechtshof ter be scherming der Republiek zijn gesanctioneerd en deze Besprekingen vervallen op 15 Maart. Ter bestrijding van pogingen om langs on- wettigen weg de constitutie te wijzigen kun nen de rijksminister van binnenl. zaken of de onder hem gestelde burgerlijke autoritei ten de noodige maatregelen nemen. Vergaderingen in de open lucht en op tochten op openbare straten of pleinen blij ven verboden. Uitzonderingen kunnen wor den toegestaan. De verordening treedt in werking op den dag der afkondiging. BERLIJN, 28 Febr. De rijksminister van linnenl. zaken bepaalde op grond der ver ordening van Ebert verder, dat het verboden is oorlogstuig, met name wapens en munitie voor militaire wapens, aan te bieden, op te slaan of te koopen. Overtredingen worden bestraft. BERLIJN, 28 Febr. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat het gebied van den vrijstaat Beieren met het oog op den daar bestaanden vérgaanden uitzonde- ringstoe^md van de opheffing der verorde ning van den rijkspresident is' uitgesloten. VERGADERING VAN DONDERDAG 28 FEBR NAM. 1 UUR. De VOORZITTER zegt dat Minister van Swaay in verband met de ernstige ongesteld heid van zijn zoon verhinderd is Donderdag avond in de Kamer te komen. De avondver gadering gaat dus heden niet door. Hoofdstuk IV (Justitie). Voortgegaan wordt met de behandeling vaan Hootdstuk IV (Justitie) der Staatsbe grooting voor 1924. Vllle Afdeeling. Rijkstucht en opvoedingswezen. De heer KLEEREKOPEK, S. D. A. P., con stateert met genoegen dat in de Schevening- sche strafgevangenis het een en ander is verbeterd. Het gevolg daarvan is ook dat het verzet in die gevangenis zeer is vermin derd. Is het elders ook zooveel verbeterd? Spr. somt eenige gevallen op, waaruit blijkt dat dit nog niet het geval is. Spr. wenscht betere betaling voor het werk in de gevan genissen en betere voorwaarden bij den ar beid. Dé cellen zijn ongeschikt voor het vervullen van veel soorten arbeid en maken het leven daarin zeer onhygiënisch. Voorts wenscht hij de prijzen in de gevangenis- cantines te verlagen. De heer VAN ZADELHOFF, S. D. A. P., komt op voor betere behandeling van de dienstweigeraars. Hij vraagt wanneer de dienstweigeraars wet in werking zal treden en wie in de daarbij opgerichte commissie zullen zitting nemen. De heer VAN GIJN, V. B dringt er bij den Minister op aan dat hij zal trachten de kosten per gevangene te verlagen. Zij zijn nu gestegen tot 600 per hoofd. De ver schillende gevangenissen zijn zeer verschil lend in de kosten per hoofd en spr. vraagt of de Minister naar de oorzaken daarvan een onderzoek wil instellen Spr. wil de gevangenisbewaarders langer laten werken. Ten slotte vraagt hij meer uniforme toe passing van de wet op de voorwaardelijke veroordeeling. De Minister van Justitie, de heer HEEMS KERK, zegt dat door den heer Kleerekooper belangrijke adviezen zijn ten beste gegeven, die niet alle voor vervulling vatbaar zijn, en stellig niet alle tegelijk, vooral als sor. den heer van Gijn te vriend te houden, die de kosten per gevangene wil verlagen. In de wijze van samenstelling der regen ten-colleges zal spr. verandering overwegen. "Het systeem van coöperatie acht hij n.l. niet het beste. Verhooging van het loon aan de gevan genen zal bezwaarlijk zijn want het zou zeer duur zijn. De MINISTER zegt, dat de kwestie van de vrouw als kinderrechter niet zoo een voudig is als wordt voorgesteld. Ontslag bij huwelijk kan niet wegens onafzetbaar heid der rechters. Voor meer uniformiteit op de gestichten kan spr. moeilijk maatregelen nemen, men moet den gestichten vrijheid laten voor in terne aangelegenheden. Dit geldt ook voor de waak-diensten. Portvrijdom voor de particuliere gestich ten acht spr. niet uitvoerbaar. Gevraagd is nog eenige rijksgestichten op te heffen. Het duurste gesticht is altijd Lei den geweest en het ligt in de bedoeling, dat op te heffen en de verpleegden naar elders over te plaatsen, speciaal te Doetinchem, Opheffing van de meisjesschool te Mont- foort zal spr. overwegen. Overplaatsing naar particuliere gestichten is niet zoo ge makkelijk als men wel denkt. De Minister is op zunigheid uit, maar mij kan de ver pleegden niet willekeurig naar particuliere gestichten overbrengen. Die particuliere gestichten hebben altijd moeite om het hoofd boven water te houden en het is dus te begrijpen, dat zij meer subsidie van den Staat vragen Misschien is een uitweg te vinden door uitbreiding van de gezinsver pleging. De heer DEKKERS (R.K.) houdt eenige beschouwingen over de reclasseering. Hij deelt mede dat er regenten zijn. die weige ren dat reclasseeringsambtenaren de gods dienstoefeningen in de gevangenis bijwonen Spr. neemt aan. dat dit alleen een dtvaÜng is en hij noemt daarom den naam van die regenten niet. Hij vraagt hoe de minister daarover denkt. De MINISTER zegt de kwestie van de. niet-toelating van reclasseerings-ambtena- ren te zullen onderzoeken zoodra hij weet waar dit geval zich voordeed. Het hoofdstuk IV (Justitie) wordt goed gekeurd met 47 tegen 11 stemmen. Tegen de sociaal-democraten KORT VERSLAG. Aan de orde is het voorstel tot opheffing van het Kort Verslag van de vergaderingen der Kamer. De heer DUYS, S.D.A P stelt prijs op het behoud van het verslag. De vraag van de democratie heeft hiermede niet veel te maken Hij stelt alleen de vraag of het on ontbeerlijk is. Wat is onontbeerlijk? Dat is niet uit te maken Hij meent, dat het verslag in een be hoefte van ons volk voorziet Het aantal abonné's is gedaald van 27 duizend op 6 duizend in één jaar tijds. De maatregelen tot betere exploitatie vonden tegenstand bij den directeur. Het volslagen gemis aan beleid bij de Commissie is de oorzaak van alles Volgens spr. zijn de kosten in 1922 40 duizend gulden geweest en niet 93 dui zend gulden, gelijk beweerd wordt. De commissie heeft in 10 jaar tijds één keer behoorlijk vergaderd met den directur. Indische bladen vroegen meer exemplaren om bij hun krant te geven, maar de com missie wist daar niets van Een particulier heeft een aanbod gedaan om het verslag veel goedkooper uit te geven. Het opnemen van advertenties is ook weer afgewezen, zonder advies te vra gen van den directeur. Als de Kamer een commissie benoemde die zich voor het ge val interesseerde, zou men wel verder ko men. Spr. ziet een nut in dit verslag en herhaaldelijk is dat gebleken. Het is noodig om den volgenden dag te kunnen debattee- ren in de Kamer Naar spr 's oordeel wil men het Verslag afschaffen met het oog op de financiën. Als men die eens onder het oog zag zou hel wel mogelijk zijn de zaak te redden. In ieder geval komt het niet te pas om 1 April de uitgave stop te zetten. De heer SCHOKKING (C. H.) zou in het algemeen het Verslag willen behouden, maar de kosten zijn onevenredig hoog aan het aantal personen dat prijs stelt op dit Verslag. Spr. gaat na wat de commissie in den loop der tijden heeft gedaan om tot wijziging te geraken Het getal abonné's bleef dalen Wel degelijk zijn de adviezen van den directeur steeds ingewonnen. Spr. meent, dat de grieven tegen de com missie onbillijk ziin. De heer RUTGERS, A. R., vraagt of het niet mogelijk is de ongecorrigeerde proeven van de Handelingen ter beschikking te «tel len van de leden. Het lijkt spr. dat daarte gen geen bezwaren zijn aan te voeren, ten zij de technische en hij stelt voor een proef daarmede te nemen. De heer DUYS, S.D.A.P., stelt voor, den datum 1 April te wijzigen in 16 September. De heer VAN RAPPARD, V. B., vraagt of het mogelijk was meer advertenties te krijgen. De heer SCHOKKING, C. H„ meent, dat bet voorstel-Rut^ers groote bezwaren heeft. De commissie wil echter de kosten er van onderzoeken. Vrijdag stemming. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag één uur. De Eerste Kamer zal tegen Dinsdagavond 4 Maart ten 854 uur bijeenkomen. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een -oramissie ingesteld om bet vraagstuk der transportcolonnes in zijn vollen gang te bestudeeren en voorstel len te doen tot versterking en verbetering dier colonnes. In deze commissie hebben ziting genomen de heeren: luitenant-gene raal P. P. C. Colette, jhr. W. E. Engelen, HL J. A. Hoogeweegen, W. M. ten Houte de Lange, J. Kerkhof (ploeg-commandant te Hengelo), prof. dr. G. J. W. Koolemans Beij- nen, jhr. H. Loudon, F v. d. Pol (ploegcom- m.andant te Rotterdam) en dr. M. H. J. Ru- land. Het Nat. Comité tot herdenking der mobi lisatie in 1914, denkt er niet aan naar aan de N. Crt. gemeld wordt om feest te vieren. Het wil alleen een herdenking van het feit, dat Nederland in 1914 den onverzette- lijken wil heeft getoond buiten den oorlog te blijven. Toch is daarvoor geld noodig, omdat aan deze herdenking menschen zul len willen deelnemen, dien het niet voegt de kosten daarvoor zelf te dragen. Daarom is onder leiding van den heer P. van Rees, burgemeester van Poortvliet, een financieelc commissie ingesteld, en vraagt het comité materieele bijdragen, die men kan storten op rekening van den penning meester, den heer E, J, H. J. Schuit, bij de Rott. Bankvereeniging te 's-Gravenhage. Een eventueel batig saldo zal worden be steed aan de materieele gevolgen, die het onder de wapenen houden der Nederland sche manschappen voor zeer velen heeft ge had, eenigszins te verlichten. De N. Haagscbe Crt. verneemt, dat de toestand van jhr. mr. A. F. de Savornin Loh man in die mate verergerd is, dat het ein de, menschelijkerwijs gesproken, elk oogen- biik kan wordeD verwacht Daarentegen schrijft de „Nederlander" Betreffende den toestand van onzen oud- hoofdredacteur jhr. mr. A. E. de Savornin I ohman, hebben wij ons begrijpelijkerwijs de laatste dagen voortdurend op de hoogte gesteld de toestand bleef vrijwel gelijk. Sommige bladen echter bevatten gisteren tamelijk alarmeerende berichten. Ofschoon de patiënt wel verzwakt, waren die be richten evenwel overdreven, hetgeen ook blijkt uit ht feit, hetwelk wij heden ten hui ze van den heer Lohman vernamen, dat hij vanmorgen een gesprek had gevperd met een bezoeker, terwijl bij in zijn stoel geze ten was. De heer Staalman, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van A. N. en H. gevraagd: 1. Wil de minister mededeelen, welke ge meenten zijn aangewezen krachtens art. 38, 1ste lid, der Arbeidswet 1919, en waarin dus de alleen werkende bakkerspatroons vóór 6 uur des morgens bakkersarbeid mag ver richten. 2. Zou de minister opgave willen doen van het aantal vonnissen, waarbij alleen werken de bakkerspatroons zijn veroordeeld wegens het vroeger aanvangen met den arbeid dan krachtens de bovenbedoelde wet is toege staan. en in hoeveel van deze gevallen niet een geldboete, maar hechtenis is opgelegd? De Minister van Binnen!andsch« Zaken be richtte den gemeenteraad van Winschoten, dat hij er kennis van had gekregen, dat de raad had besloten zegels te plakken voor te werkgestelde werkloozen bij door het Rijk gesubsidieerde werken. De Minister wees er in het schrijven op, dat het rijk uit bezuiniging geen rentezegels plakte. Nu de raad daartoe wel besloot, achtte de minister zich verplicht alle subsi dies voor werkverschaffing op te doen hou den. De raad trok daarop het vroeger genomen besluit inzake het zegels plakken in. De heer Schaper, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan denminister van A. H. en N. gevraagd: Is de minister bereid, ten spoedigste een summier onderzoek in te stellen naar de werktijden van het personeel der banken, in het bijzonder van banken onder bestuur van Duitschers, te Amsterdam, zoodaf ter gele genheid van de behandeling van hoofdstuk X der Staatsbegrooting deze werktijden nog met voldoende kennis van zaken ter sprake zullen kunnen komen? De besprekingen inzake de meik'evering naar Duitschland hebben tot resultaat ge had, dat gedurende de maand Maart dage lijks een gemiddelde hoeveelheid van ten minste 75.000 liter melk naar het Roerge bied zal worden geleverd. De Amsterdamscbe gemeenteraad be noemde tot directeur van het bureau van Handels-inlichtingen, den heer R. de Kat, oud-directeur der staatsmijnen in Limburg en der gouvernementsbedrijven in Ned.- Indië. In de serie vlugschriften die de Ver. „Handelsrecht" uitgeeft, is thans versche nen de „Wettelijke regeling van de binnen vaart." In dit geschrift wordt gewezen op de vele gebreken, die de thans geldende regeling van de binnenvaart heeft Daarna wordt in het kort besproken in welke richting ver betering kan worden gezocht. Dr. J. A. Nederbragt, te 's-Hage, die voor de Vereeniging van den Chr. Middenstand als buitengewoon lid in den Middenstands- raad zitting had, heeft wégens drukke werk zaamheden voor deze functie bedankt. In zijn plaats zal mr. dr. J. Donner, raad-ad viseur aan het dep. van Justitie, zitting ne men. De ,,L. K." verneemt, dat de Limburgsche Katholiekendag dit jaar niet zal gehouden worden op 2en Pinksterdag, doch op 15 Augustus a.s., mede ook in verband met het feit, dat het op dien dag 25 jaar geleden is, dat de eerste Limburgsche Katholieken dag gehouden werd. Het Verbond van hoofdarbeidersvereeni- gingen in Nederland zal Zaterdag 15 Maart a.s. te Amsterdam een congres houden ter bespreking van het medezeggenschap van hoofdarbeiders in het bedrijfsleven. Het congres van den Nederlandschen Bond in Duitschland, dat aanvankelijk was vastge steld op 21 October 1923, zal thans gehouden worden op Zondag 9 Maart te Dortmund in het hotel Kölnischer Hof. Oikde agenda staan een tweetal voorstel len, ingediend door de Nederlandsche Bur- gervereeniging te Aken, en luidende: a. De N. B. i. D, moge bij de hierbij betrokken autoriteiten stappen doen, ten einde te berei ken, dat Nederlanders, die in Duitschland vronen, ten opzichte van de bewegingsvrij heid binnen het gehcele Duitsche Rijk op denzelfden voet behandeld worden als Rijks- Duitschers. b. De N, B. L D moge besluiten, om bij de betrokkene autoriteiten stappen te doen, ten einde te bereiken, dat alle Ne derlanders. die in het bezette gebied van Duitschland wonen, ten opzichte van han dels- en verkeersvrijheden en wat verdere belemmeringen betreft, bij alle maatregelen, die de bezettingsautoriteiten, hetzij in sanc ties of anderszins aanwenden, bevrijd wor den en blijven. Omtrent de reis naar Spanje van den Prins, vernemen we het volgende: Z. K. H. vertrekt Maandagochtend 3 Maart met den Parijschen trein van 8 u. 33 Hollandsche Spoor naar Marseille, waar hij zich, na korten tijd aldaar te hebben doorgebracht voor bezoeken aan eenige bezienswaardigheden, zal inschepen op Hr. Ms. Heemskerck naar Barcelona, waar de Prins den 6en Maart hoopt aan te komen. Bij de verdere reis door Spanje over land ligt het in de bedoeling dat de Prins, na twee dagen te Barceiona te hebben doorgebracht, naar Madrid zaJ gaan, waar Z. K. H gebruik makende van de gelegenheid dat hij zich in de hoofdstad van Spanje bevindt, een bezoek zal afleggen aan het Spaansche Hof Na het verblijf te Madrid zal Prins Hen drik nog verschillende andere Spaansche steden bezoeken, onder welke Cordova, Se- vilia en Granada, waarna nog bezoeken zul len worden gebracht aan enkele plaatsen in het Noorden van Spanje om daarna in een der nordelijke havenplaatsen weder aan boord ie gaan van de Heemskerck en met dat schip de terugreis naar Nederland te aanvaarden. De Prins zal te ÏJmuiden van boord gaan. De Vereeniging van Inspecteurs van den V eeartsenijkundigen Dienst heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „In het adres ovf»r de landbouwbegrooting 1924, door het Kon. Ned. Landbouw Comité gericht tot de Tweede Kamer, wordt de Veeartsenijkundige dienst besproken op een wijze, die niet alleen van weinig waardee- rin* getuigt voor heigeen deze in het be land van den Nederiandschen veestapel ver richt. maar bovendien den lezer laat weten, dat de ambtenaren van dezen dienst niet veel uitrichten. Zonder daarbü de merites van het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht naar voren te brengen, meenen wij de door het K. N. L. C geuite ontboezeming, met eenige cijfers en gegevens te moeten, weerleggen. Ons bepalende tot het toezicht op de be smettelijk^ veeziekten de zaak van den veeartseniikundigen dienst omvat veel meer vermelden wij voor het jaar 1923 tiet volgende: 1. Voor uitvoer naar het buitenland wer den onderzocht 17.353 'levende) paarden, 23A07 runderen. 4951 schapen en 717.353 varkens: levend ingevoerd, na veeartsenij kunde onderzoek werden 7-155 paarden 24 schaoen en 261 varkens. De kenrloonen hiervan moeten door ons worden ontvangen, gestort en verantwoord. Alle ingevoerde en oen der uitgevoerde naa.r3.en wer den rtemalleineerd (reactieproef ot> kwaden droesl en stonden da««toe pa uur perma nent on3t>- toezicht. Povend'en gaf het groot en klein grensverkeer door bemoei ingen met grensbeweHipg. smokk-lvee enz. een asnzienli'ke' hoeveelheid werk. 2. Geconstateerd werden meer dan 7550 gevallen van rronri- en klauwzeer, die alle moe-ten worden onderzocht en gecontro leerd en waaraan vee! administatieve arbeid was V-bonden. 3. T nazicht werd gehouden oo andere besmettelijke veeziekten, waaronder milt vuur er hondsdolheid, met het onsnoren van welke laatste ziekte zeer veel tijd ge moeid i.s rvaa-Kii zü pr,a.—dat er tal van aangiften bü onderzoek blilken niet van den veronderstelden besmettel'vken aard fe zim. Deze komen dus niet oo de ziekte staten voor, maar desniettemin moeten ze vn-den onderzocht en administratief behan deld. 4. Mark'inspectie, toezicht oo reiniging en ontsmetting van ooenbar- middelen van veevervoer op naleving van het voorschrift fo' passen—i«ati" van o-—d1 t-r rulvelindustrie vorderen geregeld tijd en werk. Het bovenaangehaalde zal ongetwijfeld voldoende ziin om ie-d-r dm eenig inzicht heeft, te overtuigen dat de door het K. N. L C. geuite en door ons gewraakte bewe ring niet overeenkomt met de werkelijkheid. Verdacht van moord. Naar de Tel. verneemt, heeft de recherche te Utrecht in een hotel aldaar een Belg, zekere J. D., en diens echtgenoote aangehou den, verdacht van moord, gepleegd op een chauffeur in de omstreken van Rijssel. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld, in afwachting van een verzoek tot uitlevering. Omtrent deze arrestatie, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden medege deeld: Maandagavond 8 uur, vervoegde zich in een hótel nabij het Centraal station, te Utrecht, een tweetal vreemdelingen, een dame en heer, die voor een nacht een kamer voor logies vroegen. De heer sprak haif Fransch, half Vlaamsch en was daardoor moriiijk te verstaan. In het logiesboek vulde hij in J. Datrois en echtgenoote. Zij betrok ken dadelijk hun kamer en wilden den vol genden morgen om 9 uur gewekt worden. Tot zoover was alles heel gewoon, doch den volgenden morgen reeds heel vroeg kwam de recherche informeeren, of er in het hótel dien nacht een tweetal Belgen gelogeerd had. De hotelier liet het logiesboek zien, en daaruit bleek, dat de personen, die de recherche zocht, in het hotel waren. Bij de recherche was n.l. uit Brussel een verzoek tot aanhouding van bedoelde personen inge komen, omdat zij verdacht werden van het plegen van een moord. Op 5 Februari j.l. is er n.l, een moord ge pleegd op een chauffeur van een auto in een veld bij Emmerin in België. De moordenaars, een man en een vrouw, hebben na het ple gen van de misdaad den auto buitgemaakt en dezen verkocht. Sindsdien hebben zij m België rondgezworven, en zijn toen Maandag uit Antwerpen naar Utrecht gekomen, na vooraf bun bagage naar het station te Utrecht gezonden te hebben. De rechercheurs, wetende dat het een ge vaarlijk heerschap was, en dat hij ongetwij feld gewapend zou zijn, besloten af te wach ten, totdat zij in de ontbijtzaal zouden ko men. Eerst te elf uur gingen zij aan tafel. Nauwelijks waren zij gezeten, of de recher cheurs arresteerden hen. Alles ging zoo vlug, dat de Belg geen ge legenheid had om zijn revolver te trekken. Hij was n.l. in het bezit van een groote ge laden browning-revolver. Beide vreemdelingen, die behoorlijk van papieren voorzien waren, werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hun door den hoofd-inspecteur der recher che, den heer Brandt, een vérhoor werd af genomen. Zij ontkenden evenwel, iets van den bedoelden moord af te weten, terwijl de man verklaarde, dat zij plan hadden om in Utrecht te blijven wonen en hier werk te zoeken alsbouwvakarbeider, pen vreemde verklaring, daar in de bouwvakken in België veel meer werk is, dan in Hólland, De recherche heeft beide personen ter beschikking van de justitie gesteld, in af wachting van een eventueel verzoek van de Belgische Justitie tot uitlevering. Het tweetal is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Een Kerstpakket voor een Duitschen priester te Ehrenbreitstein, dat van Delft dd. 12 December werd verzonden, bleek uit een schrijven van dien geestelijke pas 20 Februari ontvangen te zijn. De inhoud was gedeeltelijk bedorven. Men meldt uit Aalten De dader van den gepleegden diefstal bij het raadslid Kappers is. dank zij de activiteit van den chef-veld- wachter, spoedig ontdekt. De laatste kreeg vermoeden dat zekere Th., die huisgenoot was van de familie Kappers en bij de pc i ie aangifte gedaan had van den diefstal, zelf de dader ervan zou kunnen zijn. Dit vermoe den is gebleken juist te zijn. Na een langdurig verhoor werd Th. tot bekentenis gebracht en werd op zijn aanwijzing al het geld, zijnde 1 ongeveer 204 teruggevonden. Het zilvergeld was in een bosch gestopt en het papieren geld was geborgen in de zadelpen van zijn fiets. Een 14-jarig jongetje, Everardus Augusti- nus Poort, wonende Boniplein 21 te Amster dam, was ter zake een klein vergrijp op een politiebureau ontboden. Vermoedelijk heeft dit in het gemoed van den knaap zoo'n angst verwekt, dat hij er van door is gegaan. Zaterdag 23 Februari heeft hij zijn weekloon van 9.70 aan de Ned. Scheepsbouw-Mij. gebeurd en heeft zich niet meer laten zien. Het signalement is middelmatige lengte, flink postuur, blond haar, oogen blauw, neus, mond en ooren gewoon, gelaatskleur gezond. Hij is gekleed in eeh groen gestreept sportpakje, zwarte kousen, lichte pet en zwarte oude rijgschoenenhet ondergoed is ongemerkt. De commissaris van het bureau Muider- poort verzoekt zijn opsporing. Binnen een paar weken zal er, zoo lezen we in de „Volkskrant", een-geweldige ver andering komen op het gebied van het versch houden van koemelk door de opening te Delft van de Pure Milk Company in de voormalige groentendrogerij van Osendarp aan den Hoornschen weg. Het is n.l. de directie, den heer Zijderlaan te Rotterdam, gelukt een procédé te vinden, waardoor melk in elke verlangde hoeveelheid, van een halven liter tot groote vaten vol, onbe- paalden tijd in verschen toestand kan worden gehouden en overal geleverd. Een maand geleden is een proefbestelling van 1200 liter naar Duitschland gezonden, waar de professoren de hoedanigheid van de versche melk ten hoogste roemden. De directie heeft reeds een contract met Duitschland gesloten voor de levering van 10.000 liter per dag ook zal zij leverancier worden van de Engelsche marine. De melk wordt zoo versch geconserveerd, dat men na 5 maanden er nog boter van kan karnen. In de fabriek is een vat melk voorhanden, welke 8 maanden oud is en nog in goeden toestand verkeert. De eigenlijke machines voor de bewerking zijn reeds gemonteerd de opening wacht nog slechts op bijkomende outillage. Het signalement van den onbekende. Een verzoek tot aanhading. Men meldt uit Culembörg: In verband met den op 23 December al hier gepleegden dubbelen roofmoord, ver zoekt de commissaris van po'itie de aan houding en voorgeleiding van een onbe- ket: et' n, on"-veer „t jaar ou< onge veer 1.80 M„ zonder baard of knevel, bleek, ingevallen gezicht, die gekleed was met korte bruine of donkere korte jas met steekzakken, donkere broek, geen boord, schoenen aan had en een pet droeg. Deze man is Donderdagavond 20 Dec. j.l, om streeks 6 uur gezien in gezelschap van den Culemborger Marinus Middelkoop, thans gedetineerd te Tiel, op den Tielschen Zand weg te Culemborg, gaande in de richting van het Rondeel, alwaar de boomgaard achter de boerderij van den vermoorden Thomas en Gerrigje van Wiggen gelegen, uitkomt. Denzelfden avond omstreeks half zeven is deze onbekende ir.an, die toen een slappen hoed droeg, door Thomas van Wiggen voor noemd op diens erf gezien en daarvan weg gejaagd. terwijl even te voren eenige run deren uit een stal aldaar waren losgemaakt en zulks met de bedoeling, om, tijdens dat de koeien weder zouden worden opgevan gen, diefstal mogelijk te maken, hetgeen toen echter niet is gelukt. Op Zondagavond 9 of 16 December tusschen 6 en 7 uur, heeft genoemde Middelkoop in gezelschap van omschreven onfceenden man, die geen Cu- ieinbo-der is, vfiro«f"Vli:k te Utrecht woont en bij weerzien kan worden herkend, een café, in het centrum der stad gelegen, be zocht en toen werd Middelkoop door hem op twee borrels onthaald. In verband hiermede, wordt het publiek verzocht de eventueele inlichtingen ter ken nis te brengen van den C. v. P. te Culem borg en van de politie der wonpiaats van den mededeeler. Slede-wedstrijd over 560 kilometer. Dinsdag heeft een buitengewoon merk waardige „course 'plaatsgevonden tusschen Quebec en Montreal, in Canda, een afstand van niet minder dan 350 mijlen (560 kilo meter). Niet paarden renden hier, maar hon den, prachtige Eskimohonden. Het waren slederennen over de hardbe- vroren sneeuw, bij geweldige koude. Zes tien hondenspannen dongen mee. Zij moes ten de zware sleden over dien ontzaglijken afstand voorttrekken, waarbij telken-s, van de zes honden van ieder „team één als „voortrekker" vooropgaat, één volgt, en de andere de reservehonden als passagiers op de slede zitten. Verscheidene spannen haalden het einde niet en bleven uitgeput in de sneeuw lig gen, waaruit zc weroen opgepikt door red dingsbrigades, die achterop kwamen. Deze enorme race werd ten slotte gewon nen door het team van de Ontario Paper Co waarvan de vóértrekker was de kolossalle wolfshond „Poilu'wiens vader tijdens den oorlog dienst deed bij de Fransche veldhos-( "itale™ in de Vogezen en die „ge-eoen werd door den sledcmenner Autoine Perot, een Fransch- Canadees die in den oorlog meevocht en slachtoffer van een gasoverval wered bij Vimy. Dat de strijd daar tusschen Quebec en Montreal verbitterd is geweest, blijkt wel hieruit, dat het tweede aankomende span slechts 11 minuten 22 seconden langer over den tocht vaan 560 K.M. deed dan het win nende team! Uit Amerika komt de volgende geschie denis. Vader, ik zou willen gaan trouwen, zei de zoon- Jongen wacht nog een beetje, ried Q® vader. Je bent nog jong en nu nog geheet je eigen baas. Maar vader, dat blijf ik toch ook, ais ik getrouwd ben, meende de zoon. Neen, mijn jongen, dat zal de ervaring je wel anders leeren. Maar komaan, nee® eens de proef. Haal twee paarden van de stal en laadt, behoorlijk ia manden opge sloten, er 25 kippen op. Ga daarmede de wereld in en zie overal goed rond, waar de man de baas is, daar geef je een paard en treft ge het, dat de vrouw de lakens uitdeelt, geeft daar een kip. Maar dan zal ik aan twee paarden toch veel ie weinig hebben en aan 25 kip pen nutteloos te veel Jongen onderzoek dat zelf. En de zoon ging de wereld in en na® nauwlettend waar. En ziet, kip na kip ging de mand uit en zijn paarden kregen geen kans. Maar eindelijk, daar trof hij het tö<5b dat een man zijn wil absoluut oplegde aan z'n vrouw. De zoon verheugd. Hier kon hij nu toch eens een paerd kwijt raken. Zoek maar uit, zei hij, wat wilt ge hebben, den bruine of den witte? Ik neem den witte! zei de man. Maar daar kwam de vrouw met kracht tegen op. Maar man, hoe kom je er bij! De bruine is toch een veel edeler dier; kijk dien rug eens en die pocten; neen, we moeten den bruine hebben, hoor! En de man reeds blij genoeg, dat hij zo* maar en paard cadeau kreeg, zei toege vend: Nu je zult je zin hebben, vrouwtje, we nemen den bruine. Neen, zei de jonge bezoeke- thans, nu krijg je noch den witte, noch den bruine, nu krijg je een kip. Het was z'n laatste. En troosteloos bracht hij de paarden en de ledige korven weer bij zijn vader thuis. Maar natuurlijk, de jongen is korten tijd daarna toch getrouwd. Naar de Msb. verneemt, heeft zich te Vlis singen een ernstig ongeval van vergiftiging voorgedaan bij een bejaarden man en vrouw, na het gebruik van in een apotheek ge kochte z.g. borstkruiden. De oude men schen hadden deze borstkruiden gedronken en zijn na het gebruik er van beide bewus teloos geworden. Bij onderzoek is gebleken, dat in de apotheek een vergissing heeft plaats gehad. Borstkruiden zijn n.l. voor in wendig gebruik bestemd en nu zijn in de apotheek geen borstkruiden afgegeven, waarnaar gevraagd werd, doch een ander soort kruiden, welke voor uitwendig gebruik moeten dienen. De patiënten zijn door spoe- dig ingeroepen medische hulp gelukkig be houden kunnen blijven. Naar verluidt is de politie in deze zaak gemoeid en heeft deze de verkeerd afgegeven kruiden in beslag genomen. De IJsinlicbtingsdienst rapporteert d.d. Donderdag De scheepvaart wordt niet belemmerd s Harlingen Zuiderzee Schellingwoude IJ i Medeblik Zuiderzee. De zeilvaart ondervindt hinder Stavoren Zuiderzee Gorinchem Merwedekanaal Andel beneden de sluis. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog moge lijk Delfzijl Eems en Eemskanaal Zeo.V kamp LauwersgracktHarlingen Vaart; Stavoren Gracht Lemmer Zuiderzee enj Rien Schellingwoude Zuiderzee Marken Oostkust Hoorn Zuiderzee Enkhuizen Zuiderzee Andel boven de Sluis. Vaart voor kleine stoombooten en motor vaartuigen gestremd Nw. Statenzijl Dol- lard Zoutkamp Rietdiep Keteldiep Zuider zee Schokland Oostkust en Westkust Urk Zuid- en Noordkust, Elburg. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Nw. Statenzijl Aa. Toen Woensdagmorgen een bruidspaar t® Deventer, de bruigom was 22 en de bruin 18 jaar klaar stond om uit de ouderlijke woning naar het stadhuis te gaan, wil le de bruigom nog even z'n nieuwen hoed gaaf ruilen in een winkel, zooals hij zei. M®° wachtte te vergeefs op zijn terugkeer. rijtuigen werden maar zoolang weggestuttffj Even later kwamen vrienden van den bf"' gom aan het in tranen wegsmeltende brO'"* vertellen, dat de bruigom met den trein vertrokken, naar België. Hij had gezegd. rouw te hebben van rijn huwelijksvoernc" menl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10