Oe zware brand te Amsterdam Het Amerikaansche-petroleumschandaal 1IBÜH1BB De oneenigheid in de Communistische partij £LCK WAT WILS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vrijdag 29 Februari 1924 - Tweede blad B.NNENLANDSCH NIEUWS De uitvoering der Jachtwet. De werktijden by de Duitsche banken te Amsterdam. LUCHTVERKEER. Vervoer van een Iyk. KERK EN SCHOOL. Pastoor van Neuvel, f R. K. Jonge-Vrouwenbond. Dr. H. v. Aldershoff. Pater G. van Bijnum S. J. t. De toelatingsleeftijd tot de Lagere School- Een nieuwe windmolen. Voor dierenvrienden. De hevige brand in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam. y v, f Op het Congres der Communistische Partij zal het volgende voorstel det afdee- ling Rotterdam in behandeling komen; Het Congres van de Communistische Partij, afd. Holland der Communistische Internationale. Overwegende dat binnen de rijen van een Communistische Partij fractievorming tegen de partij niet kan worden geduld. Van oordeel, dat de partijgenooten wel ke zich tot de oppositie rekenen, zich niet gehouden hebben aan de opdracht van de Executieve der K. Intern, te Moskou, om hun organisatie binnen de partij op te hef fen, zie het schrijven van partijgenooten Bouwman en De Kadt aan 't P. B. der K. P. H., waarin zij zich het D. B. van de op positie noemen. Dat de z.g.n. oppositie niet schroomt openlijk alles te doen wat schadelijk is voor de partij en alles na Ie laten wat de partij zou kunnen versterken, hetgeen blijkt uit de houding van den voorzitter dezer oppositie op het Congres van de Fed van Transportarbeiders gehouden te Rotter dam, waar hij met uitgesproken tegenstan ders der Comm Partij samenwerkte om haar te benadeelen, alsmede uit het uitge ven van een brochure gericht tegen de bij meerderheid, onder volkomen vrijheid •an discussie, vastgestelde taktiek der C. P. H. V an oordeel, dat het optreden van deze partijgenooten reeds verre de grens van et, met het oog op de strijdvaardigheid der partij, toelaatbare heeft overschreden. Spreekt zijn verwondering uit over de groote lankmoedigheid van bet P B. Betreurt ten sterkste de slappe houding van de Executieve. En draagt aan het P. B op in den ver volge de partij-discipline te handhaven. Naai de Staatscourant meldt zat met n- ging van 1 Maart aa. de wet van 13 Jum 1857 buiten werking treden, waardoor alle ter uitvoering van laatstgenoemde wet gege ven voorschriften, alsmede de naar aanleiding diarvan uitgereikte bescheiden, w.o. jacht akten en buitengewone machtigingen, komen te vervallen. Voor het aanvragen van tachtakten, als bedoeld in art 15 dei Jachtwet 1923, alsmede voor het aanvragen eener vergunning krach- t ns art. 60 dier wet, behooren belangheb benden zich te wenden tot het hoofd van pltatselijke politie. Als hoofd van plaatselijke politie wordt aangemerkt a. in gemeenten, waar geen hoofdcommissaris of commissaris van politie is, den burgemeester b in andere gemeen ten onderscheidenlijk de hoofdcommissaris of commissaris van politie Als overgangsmaatregel kunnen zij, die in het bezit zijn van een nog geldende buiten gewone machtiging, als bedoeld in art. 26 der Jachtwet, deze opzenden aan het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, waarna zij ten spoedigste, tot den vervaldag bevestigd, zu'len worden terug gezonden. Het Bestuur van de Afdeeling Amsterdam van den Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius", heeft zich met een schrijven gericht tot de Deutsche Bank Proehl en Guttman, Albert de Bary en Co en andere Duitsche banken, waarin o.m. het volgende te lezen staat „Ons bereiken bij voortduring den laatsten tijd in toenemende mate 11 .chten over on matig lange arbeidstijden van het kantoor personeel in uw bedrijf. Het overwerk is geen uitzondering voor bijzondere drukte, doch het is regel geworden. Van een geregel- den vasten en gelimiteerden arbeid is veelal geen sprake meer. Wij kunnen niet nalaten met alle kracht op te komen tegen dit misbruik, dat hoe langer hoe grootere verhoudingen aanneemt en zich van het eene kantoor naar het andere overplaatst, een misbruik, dat te ergerlijk is, omdat dit overwerk als regel niet betaald of slecht betaald wordt. Wij verzoeken uwe directie»ernstig te be denken, wat het vele overwerk wil zeggen voor vele onzer kantoorbedienden. Voor de jongeren beteekent het, dat zij onttrokken worden aan hun lessen, dus ten achteren raken en hun opleiding alzoo niet alleen vertraagd wordt, doch gevaar loopt ver knoeid te worden doordat de beste tijd vooi studie verloren gaat. Voor de ouderen wil het zeggen, dat zij avond aan avond onttrokken worden aan hun gezinnen en dit alles zonder behoorlijke vergoeding. En intusschen zijn er honderden kantoorbedienden die door het onmatige overwerken hunner collega's tot werkloos heid gedoemd, op werkloozensteun aange wezen zijn. Wij dringen er daarom bi) uwe directie ten zeerste op aan, deze dingen in ernstige overweging te nemen, het overwerken slecht als dringende uitzondering te beschouwen, zooals gebruikelijk is op Hollandsche kanto ren en met Hollandsche toestanden rekening te houden. Ten slotte willen wij u wijzen op het feit, dat door bovengenoemde arbeidstoestanden de Duitsche banken hier ter stede in de kan toor- en handelsbediendenwereld meer en meer in een kwaden reuk komen te staan, wat zich vanzelfsprekend op den duur moe- wit kei ten nadeele van uw bedrijf, daar het de beste krachten zal weerhouden, te sollici- teeren bij uw instelling, te meer wanneer de tijden veranderen en het huidige surplus aan bankpersoneel vermindert. Het bestuur is bereid over deze aangelegen heid met de directie een onderhoud te heb ben." L Te Keulen heeft een begrafenisonderne ming voor de eerste maal voor het vervoer van een lijk gebruik gemaakt van de Engel- sche vliegpost. Men bericht uit Kopenhagen aan ..De Tijd": De bekende Hollandsche priester, de wel eerw heer van Neuvel, die hier als pastoor werkzaam was, is Zaterdag 23 Februari over leden. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heei* tot directeur van den R. K. Jonge-Vrouwen bond benoemd de Weleerw. Heer F. H. J. A. Cornet, kapelaan te Hoorn. Aan Dr. H. v Alderhofl is eervol ontsla? verleend als inspecteur der Volksgezondheid en benoemd tot directeur van het Rijks- Terologisch Instituut. .Tevens is Dr. Alders hoff benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht. Zondag 1.1. overleed in het St. Anlonius- gasthuis te Utrecht de weleerw. pater G. van Bijnum S. J. Pater van Bijnum werd, volgens „O N.", geboren te Utrecht den 8en Februari 1873, deed zijn gymnasiale studiën in het College der paters Dominicanen te Nijmegen, trad 21 September in de Sociëteit van Jesus en werd 26 Augustus 1904 te Maastricht pries ter gewijd. Als leeraar heeft bij verdienste lijk gewerkt in het toenmalig College te Sit- tard, het Aartsbisschoppelijk Seminari te Culemborg en het langst in het Canisius- college te Nijmegen (19Ó61917). Van Sep tember 1917 was hij rector te Groningen Van zijn hand verscheer, een zeer goede „Benopte Kerkgeschiedenis" en een en ander op het gebied der Nederlandsche taalstudie Na zijn rectoraat te Groningen vertrok hij naar het Theologisch Studiehuis te Maas tricht, maar zijn krachten namen dermate af, dat hij naar Utrecht werd overgeplaatst en weldra in het St. Antonius-Gasthuis moest worden opgenomen, waar hij thans is over leden. Zooals gemeld, is de inwerkingtreding van het K. B. tot verhooging van den leeftijd voor toelating tot de lagere school voor- loopig opgeschort tot September a. s. Blijkens de Staatscourant van Dinsdag avond is het desbetreffend K. B. thans af gekondigd. Heb het oitstekendste aan te bieden dat iemand wenscben kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER Onze windmolens verdwijnen, dat is een lit waaraan weinig of niets te veranderen s. Wij mogen dit om verschillende redenen letreuren, van technisch standpunt is onze iude vriend moeilijk te verdedigen, want iemand kan hem een machine noemen, die oortschrijdende techniek heeft echter reeds oor een plaatsvervanger gezorgd en van ezen nieuwen molen, wiens uiterlijk wel enigszins vreemd aandoet, moeten wij con tateeren, dat wij met een technisch bijna dmaakte constructie te doen hebben. In het ,,Hbld lezen we de volgende be hrijving ervan; Een slanke, circa 12 M. hooge toren, van ewapend beton, die sterk op den kleinen uurtoren gelijkt, draagt een kap, die op ogellagers, dus uiterst gemakkelijk beweeg bar, om een as draait. In deze kap ligt de oningsas. waarop de wreken gemonteerd ijn. die bij een torzn van 12 M. hoogte en lengte van 8.5 M. hebben, dus een cir- el van 17 M. beschrijven. De vorm dezer i ieken „Repcllers" genoemd, is nauwkeu- ig berekend op grond der ervaringen met i e luchtschroeven van vliegmachines, waar- j aede zij ook bijna overeen komen, en zij j ijn, evenals dezen, van dun hout, in ver- i chiilende lagen gemaakt. De wieken moeten an den wind af staan, zich dus aan den chterkant van den molen bevinden (als wij :e windzijde den voorkant noemen) en daar 'e as, waarom de kop draait, buiten het -.iddelpunt van de kap is aangebracht, ordt deze door den wind automatisch in 'e goede richting gedraaid en gehouden oodat kruien niet meer noodig is. De wie en of vleugels loopen bij een geringe wind terkte. bij een windsnelheid van 22,5 M er seconde, reeds aan, en is de molen een aal op gang. dan blijft hij draaien, zelfs ndien de windsnelheid tot 1,5 M per sec. -fneemt. Daar de wieken geconstrueerd zijn olgens het principe der draagvlakken zijn zij tegen iederen winddruk bestand, omdat deze op zijn hoogst een derde van den druk kan bereiken, die bij de vliegmachine in volle vaart optreedt. Bij opkomenden storm is het dan ook niet noodig de vlakken te verkleinen, zooals bij de windmolens ge schiedt, door het gedeeltelijk of geheel weg nemen der zeilen. Op technisch bijzonder mooie manier is er voor gezorgd, dat bij storm of te sterken wind, het aantal omdraaiingen niet te groot wordt. Om dit te voorkomen, zijn aan de wieken klappen aangebracht, die zoodra de snelheid van draaien boven het toelaatbare maximum stijgt uitschuiven en hinderende vlakken vormen. De wind en de afstroo- mende lucht stooten hier tegen aan en er ontstaan draaikolken, die den werkingsgraad der repellers sterk verminderen, zoodat zij langzamer gaan draaien, totdat de klapper, weder inschuiven. De practijk heeft reeds bewezen, dat op deze eenvoudige wijze de draaisnelheid binnen de gewenschte grenzen geregeld kan worden. De „venti-motor" draait ongeveer twee maal zoo snel als een molen en tienmaal zoo snel als een windmotor, de verhouding der tandraderen, voor het overbrengen van de kracht, valt dus gunstiger uit. Een venti- motor van de bovenaangegeven afmetingen levert theoretisch bij een snelheid van 4 M. wind per sec. 7,5 bij 6 M. sec. 25 en bij 8 M. sec. 60 P.K In de practijk bleken de repellers meer arbeid te leveren, zoodat de nieuwste modellen slechts van twee wieken voorzien worden, een vereenvoudiging die van technischstandpunt zeker te appreciee- ren is, er echter niet toe bijdraagt, den nieuwen molen aangenamer voor het oog te maken. Een groot voordeel is, dat de Ventimotor nagenoeg geen bediening noodig heeft, daar hij geheel zonder toezicht in bedrijf blijft. Hij stelt zich automatisch op den wind en automatisch wordt de snelheid geregeld, zoódat alleen controleeren en smeeren te bezorgen is. Dit laatste veroorzaakt ook weinig moeite daar overal kogellagers met zelfwerkende smering toegepast zijn die slechts een paar maal per jaar gevuld en nagezien behoeven te worden. De Venlimotoren kunnen al het werk ver richten der windmolens, zijn echter in hoofdzaak gedacht om in verbinding met 'n dynamo en accumulatorenbatterij, eenvou dige, goedkoope krachtstations te vormen. Een Chineesche atgo-d in den Aarde-Tempel te Peking. Een limonadeverkooper in Cairo. Wij menschen zijn dapper als een leeuw, hongerig als een wolf bloeddorstig als een tijger of hyena, slim als een vos, wij werken als een paard, zijn daarbij koppig als een ezel. langzaam als een slak vuil als een varken en trouw als een hond; wij zijn te vens valsch als een kat koud als een visch stom als een rund. stil als een muis, daarbij 'enig als een panter, nietig als een worm, listig als een slang blijven mager als een geit en hebben ooren als een konijn Wij zingen als een nachtegaal en kweelen als een leeuwerik kwaken als een kikker en hebben j daarbij oogen als een schelvisch en kakelen tevens als een kip zonder kon. Wij knijpen de kat in donker en huilen met de wolven in het bosch. Wij hebben een aan van een jongen, die brult als een mager speenvarken en onze haan wil altijd koning kraaien. Wij slapen als een marmot en zijn bang als een Directeur van een levensverzekeringmaatschappij: „O ja, dan nog een vraag, mnneer; wat voor een auto hebt u?" Candidaat voor levensverzekering: „Auto? Ik heb heelemaal geen auto, m'nheer." Directeur: „Ah, zoo, dat spijt me onze maatschappij accepteert geen verzekeringen van voetgangers meer." (London Opinion). wezeltje, vlug als een eekhoorn en dan be weren sommige eendvogels nog, dat wij mcn- schc-n, vegetariër moeten zijn. (Vox Medicorum.") BIJ DE OPERATIE Een arts zou eens iemand opereeren, d ezrst bewusteloos gemaakt moest worden Hij rook aan een cloroformfleschje en ziji :ene oog viel dicht. „Sluit uw andere oog dan toch ook I" ri p de dokter ongeduldig, maar het oog bleef open. „Sluit uw oog 1" De man, die reeds bijna weg was zei nog stamelend: „Kan., niet., is een glazen oog." WAAROM HIJ ER AL WEER WAS. „Maar, Jansen, ben je daar al weer 1" ei een gevangen-irecteur tot een veroordeelde, Jie al vroeger in de gevangenis was geweest. .Ik dacht, dat je eerste straf je had verbeterd." „Ja. wel, meneer, maar .k wou nog beter worden," antwoordde de gevangene. ZEER WELKOM. Vrouw „Da modiste schrijft me juist, dat zij mij niets meer wil leveren, als jij haar de rekening niet betaalt." Man „Dat is zeer verstandig van haar. Ik zal ze een hartelijken dankbrief schrijven." Naar men gelezen heeft liep dezer dagen het Grieksche stoomschip Assimina Ebiricos op de Westerschelde aan den grond, waarna het ten slotte doormidden brak. Uitvoerige berichten hebben wij omtrent dit scheepsongeval reeds eerder medegedeeld. Van dit reeds uitvoerig beschreven tragisch gebeuren geven wij hierbij een tweetal pakkende foto's: een gezicht op de zolders en een blik op den gevel van het totaal uitgebrande huis. Het aanbrengen van zekere nuttige, niet nader aan te duiden huisjes, die uit aestethiscü oogpunt dikwijls minder gelukkig waren, is te Rotterdam opgelost door ze oudergrondsch te maken (de trappen tusschen de hekken geven den toegang] en de groote lucht- ververschlngskoker (midden) wordt als aanplakzuil gebruikt. De moeder der door den afschu welijken moord te 'sHagc omge komen vrouw heeft zich over het kindje harer ongelukkige dochter ontfermd en na de be grafenis thans verklaard, het geheel te zullen opvoeden. De Indische leider Gandhi, die door de Britsche regeering tot 6 jaar gevangenisstraf veroor deeld was om zijn drijverijen, is om gezondheidsredenen thans in vrijheid gesteld. Over het Amerikaansche petroleumschandaal hebben wij geregeld uitvoerige berichten gepubliceerd. Hierboven een foto van de Senaatscommissie, die het onderzoek in handen heeft: Vice-admiraal L. E. Gregory, Admiraal J. L. Latimer, W, B. Oliver, Fred. Britten en Admiraal J. K. Robinson.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5