De menwf Kerk fe Spaarndam Het toekomstig ïieuwe Ziekenhuis te Velsen Maart Lentemaand Uit de Pers. Iet roode testament. FEUILLETON. Statistische gegevens. Tiende Nederl. Jaarbeurs. Maart Lentemaand. Maart-Lentemaand. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. HANDEL EN NIJVERHEID. Vierde Blad - Zaterdag 1 Maart 1924 F. A. MOEREL Het Pooische invoerverbod op haring. Coöp. Friesche Landbouw- Inkoopver eeniging. De Nederlandsche katoen industrie en Engeland. De voormalige Rijkshichlschool te Velsen, thans Rijks H. B. S., die door de Mariastichting te Haarlem als ziekenhuis zal worden ingericht. In de jongste raadsvergadering besloot de Raad van Velsen voor dat doel o.m. I 10.000 subsidie per jaar te geven. Het echtpaar N. Engelhart en M. Kok te Velsen viert heden zijn gouden bruiloft. De krasse bruidegom oefende heel zijn leven het beroep van duiker uit, en bezit in geheel ons land en ver daarbuiten op het gebied van dien gevaarlijken stiel een groote reputatie. P. v. Nobelen, die vandaag vóór 35 jaar in gemeentedienst te Bloemen- daal kwam, eerst als nachtwaker, thans is hij gemeentewerkman. Een overzicht van den stand der belangrijke sluiswerken te tJmniden die een levensbelang voor de Amsterdamsche haven beteekenen. Voortaan zullen schepen met den grootst bekenden diepgang te IJmuiden geschut kunnen worden. 101 „Hij zal hier nog wel eens een bezoei >men brengen en we zullen afwachten." „Je wilde alles in acht dagen afmaken en 'r zijn er nu al drie voorbij." „In vijf dagen kan er heel wat gedaan worden.... Er is overigens geen bezwaar bij,. Twee dagen meer of minder kun nen niets terzake doen" Angèle werd van het geval op de hoogte gebracht en zjj beloofde haar hulp Er verliepen echter twee dagen zonder dat eenig resultaat bereikt werd Op zekeren morgen, na een slapeloozen nacht, zooals hij meer in de laatste dagen had, liei Jacques Pascal bij zich komen „Wanneer denk ie. dat Fabien weer ko men zal?" „Waarschijnlijk vandaag.' „Dan is de tijd van handelen gekomen... Ik heb besloten de zaak niet langer meer te rekken... Morgen zal 't gebeuren" „Goed," antwoordde Pascal.... Ik zal hem wel naar u toe sturen, maar waarom kan 't vandaag niet gebeuren?" ,«Omdat er tijd noodig is om een bijeen komst met hem af te spreken...." „Niet noodig.. Alles kan zeer gemak kelijk vandaag nog wel besproken worden Ik zal mij wel me Ie zaak belasten...." „Goed." „Dus vanavond?" ,,In orde." „Hoe laat zullen we in Creteil zijn?" „Om elf uur....of liever zoo lusschen elf en twaalf uur." „Ik zal er zijn." Des middags te 4 uur kwam Fabipn m de Miromesmilstraat een bezoek brengen Pascal deelde hem daarmede, dat de dok ter voor een belangrijk consult was Wegge roepen. Hij verzocht Fabien echter, wegens een belangrijke omstandigheid ten opzichte van de pleegdochter van den dokter, dien avond met mevrouw Angèle naar het bui tengoed van den dokter te komen, waar een belangrijk onderhoud zou plaats heb ben Fabien. die aanvankelijk wel eenigszins verwonderd was, daar hij niet begreep waarover men hem wilde spreken, gaf ten slotte toe. Pascal bedong echter de voorwaarde, dat Fabiens moeder aanvankelijk buiten de zaak zou blijven en eerst later van het ge sprokene op de hoogte zou worden ge bracht Fabien ging naar huis en vroeg zijn moeder verlof, dien avond naar de schouw burg te mogen gaan, waar een bijzonder mooi stuk zou worden opgevoerd. Hij kreeg de toestemming dadelijk. Het was bijna half elf in den avond, toen Fabien zich bevond in de Alexander Dumasstraat. Hij zag van verre de lichten van twee lantaarns blinkenDat was het rijtuig, dat hem zou wachten om hem naar Creteil te brengen. Een koetsier met zwaren baard zat stijf als een paal op den bok. „Is u mijnheer de Chatelux?" vroeg hij „Ja." „Mevrouw is in 't rijtuig en verwacht u. Stap maar in." Het was reeds over half twaalf toen bet rijtuig in Creteil aankwam. Fabien werd hartelijk ontvangen en An gèle zeide hem, den dokter te zullen roe pen die zij meende, dat teruggekomen was van zijn consult. Ze sloot de kamerdeur onhoorbaar met een grendel Ook Fabien werd door het geheimzinnig werktuig bedwelmd Hij werd onderzocht, maar tot hun schrik vonden de schurken de medaille niet bij hem. „Onbegrijpelijk," zei Pascal..„Wat zul len we doen?" „Hem vooreerst in leven laten," ant woordde Jacques. „Dat is gevaarlijk." „Er is geen gevaar..Hij komt hier mei meer vandaan.... Fabien werd in den kel der gebracht en daar op een geïmproviseerd bed gelegd. Tien minuten later vertrok het rijtuig wfeer naar Parijs. De bedwelming van Fabien duurde slechts kort. De jongeling sloeg de oogen op en poogde zich op te richten. Het gelukte en hij zag rond Een klein nachtpitje brandde op een hou ten tafeltje Daarop stond een brood en twee flesschen. Wat moest dat beteekenen? Waar bevond hij zich....? Wat zou men met hem voorhebben? Hij begreep er niets van. „Opgesloten!Gevangen!Door wie?" mompelde hij. „Waarom.... 't kan niet, onmogelijk!" Allerlei gedachten doorkruisten zijn brein Dan, plotseling als door een waanzin be vangen, begon hij uit alle macht te roepen „Hulp!..Hulp! Zijn vuisten botsten tegen den met ijzer beslagen muur.... Het plaatijzer gaf een korten, doffen slag. Alleen de stilte antwoordde. Alles was als uitgestorven. Den volgenden dag maakte Angèle van een oogenblik afwezigheid van Martha ge bruik om haar koffers te doorsnuffelen. Na lang zoeken vond zij in een koffertje een geel geworden papier. Ze had zich niet vergist. 't Was een pandbriefje. „Zoo..Zoo!.sprak ze bij zich zen.. Dus heelt Martha nog iets beleend." Ze las: „Een gouderi medaille, eerste kwa liteit..wegende vijf en veertig gram en drie en tachtig centigram, dagteekening, woorden en een volgnummer dragend." „Prachtig, juist was ik hebben moest." Ze stak het briefje bij zich, haastte zich Martha's koffers weer te sluiten en verliet de kamer. Ze ging naar het kabinet van den dokter. „U zult verbaasd zijn, dokter, over het geen ik u breng", begon zc. „Heb je de medaille?" vroeg dokter Thompson nieuwsgierig. „Ja, en neen." „Hoe dat?" „Ik heb de medaille zelf niet, maar toe1* zoo goed als wel...." „Wat beteekent dat?" „Martha heeft de medaille beleend." „Wat zeg je daar?" „Niets anders dan de zuivere waarheid. „Beleend dus? „Ja. „Maar waarom zou ze dat gedaan heb- ben?" „Iloe zou ik dat kunnen weten?" Angèle liet dokter Thompson het briefje zien. ,,'t Is zoo, inderdaad." „U ziet het." „Dus in Parijs?" „Ik geloof 't bijna niet." „Neen, nu zie ik 't ook.... t is in Joigny." „In Joigny?" „Ja, zie maar." ,,'t Is eigenaardig, zeer eigenaardig." „Maar waarom zou ze er niets van ver teld hebben, toen wij haar schulden betaal den?" „Ik weet 't niet.... We zijn nu tenmin ste zeker de medaille te zullen krijgen Dat is alles, wat we noodig hebben..Mor gen kan de medaille in Joigny worden inge wisseld." „Hoeveel is er op gegeven?" „Honderd zeven en dertig en een halve franc." (Wordt vervolgdj Op het Bureau voor Handelsmiichtingen sijn de volgende gegevens ontvargen Cuba Statistische gegevens betreffende den in- en uitvoer van en naar Cuba. Canada Bijzonderheden betreffende de goud- en zilvermijnen in Canada. ArabieMonsters ruwe tabak voor de sigarettenfabrikatie uit Aden. Nadere inlichtingen worden door het Bu reau naarne aan brianshebbend-n verstrekt. Het Gemeentebestuur van Utrecht zal op Vrijdag 14 Maart aan de deelnemers van de Tiende Nederlandsche Jaarbeurs een con cert aanbieden in Tivoli, te geven door het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Evert Cornelis. Als solist zal dezen avond optreden de violist Francis Koene. Het programma zal bestaan uit werken van Wagner, Mozart, Tschaikowsky, Röntgen en Diepenbrock. Dr. J. F. M. Sterck, heeft wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, met ingang van 1 Mei eervol ontslag aangevraagd als inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem. (Foto Eiffert.) niiiiiiiiiii Een kiekje van den jongsten hevigen sneeuwval op den Dreef te Haarlem. Een kiekje van den jongsten hevigen sneeuwval in hei Kleverpark t. Haarlem. Het bestuur van „Volksjaarfeest Wilhelmina" te Spaarnwoude, F.en kijkje op de tentoonstelling van kerkelijke paramenten te dat Maandag feestelijk zijn 25-jarig bestaan herdacht. Spaarndam van de dames-ver eeniging „Thabita". Een kijkje in de nieuwe R.-K. Kerk te Beverwijk, dat duidelijk de architectonische schoonheid van dit bouwwerk uitkomen doet \MBTSHALVE AANGETEEKEND." We ezen in de „Tel." ,,'t Is algemeen bekend dat het verbod be staat om geld (bankpapier en zilverbons) in «iet-aange tee kende brieven te verzenden. Hen bepaling, welke het hoofdbestuur van de posterijen in het leven riep ten einde het publiek in zijn eigen belang te noodzaken peldswaarden door aanteekemng 'egen ver loren-gaan te beveiligen en aan den anderen leant om postpersoneel met in de verleiding te brengen geldswaardig papier uit brieven, waarin het voor ingewijden gemakkelijk te onderkennen valt, te ontvreemden. Ondanks het verbod, dat ondertusschen niet door straf bepalingen gesanctionneerd wordt, gebeurt het nog herhaaldelijk da' het publiek speciaal Uein papieren geid in gewone brieven in sluit. Heeft het postkantoor hei vermoeden, dat zulks het geval is. dan wordt de verdachte brief „ambtshalve" aangeteekend. De geadres seerde betaalt dan het drievoudig aanteeken- iarief, doch krijgt zijn 45 cent terug als hij het stuk in tegenwoordigheid van den postbe- tmbte opent en blijkt dat er geen geld in zit. Op welke uiterlijke kenteekenen van een brief grondt nu de postbeambte zijn vermoe den van geldsinhoud INaar ons gebleken is, uitsluitend op het voorzien zijn van den brief of het stuk van een fo meer lakken. Een gelakte brief wordt ambtshalve aange teekend met al den aankleve van dien moei lijkheden voor den geadresseerde en meesten tijds ongemotiveerde, daar herhaaldelijk blijkt dat er inderdaad géén geld in den brief zit. Gevallen, welke bijvoorbeeld te Amsterdam teikendage voorkomen. Wij laten in het midden of de postdiens' gerechtigd is het verzenden van geldswaar den in niet-aangeteekende brieven te verbie den, en zelfs erkennende dat er uit een postaal administratiei oogpunt, voor her ambtshalve aanreekenen te zeggen valt, zoude toch aangedrongen moeten worden op eenige soepelheid bij de toepassing van het desbe treffend voorschrift en dan ook op een waar schuwing van de zijde der directie van de pos terijen aan het publiek om zijn gewone boe ven met te lakken En brieven, welke, wèl van lakken voorzien, geadresseerd zijn aan particulieren, aan redactie-bureaux, enz., kortom aan adressen, waaromtrent geen twij fel behoeft te bestaan of men met geldzendin gen te doen heeft, late men ongemoeid 1" Heden had te Oude water de onthulling plaats (zie foto hiernaast) van het giafmonument voor wijlen den heer F. A. Moerel, Op het monument staat gebeiteld: IN MEMORIAM LID DER TWEEDE KAMER OUD HOOFD DER R.-K JONGENSSCHOOL, enz GEBOREN 12 MEI1870 OVERLEDEN 15 AUG. 1923. De plechtige onthulling werd door tal van autoriteiten bijgewoond Het monument is een keurig stuk werk en werd geleverd door den heer Joh. C. van Wingerden te Gouda De Vereeniging „Handelsbelang" te Sche- veningen, heeft zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge wend met een adres, waarin verzocht wordt bij de Pooische regeering de noodige stap pen te doen ten einde een door deze inge steld invoerrecht op haring weder opge heven te krijgen, aangezien dit invoerrecht mede voor den Hollandschen haring-export een ernstig beletsel oplevert Aan de Ka mer van Koophandel te 's Hage, heeft de vereeniging verzocht dit adres te ondersteu nen. Het verlies 310.000. Men meldt uit Leeuwarden: Het verlies, dat de Coöp. Vereeniging tot aankoop en bewerking van landbouwbe- noodigdheden voor Friesland heeft geleden ongeveer 310.000 zal door de lasten worden gedekt, ieders aandeel te bepalen naar de grootte van het land bij hem in gebruik. Het uittréegeld werd voor 3 jaar bepaald op 300, daarna op 50. Besloten is tot verplichte afneming. In het Engelsche Lagerhuis vroeg het lid Waddington (conserv.) of mei betrekking tot de bestrijd'ng van oneerlijke concurrentie van Hollandsche met Lancashire katoenen goederen in den Britschen binnenlandschen handel, het ministerie van Handel langoren werktijd en minder loon zal instellen voor den Britschen katoenhandel en of zij rechten zal heffen om Nederlandschen invoer te ver hinderen. De heer Sidney Webb, president van de „Board of Trade," zeide, dat de invoeren van katoenen stukgoederen uit Nederland in 1923 5.439.000 yards bedroge in vergelijking met 8.402.000 in 1913. Wat betreft het laatste deel van de vraag drong minister Snowden aan op verwerping van de motie der conser vatieven van den 13 Febr j.l. Interieur van de nieuwe R.-K. Kerk te Spaarndam, die eergisteren werd ingewijd. De inwijding van de kerk te Spaarndam, die verricht werd door den ZeerEerw. Heer J. H, H. Saulenn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 13