SPAARNEBANK Open! franco Chequcrekening met Rentevergoeding. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland Spaarbankrente 4 pCt. Maandag 3 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14678 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK. aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen Zaligheid in den Heer. LEIDEN. SASSFNHEIM. Tele2raDhis1.i1 Weerbericht. NOORDWiJK-BINNEN. VOORHOUT. LISSE. NOORDWIJK. HILLEGOM HAARLEMMERMEER. VELSEN. VELSEROORD. IJMU1DEN. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanter Koningstraat 10 Haarlem BEVERWIJK. GEMENGD NIEUWS De moord in de Engelenburger, te 's-Hage. Trein ingesneeuwd. De abonnementsprijs bedraagt vóór Haarlem en Agentschappen: Per week f Per kwartaal J Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentfên 35 cer.ïs per regel. Bij contract belangrijke korting. Advcrtentiën tusschen den tekst al ingezonden mededeeling op dc le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regelr 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. In de Handelingen der Apostelen lezen wij. dat de H. Apostel Paulus de ouderen van de gemeente Ephes'e vermaande met deze woorden: geeft acht op vi zeiven en op geheel de kudde, over welke de Heilige Geest u als bisschoppen gesteld heeft, om te besturen de Kerk Gods, die Hr, zich door Zijn eigen bloed verworven heeft. Tot niet minder waakzaamheid over U. B. G-, heeft God de Heer ook Ons, de Bisschoppen van Nederland, ver plicht, en het ernstig besef dier strenge verantwoordelijkheid noopt Ons dit maal bij het begin van dezen H. Vastentijd i een gezamenlijk schrijven tot L te richten. Tot onze diepe smart zien Wij namelijk de alom veldwinnende zedeloosheid ook onder U, de Ons toevertrouwde kudde, rampzalige slachtoffers maken Met bange zorg ontwaren Wij een meer en meer dóórdringen van vaak hemeltergende denkbeelden, oordeelen en gewoonten, in zake jeugd en kinderopvoeding, in zake kinderrechten en ouderplichten in zake ver makelijkheden en vrijheden van jong en oud, in zake huwelijksleven en huwelijkstrouw, om nog te zwijgen van de aanprijzing van niet zelden wraakroepende schanddaden. Ons herinnerend, dat Wij door God zijn uitverkoren tot het zout der aarde, hetwelk U voor bederf moet vrijwaren meenden Wij gezamenlijk in dit algemeen gevaar U den strengen plicht te moeten voorhouden: Wapen U tegen de onkuischheid! Verzet U fier, eensgezind en krachtdadig tegen alles, wat uwe kuischheid en die uwer dierbare kinderen belaagt! Hebt den moed der wereld den rug te keeren en Christus' leer en wet tot richtsnoer te nemen, om met Ons en met de H. Kerk de kuischheid hoog te houden! Inderdaad door de prediking en de beoefe ning der kuischheid heeft de Kerk het aan schijn der aarde vernieuwd, hervormde zij de maatschappij 'en het huisgezin, heiligde zij het huwelijk, vlocht zij eeue eerektoon voor de echtgenoote en moeder. In het Boek der Wijsheid wordt de kuischheid verheer lijkt en lezen wij: O, hoe schoon is een kuisch geslacht en met eere; onsterfelijk toch is zijn gedachtenis; want èn bij God is het gewaardeerd èn bij de meuschen. Als de Zaligmaker in de bergrede de acht zaligheden verkondigt aan zijn leerlingen, dan hooren wij uit Zijn mond den lof dei kuischheid: Zalig zijn de zuiveren van hart, want zij zullen God zien. Aan zijn kuischheid had de H. Apostel Johannes het te danken, dat de Zaligmaker hem meer dan de andere Apostelen beminde, zoodat hi) in het evan gelie vermeld wordt als de leerling, dien Jezus lief had. Wij noemen dan ook de kuischheid, de heilige deugd Wil de mensch die deugd ongerept bewaren, dan moet hij strijden, zoolang hij in leven is En die strijd is de hevigste onder alle, omdat de harts tocht in ons zoo sterk is, wij in ons lichaam de wet der zonde dragen, zoodat zelfs een H. Paulus getuigt ik kastijd mijn lichaam en breng het ónder bedwang, opdat ik niet wel licht, na apderen gepredikt te hebben, zelf verwerpelijk worde. Bedenkt voorts, B. G., dat er geen zonde is, die zoo het godsdien stig leven ondermijnt, als de zonde van on zuiverheid. De zinnelijke mensch, zegt de H. Apostel Paulus, neemt niet aan hetgeen van den Geest Gods is; want dwaasheid is het hem en hij kan het niet verstaan, omdat het geestelijk geoordeeld wordt Met andere woorden; wanneer de vleeschelijke lusten den mensch beheerschen, schiint het hoogste en heiligste hem dwaasheid toe. De onder vinding leert dan ook, dat hr" die zich aan die zonde overgeeft, spoedig zijn godsdien stig leven gaat verwaarloozen en eindigt met zijn geloof te verliezen. Die hyee zonden houden immer gelijken tred Naarmate de zedeloosheid toeneemt, neemt ook de on godsdienstigheid toe, en omgekeerd naar mate de ongodsdienstigheid toeneemt, zal ook noodzakelijk de zedeloosheid toenemen. Wij zeden het U reeds met droefheid. B, G.; ook bij de aan onze zorg ioever- Irouwe geloovigen wordt de degelijke, echt godsdienstige geest van weleer veel tijds vervangen door een wuften, lichtzinni ge!» geest van zinnelijkheid f genotzucht. De opvoeding der kinderen is thans veel weekelijker en ziekelijker dan vroeger. Wei wordt er voor het lichaam veel zorg ge dragen, helaas, ie weinig voor de onster felijke ziel- De moeder schroomt niet aan de kinderen in hun teedersle jaren alles toe te geven. Zelfs op een leeltijd van zes jaar of ouder kunnen ze met lief doen van vader en moeder nog alles verkrijgen, wat ze wenschen of verlangen. Dat heet dan lief en goed zijn voor de kinderen; het is in werkelijkheid de kinderen bederven. Mannen van beteekenis, zooals Mgr Von Ketteler, hebben niet zonder reden gezegd, „dat over de godsdienstige opvoeding van den mensch meestal in de eerste zes levensjaren op den schooi der moeder beslist wordt. W al later zich in het kind ontwikkelt is de vrucht van het zaad, dat in het jeugdig hart werd uitgestrooid." Reeds in de eerste levens jaren toch beginnen verkeerde neigingen in het kinderhart te ontkiemen' en laat men die ongemoeid, dan groeien ze aan tot slechte gewoonten, en leert het kind niet zich zelf overwinnen. Naarmate de Kinderen grpoter worden is strenger toezicht onafwijsbare plicht der ouders Vader en moeder prent uwe kinde ren van jongsaf in, dat ze op aarde zijn niet om te genieten, maar om God te dienen. Zijne- liefde te bewaren en daardoor in den hemel te komen. Vormt uwe kinderen naar bet toonbeeld van het Goddelijk Kind, dat, aan Joseph en Maria onderdanig, in gebed, in zelfverloochening en in arbeid opgroeide tot Zijn dertigste levensjaar. Hij, ons aller toon beeld, is op aarde nedergedaald om ons door woord en voorbeeld te leeren hoe wij den hemel moeten verdienen. Juiste voorlichting van ons verstand en krachtige opwekking van onzen wil, om Hem na ts volgen, kun nen wij ons van God verzekeren door ge stadig gebed, bijzonder tot Maria, en door net goed en veelvuldig gebruik der H. H. Sacramenten. Moeders, leert daarom uwe kinderen van jongsaf eerbiedig, godvruchtig bidden. Ouders, bidt gezamenlijk met uwe kinderen De kinderen moeten zien, dat ook vader en moeder bidden. Denkt aan de woorden van den Verlosser: waar twee, drie vergaderd zijn in mijn naam. daar ben fk in hun mid den Moeders, leert en helpt uwe kinderen zich met groote zorg voor te bereiden tot het ontvangen der F. H. Sacramenten. Ouders, gaat met uwe kinderen te communie. Bedenkt, wat de kinderen van vader en moeder leerep, dat blijft hun br geheel hun volgend leven. Er zïjn helaas, tal van huisgezinnen, waar de kinderen nooit een woord over God of godsdienst Ik oren, en de ouders meenen hun plicht vervuld hebben met te zorgen, dat de kinderen ter catechismus komen. Mochten die ouders toch hun plicht beseffen en be denken, dat de H H. Geestelijken den kin deren wel godsdienstonderricht kunnen geven, maar dat de kinderen hel godsdien stig leven, het vluchten der zonde en de ge hechtheid aan God moeten leeren van vader en moeder in het huisgezin. Vee! meer nog schieten de ouders bij de opvoeding hunner kinderen te kort op het punt der kuischheid. NX{ij stellen slechts enkele vragen. Wordt reeds aan dc zeer jeugdige kinderen niet veel le veel vrijheid gegeven, doordat de ouders toestaan of zelfs bevorderen, dat zij gevaarlijken omgang hebben, en kinderbals, bioscopen en andere zinnenprikkelende vermakelijkheden bezoe ken? Laten de ouders hunne meisjes en jon gens van 12 tot 18 jaar soms niet uitgaan tot in het nachtelijk uur, in gemengde clubs van jongeren, zelfs van niet-katholieken en zonder geleide van vertrouwde ouderen? Wordt er genoeg toezicht gehouden op lec tuur, illustraties en briefwisseling? Nu wordt jy wel gezegd: dc ouders hebben niet meer zooveel over de kinderen te zeggen, de kin deren zijn niet meer als vroeger. Doch dan vragen Wij: wie is daarvan de schuld, zoo niet de ouders, die de kinderen aldus tot hun verderf hebben opgevoed.' Doordat die ouders den plicht verzuimen de kinderen van jongsaf te oefenen in gehoorzaamheid en versterving, heeft het ouderlijk gezag zijn invloed verloren, *Wij vragen verder: gaan de kinderen, kleinere en grootere jongens en meisjes, niet ongepast en ergerlijk gekleed tot onherstel bare schade voor hun schaamtegevoel, tot al te vroegtijdige prikkeling hunner zinne lijke neigingen? Geven de moeders door haar kleedij in huis, op straat ja zelfs tot in de kerk, soms niet het slechte voorbeeld aan hare kinderen en een doors'aand bewijs, dat. zij niet schromen daardoor dc zielen, door Christus" bloed gekocht, in het ongeluk te storten? Het is de voorbereiding tot het H. Sa crament des huwelijks? Niet zelden heb ben jsinderen, soms nog leerlingen van 15 18 jaren, reeds geheime verkeering, of wordt door de ouders lang voor den behoorlijken leeftijd reeds een uiterst gevaarlijke ver keering bevorderd en bekommeren zij zich alleen over de geldelijke nadeden of stof felijke voordeelen, die daarbij betrokken zijn. Slappe ouders verontschuldigen zich met te zeggen, dat zij er niets tegen kun nen doen. Zij vergetcn.dat hun kind nooit recht heeft om te zondigen doch altijd recht beeft op hun leiding ten goede en dat rij den strengen plicht hebben het deze te géven gelijk hun kind verplicht is die te volgen. - Helaas, hoeveel verkeeringen. B. G„ wor den er niet lichtzinnig aangegaan, zonder voorafgaand onderzoek naar godsdienst en goede zeden, zonder vooruitzicht, althans in de eerste jaren, op een huwelijk? Men ver keert met elkander om veel en vrij uit te gaan, teneinde z.g van bet jenge leven te genieten, in waarheid V aak om vrij te zon digen! De verloofden veroorloven zich een veel te vrijen omgang door dikwijis en lang al leen te zijn. Het zedelijkheidsgevoel is zoo zeer afgestompt; dat zij zelfs de onbetame lijke vrijheid durven nemen ol opeischen, in hetzelfde huis te slapen en zonder geleide te reizen. En de ouders durven dat niet ver bieden en staan het toe. Ouders, zoo vragen Wij, hoe kunt gij zoo iets voor God verantwoorden1 Gij kent toch zelf de gevaren; die deze tijd meebrengt Is het altijd plicht over uwe kinderen te waken, meer dan ooit is dat plicht ir den tijd der verkeering. Beseft gij niet, dat ge bij gebrek aan waakzaamheid voor God schuldig staat aan de zonden uwer kinderen? Wanneer Wij aldus nagaan, hoe de huwe lijken worden voorbereid, dan kan het ons niet verwonderen, B. G„ daf er zooveel rampzalige huwelijken zijn en dat van jaar tot jaar het aantal toeneemt van gehuwden, die met. verzaking van hunne heilige ver plichtingen elkander verlaten bewerend nief meer samen te kunnen leven. Neemt, B. G.. deze onze waarschuwingen en vermaningen ernstig ter harte. Houdt ze gestadig voor oogen. Leef, naar Christus' wil en wet met uwe kindereu ii heiligheid én eere. wilt niet gelijkvormig worden aan deze wereld. Steunt elkander door woord en voorbeeld in dien heiligen plicht. Doet dat bijzonder door toetreding tot de daarvoor gevormde zegenrijke verecnigingen „Voor Eer en Deugd" en „Vrpuwenadel Zoo mogen Wij eenmaai voor Gods rechterstoel van U en en var; ons zeiven .met Christus kunnen getuigen' terwijl ik bij. hen was; bewaarde ik hen in Uwen naam; die Ge mij gegeven hebt bewaak ik, en niemand hunner ging ten vevderve, tenzij de zoon des verderfs. Tenslotte. B. G vermanen V ij U nog veel te bkide» voor onzen H. Vader den Paus en voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van ■Nederland behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aange steld. op Zondag Quinquagesima op de ge bruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven den 15den Februar* 1924. H VAN DE WETERING. Aartsbisschp van Utrecht, v A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, t L. J. A. H. SCHRIJDEN, Bisschop van Roermond. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Personalia. Onze stadgenoot, de heer C. G. van Beukering, is geslaagd voor elec- trotechnisch ingenieur aan het Technicum te Mittweida. Leidsche Athletiekkring. Hier ter stede is opgericht de Leidsche Athletiekkring. Dertien yereenigingen zijn reeds als lid toegetreden, n.l. de voetbalvereenigingen: A. °S. C„ Lugdunum. D. L. V„ U. V. S„ Raceël en L. F. C„ de korfbalvereenigingen Fluks en S. D. O. en de gymnastiekvereeni- gingen Concordia, Brunhilde, Donar, Wils kracht en Genie en Excelsior. Tot voorzitter werd gekozen de heer M. J. Menso, terwijl het bestuur verder werd samengesteld uit: mej. F. Mieremet (Concor dia), en de heeren: E. J. Bruins (N. B, L. O., worden. De entree is 0.50. Er zullen ric'i I dezer dagen dames aan uw huis vervoegen. Koopt niet alleen zoo'n kaart, maar komt j ook kijken. Gij bereikt daarmede een twee- ledig doei: le. gij helpt uw lijdende, broe- ders en zusters; 2e. gij leert de gevaren der tuberculose kennen De zaal moet dien avond tot den nok gevuld zijn. Moge hei zoo zijn! Aanbesteding. Voor de door B. en W. alhier gehouden aanbesteding tot het bou wen van een bergplaatsje, kantoortje enz., j op een terrein aan dc Oosthaven, aihier (buiten levering van steen en baiken) is in geschreven als volgt: Firma J P. Ouds hoorn en Zn„ voor J 4925. C. J: Meiman. 4795, P. Meeuwissen, 4450. A. van Nieuwkoop, 4450, Firma J Dijkstra en Zn., 3780, en Th. Reeuwijk, f 3625. Alle Directie: Mr. Th. WESTERWQUDT Bisschop van 's-Hcrlogenbosch. Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Nas» waarnemingen in den morgen van 3 Maart. barometerstand 758.2 mM., te barometerstand 739.2 mM, te Hoogste Toulouse. Laagste Kinn. Verwachting van den avond van 3 tot den avond van 4 Maart: Krachtige, later afnemende zuidwestelijke tot westelijken wind veranderlijke bewol king, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien, aanvankelijk iets zachter. afd. Leiden), P. J. Hoogendam (L. V. B.). E. Eeckelaert (L. V. B.). N. P. Poldervaart (S. D. O.) en S. Meerburg (U. V. S.). 3. functies van secretaris en penningmeeste; zuilen door het bestuur nader worden ver deeld. Een goede verbetering. Het verzoek van „Vreemdelingenverkeer" aan de direc tie van de electriischc tram, om het wacht lokaal alhier te verwarmen, en open te houden tot het vertrek der laatste tram, is gelukkig ingewiHigd. Voorzeker eer, uitse- kende verbetering. Raifieisenbank. (Vervolg.) Hierna houdt de heer v. d. Laan een inleiding over het nul der Raifieisenbank, als credjs'instelling voor landbouwers en bloembollenkweekers. Bet was een Duitsche burgem'êesler, Raif- faise genaamd die de landbouwers door ge lukzoekers zag uitbuiten en. daarom op het idee kwam, dat boeren gemakkelijk onder ling hun ondenemingen konden creditëerefl'. Dat idee heeft ook in ons land ingang ge vonden. Voor 25 jaar werd de Centr'tle-Bank <te Utrecht opgericht. Wij zijn haar betrek-.,, kelijk gauw gevolgd. Spr. zegt. er is niet altijd evenwicht te houden tusschen de beleggingen en de cr»- dietvraag. vandaar dat wij behoefte aan de Centrale-Bank hebben, die beter als wij het voordeqlige verschil tusschen belegging en. credietvraag, productief kan maken. De Cen trale Bank vormt een schakel tusschen de verschillende locale banken. De Centrale bevordert het onderling geldverkeer en zorgt voor een goede distributie der gelden over de localen. De lokalen staan onder controle der Centrale en wanneer zij zich daaraan willen onttrekken, wordt elke relatie niet hen verbroken. Onze locale kan steeds aan elke credietaanvraag voldoen en heeft boven dien steeds nog geiden voor de Centrale beschikbaar. In de 25 jaar, dat de Centrale bestaat, werd door d diverse iokalen 115 iniliioen gulden met haar verhandeld. De gelden, aan de Centrale aigedragen, zijn steeds direct opvraagbaar.' Bij de Centrale-Bank is tegenwoordig voor ieder onderdeel een aansprakelijk hoofd. De Centrale voeit een open beheer en ver dient daarom vertrouwen. Buiter. de Centrale Bank te Utrecht, waar bij wij aangesloten zijn, zijn er nog twee Centrale Boerenleenbanken in ons land, en wel te Alkmaar en Eindhoven. Deze dragen echter eèn ander financieel karakter en zijn van confessioneelen aard. Spr. memoreert de bestuursverwisseiingen en de critieke tijden, die onze locale door maakt. Spr. zegt, wij hebben altijd getracht in de credietbehoeften van onze leden te voor den Er zullen er wel eens teleurgesteld zijn, doch men stelt soms zulke hooge eiscben, Laten de leden, voor een vlugge afwikke ling van zaken, bij een credietaanvrage steeds de bron van behoefte vermelden. Spr, zegt, als wij aan de soliditeit van den credietaanvrager twijfelen, waarschuwen wij de borgen, om slachtoffers te voorkomen. Spr. zegt, laten wij het doel, dat Raiffeise zich voor oogen stelde, n.l. het beoefenen der Christelijke naastenliefde, niet uit het oog verliezen. De voorzitter dankt den beer v. d. Laan voor zijn leerrijk betoog. Bij de rondvraag wil de heer C. Roozen een medaille disponibel stellen voor bet a-s. Muziekconcours, waarop de voorzitter ant woordt, dat zulks in strijd is met de statu ten. De heer v. Emmerik vraagt en ver krijgt verlof voor dit doel een collecte te houden, welke 16.66 opbracht. Den heer P. Meijer is uit de rekening ge bleken, dat bij hei verstrekken van voor schotten provisie berekend wordt De kassier antwoordt, dat er in de reke ning abusief „provisie" staal; men leze: .zegelkosten". De voorzitter brengt nog dank aan de stemopnemers en sluit de vergadering. De vergadering was zeer geanimeerd. Den aanwezigen werden sigaren, koffie en '.en glaasje geboden. De persvertegenwoor diger werd niet vergeten, waarvoor onzen dank. Wij zullen Maandag eenige cijfers publiceeren. „Herwonnen Levenskracht". Op 7 Maart e.k„ des avonds 8 uur, zal in het PatfO- naatsgebouw de film over het Sanatorium „Berg en Bosch" vertoond worden. Deze bijeenkomst zal geopend worden door Hen burgemeester, terwijl Dr. H. A. G. Bots een lezing over tuberculosebestrijding houden zal. Het doel van dien avond is, den men- schen de gevaren, die ten opzichte dér tu berculose bestaan, te laten hooren en in beeld te brer.gen. Maar ook om belangstel ling te wekken bij het publiek voor hën„ die reeds aan die gevreesde ziekte lijdende fijn en nog slechts wachten op een financieel óffer van ons, alvorens zij geholpen kunnen wonende te Sassenheim. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund Gegund. Het bouwen van een winkel huis en woonhuis voor rekening van den heer J. de Jong alhier, architect de heer A. L. Verhoog, is opgedragen aan de firma J. P. Oudshoorn en Zn Met het sloopen van het bestaande gebouw is reeds begonnen. Deze bouw zal veel bijdragen tot verfraaiing van het dorp. Oranjevereemgiag Sassenheim. Deze vereeniging hield Vrijdagavond 8 uur eene ledenvergadering het „het Bruine Paard. De voorzitter, de heer Bisschops wees er in zijn openingsrede op. dat wij in Sassen heim over de afgeloopen jubileumfeesten te vreden kunnen zijn. Voorts wijdde hij een woord van dank aan den vertrokken secre taris, den heer Beye, waarna deze werd be noemd tot eerelid. Dan voigde mededeeling, dat de vereeniging Koninklijk was goedge keurd Uil de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvanger 3947.36 en uit gegeven 3944.31. dus was nog 2.95 in kas. Toch was er nog eene schuld van 180. De schuldenlast had eerst 600 bedragen, maar is door enkele ingezetenen teruggc- b-achf op 180. Als verificateurs werden benoemd dc hee ren 7' nnebeidt en v. d. Berk Na onderzoek der bescheiden werd dc penningmeester gedechargeerd van zijn nauwkeurig beheer. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental 1036 bedroeg. De heer Breda bracht hulde aan het be stuur voor zijn arbeid en het mooie feest i.l, gegeven. De voorzitter stelde daarna voor, het be stuur met 4 leden uit te breiden De mee ningen omtrent dit punt waren verdeeld. Ten slotte werd fcet bestuur opgedragen, bij de eventueele volksfeesten zich eenige heeren toe te voegen. In de vacature Beye werd gekozen de heer C. Westerbeek. De heer G. Vlasveld die deze zomer was ingevallen, werd met algemeëne stemmen benoemd. De voorzitter zeide, dat het plan bestond, dit jaar 154 dag feest te vieren, waarvan een halve dag voor de kinderen. Zoo mogelijk zal het vragen om bijdragen aan dc ingeze tene, achterwege blijvt. Aan de rondvraag werden nog eenige huish. zaken behandeld, waarna de vergade ring werd gesloten. Veiling op 1 dezer, van gladiolen, per 100 stuks onder edirctie van Holland's Bloem- bollcnhuis. Pin Beauty 1.10; '1 lmmacuiee 2,10; Red Canna 0,75: Gandavensis 0,45; White Giant 1,60; Panama 0.65; Odin 0.95; Yellon Standaard 1.20; Pink Per. fection 1,70; Empress of India 0,75; Ma- rechael Foch 0.55; Brenchleyensis 0,85; Prince of Wales 0,85; F en Superbe 0,80; Frank Pendleton 1,30; bellow Queen J 1.20; Prim. Stalaatha 1,40; Prim. Her menie I 1,30: Prim Vanissa 1,10; Prim Hesperia, 1,40; Prim Tecfe 0,95: Prim Souvenir f 1,75; Prim Jan Steen 1,30. Maat 10—12 c.M. Gehuwd H. van Maris en E. Wassenaar. M. Nijs en J. M. Langeveld. C. van der Laan en M. v. Zonneveld. C. van Eijk en G. van d t Voort. Geboren Z. v. C- A. Akerboom-Stap horst. D. v. M. Schoone-Elferin gZ. v. A. E. M. Witsenburg-Hoogweg. D. v. C. van Voorst van Eijk. Z. v. M. C. van Steinvan der Meij. Z. v. M. de LangeSalman. Burgerlijke Stand. Van 2229 Febr. 1924. Geboren 22 Febr. Margaretha Maria, d. v. A. W. Krol en C. M. Langeveld. 24 Febr. Cornelia, d. v. C. Marijt en J. Plugge. 27 Febr. Leendert Dirk, z. v. J. de Kleer en J. Versloot- Petrus Antonius Johannes, z. v. J. J. W. Hartmans en M- G. de Groot. Johannes Job, z. v. E. Vink en J. de Haas. 29 Gebr. Nicolaas, z- v. J. Lindhout en W. van der Voet. Getrouwd Petrus Johannes Cornells Huisman, 25 jaar en Jacoba Wassenaar, 31 jaar, wed. van M. v. d. Linden. Overleden 20 Febr. Overleden te Nijme gen Arie Hoek, 16 jaar. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Noordwijk, op Donderdag 6 Maart 1924, 's namiddags 2 uu4 Punten ter behandeling: 1. Beëediging nieuw-gekozen raadsleden. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3 Benoeming Gemeente-geneesheer 1924. 4. Weesgelden. 5. Rekening Gasthuizen '23. 6. Belegging Kasgelden. 7. Toelage Schat- tingscommissie. 8. Schrijven van Gedepu teerde Staten, inzake jaarwedde inspecteur vaa politie en adres Alg. Politiebond. 9. Na dere regeling dienstbetrekking J. Verburg. 10. Vernieuwen van de bestrating Nieuwe Zeeweg, II. Rooilijn Nic. Barnhoornweg. 12, Wijziging begrooting 1923; 13.Aanvrage van liet Bestuur der R. K. Meisjesschool om gel den beschikbaar te steller, voor het aan schaffen van 6 schoolbanken; 14. Reclames schoolgelden. Militie. He! aantal ingeschevenen voor de militie lichting 1925 bedraagt voor onze gemeente 35. Gemeenteraad. In de ceroidaags le kouder vergadering van den gemeenteraad zullen beëetiigd worden de nieuwgcsozen leden van ca Raad de iieeren Caspars en Balkenende Burg. Stand. Ondertrouwd: C. Poortvliet en A. dc Wagt. Getrouwd: C. K. Zwarts en A. C. Spreeuw. A. Peters en A. M. Guetskens. C. W. van der Ploeg en M. P. Berkhout. Th. Ofte en F. C. van der Weijden. J. Ruig- rok en G. M. Luh. Geboren: z. van A. P. Does—van der Zwan, z. van H. C. J. Maaskant—Boerrigter. Goede vangst. Door den heer Meijer al hier is in de Beek een snoek gevangen, die het respectabele gewicht lisd van 15 pond en 2 ons. Aanbestedingen. Zaterdagmiddag heeft de heer H. Kiine. architect alhier, voor de afd. Hiilegom der Ver. voor Chr. Volkson derwijs in de Juiiana-school aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor het hoofd der Julianaschool. Uitslag als volgt: D. van Kampen, Bloemendaal j 11,940, L. Guyl en T. Meijsvogel, Katwijk aan Zee. 11.400; fa. Van der Jagt, Hiilegom. i 10.848; B. Imthorn idem, 19760, C. de Vries._ id. 9855: M. Koppen, Nieuw-Vennep 9529. Het werk is niet gegund, daar de laagste inschrijver dc begrooting ver overtreed. Door den heer Joh. Kraay, architect te Haarlem is «oor rekening der firma Van Zan ten en Co. alhier aanbesteed het bouwen van een bloembollenschuur met bijkomende w er ken. Uitslag als volgt: Vergunst cm Daudey Lisse, 29900 B. Donselaar, Bennebroek, 29.700: A. Salman, Lisse, 29.550; J. Dijk stra en Zoon, Sassenheim. J 28,100, B. van der Zaal, Lisse, 27.550, A. Leliveid. Hiile gom. 27,250. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. Mooie schenking. De heer G Telkamp, bloemist alhier heeft 100.000 bloembollen ge schonken voor dc parken te Londen. Sonnetanck. De mooie woning van wij len Notaris Langeveld, die Donderdag pu bliek zou worden geveild is uit de hand ver kocht. De verbouw van de St. Martinuskerk. Dc voorbereidende werkzaamheden voor den grootschen verbouw en vergrooting der St. Martinuskerk zijn begonnen. Het groote or gel is uit elkaar genomen, en pl.m. 2 jaar op geborgen. Dit moest om ruimte te maken. De 13 eerste rijen van voor in de kerk heb ben plaats gevonden op het koor, dat nu een verdieping hooger tijdelijk wordt gevestigd. Verder is het momentalc altaar afgebroken en ook geborgen. Een schot is gemaakt en daarvoor een noodaltaartje opgericht; er is in een week ontzettend gewerkt. Natuurlijk doet de tijdelijk mismaakte kerk niet devoot aan, doch het is een noodtoestand, die wel veranderen zal. We hopen spoedig een uit gebreid artikel te geren over den verbouw. Vast staat dat er een prachtstuk werk komt. De Rotterdnmsche architect. De Vries, die reeds op isngdigen leeftijd den „grand prix de Rome" verwierf, zal dc verwachtingen zeker verre overtreffen. Personalia. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester in de parochie van den H Franciscus van Sa- les, den heer J. Baa'rn in dc plaats van wijlen den heer D. Meijer. T uitere ulose-bestr ij ding. De Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose in deze ge meente hield Vrijdagavond haar jaarverga dering in het Consultatiebureau alhier. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, dc heer J. H. Unzer, mede, dat dat de con- suiteerende geneesheer, Dr. Anema te Haar' iem, tegen 1 Mei a.s. als zoodanig heeft be dankt. In zijn plaats zal dan als consultee- rend geneesheer optreden Dr. van Slooten te Haarlem. De aftredende bestuursleden Mej. G. J. Kerbert, alhier en de heeren J. H. Unzer te Velseroord en D. Schuyt te Wijkeroog, wer den herkozen. Wegens vertrek naar Wijk aan Zee moest de secretaris, de heer Th. Runia te Ymuiden, ontslag nemen. In de vacature kon dezen avond nog niet worden voorzien. De verslagen werden uitgebracht, waarop wij nog terug komen. In «Te commissie tot het nazien der bescheiden van den penning meester werden benoemd de heeren A. Rol- ioos Jr. en Holman te Ymuiden en W. L. Kuiper en G. Baljet te Velseroord. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd J. Geerlofs en M. S. Essen- berg T. Post en M. Roderkerk H. Troost en A. E. Rozenkrans. Getrouwd F. W. Taag en A. Wilderom A. J. D. v. d. Hoff en A. Asjes J. de Groot en A. Floor D. over de Linden en J. Buis man S. Wiersma en J. A. Marijs H. Smit er. Chr. Bruin. Bevallen C. M. Moienkatnp-Bülm, z. A. Moi-Visser, d. B'. Clots-Tijtns, z. Schaakclub. Alhier worden pogingen aan gewend om te komen tot' oprichting van een schaakclub. Daartoe wordt Donderdagavond a. s. een vergadering gehouden in de lunchroom Eynthoven. Gouden echtpaar. Onze bekende plaats genoot, de duiker N. Engelhart en zijn echt genoote, herdachten Zaterdag hun gouden huwelijksfeest onder veel belangstelling. Des avonds bracht de Harmonie Kunst na Arbeid hun een serenade. Scheepvaart In de maand Februari zijn alhier door de Noordzeesluisen geschut uir zee 191 stoom- en 2 zeilschepen en naar zee 199 stoom- en 4 zeilschepen. Van Je aangekomen stoomschepen waren er 4 voor de Papierfabriek te Velsen be stemd. Bovendien kwamen 5 stoomschepen voor het Hoogovenbedrijf aan. die niet ge schut werden. Vischopbrengst. Dc in dc maand Februari in de Rijksvischhallen alhier ver kochte visch heeft 1.123.417 opgebracht, tegen 1.148. 991 in Februari 1923. Teruggekeerd. Het Zaterdagmiddag naar Hamburg uitgaande stoomschip Bennekom van de Kon, Ned. Stoomboot Mij. is wegens slecht weer hier teruggekeerd. Zwaar weer. Het gisteren van West- Indië binnengekomen stoomschip Stuyvesaht van den Kon. West-Ind- Maildienst was twee dagen over tijd. Het schip had zeer zwaar weer doorstaan, waardoor eenige scheeps- booten werden verbrijzeld. Naar 't concours. De Chr. Zangvereeni- ging Halleluja alhier, directeur de heer Barometerstand 9 uur c.in.: 741. Achteruit OPGAVE VAN: Theo van Zutpiiea, te Amsterdam, zal deel nemen aan den Nat. Zangwedstrijd op dei Tweeden Pinksterdag te Gouda. Met pensioen. De heeren A. Gorter er J. Prins, die hun diensttijd bij de posterijer onafgebroken alhier hebben vervuld, heböen dezen dienst Vrijdag j.I. met pensioen ver laten. Trouwe dienst. Aar den hoofdagent var bet politiekorps M. C. Wagner, is het zilve ren dienstkruis van den Alg. Ned. Politie bond uitgereikt wegens 20-jarigen trouwen dienst. Onbesielbare stukken. Brieven binnen land: J. de Hoog, Dussen. Prins, IJmuiden Briefkaarten binnenland: J. Blomberg Rottetdam. Mej. L. Hube, Amsterdam. H Eden, Rotterdam. Brieven buitenland: Kurt Grossmann. Glei- witz. EEN AANVARING IN DE HAVEN VAN IJMUIDEN. Het nieuwe s.s. „P'ancius" beschadigd. De „Planciushel nieuwe stoomschip van de Koninklijke Paketvaari Maatschannij zou' Zaterdag dc reis naar indië aanvaarden Toen het vaartuig de schutsluis van IJmui den binnenliep, kwam vlak daarachter dt „Nero van de Kon. Ned. Stoomboot Maat schappij. Dit schip liep tegen de „Plancius" op. Een schroefblad van de mailboot sloef in den voorsteven van de „Nero". Dit schip werd lek en is teruggegaan naar de binnen haven, in afwachting van orders van di reederij. Ernstig is de schade niet. De „Plancius' meerde aan den toeristen- jsteiger, waar een duiker van de firma Wijs muller een onderzoek naar de schroef heeft ingesteld, ten einde na te gaan of de rei.' naar Indië al dan niet zou kunnen worder voortgezet. Nader vernemen wij, dal de beide sche pen naar Amsterdam terugkeeren om te worden geijokt. De „Nero" is reeds gister avond hier aangekomen. jouw gymnastieklokaal Döor K. Steijr en 8 ander raadsleden is eer. adres aan de. raad gezonden, waarin voorgesteld wordt een gemeenschappelijk gymnastieklokaal te doen bouwen op hel terrein van de nieuwe Openbare Lagere school; deze beschikbaar te doen steller, voor di oefeningen der kinderen van dc Lagere scholeuj'hier ter plaatse, welke niet in he bezit zijn van een gymnastieklokaal: tevens beschikbaar te stellen, tegen nader vast te stellen bepalingen, voor de sport- vereenigingen hier ter plaatse; bij de voltooiing van het bij punt 1 ge noemde lokaal, een gemeentelijke gynr- nastiekonderwijzer te benoemen. Naar aanleiding van een ook door ons over genomen bericht uit „Hel Volk," deelt men aan de „Residentiebode" mede, dat deze voorstelling van zaken omtrent den roof moord niet juist is en Wahrheit und Dich- tung hier een groote rol spelen. Er gaan natuurlijk verschillende geruch ten van personen cia dit of dat weten, maat wanneer de politie deze mededeelingen nauwkeurig gaat onderzoeken, bb'jft er wei nig van over. De meest belangrijke aanwijzingen tegen den beklaagde bestaan hierin, dat zijn alibi niet klopte, dat er eenige kleine bloedspatten op zijn kleeren gevonden zijn en dat hij op den morgen van den moord door een bewo ner van den overkant, een sigarenwinkelier, gezien is, toen hij aan het huis van het salcht- offer aanbelde. Wel heeft de winkelier zijn gezicht niet' gezien, maar de lichaamsbouw van be-1 klaagde klopt volkomen met dien van den! man die 's morgens aan de bel trok en naai binnen ging. Deze persoon had een grijzen jekker aafl, welke ondanks alle nasporingen door de politie, niet teruggevonden is. Beklaagde ontkent een dergelijken jekker te hebber gehad, maar ook 3nderen hebben hem dier. morgen met een grijzen jekker gezien. Zeer waarschijnlijk heeft hij den jekker, die mei bloed'bevlekt geweest zal zijn, met het moord werktuig verdonkeremaand. Toen hij het huis verliet, heeft hij zeer waarschijnlijk den jekker niet meer aangehad, maar dezen 'in een pakje bij zich gedragen, waarin ook de bijl gewikkeld was, en alles in de Loosduin- sche vaart geworpen. Ofschoon dan ook de overtuiging zeer sterk is, dat de verdachte den moord be dreven heeft, zijn de wettige bewijzen zeer gering en wijst alles er op, dat de beklaagde met de grootste voorzichtigheid zijn plannen heeft volvoerd. Ook het onderzoek naar de halvegulden? heeft tot nu toe geen resultaat gehad. De Justitie zet het onderzoek dan ook nog in alle richtingen voort, zoodat van een sluiten der instructie nog geen sprake isi Zouden niet meer bewijzen gevonden wor den, dan zou zijn veroordeeling, zoo verzeker-: de men, zeer twijfelachtig zijn. De arbeiderstrein EnschedeLosser is nabij Oldenzaa! door den hevigen sneeuwt storm, die in geheel Twente woedt. <»ee-| sneeuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1