Sport- en wedstrijden. UIT ONZE OOST. KUNST EN KENNIS. LEGER EN VLOOT. STOOMVAARTLIJNEN. ORDE EN ARBEID. Spoorwegverkeer via Duitschland. Ernstige telefoon- en telegraaf- stoornissen. ff et Staatsbedrijf der P. T. T. Er vandoor met f 20.000. Een royale subsidie. Oudheidkundige vondsten te Roermond. W. L. Penning, f De Manster-abdij te Roermond. Hospitalen in de Ver. Staten. Een spijkerschrift-bibliotheek. T entoonstelling van cactussen en andere vetplanten. Dr. P. C. Botstens naar Londen. Hbt geheim van het Noorderlicht Vondel's Altaargeheimenissen. TOEKENNEN VAN WONINGNOOD TOELAGEN. Geen enkele wedstrijd doorgegaan. R. K. F. OVERZICHT. Uit het bouwvak De financiëeïe toestand van den N. V. B. Beperkte hervatting te wachten. Ingaande Woensdag 5 Maart zal het grens verkeer Venio-Kaldenkirchen per spoorweg worden hervat. Er zullen voorloopig in elke richting twee treinen per dag loepen, welke een directe verbinding Holland-Keulen tot stand brengen. De vertrektijden van Venlo zijn 11.30 voorm. en 4.43 nam. met aankomst tijden te Keulen ten 2.14 resp. 7.19 nam. Aankomsttijden te Venlo zijn 10.59 voorm. en 4.07 nam. met vertrektijden van Keulen en 7.33 voorm. en 12.40 nam. De besprekingen over wederopname van iet grensverkeer langs andere overgangs- itations suilen binnenkort worden gehouden. Waarschijnlijk zal, naar de Tel. verneemt, aiet 1 April a.s. het internationaal verkeer via Duitschiand, hoewel beperkt, worden hervat. Door den swaren sneeuwval, gepaard aan hevige stormwinden, heeft naar het Hbld. meldt, de telefonische verbinding tusschen Amsterdam en het land zwaar geleden. Rot terdam, Den Haag en Utrecht, waar de tele fonische verbinding ondergrondsch is, ble ven intact, de provincie Noord-Holland was Zaterdagavond vrijwel geheel gestoord. Al leen Alkmaar kon langs een omweg over één lijn bereikt worden. Ook het grootste deel van het Gooi was geïsoleerd. Zwolle, Gro ningen,Leeuwarden en Maastricht konden slechts over één enkele lijn bereikt worden. Delft, Gouda, Schiedam, Dordrecht, Middel burg, Arnhem, Nijmegen, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven en Venlo waren eveneens slechts onvolledig van de hoofdstad te berei ken. Van de buitenlandsche telefoonverbindin gen was die met Londen goed Antwerpen, Brussel, Hamburg, en Düsseldorf konden maar langs één lijn worden bereikt. Het ove rige buitenland was totaal geïsoleerd. Aan de herstellingen kon niet voor Zater dagmorgen worden begonnen. GEMEENTELIJKE AUTOBUSDIENSTEN. Op voorstel van B, en W. komt te Arnhem een gemeentelijke autobus-dienst. 30.000 werden beschikbaar gesteld ten behoeve van dezen dienst. Een 10-cents-tarief zal worden ingevoerd. Bijna 714 miilioenverlles over 1922. Het verliescijfers van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over 1922 is bij Nota van Wijziging nader voorloopig vastgesteld op 7.418.179.403;, KRANKZINNIGHEID IN ATJEH. De Sumatra Post schrijft Dat krankzinnigheid in Atjeh nog steeds zeer veel voorkomt, bewijst wel het feit, dat in de laatste zes maanden alleen reeds meer dan 50 krankzinnigen naar het gesticht te Sa- bang werden opgezonden, terwijl buitendien steeds op verschillende plaatsen personen worden aangehouden of onder toezicht wor den gesteld, die aan verstandsverbijstering schijnen te lijden. De krankzinnigheid schijnt vooral in Oost-Atjeh voor te komen. Den 28en der vorige maand werden 9 krankzinnigen uit Kota Radja naar het gesticht te Sabang overgebracht, alle afkomstig uit kampongs van. Oost-Atjeh. .De Dcli Cri. meldt dato 2 Februari: Vanmorgen verscheen de adjunct-ontvan ger van bet perceptiekantoor, de Maleier Mansjoer, niet op het bureau en bij onder zoek bleek zijn kas niet in orde. De man is er van door met 20,000. Voor zoover reeds viel na te gaan had hij gestort tot en met eergisteren, zoodat hij maar de gisteren ont vangen gelden heeft mede genomen. De politie heeft de zaak in handen. De man heeft- op een vrij gemakkelijke en eenvoudige manier het geld kunnen ver duisteren. Ais volgt heeft de zaak zich toe gedragen: De adjunct-ontvanger gaf eiken dag het geld, dat hij ontvangen had 's mid dags om 1 uur aan den algemeen-ontvanger af met mededeeling hoeveel de zak inhield. De algemeen-ontvanger sloot de zak dan in de kluis en den volgenden ochtend werd het naar de Javasche Back gebracht. Dit is altijd en regelmatig zoo gegaan. Ook Vrij dag, toen Mansjoer den zak met geld over gaf en zei dat er 24.000 in was. De zak werd opgeborgen om den volgenden dag als gewoonlijk naar de bank te worden ge zonden. Toen Mansjoer den volgenden dag niet verscheen kreeg men argwaan en ging men toch den zak mei geld eens natellen; het bleek dat er niet 24, doch slechts 4 mille in zat. Van de andere 20 had Mansjoer zich verzekerd. Het is hier weer de oude fout; onvol doende controle van boven. Er werd maar afgegaan op de mededeelingcn van den ad junct-kassier, het geld werd niet nageteld, zoodal de man eiken dag om zoo te zeggen de kans had een flink bedrag mee te nemen. Wel volgde de controle den volgenden dag, maar dat was, naar gebleken is, onvoldoen de. Bij particulieren kassen bestaat zoo'n toestand dan ook niet. De man stond buitendien goed aange schreven en was reeds 11 jaar in gouverne mentsdienst; hij verdiende J 75 per maand. Ook een broer van Mansjoer is aangehou den wegens valsche getuigenverkaringen; men vermoedt dat hij Mansjoer de behulp zame hand heeft geboden. Hij verklaarde eerst van de zaak niets ie weten en gaf op waar hij dien dag wel geweest was. Toen men eenter hier navraag naar ging doen, bleek het, dat de man loog en s middags om half drie al van de verdtiisteriag wist, zonder dat hij hiervan mededeeling aan de politie heeft gedaan. BlundeH naar Kisj, circa 50 mijlen zuid waarts van Bagdad, een belangrijke biblio theek heeft ontdekt van met spijkerschrift bedekte tegels Deze verzameling bestaat voornamelijk uit taalregelen, woordenlijs ten en toelichtingen op de Soemerische en dc Babylonische taal Bovendien heeft de expeditie een prach tig Soemerisch paleis ontdekt met puilen, trappenreeksen en mooi versierde muren, die de oudst bekende vormen te zien ge ven van beeldenschrifl. Reeds vroeger heeft de „Times" mede deeling gedaan over den arbeid van de expeditie, welke is uitgezonden door het Oxford en Field-museum om d; plek te onderzoeken, waar Kisj heeft gelegen, de oudste hoofdstad van Babylonië, dat de ze tel is geweest van vier groote dynastieën, vóór het tijdvak 'van Sarjon (circa 2700 jaar vóór onze jaartelling). De bouwvallen die er nog over zijn toonen aan, dat de muren der stad een rechthoek vormen van acht kilometer lengte en ruim drie kilometer breedte. In de Vrijdag gehouden raadzitting te Utrecht is op voorstel van B. en W. beslo ten aan het Utrechtsch Stedelijk Orkest een subsidie te verleenen van 50.000, bene vens 2000 voor het geven van harmonie concerten. De prijs der volksconcerten werd op 35 cent bepaald. Het sloopiagssverk gestaakt. Men meldt uit Roermond Bij het sleopen der voormalige kazerne-emplacementen op het terrein der Munsterabdij alhier, welke afbraak geschiedt tot het blootleggen der Munsterkerk, om zoodoende deze kerk in haar volle architectonische pracht te kunnen aanschouwen, zijn verschillende merkwaar dige ontdekkingen gedaan. Tegen de binnen zijde van het gebouw werd in lateren tijd nog een muur gebouwd. Bij het afbreke van dezen muur zijn verschillen aanzetten van spits- en rondbogen voor den dag geko men, terwijl in de hoeken fraai bewerkte marmeren kapiteelen mt zuiltjes en voet stuk te voorschijn kwamen. De beschilderin gen, welke op deze muren nóg voorkwamen, zijn echter bijna niet meer te zien. Hoogstwaarschijnlijk is het hier ontdekte een gedeelte van de kapittelsaal der oude abdij, welk gedeelte in de 13e eeuw is ge bouwd. Op aanwijzing van dr. J. Kaiff, die met den heer G. de Hoog Hzn., resp. directeir en onder-directeur van het Rijks bureau voor de Monumentenzorg, hier aan kwam, werd aan de Zuidzijde der kerk nog een onderzoek ingesteld naar de fundamenten der kloostergangen, die de Munsterkerk met de abdij moeten hebben verbonden. Op eeni- ge meters afstand van de kerk werd toen een deel der fundamenten blootgelegd van den westelijken gang der beide muern. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar een tweede gang, welke vermoedelijk ook bestaan heeft. Tot nog toe is hier echter niets van ontdekt. Op last van den burgemeester is het sloopings- wetk gestaakt. Daar dit gedeelte echter juist ligt in een ontworpen straat van het project van ir. Jos. Cuypers, tot ontmanteling der kerk, is het echter de vraag, of deze belang rijke vondsten gespaard kunnen blijven. Een merkwaardig Hoilandsch dichter en schrijver is op hoogen leeftijd overleden, Willem Levinus Penning Jr. is, 83 jaar oud, te 's-Gravenhage gestorven. Hij is een merkwaardige figuur geweest in ons literair leven, zijn werk was een overgang tusschen de oude letterkunde van omstreeks 1830 en de nieuwe van 1880. Als dichter debuteerde Penning onder het pseudoniem M. Coens met een bundel ver zen onder den titel „Tienden van dsn Co- t". Dit werk is dadelijk door de jongeren, de mannen van '80, opgemerkt en ook zijn vol gend boek, Schakeering, proza en poëzie (1886) trok vooral de aandacht van Albert Ver we y. Verwey gevoelde zeer veel waardeering en sympathie voor den blinden dichter en hielp hem steeds o.m. bij het nazien van zijn proeven. Den lOen November 1920 werd Penning's 80ste verjaardag gevierd en op dien dag ontving hij de hulde van tal van litteratoren en dichters. Nu de aandacht van geheel Katholiek Ne derland op het Eucharistisch Congres is geconcentreerd, komt deze uitgave op den j uisten rijd om de waardeering voor het Eu charistisch Meesterwerk van den grooten dichter ir, breede kringen te doen groeien. Het bekende, boeiende en heldere commen taar van Pater Zey zal voor dien groei der waardeering het zijne bijdragen. Ter aanvulling van hetgeen reeds werd medegedeeld omtrent de oudheidkundige vondsten bij de sloopingswerkzaamheden aan het oude abdij-klooster in Roermond, ontkenen wij aan „De Tijd" hetgeen dr. van Gils in dat blad over de ontmanteling an de kapittelzaal nog, verder mededeelde. Thans kan men zich daargelaten den vorm van het gewelf een goed denkbeeld van dit prachtig vertrek vormen. Aan de westzijde zijn drie opeenvolgende bogen vastgesteld. Ieder der bogen bestaat weer uit drie deeien een lichtblauw ge- kleurden buitenboog, een rood-donkerblau- wen middenboog en een grijzen binnenboog. Over den noord-westelijken middenboog loopen roode en blauwe banden, door een dun wit bandje gescheiden. In den blauwen band kronkelt een witte met rood omlijste maeander. De buitenboog is van roode baksteen, de binnenboog van mergel, terwijl ook de daar tusschen liggende geschilderde boog uitaner- gel bestaat. Mede zijn als versiersels cp de mergel, vooral op de kraagsteunen, rozetten aangebracht. De bogen rusten op blauw-hardsteenen dekplaten abacus daaronder zijn prach tige kapiteelen. Onder de op Vrijdag voor den dag geko men kapiteelen, die zich nog op hun oor spronkelijke plaats bevinden, zijn twee won- derschoone exemplaren. Zij zijn geheel gaaf en versierd met stengels, die op het eene in bladlobben, op het andere in bloemen over gaan. Wellicht zijn in Nederland geen schoo- nere kapiteelen aan te wijzen zij zijn daaren boven alle verschillend van vorm en getuigen van hoogen kunstsmaak. De middelste der drie bogen aan de west zijde dat is ook, maar minder goed zicht baar, aan de zuidzijde het geval rust op zwaarder voorstuk. Ter plaatse is ook de veel zwaardere kolonet, iff twee stukken gebroken, nog aanwezig niet echter in situ, men heeft ze, toen men de zaai met steenen gordijnen we bedoelen de brikken-binnenmuren, die alles voor het nageslacht moesten afsluiten en het thans aanwezige bewaarden her metisch afsloot, ter ruste gelegd een gevallen en gebroken zuil beeld van de oude beroem de Munster-abdij. De noordmuur is later, doch reeds vóór vroeger eeuwen doorgebroken, èf er was een opening, die toegang verleende, doch later werd dichtgemetseld het metselwerk geeft dit duidelijk te kennen. Het daar aanwezig kapiteel, alsmede dat, wat zich meer in N.-Oostelijke richting bevond, is bij de barbaarsche afbraak van de vorige week met de respectieve kolonetten verwijderd, de kolonet stuksgeslagen. Rondom de zaal liep een soort zitbank, die in het midden, waar de bogen samenkomen, belangrijk hooger wordt, en dus haar naam moet verliezen. Eigenaardig is, dat de parallels kapiteelen en zuilen aan de westzijde aan deze zijde is de zaal het best bewaard niet alle even hoog staan aan de west-zuidzijde is zuil en kapiteel belangrijk hooger dan aan de wets: noordzijde. Merkwaardig is tevens, dat de in situ aan wezige zuil West-Zuid was gebarsten. Nog eenige sporen van muurschildering zijn ontdekt. De heele westmuur was dus geschilderddat doet ook de schildering van de heele zaal vermoeden. Ongelooflijk lijkt het helaas waar dat geen pogingen aangewend worden om het schilderwerk te beschutten. Sneeuw en hagel treffen de heerlijk groene bloemtakken, waaraan fijne lichtrode vruchten hangen, terwijl uit donkerroode bladeren een breede witte bloemkelk voortkomt. Er zijn thans 6830 hospitalen in de Ver- eenigde Staten, wat een vermeerdering van 678 in 1920 beieekent. Het geheele aantal bedden bedroeg 755722, terwijl dit in 1920 706374 was. Het gemiddelde aantal bezette bedden bedroeg 553133. De ver meerdering van het aantal ziekenhuizen was het grootst bij die van 25 bedden en minder, nl. in 1906 854 en in 1923 2173. Van de 6830 hospitalen zijn 5005 of 73.3 pil. algemeene ziekenhuizen en 1825 bij zondere, 3035 of 444 pet. hebben labora toria, 2841 of 41.5 pet. een Röntgenstralen- inrichting en 1964 of 28.8 pet. een oplei- dingschoo! voor verpleegsters; 940 hospita len geven op, dat zij inwonende artsen willen hebben; de totale vraag, voor „in terns" >s 4656, maar slechts 4021 waren verkrijgbaar, waaronder ook oudere artsen waren, die nog eens een internaat wilden doormaken voor oefening. De correspondent van de „Times" ie Bagdad meldt, dat de ekpeditio van Weid Naar verluidt, bestaat het voornemen, einde Juni van dit jaar een tentoonstelling van cactussen en andere vetplanten te hou den. Ook uit het buitenland zijn belangrijke inzendingen toegezegd. De tentoonstelling zal plaats vinden in één der zeden van den Dierentuin te 's-Graven hage onder toezicht van de Ned. Ver. van Vetplantenverzamelaars, waarvan het secre tariaat gevestigd is te Huizum bij Leeuwar den. Op uitnoodiging van de Londensche P.E. N.-Club, de internationale vereenining van schrijvers waarmede in Nederland „De Letterkundige kriag" voeling houdt, sal dr. P. C. Boutens zich dezer dagen naar Londen begeven om als Nederlandsch auteur de gast dezer Londensche P.E.N.-club te zijn op een van haar geregelde feestmaaltijden waarbij telkens een buitenlandsch schrijver wordt uitgenoodigd. Uit Ckristiania wordt bericht, dat, vol gens de „Aftenposten," de Noorsche geleerde prof. Vigard een belangrijke ontdekking gedaan heeft in verband met het verschijnsel aat als „Aurora Borealis" of Noorderlicht bekend is. Prof. Vigard heeft, na een langdurige stu die van het spectrum van het Noorderlicht en meer in 't bijzonder van den daarin voor komenden groenen hand, de theorie ver worpen, dat de bovenste luchtlagen zouden bestaan uit zeer lichte en ijle gassen. Hij hand haaft zijn reeds vroeger uitgesproken stel ling, dat de temperatuur van de hoogste luchtlagen zóó laag is, dat de stikstof er overgaat in kristalvorm. Deze fijne stikstof- kristallen zouden dan de tot dusver onver klaarde groene lijn in het spectrum van het Noorderlicht veroorzaken. Naar men ons mededeelt zal bij Teulings' Uitg. Mij. te 's-Hertogenbosch verschijnen Vondels Altaargeheimenissen in dertien le zingen uitgelegd door Jac. J. Zey S.J. Ongeveer 63 reproducties van oude platen, rchilderijen en beeldhouwwerk zullen deze pracht-uitgave, in 4o formaat, waaraan alle typograpfusche en artistieke zorg wordt be steed, verluchten. De Minister van Oorlog heeft de volgende order uitgevaardigd „Het komt meermalen voor dat op ver zoeken van militairen om in aanmerking te komen voor „verplaatsingkosten" door de chefs goedgunstig wordt geadviseerd, terwijl voor de belanghebbenden in het nieuwe gar nizoen wel een woning beschikbaar is of is geweest. De reden van het niet aanvaarden der be doelde woning is dan gelegen in het feit, dat de belanghebbende met de beschikbaar zijnde woning geen genoegen neemt. Uit den aard der zaak kan men van over heidswege niet dwingen tot het betrekken van een bepaalde woning, doch in gevallen, waarin voor den betrokken militair een wo ning beschikbaar is, die in huurwaarde 15% van het inkomen niet te boven gaat en overi gens voldoet aan de eischen, die in het alge meen gesteld mogen worden aan woningen voor de categorie personen, waartoe de wo ningzoekende behoort, bestaat geen aanspraak op vorengenoemde vergoeding. Wordt evenwel' in zulke gevallen de toe kenning van de woningnoodvergoeding toch alleszins billijk geacht in verband met bij- zijndere omstandigheden, dan moet zulks zoo volledig mogelijk blijken uit het advies van den betrokken commandant. De commandanten van korpsen enz. zijn uitgenoodigd met het vorenstaande reke ning te houden." »M»i ABBEKERK, (H. Austr. lijn), 28,2 v. Bre men te Hamburg. ACHILLES, (K.N.S.M.), 29/2 te Lissabon. ARAKAN, (R. Lloyd), 1/3 van Java te Rotterdam. ARIADNE, (K.N.S.M.), van Lissabon n. Gibraltar. BANDA, (TI. W. Afr. lijn), 1/3 van W. Afrika te Amsterdam. BAWEAN. (Nederl.) thuisreis 28/2 te Bek wam CERES, (K.N.S.M.), A'dam-Lissabon, P- 29/2 Dungeness. DEUCALION, (K.N.S.M.), 29/2 v. Oran te Patras. DRECHTSTRQOM, (K.N.S.M.), 29/2 van Vigo te Lissabon. IRIS, (K.N.S.M.), 29/2 van A'dam naar Spanje. JAARSTROOM, (H.W. Afr. lijn), 1/3 van IJmuiden naar W. Afrika. LAERTES, (Oceaan), 28/2 van Guxhaven naar Java. NEPTUNUS, (K.N.S.M.), 29/2 v. Barcelo na te Tarragona. NIJKERK, (H. O. Afr. lijn), 28,2 van R'dam te Hamburg. ORANIA, (H. Lloyd), uitreis 27/2 te Las Palmas. ORANJE NASSAU, (W.I.M.) 29/2 van A'dam te Barbados. ORPHEUS, (K.N.S.M.), 29/2 van Hoitenau naar Kopenhagen. PERSEUS. (K.N.S.M.), 29/2 v. Kopenha gen n. A'dam. RHEXENOR, (Oceaan), 27/2 van Yokoha ma n. R'dam. RHEZUS, (Oceaan), Japan-R'dam, p. 28/2 Gibraltar. ROTTERDAM, (H.A.L.), Middl. Zee reis, 29/2 v. Piraeus. SPAARNDAM, (H.A.L.), R'dant-New Or leans, 28/2 van Vigo (verbetering). STUYVESANT, (W.I.M.), thuisreis, 29 2 Havre VESTA, (K.N.S.M.), 1/3 van IJmuiden a. Bordeaux. YANG TSRE, (Java-New York lijn), Java New York 27/2 te Colombo. VONDEL, (Nederl.), 1/3 van A'dam n. Batavia. ZEUS, (K.N.S.M.), 28/2 van Gastellen n. Carthagens. ALHENA (R.Z.A.-lijn) Buenos Ayres-Ham- burg p» 29/2 Las Palmas. ANTENOR (Oceaan) 1/3 v. Leith n. Java. ALDERANNIN, JH.O.A.-lijn), uitreis 29/2 v. Sabang. ALKMAAR, (W.I.M,), 29/2 v. Valparaiso n. Panama. BLITAR, (R. Lloyd), thuisreis, 29/2 van Padang. BENNEKOM (W.I.M.) 1/3 v. A'dam n. Hamburg. BLIJDENDIJK, (H.A.L.), New York Rot terdam, 1/3 n.m, 2.08 op 70 mijlen v. Scheveningen. BOVENKERK, (Br. Ind. lijn), uihisreis, p. 29/2 Ouessant. HOUTMAN, (Pakef), 1/3 v. Batavia te Melbourne. HOOGKERK (Br. Indië lijn) 1/3 v. R'dam n. Hamburg. IRIS (K.N.S.M.) 1/3 v. A'dam n. Kopen hagen, KON. DER NEDERLANDEN, (Nederl.), uitreis, 29/2 v. Colombo. KOUDEKERK, (Br. Ind. lijn)» uitreis, 29/2 te Rangoon. LAOMEDON (Oceaan) 1/3 v. A'dam n. Londen. MEDON (Oceaan) 29/2 v. Btrenos Ayres n. Rosario. MADIOEN, (H.O.Afr.-lijn(, uitreis p. 29/2 Gibraltar. OOSTKERK (H.O.A.-lijn) uitreis p. 29/2 Gibraltar. PHEMIUS (Oceaan) DairenR'dam 29/2 te Penang. RHEA (W.LM.) 1/3 v. A'dam n. Hamburg. RIDDERKERK, (Br. Indië lijn), 29/2 v. Calcutta naar Rotterdam. SAPAROEA, (H.O.A.-lijn), thuisreis 1/3 v. Shanghae. SCHIEDIJK, (H. Austr. lijn), uitreis, p. 28/2 Perim. TOS AR I, (R. Lloyd), 1/3 van R'dam n Bahia Blanca. BLOMMERSDIJK (H.A.L.) R'dam—New York p. 1/3 voorm. Kape Race. NIEUW AMSTERDAM (H.A.L.) R'dam— New York p. 1/3 1.15 u n.m. Vlissingen van Antwerpen. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangekomen, 1 Maart. Bancla, van Freetown Whitworth, v. New Castle. Vertrokken, 1 MaartVesta, n. Bor deaux Jaarsstroom, n. Bordeaux. IJMUIDEN. Aangekomen 1 Maart Ben- nekom uit zee terug bijlegger. Vertrokken Vondel n. Batavia, Stella n. Hamburg, Bennekom b. Hamburg,Rijnstroom n. Huil, Lingestroom n. Londen, Iris ,n. Kopenhagen, Betsy Anna n. New Castle, Ravenna a. Gent, River Grake n. Goole, Laomedon n. Londen, Rhea, n. Hamburg. VLIELAND. Vertrokken 1 Maart Vlie- stroom n. Huil. MAASSLUIS. Aangekomen, 1 Maart. Dalegartho Force, v. Gaen Borjus, v. Nar vik. Vertrokken Amsterdam, n. New York; Elmsgard n. HullMajela, n. Rio Grande Alexandrië, n. Malta Gothan n. Gothen burg Theano, n. Belfast en en Dublin Schieiand, n. LeithRio, n. Christiania Kirsten, n. Syracuse Colleville, n. Dieppe; Loosdrecht, n. New Cast'eTosari, b. Bahia Blanca. Wind W. N. W. MAASSLUIS. Aangekomen 1 Maart Eeibek n. Theodora, Bahia Blanca. Vertrokken Hoogkerk n. Hamburg, Lieute nant Robert Moryn. Calan, Erdan. Napels Er- da n. Napels, Zeta n. Bergen, Uno n. Londen, Ardennia Goorkha n. Hamburg, Laurick n. Leith, Ingeborg n. Genua, Santa, Santa Theresa n. Hamburg, Ary Scheffer n. Havre, Teessider n. New Castle, Niord n. Huil, Laverock n. Londen, Tynehome n. Sunder land, Eidon b. New Castle, Ardglass n. Gree nock, Midsland n. Grahgemouth, Derindje n. Antwerpen, Maas n. Hamburg, Lutterworth n. Grims'oy, Friesland n. Hamburg, Patwo- nus n. Vigo, Liberty n. Goole, Batavier VI n. Hamburg, Galedonia n. Huil, Nyroca n. Southampton. MAASSLUIS. Aangek. 1 Maart.— Gel derland, van New Castle St. George, v. Har wich Batavier III, v. Londen Strinda, v. ViUaricos Arakan, v. Java, Innoko, v. New York. Gesignaleerd op 837 mijl afstand West Cherow, van Norfolk naar R'dam. Vertrokken, 29 Febr. Jabiru, n. Manchester. MAASSLUIS. Aangekomen 1 Maart Iberia v. Calais, Blijdendijk v. New York, Skard v. Rufisque. Vertrokken Batavier II b. Londen, Export c. Londen, Falkenstein n. Londen, St.Geor- ge n. Harwich, Rodelheim n. Napels. Wind Z. W. VLISSINGEN. Gepasseerd 1 Maart Olga v. Tampico, Menapier v. New. Orleans, Tijne vwAigiers, Gallia, v. Amsterdam, Spreewald, v. Chili. Rommey v. Buenos Ayres. Van Antwerpen Olga n. Tampico, Illinois n. Texas. Zag het er Zaterdagmiddag naar uit vooral voor de terreinen, waarvan men dc sneew had ontruimd dat nog verschillende ontmertingen zouden worden gespeeld; dc urenlange hevige sneeuwbui van Zondag ochtend, gooide roet in het eten er. noch van R. K. F-, N. V. B-, D. H. ,V. B,- of H V. B.- zijde heeft ook maar een enkelen wedstrijd doorgang kunnen vinden Wij geven hieronder thans een beschou wing over de verschillende afdeelingen wel ker clubs in onze omgeving gevestigd zijn. Reeds meerdere malen is in ons blad bekend gemaakt dat de R.K. Sportverenigingen zop weinig medewerking verleenen wat tyltreft o.a. het zenden van uitslagen of ver slagen van de gespeelde wedstrijden. iederen Maandag staat ons Sportblad vol met neutrale sport terwijl van onze eigen Roomsche sport bijna of soms geheei niets vernield is. Daarom verzoeken wij bij dezen uen secretarissen der clubs die in de 2e klasse K en L van de R.K.F. uitkomen ons uiter lijk Maandagochtend 9 uur den uitslag te zenden van den op den vorigen Zondag ge speelden wedstrijd. Als zij daartoe willen besluiten, zijn wij zelfs het officieele orgaan voor. Dan kunnen wij misschien net als wij dat doen met den N.V.B., iederen Maandag avond de standen publiceeren, wat den leden der R.K. Vereenigingen niet anders dan aangenaam kan zijn. Vooral van clubs zooals Damiatea en S.M.C. in 2 L en S.D.E. Zaandam en Bever wijk in 2 K verwachten wij steun, daar in hun woonplaatsen ons blad in een groote oplage verschijnt. Maar om tot ons onderwerp terug te ko men, zullen wij beginnen met de Tweede klasse L. In deze afdeeling speelt de Haarlemsche vereeniging Damiaten die, volgens onder- staanden stand, nu een niet bepaald schit terende plaats op het ranglijstje inneemt De stand luidt Wilhelmus I 9 Celer I 9 Excelsior I 5 D.O.N.K. I 8 Gr. Willem 112 8 Damiaten I 8 S.M.C. I 9 17 33—9 14 22—9 6 11—8 8 19—21 5 15—20 3 12—35 3 515 1.88 1.55 1.20 1.— 0.62 0.37 0.33 De ledenvergadering van de aideeling Amsterdam van den Ned. R.-K. Bond ven Bouwvakarbeiders heeft de voorstellen' van de patroons verworpen. De arbeiders blij ven den looneisch van 85 cent voor ge schoolden en 80 cent voor geoefenden hand haven. Dit besluit is genomen met alge meene stemmen tegen het advies van het bestuur in dat voorgesteld had de voor stellen van de patroons aan te nemen. De competitie begint hier al aardig op te schieten. Behalve Excelsior moeten de andere clubs nog slechts 4 of 3 wedstrijden spelen. Opmerkelijk is hier de bijzonder mooie posi tie van Wilhelmus uit Voorburg. Wij kennen deze dub nog uit den tijd toen zij tegen H.B. C. uitkwam en telkens moesten wij bekennen dat de Voorburgers ongetwijfeld voor een plaats in den overgang in aanmerking kwa men. Het geluk was evenwel niet met hen maar thans is net bijna zeker dat het kampi oenschap hun niet meer zal ontglippen. De eenigste thuiswedstrijd die haar nog rest, tegen S.M.C. wordt natuurlijk een over winning en de uitwedstrijden tegen D.O.N.K. en Excelsior leveren minstens 2 puntjes op in welk geval Wilhelmus definitief kampioen zou zijn. Een hevige strijd wordt gestreden om de 2e plaats tusschen Celer en Excelsior. Celer schijnt ons de sterkste daar zij tegen Wilhelmus eenmaal gelijk speelde en te voorburg een kleine nederlaag leed (10) Beide clubs hebben evenveel verlies- punten in totaal 5, doch Celer heeft dat in9 en Excelsior in 5 wedstrijden, wat toch wel eenig voordeel is. De 2e plaats zal dus we! voor de Rotterdammers zijn zoodat Excelsior ten slotte met het Goudsche D.O.N.K. om de 3e plaats moet kampen. D.O.N.K., die in Gouda een groote populariteit geniet, is een elftal waar rekening mee moet worden gehouden. Over de clubs die onder haar staan heeft zij met flinke cijfers gezegevierd. Daar zij alleen nog maar naar Haarlem moet om Damiaten te bekampen en de drie overige thuis speelt, kon het wel eens gebeuren dat Excelsior tenslotte met de 4e plaats tevreden moet zijn. Nu zijn wij gekomen aan de staart-clubs waaronder wij helaas onze stadgenooten opmerken. De Oranjemannen slaan een figuur als modder. Niet dat zij het niet kunnen, maar alleen om het feit dat er te weinig animo in deze vereeniging zit. Geregeld komen zij onvolledig uit en krijgen zij klop met zoo iets van 7—0 en 81. Dit moet anders worden Damiaten Tegen S.M.C. hebt gij bewezen dat er nog wel wat te bereiken valt. Met Graaf Willem II 2 hebt gij nog een appeltje te schillen. Minstens rekenen wij op een gelijk spel terwijl tegen S. M. C. in Warmond ook zeker één puntje behaald kan worden. Graaf Willem II 2 zal zich wel ie veilig heid brengen, zoodat de strijd tusschen Damiaten en S.M.C. geweldig zal zijn. Wij zijn omtrent den afloop nogal optimistisch gestemd en vertrouwen dat Damiaten de eer van onze goede Spaarnestad zal hoog houden waardoor de Warmonders tot degradatie gedoemd zouden zijn. Nu zijn wij gekomen aan de TWEEDE KLASSE K. Het al de lezers misschien opvallen dat wij niet in alphabetische volgorde onze be schouwing geven, maar door het feit dat in L een Haarlemsche club speelt hebben wij gemeend die afdeeling de voorkeur te geven. In K zijn eenige clubs uit onze naaste omgeving wat men uit onderstaanden stand kan opmaken. Deze luidt R.K.A.V. Beverwijk Zaandam V.I.C. De Meer Alw. Forward R.K.W.P.V, S.D.E. 1 14 30—13 1 12 24—14 9—10 1821 810 6—14 13—17 3—12 6 6 3 4 3 0 1.75 130 1. 0.86 0.75 0.67 0.50 0. Reeds bij den eersten oogopslag consta teert men dat in deze afdeeling de competitie niet naar wensch gaat. Ten eerste noemen wij de onregelmatigheid die er bestaat wat be treft het aantal gespeelde wedstrijden, Eenige clubs hebber, er 3 achter den rug en andere 3 en 4. Verder valt op het nog groote af te werken programma. De kampioenscandidaten R.K.A.V. en .Beverwijk verschillen 2 punten maar beide moeten nog 6 wedstrijden spelen hetgeen aanleiding kan zijn tot groote verandering in den huidigen stand. Genoemde clubs ontloopen elkaar in sterkte niet veel. In Amsterdam won R.K.A.V. met 32 terwijl in Beverwijk deze zelfde uitslag in het voordeel van de thuisclub was. Toch geiooven wij niet dat R.K.A.V. de eerste plaats zal verlaten vooral door het nog af te werken programma want dat is zeker wel eenig motief om aan een kampioen schap der Amsterdammers te denken waarbij nog komt hun 2 punten voorsprong. pe tweede plaats zal dan hoogstwaarschijn lijk voor de Wijkers zijn hoewel De Meer die op het oogenblik tamelijk laag staat zich als een concurrent in den loop van het seizoen zal ontpoppen. De wedstrijd tusschen die 2 clubs te Beverwijk zal de beslissing brengen Zaandam en V.I.C. behooren tot den mid delmoot en wij vermoeden dat deze clubs ongeveer gelijk zullen staan. Te Zaandam verloor V.I.C. met 21 doch de revanche zal in Amsterdam niet uitblijven. Always Forward is een club die „uit" meer presteert dan thuis. A ,e thuiswedstrijden, drie in totaal werden verloren terwijl van de drie uitwedstrijden twee gewonnen werden. Deze vereeniging is evenwel lang met buiten gevaar. In geval S.D.E. zich uit de competitie terugtrekt (wij meenen dat dit reeds door den bond is goedgevonden) dan zal zij met R. K.WJP.V. eer. hevigen strijd moeten voeren' waarvan de uitslag niet definitief is te voor-1 spellen. Deze elftallen hebben elkaar nog niet ontmoet wat zeker de spanning zal ver- koogen. Blijft S.D.E, echter meespelen dan zal zij het wel niet verder brengen als tot de; plaats waarop zij thans staat. Of denken dei Wormerveerders er anders over Komaan, S.D.E., den -moed niet laten'; zakken. Tot slot spreken wij den wensch uit dat het weer zich in de komende dagen wat beter houdt want anders zitten we in Augustus in de 2e klasse K nog met een half afgewerkt programma. Dan moet het maar door water- polowedstrijden beëindigd worden. Dat is ook een gezonde sport, De heer J. G. Pater, één der redacteuren^ j van „De Nedcriandsche Corinthian.," heeft met den voorzitter van den N.V.B., ir. J. W- Kips, een onderhoud gehad. Over den z.gJ rijkdom van den N.V.B. heeft de bonds voorzitter gezegd, dat het geheele bezit van den bond bestaat uit.... zijn huis,; v. d. Spiegelstraat 21. „Onze rijkdom is' van dien aard," aldus de heer Kips, „dat kregen wij plotseling weder eens een toe-: stand als in 1914, wij het ongeveer 3 maanden zouden kunnen uitzingen en dan zaten we aan den grond. Ontkend werd tegenover den interviewer, dat de bond op te grooten voet zou leven. De indruk van ir. J. W. Kips, is, dat de bonds- administratie pracfisch zeer eenvoudig is,1 al is ze uit den aard der zaak uitgebreid en' veelomvattend. Maar hiervan zijn de clubs oorzaak, zij hebben deze administratie ge-', wild. Aangaande financieelen toestand, waarbij de heer Pater de vraag stelde, hoe het toch komt, dat de bond zijn gewone uitgaven niet doet dekken door de gewone ontvang-' sten, wees de heer Kips op het voorstel» reeds in 1922 ingediend, om tot contributie- verhooging over te gaan. Men wilde echter niét. 1 De toestand in ronde cijfers is thans alduss gewone ontvangsten f 50.000; uitgaven f 97.000, tekort f 47.000 buitengewone ontvangsten f 72.000; uit-1, gaven f 25.000, over f 47.000. I Hieruit blijkt dat dus de helft van da totaalkosten der normale bondshuishoudingl ,moet worden gevonden uit de buitenge wone ontvangsten. Dit is een misstand»! welke zoo spoedig mogelijk dient te worden; weggenomen. „U ziet hieruit tevens, dat» het onmogelijk zou zijn zelfs om Neder-* landsche voetballers te doen deelnemen aan de Olympische wedstrijden te Parijs. Door dat wij dit jaar echter een extra Holland—» België ontmoeting te Amsterdam hebben, aldus de heer Kips, kan de bond de netto- opbrengst van dezen wedstrijd voor de uit zending van voetballers naar Parijs bestem men." Uit dit onderhoud trekt de heer Pater tenslotte deze conclusie De huishouding van den bond behoort door de vereenigingen t* worden gedragen, dat is niet alleen haa; plicht, maar bovenal haar eer. Tot zoover de heer Kips. In Het Sportblad lezen we deze weej een artikel dat toevallig met het boven staande verband houdt. Het gaat over bezuiniging en dan meeï in het bijzonder voor zoover 't de uitvoerige administratie der spelerscontröle betreft. We ontleenen In de beschouwing over het Jaarverslag van den N.V.B. hadden wij het over vereen voudiging. Waar dat tegenwoordig het wacht-» woord voor alles is, waar overal de admini stratie wordt vereenvoudigd, zou het we! merkwaardig zijn, dat iets dergelijks bij de N.V.B.-organisatie niet mogelijk zou zijn, In verband hiermede kan het misschien van nut zijn mededeeling van het volgende te doen. Nog niet lang geleden kregen wij een brief van iemand, die beweerde, dat de spelers controle zonder eenig bezwaar afgeschaft zou kunnen worden. Hij had daartoe een voor zoover wij konden nagaan, geschikt middel gevonden in den vorm van een soort spelerspaspoort. De behandeling van die pas poorten zou dan moeten worden opgedragen aan de plaatselijke consuls. Deze heeren had den aan het begin van elk seizoen de pas poorten af te stempelen met den naam der vereeniging, waarvoor de betrokken speler kon uitkomen. Behoudens in zeer bijzondere gevallen zou het verboden zijn in den loop van het seizoen voor een andere vereeniging te gaan spelen doch bij het begin van elk sei zoen was men vrij. De speler had dan slecht; zijn paspoort bij zijn nieuwe vereeniging in te dienen, welke dan voor afstempeling dooi den consul met den naam der nieuwe veree niging zorgde, waarbij hij evenwel een be wijs van toestemming d«r oude vereeniging moest overlegden. Dat bewijs van toestem ming mocht door een vereeniging niet wor den geweigerd, het diende alleen om te voor komen, dat geroyeerde spelers zouden kun nen gaan spelen. Werd een speler geroyeerd dan speelde hij vanzelf niet meer voor zijn oude vereeniging. Meldde hij zich bij eer, nieuwe vereeniging aan dan moest deze ver eeniging het „visum" van den consul hebben die dat visum niet verstrekte zonder het be wijs van toestemming der oude vereeniging) welke vereeniging dan met zou nalaten t< vertellen, dat hij geroyeerd was, waarop hel visum niet gegeven kon worden voordat het royement was ingetrokken. Door dit systeem kon dan tevens de N.V, B. geheel buiten de royementskwestie blij ven, dat bleef uitsluitend een zaak der ver eenigingen, aileen in geval van geschil waj beroep op een royementscommissie moge lijk. Bij schorsingen is de vereeniging ver plicht daarvan aanteekening te doen houden. Bij eiken wedstrijd is ieder der spelende par tijen verplicht de 11 paspoorten harer spe lers aan den aanvoerder der tegenpartij of dtfns vertegenwoordiger ter controleering aan te bieden. Bij eenigerlei kwestie b.v. het geven van een paspoort vgn een speler, die niet meespeelde moest de vereeniging welke het vergrijp constateerde» daarvan direct keunis geven aan den scheidsrechter, die zich dan bij den wedstrijd nog kon over tuigen van de juistheid der aanmerking, Later ingediende bezwaren werden niet ia behandeling genomen. Natuurlijk zullen er aan dit stelsel eenige moeilijkheden verbonden zijn, maar toch lijkt het ons wel uitvoerbaar. Het eenige bezwaar, dat wij bij vluchtige beschouwing hadden, was het verschaffen van een paspoort aan een speler, die b.v. op 20-jarigen leeftijd pas begon te voetballen. Als voetballer zou nij dan reeds een „verleden" achter zich kunnen hebben, dat hij zou kunnen laten ver dwijnen door ce verklaring, dat hij nog nooil had gevoetbald. Een oplossing hiervoor zou intusschen wel te vinden zijn door aanteeke ning te houden van de elk seizoen afgegeven paspoorten met nauwkeurige vermelding van geboortedatum van den houder. Het afgeven van paspoorten, dat voor een deel het werk der erkende plaatselijke en gewes-: t I jke bonden zou zijn, zou bij de instelling een omvangrijk werk zijn doch daar het pas poort voor de geheele loopbaan van een speler, dient, zal het verder bijhouden met van zoe groote beteekenis zijn. Wij zeggen nogmaals, dat wij het stelsel niet tot in de finesses hebben bestudeerd, doch de indruk, welke wij bij een oppervlak kige beschouwing kregen, is, dat uitvoering ervan zeer wel mogelijk is. De „uitvinder" van dit systeem iemand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7