Vastendispensaties. Dinsdag 4 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14679 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden. - Eerste blad. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. Trem verbinding tircschen Bever wijk en Wijk-aan-Zee-en Duin. De prijzen van electrischen stroom. bennebroek. LIJNDEN. VIJFHUIZEN. L.ISSE. VOORHOUT. NOORDWIJK. WARMOND. LEIDEN VELSEROORD. HEEMSTEDE. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.9^ Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst al ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij plaatsen hieronder de kerkelijke ver ordening betreffende de vasten- en onthou- dingsdagen. gelijk deze voor 1924 weder om zal gelden: I. VASl ENDAGEN zijn: 1. Alle dagen ven de veertigdaagsche Vasten, uitgezonderd cie Zondagen en Paasch- Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, -Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Allerheiligen en Kerst mis, behalve wanneer zij op een Zondag val len. Op al deze cagen zijn tof vasten verplicht zij, die hun 21e jaar oleind hebben en hun 60e jaar nog ,.iet zijn ingetreden, en niet om gegronde reden ontslagen of verontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen slechts eenmaal daags een vollen maaltijd, 's avonds een zoo genaamde collatie en 's morgens een stukje brood gebruiken; het volle maal mogen zii echter ook 's avonds en de collatie tegen het middaguur nemen. ÏL ONTHOUD1NGSDAGEN zijn: 1. In de veertigdaagsche Vasten: Asch- tvoensdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's mid dags. Op de overige Zaterdagen behalve de twee genoemde ontslaan Wij krachtens speciaal Indult, vot dit jaar van het ont houdingsverbod. 2. De Quatertemperdagen door het jaar 3. De bovengenoemde Vigiliedagen, be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij, die hun 7e jaar voleind hebben en niet om gegronde jeden ontslagen of ver ontschuldigd zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vlëesch gebruiken, maar eieren, melk, boter, kaas en spijzen met dierlijk vet bereid, zijn op alle Jagen des jaars, zelfs op Goeden Vrijdag, aan allen geoorloofd III. Indien op vastendagen vleesch is toe gestaan, mogen zij, die tot vasten gehouden zijn, slechts éénmaal daags t.i wel alleen bij hun hooidmaal vleesch en jus uit vleesch gebruiken; zij, die van de verplichting tot vasten vrij, onts'agen of verontschuldigd zijn, mogen meermalen daags vleesch en jus uit vleesch gebruiken; allen mogen vleesch en jus uit vleesch, en visch bij hetzelfde maal gebruiken. IV. Indien buiten de veertigc„agsche Vas ten, een ter plaatse geboden feestdag op een vasten- of onthoudingsdag valt, houdt daardoor vanzelf dien dag 1 et vasten- en onthoudingsgebod op; en indien een Vigilie dag op een Zondag valt, behoeft hij niet op Zaterdag vervroegd te Vorden. V. Krachtens speciaal Indult staan Wij voor dit jaar het uebruik van VLEESCH en JUS UIT VLEESCH toe qd alle dagen, be halve alleen op Goeden Vrijdag: 1 Aan de Militairen, Maréchaussees ol Gendarmen, Douaniers of Tolbeambten, in zooverre deze allen in actieven dienst zijn, benevens aan hunne inwonende familieleden en bedienden en aan hunne genoodigden. 2 Aan de gevangenen. 3 Aan het persoieel der stoom- of elec- trische booten, treine- en trams, namelijk de stokers, machinisten, conducteurs, seinge vers, postbeambten en remmers in vasten dienst, benevens aan hunne inwonende fami lieleden en dienstboden. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of bo venmate ZWAREN of ZEER ONGEZONDEN ARBEID verrichten, zooals bijvoorbeeld de stokers en arbeiders bij ring-, gas-, aarde werk-, porcelein- en glasovens; de glasbla zers en glass'iioers, de zoogenaamde faien- ïiers; de arbeiders die in de papierfabrieken Dnder een zeer hoogen warmtegraad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabrie- ken; de steenbakkers en de gravers en kruiers van natten turf. Deze dispensatie geldt eveneens voor dc huisgezinnen, waar van de vader of een ander inwonend lid bo- vengenoemden arbeid verricht en ook voor inwonende dienstboden. 5. Aan de arbeiders der kolenmijnen, zoowel onder- als bovengrondsche, bene vens aan hunne familieleden en anderen, die bij hen inwonen. 6. Aan de bedienden, die bij familiën, uitsluitend uit niet-katholieke leden be staande, inwonen, 7. Aan allen, die op reis zijnde in een hotel of restaurant hun maaltijd gebruiken met dien verstande, dat Onze onderhoori'!en ook buiten Nederland van deze dispensatie gebruik kunnen maken. 8. Aan de zeevarenden, voor zooverre zij als onze onderhoorigen kunnen beschouwd wdrden. doch slechts wanneer zij zich be dienen van den scheepskost en dan alleen gedurende de zeereis. VI Degenen, die in dc veertigdaagsche Vasten op de Zaterdagen, waarop ten ge volge Onzer dispensatie vleesch en ius uit vleesch is toegestaan, daarvan gebruik ma ken, zullen op elk dier Zaterdagen zeven maal hei Onze Vader en het Wees Gegroet met dc Twaalf Artikelen des Geloofs bidden, of met Paschen minstens 15 cents offeren Bij nalating der voorgeschreven gebeden, ook maar eens, is men het geringe offer van geld geheel verschuldigd. Dc offers zullen ge stort worden in eene daart' r bestemde bus, door de Eerwaarde Heëren Pastoors aan te wijzen. Nog verm nen Wij alle aar onze zorgen toevertrouwde gejoovigen, om door aalmoe zen en andere goede werken aan te vullen wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzachtin gen en verleende dispensatiën aan hunne boetedoening ontbreekt Gegeven te Haarlem den 6den Februari 1923. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. „HELDER", Op Zaterdag 15 /daart a. s„ des middags 2 uur zal in een der bovenzaalen van het café Th. van Gijzen, aan de Breedstraat te Alkmaar, de jaarvergad ing worden ge- louden van de R. K. Rijkskieskringorgani- tatie „Helder". De agenda bevat o. m. het verkiezen van tfgevaardigden naar de Bondsvergadering te Utrecht, en het houden van een politieke redevoering door den heer A. C. A. van Vuur en, Lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal. Dc N.V, Buffet Maatschappij „E Pluribus Unium", verzoekt den raad haar concessie te verleenen voor een tijdvak van 10 ja ren tot het hebben en exploiteeren van ten Motor Tram verbinding tusschen de ge meente Beverwijk en de gemeente Wijk aan Zee en Duin, over de bestaande lijn waar langs zij thans de paardentram Bever wijk-Wijk aan Zee exploiteeren. Zij merkt op, dit als tractie der tram zal worden gebruik gemaakt van motor-tractors, die zich over den weg zullen voortbewegen, dus niet in de rails zullen loopen, en. waar achter de tramrijtuigen zullen worden ge koppeld met veerende koppelingen en wel ke rijtuigen van uit den voorgespannen tractor kunnen worden geremd, dat zij teeds bii voorbaat Uw College er op meent te moeten wijzen, dat bij de ontwikkeling van het autobusverkeer langs den Tramweg Beverwijk-Wijk aan Zee het baar billijk voorkomt, dat Uw College aan de te ver krijgen concessie geene financieele verplich tingen verbindt, die andere ondernemers gebruikers van den weg binnen Uwe ge meente niet worden opgelegd, dat zij van oordeel is, dat de tot standkoming van cene motortramverbinding tusschen Bever wijk en Wijk aan Zee mede in bet belang is van Uw gemeente, zoo wat betreft de veiligheid als de afdoende bediening van het verkeer, dat zij met het oog op de te treffen voorbereiding Uw College beleef delijk verzoekt deze aangelegenheid met bekamen spoed te willen afdoen. Verbetering woningen. Het raadslid P. J. v. Helden beeft den raad verzocht, de vol gende vragen tot B. en W.. te mogen rich ten: 1. Is er door bet College van B en W. naar aanleiding van het door mij bespro ken plan (raadsvergadering 14 Jan. e.k.) een onderzoek ingesteld naar die woningen, die noodig verbeterd dienen te worden? 2. Zoo ja, is dan het College van B. en W. bereid mededeelingen te doen hoe groot het aantal dezer woningen is, die daarvoor in aanmerking komen? 3. Of deze eigenaren eventueel bereid zijn de verbeteringen aan te brengen? Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, de Vereeniging tot in stand houding van de Chr, school, alhier, vergoeding te ge ven, bedoeld ir. art. 100 der L. O.-wet 1920. De vergoeding .zal zijn 2.122.50. B. en W. stellen voor, volgens art. 10 der L. O.-wet 1920 de volgende voor schotten te verleenen over 1922 aan het: 1, Bestuur der R.K. Leerschool v. L. O., Romerkerkweg, 1700 2. Bestuur der R.K Jongensschool voor L. O., Hobbestraat, 3452.54. 3. Bestuur der R.K. Meisjes school van L. O., Peperstraat, 5121.79. 4. Bestuur der Bijzondere lagere school, Wee- resteijnstraat. 104.70. 5. Bestuur der R.K. Jongensschool voor U. L. O.. Kees Delfs- weg, 567.72. 6. Bestuur der R.K. Meisjes school voor U. L. O., Arendsweg, 189.24. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot aanvulling der veror dening op het bouwen, sloopen eii wonen in de gemeente Beverwijk. Tusschen de artikels 16 en 17 wordtin- gevoegd het navolgend artikel; Artikel 16a. Het uiterlijk van een nieuw te maken, te verbouwen of te herbouwen gebouw met al wat daartoe behoort, hek ken, muren en dergelijke, moet zoodanig zijn. dat het noch op zichzelf, noch in ver band met de omgeving uit een oogpunt van welstand, aanstoot kan geven. B. en W. zijn bevoegd, te dien aanzien nadere eischen te stellen. B, en W. stellen voor de prijzen van elec trischen stroom vast te stellen als volgt: De prijs van den stroom, geleverd volgens meteraanwijzing, bedraagt per eenheid (K. W. U.j: A. voor verlichting (enkel tarief) 30 cent; B. voor beweegkracht en andere doelein den behalve verlichting (enkel tarief) 21 cent; C. voor beweegkracht en andere doelein den behalve verlichting (dubbel tarief) dag tarief 13 cent; avondtarief 30 cent; D. voor beweegkracht, verlichting en an dere doeleinden tot 6 K.W. dagtarief 15 cent; avondtarief 30 cent; E. enkel tarief met sperklok boven 8 K.W, 12 pent; F. tarief voor grootverbruikers wordt in overleg met dc Directie nader bepaald. G. a. tarief voor muntmeterinstallaties 40 cenl; b. tarief voor muntmeters zonder in stallaties met berekening van meterhuur 30 cent. Bij plaatsing van een muntmeter is in bei de gevallen een borgstelling verschuldigd van 2.50. De spertijden voor dubbel tarief loopen als volgt: In Januari van 3.30 tot 10 uur n.m. In Februari van 4.30 tot 10 uur n.m. In Maart van 5.30 tot 10 uur n.m. In April van 6.30 tot 10 uur n.m. In Mei van 7.00 tot 10 uur n-m. In Juni van 7.30 tot 10 uur n.m. In Juli van 7-30 tot 10 uur nun. In Augustus van 7.00 tot 10 uur n.m, In September van 6.00 tot 10 uur n.m. In October van 4.30 tot 10 uur n.m. In November van 3.30 tot 10 uur n.m. In December van 3.30 tot 10 uur n.m. Alle overige uren van het etmaal zijn vrije uren. Scheltransformatoren, waarvan de Ieeg- loopstroom door de meters niet geregis treerd ivordt, mogen alleen tegen een ver goeding van 1.50 per jaar en per stuk aan de binnenleiding zijn aangesloten. Te bepalen, dat dit besluit wordt geacht in werking le zijn getreden op 1 Maart 1924. HET AMBT VAN GEMEENTE-ONT VANGER. Nu binnenkort het ambt van gemeente ontvanger komt te vaceeren, meenen B. en W., dat thans de tijd gekomen is, op de kosten van dit ambt aanzienlijk te bezui nigen. Zij zijn van gevoelen, dat het in de ge geven omstandigheden voor de gemeente de meest geweuschte oplossing zou zijn, indien het ambt van Gemeente-Ontvanger werd opgedragen aan den hoofdcommies ter se cretarie om als, nevenbetrekking te worden den vervuld. Naar onze meening is het zeer goed mogelijk een zoodanige regeling te treffen, dat noch de dienst der gemeen te-secretarie, noch die van het Ontvan gerskantoor daaronder zullen lijden en evenmin aan de behartiging der werkzaam heden van den hoofdcommies nadeel zal worden toegebracht, te minder, wijl centra lisatie in de administratie en bovenal in de financieele administratie, op zich zelf reeds de elementen van vereenvoudiging in zich sluiten. In dezen gedachtengang ware de jaar wedde dan te bepalen op 700, met 5 ééhjaarlijkscüe verhoogingen van 100, tot een maximum van 1200, Thans bedraagt de jaarwedde van den Ontvanger 3700, zoodat uit dien hoofde reeds j 2500 aan salaris en 387.50 aan pensioensbijdragen kan worden bezuinigd. Het ligt voor de band, dat bij aanneming van ons voorste! het ontvangerskanioor in de Gasthuissteeg no. 7 kan worden opge heven, waardoor een betere lokaliteit vrij komt voor het bureau der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling en den vertegenwoordiger vari den raad van ar beid te Alkmaar. Door een en ander krijgt de gemeente weer de beschikking over het bovenlokaal van hel gebouw, waarin de vleeschkeuringsdienst is gevestigd. De kos ten var het schoonhouden en van de ver lichting en i erwarming van dat lokaal wor den hierdoor bespaard, hetgeen een bedrag van ongeveer 150 uitmaakt. Tegenover deze mindere uitgaven zouden dan komen te staan de kosten van con- t-ole op den Ontvanger, welke controle thans door den hoofdcommies ter secreta rie, onder onze verantwoordelijkheid, ver richt wordt. Maar onze meening zou het aanbeveling verdienen deze controle op tc dragen aan het verificatiebureau van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Bij een kwartaalsgewijze controle door de wet geëischt bedragen de kosten 250, terwijl voor elke meerdere controle 30 wordt gerekend. B. en W. stellen daarom voor, aan Gede puteerde Staten te vertoeken om dc jaar wedde van den Ontvanger, ingaande 1 April 1924, vast te stellen op 700, met eenjaarlijksche verhoogingen van 100 tot een maximum van 1200 en met bepaling, dat de bij besluit van 5 November 1919 door Gedeputeerde Staten vastgestelde re gelen omtrent het medetellen van dienstja ren, ook voor deze nieuwe regeling van toepassing zullen zijn. De minderheid van B. en W. kan zich met dit voorstel niet vereenigen, op grond, dat jaarwedde welke vereischt zal wor den, indien het ambt van ontvanger rdet wordt gecombineerd, niet zooveel belang rijk heoger zal zijn, dan de uitgaaf, welke de door de meerderheid voorgestelde rege ling vordert. Jeugdige boefjes. De heer B., winkelier in fruit, deed aangifte, dat hii herhaaldelijk fruit en geld vermiste. Daar B. niet in den winkel sliep, gaf hij hiervan kennis aan de politie. Het mocht de politie gelukken een 4-tal jongens van ongeveer 15-jarigen leef tijd F. M., S. E., P; Z. en P. B„ aan te houden. De jongens bekenden de diefstallen te hebben gepleegd. Het gestolen geld bleek ongeveer 50 a j 60 te zijn. Proces-verbaal werd opgemaakt. „Amicitia". Mandagavond gaf de loo- neelvereenh'ing een uitvoering. De voorzitter, de heer van 't Hof opende de bijeenkomst en wenschte de aanwezigeh een genoeglijken avond. Spr. zei in 't kort, dat door velen „Am'citia" als door werd bei Maar zoo eensklaps komen de oud4 krachten weer na voren en trachten „Am:f ciliaweer te brengen op het pei waarop het vroeger stond. Spr. hoopte dan ook, dat er spoedig nieuwe krachten bij zouden ko men, om het succes van vroeger weer te bereiken. Tevens deelde spr. mede, dat het Dubbel Mannenkwartet bericht van verhin dering had ingezonden. In plaats van de zangnummers werden eenige voordrachten ingelascht. Zooals de voorz:tter in het begin van den avond zeide te hopen, is het oen echte ..Amicitia"-avcnd geworden. Er is den ge- heelen avond volop genoten en het geheele feest verliep allergezelligst. De gladheid. Hedenmorgen toen eeni ge voorbijgangers de Breestraat passeerden zc''-en zij een koe, die door de ■sladheid ge vallen was. Naast het dier stond de onthuts te drijver. Onmiddeli'k werd hét dier weer met vereende krachten opgetild en op de pooten gezet. Uitvoering. Donderdagavond werd door de Tooneelvereenigïng Nut en Genoegen'" alhier, voor een goed bezette zaal dc laat ste uitvoering gegeven in dit seizoen. De waarnemende voorzitter, de heer Huisman, opende met een hartelijk woord dezen avond, heette allen welkom en wenschte hun een genotvollen avond. Verder werd bekend gemaakt, dat er onder de pauze een collecte zou worden gehouden voor de uilgesloten Textielarbeiders in Twente. Deze collecte bracht 10 op. Hierna ging bet doek op. De acteurs ga ven wederom blijk, voor liun taak berekend te ziin. De stilte in dc zaal bewees aller aandacht. Ook de heeren Meerwind, Karei zijn Neef Beekvliet en Beuzekom met het duet Amsterdamsch Geneesmiddel, brach- tende laehsoieren flink in beweging. Tot slot werd opgevoerd het blijsoel „Een huis- boudste", welk stuk nu en dan onderbro ken werd door onbedaarlijk gelach. Met een hartelijk dankwoord van den waarne mend voorzitter werd de avond besloten. Vanavond wordt vertoond de prachtfilm van den Zeereerw. Pater Schoemaker be treffende het leven in de Missiën. Onge twijfeld interessant. Uitvoering. Zondag gaf de R.-K. Too- neelvereeniging ,,St. Genesius", onderafdee- ling der St. Jozef Gezellenvereeniging, haar tweede opvoering van het drama „Pastor Bonus", gevolgd door een kluchtspelletje. De Zeereerw. heer Pastoor opende de bij eenkomst, gaf een korte uitlegging van het stuk, wenschte de spelers veel succes en de aanwezigen een genoeglijken avond Alle spelers deden hun best, en vooral de hoofdrollen werden zeer goed vertolkt De oude smid van Neste en diens zoon Gerard waren weer zeer goed in bun rol Ook Lode, de socialist, verdient een woord van lof. Een woord van hulde ook aan den regisseur, om zijn goede leiding. Na de pauze volgde een klucht in één bedrijf, die zeer in den smaak viel. Door den Zeereerw. heer Pastoor werd de avond gesloten. Spr. bracht dank aan de spelers voor hun spel en aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, waardoor weer blijk was gegeven van medeleven met de St. Jozef Gezellenvereeniging. Het stuk is mooi gespeeld en is ook zeer leerzaam. Daarom is 't jammer dat deze avonden door zoo weinigen bezocht worden. Wanneer „St. Genesius" wederom optreedt, is nog niet bekend, maar bij de volgende uit voering, die natuurlijk eerst na de Vasten zal gegeven worden, is het te hopen, dat de belangstelling groot is, opdat „St- Genesius" ook eens ziet, dat zij medewerking onder vindt in haar lofwaardig streven, de töoneel- kunst te veredelen. Door 'tijs. Zaterdag waagde de heer Gr. zich nog op 't geheel onbetrouwbare ijs in de Ringvaart. Hij zakte er door, doch kon zich uit zijn benarde positie redden. De gladheid. Zaterdag waren alle we gen zoo glad, dat het bijna onmogelijk was, er over tc loopen. Men zag evenwel nog i personen fietsen, doch velen kwamen ook met fiets en al te vallen. Zekere juffrouw reed met de fiets over den Akerdijk, terwiji ze nog bij zich had een taschje met eieren. Ze kwam te vallen en bemerkte tot haar ontsteltenis, dat haar eieren alle waren ge broken. Een schaaepostie dus ook nog. Ge lukkig da! 'I s middags dooide en de weg weer berijdbaar was. Verloting Witte Kruis". Zooals te ver wachten was, ging de verkoop der loten •'an het Witte Kruis afd. Vijfhuizen weer eusachtig. Ze zijn weer geheel uitverkocht, ;oodat Woensdagmiddag 5 Maart om 2 uur de verloting zal plaats hebben ten huize van den heer G. Walbrink. Cruquiusdijk 21, waarbij een ieder welkom is. Mislukte vergadering. Diegene die Vrij dagavond j.l. weg en weer trotseerden om naar de vergadering te komen van de ijs- club „On.- Genoegen", zullen zich wel te leurgesteld gevoeld hebben, toen ze in de vergaderzaal kwamen en daar moesten vernemen, dat de vergadering een week was uitgesteld en dat de voorzitter om 10 minuten over zeven weer naar huis was gezien het barre weer niet veel bezoekers zouden komen. Het bleek dat zij toch wel al te voor barig zijn geweest, wamt er waren toch nog tl flink wat menschen gekomen. R.K, Volksbond. Zóndag en Maandag avond hield onze afdeebng van den R. K. Volksbond een buitengewone feestvergade- ring. Op beide avonden was de zaal goed bezet. Daar hebben we gewoonlijk met feestvergaderingen niet over te klagen; waarom zorgt men niet evengoed present te zijn op de huishoudelijke vergaderingen, hetgeen toch zoo nuttig is De voorzitter, de heer A. H Schrama, opende de vergadering met de Chr. groet en heette allen welkom. In een kernachtigen speech wees hij, op de hem eigene wijze, op het nut van orga nisatie, waarna hij allen een genoegelijken avond toewenschten. Allereerst werd door allen staande het Bondslied gezongen, waarna de onderafdeeling „Nut en Genoe gen" optrad onder patronaat van St. Ge nesius optrad met een móóie tooneelspel in drie bedrijven waarmee ze enorm succes had. Na de pauze kregen we nog een mooi j blijspel met zang in één bedrijf, te hooren, waarna door ailen liet „Aan U, O Koning der Eeuwen" werd gezongen. Met een har telijk dankwoord en de Chr. Groet sloot de voorzitter deze uitstekend geslaagde feest- vergadering. Brandje. Gistermorgen omstreeks 12 uur brak brand uit in den schoorsteen bij L. v. W. in de Boekhorstlaan. nadat men met zout geprobeerd had de brand te blusscben (wat niet baatte) ging men er toe over eeni ge emmers water er door heen te storten, waarmede men spoedig het geweuschte re sultaat bereikte. De oorzaak is vermoede lijk te wijten aan den vervuilden toestand van den schoorsteen, 't Ware wel gewenscht dat men in onze gemeente de schoorstee- nen aan schouw onderwierp. Het geval bracht in ons stille dorp heel wat kijklus- tigen op de been. Herwonnen Levenskracht. Men wordt er nogmaals aan herinnerd dat dezer dagen enkele sympathieke jonge dames u met een bezoek zullen vereeren om u één of meerdere kaarten te doen verkoopen voor dén Hchtbeeldenavond te houden op Vrijdag 7 Maart. Wij vertrouwen dat u deze dames niet te leur zal stellen. Het is tot bei! van onze lijdende broeders. Dus rijk en arm, jong en oud draagt iets bij voor hen die wachten om ter .verpleging opgenomen te worden. Steunt bet liefdewerk der T. B. C.-bestrijding. Schoorsteenbrand. Bij L. v, W. aan den Boekhorstlaan, brak Zondag j.l. om streeks hel middaguur een schoorsteen brand uit. Het vereende krachten werd de brand gebluscht. De brandweer behoefde niet in te grijpen, hoewel zij op haar qui vive was. Woningbouw. Dat het met den bouw van de 17 arbeiderswoningen niet voor den wind gaat blijkt wel uit het feit dat deze week de 17e exploitatie-rekening bij het Rijk zal worden ingeleverd. Coop. Verbruiksvereeniging „Door Samenwerking sterk." In een vergadering van deze pas opge richte coöperatie, werd tot voorzitter geko zen de heer Jac. Commandeur, terwijl de overige functies werden verdeeld als volgt; Jac. Coelewijn, H. Buijze, C. v. d. Hulst en C. Ruijgrok, resp. als secretaris, penning meester en commissarissen. Art. 5 werd hierna gewijzigd, zoodat nu ook niet-katho- lieken toegang tot de vergadering hebben. Met algemeene stemmen werden in de com missie van toezicht gekozen de heeren: H. G. de Boer, W, de Ruyter, M. de Lincel, P. Droog en W. Augustinus. De behandeling van het huishoudelijk reglement werd uit gesteld tot lateren datum. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Maatschappij tot ex ploitatie van luxe Scheepswerven, Hotels en andere Inrichtingen ten behoeve van de Watersport voorheen Breek en de Vos, al hier. Afscheid hoofd der O, L. School. Zater dagmorgen had in het lokaal van de O. L. S. het afscheid plaats van den heer Dij ken, hoofd der school. Onder de aanwezigen waren ook de bur gemeester en de wethouders Oudshoorn en Mr. Molhuizen. Het eerst voerde het woord de Burgemeester en sprak woorden van dank, waarbij Mgr. Taskin vertegenwoor digende de plaatselijke commissie van toe zicht op het L. O. zich aansloot. Door eenige leerlingen werd aan mevr. Dijken bloemen aangeboden. Het woord werd nog gevoerd door den heer Romeijn, den heer de Vries en den heer Wolsheimer, waarna de heer Dijken dankte voor de vele blijken van sympathie. Een zilveren ambtsjubilé. Maandag herdacht de heer G- Huys den dag, waarop hij vóór 25 jaren als agent van politie bij de gemeente Leiden iu functie trad. Vele jaren is de heer G. Huijs voorzitter tfeWeest van de afd. Leiden der R.-K. Politieagenlenvereeniging; hij is een van de oude garde uit het Roomsche politiecorps, die het reeds in de eerste jaren aandurfde, lid Van een Katholieke organisatie te worden Veel heeft hij tot groei en bloei der afdea- ling Leiden bijgedragen en in den geheelen bond is de beer Huys een goed bekend col lega. De Katholieke politiemannen hebben ook heden hiervan hun erkentelijkheid willen be tuigen, door hun oud-voorzitter een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Door de gezamenlijke inspecteurs werd den jubilaris een fraaien armstoel geschonken, terwijl ook het gemeentebestuur namens, de gemeente op tastbare wijze van de erken telijkheid voor de trouwe diensten van de zen uitstekenden functionaris getuigde. Moge het den heer Huys nog lange jaren gegeven zijn, zijn plichten op de hem eigen, nieuwgezette wijze te blijven vervullen. X. De Neo-Malthusianen. Wat dat zijn? Gevaarlijke menschen, die het op de zedelijk heid van hun evennaasten gemunt hebben. Uit hun buurt blijven dus en liefst zoover mogelijk' Deze raadgeving is des te m er noodzakelijk, nu deze menschen met het verzwijgen van het doel hunner Neo-Malthu- siaansche vereeniging zoo'n beetje „Nut's" al lures gaan aannemen en allerlei z.g. onschul dige ontwikkelingsavonden gaan organisee- ren. Zoo sprak Zaterdag reeds voor de tweede maal voor de Leidsche Malthusianen een zekere mijnheer Fr. Hazemeijer uit Hen gelo, thans over het onderwerp: .J)e be scherming van electrischc apparaten en hun invloed op de constructie." Heel neutraal en onschuldig, zcoals u ziet. De toehoorders vonden hel natuurlijk een zeer „interessanten" rede en een „pracht van een avond en zeggen dat natuurlijk ook aan vrienden en kennissen. „Ge moet eens meegaan; ze houden er buitengewoon mooie lezingen. Het is werke lijk interessant." Zoo gaaf. het natuurlijk van mond tot mond en door bet schijnbaar neutraal gedoe wor den er zieltjes gewonnen, die dan wel lang- zamernand met het eigenlijke doel der ver eeniging worden vertrouwd gemaakt. Men zij dus op z n hoede en signaleere zoo noodig, dit kwaad. Z. Proefrit. Maandagmiddag werd eeu proefrltje gemaakt met de eerste nieuwe tramwegen, bestemd voor de electrische lijn Leidenden Haag. Deze prachtige tramwagens, waarvan er 72 in Weenen vervaardigd worden, worden hier volledig gemonteerd. Bij de proefrit van Maandagmiddag bleek, dat' de steenen tusschen de trambaan langs tien Rijnsburgerweg te hoog uitstaken en liep de wagen daarop vast. Met vereende krachten werd derhalve de weg opgebroken en kon dc tram haar weg naar de remise vervolgen. Het tramverkeer ondervond eenige ver traging. t Is te hopen, dat de druk-beloopen en bereden Rijnsburgerweg niet te veel van der gelijke operaties te lijden heeft, anders wordt z'n toestand nog slechter dan op dit oogenblik. Thans is hij voor berijders reeds op 't kantje af van levensgevaarlijk; wordt het nog slimmer, dan wordt hij zonder meer onbegaanbaar. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V, van der Reyden's Meel- en Graanhandel, alhier. Personalia. De heer A. Jonas, hoofd commies der Telegrafie, alhier, is met in gang van 16 dezer benoemd tot directeur van het Pöst- en Telegraafkantoor te Zwolle. Voor het radio-telegrafist-examen 2e klasse is te 's Gravenhage geslaagd de heer H. C. Zindel. alhier. „Haar offerZondagavond togen wij naar het Patronaatsgebouw, om kennis te maken met de R.K. Dames-Tooneelclub van Driehuis. Die kennismaking is ons bijzonder meegevallen. En wij hopen van harte, dat het clubje blijft bestaan, om roomscb Vel- sen in dit opzicht niet verwend nog vele avonden van waarlijk ede! genot tc schenken. Opgevoerd werd het mooie familie-drama van P. Servatius O.M.C. „Haar offer." Van het begin tot het einde wisten de dames de aandacht te boeien door hun vlot on gedwongen. dikwijls diep ontroerend spel. Reeds in het eerste bedrijf genoten wij ten volle van dé echte uitbeelding van mevr. Jacqueline van Sloten en haar dochter Hen- riëtte door de dames Hoefgeest en Schuit, aan wie de hoofdrollen niet ten onrechte wa ren toebedeeld. Aardig waren het 2e en 3e bedrijf, waarin het lieve spel der kinderen een lachje van begrijpen en meevoelen om de lippen bracht. Dan het laatste bedrijf Neen, daar zullen wij maar van zwijgen. Zooicts moet men gezien hebben. Naast ons veegde een struische kerel de tranen uit zijn oogen. En daar behoefde hij zich waarach tig niet voor te schamen. Onzen hart e lijk en dank aan Mevr. Jacqueline en Henriëtte en Antoinette en al de anderen voor het fijne, nobel genot, dat zij ons Zondagavond heb ben geschonken. Maar wie helpt dit uitstekende clubje aan de middelen, om zich een goed décor aan te schaffen? In dit stuk, dat zich in de hoogste kringen afspeelt, was het décor wel een beetje armoedig. Uitvoering R.K, Patronaat. Met zeer veel genoegen hebben wij Zondagavond een uitvoering medegemaakt van de R.K. Jon gens- en Meisjespatronaten. Opgevoerd werd het drama in 3 bedrijven „Tarcisius" de martelaar van het Allerheiligst Sacra ment, door het jongenspatronaat. Wij heb ben hier reeds meer goede en leerzame stukjes zien opvoeren en wat Zondagavond vertoond is verdient allen lof. De zaal was meer dan vol, maar juisi dit stuk was voor een jong gezelschap als geknipt. Wij twijfelen niet, of de groote liefde, die de jeugdige Tarcisius bet Allerheiligst Sacrament toed-oeg. zoo groot, dat hij gaar ne den marteldood tegemoet ging, heeft stellig vele jeugdige personen en ook wel grooteren een traan uit de oogen doen wellen, en misschien wel de belofte afge dwongen, een weinig de liefde voor het Allerheiligst Sacrament van den jongen Tarcisius over te nemen Allen hebben goed gespeeld, al moeien wij Tarcisius als den besten en Fulvius nummer twee noemen. Eurycles was een diaken zooals wij ons die voorstellen in de eerste eeuwen. De kleeding was prachtig. Schiterend was dan ook de tableau „ora het lijk van Tar cisius waarbij een engelenkoor, onder leiding van den heer A. v. d. Horst het „Panis Angeücus" zong. Bij het tableau moest dan ook meerdere malen „gehaald" worden. Na de pauze voerden 16 meisjes van het patronaat, onder leiding van mej. Lager- weg eenige zeer fraaie gymnastiekoefenin gen uit. Het waren alle vrije oefeningen. Het was een keurig gezicht en onder ap plaus werden mej. Lagerweg en mej. v. d. Eiken, de laatste voor de uitstekende pia nobegeleiding bloemen aangeboden. Als nastukje ging „Staken!?" sociaal spel Na het 2e bedriif daverde het -Roomsche Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Vooruit OPGAVE VAN: 4 MAART 1132/ BERLIJN p. bitlioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN. CHRISTIAN IA BAZEL NEW VORK ROME blijdschap" door de zaal, dat door het pu bliek staande werd meegezongen. Het R.K. Patronaat heeft op waardige en leerzame wijze den vastenavond gevierd. 40-JARIGE DIENSTBETREKKING. Maandag was het 40 jaar geleden dat mej. P. Couenberg in dienst trad bij de fir ma A. v. d. Horst, Bleekersvaartweg 9, al hier. Dat deze dag voor de jubilaresse niet ongemerkt moest voorbijgaan, was zeker d< wensch van de firma en ook van het per soneel. 's Morgans om 10 uur werd mej. Couen berg door den heer A. v. d. Horst, terwijl een welkomstlied werd gezongen, binnenge leid, in de met bloemen en groen versièrde mangel- en strijkzaai, terwijl de stoomfluit voor de omgeving bekend maakte, doo; zijn zwaar geluid, dat in het bedrijf iets bijzonders plaats had. Eerst werden de jubilaresse bloemen aan geboden, waarna zij werd toegesproken door den bedrijfsleider den heer P. G. M. van Houten. Deze schetste in den breedr de goede gezindheid onderling, en de goede samenwerking met den patroon, de oude begrippen van saamboorigbeid en trouw waarmede de jubilarese 40 jaren onafgebro ken de zaak had gediend, en bood ten slotte als blijk van waardeering een enve loppe met inhoud aan. Daarna sprak de directrice uit naam van het geheele personeel de jubilarese toe vooral kwam daarin uit hoe het personeel Steeds eensgezind met elkander mede werkte, en de hoogachting welke zij allen voor de jubilaresse hadden. Uit naam van het personeel werd als aandenken aange boden een gouden broche met dito oorbel len. Daarna sprak de heer A. v. d. Hors wooraeD van waardcering en hoopte da het de jubilaresse gegeven zou zijn, nog vele jaren in goede gezondheid in ons mid den te zien. Door de iubilaresse werd zichtbaar ont roerd dank gebracht voor alles wat op dezen dag voor haar was gedaan. Tot 3 uur in den middag is het geheel personeel gezellig bijeen geweest en hcei laten zien, dat het behalve werken ooi kon feestvieren; het was echt leuk te zien, hoe goed de verstandhouding van oud ei jong onder elkander is. Ook de oude koetsier A. Daniels was bij de feestvierenden. Deze is ook bijna 40 jaar bij de firma A. v. d. Horst werkzaam geweest, en nu gepensionneerd. Tenslotte sprak de bedrijfsleider nog eenige hartelij ke woorden tot de jubilaresse, die verdei haar feest kon voortzetten in den huiselij ken kring. Het was een onvergetelijke dag voor mej. Couenberg. zoowel door toedoen der firma als door ide van het personeel. Als een bijzonderheid zij nog gemeld, dat mej. Couenberg bij de firma het 4e ge slacht medemaakt, n.l. wijlen den heer A- v. d. Horst den vroegeren wethouder, dc heer A. v. d. Horst Jr., de heer P. G. M. v. Houten, schoonzoon van den heer A. v. d. Horst Jr., en diens kinderen. Aanrijding. Zaterdagmorgen had op der. Heerenweg een aanrijding plaats, welke nog betrekkelijk goed afliep. Op het oogenblik dat een bespannen voer tuig, uit verschillende richtingen komende, elkander passeerden, trachtte een bestuur der van een personenauto, komende uit de richting 'Bennebroek, nog tusschen de voer tuigen door te rijden, waarvoor geen vol-| doende ruimte was, met het gevolg, dat beide voertuigen werden aangereden. De bestuurder van den hondenwagen werdf aan het been verwond en het transportvoer tuig werd ernstig beschadigd. Het nummer van de auto is bekend. i Vereenging tot verfraaiing van Heemstede en Bennebroek. In hotel van Ree alhie- vergaderdc Vrijdagavond de „Vereeniging lot verfraaiing van Heemstede en Benne. broek. Dc jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. De twee aftredende bestuursleden, d<" heeren Leistikow en de Jong, werden her kozen. In de plaats van mr. v. d. Vlugt en de heer Bron werden als nieuwe bestuursleden de heeren J. Wiegman en W. van Waveren gekozen. De heer Leistikow werd als afgevaardigd* naar de aid.-iaarvergadering aangewezen. Van de rondvraag werd door enkelen ge brink gemaakt. Hie*-" a sluitimS. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1