BUITENLAND GEM. 3U17ENL. BERICHTEN. Britsche persstemmen over de correspondentie tusschen MacDonald «i Poincaré. Nog geen oplossing van de Belgische Kabiuetscrisis. Ludendorff en het Hitler-proces. De gebeurtenissen van het laatste jaar in Turkije. I Onder de Radio-berichten: Hoe de correspondentie tusschen Poincaré en MacDonald in de verschillende landen ontvangen wordt. De Bel gische kabinetscrisis opgelost? Rusland en Japan. VAN AND De briefwisseling tusschen RamsayMacDonald en Poincaré. De kabinetscrisis in België. De Belgische fascisten. De verhouding tusschen de Russen en Japanners te Wladiwostock. Amerikaansche militairen ontscheept in Honduras. De afschaffing van 't Kalifaat. BINNENLANDSCH NIEUWS. De reis van Prins Hendrik. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Vernieling aan het Nederl. Gezantschap te Brussel. De Nederlandsche gulden. Russisch graan naar Nederland De Nederl. gezant bij den H. Stoel. HANDEL EN NIJVERHEID- Overheidssteun aan de industrii Weer boter naar Duitschland waardoor uc .zveranciers van hun Kant I te granaten,-die zij na den oorlog van de re De briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. Over de correspondentie tusschen MacDo nald en Poincaré zegt de „Times", dat Mac Donald alle hulde verdient voor de ernstige pogingen om de vriendschappelijke betrek kingen met Frankrijk te herstellen. Er be staat een algemeen verlangen naar een nieuw oegin, waarbij MacDonald den volledigen steun van de meerderheid zijner landgenoo- ten zal hebben. De „Daily Express" en de „Morning Post" zijn optimistisch, maar de „Telegraph" zegt, dat het standpunt van Poincaré, ontdaan van alle ornament, onveranderd blijft. De „Daily Mail" gelooft dat de summiere uiteenzetting van de Fransche positie door Poincaré gegeven, veel kan doen voor het doen opklaren van de atmosfeer. De kabinetscrisis in Belgie. De socialistische „Peuple" noemt het wat sterk dat Van de Vijvere, leider der Flamin ganten, aldus het blad, hypothetisch als ka- binetshoofd wordt naar voren geschoven. Dezelfde bladen, die deze candidatuur aan bevelen, schreeuwden zoo pas nog tegen een overigens niet voorzien socialistisch-Flamin- gantsch ministerie, doch de kapitalistische bladen zijn bereid in een nieuwe liberaal-ka tholieke meerderheid alle Flaminganten op te nemen, op voorwaarde dat zij aan hun de mocratisch program verzaken. De „Peuple" meent echter, dat geen anti-democratische meerderheid meer kan worden samengesteld. Alle zich democratisch noemende Kamer leden komen bij belangrijke stemmingen aan de zijde der socialisten te staan. Nadat twee, driemaal een anti-democratisch kabinet zou zijn omvergeworpen, zou men wel tot Ka merontbinding moeten besluiten. Waarom wordt daarmee niet begonnen, vraagt de „Peu ple", en het blad laat ten slotte begrijpen dat de Koning, die Vandervelde ontving, rede lijkerwijze aan den leider der oppositie op dracht diende te geven als kabinetsformateur 'op te treden, doch in België houdt men ervan, besluit het socialistisch orgaan, de zaken in gewikkeld te maken. j Ook de „Standaard" verwerpt de gedachte aan een socialistisch-Vlaamsch-katholiek mi- •nisterie. Het blad schrijftAls Vlamingen hebben wij geen enkel belang om met de so dalisten mede te gaan. Op de socialistische banken zitten ten minste even groote tegen stander van ons Vlaamsch recht dan op de liberale banken. Het program der socialisten is rechtvaardiger op Vlaamsch gebied dan der liberalen. Maar het program is voor de kie zers de werkelijkheid is heelemaal anders. Wie de bespreking der Hoogeschool gevolgd heeft, weet er genoeg van. Een democra- tisch-Vlaamsch-socialistisch ministerie is dus een hersenschim, een spook door de Frans- kilonsche pers opgezet. Wat de crisis betreft is men er heden "niet op vooruitgegaan. Van een combinatie-Van- devijvere-Poullet wordt niets meer verno men. Van liberale zijde wordt er tegen een dergelijke oplossing verzet aangeteekend. Van dezelfde zijde is men van oordeel dat een onzijdig persoon alleen kans van slagen heeft. In officieele kringen voorziet men dat ook Zondag de toestand niet opgeklaard zal zijn. Die opklaring wordt evenwel voor Maandag verwacht. Je figuur van Luden dorff. Een der meest tragische kanten van het Hitler-proces is wel de wijze, waarop de aureool van Duitschlands veldheer, geheel dreigt te verdwijnen door hetgeen omtrent :ijn houding en figuur daarbij aan het licht komt. Ronduit noemt de Frankf. Z." die /an oordeel is, dat de geheele bij het proces blijkende atmosfeer van muiterij, militaire organisaties, opmarsch ten burgeroorlog en godsdiensthaat sterk herinnert aan de tijden van den 30jarigen oorlog het optreden van Ludendorff bij zijn verhoor dat van een echte „Landknecht." Onbeholpen is zijn wijze van uitdrukken, ontzaglijk trotsch, vol haat tegen het halve Duitsche volk, zonder eenige politieke bekwaamheid. Er aan her- nnerende, dat over Ludendorff s strategischs kundigheden de meeningen uiteen loopen, ronstateert het blad zijn daad van persoon- ijken moed bij den aanval op Luik het hoog ste te achten. De „Germania", het orgaan van het Katho lieke Centrum, zegt in een bespreking van Ludendorff's verdedigingsrede, dat de groote patriot zich te München ontpopt heeft als de typische vertegenwoordiger van dat bekrom pen Oost-Elbisch-Protestantsche Pruisen- dom, hetwelk elke kijk op de werkelijke le vensbehoeften van het Duitsche volk ont breekt en welks kenmerkende karaktereigen schap en diepe haat tegen de katholieken is. Hierin ligt, volgens het katholieke orgaan, de juiste verklaring voor de hatelijke aan vallen, welke generaal Ludendorff op cen trum en katholicisme deed. „De generaal heeft wellicht gedacht ons met zijn onthul lingen te vernietigen, maar hij heeft ons alleen maar gewaarschuwd en wij verzekeretr hem deze waarschuwing ter harte zullen nemen." Ten slotte vraagt het blad of uit de rede „Feldherrngeist' of wel „Feldwebelnatur" sprak. De betooging in de Palts. In de Zondagavond gehouden betooging voor de bezette gebieden hield Ebert een rede, waarin hij wees op het trouw blijven van de Palts en het overige bezette Rijn land aan het Duitsche Rijk. De poging der separatisten is mislukt, daar de Palts in hart en nieren Duitsch is en blijven zal. Zonder vreen*de hulp en gewapenden steun zouden er geen separatisme en geen separatisten hebben bestaan. Rijksminister Höfle, een Paltser van ge boorte, wees er op, dat in weerwil van alle pogingen van Duitsche zijde toch nog 140.000 Duitschers zijn verbannen en 1500 Duit- schers gevangen zitten. Hij dankte de Palt ser pers, welke onbevreesd de waarheid over de geweldheerschappij der Franschen bekend maakte. De definitieve oplossing der quaestie van het bezette gebied, aldus spr. staat in nauw verband met de oplossing der schadevergoedingsquaestie. Wij zijn bereid om tot een vergelijk te komen, maar het Fransche volk moet een beslissing nemen, of het aan den Rijn veroveringen wil maken, dan wel of het schadevergoeding wenscht. De Beiersche minister-president gaf uiting aan den dank der Beiersche regeering aan de Palts. De boodschap van den pre sident van de Turksche Repu bliek. In de nationale vergadering heeft de pre sident van de Turksche republiek in zijn Boodschap de belangrijkste feiten van het af- geloopen jaar gerecapituleerd. Hij herinner de aan de proclamatie van de republiek welke beantwoordde aan de wenschen van het volk, dat thans tegen alle aanvallen beveiligd is. De president verzoekt de vergadering het land te begiftigen met een moderne bestuursin richting, welke beantwoordt aan de nationale eischen het onderwijs te ontwikkelen en te unificceren het rechtswezen tc moderni- seeren. Sprekende over de gpdsdienstquaestie ver klaart de president dat men het Muzelman- sche geloof van de politiek moet scheiden. Vervolgens wordt eraan herinnerd, dat Grie kenland en Roemenië het verdrag van Lausan ne geratificeerd hebben en wordt de hoop uitgesproken, dat ook de andere mogendhe den dit spoedig zullen doen, wordt melding gemaakt van de vriendschapsverdragen, aan gegaan met Polen,'Hongarije en Oostenrijk gewag gemaakt van de onderhandelingen met Duitschland, gezinspeeld op dc vriend schappelijke betrekkingen met Afghanistan en Perzië en de Sovjets. Tenslotte verklaart de president, dat de Turksche republiek vastbesloten is den vrede te handhaven, de verdragen te eerbiedigen, dc betrekkingen met alle andere landen te ontwikkelen op den grondslag van eerbiediging van de weder- zijdsche fechten en dat Turkije toetreding tot den Volkenbond na toepassing van het verdrag van Lausanne overweegt. DE DOOD VAN PRINSES LOUISE VAN BELGIë. Het Belgische hof zal een maand rouw aannemen naar aanleiding van den dood van prinses Louise, de oudste dochter van wijlen Leopold II. RYKOW MET VACANTIE. De voorzitter van den raad der volkscom missarissen der Unie van Sowjet-Replublie- ken, de heer Rykow, is op advies zijner ge- neesheeren voor korten tijd met verlof naar den Kaukasus vertrokken om, nu hij van zijn ziekte nagoenoeg is hersteld, weer geheel op zijn verhaal te komen. Hij zal ge durende zijn afwezigheid worden vervangen door Kamenef en Tsoerdzjoepa. DE RATIFICATIE VAN DE IT ALIA AN- SCHE VERDRAGEN MET TSJECHO- SLOWAKIJE. Het B.T.A. meldt uit Rome, dat de ratifi catie heeft plaats gehad van het handelsver drag tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije, van de conventie betreffende concessies en faciliteiten voor den Tsjechö Slo.waakschen handel in de haven van Triest en van de jurisdictie en financteele overeenkomst. EEN NIEUWE CORRUPTIE-AFFAIRE. Met een enkel woord is reeds melding ge maakt van de plotselinge arrestatie van offi cieren in het departement van oorlog. De Pr3agsche correspondent van de „Frankf. Zt." meldt, dat het hier een cor ruptie-affaire betreft in verband met leve ranties van benzine aan het leger. Vijf hooge stafofficieren, o.w. een generaal zijn gear resteerd, benevens drie burgers, o.w. de hoofdredacteur van de Tsjecho-Slowaaksche staatscourant. Uit de mededeelingen van het politieblad blijkt, dat de militaire overheid groote onregelmatigheden heeft vastgesteld bij het vergeven van de benzine-leveringen. Verschillende ambtenaren zijn omgekocht, meenden minderwaardige benzine te kunnen leveren. Nieuwe arrestatie worden verwacht. PRINS MATSJOEKATA NIET OVER LEDEN. Volgens een bericht uit Tokio is de mede- deeling aangaande het overlijden van Prins Matsjoekata, het lid van den Raad der Ouden, onjuist. Daar de ademhaling ophield, werd het overlijden geconstateerd, doch later bleek dat dit onjuist was, aangezien de grijsaard weer bijkwam. Gistermorgen was hij reeds reeds zoover hersteld dat hem eenig voedsel kon worden toegediend. DE ONTPLOFFING BIJ NEW-YORK. Men meent thans, dat bij de ontploffing wel 30 personen zijn omgekomen. De Ammonite Cy., welke het gebouw waar de ontploffing is voorgevallen in huur had, vervaardigde kunstmeststoffen van de zware ontploffingsmiddelen uit niet-gebruik- geering had gekocht. DE AMERIKAANSCHE DRANKWET. Ambtenaren van het Ministerie van Finan ciën hebben op het stoomschip „Olympic" 138 flesschen bier en stout in beslag geno men. Zij verklaren, dat noch de Britsche Board of Trade, noch de Amerikaansche Gezondheidsautoriteiten bier of stout erken nen als een behoefte voor medische doelein den op zee. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. Op de begrooting ter hoogte van 153.697.000 dollar, welke bij het Congres is ingediend, komt een bedrag van 13.859.000 voor tot aan bouw van torpedobootjagers en snelvarende motorbooten, in verband met de uitvoering der drankwet, en een bedrag van 326,000 voor herstellingen en veranderingen aan de gebouwen voor huisvesting der immi granten op Ellis-eiland. „Dus zijn het geen leugens," ging de mi nister voort....Er zijn vier slachtoffers ge weestVier personen vermoord en een onderzoek is niet ingesteld, en er is mij geen verslag gedaan, ofschoon ik het eerste moest worden ingelicht." „Excellentie," stamelde de ambtenaRr, de beweringen in dit blad zijn geheel onjuist. Er zijn integendeel wel onderzoekingen ge daan. .Geheel Parijs wordt onderzocht, en elk uur komen er verslagen binne." „En wat melden die verslagen?" „Ongelukkig nog nietsDaarom juist meende ik het stilzwijgen te moeten bewa ren. ...Ik zag een groot gevaar in het publi- ceeren der gepleegde misdaden .iIk vrees de onnoodig onrust te verwekken". „U ziet wel, mijnheer de commissaris, dat u ongelijk heeft, en uw berekening valsch was. Nu spreken de dagbladen er openlijk van, en zijn nu in staat u voor te stellen als niet bij machte de veiligheid in Parijs handhaven en u kunnen qualificecren als zen man, die niet voor zijn taak berekend is....Weet u misschien wel wat er gebeuid is en er op 't oogenblik gebeurt?" „Mag ik vragen, wat u bedoelt?" „Dus u weet 't niet?.Ik zal 't'u zeg gen. Dezen nacht is er weer een slacbtof- 'er van deze geheimzinnige moordenaars ge vallen. De zoon van mevrouw de Chatelux «s spoorloos verdwenen." „De zoon van mevrouw de Chutelux?" herhaalde de commissaris ontsteld. ,Ja, mijnheer, ik heb haar hier mcege- Critiek der Fransche pers. PARIJS, 3 Maart. De cffcieuze avondbla den, die een bespreking wijden aan de tus schen Ramsay Mac Donald en Poincaré ge voerde briefwisseling, oefenen eenige cri tiek op de lofspraken, geuit door de och tendbladen. Zij uiten den wensch, dat de Engelsche premier alsnog pogingen doet om dc Fransche politiek beter te begrijpen. Zij vinden zelfs, dat Poincaré zich niet vol doende duidelijk heeft 'uitgedrukt op be paalde punten. Zoo meent de „Temps" er op te moeten wijzen, dat in het antwoord van Poincaré de aanwijzing ontbreekt, dat voor de veiligheid van Frankrijk waarbor gen noodig zijn, niet alleen aan den Rijn, doch ook aan de andere grenzen van Duitschland. De „Temps" hoopt, dat Ram say Mac Donald de bezorgdheid van Frank rijk op dit punt zal begrijpen. Het „Journal des Dcbats" wenscfit Poin caré geluk, omdat hij heeft aanvaard, dat het beginsel van internationale arbitrage te Rome een rol zou kunnen spelen bij dc re geling van de vraagstukken, door Ramsay Mac Donald behandeld. Het blad beveelt Poincaré aan, dit begin sel eveneens te aanvaarden tegenover Zwit serland in de kwestie der vrije zones, zooals de Zwiisersche Bondsregeering heeft ge vraagd. Ontstemd Belgisch persgeluid. BRUSSEL, 3 Maart, Bij de briefwisseling tusschen Mac Donald en Poincaré maakt het „Laatste Nieuws" de volgende kantlee- kening: Het is ons opgevallen, dat in het gedeelte van zijn brief, waar Mac Donald het heeft over al de naties, die bij de kwestie van dc veiligheid btrokken zijn, hij België niet eens vermeldt! De brief van Mac Donald is gedagteekend 21 Februari. Wellicht zou hij na de stem ming door dc Belgische Kamer nu uitge bracht, België vermeld hebben. Wij zijn het inderdaad moe geworden, vast te stellen, hoe men te Londen België blijkbaar heele maal beschouwt als een klein landje, ver schrompeld in de schaduw var. de groote Fransche republiek, en wij besluiten, dat dergelijke ondragelijke misverstanden met zouden ontstaan zijn, indien het beleid van den heer Theunis zich in een nog wat dui delijker tceken van zelfstandigheid ontwik keld had. BRITSCHE PERSSTEMMEN. LONDEN, 3 Maart. Dc ogenbaarroaking van de tusschen Mac Donald en Poincaré gevoerde correspondentie heeft Ic Londen een zeer gunstigen indruk gemaaxt. De En gelsche premier wordt door de bladen van alle partijen gelukgewenscht met zijn initi atief en zijn combinceren van openhartig heid en tact. De hartelijkheid van/het ant woord van Poincaré wordt beschouwd als n gunstig voortceken voor de toekomstige samenwerking en zijn verwijzing naar den Volkenbond wordt aangehaald als van bij zondere bcleekenis. De „Morning Post" zegt, dat men uit de correspondentie drie tendenzen kan halen. In de eerste plaats wil Mac Donald op 't oogen blik niets te doen hebben met onvruchtbare beraadslagingen over punten van minder be lang. In de tweede plaats ziet hij, dat dc Vereenigde Staten Europa niet kunnen ge nezen, maar dat Europa zich zelf moet ge nezen. Ten slotte is er in de correspondentie geen teeken van cenig verlangen van de zijde van Mac Donald, om aan te sturen^ op een herziening van het verdrag van Ver sailles, De „Daily Telegraph" mcrkl op, dat de vriendschappelijke en openhartige toon van de brieven goed is, maar zooals in dit sta dium onvermijdelijk is, worden de aciueele vraagstukken, die moeten worden opgelost, thans nog met algemeenheden aangeroerd. De tijd van beproeving moet nog komen. Indien de premiers met dc huidige gezind heid tegenover elkander blijven staan, heb ben zij den dank van Europa verdiend. De „Daily News" vindt in bet bijzonder gelegenheid voor een hoopvolle verwach ting in het deel van den brief, waarin Poin caré over den Volkenbond spreekt. Het bla-1 voegt er aan toe: „Inderdaad, alleen v»n dit gezichtspunt zal Frankrijk de veiligheid ver krijgen, waarvoor het hartstochtelijk opkomt daar door den Volkenbond de Entente we der kan worden gegrondvest op de veiligste fundamenten, als een van de verst strekken de waarborgen voor de vrede en welwillend heid. De „Daily Mail" wenscht Mac Donald eveneens geluk. Het blad merkt op, dat de brief de groote verdienste heeft, aan Poin caré een volkomen vriendschappelijke, over tuigende en logische opsomming te hebben ontlokt van het Fransche standpunt, hetgeen veel kan bijdragen tot opklaring van de po litieke atmosfeer. De „Daily Chronicle" beschouwt het ant woord van Poincaré aan Mac Donald als misschien het meest verzoeningsgezinde do cument, dat men zich kan herinneren als ooit van zijn hand/ verschenen. Voortgaande, zegt het blad: Er kan geen twijfel bestaan over de waarde van deze voorloopige besprekingen, daar zij bij Poin caré dc overtuiging hebben gewekt, dat cr thans geen mceningsverschit bestaat over de evcntuecle vraagstukken, die beide landen raken en dat een qvereenkomst daarom bij toepassing in bijzonderheden oom mogelijk is. BRUSSEL, 3 Maart. Vanmorgen heaft de koning andermaal Theunis geraadpleegd in verband met de Kabinetscrisis, Toch is het thans zeker, dat Theunis hij zijn besluit zal blijven, om zich niet te belasten met het vormen van de nieuwe regeering, Ook Masson, de minister van Justitie, wenscht definitief af te treden. In den zelfden zin had Franck, de minister van Koloniën, zich uitgesproken. Doch vanmorgen kon men in „Het Laatste Nieuws", dat met Franck op den besten voet staal, lezen, dat een ongenoemd liberaal Kamerlid van oordeel was, dat Franck zijn portefeuille zou moe ten behouden tot du olgcndc verkiezingen, welke over enkele maanden zullen plaats hebben. Van Renkin als Kabinetsformateur is geen sprake, maar ook Vandcvijvere, die zekerfde man was die onder de parle mentsleden de roeesle kans bad om een eenigszins duurzaam Kabinet te kunnen vormen, wordt al niet zoo heul veel meer genoemd, al heeft de koning hem nog van middag ten palcize ontboden. De liberalen willen niet, dat een Katholiek minister aan hot hoofd der regeering zou staan nu in afzienbaren lijd verkiezingen moeten plaats hebben en zij weigeren beslist daarom, een Kabinet tc steunen, waarin Vandevijverc of Renkin.de leiding zou hebben. Zooals men weet, hebben de socialisten den eisch doen kennen, dat de Kamer zou worden ontbonden, nu in het land tenge volge van de voortdurende stijging van dc prijzen der levensmiddelen algemcene on tevredenheid heerscht, hetgeen, mochten de verkiezingen thans plaats hebben, aan de democratische fractie der katholieke partij cn de sociaal-democraten heel wat voor deel zou opleveren. De liberalen en conser vatieve katholieken daarentegen zijn beslist gekant tegen een ontbinding der Kamers. Ook zijn er moeilijkheden van practischen aard aan verbonden, omdat een aantal Senatoren door de provincicradei* moet worden benoemd. Daarom dringt de arbei derspartij niet bizonder op een Kameront binding aan. Er schijnt trouwens weinig kans te zijn, dat een regeering uit dc poli tieke partijen gevormd zal kunnen worden. Van een regeering met ministers uil de driz partijen benoemd, willen liberalen en ka tholieken trouwens niet meer weten en daarom is het haast zeker, dat men zal trachten een cabinet d'affaires te vormen, hetwelk de zaken zou afwikkelen tot de volgende verkiezingen. Het aantal depar tementen, dat thans 12 bedraagt, zou tot 2 verminderd worden. Koloniën zou met Buitenlandsche Zaken, Kunsten en Weten schappen met Binnenlandsche Zaken ver- cenigd worden, terwijl de diensten van het trouwens toch ten- doode opgeschreven departement van Economische Zaken onder de andere ministeries verdeeld zullen worden. Doch de man die dat zaken-mi nisterie zou vormen, moet nog gevonden worden. In de eerstvolgende dagen zal dit nog wel niet gebeuren en vóór het einde der week verwacht men geen oplossing van de crisis. BRUSSEL, 3 Maart. Dc „Standaard" meldde vanavond, dat de ministercrisis op gelost was cn dat Vandevijverc het kabi net zou pogen tc formecren. Ofschoon dit naar alle waarschijnlijkheid zoo is, kon daar van geen bevestiging worden verkregen. BRUSSEL, 3 Maart. ,,Le faisccau beige" de Belgische fascistische groep, die zegt 300.000 leden te tellen, iiet biljetten aan plakken, waarin dc. burgers worden uitgc- noodigd dc „Faisccau" te steunen en een kranig man aan het hoofd der regeering te eischen. Menschen van elke opinie, heet het, kunnen lid worden van de „Faisccau," die echter een eventueel socialistisch-fla- mingantisch ministerie uit alle macht zal bekampen. Dc „Faisccau" vraagt ten slotte ook een man in het Kabinet. SJANGHAI, 3 Maart. De wrijving tusschen de Japanners en Russen te Wladiwostock kan leiden tot een kritieken toestand. Vol gens berichten uit Tokio beschuldigen de Russen te Wladiwostock de Japanners van s'pionnage, doch de Japansche regeering van haar kant spreekt de juistheid van deze be schuldiging tegen en schrijft de Russen toe, dat' zij vermeende brieven zoeken, teneinde Japan te dwingen dc Sovjetregeering te er kennen. Te Ceiba, in Honduras, waar een op stand woedt, hebben revolutionnairen het consulaat der V. S. beschoten. Er is een afdeeling mariniers van den kruiser „Den ver" ontscheept om het consulaat te be waken. KONSTANTINOPEL, 3 Maart. De Natio nale Vergadering heeft het voorstel tot af zetting van den Kalief en afschaffing van het kalifaat aangenomen. bracht, en wat wilt ge op haar klachten ant woorden?" „Dus nog een misdaad?",... „Ja, u ziet en hoort het." „Excellentie, ik zweer u, dat Parijs nooit strenger bewaakt werd, dan op dit oogen blik." „In schijn dan toch zeker, niet in werke lijkheid.... Bewaakt op een belacchei :e manier, want de misdaden worden voortge zet, en -een spoor van de misdadigers wordt ontdekt" „Uwe Excellentie moet cr rekening mede houden, dat die misdaden op een manier ge pleegd worden, die alle onderzoek onmo gelijk maken. „Leg mij de zaak dan eens nauwkeurig uit." De hoofdcommissaris van politie deed tot in alle bijzonderheden verslag van de ach tereenvolgende misdaden en de uitlegging die dokter Thomoson er van gegeven had. „Welk de drijfveer van de misdaden ook is," hernam de minister, „ik wil, dat cr een eind aan komt.... Ik «"eef u acht dagen om de schuldigen te vinden.... Is u dat binnen acht dagen niet gelukt, bied mij dan uw ont slag aan, dat zal mij de last sparen van u af tc zetten." De commissaris was doodsbleek geworden. „Ik zal al het mogelijke doen, excellentie, doch u heeft mij een mijner krachten ont nomen.' „Welke?" „U heelt een van mijn ondergeschikten op wien ik het meest re-het spel staanMen dreigt den soot te drijv— i - -!••• r Met den Parijschen trein van 8.33 is Maan dagochtend de Prins, vergezeld van zijn ad judant, kapitein ter zee Von Mtihlen, naar Marseille vertrokken,, om zich daar over eenige dagen, naar men weet, aan boord te begeven van de „Heemskerk", om vervolgens een bezoek aan Spanje te brengen. De Prins wordt 27 of 28 van deze maand te IJmuiden terugverwacht. Betreffende het Koninklijk bezoek aan Zeeland, dat zal plaats hebben in de week van 3 tot 8 Augustus, wordt nader verno men dat het plan is dat de Koninklijke fa milie van Bergen op Zoom naar Tholen zal gaan en na dit eiland te hebben bezocht, z;.l oversteken naar Schouwen en Duiveland, om vandaar over Katsche Veer Zuid-Bevc- land te bereiken, voor een bezoek aan Goes. Vandaar gaat men naar Middelburg, waar een provinciale betooging en een open luchtspel worden voorbereid. Zooals we berichtten, werden in den nach van Woensdag op Donderdag dus den nacht na de verwerping van het Fransch- Belgisch economisch verdrag een drietal keiderruiten van het Nederlandsch gezant schapsgebouw te Brussel vernield. Er werd aan toegevoegd, dat dit waar schijnlijk het vandaienwerk was van enkele late dronken mannen. Het is echter zeer goed mogelijk, aldus de Msb., dat, in verband met de politieke gebeurtenissen van den dag, enkele heet hoofden hun ontstemming hebben willen koelen aan de ruiten van een gezantschap, dat zich, geheel afzijdig houdt van elke in menging in de binnenlandsche politiek van België. Te meer zou deze veronderstelling mogen geopperd worden, wijl het niet de eerste maal is, dat vernielingen aan het gezant schapsgebouw werden aangericht. Reeds vroeger werd een ruit ingeworpen en er wordt aan herinnerd, hoe tijdens de kamerdebatten over de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool, op de muren van van onze legatie het „Gand francais!" ge klad werd. De politie heeft de zaak thans in handen en het is te hopen, dat zij in de toekomst waakzaam zijn zal. De Vereeniging van Handelaren in Bouw materialen in Nederland heeft de aandacht van den minister van Financiën gevestigd op het door Duitsche concerns van fabrikan ten van bouwmatrialen noteeren van hun prijzen in dollars. Waar het bestuur der vereeniging meent door mee te gaan met dit verbruik, wij zelf zouden medewerken aan een in discrediet brengen van den Nederlandschen gulden, heeft het zijn leden geadviseerd geen offer ten in dollars te accepteeren en heeft het den minister van Financiën verzocht in het algemeen een dergelijk advies te geven. Bcrlijnsche agenten hebben gedurende dc maand Januari 314.000 ton Russisch graan verkocht, voornamelijk naar Nederland. De Russische graanuitvoer duurde in Fe. bruari voort, doch zal misschien in Maart eindigen. De Duitsche broodvoorziening is voor een groot deel op Rusland aangewezen. De Nederlandschc gezant bij den H. Stoel Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer heeïl thans zijn nieuwe villa, gelegen in Via Mar cello Malgrcphe 9, op den hock van Vi; dei VfUini, betrokken. De ïloilandsche kolonie heeft deze gele- gehheid te baat genomen om Z.Exc, en me vrouw Van Nispen, die i:« Rome en niet het minst in de Hollandsche kringen, zoowe! onder de katholieken als andersdenkende zeer gezien zijn, een bewijs van erkentelijk heid te toonen. Te dien einde is Zaterdag middag aan den heer en mevrouw Van Nis pen een kostbare kristallen Venetiaanscbe schotel met vischidecën aangeboden, waar toe de meeste leden van de Hollandsche kolonie hebben bijgedragen. Aan den schotel is Hntwerk bevestigd in de Pauselijke kleuren, terwijl de naamkaar tjes van diegenen, die daartoe hebben bij gedragen, er aan bevestigd zijn in de Neder landschc nationale kleuren. HET VOORBIJGAAN VAN DE NEY. NIJVERHEID. VERLAGING VAN VRACHTPRIJZEN GEWENSCHT. Vrijdagavond had onder voorzitterschap van den Ir. v. Voorst Vader in het Kon. Inst. van Ingenieurs te Den Haag een vergadering plaats van het Departement 's-Gravenhage der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, waarin de heer W. O. A. Koster- oud-lid der Tweede Kamer sprak over hel onderwerp „Overheidssteun aan de Indus trie". Als een belangrijk deel van de Staatstaak; noemde spr. het bevorderen van de bestaaus- bronnen der bevolking. Nu lijdt Nederland aan een achterstelling van eigen industrie,, waardoor meer duizenden werkloos zijn dan noodig is, waardoor vee! kapitaal voor ons land verloren gaat. Het is daarom taak, zeide spr., onze eigen industrie te steunen en to.< bloei te brengen. Spreker vroeg aan het Departement, bit het hoofdbestuur aanhangig te maken een voorstel tot instelling van een onpartijdige commissie van onderzoek naar de resultaten, die in Nederland zijn bereikt door bescher ming der sigaren, sigaretten- en schoen-in dustrie. Meer dan voor protectie gevoelde spr. vood het kunstmatig stichten van industrieën. Hij wees in dit verband op de Kon- Ned. Zout-in dustrie, het hoogoverwerk, het cokesoven- bedrijf. Tot nu toe hebben deze industrieëns tot stand gekomen met overheidssteun, goeds resultaten opgeleverd en aan velen brood gegeven. Waarom-zou men dit stichten niet uitbreiden t Ontoelaatbaar is het, aldus spreker, dat Nederlandsche autoriteiten en ambtenaren, door laksheid of onwil de Nederlandsche in dustrie voorbijgaan. Door deze laksheid wordt wekelijks ongeveer een ton gouds aan werk-, loozen uitgekeerd. Van de instelling van een bureau tot steun aan de Nederlandsche nijverheid, welk bureau zou moeten worden bekostigd door de industrie, verwachtte spr. resultaat. Voorts wees hij op het nut van productieve werkver schaffing, anders dan tot nu toegepast. Deze moet zijn geen doelloos bezighouden. Eeri sigarenmaker moet men niet tot betonwerken opleiden. In de eigen industrie moeten da arbeiders. mij ontnomen kende." „Bedoelt u Raymond Fromentalv „Ja, Excellentie, hij was met het onder zoek belast." „Weigert hij nu u te helpen?" „Juist toen u kwam was hij bij mij en spraken wij er over." „Is hij daar?" „Ja, Excellentie." „Laat hem dan eens hierkomen," De commissaris belde en gaf den secre taris bevel Fromental te roepen. Eenige oogcnblikken later kwam deze bin nen. Hij voelde een groote onrust zich van hem meester maken....Hij vermoedde of liever begreep, waarom men hem liet roe pen. „U is Raymond Frometal wiens vrij stelling ik gisteren getcekend heb?" vroeg de minister. „Ja, Excellentie." ,,U waart belast met het onderzoek naar de daders van de geheimzinnige moorden die thans in Parijs gepleegd worden.... De vrijstelling, die u van mij gekreun heeft geeft u het recht op dit oogenblik uw post te verlaten.... Is u van plan, van dal recht gebruik te maken?" „Ja, Excellentie, dat ben ik inderdaad van plan." „Luister dan naar mij, en misschien zult ge van gedachten veranderen." Raymond schudde twijfelend het hoofd. „U weet, welke groote belangen er on Ten slotte weesjspr. op het dure en slechte goederenvervoer der Ned. Spoorwegen. Als' de tarieven met 20 pet. werden verlaagd, zou den de inkomsten niet noemenswaard ver- minderen. Ook is meer contact noodig tus-j schen Nederlandsche en Indische autoriteiten.*; In Indië zijn den laatsten tijd nogal bui-] tenkmdsche bedrijven, gevestigd. De vracht-' prijzen naar Indië mikten verlaagd in verband met den grpoten uitvoer van Chiba en Japan naar Indië. De heer Koster voorspelde een moor dende concurrentie van Duitschland- Ds industrie is er beter dan ooit ingericht, de Ioonen zijn er de helft van hier, de werktijden zijn er lager. Deze concurrentie zal inten- sivere zijn dan die in de valutaperiode omdat zij welbewust zal wezen. Zoo moet de tos komst donker worden ingezien. Voor ingrij pen is het nog niet te laat. De industrie moet worden instandgehouden, bevorderd en ge steund, kunstmatig, maar het moet. De heer Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid merkte op, dat het Electriscf Bedrijf te Amsterdam voor rnillioenen de Ne derlandsche industrie passeert- Evenzoo doe? hetzelfde bedrijf te Rotterdam- Nog andere sprekers noemden voorbeeldei van het voorbijgaan der Nederlandsche in dustrie. Er werd besloten aan het hoofdbestuur voot te stellen tot instelling van een commissie air door den heer Kostens bedoeld. Deze week zijn vanuit Dinxperio (Geld. groote partijen boter via het grenskantoor) naar Duitschland verzonden, hetwelk seder \915 niet heeft plaats gehad. en met de politie en de recherche.... Niemand in Parijs is meer zekerIn naam van de ouders, wier kinderen zoo lafhar tig vermoord zijn, vraag ik u, op uw post ie blijven, tot den dag, dat alles is opge helderd Dan zult ge werkelijk uw schuld W/u hebben en meer dan betaald., wilt ge nu nog weigeren, mijnheer Fro- mental?" Plotseling werd de deur van het bureau geopend en kwam Paul binnen. Vader!' riep hij, „....vader, neem aan en laat mij u helpen!" „Jongen", stamelde Raymond verschrikt. „Ja vader, doe het nog cn laat mij u helpen zoeken." „Raymond, ik wil u ook helpen," zeide een vrouwenstem. Het was mevrouw de Chatelux, die langs de andere deur was binnengekomen. „Mevrouw," zeiden Raymond en Paul ontsteld, „Ja, Raymond, ik vraag ook uw hulp." „Mevrouw!" „Fabien is verdwenen, misschien dood." „Fabien dood?" Mevrouw vertelde de toedracht der zaak. „Ik zal dc zaak ten einde brengen." antwoordde Fromental en God zal mij „Kom vanmiddag hier terug. Fromen tal," hernam dc commissaris, dan zullen we zien, wat ons te doen staatNeem uw vrijstellingshrief moo, n h«fi hem wel verdiend." Raymond keerde naar zijn woning terug cn Paul bracht mevrouw de Chatelux naar huis. Het meest speet den Fluwijn de diefstal van do gouden medaille. „Dat w;as beslist dc cenigste drijfveer ge weest van den aanval van dien vreemde ling.. Hij dacht aan Amédée en Virginie en zeide bij zich zelf: „Ik zou een spiksplin ternieuwe boot durven verwedden tegen dien ouden bak hier, dat er altijd dezelfde schurk in 't spel is." Bij toeval kwam ook het blad met het sensaliewekkcnd bericht hem in handen. De Fluwijn ging op staanden voet naar het huisje van Fromental. Madeleine was er alleen. „Zoo, is u daar, mijnheer Boulenois." „Zooals je ziet." „Komt u om mijnheer Paul?" „Ja, juist, 'is hij niet thuis?" „Op '1 oogenblik niet." „Is hij in Parijs?" „Ja, hij kreeg dezen morgen van zijn vader een telegram om te komen." „Dat is jammer, denkt u dat hij dezen avond nog terugkomt?" „Dat is niet waarschijnlijk,.... Had u hem iels dringends te zeggen?" „Ja, als 't niet onbescheiden was, zou ik u willen vragen, waar ik hem in Parijs kan vinden?" ,U zult hem vinden in dc St. Bodewijk, 1 in 't Eilandstraat „Dank u," De Fluwijn verliet haast'-' het huis en begaf zich naar het station.... Te kwart over elf was hij in Parijs. Het was tegen twaalf uur, toen bij aan het bedoelde huis kwam. „Is mijnheer Paul Fromental thuis? vroeg hij aan de meid die open deed. „Hij is met zijn vader uitgegaan, mijn heer- T> „Wanneer zal hij thuis komen, denkt u? „Dat weet ik nietMisschien dat zij tegen vier uur terugkomen....U zoudl dat» nog eens kunnen komen. ,,Dank udan kom ik nog wel eens terug.'' De Fluwijn vertrok teleurgesteld. Plolselinsi nam zijn rfelaat een uitdrukking van vreugde aan....Hij had Raymond ge zien, die juist van het hoofdbureau kwam. „Dag mijnheer Fromental," begon de Fluwijn. „Goeden dag, vriend." „Ik herkende u al dadelijk." „Kwam u voor mii?" vroeg Raymond. „Ja, mijnheer Fromental, voor u per soonlijk." „Wat verlangt u?" „U te spreken, mijnheer Fromental." t „Waarover?" „Ja, ziet u, dal zijn geen üingen om in de open lucht tc vertellen-Ik zou u lie ver onder vier oogen willen spreken." „Kom dan nuiar mee. vriend." (Wordt vervolgd.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6