SPAARNEBANK PRESBURG'S SCHOENEN Verricht alle BANKZAKEN. SPAARBOEKJES met 4 pCt. rentevergoeding. GOED CHIC GOEDKOOP Bezorgt aiie ASSURANTIËN. asaaoi Woensdag 5 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14680 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Een onjirst middel. UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. NOORDWIJK AAN ZEE. NOORDWIJK. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. vasten-overweging. VOORHOUT. beverwijk. ZANDVOORT. hebben iets aparts en zijn J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikantei Koningstraat 10 Haarlem SCHOTEN. HEEMSKERK. fe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0-25 Per kwartaal 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 c(«ts per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst al ingezonden mededeeling op dut le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regelt 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij ontvingen dezer dagen een brochure met het verlokkende opschrift: „herstel van bet evenwicht in 's Rijks financiën zonder salarisverlaging van het Rijkspersoneel."*) Het geschrift was nog aantrekkelijker, om dat het als auteur vermeldt: J. V. Ceulen, referendaris bij het departement van Binnen- tandschc Zaken; een hoofdambtenaar dus lie geacht kan worden het vraagstuk van s Rijksfinanciën deskundig te bekijken en tevens in ambtenaarszaken thuis is zonder Jroote belangen aan kleine groepsbelangen op te offeren. We noemden den titel verlokkend, omdat ons een oplossing van het probleem der dekking van het tekort in de schatkist, zon der verlaging der ambtenaarssalarissen zeer zou toelachen. Die verlaging van de bezol diging van bet overheidspersoneel n.m. lijkt ons het laatste middel, waartoe eerst moet worden overgegaan, wanneer geen ander deugdelijk middel meer over is en wel om twee redenen. 1ste omdat door de hooge belastingen, de zware woninghuren, de sterk gestegen schoolgelden, de stijfheid der klein- landelprijzen enz. het leven over hot alge- neen nog zóó duur is, dat de niet weel derige salarissen van het overheidsperso neel bezwaarlijk een aderlating kunnen velen. En ten tweede, omdat de overheids organen door lage bezoldigingen in een tcheeve positie komen tegenover de par ticuliere bedrijven, zich op den duur met 2de rangskrachten tevreden moeten stellen, wat —'men zie maar eens naar het beheer der posterijen, telefoon, girodienst op schade voor de geheele samenleving uit loopt. Met den schrijver der brochure staan wij dus op het standpunt: zoo eenigszins mogelijk, geen salarisverlaging voor het overheidspersoneel! Wij veronderstellen echter, dat ook de regeering op dit standpunt slaat en dal zij niet dan noodgedwongen, bij gebrek aan heter, toch tot dit middel haar toevlucht leeft genomen. Dit neemt niet weg, dat een >oging van ambtenaarszijde óm tot een an- fere oplossing te komen, de moeite van het onderzoek waard is. De heer Ceulen heelt lit in boven vermelde, zeer lezenswaardige irochure beproefd. Het resultaat lijkt ons belaas niet bevredigend. De schrijver ziet kans om tot een vermeerdering van in komsten te komen tot een bedrag van ruim f 88 millioen. De twee belangrijkste pos ten daarvan vormen: bestrijding der ontdui king van de Rijksinkomstenbelasting, wat 22.5 millioen moet opleveren en de om zetting van de dividend- en tantièmebe lasting in eén winstbelasting, waaruit aan vankelijk 35 millioen, voor latere jaren 40 millioen wordt geraamd- Het eerste middel lijkt ons zeer proble matiek. 't Is lang niet de eerste maal,, dat het genoemd wordt. Een ieder, die zich er toe zét, om de inkomsten van een over heidsorgaan (op papier!) op betere basis te zetten, begint steeds met een voorstel o-n ie belastingschroef sterker aan te draaien, tvijk maar naar een groote gemeente, waar zen gewezen inspecteur van de belastingen lid. van den Raad wordt, naar bezuinigings inspecteurs enz. Zij beginnen allen met het zelfde middel en bereiken nooit iets. De tijd, dat men den fiscus voor groote be dragen bij den neus kon nemen, lijkt ons voorbij. En het eenige, wat men zou bereiken, wanneer men het onzen kapitalisten, die nu reeds 50 tot 60 pCt. belasting van hun in tomen betalen, nog lastiger maakte zou o.i. niet anders zijn dan een nog gróotere vlucht van het Nederlandsche kapitaal over de grenzen. Maar, alvorens hierover een oor deel uit te spreken, zouden wij gaarne tens een deskundig oordeel van een belas tingspecialist over deze uiteenzettingen van den heer Ceulen hooren; want op dit ge- atcd is ook een referendaris van binnen- landsche Zaken niet deskundig. Gevaarlijker lijkt ons het tweede aanbe volen middel: een winstbelasting. We hebben daarover eertijds al eens iets in het algemeen gezegd, naar aanleiding van bet bezuinigingsplan-Wibaut. Wij vin den het betreurenswaardig, dat dergelijke voorstellen van ambtenaarszijde komen; zij geven blijk, dat men in die wereld te veel buiten het werkelijke leven staat Ook de Katholieke ambtenaarsvêreeniging (de A. R. K. A. heeft zich indertijd met een adres lot de regéering gewend, waarvan de strekking was te komen tot een zelfde belasting als 5e heer Ceulen nu voorstelt. Deze laatste zegt, dat hij er onafhankelijk van de A R K. A. toe gekomen is. Des te erger, zeggen wij! Wat beteekeat zulk een belasting? Dat het meerendeel onzer nijverheidsoo- dememingen (want het overgroote deel der beteekenende bedrijven bestaat uit naam- looze vennootschappen) zal belast worden met een zeer hatelijke en hinderlijke be lasting" Is er in haar uitvoering ooit iets zoo hatelijk geweest als de O. W.-belasting? En de winstbelasting als hier bedoeld, is niet anders; alleen het percentage zal verschil len. Het snuffelen van regeeringsaccoun- tanis op de particuliere kantoren blijft be staan, maar, wat erger is, ook de onzeker heid voor de bedrijfsleiding in haar com mercieel beheer. De schrijver der brochure geeft zelf toe, dat een bedrijf van eenige beteekenis in zijn systeem al heel spoedig 70.000 winstbelasting betaalt! Welnu, dat kan ook juist voor velen en lang niet de zwakste bedrijven, precies de dood beteekenen. Immers, met de redenee ring: dan krijgen commissarissen en aandeel houders maar wat tantième en dividend Binder, is men er niet at Als de zaak zoo senvoudig was zou een of andere minister ran financiën al lang met zulk een belasting fekomen ziin. Maar het grooé- ""l'onafe gevaar schuilt juist hierin, dat de Neder landsche ondernemingen al moeilijker kapi taal kunnen krijgen tegen een behoorlijke rente. Dat is toch overbekend. In dezen tijd van malaise, nu alle krach ten noodig zijn om ons bedrijfsleven weer op gang te brengen en op gang te houden, nu er maar één leuze moest zijn: hoe ma ken wij in ons land kapitaalvorming weer moge!i)k, nu komt men van allen kant met voorstellen om de laatste kans voor het weder gezond worden van ons zwaar ge schokt economisch leven af te snijden. Nog eens, ging het alles om een paar pro cent meer of minder voor dividendtrekkers, de zaak was heel eenvoudig. Maar winst belastingen beteekenen in dezen tijd aan slagen op het Nederlandsche bedrijfsleven, dus op de heele Nederlandsche samenle ving. En er is toch maar weinig voor noo dig om te begrijpen, dat daarvoor aile groepsbelangen moeten wijken. x) Uitgave B. Mensing, Den Haag. Kunstwerk. De schoenmaker A. Trora- perl, wonende aan den Lisserdijk te Abbe- nes, heeft bij gelegenheid van de feeslelijk heden ter viering van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin voor de commissie te Lisserbroek een miniatuurdraaimolen ge maakt, in werking gebracht door de rond draaiende plaat van een phonograaf, die dan tegelijk muziek maakt. Op dezen draaimolen zijn in verf de wo ningen van de commissieleden en de eere- poorien langs Lisserdijk en Lisserweg, welke in den vorigen zomer werden geplaatst bij gelegenheid van de feestelijkheden, als de coratie aangebracht, terwijl de molen mei lampions wordt verlicht Door omstandigheden is deze voorstelling bij de feesten in September' jl. niet door gegaan, waarom de heer Trompert Maandag avond jl. in het café van den heer Van Leeuwen te Lisserbroek zijn kunstwerk voor de bewoners uit de omgeving heeft ver- t nd, waarbij ook de feestcommissie tegen woordig was. Dit inderdaad prachtig stuk huisvlijt wek te a.ier bewondering. Hongaarsche kinderen. Naar wij vernemen heeft het centraal comité voor IJongaarsche kinderen laten bekendmaken, dat de eerst volgende kindertrein voor Boedapest op Zaterdag 8 Maart a. s. zal vertrekken. Bijna aile nog in deze gemeente verblijvende Hcmgaarscbe kinderen, die hier sedert ver scheidene maanden liefderijk zijn verpleegd geworden, zuilen met dien trein vertrekken.' Dé kinderen moeten voor drie dagen van etenswaren voorzien zijn (soep, cacao enz. wordt in den trein verstrekt) terwijl liefde^ gaven, niet tot de bagage der kinderen be- hoorende, mogen medegegeven worden, mits levracht tot het station van inlading. De pleegouders zullen goed doen hiermede reeds rekening te houden, terwijl het plaat selijk comité hun zeker nog wel van een en andere op de hoogte zal stellen. Werkloosheid. Op verzoek van de be sturen van enkele vakorganisaties hebben B. en W. verleden Vrijdag een conferentie toegestaan aan enkele afgevaardigden van georganiseerde en ongeorganiseerde werk loozen. Acht personen werden in de kamer van B. en W. ontvangen en de bespreking duur de ruim twee uur. Naar wij vernemen werden enkele bezwa ren geuit betreffende de toepassing van de bepalingen der steunregeling, zooals die on langs door den raad is vastgesteld. Ook had men zich ongerust gemaakt, dat het verleenen van steun vanaf 1 Maart jl„ zou worden stopgezet en wist men blijkbaar niet, dat het dagelijks bestuur door den raad gemachtigd was om bij voortduur van de groote werkloosheid deze regeling in ieder geval tot 15 Maart tc bestendigen. Door de arbeidersvertegenwoordigers werd vooral aangedrongen op een milde en ruime toepassing van de bepalingen en ver hooging van Het bedrag van onderstand, omdat de winter zoo lang aanhoudt en vele gezinnen door hooge huishuren, groote uit gaven voor brandstoffen en grooten achter stand bij kruidenier en bakker, geheel uit geput zijn. De burgemeester moet bij het einde der conferentie hebben toegezegd met het col lege érnstig te zullen overwegen of en op welke wijze aan de grootste bezwaren zal kunnen worden tegemoet gekomen. Door het aanhoudend slechte winterweer was hét aantal aan de arbeidsbeurs inge schreven werkloozen de vorige week zeer groot, o. a. 210 landarbeiders, 148 grond werkers, 13 timmerlieden, 7 metselaars, 8 opperlieden, 2 schilders en 17 diversen, totaal 405. Excursie naar „De Meer". Op de on langs te Dordrecht gehouden vergadering van de leden der vereeniging van oud- leeringen der rijkslandbouwwinterschool al daar, is besloten een excursie voor te be reiden naar den grooten Haarlemmernieer- polder en deze te doen aansluiten aan het concours-hippique te Hoofddorp. De Meerbewoners zullen dit besluit zeker met groote belangstelling en zekeren trots lezen, want de landbouwcultuur staat in dezen polder op hoog peil. De akkerbouwers weten hun gronden naar de nieuwste eischen van techniek en cultuur te bewerken en op die manier de productiviteit te verhoogen. Ook heeft de paardenfokkerij door het ge heele land een goeden naam verworven en oleegt het jaarlijks concours-hippique wel het grootste en meest bezochte te zijn van het geheele land, alwaar voor paardenlief hebbers veel te zien en.... te leeren valt. Ongeval. De echtgenoote van K. S., te Hoofddorp had Vrijdagavond het ongeluk in de Concourslaan uit te glijden en zoodanig op haar hooïd te vallen, dat zij het bewust zijn verloor, Geneeskundige hulp werd in geroepen. Haar toestand is vooruitgaande. Jubilea. Zaterdag was het 25 jaren ge leden, dat de brievenbesteller G. Vrij bij de posterijen en telegrafie alhier in functie trad. Dat deze dag voor hem niet onopgemerkt voorbij zou gaan, was wel te denken. Van verschillende zijden mocht de geachte jubi laris blijken van belangstelling en waardee ring ontvangen. Ook de brievengaarder W. Drooger te Vijf huizen mocht Zaterdag den dag herdenken, waarop hij zijn arbeid hij de posterijen in de ze Gemeente aanvaardde. Personalia. De ambtenaar bij de Ne derlandsche Spoorwegen F. de Jong is van 's-Gravenhage overgeplaatst naar deze ge meente. Motorongeluk. De bestuurder van een motorrijwiel had Dinsdagavond alhier óp den Sloterweg door het slippen van den.motor bij het nemen van een -aai het ongeluk, te vallen en een pols te breken. Genees kundige hulp werd ingeroepen. Op den Kruisweg reed Dinsdag een mo torrijder over een toeschietenden hond, met het gevolg, dat de motor over den kop sloeg en de bestuurder tegen den grond werd geslingerd. Hij werd niet ernstig aan het hoofd verwond en kon na eenig opont houd op het nog berijdbaar motorrijwiel z'n reis vervolgen. Uitvoering. In hotel „De Beurs" te Hoofddorp gat de tooneelvereenigjng „Ge zellig Samenzijn" Maandagavond een goed geslaagde uitvoering. Voor een stampvolle zaal werd opgevoerd „Filmkoorts", een blijspel in drie bedrijven. De opvoering van het stuk wekte bij de aanwezigen zoodanig den lachlust op, dat men zich den geheelen avond kostelijk Aanbesteding. Alhier had een onder- handsche aanbesteding plaats voor den aan bouw van café „Bob", aan de Van Speyk- straat Ingeleverd werden de volgende biljetten: J. Warmenhoven 2125,S. W. Langelaar v. d. Loo 2475,C. van Duin Mz. 2500; C. v. d. Wiel 2550,W. F. Berkhout 2394,— Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. 60 JAAR KOORZANGER. De heer W. A. Zoutenbier herdacht Zon dag j.l. het feit, dat hij zich 60 jaar lang verdienstelijk had gemaakt als koorzanger. Niet alleen in onze gemeente, maar ook, en wel het meest, in andere plaatsen. Na de Hoogmis werd de jubilaris door de koorzangers gecomplimenteerd Hem werd amuseerde, en allen in een hoogst enthou siaste stemming huiswaarts keerden. De medespelenden vervulden huu rollen op uitnemende wijze; „Gezellig Samenzijn" heeft weer getoond iets te willen en te kun nen. Onbewoonbaar vei klaringen. Ged. Sta ten van Zuid-Holland hebben Maandag be handeld sen aantal voorzieningen tegen on- bewoonbaarverkiaringen van perceeien al hier. Als gemachtigde van verschillende eigenaars trad op de heer Van Velzen, Mr, Schokkin'g bracht rapport uit. Met betrekking tot de woningen Kool gracht 15 en Kliksteeg 9 verklaarde de heer Van Velzen, dat deze niet onbewoonbaar zijn, maar dat de laatste, een éénkamer woning, door twee gezinnen wordt bewoond en daardoor onvoldoende wordt onderhou den. De woningen Spilsteeg 1, 3 en 5 noem de hij „behoorlijke arbeiderswoningen", die zeer goed verbeterd kunnen worden. Daar tegen merkte de inspecteur voor de Vólks huisvesting en de directeur van Bouw- en Woningtoezicht op, dat aan de verlichting zeer veel mankeert en dat zonder geheele verbouwing verbetering niet mogelijk is. Perceel Gortestraat 80 verkeert in alle op zichten in uitstekende conditie, meende de heer Van Velzen; vpor de perceeien Gorte straat 72 en 74 is reeds bereikt, dat de ach ter,de woning staande muur wordt verlaagd, zoodal het hoofdbezwaar vervalt. De direc teur echter achtte het hoofdbezwaar niet vervallen, omdat het licht toch zeer onvol doende zou kunnen toetreden. Ten aanzien van de laatste woning werd verder opge merkt, dat die 20 jaar geleden grondig is verbeterd en dat men dus deze woningen uit hetzelfde blok niet „over een kam moet scheren". Het onderhoud door verschillende eigenaars maakt een groot verschil. Hat onderhoud van perceel Oranjegracht 105 achtte de heer Van Velzen uitstekend; zelfs dringt Bouw- en Woningtoezicht er op aan dat de eigenaar zal medewerken aan behoorlijke rioleering; hoe kan men dan be sluiten tol onbewoonbaarverklaring? Ook perceel Vestestraat 23 achtte hij in zeer goeden staat van bewoning. Volgens het rap port van den inspecteur was voorzoover be treft perceel Si. Jorissteeg 3 alleen de ver lichting onvoldoende; perceel St. Jorissteeg 7 echter was in zeer slechten staat. De heer Van Velzen'betoogde verder in tegenspraak met het rapport dat de perceeien Haver- Iraat 1, 3, 20 en 22 niet onbewoonbaar wa ren cfe dat alleen enkele daarvan door over bevolking slecht werden bewoond De uitspraak volgt later. (Ingezonden.) Geen menschenhart, Blijft zonder smart, Als zij het kruis aanschouwen Waaraan Hij hing. En sterven ging, Nog biddend, vol vertrouwen. De Zoon van God, Veracht, bespot, Met onze schuld belaan. 't Onschuldig Lam, Dat op zich nam. Den dood te ondergaan. Kom, volg Hem na, Naar Golgotha, En laat Zijn kruis ons leeren, Wat Jezus leed En voor ons deed. Om eens te triompheeren. 't Is hier op aard. Geen rozengaard, Elk moet zijn kruisje dragen. Daarom, o mcnsch, t Is Godes wensch, Leer lijden zonder klagen. In tegenspoed, Als t harte bloédt. Dan Jezus' kruis herdenken. Bij ziekte, pijn, Geduldig zijn. Het zal u vreugde schenken. Baart soms uw kruis, In hart o£ huis. Veel zorgen en verdriet. •- Richt uw oogen. Naar den Hoogen, God verlaat de Zijnen niet. Dus, gebeden En gestreden, In deez" H Vastentijd. Dan zal het loon, In 's Hemelswoön, Ons deel zijn na den strijd. St. Bavo-Gestickl, Noord wijkerho»! F. DE VROEGE; een schilderij aangeboden, voorstellende de H. Caecilia. De directeur, de heer C. G. J Aikc-made, sprak woorden van waardeering voor hetgeen de heer Zoutenbier in al die jaren gedaan had ter eere Gods en tot stich ting van de geloovigen. Wij sluiten ons aan bij den wensch, dat hij nog vele jaren zijn krachten zal mogen geven ter eere van God bij het zangkoor „St. Je roen". Posterijen. Onbestelbaar terug ontvan gen in de tweede helft der maand Februari aan bet Postkantoor alhier: één stuk, Schip per, 's Gravenhage. Ongeluk. Het zoontje van M„ die ach ter een wagen liep, had het ongeluk te val len, waardoor hij met de hand aan ijzeren prikkels bleef hangen, zoodal hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. R.K. Voetbalvereeniging. Genoemde ver eeniging is voornemens Donderdagavond om 8. uur in .café Boerhaave een Propaganda- vergadering tc houden. Als spr. zal dan op treden de Weled- heer Haverkorn uit Lei den. Wij noodigen hierbij uit alle sportieve medewerkers zoowel van elders als van Voorhout. Wij vertrouwen dat vele aan deze oproep gehoor zullen geven. Er zal ook gelegenheid gegeven worden oro van gedachten te. wisselen. Dus Donderdag avond vele voetballers naar café iBocr- haave. Burgerlijke Stand. Overleden: Antje v. d. Kwaak, 85 jaar, weduwe van P. Peschier. W. Salman, 62 jaar, weduwnaar van C. Hce- rings. Getrouwd: J J. Uljee en K. C. Verhae- gen. Getrouwd A. v. d. Kaaij en M. Beukman. Ondertrouwd T. Oostra en J. Langenberg Geboren. M. de Vries-Spek z.G. C. We lagen-Duinmeiier, z A. M. Duiker-Rals, z J. J. Gerritsec-van der Qel, d A. Niesten- Kok, d. Overleden W. J. van Winsen, wed. C. P. W. Stachelhausen, 85 jaar. Gemeenteraad.Openbare vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk 'op Donderdag den 6en Maart 1924, des namid dags ten kwart na zeven ure. Punten van behandeling 1. Vaststelling verordening aanvulling bouwverordening. 2. Voorschotten vergoeding kosten instand houding bijzoncere scholen. 3. Vergoeding boventallige onderwijzer christelijke school. 4. Vaststelling prijzen electrischen stroom. 5. Voorstel regeling jaarwedde gemeente ontvanger. 6. Medede elingen en ingekomen stukken ZANDVOORT. Presentiegeld.Aan den Raad der gemeen te wordt het voorstel gedaan om het presentie geld voor elke bijgewoonde vergadering van den Raad te brengen op f 3 per lid en wel met ingang van 1 Januari 1924. Tot nu toe was dat bedrag f 5 per lid en per vergadering Raadslid en Strandpacht. Op het adres van den heeren Bramson. Van den Bos, ZwaanSchaap, inhoudende hunne bezwa ren tegen het raadslidmaatschap van de hee ren Gunters en Driehuizen hebben Gedepu teerde Staten beslist, dat hun lid van den Raad zijn niets tegenstrijdigs bevat met art. 24 der Gemeentewet. In gelijken zin besliste Gedeputeerde Staten op een nadere aanvrage over liet raadslid Van den Bos als huurder van een gemeentewoning. Geboren Maria d. v. H. A. Schraal en van W. C. J. Beere, Ludwig, z. v. F. H. Otten en R. C. H. Admiraal. Overleden A. G. H. Stalie, oud 75 jaar, weduwe van D. Meerkotter. Gehuwd W. Duivenvoorden en Th. Chr. Borger. K. van der Mije en H. C. Kessler. Openbare raadsvergadering der gemeente Zandvoort op Dinsdag 4 Maart 1924, des namiddags ten 754 uur ten Raadhuize. Afwezig de heeren Gunters en v. d. Plas. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van den Zandvoortscben Bestuurders- bond en den voorzitter van de S. D. A. P., om een commissie te benoemen bij het te werk .stellen van werkloozen. Wethouder MOLENAAR zet uiteen hoe thans de bewerkstelling functioneert. De heer BRAMSON vindt 't absurd de werkverschaffing in één hand te laten Wethouder SLEGERS verklaart op welke basis de werkverschaffing plaats vindt. Hij is tegeD een commissie. De gemeente komt door de werkverschaffing op groote kosten; de werkloozen werken slecht, het publiek ergert zich. Hij wil ze gaarne zoo spoedig mogelijk afschaffen. Vooral in den laatsten tijcf is de toestand zeer slecht. Wethouder MOLENAAR deelt mede, dat d: werkloozen, die 60 cent per uur ontvan gen, geen kolentoeslag hebben gekregen. De overigen wel. De heer BRAMSON vindt 't vraagstuk uiterst moeilijk. De voorzitter heeft gespro kén van achterstallige huur. Wanneer die niet betaald wordt gaan de huurders naar de noodwoningen wat voor die rnenschen een dubbele misère beteekent. Weth. Siegers GROOTE HOUTSTRAAT 88 zegt, dat er gespeculeerd wordt op de ontevredenheid. Spr. vindt dit een verdachte zinsnede. Hij weet, dat tegen 15 Maart ver schillende werkloozen zullen worden ont slaan. Is 't niet beter een commissi in te stellen, die zal den betrokken wethouder werk en verantwoordelijkheid uit de hand nemen en hem veel verwijt besparen. De VOORZITTER wil bij de volgende werkverschaffing een commissie instellen nu loopt 't op 'n eindje. De heer ZWAAN vraagt, ot de aange kondigde besluiten der wethouders door hen afzonderlijk geschiedt of in overleg met E. en W De heer BRAMSON: Er moet gew.rkt worden. Gebeurt dat niet, laat ze dan elders werk zoeken, maar geef loon naar werken. Spr. is 't met den heer Zwaan eens, dat de Raad in dergelijke aangelegenheden mede zeggenschap behoort te hebben.. Hij vraagt, of de wethouders zich als een dictator be schouwen? Spr. heeft gesproken van een 2den Mussolini, maar nu blijkt hem, dat die vergelijking nog lang niet zoo verkeerd is. Ds. PADT is van meening. dat wethouder Molenaar de kwestie vertroebelt De VOORZITTER adviseert geen commis sie in te stellen tot het rapport over begane onrechtvaardigheden binnen is. Ds. PADT betoogt, dat twee kwesties door elkaar zijn gehaald. Zonder de woordeu van den heer Bramson tot de zijne te ma ken, is hij van meening, dat hier de schijn wordt gewekt, alsof eigendunkelijk wordt te werk gegaan, naar aanleiding van uitla tingen hier opgevangen. Welk MOLENAAR: 't Gaat er over, of de Raad medezeggenschap 'neefl in deze aangelegenheden. Daar hebben noch de burgemeester, noch de wethouders bezwaar tegen. De VOORZITTER stelt voor de discussies te beëindigen en den Raad te hooren.^ Besloten wordt, geen commissie tc be noemen, 2. Voorstel tof verhuring der winkelhui zen en het gemakhuisje aan den strandweg. Dit punt lokt heel wat discussies uit. De beer ZWAAN vraagt inlichtingen, die door wethouder MOLENAAR worden be antwoord. Met 6 tegen 5 stemmen wordt dit voor stel aangenomen en de publieke verpach ting verworpen. 3. Voorstel tot verhuring van 10 strek kende meter strand aan Jb. Kraaijenoord. Aangenomen, 4. Voorstel tot aankoop van grond met opstal aan de Spoorstraat van F. Koper. De heer BRAMSON vindt een prijs van 20 per M2 hoog, acht 10 genoeg. Hij zal zich tegen 't voorstel verzetten. De heer ZWAAN vindt niet alleen der. prijs hoog, maar acht den aankoop ook een gevaar door 't scheppen van een pre cedent. Ook voor andere stukken zal pl.m. 20 pA- M2 moeten betaald worden. VOORZITTER; de opstal wordt ver huurd. In stemming gebracht staken de stemmen over dit voorstel. 5. Voorstel om het besluit tot heffing van 3 pet. pensioenbijdrage nog in werking te laten treden op 1 April 1924, Aangenomen. 6. Voorstel om 1 April 1924 als datum van intrekking der verordening op de hef fing van cene belasting van logeergasten tc bepalen. Aangenomen. 7. Voorstel betreffende de wekker-aan sluiting der brandmeesters. Aangenomen. 8. Voorstel tot verzekering van het per soneel der brandweer tegen ongevallen. De heer ZWAAN vraagt of de verzeke ring moet worden gesloten bij den gevol machtigde of bij de maatschappij. Herinnert aan de ervaringen met Kosmos. Hoe wordt de verzekering gesloten? Alle bijzonderhe den ontbreken. Wethouder .MOLENAAR geeft den heer Zwaan gelijk. Er is niet vermeld in welke tabel of volgens welke klasse het perso neel zal verzekerd worden en zet dit na der uiteen. Het voorstel wordt aangehouden. 9. Voorstel tot overname van een stukje grond voor bestemming van openbaren "weg. Aangenomen. 10. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek der Bouwvereeniging „Een dracht maakt Macht" om vergoeding van intrest voor reeds betaald bouwterrein. Na ampele discussie wordt dit voorstel aangehouden tot nader onderzoek. 11. Voorstel om aan min- en onvermo- genden jongelieden, die opleiding wenschen voor de zeevaart, een bedrag beschikbaar te stellen voor eerste uitrustingskosten, als mede gerant te blijven voor verdere kosten van opleiding. Aangenomen. 12. Voorstel tot wijziging van de rooilijn van de Burg. Engelb.straat. Aangenomen, 13. Voorstel tot wijziging van Met raads besluit van 9 Januari 1922, betreffende om legging tram. Aangenomen. 14. Voorstel tot het geven van een naam aan een plein. De heer ZWAAN vindt het' geprojec teerde plein te groot. Bovendien brengt het onnoodige kosten mee voor de nering doenden, die daèr wonen. Zij moeten hunne rekeningen, briefhoofden, enz veranderen. Het voorstel wordt aangehouden. 15. Vaststelling der 5e suppletoire be- grOoting cn het doen van betalingen uit den post „onvoorziene uitgaven", dienst 1923. Aangenomen. 16. Vaststelling van een suppletoir ko hier der rioolbelasting dienstjaar 1923. Aangenomen. 17. Voorstel tot wijziging der verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas. De heer ZWAAN brengt hulde aan het beleid van den directeur van het gasbedrijf. Aangenomen. 18. Voorstel tot aankoop van een gedeel te van het plantsoen aan de Groote Krocht en bij niet slagen tot aankoop, machtiging te verleenen tot het voeren van een procedure tot onteigening. Aangenomen. 19. Verzoek van de Hoofdcommissie van uitvoering en de financieele commissie voor de Middenstandsdemonstratie te Haarlem om deel te nemen in een garantiefonds. Op dit verzoek wordt afwijzend beschikt. Bij de RONDVRAAG informeert de beer BRAMSON of er plannen bestaan voor de oprichting van een badhuis. De VOORZITTER antwoordt hierop be vestigend. Over deze aangelegenheid loopen bespre kingen. Verder wenscht de heer BRAMSON te weten, of er maatregelen genomen zijn te gen onderwijs verslechtering? Barometerstand 9 uur v.tn.: 764. Stilstanv OPGAVE VAN: De VOORZITTER: 't Is uitgesteld tot September, De heer BRAMSON hoopt, nu er vol doende tijd is, dat deze zaak niet aan de aandacht van B, en W. zal ontsnappen. Ongeveer vier maanden geleden, gaat spr voort, is door hem een voorstel ingediend voor progressieve belasting. Aangezien 1 Mei a.s. het nieuwe percentage moei wor den vastgesteld, zou spreker gaarne willen weten of we progressie krijgen, dan wel of 't tegenwoordige stelsel blijft gehan'naafd. Spr. vraagt of 't niet mogelijk is een licht punt aan te brengen op 't Stationsplein en gedurende de zomermaanden aan 't einde van den Strandweg. Ds. PADT vraagt of er niet een waar schuwingsbord kan geplaatst worden hoek Boulevard en Nieuwe Zeeweg? De beer ZWAAN wenscht te weten, hoe 't nu staat met de rioleering in de Brederode- straat. De mencsbcn zijn daar verstoken van rioleering. De heer BRAMSON terugkomende op de vraag van Ds. Padt, stelt voor de gemeen te Bloemendaal te vragen een bord tc plaat sen. De heer ZWAAN vraagt of de rekening van 1922 door Gedeputeerden is goedge keurd of niet goedgekeurd. De VOORZITTER antwoordt, dat hier over nog geen bericht is ingekomen, zelfs nog niet over het percentage van den hoof- delijken omslag. De beer GEERS betreurt het. dat op 9 Februari j.L door den Burgemeester toe stemming is verleend tot het opvoeren vqa Allerzielen. Dit stuk is krenkend voor Roomsch Katholieken. De VOORZITTER wil hierover niet dade lijk uitsluitsel geven. Voor hem was 't niet krenkend. De heeT GEERS: Dit is geen bewijs, dat t voor R. K. niet krenkend kan zijn. De heer BRAMSON vindt de houding vaC den voorzitter zeer correct Men moet zoo'n stuk als kunst beschouwen en zich niet af vragen, of 't voor eenige godsdienstige ge zindte krenkend kan zijn. De Raad gaat hierna in besloten zitting over. Engelsche plantsoentjes. Men schrijft ons: Reeds veel is er gepraat over de En gelsche plantsoentjes welke in de Schoter- boschstraat, volgens Engelsch model, zijn aangelegd. Zeer zeker gaf dit genoeg stol tot besprekingen. Bij het bouwen van de huizen en het aanleggen van de straai wilde men daar plantsoentjes hebben. Maar wat voor mode], en hoe aangelegd? Breed voerige discussies zijn gehouden over de verschillende modellen van moderner i plantsoènaanleg tot tenslotte de keuze of t Engelsch model vieL Werkelijk stond dii heel aardig. De grasperken waren in de laagte aangebracht, hetwelk met vier trapjes te bereiken was. Ook was er voor eenige banken gezorgd. Men kon met recht (rots op dat plantsoentje zijn. Maar nu ge beurde er op een keer iets waar niet op ge rekend was. Het begon n.l. te regenen. Dit is iets heel gewoons, zult.ge zeggen. Maar voor dit plantsoentje niet, want dit stond wegens zijn lage ligging in een minimum van tijd geheel blank. Spoedig had men in gezien, dat de keuze van Engelsche -plant soentjes voor ons waterlandje niet goed was. Men trachtte zoo spoedig mogelijk veranderingen aan te brengen. Maar. jawel, dan was het geen Engelsch model meer. Dus werd het zoo gelaten. Wel werden eenige niet noemenswaardige veranderingen aangebracht, maar dat was meer voor bet uiterlijke. Maar nu den laatsten tijd, met die sneeuwvallen en die vorstperiodes, heeft dat plantsoentic menigeen op onwelkome wijze verrast. Eerst was er een laag sneeuw in de diepte gevallen, hetgeen 'S middags weer half weg dooide, maar 's avonds be vroor het weer. Dan kwam er weer sneeuw en regen op en den volgenden dag was het meestal weer bevroren. Maar nu Zondag j.L. sneeuwde bet s morgens flink, waarvan ook het plantsoentje zijn aandeel kreeg. Evenwel viel dit op bet dunne laagje be vroren ondergrond, waaronder een laag sneeuw en water lag. Verschillende perso nen die het plantsoentje overstaken en het trapje afgingen, meenden in de zachte sneeuw te zuilen stappen. Doch hun bere-J kening kwam nooit uit Iedere voorbijgan-f ger zakte tot over de enkels in bet koude water weg en voor dat hij begreep boe bet zoo nat kwam. was hij tot halverwege zijn knieën kletsnat Begrijpelijkerwijze liepen er zeer velen in den val en menige onvrien delijkheid aan het adres van den uitvinder of aanlegger der plantsoenen werd dan ge- loodsd. Maar nu in gemoede. Zouden die plant soentjes niet wat ongehoogd kunnen wor den? Het zal toch het plaatselijk schoon niet schaden? O.i. had men dit Engelsch mo del .achterwege moeten laten, waardoor veel minder last zou veroorzaakt zijn ge worden, terwijl er dan ook geen bron van ergernis voor de gemoedelijke Zondagsche sneeuwwandelaar zou bestaan. Keuring lichting t925. Het geneeskundig onderzoek van de ingeschrevenen dezer ge meente, de lichting 1925, zal plaats hebben te Beverwijk, in de Fröbelschool aan ds Peperstraat, den 28en April a-s„ des nam te 1.30 voor de ingeschrevenen van 1 tot 2( en den 29en April a-s„ voormiddags 9.1; uur voor de overige ingeschrevenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1