i PEN 'OGEN Ingezonden Mededeelingen DE SPAARNEBANK 4* T SCHOTEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. SANTPOORT. BLOEMENDAAL. moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT brengt U het KAARLED. Commissie van Beroep R.-K. Bijz, Scholen in het dekenaat Haarlem. De actie in liet Klcermakersbedrijf. De H.O.V. en de omliggende .gemeenten, a 60 cents per regel. Een zenuwsfillend middel De verontreinigings van het grachtwater. Nieuwe Autodienst. Bï AL. j. OVERVEEN, Weer eens: Autobussen. V. K. j HEDEN 993/„ 17 V. 99 82V„ 142»/: 1291/ 133 135V. 81 32V, 502 397'/ 64 206V, 134 139 138L 95 V. 242 433 112'/. 194'/ 200 121% 374 326 377 159% 226 116 127% 415 54V, 140% 74 15 9D%, 99% 128 135' 81 498 39 61% 204 133'4 138 138% AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ts- vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns, INGEZONDEN. imtsfesi uit enze vorige oplage, De crisis in België. Hollandsche avondop de Leipziger Messe. De Engelsche Kóning ongesteld. Arthur Henderson weer in hei Lagerhuis. De indruk van de corres~ pondentie tusschen MacDonalc en Poincaré in Amerika. Weer een rede van Poincaré over het Roer-vraagstuk te wachten. Congres der Christelijke Patroonsorganisaties. De toesiand Tan Schoten's straten. Over iet algemeen zijn de straten in Scholen tamelijk goed en menige andere plaats mag ren lesie daaraan nemen. Maar zooals het meestal is, er zijn ook een aantal slechtere straten, die het ver keer lastig maken, en een hinderpaal zijn vcor de voetgangers. Noemen wc slechts den Spaarndammer- u eg vanaf de Paul Krugerkade tol aan de Floresstraat. Het is daar een geharde weg van grind en steentjes. Langs den cenen kant loopt hef Spaarne. Dc walkant is soms breed soms smal, al naar gelang de breedte van den weg het toelaat. Bij de Gem. Gasfabriek ligt bijna altijd een groote zandhoop, welke soms een hoogte van en kele meters bereikt. Door het ai- en aan brengen van dat zand, wordt de weg met een dikke laag bemorst, hetgeen met re genachtig weer een waren modderpoel ver- jorzaakt. Even verderop meer naar het in lanbouw zijnde hotel toe, ligt langs een vieze moddersloot een gedeelte weg, welke voor wielrijders gevaarlijk en voor voet gangers onbegaanbaar is. Men heeft daar n.l. een laag geklopte basalt of keien neer geworpen, welke niet door een wals zijn bewerkt, maar door het verkeer moet wor den platgedrukt. Zulks duurt bijna den gc- heelea winter en nog is het steeds dezelfde rommel. Aan de kanten der fabrieken is het meestal treurig gesteld. Dich bij de Haar- lemsche Ijzergieterij en Scnotensche gas fabriek ligt langs den weg een stuk gras- lend, van enkele meters breedte, hetwelk door zijn lage ligging steeds onder water staat en altijd een moeras vormt. In den laatsten tijd heeft men er kris kras door eikaar een aantal boomstammen neerge worpen. Zeker tot verfraaiing! Ook de Spaarndammerweg tot Spaemdair. is niet mooi, maar toch goed begaanbaar. De kan ten -zijn allesbehalve best. Ook de Spaarn- dammenveg nabij het brugje over de Paul Krugerkade is zeer slecht. Groote diepe kuilen, welke met regenvallen direct vol met water staan en wat een groote hindcr- r-al voor de voetgangers is. Ook naast de Werf Conrad is het dan een modderpoel. Het zou een goede verbetering zijn, indien dc gemeenten Haarlem eti Schoten voor het a.s. zomerseizoen den Spnarndammerweg 'n beter aanzien gaven, enen Nieuwe winkelhuizen. !n Schoten's hoofdstraat de Gen. Cronjéslraat behoeft 'i nog niet eens zoo heel lang meer te duren, of er zal geen particulier of dicht huis meer te vinden zijn. Dit zou zijn oorzaak dan vin der in het groot aantal winkels, dat er a's paddestoelen uit den grond oprijst. Zijn er in den laatsten tijd al zeer veel gekomen, ;:u zijn er weder drie in aanbouw1. Een huis is bijna klaar, tenminste d6 schutting is al een paar'dagen weg, terwijl dc groote spie gelruit al geplaatst is. Hier zal gevestigd worden een winkel van de Singer Naaima chine-Mij. Voorts staan om drie verschillen de huizen groote schuttingen, waarvan er een twee huizen meet. Tevens is man daar naast alweer een ander huis aan het uit breken. Ook op het Soendaplein komt eerst daags een verbouwing tot stand. Daar heeft n.l. de heer v. Trigt boven zijn café 'n groote vergaderzaal laten zetten, wat voor 'n plaats als Schoten een groot gemak zal zijn. Ver der zijn er nog eenige verbouwingen in 't vooruitricht, zoodat er van particuliere wo ningen niet veel meer overblijft. Mettertijd wordt Schoten Haarlem's grootste concur rent! Burgerlijke Stand. Geboren: d. van B. de NieuweJansen. d. van A. C. Germes Spoeistra. z. van H. de VriesFris, z. van G HoutgraafKistemaker.' d. van T. Esteiede Vries. d. van P. M. Ncüs van Spr.se. d. van J. H. G. N. Hcn- •friksjfHcijerman. d. van A. M. Middag van Bonzel. Ondertrouwd: J. G. Phiitppo en A. M. de Graaf. Getrouwd: H. Heerens met H. P. C. Hu- rers. C. L. Dcrks met N. Geelhoedt. Overleden: S. A. Schönhage. echtgenoot van A. M. Sluijter, 47 iaar. H, Raaders- ma, echtgenoot van K. Weidema, 77 jaar A, J. Verkerk, 79 jaar. J. Hilhorst, echtgenoot van G. Everts,- 59 jaar, H. Nelis, v., dag. J. Oostendorp, echtge- noote van W, F. Hessen, 52 jaar, ftaringaanvoer. Zaterdag kwam hier van Drontheim binnen het Duitsche stoomschip Oesdemcne met 1800 tonnen haring voor de Visschérij M- Zaasstroom. Maandag kwam hier van Yarmouth bin nen de motorlogger Margaretha Cornelia Cornelia K. W. 135 met 669 tonnen haring voor de N.V. Dommering's In- en Export- bande', Deklast verloren. Het Ned. zeilschip Cito, met cokes Tan Londen naar Leiden, is hier aangekomen met verlies van een groot deel Jer cokes, wegens slecht weer. Wesr vertrokken. Het nieuwe stoom- schik Plancius, dat Zaterdagmiddag in de sluis tegen de Nero botste en schade aan dc schroef bekwam, is te Amsterdam gerepareerd en is gistermiddag naar Indië .ertrokken. Onderscheiding. Bij Koninklijk besluit Is aan den lichtwachter bij de kustverlich- tfng te IJtnuiden F. Retz de eeremedaille, in brons, verbonden aan de Orde van Oranfe-Nassan, verleend. Benoeming. Naar wij vernemen gaat 'e heer de Boer, rijksveldwachter, ons met ingang van 16 Maart a.s. verlaten. Hij is be noemd te Dordrecht, waar hij op genoemden datum aanwezig moet zijn. Hulde aan het Dames-zangkoor. Naar wij vernemen is het batig saldo van de zanguit voering van het Dames-zangkoor bij gele genheid van het 25-jarig jubileum van Zus ter Dina 310 Zeer zeker is een woord van buide aan het Dames-zangkoor hier op zijn plaats. De minister van Binnenlandsche Zaken, en Landbouw heeft aan het Gemeentebestuur bericht dat hij de steunverleening voor werklooze Noordzee-visschers voor deze gemeente niet meer geldig verklaart, daar nog slechts drie visschers ondersteund wor den. Elf grondwerkers worden mede onder steund maar op hen was de steunverleening snert van toepassing. Koning-Kallenberg. Zondag is alhier overleden, 88 jaren oud, de bekende oud- badvrouw van het Groot-badhuis", de we duwe G. Koning-Hollenberg. Verkooping. Ten overstaan van notaris Vfidervank dc Blécourt van Bloemeadaal, n gisteren verkocht de villa aan de Kost- verlorenstraat 31. alhier. Keeper de heer Fesevur voor 8225. Personalia. Te s-Gravenhage slaagde voor het examen Machinist, theoretisch gedeelte, diploma C., dc heer A, Komman, elhier. Jubile Van Nobelen. Aan den heer Van Nobelen, die 35 iaar in gemeentedienst werk zaam was, is Zaterdagavond half 8 door de Harmonie „Euphonia" een serenade gebracht. Dc gewone tractatie volgde. De jubilaris werd door direitcur en leden van het korps hartelijk geluk gcwenscht, waarna een schoonzoon dankte voor de vriendelijkheid, door het korps aan den iubilaris bewezen. spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte In plaats van den overleden voorzitter, den heer Mr. Th. I. A. Nuyens, is als zoo danig- gekozen de heer Mr. F. Vorstman, te Overveen. Van stakerszijde in het Kleermakersbedrijf deelt men ons mede, dat de Maandagochtend in het gebouw „St. Bavo gehouden ver gadering door ongeveer 80 stakers bezocht was. Uit mededeelingen van dc stakings- ieiding bleek., dat thans 95 pel. van het per soneel bij dc staking is betrokken. Door de hoofdbesturen werd 'n korte uit eenzetting gegeven van de landelijke actie, waarvan vermoedelijk nog deze week de be slissing vallen zal. Tevens werden door hen sympathiebetui gingen uit andere afdeeüngen overgebracht. De staking heeft overigens nog steeds ecu kalm verloop. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Alleen wordt bij de wankels der bij de staking betrokken firma's gepost. Hier doen zich echter geen ongeregeldheden voor, Wij lezen in het maandeliiksch program ma dat door de H. O. V. wordt uitgegeven het volgende: De Raad van Heemstede heeft voor de tweede maal onze aanvraag om subsidie over 1924, thans met 11 tegen 4 stemmen De Raad van Bloemendaal heeft op ons aanbod om onze verplaatsbare muziektent, tot welker aanschaffing men ons verplicht had, van ons over te nemen voor den kos- tenden prijs van 2000 geantwoord, dat men dezelve voor 1000 wil overnemen. Het is ons onverklaarbaar hoe de bestu ren van deze beide gemeenten, die zulk een intensen vrees hebben om door Haar lem geannexeerd te worden, nu niet eens door een vorstelijke geste blijk hebben willen geven, dat zij niet klapkloopen op de zak van Haarlem. Daartoe heeft zich de gelegenheid ge boden bij dc aanvraag van de H. O. V. om subsidie, maar in plaats om dit verzoek met gratie toe te staan en daarmede te toonen, dat men onafhankelijk vaft Haar-, lem wil blijven, weigert men botweg; men parasiteert blijkbaar liever, dat is wel zoo goedkoop, maar cf het verstandig is....? dat aan Uw zer.uwachtigen toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloos heid doet ophouden is een koker Mljnhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. In de „Verslagen en Mededeelingen be- irefiende de volksgezondheid" van Febru ari 1924 komt van dr. G. Romijn; inspecteur der Volksgezondheid, een bijdrage voor i over den „Hydrobiologischer. toestand van Rijnland.' j Die beschrijving is wel van belang en 'daarom geven we er een en ander uit weer: - Dr. Romijn treedt in een uitvoerige be schouwing over de samenstelling van het Rijnwater, bespreekt de grens tusschen brak- en zoetwalergebicd en gaat verder na de sterke watervervuiling vooral in de na bijheid van Leiden en Haarlem. Het komt mij voor, zegt hij, dat, wanneer het water in het vervuilde gebied eenigszins brak is, de optredende levensgemeenschap een sterker vervuild karakter vertoont dan wanneer het - water geheel zoet is. Vooral geldt dit, zoo als reeds meer gezegd is, voor de zwavcl- bacteriën. Als vervuilde gebied kan ook geiden de Gouwe, al wordt bier de invloed door dc groote waterberging eenigszins tegenge gaan. Een zeer gunstige invloed zal hier ook worden uitgeoefend door het ontbreken van ebdeuren aan de Mallegatsiuis, waardoor bij eb veel water uit Rijnlands boezem verlo ren gaat. Daarbij zal toch ook veel ver ontreinigd Goudsch grachtwater afgevoerd worden. i Ook de Woensdagscne vaart bij Noord- ,wijk, die aan het doode eind het afvalwater jvan Noordwijk ontvangt behoort hierbij, j Als maatregelen ter verbetering komen, volgens dr. Romijn, in de eerste plaats in aanmerking die, welke moeten strekken om meer of beter water op den boezem aan te voeren, voorts zoodanige, die moeten dienen om het bederf van het water door toevoer van zeewater of verontreinigingen tegen le gaan en eindelijk die, welke strek ken om het zelfreinigend vermogen zoo hoog mogelijk op te voeren. Allereerst komt dan de waterinlaüng nan de orde. De hoofdingenieur valf den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland zoekt de ver betering uilsluitend in de vergrooting van de te Gouda in te laten hoeveelheid, waar- voor de bouw eener nieuwe inlaatsluis be zuiden Gouda en afzonderlijke bekading van het grondgebied dezer stad noodig zijn. Ook de ingenieur van Rijnland acht dit j den meest aangewezen weg, al wijst hij cr i op, dat ook verscb water op Rijnland ge- bracht kan worden uil het Grootwaterschap Woerden, door van den Holandschen IJssel via de ïmkelc Wiericke water van den ge- kanaiiscerden IJssel in te laten Waar hij echter de oplossing door den hoofdingenieur voorgesteld, eenvoudiger acht, en een vol doende aanvoer via dc Enkele Wiericke en de schutsluis te Bodegraven voorshands niet mogelijk is meen' hij dat deze weg verder niet in aanmerking komt. Er blijft echter een karakteristiek verschil tusschen de Gouwe en den Rijn,wat de jboedanigheid van hun water betreft, nu reeds te bestaan. De tabel der vindplaatsen en van de ge bonden samenstelling van het water op 24 Atigj-tus leert, dat het gehalte aan zou ten van het water der Gouwe toen onge veer anderhalf maal zoo hoog was als dat van den Rijn. In het be^in van September 'schijnt er een dergelijk versch:! te hebben bestaan. Het bleek bij nader onderzoek Zeer merk waardig, dat er nog zoo groote verschillen in dc samenstelling van het water en der levensgemeenschappen optreden. Wat de beteekenis van het schut- en Iek- water voor de hygiëne van Rijnland s water aangaat, zoover de schutsluis te Bodegra ven betreft, acht dr. Romijn het niet te ver wachten, dat liet daarop ooit een minder gunstigen invloed zou uitoefenen. Ook de sluizen te Gouda zullen, uit dit oogpunt be keken, wel nimmer gevaar opleveren. Geheel anders staat het echter met de sluizen op de andere plaatsen. Zij moeten in twee categoriën worden onderscheiden en wel in de schutssluizen, dat zijn die te Leid- schendam, Spaarndam, het Tolhuis onder Leimuiden en die bij de Nieuwe-Meer en in de keersluizen die op eenige der genoem de plaatsen naast de schutsluizen voorko men, benevens die te Katwijk en Halfweg. Bij al deze sluizen is het water dat bui ten de deuren staat, brak of zout en soms ook meer of minder met afvalwater veront reinigd. Het is dus gewenscht, dit zooveel mogelijk tegen te houden Behalve te Katwijk wa.i. bi) eb de btii- tenstanden zeer dikwijls zoo laag zijn, dat natuurlijke loozing van overtollig boezem water kan plaats hebben, waartegenover echter staat, dat dc vloer er veel hooger dan de stand van het binnenwater oploopt, be draagt het verschil in waterstand binnen en buiten de sluizen van Rijnland 15 30 c.M. Aangezien het indringen veroorzaakt wordt door den hoogeren stand van het bui tenwater, zou het bezwaar der verzouting dus zoo goed als opgeheven kunnen worden wanneer men in Rijnland slechts 'n 30 c.M. hoogeren boezemstand zou kunnen handha ven. Dat is in de eerste plaats reeds niet mogelijk door dc lage ligging der stad Gouda Maar reeds elke centimeter waartoe men het boezempeil hooger zal kunnen opvoeren, beteekennt een belangrijke beperking van 't eavel der verzouting. Wanneer dus de scheiding van een polder Gouda van Rijn land's boezem zou toestaan 't peil daarvan merkbaar hooger op te voeren, zou daarme de reeds veel gewonnen zijn. Een ander middel is door den heer J. van der Hoeven aan dc baad gedaan. Deze wil slechts op een klein stukje van den boezem vlak binnen de sluizen een hoogeren stand handhaven. Daarvoor be veelt hij de zoogenaamde tegcndruksluis aan. Dit is een gewone sluis waarbij aan de binnenzijde een beschermingskolk is aange bracht door een extra stel deuren. Dr. Romijr. acht déze methode voor keer sluizen wel gcwenscht, doch n;ei voor schutsluizen, daar voor deze laatste het der de stel deuren oponthoud bij het schutten veroorzaakt. Volgens dr. Romijn zou groote verbete ring ook reeds verkregen kunnen worden door de sluisdeuren beter sluitend te maken. Hier zou men waarschijnlijk veel kunnen bereiken door de houtvlakken, die tegen elkander komen tc liggen, met al dan niet met lucht gevulde gummi-stootkussens te beklecdcn. Dit hulpmiddel zou wel de ge ringste bezwaren medebrengen. Ér kan echter met genoeg op gewezen worden, dat men uit hygiënisch oogpunt voor hei tegengaan van het indringen van zeewater in den boezem haast geen uitgaaf te hoog achten kan. Vooral voor de sluizen tc Lcidschendam en bij de Nicuwc-Meer bcteekent het in dringen van het buitenwater behalve ver zouting, tevens vervuiling door afvalwater. Wel is dit bezwaar door de min of meer geslaagde pogingen der steden 's-Graven hage en Amsterdam, om de vervuiling in hyn stadswateren te beperken en door het voer haar boezemwater gelijk gerichte stro ven van het Hoogheemraadschap Delfland, veel minder geworden dan vroeger, maar het blijft nog altijd bestaan. Voor déze slui zen verhoogt het dus de waarde aan het bestrijden van het indringen van zout ver bonden. Verder komt in dit opzicht de afvoer van 'huishoudelijk en industrieel afvalwater op verschillende in Rijnland's gebied zelf gele gen plaatsen in aanmerking. Bij het onder zoek is op den invloed van dezen afvoer ih het bijzonder gelet, vooral wat Leiden betreft. De ioestanden die beslist vragen om ver betering van de vervuiling door afvalwater uit eigen gebied zijn nagenoeg alleen gecon stateerd in de omgeving der beide groote steden, terwijl de resultaten (c Halfweg ver kregen, er op wijzen, dat daar de bodem der Ringvaart, sedert de verplaatsing van do loozing van het afvalwater der suikerfabriek Holland, zich in een krachtig genezingspro ces bevindt. Tc Haarlem heef: men, in de loomc be rusting in het „In Haarlem heeft het altijd gestonken en zal het wel altijd blijven stin ken" nooit veel anders gedaan, dan den toe stand verergerd. Men heeft toch de capaci teit verkleind door de sterkst verontreinig de grachten te dempen en maatregelen ge nomen om de geproduceerde afvalstoffen sneller en vollediger op de overblijvende water af te voeren. Te Leiden heeft men daarentegen terecht ingezien, dat dat de toestand niet verbeterd worden kan, wanneer men het afvalwater, tenminste de hoofdmassa daarvan, niet in plaats van het op de grachten tc loozen, opvangt en door gesloten rioleering buiten de stad brengt. Later eventueel noodig blij kende reiniging zal des te minder moeite, last en kosten meebrengen, naarmate de loozingsplaats op den boezem met meer zorg gekozen wordt. Echter moet men ook daar bedenken, dat wateren, waaraan een bevolking van 65000 menschen hun woningen dicht opeen geves tigd hebben, welke bevolking door noesten arbeid in haar levensonderhoud moet voor zien, ondanks de voórgenomen maatregelen ter bescherming, op zoo velerlei wijze aan verontreiniging blijven blootstaan, dat mep hun capaciteit zoo weinig mogelijk moet verkleinen, zoo weinig mogelijk hinderpalen aan de strooming in den weg mag leggen en bestaande hinderpalen zooveel mogelijk op ruimen moet. Verder moet men door voort durend bodemonderhoud dit meest gevoelige deel der grachten en daarmee de geheeld watermassa zoo goed mogelijk beschermen: Natuurlijk zal het ook het nuttig effect der door de gemeente te nemen maatregelen des tc grooter zijn naarmate de ioestanden in den boezem tengevolge hebben dat er mee- en zuiverder water door Leidens grachten stroomt. Ook voor Haarlem blijft het, wat deze vemeente verder ook voor maatregelen ter bestrijding der waterverontreiniging nemen mocht, noodig dat dc waterbeweging in haar grachten zoo krachtig mogelijk zij. Terwijl Leiden hiertoe van het spuien te Katwijk het meeste nut moet verwachten, kan voor Haarlem alleen het uitmalen te Spaarndam goede resultaten geven. Meer aanvoer van versch water zal dus gunstig werken, omdat daardoor ook in droge zomers een meer ge regelde verversching mogelijk wordt Dan al leen zal deze verversching niet anders dan verbetering kunnen brengen, wanneer het met het boezemwater aangevoerde plank- xonmatcriaél niet onmiddellijk door den on derliggende vervuilden grachtbodem wordt gedood en door zijn rotüng nieuwen ondra- geüjken stand verspreidt. De toestand van den boezem zelf zal te beter blijven, naarmate er meer en krachti ger sctroomingen in optreden. Meer aan voer van versch water en meer spuiing zul len daartoe bijdragen, maar ook de stroo- mingen, die door bet opwaaien ontstaan, zullen des te gunstiger werken, naarmate de daarbij verplaatste watermassa grooter i». Dc demping van elk stuk boezemwater zal dus ongunstig op der hygiënisclTcn toestand inwerken, elke vaartverruiming, die het wa tertransport gemakkelijker maakt, dezen verbeteren. Aangezien ook hier de oodem het ge ringste zelfreinigend vermogen van den ge- hcelen waterloop heeft moet men de cul tuur en de vangst van bodemvisschen nanfk- lijk karper en zeelt bevorderen. Zoowel toch hét woelen dier visscheu zelve in het bodemmateriaal, dat vooral bij den karper bij hoogste zomertemperatuur het sterkste is, ais het omroeren van den bodem, dat de vangst met zegen en schakels met zich mee brengt maakt" een krachtiger stofwisseling' i daarin mogelijk. Ten slotte dienen de autoriteiten, die voor het belang van Rijnland's bewoners moeten opgekomen, er voor te tyaken, dat niet door j of ten behoeve der bewoners van aangren- j zende landstreken maatregelen worden ge- nomen, die nadeelen voor Rijnland's eigen bewoners meebrengen. Daartoe moet men I zich van den aanvang af op de hoogte hou- i den van de daar opkomende vragen, voor zoover dit gebied er bij betrokken is, of kan worden. Als zoowanig wijs ik op de pogingen van Amstelland, om door vermeer derden aanvoer van zoet water een goeden toe'stand op haren boezem te verzekeren, beter dan het nu mogelijk is ïn dit opzicht werd reeds de stichting van een stoomge maal bij het Tolhuis te Leimuiden genoemd, om op die wijze water aan Rijnland's boe zem te onttrekken. Ik zon het hoogst bedenkelijk achten, be sluit dr. Romijn, wanneer dit voornemen tot uitvoering kwam. „Daarbij naot ik voorop stellen, dat de verbetering van den toestand van het vrater in Amstelland op zichzelf niet anders dan ten voordeele van Rijnland strek ken kan. Maar dc grootere waterbeweging, die de inlating te Gouda of Bodegraven en dc uitmaling te Leimuiden van het voor Amstelland bestemde water zou teweeg brengen, zou slechts een zeer klein en wel het minst belangrijke deel van Rijnland's boezem len goede komen- Hierbij komt nog, dat Amstelland veel beter kan worden ge holpen door het Grootwaterschap Woerden, dat ongeveer hetzelfde peil op haren boe zem onderhoudt als Amstelland. Hei toe tc voeren water zou van hier uit althans 15 a 20 c.M. minder hoog opgevoerd behoeven te worden. Ais inlaatplaaiser zou Amstelland, hetzij de Haanwiikcrsluis bij Harmeien, of het Woerdensch verlaat kunnen kiezen, of wan neer dit wenschelijker bleek, twee inlaatge- legenheden nemen. Vooral, wanneer dan het iniaatwater bij het Klaphek aan de Lek ont nomen werd, zou tegelijkertijd Rijnland's be lang gediend kunnen worden. Men zou daarmede ook een flinken stap gezet hebben in de richting om met behulp van het water onzer groote rivieren het. zeewater uit ons land ie verdringen." BAKKERSGEZELLEN. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Bakkersgezellen nam de volgende motie aan Gehoord de besprekingen betreffende het negeeren van den vakbond bij de j.l. Maandag gehouden conferentie tusschen het Coöpera tie-bestuur „Samenwerking" te Heemstede en de confessioneele vakbonden. spreekt haar afkeuring uit over de gevolgde gedragslijn van dit Coöperatie-bestuur, daar het personeel voor een groot deel in den Alg, Ned- Bond is georganiseerd verwacht alsnog, dat bedoeld bestuur haar houding zal wijzigen en dientengevolge in overleg zal treden met den Alg. Ned. Bond, DE COMMISSIE VAN BEROEP IN NOORD-HOLLAND. De afdeeling Haarlem van den Cenrtalen Ned. Ambtenaarsbond heeft aan ged. Staten van Noord-Holland een schrijven gericht meldend dat het als een leemte wordt gevoeld dat geen mededeelingen worden gegeven over de verrichtingen van de Permanente Commis sie van Beroep in Noord-Holland. Daar waar deze commissie mede door het personeel in dienst der Provincie wordt ge kozen, meent het bondsbestuur, dat hieraan ontleend mag worden, kennis te nemen van de verrichtingen der Commissie, waarbij zij opgemerkt, dat de Commissie van Beroep voor het Staatsbedrijf der posterijen, ieder jaar een volledig verslag der behandelde ge vallen geeft. Het bestuur richt tot Ged. Staten het ver zoek kennis te willen geven,hetzij rechtstreeks of door middel van het hoofdbestuur van de verrichtingen der Commissie en te willen be sluiten in den vervolge jaarlijks een verslag hieromtrent te willen doen uitbrengen. Alle hout is geen timmerhout, en iedere autobus is geen vervoermiddel, zou men kunnen zéggen, maar dit Laatste slaat in geen geval op de thans sinds kort rijdende it i cu we autobus HaariemNoordwijk-aan- Zec o-ver Vogelenzang. Deze nieuwe wagen, die direct te her kennen is aan zijn gele kleur, draagt den naam van „De Zillijkerspoor" en is van alle nieuwste middelen voorzien. Direct bij het instaopen valt de keurige inrichting en de frissche gezonde lucht, welke zich er in bevindt, op en dit is te Janken aan de uitstekende ventilatie, welke in de zoldering is aangebracht. Verder zijn er in' dit voertuig, dat door zijn zachtveerende banken veel op een luxe auto gelijkt, een vóór- en achterdeur, een electrische verlichting, en een brandbluscb- apparaat, hetwelk voor een eventueel geval direct voor het gebruik gereed is. Dc au'to, die voorzien is van een 30 P.K. White-motor, legt den afstand Haarlem Ncordwi'k aan Zee in één uur en 5 minuten af, en rijdt .door een prachtig natuurschoon, zoo zelfs, dat verscheidene menschen alleen voor hun pleizier een reisje hebben meegc. maakt Wü hebben eens een tochtje gedaan en hebben ons van den lichten gang kunnen overtuigen. Wij wenschen den ondernemers dan ook succes, en gelooven niet dat dit zal uit blijven. OPLICHTERIJ. Dezer dagen vervoegden zich een als net gekleed heer van ongeveer 25 a 30-jarigen leeftijd bij de familie van der S. op den Bloemendaalscheweg, en overhandigde een keurig verpakt pakje, hetwelk aan boven bedoeld adres was geadresseerd. Tevens [■werd een kwitantie gepresenteerd, waarop een zekere inhoud stond vermeld, met vermelding van 9,75 onkosten. Daar de familie van der S. af-.vezig was, l nam de dienstbode het pakket in ontvangst 'en betaalde dit bedrag. Toen de familie des avonds thuis kwam en met het gebeur de in kennis werd gesteld, waren noch beer, noch mevrouw van der S. zich bewust iets te moeten ontvanger. Bij opening van het -pakket bleek de inhoud uit lompen le bestaan en geheel waarde- loos le zijn. De politie is hiermede in kennis gesteld, i Men zij dus op zijn hoede. R,X. Gymnastiekvereeniging O, S. S., on- lerafd. R.K, Volksbond aid, Overveen. j De R.K, GynJnastiekvereeniging welke on- I langs ie Overveen werd opgericht, heeft één naam gekregen. Deze is O. S. S. fOefe- ning staalt Spierenl, Zco langzamerhand behoort een stad <f dorp, zoo' schrijft een fantaiseerende lezer ons, zelfs een gehucht tot het rijk der autobussen, alleen een enkele plaats, blijft •van dit modernste vervoermiddel versto ken. Behalve solide en geregelde diensten, bestaan er ook minderwaardige wagens, wagens waar een prutser-timmerman zijn timmerkunst op heeft geprobeerd en die maar al te veel het inburgeren van dc autobus tegenwerken. Zeker er zijn goede ook en zelfs zeer goede bussen. Autobussen waar men het vcege lijf zonder gevaar voor onpasselijk heid en angst in kan bergen, maar de klei ne stijf-vierkante kasten zijn totaal onge nietbaar. Meestal zijn deze gebouwd op een Förd-chassis, net een kip op hooge pooten. Reeds bij bet instappen bemerkt men het hevig stommelen, hetgeen bij het rijden onuitstaanbaar- is en een nieuweling in het bussenrijk, zegt h-vt „moderne" vervoer middel spoedig vaarweL De modernste auto, die nu op 's Hoeren wegen rijdt, is de Büssing autobus, een der bijzonderheden van de Amsterdamsche Au to Tentoonstelling. Zij biedt plaats aan niet minder dan 50 personen. De bus is 10 M. lang, doch die groote afmeting doet geen schade aan de elegance van hei ver voermiddel Deze uiterlijke sierlijkheid vindt men ook in den wagen. Aan de ach terzijde bevindt zich een opvouwbare deur, welke toegang geeft tot hel achterbalkon, dat door een schuifdeur van den verderen wagen gescheiden is. De oetimmering en bckleeding der 44 zitplaatsen, de indeeiing van de ramen, de afwerking van ventilatie en alle verdere details wijzen er op, dat we hebben een wereldindustrie, die zicb op dit punt gespecialiseerd. Een bijzonderheid van deze autobus, is, dat zij op zes wielen rijdt. Vier cr van zijn onderling verbonden en vormen een apart veersnd onderstel, dat behalve ver- dceling van gewicht, ook dit voordeel heeft, dat alle schokken worden gehalveerd. In een iuxe auto kan men niet genoeg lijker rijden dan in dezen Büssing autobus, juist, omdat men zoo goed als geheel geen last van schokken ondervindt Een groot bezwaar was bij velen, dat de bus. met zijn enorme lengte niet door -de smalle stadsstraten zou kunnen rijden, maar de proeven welke in Rotterdam werden gehouden, stelde iedereen gerust. Zelfs voor een nauwe binnenstad bestond geen bezwaar. Maar nu men met de auto-techniek zoo snel vooruitgaat in de laatste jaren, hoe zal het dan over tien jaar zijn? Reeds werden enkele stoomtramlijnen op geheven, daar bet de moeite niet loonde, om tegen dc autobussen op tc werken, en de concurrentie niet te overzien of le be strijden was. Dc mogelijkheid is niet uitgesloten, dat na eenige jaren, de stoomtram een unicum is en in bet historisch museum behoort bij gezet te worden. Maar wat is dan het al lernieuwste? Heel dood eenvoudig. Men stapt midden in de stad in een grooten au tobus, neemt een kaartje en gaat zitten, liefst zoover mogelijk naar achteren en voor een raampje. Men nestelt zich in de kussens en neemt het nieuwsblad van den ochtend. De conducteur fluit en dc autobus zet zich in beweging. Eindelijk is de bus met 50 a 60 personen gevuld en komt buiten dc stad; een signaal, enkele wanden openen zicb en een paar vleugels draaien naar buiten. Nu de motor wat meer aangezet; een aanloop en de autobus verheft zich in de lucht. Ziedaar het nieuwste. De passagiers zullen dan met medclijden- den biik kijken naar den sneltrein die mei een 90 K.M. vaart onder hen voortkruipt en niet bij machte is de bus bij te houden. Bij een stad aangekomen, doelt men en rijdt in het vliegtuig als een gewone autobus de stad binnen. Geen rails, geen electrische vdraden en geen stof en stank. fe dat het beeld van de toekomst? Zeker zullen alle lezers bet nog eens mee maken als.... ze maar tijd van leven heb ben. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden flauw. b% Nederland 1919 6 Nederland 1923 Holl. Lloyd Oude Vaar! dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotlerd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A. •lava Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij, Kesc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine, comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi a'ilau Wai Sumatra Dordlsche Pctr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 239V„ 428% 111% 193% 197% 121 372 325 374 156% 115% 127 414 531/ 141'/» 77 Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet aansprakelijk. HAARLEM, 1 Maart 1924 Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van hei verslag van de spaarkas St. Nicolaas, voorkomende in Uw blad van 26 Febr., waarin o.a. voorkomt „ingekomen schrijven van ondergeteeken- den met het verzoek om ten aandeel van 10.uit te trekken voor de Textielarbei-j ders is niet juist weergegeven. Er is een schrijven -igczonden met bet- verzoek om een bedra;' uit te trekkeu, etj niet de som van 10.f Ik vermoed echter, dat het schrijven niet voldoende tot dc feestvierende vergadering is doorgedrongen, of dat zij zich niet vol doende vrij gevoelde om diarover het woord te vragen. j Voor een vereemging, welke in zoo'n goeden welstand verkeerende kas bezit, is' dat bedrag niet erg aanmoedigend voor hen, die minder goed bij kas zijn Als lid van de Spaarkas hoop ik echter spoedig in de gelgcnheid te zijn om da' punt aan dc orde te brengen Met dankzegging voor de plaatsing, OLDENBURG BRUSSEL, 4 Maart. Dc Koning ontvinj tr. Cauwelaert. Men meent te weten dat de Koning den heer Theunis verzocht heeft, aan te blijven tot de verkiezingen. LEIPZIG, 4 Maart Gisterenavond werd ter gelegenheid van de Leipziger Mes- se de gebruikelijke Hollandsche avond ge houden. welke een opgewekt verloop had, De avond werd gepresideerd door den con sul-generaal den heer v. Nobel, die een geestdriftige openingsr; de hield. Het woord werd verder gevoerd door den vertegenwootdiger van de Ned. Jaar beurs te Utrecht, den heer J F, A. M. ter Berg, den vice-consul, Deliagre, en dei heer H, J. v. d. Berg, den vertegenwoor diger der Leipziger Messe in Nederland, u« Amsterdam. Laatstgenoemde werd het eere-lidmaat- schap van dc het vorige jaar opgerichte Ned. Duitsche Vereeniging te Leipzig aan geboden. LONDEN, 4 Maart. Do Koniug beefi een hevige koude gevat en mag bet paleis niet verlaten. Verschillende regelingen zijr geannuleerd. LONDEN, 4 Maart. Arthur Hendcrsot heeft na zijn verkiezing te Burnlygb zijr plaats weer ingenomen in het Lagerhuis WASHINGTON, 3 Maart Dc brief var, MacBonald aan Poincaré beeft in. Amerika een gunstigen indruk gemaakt In ollicieele kringen is men zeer vrldaan over de open lijke verklaringen van Macüonald en dc toon van het antwoord van Poincaré. ^Hier in ziet men een gunstig teeken voor de sa-; menwerking van Europa, waarop dc Ver.^ Staten zóo lang hebben gehoopt. PARIJS, 4 Maart. Poincaré zal Vrijdag in de Kamer een rede houden. Volgens dc „Matin" zal lïij ook óver de buitenlandschy politiek spreken en in dc eerste plaats ovel het Roer-vraagstuk. AMSTERDAM, 4 Maart De. Vereeni ging „Boaz", federatie der Ghr. Werk- geversvereeniging, dc Chr. Middenstands- vereeniging en de Chr. Boeren- en Tuinders, bond heeft heden een congres alhier gehou den, ter besreking van den tegeuwoordigen socialen en economischen toestand. Minister, Colijn hield een rede. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een lang durig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, in het Ziekenhuis St. Jo- hannus de Deo, onze geliefde Broeder, Behuwdbrocder en Oom, PETRUS ANTONIUS CORNELIS VA-N VELSEN, in den ouderdom van bijna 51 jaren. Haarlem: F. A. VAN VELSEN JPzn. J. A. C. VAN VELSEN- Klene en kinderen Overveen: A. M. F. VAN VELSEN F. H. VAN VELSEN Sassenkeim: S. J. ROOZEN-van Velsen L. B. ROOZEN Hzn., en Kinderen Amsterdam: W, E. VAN VELSEN M. VAN VELSEN-van Looij. Haarlem, 3 Maart 1924. De H. H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Donder dag 6 Maart 1924, inde Parochie kerk te Overveen, ten 7 uur en ten 9 uur de gezongen Requiem waarna de begrafenis in het Fa miliegraf, op het R.-K. Kerkhof aldaar. Keb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weien, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2