NZE. cyGD u d t' ."H.° B i i ui/Ai! i KERK EN SCHOOL. Hoe Holly-Dolly ridder werd. Het SOQ-jarlg bestaan van Hilversum. Een buitenkansje. Door hét ijs geblokkeerd. Politiehonden in den tram. Oplossingen der laatste oefenraadsels. Nieuwe oefenopgaven. www H Plankenvrees. De Scheveningsche vechtpartij. Stremming van het verkeer. Hoog water in Limburg. Brand in een school. Hevig onweer in Brabant. Natuurverschijnsel. Over de grens gezet. Een geheimzinnig schot. Gezonken schepen. Inbreker gevat. Geheimzinnige ziekte. De slaapziekte in Engeland. Valsche guldens. Onvoorzichtig kind. Hij had toch licht. DocdeHjk ongeluk. Nekkramp te Arnhem. Prof. Beysens. Het conflict in de textiel nijverheid. Prof. Oppenheim 75 jaar UIT DE MOPPENTROMMEL. (V\ ..Tv-rivi V V-./:-"'' K r'iv j-— .i -. v h-.ü door PIJLTJE Ter herdenking van het 500-jarig bestaan fan Hilversum als zelfstandige gemeente werd heden, Dinsdagmiddag eene buiten gewone zitting van den Raad der. Gemeente gehouden. Tot de gasten dezer buitengewone zitting behoorden de Commissaris der Koningin 'n Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A. Roell; de oud-Burgemeester van Hilversum Mr. M. S. Kosterzes oud-wethouders, ze ventien oud-raadsleden, de commissie van Redactie voor het Gedenkboek, t.w. de hee ren P. J. van Ravesteyn, J. Boehout en C. L. Heek en de 34 medewerkers aan dit Gedenkboek, o.w. de hoofden van takken ran dienst. Verder waren aanwezig ce Bur gemeesters der Gooische gemeenten Bussum, Maarden, Huizen, Blaricum, Laren en van de gemeente 's Gravenland, de chefs van de ifdeelingen der gemeente-Secretarie, een 7-tal heeren, vertegenwoordigende de on derscheidene kerkgenootschappen. Voor den aanvang der zitting bracht het poütie- •nuziekgezelschap „Excelsior," dat in de muziektent op den Brink zetelde, eenige num mers ten gehoore. Als dan alle genoodigden sn de leden van den Raad in de met planten tn bloemen versierde Raadszaal hadden plaats genomen, hield de Burgemeester Mr. P. J. Reymer een herdenkingsrede. Na de gasten verwelkomd te hebben, schetste de burgemeester in den breede de geschiedenis van de gemeente Hilversum, welke op 4 Maart 1474 van Laren geschei den werd door de totstandkoming van het Privilegie van Jan van Beieren en daarbij sis zelfstandige gemeente werd erkend. De heer Reymer besloot zijn rede met het uitspreken van het vertrouwen, dat ook in de toekomst Gods onmisbare zegen moge rusten op de gemeente en hare inwoners, en met de aanbieding van het Gedenk boek aan alle aanwezigen. Na den Burgemeester voerden vervolgens bet woord de Commissaris van de Koningin Jhr. Mr. A. Roeil, het oudste Raadslid, de beer H. A. van Ree, de Burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes en de voor zitter van de Redactiecommissie voor het Gedenkboek de heer P. J. van Ravensteyn. Het zanggezelschap „Apollo" zong -ver volgens verschillende liederen na afloop van de Raadszitting, welke ook werd bij gewoond door den heer W. C. Pos te Loe- nen a. d. Vecht. Deze heeft gisteren aan het gemeentebestuur van Hilversum ten ge schenke gegeven een portret van Hendrik den Blinde, dat destijds geschilderd ip door den Hilversumschen schilder Jan van Ra- venswaay, den kleinzoon van Hendrik den Blinde. Dat het Gemeentebestuur voor de schenking van dit origineele portret zeer dankbaar is, spreekt van zelf, waar het toch Hendrik de Blinde is geweest, die in 1766 bij den grooten brand van Hilversum, welke het Rechthuis o.m. in de asch heeft gelegd, met veel moeite de oude archiefstukken heeft gered, waaronder zich heeft bevonden de oorkonde van 4 Maart 1424. De schenker van de schilderij, de heer Pos, is een neef van den schilder van Ra- venswaay. Een spoorwegemploye te Issoudun, een zekere Metzger, heeft de nalatenschap opge- eischt van zijn overgrootvader, die een 15 jaren geleden in Nederland zou zijn overle den en een kapitaaltje van 30 millioen frs. moet hebben nagelaten. Metzger wacht met de grootste kalmte het afdoen van de verschillende formaliteiten af. Metzger heeft een Fransch blad verklaard, dat de Nederlandsche staat en de advocaat, die de rechten van den spoorwegemployé moet verdedigen, wel het ncodige van de mil- lioenen zullen absorbeeren, doch zoo be sloot de toekomstige millionnair, er zal mij nog genoeg over blijven, om van de rente te kannen leven zonder dat ik - a i mijn pensioen van de maatschappij behoef te komen. Uit Lemmer wordt gemeld Andermaal is de haven door het ijs ge blokkeerd. Zoowel ten Oosten als ten Westen van de haven vertoont de zee zoover het oog reikt, weder één ijsmassa. De stoomboot Burgemeester van Marie, die gistermorgen van hier naar Amsterdam zou vertrekken, moest even buiten de haven gekomen reeds terug keeren, De Lens ter visscher L. Poepjes, die met zijn schuit nabij het Vrouwezand in het ijs bekneld zat en wiens toestand ntet zonder gevaar was, is erin geslaagd Zaterdag de naven van Stavoren binnen te komen. Maandagmiddag omstreeks 5 uur, hebben de politiehonden voor 't eerst officieel tram- dienst te Amsterdam gedaan. Men weet, dat het aan deze schrandere dieren onlangs ver gund is met hun begeleiders met de tram mee te rijden en dat het publiek in verband daarmede werd aangeraden het politioneel viervoeterdom zelfs op de trambalkons maar met rust te laten. Maandag is de werkbaas L., van Tuindorp, die eiken dag onder versterkte politiebescher ming naar zijn werk aan de overzijde van het IJ en vandaar weer op gelijke wijze huis waarts wordt gebracht onder overgroots publieke belangstelling met de tram, lijn 8, naar huis gebracht. Een nieuw systeem, dat in 't vervolg zal worden toegepast. En mèt den werkbaas namen op het bijwagen-voor balkon plaats de inspecteur Van der Most met Zijn hond Alex en nog een rechercheur ook met zijn trouwen helper. Voorts nog eenige politiemannen in burger en een in specteur in uniform. Op het achterbalkon bovendien nóg een inspecteur en een agent in uniform. De achterste achterhoede vormde een motor-met-zijspan met twee agenten. De honden gedroegen zich perfectze waren in bekend gezelschap. Nieuwsgierig staken ze de leepe snuiten buiten het bordes om traject en deszeifs bewandelaars en be rijders met speurdersoog nauwkeurig op te nemen. Ze onthielden zich van blaffen. Het geval trok vanzelf veel belangstelling. De scènes bij de IJ-pont en de Kuiperstraat waren gelijk 3an die van eiken werkdag. De "honden behoefden gelukkig niet „op te treden" hun eersten tramdienst verrichtten ze naar den eisch, en het publiek zal er wel aan wennen komt men over den hond, dan komt men ook over den staart Do Tong. Een peer. Een kaars. Een hobbelpaard. De kachel. Een stopnaald. Oplossingen niet in te zenden. 1. Vul deze hokjes zoodanig In {in ieder hokje één letter), dat op den len regel te lezen komt een Europeesche hoofdstad; op den tweeden een bekend mondwtter; op den derden een spijs en op den vierden een meisjesnaam; indien het goed wordt inge vuld, moet ieder woord ook van boven naar beneden gelezen kunnen worden. 2. Ik ken een stalen paardje, Met een heel lang staartje; Hoe sneller het wel gaat, Te korter wordt zijn staart, 3. Waardoor toont een boer, dat hij niet heel muzikaal is? 4. Mijn eerste is een verschrikkelijke ramp; naar mijn tweede regelen de men- schèn hun bezigheden. Mijn geheel kondigt mijn eerste aan, 5. danig wees A A N (Door Nico A.) Zooals we reeds berichtten heeft in den laten avond van Zaterdag te Scheveningen weer een ernstige vechtpartij plaats gehad. In een café in de Marcellisstraat zaten eenige personen, van wie er een zeer lastig was en nogal lawaai maakte. De caféhouder, die geen kans zag, den lawaaimaker met een zacht lijntje weg te krijgen, waarschuwde een agent en vroeg dezen cf hij den lastigen bezoeker even verwijderen wilde. De agent stapte naar binnen en poogde den lastigen klant naar buiten te krijgen. Twee van diens vrienden, die eveneens onder den invloed van den drank waren, zeiden tegen den agent, dat zij hun makker zelf wel naar buiten zou den zien te krijgen. Daarop ging de agent het café uit en wachtte op straat om te zien, of alles goed afliep. Werkelijk kwamen zij even daarna met hun drieën buiten en daar begon de opschepper, de 27-jarige S. de N. bijgenaamd „de Dunne", met zijn kame raden te vechten. Toen kwam de agent tus- schenbeide en trachtte de vechtenden te scheiden met het gevolg, dat deze zich nu tegen hem wendden. Zijn helm werd af geslagen eh toen hij een der vechtenden beet- greep, pakte een ander zijn sabel af, die hij echter weer wist te bemachtigen. Volgens zijn superieuren heeft de agent zich tegen deze overmacht kranig en kalm gedragen. Eerst loste hij eenige schoten in de lucht en toen er steeds meerdere personen t gen hem opdrongen schoot hij eindelijk op het publiek echter zonder iemand te treffen. Hij wist zich toen in zooverre uit de vech tenden los te rukken, dat hij zijn sabel kon gebruiken en daarmee gaf hij den belhamel, „de Dunne", eenige slagen op het hoofd, met het gevolg, dat deze ineenzonk. Toen de overigen hun kameraad zagen vallen, namen zij de vlucht. De N. moest na ter plaatse voor- ioopig te zijn verbonden, naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn toestand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, was later bevredigend. Dadelijk, nadat hij uit het ziekenhuis cntslagen kan worden, wordt hij ter beschikking van den commissaris ge steld. In dienzelfden nacht is nog van zijn zijn bed gelicht de 41-jarige J. T„ terwijl naar meerdere daders, die bij de politie bekend staan., wordt gezocht. De IJsinlichtingsdienst rapporteert d.d. Dinsdag De scheepvaart wordt niet belemmerd: Delftzijl Eems, zoutkamp Lauwerszee, Har- lingen Zuiderzee, Stavoren Zuiderzee, Go- rinchem Merwedekanaal. De zeilvaart ondervindt hinder Delftzijl Eem kanaal, Harlingen Vaart, Stavoren Gracht, Keteldiep Zuiderzee, Urk Noord kust, Schellingwoude Zuiderzee, Andel be neden de sluis. Zeilvaart gesloten, stoomvaart nog mo gelijk Lemmer Zuiderzee en Rien, Schok land Oost- en WestkustElburg, Andel boven sluis. Vaart voor kleine stocmbooten en mo torvaartuigen gestremd Nw. Statenzijl Dol- lard, Zoutkamp, Reitdiep, Urk Zuidkust. Vaart ook voor groote stoombooten ge stremd Nw. Statenzijl Aa. De scheepvaart wordt niet belemmerd; Ijstoestand veranderlijk, wordt overheerscht door getijde of windrichtingMakkum Zuiderzee. We vernemen uit Roermond Wegens den zwaren regen- en sneeuwval der laatste dagen en den ingevallen dooi, is de Maas de laatste 24 uur 1 V3 meter gewassen.-Maastricht seinde Dinsdag 1.27 was, terwijl uit België sterke was worac gemeld, maien ae regens aanhouden, wordt een zeer hooge stand ver wacht. Maandag brak brand uit in een houten hulpschooi in de Spijkerstraat te Arnhem ten gevolge van de overmatige hitte van een kachel. De brandweer was met een straal op de motorspuit het vuur betrekkelijk spoedig meester, 's Morgens moest de school waarin geen enkel brandbluschapparaat aanwezig was gesloten worden. Het lo kaal, waarin de brand woedde, is onbruikbaar geworden. Tijdens een hevigen sneeuwbui, gepaard gaande met onweer, sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in den toren van de R. K. kerk te Deurne (N.B.) Het electrische drijfwerk van het torenuurwerk, zoomede de elec trische lichtgeleidingen raakten defect, zon der evenwel brand te veroorzaken. Te Liessel sloeg de bliksem in de pastorie, waar eveneens de electrische leiding defect raakte. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om ongeveer 1 uur, werd te Wirdum (Fries!.) een natuurverschijnsel waargenomen bij hel dere lucht. Een vuurbol verplaatste zich met groote snelheid van het N.O. naar het Z„ bleef plotseling boven Wirdum „staan" en werd bijna geheel verduisterd door een groenachtige vlek. Een rand bleef over, die geel lieht gaf. Na ongeveer teilen zoo aan den hemel te hebben gestaan, verdween de groene vlek en wierp de vuurbal een zeer scherp licht loodrecht naar de aarde, welk licht na ongeveer drie tellen verdween. Het licht had een cirkelvormop de aarde van ongeveer 5 c.M, in doorsnee. (Leeuw. C.) Te Tilburg is door de politie aangehouden en 25-jarige Rus, zich noemende Alexandro- witsch Dimitri Borororef, die trachte in een der volkslogementen een onderkomen te krijgen en niet in het bezit werd gevonden van geldige papieren. Hij beweert, als officier gestreden te hebben in het Witte Leger van Wrangel en na zijn ontvlucntig daaruit on geveer het grootste gedeelte van Europa te voet doorkruist te hebben. Hij kwam thans van Italië, alwaar hij eenigen tijd verbleef. De man zag er zeer onderhouden uit. Hij is heden over de grens naar Duitschland ver eerd. Terwijl matrozen van de „Schorpioen" aan de Vluchthaven van het Merwedekanaal te Gorcutn exerceerden, werd een schot ge lost een kogel ging rakelings langs een paar matrozen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch den dader nog niet ontdekt. Zij ver moedt, dat dit schot van een jager afkomstig is, die aan de andere zijde der rivier aan het stroopen was. Vrijdag is nabij Delfshaven gezonken het aakscheepje „A. V. 24", geladen met kolen. Dit vaartuig is Zaterdag door de firma v. d Graaf en -Koelmans' Bergingsbedrijf gelicht. Zondagnacht is in de Voorhaven te Delfs haven gezonken het lichlerschip „Goede Welvaart," schipper J. van Rooyen, geladen met 97 ton kolen. Schip en lading zijn Maan dag door bovengenoemd bergingsbedrijf ge licht. Zondagmorgen is in de Maashaven gezon ken de zandbak „Maasstroom 14" van de firma A. J. van Haaften. Ook het lichten hier van man' is opgedragen aan ;'s Bergingsbedrijf. aan Van der Graaf Koei- Eindelijk waren ze op de tooneelclub ge komen. Sinds lang waren ze samen op het patronaat geweest, maar met den leeftijd kwam ook de verandering van de plaats die Ze innamen op het patronaat. Tot haar groote vreugde kwamen ze op de afdeeling van de groote meisjes en op haar verzoek bij den Ditecteur waren ze op de Tooneelafdeeling gekomen. Wekenlange repetities hadden haar heel wat moeite ge kost, maar ten slotte waren ze haar rollen toch meester geworden. De meisjes, Annie en Rika heetten ze, waren er vol van en thuis repeteerden ze herhaaldelijk haar rollen tot dat ze ze wel konden droomen. Eindelijk was de groote dag aangebroken. Zoo langzamerhand liep de zaal vol en ieders verwachtingen waren gespannen daar groote reclamebiljetten „Susanne's offer" op de meest aantrekkelijke wijze hadden voorge steld. Reed3 om 7 uur moesten ze aanwezig zijn. Spoedig waren ze> gekleed, gekapt en geschminkt. Annie, die de rol van Susan- ne moest vervullen, begon toch al een beetje tegen het gewichtige oogenblik op te zien. Het leek haar zoo eigenaardig toe. O, had ze het maar niet begonnen. Met Rik ging 't eveneens. Zij moest de rol van 'n Prinses vertolken en werd daarom prachtig gekleed met gouderi*en zilveren loovertjes, terwijl op haar hoofd een schitterende diadeem werd gedrukt. Eindelijk klokslag acht uur ging de zaal dicht, en werd door den directeur een woord van welkom tot de aanwezigen gesproken. Na deze inleiding gingen de lichten in de zaal uit en het go dijn schoof opzij. Voor het oog der toeschouwers vertoonde zich een prachtige zaal van het paleis en in een ebbenhouten stoel zat een Prinsês, dat was Rika. Ze scheen haar rol bijzonder goed geleerd te hebben, maar bij een twistge sprek met een harer onderhoorigen, kwam de fout. Ze wist zich den naam van een harer vriendinnen niet te herinneren. O wee Ze ble f steken, hakkelde en ging weer d o daartoe aangemaand door den souffleur, die angstig over den verkeerden afloop, haar letterlijk alles toeschreeuwde. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is te Horts (Limb.) een zekere O. de L. door den wachtmeester der maréchaussee aldaar met een revolverschot in de rechterzijde ge troffen. De man was geboortig uit Horst en maakte te Venlo dagelijks goeden sier, zoodat de po litie zich reeds meermalen afvroeg, hoe hij aan de benoodigde gelden kwaal. Ongeveer een maand geleden werd er tc Horst ingebroken bij den winkelier Ruttens en een partij manufacturen ontvreemd. De verdenking viel op De L. en gedurende een geheele maand hielden de maréchaussees het huis van De L. in het oog. In genoemden nacht mocht het hun gelukken De L. op hceterdaad te betrappen, toen hij Ruttens'huis verliet met medeneming van 3 rollen manu facturen. Op het halt-geroep der maréchaus sees vluchtte hij en wierp de bewuste manu facturen weg. Na herhaaldelijke sommatie om halt te houden, loste de wachtmeestei een schot met bovenvermeld gevolg. De L. werd naar Venlo vervoerd, waar een geneesheer den kogel verwijderde. Wonder boven wonder waren geen edele lichaams deelen geraakt, zoodat De L. onmiddellijk naar Horst werd overgebracht. In de stad Bradford (Engeland) heerscht een geheimzinnige ziekte, waarvan men den oorsprong nog niet kan vaststellen, doch die vermoedelijk aan vergiftiging door dampen of gassen is toe te schrijven. In één enkele straat zijn niet minder dan 20 personen aangetast. De ziekte openbaart zich door brakingen, ge volgd door ijlkoorts, die in verschillende ge vallen zoo hevig is, dat de lijders naar het ziekenhuis moeten worden overgebracht. Naar de Engelsche bladen melden, houdt de slaapziekte nog steeds aan. Gedurende de afgsloopen week werden 61 nieuwe gevallen geconstateerd tegen 33 in de voorafgaande week en 10 in de week van Januari. Het district Lancashire is de hoofdzetel der ziekte, hoewel ook gevallen voorkomen te Londen en in de landelijke districten. Te Delft blijken valsche guldens in om loop te zijn. Voor de derde maal binnen zeer korten tijd werd Dinsdag op het politicbu reau een valsch exemplaar gedeponeerd. De nagemaakte geldstukken hebben een doffen klank, zijn te licht van kleur en dra gen het jaartal 1923. Toen Dinsdagmorgen de 14-jarige A, M. te Helmond de kachel wilde aanmaken en daarbij petroleum gebruikte, ontstond een onlplofiing, waarbij het meisje in brand ge raakte. Hoewel de vlammen dadelijk ge doofd konden worden, had de ongelukkige reeds ernstige brandwonden gekregen. Zij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het Nieuwsblad voor het Zuiden vertelt: B. uit de Lange Schijf straat te Tilburg vertikte 't om iets te betalen voor het ge bruik van electricifeit Dreigingen dat hij af gesloten zou worden van het net, hielpen niets. Mijnheer betaalde niet. Totdat werkelijk de mannen van de elec- triciteitsfabriek het perceel afsloten van het net. B. gaf cr niets om. Zelf electricien zijnde had hij zichzelf weer gauw aangesloten en 's-avonds brandde de lamp dat het een lust was om te zien, alsof er niets gebeurd WasJ Toen op epn avond gebeurde 't B, kreeg' vreemd bezoek. Hij keek vreemd, de lamp keek vreemd; de bezoekers keken vreemd. Doch de laatsten lachten dra. Niet zoo eerstgenoemde, want het bleek dat de vreemde heeren ellen belangstelling voor de brandende lamp hadden, 't Was d« politie. Fluks nog gauw eer, proces-verbaei opgemaakt bij de brandende lamp wegens diefstal van electrische energie en toen de aansluiting verbroken. Treurig keek de lamp treurig keek B. Stiekum iachend dc vreemde bezoekers, maar dat kon men in de duisternis niet zien, Men meldt uit Vlaardingen: Zaterdag avond keerde de met bussen melk gele den wagen van den veehouder L. huiswaarts. Op den wagen bevonden zich 4 passagiers en een knecht. -Bij den Broekwcg trok het paard zóó hevig, dat wagen en paard in de sloot terecht kwamen. De passagiers kwa men :n 't water terecht. Zij konden uit het water gehaald worden', maar de knecht lag onder den wagen in desloot. Een geneesheer kon, nadat hij opgehaalc was, slechts den dood constateeren. In het militair hospitaal te Arnhem zijni Maandag twee patiënten opgenomen, diel lijden aan nekkramp. Een derde persoon is] in observatie. N. R. Crt Bij gelegenheid van den zestigsten ver-, jaardag van prof. J. Th. Beysens, beeft dc' hoofdredactie van het Roomsch Studen-' tenblad" het 1 Maart-nummer in haar or gaan ongeveer geheel gewijd aan den hoog-' leeraar in de wijsbegeerte „om hem te hul digen als vormend leermeester, als edel studentenvriend, als grondlegger van Ka tholiek wetenschappelijk leven.' Een ze vental medewerkers vooral afgestudeer den schetsen achtereenvolgens de zeer bijzondere levenstaak van den hoogleeraar en zijn buitengemeene verdiensten. Naar de Stand, verneemt, hebben de an- ti-rev. Tweede Kamerleden V. H. Rutgers en C. Sroeenk, in verband met het conflict in de textielnijverheid, een bezoek aan Twente gebracht, om zich persoonlijk var den stand van zaken op dc hoogte te stel- len. Maandag heeft staatsraad prof. J. Op-, penheim zijn 75sten geboortedag gevierd.; die, hoewel de grijze staatsman te kennen» had gegeven, dat hij dezen, dag in allen; eenvoud wenschte te vieren, toch niet on-j opgemerkt is voorbijgegaan. Door brieven,- telegrammen of een persoonlijk bezoek ga-j ven o.m. van hun belangstelling blijk dei vice-president van den Raad van State dr.; Van Leeuwen en onderscheidene staatsm-j den. Men had prof Oppenheim veef bloem-; stukken gezonden Een groote hoeveelheid] telegrammen van burgemeester, leden van Gedeputeerde Staten en magistraatsperso-j nen was binnengekomen, alsmede tal van- telegrammen en brieven van hoogleéraren' en oud-hoogleeraren aan de onderschei-, dene universiteiten in den lande. DE VANGST. Stem uit de huiskamer: „Ga 'ns gauw kij ken Jan! Ik hoor, dat de muizenval dicht slaat!" (Gaiety). Het publiek begon te lachen en het begon er uit te zien, alsof de heele avond in duigen 2ou vallen. Het tweede en derde bedrijf was letterlijk een fiasco. Meerdere spelenden, die haar rol goed kenden, werden door het hakkelen van de nieuwelingen geheel van de wijs gebracht en het vierde bedrijf bleef geheel weg. Achter het tooneel zochten woedende blikken elkander, en menig hatelijk woord viel er tusschen de meisjes. Elk wierp de schuld op een ander, maar Rika en Annie moesten het 't meest ontgelden. Enkele dagen later werd „Susanne's offer" weder opgevoerd, welke uitvoering beter verliep dan de eerste maal. Het zal niet de eerste keer geweest zijn, dat een tooneel- spel in duigen viel, wegens „plankenvrees", waar de eerstelingen altijd last van hebben, OOK EEN NUTTIG DIER. Meester „Jan noem eens een beest dat ons nut oplevert." Jan Een koe-meester, die levert ons leer." Meester „Heel goed. Nu jij eens Dirk." Dirk „Een zebra, meester." Meester „Wat levert die dan Dirk „Kachelglans." DOORSCHIJNEND. De onderwijzer had de leerlingen van zijn klas uitgelegd, dat alle voorwerpen waardoor men kon kijken doorzichtig waren. „Wel," zei hij tot Tommy Todd, „kunt gij mij nu eens een doorschijnend voorwerp noemen Tommy antwoordt hierop met een glim lach „Zeker meester, een sleutelgat." WAT HIJ DOEN ZOU. Onderwijzer „Wat zou je vader betalen als hij schuldig 0ras aan den bakker twintig gulden vijf en dertig, den slager veertien gul den negen cn twintig, den melkboer elf gul den negen en zeventig „Niets mijnheer, hij zou verhuizen." EEN OOGENDIENAAR. Een schoolopziener trad de school binnen. Alle jongens zaten keurig en stil. Maar toen hij met den rug naar de klas met een onder wijzer ging staan praten, waren er twee op de voorste bank die begonnen te stoeien. De schoolpziener keert zich om en zegt 3 Jullie bennen oogendienaars. Algemeene verbazing om niet-begrijpea, „Ko", zegt dc schoolopziener, „wie weet wat een oogendienaar is Na eenige oogenbükken van doodsche stilte gaat op de achterste bank schuchter een vin« ger omhoog „Een bril, mijnheer BESTE SOEP „Klachten, korporaal?" vroeg de kolo nel, op 'n morgen een persoonlijke inspectie houdend. „Jawel, kolonel. Proef u dit eens," zei d» korporaal. De kolonel bracht de vloeistof aan zij* mond. „Wel," zei hij, „dat is de beste soep die 'k ooit geproefd heb „Ja kolonel", zei de korporaal, „maar dt bok noemt dat koffie DE VAKKUNDIGE. Koopman „Ben je op de hoogte van por-, celein Sollicitant„Jarenlange ondervinding, meneer." Koopman „Wat doe je als je een kost baar stuk breekt?" Sollicitant„Wel ehik zet 't weer ii elkaar en plaats 't zoo, dat een klant het moei omgooien." Koopman „Je bent aangesteld." GEEN OVERBODIGE MOEITE. Hannes komt in de stad en vraagt in een apothekerswinkel „Zeg, juffrouw, hedde gij ook insecten poeier." „Zeker wel, meneer." „Geef me dan voor een dubbeltje." De juffrouw vraagt hem gedienstig of zij de poeier in een fleschje of in een doosje moet doen. „Waorveur zooveul moeite juffrouw,' zegt Hannes. „Schud het hier maor direc langs mijn hals af." 1. Een geruite broek, een paar dikke beentjes, een groot hoofd, waarop een kuifje, dat krulde als een vroolijk varkensstaartje, dan heb je Holly-Dolly In levenden lijve voor je. En nooit van m'n leven hoorde ik een geschiedenis zoo wonderbaar lijk en zoo vol avonturen als die van hem die zoo parmantig en guitig was, maar soms z'n grootvader wel eens tot wanhoot» kon brengen door z'n ongehoorzaamheid. 2. Grootvader was een erg geleerd man, die altijd ipsar, snuffelde in groote. dikke boeken over allerlei wijsheid uit den ouden tijd, toen er nog Ridders leefdén, die vochten tegen draken met oogen gelijk okkernooten en elkaar voor tijdpaseeerintf bewerkten met lansen zoo groot als Amsterdamsche heipalen. 3. Dc gang? O dat was eei\ waar paradijs voor Holly-Dolly. Zwaar den, schilden, speren, kogels, ja zelfs complete Ridderuitrustingcn ston den en hingen daar door elkaar, precies als in een museum. Ach wat kon hij daar van genieten. Was 't wonder dat heel 2ijn bol vervuld was met Ridder-avonturen? Met zulke wapens eens echt Riddertje te spelen. Ach, dat zou toch nooit gebeuren. Maar al te goed wist hij, hoe trotsch grootvader er op was, en dat hij zelfs 't aanraken verboden had. KNIPPUZZLE. VERSCHE EIEREN. „Aannemen, een paar eieren met ham, maar versche eieren hoor „Zeker, mijnheer, we zullen eerst de haraf bakken, en dan de kip de eieren erop later léggen." HIJ BEDANKTE. „Je wilt zeker wel een dropje hebben, hè t" vroeg de winkeljuffrouw uit de apotheek, ter wijl ze den kleinen jongen zijn drankje over reikte. „Nee, juffrouw, dank u," antwoordde hel jochie. „We hebben thuis self een snoep winkeltje."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7