BERICHT Ir UIT DE PERS. UIT DEN OMTREK. DE SPAARNEBANK Abonné's, die te klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der Nieuwe Haarlemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassaulaan 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. Donderdag 6 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14681 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad IJdel Pogen. LEIDEN. HALFWEG. HAARLEMMERLIEDE. NIEUW-VENNEP. HAARLEMMERMEER. VOGELENZANG. VOORHOUT. NOORDWIJKERHOUT. IJMUIDEN. J. J. VVEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. VEL SEN. SASSENHEIM. LISSE. BEVERWIJK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: jPer week 0.25 Per kwartaal 3.25 Tranco per post per kwartaal bij ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 i Haarlem. (Telefoonnummers: 1426 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE COURANT Advert en tién 35 cents per Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst al ingezonden mededeeling op da le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiên 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Het „Centrum'' schrijft: „De strijd tegen Rome brengt de oud katholieken en dat deel der protestanten, dat in dien strijd vooral zich afslooft, steeds nader tot elkander. Zooals men weet trad onlangs reeds een der oud-katholieke bisschop op als spreker voor de Evangelische Maatschappij, i En daarbij blijft het niet. i Er wordt alweer een spreekbeurt van den „vertegenwoordiger der oud-bisschop pelijke clerezy" in een protestantsche kerk aangekondigd. i De oud-katholieken, wien de grond ook j in ons land al meer en meer ontzinkt, zoe- ken steun bij de protestanten, bovenbe- 1 doeld, en onbekeerd, wat ds. Bcernink. den voorzitter der vereeniging „Protes- tanisch Nederland" met blijdschap vervult en hem doet schrijven: De oud-Katholieken, reeds sedert eeuwen in ons vaderland een kring vormend, staan ons. Protestanten, in verschillende opzich ten dichtbij en hebben, ofschoon zij nimmer j radicaal met Rome braken en aan het Pro- j testantisme niet zijn toegevallen, toch met j ons den strijd aangebonden tegen het ultra- montanisme en jezuïtisme. Tegen hef dogma der onbevlekte ontvangenis en der pause- I lijke onfeilbaarheid hebben zij zich krach- tig verzet, en nog steeds Worden deze anti- schriftuurlijke leerstellingen door hen ge wezen van de hand. En verder: Is het waardig protest tegen ulira-mon- fyinsche aanmatiging en jezuïtisch geïntri- j Igïer, vinden Protestanten en Oud-Katholie- j ken elkander. En het is van beteekenis, dat het belijdend Protestantisme rekening houdt met, en waardeering 'krijgt voor, dien betrekkelijk kleinen en stillen kring in ons vaderland die met bet officiëele Rome heeft j afgerekend en wiens bestaan een voortdu- I I rende .aanklacht is tegen het Roomsche S machtsinstituut. Gezamenlijk zal men dus trachten Rome (te verslaan. Het is om medelijden te krijgen. Maar niet met Rome!" wijs te geven in de mathematische en tech nische tijdrekenkunde. Personalia. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot directeur van het Post- en telegraafkantoor alhier, de heer A. Jonas, hoofdcommies der Telegrafie, alhier. Het Leidsche Ziekenhuis. In de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van het Bouwfonds voor 1923 merkt de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen met betrekking tot den bouw van het nieuwe Ziekenhuis te Leiden op, dat de uitwerking van het gewijzigde plan met kracht ter hand is genomen en dat het in de bedoeling ligt, ook met de daadwerke lijke voortzetting er, voltooiing van den bouw den meest mogeiijken spoed te be trachten. Om financicele en technische re denen is het echter wenschelijk, niet het geheele complex gelijktijdig af te bouwen, maar de uitvoering in een drietal groepen te doen geschieden, zoodat bet eerst ge reed zullen komen de gebouwen voor den nuishoudelijken dien=t, voor kinderziekten, voor otologie, en dermatologie, voor gynae cologie en obstetrie, benevens het gebouw, dat waarschijnlijk aan de vereeniging voor misvormden zal worden verhuurd en dienst zal doen als Orthopaedisch Instituut. De voltooiing van deze groep zal kunnen Wor den tegemoet gezien in 1925/26. Vervolgens zullen worden ter hand genomen de gebou wen voor de administratie, de chirurgie, de interne geneeskunde, de pathologie, bacte riologie en hygiëne en de oogheelkunde, welke in 1928 29 gereed zullen kunnen zijn, terwijl daarna de psychiatrische kliniek en het laboratorium voor physiologie zullen volgen. Uiteraard zullen deze groepen niet streng gescheiden worden gehouden, maar dooreen loopen, al naar de voortgang van 't werk dit zal vereischen. De verdceling van de kosten .van het nog resteerende gedeelte, welke in totaal op 5.030.090 worden ge raamd, w-ordf als volgt gedacht: 1924 500.000, 1925 700.0ÖG, 1926 f 950.000, 1927 1.000.000, 1928 1.000.000, 1929 ƒ340.000, 1930, 300,000 en 1931 300 000. Het spreekt echter van zelf, dat dit slechts een voorloopig schema is, hetwelk voor na dere wijziging vatbaar moet zijn. De voor 1923 aanvankelijk uitgetrokken vervolgtcrmiin ad 1.300.000, wordt terug gebracht tot f 900.000 DE ZOMERTIJD. Het is ongetwijfeld waar, dat het invoe ren van den zomertijd voor de landbouwen de bevolking groote bezwaren met zich me debrengt en zwaar zijn de offers die zij jzich met het oog op t algemeen belang bij 'deze invoering ziet opgelegd, j Wij weten ook, dat de bevolking uit de bollenstreek voor een groot deel van den 'zomertijd niet veel hebben moet. Toen o.a. in 1922 door een der, afgevaardigden naar de vergadering van de Kamercentrale „Lei den bij de behandeling van het onderwerp- siaatsprogram werd voorgesteld, te trachten ook de „afschaffing van den zomertijd" in 't staatsprogram op te nemen, werd dit voorstel ijverig gesteund dóór de afgevaar digden uit Hillegom, Lisse en Sassenheim en met groote meerderheid van stemmen aan genomen. De hondsvergadering verwierp 't voorstel en wilde van een opnemen van dit punt van verlangen in 't staatsprogram niet weten. Inmiddels bleef hel invoeren van den zo mertijd bij de wet geregeld en, als alle voorteekenen niet bedriegen, zullen ook dit jaar spoedig de wijzers der klokken weer één uur verzet worden. Hier en daar schijnt men erin te willen berusten en zich naar de omstandigheden te willen schikken: maar zooveel mogelijk de onaangenjme gevolgen ervan wegnemen. Van een en ander geeft de afd. Oegst- gcest der Holl. Maatschappij van Landbouw blijk, die bet navolgend adres gezonden heeft aan de gemeentebesturen van Oegst- geest. Warmond, Voorhout, Noordwijker- hout, Sassenheim, Lisse en Hillegom. Het adres luidt aldus: ..?ee<Is 'n raaan<I Maart zal de zomer tijd worden ingevoerd. Wij ontkennen niet, dat voor een zekere categorie van perso nen deze tijdregeling aangenaam is. Een besparing van licht en brandstof kan er het gevolg van zijn, doch de nadeelen mag men daarbij met over het hoofd zien. Wij zullen niet den nadruk laten vallen op de mindere nachtrust, die velen zullen helmen als gevolg van de nieuwe tijdrege ling al moeten met onderschat worden de nadeelige gevolgen daarvan; wij willen meer den nadruk vestigen op den last en de schade die de land- en tuinbouwbedrijven ondervinden. Is het r.oodig dit nader toe te lichten? U allen', als bestuurderen of voorganders in de gemeente, die uit hoofde van uw ambt of werkkring, zoo nauw in aanraking komt met de bedrijven, die hier gevestigd zijn, weet toch, welken last en hinder deze zomertijd, vooral in de maanden Maart, April en Mei veroorzaakt. Wij zullen daarom tot u bet verzoek rich ten om met ons mede te werken de dag- verdeeling te houden volgens den zomertijd. De aanvangsuren van de kerk en school dienen te zijn in overeenstemming met den, in de gezinnen gevolgden tijd. Wij stellen ons voor dat zoowel bollenkweekers als tuinders nu den zomertijd reeds in Maart wordt ingevoerd, de reeds door de boeren eerder gevoelde bezwaren ook zullen ge voelen en eenparig hun bedrijf zullen rege len naar den zomertijd. Met algemeene medewerking kunnen wij de nadeelen opheffen. Wij laten het aan de stadsbevolking over, om de voordeden van den zomertijd te genieten, en vertrouwen met tevergeefs een beroep te hebben ge daan om te helpen bevorderen, dat in de gemeenten bovengenoemd algemeen het da- Jchjksch leven zich richt naar den zomer tijd. Hierdoor heeft men dus den gewonen weg *:|'rolesteeren" verlaten en hoeft men wijselijk het kwaad zelf aangetast. Wij kunnen deze methode gezien van 't standpunt eener landbouwende bevolking niet anders dan verstandig noemen. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten- en Wetenschappen is dr. W. E. van Wijk, te Rotterdam, tot .weder- opzeggens 'oegelaten als privaatdocent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit, alhier, om onder- Aanbesteding. Op Vrijdag 21 Maart a.s. zal worden aanbesteed het maken van den onderbouw met toebehoorende werken voor de overbrugging van Rijnlands boezem water alhier. Raming 285.000. R.K. Tooneelvereeniging. Zondag gaf de R.K. Tooneelvereeniging alhier een uitvoe ring ten bate van het Vereenigingsgebouw. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter de heer C. Stokman, de bijeenkomst, sprak een hartelijk welkom tot de aanwezigen en betreurde bet, dat de opkomst zoo slecht was, vooral nu het ging ten voordeele vain hel gebouw' Opgevoerd werden weder „Het Testa ment van den Kapitein" en „Jonas de Recruut". Om beide stukken is hartelijk gelachen. Het spel was naar omstandigheid zeer goed, wat herhaalde malen werd beloond door applaus De hoofdrollen waren in zeer góede fanden, o.a als kapitein de heer G. v. Assema, als Jonas de heer J v. Galen, als Luitenant de heer M, Vink, als vader Kruk dë heer M. J. Kroon Hzn. Verder wa ren alle spelers naar verhouding goed te noemen. Een woord van dank aan den regisseur, den heer H. v. Assem L, is zeker op zijn plaats, daar alles voor dezen avond door zijn bemiddeling uitstekend was geregeld. Tusschen beide stukken werd een half uur gepauzeerd en tevens een ruim gebruik ge maakt van het veroveren van ververschin- gen, in bet gebouw verkrijgbaar. Omstreeks half 11 waren beide, stukken geëindigd en na een woord van dank door den voorzitter, toog iedereen zeer voldaan huiswaarts. De opbrengst voor het gebouw bedroeg p!,m. 45. Het is te hopen, dat, wanneer een volgende maal weer wordt gespeeld ten bate voor het gebouw, een ruimer gebruik zal worden gemaakt van het bijwonen van de uitvoering. R.K, Gcitenfokvereeniging. Dezer da gen hield de R.K. Geitenboudersvereeni- ging een ledenvergadering die, in verband met het onstuimige weder, zeer slecht was bezocht. Dë voorzitter, de heer G. Stokman, opende de vergadering met den Christ, groet en bracht een woord van dank aan de aanwezigen, die ondanks het slechte weer, hadden getoond, vereenigingsmen- scben te zijn. Spr. hoopte dat ieder lid de zer vereeniging, propagandist zou zijn, op dat zal worden bereikt datgene, wat met eenige goeden wil en samenwerking is te bereiken. Nadat de secretaris de notulen der vorige vergadering had voorgelezen en deze onder dank waren goedgekeurd, was er nog een ingezonden stuk, dat bijzondere belang stelling verdiende. Hel was een schrijven van B. en W. van Haarlemmerliede, waarin bevestigd werd, dat de subsidie van 50. over 1924 weer was toegestaan. De voor zitter bracht een woord van hartelijken dank aan B. en W. en den Raad, voor deze nobele daad, vooral daar het hier betrof een vereeniging van arbeiders, en voor hen de geit gelijk staat aan de koe van een vee houder. Spr. hoopte dat dit voorbeeld van B. en W., ook elders navolging mocht vini den. Bij de rondvraag kwam weer ter sprake de concurrenie die wordt ondervonden van een particulieren bok. Na nog énkele klei ne punten behandeld te hebben, werd door den heer J. van der Aar. die met den heer J- Snoeks als afgevaardigde naar Leiden was geweest, een verslag uitgebracht over hunne bevindingen en deelde als een der hoofdpunten mede, dat in die afdeelingen, waar de Geestelijke Adviseur medewerkt, de vereeniging steeds in bloei toeneemt en een zekere welvaart heerscht. Hierna werd een aanvang gemaakt met een tombola, in elkaar gezet door den se cretaris, den heer J. v. d. Aar Jbz., waar mede het verdere gedeelte van den avond, werd gevuld en er hartelijk bij is gelachen. Na afloop hiervan ging iedereen welvol daan huiswaarts, nadat de voorzitter een woord van dank had uitgebracht, en de vergadering op de gebruikelijke wijze had gesloten. Concert. De vorige week gaf het Dub- bel-Mannenkwartet „Inter-Nos" en vet So- lo-Mannenkwartet „Euphonia", beide uit Haarlem, een concert in de zaal van deh heer J. J. Nijssen. De zaal was tamelijk goed bezet. Op het programma stonden niet minder dan 23 liederen vermeld. Ten gehoore wer den gebracht o.m.: „Ecce Quomodo Moritur" van J. Handel, „Vale Carissiroa" van Hugo Kaan, „Als D'Avond daalt van L. C. Keere- weer, „Am Sotag" van Fr. Abt, „In Dunk- Ier Nacht" van Otto Lob, „Des Kriegers Traum" van Jos Werth, „Die Vesper" van L. v. Beethoven, „Meiliedje" van Isr. J. Olman, enz. Een dankbaar applaus beloonde de zan gers aan het einde van elk lied. Het was voor kenners en liefhebbers van zang een genotvolle avond R.-K. Propagandaclub „Excelsior". De gehouden vergadering van j.l. Vrijdag was slecht bezocht, doch het ongunstige weder kan daar de oorzaak van genoemd worden. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en sprak een woord van wel kom tot de leden, die ter vergadering ge komen waren en dus het slechte weer ge trotseerd hadden Daarna las de secretaris de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Een ingekomen schrijven van den beer A J. de Wildt werd voorgelezen, waarin deze mededeelde, dat hij' wegens familieomstan digheden dien avond verhinderd was, zijn aangekondigde lezing te houden over „Land bouw en Organisatie", doch hoopte dit te kunnen doen op de eerstvolgende vergade ring. Na de volgende vergadering vastgesteld le hebben op Vrijdag 14 Maart, sloot. de voorzitter de* vergadering met den Chr. groet. Burgerlijke Stand van 29 Februari3 Maart 1924. Geboren: Adriana Helena, d. j van B van Leeuwen en M. W. van der Wet le. Gerarda Elisabeth, d. van A. Molemun en W. Holshuijsen. Willem en Gerrit, zoons van E. Beets en L. Eveleens. I Maria Wilhelmina, d. van W- Honcoop en A Kranenburg, Cornelia, d. van A. de Gier en M. Leiten. Jacoba Wilhelmi na Josephina, d. van P. A. Stokman en P A. van der Zon. Louis, z. van L. Berre- voets en A. C. Combee. Maria Peiro Bella, d. van J. Vastenhout en M. J. Mar cus. Levenl. Z. van C. v. d. Horst en C. Hoogland. Levenl. z. van W. van Duren en M. M. van der Horst. Overleden: Marijlje Roest, 74 jaar, wed. van H Gerritsen. Hendrik Roubos, 74 j geh. met H. Struik. - Bernardus Johannes van Woerkom, 6 maanden, t. van W. v. Woerkom en M. A. Mesman. Willem v. Reeuwijk, 51 jaar, geh. met G. van Doorn. Clasina Hoogland. 31 jaar, geh. met C. van der Horst. Premiekeuring van hengsten. De pre miekeuring van dekhengsten in dezepro vincie, zal te Hoofddorp worden gehouden op Donderdag 6 Maart a s. des voormiddags te 11 uur. Lichting 1925. De keuring van de inge schrevenen der lichting 1925 en tijdelijk on dergeschikten der lichting 1924 dezer ge meente zal worden gehouden in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp op 9, 11, 14, 15, 16, 22. en 23 April a.s. Het aantal ingeschrevenen der lichting 1925 bedraagt 279. i Onderwijs. Met ingang van 1 April a.s, is tot onderwijzeres aan de Bijzondere School aan den Aalsmeerderweg (hoofd de heer T. H. v. d Veen) benoemd Mej. R. H. Cadée te Parrega. Witte Kruis. De afdceling van het Witte Kruis zal op Woensdag 12 Maart a.s., des avonds om 7 uur in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp een huishoudelijke vergadering houden. Wij wekken gaarne de vele leden op, deze vergadering te bezoeken Hier toch wordt gelegenheid gegeven een blik te slaan in het meer innerlijke leven der vereeniging en kan men door deel te nemeto aan de be sprekingen mede invloed uitoefen an op den gang van zaken. Ook hel bestuur ziet gaarne velen ter vergadering. Want nu de zaken van het Witte Kruis zulk een grooten om vang krijgen (de rekening van de afdeeling over 1923 is in uilgaaf bijna 34000) waar door het meer Op een bedrijf dan wel op een vereeniging gaat gelijken, voelt natuur lijk het bestuur daarvoor ook groote verant woordelijkheid. In bovengenoemde vergade ring zal o. m. ook worden behandeld de re kening over het afgeloopen dienstjaar en de begrooting voor het Ioopende dienstjaar worden opgemaakt, zoodat men ter ver gadering aanwezig een goed inzicht zal kunnen krijgen in hel werk en streven der afdeeling. Een groote opkomst van de leden wordt dan ook verwacht. Uitvoering St. Aloysiuspatronaat. Maan dag was het feest voor de jongens van het patronaat. Uitgenoodigd waren de ouders, oudere broers en zusters en de donateurs. De verwachting was niet boog gespan nen, mocht niet hoog gespannen zijn. Niet dat „Voetbalhenkie", zoo heette het blijspel, dat de jongens zouden opv(|eren, zoo'n zwaar stuk was. Maar iedereen wist toch, dat van de ruim twintig jongens, die meespeelden, nog maar enkele 'n keertje op de planken warén geweest. Dat de zaal zoo flink bezet was kwam dan ook wel meer uit belangstelling voor het patronaat en uit waardeering voor het werk van den volijverigen directeur den Weleerw. Kapelaan J. Schmidt. Maar het zou meevallen. Van zenuwachtigheid, van het niet ken nen der rollen, van onbeholpenheid, niets te bespeuren. Keurig werd er gespeeld' En door allen, zonder onderscheid. Het zou dan ook heel verkeerd zijn, namen te noe men, want dan moesten ze allen worden genoemd. Misschien verdient alleen „Henlde" een extra pluimpje, omdat hij zijn buitengewoon langt hoofdrol zoo vlot en zoo los heeft gespeeld. De jongens zullen heel hard moeten wer ken om hun „eer op tc houdenbi) een volgende gelegenheid. Maar onder leiding van hun directeur zal dal wel gaan. Hij houdt van z'n jongens en de jongens houden van hem. Dat ouders en donateurs het patronaats- werk waardeuren, bleek bij de verloting, die na het blijspel volgde. Er waren geen entrée's geheven. Maar nu vlogen toch de dubbeltjes de zakken uit. Om de prijzen? Och, kom. Een der ouders gaf z'n buiten kansje weer grif aan het patronaat terug. Vooral bij de verloting op „Amcrikaan- sche wijze" wilde iedereen en telkens weer de laatste zijn, die z'n dubbeltjes in het bakje wierp. Zoo was de avond ook voor de kas van bet patronaat een groot succes. Ten slotte werd nog een poosje hartelijk gelachen om eenige voordrachten van den beer Lamboo uit Bennebroek. De jongens werden in den loop van den avond meer malen getracteerd. Vermelden we nog, dat mej. Marte Heemskerk geheel belangeloos hare mede werking verleende, door voor het muzikale gedeelte te zorgen. Bij een volgende gelegenheid moet twee keer worden gespeeld. De jongens zullen daarvoor wel zorgen. Slechte wegen. De toestand der wegen, laat hier en daar nog al iets te wenschen over, doch zoo als die aan de Leidschevaart is, is het wel bet toppunt. De toestand wa re misschien te verbeteren, door het weg nemen der bermen, Zóó kan het niet langer; 't wordt daar levensgevaarlijk. Wedstrijd. Maandagavond had in café „De Toekomst" en Dinsdagmiddags in café „Het Wapen van Noordwijkerhout", een wedstrijd plaats in het kruisjassen. In café „De Toekomst" waren 28 deelnemers, de uitslag was: le Prijs gewonnen door A. Duivenvoorde Jz. en J. Schenk, de 2e prijs door H. de Kan en J. Duivenvoorde Pz„ de 3e prijs door van Vliet en Th. v. d. Berg Ir., de 4e prijs door M. Bergman en G. van Dam, de 5e prijs door J. Nulkes en P. Heemskerk en de troostprijs door J. van Dam en E. Bakker. De prijzen bestonden uit karbonade, waar- avond berichtten, is de politie er in geslaagd de hand te leggen op vier jongens, die zich aanhoudend schuldig maakten aan kleine diefstallen van geld, fruit enz., alles ter waar de van 50 a 60, bij den winkelier B. Uit het verhoor is gebleken, dat de politie hier een goeden slag geslagen heeft, daar ook de verschillende diefstallen in bet K. S. A.-gebouw voor rekening van deze jeugdige boefjes komen. Proces-verbaal is opgemaakt en de jongens zullen hun straf niet ontgaan. Laten we hopen, dat hun deze les voldoen de zal zijn. Goed aigeloopen. Maandag bad op het drukke kruispunt TorenstraatGroote Hout weg een ongeluk plaats, dat ongetwijfeld boven verwachting goed is afgeloopen. Twee groote vrachtauto's verschenen te gelijk om den hoek en botsten in volle vaart tegen elkaar op. Slechts een treeplank werd ver nield, wat, gezien de kracht, waarmede de botsing plaats had, een waar wonder mag heeten. Den chauffeurs treft geen schuld, daar beide signalen hebben gegeven. Ze schijnen die van elkaar niet te hebben ge hoord. Een en ander trok veel bekijks. Aangehouden. Alhier werd aangehou den een zekere J. W. die in het Politieblad stond gesignaleerd voor 10 boete of 8 da gen hechtenis. Hij is naar Haarlem overge bracht. Geen ziekenhuis St. Joannes de Deo. van de respectievelijke winnaars in volgorde Sinds eeniéen tijd reeds gingen hier hardnek- - s KJge geruchten over een op te richten zie kenhuis van de Broeders van St. Joannes de eik ontvingen 314 pond. 3 pond, 214 oond, 2 pond, VA pond en 114 pond. Er was zeer veel animo voor het spel en er heerschle een zeer opgewekte en gezellige temming on der de spelers. In café „Het Wapen van Noordwijk", waren 32 deelnemers. Hier was de uitslag -als volgt: le prijs Ant. v. d. Berg Jz. en J. v, d. Berg Cz„ 2e prijs Jac. Aartman en A. Kaptein, 3e prijs C. Duivenvoorde Jz. en N. Duivenvoorde Az„ 4e prijs E. Bakker Nz. en Jac. Butót. troostprijzen A. Brama en J Bakker en Jac. Nulkens en P. v. d. Berg Cz. Ook hier werd zeer gezellig gespeeld en be stonden de prijzen ook uit karbonade, waar van de verschillende winnaars eenzelfde hoeveelheid als bij den vorigen wedstrijd ontvingen Er was hier ook veel belangstelling van 't publiek en er heerschte een opgewekte en vroolijke stemming onder de aanwezigen, zoodat alles een goed verloop had. Personalia. Als onderwijzeressen aan d R.-K. Parochiale school in de Zilk zijn benoemd mej. Th. J. M. van Vrijaldenhoven uit Rotterdam er: mej. P. H. Witst uit Wog- num. St. Bavo Gesticht. Reeds is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaam heden voor den bouw der nieuwe paviljoens van het St. Bavo Gesticht alhier (een werk van ongeveer 250.000). Eenige grondwer kers zijn reeds aan het werk gezet en men is druk bezig met het bouwen van keten en?. De gasleiding. Vanwege de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden is men begonnen met het leggen van gas buizen. In den Kerkweg is het begin ge maakt. Daar zal een z.gn. gashouder ge bouwd worden om van daaruit het overige gedeelte van het dorp van gas te voorzien. Een en ander verschaft aan vele banden werk en is een goede oplossing van het werkloosheid vraagstuk. Electriciteit. - Naar wij uit zeer betrouw- °e.somfa- u% aaa de «edenj bare bron vernemen, bestaan er plannen om, ala,er-J beboerende stoomschoener het houten inmaalmolentje van den Noord- fifcorneua Hendenka van Amsterdam op a - x r - rom naav M I - 11 - -C - - z Deo. Men wist zelfs reeds te vertellen, dat er een buitenplaats voor dit doel was ge kocht, welke buitenplaats ook reeds werd aangewezen. We hebben ons om inlichtingen gewend lot den Eerw. Overste der Broeders, die ons meedeelde, dat dit gerucht uit de lucht is gegrepen, en dat er, nu er in Velsen eerst daags ook een Maria-Stichting wordt ge opend, dergelijke plannen noch bestaan, noch gevormd zullen worden. Uit het Politie-rapport. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen: W. J. wegens rijden zonder licht; J. K. wegens overtreding der Drankwet,- R. G. wegens openbare dronken schap, opgeven van valschen naam en we- derspannigheid tegen de politie Jubileum. Zaterdag j.l. herdacht onder zeer veel belangstelling Mej. W. Tegel, van hier den dag waarop zij voor vijf-en-twintig jaar bij de familie van Hattum in dienst trad. Gevonden voorwerpen. Een Rozen krans: een mantelceintuur; een geldstuk; een heerenrijwiel, een sleutel, een mantel- ceintuur, een armband, een belastingbiljet ten name van M. Bot en een kindcrpantoffel. „Scheybeeck De mooie en bekende buitenplaats „Scheybeeck", thans in eigen dom behoorende aan dr. C. J. K. v. Aalst, president der Nederlandsche Handelmaat schappij, zal de volgende maand publiek worden verkocht. Zooals men weet, zijn aan „Scheybeeck" herinneringen aan Vondel verbonden, die cr meermalen vertoefde met zijn vriend en beschermer Laurens Baeck, aan wiens doch ter Kalherine, Vondel zijn „Beeksangh" wijdde. Schade bekomen. De aan de reederij zijderpolder, staande aan de Nieuwesloot alhier, te vervangen door een electrische in- maling. Mochten deze plannen werkelijkheid worden, dan zal de Schulpweg vanaf Keu kendel" tot aan de Algemeene Begraafplaats ook van een electrischen kabel voorzien worden en zal er voor de bewoners van dit gedeelte, gelegenheid zijn om electrisch licht en electrische kracht te verkrijgen. Een flinke verbetering zou dit zijn. Eervol ontslag. Door den heer H. van Boulogne, hoofd der Chr. School alhier, is aan het bestuur dezer school eervol ontslag aangevraagd wegens vertrek naar Ned. Indië. De gladheid, Door de gladheid der we gen kwam de heer B. Verschoor zoodanig te vallen, dat bij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De vrouw van den graanhandelaar W, kwam bij het uitstappen van haar rijtuig zoo danig te vallen, dat haar arm werd ontwricht. Dr. Komijn verleende ook hier geneeskun dige hulp. Het nieuwe vaandel van „St. Jeanne "d'Arc". De R. K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" is in het bezit gekomen van een vaandel. Wij waren in de gelegenheid dit even te bezichtigen. Het is een prachtig stuk werk, uitmuntende door afwerking en uit beelding. Het doet den ontwerper hiervan, den Zeer Eerw. Heer Pastoor H. Quant alle eer aan. A. J. M. reis naar Malmö, is wegens zwaren ijsgang te Helsingborg aangekomen en zal aldaar de lading veekoeken lossen. Concert. De Kamerrouziekvereeniging „Kunstkring", directeur de heer Sam. Vles- sing, heeft Dinsdagavond een welgeslaagd concert gegeven in het Gebouw voor Chr. Belangen. De verschillende orkestnummers werden uitnemend vertolkt en met 'n warm applaus beloond. Medewerking werd verleend door mej. J. Bacilet, sopraanzangeres, te Amsterdam, die met haar mooie stem veel genot ver schafte, daarbij uitstekend begeleid door mej. de Leeuw. De heeren P. Visser en J. Muntendam, leden van „Kunstkring", gaven een prachtig nummer op de viool. n.l. „Duo Syraphonique Het was een mooie avond. Schaakwedstrijd. De uitslag der laat ste ronde van den Schaakwedstrijd is als volgt: Groep I: ScholtenBaarda H34; C. J. Post—C. E. Post 10. De eindstand in deze groep is: G. Sant, 6 p.; Woudenberg 514 p.; C. J. Post 434 p.; S. Bos 434 p.; H. Sant 334 p.; C. E. Post 134 p.; Scholten 134 p.; S. Baarda 1 p. Groep II; DemmenieDeelder 01. De eindstand in deze groep is; J. A. Stafs 4 p.; H. van Dijk 334 p.; K. Labree 334 p.; B. ten Vaarwerk. 334 p.; J. Deelder 3 p.; Demmenie 2 p.; Kaay 134 p. Groep HI: v, d. BosBruggcmans 10. De eindstand in deze groep is: P. v. d. Bos 534 p.; Kufbus 5 p.; C C. Post 4 p.; Brugge- mans 4 p.; Rom 3 p.; Kruiten 2 p.; Nuyens 134 p.; Mus 1 p. In deze groep moeten Rom- Nuvens nog een wedstrijd spelen. Mijn aan boord. De stoomdrifter Java Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit OPGAVE VAN: of 't R. K. kerkkoor zal spoedig door deze heeren versterkt worden. Onder de pauze trachtte bet comité nog geld bijeen te zamelen door cadeaux te ver loten. Een goede opbrengst kon dan ooh niet uitblijven. Na de pauze bracht de R. K. tooneelver eeniging der St. Jozefsgezellen een klucht ten tooneele genaamd „De moord in de Coi- messergasse." Dit stuk wekte voortdurend den lachlust op en er werd zeer goed en ver dienstelijk gespeeld. Tot slot werden eenige voordrachten ge geven door den heer A. v. d. Wal en den heer Steer, piano begeleiding door den jon geheer Steer. Het waren succes-avonden èn voor 't co mité èn voor de belangstellenden. Deze avonden brachten een voordeelig saldo op van ruim 250, wat zeker eenc mooie prestatie is voor bet comité, dat zich heel en al geeft voor deze nuttige zaak en wij zien de opening van 't gebouw met verlan gen tegemoet. Diefstal. De politie alhier beeft aange houden, zekeren A. G„ wegens diefstal van aardappelen ten nadeele van S. alhier. Jubileum. De heer J. Rozemeyer vierde gisteren zijn 40-jarige dienstvervulling bijdt Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen. Des morgens werd hij op het kantoor ont vangen en toegesproken door den direccteur, den heer J. A. H. Kruimel, die hem een ge schenk onder couvert en een diploma der Néd. Mij. voor Nijverheid aanbood. Har telijke woorden werden gesproken door de procuratiehouders, de heeren van 't Kaar en de Wolf en door den bedrijfchef, den heer J. Pot. Door het personeel werd ook een geschenk aangeboden. Des avonds bracht de Harmonie kapel da Papierfabriek den jubilaris een serenade. Burgerlijke Stand. Geboren z. van A. BuyckTulen. d. van J. Peeperkoom— Polak. z. van H. de RoosSchut. z. van A. v. d. MeyBeumer. d. van M. E. LuikmanKwaad. d. van E. Wolvers- Mors. d. van J. BierPlengboer. d. van E. VeldmanHoekstra. z. van K. Keur de Waard. z. van L. v. d. ZwanGey- teman. d. van A. G. P. van RodenSturm z. van J. de BoerRas. z. van G. S. RustenhovenBangma. d. van M. Rij kersKenter. d. van W. Stilvan Leeu wen. z. van G. SliggersVarkewvisser. t Getrouwd A. Jongeling en M. v. d. Horst. Overleden P. Baam, 77 j., echtgen. van F. M. KooyA. M. Mattes, 89 j., wed. van P. J. GoudsbloemC. Goedhart, 35 j. j MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden flauwer. Burgerl. Stand. Geboren: Leendert Izaac, z. van J. I. Stelma en S. van Gin- hoven Nicolaas Adrianus, z. van J. N. Kniest en E. M. Duivenvoorden. Overleden: W. M. van Duin 28 j„ echtg. - - n van Th. Schrama Steven Verbeek, 18 If M. 340 van de Oceaan Visschenj-Mij. is j„ ongehf Gevestigd: mej. J. Zandberenv. d. Wel, Wel, Warmonderdam 25, uit Leiden. Vertrokken: mej. M. Th. Volkert, van Bijdorpstraat 12, naar Leiden. J. Noorder- meer, van v. Heemstrastraat 37, naar Noord- wijk. G. J. van Tongeren, van Teijlinger- laan 5, naar Beeroster. J. Zwart en gez„ van Hoofdstraat 135, naar Wymbritseradeel. Mej. Th. van der Voort yan Hoofdstr. 126, naar Breda. L. Keemink, van Nieuwe Haven 25, naar Pernis. Mej. E. Leuverink, van Hoofdstraat 135, naar Apeldoorn. Verdronken. Dinsdag is te Capelle a. d. IJsse! het 6-jarige eenige zoontje van v. d. W. alhier, dat Maandag door zijn moeder bij zijn grootvader was gebracht om daar te logeeren, in het kanaal van het stoomgemaal der Gecombineerde Polders geraakt en verdronken. R. K. Patronaats-leestavond. Gisteravond werd in het K. S. A.-gebouw het Patro- naatsfeest gehouden. Het fanfare-corps opende den feestavond met een vroolijken marsch, die al spoedig de gewenschte stemming er in bracht. Het corps, dat is samengesteld uit patronaats leden en leden van de St. Jozef-gezellen- vereeniging staat onder leiding van den heer Damen. Na deze opening, nam de directeur van het Patronaat en de Gezellenvereeniging, de WelEerw. Heer Coppens, het woord, heette allen hartelijk welkom en sprak een kort, opwekkend woord. Daarna werd opgevoerd het iooneelstuk „Zijn Trots", door G. Nielen, en onder re gie van den heer Joh. van der Leegte, dat zeer de waardeering van het publiek mocht ondervinden. Kapelaan Coppens sloot dezen goed ge slaagden feestavond Jeugdige boefjes. Zooals wij Dinsdag gisteren hier binnengekomen met een mijn aan boord, welke in de netten was opge haald. Door marinepersoneel uit Leiden is de mijn van boord gehaald en gedemon teerd. Diefstal. Ten nadeele van den opva rende K. K„ van den stoomtrawler Derika XII IJ. M. 125 werd een zak met lijfgoe deren ontvreemd. R. K. Vereenigingsgebouw. Op Maan dag 3 en Dinsdag 4 dezer gaf t comité tot stichting en instandhouding van 't Vereeni gingsgebouw een soirée in de zaal van de „Willem Barendsz", alhier. Ongeveer kwart voor acht opende de voorzitter, de heer Verkade, met een verklaring en uitlegging der gedane werkzaamheden en deelde o.a. mede. dat er onder de pauze verloting zou zijn van de overgebleven cadeau van de ver loting en wenschte allen een genoegelijken avond. De geheele avond werd gevuld met mu ziek, zang en tooneel. Bijzondere vermelding genieten wel No. 5 de Airée (van Bériot), solo's piano, viool, door leden van de R. K. Kamermuziekver- eeniging „Crescendo" No. 4 Lente (van Rennes), 't welk werd gezongen door de pas opgerichte R. K. dameszangvereeniging en Jesu Dulcis Memoria (van B. Rotbe), gezon gen door 't Heerenkwartet, dat op dezen avond toonde, dat er toch nog goede zan gers te IJmuiden zijn en wij twijfelen niet. V. K. HEDEN b% Nederland 1919 91% 91»/. t>% Nederland 1923 99 99»/» HoIL Lloyd 16"/, 16»/j Oude Vaart 95 dito Gem. Eigendom 80% Mij „Nederland" 142 Scheepvaart-Unie 127% 126 Rotlerd. Lloyd 133 Paketvaart 137% 135 Oude Boot 80»/, Holl. Stoomboot 31 H V. A 498 501 Java Cultuur 402 401 Jurpens eew. 62 60 »/j Koloniale Bank 203 203 Indische Bank 134'/, 134 Cert Handel Mij. 138 137»/j Kesc. dito 137'/, 138 Phoenix. 95»/, Geconsolideerde 238 233 Kon. Olie 429 425 U. S. Stee! 112 Marine comm. 9 Vorstenlanden 193»/, 193 Actions id. 199 198 Poerworedjo 122 122 Oude Deli 371 369 Senembah 323'/, 320 Deli Batavia 374% 370 Amsterdam Rubber 156»/, 153»/$ Serbadjadi 222'/, allau 115 115 Wai Sumatra 125»/, 125 Dordtsche Petr 414 410 Southern Rails 53/, 53»/ Union 141 141»/, Anaconda 74»/, 76»/, Wabash 14»%» I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1